P Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken Pluimveeteelt. Varia ZOOOn^l Rechtskundig advies •n Inlichtingen over belastingzaken N« MM i NIEI STOOM- het dieren. aan i 1934. olie is doordrenkt. A. Neef de Mulo een. mer :roop Stev ABOHKÉ’S, die zi lammii onven. L. de gen, water VRACHTAUTO BOTST TEGEN TRAM. Trampassagiere gedood. Op den Rijksstraatweg te Wellerlooy met twee per- i welke op weg was 11e vaart tegen den steden. De botsing zijwand van den waar de deelnemers bleven, groot stroomt. Bessen laat men heel, ander fruit snijdt men in stukken. Het uitdrup- pelende sap is in tegenstelling met uitge perst sap heelemaal helder, voor huis houdelijk gebruik tenminste helder ge noeg. DUITSCHE MORAAL. Tien geboden voor het huwelijk. Te Berlijn is een brochure uitgegeven, samengesteld door dr. Heinsius, bestemd voor huwbare jonge lieden en getiteld: Bensci. (In haar laatste schrijven gal juffrouw Annie aan waar de boogerd lag. We heb ben die aanwijzing echter weggelaten, om dat o.i. het voldoende was het gepleegde feit te constateeren. De aanwijzing was bovendien zoo, dat de verdenking ook kon vallen op andere boomgaarden. Red.) In een grooten ketel doet men zooveel water, dat de bodem 5 a 10 c.M. hoog be dekt is. Dan zet men er een porceleinen of steenen kom in, waarvan de rand steeds boven het water uit moet steken. Daarna spant men een doek over den grooten ketel en drukt het als een buidel naar binnen. Daarboven spant men op nieuw een doek, waarop de vruchten gelegd worden, naar believen met of zon der suiker en zorgt dat de stoom een ze kere spanning krijgt. Men moet het wa ter ongeveer twee uur laten doorkoken. Het sap verzamelt zich in den kom. Het gewonnen sap wordt in flesschen gedaan en wel onmiddellijk na het be ëindigen van het stoom-proces, zoolang het nog heet is. Men zorge dus dan ook heete .flesschen te hebben, kurkt deze na gevuld te zijn onmiddellijk dicht en zet ze onderst boven weg. Na afgekoeld te zijn doet men goed ze dicht te lakken. Van de stroom boe delijk uit de persen zijn er maar heel enkele tientallen van len zijn. Dat zulter welke de uiterst mc uiterst interessante het tegenwoordig ge Een daarvan, varmoe het werk van Zischki is verschenen als „Li dat voor ons land ver reldverdwazing”. De schrijver geeft om die verdwazing ti stelt ook niet vaat, i gekomen, want hoi reeds gedaan, hij ge we misschien allen niet volkomen beseffei heel* wereld, in Ent Amerika, in China, 1 de traditioneels toe? eenlge jaren onveran gewijzigd zijn. In de laatste 30 of uitgang van de wei weest dan tijdens de aan voorafgingen. A doen feilloos het wei helders, de radio ze den, muziek en illusti we fotografeeren het lichaam, we t rekke ■taal, we maken at papier uit hout, benz techniek neemt fabel Wat heden onzinnig kelijkheid, we ontwrii Vvschünt, Maandag, ■n Vrjjdag. Prijs bij vc ling: voor gchoonho maanden 1.25; p. p Met verzekering 15 c< Kort rat Bergambacht. Ir gehouden raadsvergi Abonnees op ons blad kunnen mondelinge of schriftelijke adviezen krijgen over rechtskwesties of belastingzaken tegen een verlaagd tarief van 50 cents per advies. Voor mondelinge adviezen kan men zich vervoegen aan ons bureau Haven 25 «Schoonhoven. Schriftelijke vragen dienen vergezeld te gaan van f 0.56 per giro, postwissel of in postzegels. VUUR BEDREIGT PASSADENA. Brand in bosschen om da stad. Een enorme brand, die is uitgebroken in de bosschen rondom Paasadena (CaJi- fornië), dreigt over te slaan op de stad die geheel met palmen is beplant. Twee duizend man trachten thans den brand meester te worden. Vijf en dertig hunner hebben ernstige brandwonden opgeloopen. De aangerichte schade wordt reeds op eenige millioenen dollars geschat. ZWITSERSCH VERKEERSVLIEGTUIG VERONGELUKT. Twaalf inzittenden gedood. Een Zwitsersch verkeersvliegtuig is bij Warningen (nabij Stuttgart) van 1000 M. hoogte in een hosch neergestort en volko men vernield. De motor werd op een af stand van een kilometer van den romp van het vliegtuig gevonden. Het vliegtuig was op weg van Zurich naar Stuttgart. Het ongeluk gebeurde doordat in de lucht een ontploffing plaats had, waar door de vleugel afbrak, met het gevolg, dat het toestel omlaag stortte. Twaalf personen hebben bij dit ongeluk het leven verloren en wel: negen passa giers, de vlieger, de marconist en de ste wardess. Onder de passagiers hevondzich een dame en een kind van omstreeks drie jaar. Zes van de passagiers waren Duit- schers. Alblasurdam. T hield haar jaarvergat der Ned. Herv. Kerk, voorzitter den beer E ter tafel de verslagen penningmeester. Uit secretaris bleek, dat dankt, waarvan 42 1 tal leden bedroeg nu betalenden. Het totaal was gestegen tot een De commissie belast boeken rapporteerde ben bevonden. Als b herkozen de boeren E kerk en J. Risseeuw. missie belast met hr en bescheiden van dei den benoemd de heer A. Stehouwer Vervolgens kwam e stel van het bestuur, uitkeeringen voor 19 j.1. te handhaven als i Enkele contributie, u dag en f 5 vervoerko butie: uitkeering f 6 voerkosten. Dit voors1 h-1 Zaterdag hield daihsche Hengelver haar huishoudelijk c< van de Graafstroom volgt behaald; le pr. J. Sala. 260 216 gr.; 3e pr. Joh. 4e pr. K. Erkelens. 11 134 gr.; 6e pr. A. Hr C. Veth, 75 gr.; 8e pr 9e pr. K. van Steen: Wijnhoff, 20 gr.; 11c gr.; 12e pr. H. Roest J. de Snoo, 10 gram. Zaterdag hield „Do Postduif’ een v bloux. De uitslag wa J. Wolters 1, 4, 5, de Rhee 2; W. de Z 7, 12, 26 en 28; Gebi 13, 18 en 84; De Jon veldt den Boef 11, tl 14; P. Bas 16 en 22, Lambinon 19 en 38 24 W. de Ruiter 25 A. L. Zwart 31. Los komst le duif 1,53, duif 2,36,33 Voor 't Mulo d en C. Klip, school, hooi (L.) is Vrijdagavond, door tot nu toe on verklaarbare oorzaak, een groote, fruit geladen vrachtauto, waarin «onen gezeten waren, en naar Maastricht, in vol] ■iooqitram uit Venlo gei was zoo hevig, dat de personenwagen werd ingedrukt en versplin terd. De 58-jarige mej. Willemse uit Ber gen (Limburg) raakte tusschen de wrak stukken van den vernielden wagen be kneld en werd zwaar verminkt. .Een been werd haar afgekneld, terwijl bet andere mp eenige plaatsen brak. Zij is spoedig na het ongeluk bezweken. In don wagen be vonden zich nog elf andere passagiers, die •r allen goed zijn afgekomen. Slechts twee waren licht verwond. De laatste goederen wagen is door den schok omgekanteld en dwars over den rijweg komen te liggen, waardoor het verkeer geheel werd gestrema De auto is totaal vernield en het mag een geluk heeten. dat de beide inzittenden er gender letsel zijn afgekomen. FELLE BRAND TE BEMMEL. Twee woningen en een boer derij in de asch. Te Bemmel (Betuwe) is Zaterdagmor gen in de dichtbewoonde buurt „De Mo- knwei” een ernstige brand uitgebroken, waarbij twee groote panden in de asch rijn gelegd. Omstreeks 8 uur bemerkten bewoners, dat het pand van den molenaar A. J. Derk- ■en in lichterlaaie stond. Spoedig daarna ■loeg het vuur over op een perceel, even eens behoorende aan den heer Derksen en dat bewoond wordt door den bakker en winkelier Huisman. Tengevolge van den hevigen wind nam de brand steeds in omvang toe. Door ge brek aan water konden de brandweerlieden uit Bemmel en Eist niet veel uitrichten. Het gevolg was, dat spoedig ook de schuren en hooibergen van de kapitale boerderij „De Leemkuil” van den heer Costerman en vervolgens diens woning door het vuur werden aangetast. Uit de woningen van de heeren Derksen en Huis man kon slechts zeer weinig worden gb- red. Bij den heer Costerman kon een ge deelte van dén boerderij-inyentaris alsmede van den inboedel in veiligheid worden ge bracht. De schade is zeer aanzienlijk. Omtrent de eorzaak van den brand is niets bekend. HET EINDE VAN DE VIERDAAGSCHE AFSTANDSM ARSCHEN, Een goede laatste dag. Vrijdag was het de laatste marschdag voor de vierdaagsche. Er verschenen vier deelnemers niet aan- de start, zoodat dien morgen 2876 deelnemers vertrokken. De geweldige regenbuien van Donderdagavond hadden de temperatuur opgefrischt en de 1 wegen stofvrij gemaakt en het was dan ook ideaal weer om to loopen. Er werd de- i- xten laatsten dag flink geloopen. Er kwa- ZWEMMEN IN POLSBROEK. Mijnheer de Redacteur, Mag ik eenige plaatsruimte vuagen in uw veel gelezen blad. Wanneer het lot beslist dat men in een boerenbuurt komt te wonen is een der eerste levenslessen die men krijgt boven alle burenpraatjes verheven te zijn. Wanneer deze zich echter niet bepalen tot de benauwende kring van een klein dorpje, doch zich uitstrekken tot en geloof vinden bjj menschen, in welker achting wij hoog denken te staan gevoe len wij ons geroepen te protesteeren te gen onverantwoordelijke uitdrukkingen, welke* allen grond missen. Inverband met het ingezonden stuk van mej. Annie in uw blad van 23 dezer, waar in wordt gesproken over een gevoeligen klap die de reputatie der polabroeksch» vrouwen die de zwemsport beoefenen zou schaden, zou ik willen vragen, waarin be staat die gevoelige klap? Is mej. A. van meening, dat een vrouw die zwemt minderwaardig is, dan is com mentaar overbodig; mocht zij zooals ieder Men kan het wetenschappelijk werk steunen door van de typische pootyer* ling die een zeer speciale is! rwijld kennis te geven aan prof. dr. Blieck te Utrecht of aan den heer ir. J. G. Tukker, rijkspluimveeconsulent te Beekbergen. Onze pluimveestapel in ‘t algemeen heeft er buitengewoon veel belang bij en ieder kippenhouder in het bijzonder, dat men de oorzaak kan ''opsporen en dan een geneesmiddel zoeken. Want wie zegt of die typische verlamming zich nog niet veel ernstiger zal uitbreiden? De mogelijkheid daartoe is lang niet uitge sloten. Tot nu toe nam het aantal geval len steeds toe. Genezing trachten aan te brengen bij dieren, die onder goede omstandigheden, gehouden, de ziekte reeds ia ergen graad te pakken hebben, treft absoluut geen doel! Men late dit dus achterwege en stelle prof. dr. L. de Blieck of ir. J. G Tuk ker direct in kennis van de voorkpmênde ziekte, daarbij vermeldende hoeveel dio- ren op het bedrijf aanwezig zijn, welk percentage is aangetast en op welken leeftijd ongeveer. voor Roëli. Des avonds had een groot feest plaats in de Vereeniging, tot jn den nacht gezellig bijeen Corps medailles werden aan een aantal vereenigangen uitgereikt. ASPEREN’S KANTOORHOUDER AAN GEHOUDEN. Circa f 4000 verduisterd. De verdwenen kantoorhouder der P.T.T. te Asperen, wiens aanhouding per extra- politiebericht was verzocht, is te Apeldoorn aangehouden en op transport gesteld naar Asperen. Uit het onderzoek is gebleken, dat het tekort ongeveer f 4000 zou be- loopen. NEGEN PERSONEN IN EEN PUT GE STIKT. Een inwoner van het plaatsje Kahale nabij Beiroeth, was in een put af gedaald om eenige herstelwerkzaamheden te ver richten, Toen hij na geruimen tijd nog niet weer bovengekomen was, klommen na elkander acht personen in den put, om te kijken waarom de anderen niet weer bo venkwamen. Alle negen heeft men later op den bodem van den put dood gevonden. Zij waren door vergiftige gassen gestikt. „Tien geboden bij het soekea van een le- vensgezel(lin)’’, welke als volgt luiden: De tien geboden zijn: 1. Blijft indachtig dat ge Duiteoher (Duiteche) rijt. 2. Indien gij erfelijk gezond rijt, moogt gij niet ongehuwd blijven. 3. Houdt uw lichaam rein. 4. Houdt uw ziel en geest onbesmet. 5. Kiest als Duitscher (Duitsche) slechts een levensgezel(lin) van gelijken of Noor delijken bloede. 6. Vraagt bij het kiezen van uw levens gezellin) naar zijn (haar) voorouders. 7. Gezondheid is ©en eerste voorwaarde van fciterliik schoon. 8. Trouw uitsluitend uit liefde. 9. Zoek geen metgezel, maar een waren vriend voor uw huwelijk. 1G. Gij suit zooveel mogelijk kinderen krijgen. DE COLORADO KEVER. In Dultschland gevonden. Blijkens een bericht in de „Deutsche Allgemeine Zritung” is de Colorado-ke- ver dit jaar in' Duitschland gevonden en wel te Stade bij Hamburg, hetzelfde dis trict, waar het insect in 1914 bleek voor te komen. Evenals toen hoopt men door zeer krachtige maatregelen den besmet tingshaard volkomen te hebben uitge roeid. Deze maatregelen hebben bestaan in het nauwkeurig afzoeken van het aardappelgewas op het besmette veld, het verzamelen en vernietigen van ke vers en larven, het vernietigen van het loof en het drenken van den grond met benzol en zware oliën. In zes dagen tijds is de besmette en van besmetting verdach te oppervlakte behandeld. Verder heeft men de aardappelvelden, tot óp een af stand van twee kilometer met loodarse- naat bespoten en den geheelea omtrek onder toezicht gesteld. Verleden jaar trad de Coloradokever op in Engeland (Tilbury). De kans op overbrenging van dit insect (uit hetgroo te besmettingsgebied in Frankrijk) wordt grooter. MISLUKTE STRATOSFEERTOCHT. Omhulwl van ballon gtschourd. De kapiteins Kepnar, Svens en Ander son zijn Zaterdagochtend te Rapid City in den staat Zuid-Dakota (Amerika) op gestegen. Zij hoopten tot 24 000 M. te kun nen stijgen en maakten hiertoe gebruik van den grootsten ballon, die voor dat doel ooit gebruikt werd. Ongeveer 20.000 toe schouwers waren bij den start aanwezig. Toen de ballon bijna gevuld was, scheur den drie ankertouwen los. Hot gelukte evenwel het gevaarte in bedwang te hou den. Direct na den start steeg de ballon kaarsrecht omhoog, om daarna in Noord westelijke richting weg te drijven. Aan boord bevindt zich een radio-installatie. Reeds 5 uur na de opstijging had de bal lon een hoogte van 12.000 M. bereikt, d.w«. dat hij zich toen in de stratosfeer bevond. De ondernemers hebben hun doel ech ter niet bereikt. Omstreeks 4 uur moesten zij op eea hoogte van 15.600 M. gekomen, reeds met dadaling beginnen. Blijkens een radiobericht was het omhulsel van den ballon aan den onderkant op twee plaat sen gescheurd, zoodat een voortzetting van de vlucht niet langer raadzaam leek. De ballon daalde daarop tot 11.000 me ter en kwam in een hevigen storm terecht die hem aanvankelijk weer deed stijgen. Toen hij op 9000 meter was gekomen, maakte Kepner de reserve-parachute los, bevestigde er de spectograaf aan en gooi de deze naar buiten. Daarop volgden de cylinders met zuurstof, die gebruikt waren voor de luchtverversching in den gondel. Op 1500 meter hoogte was het omhulsel van den. ballon volkomen in flarden ge scheurd. Tot overmaat van ramp scheur de de gondel open, juist op de plek, waar Anderson stond. Hij werd er uit geslin gerd, doch gelukkig opende de parachute zich direct. Zoodra Kepner zag, dat Anderson vei lig zweefde, kroop hij boven op den gon del en duwde Steven naar beneden. Rus tig bleef Kepner zitten, tot de ballon een hoogte van 1Ö0 meter had bereikt, toen whagde ook hü den sprong. Hij kwam evenals zijn beide metgezellen neer in een om geploegd veld, dat op 480 K.M. afstand van het vertrekpunt is gelegen. DE DIERENMISHANDELING. Mijnheer de Redacteur. Mag ik s.v.p. nog eenmaal een plaatsje in Uw blad en wel naar aanleiding van het antwoord van juffr. Annie. 1 Blijkbaar kan zij niet best lezen of is zij slecht van gezicht, althans ik heb geen antwoord op mijn vraag, welken boogaard bedoeld werd, ontvangen. Mogelijk behoort zij tot die dames, meer op jaren gekomen, over alle dingen bab belen en zich met alles bemoeien. Nu wil ik nog eenmaal vragen juffr. Annie om s.v.p. den naam van den pachter of eigenaar der boomgaard te noe men, waar de dierenmishandeling heeft plaats gehad. Zoo daar geen voldoende antwoord op gegeven wordt, beschouw ik het als leugen en laster. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogach.end, JAC. VERHOEF. HET VERKRIJGEN VAN FRUITSAP DOOR STOOMEN. Daar mep overtuigd geworden is van da waarde, die ongegist fruitsap heeft voor de gezondheid, gaat men er den laatsten tijd steeds meer en meer toe VOOR DEN KIPPENLIEFHEBBER. Ongewenschte indringers in den kippen-ren. Kooals «onkruid den tuinman kan pla gen, is ongedierte in een kippen-ren in staat den kippen-liefhebber het leven zuur te maken. Vooral in den zomer is het ongedierte soms niet uit te roeien. Men zal dus reeds bij het bouwen van den kippen-ïen ermede rekening dienen te houden, dat deze groot, breed en hoog genoeg is, dat men er zich vrijelijk in kan bewegen. Vooral in het hout der latten, waar op de kippen le stok gaan, of waarop zij overdag zitten, welke latten veel vuldig door de kippen met hun uitwerp selen worden bevuild, komt spoedig on gedierte voor. Om dit ongedierte grondig te verdel- i, begint men deze latten met warm en zeep goed schoon te maken, waarna men het hout danig met ruwe olie inwrijft, zoodat al het hout met olie is doordrenkt. Verl ezen de kippen teveel van hun veeren, dan is dit aan kippenhiis te wij ten, die men alleen kan bestrijden door alle kippen, stuk vöor stuk, heelemaal met insectenpoeder te bespuiten! Daar voor zal men het gemakkelijkst van een groote insectenspuit met gummibal ge bruik kunnen maken. VERLAMDE POOTEN BIJ JONGE HENNEN. Een bewijs dat de juiste oorzaak van de verlamming in de poolen bij joige hennen niet bekend is, of dat er vele oorzaken aanwezig kunnen zijn en het verstrekte „geneesmiddel” slechts be trekking kon hebben op één speciale oor zaak blijkt wel uit het feit, dat ondanks in de pluimveepers aangegeven recepten het resultaat bijna nooit evenredig was men vijf uitvallers, zoodat er in totaal ge durende de vier dagen 101 uitvallers wa ren; van de 2972 deelnemers hebben dus 2871 hun respectievelijke belooning in ont vangst te nemen. Deze uitreiking der be- looningen geschiedde op het Molenveld, voor de burgers door commissieleden en de militairen o.a. door luit. gen. jhr. DE VIERDAAGSCHE AFSTANDSMARSCHEN. VC* n kiezen tusschen sappen, die men door uitpersen verkregen heeft en sappen, die men door uitetoomen wint. Op de boer derij is dit ujtstoomen wel het geschik- ste middel om een goed sap te verkrij gen en tevens gaat net met bijna geen kosten gepaard, daar op iedere boerderij wel alle materiaal aanwezig is, dat we daarvoor noodig hebben. Het gaat er maar om om stoom op de vruchten te doen inwerken, waardoor de Vtucht- vleesch-cellen springen en het sap er uit- aan had besteed. De typische pootzwakte komt, zooals men algemeen ervaren heeft, zoo goed als uitsluitend voor bij jonge hennen, te gen of pas aan den leg. De laatste jaren worden er ook steeds jongere dieren door aangetast, op het oogenblik al van 3 maanden en jonger. Een zeer wetenschappelijk en langdu rig onderzoek (van 3 jaren!) is thans opgedragen aan prof. dr. L. de Blieck I te Utrecht, dat f 10.000 kost Het einde van de vierdaagsche. De oufiK deelnemer, de heer E. M. de Wind, bij aankomst aan de kazerne te Nijmegen, waar hem een hartelijke begroeting ten deel viel. gen vinden, ook voor dames, dan zou ik haaf deze vraag willen stellen: Mej. A- noeme ons feiten die te Polsbroek by het zwemmen zich zouden voordoen. Wij da gen haar daartoe uit, maar zij strijde In het vervolg met open vizier en noeme haar naam. U mijnheer de red. dankend voor de onname dezer regelen. M E ZUIDERVLIET—KNIERIM Polsbroek. 26 Juli 1934

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 5