TOM DE NEGERJONGEN Wat geelt de Radio? Buitenland Binnenland Gemengd Nieuws. 4 Dondvrdag 6 September. Hilversum. A.V.R.O. 80 Gramofoon; 910 Concert door het Ensemble Rent® meester, 1010.15 Morgenwijding; 10.15 10 30 Gramofoon; 10.3011.15.* Concert door bet Ensemble Rentmeestér; 11.1512 Gramofoon; 122.15 Concert door het Omroep-Orkest en Gramofoon; 2.153 Zangvoordracht; 33.45 Concert dooc Ko- vacs Lajoa en ijfx Orkest; 44.30*MeVr. Ant. van Dijk spreekt voqr zieken en ouden van dagen, 4è30Gramofoon; s 55.30 Halfuur voor grootere kinderen door Mevr. Ant. van Dijk. 5.306.30 Orgelconcert- en Sopraan; 6.307 Sportpraatje door den heer EL Hollander; 77.30 Coqoert <door bet Omroep-Orkest; 7.308* Willem Hun- sche over: „Het 40-jarig jubileum van den Stadsschouwburg te Amsterdam"; 7.50^-8 Gramofoon; 88.05 Nieuwsberichten; 8.05 8.30 Concert door het Omroep-Orkest; 8.300 45 Studio-opvoering van „De reis om de wereld in 80 dagen"; 9 4511 Con cert door Kovacs Lajos en zijn Orkest en Zang; 1111.10 Nieuwsberichten; 11.10 11.15 Gramofoon; 11.1512 Concert door Kovacs Lajos en zijn Orkest. Huizen. K.R.O. 8915 Concert; NCR V. 10—10.15 Gramofqon; 10.15—10.45 Mor gendienst door Ds. li Schutte; 10.4511 Leger des Heils kwartiertje; K.R.O. 11 11.30 Gramofoon; 11.3012 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L H. Perquin; 12.152 Conqert door het K.R.O.-Orkest en Gramofoon; N.CJR.V. 2—3 Cursus fraaie handwerken; 3-^3.45 Vrouwenhalf uurtje; 3.308-45 Gramofoon; 45 Bij bellezing door Ds. J. C. Jörg; 55.30 Duiven los te 8 uur Eerste duif binnen 8.49.5 Buur. Gevonden: een heerenpolshorlöge met lederen riempjë. Te bevragen bij^ H. Treure, Hoofdstraat C 1*01. Berkenwobde. 'DinsjJag geraakte het 4- jari-g zoontje van den heer C. A. de J.eede in de voorwetering en verdween in .de diepte. Gelukkig~"werd dit opgemerkt door dph heer D. Vonk, die na eenige moeite het geluk had, het kind-weder aan zijn moeder over te gev$n. x Fokveedag voor geiten. Groot-Ammers. Voor den fokveedag voor geiten te houden op Zaterdag 8 Sept. in de garage van den hep- O. van As en uitgeschreven door de samenwerkende fok- vereefcigingen in de Alblasserwaard, zijn reeds de volgende medailles aangeboden: Klasse 1: le prijs zilveren medaille aan geboden door de firma A. fiooijkaas te Schoonhoven; 2e prijs verzilverde medaille aangeboden door de geitenfokvereen. Gies- sen-Nieuwkerk. Klasse 2: le prijs verguld zilveren me daille aangeboden door de Hollandsche ■Maatschappij van Landbouw, afd. Groot- Ammers; 2e prijs verttilverde medaille aangeboden door de geitenfojwereen. Gies- sen-Nieuwkerk. Klasse 3: le prijs verguld zilveren me daille aangeboden door de geitenfokvereen. V.Z.O.D., Noordeloos; 2e prijs verzilverde medaille aangeboden door de geiten fok- vereeniging Nieuw Lekkerland. Klasse 4: le prijs verguld zilveren me daille aangeboden door den Chr. Boeren- en Tuindersbond, afd. Alblasserwaard2e prijs verzilverde medaille aangeboden door de geiten fokvereeniging .„Vooruitgang", Groot-Ammers. Klasse 5: le prijs zilvei medaille Cursus handei>arbeid voor de jeugd; 5.30 j aangeboden door de gemeente Groot-. 6.43 Concert door de Stafmuziek van mers; 2e prijs verzilverde medaille aange- het 6de Reg. Infanterie te Breda; 6.43 j boden door de geiten fokvereen. Streef- 6.58 G.N.V.-kwartiertje. Spreker: J. Schip- jkerk. per; 7—pl.m. 7 15 Nieuwsberichten; pl.m. Klasse 6: le prijs zilveren medaille aan- 7.15'7.30 Gramofoon, 7.308 Weekover zicht: „Wal er op de wereld gebeurt" door Corn. A. 'Grayé; 8—8.20 Orgelbespeling; 8.20—8.30 Gramofoon; 8.30—9 Liederen- recital, 90.30 Dr. Gerard Bakker over: „De zorg voor onze geesteszieken"; 9.30 10 Orgelbespeling, 10—10.10 Nieuwsbe richten; 10.10—11 Concert door een Sep tet; 1111-30 Gramofoon. Vrijdag 7 September. Hilversum. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwijding; V.A.R.A. 10.1* uur Voordracht door Adolf Bouw meester; 10.30 uur Orgelspel; 11 uur Voor dracht door Adolf Bouwpieester, 11.20 uur Gramofoon; 11.45 uur Gramofoon; A.V. R.O. 12—12» Gramofoon; 12.30—2.30 Concert door Kovacs Lajos en zijn Orkest en Gramofoon, 2.30—3 Voordracht door Ank. v. d. Moer, 34 Gramofoon; V.A. geboden door de gemeente Nieuwpoort; 2e prijs verzilverde medaille aangeboden door de geiten fokvereen. Everdingen. Klasse 7: le prijs verzilverde medaille aangeboden door den heer C. Vink, hoofd der Chr. Landbouwschool te Ottoland. Klasse 8: le prijs verguld zilveren me daille aangeboden door de geiten fokver een. Noordeloos; 2e prijs verzilverde me daille; 3e prijs dezelfde, beiden aangeboden door de geiten fokvereeniging „Vooruit gang zij ons Doel" te Nieuwpoort-Lange- rak. Klasse 13. le pr. a verzilverde medaille aangeboden door de fok- en controlevereen Groot-Ammers; le prijs b verzilverde me daille aangeboden door de fok- en contro levereen. Ottoland en Omstreken. Voor de kampioen geit heeft de Provin ciale Bond van Geiten Fokvereeniginfcen een zilveren medaille beschikbaar gesteld, R.A. 4.16 uur Gramofoon; 4.30 uur Na terwijl voor enkele klassen nog medailles Schooltijd; 6 uur Gramofoon, 5.55 uur De nieuwe V.AJR.A -knipcursuz; 6 uur Fiie- nova; 7.30 uur De 16-Sept«ml>erbetooging; 7.57 uur S.O.^-berichten, V.P.R.O. 8 uur Lezing; Geloof en Blijdschap. Eerste voor dracht Spreker: Ds. Viseer; A.V.R.O. 8.3C pl.ïh. 10.30 Concert door het Residentie orkest; V.P.R.O. pl.m. 850 uur Cursus: Internationaal verbond voor Vrijzinnig Christendom en Geloofsvrijheid. Eerste voordracht: Het 11de Congres van Vrijz. Godsdienstigen, Kopenhagen 1934. Spre ker: Dr. W. R. M. Noordhoff: pl.m. 10.30 uur Nieuwsberichten; pl.m. 10.40 uur Le zing: Een filmwerk van geestelijke verfij ning. „Berkely Square". Spreker; L. Wil link; V.A.R.A. 11—12 Gramofoon. Huizen. K.R.O. 8—015 Conoertf 10—11 30 Gramofoon; 11.30—12 Halfuurtje voor zie ken en ouden van dagen; 12.151.15 Con cert door Iwan Sohustow en zijn Russi sche kapel; 1.151.45 Gramofoon. 23 Gramofoon; 3—3.30 Zang- en Cello-reci tal; 3.304 Gramofoon^ 4.306 Gramo foon; 5630 Landbouwcrisiswetten en be sluiten door Th. Arts: „De aardappel- steun"; 5.306 Concert door de K.R O.- Boys; 66.15 Gramofoon; 6.157 Concert door de KJR.O.-Boys, 7.15-735 Joh. Schwencke over: „Oude en nieuwe gevel- steenen"; 7.3o8 Gramofoon; 88.30 Concert door het K.RO.-Orkest; 8.30 8.35 Nieuwsbefichten; 8.350.20 Concert door het K.R.O -0rkest;N9 20—0.50 Aan sluiting met Heck's Lunchroom te Am sterdam; 9.5010.30 Concert door bet K.R.O.-Orkest: 10.30—10 35 Nieuwsbe richten, 10.35—11.15 Aansluiting met Heck's Lunchroom te Amsterdam, 11.15 12 Gramofoon. kunnen geplaatst worden, wie schenkt ons deze nog voor de arbeiders koe. Er zijn reeds 120 inzendingen als jury leden zullen fungeeren de heeren I. Ver hoeven, Rijksveeteeltconsulent, S. de Jong en H. Roest, Rijkslandbouwleeraar. Langerak. B. en W. van deze gemeen te en van Nieuwpoort hebben vergunning verleend aan de vereeniging „Het Hooge- lanji" tot het houden van een collecte- in deze gemeenten gedurende de maanden October of November. Bij den agent der arbeidsbemidde ling staan thans als werkzoekenden 12 personen ingeschreven, van wie 6 geheel werkloos zijn. Te Nieuwpoort zijn deze getallen thans respectievelijk 13 en 9. Moercapelle. Zaterdag trof de politie hier een persoon aan, die zich te buiten had gegaan aan het drinken van spiri tus. Hij kon zijn roes uitslapen in het arrestantenlokaal. Bij fouilleering bleek, dat hij nog anderhalve flesch van ge noemde vloeistof in zijn jaszakken had ge borgen. Moordrecht. In tegenwoordigheid van een belangstellend publiek gfff A.D. V.E.N. D.O. met haar beide kinderkoren en het kinderkoor van Nieuwerkerk a. d. IJssel, het geheel onder leiding staande van den dirigent, den heer Gustaaf de Vries van Rotterdam, een zangavond vanaf de mu ziektent staande aan de Kerklaan. De ver schillende nummers werdei} met groote aandacht gevolgd en telkenmale klonk een luid applaus. Ongeval op een kraan. Moordrecht. Op de kraan „Karma" 1 •ggende in de IJssel alhier, werd de sto- Arkel. Bij voldoende deelname zullende 1 iö „U a. Kok. werkzaamheden ver- leden van de Konijnenfokvereeniging „Streven tot Verbetering" op 16 Septem ber per autobus een reisje maken naar de pluimveetentootfatélling te Amsterdam. Bergambacht. Het 2-jarig zoontje van ien heer S. Kamer, dat door een ouder Busje werd gereden in een mandje, dat aan een rijwiel was bevestigd, viel daaruit ep kwam op de straatsteenen terecht. Met een '•evig bloedende wond werd het kind naar dr. Soeteman gebracht, die de wond met 6 krammen heeft gehecht. De P.V. „De Gevleugelde Bode" hield ien wedvlucht met jonge duiven moedelijk door een stuk ijzer van de ma chine aan het hoofd getroffen. Hierdoor was een wonde ontstaan'1 en de stoker was bewusteloos ineengezakt. Dr. van Westen dorp, die was gewaarschuwd, was spoedig met'de wijkzuster ter plaatse en verleende eerste hulp. Per auto van den Geneeskun digen Dienst is hij daarop naar het zie kenhuis te Gouda overgebracht. Een drie-jarig zoontje van een schipper, liggende in de IJssel, had het on geluk van den plank te vallen waardoor hij van 2 M hoogte in de modder terecht- beide oogen veel vanaf kwam. Hierdoor was in Roosendaal De uitslag was: K. van Vliet toodder terecht gekomen, zoodat het noo- 18 en 7; I. Verhoek 2, 4, 10, 11 en 12: dig was den kleine onder, geneeskundige Z. Burger 3, 5,9, 13 m 14; J. Brand 8. behandeling te stellen. Moercapelle. Op 31 Augustus vierden dfe leerlingen der Openbare Lagere fechoolt/ hun Oranjefeest. Des morgens kwamen allen tezamen in de school, waar, na het gezamenlijk zin gen van het Wilhelmus, het hoofd in een korta, rede voor de kinderen uiteenzette, waarom, ondanks de zware slagen, welke on$ Koninklijk Huis getroffen hebben, er in onze harten toch oranjevreugde kan zijn op dezen 31en Augustus. Natuurlijk wedden de kleinen rijkelijk getracteerd. In- tusschen was de jilry gereed gekomen met haar uitspraak inzake de door de kinde ren meegebrachte versieringen. Er was oek -dit jaar van dit onderdeel van het feest veel werk gemaakt en het valt niet te verwonderen, dat, toen de kinderen in op tocht door het dorp trokken en de fraaie versieringen (25 stuks!) meevoerden, het publiek zich langs den weg schaarde en zijn bewondering uitte voor den fraaien en kleurigen stoet. Op het Raadhuisplein zongen ten aan hoor© Van den burgemeester de kleinen de beide volksliederen. Des middags hadden op het terrein der Moercapelscbe voetbalclub onder leiding van het personeel diverse kinderspelen plaats. Zeer velen, vooral ouders der leerlingen, maar ook buitenstaanders, volgden langs het lijntje met groote be langstelling de verrichtingen der kleinen. Na afloop had in de school, waarheen oudere en kinderen zich begeven hadden, de uitreiking der vele prijzen plaats. Natuurlijk werden de kinderen geduren de den middag feestelijk onthaald, terwijl de rij der diverse versnaperingen werd ge sloten door een tractatie, aangeboden door den burgemeester. In zijn slotwoord dankte de heer Mas tenbroek allen, die door gaven of anders zins tot het slagen van dit feest hadden bijgedragen en namens de ouders dankte de heer A. Kroes het personeel der school voor de toewijding bij de organisatie en leiding. Van den dfjk. Nieuw-Lekkerland. Vrijdagmiddag reed de volgeladen groentenwagen van den koop man T. G. M .van den dijk, doordat bet paard schrok en zijwaarts sprong. Het on geval liep met materieele schade af, de groenten en het fruit waren voor een deel bedorven. Past op Uw plaatje! N ieuw-Lekkerland. Terwijl de heer W. J. V. een winkel binnenging, en zijn fiets zoolang tegen een schuur zette, maakte een handige dief van de gelegenheid ge bruik, om het belastingplaatje van de fiets te halen. Afscheid L. den Boer N ieu w-Lekker land. Dinsdag hield de afdeeling Sliedrecht en Omstreken van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond een ledenvergadering in het cafe van den heer P .J. van Vliet. Deze vergadering had hoofdzakelijk ten doel, afscheid te nemen van den chef gemeente-veldwachter L. den Boer, die met ingang van 1 September den politiedienst heeft verlaten. De voorzitter schetste in een kernachtige rede het vele en goede werk, dat veldwachter den Bóer voor de politie in het algemeen, en voor de afdeeling Sliedrecht en omstreken in het bijzonder heeft gedaan. Daarna werd hem namens de afdeeling als blijk van erkentelijkheid een met zil ver gemonteerde sigarenkoker met ins criptie aangeboden. Vervolgens werd hij met algemeene stemmen benoemd tot eere lid van de afdeeling. De heer den Boer dankte den voorzit ter voor zijn hartelijke woorden, en de af deeling voor het aan hem geschonken ca deau. Men bleef daarna nog een poos ge zellig bijeen, waarna een hartelijk af scheid volgde. Donderdag nam dg heer L. den Boer af scheid van 't secretariepersoneel. De heer G. C. Voorsluys, gemeente-scretaris. sprak hem bij dat afscheid hartelijk toe, schetste hem als een goed en betrouwbaar ambte naar, dien hij noode zag heengaan. Spr. hoopte, dat de heer den Boer met zijn^ge- #tin nog vele jaren Jn gezondheid van zijn mogen genieten. Namens het secretam^personeel en den rijksveldwachter Kunst, TiQpd hij den heer den Boer als aandenken, bureaulamp aan. De heer den Boer dankte spraak en voor het mooie cadeau. Nieuw-Lekkerland. Donderdagavond had de jaarlijksche beproeving van de motor- brapdspuit plaats. De proeven slaagden naar ^wensch. Het geheele bluschmateriaal bleek in goede conditie te verkeeren. Nieuw-Lekkerland. Zaterdagmiddag speeldA te Kinderdijk „Zwervers 1" tegen „Concordia 1" van Rotterdam (bekerwed strijd). Concordia won met 3-—2. Nieuw-Lekkerland. De vereen. „Trouw aan "Oranje" heeft den verjaardag van de koningin feestelijk herdacht. Vrijdagavond werd het feest ingezet met een lampion- óptocht, welke met muziek werd opgeluis terd. De deelname aan den optocht was groot. De vele belangstellenden, die langs den weg stonden, hebben met voldoening den kleurigen stoet gadegeslagen. Zater dagmiddag is h^t feest voortgezet met bet houden van volksspelen voor kinderen en volwassenen. De prijzen yerden aa afloop door den burgemeester, deü heer F. 'M. A. GAS-00RL0G. De luchtbeschermingsdienst heeft Maandag te Nijmegen groote demonstraties houden. d. Rovaart, uitgereikt. Om 7 uur 's avonds volgde een concert vim muziek en g. Tot slot word een bioscoopvoorstel ling gegeven door den heer van Heugten van Alblasserdam. De belangstelling was vooral des avonds, groot. Het feest had een ordelijk verloop. Noordeloos. Mej. A. Trappenburg, leid ster van de collectanten van de „Macht van het Kleine" heeft aan de stichting voor lijders van vallende ziekten te Haar lem-Heemstede, een bedrag van f 35.80 op- Ziekte van Well. Noordeloos. Bij den heer G. Kooijman Dzn. is een geval van de ziekte van Weil geconstateerd. Gouden bruiloft. Noordeloos. Het echtpaar A. P. Hor- dijk-Duym hoopt 4 Sept zijn 50-jarig hu welijksfeest te herdenken. Concert Noordeloos. De muziekvereen. „Volhar ding" gaf op den verjaardag van de ko ningin een concert. Het programma be stond uit volksliederen en marscben. Ouderkerk a.d. IJssel. Op zijn verzoek hebben B. en W. aan den heer G. Bos eer vol ontslag verleend als brandmeester bij spuit no. 2, met dankzegging voor de door hem in deze functie bewezen diensten. In zijn plaats is benoemd de beeij P. Pols Gz., thans brandspuitmeester bij spuit no. 2, terwijl in de plaats van laatstgenoemde werd benoemd de heer P. van Duijvendijk. In de vacature mej. A M .A. W. van Veenendaal, die wegens gelijke benoe ming te Bleskensgraaf eervol ontslag ver kreeg als onderwijzeres aan de Openbare Lagere School II* in de Nesse, zal tegen 1 October een tijdelijk onderwijzeres benoemd worden. Schietwedstrijd Burgerwacht. Polsbroek. Op Koninginnedag hield de Polsbroesche Burgerwacht haar jaarlijk sche schietwedstrijd op een terreiri van den heer C. van Rossum. Er werd gescho ten met geweer K.S.O., afstand 12 meter, op schijven, telling 112. De uitslag is ale volgt: Personeel© baan. Veteranen klasse: le prijs W. de Bruijn 173 punten, 2e prijs P. de Jong 172 punten, 3e prijs Fl. de Jong 164 punten, 4e prijs W. van Vliet 164 pun ten, öe prijs P. Hoogendoorn 160 punten. Klasse A: le prijs A. de Ruijter 166 punten, 2e prijs W. de Jong 166 punten, 3e prijs G. Strien 164 punten, 4e prijs P. den Hollander 159 punten, 5e prijs C. Hailing 158 punten, 6, prijs P. B. van Dijk 158 punten, 7e prijs G. van Rossum 157 punten. Klasse B: Ae prijs L. Sluis 160 punten, 2e prijs Adr. Sluis 157 punten, 3e prijs P. J. Berkouwer 157 punten, 4e prijs W. van Vliet 155 punten, 5e prijs Jac. Hoo- genboom 154 punten. Klasse G; le prijs B. v. d. Mei 164 pun ten, 2e prijs G. Schouten 163 puthten, 3e prijs P. Murk 159 punten, 4e prijs W. P. Hoogenboom 154 punten, 5e prijs D. v. d. Mei 146 punten, 6e prijs G. de Ruijter 143 punten, 7e prijs H. Griffioen 142 punten. Vrije baan. Veteranen klasse: le prijs W. van Vliet 59 punten, 2e prijs P. de Jong 58 punten, 3e prijs J. Zijderlaan 58 punten, 4e prijs Fl. de Jong 58 punten, 5e prijs W. de Bruijn 58 ïjunten. Klasse A: le prijs G. Strien 59 punten, 2e prijs A. de Ruijter 58 punten, 3e prijs G. Hailing 58 punten, 4e prijs W. de Jong 58 punten, 5e prijs P. den Hollander 57 punten, 6e prijs C. van Rossum 56 pun ten, 7e prijs G. van Duuren 55 punten. Klasse B: le prijs P. J. Berkouwer 55 puilten, 2e prijs W. van Vliet 51 punten, 3e prijs L. Sluis 51 punten, 4e prijs Jac. Hoogenboom 48 punten, 5e prijs B. D. Kooiman 44 punten. Klasse C: le prijs P. Murk 57 punten, 2e prijs C. Schouten 54 punten, 3e prijs G. de Ruijter 54 punten, 4e prijs A. van Duuren 52 punten, 5e prijs B. v. d. Mei 51 punten, 6e prijs W. P. Hoogenboom 51 pun'en, 7e prijs D. v. d. Mei 50 punten. Koningschutter werd voor dit jaar P. de Jong met een gemiddelde van 56 8/11. De prijzen in de personeele baan be stonden uit fraaie kunstvoorwerpen, die van de vrije baan uit geldprijzen. Polsbroèk. Met het Ingraven van hetf buizennet voor de waterleiding is men thans op den Zuid-zijdschen -weg tot aan/ Polabroekerdam gevorderd. Reeds is vanaf het dorp een aanvang mot dit werk gemaakt op de Noordzijde, die hierdoor tijdelijk voor het asverkeer wordt afgesloten. i1 Bij verschillende veehouders in de ze gemeente komen gevallen van vlekziekte onder de varkens voor. Die wat spaart, die wat heeft Polsbroek. Het groeizame weder der verloopen Augustusmaand en de tusschen- tijds gevallen regen, heeft den grasgroef op onze lage landen zoo gunstig beinvloed, dat sommige veehouders thans de gelegen heid benutten, om een hoeveelheid gras in te kuilen tot een voedzaam veerantsoen in den komenden winter. Onder de tegenwoordige omstandighe den komt een dergelijke aanvulling zeer van pas. .103. „Kijk eens!" riep Leeuwentemmer uit, „d^ar heb je Drakepit met zjjn Jum bo, zie je dat? Wat komt die hier doen?" „Je hebt gelijk," antwoordde Pijl, „het is hem." Zoo ver van het paleis. 104. „Hé, Drakepit!" riep Pijl. „Wat kom je hier doen?" Maar Drakepit haalde een koperen trompetje voor den dag. Dat zet te hij aan zijn moi^d en begon daar door heen luid te schreeuwen: „Hall®, hallo!" riep hij zoo hard hij kon. ,.Aan alle be woners van dit bosch wordt bekend ge maakt. dat twee mannen vermist worden, de twee broers Leeuwenhart en Pijl. Op sporing en aanhouding verzocht door dep koning!" f 5 Auslands toetreding tot den Volkenbond. Japan en Rus land. Opzienbarende arres tatie in Oostenrijk. Er komt te Genève weer leven in de brouwerij. Reeds is het financieele comité van den Volkenbond bijeengekomen als voorlooper van de groote jaarlijksche bij eenkomsten. Morgen zal het comité verga deren, bestaande uit vertegenwoordigers der staten, die garant zijn voor de Oosten- rijksche leening. Vrijdag begint de zitting van den Volkenbondsraad en op 10 dezer de bijeenkomst van de Assemblée van den Volkenbond. Op een nog niet vastgestel- den datum zal ook het bureau der Ont wapeningsconferentie weer bijeenkomen. Een der belangrijkste te Genève te be handelen punten is ditmaal de toetreding van Rusland tot den Volkenbond. Ver schillende staten, meest kleine, hebben zich aanvankelijk tegen het toelaten van het sovjet-rijk uitgesproken. Zwitserland ■wae een der heftigste bestrijders van het plan om de poort van den Volkenbond ook voor de sovjet-unie open te stellen, on danks het feit, dat Russische vertegen woordigers al sedert langen tijd geregeld deelnemen aan de internationale bespre kingen. Terwijl andere staten vooral on der de pressie van Frankrijk, hun verzet tegen Rusland's toetreden schijnen te laten varen 11 ook Engeland en Italië zijn er vóór blijft Zwitserland hardnekkig op zijn anti-bolsjewistisoh standpunt staan. In een oonferentie tusschen de Bonds raadscommissie voor buit,enlandsche zaken en de Zwitsersche delegatie bij de Volken bond, is de kwestie van het toelaten van Rusland tot den Volkenbond en het toe kennen'" van een raadszetel aan dat land besproken. Het resultaat van deze bespre king was. dat de Zwitsersche Volkenbonds delegatie bij den Bondsraad voorstelden, niet toe te stemmen in de toelating van Rusland. De Bondsraad heeft inmiddels reeds in dien zin besloten. Ook Griekenland zal tegen de toelating van de Sovjet-Unie stemmen, blijkens een interview, dat de Grieksche premier Tsal- daris heeft toegestaan aan een journalis te. En ten «slotte heeft Rusland ook van Nederland geen medewerking te ver wachten. In tusschen te het vooruitzicht, dat Rns- land toch met de vereisohte twee-derde meerderheid zal worden toegelaten, verbe terd, dank zij de gemeenschappelijke ac tie der groote Weetersche mogendheden. Mexico, Hongarije, Canada zouden hun oppositie hebben opgegeven. De moeilijheden met Polen, dat een permanenten Raadszetel opeischt, indien Rusland er een krijgt, zou aldus worden opgelost, dat ook Polen een permanenten zetel zal deelachtig worden. Volgens berichten uit Moskou, beeft op nieuw een bespraking plaats gehad tus schen den Japansohen gezant Ota en den Russischen vice-volkscomlnissaris voor buitenlandsche zaken Stomonjakof. Het onderhoud beeft verscheiden uren ge duurd. Over het onderwerp der bespre kingen is niets uitgelekt, maar het is dui delijk, dat het betrekking had op een be langrijk voorstel, dat Ota Vrijdag op eigen initiatief heeft gedaan. Volgens dit yoor- stel zouden de Japansohe en Russische troepen van de grenzen in het Oosten worden teruggetrokken en de versterkin gen eventueel worden vernield. Daar Lit- winof afwezig was, kon Stomonjskof nog geen definitief antwoord geven In Oostenrijk is opschudding verwekt door de arrestatie van den industrieel Fritz Hamburger, lid van den Raad van Commissarissen der Kruppfabriek te Berndorf, en commissaris van de Steyr- werken. Hiermee moet de politie de hand hebben gelegd op een der tusschenpersonen, die bij de statasgreep van 25 Juli een belang rijke rol hebben gespeeld. Hamburger heeft reeds een volledige bekentis afgelegd. Hij gaf toe, dat hij di recte verbindingen had met Habicht en den bekenden Weensohen leider van den opstand, dr. Wachter, evenals met dr. Reichenauer. die in 't bijzonder de betrek kingen onderhield tuschen de partij-cen tral© te Munchen en den radicalen vleu gel van den landbond onder Bachinger Hamburger heeft in het bijzonder gezorgd voor de levering van wapens aan de Oos- tenrijksche S A. en S.S. De directeur-generaal van de Oosten- rijksche Krupp-fabriek, dr. Robert Ham burger, is evenmin als de overige directie leden en commissarissen, bij het hoogver raad van Fritz Hamburger betrokkeh. De verdenking was op Hamburger ge vallen, omdat hij herhaaldelijk dringende telegrammen fcit Munchen kreeg, .waarna hij dan onmiddellijk naar Beieren afreis de, zznder daarvan een verklaring te ge ven iegenover de andere directeuren. Ook had het de aandacht getrokken, dat Ham-* burger, die vroeger steeds met geldgebrek te kampen had de laatste maanden plot seling over aanzienlijke middelen scheen te beschikken. MARINE-DAG. Het Nederlandsoh Jongeren Verbond organiseerde Maandag een Marinedag het Kurhaus te Scheveningen, welke door minister Deckers werd bijgewoond. De minister van defensie voert het woord. RUSLAND EN DE VOLKENBOND. Tegen Ruslands toelating. Het Hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft aan den voorzitter van den ministerraad een telegram gezon den van den volgenden inhoud: Verzoeken beleefd met den meesten aan drang in het belang van Nederland en zijn overzeesohe gewesten het voorstel van Zwitserland te steunen, Sowjet Rusland dèn toegang tot den Volkenbond te weige ren. om de schande te voorkomen, dat de ze ondermijner der Christelijke grondsla gen van onze samenleving en systemati sche aanstichter van onlusten in het Wes ten en Oosten tot de kring der beschaafde staten wordt toegelaten- Nederlands ^standpunt. Naar van officieele zijde wordt mede gedeeld, kan niet verwacht worden, dat Nederland vóór toelating van Sovjet-Rus- lnd tot den Volkenbond zal stemmen. De vraag of Nederland zal tegenstemmen dan wel zich onthouden, moet voorshands nog onbeantwoord blijven. MARINEDAG TE SCHEVENINGEN. Minister Deckei's voert het J Maandag organiseerde de afd. Den Haag van het Nat. Jongeren Verbond een marinedag te Scheveningen. Het Kurhaus te Scheveningen was bij na geheel gevuld, toen de voorzitter van de afdeeling, de heer Th. M. Bautz, de bijeenkomst opende. Als eerste spreker hield de minister van defensie, mr. L. N. Deckers, een rede over de beteekenis en de onmisbaarheid van onze vloot. Hij betoogde o.mdat, hoe hartgrondig wij den oorlog ook ver foeien, wij rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat de strijd ons wordt opgedrongen. De bescherming van dit uit gestrekte eilandenrijk, de handhaving van de neutraliteit, in zonder marine niet Na de rede van den minister voerden verschillende anderp sprekers het woord om belangstelling voor de Kon. Ned. Ma rine op te wekken. De heer Van Romme len, voorzitter van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", bood als blijk van groote waardeering voor de organisatie van c! zen Marinedag het N. J. V. het eerelid- #iqatschap van „Onze Vloot" aan. In het Grand Hotel werd vervolgens 'n gemeenschappelijke maaltijd gehouden waaraan ongeveer 500 personen deelna- Des avonds had een demonstratie van I oorlogsschepen voor de kust plaats. GRIENDCULTUUR EN MANDEN MAKERS BEDRIJF. De steunmaatregelen. Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Weitkamp, betreffende het ne men van maatregelen van regeeringswege tot het verkenen van steun aan de griend- cultuur en het mandenmakersbediijf, heeft de minister van economische zaken geant woord, dat het heip bekend is, dat de griendcultuur annex het mandenmakers- bedrijf in moeilijkheden verkeert. De minister meent intusfcchen, dat als bekend mag worden veronderstelt, dat bij verschillende stèunbesohikkingen reeds aanzienlijke bedragen voor steun aan de griend- en rietcultuur beschikbaar zijn gesteld, terwijl meer speciaal voor de mandenmakers maatregelen getroffen zijn ten aanzien van hun export. Een onderzoek is nog aanhangig naar de vraag, of, met inachtneming van de beschikbare midde len. meer steunmaatregelen Hogelijk zijn. ZENDER TE HUIZEN BUITEN WERKING. Het Hdbld. verneemt, dat van 1 Janu ari af de langegolf-zenjjer te Huizen bui ten gebruik zal worden j^esteld. Ook over dag zullen dan de uitzendingen via den rijkszender Kootwijk geschieedn, tot t z t de Nederlandsche zenderkwestie definitief zal zijmopgelost. DE BRAND IN DE C NERA-KERK. Schade valt mee. De brand, die, zooals reeds in ons num mer van Maandag is vermeld, dien mid dag beeft gewoéd in de G 'iiera-kerk te Rhenen, heeft gelukkig niet zoo ernstige gevolgen gehad, als het zich aanvankelijk liet aanzien. De hoop. dat de beroemde to ren zou kunnen worden gespaard, is ver- wezenlijkt en ook aan het kerkgebouw is de schade minder groot, dan aanvankelijk werd gevreesd. Door de stevige constructie van het gebouw, kon namelijk de schade beperkt blijoven tot de houten bekapping, die schuin toeliep en van zeer dik, oud hout voorzien was. Toen dit was wegge brand, ruste, de bekapping nog op de zware muren van de kerk en in het mid den was het bouwwerk door een gewelf van steenen en cement afgescheiden van het eigenlijke interieur. Daardoor is dit gespaafd gebleven voor ernstige schade. Noch de houten banken, noch andere stukken, hebben door 't vuur geleden De groole schade, bleef in hoofdzaak I bepaald tot de houten bekapping, de dak- I goten ep een gedeelte van den steiger om I den toren. V Blijkens het politie-onderzoek i» inder daad de oorzaak van den brand te wijten aan een ongeluk mpt een benzine- blaasl&mp, die door een loodgieter bij een reparatie was gebruikt. f De betrokken wérk man heeft verklaard, om kwart voor twaalf nog te hebben ge soldeerd op de platas, waar de brand ont dekt werd. Het hout onder de leien heeft eerst eenigen tijd gebrand, zonder dat dit van buiten af te zien was, terwijl de lood gieters reeds voor twaalf uur het dak van de kerk verlaten hebben. VERGEETACHTIG. Een bezoeker van het Jaarbeu 'srestrfu- rant heeft daar Zondagmiddag een kof fertje met f 6000 aan bankpapier laten staan. Eerst toen hij met zijn auto m Amersfoort was aangekomen, kwam bij tot de ontdekking, dat hij het koffertje met zijn waardevolle inhoud miste. Hij is daarop teruggereden naar Utrecht en ont ving tot zijn groote voldoening koffer met inhoud terug. De kellner. die den koffer in bewaring had genomen, heeft een flin ke belooning gekregen. JIFTIGE BESSEN. Twee kinderen overleden. In het gezin van den arbeider L. te Overa bij Princenhage, werden Zaterdag morgen drie kinderen ongesteld, na het eten van giftige bessen. Twee kinderen zijn spoedig overleden en de toestand van het derde kind is ernstig. HET ARBEIDSCONFLICT IN DE HOEKSCHE WAARD. Werkgevers en werknemers hebben het bemiddelingsvoorstel van den rijksbemid- delaar prof. mr. Josephus Jitta in het loongeschil der landarbeiders in de Hoek- sche Waard aangenomen Daarmede is aan deze kwestie een einde gekomen. Na de reeds gevoerde onderharfdelingen liep het geschil nog voornamelijk over het uur loon. De arbeidersorganisaties Piseliten 23 cent, de' werkgevers hielden vast aan 'het uurloon van 21 cent. Thans zal in het collectieve -contract een .uurloon van 22 cent worden vastgelegd Donderdag hadden do arbeidersorgani saties 'n ultimatum gesteld en tegen Zater dag 12 uur het treffen van een overeen komst geëischt. Vrijdag 31 Augustus heeft de rijksbemiddelaar met partijep ten stad- hnize van Rotterdam geconfereerd en het hierboven genoemde tusschenvoorstel ge- daan dat gisteravond in een vergadering, i belegd door het comité uit de werkgevers I en door de vergadering van de arbeiders- I organisaties met hun ledep in de ver- j schillende dorpen samengesteld is aan genomen. I Er zijn bij dit comité 1500 werkgevers uit de 15 dorpen in de Hoeksche Waard aangesloten. Daartoe behoort ook Klaas waal, dat reeds door den minister was aangewezen voor verplichte arbitrage. De arbeidersorganisaties zouden 1600 men- schen in de verschillende dorpen hebben georganiseerd, ENGELSCH JACHT VERONGELUKT. Opvarenden g».red. Het vierkoppige Duitsche stoomschip „Scheer", komende van Hamburg en be stemd voor Vlissingen, heeft daar aan land gezet de bemanning en vier passa giers van het Engelsche jacht „Lafone", hetwelk bij Terschelling bij zware zee werd lek geslagen. De opvarenden zijn niet gedeerd. Het stoomschip „Scheer" heeft 't jacht nog circa twee uur gesleept; daarna is dit evenwel gezonken. Papieren, kleeren enz. j konden grootendeels geborgen wordem De bemanning en de passagiers zullen i hedenmiddag met de Harwichboot naar LoAden vertrekken. DOOR STROOM VAN 10.000 VOLT GETROFFEN. Toen Zondag de monteur Aalders, uit Hengelo, bezigheden verrichtte aan een paal van het electrische lichtnet bij Stope- lo, is hij in aanraking gekomen met den electrischen stroom van 10.000 volt. De man blééf bewusteloos in den gor- r'del hangen. Men wist hem uit zijn benar de positie te bevrijden en naar beneden te brengen. Toen dokter Grooters uit Haaksbergen, wiens hulp ingeroepen werd. arriveeille, was de getroffene weer bij bewustzijn. De man, die brandwonden aan de handen had opgeloopen. is ter observatie naar het zie kenhuis te Hengelo overgebraoht. DE BEVRIJDING DER BEIDE GIJZELAARS. Uit do handen dor bandioten. Inzake de bevrijding van de door Chi- neesche bandieten als gijzelaars meege nomen reizigers van Deenscbe en Ameri- kaansche nationaliteit, wordt nader ge meld, dat zij beiden ongedeerd zijn, doch dat de Amerikaan totaal is uitgeput. Zij hebben uitvoerig verteld, hoe zij bij den nachtelijken overval uit den trein ge sleurd zijn en geboeid als vee zijn voort gedreven. Telkens wanneer zij met hun ontvoerders in de nabijheid van Japan- sche troepen kwaihen, werden zij door de bandieten gebruikt als borstwering tegen eventueele schoten. Tenslotte waren zij op een eiland gebracht, waar zij door Ja- pansche verkenningsvliegtuigen ontdekt zijn. Japansche kanonneerbooten hebben daarop edh aantal manschappen aanland gezet op het eiland. Het was de Deen Jo- hansen gelukt zijn boeien los te maken en daarop den Amerikaan Lury te bevrijden Beiden waren daarop naar den oever van de rivier gesneld, waar zij aan boord van een der kanonneerbooten werden opgeno- BRAND IN POE-YPS PALEIS. Kwaadwilligheid in 't spel. In het paleis van den keizer van Mand sjoekwo is Zaterdag brand uitgebroken. De particuliere vertrekken van den keizer waren op bet oogenblik. dat hot bericht werd ontvangen, nog niet door het vunr aangetast; men vreesde echter, dat het geheele paleis zou afbranden. ■Vrijwilligers en militairen waren wel dra bezig de brandweer te helpen De mi nister van justiie en tal van hooge amb tenaren vertoeven op de plaats des on- heils om te trachten de oorzaak ervan vast te stellen. In Tokio veroorzaakte de brand groote opschudding. VERONGELUKT NA SNELHEIDS RECORD. Tijdens een wedstrijd om de „Thomp son Speed Trophy" te Cleveland, is dp vlieger Douglas Davis met zijn toestel neergestort en omgekomen, nadat hij het wereldsnelheidsrecord voor landvhegtui- gen met een snelheid van bijna 500 K.M per uur had gebroken. zeven vrienden van DILLINGER gearresteerd. Ofschoon John Dillingcr, wiens over moedige daden het halve land dagen lang in spanning hielden, geen brutale over vallen meer zal kunnen doen, is de politie nog steeds ingespannen bezig zijn vroegere medeplichtigen en helpers op te sporen. Afgaand op een aanwijzing van een kel ner, viel een groepje detectives een flat in Chicago binnen en arresteerde daar zeven personen, die op de een of andere wijze met den revolverheid in relatie hebben ge staan. Twee der gearresteerden zijn dokters, die d3 vingers van Dillinger zouden hebben geopereerd, om zijn vingerafdrukken te veranderen. De derde is een advocaat, die Dillinger verdedigd zou hebben al^ hij in Indiana voor de rechtbank gekomen was, doch hij wist toen met zijn houten pistool uit zij" gevangenis in'Indiana Point te ontsnap pen l)e advocaat zal er \an beschuldigd worden zijn cliënt in diéns ontsnapping te hebben geholpen De overige vier worden vastgehouden, omdat zij Dillinger gedurende de laatste periode van zijn lange misdadige carrière gehuisvest zouden hebben. De zeven personen werden volkomen overrompeld en in arrest genomen, zon der dat een enkel schot was gelost. Toen de politie door een list de flat binnenviel, wilden nog twee mannen hun revolver trekken, doch zij waren te lar' OM EEN PAAR TRAMKAARTJES. Een dubbele moord. Het geheele eiland Teneriffe wordt af gezocht door de politie en burgerwach ten naar vier gemaskerde bandieten, die een Iram, welke zich op wen bevond van La&una naar .Santa Cruz. lieten stoppen en den bestuurder en een passazter dood den Tie bandieten Rinuen aan den haal met de tramkaartjes die hij naar t hoofd kantoor der maatschappij moest brengen. ONGEVAL VAN EEN „REGEN MAKER". Een hom ontploft. De scheikundige dr. Boze ia bij een proef om kunstmaten regen le verwekken, door e«n regenbom zwaar gewond. Het ongeval speelde zich af op een hoogte van 3500 meter. De Amenkaansctio regenmaker was met zijn piloot in een klein sportvliegtuig opgestegen, om proe ven te nemen met het kunstmatig ver wekken van regen, zooals dat ook in an dere tanden reeds geprobeerd ie. Toen het vliegtuig zich achter een dikken wolken muur bevond en dr. Boze door het naar beneden werpen van regenboinmen de wolken in regen wou omzeilen, onlp ofte een dezer bommen plotseling in bot vlieg tuig. Dr. Boze werd ernstig gekwetst en bet toestel zwaar beschadigd. De piloot slaagde er eohter m door ban- dig manoeuvreeren met het gedeel'ehjk vernietigde vliegtuig veilig te landen. De regenmaker werd in het ziekenhuis ge bracht en onmiddellijk geopereerd. belangrijke opgravingen. Skelet van Roland, den pala dijn van Karal de Groote? Spaanusche en Fransche archaoologen, die in de Bassas-Pyreneeën reeds gerui- men tijd opgravingen deden naar bet graf van Roland en zijn ridders,, hebben eeniga dagen geleden in de nabijheid van Ronce- veaux twaalf skeletten ontdekt. Na een nauwkeurig onderzoek van bet gebeente en de in de nabijheid gevonden voorwerpen als pantseretukken en metalen overblijfselen, gelooven de geleerden ze ker in deze skeletten hot gebeente te her kennen van Roland, den paladijn van Ka- rel de Groote, en elf van zijn ridders, die bier op den terugtocht van het Frankische leger uit Spanje door de llooren werden verslagen. De plaats van de opgravingen bevindt ziph vlak bij de ruïne van een ka pel, die Karei de Groote ter nagedachtenis aan den gevallen held, zijn trouwen pala dijn, zou hebben opgerichl. POLITIECHEF GEFUSILLEERD. Wegens handel in verdonvende middelen. In overeenstemming met de onlangs door da Chineesche regeering te Nanking uitgovaimligde instructies in zake den handel in verdoovende middelen, is Maan dag het voormalige hoofd der politie in het tweede district van Peking, Jin Hoean- jan samen mot een medeplichtige, gefu silleerd. Jim Hoeanjan werd er van be schuldigd handel le lielilien gedreven in. heroïne. Hij bewaarde heroïne, die bij huiszoekingen in beslag wns genomen, en maakte baar later ten eigen behoeve te gelde. Hij het vernemen van bet bericht van de terechtstelling is Jins moeder van verdriet gestorven, terwijl zijn vrouw krankzinnig werd. DE UITTOCHT DER JODEN. .In totaal 65.000 uit Duitsch- land gevlucht. De nationaal-80cialistisohe persdienst meldt,' dat er sedert het begin van het na zi-regime 65080 Joden uit Duitsehland geëmigreerd zijn. Van dezen zijn er 10.000 naar Palestina gegaan, 21.000 naar Frankrijk, 8000 naar Polen. 4000 naar Tsjechoslowakije, 3000 naar de Vereenigde Staten, 3000 naar Ne- seriand, 3000 naar Zwitserland, 2000 naar Engeland en 2000 naar België. DE POST OVERVALLEN. Drie ambtenaren neergeschoten. In een bosch bij CjAwiklitsch in den kreits Pless hebben twee» roovers een geldtransport van het postkantoor Plesa overrompeld. Zij schoten den postambte naar en den agent van politie, die hem be geleidde neer en gingen er vandoor met een portefeuille met 7(KX) zloty .Op hun vlucht kwamen zij een Boschwachter tegen dien zij eveneens neerschoten. De bosc^i- wachigr was dadelijk dood, de postambte naar. die zwaar gewond is, is eveneens overleden. De politie-agent verkeert in be- vensgevaar en is nog niet bij kennis ge komen. Er is dadelgk een groote politie- I macht gealarmeerd, doch men heeft de I roovers nog niet te pakken gekregen. De I grena wordt aoherp bewaakt.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 4