I/&oc 10 ce*ti noun- de> lviUtnatti*Hafa kiidewedtlcijd ft op de Wielerbaan te Gouda op Zaterdag 1 Sept. n.m. 3 u. GEMEENTERAADSVERGADERINGEN JL Plaatselijk Nieuws rippti Ammerstol - Haastrecht en Peursum. VON PAPENS BENOEMING TE WEZNEN. inwilliging «w Oostenrijksche r*ü««ring. Pa 0**r#rijksche regeering heeft thans haar goedixarmg gehecht aan de aanstel ling van Ton Papen als Duitseh gezant te Weenen. In regeerings- en politieke krin gen wordt te kennen gegeven, dat Oosten rijk met dezen stap zijn bereidwilligheid toont om een waakzame en afwachtende houding tegenover Duitschland in ne men. Men zal de toekomstige houding la ten afhangen van de handelingen van den nieuwen gezant. Er is inmiddels nog geen officieel» mededeelingj verstrekt daar de ministerraad gisteravond laat nog ver gaderde. DE EUROPEESCHE ZWEM KAM PI OEN SCHAPPEN. Oostenrijk doet niet mee. Ingevolge een besluit van prins Star- hemberg, den leider van de sport in Oos tenrijk, zal geec OOvstenrijksche ploeg aari de zwemwedstrijden om de Europeesche kampioenschappen te Maagdenburg deel- Ook bij Öe wielerwedstrijden om het we reldkampioenschap te Leipzig zal Oosten rijk niet vertegenwoordigd zijn. Het was voor beide wedstrijden reeds officieel in geschreven. CONFLICT TUSSCHEN CHILI EN PARAGUAY. Gezant te Asuncion ver trokken. Volgens de Chileensche onder-minister ran buitenlandsche zaken heeft de Chi leensche gezant te Asuncion (in Paraguay) deze stad plotseling verlaten, na aan de Paraguayaansche regeering een in krach tige bewoordingen vervatte protestnota te hebben overhandigd. Deze nota. is de laatste der in verband met de beweerde Paraguayaansche pers campagne tusschen de beide regeeringen gewisselde nota's. Chili werd in de Para guayaansche pers er van beschuldigd zijn neutraliteit in zake den oorlog in het Chaco-gebied niet in acht te hebben ge nomen. De Chileensche gezant heeft Asun cion met de archieven van de legatie ver laten. Gemeld wordt, dat een en ander niet een verbreking van de diplomatieke betrekkin gen tusschen de beide landen beteekent. JAC. VAN WANING. D» heer Jac. van abing, oud-burgemees ter van Ouderkerk a.d. IJssel, vierde gis teren zijn 75sten verjaardag. Bij onderstaande winkeliers kunnen zij, die daar voor een gulden of meer koopen. bonnen ontvangen, welke ingewisseld moeten worden op aangegeven adressen tegen entreebiljetten. Men kan op die bonnen tegen 10 cent een plaats verkrijgen op de gaanderij, tegen 35 cent een plaats op de tribune. Wil men verzekerd zijn van een uitgekozen plaats dan kan men nog tegen 10 cent extra een plaats bespreken bij Boekhandel J. DE VEN, Wijdstr. 4, Gouda. Toegangskaarten zonder bon, gaanderij 0.50, voor de tribune f I,—. Deze en,trée-biljeHen zullen eerst verkrijgbaar zijtt Zaterdagmiddag 1 September aan de Wielerbaan. Adressen waar gratis bonnen worden afgegeveni Bahlman, Markt A. Broer, Kleiweg 101; Fr. v. Camp, Kleiweg; P. v. d. Heuvel, B. Martenssingel 31 J. A. Hinke, Markt 70; Balt A. de Jong, Oosthaven 29; C. Kaars, Westhaven 36; „De Kampioen", Oosthaven; „De Kleine Winst", K. Tiendeweg; Koemans, Schoenh,, Markt 7; C. Lafeber, Stoofsteeg 10; Modelslagerij v. Leeuwen, Keizerstraat; H. Liepelt, K. Tiendeweg 14; Adri Schouten, Peperstr. 136; Fa. J. C. Sibbes, Hoogstr. 7; A. Veldkamp K. Groenendaal 9; P. Verschuur, Kafnemelksl. 109; „Het Westland", Westhaven 66 Uitslag op 4 Augustus: Alléén voor burgerwachten (maximum 300): Klasse A: Giessendam 127 sec. 276 punten; Molenaarsgraaf 139 sec. 270 p.; Kiasse B: Giessen-Nieuwkerk 182 sec., 272 p.; Molenaarsgraaf 175 sec., 271, Bles- kensgraaf 163 sec. 266 p.; Sliedrecht 187 sec. 263 p. Klasse C: Bleskensgraaf I 192 sec. 276 punten; p.; Molenaarsgraaf 196 sec. 262 p.; Giessen-Nieuwkerk 221 sec. 261 p.; Sliedrecht I 210 sec. 250 p.; Bleskensgraaf II 183 sec. 238 p.; Sliedrecht II 207 sec. 230 p. De korpsen Giessendam in klasse A, Giessen-Nieuwkerk in klasse B, Bleskens graaf I in klasse G, moeten te Waalsdorp,t uitkomen met scherp om te schieten te gen de andere eerste prijswinners van de overige kringen in Zuid-Holland. Alléén voor Burgerwachten. Salvovuur: Korps Molenaarsgraaf 228 p. Eerekorps: Giessebdam 147 p. Hoogste schutter® met salvo-vuur: Fr. v. d. Berg, Molenaaksgkaaf, 48 p.; S. Sui ker. Molenaarsgraaf, 48 p. Hoogste korpsschuttera: Klasse A: P Tas, Molenaarsgraaf, 57 p.; A. Eijkelen- boom. Molenaarsgraaf, 57 p. Klasse B: G van Leeuwen, Sliedrecht, 59 p. Klasse C: G. Maasland, Bleskensgraaf, 57 p., W. Peters, Sliedrecht, $7 i>. Bleskensgraaf. Uit het jaarverslag van erlinge Brand' ndwaarborg Maat schep je e.o." blijkt, dai het le- tot 885. Het verzekerd SCHIETWEDSTRIJDEN DER BURGER WACHT KRING ALBLAS. Bleskensgraaf. De uitslag der op 3 en 4 Augustus voor de burgerwacht, kring Alblas, gehouden schietwedstrijden, is als volgt; Uitslag op 3 Augustus. (Maximum 250 punten). Ottoland 244, Gorinchem 238, Giessen-Oudekerk 237, Nieuw-Lekkerland 237, Sliedrcht l 236, Noordeloos 235, Alblasserdam I 235, Hoor naar 233, Groot-Ammers 231, Ottoland II 231, Sliedrecht II 230, Giessendam 230, Nieüwland 228, Papendrecht 227, Alblas serdam II 226; Brandwijk 213. Eerekorps (maximum 150 punten): Al blasserdam 145, Gorinchem 145; Giesspn- Oudekerk 144, Sliedrecht 142. Nieuw-Lek- kerland 141, Noordeloos 138; Ottoland 135. Rozenprijs: Ottoland I 20 rozen; Nieuw- Lekkerland 18; Gorinchem 15; Giessen- Oudekerk 16; Alblasserdam I 15, Slie drecht I 14; Groot-Ammers 14. Noorde loos 13, Hoornaar 13, Ottoland II 12, Al blasserdam II 12, Sliedrecht II 11, Niéuw- land 10, Papehdrecht 10, Giessendam 9, Brandwijk ft, Hoogste korpsschutter van den B. V. L.: W. van DariiOttoland 50 p.; J. H. de Kreij 50, G. Voorsluijs. Nieuw-Lekkerland 50; G. Elzenaar, Sliedrecht, 50; C. de Jong, jorinchem, 50; M. Hakkesteeg, Giessen- Oudekerk 50, D. Schippers. Alblasserdam, 50 de Onderlinge pij „Molenaarsgraaf' dental is gestegen tot kapitaal bedraagt f 7.678.715. Aan' brand schade werd uitbetaald f 1330,65, waarvan door herverzekering werd terug ontvan gen f 766,68. Door de herverzekering loopt de maatschappij een eigen risico van 40 pCt. De winst bedraagt f 8809,03. De ba lans sluit in actief en passief met een eindcijfer van f 112.033,73. Bergambacht. Zaterdagavond zal op het terrein aan Bergstoep een voetbalwed strijd worden gespeeld tusschen Zwaluwen I alhier en een combinatie uit Gouda. De wedstrijd zal woeden opgeluisterd door muziek van „Excelsibr". Bergambacht. Het bestuur van de Krim- penerwaard heeft de dijklasten voor bét jaar 1934 vastgesteld op f 6 per H.A. Het vorig jaar was dit f 7 per H.A. Voor de militielichting 1935 zijn als gewoon dienstplichtigen aangewezen: C Deel en, C. van der Hee, C. P. Kok, P. Langerak. J. Schep, en J- Verwaal; als buitengewoon dienstplichtigen: C. Berkou- wer, J. P. Berkouwer, P. Bot, J. Bouter, W. G. van Buren, L. Damsteeg, G. van Duijvendijk, C. Graafland, J. G. Mak, F. Prins, J. W. van der Velde, J. Verkaik, J. Vermeulen, G van Vliet, en L. C. van Zoest. Het mond- en klauwzeer, voorko mende onder het rundvee van den bouw man P. Pons, is geweken verklaard. De postduiveftvereeniging ,.De Ge beugelde Bode" hield éen wedvlucht van mndhoven met 60 duiven. De uitslag was: 1, 2. 3, 5, 8 en 11 J- Brand; 4 G. Burger; 6. 7 en 12 L Hoek; 9 en 10 K. van Vliet; duiven losgelaten te 8 uur. Eerste duif1 binnen 9 40.10 uur. laatste duif 10.48.lp uur- Geslaagd. Capelle a.d. IJssel. De heer P. W. A. Nieuwenburg is te Rotterdam geslaagd voor het mulo-examen. Rectificatie. Capelle a.d. IJssel ©ns bericht omtrent het plaatselijk crisi^-coinitó behoeft recti ficatie, daar ons gebleken is, dat niet de heer Baardman, maar de heer P. G. van Cappellen ontslag hjfcft genomen? als lid der plaatselijke crisiscommissie. Gouderak. Zondagmorgen had een aan rijding plaats tusschen twee wielrijders, die elkaar op den hoek Veerstiaat-Dorpa- straat kruisten. Hoewel geen persoonlijke ongelukken voorkwamen, was toch het rij wiel van een der fietsers zoodanig bescha digd, dat hij zijn reis niet kon vervolgen Mej. W. Süngeland is te Den Haag geslaagd voor het examen Duitsche Han delscorrespondentie. Evenals het vorige jaar heeft de heer J. Bouter zich wederom beschikbaar gesteld oude rijwielbelastingplaatjes in ont vangtft te nemen. GYMNASTIEKPEEST VAN SPARTA. Krimpen a.d. Lak. Op een weiland, dat geheel in een feestterrein naast de School straat was ingericht, heeft Sparta (Zater dag haar 30-jarig bestaan feestelijk her dacht. Aan dit feest namen tal van ver- eenigingen deel, namelijk van Krimpen a.d. IJssel, Ouderkerk a.d. IJssel, Lekker- kerk, Nieuw-Lekkerland en de voetbalver- eeniging Dilettant alhier. Des middags be gonnen de wedstrijden, maar deze moesten wachten tot een later tijdstip, daar „Plu- vius" er blijkbaar een waterballet van wilde maken. Het water goot van den he mel. Gelukkig werd het om half vier droog en kon men de wedstrijden aan^ngen. Te 7 uur begon de optocht. Keurig marcheer den groote en kleine turnsters en turners door het dorp. Het onvermoeide muziek corps „Crescendfl" directeur de heer G. 'Horsman, liet kijtf Tonen door de gemeente Na den optocht volgde de feestrede van den burgemeester, de» heer G. J. van Oordt. In een geestige, fraaie speech sprak hij de talrijke aanwezigen toe en een drie werf „Hoerahl" op het bij de inwoners zoo geliefde „Sparta", dat tot over de grenzen bekend is, besloot zijn rede. Wat de verschillende vereenigingen te zien gaven, was tot in de kleinste bijzon derheden uitstekend verzorgd. Het fraaie turnen van het keurkorps uit Rotterdam verdient een bijzonder pluimpje. Duize lingwekkend waren de toeren. Menig lief hebber der gymnastiek zal zich wel eens afgevraagd hebben of dit niet meer onder de acrobatiek moet gerangschikt worden. Het Spartafeest is tot in de kleinste bij zonderheden uitstéken^ geslaagd. Een tal rijk publiek heeft het bijgewoond. Toch hadden de amusementsgelegenheden en consumptietenten het wel wat drukker mogen hebben. Het weer. dat na den mil- den regen zoo goéd is geworden, heeft ze- kèr meegewerkt tot het welslagen van het geheel. Zaterdag ontstond in de woning van den heer F. Bijkerk brand, doordat een petroleumstel omviel. Dank zij het kracht dadig optreden van den spuitgast K. van Meijeren, kon de brand, die zich eerst he vig deed aanzien, gebluscht worden. Eerste hulp. Ouderkerk a.d. IJssel. 'Zaterdagavond gaf de Vereeniging voor Eerste Hulp Bij Ongelukken ten aanschouwe van een groot ftal belangstellenden een Openlucht-de- ïstratie op het land van den heer A. Jong aan den Lageweg. Eerste Hulp in e®n zevental ongevallen werd gedemon streerd. Ongetwijfeld zal door deze avond het doel en de werkwijze der vereniging aan de belangstelt In de Gerëf. Kerk zal Zondag de Uniecollecte voor het Chr. Onderwijs wor den gehouden. DE HEER D. J. VAN RUIJSWIJK OVERLEDEN. Polsbroek. Eén onzer oudste ingezete nen, de heer D. J. van Ruijswijk, ia Maan dagmorgen op ruim 75-jarigen leeftijd overleden. Met den heer Ruijswijk gaat een zeer bekebde en geziene persoonlijkheid uit de gemeente heen. Na eenigen tijd in Over- berg, gemeente Amerongen, bij het onder wijs werkzaam te zijn geweest, aanvaard de hij in Oct. 1882, in de volle kracht zijns levens, hier zijn tafik als onderwij zer aan de O. L. School, die destijds pl.m. 180 leerlingen telde. Velen zullen zich nog als zijn oud-leer lingen hun vroegeren onderwijzer herin neren, die onverpoosd bezig was om hen de noodige levenswijsheid bij te brengen en in het hart van velen zal dezé oud- leermeester in dankbare herinnering voortleven. Van 1 Jan. 1908— 28 Februari 1927 mocht hij het genoegen smaken, één zijner dochters als onderwijzeres, tevens belast met het lesgeven in nuttige handwerken, mede aan genoemde school verbonden te zien, wel een bewijs, hoezeer de Raad destijds de famil'e Van Ruijswijk waar deerde. In de oorlogsjaren deed voor de t DE KONINGIN IN NOORWEGEN. De Koningin op het balcon van haar hotel te Ulvick in Noorwegen, waar de vorstin en Prinses Juliana hadjr vaoantie doorbrengen. administratie der distributie van levens middelen het dag. beduur onzer gemeente meermalen eon beroep op de diensten van den heer Van Ruijswijk, die zich daar voor immer beschikbaar stelde. In 1919 toen het leerlingenaantal op de O. L. School daalde*kwam de heer Van Ruijswijk op^wachtgeld te staan en in 1924 bereikte hij den penaioen gerechtig den leeftijd. Naast net onderwijs, dat in zijn hart de eerste plaats innam, *vas de thans overle dene op velerlei terrein in de gemeente- werkzaam. Op 17 Dec. 1898 werd hij door kerkvoogden en notabelen der Ned. Herr. Gemeente benoemd tot directeur def be graafplaats, welk ambt hij tot aan zijn verscheiden op waardige wijze vervuld#. Hij had voorts zitting in de commissie tot wering van schoolverzuim, waarvan hij het secretariaat waarnam. Vele jaren was de heer Van Ruijswijk voorzitter van de ijsclub „Polsbroeker- dam" en na de oprichting eener plaatse lijke afdeeling van Het Groene Kruis pen-i mngmeester der onderlinge ziekenverple ging. In al deze functies deed de nu ontsla gene zich kennen als 'n plichtsgetrouwen stil werker, die nimmer dank vroeg en wiens nagedachtenis onder velen in ©ere zal blijven. Voor ons blad beteekent het overlijden van den heer Van Ruijswijk het verlies van een goed correspondent, die vele ja ren lang ons op de hoogte hield van wat te Polsbroek gebeurde. iZijn medewerking was van dien aard, dat ook daaraan slechts dankbare en aangename herinne ringen 'overblijven. Polsbroek. In de( timmermanswerkplaats van den heer C. van Dam had de knecht De J. het ongeluk wet zijn linkerhand met de cirkelzaag in aanraking te komen, waardoor twee vingers ernstig verwond werden. Dr. Pasmooy verleende genees kundige hulp. Moordrecht. Ged. Staten van Zuid-Hol land hebben aanbesteed het maken van oeververdedigingen, loswallen enz. voor de nieuwe verbinding tusschen den Holland- sche IJssel en de Gouwe onder de ge meenten Gouda en Moordrecht. Laagste inschrijfyter was de N.V. C. J. v. d. Hoe ven te 's-Gravenhage voor f 226.500. Nieuwerksrk a. d. IJssel. De begroo ting van den schoolartsendienst „Lek en IJssel" sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 6798,69 .De gemeentelijke bijdrage per inwoner is in deze begroo ting geraamd op 8 ce*t (v.j. 10 cent). „De Luchtbode" heeft een wedvlucht gehouden van Breda, afstand 52 K.M. Losgelaten 8 uur. Aankomst eerste duif 8,41,10; -kaalste duif 8.50.25 uur. Iu con cours waren 125 duiven. De prijzen zijn als volgt toegekend: 1, 14, 15, 19 A. Streef 2, 4, 11, 13, 18, 36, 39 D. v. d. Ham; 3. 27,33,41 A. Verhoef; 5, 8, 23,38 Abr. Haak 6, 7, 24, 25, 26, 40 H. Heikoop; 9, 10, 12, 16, 17 R. den Toom ;20, 34, 35 Jac. Muit; 21, 29 J. van Reeuwijk, 22, 28,31,37 Job. Edeling; 30,42 A. Roverts; 32 L. van Dam Mej. A. A. de Haan. onderwijzeres aan de 2e bijzondere lagere school is te Rotterdam geslaagd voor de hoofdakte. In verband met het verhoogen van den IJsseldijk is het voor het verkeer voor al bij avond, gevaarlijk dezen weg te pas- seeren. Op verschillende punten zijn waar schuwingsborden geplaatst. Stolwijk. De gemeenteraad vergadert Vrijdag 10 Augustus, v.m. 10 uur. De agenda luidt als volgt; 1. Notulen. 2. Inge komen stukken. 3. Voorloopige vaststel ling van de gemeenterekening dienstjaar 1933. 4. Verhuring gemeentewoning aan C. van de Werken. 5. Rapport van het ve rificatie-bureau omtrent het aangevraagde subsidie over 1933 van de afdeeling Stol wijk van de Z.-H. Vereeniging Het Groene Kruis. Burg. en Weth. stellen voor een gedeelte van het aangevraagde uit te be talen. 6. Rondvraag. Wadttinxveen. Het dochtertje van den heer M- reed per rijwiel in de Kerkstraat. Zij viel, waarbij haar rechtervoet tusschen de spaken terecht kwam. Haar voet werd ernstig verwond. Zij heeft zich onder be handeling van een geneesheer moeten stellen. Van kwaad op erger. Waddinxveen. De grondwerker K. R-, van hier, die onder den invloed van alco hol een fiets bereed, verloor het beheer over zijn stuur. Hij reed de Bloemendaal- schevaart in en ging kopje onder. Door voorbijgangers werd hij gered. Toen hu weer op zijn rijwiel zou stappen, reed hij aan de andere zijde van den weg een mod dersloot in. Weer werd hij uit zijn nete lige positie bevrijd en nu vond hij het toch maar beter te gaan loopen. Geheel onder den modder en onder het gejuich van de jeugd, toog hij huiswaarts. Bij het achteruitrijden aan de Dorps straat, reed de autobus van den heer Jan nes, uit Boskoop, tegen een geparkeerd staande vrachtauto van den melkhande laar Petersman. Van de autobus werd aan de achterzijde de chassis zwaar be schadigd, terwijl van de vrachtauto een voorlamp werd stukgereden. De schade is onderling geregeld. 1 Voor het te Rotterdam gehouden Mercuriusexamen in Duitsche Handels correspondentie is geslaagd de heer G. van 't -uz—- 5 van Vergadering van den raad der gemeente op Woensdag 1 Augustus. Voorzitter bur gemeester J. Kooiman. Afwezig de heeren Hoejenhosch en D. de Bruijn. De voorzitter opent de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter brengt daarna ter sprake de voorziening in de vacature van Hoofd der school, welke ontstaan zal door het ontslag vafc dal heer Eelkema. Het dagelyksch bestuur hfeeft alle pogingen in het werk gesteld om de oudste onder wijzer, den heer Hueting benoemd te krij gen als schoolhoofd De Lager Onderwijs wet eischt echter in de eerste plaats, dat gebrfiik wordt gemaakt van de waehtgel- derslijst. Spr. geeft aan welke moeilijk heden destijds in Bergambacht zijn onder vonden bij de voorziening in gelijke vaca tures. Inmiddels is de wachtgelderslijst gewijzigd en komen daarop thans zeer ge schikte krachten voor. Voorts is een amendement Surig in de Tweede Kamer aangenomen, zoodat naar de vacante be trekking van schoolhoofd alhier kunnen solliciteeren personen, die reeds hoofd van een school zijn en de wachtgelders. Omdat B. en W. den heer Hueting gaarne als hoofd zouden zien en volgens de heer Hueting de inspecteur van het L. O. de behulpzame hand zou bieden indien de ge meente zich bereid verklaarde den heer Hueting voor te dragen, heeft spr. aan den inspecteur een bezoek gebracht en is van dezen weggegaan in de overtuiging, dat de inspecteur den heer Hueting wel gezind is. Daarna heeft spr. zich begeven naar het departement van Onderwijs en kan thans verzekeren, dat het absoluut onmogelijk is, dat dispensatie van de wet telijke bepaling wordt verkregen, aange zien het aantal geschikte krachten zoo enorm groot ia. Tusschen de dertig a veer tig gemeenten zijn op het departement ge weest, doch geen enkele heeft ontheffing gekregen. Het spijt spr., omdat hij over tuigd is in den heer Hueting een goed schoolhoofd te hebben, doch er is niets aan te doen en we moeten den gewonen weg bewandelen. Om bepaalde redenen heeft spr. met opzet dit uitvoerig meege deeld. Hierna wordt mededeeling gedaan van enkele goedkeuringsbesluiten. De voorzitter deelt mede. aan de Koningin het verzoek te hebben gedaan om in Gouda te mogen wonen en vraagt aan den, Raad t.z.t. een gunstig advies. Het huis, waarin spreker thans woont, is voor een gezin niet geschikt. De heer De Bruijn kan zich de be zwaren indenken, doch vraagt of de bur gemeester dan toch spreekuur in Ammers tol zal houden. De voorzitter antwoordt daarop be vestigend. Z.h.s. besluit de raad den burgemeester toe te staan, buiten de gemeente te wonen. Volgt de verhooging der jaarwedden in verband met het verhoogd pensioensver- haal. De voorzitter licht deze zaak toe en zegt, dat de Pensioenwet zoodanig ge wijzigd) is, dat vanaf 1 Juli 1934 op het personeel 10 procent pen sioenspremie wordt verhaald. Aangezien het niet de bedoeling was het personeel met een korting te treffen, is er een aan schrijving van den minister gekomen om, indien daartoe termen aanwezig zijn. de wedden eerst met 1 V» pCt. te verhoogen. Een paar betrekkingen als gemeentebode, waagmeester, schoolschoonmaker, mon- teur-meteropnemer komen daarvoor in aanmerking. De wedden aan die betrek kingen verbonden dienen zoodanig te wor den verhoogd, dat de betrokkenen finan cieel er geen schade van ondervinden. Z. h. s. wordt aldus besloten. De v o o r z i 11 e r zet hierna nog eens de historie uiteen betreffende het bouwen van een destructor door de Ned. Therm. Fabrieken. Die bouw is niet doorgegaan, zoodat de gemeente Ammerstol inzake de destructie van vee en vleesch is aangewe zen op de Gekro. We kunnen ons nu ver binden tot eind December De kosten be dragen 1 L. 2 cent per H.A. en 1V» cent per inwoner per jaar, totaal dus een be drag uitmakende van nog geen honderd gulden. Z.h.s. wordt besloten met de Gekro te contracteeren. De voorzitter deelt voorts mee, dat, waar het Burgerlijk Armbestuur ook het orgaan ia, belast met de steunuitkeeringen de leden van dit bestuur veel werk moeten doen. Herhaaldelijk worden bijeenkomsten gehouden, zoodat het billijk is, dat de Ie- I den daarvoor eenige vergoeding in den I ■sorm van presentiegeld verkrijgen. Op het oogenblik komt daar nog maar één lid voor in aanmerking, doch we moeten nog bestudeeren of ook de andere leden in de termen kunnen vallen. Een comptabiliteits besluit dient ter goedkeuring te worden ingezonden. Z.h.s. wordt daartoe besloten. Het pre sentiegeld zal f 1 bedragen. Vaa dan minister van sociale zaken is een circulaire binnengekomen betreffende het betalen van de premie voor ziekenfondsen. voor de werkloozen. De voorzitter geeft een uitzetting van de strekking van het rondschrijven. De heer De Vries vraagt, of de pre mie voor de ziekenhuisverpleging er ook onder valt. De voorzitter amtwoordt ontken nend. Weth. De Leeuw den Bouter acht de kwestie van de ziekenhuisverple ging voor de gemeente net zoo belangrijk als de dokterskosten. Daarom stelt spr voor den, minister te verzoeken toestem ming te verleenen, dat de gemeente ook die bijdragen bekostigt. Moet er een per soon naar een ziekenhuis, dan kost het de gemeente belangrijk meer en als zoodanig is dit te verdedigen. Aldus z. h. st. besloten. De voorzitter verklaart, dat het noodzakelijk is, dat voor het G.E.B. nabij de school een ijzeren mast, gelijk als in den tuin van het schoolhoofd, wordt ge plaatst. De kosten van de mast zullen be dragen f 160. Daarbij zullen nog enkele andere werkzaamheden als kabelverleg ging enz. moeten worden verricht. Een en ander vraagt een bedrag van pl.m. f 680. B. en W. stellen daarom voor een crediet te verleenen van f 680. De raad gaat z. h. st. daarmede accoord. Aan de orde komt dan vaststelling van de bedrijfsrekening 1933 van het gem. electriciteitsbedrijf. Aangeboden wordt het verslag van het G.E.B, over hetzelfde jaar, hetwelk bij de leden zal circuleeren. B. en W. bieden den raad ter voorloo pige vaststelling aan de gemeente-rekening 1933. Deze sluit met een nadeelig slot van f 400,81. Waren alle inkomsten voor de sluiting van het dienstjaar ontvangen, dan zou de rekening gesloten hebben met een voordeelig saldo van pl.m. f 600. Deze in komsten zullen thans ten goede komen van den dienst 1934. Aan werkloozensteun is uitgegeven f 19.655,78, waaronder de administratiekosten zijn begrepen. In de criaisuitgaven heeft het rijk 89 pCt. bijge dragen. Vastgesteld wordt de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1933, alsmede een comptabiliteitsbesluit 1934. Volgt de verleening vaft ontslag aan den beer Eelkema, hoofd der 0. L. School. Den voorzitter spijt het, dat de heer Eelkema weg gaat. We hebben in hem een verdienstelijk hoofd gehad en een zeer geschikt mensch zullen we moeten IZ.h.s. wordt daarna aan den heer Eel kema op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als hoofd der openbare lagere school, met ingang van een datum, door B. en W. te bepalen. Aan hetgeen de voorzitter in bet begin van de vergadering betreffende de voorziening in deze vacature heeft mee- gedeelt behoeft spr. niets meer toe te voe gen en hoopt dus in de volgende vergade ring een voordracht te kunnen indienen. Een advertentie, waarbij sollicitanten zul len worden opgeroepen, zal nu geplaatst worden. Wethouder De Leeuw den Bouter zou voorloopig de advertentie niet willen plaatsen en vraagt hoe de Raad in zijn geheel over deze aangelegenheid denkt. Stelt de raad er prijs op, dat alle moeite in het werk wordt gesteld om den heer Hueting benoemd te krijgen. Voor spr. is het een belangrijk verschil of B. en W. of de Raad dit standpunt innemen. De heeren Van Harten en Stig- ter geven te kennen den heer Hueting gaarne tot hoofd te hebben, doch gehoord de mededeelingen van den voorzitter zal dit niet gaan. Verder is de heer Stigter er niet voor dat een half jaar zonder hoofd gewerkt wordt. De voorzitter acht het het beste, dat de Raad aan B. en W. deze zaak overlaat. Alle beschouwingen om den heer Heuting hier te krijgen, heeft spreker reeds naar voren gebracht. Besloten wordt daarna deze zaak aan B. en W. over te laten. Rondvraag. De heer De Br ij n vraagt of men al iets heeft gehoor^' inzake de classificatie voor de «teunregèïing. De voorzitter antwoordt ontken nend. In den Haag heeft men spr. ge- 'zegd, dat alle verzoeken van een bepaalde streek gelijk worden behandeld. Daarom ziet spr. liever, dat het een beetje lang duurt. Dan blijkt daaruit, dat de zaak nauwkeurig wordt onderzocht. De heer De Br pijn informeert hoe het staat met de reiskosten naar de werk verschaffing te Gouda. De voorzitter antwoordt daarop, dat hij niet het minste idee heeft hoe het resultaat zal zijn. Vele instanties hebben B. en W. er in betrokken, doch een ant woord heeft het college nog niet ontvan gen. Hierna sluiting. Raadsvergadering op Dinsdag 31 Juli. Aanwezig alle leden. De voorzitter, burgemeester bpron van Hemert tot Dingshof opent de vergade ring, waarna de secretaris de notulen leest, welke worden goedgekeurd. Voor deze vergadering zijn ingekomen: I Schrijven van Ged. Staten houdende. 1 goedkeuring van genomen raadsbesluiten o.a. van de rekening van het G.E.B. en waterleiding 1933; id. waarbij de opcenten op de fondsbelasting op 10 worden be paald Een adres van werkloozen om den minis ter te verzoeken Haastrecht in de steun regeling eenige klassen te verhoogen. Haastrecht behoort niét tot plattelands gemeenten, zegt men in het adres; ook de levensmiddelen zijn duurder dan elders. De voorzitter stelt voor, dit adres aan te houden om het in B. en W. te be handelen. De heer B r o e r e wenscht er iets over te zeggen, doch zal het bij de rondvraag doen. Ingekomen ia de rekening armbestuur Rozendaal. Een commissie bestaande uit de heeren. Hooft en Meijer heeft deze rekening na gezien. alsook die van het burgerlijk arm bestuur en de gemeente-rekening. Ten aanzien van de rekening van Rozendaal rapporteert de dat de bescheiden in orde bevonden zijn en adviseert de rekening goed te keuren in ontvangsten op f 7268,39, uitgaven f 5467,25," batig slot 1811,14. De com missie wenacht bij deze rekening het vol gende op te merken: a. dat verloskundige hulp verleend werd door een verloskundige uit de gemeente Oudewater, waarvoor declaraties werden ingediend en voldaan. Kan deze hulp verleend worden door de gemeente-verloskundige? Zoo neen, gaarne zal de commissie de redenén dan vernemen. b. dat meerdere leveranties van levens middelen en werkzaamheden o.a. door schilder en loodgieter werden gedaan door niet-inwoners van de gemeente Haast recht. Het kómt haar billijk voor dat in de eerste plaats inwoners van de gem Haastrecht hiervoor in aanmerking ko men. Nog stelt de commissie er belang in te vernemen of het Wettelijk te verantwoor den is dat de secretaris-penningmeester i geen ingezetene der gemeente Haastrecht is. De voorzitter beantwoordt deze bemerkingen en zegt dat het gemeentebe stuur in geen enkel opzicht dwingend kan optreden aangezien het armbestuur een zelfstandig lichaam is. Wat den secretaris-penningmeester be treft, zegt spr., dat voor deze functie se dert onheugelijke tijden steeds iemand uit Oudewater befioeaid 'vtfÉW* Wettelijk is daartegen geen bezwaar. De heer Meijer vraagt of het regle ment niet gewijzigd km worden. De heer van Dijk Vraagt of de admi nistratie niet in orde is. Welke is dan de reden, dat daaraan getornd moet worden? De heer M e ij e r: Omdat de functiona ris geen ingezetene van Haastrecht is. De heer Hooft zegt dat de commissie meende, dat de secretaris lid van het arm bestuur was en het is wettelijk niet ver oorloofd dat een lid van het bestuur bui ten de gemeente woont. De heer Montijn is echter geen bestuurslid. De heer v. D ij k vraagt of het zoo vree- selijk is dat de menschen van hun eigen leveranciers de levensmiddelen krijgen. De heer Hooft, zegt, dat o.a. een bak ker uit Haastrecht wel levert, waarom moeten er dan nog bakkers uit Oudewa ter bijgehaald worden? De heer M e ij e r wijst ook op het lood gieters- en schilderswerk. dat toch zeker wel door ingezetenen van Haastrecht ver richt kan worden. De heer v. Dijk zegt dat er reeds een kentering gekomen is. Men gaat in den laatsten tijd reeds meer naar Haastrecht. De heer Hooft: Wel een bewijs, dat men het billijk acht. De voorzitter vertrouwt, dat de heer van Dijk, als lid van het burgerlijk armbestuur nota zal nemen van hetgeen is opgemerkt. Vervolgens wordt de begrooting van hetzelfde armbestuur geodgekeurd in ont vangsten en uitgaven op f 5547.78. Ten aanzien van de rekening burgerlijk armbestuur van Haastrecht, adviseert de commissie deze goed te keuren in ont vangsten op f 8526.95 uitgaven f 8002,3854, batig saldo f 524,57. (In de ontvangsten zit een bedrag van f 8000 ge meentesubsidie). Bij deze rekening merkt de commissie op: dat de administratie niet aan billijk te stellen eischen voldoet. In vergelijking met de administratie van het armbestuur vu Roosendaal is de administratie van het burgerlijk armbestuur primitief. O.a. betalingsstuk, niet gekwiteerd. Betalings stukken in zacht potloodschrift met dubi- euse cijfers. De betalingsbedragen enkel in cijfers, zonder in letters herhaald te zijn. In het algemeen wil de commissie be- talingsstuk(ken) door mandaten gedekt zien. De voorzitter zegt, dat B en W. zich met deze bemerkingen kunnen ver eenigen; zij zullen een andere wijze van boekhouding doen aanleggen De heer Scheer merkt op, dat deze opmerkingen door een vroegere commissie ook al eens zijn gedaan, doch daarop is blijkbaar niet ingegaan. De gemeente-re kening heeft dezelfde commissie nagezien en rapporteert, dat ze in orde bevonden en ze wordt mitsdien voorloopig vastge steld in gewone ontvangsten f 88668,66, in gewone uitgaven f 80761.91. batig saldo f 7906.75. (Over 1932 was er een nadeelig slot van ruim f 700). De kapitaaldienst sluit in ontvangsten op f 6418.97, uitgaven f 5771.10, btig saldo f 647.87. De voorzitter deelt mede. dat de rekening van het gem. electr. bedrijf door het accountantsbureau is nagezien en in orde bevonden. Zij sluit met een batig saldo van f 749.84 tegen f 361.75 over 1932. De heer B r o e r e vraagt, waarom 't re servefond* van f 20000 slechts 3 pCt. op levert en vraagt of het doenlijk is, een groote aflossing te doen op de leening van 5 1/8 pCt. om hiervan vrij te komen. Weth. v. d. Berg licht dit nader toe. Van het raservekapitaal,, zooals dit op de rekening staat, is f 18000 belegd in den kabel. De heer Hooft vult aan, dat de aan duiding „reserve" op de rekening eenigs- zins misleidend is, althans niet duidelijk voor dengeen die met de rekening niet be kend is. Spr. heeft dan ook bij een vroe gere gelegenheid al eens gevraagd, een omschrijving te geven bij den post „re serve". De xekening van het G.E.B. wordt goed gekeurd, alsmede die van de waterleiding welke sluit met een winst van f 303,28, te gen een verlies in 1932 van f 331,31. Vervolgens wordt vastgesteld de pen sioensgrondslag van den beer G. M. van Vliet op f '1690. Volgt een voorstel tot nadere regeling der salarissen van het gemeente-personeel. B. en W. hebben over deze aangelegen heid een schriftelijk prae-advies gegeven aan den raad. Zij wijzen er op, dat het niet in de bedoeling ligt van den mi nister, dat de toch al lage traktementen, nogmaals verlaagd worden door een ver plichte pensioenspremie van 10 pCt. Toepassing van de nieuwe regeling van het pensioensverhaal behoort dus, ook naar het oordeel van den minister, niet te lejden tot verlaging van salaris. Na de korting van 5 pCt., welke ingevolge het raadsbesluit van 27 October 1993 ook over 1934 op de ambtenaren wordt toegepast, moet een verdere vermindering van wed de worden voorkomen. Het college stelt mitsdien voor, de bezoldiging van het ge- meentepersoneel met ingang van 1 Juli 1934 zoodanig te herzien, dat in het al gemeen na dien datum hetzelfde salaris wordt ontvangen, als na toepassing van 5 pCt. korting over de eerste helft van 1934 het geval was. Daartoe ware het raadsbesluit van 27 October 1933 tot toe- ssing van een tijdelijke korting over van 5 pCt. met ingang van 1 Juli te trekken en het salaris van de •en, die onder dit besluit en te vens onder de bepalingen der pensioenwet 1922 vallen, met ingang van denzelfden datum met 5 pCt. te verhoogen. Het sa laris van de ambtenaren, wier wedde niet met 5 pCt. werd gekort (de 5 pCt. korting werd slechts toegepast op de salarissen van f 300 en hooger), doch wel onder de pensioenwet vallen, ware met ingang van genoemden datum met 10 pCt. te verhoo gen. Bij aanneming van dit voorstel zullen de ramingen wegens wedden van ambtena ren op de begrooting voor 1934 moeten worden verhoogd, doch daartegenover kan in ontvang worden gesteld het verhaal van 10 pCt. pensioensbijdragen, zoodat de be grooting voor 1934 in het geheel niet zal worden bezwaard. Van het vorenstaande wordt uitgezon derd de gemeente-veldwachter,) Naar het oordeel functioi regeling W. stellen voorstellen aan den raad tel doen. Het voorstel van B. en W. wordt, gezien het uitvoerige prae-advies, zonder discussie of stemming aangenomen. Eenige af- en o verse hrijy-ingen begroo ting 1934 worden goedgekeurd, waarna aan de orde komt de rondvraag. De heer B r o e r e )zegt, dat we allen weten, dat er een steunregeling gekomen is. welke volgens spr. niet te motiveeren is. Laat ieder voor zich probeeren om te le ven van hetgeen de steun geeft, zegt spr. Het landarbeidersgezin (dubbel uitge trokken) krijgt f 6 plus' f 3 huurtoeslag met 5 kinderen, wordt in het geheel f 8.38. Een uitgetrokken bouwvakarbeider is van f 9 op f 8 met een kindertoeslag van 50 op 75 cent gekomen. De dubbel-uitgetrokkene krijgt nu f 7. Hier is verschil gemaakt tusschen land en bouwvakarbeiders. Ook dat is ongemo tiveerd, zegt spr. Haastrecht is geen plat telandsgemeente in den zin van een buurt schap. De koopkracht vermindert door verlaagde steunregeling. Spr. wil daarom aan den minister vra-' gen Haastrecht twee klassen hooger te stellen in de steunregeling. In Krimpen a.d. IJssel heeft men reeds toezegging gekregen in een hoogere klas se geplaatst te worden. Ook Schoonhoven zal het wel gedaan krijgen. Haastrecht staat er niet zoo slecht voor en dakrom wil spr. in de tarieven van het G.E.B. en waterleiding de werkloozen tegemoet komen. De voorzitter antwoordt daarop, dat een en ander in B. en W. ter sprake is gebracht en bereids hebben B. en W. een brief aan den minister gezonden. Het college heeft den minister onder het oog gebracht dat de steun te laag is, bij de thans geldende regeling. Zij vragen in ieder geval den kindertoeslg# ,te brengen op 75 cent. Het vragen om in een hoogere klasse' gesteld te worden zou geen verbetering blijken; alleen verhooging van den kinder toeslag kan die brengen. B. en W. zijn bereid alles te doen wat hun billijk voor komt. Weth. v. d. Berg zegt, dat oorspron kelijk het plan was den minister te vra gen in een hoogere klasse te komen. Na berekening is echter gebleken, dat dit niet voordeeliger zou zijn voor de betrok kenen. De heer Broer® merkt op, dat de bouwvakarbeiders er d®n niet op verbete ren. 1 De voorzitter -zegt, dat sommigen wel vooruitgaan. Er is er b.v. een, die- dan van f 12 op f 14 komt. Anderzijds zijn er die verminderen. Hef gaat hier om de groote gezinnen. De heer B r o e r e merkt op. dat een verbetering over de geheele linie niet plaats heeft. Men krijgt nu onderlinge twistpartijtjes, waar de een meer krijgt dan de ander. Het lijkt volgens spr. onmogelijk, dat een landarbeidersgezin zonder kinderen van f 6 kan leven. Spr. zou het gemeente bestuur willen vragen die menschen in anderen vorm tegemoet te komen. De voorzitter ze^t, dat dit niet TENNISWEDSTRIJDEN. jiiaoo's team, dat Vrijdag tegen onze nationale pleeg te Scheveningen u voor den Davis Gup.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 4