TOM DE NEGERJONGEN Stadsnieuws Telegrammen j Predikbeurten j Gemengd Nieuws. Kerk en School Sportnieuws Burgerlijke Stand j Nieuws in een paar 2 Raadsvergadering. Groot-Ammers. In de vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Vrijdag 10 Augustus, waren alle leden tegenwoor dig. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Vastgesteld werd de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1933. De in komsten hebben bedragen f 5215.26 en de uitgaven f 4973.02, batig slot f 242.24. Naar aanleiding van een verzoek van de commissie tot het houden van een fok- veedag van geiten, uitgeschreven door de geitenfokvereenigingen in' de Alblasser- waard en Vijfheerenlanden en die zal worden gehouden op 8 September,werd besloten een verguld zilveren medaille beschikbaar te stellen. De voorzitter stel de daarna aan de orde de voorloopige vaststelling der gemeente-rekening over 1933. Aangezien geen der leden het woord verlangde en tegen geenerlei posten be zwaren werden ingebracht, werd met al gemeens stemmen deze rekening voorloo- pig vastgesteld in ontvangst voor wat den gewonen dienst betreft op f 52428.47 en uitgaaf op f 42258.73V«. Batig slot f 10170.23Voor wat den kapitaaldienst betreft in ontvang op f 50467.69 en uit gaaf op f 49972.58. Batig slot f 495.11. De rondvraag leverde niets op. MELKAUTO VAN DEN DIJK. Bestuurder licht, een jongen zwaarder gewond. Groot-Ammers. Hedenmorgen omstreeks te 9 uur is aan het Sehoonhovensche Veer, ter hoogte van de veerstoep, een ge laden melkauto, bestuurde door J, N. uit Streefkerk, voorbij het café van den heer Jansen van den dijk gereden. De bestuur der, die dezen val meemaakte, wist zich hierna uitnden onderstboven gevallen auto te bevrijden, waarbij bleek, dat hij ver- ichrillende snij- en schramwonden in het gelaat had bekomen. Minder goed bleek er aan toe te zijn de 14-jarige W. M-, wonende te Mole naarsgraaf, doch gelogeerd bij eerstge noemde. Deze had op de bussen melk plaats gei$m$n en maakte eveneens de tuimeling jnede, waarbij hij bekneld ge raakte tusschen de bussen. Bij ondÉ-zoek door dr. Van Straten te NieuwpooJv die inmiddels telefonisch was gewaarsch w<|, bleek dat de getroffene een sleutelbeen^en zeer waarschijnlijk een paar ribben gel oken had. De patiënt, die in- tusschen den caféhouder Jansen was binnenged igen en aldaar verpleegd, is vervolgens per ziekenauto van Nosokomos uit Schoonhoven naar zijn woning ver- De oorzaak'van dit ongeval ligt in het feit, dat de beptuurder, komende uit de richting van het dorp Groot-Ammers, de veerstoep wilde afrijden en bij het naar links uitwijden plotseling de stuurinrich ting defect raakte, zoodanig, dat het stuur vastliep. Bij het plotseling remmen gleed de melkauto van den dijk, met het genoemde gevolg. Haastrecht. Een 4-jarig zoontje van den heer G. dé K. viel Zondagmorgen van de trap en heeft daarbij een hersenschudding Bij da gemeentepolitie zijn. inlichtin gen te bekomen omtrent een gevonden portemonnaie met inhoud. Haastrecht. Ter hoogte van den land bouwer G. Speksnijder in Beneden-Haast recht reed een auto bij het uitwijken van den dijk. De beschadigde auto werd met een kraadwagen van den dijk gehaald. Dr. N. J. VAN DAM. Krimpen a.d. Lek. In den ouderdom van 64 jaar in te Nijmegen overleden on ze vroegere plaatsgenoot dr. N. J. van Dam, directeur-geneesheer van het sana torium Berkenoord te Nijmegen. Vanaf 1897—1913 was dokter v. Dam hier geneesheer. Algemeen was hij tot ver in-den omtrek bekend als een buitenge woon knap medicus en bij de dorpsgenuo- ten was hij zeer bemind. In 1913 verliet hij wegens ongesteldheid de gemeente. Een langdurige ziekte was oorzaak, dat hij de practijk aan anderen overliet. Ge durende 5 jaren was hij geneesheer aan de badinrichting te Laag-Soeren. waarna hij deze functie verwisselde met die van directeur-geneesheer van het sanatorium Berkenoord. Ook daar verwierf hij spoe- die de achting van velen. Dinsdag is deze zoo beminde oud-plaatsgenoot op de be graafplaats „Rustoord" te Nijmegen ter- aarde besteld. Een dertigtal kransen dek te de baar. De mededirecteur dr. Wijaar da Beekman, roemde de groote bekwaamhe den van den overleden medicus en diens buitengewoon groote verdiensten als mensch. Een broeder, de heer P. J. van Dam, directeur van de landbouwschool te Deventer, dankte voor de laatste eer, zijn broeder bewezen. Met dr. van Dam is een man van groo te verdiensten heengegaan, die bij velen bier ter plaatse in dankbare herinnering zal blijven voortleven. Gymnasfiekfeest. Krimpen a.d. Lek. Bij liet gymnastiek- feest der vereenig ng Sparta vielen de prijzen als volgt ten deel: Meisjes van 8—12 jaar: le prijs K.D O. Lekkerkerk 14 punten; 2e prijs Sparta to Krimpen a.d. Lek 12X p Meisjes van 1316 jaar: le prijs Spar ta te Krimpen a d. Lek 17 1/4 p.: 2e prijs K.D.O. te Lekkerkerk 17 p.f 3e rijs K D O t« Krimpen a.d. Ussel 16/4 p. Jongens van 812 j'aar; le prijs Spar ta te Streefkerk 141/4 p.; 2e prijs Sparta te Krimpen a.d. Lek 14 p. Jongens van 13—16 jaar: le prijs Spar ta te Krimpen a.d. Lek 15H p.; 2e prijs O.K.K. te Ouderkerk a.d. Ussel 14H p. Vrije oefeningen dames: le prijs Sparta te Krimpen a.d. Lek 16 p.; 2e prijs K.D.O. te Krimpen a.d. IJssel 14 p. Athletiek dames: le prijs K.D.O. te Lekkerkerk 105.6 p.; 2e prijs Sparta te Krimpen a.d. Lek 101.8 p. Heeren: le prijs Kracht en Vriend schap te Nieuw-Lekkörland 150 p.; 2e prijs O.K.K. te Ouderkerk a.d. Ussel 127.7 p.; >3e prijs D.C.V. te Krimpen a.d. Ussel 122.4 p. 1 Optocht: le prijs Sparta te Krimpen a.d. Lek 23^ p. Paling gestolen. Krimpen a.d. Lek. Van den werkloozen visscherman C. den Boer, heeft men des nachts den bun opengebroken en ruim 10 pond paling gestolen. Door overplaatsing van den com mandant, den heer Haverhoek, is tijde lijk met het commando van het politie- vaartuig IX alhier belast de rijksveld wachter de heer J. Kraaijeveld. Krimpen a.d. Lek. Na een goedgeslaag de proefvaart is van dp Bolnes-motoren- fabriek alhier vertrokken het m.s. Kopa, van de Belgian Gulf Company te Antwer pen. Dit vaartuig is voorzien van een 30 P.K. 1 cyl. Bolnes Diesel motor. Lekkerkerk. Op de veiling bedroeg de aanvoer 6500 eieren, die verkocht werden voor f 3.253.50 per 100 stuks; eenden eieren f 3.— id.; Snijboonen 1012 ct.; Princessenboonen 1012 ct.; Stamboonen 810 ct.; Spekboonen 79 ct.; Bloem kool 10—12 ct.; Roode kool 4—6 ct.; Savoye kool 56 ct.; kroten 1—2 ct.; uien 12 ct. per bos; Peen 34 ct.; Peren 2%3Vt ct., appelen 6—8 ct., Clapps fa voriet 1ste soort 1012 ct., 2de soort 56 ct., rabarber 20 ct. per kist; tomaten 23 ct. per popd en kaas 20 ct. id. Lekkerkerk. De vereeniging „De Post duif' hield een wedvlucht uit Dax (Fr.), afstand 1002 K M. 13 duiven namen aan de vlucht deel. Uitslag: 1. P. Slingerland, 2 Ros en Verheij, 3 E. Hofwegen, 4 A. v. Boudesteijn. 5 Gebr. Roest. Bij de verschil lende wedvluchten zijn de volgende kam pioenschappen behaald: Tot 300 K.M. fVi- tesse kampioen) P. Slingerland; boven 300 tot 480 K.M. (Orleans) E. Hofwegen Wan 480 tot 1002 K.M. (Dax) P. Slingerend. Het kampioenschap over alle af richtingen P. Slingerland. g ^Nieuw-Lekkerlanl. ^anwege de vereeni ging voor straatevingêlisatie werd Zater dagavond op het pllinjvoor de Ned. He*v. Kerk een openlnchfgoasdienstoefening ge- houdnr. Als spreker frad op de heer G. v. d. Beek van Papendrecht, die vergezeld was van een collega en een viertal dames. De heer v. d. B. hield een eenvoudige, doch overtuigende evangelieprediking, afgewis seld door het zing^p wan eenige frhaie vierstemmige liederen. lEen en ander werd door het vrij talfljkf opgekomen pifJliek met aandacht beluisterd. Zaterdagavond gaf het fanfarecorps „Apollo" op het plein voor de 2e openbare school te Kinderdijk het tweede concert in dit seizoen. Hoewel het weder niet zeer gunstig was, viel over de belangstelling niet te klagen. De muzieknummers werden onder -leiding van den heer C. Horsman verdienstelijk uitgevoerd. Nieuwpoort. Gevonden: een heeren re genjas. Inlichtingen verstrekt de gem.- veld wachter. De politie heeft tegen den alhier wonenden W. D.< proces-verbaal opge maakt terzake overtreding van de motor en rijwielwet (het besturen van een vracht auto zonder rijbewijs). Stolwijk. Bij de door notaris Versteeg uit Bergambacht gehouden verkooping van een woonhuis, gelegen aan den Goudsche- weg, voor de erven W. Romeijn, is dit ge- 1 kocht door C. van Buren uit„Gouda voor f 2800; een perceel bouwland voor reke ning van P. Noomqn door G. van Dam uit Leiden. Het dochtertje van den heer C. J. V. d. B., viel deze week spelenderwijs van de wip. Bij geneeskundig onderzoek door dr. Adam bleek haar arm te zijn gekneusd. Zaterdagmiddag werd op den over weg een hond van den heer H. V. door den trein overreden. Het dier was op slag dood. Willige-Langerak. De verleden week ten overstaan van notaris H. G. Kooi te Lopik gehouden 'fruitverpachtiqg had den vol genden uitslag; W. Schep f 200J T. Lakerveld, alhier; G. Timmer f 360 A'. dfe Vries, Ammerstol, P. J. v. d. Berg f 320 J. Versluis alhier, D Boele f 76 H. Verveer; A. Eikelenboom f 220 A. Vermeulen; C. van Oosterom f 76 A. Vermeulen; H. Kortenhoeven f 3< J. v. Sluis; C. P. van Klaren f 160 A Verméulen"; H. D. Eikelenboom 180, J Versluis; A. G. Rijneveld f 50 niet vei kocht; J. Ylieger f 12 J. Versluis; wee' De Haay f 44 Lakerveld; C. de Haay f 6 i W. de Braber; G. A. Looyen f 62 A. Ver I meulen; H. Wiltenburg f 52 J. Versluis Wed. Overbeek f 54 J. van Vliet. Waai niet anders vermeld, wonen allen te Wil lige-Langerak, De Drijzen varieerden van 1 f 2,50 tot f 3 per 'mud. Zilveren jubileum. IJsselstein. Donderdag 16 Augustus zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer N. v. d. Veer in dienst trad als brievenbesteller bij de posterijen alhier. Concert. IJsselstein. Donderdag 16 Augustus zal de mondaccordeon-vereeniging „Jong Stre ven" in de muziektent op het Kronenburg plantsoen een concert geven onder leiding van haar directeur, den heer J. van ter Meij uit Utrecht. Een flinke vangst. Zevenhuizen. Vrijdag ving de heer S. v. Gangelen in het spoorwater een edelkarper van ruim 16 pond. Het kostte veel moeite om dit dier aan den hengel uit het water te krijgen. De muziekvereeniging „De Kleine Trompetter" gaf Zaterdagavond een wel geslaagd concert aan de Rotte, Zooals ge woonlijk was er zeer veel publiek. Aangehouden. Zevenhuizen. Woensdag heeft de politie alhier aangehouden den lang gezochten W. W., verdacht van verschillende straf bare feiten. Verschillende burgemeesters hebben zijn aanhouding verzocht. Hij is van hier op transport gesteld naar Over- schie, ter beschikking van de politie al daar. Zevenhuizen. Dinsdag maakte de kin- derzangvereeniging van mevr. Merbis Pols in twee autobussen een reisje naar Utrecht en Omstreken, des avonds onge veer 8 uur kwamen ze vroolijk bet dorp weer binnen rijden. Er was dien dag veel genoten. Zevenhuizen. De heer F. Keizer slaagde te Rotterdam voor de hoofdakte. Langzaam verspreidde de menigte zich over het kerkhof en de stoet aanvaardde den jangen, droeven terugweg naar de woning aan den Hem. BENOEMD. Onze plaatsgenoot de heer W. Monna, onderwijzer aan een CJir. M.U.L.O. school te Sleeuwijk, behaalde op het te Breda ge houden examen, de hoofdakte, GEEN ROEIERSWEER. Een gezelschap van elf personen, leden van de Roei- en Zeilvereeniging „Neptu- nus" te Rotterdam, maakten Zaterdag met 4 wherries een tocht naar hier. De roeiers die logeerden in hotel Belvédère en gis termorgen de terugreis zouden aanvaarden moesten natuurlijk van dit voornemen af zien wegens het weer dat zich gisteren wel allerminst voor een dergelijke onder neming leende. Toch w.ilde het gezelschap graag naar de Maasstad terug en ook de bootjes moesten daar weer heen. Schip per Ouweneel heeft toen uitkomst ge bracht. De ranke vaartuigen werden op de motorboot geladen, de roeiers zelf kropen er onder oliezeilen bij en zoo voeren zij gistermorgen door den stortregen weer de Lek af. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. JILLES EN ABIE VERWAAL TER AARDE BESTELD. Een groote schare van inwoners van Schoonhoven, Bergambacht en Ammers tol, heeft de uitvaart van Jilles en Arie Verwaal, die Dinsdag op zoo tragische wij ze om het leiden zijn gekomen, bijgewoond. Reeds om kwart over tien stonden velen op het kerkhof rondom de plaats ge schaard, waar de jongens begraven zou den worden en steeds groeide het aantal aan. De dood van de beide jongens moet wel diepen indruk gemaakt hebben, dat zoo velen hun bezigheden in de steek ge laten hebben, om bij de teraardebestelling aanwezig te kunnen zijn. Politie zorgde er voor, dat het pad, dat de lijkstoet moest volgen, vjrij Weef. Omstreeks elf uur naderden de beide lijkkoetsen, die de stoffelijke resten der omgekomenen naar de laatste rustplaats voerden. Onderweg had de stoet een oogen- blik stilgestaan op den Lek dijk, tegenover de plaats, waar het vree- selijk ongeval was gebeurd. De kist van het oudste slachtoffer, gedekt met een prachtige krans, een laatste groet van vrienden, werd door dezen naar de groeve gedragen. Daar achter torsten buren den tweeden droeven last. Op deze kist lag een krans van het personeel der fabriek „Sa menwerking, waar Arie werkte. Onder een beknellende stilte wer den de beide kisten in het graf neer gelaten. De ouders, eep broer en twee zus ters der slachtoffers stonden snikkend bij de rand van het donkere gat, dat hun dierbaren in zich geborgen had. Het som bere geluid van het storten der aardklui ten op de kisten, verhoogde de droeve sfeer, die loodzwaar op alle aanwezigen drukte. Ds. Ewoldt, van Bergambacht, sprak enkele treffende woorden. „Twee zoons van hetzelfde gezin liggen thans in hetzelfde graf, zeide spr. Dit is de ure, waarin God ons allen iets heeft te zeggen. Hij heeft niet toegelaten, dat ook de derde zoon zijn leven zou wagen om zijn broeders te red den. Dit is voor de ouders een fonkelen de ster. dat zij nog één zoon hebben mo gen behouden Maar ach, dit alles is slechts voor het tijdelijke. Wij zijn voort durend in gevaar. Wij moeten zien op Hem, die zijn leven gegeven heeft voor anderen, zelf niet voor zijn broeders of vrienden, maar voor zijn vijanden. Spr. vermaande allen, bereid te zijn, want wij weten de ure niet, waarin God ons zal roepen." De predikant, die door het schokkend bericht van hel ongeluk werd getroffen, terwijl hij te 's-Gravenhage vertoefde, had onmiddellijk zijn vacantieverblijf aldaar afgebroken, om de zwaar getroffen fami lie te kunnen troosten. Na zijn diepingrijpende toespraak, richtte een broer van den heer Verwaal nog het woord tot de omstanders. Spr. wees er op, dat deze droeve begrafenis -en bevestiging was van de waarheid lods: „Gij hebt ons leven slechts een s and breed gesteld en het wordt snellij' fgesneden". Zal rapnschelijke troost i eze ure baten? God alleen is een Troo- er. Deze stonde zal tot allen sprekei Idus de heer Verwaal, maar dit is ni< jenoeg. Misschien zullen door dit ongeva •nkelen onzer zich van hun zondigen weg 'ekeefon door Jezus, die gekomen is om ons te redden Moge dit voor de ouders Pn zusters een troost zijn, en mogen zij hun harten opheffen''tol God, om kracht. WEERBERICHT. Naar waarneming in den orgen van 13 Augustus. DOORN, 13 Aug. Gisteren is nabij Doorn de bestuurder uit Arnhem verblind door zijn tegenligger. IZijn auto reed daardoor tegen een tentwagentje, bespannen met een paard en toebehoorende aan den landbou wer J. van Vulpen te Doorn. Het paard schrok .en sloeg op hol. Het wagentje kantelde; de heer Van V. werd met een ernstige beenbreuk opgenomen, terwijl de mede-inzittende mej. KorpenSteyn, haar pols brak. Het wagentje werd zwaar be schadigd. De heer Van V. is naar het zie kenhuis te Doorn vervoerd. Het paard holde verder in de richting Doorn en liep tegen een auto op, die vrij ernstig bescha digd werd. De inzittenden kwamen met den schrik rrij. Het paard zal vermoede lijk worden afgemaakt. DOOOELIJK ONGEVAL MARKELO, 13 Aug. Bij de aankomst van de boot van B J. Smit uit Markelo, die gisteravond terugkwam van een tocht naar Zutphen, heeft in de pas geopende haven aan het Twente-Rijnkanaal, een tragisch ongeluk plaats gehad. De 43-jari- ge postbode uit Markelo, do heer G. J. Leuvirink, stapte aan den verkeerden kant uit de boot en verdween in de diepte. Het slachtoffer was ongehuwd. GROOTE BRAND IN MECKLENBURG. Vijftien boerderijen in de asch FRIESLAND, 13 Aug. Een groote brand, die Zaterdag te Schichlenberg in Meckelenburg 15 boerderijen met 48 ge bouwen in de asch heeft gelegd, heeft een totale schade beloopen van 1 millioen mark. WIE DENKT NOG AAN ONTWA PENING? Machinegeweer als kinder speelgoed. MOSKOU, 13 Aug. Een Moskousche wa penfabriek heeft een model van een ma chinegeweer van het systeem Djagteref als kinderspeelgoed in den handel ge bracht. Het model is een Juiste naboot sing van het werkelijke machinegeweer eo zal tot een totaal van 100 stuks worden uitgereikt aan de Russische kegelclubs. POLEN CONTRA FRANSCHEN. WARSCHAU, 13 Aug. Volgens verschil lende Poolse he bladen hebben verscheide ne Poolsche advocaten geweigerd de ver dediging van den Franschen hoofdaandeel houder der Ispardow fabriek, Boussac, te gen wien een vervolging is ingesteld, even als die der ander- aangeklaagde Fran- sche directeuren dezer onderneming <pp zich te nemen. OE VACATURE: OUDSTE MAN TER WERELD. Honderdtwintig jarige solliciteert. KONSTANTINOPEL, 13 Aug. Een land genoot van Agha Khan, den onlangs in denouderdom van 156 jaar overledene Turk, verklaart dat hij thans de oudste man ter wereld is. Hij heet Huichif Baba, is geboren in den Kaukasus maar woont reeds geruimen tijd te Konstantionpel. Hij is 120 jaar oud, leidt een regelmatig leven en is een goed Mohammedaan. TEGEN HET COMMUNISME. Amerikaansch legioen in actie. SAN FRANSISGO, 13 Aug. In verband met de stakingsbeweging aan de W. kust der Ver. Staten is het Amerikaansche le gioen een actie tegen het communisme be gonnen. Het legioen eischte verscherping van de bestaande wettelijke maatregelen '"gen de revolutionaire actie. Voorts ischt het uitwijzing der communistische gitatoren, die niet in het bezit zijn van de merikaansche burgerrechten. De actie ordt gesteund door groote Ameri'.aan- •lie organisaties. ELLY BEINHORN HEEFT PECH. Wacht op nieuwe propeller. SAN JOSE, 13 Aug. De Duitsche vlieg- ster Elly Beinhorn, die op het eerste deel De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigm dag aan. Verwachting tot Dinsdagavqnd: Matige tot zwakke, later wellicht toene mende Noordelijke tot Westelijke wind; gedeeltelijk bewolkt; waarschijnlijk weinig of geen neerslag: aanvankelijk iets koeler; later iéts wanner. Waterstand; Schoonhoven hoog water 8.40 uur, 1 45 M Vreeswijk hoog water 945 uur, 1.64 M. Keulen stand 2.02 M., val 0.05 M Maastricht 11 Aug. 40.34 M val 041 M. Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 63 graden Fahrenheit. 3 Maandag 13 Augustus; Op 8.03, on der 20.04. Eerste Kwartier Zater dag 18 Augustus. van haar vlucht door Zuid-Amerika reeds groote moeilijkheden ondervond, tijdens haar vlucht boven de bergketen in Mid- den-Amerika, doordat haar compas niet meer vperkte, moest te Cpsta Rica opnieuw haar tocht onderbreken wegens een de fect aan den propeller die zoodanig trilt, dat haar instrumenten niet goed meer werken. Zij wacht nu op een nieuwe pro peller, die de „Graf Zeppelin" op ha.tr volgende tocht naar Zuid-Amerika zal STARHEMBERG BIJ MUSSOLINI. Reorganisatie van de Heimwehr. ROME, 13 Aug. Naar hier verluidt zou den de besprekingen tusschen Starhem berg en Mussolini voornamelijk betreffen de reorganisatie van de Heimwehr in Oostenrijk tot een goed gedisciplineerd militair corps, dat geschikt is voor de ver dediging van het land. Men gelooft dat Italië bereid is de uitvoering van een der gelijk plan te financieeren. Tot in Italië vertoevende Oostenrijkers verklaarde Prins Starhemberg: Mussolini heeft ge toond dat hij Oostenrijk wil verdedigen, niet alieen in woorden, maar ook in da den. BYRD WEER „THUIS". Alles wel aan boord. WASHINGTON, 13 Aug. Admiraal Byrd, die op zijn voorpost op een afstand van 200 K.M. van de basis der Zuidpool-expeditie, het kamp in Midden- Amerika, geheel was geïsoleerd, is giste ren eindelijk door een reddings-expeditia, die hem zou afhalen, bereikt. Byrd was vermagerd en ut'geput, maar verkeerde in een goede stemming. De expeditie, die on der leiding Hond van dr. Thomas Poul- ter is op 8 Augustus uit Amerika ver trokken. Twee vorige reddingsexpedities moesten, voor zij hun doel bereikt hadden terugkeeren. REVOLUTIE-HERDENKING IN HAVANNA. Met staking en bommen. HAVANNA, 13 Aug. De eerste verjaar dag der revolutie, waardoor pree.dent Ma- chado werd verdreven, is begonnen met een algemeen® verkeersstaking en talrijke bomaanslagen. Epd der bommpn ontplofte in de nationale politieke club. Twee vrou wen werdeu ernstig verwond. De arbeiders hielden, uit sympathie voor de stakers, een groote betooging. AARDSCHOKKEN IN MEXICO Gedurende 72 uur. MEXICO CITY, 13 Aug. Uit Celaya wordt gemeldt, dat in den staat Gunajuto gedurende 72 uur krachfige aardschokken zijn waargenomen, zoodat de bewoners der dorpen hun woningen hebben verla ten en den Zondag in de-open lucht heb ben doorgebracht. De aardschokken, die vrij sterk waren, vertoonden een plaatse lijk karakter. CHR. GEREF. KERK. WADD,1N"XVEEN. Donderdag 16 Aug., 's avonds 7.30 uur, Ds. J. P. Meijering, van Zwijndrecht. CHR. GEREF. COMITÉ. SCHOONHOVEN. Zaal Oskam aan den Opweg. Woensdag 15 Augustus, 's av 7.30 uur, Ds> P Zwier, van Schiedam. i Dr. H. P. BERLAGE. t De beroemde Nederlandsche architect, dr. H. P. Berlage, is gistermorgen vroeg in ziju woning te 's-Gravenhage overle den. De heer Berlage was reeds eenigen tijd ziek en nadat de laatste dagen zijn toe stand veel ernstiger was geworden", is de kunstenaar gisternacht zacht en kalm in geslapen. Dr. Berlage bereikte den leeftijd van 76 jaar. MISDAAD IN EEN DRANKHOL. Bezoeker gedwongen zich dood te drinken. In een weide onder Voerendaal, in de onmiddellijke nabijheid van Heerlen, waar z.g. spiritusdrinkers den nacht gezamen lijk in een hooischuur plegen door te bren gen, heeft zich gisteravond een vreeselijk drama afgespeeld. De spiritusdrinkers kregen, toen zij in beschonken toestand verkeerden, bezoek van zekeren H. Deze werd nun op een gegeven oogenblik te lastig, zoodat zij besloten hem onschade lijk te maken. Zij hielden daarom den man vast en dwongen hem zooveel onver mengde brandspiritus te drinken, dat hij geen teeken van leven meer gaf. Zij ver wijderden zich vervolgens en even later werd de man dood aangetroffen. De politie arresteerde in verband hier mede twee der spiritusdrinkers, een ze keren Van D. en een 17-jarigen jongen v. d. V. Het lijk is naar het lijkenhuisje te Voerendaal overgebracht. DOODELIJKE AANRIJDING. Zaterdagavond reed op den rijksstraat weg 's-HertogenboschGrave omstreeks 11 uur ter hoogte van Geffen de heer Van Woerkom uit Arnhem in zijn personen auto op weg naar Tilburgtoen hij eens klaps bemerkte, (naar hij mededeelde) dat er met een harden slag iets tegen den wa gen aanvloog. Hij stopte en steeg uit en vond tot zijn groote ontsteltenis op het fietspad het lichaam van een vrouw en daarnaast haar totaal vernielde rijwiel. Dr. Van Erp, uit Geffen, die spoedig ter" plaatse arriveerde, kon bij bet slachtoffer slechts den dood constateeren. Zij bleek de 23-jarige Wilhelmina van der Leest uit Geffen te zijn, die per fiets op weg naar huis was geweest. Men neemt aan, dat de wielrijdster op den hoofdweg heeft gereden en niet op het rijwielpad, daar het fietspad door het aan brengen van een nieuwe laag keislag, slecht te berijden was. De automobilist schijnt het meisje niet te hebben opge merkt. Het lijk werd naar het ziekenhuis te Geffen vervoerd. De auto van den heer Van W. werd in beslag genomen. BASKISCHE BURGEMEESTERS IN ARREST. Te San Sebastian, Bilbao en in eepige andere steden in het Baskenland zijn gis teren de burgemeesters gearresteerd en in de gevangenis opgesloten, omdat zij in strijd met den wensch der centrale regee ring te Madrid verkiezingen hebben laten houden voor de Baskische belasting-com missie, die ter handhaving van de oude privileges zou moeten uitmaken, welk percentage der belastingopbrengst aan Madrid zal worden afgedragen. VLIEGTUIG VAN AYLING EN REID NEERGESTORT. Goed afgeloopen. Het vliegtuig, waarmede Ayling en Reid de vorige week over den Atlanti- achen Oceaan naar Engeland zijn gpvlo- gen, de „Trail of the Caribou", is gisteren te Hamble in Hampshire neergestort. Reid, die het vliegtuig bestuurde, liep lichte verwondingen op; een dame, die zich in de machine bevcyid. bleef onge deerd. De „Trail of the Caribou" kwam in een heg terecht, waardoor de propeller en een der vleugels werden beschadigd. UITGEHONGERDE WOLVEN. Elf boer In verband met de groote droogte, waar onder de provincie Hoepeh (aan den Jangtse in Midden-China) te lijden heeft komen groote troepen wolven en tijgers, door den honger gedreven, uit de bergen naar de lager liggende streken, lederen nacht hebben de boeren van de aanvallen dezer dieren te lijden. Reeds moeten elf personen door de uitgehongerde roofdie ren zijn weggesleept en verscheurd. DE RADIO BRACHT HET DOODVONNIS De electrische stoel. In de Sing-Sing gevangenis te New- York is mevr. Anna Antonio, moeder van 3 kinderen. Vrijdagmorgen geelectrocu- teerd. Inwoners van New-York hadden nog gevraagd de straf niet te voltrekken, doch het heeft niet mogen baten. Driemaal slaagde de vrouw die tot den electrischen stoel is veroordeeld we gens moord op haar man - erm uitstel te verkrijgen, ditmaal was alle moeite te- vergeefsch. Donderdagavond zat zij in haar cel te wachten op de komst van haar advocaat, die voor het laatst bij den gou verneur pleitte, en naar de radio luisterde Opeens klonk den stem van den omroeper „Het verzoek om gratie voor Anna Anto nio is verworpen ;zij zal dus niet voor de vierde maal aan den stoel ontkomen. He dennacht zal het vonnis worden voltrok ken". De vrouw barstte in snikken uit en vroeg nog eenmaal haar kinderen te mo gen z'en. Tegen middernacht werd zij te rechtgesteld. Dit is de eerste maal in ze ven jaar, dat een vrouw in Sing-Sing werd geëlectrocuteerd. LEVEND VERBRAND. Vroeselijk einde van een waan zinnige. In de dessa Wonolangen in het Toeren- sche (Zuid Malang) was een krankzinni ge Javaansche jonge vrouw in een onbe waakt oogenblik in het bezit van een hoe veelheid petroleum gekomen. waarmede zij zich geheel overgoot. Kort daarop kwam zij in de keuken van de woning ha- rer ouders en voor dat de buisgenooten hun maatregelen konden nemen, hadden de kleeren van de vrouw vlam gevat. Luid gillend, rende de arme dwaze den weg op; haar kleeren vatten steeds meer vuur en het was voor de verschikte des- sabewoners, alsof een levende vlam over de straat liep. Redding was niet mogelijk ook omdat de vrouw niet tot stilstaan te bewegen was en zich blijkbaar geen re kenschap van haar toestand geven kon. Toen haar kleeren aan haar lichaam waren verbrand zeeg zij eindelijk neer.be dekt met de vreeselijkste brandwonden, terwijl de handen deels verklood waren. Toch leefde het slachtoffer, onder ver schrikkelijke pijnen, nog eenige uren, tot dat de dood haar uit haar lijden verloste. JAPANS 00RL0GSBEGR00TING. f 150 millioen hooger. Het oaitwerp der Japansche oorlogsbe- grooting voor 1935/1936, dat aan den mi nister van financiën is voorgelegd, over schrijdt de 560 millioen jen, hetgeen neer komt op een vermeerdering van 120 mil lioen jen (150 millioen gulden), ten op zichte van het vorig jaar. Het totaal om vat de gewone uitgaven ten bedrage van 200 millioen jen en buitengewone uitga ven tot een bedrag van. 360 millioen. De buitengewone uitgaven omvatten 150 mil lioen jen voor Mandsjoekwo en 100 mil lioen voor nieuwe of verbetering van uit rustingen. NA DROOGTE WATERSNOOD. Wolkbreuken in Amerika. Wolkhreukachtige Tegens ontlastten zich Vrijdag boven de staten Colorado. N'phras- ka. Indiana en Kentucky en verlosten eindelijk een groot deel van het verdorde gebied in het midden-westen van de sinds maanden durende gloeiende hitte en droogte. Echter' veroorzaakten geweldige water massa's op veel plaatsen overstroomin gen. Op sommige straten staat het water wel een meter hoog. In de streek ten wes ten van Denver in Colorado zijn vele personen door stortvloeden verrast. Er worden ettelijken personen vermist. Men vreest dat zij verdronken zijn. Uit berichten uit de verschillende stre ken blijkt, dat de nieuwe hittegolf de vo rige week 53 dooden heeft geëiseht. Zooals reeds in de rubriek „Telegram men" van een vorig nummer is vermeld, was op verschillende plaatsen de tempe ratuur tot boven 100 graden gestegpn. De aandachtige lezer zal -begrepen hebben, dat hier bedoeld was 100 graden F. en niet G. Er zouden zonderlinge dingen ge beurd zijn, als het laatste juist ware ge weest! LUGUBERE OVERVAL AUTO. Een krijgslist. Reeds sedert eenigen tijd was het de politie te Long Beach bekend, dat de ex ploitanten van een zoogenaamde ..rad van fortuin" aan het strand er minder oor bare praktijken op na hielden. Door tal van trucjes wisten zij het draaiende rad dat den bezoekers na betaling van een bepaalden inzet, kans gaf om een prijs, tot stand te brengen op voor henzelf gun stige standen, zoodat het publiek voort durend werd afgezet. Het lukte nooit hen op heeterdaad te betrappen, omdat zij het mechaniek, waardoor zij het rad tot stilstand brachten, gemakkelijk konden verwijderen, zoodra zich een agent in de buurt vertoonde. De politie nam derhalve haar toevlucht tot een krijgslist en toen dezer dagen langs den boulevard van Long Beach een lijkauto naderde, koesterde niemand eeni gen argwaan. De auto stopte echter vlak bij de plaats, waar het „rad van fortu n" was opgesteld en de inzittenden, dertien agenten en rechercheurs, sprongen eruit, en betrapten de exploitanten op heeter daad. Het bleek, dat eenzelfde misdrijf op verschillende andere plaatsen werd be gaan. In het geheel konden dertig perso nen worden gearresteerd. PANIEK IN CIRCUS. Vrijdagavond had na de voorstelling van een circus in de buurt van Bayonne (Frankrijk) een incident plaats, dat een paniek veroorzaakte. Een vrouw, die bij het verlaten van de tent doör een kind gehinderd werd, gaf het een klap. De va der van het kind werd daardoor zoo boos dat hij een revolver trok en in het wi'de weg begon te schieten. Hij schoot een 60- jarige man dood en wondde een jonge man zwaar. De opgewonden menigte wilde den woesteling lynchen. Met de grootste moeite slechts gelukte het de po litie den man in de gevangenis te krijgen BYRD LEEFT NOG. Draadlooze verbinding hersteld. De onldekkings-reiziger Byrd, die, zoo als men weet, een tocht naar de Zuidpool onderneemt, en van wie men wekenlang niets meer vernomen heeft, heeft thans draadloos bericht, dat hij zich in goeden welstand bevindt. De draadlooze verbinding, welke eeni gen tijd gestoord was, is nu hersteld. Men zal thans opnieuw probeeren Byrd uit zijn isolement te bevrijden. Dr. Tho mas Poulter, die reeds eenmaal een ver- geefsche poging deed het kamp te berei ken, heeft zich weder op weg begeven, de nieuwe tractor, waarmede hij zijn doel hoopt te bereiken, is voorzien van een speciaal verwarminsapparaat. De bekende vlieger Bernt Balchen treft te Auckland (Nieuw Zeeland) voorberei dingen voor een tocht naar Klein Ameri ka, met zijn machine, de „Poolster". Balchen wil van Deceptioneiland uaar de Weddellzee vliegen en vandaar naar Kyein Amerika, een afstand van 2650 mijl. NACHTTREIN UIT DE RAILS GE VLOGEN. Acht dooden, dertig gewonden Gistermorgen omstreeks 4 uur is aan het station te Avignon (Zuid-Frankrijk) de sneltrein die van Genève op weg was naar Nice, op enkele honderden meters van het station uit de lijn gevlogen, waar bij de locomotief en een aantal wagons ontspoorden. De sneltrein had onderweg een half uur vertraging gehad. Om deze in te talen had hij met grooter snelheid gereden dan gewoonlijk. Bij den inrit van het station Avignon was de toegestane snelheid slechts 20 K M. per uur en de trein reed daar 50 K.M. Bij den eersten wissel ont spoorde de locomotief, de wagens mee sleurend, die kantelden en tegen een goe derentrein in het naastliggend spoor sloe gen, welke door de schok het derde spoor opgesmakt werd. Van alle kanten kwam hulp opdagen. Brandweer en politie, en een afdeeüng genietroepen, waren spoedig oft de plaats des onheils. Het bleek d/t fe wagens dicht bezet waren met rejeigerl, van wie velen uit Zwitserland, op weg \iaar de Rivièra. Enkele wagons werden totaal versplinterd en de reizigers daarin had den zware verwondingen opgeloopen. Bij het reddingswerk vatte plotseling de loco motief vtam, die echter door de brand weer spoedig gebluscht was. Uit de ruine werden acht dooden, onder wie 2 spoor wegbeambten, uit den goederentrein ge haald. De andere 6 behoorden tot het per soneel van den postwagen. Voorts wer den 30 gewonden geborgen waarvan er enkelen in zorgwekkenden toestand ver- keeren. Een onderzoek bracht aan het licht dat de remmen van de locomotief niet vol doende gewerkt hebben. Men beschouwt dit als de oorzaak van de ramp. Het zal vermoedelijk twee dagen duren alvorens men het puin van de lijnen heeft verwij derd. Het spoorwegverkeer wordt thans langs Avignon over een hulplijn geleid. Onder de slachtoffers bevinden zich geen Nederlanders. ONZE ZWEMSTERS. vroolijke groep bij het vertrek der Rotterdamsche zwemsters aan de internationale zwem-wedstrijden te Maagdenburg. ter deelneming Zaterdagnacht is te Tilburg ingebro ken in de woning van De B., bestuurslid van den Noord-Brabantschen Bond van R.-K. fabrieksarbeiders. Uit een linnen kast is een bedrag van ongeveer 600 gul den, toebehoorende aan den bond, ont vreemd. Bij Noworossiïsk heeft een windhoos op de Zwarte Zee en aan de kust groote verwoestingen aangericht. Verscheiden visscherschepen worden vermist. Of slachtoffers zijn te betreuren isn og niet bekend. Te Morehead in Kentucky heeft een moddergelf, veroorzaakt door he hevige onweders, de eigendommen van honder den menschen meegesleurd en den dood van twee kinderen veroorzaakt. Moeders met kinderen en gezinnen vluchtten met pak en zak naar de heu vels. Honderden schapen en koeien kwa men om. In Panama zijn vrij hevige aard schokken waargenomen over een tijd van drie minuten. Als gevolg hiervan is o.m. het administratiegebouw van het Pana ma-kanaal te Balboa Heights gescheurd. Bij Memphis (Ver.' Stten) is een rij tuig door een uit Louisville komenden trein meegesleurd. Van de 9 inzittenden werden 8 gedood, terwijl de negende een 7-jarig kind, met zware verwondingen naar een ziekenhuis moest worden over gebracht. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Werkendam Ds. M Hof man te Krabbendijke. VIJF PREDIKANTEN GESCHORST In verband met de Nationale Symii der Duitse li-Evangelische kerk te Bet-lij' zijn, volgens een bericht in de „Time»' vijf predikanten in het Rijnland geschorst Ter Synode werd verklaard dat fn totaal ongeveer 800 geestelijken zijn gestraft se dert hpt begin van het kerk-confiict. Naar verlu'dt heeft een der woordvoer ders van de oppositie- in een der zittingen den juridischen adviseur van Rijksbis schop Müller, dr. Jager, verweten tijdens een rede te Erfurt openlijk de oppositio neel geestelijken te hebben vergeleken met de samenzweerders, die zich om Röhm geschaard hadden. Dr. Jager zou op deze beschuldiging «iet geantwoord hebben. Ammerstol. Voetbaluitslagen van Za terdag: Juniorencompetitie G.V.B. A.V.V aBergambacht a 11. Vriendschappe lijk: A-V.V. h—Bergambacht b 52. Voor de zilveren-ba!-serie te Stolwijk speelde A.V.V. 1 tegen Moordrecht 2 en won met 21. Hierdoor kwam zij in het bezit van den 5en prijs. PARAMARIBO—BERGAMBACHT. De negers winnen met 21. Berqambacht. Ondanks den grooten re genval waren vele sportliefhebbers opge trokken naar het sportterrein aan Berg- stoep, om getuige te zijn van het ongewone schouwspel: een neger-elftal Paramaribo van ^sterdam tegen De Zwaluwen 1. De zwartjes bleken over d'verse uitste kende krachten te bezitten: het spel werd echter te kort gehouden, zoodat zij eerst 2 minuten voor het einde de winnende goal wisten te scoren. Toen bleek tevens lat zij zi'*h tiidens den wedstrijd de sym pathie van de toeschouwers verworen had den, want een hartelijk applaus was hun deel. De iZuid-Amerikanen verklaarden na afloop, prettig te hebben gespeeld en heb ben „De Zwaluwen" een revanche-wed strijd toegezegd. De verdere uitslagen luiden: Zaterdag: Junioren competitie G.V.B.Ammerstol A —Bergambacht A 1—1. Vriendschappelijk Ammerstol BBergambacht B 52. Zondag: Bergambacht supportersAm merstol supporters 00; Bergambacht- comb.—Goudsch Toerelftal 1—4. Krimpen a.d. Lek. Zaterdag speelde ■hier „Centrum uit Capelle a.d. IJssel een voetbalwedstrijd voor de serie tegen C.K. G. van Kralingen. Laatstgenoemde clulj won met 62. Zondag speelden De Zwervers van Kralingsehe Veer een voetbalwedstrijd te gen Diie'tant I van hier. Dilettant won met 3-ÏS. Lekkerkerk. De voetbaluitslagen luiden als volgt: Voor groep 2 van afdeeüng B Junioren competitie G.V.B.: Haastrecht L.F.C. 03. L.F.C. is nu kampioen van deze afdeeüng na 8 gespeelde wedstrijden, welke allen gewonnen zijn met 48 doel punten en 1 tegen doelpunt. Na terug komst uit Haastrecht werden de junioren hartelijk toegesproken door den voorzitter van L.F.C., den heer D. A. Oskam, die den aanvoerder, A. Hoogenboezem Lz., bloe men aanbood. In dank werden deze aan vaard. Van de nederlaagserie was de uitslag: L.F.C. I—D.V C. I van Delft 3—6. Nieuw-Lekkerland. De uitslagen der voetbalwedstrijden van 'Zdterdag zijn ,als volgt: Op het terrein alhier speelde eerst Excelsior I tegen Hercules I van Ridder kerk. Uitslag 1—3. Vervolgens Excelsior II tegen I.F.C. II van H.-I.-Ambacht. Uit slag 3—0. Te KinderdijS speelde Zwervers jun. tegen Ajax jun. van Alblasserdam. Uitslag 3—0. GOUDRIAAN. Juli. Geboren; Stijntje, d. van J. Vonk en F. van den Berg. Overleden: H. Huisman, 59 j., weduwe van W. Damsteeg. G. 't Hooft, 19 j. GIESSENDAM. Augustus. Geboren: Jenneke, d. van C. de Weerdt en A. Verschoor. Janna Adriaantje, d. van W. Lock en J A. Brouwer. Ondertrouwd: A. Egas, 22 j., en C. Hirsinan. 21 j. Op den hoek van de Frederik Hen drikstraat en de Jan Willem Frisostraat te Utrecht had Vrijdagavond een aanrij- ding plaats tusschen een vrachtauto en een wielrijder. De wielrijder de P., is on der den auto geraakt. In het St. Anfoni- „«iekenhuis is lui kort daarna overle den Met ingang van 1 September is aan ruim 350 man op de mijn Oranje-Nassau IV le Heerlen ontslag aangezegd. Onder de ontslagenen zijn verschillende Neder landers. Mettertijd wil men deze mijn als bedrijfsschacht slop zetten. H KA wt 83. Meteen was de kop verdwenen. I lieele houtrommeltje, waar de leeuw on- „Dat was zeker een aap," zei Pijl. „Dat zal der lag, heengespannen. Maar op dat wel," bromde 1 eeuwentemmor. j oogeubl'k plofte er alweer zoo'n meloen Waar zou Tom zijn? Als de, leeuw over- op de leeuw en even later weer één en eind springt, is de jongen vast zijn slacht- I nog eens één Het hield niet op, die regen offer. Laten we in elk geval maar de tou- j \an meloenen Alles werd bedekt met de wen over de heelehoel heenspannen vrachten, en het geheel leek een glibberigi 9i i massa, waaraan je niet meer kon zipn 84. De touwen werden handig over^hët wat het eigenlijk was.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 2