DE BVENkJSt? NMdBDÏ VERKOOP TENTOONSTELLING Predikbeurten Telegrammen j Gemengd Nieuws, j Drie wielrenners gedood Rechtszaken Marktberichten j 2 DE WINKELWEKEN. De door de Winkeliersvereniging „Schoonhoven Vooruit" georganiseerde ■winkelweken, zijn Zaterdag geopend op de wijze, die langzamerhand traditioneel wordt, namelijk met oen ontvangst van be stuur en leden onder de laatsten was de belangstelling weer miniem in de raadzaal. Van het gemeentebestuur waren slechts de burgemeester en de secretaris aanwezig. Wethouder Van den Oever was, naar wij vernamen, door ziekte verhin derd. Burgemeester ^Nieuwenhuisen hield een toespraak, waarin hij in de eerste plaats oonstateerde, dat de economische toestand zich nog slechter laat aanzien dan een jaar geleden. Wel zijn nu en dan in verschillende landen eenige symptomen van opleving verschenen, doch de maatre gelen, die elk land ter bescherming van eigen handel en industrie nam, hebben het herstel belemmerd. Inplaats van die fnuikende maatregelen in te trekken, heeft men getracht den loop der zaken te beïn vloeden door versterking dier belemme ringen. zoodat andere landen waren ge dwongen eraan mee te doen. Zoo ontstond tenslotte een handelsoorlog van allen te gen allen. En alsof de mensohheid niet kan leeren uit de ongelukken, die haar treffen, roept men steeds om meer maat regelen en tegen-maatregelen. De maatschappij, zoo vervolgde de bur gemeester, moet noodig terug naar ande re paden, zij het dan met een gladde dek laag, goed verlicht en zonder bochten. We moeten vooruit, ook in Schoonhoven. Daar om is het zaak, niet bij de pakken neer te zitten. Eendracht maakt macht; de ge meenschappelijke belangen moeten op den voorgrond worden gesteld en door goede' samenwerking dient men te trachten, den omzet te vergrooten. Spr. wekte de win- ikeliers op, hun klanten goed te bedienen; wees behulpzaam, zoo zei hij, laat uw za ken er goed uilzien en verlicht ze goed. Met nog een opwekkend woord ver klaarde spr. de winkelweek voor geopend. Namens „Schoonhoven Vooruit" dankte de voorzitter, de heer P. J. Groenen den burgemeester voor diens vriendelijke woor den en voor zijn medewerking bij de voor bereiding van de reclameweken. Den le den wenschte spr. een goeden verkoop toe en sprak hen moed in door te wijzen op het feit. dat van verschillende zijden meer en meer wordt gepleit voor het koopen bijden middenstand, die vroeger nogal eens werd vergeten. De heer J. B. van Driem, die hierna het woord voerde, deelde o.a. mede, dat het bestuur een bevredigende regeling had we ten te treffen met de beide plaatselijke muziekvereenigingen, doch dat thans „T.O.A.G.E.N.O." door ziekte onder nare leden niét in staat was, medewerking te Nadat wijn en sigaren waren aangebo den. maakte het bestuur, voorafgegaan door ,.T.A.V.E.N.U.", den gebruikelijken rondgang door de stad. BEGRAFENIS Ds. G. C. C. GEYSKES. Vrijdagmiddag had te ter aarde bestel ling plaats van ds. G. G. C. Geyskes, die in den ouderdom van 59 jaar te Berlikum waar hij voorganger was in de Ned. Her vormde Kerk, is overleden. Ds. Geyskes |werd in het jaar 1875 te Schoonhoven ge boren en stond sinds 1915 te Berlikum en (Rosmalen. Voor dien tijd was hij predi- jkant te Gats en Zoelmond. De laatste ja- Iren was hij tevens als godsdienstleeraar verbonden aan het krankzinnigengesticht te Goudewater. Het stoffelijk overschot werd per auto naar de laatste rustplaats vervoerd. Een groot aantal familieleden, vrienden en pollega's woonde de uitvaart bij. De kist was gedekt met eenige kransen. Toen de kist in het familiegraf was ge daald, voerde als eerste spreker ds. Lee- lyveld, consulent van de gemeente Berli kum, het woord. Spr. wees op het Bijbel woord er zal rouw zijn in het hart van velen. De overledene gaf den indruk van een stil, eenvoudig man, die rustig zijn weg ging. In zijn latere jaren heeft hij ge tuigd, een man des vredes te zijn. Zijn groote vriendelijkheid heeft hem steeds gekenmerkt, zijn heengaan beteekent voor velen een zwaar verlies. Ook zijn beide zoons zullen hem missen, daar hij zich geheel aan hun opvoeding gewijd heeft, en meer dan eens de woorden uitsprak: wat hou ik veel van m'n kinderen. Wij staan hier, zeide spr., met de ge dachte aan ons eigen sterven, den weg van alle vleesch. Laat ons dan ook onze hoop op Hem stellen, die gezegd heeft: Ik ben de opstanding, en het leven. Ds. Posthuma van Grave zeide, dat het overlijden van zijn collega eigenlijk plot seling geschied was. Tot voor kort was zijn gezondheid nog goed, en temidden van zijn plannen riep God hom. Ds. Geys kes had een blijmoedig karakter en een sterke gezonde geest. Spr. dankte den overledene, voor zijn oprechte raadgevingen en het medeleven, dat hij jegens iedereen getoond had. Ds. Mendersma, uit Den Bosch, wees er op, dat. wat het geestelijk leven van den overledene betrof, er zooveel door hem in stilte overdacht werd, dat bij alleen aan zijn vrienden openbaarde. Telkens weer is gebleken, dat er een breuk ia gekomen in zijn leven door het heengaan van zijn in nig geliefde echtgenoote. Deze slag is hij nooit te boven gekomen. Al zijn liefde heeft hij echter overgebracht op zijn kinderen. Op het kerkhof is hot zoo waar, wat geschreven staat: Gelijk het gras is ons kortstondig leven; maar daarbij komt: maar 's Heeren gunst zal over hem die vreezen, in eeuwigheid altijd dezelfde we zen. Ds. Ossewaarde, uit Vlijmen, lid van het classicaal bestuur, memoreerde de vriend schap, die gedurende ruim 40 jaar tus- schen den overledene en hem had mogen bestaan. Spr. bracht dank aan het trouwe vriendenhart van Ds. Geyskes. Hij is ons voorgegaan als zoovelen, zeide spr., en wij hebben één wensch: dat God hem de rust heeft doen ingaan, die hij voor de Zijnen heeft weggelegd. Dokter P. A. G. Geyskes, de oudste zoon van den ontslapene, had reeds sinds eeni- gen tijd het einde van zijn vader zien aan komen. maar deze was ten allen tijde be reid om te sterven. Hjj was voor zijn kin deren een groote steun, een moeder in de plaats van zijn overleden echtgenoote. Spr. hoopte, dat de vader met zijn zoons eens voor eeuwig hereenigd zouden zijn. Hierna dankte de heer Geyskes de sprekers voor hun woorden van deelne ming en de nabestaanden en kennissen van den overledene voor hun belangstel ling. Onder de aanwezigen was nog de heer Kortenhorst, vertegenwoordiger van het krankzinnigengesticht te Goudewater. Wijlen Ds. Geyskes was een broer van den heer Geyskes, broodbakker op de Oude Haven. INSTITUUT STAD EN LANDSCHAP VAN ZUID-HOLLAND. Een groot aantal auto's, dat Zaterdag morgen op de Steenen Brug werd gepar keerd en waaronder ook een touringcar was, wees erop, dat er in de stad iets bij zonders was. Het bezoek gold de jaarver gadering van „Het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland'.', de beken de vereeniging, waarvan de commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek eere-voorzitter is. Om elf uur vereenigde zich het gezel schap, waaronder vele gemeentebesturen, door burgemeester en wethouders verte genwoordigd waren in de raadzaal. Het telde ongeveer 50 personen. O.a. waren aanwezig de voorzitter van het Instituut, mr. K. P. van de Mandele, de onder voorzitter, de heer J. van Hoey Smith, ir. W. G. Witteveen, aangewezen door het Ned. Inst. v. Volkshuisvesting en Stede- bouw, de heer W. van Boven, inspecteur der Volksgezondheid, dr. E. J. Hasting- huis, vertegenwoordigende de Prov. Z.H. Archeol, Commissie en tal van architec ten B.N.A., onder wie bekende figuren uit de bouwwereli Het gezelschap werd ontvangen door den burgemeester en den gemeente-secre taris, terwijl ook de heer D. Visser, ge meente-architect, aanwezig was. Burge meester Nieuwenhuisen sprak de gasten toe. Temidden van de beslommeringen die deze begrootingstijd voor het gemeentebe stuur medebrengt, aldus spr., mag het dezen hoogtijdag van het Instituut in zijn oude vestingstad beleven. Spr. heette de bezoekers hartelijk welkom in Schoonho ven en wees hen op de tonen van het car- rillon, die dezen groet op welluidenden wijze onderstreepten. Met enkele woorden maakte de burgemeester vluchtig gewag van de rijke geschiedenis van Schoonho ven, vertelde een en ander van haar vroe gere gildeleven en omtrent de tegenwoor dige zilverindustrie die meer en meer be kendheid verkrijgt en wees op enkele ver dere bijzonderheden. De voorzitter de heer K. P. van de Man- dele. dankte voor de prestige ontvangst, op dit mooie raadhuis en voor de belang stelling waarmede het gemeentebestuur den arbeid van het ïnstituur volgt. Spr. vertelde dat het bestuur deze vergadering tweemaal had uitgesteld, eerst in Juni, omdat burgemeester Nieuwenhuisen toen verhinderd was, het gezelschap te ont vangen en daarna wegens de begrafenis van Prins Hendrik. Zich vervolgens tot de leden wendende, zei spr., dat in deze vergadering het In stituut zijn eerste lustrum vierde. Dat feit gaf hem aanleiding tot een terugblik In deze eerste jaren, zoo zei spr., heeft de vereeniging nog veel moeten zoeken en tasten, doch zij ziet thans den weg, dien zij heeft te gaan, duidelijk afgebakend. Het Instituut wil zoowel scheppend als beschermend optreden ten opzichte van de schoonheid van de steden in de provincie en van het landschap en ook waken tegen de schending van cultuur-historische mo numenten. In het kort zette spr. uiteen, hoe dit werk over verschillende commis sies wordt verdeeld en hij bracht een ©eresaluut aan een 12-tal architecten van naam. die daadwerkelijken steun verleen den. Onder de zaken, die tot nu toe in het bijzonder de aandacht der vereeniging hadden, waren de plannen tot demping van het Paardewater te Gorinchem en van de Rijn te Woerden en voorts de ver betering van het aanzien van de Groote Markt te Delft en de restauratie van het Prinsenhof aldaar. Overigens heeft alles, wat in de provincie gebouwd of verbouwd wordt, de belangstelling van het Insti tuut. In den loop dezer 5 jaren steeg het aantal bouwaanvragen waarover zijn ad vies werd gevraagd regelmatig en breikte reeds de 1000. Het bestuur is erkentelijk voor de medewerking van Ged. Staten en vele gemeentebesturen, doch constateerde dat van de laatste ook nog verscheidene niet met het Instituut samenwerken. Dit kan dan ook lang niet alles ondervangen, wat vaak tot groote schade van het beeld van stad en land gebeurt. Spr. hoopte echter, dat de activiteit van het instituut nog zou kunnen toenemen en dat het niet rusten zal voordat orde zal zijn gescha pen in den chaos, die nu nog langs stra ten en wegen heerscht en voordat al les wat het landschap ontsiert, zal zijn verdwenen. Nadat de secretaris-penningmeester, mr. J. W. W. van der Hoeven, de notu len had gelezen, die werden goedgekeurd, deelde de voorzitter nog mede, dat nog als lid waren toegetreden de gemeenten Gouderak en Hillegersberg, terwijl B. en W. van Nootdorp en die van Veur in dien zin voorstellen aan den raad doen. Met verschillende andere gemeentebesturen is men nog in contact. Bij acclamatie werd als lid van het bestuur herkozen de heer Jr. Mees, burgemeester van Leerdam en gekozen de heer mr. D. A..Pont, burge meester van Hillegom. Jaarverslag en re kening en verantwoording lokten geen discussies uit. Bij de rondvraag werd de meening uit gesproken, dat het niet-toetreden van ge meentebesturen vaak is toe te schrijven aan den invloed van aannemers en zich noemende architecten, zoodat een krach tiger propaganda in die kringen ware aan te bevelen. Verder bleek in voorbe reiding te zijn een plan om aan architec ten of aannemers gelegenheid te verschaf fen hun bouwplannen tegen geringe kok ten door architecten van naam te doen omwerken. Na afloop der vergadering bezichtigde het gezelschap het stadhuis en begaf zich daarna naar hotel Belvédère voor de lunch, waarbij ook de burgemeester, de secretaris en de gemeente-architect aan zaten. Daarbij werden nog eenige woor den van waardeering gesproken voor de ontvangst in Schoonhoven en ook was men vol lof over de zorgen, die in onze ge meente aan het stadsbeeld worden be steed Na de koffie hebben de gasten een be zoek gebracht aan de Schoofthovensche Zilverfabriek H. Hooykaas. om vervol gens met een tochtje langs de Vlist Gouda te bereiken, waar zij eveneens door het itebestuur werden ontvangen. BEEEDIGD MAKELAAR. De heer E. Suur, die onlangs is ver trokken naar Gouda, is beëedigd als ma kelaar in roerende en onroerende goede- OUD GEREF. GEM. ALBLASSERDAM. Gebouw Polderstraat Woensdag 19 Sept. ,des n.m. 7 uur, de heer Kolijn van Papendrecht. CHR. GEREf. KERK. NIEUWPOORT. Donderdag 20 Septem ber, 's avonds 7.30 uur, Ds. Bijleveld, van Haarlem. SCHOONHOVEN. Chr. Geref. Comité. Koestraat 134. Woensdag 19 September, 's avonds 7.30 uur, Ds. (fT. de Jong, van Rijnsburg. GEREF. GEMEENTE. ALBLASSERDAM. Woensdag 19 Sep tember, n.m. 3 uur en 's avonds 7 uur, Ds Fraanje, van Barneveld. ROODE-KRUISCOLLECTE. Donderdag en Vrijdag zal in deze ge meente de jaarlijksche collecte voor het Roode Kruis worden gehouden. Het is met weemoed, dat zoo kort na het overlijden van den voorzitter, den Prins der Neder landen, dezer dagen de collecte wordt ge houden, doch het hoofdbestuur gevoelt daartoe te meer vrijheid nu de Koningin in .de toespraak tot Haak volk heeft ge zegd: „Moge zijn streven en arbeid door allen, die met hem hebben samengewerkt, met dezelfde toewijding en voortvarend heid worden voortgezet". De arbeid van den Prins was de arbeid van het Roode Kruis. In zijn geest wordt derhalve ge handeld door voort te werken aan de uit breiding der bloedtransfusiediensten, hulpposten langs de groote wegen, radio- medische diensten, parkhersteUmgsoor- den cursussen voor helpers, helpsters, adspirant-helpsters, rijksveldwachters enz. DE LASTIGE VLIST. De ongeveer 20-jarige mej. Koppenol, van hier, kwam Zondagmiddag in de Vlist, nabij den Slangeweg, door het slippen van haar rijwiel in een diepe sloot terecht. De beer A. Scheer, uit Haastrecht, 'die juist passeerde, wist haar uit Jiaar hoogst ge vaarlijke positie te redden. Bij den heer De Bruin vond mej. K. een goede verzor ging en droge kleeren, waarna zij de reis naar Gouda veranderde in een terugreis naar Schoonhoven. GESNAPT. De majoor der rijksveldwacht heeft pro cesverbaal opgemaakt tegen J. G. S., we gens het vervoeren van een kist aardappe len. inhoudende 20 kilo, zonder vervoer- büjet. DUIVENVLUCHT. De Postduivenvereeniging ,.De Lucht post" hield een wedvlucht vanaf Vilvoor de (120 K.M.). De prijzen werden ver diend als volgt: 1, 3, 9 en 19e prijs Jac. Lensen; 2, 4 en 10e prijs H. J. Saveur; 6 en 18e prijs A. van der Maat; 7e prijs G. Prins; 8, 12 en 22e prijs gebr. De Lange; He prijs B. Goedhart; 13 en 23e prijs T. Pince van der Aa; 14e prijs A. van Put ten- 16e prijs B. Schmieman; 20e prijs S. J. M. Prins; 24e prijs J. Kroon. NED. HERV. KERK. BLESKENSGRAAF. Donderdag 20 Sept 's avonds 7.45 uur, ds. P. Zandt van Delft. NIEUWPOORT. Woensdag 19 Septem ber, 's avonds 7.30 uur, de heer J. G. van Iperen Gandidaat te Bunnik, beroepen Predikant alhier. DE NIEUWE SPELLING BIJ HET LA GER ONDERWIJS. In de inspectie Gouda De Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Gouda, de heer H. de Blouw, heeft aan de gemeente- «n school besturen in deze inspectie de volgende circulaire doen toekomen: „Door aanvulling van eenige Koninklij ke besluiten is bepaald, dat bij verschil lende examens de adspiranten bij het schriftelijk werk de schrijfwijze van De Vries en Te Winkel moeten, volgen met de afwijkingen, bieronder vermeld. Het komt mij voor, dat het gewenscht is, ook de leerlingeh van de onder Uw be- .stuur staande school (scholen) de nieuwe schrijfwijze te doen velgen, weshalve ik uw bestuur beleefd in overweging geef, de daartoe noodige maatregelen te nemen." De inspecteur heeft voorts aan de hoof den van alle openbare en bijzondere scho len in zijn inspectie een afschrift van dit rondschrijven doen toekomen. Inspectie Gorinchem In de 40 gemeenten van de inspectie Gor- kum van het lager onderwijs hebben de gemeente- en schoolbesturen en het per soneel van openbare en bijzondere scholen onder dagteekening van 15 Sept., een brief ontvangen van den inspecteur op het O.L.', waarin het noodzakelijk geacht wordt, dat Se vereenvoudigde spelling zoo spoedig mogelijk op de scholen wordt in gevoerd in 't belang van 't volksonderwijs en van de orde en eenheid. De scholen kunnen zich spoedig aan den nieuwen toe stand aanpassen met inachtneming van den eisch van den minister v. O., dat de thans in gebruik zijnde en nog niet ver sleten boeken niet door nieuwe worden vervangen. Op scholen, waar een bepaalde schrijf wijze niet in het leerplan is opgenomen, kan de spelling-Marchant onmiddellijk wortÜen ingevoerd. Aan de hoofden dezer school verzoekt de inspecteur, hem vóór 1 Oct. te berichten, welke schrijfwijze voortaan in hun school gevolgd zal wor den. Van de andere scholen, waar het leerplan de spelling van de, Vries en te Winkel of van Terpstra voorschrijft, ziet de inspecteur gaarne spoedige toezending van een gewijzigd leerplan tegemoet. Ongelukkige val. Ammerstol. Hedenmorgen viel het 3- jarig dochtertje van den heer G. de Jong in de Wilhelminastraat op een scherp voorwerp, waardoor een gapende wonde aan haar kin ontstond. Medische hulp moest worden ingeroepen, die de wond hechtte en verbond. Muziektent verplaatst. Bergambacht. Zaterdagavond werd do muziektent op zijn nieuwe standplaats in gewijd met een concert van de muziekver- eeniging „Excelsior". Op verzoek van het bestuur van Excel sior sprak de burgemeester een inwijdings woord. Spr. zeide dat de plaats waar voorheen de tent stond, zoowel voor de muziekvereenigingen als voor het publiek niet zeer geschikt was. De voorzitter van „Excplsior" had meermalen hierover ge klaagd en getracht een andere standplaats te krijgen, waarin hij thans uitmuntend is geslaagd. Spr. uitte de hoop dat menigeen een aangename muziekavond ton deel zal vallen. Dat ook de omwonenden met het verplaatsen van de tent zijn ingeno men, JWijkt wel uit de vele bloemen, welke zij voor dezen avond hebben gezonden. Met den wensch. dat de muziekvereeni- ging op haar nieuwe standplaats nog vele malen voor haar eigen- en tevens voor een andera genoegen concerten zal geven, besloot spr. zijn rede. De voorzitter dankte den burgemeester en voorts allen, die hebben medegewerkt of hun goedkeuring tot plaats'ng der tent hebben gegeven en ook hen, die voor de zen avond bloemen zonden. Het concert slaagde uitstekend en werd door velen bijgewoond. Giessen-Nieuwkerk. Het effecten-, as surantie- en incassobureau, van den heer A. D. de Vroomen, is telefonisch aange sloten onder nummer 30. Groot-Ammers. Zaterdagavond gaf de muziekvereeniging O.K.K. uit Streefkerk een concert. Nadat eenige nummers ge speeld waren, werd uit vrees voor een on weersbui het concert beëindigd. jEnkele jonge dames verkochten bloempjes,0w^ar- van de opbrengt ten goede komt aan de kas van O.K.K. Haastrecht. Bij de pas opgerichte krin^ Gouda van den L(and) en T(uinbouw) B(ond) heeft de plaatselijke vereeniging te Haastrecht zich aangesloten. Als Vertegen woordiger in dezen kring werd gekozen de heer Th. Moons, landbouwer te Stein. Het RlK. Vereenigingagebouw, dat in aanbouw is, nadert zijn voltooiing. Dit heeft tot gevolg dat men nu reeds exploi tatiemaatregelen gaat nemen. Als concier ge is aangewezen de heer Van Schaik te Oudewater. Zangvogeltjes vieren feest. Haastrecht. Onder begunstiging van, schitterend weer hebben de „Zangvogel-| tjes" Zaterdag hun aangekondigde feest-, uitvoering gehouden onder leiding van den heer J. P. Oskam te Gouda en met welwillende medewerking van mej. Schou ten te Boskoop, 's Middags werden eerst kinderspelen gehouden op het voorterrein van „Concordia" onder de vroolijke tonen van versterkte radiomuziek, welke geheel gratis werd verzorgd door het Radio Tech nisch Bureau C. G. ten Brummeler alhier.i Het avondprogramma vermeldde: „Roei-i liedje" en „Hoempaliedje" (met pianobe geleiding), „Holland" en „De stal van mijn; bokje". Hiervan genoten de talrijke aan wezigen zeer. In de pauze werden de kin-i deren getracteerd en werden den heer J. P. Oskam, directeur, bloemen aangeboden. Voorts zongen „De Zangvogeltjes" nog „Dé Smid" en „Op 't IJs" (gezongen op het concours te Oudewater) „Wiegelied", be werking J. P. Oskam, en „De twee ja gers" met pianobegeleiding. Eenige num mers (waaronder een solo van Corrie Scheer) werden op verzoek herhaald. Het operette-koor der Zangvogeltjes oogstte een daverend succes. Een gezellig bal besloot deze avond. Hoog-Blokland. Twee kinderen van den heer H. van G wilden Zaterdag over een plank loopen, welke over de gracht aan den onderweg achter "het huis van S. ligt De kinderen raakten te water. Gelukkig had N. L. ,die in de buurt was, alles ge zien en wist hij de kindeien te redden. Tengevolge van een zweer heeft de heer C. Sterrenburg een begin van bloed vergiftiging opgeloopen, zoodat hij abso lute rust moet houden. Noordeloos. Van den veehouder W. Bik ker is een koe, welke het miltvuur had doodgegaan. Het cadaver is ter vernieti ging vervoerd naar Rotterdam. De bakker J. C. Toeijenbos behaalde op de te Gorcum gehouden bakkersten toonstelling was uitgeschreven door de fa briek van bakkerijgrondstoffen Th. de Vries te Heereveen, met het z.g. dage- lijksch brood een 2en Vijs. Ouderkerk a.d. Ussel. De plaatselijke afdeeling van den bijz. vrijw. landstorm! zal Dinsdag per autobus naar Den Haag reizen, teneinde tegenwoordig te zijn bij de plechtige opening der beide Kamers der Staten Generaal. Ammerstol. A.V.V. juniores a—Bergam bacht juniores a 52. Groot-Ammers. Zaterdag' speelden da Groot-Ammers Junioren een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen de Meerkerk-Ju nioren. Uitslag 1-1. Denzelfden dag speelde de voetbalvereniging Groot-Am mers III vriendschappelijk tegen N. F. U te Noordeloos. Groot-Ammers verloor met 2—0 - Zondag speelde de v.v. GrootAmmers 1 een competitiewedstrijd tegen Stolwijk I te Stolwijk. Hier won Groot-Ammers met 4—2. Groot-Ammers II speelde hier denzelf den dag een competitiewedstrijd' tegen Stolwijk II. D everwinning was aan Stol wijk met 1—0. Noordeloos. N.F.G. I speelde Zaterdag avond op eigen terrein tegen Geel-Zwart 3 Groot-Ammers en wist met 2—0 te van winnen. autobus tegen boom. Een doode, tien gewonden. NOORDWIJKERHOUT, 17 Sept. He denmorgen ongeveer half 7 reed een au tobus van de weduwe van Schie uit Kat wijk, welke een twintigtal visschers naar IJmuiden vervoerde, op den Heerenweg, terwijl voor de bus een fietser in de rich ting van de Zilk reed. Kort voor het kruis punt Delfweg-Heerenweg stak de fietser opeens den weg over. De chauffeur zwenK te naar rechts en reed tegen een boom. De inzittenden werden door elkaar geslingerd Tien hunner werden min of meer ernstig gewond. Zekere Klaas de Haan werd met het hoofd tegen een ijzeren stang geslin gerd en was op slag dood. Politie en ge neeskundige hulp was spoedig ter plaat se. De gewonden zijn naar Katwijk ver voerd. De bus is geheel vernield. De wiel rijder kreeg een zenuwaanval. ALPEN 1STEN DOODGEVROREN. MUNCHEN, 17 Sept. Zeven Duitsche alpenisten zijn Zondag in de Beiersche alpen dood aangetroffen. Allen waren doodgevroren. Aangezien het geroutineer de alpenisten betreft, gelooft men dat zij door een ongeluk zijn getroffen. GRANAAT DOODT 5 BOEREN. WARSCHAU, 17 Sept. Vijf boeren, die bij Luzk in Polen aan het graven waren op een veld, zijn vermoedelijk op een g'"a" naat gestooten, die daar was begraven- Een hevige ontploffing volgde en alle ,o boeren werden gedood. 7 RUSLAND WOENSDAG IN DEN volkenbond. GENEVE, 17 Sept, Rusland zal Woens dag zitting nemen in de i volkenbondsver gadering, na briefwisseling tusschen den Russischen volkscommissaris van buiten- landsche zaken, Litwinoff en dr. Benesj, den voorzitter van do Volkenbonds vergadering. Verwacht wordt, dat alleen Zwitserland en Portugal tegen toelating zullen stemmen. HET ONDERZOEK NAAR DE WAPENINDUSTRIE. De resultaten. WASHINGTON, 17 Sept. Ondanks het etreven om de verhooren van de commis sie van onderzoek naar de gebruiken in de wapenindustrie zooveel mogelijk tot zui ver Amerikaansche kwesties te beperken, gaat de pers voort te wijzen op de betrek kingen van de Amerikaansche wapenin dustrie met vreemde mogendheden. De bla den wijzen op geheime bewapeningen, het omkoopen van buitenlandsche ambtena ren en officieren, en het verraden van mi litaire geheimen. Senator Nye heeft het resultaat van het onderzoek als volgt sa mengevat: Particuliere wapenfabrikanten nemen den oorlog ter hand, om bevriende volken met elkaar op slechten voet te brengen en de pogingen tot ontwapening te verijde len. Leger en marine hebben den verkoop van oorlogsmateriaal aan het buitenland ondersteund. Amerikaansche wapenfabrikanten wer- Eén samen met Europeesche collega's, waardoor ontzaglijke winsten zijn ge maakt. HET TEXTIELCONFLICT IN DE VER. ,STATEN. Nog geen toenadering. WASHINGTON, 17 Sept. De werklie denleiders hebben het voorstel van de werkgevers in het textielbedrijf van de hand gewezen. Peter van Horn, de leider van het instituut van de zijde-industrie .stelde voor, dat het geschut zou worden voorgelegd aan de herstelbeweging en dat in het openbaar de zaak zal worden be handeld. Gorman, die het aanbod afwees, herhaalde de eisch dat Johnson, leider der herstelbeweging, zal aftreden. Hij wees op de ongeschiktheid van Johnson als leider der beweging. Roosevelt zou een speciale commissie benoemd hebben om bemiddelend op te treden. Weer aan het werk. NEW-YORK, 17 Sept. In de textiel fabrieken in N. en Z. Carolina zal van daag het werk worden hervat. In Georgia zijn 4000 man nationale gar de over 100 fabrieken verdeeld. Ook in Gastonia is een sterke troepenmacht sa mengetrokken. RUSTIG WEEKEND IN RHODE IS LAND. PROVIDENCE, 1 7Sept. Tijdens het weekend is het in Rhode Island rustig ge weest. De eenige demonstratie werd ge houden uit sympathie met een der jeug dige posters, die verleden week zijn ge dood. Ongeveer tienduizend personen woonden de begrafenis van Gorcynski van Central Sails bij, die in een gevecht met de nationale garde, door een schot doode- lijk is getroffen. Heden zouden verschil lende spinnerijen weer worden geopend. MASSEUR ZWAAR GEWOND. Vreeselijke botsing tusschen tram en auto. Een vreeselijk ongeluk heeft Zaterdag avond plaats gehad op den onbewaakten overweg bij Schoorldam, een plaatsje ge legen aan den Heldersohenweg op een 10 K.M. afstand van Alkmaar. De bekende Nederlandsche wielrenners, Klaas van Nek Jr. uit Nieuwer-Amstel, S. ,W. Hoevens uit- Amsterdam en P. J. Reijn- ders uit Ginniken hadden Zaterdagavond op de wielerbaan te Leeuwarden aan ver schillende wedstrijden deelgenomen en wa ren na afloop in den auto van Klaas van Nek weggereden, om zoo spoedig moge lijk weer in Holland te komen, daar twee van hen Zondagmiddag weer te Gouda moesten rijden. Klaas van Nek stuurde en naast hem zaten de twee anderen,, ter wijl achter in den wagen de masseur Ri del uit Amsterdam zat te midden van de bagage en de bloemen, want de jonge Klaas had in Leeuwarden succesvol gere den en had zijn eerebloemen meegenomen voor zijn verloofde. Een ooggetuige vertelt Bij dei^overweg gaf de machinist van de tram uit Alkmaar signalen, maar deze hebben de inzittenden van de auto blijk baar niet gehoord en deze reed door. Midden op den weg werd de wagen dQor de tram gegrepen en werd door deze, die een vaart had van ongeveer 40 K.M., over een afstand van 70 Meter meegesleurd. De auto kwam gedeeltelijk vóór, maar voor een nog grooter gedeelte onder de lo comotief terecht. Telefonisch werden eenige dokters uit de omgeving gewaarschuwd en ook het Stadsziekenhuis in Alkmaar. Zeer spoedig was geneeskundige hulp ter plaatse, doch het bleek dat de drie renners op slag wa ren gedood. De masseur Ridel werd zwaar gewond naar het Stadsziekenhuis te Alkmaar over gebracht. Hij had een ernstige hoofdwonde opgeloopen en vermoedelijk ook een rib gebroken. De auto was totaal versplinterd. De tram, die niet beschadigd was, kon om half één, toen men den verbrijzelden auto van de baan liad verwijderd, de reis naar Schoorl vervolgen en om kwart over één vandaar weer naar Alkmaar vertrek ken. „BOER, PAS OP JE KOEIEN!" Verdachte ijver. Te Abcoude had een veehouder zich reeds eenigen tijd verwonderd over de ge ringe hoeveelheid melk, die zijn koeien ga ven. Hij kwam tot de conclusie, dat de dieren ook nog op andere, dan de vastge stelde, uren werden gemolken en stelde de politie van zijn vermoedens in kennis. Ge zamenlijk betrok men wachtposten. Dit le verde niets op. Dezer dagen zag de boer, toen hij er 's avonds alleen op uit was ge gaan, dat twee mannon, in wie hij zijn daggelder en een bij hem inwonenden com mensaal herkende, naar de koeien toegin gen, waarvan er één gemolken werd. De beide mannen zijn aangehouden. Een huiszoeking bij den daggelder had tot resultaat, dat tal van voorwerpen in be slag werden genomen, welke in andere plaatsen ontvreemd waren. Voorts bleek, dat nog een verdachte bij deze zaken be trokken was, iemand uit Ouderkerk aan de Amstel, die met den daglooner in 1933 in Vinkeveen had ingebroken en storm lantaarns had gestolen. De man is in den nacht gearresteerd. „ONZE VLOOT" EN DE WAPEN INDUSTRIE. In de vergadering van Vrijdag nam het hoofdbestuur der Kon. Ned. vereeniging „Onze Vloot" kennis van verschillende in de pers verspreide berichten, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat er verband bestaat tusschen „Onze ^loot" en de inter nationale wapenindustrie. Naar aanleiding daarvan verklaart het hoofdbestuur, dat van eenige relatie van zijn vereeniging met de internationale wa penindustrie geen sprake is, noch ooit is geweest. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK DORDRECHT. Voor de Dordtsche Rechtbank stond te recht Chr. B. uit Sliedrecht, die te Gies- sendam ten nadeelo van A. Prins een ruit vernield had. Verdachte ontkende. Getuige Prins had den bewusten avond twee per sonen op zijn stoep gehoord en de stem van B. herkend. Even later werd de ruit ingedrukt. Conform de eisch werd verd. vrijgesproken. De hit. Vervolgens behandelde de rechtbank de zaak van verdachte G. den T. uit Vuren, die zich een hit, die hij van de gemeente Vuren in bruikleen had ontvangen, weder rechtelijk had toegeëigend. T. zeide, dat hij het paard wel had wil len verkoopen, doch niet verkocht had. De ijppr K. Duizen, gemeente-secretaris, zette uiteen hoe de gemeente Vuren door bemiddeling der diaconie om den T. te helpen een hit had gekocht. Later bleek dat verd. het dier te koop had aangebo den. Het O.M. eischte een voorwaardelijke geyangenisstraf van twee maanden, met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak conform. Verdachte O. J. A. H. uit Gorinchem had een meisje, dat na verloop van tijd met een ander meegegaan was. H. had zich nu te verantwoorden voor het feit, dat hij te Gorinchem mej. J. A. Valk en J. de Goei had mishandeld. Mej. Valk was een zuster van zijn ex-meisje, daar om nam hij wraak. Het O. M. eischte f 8 boete subs. 4 da gen hechtenis. Uitspraak conform. Optredend winkelier. Verd. M. J. D. uit Arkel heeft een hals starrige natuur. Hij had op 7 April te Ar kel geweigerd het terrein van den heer N. ■Hol te verlaten, nadat deze het hem ge last had. Verd., die winkelier was, had nog iets te vorderen van Hol en was daar om niet weg te slaan. Toen er evenwel een buurvrouw verscheen, had D. zich ver wijderd. E'ach f 10 boete subs .10 dagen hechte nis. Uitspraak f 10 boete subs. 5 d. h. Oplichterstruc. Verdachte H. B. uit Groot-Ammers, die niet verschenen was, had de N.V. Heeren en Kinderconfectiefabriek v.h. L. de Vriés en Zonen te Rotterdam opgelicht voor res pectievelijk vijf en drie heerencostumes. Verd. liet de firma een orderbriefje be zorgen, dat hij voorzag van de nageboot ste handteekening van zijn vader, die als zeer credietwaardig bekend stond. Getuige L. H. de Vries zeide, dat in Maart de bode eenige keeren bij hem was gekomen met een briefje van verd.. met het verzoek om toezending van costumes, aan welk verzoek voldaan was. Later bleek dat de costumes door H. B. waren besteld en niet door den vader. De heer De Vries had vier costumes teruggekre gen. De schade liep in de tachtig gulden. OP DE 1e ETAGE VAN GOBELINS - KELIMS SMYRNA HANDGEWEVEN EN GETEKENDE KLEDE. KUSSENS LOPERSJN THEEWARMEK Degelijks des morgens van 9'/i tot 12uur en des middags van 2'/j tot 5 /2 uur, worder verschillende technieken gedemonsteerd w.o WEEf KELIMS en een nieuwe bewerking van SHY R_N_A W O L Tevens als bijzondere attractie demonstratrin van GEKNOOPTE CEINTUURS (de grote mode I) in kleuren, passend bij iedere japon Wij tonen U hoe gemakkelijk U uw eigen ceintuurs zelf kunt knopen! - Begonnen ceintuurs QC met handleiding 1.75 1.45 L/. f+J Alle handwerken tijdens deze tentoonstell'ng gekocht, worden gratis begonnen V. d. Graaf had de beide briefjes be zorgd. Het O.M. eischte drie maanden ge vangenisstraf. Uitspraak 2 maanden. Een S-neuzigc. A. A. V. was volgens een uitlating can verdachte H. v. d. B. te Hardinxveld een S.-neus. Conform de eisch: f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis, veroordeelde de recht bank v. d. B. Heel wat op zijn kerfstok. Verdachte J. van der S. te De Werken, had een lang zondenregister toen hij zich voor de rechtbank moest verantwoorden. Hem werd ten laste gelegd dat hij in de maand Juli 2 vischfuiken, het eigendom van N. Hoegee, had vernield. In April zon hij in zijn gemeente een portemonnaie met inhoud ontvreemd hebben en in de zelfde maand nog een aantal paaltjes. Ten slotte stal hij in Juni een hoeveelheid melk. Verdachte liet verstek gaan. Het 0. M. eischte 3 maanden gevange nisstraf. Uitspraak conform. CHRONISCHE HOOFDPIJNEN. Een kwelling van 20 jaar geëindigd. De dame, die dezen brief schreef, is geen uitzondering. Honderdduizenden hebben geleden zooals zij. En allen konden hun pijnen kwijtraken, indien ze slechts haar goede voorbeeld wilden volgen. „Twintig jaar lang werd ik gekweld (foor hoofdpijnen, duizeligheid en maag pijnen, zonder dat ik hiervoor eenige ver lichting kon vinden. Sinds ik Kruschen Salts gebruik ben ik steeds voortuitgegaan en tegenwoordig heb ik nooit pijn. Ik ge bruik nog steeds Kruschen Salts; er gaat ,geen morgen voorbij, dat ik ze niet inneem en dat houd ik nu al 4 jaren vol." Mevr. J. G. te A. Kruschen vat altijd het kwaad bij den wortel aan. De oorzaak wordt weggeno men en die is bijna altijd constipatie. Maar Knischen is geen enkelvoudig zout. Iedere „kleine, dagelijksche dosis" Kru schen £alts is een combinatie van 6 zou ten en oefent een milde werking uit op verschillende, inwendige organen: spoort ze aan tot regelmatig werken en op een wijze, zooals de natuur dat heeft bestemd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) (Adv.) AMSTERDAM, 17 Sept. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 483 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 58 62, 2e kwal. 50—56, 3e kwal. 42—48 per K.G slachtgewieht; 124 melk- en kalf- koeien f 160-^00 per stuk; 248 vette kal veren le kwal. 48—54, 2e kwal. 40—46, 3e kwal. 34—38 per K.G. levendgewicht; 84 graskalveren f 34f 50 per stuk; nuchtere kalveren f 3.506.50 per stuk; 110 schapen en lammeren schapen f 15 20 per stuk; lammeren f 10—14 per stuk; 474 varkens, vleeschvarkens, wegen de van 90—110 KG., 37—38, zware var kens 36—37, vetle varkens 3436 per K.G. slachtgewieht, 28 paarden f 60—100 per stuk. GORINCHEM, 17 Sept. Veema -kt. Aanvoer 214 runderen, 1 nuchter kalf, 3 varkens, 225 landvarkens, 141 biggen. Prijzen: zware kalfkoeien f 160220. melkkoeien f 130—190, kalfvaarzen f 120 180, guiste vaarzen f 80130, pinken f 60—90, stieren f 60—120, graskalveren f 1535. nuchtere fokkalveren f 812, idem vaarzen f 25, drachtige varkens f 35—60, natte zeugen f 20—35. overloo- pers f 12—20, biggen f 8—12. Handel ma tig- OUDEWATER, 17 Sept. (Telefonisch). Kaasmarkt van heden. Aangevoerd 70 parfijen, tezamen 3150 stuks, wegende 15750 KG Prijs: met rijksmerk le soort f 2123, idem 2e soort f 18—20, zware 23 cent. Handel vlug. ROTTERDAM, 17 Sept. AarJappelen. Bïielsche eigenhe;mers f 3.253.60 per H.L., Zeeuwsche blauwe en bonte f 320 3.50 per H.L.; Zeeuwsche eigenheimers f 33.30 per H.L., Zeeuwsche blauwe eigenheimers f 2.903.20 por H L., West- landsche ronde 7 cent per K G. Met rede lijke aanvoer, kalme handel. ROTTERDAM, 17 Sept. Veemarkt Aan voer 1434 stuks Vette runderen 523, vette kalveren 421, schapen en lammeren 733, varkens 748, nuchtere kalveren 9. Prijzen per K.G.. Vette koeien le kwal. 60—62. 2e kwal. 52—56, 3e kwal. 38—44; vette ossen le kwal. 52—56, 2e kwal. 46 48, 3e kwal. 4044 cent; vette kalveren le kwal. 70—80, 2e kwal. 60—65, 3e kwal 4550; varkens (levend gewicht) le kwal 29—31, 2e kwal. 25—29, 3e kwal. 22-24; schapen le kwal 37, 2e kwal. 34 3e kw. 31; lammeren le kwal. 39, 2e kwal. 35. 3e kwal 30; prijzen per stuk: schapen f 12— 12—9; lammeren f 1197. Overzicht: Vette koeien en ossen aan voer ru mer, handel stug, prijzen iets la ger; vette kalverpn aam oer ruimer, l.aih- del kalm, prijzen onverandeid, schapen en lammeren aanvoer iets minder, handel kalm. prijzen onveranderd. WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen van 17 September. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigan dag aam Verwachting tot Dinsdagavond; Matige tijdelijk toenemende Zuidelijke lot Westelijke wind; zwaar bewolkt of betrok ken met veel kans op regen of onweer; la ter opklarend; koeler overdag. Waterstand; Schoonhoven hg. water 11.10 uur, 1.05 M. Vreeswijk hoog water 12.uur, 1.33 M. Keulenstand 2.15 M., val 0.17 M. Maastricht 15 Sept. 40.37 M-, was 0.37 M. Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 70- graden Fahrenheit. ©Maandag 17 September. Op 15.28, onder 22.41. Volle Mton: Zondag 23 September. GROOT-AMMERS, 15 Sept. Aan de kaasmarkt alhier waren Zaterdag aange voerd 31 partijen met te zamen 941 stuks kazen, wegende 6587 K.G. Prijzen: zware f 24.50, met rijksmerk le soort f 20—21, idem 2e soort 18—19. Handel matig. UTRECHT, 15 Sept. Aangevoerd 2670 stuks vee. Handel kalm. De prijzen wasen als volgt: Stieren 20—25 cent, slacht koeien 2e soort 2629 cent, 3e soort 22 24 cent, alles per pond; vaarzen f 90 160, pinken f 60-90, melkkoeien f 110- 190, kalfkoeien f 120200, varekooien f 80150, magere kalveren f 16—32, nuch tere kalveren f 45.50, magere varkens f 1522. schrammen f 8—12, biggen f 7 11, magere schapen f 1317, lammeren f 8—12. SCHOONHOVEN, 14 Sept. Veilingsbe- richt van Schoonhoven en omstreken. Al les eerste soort. Callabas peren 10—12 cent, jutteperen 1218 cent, liesebons 12 20 cent, souvenir de congres 812 cent, muskusperen 79 cent, heurré 6—7 cent, beurré de merode 810 cent,, beurré har dy 1218 cent, williams 5—6 cent, Willi ams duchesse 5—8 cent, seigneur d'espe- rence 614 cent, maagdeperen extra 7 8 cent, maagdeperen le soort 5—6 cent, triumph de vienne 8—15 cent, vijgeperen 58 cent, st. germain 57 cent, spiegel- peren 5—6 cent, giesse wildeman 78 cent, pondsperen 56 cent, spekperen 6 cent, ijsboyten 4M—5 cent, diamant peren 45 cent, soldat laboureur 610 cent, meloen appel 812 cent, sterappel 812 cent," keswick 56 cent, oranje roi- net 67 cent, guldelingen 6—7 cent, huis mans 45 cent, notaris 8—10 cent, ga- mersche zuren 12 cent. streepzuur 5 —7 cent, zure Hoemee 5 -7 een-., adam- mers 41/*—6 een:, transparant de consul 10—18 cent. zocU- bloemee 45 cent, wa- terzoet 34 cent, ossokopjan 4-5 cent, pippelingen 56 cent, goudreinetten val 45 cent, zoete vat 23 cent, alleé per kilo; aardbeien 4654 cent, bramen 10 12 cent. .reine victoria 812 cent, druiven 1620 cent, alles per pond; perziken 3 4 cent per stuk; tomaleo 2—3 cent per pond; stoksnijboonen 1017 cent, stok- prinsessen 101.2 cent, stamprinsessen 8 10 cent. alles per kilo; bloemkool 610 cent, komkommers 34 cent, kroten W> 2 cent, alles per stuk; andijv:e 23 cent, wortelen 3—4 cent, rabarber 23 cent, selderie 23 cent; alles per bos: roode kool 57 cent, savoye kool 56 cent, wit te kool 45 cent, alles per stuk. UTRECHT, 14 Sept. Vereen. Groenten- en Vruchtenveiling Utrecht en omstreken. Bleekselderij 1—8, wortels 1.507, per 100 bos; kropsla 50—3.30, andjivie 50— 1.70, komkommers geel 109.10, bloem kool 1.5011. roode kool 1—6. savoye kool 210, groene kpol 17 per 100 stuks; zomerspinazie 2Tl, ptistelein 2— 4, snijboonen 320, suikerbnonen 315, pronkbooncn 1.50d* *<0 aardappelen 3.50 —4.70, uien 1 10-2.60, augurken 1 26 per 100 K.G.; aardbeien 2049, tomaten 11.40, pruimen 2—22, druiven blauw 9 17, idem wit 1217 per 100 pond; per- z'ken 1—15. meloenen 118 per 100 stuks. Exportveiling. Kropsla 501.30, an dijvie 501.20, komkommers geel 160- i !H), bloemkool 1.5010, groene kool 2— 4 per 100 stuks; postelein 2—5, suikn- boonen 49. pronkboonen 35 per 100 K.G.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 2