c Rechtszaken PWaTgeëfTde Radio?~] JAN BROUWER min*- Alleen voor Vrouwen Gemengd Nieuws, j j Kar Kantongerecht Gouda. 8 kan niets van komen tenz j de re^ee- ring steunt met een groot bedrag. Nu ie de toestand anders en gunstiger g'wor den. Kostte vroeger hef ijz r 8 a 9 cent per K.G., nu is die prijs teruggeloopen tol 51/» cent. wat dus een enorm voordeel b;- teekent. Echter loont op dit oogenblik (ie ijzerprijs al weer ©enigszins op, en daar om is het raadzaam, thans van de gele genheid gebruik te uiaken De aanleg zal cu veel gQodkooper kosten dan in de meeste andere streken het geval geweest is De minister heeft bovendien nog f 11*0.000 toegezegd als steun voor het wa ter leidiligbedriif. Voorts beeft de provin cie een heel voordeelige leening gesloten van 1 millioen gulden a 5 pCt. Dit alles beteekent-een bezuiniging van f 11.000 per jaar! En dat 50 jaar lang. I «ingzamerhand, vervolgt spr., gaat de deugdelijkheid vau 't drinkwater, dat niet uit do leiding afkomstig is, achteruit. Er zijn statistieken, die bewijzen, dat in ge bieden. waar slecht drinkwater is, de zui gelingensterfte belangrijk grooter is dan in andere streken. Als al deze feiten uit gewogen worden tegen de verplichte aan sluiting, kan en mag men geen „neen zeggen Die verplichte aansluiting is trou wens meer thoorie dan practijk. Spr. haalt als bewys hiervoor aan enkele gemeenten als Ter Aar en Nieuwkoop, waar de fi nancieels toestand allerslechtst was en waar toch waterleiding gekomen is. De verplichte aansluiting heeft daar heele- maal geen moeilijkheden opgeleverd. Men had gerekend op 2800 aansluitingen en er kwamen er 3100. Op Goeree en Overflak- kee beeft het tien jaar geduurd voor men tot aansluiting overging. Drie maanden geledeu is de waterleiding daar geopend, 98,/s pCt. van de bevolking had vrijwillig aangesloten en Ged. Staten hebben de grootste last gehad, omdat de bevolking niet vlug genoeg aangesloten werd. De gemeente Herkingen, waarvan men voor speld had, dat het daarmede mis zouloo- pen, sloot met 99 pCt. vrijwillig aan en enkele gemeenten zelfs met 100 pCt. Toen men eenmaal zag, dat de waterleiding er kwam, was de aandrang geweldig. De practijk heeft dus inderdaad geleerd dat de verplichts aansluiting meer een kwestie van verordening dan van feiten is. Nu zal men kunnen vragen, waarom dan verplichte aansluiting te bepalen. Dit is een* kwestie van rechtvaardigheid. Het kan gebeuren dat in sommige gemeenten enkele personen bewust den aanleg tegen werken. Als nu 1 van de 20 gemeenten te genwerkt, is het gevolg ervan dat de ove rige gemeenten de kosten van aanleg voor dien oenen dwarsdrijver moeten betalen. Daarom moet er voor alle gemeenten éen lijn getrokken worden. Maar omdat het wel eens voorkomt, dat het voor enkele personen niet noodig is, aan te sluiten, hebben Ged. Staten gezegd: een gemeente is financieel volkomen gedekt, als 95 pCt. van de bevolking aansluit. De verplichte aansluiting is dan een kwestie van tijd. die eerst langzamerhand geregeld wordt. Er wordt dus niet direct het mes m gezet. Het ir spijtig als Tienhoven niet aan sluit; spr. ziet er groote nadeden voor de gemeente uit voortvloeien. Men beloopt hierdoor de kans, dat de verplichte aan sluiting toch wordt ingevoerd, met het ge volg, dat de tarieven voor Tienhoven wel licht hooger zullen zijn. dan voor de an dere gemeenten. Voor de werkloozen, die bij de aanleg f 17 of f 18 zouden kunnen verdienen, zal er dan geen plaats zijn, om mee te doen, Evenmin zal de gemeente medezeggenschap in de waterleiding-com missie krijgen. Tienhoven zal er zich zelf voor goed buiten plaatsen, als het met vrijwillig aansluit. Het zal daarom het verstandigst zijn, als de raad de hand aan de ploeg slaat, en accoord gaat met de aansluiting. De voorzitter dankt de heer Van Boeijen voor zijn uiteenzetting, en voegt eraan toe, dat in de vorige raadsvergade ring voornamelijk, bezwaren geopperd zijn tegen verplichte aansluiting voor men- schen, die het absoluut niet betalen kun- nen. Spr. heeft toen trezegd, dat als zu werkelijk niet hu machte waren, de kos ten te betalen, hij niet gelooft dat deze personen door Ged. Staten zullen gedwon gen worden toch aan te sluiten. Be heer Van Boeijen antwoordt, dat het inderdaad moeilijk is, als men een groot gezin heeft, en niet betalen kan, om Sn te sluiten. Dergelijke zaken moeten met het grootste beleid aangevat worden. Men moet inzien, dat de waterleiding „n noodzakelijk, levensbehoefte Is. Als spreker moest kiezen tusschen zijn sigaar en het water, dan zou hu zich ver- plicht zien. zijn sigaar weg te doen. Voor elke soort van luxe, moet. naar spr. s op vatting, het water gaan. Hu erkent even wel dat er zich dan toch nog moeilijkhe den kunnen voordoen. Spr. kent menschen die geen cent hadden om te betalen, waar om voorgesteld werd de rekening per week af te doen voTgens de redeneering: het broofl wordt per week betaald, ook de melk dus de waterleiding eveneens. Toen men'dit eenmaal begreep, verdwenen dé bezwaren als sneeuw voor de zon. Hoewel er buiten dit alles, toch nog bezwaren kun nen zijn, kan de gemeente, door medezeg genschap in de commissie, invloed uitoe fenen op de tarieven. Weth. Versluis gelooft graag, dat de waterleiding een goed ding ts, de ge meente is echter toch alle zwaar gedrukt met belastingen en als daar nog de wa- tsrleiding bijkomt, wordt ds toestand er tii?t Kclcr op. Men heeft in Tienhoven moeite gedaau de ambtenarensalarissen omlaag te krijgen, maar daar is geen ge hoor aan "geven. Voor vele menschen is hel een zv.ar§ beproexing om aan te slui ten. Bovendien heeft spr. gehoord, dat de tarieven uogal hoog zijn. .De hoer v. d Zou wen lieert uit de woorden van den heer van Boeijen opge maakt, dat verplichte aansluttj&f niet di rect bezwaar zal opleveren.' gerieft die o pCt speling, dio de regeering toelaat. Misschien kan die sp< lipg voor Tienho ven wat verruimd worden, want het wa ter in deze gemeente is in doorsnee zeer goed. Gesteld dat het percentage tot 70 pGt. werd teruggebracht in plaats van 95 ptjt., dan zou spr. ten volle zijn stem kun nen geven voor de aansluiting. De heer van Boeijen heeft alleen die 5 pCt. speling als voorbeeld genoemd. Spr. is ervan overtuigd dat, als de water leiding er eenmaal is, men huis aan huis zal aansluiten. Het percentage dat niet wil aansluiten, was in geen enkele ge meen, die reeds heeft aangesloten van be- teekenis. In de ruim 150 gemeenten, die waterleiding hobben, was het hoogstens 2'/» a 3 pCt. En dikwijls waren het dan nog menschen. die uit dwarsdrijverij te genwerkten. Als alle 20 gemeenten aan sluiten zal het gemiddelde tarief veel la ger zijn. Tienhoven draagt thans de ver antwoordelijkheid voor zijn daden, maar het moet ook de gevolgen aanvaarden. Weth. Versluis: Nu hebben wugoed koop water, zonder aansluiting bij de wa terleiding. De heer Van Boeijen: Maar ft10, krijgt u toch! De voorzitter zegt dat hij in de laatste vergadering voorgesteld heeft, on der protest aan te sluiten. De heer Van Boeijen zegt dat de commissie de bevoegdheid krijgt, de ver plichte aansluiting te regelen, hoewel er voor het heele gebied een algdmeene re geling bestaat. Men zal het met de toepas sing der verplichte aansluiting en paar jaar aanzien. In dien tusschentijd kan tevens de toestand verbeteren. De hr. y d. Z o u w e n vraagt of de ge meenteraad nog medezeggenschap zal heb ben in het waterleidingbedrijf. De heer Van Boeijen antwoordt, dat de burgemeester en een raadslid in de commissie zitting zullen nemen. Bij de be slissing der commissie blijft de raad ala zoodanig er echter geheel buiten. Spr. vat het al of niet aansluiten bij de water leiding samen in de woorden: men doet het zelf of men doet het zelf niet, maar. het plan gaat toch door. "Weth. Spek herinnert eraan, dat hu daarom al meer geadviseerd heeft, om maar toe te slaan. De heer Lak er veld onderstreept deze woorden. De heer V'a n Es gelooft dat het beter is van 2 kwade kansen, de beste maar te klDaDiieer Van B o e ij e n Maar dat is dan ook een beele goeie. De heer Van Es zegt vervolgens, dat aan den Tiendeweg drie inwoners nogal ver uit de buurt wonen. Spr. vraagt, of die menschen voor rekening van de ge-, meente of die van het bedrijf zullen wor- a<De heer Van Boeijen licht in, dat de raming van het werk van den aanleg zoo als die oorspronkelijk gemaakt is, wel te hoog zal zijn. Stukjes die buiten de lijn vallen kunnen dus altijd wel aangesloten worden, de rekening wordt dan toch nog niet overschreden. Wat echter verder dan 3 KM. van de leiding afligt, zullen de bewoners zelf moeten betalen, anders gaat het bedrijf naat den kelder. De heer Van Es komt terug op he werkloozenvraagstuk Spr. vraagt of ne aantal arbeiders dat bij den aanleg te- MARIE DRESSLER. overleden Amerikaansche filmactrice irie Dressier in de film „Wij dineeren om "fiur (geheel rechts) met Lionel Barry- more en Elly Burje. werk gesteld zal worden berekend wordt naar een percentage van het totaal aantal of naar het zielental der gemeente. De heer Van B o e ij en antwoordt, dat de minister daaromtrent nog geen rege ling getroffen heeft. Men heeft gedacht, dat het beter zou zijn dat de gemeente zelf een regeling trof met den minister dienaangaande, als ze besluit tot de aan sluiting. Spr. is er echter van overtuigd, dat dit vraagstuk niet van zoo heel groot belang zal zijn. De heer Van Es wil nog spreken over de lariev.n Verleden jaar was een voorloopig plan daarover ingediend, dat echter niet in staat was spr. te bevredigen. Spr. vraagt daarom of het mogelijk is, de tarieven in te deelen, op de wijze van de lichttarie- ven, namelijk: zooveel kub. M. verbruikt, zooveel betalen. De heer VanBoeijen wijst erop, dat in veel plaatsen het vastrecht in de licht- tarieven al is verwerkt. Per jaar betaalt men een zeker bedrag, en verder voor el ke K W. een extra vergoeding. De heer V a n E s merkt voorts op, dat in Tienhoven een rentenier alleen per K. W. licht evenveel moet betalen, nis een arbeider met een gezin. De heer Van Boeijen antwoordt dat het hetzelfde is of een rentenier met zijn vrouw om een lamp zitten, of een arbei dersgezin met 8 kinderen. Maar laatstge noemd gezin zal toch heel wat meer wa ter gebruiken dan een rentenier. In dit verhand moet er met de grootte van de woning en van het gezin rekening gehou- De heer Lak erve ld zegt, dat iemand met hooge personeele belasting ook hoo ger tarieven heeft. De -heer Van Boeijen merkt hierom trent op, dat getracht zal worden de per soneele- zoowel als grondbelasting tesa- men t» gebruiken als normen voor de ta rieven. Het bestuur zal al het mogelijke doen, om onbillijkheden weg te werken. De beer Van Ea wijst op enkele plaat sen waar ontevredenheid ontstaan was, tegen het beschouwen tan de personeele belasting als grondslag voor de tarieven. Daarom is, volgens spr., voorkomen beter De heer S p e l wil weten, of Tienhoven als randgemeente niet builen het plan kan V8D™heer VanBoeijen wijat erop, dat reeds achttien gemeenten hebben aange sloten, de 2 overigen kunnen er dus niet meer buiten gelaten worden en Hoog- Blokland in geen geval, omdat die ge meente binnenin ligt, maar dan moet ook Tienhoven erbij anders 1# dit een onrecht vaardige handeling tegenover Hoog-Blok- lalDe heer Spek vraïgt verder, of dege nen, ïie aangesloten zijn, nu goed water hebben. De heer Van Boeijen heeft in geen 'drie jaar klachten gehad van een bedrijf betreffende het water. In het begin moet uien zich echter wel een beetje wennen aan leidingwater, vooral als de buizen nog nieuw zijn. In deze streek zal heel best water komen: namelijk het grondwater uit de Lek, dat het beate is van heel Zuid- H ffiwna stelt de v o o r I i 11 er voor aan te sluiten bij de waterleiding Dit voorstel wordt met 6—1 stem aan genomen; alleen wethouder Versluis stemt tegen de aansluiting. Daarop sluit de voorzitter da vergade- r'"8- OMKOOPING TOT DRIEVOUDIGE MOORD. Opzienbarend geval te Krim pen a.d. IJssel. Voor de rechtbank te Rottterdam heeft gisteren terechtgestaan de 46-jarige ar beider J. P. de J., uit Krimpen a.d. IJssel die zich zou hebben schuldig gemaakt aan het uitlokken tot een strafbaar feit. Ver dachte zou op 20 Maart gepoogd hebben B. de Haan te bewegen o»n den zwager \an verdachte, zijn zuster en de dochter van dit echtpaar van het leven te berooven, voor welk fêit verdachte een belooning van f 200 in uitzicht had gesteld. Verdachte gaf toe. met De Haan over deze zaak te hebben gesproken. Hij ken de De Haan ongeveer een half jaar. Op de vraag van den president of verdachte over f 200 beschikte antwoordde ver dachte geen cent te bezitten. Het was hem dan ook geen ernst geweest en ver dachte had er met De Haan over gespro ken om te weten te komen welk karakter deze man had. Dan kwam toch ook aan den dag wat uw karakter is, merkte de president op. Verdachte zegt nog, dat De Haan hem 5 gevraagd had. De president: Was dit voorschot op dien moord? De wagenmaker B. de Haan heeft ver dachte van de werkverschaffing leeren kennen. Wat dacht u van hem? vroeg de pre sident. Dat kan ik zoo niet zeggen, antwoord de getuige. Hebt u niet den indruk gehad, dat ver dachte wat absurd is. Hebt u hem steeds voor „vol" aangezien? Zaterdag 4 Augustus. Hilversum V.AR.A. 8.00 Gramofoon; V. P R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Con tinubedrijven; 12.00 Eddy Walia en ziju ensemble; 12.45 Gramofoon; 1.00 Eddy Wa- lis; 2.00 Giamofoon; 2.40 lezing door Frans Dupoqt over: „Groote foto's met kleine camera's III; 3.00 Trio Favoriet; 5 00 Gra mofoon 5.40 Letterkundig overzicht door A. M. de Jong; 6.00 Zang door Albert de Booy; 6.30 Gramofoon: 7.00 V.R.O. 8.00 V. A.R.A. herhaling van S.O.S. berichten; 8.03 Gramofoon; 8.30 Vara-Orkest; 9.15 Vara- tooneel; 9.25 Gramofoon; 9.30 Concert door het Eerste Ned. Krot jong Orkest: 10.00 Vaz Dias en varia; 10.15 De flierefluiters; 11.00 Gramofoon. Huizen. K.R.O 8—0 15 Morgenconcert; 10.—-10.30 Gramofoon: 10.90—11 Uitzen ding voor fabrieken; 1111.90 Gramofoon; 11.9012 Godsdienstig halfuurtje; 12 12.15 Politieberichten; 12.15—1.45 Gramo foon; 2—2 30 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 2.30—3 Gramofoon; 34 Kinderuur tje; H.I.R.O. 4.00 Uitzending voor de Ned. Vereeniging van Spiritisten; 4.90 Uitzen ding voor het verbond van vakorganisa ties van hoofdarbeiders in Nederland; K.R. 0, 5.5.30 Gramofoon; 5.90—6.20 K.R.O.- boys; 6.20—6.45 Journalistiek weekover zicht; 6 45—7 Gramofoon; 7—7.15 Politie berichten; 7.157.35 lezing door J. Baart de la Faille over: „Spannende reisavontu ren" 7.35—8 Gramofoon 8—8.15 Zangreci tal; 8.15—8.25 Gramofoon; 8.25—8.90 Vaz Dias; 8.309.30 Gramofoon; 9.30—9.45 Vervolg zangrecital9.4510.90 K.R.O.- boys; 10.30—10.35 Vaz Dias; 10.35—10.45 Gramofoon; 10.4511.15 K.R.O.-boys 11.15 12.20 Gramofoon. Zendag 5 Augustus. Hilversum. V.A.R.A. 9 Postduivenbe- richten; 9.03 Gramofoon; V.P.R.O. 10 uur Kerkdienst uit de N. H. Kerk te Bergen op Zoom; A.V.R.O. 12—12.30 Filmpraat je door L, J. Jordaan; 12.30—2 Lunch concert door Omroeporkest; 1.101.80 Jongenskoor; 1.30 Omroeporkest; 2—2.30 Boekenhalfuur; 2.30—3 Nijmeeg's Man nenkoor; 34.30 Kurhaus te Schevenin- gen; 4.30—5 een halfuur Ontspannings- muziek; 5 Sluiting; V.A.R.A. 5.01 Profes sor I. M. Inlovs vertelt uit z'n jongensja ren; 6.01 Sport van den dag; 6.20 Vara- orkest; 6.45 Stemmen uit het proletari aat; 7.15 Vara-orkest; 8 Sluiting; A.V.R. O. S—8.15 Nieuws- en sportberichten van Vaz Dias; 8.159 Kurhaus te Schevenin- gen; Q9.15 Radio-Journaal: 9.150.35 The Comedian Harmonistes zingen in de studio; 9.3510 Omroeporkest; IQ—10.20 The Comedian Harmonists; 10.2011 u. Omroeporkest; 1112 „Bands en Parade" 12 Tijdsein en sluiting. Huizsn. K.R.O. 8.30—9.30 Morgenwij ding door Kap. J. H A. Hendriks; N.C. R.V. 9,80—10 Gramofoon; 10 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Noorderkerk) te, Hil versum; K.R.O. 12.15—1 K.R.O.-Boys; 1 1 20 A. van Domburg: „De Filpi"; 1.20 2.10 K.R.O.-Boys: 2.10—2.30 Boeken en schrijvers, Piet Visser bespreekt „Aaron Traum"; 2.304 Gramofoon: 45 Zie- kenlof uit Bloemendaal; N.C.R.V, 55.50 Gewijde Muziek; 5.50 Kerkdienst uit ds Ned. Herv. Kerk te Minnertsga; KR O. 7.457.50 Gramofoon; 7.50-8.15 Cl. Meu- leman: „De kerkelijke kunst in de toe komst", 8.158.30 Gramofoon; 8.309.15 KRO-Boys; 9.15—9.20 Vaz Dias; 9.20— 9.30 Gramofoon; 9.309.45 Zangrecital; 9.4510.15 Gramofoon; 10.1510.20 Vaz Dias; 10.201040 Vervolg zangrecital; 10.4011 Epiloog door Het Klein Koor. Bloemendaal. 10 en 5 uur Kerkdienst uit de Geref. Kerk. Voorganger in beide diensten Ds. H. A. Wiersinga, van Vlia- singen. Maandag 6 Augustus. Hilversum. V.A.R.A. 8 Gramofoon; V. P.R.O. 10 Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 Twaalf man en een kapitein, voordracht; 10.35 Trio Guaroni; 11 Gramofoon, 11.10 Trio Guaroni, 11.45 Het paard, fragment; 12 Eddy Walis en zijn Ensemble; 12.45 Gramfoon; 1 Eddy Walis en zijn Ensem ble; 1.45 Onderbreking voor verzorging van den zender; 2 Gramofoon; 2-30 Voor de vrouwen; 3 Gramofoon; 4 voor de kin deren, Janny van Oogen vertelt; 4 30 Tos- ca, opera in 3 bedrijven; 6.30 Muzikaal babbeltje door Piet Tiggers; 7.15 Gramo foon; 7.40 Neerlands Natuur V „Texel", causerie door den heer Portielje; 8 Her haling S.O.S.-berichten; 8.03 Weensch Guitaar-Xamermuziek-Trio; 9 Vaz Dias; 9.15Vara-orkest; 9.45 De Lucifer, hoor spel; 10 Varaorkest; 10.45 Gramofoon; 12 Tijdsein en sluiting. Hulzen. N.C.R.V. 8—8.15 Schriftlezing 8.159.30 Morgenconcert; 10.3011 Mor gendienst door J. A. Hoekzema; 11 11.30 Lezen van Chr. lectuur: 11.3012 Gramofoon; 12—12.15 Politieberichten; 12.1512.30 Gramofoon; 12.30—2 Orgel concert; 2—2.35 Het Arnhemsch Instru mentaal A.O.V.-Trio; 2.353.15 Beant woording van vragen over kamerplanten; 3.153.45 Vervolg concert; 8.45-r-4 Ver zorging zender; 45 Bijbellezing door Ds. W. Bouwman; 6—6 Concert door It Lyta Kr. Mingd Koar; 6 Gramofoon; 6.58 7 Overschakeling op den versterkten zender; 7—V7.15 Politieberichten gevolgd door persberichten van het Ned. Chr. Persbureau; 7.157.80 Gramofoon; 7.80 8 Declamatie door B. van Gelder; 80 Uurtje van veel gevraagde Gramofoonmu- ziek; 99.30 Bespreking van V. C. Kit chen! boek; 9.30—10 Het Waleson-kwar- tet; 10—10.10 Vaz Dias; 10.10—10.30 Gramofoon; 10.30—11 Het Waleson-kwar tet; 11—11.30 Gramofoon. R'A D I O-Toestellen, Luidsprekers, plaat- stroom apparaten, Accu's, Gelljkrlchters, Gloeistr. apparaten, Spoelstellen, Gramo- fbons, Gramofoonplaten en Benoodigdhe- den. Laden van accu's. Controledienst. Ombouwen. Huurkoop. Levering van complete 'versterker-Instal laties voor alle doeleinden. Geven van versterkte radio- of gramo- foonmuziek voor feestelelijke gelegenhe den enz. SCHOONHOVEN - HAVEN 63. Verkoop, verhuur, ombouwen, reparaties. Getuige antwoordde hierop bevestigend. Het gesprek metverdachte heeft plaats gehad voor het huis van getuige. Ver dachte was bij hem opgeloopen en vroeg hem te spreken. Hij was toen heel kalm en zijn eerste vraag tot getuige was of hu zijn mond kon houden, want het kwam er op aan of getuige durfde. Getuige had eerst gedacht, dat verdachte een smok- kelzaakje op te knappen had, maar al spoedig bleek, dat verdachte heel wat an ders in den zin had, want verdachte zei: Je kan f 200 verdienen, als je die drie daar uit den weg ruimt. Tegelijkertijd maakte verdachte 1 een beweging met het hoofd in de richting van het huis, waar in zijn zwager met zijn gezin woont. Het ia mij hetzelfde, had verdachte er nog aan toegevoegd of je ze den hals afsnijdt of de hersens inslaat. Getuige zegt verder, dat hij wel wist, dat verdachte niet in goede harmonie leefde met zijn zwager en zuster; vaneen of ander conflict wist getuige niet. Aan verdachte had getuige gezegd nog eens over zijn vraag te willen nadenken. Ver dachte had nog opgemerkt, dat hij een sleutel van de achterdeur van het huis van zijn zwager had en getuige zou dien sleutel van verdachte kunnen krijgen. Getuige was in het geheel niet van plan geweest zich tot moord te laten uitlokken en hij had verdachte's zwager gewaar schuwd. Een paar dagen later had getuige er weer over gesproken met verdachte, toen hij er voor gezorgd had, dat de veldwach ter het gesprek kon hooren. Verdachte was toen nog in dezelfde verbitterde stem- De veldwachter W. van Ringelen steyn verklaarde een gesprek te hebben gehoord dat getuige De Haan met verdachte ge had had in een schuurtje op het erf van verdachte. De Haan had verdachte ge vraagd of bi' nog wilde doorzetten. waar op verdachte bevestigend antwoordde. De Haan had daarop gevraagd: Hoe wil je hebben dat ik het doe? „Dat kan me niets verrhad verdachte geant woord. Getuige zegt vervolgens nog, dat er tus schen verdachte en zijn familie een erfe niskwestie is. De president merkt op, dat over ver dachte een phychiatisch rapport is uitga- bracht, dat hem vrijwel als een zwakzin nige schildert. Hebt u ook dien indruk, vraagt de president aan getuige. Getuige heeft verdachte altijd voor zeer dom aangezien. Of hij werkelijk als zwak zinnig moet worden beschouwd, wset ge tuige niet. Het leek getuige toe. dat het verdachte ernst was met de uitlokking. Verdachte was toen zoo geladen geweest. Over De Haan geeft getuige ook «enige inlichtingen. Deze is een rustige, kalme persoon, op wien niets aan te merken valt. De president: De keus van verdachte spreekt wel in de richting van zwakzin nigheid. Het O.M. achte het ten laste gelegde bewezen. Verdachte geeft de feiten wel toe maar beweert, dat het een grapje is ge weest om De Haan te plagen. Het O. M. acht dit verweer niet aannemelijk. Uit verschillende uitlatingen valt op te ma ken, dat verdachte niet zoo zwakzinnig is als dr. Donkersloot hem in zijn rapport beschrijft. Dit rapport oordeelt hem ver-, minderd toerekeningsvatbaar, maar uit andere inlichtingen valt af te leiden, dat verdachte lui, leugenachtig en wreed is. Het O M. eischt tenslotte een gevange nisstraf van 3 maanden, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. De verdediger, mr. G. van Geest, voer de aan, dat verdachte zijn verzoek gericht heeft tot iemand van wien hij in het ge heel niet wist of hij tot zooiets bereid was. Verdachte bezat geen cent. Volgens pleiter kan er geen sprake zijn, dat hier een ernstige poging tot uitlokking heeft plaats gehad .Indien de rechtbank zou aannemen, dat hier wel een ernstige po ging is geschied, dan zou dit zoo zeer te gen zijn geestvermogen pleiten, dat hem dit niet zou worden aangerekend. Pleiter concludeerde tot vrijspraak, dan wel ont slag van rechtsvervolging. Subsidiair vroeg pleiter oplegging van een clemente straf. Uitspraak 9 Augustus 9 ONZE PATRONEN. Een goed-zittend maat-patroon wordt u toegezonden, indien U f 0,58 stort op post rekening 191919 t.ivv. den knippatronen- dienst te 's-Gravenhage, of in postzegels per brief toezendt aan de Moderedactrice, Muzerfstraat 5B, te Den Haag. Het zomernummer van „Het Practisch Modeblad", waarin fraaie modellen zijn afgebeeld, wordt u tegelijk met het pa- JAPON VOOR MEER GEZETTE DAMES. No. 49. Nr. 204101. De breede i*vers als garneering van deze japon, geeft er dadelijk iets aparts aan, terwijl de puntige halsuitsnijding is afgewerkt met een licht gekleurd vest. De rok heeft een opgestikt stuk, dat over heupen en achtergedeelte gaat, ter wijl de voorbaan een baan heeft, die doorloopt tot het middel. Luchtige losse mouw, die naar onderen toe wijder wordt. ZOMER-WANDELJAPON. No. 204101. Huw naturel of gekleurd linnen is zeer modern voor zomer-wandeljaponnen, waar voor het hier afgebeelde model dan o»ök bij uitstek geschikt is. De typisch gevormde revers geven een bijzonder cachpt aan het geheel, evenals de beide knoopen, waarvan eenzelfde op de ceintuur geplaatst wordt. In dunne zomerstoffen is trouwens ook een rijke keus, terwijl kleuren in groote verscheidenheid te krijgen zijn, doch bleu in niet te donkere tinten blijft het nieuwste en is vooral voor blonde typen zeer flat teus. Verkrijgbaar in alle maten voor f 0.58. PRACTISCHE MEISJESJURK. 12 JAAR. jXi. No. 751, onze meisjes aardig kleedt. Een klein kraagje aan de blouse valt over de draagbanden van de rok, die bevestigd zijn aan een breede band, die het mid den omsluit, waaraan het rokje is ge zet. ZOMERJAPON. No. 238. Maten No 4048. t \n Gebloemd voile de soie, erfepë georgette foulard, ja, alle denkbare namen, die men aan dunne zomerweefsels geeft zijn geschikt voor dit aardige modeljapon, waarvan de mouwen den bovenarm om sluiten, daar de ruimte met kleine plooi»- tjes is verwekt. De onderkant van de mouw wordt met een zoom afgemaakt, waardoor een elastiek wordt gehaald. De rok bestaat uit twee banen, die met smalle nervures worden gegarneerd, wel ke lijnen op het patroon worden aangege ven en waardoor een aardig onderbreken der banen verkregen wordt. JURK MET ONDERJURK VOOR KLEJNE MEISJES. No. 204102. Een geplooid rokje. b.v. van fantasie linnen, een moesje of bloemetje met ba- litsen blouse en blijft altijd iets, wat Een waschzijden jurkje mèt goed pas send onderjprkje van lingeriebatist vor men een passend geheel voor de zomer dagen. Snoezige kleine bloemen-motiefjes vindt men in overvloed, die de kleine ba by allerliefst kleeden. Het jurkje is zeer eenvoudig. Een rechte pas. die aan de rugzijde met knoopjes sluit, terwijl het hangertje ingerimpeld wordt. WENKEN VOOR DE PRACTISCHE HUISVROUW. Parapluies moeten niet strak gespan nen drogen, daar de stof dan licht van een scheurt. Alle metaaldeelen moeten van tijd tot tijd met een veer, in olie gedoopt, tvorden vetgemaakt, waardoor men roesten voorkomt. Roest tast het weefsel aan. Een parapluie knapt bijzonder op, in dien hij uitgezet wordt en met een bor steltje met water en amoniak wordt af gewreven, daarna met de gieter af- sproeien, half dicht vouwen en in de schaduw drogen. MODEWENKEN. Witte linnen japonnen, die we nog van het vorige jaar hebben hangen, kunnen door een gekleurde linnen man tel, liefst drie kwart, een aardig gekleed geheel geven. De modellen zijn uiterst eenvoudig en gemakkelijk zelf te maken aan de hand van een goed patroon. Men ziet ook weer tafzijde en crêpe chine mantels, die menig minder modern japonnetje een gekleed aanzien geven. HET EINDE VAN DILLINGER. DE MOBILISATIE HERDACHT. Op de Scheveningsche boulevard. Woensdagmiddag heeft op den Sche- veningensohen boulevard een korte plech tigheid plaats gehad ter herdenking van de mobilisatie van 1914. De hoofdbesturen van den nationalen bond „Het Mbbilisatiekruis", de Konink lijke Ned. Vereeniging „Ons Leger" en de Koninklijke Ned. Vereen. „Onze Vloot" en het Nationaal Jongerenverbond namen aan de plechtigheid deel. Ook waren vele au toriteiten, o.a. generaal Snijders, de beide chefs der staven, de burgemeester van Den Haag aanwezig. Nadat ds. Voorsteech, voorzitter van den Bond van Ghristelijken Oranjevereenigin gen. «en herdenkingsrede gehouden had, werden kransen gelegd aan den voet van het monument. De Koninklijke Militaire Kapel speelde nationale liederen. DE STRALEN DES DOODS. Mussolini heeft herhaaldelijk zijn stand punt uiteengezet ten aanzien van het pro bleem van den oorlog. In de „Enciclopedia Italiana" (de leer van het fascisme) sprak hij van den strijd als stimulans voor de hoogste spanning van de menschelijke wilskracht en waarde en ook in zijn groote Kamerrede sprak hij van de fundamenteel© deugden van den man die zich alleen in den oorlog in het volle licht toonden. Dezelfde geest en dezelfde taal blijkt uit e enartikel in Mussolini's „Popoio d'Italia" dat zich onder het opschrift „Levensstra len keert tegen de vervalsching van het karakter van den oorlog als een strijd der werkelijke waarden door technie en weten schap. Nicolas Tesla, de groote uitvinder, zoo wordt in het artikel gezegd, komt met een nieuwe uitvinding voor den dag. Het be treft de zoogenaamde .stralen des doods", welker macht zoo groot is, dat zij een oor log kunnen verhinderen. „Volken stelt u gerust", zegt het blad. „Tesla zal zijn uit vinding aan de ontwapeningeconferentie voorleggen en men zal zien hoe de dood- stralen weder leven geven aan een reeds voorbij geachte illussie. De naties zouden zich als met een gordel an deze stralen omgeven en de wetenschap zou aldus den oorlog dooden. Deze stralen zouden dus wanneer men den moed had zich hiermee te vereenigen, werkelijk de macht hebben den .status quo" van Versailles tot in het oneindige te verlengen Anderzijds echter zouden de naties aan welke het met het oog op de kosten onmogelijk zou zijn zich met dergelijke stralen te omgeven, automa tisch in handen der rijkere vallen". Het is niet voor het eerst, zoo gaat .het blad voort, dat de vooruitgang de oplos sing van het oorlogsprobleem ontwijkt door het ware karakter van den oorlog te ver- valschen. Het moet maar eens gezegd worden, dat de mechanische oorlog en de chemische oorlog slechts bereiken, dat de ware hel denmoed uitgeschakeld zou worden Alleen een radicale ontwapening aan een heer schappij van die oorlogswaarden veroor zaken, welke den eerbied en de vrees voor den werkelijk goede en den flinkste verze kert. Er is een veel verder gaande ont wapening noodig, namelijk de ontwape ning van den vooruitgang, die den oorlog niet meer een breken van de ware flink heid doet zijn maar hem vervalscht tot een strijd, waarbij de rijkste middelen waar de hebben. Zestien jaar na den oorlog spreekt men over niets anders dan over den oorlog, een vreeselijke bevestiging dat dergelijke over winningen niet overtuigend zijn. Eerst als de dag komt, zoo eindigt het artikel, waarop de strijd weder van man tegen man, tusschen volk en volk ont brandt. zal zich de strijd ontketenen die leven beteekent, de levensstraal. WREEDE MOEDER. Te Los Angeles heeft een vrouw, om haar acht-jarig dochtertje te straffen een arm van het kind boven een gasvlam ge houden, waardoor het meisje ernstige drandwonden opliep. De buren hadden het kind hooren giUen en de politie gewaar schuwd, die de moeder arresteerde. Zij werd veroordeeld tot een half jaar gevan genisstraf. BANDIETENBENDE VEROORDEELD. Voor 82 misdaden. De leden van een beruchte bandieten bende in Tirol, die zich aan 82 ernstige misdaden had schuldig gemaakt, waaron der drie roofmoorden, drie pogingen tot roofmoord, dertig brandstichtingen en 33 pogingen tot brandstichting, gepleegd van af het voorjaar *1929 tot midden 1933, zijn gisteren veroordeeld. De doodstraf kon te gen drie beklaagden, Bachler, dementi en Lehcner niet wórden geëischt, daar die ten De Amerikaansche politie heeft een juiste natbootsing in elkaar gezet van de wijze waarop de bandiet Dülinger werd overvallen en gedood. De foto toont het oogenblik van het neerschieten van Dilhnger. tijde van het plegen derd daden in Oos tenrijk nog niet was ingevoerd. Alle ban dieten werden veroordeeld tot levenslange kerkerstraf (Zitting yan Woensdag 1 Augustus. Verrt van fraai. C. van VL uit Gouda vervoerd* een dood kalf, dat niet gekeurd, noch verduur zaamd vAs. „Wat was uw bedoeling met dat kalf, vraagt d# kantonrechter. „Ik wilde er mee naar t slachthuis gaan." „Daarom ging zeker de verkeerde richting inl" „Edelachtbare, U bent abuis. „Zoo, meent u datl Nu, 't ia verre van fraai." De ambtenaar van het O.M. eischt f 100 aubs. 20' dagen en vernietiging van 't in beslag genomene. Verdachte krijgt f 75 of lp dagen en vernietiging etc. conform den eisch toege wezen. Een onvoorzichtige chauffeur. D. M., chauffeur uit Bergambacht, stond in Rotterdam terecht terzake dat hij met zijn auto een kind zwaar lichamelijk let sel had toegebracht. Vier dagen na deze aanrijding werd hij opnieuw geverbali seerd. De remmen deugden niet. De amb tenaar van het O. M. vindt 't feit buiten gewoon ernstig. Hij eischt f 50 subs. 10 dagen. De waarn. kantonrechter veroor deelt verdachte tot f 25 of 5 dagen. Het varken zonder ooran. J. D. uit Bergambacht, vroeger zaak voerder van de Ned. Varkens Centrale, heeft de vleeschkeuringswet overtreden. Als getuige a charge wordt veldwachter De H. gehoord. De getuige deelt mee, dat hij in Maart *s nachts werd opgebeld. Hij vernam dat bij verdachte een geslacht var ken hing, dat niet van de vereischte mer ken was voorzien en dat weldra vervoerd zou worden. De veldwachter begaf zich ijlings naar de woning van J. D. Inder daad vond hij daar een geslacht varken. Aan 't beest echter ontbraken de ooren en dat gaf te denken! Verdachte beweerde dat 't varken bestemd was voor eigen ge bruik. „Waarom sneed u de ooren eraf?' vraagt de ambtenaar van 't O. M. „Ik vind 't gemakkelijker," luidt 't ant woord. „Het merk maakt de ooren on smakelijk voor de consumptie; als var kensvoer worden zij nu gebruikt." „Vond u 't niet mis, uw vertrouwens positie te misbruiken? U had de laat ste moeten zijn, die had mogen knoeien; u bent de eerste geweest!" zegt mr. C. Jonker op strenge wijze. Getuige D. B. uit Bergambacht heeft op 5 Maart een varken aan verdachte ver kocht, waarvan 't oormerk onduidelijk was Getuige heeft overigens met z'n bakkers verstand, zooals hij zegt, weinig ervaring mét oormerken. Getuige G. den H., voorzitter van. de plaatselijke keuringscommissie, veraart dat verdachte zoowel bij de geweitiwijke als bij de plaatselijke keuringscommissie uitmuntend stond aangeschreven. „J. D. is 't slachtoffer van verraad. Het praatje: „Hebben we hem fijn te pakken!" dat de ronde deed, is daar een voorbeeld van." „U staat nu wel 'n warm plaidooi te houden," merkt de ambtenaar van 't O.M schamper op. „Maar 't pleit niet voor u, noch voor de gewestelijke commiasie, dat u niet inziet voor wat 'n buitengewoon ernstig feit verdachte terecht staatiA D. heeft op minderwaardige wijze mtHÉuik gemaakt van zijn positie, mijnheer! In den eisch wordt gesproken van 'n drietal delicten. Trouwens, 't handelt in deze zaak eigenlijk om twee varkens Er ia ook nog sprake van 't varken, dat te licht was voor de Centrale. De ambtenaar van 't O.M. vraagt 3x2 dagen hechtenis. „Weet U nu werkelijk niet te vertellen of de vermiste ooren gemerkt waren, ja of nee?" vraagt Mr. Jonker voor de laat ste meal. Verdachte kan noch ontkennen, noph.be- kennen. Hij krijgt 3 maal 1 dag toegewe zen en verbeurdverklaring van 't ia beslag genomene. Da aanrijding. Je hebt automobilisten, die zich aan niets en niemand storen. A. W. v. d. H. ia er een van. Verdachte ia niet verschenen. Nu de getuigen A. van M. en A. v. d. H. woten wel 't een en ander te vertelljm. Toen zij boven Haastrecht op den dijk zich op zekeren dag bevonden, reed een auto, komende uit de richting Rotterdam, bun tegemoet. De auto reed links en stoof A. van M. en zijn makker S. rakelings langs 't lijf, zoodat de kleeren hun van 't lichaam werden gerukt. „Hij had me wel dood kunnen rijden!"* zégt A. van M. Vervolgens zwenkte da auto naar de overkant van den weg en wierp 'n geheel rechts van den dijk staande handi kar van A. v. d. H. omver. Nadat ver dachte deze vernieling had toegebracht, verliet hij 't slachtveld. Hij reed kalm door!" „Ik liep 'n stijve arm op," klaagt <U eigenaar van de handkar. ,,'t Is uiterst fraai," zegt de ambtenaak van 't O.M. Conform den eisch krijgt A. W. v. d. H. twee straffen: f 10 of 2 dagen en f 50 of 10 dagen toegewezen. Jongen, t loopt mie! P. D. van L. uit Ouderkerk a.d. IJsael is 's morgens Vroeg om half zes met do auto door een anderen wagen van don dijk gereden. W. K., uit Rotterdam, dié hem dit geleverd heeft, is doorgerodani Verdachte is niet verschenen. „En wat weet u ervan?" vraagt de kan tonrechter aan getuig^ L. J. A. S. uit Gou derak. „Edelachtbare, ik zat bij P. D. van L. in de cabine. We kwamen 'n auto tegen uit de richting Gouda. De tegenligger reed links. Tegen m'n buurman heb ik toen ge zegd: „Jongen, 't loopt misl Die daar ia dronken of heeft vaak." En juist toen ik dat zei, daar gingen we all" Veldwachter P. S. verklaart nog dat de motorpolitie te Rotterdam is gewaarschuwd en dat verdachte door de politie te bed werd aangetroffen. De remsporen waren bovendien erg duidelijk. „Had Uw auto schade?" vraagt de amb tenaar van 't O.M. „Ik sneed me in de hand. De auto ligt nog in elkaar," luidt 't antwoord. De ambtenaar zegt in zijn requisitie dat verdachte op buitengewoon schandelijke wijze heeft gereden. Conform den eisch krijgt W. K. f 75 subs. 15 dagen. Twee varkens in 'n kuip. J. H. te Moordrecht had toestemming een varken thuis te slachten. Maar hij vond dat twee varkens slachten ook wel mocht. De controleur De W. heeft hem echter gesnapt. In een kuip in de keuken werden twee geslachte varkens gevonden. Het vleesch werd afgekeurd. Conform den eisch mag verdachte nu zijn beide varken tjes afstaan en bovendien f 40 boete subs. 8 dagen hechtenis in oi^vangat nemen. Vel* varkentjes. J. de J. te Waddinxveen had 140 var kens. Eén ervan droeg niet 't oormerk. Toen de controleur J. F. H. 't beestje ont dekte was hij dadelijk bereid 't te laten merken. Hij had 't niet geweten dat 't dier er tusschen door was geloopen. De con troleur verklaart den indruk te hebben dat verdachte te goeder trouw was. Nadat de ambtenaar van 't O.M. f 7,50 of 1 dag heeft geëischt, veroordeelt mr. G. Jonker J. de J. tot f 5 subs. 1 d. Eendeieren. 'n Paar arme stakkers uit Ammeratol zijn samen gaan varen om 'n houtje te zo* ken. Toen vonden zij 'n nest met eenden eieren en toen werd de verleiding te sterk. Ze hebben de eieren meegenomen, dat was toch eigenlijk zoo verschrikkelijk erg niet. „We hebben ze niet gezocht," zegt een der verdachten. „Zijn ze dan plotseling naar U toe ko men waaien?" merkt de kantonrechter gokscherend op. Maar de verdachten ko men met grapjes niet veel verder. Trou wens, Kees is erg doof. Hij hoort noch't verhandelde noch 't vonnis dat straks te gen hem wordt uitgesproken. Dat vonnis luidt voor ieder f 5 of 1 dag. „Hoe kan ik dat nou betalen," zegt de hoorende hulpeloos. De doove zal 't vonnia in de toekomst nog wel ervaren. ing hi] vel

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 5