C I TOM DE NEGERJONGEN Stadsnieuws Predikbeurten Sportnieuws J ~Cmmen^^ j Buitenland De toevloed van Tuxedo's in Nederland l Rechtszaken 2 Amcidc. Morgenmiddag om drie uur Vergadert de gemeenteraad ter behande ling van de volgende onderwerpen: Mede- deeling ingekomen stukken. Begrooting 1934. (Van heeren Ged. Staten is bij schrijven d.d. 8/16 Augustus 1934, B Nn. 8999/11 (3e Afd.) G.S. oitó bericht in gekomen, dat de begrooting 1934 niet wordt goedgekeurd, gezien de bezetting van de secretarie onder de huidige om standigheden te gering moet worden ge acht, enz. Binnen een maand kan de raad in beroep gaan). Wijziging begrooting '34. Verlaging huishuren. (Voorgesteld wovdt te verlagen als volgt: Achterweg resp. van f 4,14 op f 3,30, van f 3,04 op f 3,20. Broekschenweg van f 3,25 op f 3. De ver daging Achterweg kan reeds ingaan b.v op Maandag 3 September a.s., doch van dep Bïoekschenweg niet eerder dan ria goedkeuring van het raadsbesluit. Wijzi ging instructie van den secretaris. Steun regeling. Aangezien de werkzaamheden van de steuncoinmissie overbodig zijn ge worden, wordt mededeeling gedaan van de opheffing der Commissie. Groot-Ammers. Ten nadeele van de landbouwster wed. T. S. werden dooreen hond zestien konijnen vermoord.*'De eige naar van den hond, die met medewerking vah den rijksveldwachter werd opgespoord betaalde de schade, geschat op f 15. De hond werd afgemaakt. Afscheid burgemeester. Hei- en Boeicop. Dinsdagmorgen wordt de laatste vergadering van den gemeente raad gehouden,, onder leiding van burge meester J. Pot. In deze vergadering hoopt de burgemeester officieel afscheid te ne- Hei- en Boeicop. Het huldigingscomié (afscheid van den burgemeester) is met twee leden uitgebreid, namelijk de heeren P. Hildebrand en A". C. van Dijke, res pectievelijk hoofd der bijzondere en open bare lagere school. Laatstgenoemde werd tevens tot voorzitter gekozen. De manufacturier de L. te Hagestein beeft aangiftg gedaan van de onverklaar bare vermissing van een pakje manufac turen in deze gemeente. Het tot' dusver ingestelde onderzoek heeft nog geen op heldering kunnen brengen. Zaterdag, heeft de gemeente-politie proces-verbaal |>pg;emaakt tegep den vee houder •van E., wegens overtreding van wie Motor- en Rijwièlwet (paard geleiden per rijwiel.) D, KOPPENOL. t Zaterdag is bier plotseling overleden tengevolgte van een harlgebrek de heer D. Koppenol, did sibds 1929 kassier-boek houder was bif de Nutsspaarbank en die eicb door zijn aangename omgangsvor men en zijn feillooze nauwgezetheid, in breeden kring bemjnd had gemaakt. De heer Kopjtenol was 43 jaar oud. De begrafenis heeft a.s. Woensdag plaats. KONINGINNEDAG. De R. K. Bond van groote gezinnen zal «p 31 Augustus op het speelterrein aan de Langerakkerweg verschillende kinder spelen houden. Bij gunstig weer zal'eerst een optocht door de stad gehouden wor den, voorafgegaan "door de muziek Van T O.A.G.E.N.Ó. Een bijzondere attractie zal dit jaar zijn het spelen van een levend damspel door twee ^bekende Schoonho- vensche Üammefs. De damschijven zullen vervangep. zijn door 20 meisjes en 20 jon gens. Éob avonds te half acht wordt een ycfczanguitvoering gegeven, op .do Stee- nenbrug. Het bestuur der Oranjevereni ging verzoekt allen, die aan deze zang •willen deelnemen, Woensdagavond half acht in het Nutsgebouw aanwezig te wil- ,len zijn, Ier repetitie. „D.O.S." IN ÖE SINGELLOOP. Zaterdag'is te Gouda onder groote be langstelling de jaarlijksche Singelloop ge- (houden, waaraan 12 ploegen deelnamen. Tot deze behoorde ook de Sehoonhoven- fsche Vereeniging „D.O.S.die de zesde iplaats wist in te nemen. „D.O;S." won hier mede een zilveren lauwertak. DE VERLOTING VAN „SPORTCLUB" Hedenavond trekking. De verkoop van de loten voor boven- genoemdfe loterij- is in de afgeloopen week zoo uitstekend geweest, dat de trekking ,d*arvan hedenavond om 7 uur zal plaats hebben in de Bar op het terrein der ver eeniging. In totaal worden 39 prijzen ver loot, waarbij als hoofdprijs een dames- qf heerenrijwiel, wïtarvan ej- 30 door de ver eeniging zijn aangekocht, terwijl de 9 ove rigen door aanhangers van de vereeni ging zijn geschonken. De uitslag van deze verloting zal per (advertentie In dit blad van Woensdag worden bekend gemaakt. DUIVENVLUCHTEN. De postduivenvereen. „De Luchtpost" hield een wedvlucht van uit Mons 177 K.M. De prijzen werden behaald als volgt: 1, 4, 14, 28, 29 en 30 G. J. S. van Vliet; 2, 7 en 18 G. «Elshof; 5 en 25 J. Sterren- brug; 6, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 16. 17 en 19 Jac. Lensen; 15 T. Pince v. d- Aa; 20, 21, 24, 27 en 31 H. J. Saveur; 22 A. v. En gelen; 23 S. J". M. Prins; 26 G. Prins, 32 A. Heikoop. Aankomst eerste duif 9.51.8. Laatste duif 10.18.36. LUTO LOTEN. Onder de advertentien in dit nummer vindt men een aankondiging over deLuto loterij, waarvoor- aantrekkelijke prijzen be- beschikbaar zijn. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent onderstaande gevonden voor werpen zijn inlichting^ te bekomen aan het Bureau van Politic; Een rozenkrans; denhuissleutel; een vischsim op een plankje; oen touw; een roode ceintuur; een muilband. Aan komen vliegen een huisduif. MOTORRIJDER TE(|EN EEN BOOM. Aan de |eviblgen overleden. BLOKKER,27 Aug.' Vannacht is de 24-jarige tuinder J. Kreuger, toen hij, na e enbezoek gebracht te hebben aan de ker mis te Blokker, met zijn motorrijwiel te gen een boom gebotst. Voorbijgangers droegen hem, ernstig gewond het gemeen tehuis binnen, waar "hij spoedig overleed. HET IERSCHE LEGER. Naar de arbeiders-dictatuur? LONDEN, 27 Aug. De leiders van het lersche republikeinsehe leger zouden be zig zijn met het uitwerken van plannen, betreffende een nieuwe organisatie van het leger, met het doel een lersche arbei ders republiek uit te roepen. Men zou bezig zijn een militant leger te recjrutee- ren. De leiders ontkennen dat ze commu nisten zijn, maar willen wei communisten opnemen in het leger. Zoodra de gelegen heid zich voordoet, zou het leger zich meester maken van de regeering, de land goederen verdeelen, weigeren pachten aan wie ook te betalen. Te Dublin voert men reeds een anti-huurcampagne. waarbij hevig verzet wordt gepleegd tegen uitzet tingen. FAMILIERAAD DER HABSBURGERS Stijgende kansen. PARIJS, 27 A üg.' De „Excelsior" schrijft betreffende de familieraad der Habsburgers, gehouden te Marianell, on der voorzitterschap van aartshertog Eu- genius, dat er beraadslaagd is over het huwelijk van aartshertog Otto (liefst met een Italiaansche prinsep) het terugkrijgen van het familievermogen in Oostenrijk en de mogelijkheden van een herstel der mo narchie in Oostenrijk. Deze candidatuur zou de kleine Entente toelaten. Te Wee- nen zouden de kansen voor Otto van Habsburg met den dag stijgen. De Habs burgers genieten den steuH Van ex-koning Alfonso, van Spanje. DE GANGES BUITEN ZIJN OEVERS. CALCUTTA, 27 Aug. Bij de overstroo mingen van de Ganges zijn veertien dor pen onder water gezet. Vele menschen moeten zijn omgekomen,cfejCh alle' nadere berichten ontbreken. NED. HERV. KERK. NIEUW-LEKKERLANti, Donderdag 30 Augustus», n.m. 2.30 uur, Ds. Joh. van Dorssen. Huwelijksinzegening. OUD GEREF. GEM. CAPELLE a.d. IJSSÊL.j Woensdag 29 Augustus, 's avonds 7.1^ uur, de heer H. Vlot. CHR. GEREF. KERK. SCHOONHOVEN. Ghr. Geref. Comité. Koestraat 134. Woepsdag 29 Augustus, 's avonds 7.30 uur, Ds. C. Smits, van Sliedrecht. WATERPOLO. WIJ GAAN NAAR. SCHIEDAM. Met de S.Z. P.C. Schoonhoven. Morgen-, Dinsdagavond wordt in Schiedam de returnmatch ge speeld tusschen S.Z.C. I en S.Z. P.C. I, om een plaats in de Tweede Klasse van den Kon. Ned. Zwembond. Woensdag werd thuis van de Schie dammers na een prachtig gespeelden wed strijd met 3—1 gewonnen. Ook in Schie- I dam geven wij §.Z. P.C. een goede is, al mag zeker niet uit het oog wor- j den verloren, dat men alleen dan in staat zal zijn'S.Z.C. te verslaan, indien weer j even serieus wordt gewerkt ^Jsfcdit in hel eerste treffen bet geval was. Naar wij vernemen zullen «talrijke sup- porters de Peis naar Schiedam meemaken om S.Z. P.C. I aan te moedigen tijdens i den zwaren kamp, die hen ongetwijfeld wacht. j Stel Uw aanhangers niet teleur, eerste zeventallers! H 0 L L A N D—B E L G I E. Op Koninginnedag (31 Aug.) speelt S.Z, 4 P.C. I tegen de Zwemclub Mechelen. Schoonhoven. Tot waardig besluit van het. seizoen 1934 wacht den polo-liefheb- j bers uit onze gemeente en omstreken nog een bijzondere attractie. De Zwemclub Mechelen, spelende in de eerste klasse van den Belgischen Zwem bond, gaat een tqprnee maken door Neder land en zal a.s. Vrijdag de gast zijn van de Schoonhovensche Zwem- Polo-Club. Natuurlijk zijn de Belgen veel sterker dan onze sfadgenooten, misschien wel tè sterk, maar het Jjestuur van de poloclub heeft om twee redenen geineend deze schoone gelegenheid niet te -mogen laten voorbijgaan. Ten le kunnen de S.Z. P.C.^pelers van de Belgep veel leeren, dat hun het volgend seizoen heel goed te pas zal komen en 2e. is het bestuur er van overtuigd het Schoonhovensche publiek een groot, genoegen te doen, door het' kennis te laten maken met het betere spel, d.w.z. sterk le klasse spel, want het Nederland- sche spelpeil staat lager dan in het bui tenland, zooals onlangs in Maagdenburg helaas overduidelijk is gebleken. Het belooft een polo-demonstratie te worden van de allerbeste soortl VOETBAL. DE WEDSTRIJDEN VAN GISTEREN. Schoonhoven. Met ©en drietal invallers speelde gisteren bet eerst© elftal van „Sportclub" een vriendschappelijke wed strijd te Gouda tegen een sterke „Gouda"- combinatie. De wedstrijd eindigde met een 64 overwinning der Gouwenaars; de rust gipg in met een stand van 32. De wedstrijd van de B-junioren van „Sportclub", welke zij speelden tegen die van „Geel Zwart" t§ Groot-Ammers, ein digde met een overwinning van 31 voor „Geel Zwart". DE STRIJD OM DEN ZILVEREN WITTE STAD-BAL Beëindigd. Stolwijk. De gisteren alhier gehoudetf finale om den Zilveren Bal had tot uit slag dat Dilettant I van Krimpen a.d. Lek zich met een 42 overwinning op Stol wijk I voor een jaar in het bezit stelde van het bijzonder fraaie voorwerp, waar door dus S.S.V. I den tweeden prijs won. „De Zwaluwen I" versloeg met 2—1 „G. S.V. III" van Gouda, zoodat de Bergam bachtenaren den 3en en G.S.V. den 4©n prijs verwierven. De wedstrijden werden ditmaal opgeluisterd door vroolijke gramo- foon-muziek, - die door een radio-handel versterkt werd uitgezonden. Na afloop maakte de heer T. Kqot, de eminente voorzitter van S.S.V., van de luid-spaeker gebruik, om alle deelnemende vereenigingen, bondsofficials e.a., die er toe hadden medegewerkt om dit toumooi zoo schitterend te doen slagen, hartelijk dank te zeggen, daarbij de hoop uitspre kend allen het volgend jaar, maar dan op het nieuwe sportterrein, dat zijn voltooiing nadert en aan de hoogste eischen voldoet, weer te zien. Hierna reikte de heer Koot met een toepasselijk woon} de prijzen uit. En inderdaad, de Stcflwijksche Sport- vereeniging kan met groote voldoening op dit buitengewoon geslaagde voetbaltour- nooi terugzien! Ammeratol. Zaterdagmiddag Jun.-com petitie G.V.B A.V.V. aLekkerkerk a 1<2; Zondagmiddag: om de medaille: A.V.V. IIIBergambacht III 110; A.V. V. IV—Supporters 2—1; A.V.V. I trok met 5 invallers naar Gouderak II en wist door een gelijk spel van 3—beslag te leggen op 3en door Gouderak uitgeloofden bekeö Groot-Ammers. Op het sportterrein hadden de volgende voetbalwedstrijden plaats: w Zaterdagavond j.l. speelden de K.N.V. B. derde klasse Amersfoortsche Boys te gen een combinatie van spelers uit ver schillende vereenigingen uit dezen om trek. De Boys verloren dezen wedstrijd met 21. Zaterdagmiddag speelde het junioren elftal van Geel Zwart alhier tegen B-ju- nioren van Sportclub van Schoonhoven. Geel Zwart won met 31. Zondagmiddag werd een vriendschap pelijke wedstrijd gespeeld, door de vv Groot-Amiqers I tegen de v.v. Lekkerkerk II. Groot-Ammers won met 51. Krimpen a.d. Lek. Zaterdagmiddag heeft de officieele0 opening plaats gehad van het nieuw aangelegde voetbalveld der voetbalvereeniging Dilettant. Het succes voor onze club, die speelde tegen D.C.V., uit Krimpen a.d. IJssel, bleef uit. De gas ten speelden beter. Met 6—0 kwam het einde. Wat het terrein betreft, dit kan tot het beste uit den omtrek "tvordeii gerekend. Zondag speelde Dilettant tegen Berg ambacht. Dilettant won met 9—0. Zondag wist Dilettant van Stolwijk de zilveren bal met 42 le winnen. snelheid over de versperring, zoodat de banden van den auto, werden vernield. De bestuurder verloor de macht oypr zijn auto en reed tegen een boom. De ambtena ren zagen iemand wegvluchten. In een greppel langs den weg lag het lijk van den een en twintigjarigen B. uit Maas tricht. D.e auto was vrijwel geheel .ver nield. In de wagen lagen tidh balen sui ker. I Om zes uur werd te Wijk aangehouden v. dc B., die aan het hoofd l^cht gewond was. Daar het veilhoeden gewettigd is, dat v. d. B. de bestuur4er van den smok kelauto was, zal togen hem proces-ver baal wörden opgemaakt terzake van het veroorzaken van dood dOor schuld. DE RONDVLUCHT BOVEN ÓNS LAND, Mist veroorzaakt oponthoud, faet begin van de rondvlucht boven oils lafnek, waaraan een groot aantal vliegtui gen deelneemt, is, niet erg opwekkend ge weest. Mist, rdist en nog eens mist. De berichten die van de verschillende vlieg velden binnen kwamen, ''waren Vrijdag weinig aanmoedigend. Twente, dat het eerste doel van de rondvlucht was, meld de gelukkig al spoedig: goed zicfft. Ook op Schiphol trok eindelijk de ne vel op, op Waalhaven bleef hij echter nog lang hangen. Te Saesferbérg verkeerde iedereen in gespannen afwachting. Debe- VON GRONAU. OP DE SPIJKERPLANK. Smokkelauta tegen een boom. Zaterdagnacht kwam bij Maastricht uit Belgié een gepantserde vrachtauto iu snelle vaart aangereden. De rijksambte naren legden spijkerplanken op den weg en aan den bestuurder werd door de ge bruikelijke signalen en „waarschuwings schoten tè kennen gegeven, dat hij moest stoppen. De auto reed" met on'""-miD derde Een der deelnemers aan de Nederlend- sche rondvlucht, de Duitse he vlieger Von Gronau, bekend om zijn Oceaanvluchten en zijn vlucht om de wereld. langstelling was er heel groot. Verschil lende vliegtuigmodellen stonden bij den hangar opgesteld, vlaggen van verschei dene nat(es wapperden van de loods. Om kwart over elf kwam het eerste sport- vlfe&tuig aan. Het tweede volgde spoedig daarop, het derde liet evenwel latog op zich wachten. Om kwart over twaalf ein delijk landde bijna een heel eskadeb. Bui- tenlandsche vliegers waren nog steeds niet geland. Op het vliegveld in Twente land de te'half twee het eerste vliegtuig, een Fokker met vijftien passagiers. Ook daar was de belangstelling groot. To Eindho ven kwamen de 200 deelnemers van de rondvlucht ruim een uur te laat aan. Te gen half zeven waren allen op het vlieg veld „Welschap", waar een vijfduizend toeschouwers zich verdrongen, geland. Zaterdagmorgen ruim elf uur kwam 't eerste vliegtuig op het vliegveld Vlissin- gen aan. - Daarna kwamen achtereenvol gens ook de andere toestellen binnen, zoo dat te ongeveer 12 uur een 60tal machi nes waren geland. Na door den burge- meester toegesproken, vertrokken de deelnW^&wmr hoW Britannia, waar de lunch^R|ö^puruikt. De volgende be stemming vliegveld Gilze Rijen. Hei einde nadert. De laatste etappe ging van Gilze-Rijen, in Noord-Brabant, naar Waalhaven. Om vijf uur lndde op Waalhaven het eerste vliegtuig. Een half uur later waren alle toestellen geland. Voor de aankomst bestond groote be langstelling. Toen alle vljogtuigen geland waren, verzamelden zich de deelnemers, officials en belangstellenden voor het clubgebouw van de Rotterdamsche Aero Club. Do voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart Ir De Vogel rpikte de eerste uitgeloofde zilveren wisselbeker uit aan de Rotterdamsche Aero Club. Deze beker is een cluhprijs^ die uitge loofd was voor eeh wedstrijd in hot ont dekken van kruizen, die op het parcours waren verspreid. Tot besluit werd in het Kurha.ua te Scheveningen een maaltijd gehouden, aan geboden aan de deelnemers van de rond vlucht A© een aantal eeregasteD. WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen van 27 Augustus. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den yocigm dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Zwakke tot matige, later mogelijk verdei toenemende Oostelijke tot Zuidelijke wind; aanvankelijk nog helder tot licht be wolkt; waarschijnlijk droog, behoudens dauw; iets warmer. Waterstand; Schoonhoven hoogwater 8 40 uur, Ï.03M Vreeswijk hoog water 9uur,. 1.20 M Keulen stand 1 42 M., val 0.05 M Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 68 graden Fahrenheit. 3 Maandag 27 Augustus: Op 19 32 onder 4 11. Laatste Kwartier Vrij dag 31 Augustus. Ongevallen. Tijdens de rondvlucht hebben zich en kele ongelukken voorgedaan die echter goed zijp afgeloopen. Te kwafrt over een is op het vliegveld te Soesterberg een sportvliegtuig, bestuurd door den heer G. v. d. Heuvel over de kop geslagen. De in zittenden werden licht gewond, het toestel geheel vernield Te Nijkerk kreeg de heer T)e Mul met zijn Fokker op weg naar Eindhqven een motordefect, en moest een noodlanding maken. De vlieget is per trein verder gegaan. CHINEES DOOR LANDGENOOT VERMOORD. Om een beetje geld Te Rotterdam heeft zich Vrijdagmorgen een drama met doodelijke afloop afge speeld. Een Chineesche kantoorbediende van de Rotterdamsche Lloyd Chan Yuit Chun begaf zich dien dag naar het kan toor. Toen hij uit de tram stapte werd hij opgewacht door Teng Chiri uit Kwan- tong, stoker, die een eind meeliep. Op eens haalde deze een reovlve? voor den dag en schoot Chan Yuit Chun in het hoofd. Achtereenvolgens schoot hij alle patronen op zijn slachtofefr af. Personen die op het geluid van de scho- waren toegesneld, wisten den dader te grijpen en aan de politie over" te leveren. Hot Slachtoffer is oven later overleden. Uit het verhoor van den dader bleek de reden tot deze misdaad. Chiri had eenige jmaandon geleden bij de Llovd afgemon sterd De sshippingmaster had een be paald bedrag van Chiri's gage afgehou den voor oen eventueele snelle aanmon stering. Van aanmonsteren kwam niets en Chiri wilde zijn geld daarom terug Chun weigerde steeds. Vrijdagmorgen scheepte hij Chiri eveneens af, waarop deze in woede ontstak en den moord bo- fcing. NOODWEER. Portugal wordt de laatste dagen ge teisterd door stormen van ongekende he vigheid. Na dagen van abnormale hitte, 'zijn onweders, wolkbreuken en hagelstor men losgebarsten, waardoor de veldge-' wassen en wijngaarden grootendeels 'zijn vernield. Talrijke boeren zijn gefuineerd. Te Alvacoes de Corgo zijn de rivieren buiten haar oevers getreden en de bewo ners van de in de omgeving staande hui zen moeten per boot gered worden. In hei district Anadia werden drie personen door den bliksem getroffen en gedood. VLIEG DEMONSTRATIE MET SLECH TEN AFLOOP. Te New York wilden twee Chineezen, die wenschten te worden opgenomen in 't vliegprcorps van hun vaderland, hun vliegkunsten toonen aan den daar aanko menden Chineescheh generaal Tsjang Fak Wpi, die per boot in New York aankwam Zij hielden op 700 meter hoogte bover Brooklyn een schijngevecht, waarbij zij tenslotte zoo dicht bij elkander kwamen, dat een der vliegtuigen geraakt werd door de propeller van het ander, met het ge volg dat het toestel «aar beneden stortte en op het dak van een huis terecht kwam terwijl het andere vliegtuig met een be schadigde motor een 3 K.M. verder lig gend terrein kon bereiken, doch daar over den kop sloeg. De eerste vlieger overleed spoedig na zijn val, de tweede bekwam eenige verwondingen; i hij» zal bovendien nog een onaangenaam naspel beleven daar demonstraties van particuliere vlh tuigen slechts bij wijze van uitzonde'ii worden toegestaan. 5 De heete soep. Engeland en Japan. De Nazi's en Oosten rijk. Niet welkom. In Italië zijn groote legermanoeuvres gehouden, die, zooals zulks gebruikelijk is, ook zijn bijgewoond door buitenlandsche officieren. Na afloop van die oefeningen heeft de Italiaansche minister-president een toespraak gehouden tot die buitenland sche en tot de Italiaansche officieren, waarin de leider o.a. zeide: „Niemand in Europa wil oorlog, doch het denkbeeld er van zweeft in de lucht, bij kan ieder oogenblik uitbarsten." Als men dat zoo leest, zou men geneigd zijn zich ongerust te maken over die woor den van een der belangrijkste figuren van Europa en als men dan nog er bij leest, hoe groot de spanning is tusschen Rus land en Japan, en dat Engeland bezig is met Japan aan te pappen, wordt die on rust nog ^rooter. Maar jnderdaad zal deze soep niet zoo heet yy,orden gegeten, ais zij wordt opge diend. .Mussolini, moet men niet vergeten, is een vereerder van den oorlog. Van hem zjjn de woorden, dat een man pas man wordt door den oorlog, en als hij dus sp&ekt, zooals hjj gedaan heeft, dan is hetzelfde, als of die woorden zijn gebruikt door een vurig militairist. Wat de spanning tusschen Rusland en Japan betreft, dit lijkt heel wat, maar is niet heel wat. Het gaat bij die ruwe om de Chineesche Oosterspoorweg, waar over,de twee landen elkaar sinds lang in 't haar zitten. Zij slaan daarbij op. taféï, kijken elkaar woedend aan, grijpen telkens dreigend naar bun, zwaarden, maar bei den denken daarbij: al* 't toch maar in 'a Hemelsnaam niet tot een geveoht, tot een oorlog, k'omt. Noch Rusland, noch Japan kunnen een ooidog gebruiken en de berichten omtrent he(» samentrekken van Japansche oorlogs schepen en vliegtuigen en,van Russische troepen naar eikaars richting,"Zijn niet veel anders dan probeersels om elkaar vrees aan te jagetf. Geen der twee landen be schikt over genoeg geld en oven genoeg crediet om iets zoo ontzettend kostbaars als een. moderne oorlog te kunnen begin nen, gezwegen nog van de zekerheid, dat zij bij ©en oorlog alleen maar kunnen ver liezen en nifts winnen. Naar uit Mpskou wordt gemeld, bevat de geheele Sow*jet-pers berichten uit Sjanghai, waarin de geruchten over En- gelsch-Japanscfie onderhandelingen be vestigd worden. De pers legt er den na druk op, dat eèn verdere toenadering tus schen Engeland en Japan in het Verre Oosten stellig haar terugslag zou hebben op den geheel en internationalen toestand. Gezien den Bijzonder gespannen politieken toestand in hef Verre Oosten is deze stap van Engeland speciale beteekenis. tie samenwerking tusschen Engeland en Ja pan bewijst, dat de Engelsche politiek haar vijandige houding tegen Sowjet-Rus- land nog niet beeft opgegeven, ondanks haar officieel vriendelijke houding ten aanzien van het Oost Europeesche pact. Het .militaire gerechtshof te Graz heeft 15 nation aal-socvia 1 is ten uit Sinabelkir- chen wegens oproer schuldig bevonden en hen veroordeeld tot straffen, varieerend van 7 tot 1 jaar zware kerkerstraf, met AARTSHERTOG OTTO OP REIS. Aartshertog Otto van Habsburg me^ den \Koning van Zweden, dien hij op zijn zomerresidentie Solleden bezocht. volledige opsluiting in het donker telkens op 25 Juli. Een beklaagde werd vrijge sproken De krijgsraad te Ween en heeft vonnis gewezen "tegen 22 opstandelingen uit het Burgenland. van wie 21 veroordeeld zijn tot kerkerstraffen van 1 tot 15 jaar, ter wijl de ingenieur Gallbrunner voor de ge wone rechtbank zal terecht staan. Op de jaarlijksche vergadering van den Bond van Zwitsersche legerofficieren, die te Aarau is gehouden, werd een resolutie aangenomen, waarin de Zwitsersche regee ring dringend wordt verzocht tegen de toe lating van Rusland tot den Volkenbond te stemmen. De officierenbond is van meening, dat het toelaten van een Russische delegatie te Genève, het verspreiden van bolsjewis tische propaganda zal vergemakkelijken en dat de grondslagen van de Zwitsersche nationale verdediging hierdoor zullen worden ondermijnd. VOOR ECONOMISCH HERSTEL. België verlaagt de belastingen. De Belgische Staatscourant van Zater dag bevat een reeks koninklijke besluiten waarin Verschillende financieel© maatrege len zijn vervat, die de Belgische regeering op grond van de haar verleende volmach ten heeft genomen, ten einde te trachten een herstel van het economisch leven en een vermindering der werkloosheid te be werkstelligen. De regeering tracht dit o.a. te bereiken door een verlaging van verschillende be lastingen, zooals crisis-bijdragen door 'ambtenaren, van vermakelijkheidsbelastin gen en van diverse lasten, welke op het bedrijfsleven drukken. Deze reducties zijn lot stand gebracht, zonder dat andere be lastingen werden verhoogd, met andere woorden, dus alleen door bezuinigingen. In totaal wordt door deze maatregelen en een gelijktijdig ingevoerde reorganisatie van het bank- en credietwezen voor de Belgische industrie een vermindering van lasten verkregen, die 350 millioen francs beloopt. Waarschuwing. Bergambacht. Gewaarschuwd wordt te gen de handelingen van Brantje Sevinga te Rotterdam, van beroep assuradeur, laatstelijk werkzaam onder den naam Ne- derlandsch Hypotheek- Crediet- en Admi nistratiekantoor, achtereenvolgens geves tigd geweest te Schiebroek, te 's-Graven- zande en te 's-Gravenh^ge, die per ad vertentie credieten en hypotheken aan biedt, waarvoor een bedrag voor onkosten moet worden gestort, terwijl in den regel daarvan niets terecht komt. De heer J. van Raalte te Schoonho ven heeft verzocht de aan hem verleende concessie voor het distr,iï>ueeren van ra dio-centrale in deze gemeente over te dra- gén aan de heeren H. Rehorst en A. Jan- De Christelijke .Zangvereeniging „De Lofstem" heeft óp het verzoek van de Oranje Nassauvereeniging om met de mu ziek- en zangvereenigingen deel te nemen aan het 'fa geven concert ter herdenking van dpn verjaardag van de Koningin, te houden op Dinsdagavond 4 September, af wijzend beschikt. Bergambacht. De leden van de zangver- eeniging „Zanglust" hebben aan hun di recteur, als blijk van erkentelijkheid voor het behaalde succes op het concours te St. Maartensdijk een bloemstuk aangebo den. De Rijkspolitie heeft tegen Mdrie per sonen proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet. Berkenwoude. Deze week zijn de hand- brandspuiten hier geprobeerd en beide in goede orde bevonden. Aan het materiaal haperde niets. Capelle a.d. IJssel. De gemeente-politie heeft als verdacht van kippendiefstal ten nadeele van P. A. Hoogendam op 18 Aug. verbaliseerd J. K. en J. St., beiden alhier. Festival. Capelle a.d. IJssel. Het festival, dat 16 Juli zou worden gehouden en toen door den burgemeester, om de in onze gemeente voorkemende ongeregeldheden is afgelast, zal nu gehouden Worden op 15 Sept. Capelle a.d. IJssel. Het pl. crisiscomité heeft per circulaire aan de stempellokalen bekend gemaakt, dat voor kostprijs aan werkloozen, vanwege het pl. crisiscomité winteraardappelen worden verstrekt. For mulieren zijn op het gemeentehui^ gratis beschikbaar. Begrooting eindelijk sluitend. Gouda. De, gemeenteraad heeft, nu Ged. Staten de begrooting voor de derde maal hebben teruggezonden, vergaderd om als nog het ontbrekende bedrag groot pl.xn. f 11.500 te vinden. Ged. Staten hadden den wensch te kennen gegeven, dat dek king gezocht zou worden in het creëeren Binnen enkele dagen zullen zij hier zijn en zal de groote indringing in Europa beginnen. Binnenkort zullen er evenveel Tuxedo's zijn als ster- ren aan den hemel I van nieuwe ontvangsten, of wel in het ver minderen der uitgaven. Aanvankelijk wil de de meerderheid van B. en W. deze dekking vinden door de subsidie aan het Van Iterson-Ziekenhuis te verminderen met f 2750 en door op de loonen en sala rissen der gemeentewerklieden en ambte naren en op die der instellingen, een nieu we kort'ng van 3 pCt. toe te passen. Hier van wilde zij echter het personeel in dienst bij de gemeente-politie uitgezonderd zien. In verband met het feit, dat de regee ring in overweging heeft genomen de las ten der werkloosheid «te wijzigen en een werkloosheidssubsidiefonds, aanvangende met het jaar 1934, in te stellen; in ver band ook met een schrijven van den mi nister van binnenlandsche zaken, waarin het college werd verzocht een herziening der salarisregeling van het personeel ,der gemeente ter hand te nemen en te <Joen ingaan uitorlijk 1 November 1934, stelde de meerderheid van B en W. thans den raad voor, de gemeente voor de Gemeente fondsbelasting te rangschikken in de 3de klasse, waardoor een verhooging der op brengst kan worden geraamd van pl.xn. f 30.000. Dat voorstel van B. en W. werd met de steramen der S.D.A.P. en die der heeren Polet (A.-R.), Muylwijk (A.-R.) en Van der Endt (Ö.-H.) tegen, ten slotte aan vaard. waardoor de begrooting sluitend is gemaakt. De gemeenteraad heeft dr. A. Scheij- grond benoemd tot leeraar in de natuur lijke historie aan het gymnasium, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van mej. M. S. de Vries te Utrecht. Hardinxveld. Het werk betreffende de verbetering van den Parallelweg benoorden de spoorlijn tusschen de Nieuwesteeg Schelluinen is aan den laagsten inschrij ver, den heer H. de Jong alhier, gegund voor de som van f 11.360. De weg zal worden verhard en de verbinding vormen tusschen Giessen-Nieuwkerk en Gorinchem Maandag 27 Augustus is met de werk zaamheden een aanvang gemaakt. Verloren: Een rijwielplaatje, Rivier dijk A 92, Hardinxveld Weggeloopen: een wit poesje, Rivierdijk B 643. De heer J. J. Koster, onderwijzer aan de o. 1. school II is met ingang van 21 Augustus op wachtgeld gesteld. Hij zal echter aan deze school als kweekeling werkzaam blijven, waardoor het aantal leerlingen praotisch hetzelfde blijft. Kort raadsverslag. Krimpen a.d .IJssel. In de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering is besloten tot toelating van H. Twigt als Raadslid. Met 8 tegen 2 stemmen (de heeren Vermeulen en Verstoep) werd besloten de vermake lijkheidsbelasting te restitueeren aan de Vereeniging tot bevordering van Getrouw Schoolbezoek, nu de onderwijzers belange1 loos een avondjfe gegeven hebben om gel den bijeen te krijgen voor het schoolreisje. Met 9 tegen 1 stem (de heer Vermeulen) werd besloten de belasting voor de café's. naar den grondslag Personeele belasting terug te brengen tot 1/3. De minister van b'nnenlandsche zaken maakte bezwaar te gen de wedderegeling voor de veldwachters en deze is thans vastgesteld op f 1600 tot f 2000. Andermaal kwam in behandeling de begrooting 1934 en werd het subsidie voor Het Groene Kruis met f 50 verlaagd en gebracht op f 1000. Ged. Staten blijven aandripgen op invoering van een lichtbe- lasting en na uitvoerige bespreking werd be sloten niet tot invoering daarvan over te gaan, doch de straatverlichting, die anders met 1 September a.s. zou beginnen te branden, ook gedurende de wintermaanden te dooven. Gehandhaafd werd het tarief voor de waterleiding op 9 pCt. De loopen- de kasgeldleening met de Coöperatieve Centrale Raiffeisertbank weVd met 3 maan den verlengd, terwijl daarnaast oen kas geldleening werd aangegaan ad f 120.000 met de gemeente Capelle a.d. IJssel, ren tende 4 pCt. Hoewel dit jaar op 31 Augustus geen openbare feestelijkheden zullen plaats heb ben, wordt deze dag toch niet onopge merkt voorbijgegaan. Des hiorgens zal de Oranje-Garde defileeren en worden geïn specteerd door het Gemeentebestuur. Des avonds'zal een wandeling door, de ge meente worden gemaakt door muziek- en zangvereeniging en de Oranje-Garde, waarna een lampionoptoeht wordt gehou den, terwijl muziek en zang een concert zal geven in de Tuinstraat. Op Donderdag 30 Augustus zal de Ver een. „Den Vaderlandt Ghetrouwe" een herdenkingsavond houden in de Bijz. School I, waar een rede zal worden uitge- I sproken door Ds Buiskool alhier. Op Zaterdagmiddag 1 Sept. zal de buurtvereeniging der Steenbakkersstraat i een kinderfeestje organiseeren. DE NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT Op het kasteel Oud-Wassenaar werden de deelnemers aan de Ned. rondvlucht ontvangen. De Burg. de Monchy in gesprek met Staatsraad Fletian en Wenenast. Langerak. B. en W. hebben vergunning verleend aan het Helden der Zee Fonds „Doms Rijkers" tot het houden van een collecte in deze gemeente in October of November. Toen Vrijdagmiddag de 65-jarige J Stigter, wonende va de Waal, niet op tijd thuis kwam, stelde .jnen een onderzoek in op het land alwaar hij werkzaam was. Daar trof men heip aan, doch de levens geesten bleken reeds te zijn geweken. Een hartverlamming had een einde aan zijn leven genaakt. Kinderverlamming. Langerak. Bij een kind van den veehou der S. G. Verhoeven, doet zitdi een geval van kinderverlamming voor. Het schijnt echter niet van ernstigen aard te zijn. Brand. Moercapelle. Zaterdagavond ongeveer 7 uur brak brand uit bij den landbouwer Van Velde, aan de Oranjebuurt. In een oügwenk stonden drie bergen, staande op het erf, in lichte laaie. Als men weet dat even te voren het laatste voer 'koren in de berg was geborgen, begrijpt men, dat dit voor Van Velde een groot verlies is. Mede is verbrand een dorschmachine van den heer De Man. Verzekering dekt de schade. Uit het politieonderzoek is gebleken, dat jongens met lucifers hebben gespeeld, waardoor de brand ontstaan is. Gevonden: een helastingplaatje, te bevragen bij den heer Van Kralingen, Achterweg te Moercapelle. Moercapelle. Op de Donderdag 23 Aug- 1934 gehouden eierveiling waren aange- voerd 8794 kippeneieren, prijs f 3—3.50. 200 henneneieren prijs f 2.05—2.15, 141 eendeieren prijs f 2.30—3.15, alles per 100 stuks. Nleuwerkerk a.d. IJssel. De heer A. J- Verkleij is te Wageningen geslaagd voor de akte tuinbouwkunde l.o. Muzikale rondgang Nieuw-Lekkerland. De muziekvereeni- ging „Apollo" heeft deze week een paar keeren 's avonds een marsch door de ge- meente gemaakt. De opgewekte muziek i brach( vele belangstellenden op de been. Hoofddoel van den rondgang was het ver- koopen van loten, ten bate van de veree niging, waarmede enkele jonge dames zich belastten. Zij maakten goede zaken. Ouderkork a.d. IJssel. De Plaatselijke Afdeeling van de Prot. C«hr. Reclasseerings vweeniging „Het Hoogeland", welke ver eeniging arbeidt onder ontslagen gevange nen, zwervers, alcohol'sten enz., zal in de maand Nov. a.s. in de O L. School I op het Dorp een filmavond geven, waar op de getouwen en do werkwijze der vereeniging in beeld zullen worden ge bracht. Ook een'ge jaren geleden werd kort na dc onr'rht'ng der Plaatselijke Af- deel'ng een dergelijke filmavond gehouden welke toen veel succes had. BEDRIEGLIJKE BANKBREUK. De Dordtsche rechtbank had den land bouwer A. V. te Leerdam ter zake van be- driegelijke bajikbreuk veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. V. had, toen hij in staat van faillissement verkeerde, aan den curator verzwegen dat hij nog een hy pothecaire vordering groot f 500 had. Het faillissement is bij gebrek aan baten op geheven. Het Haagsche Gerechtshof heeft titans bet vonnis bevaligd. BELEEDIGING VAN EEN AMBTENAAR Het Haagsch Gerechtshof wees arrest in de zaak van J. de K. teSchelluinen, die door den politierechter te Dordrecht wegens eenvoudige beleediging van een ambtenaar was veroordeeld tot f 15 subs. 15 dagen. Het Hof heeft dit vonnis beves tigd. OVERTREDING CRISIS TARWEWET. J. v. K., koopman te Montfoort, had zich te verantwoorden voor den Kanton rechter te Utrecht, omdat hij 24 zakken bloém „op speculatie" gekocht had, en tarwebloem en tarwemeel dus voorradig had, zonder dat het register was bijge houden. Verd. verontschuldigde zich dooi te zeggen dat hij eigenlijk geen graanhan delaar was, maar handelaar in veevoe der. Gaat u dan wel eens meer buiten uw branche? Koopt of verkoopt u dan wel eens konijnen? vroeg de kantonrechter en verdachte antwoordde, dat hij eigenlijk ook zoo'n klein beetje veehandelaar is; de bloem had hij op speculatie- gekocht. Dat doet niets terzake vond de kan tonrechter, als u bloem koopt, dan moet u dat in het register aanteekenen. Boven dien is u reeds tweemaal voor een derge lijk feit veroordeeld. Dat was een ander seort bloem, ver weerde verdachte zich. Dat komt er niets op aan, zoo zoet jes aan moet u het geleerd hebben, meng de de ambtenaar van het O.M. zich in de discussie. Tja, zuchtte verdachte, het terrein van de bloem is pok zoo uitgestrekt De ambtenaar vkn het O.M. vroeg f 125 boete subs. 40 dagen hechtenis., Verdachte betoonde zich zeer ontsteld, en riep uit dat dit toch veel te veel was. Ik had de zakken bloem maar e?n paar dagen in huis. Dat maakt, geen verschil vond de ambtenaar. De crisiswetten zijn er ge maakt om den landbouw te steunen en ze. hebben ook geholpen, want vele landbou wers zijn er weer door op de been geko men. Anderen maken misbruik van deze wetten en daarom moet de controle goed zijn. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tot f 80 boete subs. 40 dagen hech tenis. er 'er uk 95. De leeuw was onder de bedrijven haast vergeten. Maar die was daar zeker niet mee tevreden, want plotsel'ng spoot I uit den hoop l\out en meloenenpulp een straal naar boven, waarvan alle mannen, die hun gedachten alleen bij don stouten 1 Tom hadden, c^ens erg schrokken. H k-/s*JHPe/FT/?A 96. I'e leeuw kiotg liet gevoel, of hij in den modder aan het verdrinken was. Hij niesde en pioestte afwisselend met grommen, en de nattigheid spatte oiu hem l.cen. Met al zijn gcslik minderde de ine- loenberg ook zienderw ijze, de mannen za- 1 gen de hoon steeds slinkei^

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 2