SERSCH BALSEM Nieuws in een paar regels HET MERKWAARDIGE JAARSVELD. FEWILLET0N. Deruitersvandennacht HUIS TE HUUR HONIG S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL Dinsdag 14 dezer behaalde de za&gvereei Arkel. gemengde zalngVereeniging „E.M.M." op het te Maartensdijk gehouden concours 'n tweede prijs ih de le afdeeling met 291 punten. Woensdagavond verbaliseerde de rijkspolitie Van der K. te Gorinchem we gens verkeerd passeeren op het rijwielpad aan het Kerkpad, en het bezigen van een ongepaste uitdrukking. Ontslag. Arkel. Wegens slapte zijn aan Beton- dak dertig arbeiders ontslagen. De voormalige uitwateringssluis van den polder Rietveld in de Lingendijk zal binnen zeer korten tijd droog worden ge maakt om een inwendige keuring te on dergaan. Ameide. Zaterdag zal de chr. muziek- vereen. „Crescendo" onder leiding van haar directeur, den heer G. v. d. Ham, deelnemen aan het nat. concours te Alm- kerk. De vereeniging komt uit in de eere- afdeeling. Het chr. mannenkoor „De Lof- stem" onder leiding van haar directeur, den heer L. Varheij, neemt Zaterdag aan het zelfde comtours deel en komt uit in de derde afdeeling. Varken gestikt. Bleskensgraaf. De veehouder A. van Vliet leverde 10 varkens af, die gemiddeld 537 pond wogen. Op weg naar de plaats van bestemming kreeg een der krulstaar ten het te kwaad ien stikte, wat voor den eigenaar een leelijk schadepostje is. In de weilanden is zooveel gras, dat sommige veehouders druk in de weer zijn een gedeelte in te kuilen. Bleskensgrahf. ie gemeente-veldwachter heeft tegen J. K. proces-verbaal opge maakt wegeng ergerlijke baldadigheid. Met. het asnhalteeren van den weg door de koni der gemeente Molenaars graaf is een aapvpng gemaakt. Plotselinge dood. Brandwijk. Dre echtgenoote van den hr. G. Suiker, zakte, terwijl zij aan het mat jes kloppen wqs, ip elkaar en bleef dood. Een hartverlamming had een eind aan haar leven genjaakt. Een reclameauto van „Het Bleeker- tje" geraakte bij het parkeerterrein van café „Boerenkletasy in de modder verzakt en bleef in een heg hangen. Een kraan wagen van Gehr. Voorsluis uit Gorinchem heeft hem weer op den beganen weg ge bracht. f Giessendam. Bijk de door de kring „De Alblas" gehot enl schietwedstrijden be haalde de af ieling Giessendam van de burgerwacht ir klasse A den eersten prijs (267 puntenvii 127 seconden), zoodat de afdeeling te Wfcalkdorp uitkomt tegen de ite rijSwinn andere eerste winnaars van de ove rige kringel! i Zuid-Holland. Hoogste korpsschutler v*n]den B.V.L. was de heer M. Hakkesteeg. Klnévedstrijd. im. De I O. zal in ^towSstelling tevens weer eefi' verloting den. Er zullen totaal 2 uitgegeven tegej ly cent Pluimveevereeniging V.P.K.S. en 0. zal in den maand Decem ber een tentoonstelling houden, waaraan ^rioting zal zijn verbon- 200 loten worden per lot. Als eer ste" prijs wordt" een fiets beschikbaar ge steld. Aanvulling politieverordening. Groot-Ammers. Afgkondigd is de aan vulling der algemeene politieverordening voor de gemednttf Groot-Ammers, dat luidt: 1 Het is verboden in de gemeente bokken van een half jaat of ouder ter dekking beschikbaar te stellen, die niet staan in geschreven in een stamboek, gehouden wordende dooi réchtspersoonlijk4»#d be zittende vereeniging of stichting, welke hare statuten of stichtingsbrief het verbeteren van het geitenras ten doel heeft en die taiét in eigendom aan ge noemde vereeniging of stiohting behoo- T6~ De zangvfreep. „Volharding" maak te Dinsdag een" uitstapje met twee auto bussen van de Reederij op de Lek naar Arnhem en omstreken. Op de terugreis werd 's avonds te Utrecht geluncht. Om streeks 12 uur keerde men hoogst voldaan huiswaarts. In Arnhem fungeerde als gids den heer Terwolde, Arnhemmer van geboorte, onderwijzer alhier, die zijn va- rantie aldaar doorbracht. De werklood hebben den Lekdijk in de kom van het dorp bestrooid met we- genzout, teneinde de stofplaag te bestrij- zittende Een goed vacantle-oord. Haastrecht. De overweldigende verkeers drukte langs den Zuidelijken IJsseldijk door deze gemeente is mede oorzaak van een groote drukte in „De Jüeine Betuwe". Dagelijks komen touringcars met vacantie- gangers af en aan rijden en brengen een meer of minder langdurig bezoek aan den speeltuin met zijn attijactje's. De gezel schappen genieten van ezeltje rijden, schommelen, wippen, glijden of wel vlie gen met de „Pelikaan". Groote belangstel ling is er ook voor de tuinen met het heer lijke fruit. Thans zijn bet de pruimen die het meest de aandacht trpkken en in den fruithal voor consumptie tgereed liggen of wel om in keurige verpakking gretig af trek te vinden. Iedere vacantie is ejr meer bezoek en steeds grooter voldoening. „De Kleine Be tuwe" is inderdaad een vacantieoord bij uitnemendheid. BOTSjNG MET NOODLOTTIG GEVOLG. Wielrijder doodelijk gewond. Meerkerk. Gistermiddag is op den weg van Schoonrewoerd naar Leerdam een per sonenauto, bestuurd doör ièen reiziger uit geveer 60-jarigen fruithandelav]\Otto Vu rens alhier, die op een rijwiel uiT een zij weg kwam. De auto sloeg over den kop en kwam in een langs den weg loopenden vliet terecht, waarbij de chauffeur zich door het inslaan van een ruist wist te be vrijden. Nadat hij door omstanders op den kant van den weg geholpen was, bleek dat hij er met lichte verwondingen af was gekomen. De heer Vurens was er evenwel erger aan toe. Na voorloopig ter plaatse door dr. Scholten te zijn verbonden, werd hij met een zware hersenschudding en schedelfractuur, in stervenden toestand naar het ziekenhuis te Leerdam vervoerd. De heer V. is vader Tan 13 kinderen. Concert. Meerkerk. De mimekvereen.„Euoho- nia" hoopt Zaterdagavond een concert te geven in den tuin van hotel ..Brughuis". Bij gunstig weer zal het stellig niet aan belangstelling ontbreken. De handel in kaas was deze week wat vlugger. Men besteedde hier en in den omtrek voor le kw. f 19—20. voor 2de soort f 1517 en voor eltra zware toto f 22% de 50 K.G. T Bij den correspondent der arbeids-, bemiddeling staan deze'wèek 43 werkloo- zen ingeschreyen. Reeuwijk. Bij den heer J. Vermeulen aan het Kaagjesland is een geval van roodvonk geconstateerd. Aanleg waterleiding. Willige-Langerak. Dv déze gemeemezal men Maandag beginnen mét de werkzaam heden, verbonden aan "Meri aanleg van de waterleiding. Dientengevolge zal de Noord Zeyendefr- schen Voordijk, voor bet doorgaand ver keer met vier-wielige motorrijtuigen en andore vier-wielige rij-5 of voertuigen ge sloten zijn. Het verkeér Uit de richting Utrécht, zal dan den Rolafweg en Lekdijk, -fcreidde. De moeten volgen. Terwijl het verkeer uit de richting Schoonhoven, over den Lekdijk onder de gemeente WUli^-Langerak ge leid zal worden. Aanrijding,. I Jsselstein. Woensdagmorgen had in de Benschopperstraat een kleine aanrij ding plaats tusschen een stilstaanden au to en een driewielige kar, waarvoor een paard was gespannen *n bestuurd door B. R. De oorzaak van deze aanrijding is, dat de bestuurder R. niet tijdig genoeg wachtte om een van tegenover gestelde richting komeiftle vrachtauto te laten pas seeren. Met een deuk in een der spatbor den liep dit ongeval af. Getracht wordt, om de schade onderling te regelen. Door ruit gereden. Groot-Ammers. De knecht T. de G., in dienst bij den broodbakker J. van As, reed per rijwiel de stoep van de Kerk straat af. Op het oogenblik, dat hij Hen gang naast de woning van zijn patroon wildé inrijden, «lefed zijn voet van het pe daal, waardoorFhü geen gebruik kon ma ken van de terugtraprem en met groote snelheid tegen Jiet' pakhuis reed. Hij kwam met zijn hoofd in een raam tereent en liep door het brekend glas. verschil lende snijwonden aan zijn gelaat op. Or Flohil verleende geneeskundige hulp. Groot-Ammers. Gevonden een gummi snelbinder van een rijwiel. Inlichtingen bij den gemeente-veldwachter. De collecte voor bet tehuis voor al- j leenataande blinden te Wolfheeze heeft in deze gemeente f 50 opgbracht. Fabrieksongeval. IJsselstein. Terwijl .Donderdagmorgen de fabrieksarbeider H. H. op de moübél- fabriek van den heer van W. zijn drbeid verrichtte, had hij het ongeluk om met een zijner vingers tusschen een machine te geraken, waardoor hij dit lichaamsdeel zoodanig verwondde dat hij genoodzaakt was zich onder behandeling te stellen van een geneesheer. INBRAAK IN GEMEENTEHUIS. Met een valschen sleutel. DOODENWAARD, 17 Aug. Hedennacht is ingebroken in hei gemeentehuis van Resteren te Opheusden. Vermoedelijk door gebruik te maken van een valschen sleu tel, heelt meh zich toegang verschaft. Al le kasten werden geopend. De kluis was gesloten, zoodat geen geld is meegeno men. Niets wordt vermist. FELLE BRAND TE TILpURG. Leerfabriek uitgebrand. TILBURG, 17 Aug. In den afgeloopen nacht heeft een brand gewoed in het fa brieksgebouw van de leder- en drijfrie- menfabriek aan de Goirkestraat. Even voor middernacht brafc door onbekende oorzaak brand uit op de bovenverdieping van het fabrieksgebouw. Dit gedeelte is van hout opgetrokken. Het duurde niet lang of het vuur had zich over de heele bovendieping verspreid. De brandweer tastte met veel materiaal de brand aan en slaagd erin deze tot de bovenverdieping te beperken. Om half drie in de nacht was de brandweer het vuur meester. De heele bovenverdieping, waar de leerfa briek is gevestigd, is uitgebrand. Veel machines en materiaal is verloren ge gaan. De benedenafdeeling bleef behou den, doch heeft veel schade van het bluschwater. De nablussching duurde de heele nacht en ook hedenochtend werd het voortgezet. De oorzaak van de brand is onbekend. De schade die zeer aanzien lijk is wordt door verzekering gedekt. In de? fabriek werkten ongeveer 50 man. Verwacht wordt dat het werk in de looi erij spoedig zal worden hervat. WERKVERSCHAFFINGSCONFLICT TE HENGELO. Negentig arbeiders ontslagen. HENGELO, 17 Augustus. Toen heden morgen den geschorste arbeiders in de werkverschaffing van de havenwerken van Hengelo werd bekend gemaakt, dat hun loon gedurende de eerste 4 weken met 5 pCt. zou worden verhoogd, waren van de 98 geschorsten slechts 8 personen bereid het werk op deze voorwaarden te hervat ten. De overigen werden hierop van het werk verwijderd. TREIN ONTSPOORD. Door vtrkwrden wisstlstand. SNEEK, 17 Aug- Hedenmorgen is de boemeltrein, die te 8.13 uur uit Stavoren alhier binnenkomt, op het emplacement voor een gedeelte uit de rails geloopen, terwijl de locomotief, tender en twee ba gagewagens op een verkeerd spoor reden, bleven de personenwagens op het goede. Een der bagagewagens raakte spoedig uit de rails, gevolgd door de tender en de an dere bagagewagen. Tenslotte liep ook de locomotief uit de rails, doch bleef overeind staan. De pas sagiers werden in de op bet goede spoor hevig door elkaar geschud, doch kwamen met den schrik vrij. Ook het personeel van dan <rein bad geen letsel. De schade was aanzienlijk. Een hulp- trein uit Leeuwarden is ontboden. De oorzaak is vermoedelijk een verkeerde wisselstand, tijdens het binnenrijden van den trein. Het spoor naar Stavoren is vrij, zood;|t het verkeer geen vertraging ondervindt. f HOTEL UITGEBRAND. Groote schade. 1 ÖQSTERWIJK (N.-Br.), 7 Aug. Van nacht ongeveer 3 uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in het bekende hotel „De .Zwaan', gelegen aan dé Linde. De brand ontstond op de tweede verdieping, die geheel is uitge brand. De gasten, ongeveer 20, konden nog bijtijds worden gewaarschuwd. De brandweer, die met groot materiaal ter plaatse was, kon tegen de hevige vuurzee niets uitrichten. "Wel kon ze voorkomen, dat de brand zich verder uit- ,te verdieping werd door 't water in 'n ruïne herschapen. Te on geveer 5 uur was men de byand meester. De gasten hebben een onderkomen ge vonden bij buurtbewoners. Het grootste deel van hun bezittingen zijn zij kwijtge raakt. DE KONINGIN EN DE PRINSES IN NOORWEGEN. OSLO, 17 Aug, Naar verluidt zullen de Koningin en de Prinsep hedenmiddag naar Aasgaarden vertrekken. ELFDE RADIO-TENTOONSTELLING. BERLIJN, 17 Aug. Hedenmorgen 11 uur is de 11e Duitsche radio-tentoonstelling in aanwezigheid van vele autoriteiten en in- dustrieelen, kunstenaars en andere genoo- digden. geopend met een rede van dr. Goebbels, die door alle Duitsche zenders is uitgezonden. DIAMANT GEVONDEN IN EEN GOUD VELD. LAÖÖS, 17 Aug. De regeering van Li beria deelt mede, dat in een goudveld in het district Zaris', een diamant is gevon den. Het bericht heeft een kleine volks verhuizing veroorzaakt van hoopvolle goudgravers naar het betrokken district NEDERLANDSCHE FILM TE VENETIE. Groot verd. Te Chicago en Mineapolis wordt de chauffeurstaking nog voortgezet. Tenslotie zijn in den staat Orion 4000 visschers en arbeiders eveneens wegens een loonconflict in staking gegaan. JAPAN EN RUSLAND. Of: water en vuur. MOSKOU, 17 Aug. Naar aanleiding vau berichten over de spanning tusschen Ja pan en Rusland tengevolge van hel afbre ken der onderhandelingen over den Noord Mandsjoerijschen spoorweg maakt men zich te Moskou ongerust over de plannen van Japan. Men vreest dat Japan den staat van beleg in het gebied ran den spoorweg zal afkondigen als eersten stap naar het in beslag nemén van den spoor weg. VENETIE, 17 Aug. De première van de Nederlandse!» film „Dood Water" is een groot artistiek succes geworden. De bladen schrijven o.a.: Holland heeft ons met Ge rard Rutten een regisseur gezonden, di.e ons met zijn film „Dood Water" meer dan ooit te voren van de ernstige kunst van deze kleine natie overtuigt. NIEUWE STAKINGEN IN DE VER. STATEN. Regeering «taal machteloos. WASHINGTON, 17 Aug. De verschil lende stakingsbewegingen in de Ver. Sta ten baren den autoriteiten nieuwe zorg. Zooals reeds gemeld, heeft de organisatie van textielarbeiders een staking per 1 September afgekondigd. Ook de arbeiders in de raffinaderijen te Philadelphia drei gen met staking, indien hun eisch tot i loonsverhooging en intrekking van ontsla gen niet wordt ingewilligd. De bemidde lingspogingen tot opheffing van de con flicten hebben nog geen Tesultaten opgele- Het anderhalfjarig eenig dochter tje van den heer V. L., wonende aan de Regulierstraat te Beverwijk is gestikt in een pindanootje. Hoéwei verschilende dok toren geneeskundige hulp verleenden, mocht het niet gelukken het nootje te ver wijderen. In de Heistraat te Helmond viel de 15-jarige Martens van een rijdende vracht auto en bleef bewusteloos liggen. Nadat men hem bij den slager v. d. Zande bin nengedragen had, is hij eenige uren later aan zijn verwondingen bezweken. Het vijfjarig zoontje van den heer v. d. H. uit Koudekerk is gistermorgen op den rijksstraatweg onder Hazerswoude door een uit Leiden komenden auto aan gereden. Het kind was onmiddellijk dood. Den bestuurder treft geen schuld. Te Tientsien in China zijn vijf Chi- neesche bandieten, die er van beschuldigd werden, op 15 Juni den Amerikaanschen missionaris dr. Ingram, te hebben ver moord, terechtgesteld. De provincies Tsitsikar en Kirin (China) zijn door ernstige overstroomin gen geteisterd. Er zijn 81 menschen ver dronken. Ongeveer 6000 huizen werden vernield. Japansche en Mandsjoerijsche troepen zijn ter hulpverleening uitgezon- Gisterochtend om 6 uur is op de binnenplaats van de gevangenis te Pas- sau (Duitschl.) de 49-jarige Draxler met de valbijl terechtgesteld. De rechtbank had hem ter dood veroordeeld, omdat hij zijn vroegeren patroon, met wien hij in een proces gewikkeld was, in bed had over vallen en door messteken gedood. GORINCHEM, 16 Aug. Paardenmarkt. AangeVoerd 493 paarden en 7 veulens. Er was een vrij levendige handel, vooral in jonge paarden. Prijzen: luxe paarden f 250—3 50, 2V»-jarige paarden f 220-- 300, lH-jarige paarden f 160—240, werk paarden f 150—200, slachtpaarden f 60 —110, hitten f 80-180.» GOUDA, 16 Aug. Coop. Zuid-Holland- sche Eeirveiling G.A. (C.Z.H.E.) te Gou da. Veilingsbericht van 16 Augustus. Aan voer 82.600 kippeneieren, prijzen: 56-58 K.G f 2.903, 58-60 K G. f 3—3.10, 60- 62 K G. f 3.10—3.20, 62-64 K.G. f 3.20— 3 60, bruine 58-68 K.G. f 3.10—3.80 .klei ne eieren f 2 60—2.90, alles per 100 stuks; aanvoer 1000 eendeieren, prijzen f 2 50— 3 per 100 stuÉf; kalkoeneieren f 3.60-4 per 100 stuks. GOUDA, 16 Aug. Aangevoerd Jn totaal 983 stuks waarvan 98 slachtvarkens. Vette van 14M—15% cent, Londenèche 1112 cent, per pond, levend met 2 pCt. korting; 264 magere varkens f 1420 per stuk; 550 biggen f 6—8.50, 5 runderen f 150—200, 58 nuchtere kalveren f 3— 6 50. Handel stug. Algemeene markt. 460 partijen kaas, prijzen le kwal. met rijksmerk f 21—23, 2e kwal. met rijksmerk f 1719, zware f 25. Handel matig. 608 ponden boter: Goêboter 6570 ct.. weiboter 60—65 cent per pond. Handel vlug. 120.000 eieren. Kippeneieren f 2.75— 3.50, eendeieren f 2.50—3, beiden per 100 stuks. Handel matig. GOUDA. 15 Aug Coop. Groenteveiling voor Gouda en omstreken. Stamboonen f 3—11.50, snijboonen f 6.40—13.70, stok- boonen f 9.20—14.50. pronkboonen f 6.60 —9.30. postelein 1 2-50—5.70, spinazie f 3—8.40 per 100 K.G.; bloemkool f 2—9, komkommers f 0 703.50, kropsla f 0 90 —1.50, andijvie f 1 10—2.90 per 100 stuks; peen f 1,50—5,40, selderij f 0,30—0.60 per 100 bos: tomaten A f 2,102.50, B f 2.20—2.70>C f 1.60—1 70, CC f l—l 30 per 100 pond; augurken A f 0.200 25, B f 012-0 18. C f 0.04—0.10, CC f 0.01 003 per K.G.; meloenen f 3—19, perzi- WEERBERICHT. Naar waarnemiug in den morgen van 17 Augustus. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Zwakke tot matige meest Westelijke wind; gedeeltelijk bewolkt; weinig of geen regen; weinig verandering in temperatuur. Waterstand; Schoonhoven hg. water 10.50 uur, 1.15 M. Vreeswijk hoog water 11.10 uur, 1.39 M. Keulen stand 1.94 M., val 0.03 M. Maastricht 16 Aug. 40.54 M., was 0.13 M. Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de scïiaduw: 69 graden Fahrenheit. 3 Vrijdag 17 Augustus: Op 13.07, on der 21.10. Eerste Kwartier Zater dag 18 Augustus: Op 14.28. ken f 48.30, pruimen f 2.10—6.30 per 100 stuks. 'S-GRAVENHAGE, 16 Augustus. Haag- sche Veiling van Land- en Tuinbouwpro ducten N.V. Grossiersveiling. Pruimen: Dubbele witten I 1222 ct., Enkele wit ten 914 ctw Reine Victoria 1417 ct., Washingtons 818 ct., Bel. de Louvain I 1925 ct., II 1016 ct.; Perzikpruimen 1822 ct., Reine Claude 1928 ct., Witte Wijnpruimen .1418 ct., Boerewit 619 ct., Burban 11—20 ct.. Damast pruimen 12 ct., Blauwe pruimen 6 ct. Peren: Clapps favorite I 1016 ct., II 4—7 ct.; Bon chrétien I 8 ct., II 2 ct.. Suikerperen 15 ct., Early Victoria 68 ct.; Précosse de Trévoux I 912 ct., II 46 ct., Portesooyen 24 ct., Jutten 8 17 ct., Dokter Julius 13 ct., Beurré de Mérode 49 ct., Charles Moskey 25 ct., William Duchesse 35 ct., Bruine Heere peren I 5—8 ct., II 1—3 ct., Dirkjesperen 13 ct., Poire Madam 37 ct., Rietpeer 3—5 ct., Saint Remis 3—5 ct., Seigneurs I 15 ct., II 7 ct.; Triumph de Vienne 4— 6 ct. Appels: Yellow Transparant 79 ct., Keswick I 5—9 ct., II 1-4 ct., Early Victoria 6—8 ct., Gamersche zuuren 5—7 ct., Ossekoppen 5 ct., Bloemée I 912 ct., II 46 ct., Jacques Lebel 47 ct., Man- kes Codlin 3—9 ct., Zijdehemdjes 9 ct., Perzikappel 35 ct., Lord Grovenor 39 ct., Abrikoosappel 6 ct., Wilhelminaappel 47 ct., Queen 67 ct., Mr. Gladstone 3 5 ct., Roode Zomerperzikappel 15 ct. Alle prijzen zijn per kil&. Diversen: Bramen 52 ct. per slof, Bosch bessen 80 ct. per slof. SGHOONHOVEN, 17 Aug. Veilingsbe richt van Schoonhoven en omstreken. Kruideniersperen van 12—16 cent, clap variette van 10—15 cent.e heereperen van 46 cent, adriaanperen van 46 cent, adsp. appel van 7—8 cent, kerswick van 7—10 cent, tulpappel van 6—7' cent, streepzuur van 5—6 cent, langzoet van 4 —5 cent. waterzoet van 4—5 cent, dirkjes van 2—3 cent, suikerperen van 3-4 cent, alles per K.G.; blauwe pruimen van 6—7 ceflt, witte pruimen van 10—14 ct., reine victoria pruimen van 1215 cent, druiven van 24-30 cent, aardbeien van 4450 cent, frambozen van 2830 cent alles per pond; perziken van 34 cent, bloemkool van 8—10 cent, komkommers van 3-4 cent. andijvie lK-2 cent, roode kool 6—8 cent, savoye kool 6—7 cent, al les per stuk; stoksnijboonen 10—12 cent, stokprincessen 12—14 ct., stamprmcessen 9—11 cent, alles per kilo. UTRECHT, 15 Aug. Vereen. Groenten en Vruchtenveiling Utrecht en omstreken Wortels 1.50—9 per 100 bos; kropsla 0j505.80, andijvie 0.50—3, komkom mers geel 0.70—4.10, id. groen 2.10— 5.20. prei 0.80—1.70, bloemkool 1.50—27, roode kool 1—6, savoye kool 4—8. groene kool 2-6, alles per 100 stuks; zomerspi- nazie 2-13, postelein 2—8, snijboonen 318. suikerboonen 3-15. pronkboonen 4.90—10.50, aardappelen 4.60—5, uien 1-3.10, augurken 1-27, alles per 10 KG.: aardbeien 30—69, tomaten 1—? pruimen 2—36, moerbeien 64. druiver blauw 15—24, idem wit 16—40, fram bozen 7—24. roode bessen 622, boscb hessen 20. alles per 100 pond; perziker, 1—33, meloenen 5—34 per 100 stuks. Exportveiling. Wortels 3-6. kropsla 0j5O—2.40, andijvie 0.50—2.10, komkom mers geel 0.70—4, alles per 100 stuks: zomerspinazie 3—8, postelein 2—6, snij boonen 3—11, suikerboonen 5—15, pronk boonen 1.50—8.60, alles per 100 K.G. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovcnsche Courant TWEEDE BLAD. Wat ik daar zag en hoorde. Als ik hier begin niet uit te weiden over jets, waardoor Jaarsveld in wijde omtrek eenigszins beroemd is geworden, behoor de ik eigenlijk aan te vangen mei het aloude: er was eens, maar omdat alle sprookjes deze aanhef hebben en ik niet wil dat een ware geschiedenis als een sprookje aangemerkt wordt, zie ik van deze inleiding af. Het geviel in een tijd zal ik maar zeggen waarin Jaarsveld niet de minste aantrekkelijkheid bpzat, dat een met veel energie begaafd persoon op het idee kwam in Jaarsveld een zwem- bad in te richten. Nu is het altijd een groot waagstuk ge weest ineens de koe bij de horens te pak ken. Iedereen kan geen pionier zijn. Maar onze ondernemer was het wel. Hij zad dat wat Jaarsveld miste, een zwem- l bad was, dat de heele zwemlustige bevol king zijn oogen gericht hield op 'n zwem bad. Dat Jaarsveld, om een centrum te worden van de heele omtrek, een zwem bad noodig had. Al deze feiten onder de oogen gezien hebbende, en tot de conclu sie gekomen zijnde, dat hij weinig' risico zou loopen. als hij zijn droom ten uitvoer bracht, begon hij direct met de exploita tie. Hij kocht een terrein, dat haast niet te overzien was en tooverde dat in korte tijd om in een imitatie Scheveningen, waarom hij zijn badplaats ook „Klein- Scheveningen" noemde. Degene, die zich reeds ettelijke malen verkwikt en verfrischt heeft in het rüime sop van dit Jaarsveldsche Scheveningen, zal er misschien weinig aan gedacht heb ben, hoe dit allemaal tot stand gekomen is, en nog minder zal hij zijn hersens pij nigen met de tragedie die als een droeve sluier over dat bloeiende bedrijf hangt. Want dat het een enorm succesnummer was, was een onomstootelijk feit. Eerst was het een bad, waarin iedereen door elkaar zwom, maar dank zij de bemoeiin gen van den Jaarsveldschen gemeenteraad kwamen er naderhand drie afzonderlijke baden: een familiebad, een damesbad en een beerenbacL In de Uk was een groot gedeelte afgeheind, zoodat men zich daar binnen zonder gevaar vermaken kon. Uit de heele omtrek (zooals de ondernemer voorspeld had) kwamen de watermin naars naar dit Scheveningen om er te zwemmen, in het zand te liggenen ook iets te gebruiken. Voornamelijk de Zondag was een belangrijke bron van in komsten voor den ondernemer, immers dat was den dag waarop van 's morgens tot *s avonds een gezellige stroom gasten in bet water ploeterde. In de week werd in de regel alleen 'e avonds gezwommen, en na het bad vertrokken de liefhebbers weer. Maar de Zondag bracht tevens het ein de. Iedereen weet, dat vooral op het plat teland de Zondag het voornaamste et- maai is van de heele week, voornamelijk voor hen, die dien dag gebruiken om hun religieuze gevoelens te uiten. Jaarsveld maakte op dien regel geen uitzondering en dat had de ondernemer moeten beden ken voor hij aan zijn zwembad begon te denken. Ook de gemeenteraad telde per sonen, die den Zondag hoog hielden en c» feit was de genadeslag voor den ener gieken bad eigenaar. De raad wijdde en- door BIDGWELL CULLUM. En zoo gingen drie weken voorbij: drie weken van snel vorderend herstel van Tresier, al werden die ook anders doorge bracht door vele kolonisten van het dis trict. Om de waarheid te zeggen, was het de stormachtigs te tijd, die de landstreek ooit gekend had. De nederlaag, die de rui ters van den nacht hadden geleden in Wügenrots, had hen schijnbaar waanzin nig gemaakt naar wraak, die zij op een heel karakteristieke manier trachtten te nemen. Tot nog toe hadden hunne roof tochten met betrekkelijk lange tusschen- Poozen plaats gehad, maar nu waren de invallen kort na elkaar gekomen. De po litie werd getart, vee werd weggevoerd en hunne bewakers werden zonder genade neergeschoten. De monsters dreven hun wil door, waar zij maar verkozen. De she riff bracht versterkingen aan, doch het eenige gevolg was de algemeene ontevre- detüieid van de veehouders over het mis lukken hunner pogingen. Het scheen, als- •»j ?a(*en van d'e roovers een openlijke uitdaging waren aan alle gezag. Een tijd perk van terroriseeren was aangebroken kolonisten, die jarenlang in die streken hadden gewoond, verklaarden, dat zij be sloten waren oir weg te gpan naar stre ken, waar, zoo zij misschien meer moesten hetalen, zij tenminste hun leven en eigen dommen veilig wisten. Zoo stonden de zaken, toen Tresier ver gunning kreeg om in zijn kamer rond te loopen en in een gemakkei ijken stool in den heerlijken zonneschijn aan het open 1 raam fp zitten. Maar hij bleef niet onkun dig omtrent het doen en laten van de roo- v?rs. Diana en hij bespraken dit onder- kele vergaderingen aan het punt of het bad des Zondags geopend mocht zijn en het antwoord was neen. Het ging niet aai. dat als de menschen zich ter kerke bega ven, zij zich zouden ergeren aan het ge doe op „Klein Scheveningen" dat daar de heele dag de muziek speelde en er consumpties verstrekt werden. Ergo, de gemeente vaardigde een verordening uit, waarbij bepaald werd, dat het zwembad den zevenden dag gesloten moest zijn. Voor de ondernemer beteekende het sluiten des Zondags de ondergang van zijn bedrijf; hij verbette zich dus met band en tand tegen deze 'bepaling, probeerde al het mogelijke om ervan ontheven te wor den, ging in beroep bij Ged. Staten, maar dit richtte niets uit, de verordening bleef van kracht. De ondernemer zit op het oogenblik zonder vergunning, maar zet de exploita tie met alle macht voort, om te redden wat nog te redden is. De minister van water staat had hem bij het begin van de uit voering zijner plannen, vergunning gege ven tot exploitatie, maar de gemeente had hem, zonder vergunning, zijn gang laten gaan. Thans is de zaak zoover gevorderd dat men in Jaarsveld al beweert, dat het bedrijf in dè toekomst wel opgeheven zal moeten worden. Dat zou jammer zijn. want dan ?ou Jaarsveld öicteep zijn eenige beroemdheid kwijt zijn. Vroeger was het dorp niet be roemd, wel berucht. Toen liep iedere Jaarsvelder, die geen papkindje was met een kortjan onder zijn baatje rond en het kwam niet voor dat het wapen door roes ten onbruikbaar werd. Ieder geschil van eenige beteekenis werd uitgevochten. In die tijd was het een peulschillteje als een jongeman zijn leven in de waagschaal steld evoor het meisje zijner keus. En vreemdelingen mochten zich vooral van te voren terdege op de hoogte stellen met de Jaarsveldsche toestanden, voor zij zich in deze gemeente waagden. Maar die tijd is lang voorbij. Rust kwam er in Jaarsveld, volkomen veiligheid en het gedrag der bevolking tegenover reizi gers dwingt tegenwoordig algemeen res pect af. Als men nu echter zou gaan den ken. dat er niets meer was in heel Jaars veld, waarover te klagen is, dan vergist men zioh deerlijk Wij behoeven maar te wijzen op de cri sis die deze gemeente bezoekt met een 70 werkloozen, welk aantal op het oogenblik iets minder is, daar verschillende van hen te werk gesteld zijn bij de aanleg van een kanaal Qnder Vreeswijk. Binnenkort zullen ook werkloozen meehelpen bij de aanleg van de waterleiding in Benschop en Polsbroek en daarna ook in Jaarsveld zelf. Deze gemeenten zijn namelijk toege treden tot het zoogenaamde veertien-ge meentenplan voor waterleiding; elf dor pen hebben zich vrijwillig aangesloten, terwijl de andere drie daartoe gedwongen zijn door Gedeputeerde Staten. Binnen afzienbare tijd krijgen de Jaarsveldsche werkloozen dus de handen weer vol werk. Verschillend© malen hebben zij intussohen reeds het een en ander opgeknapt, want daar zorgt do gemeente wel voor. Ontbloot het hoofd, gij, allen die dit leest. De werkloozen hebben meegeholpen aan het ophoogen van de Lekdijk en heb ben daarna de putten langs die dijk, welke gegraven waren om de aarde te krijgen, weer gedicht. Of daardoor weer nieuwe putten ontstonden is ons niet bekend. In de polder Batuwe hebben zij een nieuwe weg aangelegd, wel geen asfaltweg, maar toch een die degelijke te gebruiken is. Maar deze laatste nijvere daad heeft tot gevolg gehad, dat verschillende naden kende omwoners zich gingen afvragen waarom daar een nieuwe weg gelegd moets worden, omdat er in die buurt geen sterveling woont, terwijl de Graafdijk3 al tijd en eeuwig nog in dezelfde ellendige toestand verkeert. Drie.... vier maal is er met klom van reden in de raad op ver betering van die weg aangedrongen en steeds werd opnieuw beloofd dat het ge beuren zou. Maar ondertusschen lijkt het er nog niet veel op. Om erop te wijzen, hoezeer verbetering noodig is, behoeven wij slechts mee te deelen. dat de Graaf- dijk het eigendom is van zijn bewoners. Iedereen die zijn woonhuis langs dat pad heeft, onderhoudt het stukje voor zijn deur. De gevolgen van dit „systeem" be hoeven wij niet te omschrijven. Na het herstellen van de Lekdijk zou dit nummer op het programma staan. De Lekdijk is nu. sinds bijna een jaar hersteld, maar het programma vermeldt nog steeds boven aan het opknappen van den Graafdijk. De werkloozen hadden echter geen tijd zich aan dergelijke ontboezemingen en niet nageko men beloften te storen. Ze werden opge roepen óm het Kerkplein af te graven, eén ijzeren brug af te breken en er een steenen voor in de plaats te bouwen, een muur van een school (wij meenen de openbare school) te sloopen, die het ver keer belemmerde en nog meer werkstuk ken. Bij ons onderzoek in Jaarsveld bleek dat die openbare school een heele per soonlijkheid is in de gemeente. Bedoelde onderwijsinrichting, die reeds lang is op gedoekt, waardoor eventueele leerlingen genoodzaakt zijn te Lopik onderricht te ontvangen, is gedeeltelijk verheven tot raadhuis. Tot voor kort was deze bestem ming te lezen op een groot bord met vette letters. Maar ook daarmee bemoeide de raad zich, en nu is de voorgevel versierd met een normaal wit bord en zwarte let ters. Dit evenwel is niet alles wat de be stemming en het nut van het afgedankte schoolgebouw uitmaakt. Er is een man denmakerij in ondergebracht en een schil derswerkplaats is erin gevestigd geweest. Zoo strekt dit gebouw ook thans nog tot heil en zegen van het praktische Jaars veld. De werkloozen, die hun oogen in de ze gemeente goed de kost schijnen te ge ven, ontdekten voorts weer iets anders, waarop zij kun krachten beproeven kon den, n.l. het brandspuithuisje, dat twee handspuitjes bevat en welk gebouwtje een plaats gekozen had juist voor de ingang van de speelplaats van de bijzondere school. Dit mocht niet en was bovendien hinderlijk voor het verkeer, waarom het gesloopt werd. De spuitjes verhuisden naar de openbare school, de gemeenteop slagplaats. Intusschen zijn wij genood zaakt, om eventueel misverstand te voor komen, mee te t deelen. dat bij brand Jaarsveld de motorspuit uit Lopik kan laten aanrukken, die voor rekening van beide gemeenten werkt Als men al de^e belangrijke feiten na gaat, zou men al spoedig geneigd zijn te gelooven en dit geloof ook openlijk uit te spreken dat alle:? vóór de werkloozen ge daan wordt, wat maar gedaan kan wor den. Deze opvatting is waar en tegelijk weer niet waar. Het is waar dat de ge meente veel doet voor haar werkloozen, maar een andere vraag is of er niet meer gedaan kan woVden en dan denken wij aan een verzoek dat indertijd bij den raad is ingediend, uitgaande van de S.D.A.P., om ontwikkelingscursussen in te stellen, hetgeen reeds in verschillende plaatsen gebeurt. Op dit verzoek is afwijzend be schikt. Dit valt te vergeven, aangezien Jaarsveld noodlijdend is en dus niet meer op eigen houtje ietd kan uitvoeren. Ged. blaten dicteeren de gang van zaken vol komen; de belastingen kunnen niet meer hooger en de bevolking is, over het geheel genomen, arm. Industrie is er niet; de teenhandel en mandenmakerijen kwijnen als overal. Nu is de laatste jaren opgeno men de tuinbouw die hier een vruchtbare bodem vind. Dit was een van de oorzaken waarom in de polder Batuwe wel 'n weg werd aangelegd en de Graafdijk in zijn oude toestand bleef: Hierbij moeten we nog aanstippen dat dit laatste ook kwam doordat binnenkort de waterleiding door de Graafdijk komt. Na de waterleiding, heeft men beloofd, wordt de dijk heuseh verbeterdf!!) Maar om op die tuinbouw terug te ko- men Er is een vereeniging opgericht ge titeld: „Lopikerwaard", maar door de slechte tijdsomstandigheden kon zij uiet tot bloei komen, wat in zekere zin een ramp is voor d« bevolking, aangezien het boerenbedrijf In deze gemeente verreweg de boventoon voert. Daardoor is de oppervlakte van Jaarsveld tamelijk groot en heeft men wel een half uur noodig om per rijwiel van de grens der gemeente in de kom te komen. Door deze oppervlakte wordt ook nergens behoefte aan uitbreiding gevoeld, er zijn woningen gsnoeg, alleen is de huur ervan voor vele menschen te hoog, waardoor verschillende huiten leeg zijn komen te staan, waarvan de bouwvereeniging ge tuigenis kan afleggen. Aan de Uitweg heeft zij enkele huizen gebouwd en het re- kort op die woningen wordt betaald uit de gemeentekas. De laatste tien jaar zijn er overigens maaj* enkele woningen ge bouwd. Als bezienswaardigheid in Jaars veld noemen wij ,o.* de heerlijkheid van de familie van Eeten, wel niet iets om van achterover te tuimelen, maar wat toch uit blinkt bij hetgeen Jaarsveld op dit gebied presteert, wat, om de waarheid te zeg gen, niet zoo heel veel is. Aan het slot van deze dorpsbeschrij ving merken wij lopji dat de malaise zoo danig op het bootverkeer heeft gewerkt, dat dit weinig meer beteekent. De booten leggen nu slecht^ eenmaal per dag aan, inplaats van zooals vroeger 3 maal 'e daags. De schipperij is bijna verdwenen in Jaarsveld, het autoverkeer heeft zich in haar plaats gedrongen, de haven van Jaarsveld is dan ook meer een losplaats, dan een plaats waay schepen kunnen an- kiL"~ door 3 HENRI O. NOTION. Het was half acht, toep c(e telefoon Re ginald Brown wakker rinkelde en hij de stem van zijn meisje die anders alles behalve matineus placht {e zijn aan zijn oor hoorde. Reggie! riep ze, ik' h^b gisteravond laat wel zesmaal opgebeld, maar je had zeker je toestel afgezet. Je' inoet dadelijk opstaan en me komen afhalen in' een taxi, ik heb een huis! Reginalts hart maakte een sprong. Als je sinds twee jaar verloofd bent en sinds twee jaren vergeefs hoopt een huis je te zullen vinden, een woning, hoe be scheiden dan ook, waar de spiegelkast cadeau van tante Sylvia, het buffet, ca deau van Mama, de- schrijftafel cadeau van oom, kortom de diverse practiache geschenken der familieleden hun plaatsje zullen krijgen, dan springt je hart bil zulk een tijding. Wat, zonder premie? Zonder premie! antwoordde Peggy's stem triomfantelijk. Zes kamers, badka mer met ingebouwd bad.i voor- en ach tor- tuintje, drie jaren contract, f 60 in de maand. if Dat moet een mooie droom zijn, mompelde Reginald, die sinds lang tot de overtuiging was gekomen dht hij op deze wereld nooit een woningO zou bewonen met zijn jonge vrouw, aangezien alleen lieden, die een huis koude», koopen of een hooge premie te betalen voor het ge noegen een hooge huuH neer te leggen, zulk een vreugde mochten .genieten. Heb je het contract geieekend? voeg hij ademloos. s Onzin, ik las de advertentie en heb dadelijk opgebeld en hij zei die meneer, dat er wel vóél aanvragen zouden zijn en we spraken af vanmorgen om half tien' daar te zijn.... ik meen wij beiden.' Haast je! Alhoewel iets minder 'Verrukt, nu bet schitterend visioen van dia woning met zes kamers, enz. in vage verien terugweek haastte Reginald zich toéh ifaet kleedenen prompt halftien stond hij' naast Peggy voor het hek van een aardig voortuintje, terwijl een melanchonifek 'uitziend heer uitlegde, dat de eigenaai' vin dit huis was gestorven en dat ztjnvrouw het RECORDHOUDS' werp dikwijls. Maar zij zorgde er wel voor dat hij niets te weten kwam omtrent iets, wat haar en haar vader betrof. Hij wist niets van diens bezwaar omtrent zijn ver blijf in het huis, of van de bedreigingen van den blinde en van den vreeselijken aanval, welke deze in een van zijn buien van krankzinnige drift had gepleegd. Deze dagen, voor hen beiden zoo vervuld van een heerlijk geluk en voor haar van een gemengde vreugd en smart, waren bijna ongeteld en ongemerkt voorbij gegle den. Maar evenals al dergelijke overscha- duwde genoegens, kwam hun eind snel en onverbiddellijk. Het teeken werd aan het middagmaal gegeven. De blinde, die Tresiers naam se dert dien gedenkwaardigen nacht nooit weer genoemd had, stond van tafel op om naar zijn kamer te gaan. Aan de deur stond hij stil en keerde zich om. „Die man, Tresier," zeide hij op zijn gladden, gelijkmatigen toon, „is nu gezond genoeg om naar het volkslogies te gaan. 'Zorg daarvoor." En hij liet het meisje verpletterd en hulpeloos achter Eindelijk was het geko men. Zij wist dat zij den geliefden man niet langer naast zich kon houden. Zelfs dokter Osler kon haar niet meer helpen" en bovendien, als zij weigerde, zou haar vader er niet. het minste gewetensbezwaar In zien om de zaak zelf ter hand te ne men. Het was dus met een zwaar hart, dat zij voor den namiddag naar boven ging. Dit samenzijn was een dagelijksche ge woonte voor hen geworden. Zij zat met haar naaiwerk en de zieke man genoot van de weelde van een pijp. Tresier was I nog verbonden, maar nog slechts weinig, want dé wond was bijna geheeld. Het meisje nam haar gewone plaats in 1 en Tresier schoof zijn stoel naast het klei ne tafeltje, waarop zij haar werk zette en zat Ipffenover haar. Hij vond het een ge noegen, naar het droevige gezichtje le zit- 'en kijken. Hij vond liet heerlijk haar ''ngen te zeggen, die het de gewone ern stige uitdrukking deden verliezen en hem lieten zien, hoe de schaduwen verdwenen en plaats maakten voor een lieven glim lach. En het was hem zoo gemakkelijk ge vallen. De eenvoud, de eerlijkheid en op rechtheid van dezè prairiebloem maak ten haar meer dan gevoelig voor geluk, zelfs te midden van haar treurige omge ving. Maar hij wist, dat die oogenblikken slechts van al te voorbijgaan den aard wa ren, dat hij om ze blijvend te maken, op een of andere manier moest trachten haar i weg te halen uit de wereld van ruwheid, om haar te brengen naar een plaats, waar j zij zich zou kunnen koesteren in de om ringende liefde en zonneschijn van een ge- I lukkig thuis. En gedurende de dagen van 1 zijn toenemende beterschap zat hij plan- I nen te maken en te verzinnen, hoe hij deze hoop zou kunnen verwezenlijken. Maar vandaag vond hij haar moeilijker I op te vroolijken. De oogen waren nog droe- viger en de glimlach wilde niet komen om de schaduwen te verjagen. Ook het lieve mondje, dat altijd zoo'n droeve trek had, scheen nog treuriger dan gewoonlijk. Hij roerde tevergeefs elk onderwerp aan, waarin hij meende, dat zij belang kon stellen, maar eindelijk begon hij zelf den uruk te voelen, die zoo loodzwaar op haar scheen te wegen. En vreemd genoeg riep dit gevoel een akelige herinnering in hem wakker, die hij tot op dat oogenblik ge heel vergeten scheen, die van den droom, welken li ij dien nacht had gehad, voordat hij geheel bij kennis was.gekomen. „Herinner jij je dien nacht, toen ik wakker werd en mijzelven hier vond, Dia na?" vroeg hij. ..Het komt nu eerst in mij op, dat ik al dien tijd te voren bewus teloos hen geweest.fIk kan mij heel duide lijk te binnen roepen, wat ik droomde. Misschien was ik slechts in slaap." Het me:sje schudde het hoofd. ..Je was ertrer dan in slaap." antwoord ■'e zij op onheilspellenden toon. fn elk geval herinner ik mij heel goed lat k een droom had. Ik zou liever zeg- •en een nafMmprri©. Het was over je va der. Hij had mij bij 'de keel gepakt en wat is er?" Diana was geschrikt en tot Tresiers ont steltenis zag zij er uit, alsof zij flauw zou vallen, maar zij herstelde zich dadelijk. „Het is niets," zekle zij, „alleen al leen kan ik niet vePdïagen aan dien tijd te denken en dan vader, die je wurgen wilde! Denk niet meer aan je droom. Laat ons over iets anders spreken." Tresiers schrik was dadelijk bedaard: hij lachte zacht, leunde voorover en kuste haar. „Over onze toekomst en ons huisje, niet waar, liefste?" opperde hij. Zij kuste hem ook en deed een bekla genswaardige poging om hem ook lachend in de oogen te kijken, die zoo gretig in de hare keken. En nu begon Tresier voor het eerst te zien, dat er iets werkelijk niet n orde was. Het was die blik, zoo verlan- 1 gend en zoo smeekend, die zijn angst op- wekte. Hij drong zoo lang bij haar aan, dat zij hem haar leed zou meededen, tot dat zij het uit louter ellende n'et langer voor zich kon houden. „Het is niets," stamelde zij met beken de lippen. Met den ijver van êen minnaar haar ge zichtje onderzoekend zweeg hij, want hij begreep dat haar eerste woorden sleehts een vrouwelijke aanhef waren voor iets, dat zij als ernstig beschouwde. „John," zeide zij eindelijk, terwijl zij al haar aandacht op haar werk vestigde, „je hebt mij nooit ids over mezdve gevraagd. Is dat niet iets ongewoons? Misschien stel je er geen belang in. of misschien haar hoofd boog nog dieper over haar werk „dat jij met je edelmoedig hart mij maar op goed vertrouwen wilt nemen. Maar," vsuwoljntf zijl voodat hij haar in de rede kon MÏÏèn, „ik ben van plan je te vertellen, wat jij we gort te vragen. Neen," voegde zij erbij, toen hij weer voorover leunde en kuste ..zit nu recht en steek je 'ijjp op. Er moeten geen stoornissen van ''en aard meer komen." /Jij glimlachte somber pu duwde hem De Fransche aviatrice tl el ene Boncher brak ten tweede male het snelheidsrecord voor vrouwen. Zij verbeterde n.l. haar eigen record van 428 K.M. ,223 p. m bracht dit op 428 K.M. zacht terug in zijn stoel. „Nu," begon zij, toen hij zich gereed maakte om te luisteren, „ik moet een Ungen tijd teruggaan. Voordat ik nog ge boren was. .Vader was tpen, scheepskapi tein, eerst van een walvischiaarder. toen kocht hy zelf een schip en dreef handel in Üost-Indie. Hij sprak dikwijls over dien tijd, niet omdat hij eenig verlangen had om mij daarvan te vertellen, maar het scheen hem te verlichten, wanneer hij in een slecht humeur was. Ik wjst niet, jraar m hij handel dreef, maal ik geloof dïï het opwindend werk was. Hij sprak dik wijls over het gewaagde ervan, maar dat dit ruimschoots vergoed werd door het geld, dat hij ermee maakte."'Tresier glim- achte ernstig. „En vadei moet in dien lijd veel geld gemaakt hebben, want hij trouwde met moeder, kooht èch een mooi huis en land bu.ten Kingston op Jamaica en ik geloof, dat hij een heel leger van zwarte bedienden hield. Ja, en hij vert,lde my niet eens, maar honderd keeren, dat zijn ongeluk dateerde van den dag, tp^n hij moeder trouwde, wat toch heel on- reeht\aardig tegenover haar lijkt. Hoe h«t zu, ik kan mij vader niet voorstellen als iemand, die ooit vriendelijk ié geweest, en ik twijfel er niet aan, of taijh arme moe der had alles behalve een gemakkelijk .le ven bij hem. Maar het staat niet aan WÜ om dat te beoordeelen." Zij hield even op, maar g'ng bijna dadelijk voort: „Laat eens zien, het was dadelijk na hun wittebroods weken, dat hij op zijn laatste handelsreis vertrok. Hij moest Java aandoen. J/Ue was zijn stuurman, weet je, en zij ver wachtten binnen zes maanden met wat hij noemde een rijke oogst aan „zwart ivoor" torug te komen. Ik geloof dat het een of ander product was, dat de inboorlingen maakten, want hij moest daarvoor de dor pen van de inboorlingen bezoeken. Dat vertelde hij mij. Maar de tocht werd, na drie welen op zee te zijn geweest, opge geven. Vader lag met gele koprts en van dien dag af tot nu toe, heeft hij het dag licht niet meer gezien." (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 2