Gemeenteraden. Plaatselijk Nieuws Lserbrosk. Deruitersvandennacht stolwijk. Wat geeft de Radio? j Vergadering van den gemeenteraad op Zaterdag 21 Juli. Voorzitter de heer G. Slob, burgemees ter. Aanwezig alle leden. De v o o r z i 11 er opent de vergade ring, waarop do secretaris de notulen leest, welke onveranderd worden vast gesteld. Ingekomen is een schrijven van B. en W. van Dordrecht, omtrent vaststelling der balans, verlies- en winstrekening van den keuringsdienst van waren over 1933. Dit schrijven wordt voor kennisge ving aangenomen. De rekening van het burgerlijk arm bestuur over 1933 wordt na onderzoek vastgesteld in ontvangsten op f 5306,73; in uitgaven op f 4626,14, batig saldo f 680,59. De begrooting van het burger lijk armbestuur voor bet jaar 1935 wordt zonder hoofdelijke stemming vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 4246,75. Zoo ook de gemeenterekening dienst 1933 in ontvang gewonen dienst op f 24 371,52, in uitgaaf gewonen dienst op f 20908,65, alzoo het batig saldo op f 3462,87. Ven den ka pa taaldienst bedragen de uitga ven f 6413,62, de ontvangsten f 4413,62, nadeelig saldo f 2000. De door B. en W. aangeboden ge meentebegroting dienst 1035 wordt z. h. st. vastgesteld in ontvang en uitgaaf ge- wonep dienst op f 27.789,91, in ontvang en uitgaaf kapitaaldienst op f 21250. Bij de rondvraag dringt de heer S w ij- nenburg er bij B. en "W. op aan, te zorgen, dat de voormalige o. 1. school door de vereenigingen beter schoon ge houden wordt. De voorzitter zal den veldwach ter opdragen beter toezicht te houden. De heer Buijserd vraagt inlichtin gen over de begraafplaats, welke de voorzitter verstrekt. De heer Van Iterson verzoekt B. en "W. de waarschuwingsborden te laten schilderen, hetgeen de v o o r z i 11 r toe zegt. Op een vraag van den heer Van Iterson of de brandspuit nog moet worden geprobeerd, antwoordt de v o o r- z i 11 e r bevestigend Hierna sluiting. Ottoland. In de jongste raadsvergadering wa ren alle leden aanwezig. De voorzitter opende met voorle zing van het gebed en bracht in herin nering het plotseling overlijden van Prins Hendrik, waardoor ons vorsten huis andermaal binnen korten tijd in rouw werd gedompeld, bij welke gele genheid, namens de gemeente een tele gram van rouwbeklag aan de Koningin was verzonden, welke mededeeling de raad staande aanhoorde. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Van de middenstandsvereeniging te Leerdam was ingekomen een afdruk van door RIDGWELL CULLUM. En zoo werden de plannen gemaakt: eenvoudig, zelfs hopeloos van opzet. Twee mannen, want op de halfbloeds konden zij niet rekenen, om alle moge lijke omstandigheden het hoofd te bie den, als de roovers deze plek voor een aanval mochten kiezen. Maar hoe on voldoende de wacht ook mocht zijn, er was een moreele kracht in de eenvou dige, kalme manier, waarop alles ge schikt werd. Deze twee wisten, dat zij in geval van nood slechts op elkaar konden rekenen. Toch aarzelde geen van beiden of deinsde hij terug voor de on derneming. Mogelijkheden vonden nooit een plaats in hunne berekeningen. Den eersten en tweeden nacht bleef alle s rustig. Evenmin ontvingen zij eenigszins verontrustende berichten. Op den derden dag reed Jacob Smith hun kamp binnen. Hij was op een ronde langs al de buitenposten. Zijn nieuws was uiterst vreedzaam. „Het kan mij geen zier schelen, hoe lang de oude man in angst zit," zeide hij met een vroolijken lach. „Ik zeg het jullie hier ronduit: dit werkje is een grap. Ik rijd rond als een generaal, die op vijanden loert. Ik zou zeggen, dat Rood Masker zijn nut heeft." „Dat hebben de meeste lui," antwoord de Arizona, „maar het is niet altijd te zeggen, waar het in zit." „Wel, ik geloof, dat ik wel weet, waarin hst nu zit. Ik voer op het oogen- blik niets uit, hetgeen anders niet de gewoonte is in Mosquito Bend." het schrijven aan den minister van hin- nenlandsche zaken, houdende verzoèk, om bij een te stichten waterleiding, te willen aansluiten bij het buizennet te Leerdam, wat voor kennisgeving werd aangenomen. Van den commissaris der koningin was een schrijven ontvangen om den veldwachter te laten deel nemen aan een 'te houden cursus, wat bij de nieuwe in structie verplichtend is gesteld. De rekening van het restaureeren van het verenigingsgebouw ad f 513.91 werd goedgekeurd. B. en W. boden aan de rekeniag de zer gemeente over het dienstjaar 1933, bedragende in ontvangsten f 19896.05 en uitgaaf f 17169.70, batig saldo f 2726.35. Tot leden der commissie van onder zoek dezer rekening werden aangewezen de heeren J. de Ruiter, A. Swijnenburg en R. van Baatat 8 Een verzoek om ondersteuning werd gesteld in banden van het burgerlijk armbestuur. Daarna wijst de voorzitter erop, dat vanaf 1 Juli verplichtend] is gesteld om in plaats van 6 pCt. thfnc 10 pOt. te storten als bijdrage veer pen sioen en werd de vraag gesteld of dan voor de ambtenaar de tijdelijke korting van 5 pCt. gehandhaafd zou moeten blij ven. Na eenige bespreking stelde de heer Stuij voor, met ingang van 1 Juli j.l. de bedoelde tijdelijke korting in te trekken, waartoe met algemeene stemmen beslo ten wordt. Hierna sluiting. Gemeenteraadsvergadering op Maan dag 16 Juli. Aanwezig alle leden. Nadat de voorzitter, burgemeester ba ron v. Hemert tot Dingshbf de vergade ring geopend heeft, worden de notnien goedgekeurd- Ingekomen ie een schrijven van Ged. Staten dat zij de wijziging van de poli tieverordening ontvangen hebben. Een schrijven van id. dat in een open bare vergadering van G. S. op 24 Juli verslag zal wórden uitgebracht inzake het béröep van mevr. van Dokkum tegen haar ontslag als onderwijzeres. Naar deze vergadering kan een afgevaardigde gezonden worden. De voorzitter gaat na mens B. en W. De héér Muis stelt voor den heer JaC. Verdoold namens den raad aj te vaardigen. De heer Jac. Verdoold ziet in da t een afgevaardigde benoemd moet wor den. Ieder readslid kan gaan. De voorzitter zegt dat de raad een afgevaardigde kan zenden. De heer Jac. Verdoold heeft geen bezwaar als afgevaardigde op te treden, en wordt als zoodanig benoemd. Een wijziging gemeente-begrooting '34 wordt goedgekeurd. B. en W. bieden aan de gemeente-re kening over 1933. Deze wordt ter visie gelegd. Aan de orde is een voorstel van B. en „Ik zou zeggen van niet. Hij behan delt ons anders." a „Zóo, houden jullie 's nachts de wacht? |Zég, ik cöu dien blinden mol liever zien roosteren, dan dat ik mij voor die beesten zou opofferen. Maar dat is juist iets voor jou, Arizona. Jij haat hem erger dan de hel en Jake ook en toch zóu je bah! nu tot ziena, ik zal maar liever verder gaan. Ik heb nog veertig mijl af te leggen, voordat ik thuis ben." En hij reed Wég, zorgeloos en onna denkend te middan van een werkelijk groot gevaar. Ën dat was hst leven, dat zij allèn leidden. Zij vroegen loon, een bed en voedsel: de rest kwam er niet op aan. Tresier had op het laatst een gevoel gekregen, dat de geheele zaak meer vóór den vorm geschiedde, dan dat het een geval van dóodèlijken ertst was en dat hij voorbarig was geweest mét het zenden van zijn boodschap aan dén sheriff. Hij bègreep maar al te goed, dat hij Jake's plannen in de hand had gewerkt en verwenschte zichzélven bit ter, dat hij zich zoo had laten beetne men. Hij was véilig Wég en de opzich ter zou wel oppasfèn, dat hij zóo lang mogelijk wegbleef. Arizona was ook al lesbehalve opgewekt gezelschap gewor den. Hij liep somber rond en snauwde kwaadaardig tegen de jongens. Er was van den sheriff geen letter antwoord ge komen op zijn boodschap. Zij doorzoch ten dagelijks de heuvels of daar soms een teeken was, maar zonder resultaat en Tresier was eerder blij dan teleurge steld, terwijl Arizona op dat punt in het gehèel geen opinie scheen te hebbên. De derde nacht bracht Tresier een lichten schrik; het was middernacht en een van de jongens kwam hem voor de wacht wekken. Hij zat op en zag tot zijn verbazing Arizona naast zich zit ten. Hij wachtte tot de jongen was weg gegaan om te gaan 'slApén, toen kéék hij zijn vr'end onderzoekend aan. „Wat ia er aan Je nand?" W. om de jaarwedde van den agent der •rfcsldtbemiddeling met f 100 te verhoogen. Destijds toen het Maatschappelijk Hulpbetoon nog bestond, kreeg d§ amb tenaar f 100 voor uitbetaling van steun gelden. Toen de gemeente bij het rijk aansloot bleef bet werk hetzelfde, maar het armbestuur trok de f 100 in. B. en W. stellen voor dit bedrag nu vanwege d« gemeente te betalen. De heer Dog ter om meent, dat de toestand zóo is, dat verbooging niet toe laatbaar is. De voorzitter zegt dat dit geen verbooging is, maar de ambtenaar mist dit bedrag sinds M. H. opgeheven werd. De heer Gr a v e 1 a n d vraagt of de ambtenaar de diensten vemoht in of buiten de kantooruren. De voorzitter zegt, dat hot werk niets met den seoretarie&rbeid te maken heeft, maar mem kan iemand niet allee opdragen zonder betaling. Weth. Verdoold stelf toch voor dit salaris toe te staan, want eedert Januari ia het geI4 ingehouden. De heer Muis merkt op, dat de amb tenaar als agent van de arbeidsbemid deling f 100 salaris heeft. Alleen de f 100 die het armbestuur betaalde mist hij nu. Hij bad dus feitelijk f 200. f Het voorstel wordt aangenomen met ö»*-2 stemmen, die van de heeren Gra- veland en Dogterom. Volgt een voorstel van B. en W. om de Jaarwedden van verschillende ambtsnaren met 10 te verhoogen, in verband met de ver plichte storting voor pensioen, ingaande 1 Juli. De voorzitter zegt dat voortaan alle ambtenaren een pensioensbijdrage van 10 pCt. moeten betalen. Tot dusver was dit vrij. Verschillende ambtenaren gaan er dus op achteruit. De min. van binnenl. zar- ken beeft bepaald, dat degenen, die zeer lage salarissen genieten een verhooging kan worden toegekend. De traktementen zijn hier aan den lagen kant, jb.v. dat van den ambtenaar ter secretrie. Deze heeft een aalaria van f 1100—f 1400. Bij het rijk heeft een schrijver f 9451570; bij de provincie gaat een schrijver 2de klasse tot f 1600; een wegkantonier beeft f 27 per week, dua ook meer dan hier de qmbtenaren. Ook de traktementen van de andere ambtenaren zijn zeer laag, zooals dat vn den bode, deze heeft slechts f 200. De gemeente-veldwachter blijft er nog buiten. Het salaris van dezen ambtenaar Wordt later afzonderlijk bepaald. Op de tractementen van f 175f 200 enz. kan niets meer af. De heer Graveland weet er nog van dat destijds vrij pensioen geheven werd. Spr. was daar' sterk tegen en ook nu is spr. tegen verhooging, vooral in dezen tijd. De voorzitter wijst erop, dat de minister schrijft, da( het niet de bedoe ling is de traktementen te treffen. Het li'tn het belang van de zaak dat er goed bezoldigde ambtenaren zijn. De heer Dogterom gaat volkomen met de» heer Graveland mee. En Arizona's antwoord gaf hem een geweldigen sóbok. „Zég, Treeier," zeWe hij met ver moeide stem, heel anders dan zijn ge woon, krachtig orgaan, „ik wilde je al leen maar yragen om vannacht met mij om te wisselen. Ik kan, om zoo te zeg gen, den slaap niet meer te pakken krijgen. Misschien begin ik zw&kker te wórden. Jk moét bekennen, dat jk later in den nacht slaperig, word en nu dacht ik zoo, misschien als ik de eerste wacht deed wel, zie je, ik geloof, dat die prop in mün borst mij piet veel goed heeft gedaan." (freslér was dadelijk op de been. Het was plotseling tot hem doorgedrongen, dat deze vreemde zoon van de prairie ziek was. „Bombast, mant" riep hij op een toon, die geenszins zijn ontsteltenis ver borg. Zij bevonden zich aan den in gang van' dé groote omheining, verbor gen in dè schaduw van den hoógen muur van dwarsliggende balken. „Jij gaat naar bed. Ik zal tot het daglicht waken." „Dat is echt vriendschappelijk, maar het zóu nóódelóóa zijn," merkte de an- dêr kalm op, „ik gêlóof niet, dat ik nu zou kunnen slapen." „Wel, doe zooals je wilt. Ik ben van plan om tot het dagjicht te waken." Tresier sprak op kalmen, vastberaden tóón en Afiiorta sclieén het aan te ne» men. „Nu, als je het zoo opvat, dan wil ik hier wel wat blijven zitten, tot ik slaap krijg." Tresier maakte zich erg ongerust, dóch hij haalde sléchts de schouderafijh I róèt eet groot vertoon van onverècfu- ligheid en vèrtrok om een ronde langs de omheiningen te gaan doen, daarbij zorg dragend, dat hij in de schaduw der muren blééf. Na een oogeoblik kèer- de hij nkar zijn pofit terug. Arizona zat nog, waar hij hèör vèrlètén had. Een paar mióutèn bléven zij zwijgèn. Toen haalde de Ameflptapn kalm zijn revolver vóór dén dag en liet al de ka- De heer Graveland zegt, dat zij, die kleine traktementen hebben, er ook werk naar verrichten. De heer Both kan ook niet met ver hooging accoord gaan. Spr. wijst op den toestand in het boeren- en tuindersbe- drijf. De voorzitter zegt, dat bij voor de ambtenaren opkomt. Men bedenke dat de ambtenaren altijd achteraangekomen zijn met verhooging vn salaris. Zjj ba den zich heusch niet in weelde. De heer Muis vraagt of de salaris sen niet herzien kunnen worden bij de eerstvolgende begrooting. De voorzitter zegt dat dat niet gaat, want met 1 Juli gaat de nieuwe regeling in. De heer M u i a wil dan ieder per soonlijk behandelen. Weth. Verdoold is daartegen. Weth. de Graaf zegt dat het de ge meente weinig zal kosten, want er gaat weer 10 pCt. af. fv De heer Graveland blijft zich ver zetten tegen het voorstel. De heer Jao Verdoold vindt het jammer dat de a&larissen gekort worden anderzijds vindt spr. de tijd zeer on gunstig om deze te verhoogen. In vele gemeenten ia op de ambtena rensalarissen destijds 5 pCt. gekort en nu weer te korten zou een dubbele kor ting zijn. Dat is bier echter nooit ge beurd. Voor sommigen vindt apr. het vervelend het kleine salaris te korten; toch wil spr. deze menschen niet afzon derlijk behandelen. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen met de stemmen van de wethou ders voor. Een schrijven van de winkeliereveree- niging is ingekomen, dat zij een winkel week wil houden van 27 Augustus1 September en verzoekt verlof tot bet la ter openhouden van de winkels. Het vrordt toegestaan. Rondvraag. Weth. Verdoold zegt, dat er de monstratie met de brandspuit gehouden is. Het materiaal ia goed in orde, maar het water deugt niet, vooral op den Tentweg, maar de sloot zeer vuil is. De heer Jac. Verdoold vraagt of de gemeente geen recht van schouw heeft. Weth. Verdoold zegt dat dit aan gevraagd kan worden. Weth. de Graaf wil dit voorstel uit breiden. Er zijn meer waters die vuil zijn en apr. zou willen voorstellen, deze door 'werkloozen schoon te doen maken. De voorzitter zegt, dat men daar voorzichtig mee zijn moet, want met alle respect voor de landbouwer», zegt, spr., zouden dezen lachen als de gemeente de slooten schoon maakte. Spr. wil dit nog eens nader bekijken, maar op den Tent- weg is het dringend noodig. Weth. Verdoold zal deze zaak met den heer Muis nader regelen. Weth. de Graaf zegt dat men ook met de volksgezondheid rekening moet ohuden. Men is op slootwater aangewe zen en spr. zou het niet erg vinden als de slooten schoongemaakt werden. De voorzitter zegt, dat de polit- tie-verordening gebiedt dat de betrokken eigenaren de slooten schoonhouden, ai mers draaien. Tresier keek hem aan en opziende ving Arizona zijn blik op. „Ik zou zeggen, dat deze dingen, om zoo te zeggen, onbetrouwbaar zijn," merkte hij op bij wijze van uitlegging. „Het is mij wel eens overkomen dat hot vast zat. Het is een behoorlijk wapen, maar nieuw en ik ben niet erg voor die nieuwigheden. Deze hier," vervolgde hij, een tweede wapen uit zijn gordel trek kende, „is er eep met zes ioopen en zou een os op vijftig pas neerleggen. Het is een kranig stuk. Ik geloof dat het van „Taaie M?. Cullooh" was. Je hebt de jóuwe, geloof ik, niet bij de hand." Tresier schudde zijn hoofd. „Neen, mijn gordel gebruik ik voor mijn broek en de pistolen heb ik los in mijn zak, wanneer ik niet rijd." „Verkeerd. Zeg, steek ze er dadelijk in. Je waagt anders veel te veel." Treéler gaf hem lachende zijn zin „Ik denk niet, dat ik ze noodig zal hebben, maar toch...." „Kunt niet weten." Arizona slak zijn revolvers op hunne gewone ulaatsen Toen keek hij op. „Zeg, ik heb de paar den anders geplaatst, onze paarden. Ik heb ze naar dén hóek gebracht, waar deze omheining de volgende raakt. Het lijkt mij beterhandiger. Zij staan daar beschut en er waait een stevig windje, zoo een dat vroege vorst voorspelt. „Ik geloof, dat «het er nog te vroeg voor is," zeide hij naar den hemel op kijkend. „Er is nog geen maan, voordat het bijna dag is. Maar tegen het weer valt niet te redeneeren." Tresier zat zijn kameraad nauwkeu rig op te némen. Er was iets opval lends in zijn manieren. Hij scheen iet wat te fantaseeren, maar toch sprak er een wonderbaarlijke waakzaamheid uit zijn houding. Hij bleef zwijgen en spoe dig vervolgde de ander weer zijn ge sprek, maa.r nu was hij tot een ander óddérwérp overgegaan. „Zeg, ik heb je nooit gévraagd, ^rat je gedaan hebt om met- Jake af te re kenen," zeide hij. „Ik geloof dat het al thans in de bebouwde kom. Buiten dc bebouwde kom moeten de polderbestu- sturen en voor zorgen. Overigens werkt dit alles mede om eens met waterleiding te beginnen. Spr. vindt, dat het niet op den weg der gemeente ligt. dat werk ter hand te nemen; dit schoonmaken moet het pol derbestuur doen. Werkloozen kan men voor dit werk krijgen. Weth. de Graaf zegt dat de ge meente de werkloozen toch betaalt. Men kan dus met het polderbestuur in over leg treden- o De voorzitter verwacht van het polderbestuur een brief, hoe dit deze kwestie wil regelen. Weth. Ve r d o o 1 d vindt dat de boe ren zeer laksch zijn op dit punt. Er ia geen eenên boer die een hand uitsteekt, om de toestand te verbeteren. Spr. vindt dat schandalig. De voorzitter ia van meening, dat het de schuld ia van de eigenaren, wat door den heer Verdoold bevestigd wordt Spr. zal een en ander in de wethoudere vergadering bespreken. Weth. de Graaf wil de politie-ver- ordening uitbreiden en het schoonmaken van slooten verplichtend stellen, ook buiten de kom. De voorzitter wil in ieder geval eerst in de wethouderevergadering er over apreken. De heer Jao Verdoold heeft nog niets over de subsidie van Het Groene Kruis gehoord. De voorzitter zegt dat de reke ning gesteld is in handen van den ao-1 countantsdienat en spr. heeft daar nog niets over gehoord. \-'i Hierna sluiting. EEN NIEUWE KEIZER. De eerste opname van het keizerlijk hof van Mandschoekwö Cheng Hsiso Hau, eerste minister van keizer PuYi, spreekt door de radio tot het volk. les hij brak ai èn keek naar de prairie „wel geschikt zal worden. Ik heb je, om zoo te zeggen, woedend ge zien, en Jake ook." Hij stond op en tuurde in de duisternis, terwijl hij op zijn dreunerigen, eento^igen toon voort sprak: „Pschahl" ging Ihij voort, „er zijn manieren en manieren om met de menschen om te gaan. Ik\ geloof, dat als je nu met een eerlijk burger te doen hadt, dan zou je fatsoenlek tegen hem spreken. Ik verbeeld mij zoo, dat ik je heel goed ken." Hij yestigde zijn oogen plotseling op den main, met wien bij sprak, maar bijna onmiddellijk keer den zij weer terug naar del ernstige be schouwing van het zwarte v]erschiet van grasland. „Je zoudt het onderwerp ver standig met hem besprekfen en het meisje tusschen jullie late» beslissen. Maar met Jake is het Wat anders.". Zijn hand dwaalde weer naaf zijn rech terheup en plotseling keek hij zijn vriend met een wanhopigen blik aar*. „Weet je wat het tusschen jullie beide» zijn zal? Dit zal het zijn." Hij trok het zware re volver, dat eenmaal het eigendom was van Mc. Gulloch en stekte zij» arm uit in de richting van de prairite. Tresier dacht dat het op hem gericht was en deed een sprong achteruit, terwijl Arizo na lachte. „Dit zal het zijn. Je zult goed mikken en als je vrienden om, je heen hebt, zullen zij wel zorgen voor eerlijk spel. Ze zullen wel vóór je tot Brie wil len tellen. (Zoo: één, twee en i bij drie schieten jullie allebei, zoo!" Er volgde een vuurstraal en oen knal, en toen klonk een gil door dem stillen nacht. Tresier sprong naar de® man, dien hij dacht dat krankzinnig was ge worden, maar de kreet weerhield hem en het volgende oogenblik voelde Hij zich door een vasten greep van Arizona's gespierde hand op zijn arm lang# de omheining meesleepen, toen het geluid van paardenhoeven donderend langs hen heen kwam. „Zij zijn het." (Wordt vervolgd). 5 Hoog-Blokfand. Dnderdag maakten de leerlingen van de openbare lagere school een reisje naar Arnhem, 's Morgens om plm. 6 uur vertrokken de drie klassen, terwijl de kinderen uit volle borst zon gen. Over Utrecht ging het naar Rhenen; hier werd Ouwehand's Dierenpark be zocht. Als altijd trokken de apen weer de meese belangstelling; ook bet aquari um werd gewaardeerd en in den speel tuin werd volop genoten. Nadat de in wendige mensch was versterkt, werd de toobt voortgezet naar Arnhem. De ket tingbrug had het dien dag zwaar te ver antwoorden en de bedriegertjes trokken eveneens sterk aan. In de bosschen had den de kinderen echter de meeste pret. Op de Belvédère had men een schitte rend uitzicht over Veluwe en Betuwe. Na nogmaals gegeten te hebben begaf men zich weer huiswaarts. Ongeveer 10 uut hielden de bussen stop voor de school In het gebouw van H.V.V. is een grijsgastreept jongensjasje aaD één der kapstokken aangetroffen. Het hangt bier reeds sinds Zondag 15 Juli. Voor jeugdige werkloozen. Krimpen a.d. IJssel. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur om de jeugdige werkloozen, evenals verledeü. jaax, een of twee weken een werkkamp te doen betrekken. De burgemeester is al druk met de voorbereidingen bezig. Dit vacantie-arbeid-uitstapje zal waar- achijnlijk plaats hebben van 611, c.q. 1318 Augustus. De bedoeling is per ■chip naar de spoorhaven te Geertrui- denberg te vertrekken. Vandaar per fiets naar het werk aan het Wilhelminaka- naal ten oosten van Oosterhout (N.-B.). De te verrichten arbeid bestaat in het spitten van grond onder leiding van het Staatsboschbeheer. Ongeveer 40 jonge lieden gaan vermoedelijk mede. In ons bericht van de vorige week betreffende de nieuw ingerichte cursus in electrisch lasschen, noemden wij dit de 4e, doch het is reeds de 5e, welke ▼oor jeugdige werkloozen wordt opge richt. Er zijn nu cursussen voor bank werkers, ijzerwerkers, ^timmerlieden, schilders en electrisch-lasschers. Eierveiling van 25 Juli. Aange voerd werden 2900 eieren. Prijzen: Kip peneieren f 2,20—f 2,40; eendeneieren f 1,60, kaas f 0,18—f 0,20 per pond, De heer J. Mourik slaagde Dinsdag te Rotterdam voor het M.U.L.O.-diplo- ma. De opbrengst van de verjaardags busjes ten bate van de T.B.C.-bestrijdmg over het le halfjaar 1934 bedroeg f 121,031/». Daar dit niet minder is dan verleden jaar, is het resultaat niet on bevredigend. Tegen de Gebr. van Limborgh is proces-verbaal opgemaakt, wegens het verkoopen van brood vóór des morgens 10 uur. Meerkerk. Ruim 60 kinderen der hoog ste klassen van de openb. school maakten onder geleide van bet personeel, een uitstapje naar Nijmegen en omstreken. De reis werd gemaakt met twee auto bussen. Het gezelschap vertrok 's mór gens om half 7. De réis ging over Zalt- Bommel, Hedel, Den Bosch en Grave. Toen men te Nijmegen arriveerde, stond de gids reeds gereed om de leerlingen dien dag veel te laten tippelen, maar ook véél te laten zién. De wandeling Btrékte zich uit naar Berg en Dal, Móói Nedetland en de Duivelsberg, zoodat de kinderen ook nog in Duitschland zijn ge weest. In de stad werd o.a. een bezoek gebracht aan de ruïne van het Oude .Valkhof. Het heeft den kinderen den ganschen dag aan niets ontbroken en daar het weer zich goed hield, keerden allen hoogst voldaan huiswaarts. Men arri veerde omstreeks 10 uur weer in de ge meente, opgewaoht door een groote me nigte. Een woord van hulde kómt toé aan allen, die hebben bijgedragen om dit reisje mogelijk te maken en te doen sla gen. Waterleiding. Rwuwljk. Eenige bewoners van de af- deeling Middelburg en Tocht hébben het verzoek gedaan te worden aangesloten aan de drinkwaterleiding. B. en W. doen hiertoe geen voorstel, daar deze uitbrei ding geen voordeel zal opleveren en la ten aan den Raad over, al dan niet tot aansluiting over te gaan. Goudrak. De heer A. van Arkel slaag de te Rotterdam voor de hoofdakte. Erpstige val. Hel- en Boeicop. Donderdagmiddag over kwam den koopman v. d. L. een ernstig ongeval. Toen hij aan de Zijderveldsche Steeg aan het fruit plukken was en daar bij op een hooge ladder stond, sloeg hij eensklaps daaraf. Hij bleef liggen met in wendige pijnen. Nadat bij per as naar zijn woning was overgebracht en dr. Siddtf van Lexmond was ontboden, stelde deze vast. dat v. d. L. eenige ribben had ge broken zoodat voorloopig rust houden ge boden ia- asn-Oudeketk gehouden). De landdag wetd door den fingvoor- zit.er, den heer V.nk van Ottoland, met gebed geopend. In zijn inleidend woord heette hij de honderden, die samengeko men waren, hartelijk welkom. Vervolgens wees spr. erop, dat dé jéugd wórdt afge leid door krant, boek en radio van den Nadat Vrijdag de vacantia voor de Openb. lagere school was ingegaan, werd den leerlingen der laagste klassen aange- God der Vaderen. Zie slechts in Dmtsch- zegd, dat zij Zaterdagmorgen op school moesten komen. Hier werd hun een aardige verrassing bereid De kleintjes werden ruim onthaald en bovendien móóht elke leerling nóg een aardig cadeautje in ont vangst nemen. Deze verrass'ng werd de jongste leerlingen bereid als tegemoetko ming dat zij nog niet aan de jaarlijksche schoolreisjes kunnen deelnemen. Het on derwijzend personeel geeft dus blijk, ook de kleintjes niet te willen vergeten. Het bestuur der Ned. Herv. Kerk heeft in overweging genumen om te zijner tijd de voetpendalen van het kerkorgel door mechanische (electrische) kracht te doen vervangen, waardoor dan de orgeltrapper overbodig wordt. Krimpen a. d. IJssel. Mej. T. Hartsui ker is t« Utrecht geslaagd voor de akte Engelsch l.o. Moordrecht, De heer D. Dirkzwager slaagde te Rotterdam vóór de hoofdakte. Raadsbesluiten. Nieuwer kerk a.d, IJssel. De gemeente raad kwam Woensdag 25 Juli in openba re vergadering bijeen. Verschillende inge komen stukken en berichten omtrent door Ged. Staten goedgekeurde besluiten werden voor kennisgeving aangenomen. Aan de af deeling Nieuwerkexk aan den IJssel van de reizende bibliotheek -werd een subsidie van f 10 toegekend. Op eenige schoolgeld- reclames en verzoeken om afschrijving van de hondenbelasting werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. beschikt. De ge land, aldus apr., er heerscht een soort heldenvereering en vergoding, die steeds verder doordringt, maar slechts één Held heeft óvèrwonttèn, de Héld uit Juda's stam. Dat dan on>e Jongelingen dién Held volgen en verééren. Nadat gezongen waa, sprak eerst ds. Blok van Brandwijk over „Vernieuwde Kracht". Spr. zeide dat de jeugd de tijd der kracht is, maar het lijkt wel dat onze jeugd aan bloedarmoede lijdt. Ze i« God kwijt en vult zich met Mammondienat. De nood der Kerk, der Ned. Herv. Kerk in het bijzonder, moest onze nood zijn. Wij mogen geen Kainsgestalte aannemen en vragen „Ben ik mijn broeders hoeder? De jongelingen van thans zijn tooh in de toe komst de kerkvoogden en ouderlingen der kerk. Dat dan daarmede ook nieuwe kracht gebracht moge worden in de kerk onzer vaderen. Dat onze jongelingen niet eigenwijs, niet waanwijs zijn, geen kleed van eigengerechtigheid dragen, dat ic wegwerpelijk en ondermijnt de kerk. Maar dat zij door onderzoek van t?-is Wóórd door Zijn genade geadeld moge worden. Want Goda Woord ia de krachtbron des levens. En ben, die den Heere verwach ten, zaf de kracht vernieuwd wórden. Nadat nogmaals waa gezongen en bur gemeester Brouwer, die inmiddels ter landdag was gekomen, hartelijk welkom was geheeten, werd aan Ds. Vreugdenhil van Gorinchem gelegenheid gegeven zijn rede over „Het vaste Fundament" uit te apreken. In onze dagen, zóo zeide spre ker, wankels en waggelt allés; de oude pa- maontereïiMKm'iiï 38 werden geboden met I d(m' wmden TBrislm ttieu*e ideeën u-4 ij t doxoo oi i hebben baan gebroken. Alle fundamenten der aarde wankelen. Alleen het funda ment Gods is onbewogen vast, omdat het rust in God zélf, en Jezus Christus ls ds uiterste hoeksteen. Daarom móet one lé ven daarin gegrond, gefundeerd zijn en niet in ongzelf; dan ia men op rotsgrond gefundeerd. Jonge menschen vragen nair sport en allerlei ontspanning. De jongste volkstelling heeft bewezen, hoe gróót de is, niet alleen onder jongeren, maar bij de ouderen. Als dan gevraagd word .ilt gij lieden ook niet weg gaan", dat dan het antwoord mag zijn evenals bij Petrus: „Heere, tot wien zouden wij heen gaan? G{j hebt de wóórdendes eeuwigen levens". Dat iq bét yasié, fundament. Er kan geen samengaan zij*,.»* licht en I duisternis, van God en dsixonde, die zich dan met den naam van Christen noemt, sta af van ongerechtighe'd. Geen voorzich tig verdrag sluiten met de Satan, maar onze roeping verstaan. Niet in eigen kracht, maar in Gods kracht bouwen op het eenig vaste fundament. Hierna volgde eerst de pauze, waarna de heer Vink de landdag heropende. De eerste spreker na de pauze was Ds. Wes- tra Hoeksema van Mijnsheerenland, dia als onderwerp had gekólên „Ware schoon heid der Jongelingen". Spr. las eerst eeni ge verzen voor uit Dan'ël I, dat handelt over Daniël met zijn drie vrienden. Hun ne spijswetten verboden hun, te eten van 's kon'ngs tafel. En hóewei zij aleóhU bróód ep water nuttigden, waren zij tóch de schoonste. Wat was het geheim van die schoonheid? Vers 8 geeft daarop het antwoord. Ondanks hun jeugd toch be slist. Hoevelen zijn er die om een levens positie in onze dagen maar lets over het hoofd zien. Vroom te zijó ie góéd yóor Grootvader en Grootmoeder, desnoods ook voor Vader en Moeder, maar men is maar eens jong, dan mag men de teugels wel wat vieren zou, denkt men. Spr. richtte een vermanend woord tot de ouders. De we reld heeft behoefte aan jongelingen, die niet met alle winden meedraa en, maar die ietg kennen van wat Luther zeide: „Hier sta ik, ik kan niet anders, God helpe mij." Nog ten deele 'n Babel wonen is hinken op twee gedachten. Bij kribbe en kruis is niet de weeldèspijs en de weel- dédrank van Babel, maar daarlangs alleen loopt de weg naar het eeuwig «Jeruzalem. Jongelingen, zoo besloot spr., staat vast op de belijdenis der Vaderen en breekt met Babel. Wederom werd gezongen en daarna kwam de laatste sprekér van dezen dag, ds. Spelt van Molenaarsgraaf, met zijn een batig saldo van f 18483,64. De kapi taaldienst sluit met een batig slot van f 6727. In ,de commissie voor het nazien der rekeninfe werdén benoemd de Wren M. den Hollander, K. Dekker en J. J. Maaskant. De rekeningen van de bedrij ven over 1933 werden conform het voor stel van B. en W. en de Bedrijvencommis- sie voorloopig vastgesteld. Het ambtenarenreglement werd aange vuld met bepalingen inzake ontslag aan huwende ambtenaressen en de gelijktijdige bezoldiging van personen in burgerlijke en militaire betrekkingen. Op verlargen van Ged. Staten werd het reglement van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur ge wijzigd en werden daarin bepalingen op genomen, dat B. en W. verplicht zijn eons per drie maanden ten kantore van den penningmeester boeken en kas te contro leeren, terwijl aan het college van Ged. Staten de bevoegdheid wordt verleend, eveneens een zoodanig onderzoek te doen. De begrooting 1934 werd aangevuld met een post van f 50 voor ds polit'eouMua. Met de gemeente Rotterdam werd een overeenkomst aangegaan inzake net toe laten van leerlingen uit deze gpmeeute op de middelbare scholen en de scholen voor voorbereidend hoogér onderwijs aldaar. Bij de rondvraag gaf de heer Dekker aan B. en W. in overweging te trachten de gemeente in verband mei de steunuit- keering in een hoogere klasse geplaatst te krijgen. Do voorzitter gaf uitvoerige inlichtingen over de nieuwe regeling en zei, dat B en W. het oordeel van den minister hebben gevraagd over de wijze van ber.<k<-ning der uitkeeringen in verband met dc huur- toeslag. Na verdêre bespreking trok de heer Dekker zijn voorstel in, in afwachting van een door B. en W. in te siellen on* derzoek, wat de finqnciéele gevolgen hier van zouden zijn. De heer Den Hollander vroeg of 1 et B. en W. bekend was, dat bij brand aan den Hoofdweg niet gebluscht kon worden we gens vervuilde slooten en wees nog op de uitbreiding van de bebouwing óp- Let land van A. Ooms, dat ingepolderd is. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat B. en W. besloten hebben hei maximum verhaal van pensioensbijdragen, n.l. 10 pCt., op de ambtenaren toe te paesén. LANDDAG JONGELINGSVEREEN. OltolafN. Begunstigd door prachtig zomerweer heeft de ring Ottoland van Ned. Herv. Jongelingsvereenigingen op G. G. haar tweeden landdag gehouden. (De eerste werd 2 jaar geleden te Gies- NA DE BOTSING. De gehavende auto na een botsing met een taxi op den hoek Héeren- grachtPrinseasegraoht te Den Haag. onderwérp „De weg naaf huia". Het nieu we Jeruzalem uit de Openbaringen, aldus spr., is het tehuis. De eerste mensch heeft eigenw'llig God en Zijn tehuis, hem door God gegeven, verlaten. Toch is de mensch van nature Hemelzoeker gebleven en er is een begeerte naar het Vaderhuis. Duizen den bij duizenden zoekèn het bij deugd, uiterlijke schijn, goede werken, weg van boete en zelfvernedering, om zoo den weg te vinden. Maar het zijn wegen van eigen maaksel, zonder de kracht des geloofs, een fata morgana. De mensch wil van beneden .naar boven, maar het moet als met den Jacobeladder van den hemel naar de aarde. Ontvlucht dan de stad des verderfs om te gaan door de nauwe poort. Geen goede, maar slechte menschen, die weten verloren te zijn, voor God, zijn wandelaars op dén weg naar buis. Hierna sprak de héér Vink hét slot woord en dankte allen, die aan het wel slagen van dezen dag hadden medege werkt. Ds. Spelt sloot den achoonen dag met gebed. De landdag werd door pl.m 700 manschen bezocht. Een collecte, op het terrein gehouden, mede voor dekking der onkosten, bracht circa f 80 op. Gsmeenteraad. Polsbroek. In de Vrijdag gehouden ver gadering van den gemeenteraad wijdde de vóórgitter, burgemeester jhr. mr. Van der Góes, terwijl de leden zióh van hun zetels verheven hadden, eenige waardeerende Woorden aan de nagedachtnia van wijlen Prins Hendrik. Voorts werd mededeeling gedaan van het proces-verbaal van kas- ópname bij den gemeente-ontvanger. Ingekomen' was een schrijven van het bestuur der plaatselijke burgerwacht met de mededeeling, dat op 3 en 4 Augustus te Polsbroekerdam een schietwedstrijd zal worden gehouden door leden van den kring van burgerwachten van Polsbroek en Omstreken. Men vroeg uitjde gemeente kas een bedrag beschikbaar te atellen tót aanachaffing van een medaille voor een eventueele koningsschutter. Met algemeene stemmen werd besloten, voor dat doel een bedrag van f 10 te voteeren. Eenige af- en overschrijvingen op de gemeénte-hegroóting 1934 werdén goedge keurd. De gemeenterekening over 1933 werd door B. en W. aangeboden en, na door den raad met alle ter tafel aanwezige bescheiden te zijn nagezien, voorloopig vastgesteld met de volgende eindbedragen: Gewone dienet: inkomsten f 24.915,85, uit gaven f 24.610,38. Batig elot f 805,47. Ka pitaaldienst: inkomsten f 4200, uitgaven f 4014,66, batig slot f 185,34. Waterleiding. I Polsbroek. Met bet graafwerk vóór de i aan té leggen waterleiding zal Dinsdag aen aanvang gemaakt worden. De aanleg van het buizennet zal beginnen aan den Over tocht en langs den weg Zuidzijde in de richting Polsbroekerdam worden voortge zet. Enkele werkloozen uit de betrokken gemeenten zullen thans geruimen tijd ar beid vinden. Waddinxvaen. Dinsdag maakten per au tobus, onder geleide van den voorzitter en den secretaris, de verbruikersvereeniging „Ons Voordeel" een reisje naar Rotter dam, om de Handelakamer te bezicht'gen. Niet minder dan vier en tachtig vrouwen namen er aan deel. Zij werden verwel komt en er werd hqn een fijne kop Haka- koffie aangeboden. Daarna werden de da tpee rondgeleid door het gebouw. Met be wondering sloeg men alles gade. vooral de orde en netheid, de reinheid en doelma tigheid; ook trokken de aandacht de thee- en koffieafdeeling, waar de producten werden verpakt. Een van de leden der di rectie sprak de bezoekers toe en wees op het voordeel van deze instelling. Na de beziohtiging werd het gezelschap onthaald op broodjes met koffie. Daarna stelde de Handelskamer een boot disponibel om daarmede de havens van Rotterdam door te varen, wat een aardig» attractie was. Vandaar ging het met de drie autobussen naar Plaswijk, waar nog een paar uur gezellig werd ver toefd, om daarna huiswaarts te rijden. De heer dr. J. F. Paul heeft be dankt als lid van bet plaafe1''1- comité (com. A.) Proef gevaren. Alblasserdam. Op de scheep- r N.V. Industrieele Maatschappij „De Noord" had de proeftocht plaats van het voor Fransche rekening gebouwde zeemo- torjaoht „Alma" De hoofdafmétingén zijn: 27.20 x 5.95 x 3.30 M. Diepgang 2 M Het schip is gebouwd volgens de eisChen v$n de Fransche schepenwet en onder de hoog ste klasse van bureau Veritas. Het is in 7 afdeelingen verdeeld, namelijk: Voorpiek waarin kettingkSst; verblijf bemanning; slaap- en badkamer eigenaar, laadruim: dïiebunker; motorkamer en achterpiek. Op het voordek bevindt zich de salon en keu ken. Het laadruim is speciaal geschikt voor bét vervoeren van de auto van den eigenaar en voor hét a»n boord zéttèn van deze wagen ia een maat met laadbóom en motorlier geplaatst. De voortstuwing ge schiedt door een 5-cylipder omkeer bare 500 P.K. „Polar" dieselmotor, r«lke het schip tijdens de proefvaart gaf een snelheid v»n pi®. U kn. Het achip ia geheel eléctriach verlicht. De verwarming en de watervoorziening gèachie den door een Butagas installatie, hetwelk voor de scheepsbouw iets nieuws is. De atabiliteitsproeven in volle zee beantwoor- Dinsdag 31 Juli. Hilversum. A.V.R.O. 8.01—10 uur Gra- mofoon; 10—10.15 uur Morgenwijding; 10.1510.30 Orgelsolo; 10.3011 Omroep orkest; 11.11.30 Kook- en Bakpraatje door mevr. R. LotgeringHillebrand; 11 1 voortzetting concert door bet Omroep orkest 11.30 Gramofoon; 1.30—2 Ka mermuziek; 22.30 Voordracht door me vrouw Gusta ChrispijnMulder; 2.80—3 Voortzetting Kamermuziek; 34 Thae- muziek; 4—4.16 Onderbreking van het A- V.R.O.-programma. Overschakeling naar den versterkten zender Radio Kootwijk; 4.15—4.30 Pianomuziek; 4.30—5 Radio- Kinder-koorzang onder leiding van Jacob Hamel; 5-5.80 Halfuur voor kleinere kin deren door mevr. Ant. Dijk; 5.306 Restaurant „Haeck" te Scheveningen Be- la Kiss en zijn ensemble; 67 Dinermu- ziek door Kovacs Lajos en zün orkest; 7 —7.80 Gramofoon; 7.30—8 Vioolrectical; 8—8.05 Nieuwsberichten van Vaz Diaa; 8.05 8.35 Gramofoon; 8.859.85 Concert o.l.v. dr. W. Mengelberg; 9 86—9.45 Topy Glerum zingt; 9.4511 Studio Concert; 11 11.10 Nieuwsberichten van Vaz Daa; 11.10—12 Gramofoon. Hulzen. K.R.O. 89.15 Morgencohcert; 10—10.80 Gramofoon; 10.30—11 Muziek- uitzending voor fabrieken; 11—11.30 Gra mofoon; 11.8012 Godsdienstig halfuur,- tj'e door pastoor L. H. Perquin; 1212.1B Politieberichten; 12.15—12 30 Gramofooni 12.30—1.15 De K.R.O.-boys; 1.15—1.45 Gramofoon u 1452 Verzorging der zen der; 23 vrouwenuurtje; 8315 Voor dracht door Minny Heyermans uit „Dq ouwe speeldoos"; 8.158.45 Gramofoon; 8.454 Voordracht door Minny Heyep- roans uit „Miniaturen": 45 I. Heyplaatq kinderkoor o.l.v. O'to de Vaal: 56 Gra* mofoonmuziek: 6—6.15 „Het a.a. Interna tionaal Euchamstisch Congres te Buenos Avres" door Pater F. Duynstee O.E.S.A.; 6.15—7 Gramofoon: 77.15 Politieberich ten: 7.157.35 Vragen van heden en toe komst: 7.35—7.45 GramofoOn; 7.43—3.18 <5. "W. F. van Hoeven: „De steunvérleetting van wprkloozen". 8.15—8.30 Zangrectical; R SOR 85 Vaz Dias: 8.35—9.35 K.R.O.- Orkest- 9.359 45 Gramofoon: 9.4510.30 *anslutMn<r met bet ""Vstsoielhana te Satz- fcnr»: 10 30—10 35 Vaz Dias: 10.35—11.20 KR.O-Rovb; 119012 Gramofoon. Woensdag 1 Augustus. Hilversum. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwijding; V.A.R-A. 10.15 Uitzending voor arbeider» in de con tinubedrijven; R.V.U. 11 uur Mevr. M. NijlandVan der Meer de Walcheren: „Andersen's werk en leven"; V.A.R.A. 11.30 Klein-Vara-Ensemble; 12 EddyWa- lis en zijn ensemble; 12.45 Gramofoon; 1 Eddy Wali8 en zijn ensemble; 1.45 verzor ging zender; 2 Gramofooumuziek; 8 Voor de 'kinderen; 3.454 Overschakelen naar den zender Kootwijk; 5 Klein Vara-en- semble: 5.45 Alb. de Booy zingt; 6 Klein Vara-ensemble; R.V.U. 6.30 Carl Denig: „Trekken en Kampeeren"; V.A.R.A. 7 uur Sportuitzending; 7.20 Gramofoon; 7.40 uur Groote foto's met kleine camera's, door Frans Dupont; 8 S.O.S.-berichten; 8.03 Een reis langs de kust van Schiermonnik oog tot Vlissingen; 9.30 Orgelspel door Joh. Jong; 10 Vaz Dias en Varia; 1045 Vara-orkest; 11 Gramofoon; 12 Sluiting. Hulzen. N.C.R.V. 8—8.15 Schriftlezing en med'f*tie: 8.15—0.30 Morgenconcert; 10.304Morgendienst door ds. P. N. Kruysw 12 Zang; 1212.15 Poli tiebericht '2.15—12.30 Leger des Heils kwartiertje '2.301.45 Orgelspel; 1.48— 2 80 Zang en Muziek; 2.80—2.45 Enkrf- te'a-kwartiertje; 2.45—345 Liederénre- cital door Marie C. Verhagen; 3.45-4 ver zorging zender: 45 Concert door bet „Hendriks Trio": 56 Kinderuurtje; 6 6.30 Gramofoon; 6.30—6.58 Onderwijs fonds voor Scheepvaart: 6 587 Zender- overscbakellng: 77.15 Politieberichten èn Ned. Chr. Persbureau; 7.157.80 Gramo foon: 7 30—8 Declamatie: 8—8.20 Gramo foon: 8.208 30 G. Westra Mzn.: „Hoe het gaat ?n Drenthe": 8.309 Everard E. Gewin: „De godsdienstige opwekking !n Nederland in de 19e eeuw en het reveü- archief"; 9—10.15 Orgelconcert: 10.15— 10 25 Vaz Dias: 10 25—11 30 Gramofoon. den alle aan het doel en het achip werd dóór den eigertaér mét vólle tvredenheid overgenomen. Tot volledige zekerheid ia tevens een compleet hulpzeiltuig, zoowel aan den voor ala aan den achtermast aangebracht. Een der masten dient tevens aia uitlaat voor den motor. Direct na afloop van den proeftocht wer den voorzieningen getroffen om het achip reisklaar te maken voor den overtocht naar Marseille, welke tocht geheel op eigen kracht onder een Nederlandsche beman ning zal geschieden. De heer A. Korteland slaagde te Rotterdam voor het Mercurius examen En- gelsche Handelscorrespondentie. Lee raar was den heer J. Pols. Met ingang van Maandag 30 Juli zal de prijs der melk te Alblasserdam en Nievw-Lekkerland met 1 cent worden ver hoogd «n gebracht worden op 9 cent. Deze prijs geldt zoowel voor verkoop langs «Je huizen als *i«rehaald aan de boerderij en l winkel.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 4