VAN DER LAAN, Architect, Binnenland De bom op „De Zeven Provinciën". Gemengd Nieuws Auto in Noordzee=kanaal gereden. Wat geeft de Radio? j daarom geen waarschuwingsbom is geworpen. Tragisch ongeluk bij de Velserpont. Twee meisjes verdronken. jLandbouw enVeetcelJ Telefoon No. 5986 Dordrecht Eenige voorbeelden van onder onze leiding uitgevoerde bouwwerken 4 I Dinsdag 14 Augustus. Hilversum. A.V.R.O. 810 Gramofoon; 10—10.15 Morgenwijding; 10.15—10.30 Gramofoon; 10.3012 Concert door het Enaemble Willy Honsbeek en Gramofoon; 12—2.30 Concert door de Minstreels en (Gramofoon; 2.30—3.45 Kindermatinée door Henri Nolles, 3.504 Gramofoon; 4.154.30 Gramofoon; 4.305 Radio- kinderkoorzang; 5—6.30 Concert door het Orkest van het Rembrandt Theater te Am sterdam; R.V.U. 6.307 Cursus. „De be- teekenis van sport en spel" door Jhr. Jan Feith (I); A.V.R.O. 78 Concert door „The Original dutch Ramblers"; 8—8.05 Nieuwsberichten; 8.059 Gramofoon; 9 9.20 Mevr. Jacquiline Rooyaards draagt voor; 9.2010 Concert door het Omroep orkest; 10—10.15 Piano-recital; 10.15—11 Concert door het Omroep-Orkest; 11 11.10 Nieuwsberichten; 11.10—12 Gramo foon. Huzen. K.R.O. 8^9.15 Concert; 10—10.30 Gramofoon; 10.30—11 Muziekuitzending 0 Gramofoon; 11.30 door Pastoor Per^uin; 12.15-7*1.45 Gramofoon; 23 Vrouwenuurtje; $r-5 Zang- en Cel lo-recital; 56 Gramofoon; 66.15 „De proef op do som". (Dertig jarei#sobrietas) door Pater Fr. Elpidius Bruna O.F.M.; 6.157 Concert door de K.R.O.-Boys; 7.15 7.35 Vragen van heden en toekomst. Economised vragen (III). „De economi sche beteekenis van onzen landbouw en de nood van de landarbeiders" door A. J. Loerakker; 7.358 Gramofoon; 88.30 Concert door het K.R.O.-Orkest; 8 30 8.35 Nieuwsberichten; 8.359 Opvoering van „In het jaar 1975"; 99.45 Concert UittUlUlVUU, J.V.OV—XJL iïJ-UZ. voor fabrieken; 11—11.30 Grar 12 Godsdienstig halfuurtje L. H. Perduin; 12.15^*1.45 door het K.R.O.-Orkest; 9.4510 Verslag van de wereldkampioenschappen wielren nen te Leipzig; 1010.30 Concert door de K.R.O.-Boys; 10.301035 Nieuwsberich ten; 10.3511 Concert door de K.R.O.- Boys; 11—12 Gramofoon. Woensdag 15 Augustus. Hilversum. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; 9.30 uur Onze Keuken, door P. J. Kers Jr.; V.P.R.O. 10 uur Morgenwijding; V.A. R.A. 10.15 uur Uitzending vooh de arbei ders in de Continubedrijven; 12 uur Con cert door Eddy Walis en zijn Ensemble; 12.45 uur Gramofoon; 1 uur Vervolg Con cert; 2 uur Gramofoon; 3 uur Voor de Kinderen; 5 uur Concêrt door de Noten krakers en Gramofoon; 6 uur Concert door de Flierefluiters en Gramofoon; 7 uur Sportuitzending; 7.20 uur Gramofodri 7.30 uur Orgelspel; 8 uur S.O.S.-berich ten; 8.03 uur Nieuwsberichten en Varia; 8.15 uur Gramofoon; 8.30 uur Opvoering van „Mina"; 9 uur Concert door de Flie refluiters; 9.45 uur Nieuwsberichten; 10 uur Concert door de Flierefluiters en Gra mofoon; IJ uur Gramofoon. Huizen. N.C.R.V. 8-3.15 Schriftlezing; 8.15—9 Gramofoon: 10.30—11 Morgen dienst door Ds. D. Tom; 11—12 Orgelbe speling; 12.151.30 Gramofoon; 1.303 Concert door het Ensemble Van der Horst en Gramofoon; 33.45 Liederen-re cital; 45 Piano-recital; 56 Kinderuur tje; 66.30 Gramofoon; 6.306.58 Onder wijsfonds voor de binnenvaart; 7pl m. 7.15 Nieuwsberichten; pl.m. 7,157.30 Gramofoon; 7.308 G. Gerlage Jr. over: „D© beweging der planten"; 8—9 Zang door het Utrechtsch Dameskoor; 99.30 Ds. K. J. Quast over: „De Kerken in de Indische Kerk"; 9.30—11 Concert door het N.C.R.V.-Klein-Orkest; 10 uur Nieuws berichten; 1111.30 Gramofoon. Uitvoerige verklaring van Minister Deckers. De miniiter van defensie heeft geant woord op lie vragen van den heer Al- barda in verband met de aan de officie ren van het esquadrille vliegtuigen, dat optrad tegegi de „Zeven Provinciën", ge geven opdracht inzake het werpen van bommfei op dat schip. De minister deelt mede, dat de com mandant van 'dat esquadrille zijn instruc ties ontving van den commandant van het tijdelijk vliegkamp te Oosthaven. Door niet volledig bekende oorzaak is de officier, die de bom heeft geworpen, volgens eigen verklaring niet tegenwoor dig geweest bij de op 9 Februari 1933, on der leiding van den commandant van het vliegkamp, gehouden bespreking, naar aanleiding ran de bovenbedoelde op- dracht. Hij verbleef echter met alle bij de on derneming betrokken officieren, waaron der de groepscommandant en de groeps- waarnemer, in hetzelfde hotel. Toen omstreeks 6 uur n.m. op 9 Febru ari deze officieren in het hotel waren aangekomen, heeft de bedoelde officier van een collega, een en ander omtrent de besprekingen vernomen. De groepswaar nemer zoo verklaarde hij, heeft met hem besproken, wat er zou gebeuren, indien het leidend vliegtuig zou uitvallen. In dat geval zou de groepswaarnemer de leiding overnemen. Hij herinnert zich uit dit gesprek, dat eerst een aommatie-telegram zou uitgaan en acht het waarschijnlijk, dat toen ook is medegedeeld, dat de eerste bom een waar schuwingsbom zou zijn voor het schip. Zijn taak vóór den volgenden dag was hem voldoende duidelijk. Den volgenden morgen is dè gebeele be manning der vliegtuigen op den steiger aangetreden en heeft de commandant van Oosthaven bekend gemaakt, dat nu 7 uur de toestand intrad, waarbij het muitende schip als vijand beschouwd moest wor den. De officier, die tenslotte de bom heeft geworpen, was de jongste in degjtrie vliegtuigen. Bovendien zou een oude^of- ficier met een vliegtuig voorvüegen. De kans, dat eerstgenoemde de uitvoerder van de opdracht zou worden, was dus «eer gering. Drie vliegtuigen uitgevallen. Het groepsvliegtuig viel echter uit daar de motoren voor hét vertrek afsloegen. Toen bleek, dat ook het tweede vlieg tuig niet kon opstijgen, heeft het derde de opdracht om het vliegtuig rendez-vous te geven bij Vlakke Hoek, overgenomen. Vervolgens moest dit voorvliegend yUeg tuig èen noodlanding maken en de fiffi- cier van het eenige nog tot optreden^ in staat zijnde vliegtuig van de aangewezen groep, heeft toen terecht de uitvoering der actie op zich genomen. Het schip als vijand beschouwd. Hij begon zich toen af te vragen, of er geen tegenspraak bestond tusschen de in lichtingen, welke hij in' het hotel had ont vangen en de latere order, dat „De Zeven Provinciën" als vijand beschouwd moest worden. Immers zoo redeneerde hij, bij een aanval op een vijand werpt men geen waarscbuwingsbommen. De officier kw'am tenslotte tot de conclusie, dat hij aan de laatst verkregen opdracht tot het ber schouwen van „De Zeven Provinciën" als- vijandelijk schip den voorrang moest ge ven en dus het werpen van een waar schuwingsbom achterwege moes^Iaten. Toen het muitende schip aan jffln som matie tot overgave geen gevolg «af, heeft hij, jagersgewijs richtend, een bom. ge worpen. Hij koos zijn richtputot 10 M. voor den boeg, met de bedoeling het schip ter hoogte van de brug te treffp^. De minister kan zich goed verplaatsen in den gedachtengang van den officier, die zich door een geheel onvoorziene loop van omstandigheden plotseling gesteld zag voor de taak, het muitende schip tot overgave te brengen. OPGEPAST OP DEN WEGI Het nieuwe motor- en rijwiel reglement. Na onderling overleg, is besloten, dat de verkeerspolitie zoowel te Amsterdam aJe te Rotterdam, Den Haag en Utrecht, niet weer zal optreden tegen overtreders van de nieuwe voorschriften van het mo tor- en rijwielreglement, die 16 Juli in werking zijn getreden. Daar overtredingen deze voorschriften dus voortaan direct een procesverbaal ten gevolge kunnen hebben, laten we hier de voornaamste der nieuwste bepalingen nog eens volgen; 1. Oook wielrijders moeten voortaan ean teeking geven, wanneer zij van plan zijn van richting te veranderen of plotseling te stoppen; 2. Verbod om van den hoorn of van de fietsbel gebruik te maken, anders dan wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vordert, 3. Verbod om een portier van een mo torrijtuig te openen of geopend te laten, indien daardoor gevaar ontstaat. d. verbod om met rijwielen op meer dan twee wielen, ingericht voor het vervoer van goederen, te rijden op wegen, die voor het verkeer met rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, niet openstaan, alsmede op rijwielpaden. Wel zal de politie tegen overtredingen die een technische wijziging van de ver voermiddelen betreffen, nog eenigen tijd waarschuwen, teneinde het publiek be hoorlijk gelegenheid te geven, deze ver anderingen aan te brenger-Deze zijn de navolgende: 1. Verbod om andere d'ati oranje stop lichten te gebruiken; 2. Alle motorrijtuigen (dus óok rijwie len met hulpmotor) moeten voorzien zijn van een achteruitkijkspiegel; 3. Alle andere r|j- of voertuigen, géén motorrijtuig of rijwiel jpjnde, moeten even eens van- een dergelijken spiegel voorzien zijn, tenzij de bestuurder van zijn zitplaats 'net links achterliggenr weggedeelte zon der spiegel gemakkelijk kan waarnemen; 4. Alle motoriijluigen en andere rij- of voertuigen, géén motorrijtuig of rijwiel zijnde, moeten zoodanig zijn ingericht, dat de bestuurder van zijn zitplaats vol doende zij-uiticht heeft; 5. Alle rijwielen op meer dan twee wie- enl, ingericht voor bet vervoer van goe deren, moeten voorzien zijn van tenminste één rem- DE LUCHTLIJN OP HULL. Stopzetting in October. Per 6 October zal de luchtlijn Amster damHullLiverpool worden stopgezet en tijdens de wintermaanden zal het tra ject niet bevlogen worden, daar de toe stand der vliegvelden in Hull en Liver pool zoodanig is, dat deze in het najaar geen voldoende veiligheid biedt. Over het algemeen is men niet ontevreden over de resultaten dezer nieuwe luchtlijn en de autoriteiten in Hull en Liverpool hadden gaarne ook in de wintermaanden deze lijn bevlogen gezien, maar de K.L.M. wensclrte in verband met het risico der vliegvelden hierop niet in te gaan. Thans zal men in de maand Maaft of April van het volgend jaar weer met deze nieuwe luchtlijn voortgaan. DE CRISIS-POSTZEGELS. Opbrengst ruim f 60.000. de crisispostzegels, welke eind Juli op de Volgens de voorloopige cijfehs zijn van postkantoren verkrijgbaar waren, de vol gende aantallen verkocht: frankeerwaarde 5 cent, verkoopprijs 9 cent; 685.827; fran keerwaarde 6 cent, verkoopprijs 11 cent: 829 387 cen.t De netto-opbrengst boven de frankeer waarde bedraagt ruim f 61.900. Een vreeselijk ongeluk is Vrijdag hij Velsen gebeurd. Een auto, waarin zich zes personen bevonden, moest 'üiet de veerpont over het Noordzeekanaal worden overgezet. De bestuurder de heer G. H. Heyne- znan, uit Amsterdam, zag, toen bijkwam aanrijden, dat de pont vol was en wilde wachten op de volgende. Hij kreeg echter een wenk van boord van het schip, dat er nog wel plaats zou zijn en inderdaad zag hij dat de verschillende voertuigen, welke zich op het vaartuig bevonden, wat op schikten, teneinde ruimte te maken. Een vreeselijk misverstand. De heer H. reed dus de pont op en juist op het oogenblik, dat-de voorwielen van den wagen het vaartuig hadden be reikt, zette dit laatste zich in beweging, blijkbaar als gevolg van een misverstand tusschen den kapitein en de bemanning. De heer H. had nog de tegenwoordig heid tan geest Uit den auto op de pont te springen, doch de rest van het gezelschap verdween met het voertuig in de diepte. Onmiddellijk werden van alle kanten red dingspogingen pndernomen en de garage houder Vermeet sprong van den wal ge kleed te watefc Ondertussch* had de echtgenoote van den bestuurder een der ruiten van den wagen ingeslagen, waarna zij uit het voer tuig is geklommen. De te hulp gespron gen garagehouder wist haar op het droge te brengen. Zij had zware snijwonden op- gtjoopen, voornamelijk aan het onderll- MOTOR VAN DIESELTREIN IN BRAND GEVLOGEN. Zaterdagmorgen is een uit Arnhem ko mende Dieseltrein aan het station Nieu- wersluis onklaar geraakt, doordat de mo tor in brand vloog. Alle passagiers mows- ten onmiddellijk uitstappen, waarna de trein met een locomotief naar de naast- bijzijnde waterpomp werd gesleept, waar het vuur werd gebluscht. Eenige monteurs dit in den trein aanwezig waren, konden technische hulp verleenen. De passagiers werden met den volgen den trein vervoerd, die met een oponthoud van ongeveer een kwartier aan het Sta tion W.P. binnenkwam. DE VERKEERDE BRANDKAST. Inbrekerspech. Zaterdagnacht is ingebroken bij de groenteveiling „De Eendracht" aan de Meerstraat te Beverwijk.' Op zeer deskun- chaam. Hevig bloedend werd zij naar het Roode Kruis Ziekenhuis overgebracht. Twee jongens van omstreeks 15 jaar slaagden er eveneens in, zich uit hun be narde positie te bevrijden. Zij werden spoedig opgevischt en op den wal ge bracht. Twaa meisjes in doodsgevaar. Toen bevonden zich in den auto nog 2 meisjes. Met de reddingsmiddelen aan boord van de veerpont stond men vrijwel mach teloos tegenover den gesloten auto, die tot 5 meter dietpte was gezonken. Spoedig was de noodige geneeskundige hulp ter plaatse, alsook een kraanwagen, om den auto op te halen en met groote moeite slaagden 3 jongelui erin. de haak van de kraankabel aan het voertuig te bevestigen. Te laat. De auto werd toen naar boven gehaald. Helaas bleken de beide inzittenden geen teeken van leven meer te geven. Langdu rige toegepaste kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten: het water had 2 menschenlevens geëischt. De slachtoffers zijn de 25-jarige doch ter Annie en het dienstmeisje, de 31-jari- ge Duitsehe mej. Füssle. Het onderzoek is in handen van de justitie te Haarlem en de politie van Vel sen. De bestuurder van de pont is voor- Joopig buiten dienst gesteld. Mevrouw Heyneman's toestand is thans zeer bevredigend. dige wijze hebben de inbrekers met ge bruikmaking van een snijapparaat een der brandkasten geopend. Daarin bleek Blechts een bedrag van 12 a 13 gulden aan wezig te zijn. De teleurstelling hierover ws blijkbaar zeer groot, want de dieven lieten althans en andere brandkast, waar in zich een aanzienlijk bedrag bevond, ongemoeid. Zij hebben alleen nog een busje, inhoudende f 40 medegenomen, Welk bedrag aan het kantoorpersoneel toe behoorde. ZEVEN VROUWEN VERDRONKEN. Toen een gezelschap van zeven vrou wen zich op een kleine brug te Denver (Ver. Staten) bevond, welke over een door de overstroomingen in Colorado sterk gezwollen rivier loopt, werd de brug plot seling weggeslagen en alle zeven vrouwen Verdronken. ONTSPORING. Op het stationsemplaoement te Hilversum zijfa Vrijdagavond twee wagons van «en rangeerenden personlntfcein ontspoórd, tengevolge waarvan groote stagnatie het spoorwegverkd r ontstond. NATUURRAMPEN TEISTEREN CHINA. DROOGTE EN OVERSTROOMING. Hel Chineesche rijk wordt dezen zomer weer geteisterd door een reeks verschrik kelijke natuurrrampen. Reeds sedert ver scheiden weken regent het onafgebroken door in de provincie Kwansi. De rivieren zijn er buiten haar oevers getreden. Ge- heele dorpen worden door het water weg gespoeld en tal van menschen zijn ver dronken. Tegelijkertijd lijden in Midden-China de provincies Anhoei, Hoenan, Tsjekiang en Kiangsi sedert weken van een ongemeen groote hitte en droogte. De oogst in deze gebieden is bijna geheel vernield. Men kan zich van het lijden der bevolking geen voorstelling maken. Geheele gezin nen begaan zelfmoord om aan den drei genden hongerdood te ontkomen. In de provincie Hoepeh, aan den Jangtse In Midden-Ohina, lijdt men zoowel onder de eene ramp als onder de andere. Het eene gedeelte van de provincie heeft te kam pen met groote droogte en hitte, het an dere deel wordt geteisterd door groote overstroomingen. Millioenen door hongerdood be dreigd. Uit Hankau wordt gemeld, dat de el lende in sommige streken in het binnen land zoo groot is, dat bijna vijf millioen boeren door den hongersdood worden be dreigd. De prijzen van rijst, koren, groen ten en andere levensmiddelen bereiken een hoogte, die men sedert jaren niet heeft ge kend. Het gevolg is, dat de menschen wan hopig# pogingen doen om aan voedsel te komen; zoo hebben eenige honderden boe ren een overval gedaan op een dorp, waar naar zij vermoedden nog eenige levens middelen waren; zij hebben alle voedsel meegenomen, zoodat de dorpelingen van honger moeten omkomen. DE BEVROREN MINNAAR. Drama In ean Ijskast. Uit Barcelona wordt het volgende dra ma gemeld: Een man kwam onverwachts thuis en het viel hem op, dat zijn vrouw buiten gewoon zenuwachtig was. Hij meende, dat een bezoek aan een bi oscoop, waar een vroolijke film werd ver toond, haar kalmeeren zou. De vrouw weigerde eerst, maar moest eindelijk toe geven, toen haar man bleef aandringen. Bij het vertrek zag de man. dat de deur van de ijskast open stond en hij duwde de kast met een voet dicht. Toen hij den dag daarna iets in de ijs kast wilde zetten, schrok hij hevig, toen een zwaar voorwerp op hem viel. Het bleek het lijk te zijn van den minnaar zijner vrouw. Deze had zich bij de komst van den man verborgen in de ijskast en toen deze was gesloten, was hij doodge vroren. STAKING IN ALUMINIUM-INDUS TRIE. Twaalf duizend arbeiders leggen het werk neer. Naar de Amerikaansche arbeidersfede ratie mededeelt, heeft het bestuur van den bond van arbeiders in de aluminnium- industrie besloten, een staking af te kon digen voor alle fabrieken van de Alumi nium Compagny of America. Alle bemid delingspogingen zijn mislukt. De staking geldt voor zeven fabrieken, met 15.000 arbeiders, van wie gisternacht 12.000 het werk hebben neergelegd. TREINBOTSING IN ROEMENIE. Zes dooden. Nabij het station Recea op het traject| Boekarest—Craiova zijn Vrijdag twee ben- znietransporttreinen tegen elkaar ge botst. waardoor alle wagons en de loco motieven ontspoorden. Binnen enkele oogenblikken was alles tengevolge van het wegloopen der benzine gehuld m een vlammenzee Het vuur kon op een afstand van 40 K.M worden waargenomen. Ten gevolge van de groote hitte kon memand de verongelukte treinen naderen, maar het staat vast, dat zes treinbeambten den dood in de vlammen hebben gevondqm Vrijdagmorgen vroeg is het station Re cea ontruimd daar de brand dreigde over te slaan op de stationsgebouwen. Het verkeer op dit traject, dat anders zeer druk is, moest worden gestaakt. BRAND MET VREESELIJK GEVOLG. Twee menschen omgekomen. Twes zwaar gewond. Bij den landbouwer Stienecke te Lad- bergen in Westfalen, heeft een noodlottig ge brand gewoed. Bij het dorschen is uit tot nu toe onbe kende oorzaak het stroo bu de dorschma-i chine in brand gevlogen. De sterke wind' dreef de vonken de schuur in. welke m een oogenblik in lichter laaie stond. Twee menschen, die in de schuur werkten, zijn in de vlammen omgekomen en twee land bouwers hebben zulke ernstige brandwon den opgeloopen, dat men voor hun laven vreest. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen en sloeg over op het woonhuis' en de stallen, welke eveneens werden ver-, woest. 1 5 EEN ZINKEND ZEILJACHT. De kapitein van het rijksbetonningsvaar tuig heeft te Enkhuizen bij de strandvon derij een blauw geschilderde houten zeil jacht aangefcracht, voorzien van buiten boordmotor, dat onder Nijkerk in zinken den staat was aangetroffen. Op het scheepje kwam geen naam voor doch ter weerszijden van den boeg was een vraagteeken geschilderd. Omtrent het lot van de bemanning is niets bekend. Het scheepje scheen nog maar kort te voren te zijn verlaten. GR AANMAL VERS ATI ES IN GRONIN GEN. Drie personen gearresteerd. In de provincie Groningen heeft de po litie uitgebreide graanmalversaties ont dekt, die zich in verschillende plaatsen hebben voorgedaan. In Westerwolde ge schiedden de verduisteringen op twee ma nieren. Wanneer het graan onder toezicht in het schip werd gestort, werden de zakken op den wal gegooid. Men wist echter tus schen deze zakken ook andere te smokke len, die leeg waren, waardoor meer graan werd afgerekend dan was geleverd voor denaturalisatie. Men gooide ook onder in het schip blanke rogge, doch bovenin ge kleurde, dus gedenatureerde rogge, waar voor reeds door de regeering was betaald en liet dan alles met elkaar weer opnieuw keuren en natuurlijk ook betalen. De politie heeft te Groningen aangehou den den 40-jarigen korenmeter J. K. B., den graankleurder D. K.. werkzaam bij de Graancentrale en den 57-jarigen E. F., eveneens werkzaam bij de Graancentrale te Groningen. Zij zijn overgebracht naar Stadskanaal en worden verdacht zich te hebben laten omkoopen. De gearresteerde kolenmeter was con troleur, tevens kleurder. Het onderzoek is ongeveer drie weken aan den gang en is nog steeds niet beëindigd. Men vermoedt dat de knoeierijen nog niet lang aan den gang zijn. Met zekerheid is evenwel nog niets te zeggen. GROOTE DORPSBRAND IN MECK LENBURG. Vijftien boerderijen afgebrand Het dorp Schwichtenberg in Mecklen burg is in den nacht door een grooten brand geteisterd, die zich tengevolge van den wind en de droogte met groote snel heid uitbreidde. Vijftien boerderijen met in totaal 48 gebouwen brandden geheel af, terwijl vele koeien, paarden, varkens, en pluimvee in de vlammen omkwamen. Pas in den ochtend was de brandweer, die uit de gebeele omgeving gealarmeerd was, den brand meester. De temidden der brandende huizen staande dorpskerk bleef gespaard. Het dorp Schwichtenberg is in de af- geloopen vijf jaar thans driemaal door dergelijke branden geteisterd. In het na jaar 1929 brandden 18 boerderijen af en in den zomer van 1930 twaalf. Men con stateerde toen brandstichting zonder dat men er in slaagde de daders op te spo ren. Ook ditmaal vermoedt men. dat brand stichting de oorzaak is. UITLOKKING VAN MISDAAD. De Rotterdamsche rechtbank deed uit spraak tegen J. P. de J., 46 jaar, arbeider te Krimpen a.d. IJssel, wegens poging tot uitlokken van een strafbaar feit. Op 20 Maart had verd. gepoogd B. de Haan over te halen zijn zwager en diens echt genoote, benevens de dochter uit dit ge zin, van het leven te berooven, voor welke daad verdachte een belooning van f 200 in uitzicht had gesteld. Verd. werd ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van één jaar. DE BACON-FRAUDE. Voor de rechtbank te Rotterdam stond teercht de varkenskoopman J. S., uit Nieuw-Lekierland, die naar zijn aandeel in de geruchtmakende bacon-affaire een nieuw onderzoek had aangevraagd, aan gezien hij het ten laste gelegde ontkende op grond van het feit, dat die destijds in beslag genomen 400 K.G. gesmolten rund- vet niet voor consumptie geschikt zou zijn. Den president vroeg, waarvoor het vet dan wel was bestemd, waarop verdachte antwoordde, dat het door den kooper als smeervet zou worden gebruikt. Een en ander werd door een getuige bevestigd, doch desondanks achtte de of ficier van justitie het door het destijds genomen monster bewezen, dat men hier met eetbaar rundvet had te doen en niet met z.g. consistentvet. Hij vroeg derhalve handhaving van het vonnis, f 175 boete. MELK- EN ZUIVELPRODUCTEN. Wijziging in de uitvoerregeling gewenscht geacht. Te Utrecht werd Woensdag een verga dering gehouden van producenten en han delaren in melk- en zuivelproducten. Do vergadering was uitgeschreven door een comité voor hen, die op het standpunt staan, dat de huidige uitvoerregeling Voor melk- en zuivelproducten als gevolg waar van de export naar de geeontingenteerde landen uitsluitend in handen is van vroe gere exporteurs, noodzakelijk wijziging behoeft" Nadat de voorzitter der vergadering, de beer T. de Boer uit Nijmegen, een woord ter inleiding gesproken had, en de te voeren actie had toegelicht, zeide de heer v. d. Veen uit Kampen, die als se cretaris van het comité optreedt, dat de exporteurs door het ingrijpen der regee ring werden geholpen, maar op een wijze welke buitengewone wanverhoudingen heeft geschapen. Noodig was geweest be perking der productie, waarbij bedrijven welke ecenomisch goed ingerict zijn, hadden kunnen blijven werken. Men wil de door bijzondere heffingen verbetering in den toestand brengen, maar dat is een lapmiddel gebleken. Daarna kwam in behandeling een ont werp adres aan den minister van econo mischs zaken, maar tijdens de behandeling werd van de zijde der Friesche fabrieken de wenschelijkheid uitgesproken, dat men zou wachten met actie, omdat het Crisis Zuivelbureau te Den Haag al bezig is met plannen tot wijziging. Als compromis werd daarop besloten, het adres thans nog niet te richten tot den minister, maar tot het bestuür van het Crisis Zuivelbureau. De heer Vening had als goede regeling aangegeven, dat de producenten productierecht verkrijgen en dan dit, al dan niet met de productie zelf verkoopen, als exportrecht aan een expor teur. Als een exporteur dan voldoende productierecht heeft, gaat hij daarmee naar het Crisis Zuivelbureau en kan hij gaan exporteeren. De exporteurs moeten zooveel mogelijk vrij zijn. want daarvan profiteeren dan ook weer de producenten. Het comté werd uitgebreid met 3 hee- ren uit Friesland en daarna werd de ver gadering gesloten. Als de toezending van het adres aan het Crisis Zuivelbureau onverhoopt geen resultaat mocht hebben, dan zal men zich alsnog tto den minister wenden. DE STEUN VAN DE VARKENSHOU DERIJ. Vargadering van den Ned. Bind van Varkenshandelaren. Woensdag werd te Utrecht de eerste jaarvergadering gehouden vau den Ne- derlandschen Bond van Varkenshandela ren. De vergadering was zeer druk be zocht. De voorzitter van de Westelijke afdee- ling, de heer A. Renes, heette allen har telijk welkom e* gaf vervolgens het pre sidium der vergadering over aan den al- geraeenen voorzitter, den heer J. Turks- ma van Leeuwarden. Deze wees er in zijn openigsrede op, dat de bond was opge richt, vanwege den aanval, welke op de varkenshandelaren werd ondernomen. Twee jaar geleden, aldus spr., ziju de varkenshandelaren erustig gedupeerd door de regeeringsmaatregelen. Aan de meesten is de bestaansmogelijkheid ont nomen. De toegezegde schadevergoeding is op zeer aanvechtbare motieven slechts verleend aan een klein aantal handka ren en dan nog wel zóó. dat van rede lijkheid en billijkheid allerminst sprake is. Dit heeft een zeer onbevredigenden in druk verwekt. De fout hiervan ligt in de ondeskundi ge samenstelling van de crisisorgaoisa- ties en de bevoorrechting bij de verdee ling der functies. Herhaalde malen is aangedrongen op verbetering in de me thode van uitvoering, maar een werkelij ke verbetering is nog niet verkregen. De steun aan de varkenshouderij heeft zich geculmineerd in de verrijking van enkele belanghebbenden ten koste van hande laars, grossiers, slagers en andere be- drijfsondernemingen. Spr. concludeerde tot zijn leedwezen, dat de Ned. Varkenscentrale tekort ge schoten is in haar taak. Het valt niet te verwonderen, dat een geest van verzet openbaar geworden is in breede kringen der handelsgemeenschap. Vervolgens werd meegedeelddat het aantal leden van den bond thans 1822 bedraagt. De secretaris bracht het jaarverslag uit waaruit bleek, dat er veel werk was ver richt door het bestuur; het verslag loopt vanaf de oprichting van den hom] lot 31 Dec. 1933. De exploitatierekening over 1933 sloot met een totaal aan inkomsten en uitgaven van f 6648.86. het batig sal do bedroeg f 172.11 De begroeting voor 1935 gaf aan inkomsten en uitgaven f 6140, nadeclig saldo f 490. De begroo- ting werd aldus vastgesteld. De bondsvoorzitter werd door de vier afdeelin<*en herkozen, zoo ook de hoofd bestuursleden de heeren A. Renes, C. Smits en G. de Vos. Dr. J. P. Hoogland uit Leeuwarden, rechtskundig adviseur van den bond, nield een causerie over de crisismaatregelen. Spr. begon met op te merken, dat alleen in de geheele crisiswetgeving nprgens de naam voorkomt van handelaar. Er worut gesproken van producent en consument. Men bedenke echter dat de regeering voor groote moeilijkheden slaat. Door de be schermende maatregelen welke in vele landen getroffen werden, waardoor prijs daling optrad, raakte de landbouw in moeilijkheden. De regeering volgde hier het systeem: steun aan het bedrijf, maar bij de varkenshandelaars is dit niet con sequent doorgevoerd en hierdoor werd de steun een soort van bedeeling. Aan de steunverlcening is verbonden de produc tiebeperking. Een hoogere prijs kan n.l. alleen gehandhaafd worden als het aan bod niet toeneemt. De regeering moe3t daarom wel zeer diep ingrijpen. Spr. gaf daarna een uiteenzetting van de inrich ting der crisis-wetgeving. In de middag-vergadering werden de verschillende voorstellen behandeld. Vrij uitvoerig werd gediscussieerd over een voorstel van de Oostelijke afdeeling, dat de Bond verdere actie zal voeren tot herstel van den vrijen handel en contact zal zoeken met handelsorganisaties en andere corporaties. Dit denkbeeld werd uit de vergadering krachtig ondersteund.' Het hoofdbestuur deed voorstellen, om actie te voeren, dat de bond meer invloed zal krijgen in de crisis-organen, omdat de belangen der varkenshandelaren het best door de handelaars zelf kunnen worden behartigd. Algemeen ging men daarmee accoord. De heer v. d. Mos uit Bodegraven zette vervolgens het streven van den Ned. In dustrie- en Handelsraad uiteen. Nadat nog enkele punten van ondergeschikt be lang besproken waren, werd de vergade ring gesloten. BOERDERIJ BLESKENSGRAAF WOONGEDEELTE BOERDERIJ SNELREWAARD BOERDERIJ GOUDRIA'AN WONINGEN MOLENAARSGRAAF BOERDERIJ TE VREESWIJK BOERDERIJ TE POLSBROEK

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 4