IVOROL Plaatselijk Nieuws Alleen voor Vrouwen Concerten. Ameide. Hedenavond ral de Chr. mu ziekvereniging „Crescendo" onder leiding van den heer G. v. d. Ham een concert geven in de muziektent op den Ham, dat in verband staat met de verjaardag van de Koningin. Na afloop zal een muzikale rondwandeling door de gemeente worden gemaakt. Zaterdagavond zal de muziekvereen. „Unie", onder leiding van den heer B. A. Hoon uit Schoonhoven, een concert ge ven in de muziektent op den Dam. Als at tractie volgt de bekende verloting. De Chr. muziekvereen. „Crescendo" zal op Donderdag 6 Sept. deelnemen aan het nationaal concours te Jutphaas en ral met twee vrije nummers uitkomen in de eereafdeeling Fanfare. Konijnententoonstelling. Arkel. De konijnenfokvereeniging Stre ven tot verbetering zal twintig raskonij nen exposeeren op de tentoonstelling te Amsterdam, welke gehouden wordt van 13 tot 24 September. De gemengde zangvereeniging Een dracht maakt Macht en het kinderkoor zullen Zaterdag onder leiding van den heer van der Linden, deelnemen aan het festival te Oosterwijk bij Leerdam. Varkenstelling. Bleskensgraaf. Bij de varkenstelling wa ren aanwezig te Brandwijk 1785 varkens; te Molenaarsgraaf 1016; te Wijngaarden 1242; te Bleskensgraaf 1941, te Ottoland 1670; te Oud-Alblas 1319 en te Alblasser- dam 660, totaal 9623 tegen 10.548 op 11 Mei, dus een vermindering van 925 stuks. De muziekvereeniging „Graafstroom'» fanfare" zal Zaterdag een concert geven op het kerkplein. Aanvang 7 uur. Bsnschop. De leerlingen van den land- bouwcursus maakten onder leiding van hun leeraar, den heer H. Verbeek, een reisje naar Wageningen, waar het proef station vcror veevoederbereiding en onder roek werd bezichtigd. Vervolgens ging 't naar Sonsbeek, kasteel Doorwerth, Beek bergen, omd aarna via Austerlitz en na nog een paar gezellige uren in Utrecht te hebben doorgebracht, weer huiswaarts te Evenals vorig jaar zal de muziekver eeniging ook ditmaal een tocht pei door de gemeente maken en wel Zater dagavond. Het vertrek is bepaald op half res vanaf het Hemeltje. Op een dwaalweg. Bleskensgraaf. De heer C. T. uit Brand wijk reed met zijn auto eerst tegen een paal en daarna door een heg in den tuin bij den heer A. van Vliet. Er kwamen geen peraoonlijke ongelukken bij voor. Voet bezeerd. Berkenwoude. Donderdagmiddag bij het uitgaan der school zakte een zoontje van den heer A. J. Scheer te Stolwijk op het plein ineen. Vermoedelijk had hij zich tevoren met het spelen aan de voet be zeerd. De heer B. Markus paste de E.H. B.O. toe en verbond de voet, waarna de jongen per auto naar huis is gebracht. Giessendam. Zaterdag 1 September komt de gemeenteraad bijeen ter behan deling van de volgende agenda; 1 Ingeko men stukken. 2 Voorstel tot aanvaarding van de nieuwe steunregeling (6e klasse). 3. Voorstel inzake de gemeentelijke bijdra ge voor het onderhoud van den aan te leggen provincialen weg. 4 Begrooting schoolartsendienst „Merwekring" voor 1935 en de rekening betreffende genoem den dienst over 1933. 5 Rondvraag. duif" hield een wedvlucht van Arlon. Er waren in concours 68 duiven. Prijzen werded als volgt behaald; 1 M. de Hou; 2. 3. en 7 K. Kooijman, 4 D. Nobel; 5 en 13 W. Graafland; 6, 12 en 16 H. Ponsen; 8 en 9 G. Stout; 10 M. Westbroek; 11 J. v. d. Kreeke; 14 W. Eerland; 15 J. H. Roelofs; 17 A. Nobel. Vanwege de N.V. Handelsmaat schappij v.h. L. C. Groeneveld, zullen op het terrein der houthandel langs den dijk een viertal burgerwoonhuizen gebouwd worden. Moordrecht, De postduivenvereniging „De Gevleugelde Vrienden" hield een wedvlucht vanuit Roozepdaal. Afstand 95,2 K.M. De duiven werden gelost te 8.30 uur v.m. Aankomst eerste duif v.m. 9 uur 33 min. 18 sec. Aankomst laatste duif v.m. 9 uur 47 min. 15 sec. De uitslag was als volgt: J. Oosterom 1, S, 13, 22 en 32: G. van Vliet 2, 14 en 30; P. den Braher 4, 1?' ,?6 en S9' B' Kisman 5, 10, 15 en 41; A. Kasbergen 6, 8, 12 en 20; J. Pals- graaf 7 en 33; W. G. de Wit 9; B. Leeu- wis 11; J. Visser 16, 17 en 18; M. van Kranenburg 23 en 42; T. Kisman 24 en 31; N van der Zijden 25; C. Visser 26; D Multum 27, 28 en 34; W. de Wit 29; W. Verhoef 35; N. N .37; P. Geleedts 38 en G. de Groot 40. In verband met de uitvoering van werkzaamheden is de IJsseldijk in de richting Rotterdam voor alle verkeer af gesloten! Het verkeer wordt nu langs de nieuwe verkeersweg geleid. Zaterdagavond zal het gemengd koor A.D.V.E.ND.O. met haar kinderkoren en het kinderkoor van Nieuwerkerk a.d. IJs- sel, onder leiding van den dirigent, den heer Gustaaf de Vries van Rotterdam, een zangavond geven in de muziektent aan de Kerklaan. Nleuwpoort. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School is aangesteld de heer J. J. Koster te Hardinxveld, voor den tijd dat de heer C. Verdoold, onderwijzer aan deze school, voor herhalingsoefeningen onder de wapenen is. DE INBRAKEN RONDOM MOORDRECHT. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Zooals men weet, is hier kort geleden ingebroken. Uit een oud buitenhuisje, dat van tijd tot tijd wordt gebruikt, is een jachtgeweer met patronen en andere voorwerpen gestolen. Men vermoedt, dat de daders ook de hand gehad hebben in de inbraken te Moor drecht en Zevenhuizen. Als verdacht van deze inbraak zijn gearresteerd te Capelle a.d. IJssel de 39-jarige werklooze arbei der H. S. en zijn 16-jarige zoon, die de vorige week is aangehouden wegens dief stal van kippen, doch weer op vrije voe ten was gesteld, en de 20-jarige werkloo ze arbeider T. A. P. v. d. G., wiens 28-ja rige Broer reeds eerder in arrest is geno men. Zij zijn naar hier ovèrgebracht. Men vermoedt met een wijdvertakte dievenben de te doen te hebben. Usselsteln. Bij de controle der rijwiel en wegenbelasting werden vier personen bekeurd. Drie van hen waren niet in het bezit van een geldig rijwielbelastingmerk. De vierde kon geen wegenkaart van zijn auto vertoonen. Voorts is tegen W. M. v. Z. procesverbaal opgemaakt wegens het onbeheerd laten staan van zijn paard op den openbaren weg. In den nacht werden bij den veehou der G. acht witte eenden ontvreemd. De rijksveldwachter B. van Benschop heeft tegen G. uit Montfoort proces-ver haal opgemaakt omdat G. in den Achter- slootschenpolder onder deze gemeente aan het visschen was met schakels, waarvoor de vischtijd nog was gesloten en omdat hij niet in het bezit was van een geldige vischakte en een schriftelijke vergunning van den rechthebbende. Door hel poetsen Uwer tanden met £)etledec6wdxfaZvtdfiasia, merkbaar minder tandbederf Aanrijding. IJsselstein. Dinsdagavond had provincialen weg het buurtschap „Acht- hoven" een aanrijding plaats tusschen een auto, bestuurd door den heer W. v. R. uit Wageningen en een vrachtauto, bestuurd door den heer J. N. V. uit Montfoort. De veldwachter V., die in de onmiddellijke omgeving op surveillance was, stelde een onderzoek in, waarbij kwam vast te staan dat de bestuurder van de luxe auto in- plaats van links, de vrachtauto rechts had gepasseerd, die hij was achterop gereden. Tegen den heer Van R. werd proces-ver- opgemaakt. Aan beide wagens is lichte schade veroorzaakt. Maandhg zal men beginnen om I langs het laateste nieuwe gedeelte van den tie, die hij heelemaal heeft bijgewerkt. Tenslotte wil spr. er op wijzen dat in een tijd van bezuinigen het voor Tienhoven met zijn arme bevolking, onverantwoor delijk zou zijn, er een ambtenaar bij te nemen. Weth. V e r s 1 u s wil erbij hebben, dat een. paar jaar geleden Ged. Staten hebben voorgesteld, toen de burgemeester wegens zijn slechte gezondheid, niet in staat was voldoende te werken, een tijdelijken amb tenaar aan te stellen om den burgemees ter „aan te vullen". Men moest daarvoor maar iemand in de gemeente opzoeken. De ambtenaar werd gevonden en de bur gemeester zocht gauw een dokter op en ging 2 dagen later met ziekteverlof. En nu hij beter is, zou er nog een ambtenaar benoemd moeten wordeni De heer v. d. Z o u w e n is er tegen om in beroep te gaan bij de Kroon. Als er gestemd wordt is de heer v. d. Zouwe alleen tegen het voorstel van B. en W. om in beroep te gaan bij de Kroon, vergezeld van het motiveerend schrijven. De heer Van Es constateert dat de heer d. Zouwe tegen het voorstel is, zonder dat hij zijn stem gemotiveerd heeft. Spr. zou graag willen dat de heer v. d. Zouwe alsnog een reden opgaf waar om hij tegenstemt. De heer v. d. Zouwe zet uiteen, dat hij in de eerste plaats heeft tegengestemd omdat het telkens weer bewezen is, dat in beroep gaan bij de Kroon nul op hot re quest beteekent. Voorts is spr. bang, dat Ged. Staten dan zelf de begrooting zullen wijzigen en er een hoogere post voorden ambtenaar op zullen plaatsen. Ook heeft spr. gehoord, dat het niet noodzakelijk is om in hlroep bij de Kroon te gaan. Atfn de orde komt hierna de provincialen wieg in het buurtschap Acht- een rqwjielpad aan té leggen. hoven Goudriaan. Men schrijft ons: Naar aan leiding van een bericht in uw courant van 22 Augustus, meldend, dat bij den slager A. O. een partij vet door de oontrolours van het crisiszuivelbedrijf in beslag is ge nomen, merken wij op, dat hier hier slechts betrof gesmolten v«t en reuzel, niet van een «egel voorzien. Dansclub. Haastrecht. Ten huize van den heer T. D. Bóth, hotel „Huis den Hoek" is opge richt een damclub met aanvankelijk 17 leden. Als voorloopig bestuur werden aange wezen de heeren P. van der Linden, C Eegdeman en W. Brouwer de Koning. Lexmond. Onze inwoner A. van K. kwam dezer dagen, toen hij een bood schap had verricht op het dorp, zoodanig te vallen, dat hij zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen. Uitkijken op de gladde ^sphaltweg is nog de bood- ichap. Molenaarsgraaf. De heer D. Vonk heeft tegen 1 October a.s. ontslag gevraagd als kassier der Boerenleenbank wegens ge vorderden leeftijd. In zijn plaats is be noemd de heer A. Vonk Gz. Krimpen a.d. Lek. De vereeniging „Oranje Boven" verzond hedenmorgen een telegram van gelukwensch aan de Konin gin te Aasgaardstrand in Noorwegen. Aan den aannemer Jac. Mudde is op gedragen een pas door den heer A. Rom- bout aangekocht woonhuis geheel om te bouwen in een kapsalon en kleermakerij. De poetduiven vereeniging ,,De Reis- Peurjum. Mej. M. de Braat slaagde de- aer dagen voor het diploma ooslumière. In de wetering. Reeuwijk. De zoon van de wed. Be Knikker, die met zijn melkkar, bespannen met een hond, langs ddn 's-Gravenbroek- scheweg stond, kwam met zijn kar, bela den met kannen melk en karnemelk en bo ter in de wetering terecht door het pas- seeren van een auto. Alles werd weer op bet droge gebracht. De schade was niet heel groot. Kaasdiefstal. Reeuwijk. Tegen een dienstbode ie pro ces-verbaal opgemaakt wegens het stelen van 7 kazen van den veehouder M. De ka zen waren gebracht bij G., waar ze door de politie in beslag werden genomen. Eén kaas was reeds opgegeten en een andere was er in de sloot geworpen. Deze is nog niet teruggevonden. Ook tegen G. werd proces-verbaal opgemaakt, terzake van heling. De Bijzondere Vrijwillige Landstorm zal gedurende vijf weken Zaterdagsavonds j van 8—10 uur schietoefeningen houden. I Op het verzoek van mej. Palsgraaf te Gouda, om met een auto op de afge sloten wogen onder deze gemeente te mo- 1 gen rijden, hebben Ged. Staten afwijzend beschikt,uit overweging dat de aanvraag ster auto-verhuureter is. Eveneens is het verzoek van mr. G. A. Vos te Schoodlio- ven, om de Korsendijk en de Roede met een auto te mogen berijden, van de hand gewezen. Ged. Staten hebben hierbij over wogen dat op een weg van 2 40 a 2,50 SI. breed, personenauto's van een grootere breedte dan 170 M. als regel niet worden toegelaten. Tuinbouwcursus. Stolwijk. Er bestaan plannen om deze winter bij genoegzame deelname een tuin bouwcursus te houden. Verkooping. Wijngaarden. De uitslag van de door no taris J. W. v .Bockel gehouden publieke ve&goping is als volgt: De bouwmanswoning nos. 39 en 39a, groot 17.33.44 H.A., ingezet op f 23.150, werd gekocht door den heer J. L. Neder- lof te Papendrecht voor f 25.075. De bouwmanswoning nos. 52 en 53, groot 5.76.84 H.A., ingezet op f 8250, werd gekocht door den heer J. v. d. Vlist alhier, vctor f 8725, Tienhoven. Gemeenteraadsvergadering op Dinsdag 28 Augustus. Aanwezig alle leden. Voorzit ter burgemeester Luyendijk. De voorziter opent de vergadering waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is de gftedkeuring van een begrotingswijziging dienst 1933 bene vens de goedkeuring van het raadsbesluit waarin tot aansluiting bij het 20 gemeen tenplan voor de aanleg van waterleiding bpsloten is. Deze stukken worden kennisgeving aangenomen. Voorts is van Ged. Staten bericht inge komen dat de begrooting 1934 niet zal worden goedgekeurd aangezien de bezetting van de gemeente-secretarie onder de huidige omstandigheden te go- ring moet worden geacht. Binnen een maand kan de raad in beroep gaan bij de Kroon. De voorzitter leest de brief van Ged. Staten voor en deelt vervolgens mee dat B. en W. over dit punt vergaderd heb ben en dat het college hierna het voorstel van de wethouders heeft aangenomen om in beroep te gaan bij de Kroon. Spr. ad viseert de raad daarom dit voorstel aan te nemen. Wethouder Spek wijst erop, dat in de brief gesproken wordt over „de huidige" omstandigheden". Spr. vraagt of dit wil zeggen, daL de omstandigheden zich bin nen afzienbare tijd zullen wijzigen? De voorzitter weet niet wat Ged. Staten met dit gezegde bedoelen, j De hoer H. Spek verklaart dat hij bij voorlezing van het schrijven vernomen heeft, dat aan Ged. Staten niet gebleken zijn de motieven waarom het voorstel tot benoemen van een ambtenaar, is afge stemd. Spr. informeert welke motieven genoemd kunnen worden. De heer Lakerveld licht in dat geen I motieven zijn opgegeven, omdat, toen spr. indertijd voorstelde een toelichtend schrij ven bij het raadsbesluit te voegen, de raad hier niet mee accoord ging. Weth. Spek is van oordeel dat het raadsbesluit gemotiveerd dient te worden. Spr. zou erop willen wijzen dat onder de huidige omstandigheden de financieele toestand van de gemeente zoodanig is, dat het voorstel van Ged. Staten moest worden afgewezen. Als spr. voorts kijkt naar andere gemeenten met één burge meester voor meer dan één gemeente, is hij van oordeel, dat het secretarie in de ze gemeentfe meer dan voldoende bezet is. Voor de administratie van de steunuit- keering is hier een aparte ambtenaar aangesteld, die thans f 200 per jaar kost. Spr. weet zeker dat het werk van dezen ambtenaar in andere gemeenten op het secretarie wordt verricht. De heer van Es zou aan het motivee rend schrijven willen toevoegen dat het door den heer Hoogeboom. als waarne mend burgemeester, bewezen is dat de be zetting van het secretarie voldoende is. Toen de heer Hoogeboom kwam, was er «en groot* achterstand in de adminiatra- wljziglng van de begrooting dienst 1934. De voorzitter licht toe dat besloten is voor de volgende 2 jaar weer aan een politiecursus deel te nemen. Spr. stelt voor voor deze post f 8.33 op de begroo ting te brengen. De totale kosten zijn f25, waarvan twee derde voor rekening van Ameide. De heer van Es informeert of de veldwachter voorheen al van een derge lijke cursus gebruik heeft gemaakt. De voorziter: Ja, het is het doel deze cursus in stand te houden. Doordat er steeds nieuwe wetten bijkomên, heeft de cursus groot nut. De politieman moet bij blijven. De heer Lakerveld vraagt, of de cursus verplichtend is De voorzitter antwoordt, dat d< veldwachter verplicht is, de cursus te vol gen. De raad wordt evenwel niet gedwon gen de cursus te subsidieeren. De heer" Lakerveld wil weten, of, als dé gemeente niet betalen wil, de veld wachter dan uit eigen zak de cursus moet betalen. De heer v. d. Zouwe meent, dat de cursus, die te Gorcum wordt gehouden, voor Tienhoven niet van groot belang is. Spr. gelooft niet, dat de veldwachter, die al op leeftijd is, er nog aan beginnen zal. En als er een nieuwe veldwachter metter tijd komt, dan heeft die natuurlijk zijn diploma met of zonder aanteekening, voor hem 's er dus heelemaal geen cursus noo- dig. Spr. voelt er niet veel voor, aan den cursus te Gorcum bij te dragen, als de veldwachter tooh niet meedoet. Weth. Spek verklaart, dat, als de veldwachter niet meedoet, de gemeente niet hoeft bij te dragen in den cursus. De voorzitter herhaalt, dat de cursus verplichtend is voor den veldwach ter. Spr. heeft hem dan ook fÜQs voor den cursus opgegeven. Vooral door de groote versche'denheid van wetten, die ieder oogenblik worden aangevuld, zooals b.v. de cris'swetten. is de cursus van be lang. De heer La k e r v e 1 d is er voor het bedrag op de begrooting te plaatsen. Als de veldwachter later iets mist, treft den raad tenminste geen verwijt. Weth. Spek dacht, dat op die cursus alleen maar onderwezen wordt, boe de veldwachter moet optreden tegen orde verstoorders. De heer Lakerveld; Het is daar geen schermschool. Als de voorzitter het schrijven heeft voorgelezen, waarin medegedeeld wordt, wat er zooal op dien cursus wordt onderwezen, oonstateeert de heer Van der Zouwe, dat het toch een andere cursus is dan die hij oorspronkelijk be doelde. Spr. is er daarom voor, op deze man er de begrooting te wijzigen. Aldus besloten. Volgt de wijziging der steunregeling. De voorzitter deelt mee, dat de nieuwe steunregeling, ingaande 1 Juli 1.1., is als volgt: Uitgetrokkenen: gehuwdo en ongehuwde kostwinnaars f 7 per week, plus 50 cent per gezinslid boven 2 perso nen. Kostgangers f 5.50. Voor de regle mentair nog niet recht hebbenden en dub bel uitgetrokkenen: gehuwde en ongehuw de kostwinnaars f 6.50 per week, plus 50 cent voor ieedr gezinslid boven 2 perso- nen. Kostgangers f 5 per week. De onge organiseerden krijgen 50 cent minder dan als ze als dubbeluitgetrokkenen zouden zijn gesteund. Spr. licht toe, dat er geen mildere toepassing voor deze regeling is te krijgen. Milder toepassing slaat alleen op de huurtoeslag, maar die heeft men niet in Tien hoven. B. en W. stellen daar om voor, accoord te gaan met de gewijzig de steunregeling. Verandering is er toch niet in te krijgen. Zonder hoofdelijke stemming gaat de raad met dit voorstel accoord. Hierna deelt de voorzitter mee, dat hij den inspecteur van het departement van sociale zaken bij zich heeft gehad, die geconstateerd heeft, dat, aangezien de werkzaamheden van de steuncommissie overbodig zijn geworden, deze commissie moet op geheven worden. In de vergadering van B. en W. is vervolgens beslotpn om den raad aldus te adviseeren. pe heer Van Es zou willen weten, of de steuncommissie in alle gemeenten tege lijk opgeheven wordt. De voorzitter zegt, dat in heel veel gemeenten die commissie niet bestaat. Vianen, Lexmond, Meerlgfck enz. zijn zul- gemeenten. Spr. erkeijXlat de steun- imissie in Tienhoven go«l werk heeft verricht. Het college heeft deze commissie dan ook reeds bedankt voor de bewezen diensten. D© heer Lakerveld vraagt, of de secretaris-penningmeester van de com missie thans ook zijn ontslag zal krijgen. De voorzitter vindt het wel goed, dat deze ambtenaar blijft. De raad is even wel vrij deze functie op te heffen en de werkzaamheden op de secretarie onder te brengen, hoewel het werk daar ter plaat se aanmerkelijk meer zou worden. Wethouder Spek ooédeelt, dat er be ter afgewacht kan worden of er wel- dan niet een 2de ambtenaar ter secretarie be noemd wordt. Komt er een ambtenaar, dan wordt de secretaris-penningmeester van de steuncommissie ontslagen, komt er geen 2de ambtenaar, dan blijft de secre taris-penningmeester gehandhaafd. De heer Lakerveld zet uiteen, dat het zijn doel niet is het secretarie met werk te overladen en sluit zich bij wet houder Spek aan. De steutnoommissie wordt hierna met algemeene stemmen opgeheven. De secre taris-penningmeester blijft echter nog voorloopig in zijn positie gehandhaafd. Rondvraag. De heer Lakerveïd wijst er op, dat de schattingscommis8ie is samengesmolten met die te Ameide. Spr. vraagt hoe dat in zijn werk is gegaan. De voorzitter antwoordt, dat de samensmelting een gevolg is van een be sluit van Ged Staten. Voorheen had do raad de bevoegdheid de leden der schat tin; plaatsen met één burgemeester voor meer dan één gemeente, doen Ged. Staten het. De heer Van Es kan zich indenken, dat iemand, die jarenlang in die commis sie heeft zitting gehad en nu bij de reor ganisatie is gepasseerd, zonder daar voor af kennis van te krijgen, zich gegriefd moet voelen. De voorzitter legt uit, dat Ged. Staten <}en burgemeester een voordracht gevraagd hebben van vier personen uit Ameide en Tienhoven samen. Spr. stelt voor. maar niet verder over deze zaak te spreken. De heer v. d Zouwe vraagt, of er een mogelijkheid bestaat om het polderbestuur te wijzen op den slechten toestand van den Tienhovenschen dijk. Die is begaanbaar. heer L a k e iqt e 1 d ondersteunt de ze worden. Het is werkelijk ondoenlijk over dat dijkgedeelte te rijden. Hel is niet, dat er niet genoeg voor dien weg betaald wordt. De voorzitter gelooft, dat de pol der alle moeite doet om de dijk te onder houden. Spr. meent, dat schrijven overbo dig zal zijn. De heer H. Spek wijst er op, dat, als de nieuwe rijksweg door de Alblasser- waard er eenmaal is, de dijk sterk ontlast zat worden, dan komt hij vanzelf in heter oonditie. Het ia niet nooüg, nu nog meer te gaan betalen voor het onderhoud, De heer Lakerveld zegt, dat er nu f 5 per H A. betaalt wordt aan dijklasten. Laat daar nog maar f 3 bijkomen, dan heeft men tenminste een fatsoenlijke weg. Hierna wordt er gestemd over het voor stel om het polderbestuur aan te schrij ven. De heeren Uittenbogaart en H. Spek siommen tegen, zoodfit het voorstel wordt aangenomen. Wethouder Spek oonstateert, dat schrijven todh eigenlijk boter aan de galg beteekent. De heer Uittenbogaart heeft in dertijd gevraagd, of het venten op Zon dag door de warenwet wordt toegestaan Heeft de voorzitter daar al een onderzoek naar ingesteld? De voorzitter antwoordt bevesti gend. Evenwel is spr. nog njet zoover mot zijn onderzoek, dat hij kan zeggen, tot hoever het venten verboden kan worden. Spr. heeft, gehoord, datpals een ijscoven- ter met zijn wagen stil staat, het vpnten vanwege de gemeente verboden kan wor- ??n* J^t de man evenwel, dan bevindt hij zich op den openbaren weg en kan men dit niet verh eden. Spr. zal echter de zaak nauwkeurig onderzoeken. Hierna gaat de raad in besloten zitting over. doeleinden HET BESTELLEN VAN PATRONEN. De prijs onzer patronen is f 0.58 voor japonnen, f 0.48 voor kinderkleeding en f 0.40 voor enkele rok of blouse. Men kan het bedrag in postzegels of per post wissel. overmaken aan de Moderedactrice Muzenstraat 5B, te Den Haag. U kunt ook gireeren op giro-rekening 191919. t.n.v. den Knippatronendienst te Den Haag. Voor uitstekende pasvorm wordt ingestaan, indien men buste- en heupwijdte opgeeft. Het nieuwe „Practi- sche Modeblad" wordt met de patronen gratis medegezonden UITGEBREID HERFSTMODEBLAD KOSTELOOS. Begin September verschijnt het uitge breide herfstnummer van „Het Practische Modeblad". Deze extra uitgave wordt aan lezeressen van dit blad kosteloos toege zonden, na inzending van 10 cent porto aan de Moderedactrice van «ns blad, Mu zenstraat 5B, te Den Haag. Voor dames, die willen weten, wat de herfstmode breDgt m tegelijk een keuze willen maken uit de nieuwste modellen, is dit uitgebreid herfst nummer van groote waarde. EENVOUDIGE MIDDAGJAPON. 1334 daar men zelfs bij een eenvoudig model een uitstekend geheel krijgt. De cape kraag wordt met een schuine bies op de japon gestikt, midden voor een paar nes telgaten met smal lint of koord. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 46. De prijs bedraagt f 0.58. JONGEDAMESJAPON. 1332 Een effen stof, liefst dunne wol met^ kraag, das en mouw-opslagen van ge werkte zijde, geeft aan dit uiterst eenvou dig model een zeer apart iets. Zelfs min der ervaren naaisters zullen aan de hand van onze patronen hare krachten kunnen beproeven en zeker met succes. Patronen tot en met maat 44. De prijs hiervan be draagt slechte f 0.58. MEISJESJURK. 1338. Diagonaal geweven stof goeft Mn bijzon- 'der effect aan deze overigens zeer eenvou dige, goed kleedende middagjapon. De voorzijde heeft over de geheele leng te een naad, zoowel in het lijfje als m de rok. De sluiting met klein split en twee knoopen met dubbel* lusjes. Moderne halsafwerking in den vorm van revers kraag. Drie kwart mouw met manchet. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 55 De prijs bedraagt f 0.58. tafzijden japon. 1326 GEMBERPUDDING. 150 gram oud brood zonder korst, 200 gram basterdsuiker, 150 gram naUe gem ber, 50 gram boter, 50 gram bloem, gem bersiroop, 3 eieren, paar eetl. melk. Wij kruimelen wat brood fijn, smelten de boter en kloppen de eieren goed schui mig, daarna vermengen we het brood kruim, suiker, boter, bloem, melk en gem- berstroop tot een gelijke massa, waardoor tenslotte de gember, die fijn gehakt is, wordt geroerd. Wij wrijven een warme puddingvorm in met boter en strooien rondom wat paneer meel, ook de deksel wordt ingevet. Wij vullen vervolgens de vorm, doch niét meer dan voor 2/3. sluiten deze vorm af en la ten de pudding 1 uur au bain Marie ko- Hierbij kan men een scbuimsaus presenteeren. GEVULDE KOMKOMMER. 1 groote komkommer, beetje jus of bo ter, resten koud vleesch, b.v. 200 gram. De komkommer wordt dun geschild, e snijden hem in de lengte midden door en verwijderen het zaad. Het vleesch hakken we of malen we fun, >en er peper en «out naar smaak bij en tegen er als het erg mager is, nog eem- ee plakken fijngesneden ham of spek bij, daarna leggen we beide helften op elkan der. binden er een draad omheen, nadat wij'de komkommer in stukken van pl.m. 8 c-M. hebben gesneden en leggen ze in een vuurvast schoteltje, waarin wij wat jus of boter hebben verwarmd. Het scho teltje zetten wij nu op een asbest plaatje op een keline pit of in den oven DE MOORD OP HET MEISJE. De \lader hekent. De gearresteerde 21-jarige P. heeft bep, kend de 8-jarige Sara Beuggttasch te hebben vermoord. Volgens zijn %ékentenia zou hij met het meisje geen onzedelijke handelingen hebben gepleegd. Na het kind geworgd te hebben, heeft hij de beentjes met een touw gebonden en het een stuk papier in den mond gestopt, uit vrees, dat het weer zou bijkomen. Van al deze handelingen heeft niemand iets gezien De bekentenis is ten slotte gekomen, doordat inspecteur Kater, P. op verschil lende tegenstrijdigheden wees en op ver klaringen, die niet klopten. Bij zijn bekentenis bleef hij onbewogen en ook toen zijn verklaring op schrift werd gestald, was hij heel kalm. Nu in de buurt bekend is geworden, dat de moordenaar zich schuldig heeft verklaard, verzamelden zich weer allerlei groepen op het Waterlooplein en in de omgeving, om het geval nogmaals te be spreken. De toedracht van de misdaad. Omtrent de bekentenis van den dader P. stond Maandag deze bijzonderheden, waarvan gfetuige wai geweest, verteldej derzöfek. De mspecteifr^neeti ren met P. alleen waa.^dfijn hem medegedeeld en h«m nan af gevraagd, ""óf dit »oo Geruit flanel, liefs een klein blauw wit of bruin-beige ruitje met revers en knoopjes in bijpassende tint, dus wit of beige. Knoopsluiting en rokje met breede stolpplooi aan,de voorbaan, rechte ach terbaan. Patronen van 6—12 jaar. Prijs bedraagt f 0.58. JAPON VOOR GEZÉTTE FIGUREN. 1346 én bedruipen de stukken mer telkens met de jus of boter en dii ze warm op. Inplaats van vleeschresten kunnen we ook kalfs- of varkensgehakt nemen, dat we aanmaken met een uitge knepen geweekt sneedje brood, 1 ei, per, zout en noot. drie in de pan. 250 gram bloem, 20 gram gist, pl.m. 3 dL. melk, zout, 75 gr. rozijnen, delfnte of slaolie om in te bakken. Wij doen de bloem in een pan of kom, maken in het midden een kuiltje, doen hierin de met lauwe melk opgeloste gist en vermengen van het midden uit de bloem en de vloeistof. Het beslag moet vrij Jik zijn, zoodat de koekjes bij het bakken met uitvloeien, daarna laten we het een uurtje rijzen en roeren er de goed gewasschen en gedroogde rozijnen en het zout erdoor In de koekepan smelten we inmiddels een stukje délfrite of wat slaolie, waarin ron de of langwerpige koekjes gebakken wor den; zóó, dat er telkens drie in de pan aan. Wij eten het baksel warm en presentee en er basterdsuiker bij. KAASSTOKJES. 150 gram bloem, 100 gram boter, 1 tik je zout, een weinig water, b.v. 2 eetlepels, 1 eierdooier, 100 gram geraspte kaas (oude). We maken een deeg van gezeefde bloem, boter, zout en een weinig water. Mét koe- Wollen «tof n >en donkerder 1326 et ingeweven moezen in tint, geeft het materiaal deze najaarsjapon ge- maait is. Het modél leent zioh eveneens om van effen zijde of soepel fluweel ge- maait te worden. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 54. De prijs is f 0.58. mantel, mutsje, onderjurk en JURKJE VOOR BABIES VAN DRIE MAANDEN TOT 1 JAAR. Het witte wollen manteltje en mutsje is ▼oor meer, gekleide doeleinden is taf- zijde nog seeds het uitverkoren weefsel Het is trouwens niet te verwonderen. Ie vingertoppen vermengen we de bloem, die tweemaal gezeefd wordt met de boter tot een fijn kruimelige massa, doen hier bij een weinig zout en eenige lepels wa ter, waarna wij alles tot een samenhan gend geheel kneden en daarna een half uurtje, met een vochtigen doek toegedekt, laten rusten. De kaas kunnen vee zelf ras pen van overgebleven stukken of uitgewo gen koopen. We nemen echter met te jon ge kaas. Na de rusttijd rollen we het deeg uit tot een lange dunne reep, waarvan wij de helft met een kwastje met water voch tig maken, en met een deel der kaas be sprenkelen, naar verkiezihg ook wat pe per, daarna rouwen wij hef niet natge maakte deel er over, én rollen de lap deeg •wéér uit tot een rechthoek. Dit proces wordt herhaald, totdat alle kaas ver werkt ia, dus steeds een helft vochtig ma ken, de droge helft erover heen slaan en het deeg uitrollen. Tenslotte rollen wij het deeg uit tot Vf c.M. De bovenkant der reepjes wordt .bestreken met geklopt eiwit en daafna bakken wij ze 10 min. in een warme "oven. We geven deze kaasstokjes warm als ressert, doch kunnen ze ook bij een appératif of thee presenteeren. N B Bij het uitrollen van deeg moeten aanrecht of deegplank steeds met bloem bestoven worden. Zoo eveneens de rol. DE KINDERVERZORGING. Gromtesappea -Sm in OTM* enkele kindervoeding ontbreken Spinaiie en wortelen gijn hier üijgonder eesolukt voor omdat alle voor den groei van het lichaam henoodigde stoffen hierin voorhanden zijn. Men wint spinazie-sap. door de blaadjes, die eerst van zaadjes moeten worden ontdaan, goed te wassclien, waarna men ze door de gzoentenmolen draait en m een lap "(zuiver linnen) uitperst. De wor- leien- lüaakt men fijn met de handrasp en met zwanendons gegarneerd, terwijl voor perst dit daarna eveneens in eetn"™ het jurkje vyella of flanel en voor de on- j doek uit. Van beide sappen Bj. derjurk lingerie batijt, afgewerkt met een kind dage'ijks V1' l, V moPt' 6, vahmcienMkanlïe word. genomen. Prijs I middag in de deur van het bananenpak- huis. toen de 8-jarige Sara buiten op haai vriendinnetje stond te wachten, dat in het pakhuis bij haar grootvader was. P j wenkte haar, waarop zij naar hem toe- 1 kwam. Hij nam haar mede naar een gan- j getje, dat uitkwam in een vertrek, waar de bananen van de trossen worden gesne den. Daar heeft hij getracht, zich aan het kind te vergrijpen. Sara begon toen te schreeuwen en uit angst heeft P. haar bij de keel gegrepen en geworgd. Hij liet het kind in het gangetje liggen en is weer aan zijn werk gegaan. Hij hielp hierna met het opladen van een wagen, die buiten het pakhuis stond en ging verder nog eenige bestellingen wegbrengen naar den overkant van het IJ. Toen hij hierna te omstreeks kwart voor vier terug kwam in de loods, was zijn eerste gang naar het afgelegen gangetje geweest. Het meisje lag toen nog precies zooals hij haar had achtergelaten. Hoe wel weinig menSchen van het personeel in deze omgeving kwamen, begreep P. wel, dat het kind hier spoedig kon wor den ontdekt en dat zijn misdrijf dan spoe dig zou wwden opgehelderd. Dit alles bedenkende, besloot hij het meisje op de vliering te verbergen. Voor dat hij gevolg gaf aan dit voornemen, had hij de beenen van het kind bij elkaar gebonden, waarna hij het ontzielde li chaam op zijn schouders nam en naar bo ven bracht naar het hoogste gedeelte van het gebouw, waarvoor hij o.a. nog een kleine steile trap moest opklauteren. Hier legde hij het meisje neer in een bananen- kist en overdekte haar met eemg stroo. Toch was P. er nog niet geheel en al gerust over geweest, dat Sara was over leden. Hij veronderstelde zelfs, dat zij mis schien nog bewusteloos kon zijn en moge lijk weer bij kennis zou kunnen komen. Om dit te verhinderen, maakte hij een prop van papier en duwde die in jlen mond van het kind, die toen echter reeds geruimen tijd moest zijn overleden. Na het lijkje te hebben verborgen, was P. weer gewoon aan het werk gegaan. Al mand man vr^el onbewogen aan den hoofdin specteur Kater. Hoe de dader tot J tenis kwam. Inspecteur De Kafer, die den 21-jarigen P. tot zijn bekentenis wist te brengen, ver klaarde, dat hij de' overtuiging had., dat het tot een bokéhtems moest komen. Het fejfc was volledig gereconstrueerd door het uifgelireide onderzcfek. De inspectei|t^heeft toen hij gisteren ■«-■»- !1- gedachten aan toen op den was, jfi of neen. Na eenig geagiteerd huilen, heeft P. toen met een volmondig „ja" geantwoord. Daarna was hij weer heel kalm. De firma Groenteman en Bolle, in wier bananenpakhuis do moord is geschied, heeft verklaard, dat zij den man altijd on der toezicht heeft laten werken. Een van de firmanten is Maandagavond tusschen 9 en half tien nog op de vliering geweest. Daar is geen licht en men heeft daarom met lucifers gezocht, doch niemand ont dekte iets. WERVELWIND TE SOEST. Eenige schade aangericht. Woensdag werd te Soeét omstreeks 12 uur plotseling een wervelwind waargeno men. Een man, die melk en eieren liep te verkoopen, werd tegen den grond gesla gen. Voorts werd een rieten dak gedeel telijk vernield; van enkele andere wonin gen waaiden dakpannen af. Aan den Noor- derweg werden enkele jonge boomen ont worteld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. het lijk van van der leeuw GEVONDEN. Wat inboorlingen verklaarden. Volgens een uit Zuid-Tanganyika (Oost- Afrika) ontvangen bericht, is het verkool de lichaam vaij den zoo tragisch om het leven gekomen Nederlandschen vlieger Van der Leeuw door inboorlingen gevon- Volgens hun mededeelingen is het vlieg tuig tegen een heuvel gevlogen, waardoor de machine vlam vatte en naar beneden stortte. De regeering van Tanganyika had reeds een onderzoek gelast vóór het be richt van de inboorlingen EEN BRUTALE JAPANNER. De Japansche journalist Takei, om trent wien besloten was hem uit Indiê te zetten, wegens communistische agitatie was sedert zijn opneming in het immi- grantenverblijf aan de haven van Soera- baja een hongerstaking begonnen. Woens dag is hij aan boord van de Kosbu Maru gebracht, waarmee hij naar Japan zou worden vervoerd. Aan boord begon hij 'n toespraak, hetgeen hom werd belet. Toen het uur van vertrek was aangebroken, weigerde de gezagvoerder te vertrekken, onder de mededeeling, dat hij nog twee weken te Soerabaja wenschte te blijven. 'Ook weigerde hij Takei te vervoeren op grond van zijn bevoegdheid om passagiers te weigeren. Tenslotte besloot men stren ge maatregelen te treffen ingeval het schip niet zou vertrekken. Dit deed den gezagvoerder eindelijk toch z LUCHTVAARTCONGRESj De deelnemers aan het Internationaal Luchtvaartcongres, hebben JV<*nsoag een bezoek gebracht aan Schiphol, waar o.a. do groote nieuwe Fokker F. 36 werd be zichtigd. Daarachtjer het eerste lijntoestel van de JC TM, geschikt voor het vervoer van vier personen

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 5