SCH00NH0VEN5CHE COURANT 'M O* i .ASSER. DE LANDBOUW GESTEUND! M Plaatselijk Nieuws J Hoe, dat in Canada gebeurt. I TWAALF BLADZIJDEN No. 8397. VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1934. 6fie JAARGANG. NIEWIADVOORZUIDHOLLAND EN UTRECHT Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten. S. A. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN. HAVEN 25 Postrekening 13703. ■gen. hel Door Dr. Econ. LÉON* E. COURT te Montreal. ‘nisoord af- Schout bij het volk getoond. Jezus verrijzenis heeft i ge ver- levensmiddel! xijn, treedt c H.M. KONINGIN WILHELMINA, die heden haar 54sten verjaardag viert. De pr eepc poht iet enthousiasme' torfers, die allen, !r komende favo- R BELGEN. g niet definitief iheid de Mechel- i onze gemeente arschijnlijk met 5 middags om 4 liet bij machte elingen te doen, oor het bestuur imissie van ont in, die de Belgi- se gemeentelijke chtigen, indien ‘dstrijd zelf is irwijl bovendien t tweede zeven- >n een combina- chem, aan het bijzetten. bekende radio- angloos aange- e te verzorgen, aanvaard. De ubliek worden Ihelmus en de eld. Het wordt Krimpen a.d. Lek. De heer P. Rombout heeft van Werkspoor te Amsterdam on- derhandsch gekocht het woonhuis op de Rijsdijk om daar een winkel te openen. Krimpen a.d. IJssel. De 19-jarige G. Wiegman, die uit visschen was en niet op tijd thuis kwam, is door zijn vader ver dronken gevonden in een sloot. Hij was lijdende aan toevallen en dit is ook de vermoedelijke oorzaak. Bouwvergunning is verleend voor den bouw van een woonhuis langs den IJsseldijk, aan H. Sprong. In de vacature L. J. van der Linden is tot lid der Werkloosheidscommissie be noemd de heer H. Heuvelfrian. ABONNÉ’S, die zich aan c zooOo^iXir1^ erk van de Ie prestaties. direct het Initiatief ij de links-voor op irhinderd wordt t» digger, die hem het en een aanval la ke door naastschie- levert. Even later ver, waarna het ge- ken naar het mid st en dan overgaat van de jongens uit rije worp, genomen m goed geplaatst rordt door dezen m naar den geheel lor, die voor het net doet trillen. De nu zoo goed als n, maar het hier- ilen der voorhoede aanbreekt met hog it verschil. ft wit beslist pech van den links-voor komt en naast den vel een seconde la- tal van blauw ook ij gaat juist naast, irker en de witten Irongen op eigen et verder brengen te uitvallen, waar- een schot inzendt, asseerd, doch op' ft het leder den zonder dezen te pogingen stellen werk om gelijk te; luide aangemo»-l aan den oever le meerderheid ;ich dan ein'delijk greep van hun tste oogenblikken enooten, doch als maal fluit is het als „Göbertanger”, een grijze kalk-zand- steen, benut voor den 1 M. hoogen onder bouw, werden gebruikt. De kapel zal als vergaderzaal voor de restauratiecommis- sie in gebruik worden genomen. Op 17 September zal de kapel aan de Ned. Herv. Gem. worden overgedragen. thans bogen op een sportterrein, dat in uitstekende conditie verkeert. Als blijk van erkentelijkheid bood spr. den heer Eelkema een vulpenhouder aan met inscriptie: ter herinnering A.S.V. Daarna vertolkte de heer G. de Vos als voorzitter van AjV.V. de gevoelens van waardeering dier vereeniging en bood als aandenken aan een keurig omlijste foto van Ammerstol. De heer Eelkema dankte voor deze at tenties, welke hij op hoogen prijs stelde. Als laatste herinnering wenschtp ook hij iets achter te laten en schonk aan A.S.V. een aandeel van f 100, waarvan f 25 be stemd is voor A.V.V. Voor deze bedragen kunnen de vereenigingen iets blijvends aanschaffen. Onder hartelijke dankzegging werd deze laatste gift aanvaard.’ Na nog enkele goede wenschen te heb- bfen uitgesproken sloot de heer Eelkema de laatste vergadering van A.S.V., welke onder zijn leiding ia gehouden. Krimpen a.d. IJssel. Eierveil’ng 29 Aug. Aangevoerd werden 2300 eieren. De prij zen waren: Kippeneieren f 33,60; eepd- eieren f 2,75. Kaas f 0,180,20 per pond. Koninginnedag. Lekkerkerk. Programma van de feeste lijkheden ter viering van den verjaardag van de Koningin: 8 uur v.m. Lossen van saluutschoten; 8.30 uur Samenkomst der schoolkinderen. Korte rondgang door de kom der gemeente met muziek. 9 uur Óf- ficieele opening door den burgemeester vanaf het bordes van het raadhuis, gevolgd door kinderzang. Tractatie der, kinderen. 10 12 uur Ringrijderij voor paren met til bury’s en ringrijderij voor jongens en meisies op Petsen: 25 uur n.m. Volks spelen op het Sportterrein. MastkFmmen voor jongens en mannen boven 16 jaap. Ge- dat gedurende van de S.Z. 'an de ongezellig was geheschem boonhoven allen l namen van de- che zwpmwereld Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden 1.25; p. post f 1.50. Met verzekering 15 cents meer. onze administratie opgeven voor de verzekering, z\jn volgen» de vastgeStelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NU UWE HAVBANK te Schiedam, van '“’---s Gulden bjj Qflfl Gulden bij verlie» QOfl Gulden by verlieB 1OO Gulden bij verlie» 4A Gulden bij verlies van Wv overlijden. Ju V van hand of voet. wv V van een oog. IVV van een duim. OU een anderen vinger. Afscheid J. Eelkema. Ammerstol. Woensdagavond 30 Augus tus 1934, heeft de heer J. Eelkema, in ver band met zijn vertrek naar Oudewater. in «en gecombineerde bestuursvergadering van de Ammerstolsche sportvereeniging en de Ammerstolsche voetbalvereeniging, af scheid genomen als voorzitter der eerstge noemde vereeniging. Namens de sportvereeniging bracht de heer P. Stigter den,scheidenden voorzitter dank voor hetgeen deze in het belang van de sport hier ter plaatso heeft gedaan. Ongeveer twee jaar geleden werden de eerste fundamenten van A.S.V. gelegd. Vele Moeilijkheden moesten worden overwon nen, doch dank zij de leiding, kunnen we costumeerde voetbalwedstrijd voor meisjes boven 15 jaar. Hindernisloopen voor jon gens beneden 15 jaar en hindernisloopen voor meisjes henedbn 15 jaar. 7.308.30 uur Concert door de Harmoniever. „Juli ana” en kinderzang op het sportterrein. 9 uur Lampion-optocht met de Harmome- ver. „Juliana”. Er wordt nog een étalage- wedstrijd gehouden, waaraan 22 winkels meedoen en welke Donderdag feeds aSn- vangt. Lekkerkerk. De openluchtuitvoering van de gymnastiekvereeniging K. D. O. met 1 medewerking van de zustervereenigingen K. D.O. te Krimpen a.d. IJssel, Sparta te Krimpen a.d. Lek; O.K.K. te Ouderkerk a.d. IJssel, op het terrein van de firma J. Broere Zn., daartoe welwillend be schikbaar gesteld, is uitstekend geslaagd en is door een buitengewoon groot pu bliek bijgewoond. Van 67 uur werd on der de vroolijke toonen van de Harmonie- vereeniging „Juliana" eed rondgang over het dorp gemaakt; het was een lust de medewerkenden in kranige houding te zien marcheeren. O.p het terrein teruggekeerd, namen de werkzaamheden een aanvang. De adspiranten afdeelingen werkten aan alle toetoestellen; ter afwisseling word ge werkt door dames en hoeren ploegen. Als gewoonlijk trokken de standen, hel ver licht, algemeen de aandacht. Lekkerkerk. Bij de door notaris G. H. W. Meijer in „Het Bonte Paard” gehou den afslag werden de perceelen toegewe zen als volgt: Perc.l: de bouwmanswoning met erf, varkensschuur 196, groot 0.22.34 water aan de Voorstraat 196, groot 0.22.34 H.A. aan G. G. Aarnoudse, voor f 4200. Perc. 2, weiland groot 0.50.80 H.A., aan M. Koolwijk voor f 2625; perc. 3, wpiland groot 0.83.93 H.A., aan Gebrs. I. en A E. de Vos, voor f 1550. Autobotsing. Lopik. Te Lopikerkapel had een «auto- botsing plaats tusschen een auto van J. Schep u’t Amersfoort en een auto, be stuurd door bode Eikelenstam uit Vrees wijk, komende uit de richting Schoonho ven. Het ongeval is te wijten aan roeke loos rijden van J. Sdhep, wiens remmen bovendien bij onderzoek door de politie niet in orde bleken te zijn. De vrachtauto van bode Eikelenstam is zwaar 'beschadigd. Een der spatborden is geheel vernield, de voorveer brak aan weerszoden af, terwijl de stuurinrichting defect is geraakt. Door een auto uit Vreeswijk is de wa gen naar deze gemeente teruggebracht. Lopik. Op Zaterdag 1 September zal L. V.C. een wedstrijd spelen tegen Brede- roddh uit Vianen. Aanfang 3.30 uur. Advertentiën: 1-6 regels ƒ1.30; elke regel meer 0.20; derde plaatsing halven prya. Adver tentiën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer”. H. g. UH Aanbesteding. .W-f Go^da. De heer G. Wulf raat heeft aan- besteed den bouw van twee woningen aan i M den Bodegraafschen Straatweg bij Gouda. De uitslag was als volgt: Gebr. Middelkoop te Gouda f 5483, Neven te Krimpen a.d. IJssel f 5600, u. Vonk te Stolwijk f 5671, Bakker en Riet veld te Gouda f 5751, J. Boer te Krimpen a.d. IJssel f 5751, Macdaniël te Reeuwijk f 5804, gebr. Karsbergen te Moordrecht f 5806, J. Bontebal te Zevenhuizen f 5805, H. de Jong te Ouderkerk a.d. IJssel f 5950, C. de Deugd te Krimpen a.d. IJssel f 6025, P. de Jong te Schoonhoven f 6140, gebr. Kok te Gouda f 6144, gebr. Van Bo degraven te Reeuwijk f 6145, A. van Herk te Berkenwoude f 6184, P. Bezemer te Bergambacht f 6399, gebr. Hoekwater te Gouda f 6660, Chr. de Jong te Gouda f 6790, geb#. Van Dam te Gouda f 6879, J. Kersbergen en Zn. te Gouda f 6909. Op hol. Gouda. Op de Zeugestraat stonden Woensdag paard en wagen van den groen- tenhandelaar A. van Wijk. Een natte zak viel van den bok op het dier; dit schrok en zette ’t op een loopen in de richting van den Lange Tiendeweg. De voerjnan trachtte nog ^ét dier te grijpen, doch dit gelukte hem niet. Hij kreeg een trap te gen de beenen, waardoor een diepe, hevig i bloedende wonde ontstond. In woesten galop, met de groentekar achter zich aan, rende het paaijd den Tiendeweg door. Tegenover de Zeugestraat liep het een trottoir o]5, waar een 3-jarig dochtertje van den heer W. d. Fliert op een stoeltje stond. Het kind werd onder steboven geloopen en viel met haar gezicht tegen een der wagenwielen. Een dames fiets werd weggeslingerd. Het paard werd aan den Groeneweg gegrepen. Het meisje had geen ernstig letsel. Gouderak. De dijkverhooging en ver zwaring in wijk B is thans gereed geko men. In het rapport van het Bureau voor Publiciteittwaarde wordt vermeld: Dit blad heeft agenten en correspon denten o.a. in de volgende gemeenten: Alblasserdam, Arkel, Ameide, Ammerstol, Benschop, Bergambacht, Berkenwoude. Bleskensgraaf, Boeikop, Brandwijk, Cabauw, Capellea.d. IJssel, Giessen-Nieuwkerk, Giessen-Oud ekerk, Giessendam, Gorinchem, Gouda, Goudriaan, Gouderak Groot-Ammers, Haastrecht, Hardinxveld, Hekendorp, Heikop, Hoog-Blokland, Hoornaar, Jaarsveld, Kinderdijk, Krimpen a.d. Lek, Krimpen a.d. IJssel, Langerak, Lekkerkerk, Lexmond, Lopik, Lopikerkapel, Meerkerk, Moerkapelle, Molenaarsgraaf, Moordrecht, Nieuwerkerk a.d. IJssel, Nieuw Lekkerland, Nieuwpoort, Nieuwland, Noordeloos, Ottoland, Oud-Alblas, Ouderkerk a.d. IJssel, Oudewater, Papendrecht, Polsbroek, Polsbroekerdam, Reeuwijk, Schelluinen, Schoon hoven, Sliedrecht, Stolwijk, Streefkerk, Tienhoven, Vlist, Waddinxveen, Willige-Langerak, Wijngaarden, Woerden, IJsselstein, Zevenhuizen. plaats der te heiden markten, de manier van verkoopen, do manier van distribu- eeren der producten, de kwaliteit der te verkoopen producten en wat daar zooal meer aan vast zit. De Algemeene Markt Raad kan een dergelijke regeling alleen treffen, wanneer er geen Locale Raad be staat, evenals deze Algemeene Raad alleen zeggenschap heeft over den handel tus schen de Canadeesche provincies en ook alles regelt, wat den uitvoer aangaat. Tenslotte heeft de Canadeesche regee- ring de bevoegdheid allen invoer in Ca nada te regelen, te beperken, wat men in Nederland noemt te contingenteeren. De tweede wet, die hiervoor is genoemd, heeft de bedoeling een eenvoudige metho de in het leven .te roepen, waardoor een bepaalde overeenstemming kan worden be reikt tusschen de schuldeischers en de landbouwers, die niet meer aan hun fi- nancieele verplichtingen kunnen voldoen. Komen schuldenaar J-* en schuldeischers niet tot overeenstemming, dan zal een Raad van Herziening, bestaande uit een rechterlijk ambtenaar en vertegenwoordi gers van de in gebreke gebleven landbou wers, zoomede van de schuldeischers, een bepaald scherp omlijnd voorstel doen, dat gebaseerd is op de tegenwoordige en toe komstige mogelijkheden van de onmachti ge landbouwers om aflossingen op de schulden te kunnen bewerkstelligen, waar bij vooral rekening zal worden gehouden met de waarde der producten, die de boer derij kan opleveren, Nadat schuldenaren en schuldeischers over dit voorstel van den Raad van Her ziening hebben1, beraadslaagd, zal dezp Raad het aangenomen voorstel goedkeuren waardoor het rechtskracht zal hebbep ver kregen. Bovendien bepaalt de wet nog, dat indien de hypotheekrente op een boerderij meer bedraagt dan 7 pGt., de boer kan volstaan aan den hypotheekhouder een bonus van drie maanden hypotheekrente te bptalen en verder de geheele hypotheek af te lossen. Om de hypotheekhouders te noodzaken dit voorstel van den hypotheek- nemer aan te nemen, is tevens bepaald, dat daarna geen hoogere hypotheekrente dan 5 pGt. zal verschuldigd zijn. In de praktijk zal dit dus feitelijk neerkomen "P een vermindering van alle hypotheken, ie meer dan 7 pGt. rente dragen tot hy potheken van het 5 pCt. type. De derde wet heeft de mogelijkheid voor de landbouwers geopend zich de noodige fondsen te verschaffen, teneinde nu ook werkelijk de hypotheken, die meer dan 7 pCt. rente vorderen, geheel te kunnen af lossen. Door verkoop van obligaties van. den Ganadeeschen Staat is de regeering gemachtigd zich een bedrag van hoogstens 30.000.000 te verschaffen, om met die gelden hypotheken te geved, die echter niet hooger zullen mogen zijn dan 40 tot 50 van de waarde der boerderij. Daaraan is nog de bepaling toegevoeg'l, dat, indien een boer reeds een hypotheek op zijn eigendom heeft gevestigd, hij van den Ganadeeschen Staat een tweede hypo theek kan krijgen, waartoe hij tevens zijn i roerende goederen als pand moet verbin den. De bedoeling van dezo bepaling is den boer in de gelegenheid te stellen zich geld te verschaffen tot aankoop van het noo dige zaad om zijn boerderij verder te kun nen exploiteeren. De afgeloopen zitting van het Canadee- jche parlement is besloten met de aanne ming van eenige voor Canada zeer belang rijke wetten, waarvoor ongetwijfeld ook in Nederland belangstelling zal bestaan. Drie van deze wetten: wet op de mark ten van natuurproducten, wet tot regeling van credieten voor landbouwers; wet op hypotheek op boerderijen, zijn bestempeld met het etiket, dat hiermede een gematig de nieuwe wetgeving in Canada haar in trede zou hebben gedaan. De drie boven genoemde wet’ten hebben ten doel steun te wleenen aan de landbouwende bevolking van Canada; zij voorzien in tal van ge vallen; het te verwachten resultaat kan later blijken inderdaad zeer groot te zijn geweest, zoodat deze drie wetten wel aller aandacht verdienen. De Canadeesche minister van landbouw, Weir, heeft in het Canadeesche Lagerhuis het doel van de eerstgenoemde wet om schreven met de woorden: „Ook den land bouwer komt «en rechtmatig deel toe van da prijzen door den verbruiker van de landbouwproducten betaald.” Algemeen heeft men feeds langen tijd in Canada ge voeld, dat een onredelijk deel van de prij zen door den verbruiker betaald, terecht kwam in de zakken van een reeks tus- schenpersonen, b.v. fan de eigenlijke op- koopers der landbouwproducten bij do boeren, van den verderen tusschenhandel, van den groothandel in groenten en vruchten, van de marktkooplieden en van de groentenwinkeliers. Tal van oorzaken hebben tot dezen on gezonden toestand aanleiding gegeven. Bij den, die aan bederf onderhevig - - - dit euyel het meest en het sterkst op, wanneer er vertraging ont staat tusschen aankoop ter plaatse en af- - levering aan den eigenlijken verbruiker. Zijn nu de opkoopers vereenigd in bepaal de, machtige groepen, dan kunnen zij, doordat zij gedurende eén korteren of lan goren tijd niet tot aankoopen overgaan, den producent als het ware dwingen zijn product tegen ièderen p^ijs van de hand te doen, omdat die landbouwproducten an ders toch zouden bederven. De wet op het ter markj brengen van natuurproducten heeft ten doel de eigen lijke voortbrengers dier producten in de gelegenheid te atollen zich onderling te vereenigen, waardoor zij de bestaande moeilijkheden zullen kunnen ondervangen, daardoor komen zij ook in onmiddellijke aanraking met dén verbruiker, leeren pre cies welke eischen deze aan het product stelt en kunnen daarmede voortaan reke ning houden. Tegen deze bedoeling zullen slechts wei nigen bezwaren kunnen inbrengen, maar des te meer tegen de wijze waarop en de middelen waarmede men het overigens goed bedoelde eindresultaat tracht te ver krijgen. Eerst komt er een Algemeene Markt Raad, daaronder ressorteeren Lo cale Markt Raden, die in het leven ge roepen worden door hen, die natuur-pro- ducten voortbrengen of op de markt aan voeren. Onder die natuurproducten rekent de wet te behooren alle voortbrengselen van den landbouw, verder wat de zee, de rivieren, de meren aan producten opleve ren, benevens alle eet- en drinkwaren, die geheel of gedeeltelijk uit die producten zijn gewonnen. De Locale Markt Raden regelen tijd en Zeer noode ziet de Ammerstolsche sport vereeniging den heer Eelkema vertrekken en geen wonder, want als man van de daad was hij een van de grondleggers van A.S.V. Onder zijn leiding is Ammerstol in het bezit gekomen van een sportterrein. Bergambacht. B. en W. hebben vergun ning verleend aan den heer W. A. de Haan, dierenarts, tot het bouwen van een woonhuis aan de Kadijksche laan. Op de eierenveiling van de pluimvee- vereeniging V.Z.O.D. werd voor de aange voerde kippeneieren besteed van f 2,55 f 2,80 de 100 stuks. B. en W. hebben vergunning ver leend aan het bestuur van het Leger des Heils te Amsterdam om in October een collecte te houden. Toen de arbeiders van den veehouder G. den Hoed des morgens met een vier wielige wagen, waarvoor een paard was gespannen, naar het land reden om de koeien te gaan melken, werden zij, bijna bij het land gekomen zijnde, door een voorbijganger er opmerkzaam op gemaakt dat er een voorwiel van de wagen was, waarvan zij niets hadden gemerkt. Na lang zoeken werd het wiel in het water teruggevonden. De Oranje-Nassauveroeniging 1 de consumpti^tent op het feestterrein durende het te houden Oranjefeest, pacht aan den heer K. van Vliet. De echtgenoote van den heer Braher, die met haar kinderen naar den speeltuin te Haastrecht was gegaan, had aldaar het ongeluk haar bèen te breken. Berkenwoude. Woensdag viel de echt genoote van den heer G. Korevaar bij het kleeren spoelen te water. Op haar hulp geroep kwam haar man toesnellen, die haar de wal op kon brengen. Capelle a.d. IJssel. Ten nadeele van den melkboer S. aan den ’s-Gravenweg is een rijwiel ontvreemd. Van een auto gevallen. Giessen-Nieuwkerk. Een jongen uit een andere gemeente wilde met de vrachtauto van den heer D. van A. meerijden en was daartoe achter op de auto geklommen. Bij het passeeren van het bruggetje op den Kerkweg, viel hij van den wagen en bleef bewusteloos liggen. Hij had ernstige won den aan het hoofd opgeloopen. Dr. Ket- tenborg behandelde hem en constateerde een lichte hersenschudding. DE ST. JANSKERK. Go«|a. De Rijksbouwmeester W. A. Kromnaut heeft aan de Noord-Oostzijde i van de St. Janskerk een nieuwe kapel aangebouwd, die een door een overwelfde brug met het Hoog-koor van de St. Jan verbonden is. In de kapel zijn zeven glasvenssters ge plaatst, die ir. L. Scheuten te Delft heeft gerestaureerd. Zp zijn afkomstig uit het Goudsche klooster der Regulieren van Stein, in 1480 of 1581 zijn zij op last van de Stedelijke Regeering uit dit klooster naar het Ghoor van de St. Jan overge bracht en aan de Zuid-zijde in twee ra men geplaatst. Gedurende 350 jaren zijn zij dus in het Koor gebleven. Een milde gever uit Rotterdam, die on bekend wilde blijven, heeft zoowel het be drag voor de restauratie als dat voor den bouw vap een passende kapel geschonken total ongeveer f 36.000. De zeven vensters stellen voor: Het verraad van Judas. Jezus met de doornenkroon. Jezus Jezus draagt het kruit. - uit het graf. Jezus Hemelvaart. Het Pink sterfeest. Zij zijn vervaardigd in den winkel, de werkplaats van Dirk Crabeth. In de ven sters bevinden zich de jaarcijfers 1556. 1557 en 1559 .In dezelfde periode heeft Dirk Grabeth een aantal glasvensters voor de St. Jan geschilderd. DP nieuwe kanel is in modernen stiiï opgetrokken. Kleine gele baksteen, zoowel

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 1