SCH00NH0VEN5CHE COURANT c I' 'Officieels Kmi®w Gemeente Bergambacht Plaatselijk Nieuws Stadsni euws Sociale verzekering. ACHT BLADZIJDEN WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1934 86e JAARGANG. No. 6399. NIEIWSBIAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT S. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN. HAVEN 25 Telef.c20. Tel.-Adres: Vannooten. Postrekening 13763. en op K. te Kinder- in vaststelling gem.-rekeiung vereen. den Besten In 5 ron- Bonneveld in 12 ron- toen door op heeft tegen den mid- iffing een droevig m (Schoon den van Putten in 4 ron-1 t: in: Be Gre- Beukers— „De De pr.; W. Lekkerkerk. De uitslag klintmen op het koningir volgt: P. --- maar dood niddag voer, evei an Reeuwijk, in rr A 1 n n 1* der’ doos Kleine Be- Sportfeest. Zaterdagavond hield de ol_o C-2 2—- '.3 Zeven- sportfeest met medewerking te Ze- van ABONNÉ’Sj die rich aan Gulden bij levenslange VVV ongeschiktheid. .1 en 8 Gebr. Broer; 2 Ros 4 At. B^oere 6 Adr. van u de vlam- og een ex-i tij tusschen’ ehoonhove- k werd ge- de uitbaggering van de de ophooging van de Be- or laatstgenoemd werk zal worden herschapen van vuil- ih een keurig bouwrijp terrein, een ing van de Z’venter is laffingsplan begrepen. streoht had| >s met een eld. De Greve -Schnitzler ronden. ten koppel- m over 60 ieijtReijn- iks; 3 Van esiger; K i naars ir een staking is a, te Brad- brieksarbei- ijd met zijn B. opgevolgd, er dan een n-, wol- en en het fun [programma g bedreigd, iking ia af- maatregelen beschermen e en natio- illeeren om lorkomen. ING IN esterstation jebeurd. De velke 12.02 eed en een plaats uit en minuten der machi- >p den stil heiden wa- puinfaoopen eel uit oude rsonen met rwondingen den in het i» van wie DE WERKVERSCHAFFING. Maandag is een begin gemaakt met de werkverschaffing. Met een 15-tal arbei ders is het voorbereidende werk t$r hand genomen voor Groote Gracht en regracht. Door deze gracht nisbelt in et verbetering, die vooral* den bewoners van den Langerakkerweg welkom zal zijn pn die voorts ten goede zal komen aan de en tree van de stad voor het verkeer uit d* richting Utrecht. Ook de afwerkinj in dit jrerkverscha BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bergambacht maken bekend, dat op Woensdag 12 September 1934, des narniddags 2 uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting herinenting van hen die zich daartoe ten raadhulze aanmelden. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester. KOOIMAN. De Secretaris, W. SCHIPPERS Zevenhuizen. voetbalvereeniging Groeneweg te huizen een s*. van de zangverenigingen Apollo I venhuizen en de zangvereeniging Nieuwerkerk a.d. IJssel. De belangstelling was Zeer C" werd o.a. een gecostumeerde ïUw strijd gespeel niet tot zijn voldoende kon Nog bijtijds gered. IJsselstein. Toen de heer J. v. d. P. Dinsdagmorgen per fiets ons stadje ver liet om te gaan hengelen, ontdekte hij ii don IJssel oen kind, dat reeds een heel eind van den kant was afgfdreven en zich reeds in zinkenden toestand bevond. De heer v. d. P., die een goed zwemmer is, begaf zich gekleed te water en wist het knaapje aan den wal te brengen. Het bleek het 4-jarig zoontje van den heer J. M. te zijn, dat enkele oogenblikken aan het oog der ouders was ontsnapt, juist bijtijds van een anders wissen was gered. regels ƒ1.80; 0.20; derde Adver- rtitis ge- ircumer”. •RWED- K”. weer, •even Vonk” te ling was 1 Wild- iet. ers; Wed- 2 Beukers. in Dijk, 2 loozen uit n de sta>t 0 en een de eerste de andere moest nu m, waartoe halve baan dezen wed- ing veroor- om aan de Reeuwijksche in de afdeeling Sluipwijk aan- te maken aan de radio-centrale van het burgerlijk arm- i ontvangsten en uitgaven van f 35680,50. De post tgaven is geraamd op jubsidie van de gemeente is 3500. Op Maandag bij den correspondent der arbeids zaak als een eenheid, gevormd,, doop vak- genooten terwijl een district van een raad van .arbeid menschen omvat, die elkaar volkomen vreemd zijn. De bedrijfstak is een economische groep; een district is een denkbeeldige grens, die een gedeelte van een provincie afteekent. Tegenover de natuurlijke groepeering der bedrijfstakken, die zich ..ook inR andere landen afteekent. kan de raad van arbeid niets anders stellen dan een artikel uit een wet of voorschrift, waarin de distric ten zijn aangegeven en het ligt vóür de hand, dat de bedrijfsvereenigingen een ge makkelijke overwinning zullen behalen. Uit deze condurrentie-strijd blijkt intus- scheh weer, hoe noodig het is, dat het ge heel© samenstel van sociale verzekeringen, dat ifti elke centralisatie mist,, en over ve- lerlei ^bureaux en afdeelingen’ is verdeeld, wordt samengebracht, zoodat ook in de uitvoering meer eenheid zal komen. De ver schillende wetten, zijn tot stand gekomen over een tijdsverloop van eenige tientallen jaren en het was bij de formuleering dier wetten dus moeilijk, eenheid te brengen in de samenstelling en uitvoering. Nu echter het stelsel vrijwel compleet is, zouden de maatregelen, die minister Verschuur is begonnen en die minister Slotemaker de Bruine wil voortzetten, van meer nut zijn dan een wijziging in de spelling, waaraan de Kamer zooveel energie en redenaars talent heeft verspild. „Excelsior”, Nleuw-Lekkerland. De voetbalvereeni- ging „Excelsior” houdt Zaterdag 9 Sept, een feest, mede ter herdenking van den verjaardag van de koningip. Behalve voetbalwedstrijden staan op het program ma volksspelen, concert door de muziek- vereeniging Apollo” en het uitvoeron van standen door de gymnastiekvereni ging „K. en V.”. De heer K. Speksnijder heeft ont slag genomen als voorzitter van de ver- eeniging „Trouw aan Oranje” te Kinder dijk. Nleuw-Lekkerland. De gymnastiekver- eeniging „K. en V.”, directeur de heerT. J. den Ouden, behaalde op de turnwed- strijden te Krimpen a.d. IJssel. Zaterdag in de afdeeling driekamp een len prijs en in de afdeeling estafette eveneens een len prijs. Advertentiën1-6 re"*1 elke regel meer 0— plaatsing halven prije. tentiën worden grt. plaatst in, „De Gorci DOODELIJK ONGEIVAL BIJ DE WERK VERSCHAFFING. Lekkerkerk. Gisteren dag is bij de werkverschal ongeluk voorgevallen. In Schuagt gebruikte men bij de werk zaamheden om een sloot droog te maken een zware pomp. Bij het verplaatsen liep de schouw aan een zijde vol en kantelde. De werkman, die de pomp steeds bediende Joost de Lange, ging met de pomp mee. Er begaven zich een paar werklieden te water om hem te redden. Spoedig vonden ze hem, maar hij bleek onder de pomp te liggen. Toen men hem boven water had, gaf hij nog teekenen van leven. Terstond begon mej. de Jager kunstmatige ademha ling toe te passen, met het gevolg dat de Lange direct bijkwam. Een geneesheer uit Krimpen was terstond ter plaatse, maar tijdens het vervoer naar huis is het slacht offer overleden. Waarschijnlijk was de ongelukkige inwendig zoo gekwetst, dat hij niet meer te redden was. Hij laat een vrouw met één kind achter. Giessendam. De uitslag van den schiet wedstrijd onder de leden van de plaatse lijke burgerwacht is als volgt: Maximum 100 punten. Korpswedstrijd: ie pr. A. Groeneveld 99 punten, 2e A. J. van der Wiel 98, 3e A. van den Brand 97, 4e T. Dukel 97, 5e E. Muis 96, 6e H. Muil wijk 96, 7e A. van Bennekum 96, 8e J. Romeijn 94, 9e K. Huisman 94, 10. M. Hakkesteeg 94, lie H. Koppelaar 93, 12e T. Dukel Sr. 93, 13e A. van den Dool 93, 14e N. J. Penning de Vries, 15e D. Koppe laar 91, 16e L. Huisman 90, 17e B. van Houwelingen 90, 18e A. Timmer 90, 19e H. Huisman 90, 20e J. Koppelaar 88, 21é G. Huisman 88, 22e S. W. A. Laurense 84, 23e J. Huisman 84, 24e P. Leenman 83, 25e J. Kuiper 81, 26e K. Leenman 80, 27e H. Koppelaar 80 en 28e G, Hagenaar een troostprijs. Vrije Baan: le pr. A .van Bennekum 99-98, 2e pr. A. van den Brand 98-97, 3o pr. A. Groeneveld 97-95 en 4e pr. E. Muis 95-93. onze administratie opgeven voor de verzekering, zyn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedrogen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van Aflfl Gulden by OAA GuldeQ biJ verlies OfïA Gulden by veflie» 1 Af| Gulden bij verlies Z2/A Gulden bij verlies van UVV overlijden. Jvv van hand of voet. wW van een oog., Ivv van een duim. Uv een anderen vinger. UUl, --- en Ligthart; 2 Abr. v. Risp; 3 Gebrs. de Jong; 4 D. v. d. Graaf Dz.; 5 Ros en Ver- heij; 5, 6 en 30 KL Mudde; 7, 22 en 31 Gebrs. Broer; 8 en 17 J. de Jager Hzn.; 9 en 11 P. Slingerland; 11, 18. 21 en 29 A. de Groot Cz.; 13 en 15 P. Mudde; 14 en 27 E. Hofwegen; 16 en 29 A. van Krim pen; 23 G,ebrs. Roest; 24 en 28 Adr. Ros; 25 T. Zw^rtbol; 26 M. Hoogenboezem; 32 J. Graafland. Lekkerkerk. Op de groéntenveiling wer den de volgende prijzen besteed: Stokprin- sessenboonen 1113x/s ct.; stamboonen 1012 ct.; snijboonen le srt. 1012 ct.; 2e srt. (stek) 68 ct.; dubbele stokprin- sesseboonen, 1012 ct.; roode kool 78 ct.; savoye kool 78 ct.; sla f 2 per 100; meloenen (groot) 12%15 ct.; kleine 6— 8 ct.; williams le srt. 45 ct.; 2e srt. 3 4 ct.; appels (Kerswick) 79 ct.; appels Yellow transp. 810 ct.; perziken 3—4 ct. bloemkool le srt. 10 ct.; 2e srt. 5—6 ct.; augurken le srt. 2025 ct.; 2e srt. 15 18 ct; 3e kwal 1012 ct. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prys bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; p. post f 1.50. Met verzekering' 15 cents meer. Voogdijraad. Jutphaas. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van den Voogdijraad te Utrecht Mr. J. M. M. Hamers, burgemeester dezer ge meerde. Krimpen a.d. Lek. Na geslaagde proef vaart heeft de motorenfabriek „Bolnes” aan schipper L. Muller, van Puttershoek, afgeleverd een 60 P.K. 2 cyl. ruwolie Die selmotor, geplaatst in het motorschip „In constant”, welk schip aan de werf van gebrs. van der Werf te Deest bij Nijmegen met 6 meter was verlengd en omgebouwd tot motorboot. Lekkerkerk. De P.V. „De Postduif” heeft een wedvlucht gehouden van Par- kestone (Engel.) over een afstand van 238 K.M., waaraan 39 duiven deelnamen. Los: 8 uur. Snelheid eerste duif 1300 M. per minuut. en Verheij; 3 Abr. van Risp; Gzn.; 5 en 7 P. Slingerland; q aur. Risp. Aankomst eerste duif 11.03.28 laatste 11.51.24 uur. De uitslag van de wedvlucht van St. Kathelijne Waver (B.), afstand 93 K.M. waaraan door 157 duiven werd deelge nomen, is als volgt: Los 7.30 uur. Snel heid eerste duif 1349 M. Aankomst 9.08.25 ir, laatste 9.21.04 uur. 1 en 19 Molenaar Ligthart; 2 Abr. v. Risp; >ng; 4 D. v. d. Graaf Dz.; 5 >ii: 5. 6 en 30 KL Mudd( Alblasserdam. 'De hengelvereen. Ruisvoorn” hield een vischconcours. uitslag was als volgt: D. de Kroij le J. Sala, 2e pr.; Joh. de Snoo, 3e pr.; G. Dijk, 4e pr.; G. Pors, 5e pr. Jubileum. Haastrecht. De muziekvereeniging „Prima Volta” (symphonie-orkest) is 9 September 1889 opgericht en bestaat dus Zondag 45 jaar. Het ligt in de bedoeling van het bestuur dit jubileum te herdenken, door het ge ven van een feestuitvoering in het laatst van October of begin van November. Voor die gelegenheid zal het orkest versterkt worden het eenige goede krachten van buiten de gemeente die daartoe welwil lend hun diensten hebben aangeboden. Voor rekening van de timmerlieden L. en L. H. Reichard is het metselwerk van vier arbeiderswoningen aanbesteed De heer G. Steehouwer schreef in voor f 4244, de heer G. van Delft voor f3885. De woningen worden gebouwd aan de Lizeweg. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De gemeente-opzichter tevens zichter van de gemeente-bedrijven, als zoodanig ontslag aangevraagd. Zondagssluifing. Haastrecht. Op de gemeentesecretarie ligt een lijst ter teekening voor belang hebbende winkeliers tot het verkrijgen van ruimere openstelling van hun win kels op Zondag. De lage fruitprijzen. Jaarsveld. De prijzen, welke op de ver schillende markten en veilingen ge maakt worden zijn zoo laag, dat het pluk loon nauwelijks wordt opgebracht. Dit is oorzaak, dat veel fruit, vooral suikerpe ren, aan de hoornen blijft hangen. Indien er niet spoedig prijsverhooging komt, zul len er dit jaar, gezien de hooge prijzen welke er op het hout zijn besteed, door de pachters groote verliezen geleden wor den. Lunapark. Reeuwijk. Daar er voorloopig nog geen raadsvergaderng gehouden zal worden en er een verzoek binnen was gekomen van den, heer Toonbergen, pachter van het res taurant Elfhoeven, teneinde toestemming té verkrijgen om drie dagen een Lunapark ie houden, waarvan 50 in de gemeente kas zal worden gestort, is de gemeente- bode bij de raadsleden rond geweest met een lijst, waarop zij moesten aanteekenen of zij voor of tegen de vergunning wa ren. De uitslag was 6 voor en 5 tegen. De burgemeester heeft den heer Toon- hergen de gevraagde vergunning verleend Het Lunapark zal in de laatste helft van September gehouden worden. Autobotsing. Reeuwijk. Dinsdagavond had op den hoek Laixsdijk-Hottemansdijk een autobot sing plaats, die bijzonder goed is afgeloo- pen. Van de Laixsdijk kwam de melkrij der G. Burger, die signalen gaf. Van de Ho’ttemansdijk kwam de heer van Wijn gaarden uit Boskoop met een vrachtauto met aardappelen. Laatsgenoemde gaf geen signalen en had dor het lage hout geen uitzicht. De wagens reden rectyt op elkaar in, de bumpers raakten in elkaar ver» ward en de spatborden werden ingedrukt. Alles liep wonder boven wonder zonder persoonlijke ongevallen af. Waddinxveen. De heer J. v. d. Berg, molenbouwer, is failliet verklaard. Curator is mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen te Gouda. van het mast- op het koninginnefeest is als _.o.. Verschoor, rolham; D. Verwoerd 1 kfet sigaren; C, v. d. Wal een wekker; P. Broefe een kleine worst; M. Soesberg 1 kist sigaren; W. Mudde een kaas; R. Broere Gz. een kaas; J. W. v. Zoest een worstje* Abr. Borsje een doos sigaren; Joh. de Bruin een worstje; J. W. de Ja ger een doosje sigaren; de Jager een doosje sigaren en een -zaklantaarn; Adr. Noordergraaf een koek; R. Mudde een pijp G. Oskam een dikke worst. Hinderniswedstrijd voor meisjes. 1ste prijs M. de Jager; 2de pr. N. van Lim- horgh; 3de pr. R. den Ouden; 6e pr. M. de Ridder. Voor jongens: 1ste prijs P. Gouwens; 2de pr. P. de Wind; 3de prijs D. Broer; 4de pr. G. Polderman; 5de pr. T. Mudde; 6de pr. M. Neven. De prijzen waren kunst voorwerpen. De rijksveldwachter kan inlichtin gen verstrekken over 2 rijwielsleutels, waaronder een Engelsche en een zilveren dames armband, welke voorwerpen ge vonden zijn. Koninginnedag. Lopik. Op de Christ. School, hoofd de heer W. van Joolingen, werd Vrijdagna middag op bescheiden wijze koninginne- feest gevierd. De kinderen werden op school getracteerd en maakten daarna, gesierd met vlaggetjes en oranje, onder leiding van het onderwijzend personeel, een rondgang door de gemeente, onder ’t zingen van vaderlandsche liederen. Des avonds is de tocht met kleurige lampions herhaald. We kennen in ons land de sociale ver zekering door middel van de raden van arbeid en die door middel van de bedrijfs vereenigingen. Deze twee takken van ver zekering beoogen min of meer hetzelfde doel en komen op eikaars terrein. Voor de raden van arbeid is het land verdeeld v in verschillende districten, in elk waarvan een raad van arbeid zijn functies uit oefent; de bedrijfsvéreenigingen dragen zorg voor de sociale verzekering vooiybe- paalde bedrijfstakken: bouwbedrijf, me taalbedrijf enz. Beide afdeelingen van staatsverzeke ring zijn ijverig en elk voor zich tracht aan te toonen, dat hun systeem het ware is. De raden van arbeid hebben zich nooit kunnen verheugen in de sympathie der bevolking en daarom doen zij het meeste moeite om hun recht van bestaan aan te toonen en om propaganda te maken. De gezamenlijke raden van arbeid hebben nu een comité gevormd, dat zich ten taak stelt - de bevolking ervan te doordringen, dat de verzekering over de raden van arbeid té verkiezen is boven die van de hedrijfsver- eenigingen. We vermoeden, dat het comité een las tig werk op zich genomen heeft. Niet uit sluitend, omdat men gelooft, dat het ratel sel der raden van arbeid duur, omslachtig en bureaucratisch is, maar ook, omdat de tegenwoordige richting veel meer is naar een bedrijfsgroepeering dan naar een ambtenaarlijke gebiedsindeeling. De takken van bedrijf gevoelen zich uit den aard der toen de rijn werk ging jval. Hij viel groot. Er ovoetbalwed- >ld. Deze match kwam echter recht, daar men de bal niet 1zien, aangezien de ver lichting daarvoor te onvoldoende was. Kleine ongevallen. Zevenhuizen. Zondagmiddag arbeider L. Boutenhal naar zijn kreeg hij onderweg een toei in een doornhaag en liep hierbij enkele schrammen op; hij kwam gelukkig spoe dig bij en ging weer aan het werk. Maandag kon hij zijn werk niet verrichten Maandagmiddag gleed de 15-jarige mej. T. vn Pr. van de waterstoep en kwam in het kanaal terecht. Zij wist zichzelf te redden, ft Het 7-jarig zoontje van den heer P. v. Leeuwe, kwam aöhter een auto vandaan geloopen en liep tegen het rijwiel van den heer A. van Driel op, waardoor de jongen aan zijn hoofd eenige verwondingen op liep, die gelukkig niet van ernstigen aard waren, hij werd door den heer van Driel naar huis gebracht. Gemeenteraad. Ammerstol. Donderdagavond verga dert de gemeenteraad ter behandeling van de volgende agenda: 1 Ingekomen stuk ken. 2 Verzoeken ontheffing schoolgeld 1934. 3 Vaststelling kohier hondenbelas ting 1934. 4 Wijziging gem-hegrooting en begrooting gem electr. bedrijf 1954. 5. Con tract destructie van vee en vleesch en 6 voorloopige a 1933. Burgemeester en wethouders hebben als tijdelijk onderwijzer aan de openb. la gere school aangesteld den heer J. Ooms, wachtgelder te Groot-Ammers. Ammerstol. De heer H. Marselis ver zamelde voor het bekende doel 522 rijwiel- plaatjs van 1933. Voor hetzelfde doel heeft hij 6 kilo oude metalen en zilverpa pier bijeengegaard. Als tijdelijk hoofd der openb. school is benoemd de onderwijzer D. E. Hueting. Arkel. Dinsdagmiddag te ruim 4 uur kwam een personen-auto den Arkelschen onderweg afrijden, en wilde bij de kerk de stoop oprijden naar de rijksstraatweg. De bestuurder nam de bocht te kort met het gevolg dat de wagen in een droge sloot tertrht kwam. De chauffeur kwam met dey schrik vrij. Een kraanwagen van de fa. van Mill bracht de wagen, welke geen noemenswaardige schade had opge- loopen, op den weg. Arkel. Aan den heer van Wessum hebben B. en W. vergunning verleend tot het bouwen van een dubbele woning. Gevonden: een lederen autotasch, inhoudende nikkelen vleugeltjes met het merk „P. J. Maije|r”. Inlichtingen op het gemeentehuis. Begrooting 1935. Nieuwerkerk a. d. IJssel. B. en W. heb ben aan den gemeenteraad overgelegd de ontwerpbegrotingen 1935. De gemeentebegroting,- simt in den ge wonen dienst mol een totaal'aan ontvangs ten en uitgaven van f 165010,51. De post onvoorziene uitgaven is geraamd op f 14297,35. De kapi taaldienst sluit in ont vangst met f 27939,06 en in uitgaaf met f 16132,90%. Batig saldo f 11806,15*/». Voor steun aan crisis-werkloozen is ge raamd een bedrag van f 2600 en voor on dersteuning van armlastigen f 10.000. De begrooting van het electriciteitsbe- drijf sluit in baten en lasten met 24709,04 gld„ waarbij een winst is geraamd van f 3500. De kapitaaldienst geeft een totaal van inkomsten en uitgaven van f 28760,46 met een nadeelig saldo van f 13234,33. De begrooting van het waterleidingbe drijf sluit in baten en lasten met f 28836, waarbij een winst is geraamd van f 3100. De kapitaaldienst geeft een totaal van in komsten en uitgaven van f 26614,05, met een nadeelig saldo van f 4314,22. De begrooting van het burgeï'lijk bestuur sluit in "’4 met een totaal onvoorziene uitj f 536,98. De sul geraamd op f 3.’ Noordeloos. Op Maandag 3 September stonden bij den correspondent der arbeids bemiddeling 10 werkzoekenden ingeschre ven. Oud-Alblas. De oranjevereen. „Juliana” biedt ter herdenking van den verjaardag van de koningin Zaterdag een concert aan in de kom der gemeente, welk con cert gegeven zal worden door de muziek- vereen. „Soli Deo Gloria” van Alblasser dam. Tijdens dit concert zullen speldjes (en verkoop worden aangeboden. Ouderkerk a.d. IJssel De plaatselijke af- deeling van den bijz. vrijw. landstorm, hoopt op den derden Dinsdag dezer maand, hij voldoende deelname, een tocht per autobus te organiseeren naar ’s-Gra- venhage, ter bijwoning van de plechtige opening van de beide Kamers der Staten- Generaal. Zaterdagmiddag voer, even ten Oos ten van café Van Reeuwijk, in de Krom me, op de rivier, een zeiljacht tijdens laag water op een ondiepte aan den grond. Na enkele vergeefsebe pogingen gelukte het den schipper echter het vaartuig weer vlot te krijgen. Reeuwijk. Er worden pogingen in het werk gesteld Brug en sluitingen te Gouda. Gevonden een motorrijwielzadel, te rug te bekomen bij den heer T. Leeu wen, afdeeling Randenburg en een kano, te bevragen bij den heer G. den Ouden, afd. Sluipwijk.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 1