SCHOONHOVENSCHE COURANT I Plaatselijk nieuws De Hand ^een der dwazen. ACHT BLADZIJDEN No. 6383. 66e JAARGANG. MAANDAG 30 JULI 1934 NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT S. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN. HAVEN 25 Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten. Postrekening 13763. 7. van Es en 1. z. van H. ex-kei- ag, 24 J. en Berg, 9 w. Gouda. wh - Xi Ameide. dat de penningmeester de leden hip te Den ■Mi el, 62 j. en - P. Ernst, de wed- een stand de de voor Ten en afkomstig?'*., a getuige op t, dat B. van ma O. heeft seft verdach- teruggetrok-’ ft thans de van be- S. Stekelen- ermans. in M. Wern- lina Maria, i en M. W. ilachten?** verdachte. asje aan?” bare.” e. 9 tegen u*** eens Nelis!’1 Ie geschiede- dr. J. Smit t de zaak 14 die met om- coope eid de T.B.C.-bestrijding. Ongeval. Capello a.d. IJssel. De vrouw van den groentehandelaar D. v. d. W. viel in haar Jou- 1_t den Het werk In het rapport van het Bureau voor Publiciteitswaarde wordt vermeld: Dit blad heeft agenten on correspon denten o.a. in de volgende gemeenten: Alblasserdam, Arkel, Ameide, Ammerstol, Benschop, Bergambacht, Berkenivoude, Bleskensgraaf, Boeikop, Brandwijk, Cabauw,Capellea.d.IJssel, Giessen-Nietiwkerk, Giessen-Oudekerk, Giessendam, Gorinchem, Gouda, Goudriaan, Gouderak Groot-Ammers, Haastrecht, Hardin weid, Hekendorp, Heikop, Hoog-Blokland, Hoornaar, Jaarsveld, Kinderdijk, Krimpen a.d. Lek, Krimpen a.d. IJssel, Langerak, Lekkerkerk, Lexmond, Lopik, Lopikerkapel, Meerkerk, Moerkapelle, Molenaarsgraaf, Moordrecht, Nieuwerkerk a.d. IJssel, Nieuw Lekker land, Nieuwpoort, Nieuwland, Noordeloos, Ottdland, Oud-Alblas, Ouderkerk a.d. IJssel, Oudewater, Papendrecht, Polsbroek, Polsbroekerdam, Reeuwyk, Schelluinen, Schoon hoven, Sliedrecht, Stolwijk, Streefkerk, Tienhoven, Vlist, Waddinxveen, Willige-Langerak, Wijngaarden, Woerden, IJsselstein, Zevenhuizen. - en M. de Vrijwillige brandweer. Willige-Langerak. Donderdagavond werd in café De Vos een vergadering gehouden van hét vrijw. brandweercorps, onder lei ding van den heer H. Hakkesteegt. De notulen werden gelezen en onveran derd goedgekeurd. De penningmeester bracht verslag uit van het beheer der gel den; boeken en bescheiden werden in or de bevonden. Bij de bestuursverkiezing werd de pen ningmeester de heer W. de.Braber, b'j acclamatie herkozen. Vervolgens herimisr de de voorzitter eraan, dat voor 2 jaar het besluit was genomen, tijdelijk het opualen der contributies stop te zetten, gelet op de tijdsomstandigheden. Daar echter van de kas de bodem zichtbaar wordt, heeft het bestuur besloten, de donateurs en leden opnieuw te bezoeken voor de contributie; om zoodoende de leden van het corps in reisje dien- het bestuur der Geref. Ouder ling per aufobs een uitstapje naar :Je van Austerlitz, ’s Morgens zeven vertrok men van de de, gelegenheid te stellen weer een te maken, gelet op de belanglooze sten, die de brandweermannen verrichten en hun altijd actief optreden. Besloten werd, dat de penningmeester de leden en donateurs zal bezoeken. In de rondvraag werd besproken de wa tertoevoer bij eventueelen brand b.v. bij Schuttersvlucht en in de Kerkbuurt. De voorzitter zei, dat bij het aanleggen van de waterleiding de noodige brandkranen zul len worden gemaakt, om hierin te voor zien en dat het noodige materiaal daar voor zal worden aangeschaft. groentehandelaar D. v. d. W. viel in haar woning aan de Nijverheidsstraat van de zoldertrap en brak een pols. De knapenvereeniging „Samuel” en de meisjesvereeniging, maakten onder lei ding tin Lv' n—‘ Z'"J“ vereenigii de pyramide kwart over 25 j., en H. >teenis, 23 j-, van Dam, 27 en G, nd, 26 U en - 1 J-, echtge- n. —20 Juli. en J, Lom- uitslag was als volgt: Metselwerk: T. Bakker, Ammerstol f 3975; R. Halewijn, Krimpen a. d. IJssel f 3529; L. Klapwijk, idem f 3495; A. Omon f 3300; L. Ponsen, Krimpen a. d. IJssel f 3061. - Timmerwerk: A. de Groot f 3455; S. de poging tot zelfmoord was Deugd, Krimpen a. d. IJssel f 3480; Pols r den heer R. werd dr. d«^>& Roiloos. Capelle a. d. IJssel f 3378.50; A. P. Sterk f 3195: L. Neven, Krimpen a. d. IJssel f 3124; H. de Jong f 3086; J. Vij- _and, Nieuwerkerk a. d. IJssel f 3025; A. ‘H. Doctors van Leeuwen f 2999; W. van Vianen, Nieuwerkerk a.d. IJssel f 2851; P. Blonk f 2794. Metsel- en timmerwerk (te samen): H. de Jong f 8450; J. Vijand, Nieuwerkerk a. d. IJssel f 8400; W. van Vianen ,idem f 8392; L. Klapwijk, Krimpen a. d. IJssel f 7815; T. Bakker. Ammerstol f 7077; J. Boer. Krimpen a. d. IJssel f 6510. Schilderwerk; W. Nobel, Krimpen a.d. IJssel f 515; J. d van Reeuwijk f 479; A. J. van Vliet f 4-65; L. Moree, Krimpen a. d. IJssel f 460. dat dit In lat C. O. wel medeverant- gesprek ont- PulL 1. van G. de ■nelia Adria- van Houwe- van J. d. tentje, d. van n. Jan, 8. •rnet. Eil ander en E. z. van P. long. Pio- >ergen en M. ABONNÉ’S, die zich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van Gulden bjj levenslange Afl/1 Galden by Gulden bij verlies O AA Gulden bij verlies 1AA Gulden bij verlies Gulden bij verlies van fcivWongeschiktheid. vvv overlijden. «JvlU van hand of voet. £Vv van een oog. IvV van een duim. Uv een anderen vinger. Eenigo eeuwen lang hebben de alchimis ten gezocht naar den steen der wijzen. Dat was een samenstelling, die alles wat er mede aangeraakt werd, veranderen zou in goud. Die droom is voor goed geweken, de wetenschap heeft onherroepelijk vastge- steld dat zulks niet mogelijk is. Er ia ech ter in dezen tijd een verlangen naar iets, wat we, in tegenstelling met dien steen der wijzen, zouden willen noemen: den steen der dwazen en daarmede kan bereikt wor den, dat het goud verandert in iets van mindere waarde. Naar dien steen behoeft men niet lang te zoeken, hij bestaat en heeft „devaluatie”. Om het begrip devaluatie juist te om schrijven, zouden we meer plaats behoe ven dan waarover we hier beschikken. Het is ook niet noodig daarover een uitvoeri ger verklaring te geven, omdat het popu lairs begrip: loslaten van den gulden of het afstand doen van den gouden stan daard voldoende is. Indien dat gebeurde en onze gulden aan geraakt werd met den steen der dwazen, xoodat die inplaats van 100 centen bijv, maar 75 cent waard zou zijn, dan zouden de volgende voordeelen daarmede bereikt worden. De uitgaven dalen. Iemand die nu aan zijn personeel per week f 1000 be taalt, sou dan slechts f 750 behoeven te betalen. Van de f 250 die hij overhoudt zou hij er f 150 kunnen aanwenden om de prijzen van zijn product te verlagen, zoo- dat hij goedkooper kan leveren en hij hield nog f 100 over. Doordat hij goedkooper le vert krijgt hij meer werk, de onderneming arbeidt op volle kracht, zelfs is het moge lijk, dat er personeel moet aangenomen worden. De werkloosheid vermindert dus, de begroetingen van rijk«ft gemeenten sluiten, de belastingen dalen en hierdoor worden de bedrijven nog meer ontlast, zoo- dat zij hun producten nog weer goedkoo per van de hand kunnen zetten. Zoo zou het gaan als Nederland alleen op de wereld stond of niets te maken, had met andere landen maar dat is niet het geval. We kunnen niet buiten andere landen, die ons grondstoffen moeten leve ren en die onze producten moeten afne men. In het buitenland weet men echter ook dat onze gulden niet meer 100 cent, doch slechts 75 cent waard is en daarom verlangt men daar bij betalingen in plaats van een gulden f 1,25, hetgeen dus zeg gen wil, prijsverhooging. Die prijsverhoo- ging werkt door op bijna al onze voort brengselen, omdat wij veel uit het buiten land onafwijsbaar noodig hebben. De goe deren worden dus duurder en de loonen zijn in plaats van bijvoorbeeld f 30 slechts 30 x 75 cent per week. Allen bemerken al heel spoedig dat zij voor hunzelfde inkom sten lang niet meer hetzelfde kunnen koo- pen als voorheen, zij moeten gaan bezui nigen en die bezuiniging wordt nijpender naarmate de waarde van de gulden meer gaat dalen. Bij zoo’n devaluatie is het zoo- als minister De Geer eens met een helder voorbeeld heeft gezegd: men kan het niet probeeren, evenmin als men met een snel trein het kan wagen een beetje te derail- leeren. Er komt nog bij dat onze bedrijven, aan het buitenland leveren, spoedig hun voorraden zouden blijven zitten, dat die andere landen de al te goedkt artikelen uit Nederland niet ongemoeid zouden binnenlaten, daar zij dan hun eigen industrieën een ondragelijke concurrentie zouden aandoen. Zij zouden dus de invoer rechten verhoogen en daarmede zouden lage prijzen van onze producten gebracht worden tot een peil waardoor ze geen voorkeur meer hadden. Het resultaat zou dus zijn: geen verbete ring van den uitvoer, geen toeneming van den arbeid, geen afneming van de werk loosheid, maar wel verhooging der prijzen en dien inicren. Advertentiën1-6 regels ƒ1.80; elke regel meer 0.20derde I plaatsing hal ven prijs. Advsr- i tentiën worden gratis ge- l plaatst in „De Gorcumer”. N. Rlkkers targritha, d. p. Aagje, ver. it en A. G. an der Hoff. •pelman. j. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag, Prijs bjj vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per S maanden f 1.25; p. post f 1.50. Met verzekering 15 cents meer. schuwing om zwemmen. Alblasserdam. Donderdag maakte de reisvereeniging „Alblasserdam” te Alhlas- eerdam een tocht per autobus naar Brus- sel. 's Morgens werd om half zes gereden in de richting Dordrecht, daarna over het veer Moerdijk naar Breda, alwaar eerst ge land werd in het hotel Mastbosch, waarna het verdere van de tocht ging tot West We zel Na een onderzoek door de Belgische douane ging de reis via Antwerpen, al waar eerst de tunnel een bezoek kreeg naar Mechelen en voorts naar Brussel. Na het bezichtigen van verschillende be zienswaardigheden aanvaardde men de te rugreis te ongeveer 3.45 uur. Nadat in het hotel Mastbosch de magen vfrren bijgevuld ging men over Keizeraveer en Gorcum huis waarts. Te ongeveer 11.30 uur ’s avonds kwam het gezelschap na een voorspoedige reis weer thuis. Ameide. Zaterdagmiddag hield postduivenvereen. De Snelvlucht een vlucht met 40 jonge duiven vanaf Gemer- bloux (België), afstand 155 K M. Prijzen als volgt: 1, 4, 5. 9 en 12 M. van Leer; 2, 7, 8 en 11 H. Streefkerk; 3 A G. Tuk ker te Meerkerk; 6 J. van Gelderen; 10 Jan. Verheij; 13 A. van Oort. Gelost om 12 uur. Eerste duif om 2.07.48. 13e duif om 2.36.39. Donderdagavond wordt inge korfd voor Ciney (België), j De sigarenfabriek vanjden heer den Oudsten, die ongeveer zes Weken zoo goed als stilgelegen beeft, gaat heden Maan- weer met vijf arbeiders aan het wera. Alblasserdam. De meisjesvereen. „Mar tha” maakte per autobus een reis naar Rhenen. Bezocht werden de Pyramids van Austerlitz te Zeist en voorts ging het naar Doorn, war het rosarium van den zer aller belangstelling trok. Te Rhenen aangekomen, fcas de eerste gang naar Ouwehands Dierenpark. Te Wa- geningen werd Belvédère beklommen en vervolgens ging men naar Arnhem. Na een wandeling in park Sonsbeek werd over Ede, Zeist de terugreis aanvaard. OpgspasL Alblasserdam. Een zoontje van den heer T. A. Verhoeven blijkt aangetast door de ziekte van Weihl. Voor baders een waar schuwing om maar niet overal te gaan M. van Dorth. Arkel. Zaterdagmorgen overleed in een der ziekenhuizen te Utrecht, waar hij werd verpleegd, de heer M. van Dorth, in leven directeur van de N.V. Betondak, fa briek van bouwmaterialen. Dat deze fa briek zoo’n groote afmeting heeft aange nomen is voor een groot deel te danken aan de werkkracht en de inzichten den overledene. De heer van Dorth reikte den leeftijd van 48 jaren. Bergambacht. Wederom moest de brand spuit uitrukken naar den bouwman J. Rooken, daar het hooi uit de verbrande schuur, dat naar het land was gebracht, weder begon te branden. De heer P. van Zwienen. heeft zijn woonhuis, staande aan de Hoofdstraat, i verkocht aan den heer H. Rehorst te I Schoonhoven. Tot bestuursleden van de pas opge.- rich te konijnen fokvereeniging zijn be noemd de heeren W. Blanken Wzn., voor zitter; G. Borsje, 2e voorzitter: P. v. Bu ren, secretaris; Jac. van Buren, penning meester en G. A. Born, commmissaris. - De zangvereniging „Zanglust”, di recteur de heer H. Zanen, zal op Zater dag 11 Augustus deelnemen aan het con cours te St. Maartensdijk. - De heer J. W. Heerens heeft bedankt als onderwijzer aan de Ned. Herv. Zon dagsschool. Berksnwoude. Bij den Zondag 29 Juli te Gouda gehouden wielerwedstrijd tusschen „Excelsior” Gouda en „Voorwaarts”, ’s-Gra venhage, bezette E. Verwaal, alhier in de 30 KM. kopelkoers de 'eerste plaats en kwam daardoor in het bezit van een zil veren lauwertak. Even als vorig jaar stelt de heer B Markus zich beschikbaar voor het inzame len der oude rijwielplaatjes ten behoeve van de T.B.G.-bestrijding. zorgwekkend. Naar den achtergrond de zer gebeurtenis doet de politie een onder zoek. een brand, door broeien van het hooi, ontstaan bij den landbouwer D. v. Dam in Stein bij Haastrecht. Door het optreden van de brandweer werd de woning behouden. Moercapelle. Een 60-tal kinderen der openbare school maakten onder leiding van het onderwijzend personeel het jaar- lijksche schoolreisje. Met twee autobussen werd des morgens om 7 uur koers gezet naar Amsterdam, alwaar een kleine wandeling gemaakt werd naar de De Ruyterkade. Daar nam het vroolijke gezelschap plaats op een sa lonboot, die het naar Zaandam zou bren gen. Dit was een prachtig tochtje. In Zaandam werd het Czaar Peterhuis- je bezocht, waarna de reis met de inmid dels weer gearriveerde autobussen werd voortgezet over Beverwijk, Velzen en Haarlem naar Zandvoort. Onophoude’ijk zongen de jeugdige reizigers, aangevuurd door de onvermoeibare leidsters en leiders er lustig op los. De aanblik van de heerlijke zee ontke tende een luid hoera, en weldra plasten allen in badpakjes in het frissche nat. Et telijke malen werd er verzamelen geblazen om de neuzen te tellen en. gelukkig ontbrak niemand op het appèl. Toen de temperatuur te zeer daalde, j^erd afscheid genomen van zee en strand en vervolgde men de reis naar de uitspan ning „De Vink”. Wat hebben ze daar weer genoten van lachspiegels, draaimolen, glij baan en hobbelaar! In de zaal werd een formeel concert gegeven bij de piano en het talrijk samengestroomde publiek waar deerde dit met daverend applaus, slotte werd de terugreis aanvaard, precies op den afgesproken tijd. 9 uur, ar riveerde de jubelende schare te Moerca pelle. In het schoollokaal verzamelden kinderen en wachtende ouders zich. Het hoofd der school, de heer Mastenbroek, hield een kernachtige toespraak, waarin hij de gevoelens van dankbaarheid van leiders en kinderen over het heerlijke weer en den zoo gunstigen afloop van het reis je vertolkte. Dank werd gebracht aan hen. dip voor dit doel hadden bijgedragen. Moercapelle. Eierveiling. Op do Donder dag 26 dezer gehouden eierveiling waren aangevoerd 9198 kippeneieren. Prijzen f 2,453,30; 88 eendeieren f 1,952,25, alles per 100 stuks. Nieuwpoort. Bij de controle inzake de rijwiel belastingwet hebben de majoor der rijksveldwacht en de assistent der direc te belastingen enz., proces-verbaal opge maakt tegen mej. J. den B. terzake over treding van art. 184 wetboek van straf recht (het opzettelijk niet voldoen aan een bevel of vordering enz.) Aanbestedling. Ouderkerk a. d. IJssel. De architect D. Burger heeft Vrijdag aanbesteed het bou wen van een woonhuis met een dubbel kaaspakhuis voor rekening van de firma A. de Vries Zonen op een terrein van Lood- en zinkwerk: A. Ponse, Krimpen a. d. Lek f 237; Joh. Holdermans f 310; Gebr. Blok, Rotterdam f 323,50. Smidswerk: A. Vis f 189; M. Eerland, Krimpen a. d. IJssel f 146; P. C. de Ruytei f 129.50. Electrificatie. A. Duim f 158.50; Voge- lesang, Krimpen a.d. IJssel f 134; W. J. Evelie, idem f 103 25; B. Bbon, idem f 97.50. De gunning werd aangehouden Stille dagen. Ouderkerk a. d. IJssel. De zware bronzen stem van den ouden torenklok: bij de Ned. Herv. Kerk heeft sedert eenige dagen ge zwegen. De gemeenteraad voteerde in zijn vorige vergadering een post voor reparatie van de badinstallatie, met welken arbeid men thans is begonnen. Omlegging riviarloop. Ouderkerk a. d. IJssel. Ambtenaren van het ministerie van waterstaat arriveerden hier Vrijdag tot het doen van boringen en opmetingen in den polder De Nesse, in verband met een plan om de scherpe ri vierbocht in de Spreeuwenhoek weg te ne men door de loop der rivier om te leggen. Mocht dit plan in de toekomst worden ver wezenlijkt, wat echter nog niet zeker is, dau zal de buurtschap „De Spreeuwen hoek” van den polder De Nesse worden ge ïsoleerd, en als een eilandje ftf'de rivier komen te liggen De nauwe rivierbochten zullen vooral worden weggenomen ten ge rieve van de scheepvaart, die wanneer de nieuwe sluis, aansluitend op de Gouwe zal geopend zijn, ongetwijfeld zal toenemen. Burgemeester Troost hersteld. Waddinxveen. De burgemeester die sinds Pinksteren met ziekteverlof buiten de gemeente vertoeft, is thans zoodanig hersteld, dat hij met 1 Augustus zijn ambts bezigheden zal hervatten. De heer Uitman te Rotterdam heeft het Pettewater gekocht, dat in handen was van de Ned. Spoorweg Mij. De, ijsclub „Nooit Gedacht” zal de voorkeur genieten om het water weer te pachten. Waddinxveen. De loco-burgemeester heeft den raad in openbare zitting bijeengeroe pen tegen Donderdag a.s., nam. zes Uur. Voor het M.Ü.L.O.-examen slaagde Maandag te Den Haag mej. T. Bremmer. Waddinxveen. Gevonden: 2 lange palen bij A. Vis, Noordkade; een rijwielslot ge meentehuis; een veilingkist bij wed. A. den Boon. Waddinxveen. Voor het Mulo-liploma slaagden de dames P. van Eden Peters- man. Héoibroei. Haastrecht, Zaterdagmiddag is brandweer uil Gouda gealarmeerd IJsselmondsche laan, waarna men recht streeks naar het vliegterrein Soesterberg reed, waar eenigen tijd vertoefd uferd. Ver volgens reed men naar de Pyramids en ’s avonds 9 uur was men weer thuis. De drie hoogste klassen der Geref. Zondagsschool maakten onder leiding van het personeel een reisje in 2 autobussen naar den Haag, Leiden, Wassenaar en omstreken. Giessendam. Tot eere-voorzitter der ijs club St. Moritz is benoemd de burgemees ter de heer Diepenhorst. Deze heeft de be noeming aangenomen. De heer A. W. Stavast is geslaagd voor het examen Engelsche Handelscor- respondentie (Mercurius). Giessen-Nieuw kerk. Tot gewoon dienst plichtigen bij de nationale militie lichting 1935 zijn aangewezen D. J. van Houwe- ling en Jan Kooiman en tot buitengewoon dienstplichtigen A. Schakel, W. J. G. Die penhorst, P. de Groot en A. de Krei. In de vergadering der Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij, Giessen— Nieuwkerk e.o. is als besturslid herkozen de heer J. de Hoop en als lid van den raad van toezicht de heer E. Aanen, bel den aftredend. De heer J. van de Werken, volontair ter geineente-secretarie, is geslaagd voor het voorbereidend examen Rcmeente-ad- ministratie. Algemeen wordt er over geklaagd, dat er dit jaar verbazend veel ratten zijn. De heer Jac. Rietveld heeft op één dag in de klem niet minder dan 10 stuks van de ze dieren gevangen. Onder leiding van mevr. Diepen horstBokhorst, maakte de meiajesveree- niglng „Dorcas” een uitstapje naar Arn hem e.o. De reis werd gemaakt per luxe touringcar. Des morgens ten zeven uur vertrokken, arriveerde men reeds vroeg op de plaats van bestemming, waar het na tuurschoon en nog zooveel meer de aan dacht der bezoeksters trof. Ook werd het Openluchtmuseum bezichtigd. Allen hebben veel genoten. Giessen-Oudekerk. De firma van Hou- welingen zal wederom overgaan tot don bouw van een graanpakhuis. Het Werk wordt onderhands opgedragen. POGING TOT ZELFMOORD VERIJ DELD. Vrijdagnacht heeft zich in de omgeving van het Houtmansplantsoente Gouda een drama afgespeeld. De 25-jarige K. reed op zijn motor over den Tiendeweg, toen hij in die straat een geheel ontklee- den jongeman zag, die. toen hij den mo torrijder zag aankomen, het op een loopen zette naar het Houtmansplantsoen. De motorrijder gaf vol gas en zette den vluch teling na, die zich in een der boschjes ver school, waardoor de heer R. het spoor bijster raakte. Door een plons in het wa ler een slootje dat daar loopt kon hij de plaats waar de jongen zich moest bevinden, bepalen. Toen hij zijn koplamp op het water richtte, kwam hij tot de vree ---- selijke ontdekking, dat de jongen zichzelL den heer Opschoor aan den Kerkweg. De met het hoofd naar voren in den modderTuitslaff was als volet: trachtte te doen stikken. Met behulp van den duorijder gelukte het den heer R. den jongen op den kant te krijgen. Het bleek te zijn een 17-jarige jongeman uit Gouda, die in een vlaag van waanzin tot deze •rschrikkelijke i vergegaan. Door --- - -r- I. gewaarschuwd, die. na een onderzoek, 'verbrepging naar het van Iterson zieken huis gelastte. Nadat de jongen, die door omwoners in een deken gewikkeld was, drie kwartier in bewusteloozen toe- op den kant had gelegen, arriveerde ziekenauto en werd het slachtoffer naar het van Iterson ziekenhuis overge bracht. Zijn toestand was des nachts nog zeer

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 1