C Gemengd Nieuws TOM DE NEGERJONGEN Rechtszaken Wat geeft de Radio?] Buitenland Binnenland j Kerk enlschool 4 DE STRIJD TUSSCHEN SMOKKE LAARS EN DOUANEN. Tankauto „neemt" de prikkel draadversperring. Om het passeeren van Nederlandsche smokkelauto's te beletten, is de Belgische douane er toe overgegaan alle toegangswe gen bij de grens af te sluiten met prikkel draadversperringen. De hoop dat deze voor de auto's on overkomelijk zouden zijn, is echter ijdel gebleken, want een dezer dagen is een auto, die veel weg had van een tank, en die vermoedelijk met smokkelvee was ge laden, de douanepost op een der hoofd wegen gepasseerd, zonder dat de met groote snelheid rijdende auto ook maar in het minst door de versperring werd ge hinderd. Nadat de lading op Belgisch grondgebied was afgeleverd, is de auto langs een anderen weg in Nederland te ruggekeerd. De versperring'werd toeneen voudig in de langs den weg loopende sloot gereden, waarbij de commiezen niet an ders konden doen dan sprakeloos toezien. BEJAARD ECHTPAAR DOODGERE DEN. Te Utrecht is Vrijdag op de Blauwka- pelscheweg nabij de Alexander Numan- straat en ernstig ongeluk gebeurd. Een bejaard echtpaar, wonende in de Van Swindenstraat stak plotseling den rijweg over. Toen zij bijna aan den overkant wa ren, werden zij aangereden door een auto die een anderen wagen passeerde. Beiden werden ernstig gewond naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar zij in den loop van den nacht zijn overleden. ZEEPZIEOERIJ TE WAALWIJK AFGEBRAND. Te Waalwijk ontstond Zaterdagmiddag ongeveer één uur brand in de oude zoep- ziederij van de firma Hoffmans Zonen. De vlammen laaiden hoog boven het dak uit. De brandweer wist den brand tot dit gebouw te beperken. De schade wordt door verzekering gedekt. SACCHARINE SMOKKELAARS. Twee Nederlanders in arrest. Reed» lang was de politie te Luik op het spoor van saccharine-smokkelaars. Thans heeft zij drie mannen in hechtenis genomen, die ieder vijf kilogram saccha rine van de hand trachtten te doen. Hun klant bleek echter een rechercheur te zijn. Twee der gearresteerden zijn Nederlan ders, J. Leizen en M. Gerrits; de derde is een Duitscher. BOTSING EISCHT TWEE MEN- SCHENLEVENS. Motor tegen stilstaande auto ge reden. Op den provincialen weg op de grens van Wormerveer en Zaandijk kwam Vrij dagavond de motorrijder D. Leek uit Zaandijk die een vriend, den heer Netel- beek uit Koog aan de Zaan, op de duo meevoerde, in vermoedelijk snelle vaart, nit de richting Wormerveer aan rijden. Juist in een kromming in den weg stond een vrachtauto aan den kant. De motor rijder heeft de auto niet tijdig genoeg ge zien en is er met kracht tegen op gereden, zoo hevig dat Leek een eind werd wegge slingerd en sterk bloeedende op den weg werd gevonden. Hij is kort na de botsing overleden. De duo-rijder is tijdens het ver voer naar het gemeente-ziekenhuis te Zaandam eveneens aan de gevolgen be zweken. Het onderzoek door do marrechausseo te Wormerveer heeft aantgetoont, dat de auto juist was geplaatst, n 1. rechts van den weg in den berm, doch het is nog niet uitgemaakt, of de auto een waarschu- wingslicht heeft gehad. ERNSTIGE AARDSCHOKKEN IN ALGIERS. Tal van dorpen verwoest. Gedurende meer dan een week wordt het afgelegen district Carnot te Algiers, door aanhoudende aardschokken geteis terd, waardoor een noodtoestand is ont staan. Talrijke dorpen zijn geheel ver nield. De bevolking is dakloos en volko en gedemoraliseerd. Gedurende 48 uur werden in het district zes aardschokken gevoeld. DOODVONNIS. f Nog steeds worden in Oostenrijk ferso- nen veroordeeld, die direct of indirect aan de nazi-opstand hebben deelgenomen. Do militaire rechtbank te Weenen ver oordeelde Vrijdag een hoofdagent van po litie, Theisaenberger, wegens hoogver raad tot den dood door den strop. T. had op 23 en 24 Juli drie agenten overgehaald mee te werken aan de overrompeling van het gebouw van den draadloozen omroep en de bondskanselarij op den 25en Juli. Na de mislukking van den staatsgreep was T. naar Hongarije gevlucht. De Hon- gaarsche politie had hem aan Oostenrijk uitgeleverd. De bondspresident heeft het vonnis ver anderd in levenslange gevangenisstraf, verscherpt door een bard leger, een dag vasten om de drie maanden en eenzame opsluiting in een donkere cel op den 23en Juli van eli jaar. ROGER NAVARRE VERDWENEN. Sensationeel geval. De gebroeders Navarre in Frankrijk schijnen berutelings te verdwijnen. Eerst verdween Christian, thans is de beurt aan Roger. Indertijd werd Christian's auto leeg te ruggewenden bij het zeestrand te St. Na- zaire. De vermiste kwdm weer boven wa ter toen dfe verzekeringsmaatschappij bleef weigeren zijn levensverzekering aan zijn broer Roger uit te betalen. Hij kwam in de gevangenis terecht en Roger maakte evfeneens kennis met de cel, wegens een onbeschaafden aanval op het gerechtshof. Toen ze vrij kwamen ging Roger, de voormalige fabrikant, tenslotte kranten verkoopen, om tenminste iets te verdie nen. Thans is hij plotseling verdwenen. Zijn broer verklaarde op het poiltiebureau „Roger ging Maandagavond met me een wandeling doen. Toen werd hij aangere den door een taxi en naar het ziekenhuis gebracht; maar zijn verwondingen waren zoo onbeduidend, dat hij niet opgenomen werd. Toch had het ongeluk hem sterk aangegrepen. Ik ging daarom met hem naar een café, waar ik hem even alleen liet. Toen ik terugkwam, was hij verdwe- TREINOVERVAL DOOR KRANK- ZINNIGE. Stoker en machinist overweldigd Op het spoorwegstation Heidenheim, bij Mannheim (Duitschland) heeft een krank zinnige den stoker en den machinist van een trein overweldigd en daarop de ma chine in beweging gebracht. Een S. A.- man sprong op de locomotief en trachtte den krankzinnige te overmeesteren. Deze weerde zijn aanvallen af met een kolen schop. Nadat nog eenige personen te hulp waren geschoten, slaagde men er tenslot te in den woesteling te grijpen en den trein tot stilstand te brengen. MET DEN HOED IN DE HAND Wordt men een welgesteld be delaar. In Egypte is de bedelarij zoodanig toe genomen, dat men een speciale politie zal instellen om deze te bestrijden. De Egyptische bedelaars, die toeristen tot hun slachtoffers maken, verzamelen fortuinen. Zij beschouwen de Engelschen als hun beste klanten. De rijkste bedela res in Egypte, Sobba Ibrahim is onlangs beroofd van haar geheele fortuin, een be drag van 25.000 gulden, dat geheel bijeen- gebedeld was, benevens juweelen ter waar de van 800 gulden. GEEN STAKING IN DE BELGISCHE MIJNEN. Regeering weet de ramp te voor komen. Het is aan de Belgische regeering ge lukt de, dreigende mijnwerkersstaking, die heden zou worden afgekondigd, omdat de loonen met vijf procent zouden worden Verminderd, te voorkomen. Er is, na een bespreking tusschen de ministers en een delegatie van de mijn eigenaren een communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de werkgevers na krachtig aandringen van de regeering, zich bereid hebben verklaard, de loons verlaging niet toe te passen. Daarentegen heeft de regeering zich verplicht een tijdelijke compensatie te verleenen om hervatting der besprekingen tusschen mijneigenaren en arbeiders over de loonen mogelijk te maken en de econo mische maatregelen der regeering tot ver betering van de stenkoolmarkt zullen wor den uitgebreid. Na dit aceoord, dat nog slechts een tij delijk karakter draagt (het is geldig tot 31 December en kan vóórdien door beide partijen worden opgezegd) hebben de christelijke en socialistische vakvereenl gingen besloten, den stakingsoproep in te trekken. EEN MODERNE DANIEL. Parachutist boven leeuwenkooi. In het graafschap Surrey (Engeland) waar men thans kermis viert, zou Vrijdag een parachutist opstijgen en op #00 M. uit den ballon springen en trachten de eerste te zijn, die op het nieuwe nog niet geheel voltooide vliegveld in de nabijheid zou dalen. De sprong gelukte, maar de wind dreef de parachute naar hel ker misterrein terug, waar de springer pre cies op het aan de bovenzijde niet feslo- ten hok van een paar leeuwen belandde. De temmer wist hem uit zijn benarde positie te bevrijden. DE „MORRO CASTLE". Juweelen gevonden. Op het strand bij Asbury Park zijn we derom drie lijken van slachtoffers der „Murro Castle" aangespoeld. Volgens de „New York Post" is in de brandkast van het schip voor een groote waarde aan diamanten, paarlen en robij nen gevonden, die waren afgegeven na mens een der passagiers, mevrouw Ca pote. De opbrengst van de juweelen zou bestemd aijn voor het verleenen van hulp aan politieke vluchtelingen uit Cuba. DE BERGEN EISCHEN 9 D00DEN. De Duitsche bergwacht te Munchen deelt mede ,dat volgens een ontvangen ra- diomededeeling zeven vermiste bergbe klimmers kort na elkaar zijn gevonden. Dit gezelschap, onder wie zich drie vrou wen bevonden, werd sinds eenige dagen vermist, nadat het uit Munchen was ver trokken. Voorts zijn de bekende Alpinist en ski-looper Matteo Noggler uit Groden en een dame uit Beieren, wier naam nog niet bekend is. in Zuid-Tirol in de Fer- meda-Berggroep verongelukt. Run ver pletterde lijken zijn naar St. Ulrich in het Grödener Dal overgebracht. KINDERVERLAMMING IN DENE MARKEN. In Denemarken heerscht ift Noord- Sleeswijk op het oogenblik een ernstige kiriderverlamming. De laatste dagen zijn 60 'gevallen geconstateerd. Op het platte land zijn 77 van de 94 scholen gesloten, terwijl alle stadsscholen gesloten zijn. In de stad Haderslev zijn twee scholen als barakken ingericht. In Abenra zijn twee nieuwe gevallenen in Sonderburg vier gevallen geconsta teerd. In het district Tondern zijn 10 scholen op het platteland gesloten. WAANZINNIGE MOORDENAAR. Op het familiegoed Lithen te Klausen- burg, speelde zich Vrijdag oen familie tragedie af. De broer van dep Roemeen- schen politicus Ylielithar. die reeds lan gen tijd aan geestesstoring lijdt, kreeg een aanval van razernij, die zulke ernstige ge volgen had, dat iedereen uit zijn naaste omgeving vluchtte. Hij sloeg met een zeis zijn 90-jartge moeder het hoofd af en doodde op dergelijke wijze een 3-jarig kind. Vervolgens sloeg de man in een stal een paard en een koe den kop af. De woedende bevolking bracht hem le vensgevaarlijke verwondingen toe, zoodat hij zwaar gewond in een ziekenhuis moest worden opgenomen. OM EEN KIND TE REDDEN. Door een trein verpletterd. Een tragisch incident heeft plaats ge had op den spoorweg van Jemelle naar Tamines (België). De deur van een coupé van een trein sprong 's avonds open, toen de machinist plotseling sterk remde en een 4-jarig meisje, dat bij het portier zat. viel uit den wagon. De 27-jarige tandteehnicus Désiré Das- se. uit Jemoppe, die met vrouw en kind in den coupé zat, sproqg naar de rem om den trein tot stilstand te brengen; maar het toestel weigerde, waarop Dasse be sloot over de treeplank^naar een andere coupé te gaan «m te trachten, daar den trein tot stilstand te brengen. Hij rukte een portier open en op hetzelfde oogen blik weerklonk een luiden plag- Het ge opende portier werd door een passeeren- den goederentrein uit de scharnieren ge rukt en de ongelukkige werd meegesleurd en verdween in de duisternis. Toen de trein aan een station stopte, vond men deelen van menschelijke her sens op de treeplank. Een onderzoek werd ingesteld en spoedig vond men op den spoorweg het vreeselijk verminkte lijk van den tandteehnicus. De ongelukkige was letterlijk verpletterd tusschen de beide treinen. Het kind vond men op vele plaatsen licht gewond, maar overigens buiten ee- nig gevaar, een eind verder op den berm van den spoorweg. NOG EEN SERUM TEGEN CHOLERA. Het blijkt, dat twee Indische bacteriolo gen van naam tegelijkertijd en ««JlMd on- atliankelijk van elkaar, een doeltreffend voorbehoedmiddel tegen cholera hebben ontdekt. Eenige dagen geleden werd reeds ge meld, dat luit .-kolonel John Morison, di recteur van het Instituut Pasteur te Shil- long in Accam, vqjgens zijn verklaring een, na uitgebreide proefnemingen, door hem ontdekt voorbfcoedmiddel tegen cho lera met succes heen toegepast. Thans wordt bekend, dat dr. H. Ghos uit Calcutta er na proefnemingen, welke twee jaar duurden, eveneens in geslaagd is e^n serum tegen cholera samen te stel len. Dr. Ghos heeft met succes getracht toxine te isoleeren, dat korten tijd na een aanval van cholera den dood veroorzaakt. Met dit toxine heeft hij verschillende i len konijnen ingespoten en zoodoende cho- lera-symptomen bij hen opgewekt. Daar na werden paarden met het toxine im muun gemaakt en werd een virus verkre gen, dat genezend werkte, en reeds met succes in plaatselijke ziekenhuizen is toe gepast, in gevallen, waarin de patiënten reeds vïijwel waren opgegeven, en anders zeker zouden gestorven zijn. Dr Ghos zet zijn onderzoekingen onver moeid voort, ten einde zijn serum even krachtig te maken als dat tegen dinhteri- tis. EEN ENGELSCHE OPROEP AAN DE PERS. Het Engelsche parlementslid F. C. R- Moore, publiceert in The Times een op roep aan de pers. „Waarom", aldus deze oproep, „is er als het ware een samen zwering aan de zijde van onze pers (met enkele eervolle uitzonderingen) om druk te leggen op en ook te vergrooten ieder nieuwtje dat een vriendschappelijk verstaan van Duitschlands «^^Ihkheden belemmert en te negeeren alle resultaten van Hitier, welke Duitschlands goeden naam ten voordeel zouden kunnen zijn? Welke is de invloed die hierachter staat en maakt dat de pers de ééne macht, die den moed en de kracht heeft gehad om te beletten dat het communisme met zijn duivelsche invloeden West-Europa over stroomt, aanvalt en discrediteert^" Is het wijs, in het belang van den Europeeschen vrede, qm aldus te handelen?" De heer Moore licht dan deze vragen die op de Engelsche pers zien, met eenige voorbeel den toe. Het Nederlandsche blad „De Rijkseen- heid" neemt in zijn jongste nummer de klacht over en dringt sterk aan op een onderzoek in de situatie, ook in ons land. mede in verband met het feit (in het dag blad van Noord-Brabant met hijfonder sterk protest vermeld) dat thans het com munistisch Rusland in den Volkerenbond den zetel van het anti-communistisch Duitschland gaat innemen en de gevaren, die hierin voor onze nationale en chris telijke cultuur liggen opgesloten. KIND DOOR ONTBERING OMGEKOMEN Dagen en nachten per rijwiel Dezer dagen deed men een tragische vondst in een afgebrande hooimijt te Ham- me-Zogge (België). In de aseh ontdekte men een kinderlijkje. Als vermoedelijke dader werd aange houden Alfons Dereu, die men met een ongeveer 1-jarig knaapje voor op de fiets had gezien. Na een langdurig verhoor bekende hij, dat hij wilde trouwen met de 18-jarige Marie Goemans uit Zwijndrecht, die de ongehuwde moeder van het kind was, dat slecht verzorgd werd en een hinderpaal voor hun huwelijk dreigde te worden. Hij stelde daarom voor, het kind naar zijn ouders in het verafgelegen Kortemark te brengen. Dereu's ouders wilden het jongetje ech ter niet hebben, waarop de man de terug reis met het kind aanvaardde. Hij wist niet, wat hij er mee zou aanvangen. Hij had nog een beetje geld en besloot het kind naar Antwerpen te brengen, om het daar uit te besteden. Even voorbij St. Niklaas bleek hem echter, dat het stakkertje dood was. De- reu besloot toen zich van het lijkje te ont doen, door het in een stroomijt te stop pen en deze in brand te steken. Volgens getuige heeft Dereu het er op toegelegd, om het kind door ontbering te doen omkomen. Vele dagen en nachten heeft hij het voor op zijn rijwiel vervoerd. Dereu is wel meer gewezen op de mis dadige wijze, waarop hij het kind behan delde, maar de politie heeft er nooit aan gedacht, hem te ondervragen of proces verbaal tegen hem op te maken. Indien de justitie eerder was opgetre den, misschien, dat dan verhinderd had kunnen worden, dat het knaapje op zoo ellendige wijze zou omkomen. HET DRAMA TE UDEN. Scholier, die z'n vriend wurgde. Voor de tweede maal kwam bij de Bos sche rechtbank voor de strafzaak tegen den 18-jarigen scholier J. A. M. L. te Uden, wegens doodslag op zijn vriendje J. Lammers. Op 8 November van het vorig jaar zou hij den jongen bij den keel hebben gegre pen en daarna met een touw gewurgd. Toen op 17 Mei de zaak voorkwam, besloot de rechtbank een onderzoek te laten in stellen naar verdachte's geestvermogens. Vrijdag werd op de zitting, die met ge sloten deuren gehouden werd, daarom trent door dr. Jansen, psychiater te Vught gerapporteerd. De officier eisehte wegens doodslag De Officier van Justitie eisehte wegens doodslag twee jaren gevangenisstraf en daarna ter beschikbaarstelling van de re geering. VOLKSVERTEGENWOORDIGER VOOR DE RECHTBANK. Een lang ïonde-regisler. Ook Kamerleden, die de belangen van een deel van het volk vertegenwooridgen, zijn maar zwakke menschen, die ieder oogenblik kunnen struikelen, en de wetten die zij zelf tot stand helpen brengen, over treden. De heer J. J. W. IJsselmuiden, lid der Tweede Kamer, en gemeenteraads lid te Arnhem, bezondigde zich aan ver duistering, subsidiair heling, subsidiair bedriegelijke bankbreuk. Hij had namelijk een bedrag van f 500, dat toebehoorde aan den heer G. Derksen, in zijn eigen zak la ten verdwijnen. De heer Derksen had dit bedrag gestort als waarborg voor de juis te nakoming van zijn plichten tegenover de ♦Stichting Rijnstrandbad. Deze stichting was tien verdachte geld schuldig en de heer IJsselmuiden vond het nu een eeni ge gelegenheid op deze manier zijn centen binnen te krijgen. Behalve dit. werd hem ten last" gelegd, dat hij in zijn functie van secretario-pen- ningmeestPr der Stichting geld peïnd h^d tot een bedrag van f 195, de opbrengst van abonnementen en toegangsbewijzen. Dit geld had hij eveneens zelf gehouden, even als een bedrag van f 100 tot aankoop van Dinsdag 18 September. Hilversum. A.V.R.O. 810 Gramofoon; 10—10.15 Morgenwijding; lO.lb—10.30 Gramofoon; 10.3011 Kook- en Bak- praatje; 1112 Orgelconcert en Alt; 12— 2 Aansluiting met het Binnenhof te 's-Gra- venhage; pl.m. 1.15 uur Uitspreken van de Troonrede door H. M. Koningin Wil- helmina; 22.45 Zangvoordracht; 2.45 3.30 Gramofoon; 3.304 Cello-recital; 4.15 4.30 Gramofoon; 4.305 Radio-kiqdsr- koorzang; 55.30 Halfuur voor kleinëre kinderen; V.P.R.O. 5.30 uur Bijbel vertel lingen. Derde voordracht. Spreker: Ds. B. J. Aris; A.V.R.O. 6-0.30 Gramofoon, R. V.U. 6.307 Lezing door Dr. J. G. A. Fet ter: „Moederreligie"; I; A.V.R.O. 7—7.45 Concert door het Omroep-Orkest; 7 458 Gramofoon; 88.05 Nieuwsberichten; 8.05 8.30 Concert door het Omroep-Orkest; pl.m. 8.309 Aansluiting met Plein 1813 te Don Haag. Uitzending van de Taptoe; 9—10 Concert door het Omroep-Orkest, Tenor en Viool; 10—10.30 „De Millioenen- nota" onder de loupe genomen door D. Hans; 10.3011 Concert door Kovacs La- jos en zijn Orkest; 1111.10 Nieuwsbe richten; 11.1012 Concert door Kovacs Lajos en zijn Orkest. Huizen. K.R.O. 8—0.15 Concert; 10- 10.30 Gramofoon; 10.3011 Muziekuitzen- ding voor fabrieken; 1111.30 Gramo foon; 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin; 12.15—12.45 Concert door de K.R.O.-Boys; 12.45—2 Uitzending van de Troonrede door H.M. Koningin Wilhelmina; 23 Vrouwenuur tje; 3—4 Solisten-concert; H.I.R.O. 4 uur Uitzending voor de Ned. Ver. van Spiritis ten; 4.35 uur Uitzending voor de Theoso fische Vereeniging; K.R.O. 5.10—5.45 So-, listen-concert; 5.45—6 Gramofoon; 6—7 Concert door de K.R.O.-Boys; 7.15»—'7.35 Katholieke Wederopbouw. III. Rector J., F. A. Bots over: „Herleving van het Ka tholiek Maatschappelijk Geweten"; 7.35—1 8.20 Concert door het K.R.O.-Orkest; 8.20' 8.30 Inleidend praatje op den a s. Mode-» cursus door mevr. II. CuppensGeurs; 8.308.35 Nieuwsberichten; 8.35—915 Concert door het K.R.O.-Orkest; 9.15—- 9.30 Concert door John Penning's Ensem ble; 9.30—10 Concert door het K.R.O.-Or kest; 10—40.30 Concert door „The Blue, Boys"; 10.3010.35 Nieuwsberichten; 10.3610.50 Concert door John Penning's, Ensemble; 10.50—11.30 Concert door „The Blue Boys"; 11.3012 Gramofoon. Woensdag 19 September. Hilversum. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; 9 30 uur Onze Keuken door P. J. Kers Jr.; V.P.R.O. 10 uur Morgenwijding; V.AR.A. 10.15 uur Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven; 12 uur Gramofoon;' 12.15 uur Concert door het Klein-V.A., R.A.-Ensemble, 1 uur Gramofoon; 1.15 uur Concert door het Klein-V.A.R.A.-En- semble; 1.45 uur Voor de Vrouwen; 2.15, uur Knipcursus; 3 uur Voor de Kinderen; 5.30 uur Concert door de Notenkrakers; 6 uur Concert door de Fluireflui- ters; 7 uur Sportuitzending; 72.0j uur Zang door het V.A.R.A.-Kinderkoor' „De Roodborstjes"; 7.40 uur Strijders y^n voorheen, a. Filippo Turati; b. Cipriani. Lezing door Mr. M. van der Goes van Na-i ters; 8 uur S.O.S.-berichten; 8.03 uur Or gelspel; 8.15 uur Gramofoon; 8.30 uur Op voering van „De zaak Beresford-Sae-' bright"; 9 uur Concert door Lot V.A.R A.-' Orkest; 9.45 uur Nieuwsberichten en Va ria; 10 uur Concert door d© Flierefluiters;' 10.15 uur Gramofoon; 10.30 uur Concert' door het V.A.R.A -Orkest; 11.15 uur Gra mofoon. Huizen. N.G.R.V. 88.15 Schriftlezing en Meditatie; 8.15—930 Gramofoon; 10.30— 11 Morgendienst door Ds. H. v. d. Els-,' kamp; 1111.30 Gramofoon; 11.8012 Radioverbinding met 't Hospitaalkerkschip „De Hoop", kruisende op de Noordzee;. 12.15—12.30 Gramofoon; 12.30—2 Concert door het Ensemble Van der Horst en Gra-i mofoon; 23 Orgelbespeling; 33.30 Le zen van Chr. lectuur; 3.30h-3.45 Gramo foon; 4—5 Liederen-recital; 5—6 Kinder-' uurtje; 6—630 Landbouw halfuurtje H. Heerink over: „Gultuurarbeid in de Wie- ringermeer"; 6.306.58 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 7—pl.m. 7.15 Nieuws berichten; pl.m. 7.157.30 Gramofoon; 7.308 Technische lezingen (II). M. M. Schipper over; „Het graf als eerste bouw werk"; 8—8.15 Concert door de Arnhem- sehe Orkestvereeniging;8.158.25 Spre ker: Ds. I. Voorsteegh, voorzitter van den Bond van Chr. Oranje Vereenigingen; 8.25 9 Vervolg Concert; 99.30 Ds. R. Dijk stra over: „Machten der Historie" (I); 9.30 10.30 Vervolg Concert; 10 uur Nieuws berichten, 10.3011.30 Gramofoon. een obligatie van een leening door de Stichting uit te geven. En dat allemaal om zijn vordering op de Stichting te innen. Dertien getuigen waren opgekomen en één a décharge. Na een langdurig verhoor' zette de officier van justitie uiteen, dat verdachte schuld'g is aan verduisteringen vorderde wegens voortgezet misdrijf van verduistering een gevangenisstraf van zes maanden. Hierna hield de verdediger zijn piei- dooi. 5 Rusland wordt lid van den Vol kenbond. Het onderzoek naar de wapenfabricage. Ten aanzien van Ruslands toetreding tot den Volkenbond, is de zaak thans in kannen en kruiken. De regeering te Mos kou heeft op de uitnoodiging, welke tot dit land werd gericht om toe te treden tot den Volkenbond, geantwoord, dat het de invi tatie van ganscher harte aannam. Reeds Zaterdagochtend bestond in Vol kenbondskringen de algemeene overtui ging, dat de laatste moeilijkheden ten aan zien van de toetreding van Sowjet-Rus- land tot den Volkenbond waren overwon nen. Het bleek, dat Litwinov een geruststel lend antwoord uit Moskou had ontvangen* terwijl de laatste meeningsverschillen tus schen hem en de Geneefsche delegaties, die voor Sowjet-Ruslands toetrdding ijve ren, inmiddels waren opgeheven tijdens een' gemeenschappelijken maaltijd van Benesj, Massigli en Litwinov even buiten Genève op Fransch grondgebied. Reeds meer dan dertig delegaties heb ben nu de uitnoodiging onderteekend. Bo vendien zal eeir afzonderlijk telegram van soortgelijken inhoud door de Scaniuavi- 6ohe staten naar de Sowjet-regeering ver- zondpn worden. Men verwacht, dat heden de kwestie van Sowjet-Ruslands toetre- f op de agenda der Volkenbondsverga- zou worden geplaatst, waarna de discussies hierover zullen plaats vinden en Volkcnbondsraad nog een officieel besluit zal nemen omtrent de toe kenning van een permanenten raadszetel aan Sowjet-Rueland. als de Volkenbonds vergadering tot de toelating van Sowjet- Rusland besluiten zal; hetgeen niet meer betwijfeld kan worden. Mogelijk zal Litwinov "Woensdag reeds aan het hoofd van de Sovjet-delegatie zijn intrede in de Volkenbondsvergadering doen. ding op dering Ondanks het Intensieve onderzoek, dat ingesteld wordt door de Senaatscommis- sie-Nye blijkt het, dat men nauwelijks de oppervlakte raakt van een warnet van in ternationale verwikkelingen, waarvoor men terecht vreesde. Het heet, dat staatssecretaris Huil en de minister van handel, Roper, een geheime conferentie hebben gehad met de oommis- eie-Nye, waarin zij verklaarden, dat het raadzaam zou zijn de onderzoekingen te "beperken met het oog op de politieke be langen van de Ver. Staten. Senator Nye spreekt echter met nadruk elk bericht tegen, als zouden de protes ten van vijf regeeringen hebben geleid tot een censuur op de verhooren en de daarbij afgelegde verklaringen. Lammot, een vertegenwoordiger van de groote Amerikaansohe wapenfabrieken Dupont de Nemours, heeft verklaard, dat zijn firma bericht had gekregen, dat in Duitschland. ondanks het verbod bij het vredesverdrag, op groote schaal ontplof bare stoffen werden samengesteld. Volgens Amerikaansche oouranten-be- richten zouden voor de enquête-commissie brieven zijn voorgelezen, geschreven door den vertegenwoordiger van de Dupont de Nemours-fabrieken te Parijs, waarin stond, dat in 1932 uit Nederland werd ge meld, dat de Duitsche politieke organisa ties, zooals de nationaal-socialisten, bijna alle gewapend waren met Amerikaansche revolvers en Thompsonmaohinegeweren en dat er een groote smokkelhandel bestond in het brengen van handwapens naar Duitschland. In een anderen brief stond, dat de Amerikaansche wapens, die voor Duitschland waren bestemd, tijdens de vaart op de Schelde in schepen werden geladen, voordat deze Antwerpen bereikten en dat de Nederlandsche politie daar machteloos tegenover stond, ofschoon de Nederlandsche autoriteiten alle mogelijke moeite deden om den smokkel van wa pens te voorkomen. Naar aanleiding van de resultaten van het onderzoek der Noord-Amerikaansche senaatscommissie, waarbij verscheidene feiten aan het licht zijn gekomen met be trekking tot levering van oorlogsmateriaal aan Zuid-Amerikaansche staten, o.w. ook Argentinia, hebben de departementen van oorlog en marine aldaar bekend gemaakt, dat zij oommissies hebben benoemd voor het instellen van een onderzoek naar de juistheid der door de Noord-Amerikaan sche senaatscommissie aan het licht ge brachte feiten. SLUITING VAN DE STATEN- GENERAAL. Groeiende belangstelling- Do sluiting van de Staton-Generaal, die elk jaar plaats heeft op den Zaterdag, voorafgaande aan den derden Dinsdag in September, trok dit jaar, misschien ook door het mooie weer, meer publiek dan ooit te voren. Deze belangstelling groeit trouwens elk jaar. De officieele entourage was precies als het vorig jaar. De galakoets, waarin de minister van binnenlandsche zaken was gezeten, werd geescorteerd door een deta chement cavallerie en een detachement militaire politie vormde de eerewacht. Bij de aankomst van minister De Wilde werden de karabijnen, resp sabels gepre senteerd en hetzelfde geschiedde bij zijn vertrek. Incidenten, van welken aard dan ook, deden zich niet voor. EMMA-POSTZEGEL. Ten bate van de tuberculose bestrijding. Gedurende de maanden October en No vember zal op de postkantoren een bijzon dere postzegel verkrijgbaar worden gesteld met een frankeerwaarde van 6 cent en een toeslag van 2 cent. De netto-opbrengst bo ven de frankeerwaarde komt ten goede aan de Nederlandsche centrale vereeni ging tot bestrijding der tuberculose. Het zegel draagt de beeltenis van wijlen de Koningin-Moeder. Het zegel sluit zich in vorm en afmetingen aan bij de beide crisiszegels. DE VACCINATIE. Opschorting verlengd. Ingediend is een wetsontwerp tot ver lenging van den geldigheidsduur der tijde lijke bepalingen (opschorting) betreffende de vaccinatie. Voorgesteld wordt, de opschorting te la ten voortduren tot 1 Januari 1937. SUCCES VOOR NED. INDUSTRIE. Sorteermachines voor Engeland. De Engelsche Posterijen hebben aan de Anglo-Hollandia Machineries Ltd. te Lon den, die „Werkspoor" in Engeland verte genwoordigt, opdracht gegeven tot de le vering van een volledige installatie voor het sorteeren van poststukken in het post kantoor te Brighton, door middel van sorteermachines „Transorma" Deze machine is een uitvinding van de N.V. Technische Maatschappij Marchand- Andriessen te 's-Gravenhage, die aan „Werkspoor" voor enkele landen licentie heeft verleend tot het vervaardigen ervan Ze zijn in het postkantoor te Rotterdam reeds eenige jaren in werking. DE LONDEN-MELBOURNE-RACE. Douglas in snelheids- en han dicap-wedstrijd. De K.L.M. zal in de groote luchtrace Londen'Melbourne, die op 20 October be gint, uitkomen met de Douglas D. C. 2. Het toestel dingt mee zoowel in den snel heids- als in den handicap-wedstrijd. De bemanning zal bestaan uit: Pannen- tier, commandant; Moll, bestuurder; Van Brugge, marconist; en Prejs, werktuig kundige. DE WEGEN IN DE ALBLASSERWAARD A.N.W.B. en K.N.A.C. pleiten voor de voorstellen der com- missie-Fortuijn. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben, met het oog op het groote belang, betrok ken bij de verbetering van de wegen van het provinciale wegenplan in de Alhlasser- waard, zoowel voor de betrokken streek als Toor het doorgaande verkeer, aan Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland in over weging gegeven, aan de voorstellen van de commissie-Fortuyn (commissie tot voorbe reiding van de uitvoering van het provin ciaal wegenplan in de Alblasserwaard) zooals deze zijn belichaamd in een rap port, gedateerd 15 Augustus 1934, zooveel mogelijk uitvoering te willen geven en te bevorderen, dal met de uitvoering van deze wegenverbetering zoo spoedig moge lijk een aanvang zal kunnen worden ge maakt. Aan de haak geslagen. Ameide. Het oudste zoontje van den mandenmaker D. v. d. Leeden zou Zater dagmiddag gaan visschen en trok gewa pend met hengel en baarstuig er op uit. Maar spoedig kwam hij huilend naar* huis: hij had zichzelf gevangen. De haak zat zoo diep in zijn linkerhand, dat dr. L. A. Donker hem heeft moeten verwijderen. De postduivenvereeniging „De Snel- vlucht" hield Zaterdag een wedvlucht met 23 duiven vanaf Ciney (België), afstand 185.403 K.M. Prijzen als volgt: 1 en 2 A. v. Oort; 3 G. Roodhorst; 4 M. Roverts; 5 en 8 M. van Leer; 6 H. Streefkerk; 7 G. v. Kekem te Meerkerk. Los om 11.30 uur; le duif om 2.18.32 uur; 8e duif om 2.48.03 uur. De muziekvereniging „Crescendo" gaf Zaterdagavond van 8 tot 10 uur, onder leiding van den heer G. van der Ham. een concert in de muziektent op den Dam, ten gehoore van een groot aantal belangstel lenden. Na afloop werden een tiental bloe menmanden verloot die als volgt ten deel vielen. 1 H. Pek; 2 W. Bouwmeester; 3 C. de Jong, 4 T. v. Bruggen te Leerdam; 5 A. Labee, 6 Teunis verkerk, 7 M. v. d. Heuvel te Meerkerk; 8 G. van Steenis 9, G. v. d. Ham, 10 mej. T Verwolf. Afneide. De vereeniging tot instandhou ding van de Ameidensehe paardenmarkt vergaderde Vrijdagavond. werd om het ringrijden met tilbury's te laten vervallen, waarvoor in de plaats zal komen ringrijden met losse paarden. Ontslagen. Arkel. Aan de N.V. Betondak zijn Za terdag weer een aantal arbeiders ontsla gen. Wij vernemen dat nog meer ontslagen dreigen. Zaterdagavond gaf de muziekvereen. „Kunst na Arbeid" een goedgeslaagd con cert in het K.N.A. park. Jammer, dat de belangstelling maar matig was. Arkel. De koijnenfokver. „Streven tot Verbetering", organiseert een driedaag- sche tentoonstelling en wel op 8, 9 en 10 November a.s. in het gebouw O.D.I.N.A. De officieele opening zal plaats hebben op 9 Nov. om 7 uur n.m. Het 10-jarige dochtertje van den brandstoffenhandelaar G. van Dijk is met de fiets gevallen en brak hierbij haar en kel. Veehoudersbond. Bleskengsraaf. De veehoudersbond hier hield onder voorzitterschap van den heer G. Vlot zijn jaarvergadering. Na de voor lezing der notulen bracht de secretaris verslag uit over het afgeloopen (31e) boekjaar. Hierna werd gewezen op de slechte tijden, vooral ook in het veehou— dersbedrijf, op de lage zuivelprijzen en de daar tegenover staande hooge veevoeder- prijzen, waardoor ook de varkensmesterij geen wasten meer oplevert. Het breek, dat de omzet aan veevoeder had bedragen: 478650 K.G. mais; 95000 K.G. Am. Lijnkoeken; 69250 K.G. cocos- koeken; 115735 K.G. gerst; 9850 K.G. rog ge; 37835 K.G. Grondnootschilfers; 6700 K.G. Am. Lijnk. Sch.; 4600 K.G. Soya schroot, 3050 K.G. gries en 5050 K.G. voe- derkalk. De ontvangsten beliepen f 46079,26 en de uitgaven f 44757,69, zoodat het kas saldo op 31 Augustus bedroeg f 1321,57. Het voordeelig saldo bedroeg, met inbe grip van dat van het vorige jaar f 764,38 (v.j. f 748,89). Bij monde van den heer A. Bongers bracht de financieele commissie rapport uit over het beheer der financiën en ver klaarde alles in orde te hebben bevonden, zoodat aan den penningmeester décharge werd verleend. Tot secretaris-penning meester werd herkozen de heer A. Beukel- man en als bestuursleden de heer C. Vlot, P. Bongers en D. M. Korporaal. Maandag 17 September zijn de les- sen begonnen aan de moedercursus onder leiding van Zuster Hattink van Rotterdam Er zijn 13 deelneemsters. KONINKLIJK BEZOEK. Woensdag bracht de Koningin een lang durig bezoek aan het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis aan de Prinsessegracht te 's-Gra\enhage. De Koningin verlaat het gebouw van het Nederlandsche Roode Kruis. Giessendam. De heeren J. Roelink en A. Ronner alhier, zijn geslaagd voor het staatsexamen ter toelating Universiteit. Giessendam, In de vergadering der af- deeling van de Holl. Mij. van Landbouw werd tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Rotterdam gekozen de heer G. Tukker en tot diens plaatsvervanger de heer T, Kooiman. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. van den*Berg en in de vacature J. Korevaar de heer C. Tuk ker. De heer J. H. de Koster heeft dit jaar aan de vereeniging vfen T.B.G. patiën ten in Nederland 1600 oude rijwielplaat jes afgedragen. Giessen-Nieuwkerk. Bij het laten afglij den van dakpannon van de woning van den heer J. G. V. had de timmerman G. d. H. c/ geen erg in, dat plotseling zijn knecht, van S., de deur uit kwam, zoodat laatstgenoemde een der pannen op het hoofd kreeg, waardoor een groot© wond LUCHTBESCHERMINGSDIENST. In Overijssel werden luchtbeschermings-oefeningen op (groote schaal gehouden. Op de fotot een luchtdoelmitraileur in slejling .ontstond. Dr. Kettenborg verleende medi sche hulp en moest met vier krammen de wond hechten. Goudriaan. Op 22 September zal de gem. zangvereeniging „Zang en Vriend schap" een zangavond geven bij den heer J. Baron. Aan de veehouders wordt in den ver volge gelegenheid gegeven om, zoo zij dit wenBchen, eventueele cadavers te laten weghalen. Aangifte hiervan moet geschie den aan het gemeentelijk slachthuis te Dordrecht. Geruchten. Hel- en Boeicop, De vorige week deed het gerucht de ronde, dat bij den veehou der G. K. alhier zou zijn ingebroken. Zoo als gewoonlijk werden ook deze geruchten met de noodige fantasie aangedikt. De waarheid was echter dat de gemeente en rijkspolitie na afloop van den nachtdienst een bezoek bij den heer K. hadden ge bracht, dat met geen enkel misdrijf in ver band stond. Hei- en Boeicop. In een vergadering van de commissie tot wering van schoolver zuim werd tot voorzitter gekozen de heer P. Hildebrand en tot secretaris de heer A. G. van Dijke, die beiden hunne benoeming aannamen Met het rooien van winteraardappe len is de afgeloopen week een begin ge maakt. Het beschot is middelmatig, doch valt, gezien den drogen zomer, op deze la ge gronden niet tegen. Het 7-jarig dochtertje van de wed. Den H. geraakte Vrijdagavond na school tijd bij het spelen in de wetering. Door dat zij zich aan den graskant wist vast te houden, kon zij door hulp van medescho liertjes op den kant worden getrokken, zoo dat zij er met een nat pak afkwam. Hoornaar. Donderdagavond heeft de bouwkundige A. van Houweiingen in café Timmer aanbesteed het bouwen van een dubbel woonhuis voor den heer P. Eikel boom. Perceel I. Metselwerk: P. Wallaard f 1875; G. van Noordenne f 1850; C. van der Lei f 1790. Perceel II. Timmerwerk: J. de Ridder f 1328; Gebr. Baron f 1313. Perceel III. Schilderen; J. de Vries f 258; T. Verspui f 265.80; E. Vipk f 258 25; A- Boerman f 265. Perceel 4 en 5. Loodwerk en Licht: G. van Westrenen f 82.60 en f 60; F. Slomp f 98.20 pn f 69,40; W. Groen alleen f 65. Totaal bedrag alle perceelen f .3503,60 LANDBOUW- EN VEETEELT. DE TARWE-RICHTPRIJS. Het bestuur van den Ned. Bakkerabond heeft zich met een adres gewend tot den minister van economische zaken. Het be stuur meldt daarin, dat voor eenige maanden de richtprijs van de tarwe voor den oogst 1934 inplaats van f 12, zooals tot heden gold, op f 11 is gesteld. Tot zijn groote teleurstelling heeft 't bestuur erva ren, dat deze f 1 prijsverlaging niet ge bruikt wordt, om den prijs te verlagen van de Vita-tarwe, waarvoor de meelfa brikanten en de molenaars niet minder dan f 15.20 per 100 K.G. hebben te beta len. De prijs van f 15.20 voor de inheem- sche tarwe wordt buitengewoon hoog ge acht, want voor ruim f 4 kan men thans buitenlandsche tarwe koopen, elke in kwa liteit beter is dan de inheemsche. Op de buitenlandsche tarwe moet bovendien f 1.50 per 100 K G. monopoliewinst be taald worden. De tarWebloemprijzen aijn sedert eenige maanden beduidend ver hoogd door de stijging van de buitenland sche tarwe. Broodprijsverhooging moet in dezen crisistijd ongewenscht geoordeeld worden. Daarom dringt het bestuur van den Bakkersbond er bij den minister op aan, om den gulden, waarmede de in heemsche tarwe in prijs is verlaagd, het publiek via de bakkerij en de maalindus- trie ten goede te doen komen en dus den prijs van de Vita-tarwe te brengen op f 14.20 per 100 K.G. Een broodprijsver hooging zal niet kunnen uitblijven, wan neer, aldus het bestuur, de Vita-tarwe niet beduidend verlaagd wordt. NED. HERV. KERK. Beroepen te Noordeloos Candidaat J. van Iperen te Bunnik. DE KERK IN RUSLAND. Prof. dr. Adolf Keller, de bekende Ge neefsche publicist, schrijft in „Die Christ- liche Welt"; „De Russische Christelijke kerk schijnt uitgebluscht te zijn. De Ge reformeerde Kerk is reeds nagenoeg ge heel verdwenen, de Luthersche. ligt in de laatste stuiptrekkingen. De orthodoxie is tot een catacombenkerk geworden. Maar toch juist in deze verborgen diepte gloeit het vuur verder en blijft onder de asch in stand tot betere tijden. Het is een diep leed voor de Westersche Christenheid, dat wij het sterven van deze kerken onmach tig mede aanzien moeten". 113. „Lach je daarom vroeg Pijl. „Natuurlijk," antwoordde Drakepit, „zoo'n leeuw, heelemaal bedolven onder, meloenen! Als hij niet was bedolven, wat zou er dan wel gebeurd zijn? I)an had hij jullie opgegeten," zei Leeuwenhart, „dus moeten w© hem misschien n©g dai zijn ook." 114. ,,T)at zou ik zeker," anlwoo'dde Drakepit In optocht ging men naar den leeuw. Die lag er nog, temidden van wat er nog over was van de meloenen. De over weldigende maaltijd had hem slaperig ge- n©g dankbaar maakt en hij lag een dutje te doen. v

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 4