TOM DE NEGERJONGEN FIFTY-FIFTY Gemengd Nieuws 15 Wat gebeft de RadiolT] Dokter adviseert Nu 20 cent voor 4 Donderdag 13 September. Hilversum. A.V.R.O. 810 Gramofoon, 1010.16 Morgenwijding; 10.1510.30 Gramofoon; 1030—11 Kamermuziek door het „Dilligentia"-kwartet1111.30 Voor dracht door Rob Geraerds; 11.3012 Ver volg Kamermuziek; 122.30 Concert door „De Minstreels" en Gramofoon; 2.303 Voordracht door Elias van Praag; 33.45 Gramofoon en Zang; 44.30 Mevr. An^ van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen; 4.304.45 Gramofoon; 4.45 5.30 Radio-tooneel voor grootere kinder- ren. Opvoering van „De Scheepsjongen van Bontekoe"; 6 306.30 Concert door Kovacs Lajos en zijn Orkest; 6.307 Sportpraatje door den heer H. Hollander; 77.26 Gramofoon; 7.258 Kamermu ziek door het Boedapester Trio; 88 05 Nieuwsberichten; 8.058.30 Concert door het Orriroep-Orfcest; 8.309 Opvoering van „Brüderlein F^in"; 99.20 Piano-recital; 9.2010 Concert door het Omroep-Orkest en Viool; 1010.15 Gramofoon; 10.15 11 Concert doqr Kovacs Lajos en zijn Or kest; 1111.10 Nieuwsberichten; 11.10 12 Gramofoon. Huizen. K.R.O, 8—9.15 Concert; N.C.R.V. 1010.15 Leger des Heils-kwartiertje; 10.1610.45 Morgendienst door Ds. P. v. Vliet; 10.46li Gramofoon; K.R.O. 11 11.30 Gramofoon; 11.3012> Godsdienstig halfuurtje dogr Pastoor L. H. Perquin; 12.151 Concert door het K.R.O.-Orkest; 11.20 Gramofoon; 1.202 Vervolg Con cert; N.C.R.V. 23 Cursus fraaie hand werken; 33.45 Piano-recital; 45 Bij bellezing door Ds. Joh. Jansen; 5—5.30 Cursus handenarbeid voor de jeugd; 5 30 —6 Gramofoon^ 66.58 Liederen-recital; 7.157.30 Erikrateia-kwai^tierUe. Spre ker; Ds. B. E, J. Bik over: „Slavenhan del"; 7.308 Weekoverzicht: „Wat er op de wereld gebeurt" door Corn. A. Crayé; 89 Concert door het N.C.R.V.-Strijkor- kest; 99 30 Ouderuurtje. „Kind en Oran je" door L- W. J. van Hasselt; 9.3011 Concert door >et. N.C.R.V-Harmonie-Or- kest; pl.m. l<k,uur Nieuwsberichten; 11 11.30 Gramofoon. Vrijdag 14 September. Hilversum. V.A.RA. 8 uur Gramofoon; V.PJ^.O. 10 uur Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 jour Carei Rijken draagt voor; 10.30 uur (^-gelspel; 11 uur Carel Rijken draagt voor; 11.16 uur Gramofoon; 11.45 uur Gra mofoon; A.V.6.0. 1212.30 Gramofoon; 12.302.30 Concert door Kovacs Lajös en zijn Orkest en 'Gramofoon; 2.303 Voor- tracht door M'eko Verstraete: 3-4 Gramo foon; V.A.R.^. 4.10 uur Mevr. A. van Blankenvan Kuyck over: „De nieuwe V.A .R.A.-Knipqursussen 4.15 uur Gra mofoon; 4.30 nur Janny van Oogen ver telt; 5 uur Concert door het V.A R A.-Or- keet; 5.46 uur Gramofoon; 6 uur Concert door het VjkJl.A.-Orkest; 6.30 uur De behandeling en de voor- en nazorg van geesteszieken. Lezing door Dr. L. Heijer- mans; 6.50 nur Gramofoon; 7 uur „Voor .socialisme en 'democratie"; 7.58 uur S.Q S.-beriohten; V.P.R.O. 8 uur Lezing: Ge loof en Blijdschap. 2de voordracht. Spre ker: Ds. D. Visser; A.V.R.O. 8.30—pl m. 10.30 Afscheidsconcert door het Residen tie-Orkest en Cello; V.P.R 0. pl.m. 9 uur Cursus: Het internationaal verbond voor Vrijzinnig Christendom en Geloofs vrijheid. 2de voordracht. De Theologische Cursus, Kopenhagen. Spreker; Dr. L. J- van Holk; pl.m. 10.15 uur Nieuwsberich ten; pl.m. 1030 uur Lezing: De film „De Vijf Frankfurters": Spreker: Luc. Wil link; V.A.RA. 11 uur Muzikaal allerlei; 11.30 uut Gramofoon. Huizen. N.C.R.V. 8—8.15 Schriftlezing en Meditatie; 8.15—9.30 Gramofoon; 10.30— 11 Morgendienst door B. C. Koolhaas; 11 —12 Orgelbespeling; 12.15—12.30 Gramo foon; 12.30—1.15 Concert door het Hdl- landsch Harpkwartet; 1.15-1.45 Gramo foon; 1.462 30 Concert door het Hol- ladnsch Harpkwartet; 2.30—3 Lezen van Ghr. lectuur; 33.45 Liederen-recital; 4 4.30 Gramofoon; 4.30—6.30 Concert door het Ensemble Van der Horst en Gramo foon; 6.306,58 A. J. Herwig over; „Bloembollen in den tuin"; 7—pl.m. 7.15 Nieuwsberichten; pl-m. 7.15—7.30 Gramo foon; 7.308 Literair halfuurtje; 88.15 P.T.T.-kwartiert je. Spreker: J. G. Pater: „P.T.T. als kaasier"; 8,159 Gramofoon; 9—9.30 A. Verkuyl over; „Land en Volk dér Minahassa"; 9.30—10.15 Concert (Trompet en Orgel); 10.15—10.25 Nieuws berichten; 10.2511.45 Concert door het Nederlandsoh Kamerorkest; 11.45—12 I. Zaterdag 15 Sep harmonievereei^ging K.N.A. haar laatste aomeravondcoucert, bij guns tg weer in de tent en bij minder goed weer in de zaal zomeravondconcert, bij gunstig weer in de Odina. Na afloop volgt een bal De politie sloot een zwerver in, die een hoeveelheid spiritus had opgedronken Met een paaeeerende autobus werd de man vervoerd naar het arrestantenlokaal. Hij bleek nog in het bezit te zijn van een hal ve fleech spiritus. Den volgenden morgen is iw weer in vrijheid veste ld BRAND IN MEUBELFABRIEK. Gouda. Gistermorgen brak brand uit in het ketelhuis van de meubelfabriek van den heer J. M. Borsje aan de Vest, door dat krullen en zaagsel, die door een silo naar den ketel worden vervoerd, door on bekende oorzaak vlam vatten J)e silo en de omgeving van den ketel hebben groote schade gekregen. Het dak van de hout- loods en een deel van de zich daarin be vindende voorraden zijn vernield. Binnen een uur was echter de brandweer den toe stand meester. P\ schade kon nog niet worden opgegeven, maar bedraagt eenige duizenden guldens. Verzekering dekt de schade. FOKVEEDAG VOOR GEITEN. Groot-Ammers. Zaterdag werd hier een fokveedag voor geiten gehouden, uitgaan de van de gei ten w reenigingen in de Al- blasserwaard en Vijfhee ren landen. Het aantal inzendingen bedroeg 124 staks. waarvan 57 melkgeiten, 36 lammeren of overloopers en 31 bokken. Over het alge meen stonden de inzendingen op een hoog peil, vooral de melkgeiten, waaronder er vele waren met een melkproductie van 600 tot 1000 K.G. per jaar. Na een in leidend woord door den voorzitter der re- gelinggcommissie, don heer G. Vink, Ijoofd der Christelijke Landbouwschool te Otto- land, sprak de heer G. B. Fortuyn, burge meester, een kort openingswoord, waarbij hij o.a. wees op het groote uut van een geit, in het bijzonder voor de arbeiders, omdat zij weinig geld kost en een flinke hoeveelheid melk produceert van een zeer hoog vetgehalte. Spr. bracht hulde aan de regelingsoommissie uit de verschillende geitenvereenigingen, die dezen dag heeft georganiseerd. Nadat nog de beer Roest, ten dbouwlearaar te Brielle, het woord had gevoerd, werd een aanvang gemaakt met de keuring. De uitslagen hiervan zijn als volgt: Klasse 1. Ongehoornde één-jarige gei ten, ingeschreven in het stamboek: le pr. (medaille aangeboden door den heer Hooij- kaas te Schoonhoven) Trijntje, eig. A Maat te Langerak; 2e prijs (medaille aan geboden door de geitenvereeniging Gies- sen-Nieuwkerk) Teuntje, van N. van Wijk te Streefkerk; 3e prijd'f tttocrie v«n G. de Ruiter te Streef kei*. 1 Klasse 2. Na afwijri'tlg van een paar geiten, die niet in deze klasse behoorden en geplaatst werden in klasse 4, is de me daille, aangeboden AWr "de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afd. Groot- Ammers en omstreken, toegewezen als le prijs aan Jannie, eig. H. van Rees te Lan gerak; 2e prijs niet toegekend; 3e prijs Mina, eig. J. van der Hee te Groot-Am mers. Klasse 3. Twee- en drie-jarige onge hoornde witte stamboekgeiten: le prijs Maaike, eig. A. van Vianfen te Groot-Am mers (medaille aangeboden door de fok- vereeniging te Noordeloos). 2e prijs (me daille aangeboden door de fokverecm- ging te Nieuw-Iokkferland) Bertha, eig. Joh. Dijkers te Nieuwland; 3e prijs (me daille van de regelingscommissie) Anm eigf C. Brands te Streefkerk; 4e prijs f 1 Corrie, eig. dezelfde; Prij» Willempje, eig. A. Muilwijk te Öttohuid i ,0.50. Klasse 4. le prijs (medaille aangeboden' door den Chr. Boeren- en Tuindersbond, afd. Alblasserwaard) Marie van N. de Vos te Groot-Ammers; 2e prijs (medaille aan geboden door de fokvereeniging Groot- Ammers) Rika, van A. van Gendringen te Achterdijk; 3e prijs (medaille van de re gelingsoommissie) Dina, eig. C. Baren- drecht te Num&nsdorp; 4e prijs f 1 Trijn tje, van G. de Haan te Noordeloos; 5e pr. Corrie, van A. Muilwijk te Ottoland. Klasse 5. le prijs (medaille van de fok vereeniging te Giessen-Nieuwfeerk) Dirk je. eig. N. de Vos te Groot-Ammers; .2e prijs (medaille van de fokvereeniging te Streefkerk) Dora, eig. J. Muilwijk te Groot-Ammers; 3e pyjjs I 1 Gerritje, eig. A. Vonk te Giessen^fléttwkerk. Eervolle vermelding: Mergje, van J. Stout te Berg ambacht. Klasse 6. le prijs, (jfiedaille van het ge meentebestuur van Ni^pport) Maaike, eig. Joh. Muilwijk,, te. 2e prijs (medaille van de fökvereenigrn'g te Ever- dingen) Nellie, van J. C. Bos te Otto land; 3e prijs f 1.50, Neeltje van J. Muil wijk te Achterdijk; 4e prijs Dirkje, van J de Vos te Groot-Ammers f 0 75. Voorts werden Lijsje, van Joh. Burggraaf te Lan gerak. en Mousje, van W. Roth te Nieuw- poort, met een eervolle vermelding be- Klasse 7: Eén- en twee-jarige witte ge hoornde of bonte geiten, le prijs (medail le van den heer C Vink te Ottoland) Jo hanna. van C. Terlouw te Nieuw poort; 2e prijs f 1.50 Pietje, van W. J. Muilwijk te Groot-Ammers; 3e prijs f 0.75 Martina, van W. Rozen daal te Groot-Ammers. Klasse 8. Drie-jarige of oódere ge hoornde witte of bonte. geiten: le prijs f 1 Pietje, van P Boele t0 Streefkerk; een eer volle vermelding aan Hendrika, van H. den Hartog te Bergambacht. Klasse 8a Alle soorten ingeschreven overloopers. le prijs 1 IJDirkje van G de Vos te Streefkerk;^ prijs J Stigter te Noordeloos. mm Klasse 9. Wit ongehoornd., ingeschre ven lammeren, le prijs (medaille van de fokvereeniging Noordeloos) no. 67 van P. J. Klein jan te Strijen; 2e pi'ijs (medaille van de fokvereeniging NieuwpoortLan gerak) no. 84 van Joh. Dijkers te Nieuw land, 3e prijs (medaille van dezelfde ver- eeniging), no. 83 van P. Boele te Streef kerk; 4e prijs f 1.50 no. 77 van M. Goud te Strjjen; 5e prijs f 1 no. 60 van G. Brand te Streefkerk; 6e prijs f 0.50 no. 88 van J. Stout te Bergambacht; een troostprijs no. 68 van A. van Kleef te Hoornaar. Klasse 10. Witte gehoornde of bonte lammeren, le prijs f 1 no. 90 van N. de Vos te Groot-Ammers; 2e prijs f 0.50 no. 93 van de fokvereeniging te Streefkerk. Klasse 11. Jonge bokken, le prijs no. 100 van Joh. Muilwijk te Achterdijk; 2e prijs f 1 no. 192 C. Bikker te Noordeloos; 3e prijs f 1 no. 108 A. de Ruiter te Strijjn. Klasse 12. Gestationeerde bokken bij de afdeelingen. le prijs Lucifer van de afdee- ling Strijen; 2e prijs Monark afd. Groot- Klasse 13. Moeder met minstens 2 af stammelingen. le prijs (medaille van de fok- en oontrolevereeniging Groot-Am mers) Maaike, van A. van Vianen te Groot-Ammers; le prijs b (medaille van dezelfde vereeniging te Ottoland) Anna. van A. van Kleef te Hoornaar; 2e prijs f 1.50 Dirkje, eig. N. de Voe te Groot- Klasse 14. Vader met minstens 8 af stammelingen. Een prijs werd behaald door Monark, zijnde een gulden. Vereenigi ngsgroepen van 5 of meer gei ten. le prijs f 150 fokvereen. Groot-Am mers; 2e prijs f 1 fokvereen. te Streef kerk; eervolle vermelding fokvereeniging te NieuwpoortLangerak. Kampioen werd Dirkje, van N. de Vos te Groot-Ammers. aan wien de medaille van de gemeente GrOot-Ammers werd toegekend. Reserve-kampioen werd Maai ke, van A. van Vianen aldaar, aan wie de medaille van de gemeente Langerak ten deel viel. De medaille voor de beste melk geit, uitge loofd door den Prov. Bond van fokveree- nigingen in Zuid-Holland, werd toegekend aan Dirkje, van J. de Vos te Groot-Am mers, met een hoeveelheid melk van 1261 K.G. met 3.67 pCt. ret, gegeven in 270 melidagen of 41/» liter per dag. De jury bestond uit de heeren H. Roest, fandbouwieeraar te Brielle, J. Verhoeven, rijksveeteeltconsulent te Den Haag en S. de Jong, Rijksveeteelt-assistent, eveneens te 's-Gravenhage. Als arbiter fungeerde de heer A. van Kleef te Hoornaar. Een goed schutter. Greot-Ammers. De rijksveldwachter brig tit. W. van Wijnen behaalde op den on- derüngen schietwedstrijd van rijksveld wachters te Gorinchem een len parijs (kapstok), als beste schutter in het arron dissement Dordrecht op pistool een len prijs (aktetasplj) en als beste schutter op karabijn en pistool in het 5e district der rijksveldwacht twee le prijzen (geldprij zen). Vi d." H., uit Groot-Ammers, d< het dorp om een vrachtje appels te oa ten. Ongeveer bij het poststation brak de vooras van de auto, waardoor het eene voorwiel plat op den weg kwam te liggen, v. d. H. heeft toen den heer J. uit Groot- Ammers ontboden, diö het defect kwam herstellen. De heer Kooy heeft de appels voor v. d. H. gehaald. i Zaterdaagvond had het tweede zo meravondconcert van Symphonia onder groote belangstelling plaats. De ijsoo-ven- ters wilden blijkbaar van deze gelegenheid en het warme weer profiteered Bij de hol bij Van B. reden twee ijscowagentjes bij elkaar. Ze raakten elkaar en één van de twee kwam in het water terecht. H. S. uit Hoornaar kreeg een gat in het hoofd. —Bij het onweer 'van Zaterdagnacht zijn verscheidene electrische lompen stuk geslagen. Ook werden twee straatlan taarnlampen vernield. Brand te Krimpen a.d. IJssel. Krimpen a.d. IJssel. Gistermorgen vóór half 5 werd de brandweer opgeroepen voor een brand bij den heer M. Eorland, smid Waar deze tevens depothouder is van ben zine, greep de brand aanvankelijk snel om zich heen. Toen echter de motorspuit in werking kwam, was men het vuur spoe dig meester, doch men kon niet verhinde ren, dat het grootste gedeelte van de wo ning afbrandde. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. J. DEN BOER. t Nieuw-Lekkerland. In den ouderdom van ruim 84 jaar ds hier overleden de heer J. den Boer, oudste firmant van de N.V. betonfabriek, v.h. J. en A. den Boer. Vanaf de oprichting in 1883 tot heden is hij steeds aan de zaak verbonden ge weest. De heeren T. J. den Ouden, J. Janse en G. Janse, leden van de turnvereeniging „K. en V.", behaalden op den wandeltocht van 30 K.M., uitgeschreven door de afdee- ling Dordrecht van de K.N.G.V., ieder een zilveren medaille. Gevonden: een portemonnaie met in houd. Inl. bij de gem.-politie. Nieuw-Lckkerland. De betonfabriek van de firma E. Bakker werd vier weken ge leden stopgezet, omdat de opslagplaats ge heel vol stond met vervaardigde artikelen. Een deel hiervan is thans afgeleverd, waardoor de werkzaaniheden 10 dezer weer zijn begonnen. Een tiental personen is voorloopig te werk gesteld. Een buitenkansje. Nieuw-Lekkerland. Dezer dagen twee zoons van den heer Joh. v. d. P. aan den oever van de Lek een groote visch lig gen, welke nog springlevend was. Zij gin gen er voorzichtig naar toe en wisten het dier te bemachtigen. Het bleek een Sint- Jacobszalm te zijn, met een gewicht van ruim 7 pond. Excelsior. Nieuw-Lekkerland. Zaterdagmiddag heeft d® voetbalvereniging „Excelsior" een feest gevierd, mede ter herdenking van den verjaardag van de Koningin. Het pro gramma vermeldde eerst eenige wedstrij den voor jongens en meisjes beneden 16 jaar, waarvoor mooie prijzen waren uit geloofd. Daarna werden twee voetbalwed strijden gehouden. Voor iederen wedstrijd was een fraaie beker beschikbaar gesteld. Het eerst speelde Zwervers I van Kin derdijk tegen Hercules I van Ridderkerk. Zwervers won met 20. Vervolgens kwam Excelsior I uit tegen H.V.V. I van Heer- jansdam. Uitslag 40. De burgemeester, de heer F. M. A. v. d. Rovaart, reikte de prijzen, na een hartelijke toespraak, uit. 's Avonds gaf de muziekvereeniging „Apol lo" onder leiding van den heer G. Hors man, een concert en tot slot werden door de turnvereeniging „K. en V.", directeur de heer T. J. den Ouden, eenige fraaie standen vertoond. De belangstelling was, vooral des avonds, groot. Het feest werd begunstigd door schoon zomerweer, doch na afloop van het pro gramma brak een onweer los, waardoor de laatste feestgangers nog met een nat pak thuiskwamen. Ottoland. Op de algemeene begraafplaats had onder groote belangstelling de ter aardebestelling plaats van mejuffrouw K. Bos, die na een ziekte van enkele dagen naar men beweert was het de ziekte van Weil te Dordrecht in het zieken huis ia overleden. Ds. Dragt, predikant bij de Gereformeerde Kerk, sprak woorden van troost en bemoediging tot de bedroef de familie; ds. A. van de Weg, Gereform. predikant te Oudewater, voorheen alhier, de heer C. Vink, hoofd der chr. landbouw school en de heer Adr. Bos, spraken als vrienden van de overledene en haar fami lie. De laatste spreker verzocht te zingen Psalm 68 2. De arbeider F. van den H sneed bij het nitbeenen van vleesch in zijn rechter hand. Hoewel de wond niet erg diep was, begon al spoedig de arm op te zetten en was een begin van bloedvergiftiging waar te nemen. Door spoedig inroepen van ge neeskundige hulp werd erger voorkomen, v. d. H. moet enkele dagen rust nemen. IJ. MUILWIJK, t Ottoland. Na langdurige ziekte is hier overleden in den afljUkrdom van ruim 58 jaren de heer IJmSBÉ|fuilwijk. Bijna 30 jaar was de overledene lid van den ge meenteraad en ook vele jaren wethouder. Verder was hij eenige jaren secretaris en daarna voorzitter van den polder Otto land. Onder zijn bestuur kwam de machi nale bemaling tpt stand. Ook had hij zit ting in de besturen van verschillende in stellingen, zooals het waterschap de Over waard, de boerenleenbank, de onderlinge brandassurantie, de commissie voor den Nieuwpoortschen weg enz. Tenslotte moest hij wegens ziekte voor al deze functies be danken. Daar de heer P. J. Rehorst bedankt heeft als verzorger van de beeren, aange kocht door de varkensvereeniging Ottoland en omstreken, is thans hiervoor aangewe zen de heer G. Bos, bij wien thans voor houders van zeugen de gelegenheid be staat, deze dieren te doen dekken. a.d. IJssel. Bij de door het ir van den polder „De Nesse" ge houden schouw Woensdag j.l., werden niet minder dan 23 overtredingen geconsta teerd, waarvan proces-verbaal werd opge- kt. Aanleg ringkabel. Polsbroek. Andermaal worden thans op het dorp opgravingen gedaan en langs twee bruggen zinkers gelegd. Er wordt na melijk een electrische kabel ingelegd met het doel deze te zijner tijd door te trekken naar- en aan te sluiten aan de onder- grondsche leiding tot het verkrijgen tan een zoogenaamden ringkabel voor weder- keerige lichtvoorziening bij eventueel voor komende storingen. Door tusschenkomst van den plaatse lijken agent der arbeidsbemiddeling zijn twee werkloozen uit deze gemeente bij de uitvoering van een en ander voor enkele dagen te werk gesteld. Roeiwedstrijden. Reeuwijk. Aan de leden van de roei- M zeilvereeniging „Gouda" wordt op den plas 's-Gravenbroek driemaal per jaar ge legenheid gegeven, om een roeiwedstrijd te houden over drie K.M. Voor de eerste maal kwam het record ten name van H. TukkerG. Soetens in 14 min. 43 »ec Voor de tweede maal namen aan dezen wedstrijd drie ploegen deel. De uitslag was: 1. A. NieburgG. Bier, 14 min. 15 sec.; 2. H. TukkerG. Soetens 14 min. 38 sec.; 3. Th. TukkerJ. Neeter 15 min. 37 sec. Streefkerk. Bij den wedvlucht, georga niseerd door de postduivenver. „De ge vleugelde bode", van Gembloux (afstand 148.028 K.M.) werden de duiven gelost om 12 uur. Aankomst eerste duif 2.12.37 uur. De prijzen werden gewonnen door: W. de Bruujn 1; A. Stuurman 2 en 7; Gansink 3; W. L. Schippers 4; H. van Meerkerk 5. 6, 8, 10 en 11 en C. de Ruiter 9. Zondagavond geraakte de beer C. Casteleijn, doordat hij met de vaarboom mis stak, te water. Eenige personen, die zich in de nabijheid bevonden, konden hem uit het natte element redden. Zaterdagavond zal het fanfareoorps „0. K. K." een concert geven in het bo veneinde (zoogen. „Sluis"). Gevonden: een colbertjas. Inlichtin gen bij den gemeente-veldwachter. Arm gebroken. Waddlnxveen. Onze plaatsgenoote, mej H., werd onder de gemeente Sassenheim zoodanig door een wielrijder aangereden, dat zij kwam te vallen en haar rechterarm brak. Zij is, nadat een dokter hulp had verleend, per auto naar haar woning ovei gebracht, De chauffeur Van D. reed met een autobus op het Noordeinde in deze ge meente. Bij het uithalen voor tegenkomend verkeer kwamen de wielen in de zachte berm van den weg en zakten weg, met bet gevolg, dat de bus omsloeg en gedeeltelijk in het water terecht kwam. De bestuurder, die alleen in de autobus zat, wist er uit te springen. De autobus is met een kraan wagen gelicht. De schade was geriug. Waddlnxveen. De politie heeft tegen den landbouwer G. K. proces-verbaal op- gempakt, daar hij een leerplichtige jongen arbeid liet verrichten, bestaande in het ploegen van land. Een in nood gedood rund van den landbouwer P. L. is naar de noodslacht- plaats overgebracht en voor de consump tie goedgekeurd. Het vleesch is onder ambtelijk toezicht in het klein verkocht - De heer J. Luiten is benoemd tot armmeester van de R.K. Parochie St. Vic tor. in de plaats van den heer Kors, die voor deze functie heeft bedankt IJsselstein. IJssel's Mannenkoor behaal de onder leiding van den heer Moes een eersten prijs in de vierde afdeeling op het concours te Culemborg. Bij de controle van Maandag op de rijwiel- en wegenbelasting, werden weder om zes personen bekeurd omdat hun fiets niet was voorzien van een belasfingmerk. Een ingezetene uit Dordrecht heeft van den heer P. de Bruin aan den Ben- sehopperweg een stuk grond gekocht tot het bouwen van acht woningen. KANNec/ersfi. Tom was, teen hij er kans voor zag, op den loop gegaan. Maar vanuit een boom, een eindje weg, had hij alles af zit ten kijken en nu het bleek, dat er weer oen beetje plezier in het bosoh was, nu ieder een aan het lachen en dansen was, vond hij, dat hij nu weer wel eens voor den dag kon komen. 110. Daar stond hij naast den olifant. Maar nu ging het groote dier knielen, want Drakepit wilde er af en liet zich laag» den verbaasden Tom terecht, die Drake pit heelemaal niet verwacht had. Angstig keek hij naar hem, op, maar Drakepit had niets kwaads tegen, hem ïn den zin, nam hem aan een hand mee en bracht hem voor Pijl en Leeuwenhart. „Hoort dat ven tje bij jullie?" vroeg hij. 5 EEN ANDERE DOKTER SCHRIJFT ONS, prijs. De meneer af. Tusschenspel: plaats der handeling de kade van de Wijnhaven te Rotterdam. Van links' komt een sleeperswagen, bela den met tegels. Van rechts komt een slee perswagen leeg. De wagens stoppen. De sleepers sjouwen met tegels. Daarna beide wagens af. De eerste leeg, de tweede vol met tegels. Derde bedrijf: plaats der handeling een politiebureau. Personen: de eerste hande laar in bouwmaterialen, de tweede han delaar in bouwmaterialen, de Belgische meneer, diens 18-jarig vriendinnetje, de beide sleepers en een inspecteur van po litie. (Het origineel van dezen brief ligt te onzen kantore ter inzage.) SIGARETTEN DE RAMP VAN DE „MORRO CASTLE". BRANDSTICHTING? De plotselinge dood van den kapitein. ïn de stampvolle zaal der NewYorksche douane-autoriteiten is Maandag onder voorzitterschap van den adjunct-directeur der koopvaardij-inspeotie, Dickerson Hoo ver, het onderzoek der federale autoritei ten naar de oorzaak van de ramp van de „Morro Castle" begonnen. Als eérste getuige werd gehoord de sagiers, die brandende sigaretten in pa piermanden wierpen. Geen discipline? Sutphin, afgevaardigde voor Now Jersey in het Congres heeft telegrafisch medegedeeld, dat de bemanning van de „Morro Gastle" uit nieuwe manschappen bestond zonder discipline. De maatschap pij nam voor elke reis een nieuwe equipa ge in dienst. De geruchten over een aanslag. Volgens de „Daily Mail" heerscht, er groote geheimzinnigheid over den plotse- lingen dood van kapitein Robert Willmot ter wille van Uw keel De „Morro Gast waarnemende kapitein Warms. Hij zei, dat kapitein Willmott Vrijdagavond plot seling aan een storing in de spijsvertering was overleden. Bij het vertrek wae Will mott geheel gezond geweest. Wanrus verklaarde verder te vermoe den, dat brandstichting de oorzaak van de ramp ia geweest, omdat op de vorige reis ook reeds een poging tot brandstichting is gedaan. Hoe ds brand uitbrak. Hij wae te 2.45 uur des nachts op de hoogte gesteld van den brand. De wacht meldde, dat hij vlammen en rook had waargenomen in de ventilatoren aan bak boordzijde. Even later meldde de wacht in de salon, dat er brand wee in de bi- voor den ramp. den gezagvoerder van de „Morro Castle" Zeven uren voordat het schip in brand vloog, etierf hij in zijn hut en volgens ge ruchten, die onder de bemanning de ron de deden, zou Willmot zijn vergiftigd. De Cubaansche autoriteiten stelten een onderzoek in naar geruchten dat tijd bommen aan boord van de „Morro Gastle" zouden zijn gebracht, toen het schip te Havanna lag. Toen 't sohip geladen werd, braken arbeidersonlusten uit. De lading bestond grootendeels uit vruchten en groenten. V Onvoldoende hulp aan de passagiers. Een der overlevenden vertelde, dat, toen het echip vuur vatte, in het geheel geen over elkander stonden. De blanken bleven meester van het terrein. Hoeveel personen de vechtpartij om het leven rijn geko men en hoeveel er gewond zijn, is nog niet bekend. AFSLACHTING VAN VEE IN CANADA. De Ganadeesche regeering heeft toege stemd in een voorstel van de provincies Manitobe en Saskatchewan, waarbij 125.000 stuks vee in de door droogte ge troffen streken, geslacht zullen worden. Men is het er over eens, dat het niet zou rendeeren, als men het ree gedurende den winter in leven hield. De provicnie en de dominions zullen gezamenlijk de trans portkosten naar de abattoirs voor hun re kening nemen. De spoorwegen hebben verminderde tarieven toegestaan. De bondsminister van landbouw, Wier, is naar het Westen vertrokken, om de laatste maatregelen te nemen. DRAMA IN EEN KAMP. In het tentenkamp Neurenberg, waarin een afdeeling der S. A. ter gelegenheid van het partijcongres getegerA->as, heeft een leider der S. A. plotseling het ver stand verloren. Met getrokken dolk wierp hij zich op zijn kampgenooten. waarbij twee S. A. lieden werden gedood en ver scheidene gewond. Voordat men kans zag den krankzinnige te overweldigen, had hij zich met zijn dienstdolk reeds zware verwondingen toegebracht. HET ONDERZOEK NAAR DE WA- PENFABRICAGE. Nieuwe onthullingen. In de Maandhg gehouden zitting der Amerikaansche Senaatscommissie, welke een onderzoek instelt naar de wapenfahri- cage, is een brief voorgelezen, welke door de Londensche Sodey Armament Compa ny is geschreven aan de American Arma ment Corporation. Daarin zegt de Lon densche firma, dat de voorraden, die zij bezit, zoo geweldig groot zijn, dat de ver koop van een groot gedeelte daarvan de machtsverhouding tusschen de kleine na ties zou kunnen veranderen. In een brief van den voorzitter van laatstgenoemde maatschappij, Miranda, wordt gezegd, dat hem gebleken was, dat de Amerikaansche aviatrices Amelia Ear- hart, Ruth Nichols en Eleanor Spitch de geschikste personen waren voor het doen var. zaken. Voorts is gebleken, dat de militaire at taché en de marine-attaché der Veroenig- dp. Staten te Rio de Janeiro in 1933 Noord-Amerikaansche bewapeningsfirma's bij den verkoop hunner producten hebben geholpen. Het Britsche ministerie van oorlog heeft r.aar verder kwam vast te staan, in Maart 1G34 door bemiddeling van de Soife Ar- mamento Company aari Amerikuar.sche firma's voor verdere verscheping naar China voor dertig millioen dollar oorlogs- ïU'g aqngeboden. Tenslotte kwam aan het licht, dat Noord-Amerikaansche firma's in 1933 125 vliegtuigen aan Zuid-Amerika haddpn verkocht en dat sommige firma's geheime documenten bezaten van het Amerikaan sche departement van oorlog, met betrek king tot de nieuwste typen watervliegtui gen en deze documenten gebruikten hij hun zaken met het buitenland. Open kaart. De leiders van de fabrieken van ont plofbare stoffen in de Ver. Staten hebben verzocht, de verklaringen, welke zij voor de commmissie van onderzoek naar de ge bruiken in de wapenindustrie zullen moe ten afleggen, geheim te houden. Het antwoord luidde echter, dat zulks niet het geval zal zijn. DE BRAND OP „MORRO CASTLE". Een der gewonden wordt uit ®en visschers boot aan wal gebracht. (Deze foto werd langs radio-telegrafisch en weg ran New York naar Londen geseind en vandaar per vliegtuig naar (Nederland overgebracht). bliotheek. Het vuur was hier ontstaan in een kast. Daarin is gasoline waargenomen. Nog vóór drie uur heeft Warms groot alarm laten slaan. De manschappen wer den aan dek geroepen en de stewards en salonwachts kregen opdracht, de passa giers te wekken. Warms verklaarde, dat de oorzaak niet kan gelegen zijn in het inslaan van den bliksem. Hij geloofde, dat iemand in den ventilatie-toren iets had neergelegd, dat brandde en lang heeft gesmeuld. Vele dronken passagiert. Tenslotte zeide Warms nog, dat som mige passagiers hun hutten niet wilden verlaten, toen er alarm was gemaakt. Hij gelooft, dat er veten dronken waren. Zes of zeven jonge vrouwen had men laat op den avond vóór de ramp volkomen dron ken naar haar hutten moeten brengen. 's Middags legden andere officieren van het schip getuigenissen af. Ook een van hen, Hackney, was van oordeel, dat alle passagiers hun hutten hadden kunnen verlaten, maar dat velen bet weigerden Freeman, een andere officier, meende, dat de brand met opzet werd verbreid. Een sigaret zou hem niet hebben kunnen veroorzaken. Doch de matroos Arthur Bagley heeft verklaard, dat naar zijn overtuiging de brand is veroorzaakt door dronken pas alarm is gemaakt. Deze overlevende de chirurg dr. Phelps was de eerste pas sagier, die door de commisie werd ge hoord. Hij verklaarde voorts, dat er geen enkele poging werd gedaan om de passa giers, die door een paniek waren aange grepen, in de reddingsbooten te plaatsen. Mijn vrouw wekte mij, zoo zeide hij, en vertelde, dat er brand was uitgebroken, daar de rook in groote hoeveelheid de hut binnendrong. Mijn vrouw, mijn zoon en ik liepen naar de brug, waar wij passa giers. gillend van angst, aantroffen. Mijn vrouw vroeg aan een der officieren, wan neer de reddingsbooten zouden worden neergelaten. Yolgens Phelps antwoordde de officier; Wanneer wij order daartoe van den kapitein hebben gekregen. Phelps, zijn vrouw en zoon sprongen toen in zee en werden later gered. Er werd geen enkele poging gedaan om red dinggordels aan de passagiers te verstrek ken. Er was ook niemand, om dit te doen. Het was stom, zoo besloot Phelps, om orders van de brug af te wachten bij een loeienden wind en het schrikkelijk geweld der vlammen. BEDORVEN GEBAK. Vergiftiging te Den Bommel In het dorp Den Bommel op het eiland Overflakkee hebben zich bij een groot aan tal personen tengeyolge van het «ten van ondeugdelijk gebak, vergiftigingsverschijn- sèlen voorgedaan. De bakker G. Uil had Zaterdagavond in zijn winkel een vrij groot aantal room- gebakjes, welke er door de warm Ie op dien dag minder goed meer uitzagen. Hij wilde dit gebak niet meer verkoopen, en daar de hoeveelheid te groot was-om alle gebakjes voor eigen gebruik te houden, besloot de bakker op voorstel vaji zijn vrouw, aan kinderen, die in den loop van den avond in den winkel brood zouden komen halen, deze taartjes bij het brood toe te geven. Een aantal kinderen, behoorende tot het minder gegoede gedeelte van de bewoners kreeg taartjes mee naar huis. De gevol gen waren echter van ernstigen aard. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden verschillende personen ziek. Zon dagochtend had dr. Oosthoek niet minder dan vijf en twintig ernstige patiënten. Bij allen constateerde hij dezelfde ziektever schijnselen, zoodat de oorzaak zeer spoe dig was vastgesteld. Een der^tiënfen was de vrouw van bakker Uil, lie zelf ook van het gebak had gegeten. De andere patiënten behoorden allen tot vier gezinnen. Een andere patiënt is de heer Nipius te Middelharnis. die bij den winkelier Fluit te Den Bommel, een depothouder van bakker Uil, van dit gebak had ge kocht. De Fluit had echter spoedig daarna ^bemerkt, dat de roomtaartjes niet goed meer waren en had, voordat de in woners van Den Bommel hun Zaterdag- avondinkoopën bij hem kwamen doen, den geheelen voorraad naar bakker Uil terug- gezónden. Zondag was de toestand van de meeste patiënten zeer ernstig. Alle pati ënten moeten nog het bed houden en lij den nog aan koortsen. Van drie kinderen on de 20-jarige heer L. Snijder, was de toestand Zondagochtend nog zorgwek kend. Om verder onfieil te voorkomen, werd eerst bij bakker Uil een onderzoek inge- steld of hij nog meer van het ondeugde lijke gebak had. Behalve de taartjes, die van den winkelier Fluit terug waren ge komen. was echter alles verdwenen. Tegen den bakker is proces-verbaal op gemaakt. BRUGSLAG OP DEN NEDER-RIJN. Stremming van de scheepvaart. Op 18 September zal op den Neder-Rijn bij het Lekskensveer nabij kilometerraai 42, een militaire oefening worden gehou den, die zal bestaan in het maken van een brugslag. Voor de vaart door deze brug gelden de voorschriften in par. 18 van het Rijn- vaartpolitiereglement en boven en beneden de brug zullen waarschuwpoaten worden opgesteld, als bedoeld in par. 5, cijfer 9, van dat reglement. Aanwijzingen enz. van de daartoe be voegde autoriteiten en ambtenaren van de rivier- en scheepvaartpolitie, alsmede van de voornoemde waarschuwposten, moeten stipt worden opgevolgd. Gedurende het sluitend maken van de brug zal de scheepvaart voor ten hoogste een half uur gestremd zijn. f 300 IN DE WACHT GESLEEPT. Met twee sleeperswagens. Het volgende tooneelspel uit het volle leven van de groote stad. beschrijft de N. R. Grt.: Eerste bedrijf: plaats der handeling het kantoor van een handelaar in bouwmate rialen en een Belgische meneer. De meneer vraagt den handelaar een monster tegels, omdat hij voor een bouw werk te Schiedam een partij tegels noo- dig neeft. De meneer vertrekt met het Tweede bedrijf: plaats der handeling het kantoor van een anderen handelaar in bouwmaterialen. Personen: de andere handelaar in bouwma tri alen en een Bel gische meneer. De meneer biedt den handelaar een partij tegels te koop aan en laat een mon ster zien. Men wordt het eens over den prijs. De meneer af. Tusschenspel: plaats der handeling de E»n radio-grafi«h overgebrachte foto ?fn het brandende schip „Morro Oastle". 23 Augustus 1934 Aan Goodwin 6 Co. Als medicus wilt U mij wel toestaan U geluk te wenschen met Uw pres tatie ten aanzien van de fabricage Uwer Fifty-Pifty sigaretten, die blij kens lange persoonlijke ervaring alle goede kwaliteiten vereenigen met de zeer loffelijke eigenschap, dat zij. door wetenschappelijke samenstelling, prikkeling pan dat gevoelige orgaan, de keel, voorkomen. Ik beschouw dit als een besliste en blijvende bijdrage tot het ongestoord genot van de talrijke rookers en iedereen, die last heeft van keel-lrri- tatie of rookers-hoest, kan ik met vertrouwen aanbevelen voortaan Fif- tg-Ftfty sigaretten te rooken, daar hun dan in de meeste gevallen het lot bespaard wordt zich tin van die weinige genoegens geheel of gedeel telijk te moeten ontzeggen, die in deze moeilijke tijden op allen zulk een weldadigen invloed uitoefenen. Hoogachtend, Indien U bemerkt dat andere sigaretten Uw keel prikkelen en dien „rookershoest" veroorzaken, probeer dan eens één week handeling een eerste hand^- tweede han- de Belgische vriendinnetje, de van po- De eerste handelaar vertelt, hoe hij voor f 300 tegels heeft geleverd aan den Bel gischen meneer, maar dat deze heeft ver zuimd te betalen. De tweede handelaar vertelt hoe hij voor f 300 de tegels van dien meneer heeft gekocht en dat hti wel betaald heeft. De meneer vertelt; hoe hij voor die f 300 prettig aan den zwier is geweest. Het vriendinnetje vertelt, hoe zij van die f 300 mee heeft geprofiteerd, wetende, op wel ke wijze haar vriend eraan was gekomen. De sleepèrS vragen, wie nu eigenlijk het slepploon zal betalen. De inspecteur schrijft. De meneer en het vriendinnetje wor den opgesloten. Doek. NEGERS TEGEN BLANKEN. In het plaatsje Princess Anne in Ma ryland (Ver. Staten) is het tot ongeregeld heden gekomen. Nadat een neger en een blanke ruzie' hadden gekregen, ontstond een algemeene vechtpartij, welke den ge heelen avond voortduurde en waarbij ten slotte 200 blanken en 1100 negers legen- I

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 4