SCH00NH0VEN5CHE COURANT SLIEDRECHT Plaatselijk nieuws G. A. DE GROOT A 255 Predikbeurten tukken Stadsnieuws Qjloop In tijd van beproeving. TIEN BLADZIJDEN No. 6405. WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1934 66e JAARGANG. NIHAO VOOR ZUIDHOLLAND EN UTRECHT •’I Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten. S. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN. HAVEN 25 Postrekening 13703. De agenda luidt Met het phen a.d. Rijn J. B. te Bleis- rafrecht: J. W. zeide de de maand Ovdb het corps di- Ned Militaire er 1934. I. te Reeuwijk, jeurdverklaring msdag 19 Sep pi dan de sneld- 3il van land en 3 het zaaien van ig, wie het gezag GEMEENTERAAD. Een openbare vergadering van den ge meenteraad is belegd tegen Maandag 24 ontstaan A. Goté, van Bodegraaf- F. Huis- met een arbeid, nze krijgsmacht racht ten goede door op de a s. open, stuur de )pen, s v.p. niet zaak! de Ned. Milital- Tehuizen zorgt, impen heeft! jr uw steun de 't Is het belang n van uw eigen hoonhoven, f 1 H. P. te Rot- 1 d. h. Weide: J. de 1 d. h. rijk: D. B. te j. Daar kunnen spelen beoefe- len enz. Daar net elkaar rus immer, dat die avond volstroo- JIZEN. zen worden de langen van de ie elk jaar on- lartlgd. dat „onze jon- 3 uur een „t®- ar traoht ir van „thuis", krant, boek en Re als ’-Graven- Donderdag 20 Sep- H. van en 16 W. Eerland, 17 K. nt: J. S. en J. 0 subs. 1 d. h. lillegersberg en ieder f 3 subs. aan den heer het vele, dat deze voor wenschte mt: A. K. te Bleiswijk, ieder V. te Gouda en er f 1 subs. 1 ABONNÉ’S, die zich aan 2000ÖUlden 1®vtn,lan8* pn, kunnen we fehuizen komen van: orde en i aangekweekt: vaderland, eer- n hét gezag, en De eerste ontvangst der diplomaten door Adolf Hitler De deken in plomatique te Berlijn. Mgr. Orensigo verlaat het paleis. Advertentién: 1-6) ■elke regel meer f plaatsing hal ven i tentiën worden gn plaatst in „De Gor regels 1.30; 0.20; derde prijs. Adver- gratis ge- ircnmer”. Arkel. Zondag speelde A.S.V. I voor de competitie 8de klasse D.V.B. tegen Uno te Giessendam. Het einde was 61 voor Uno. Onze agent voor Sliedrecht is de Heter bij wien men zich kan opgeven als abonnee en waar ook Advertentiën en Drukwerken kunnen worden opgegeven. DE UITGEVERS- nt: C. S. te A. van G. t® b. 1 d. h. n O. te Berg- i. en verbeurd genomen voor- ien, f 10 subs. NED. HERV. KERK. GROOT-AMMERS. Donderdag i tember, n m 2 30 uur, Ds. H. Ameide. Huwelijksinzegening. GEREF. GEMEENTE. GIESSENDAM. Donderdag 20 Septem ber, ’s avonds 7.30 uur, Ds. J. Franje, van Barneveld. OUD GEREF. GEMEENTE. CAPELLE a.d. IJSSEL. Lokaal Dacosta- straat lila: Donderdag 20 September, ’s avonds 7.30 uur, Ds. A. van Zon. WADDINXVEEN. September. Gevestigd: L. J. TillemansRolfes, van Gouda naar Nesse 48; M. A. van Weasem, van Amsterdam naar Zuidkade 13; A. Stam, van Capelle a.d. IJssel naar Bode- graafsciienstraatweg 1. Vertrokken: G. Roos, »<u schenstraatweg <3 naar Gouda; man, van Bloemendaal 53 naar Gouda: J. A. A van Rhijn, van Henegouwerweg 101 naar Gouda. ZEVENHUIZEN. Augustus: Ingekomon: A. Hess on gezin uit Rot terdam; S. A. Karreman uit Rotterdam. IN HITLER,S PALEIS. Krimpen a.d. Lek. De postduivenver- eeniging „De Reisduif" hield een wed vlucht vanaf Apeldoorn. Afstand 105 K.M. Er werd deelgenomen met 88 duiven. Prij zen werden als volgt behaald: 1 en 2 J, van Wijnen; 3, 18 en 22 P. Neef, 4 M. de Hon, 5 en 7 G. Stout; 6 en 11 Sleeuwen- hoek Romeijn; 8 A. Nobel, 9, 14, 19 en 20 M. Westbroek, 10 H. Ponsen. 12. 13 en Verschynt Maandag, Woensdag on Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden f 1.25; p. pozt f 1.50. Met verzekering 15 cents meer. Zangavond. Goudriaan. De gem. zangvereen. „Zang en Vriendschap" directeur de heer Jac. Kaasschieter te Schoonhoven, zal niet a.s. Zaterdag, doch eerst de volgende week, dus op 29 Sept, een zangavond geven bij den heer J. Baron. Giessendam. De heer H. G. Westeneng, gemeente-veldwachter is benoemd tot rijks veldwachter te Katwijk. Door bemiddeling van de Chr. Be sturenbond zijn eenige jeugdige werkloo- zen in de gelegenheid gesteld, om geduren de het tijdvak van 24 tot 29 September deel te nemen aan een te Amersfoort te houden werkkamp. Daar het aantal zeer groot is, dat er aan wenscht deel te ne men, heeft men enkelen moeten teleurstel- B. en W. hebben bouwvergunningen verleend aan de wed. P. den Dikken voor het bouwen van een woonhuis en aan den heer L. de Jong voor het bouwen van een schuur voor het opbergen van boormate- rialen. Giessen-Oudekerk. De heer A. Meer kerk heeft wegens vertrek naar Amers foort ontslag genomen als collectant in de Ned. Herv. Kerk. Hoornaar. In de plaats van den heer J. Verhoef, die als bestuurslid van de zangver. „Vol Moed" had bedankt, is ge kozen de heer H. Slob Bz. Sinds verscheidene tientallen van jaren is hot de taak van den schrijver dezer re gelen. om op den derden Dinsdag van September ©en beschouwing op te stellen over de troonrede. Gewoonlijk was het moeilijk zich te beperken door de over maat van stof, die de aangekondigde wets ontwerpen of andere maatregelen oplever den en slechts enkele malen kwam het voor, dat de jaarlijksche, plechtige toe spraak, een sober werkplan in hield. Nog geen enkele maal echter hebben we een kroonrede voor ons gehad als deze, waar in geen enkel ontwerp, geen enkel plan, geen, bepaalde richting wordt aangegeven maar ook geen enkele maal leefden we onder omstandigheden als de tegenwoor dige. Somber, op het wanhopige af, is de toon van deze koninklijke rede „Meer nog dan een jaar geleden, ondervinden ook wij de gevolgen van de geestelijke en economi sche ontreddering, waaronder de geheele wereld heeft te lijden,” zeide de koningin in den aanvang van Hare rede en dan gaat het voort, zooals men onder „Binnen land” kan lezen: toestand van het bedrijfs leven zorgwekkend, handel, voortbrenging! en verkeer zoeken tastend in de wanorde Onder zulke omstandigheden kan een re- geering geen nieuwe wetten ontwerpen als in normale tijden en het ©enige, wat zij doen kan, is, wat de Koningin op die troostelooze omschrijving liet volgen: een krachtige handhaving, gepaard met be hoedzaamheid en voorzichtige aanpassing. Er zijn nieuwe middelen noodig, maar de regeering begrijpt, dat de reeds zoo drukkende belastingen niet meer ver zwaard kunnen worden. Er zal daarom naar verdere bezuiniging worden gestreefd en hiertoe' zijn voorstellen in bewerking. Dat laatste is het eenige, wat de regee-j ring zeggen wil omtrent haar werkplan} streven naar meer inkrimping der uitga ven. Er was nog iets, wat deze opening der Stat®n-Generaal tot iets bijzonders maak-’ te. Na de zware slagen, die de Koningin en de Prinses hebben getroffen, na de on gesteldheid van H.M., heeft het Neder- landsche volk op dezen dag ook willen doen nitkomen, hoe innig verknocht het is aan het koninklijk huis, het heeft door een groote opkomst in Den Haag willen getui gen, dat* het deelneemt in het leed der vorstin, en het heeft gepoogd door zijn uitingen van trouw en aanhankelijkheid iets van troost te geven aan de zwaar be proefde vorstin en hare dochter. Dat was geen afspraak, daartoe was geen op roep gedaan, hiervoor waren geen commissies werkzaam geweest, maar al die duizenden, dje gisteren optrokken naar de residentie, droegen in zich het stille bewustzijn, van de Koningin eenige troost in lijden te gaan brengen. Koningin Wilhelmina heeft dat onge twijfeld ook zoo begrepen en gevoeld Haar eerste woorden van de troonrede was een uiting van dank voor dé treffende bewijzen van genegenheid en verknocht heid, die H.M. gedurende de laatste maan den uit alle kringen van het volk heeft mogen, ondervinden. Wat kan, bij zulke voor ieder duide lijke gevoelens, het doel zijn geweest der communistische Kamerleden, die na het uitspreken van de rede, poogden te betoo- gen tegen de Koningin? Zij kennen land en volk genoeg om te weten, dat van een zoodanige betooging zeker geen propagan distische kracht kan uitgaan. Zij wisten zeer wel, dat hun geschreeuw geen enkel door hen gewenscht resultaat kon opleve ren en dat zelfs hun geestverwanten zullen zeggen: wat heb je nu daaraan, wat bereik je daarmede? Waarom deden ze het dan? Er is maar één oplossing voor, n.L, dat zij daartoe opdracht hadden gekregen uit Moskou, of dat zij hun Russische lastge vers wilden laten zien, hoe actief zij, zijn. Wijzer zouden zij doen, door de meesters in Moskou aan het verstand te brengen, dat zulke standjes tegenover de Konin- ging, hier een glad verkeerde uitwer king hebben en dat zij daarmee eer be langstellenden voor hun politiek verjagen, dan nader brengen. „Wie zich toeleggen op wantrouwen en verdenking, der Overheid ondergraven, zijn werkzaam tot verderf van het land en zullen met be slistheid worden wederstaan,” zeide de Koningin. Hierin is zeker kracht welkom en noo dig, zonder te veel behoedzaamheid. K. en lijk in November zal worden sproken. De verslag uit 1- bevonden. De voorzitter bracht dank Ghr. Berger voor I het onderwijs heeft gedaan en wenschte hem veel goeds toe bij zijn vertrek naar Apeldoorn. VOOR HET DORUS RIJKERS FONDS. Voor het bekende Helden der Zee fonds ook wel Dorus Rijkers fonds genaamd, wordt in onze stad, morgen, Donderdag, een- collecte gehouden. Zooals men weet heeft genoemd fonds tot doel, aan de red ders, die jarenlang hun menschlievend werk langs onze kusten hebben volbracht, en hun leven gewaagd om dat van hun medemensch te redden, een onbezorgden levensavond te verschaffen. Het mag dus overbodig heeten, deze collecte verder bij onze lezers aan te bevelen. BOTERMARKT. Op de hedenmorgen gehouden Boter markt bedroeg de aanvoer 30 K.G. Prij zen; Goêboter f 0 75, Weiboter f 0.70, bei den per half K.G. Handel vlug. EIERVEILINGEN. Waaggebouw: Aan voer 4500 stuks. Prij zen: kipponeciren f 3.30f 3 90, beneieren f 2.60f 2.75, beiden per 100 stuks. Voorhaven: Prijzen: f 3.45—i 3.95 per 100 stuks. Wespenplaag. Lekkerksrk. Zeker door het mooie zon nige weer gedurende den geheelen zomer, worden er verbazend veel gele wespen, ook wel „horken of korentoorns" genoemd in onze gemeente aangetroffen. In den voorgevel van den heer P. v. d. Graaf, on der het overstek b.v., heeft zich een kolo nie gevestigd, die door een naad op het dak kwamen, waar onder de pannen een nest is gemaakt. Bij het perenplukken werd bij den heer J. Kaptein een nest in den boom gevonden, hangend aan een tak. Bij nauwkeurige beschouwing staat men verwonderd, hoe die diertjes iets zoo kun stig kunnen maken. Lekkerksrk. Onder het bordes van het raadhuis heeft de firma Brunott uit Rot terdam een electrische \!pk geplaatst. Vooral voor de aldaar gestationeerde bus- sen is dit een groot gemak. Het is een zeer doelmatige reclame. Veilingsuitslag. „Lekkerksrk. De uitslag van de veiling is als volgt: Prinsesseboonen 68 ct., stam- boonen 57 ct.; snijboonen 79 ct., stek 35 ct.; savoye kool le soort 810 ct., 2e soort 46 ct., roode kool ste soort 7 9 ct., 2e 57 ct.; postelein 34 ct., spi nazie 34 ct.; andijvie 23 ct., William Duchexe 34 ct.; Adamsappelen 67 ct.; Groningerkroon 07 ct, Bergamotperen 58 ct., meloenen 1ste soort 68 ct.; 2de 46 ct.; tomaten 1-2 ct. Een waarschuwing. Lekkerksrk. Er blijkt in de gemeente iemand rond te gaan, die zich aandient als vertegenwoordiger van de N V. Handel maatschappij „De Ster” te Apeldoorn, voor den verkoop van zg. wisselnummers, waarmee men meespeelt in de Nederland- sche Staatsloterij. Men wordt daardoor dan ingeschreven als lid van de z.g. beleg- gingskas onder beheer van de N V. Han delmaatschappij „De Ster”. Als eerste be taling schijnt f 16 te worden gevorderd,’ maar er is totaal een bedrag mee gemoeid van f 79. De burgemeester waarschuwt de ingezetenen ernstig, zich niet te laten be wegen in de voorstellen van dezen per soon te treden, alvorens bij hem (den bur gemeester) inlichtingen te hebben inge wonnen. Lekkerkerk. Voor het door het gemeente bestuur aanbestede verfwerk van den to ren hebben de hoeren Mudde en Brand niet voor f 408 ingeschreven, zooals in ons vorig nummer abusievelijk werd ge meld, maar- voor f 408. Ontslagen. Nieuw-Lekkerland. Door overproductie waardoor de ruime opslagplaats te klein wordt, zullen bij de N.V. Betonfabriek v.h. J. en A. den Boer, Zaterdag twee machi nes worden stopgezet. In ve/band daar mede is aan een deel van het personeel tegen genoemden datum ontslag aangezegd Nieuw-Lekkerland. In de Ned. - Herv. Kerk te Kinderdijk werd Zondag een gou den tientje gecollecteerd, ten behoeve van de kerkvoogdij. Zevenhuizen. De heer 0. Koster, meente-veldwachter, is aangesteld rijksveldwachtpr, standplaats hage. Aiblasserdam. Donderdag komt de com missie voor de ontwikkelingscursussen bij- eea om beslissingen te nemen over de cur sussen handenarbeid en algemeene ont wikkeling en tevens over de werkverschaf- fingsplannen voor jeugdige werkloozen. De duivenvereen. „De Postduif" hield een wedvlucht vanaf Chiney. De uitslag was als ’t volgt: G. H. Dijk 1 en 34; G. Stout 2 en 15; BreedveldDen Boef 3, 7, 12 en 17; M. P. Lambinon 4, 19, 24, 28 en 37; Gebr. Elkhuizen 5; Boon 6, 14 en 25; J. GaalKoutstaal 8, 16, 33 en 35; A. den Hartog 9, 21, 23 en 31; W. de Zwart 10, 11 en 27; A. H. Recoert 13, 15 en 18; Fr. Bakkfer 17 en 22; K. van Stee- nus 20; W. de Ruiter 24; P. Bas 26; A. L. Zwart 29, J. Wolters 30 en P. Zanen 32. Losgelaten 11.30 uur. Aankomst le duif 1.48.20 uur. Aankomst laatste duif 2.7.10 uur. In concours 147 duiven. De bioscoopvoorstelling, de vorige week gegeven door den heer A. van Heug- ten, heeft een ruim batig saldo opgebracht ten bate van de T.B.G. afdeeling alhier. - Het aantal werkloozen dat zich Maandag meldde bij den correspondent der arbeidsbemiddeling bedroeg 527 of 29 meer dan de vorige week. Een naald In een hooiberg. Arkel. Pe financieele toestand van deze gemeente is uiterst gunstig te noemen, als we zien, dat B. en W. er in geslaagd zijn, de begrooting weer sluitend te maken met voorstellen tot belangrijke belastingverla gingen. B. en W. stellen den Raad voor de opcenten op de hoofdsom der gemeen tefondsbelasting te brengen van 100 op 50 en de opcenten op de personeel© belasting van 150 op 75. De post onvoorziene uit gaven bedraagt in de begrooting 1935 f 7142,35. Deze begrooting sluit in ont- vongsten en uitgaven met f 53.878,12. Arkel. Zondag hebben ruim 40 inwoners de reis per boot gemaakt vanaf Gorinchem naar Rotterdam, ter bijwoning van de de monstratie van S.D.A.P. en N.V.V. September, n.m. 2 uur. als volgt: 1. Ingekomen stukken; 2. Vaststelling raadsnotulen van 7 September; 3. Vast stelling van de rekening van het burger lijk armbestuur, dienst 1933; 4. Voorloo- pige vaststelling* der gemeente-rekening, dienst 1933; 5. Wijziging gem.-begrooting, dienst 1934, 8. Verkoop van bouwgrond; 7. Onderhandsche verhuring van een ge- meentewoning; 8. Eventueel verder voor komende zaken. EEN VEELBELOVEND BEGIN. Het Schoonhbvensch dilettanten orkest, dirigent de heer Jac. Kaasschieter, had zooals men weet, per advertentie leden op geroepen voor een op te richten gemengd koor. Den eersten inschrijvingsavond heb ben zich reeds 25 leden opgegeven, zoodat de oprichting der zangvereeniging thans definitief vaststaat. Donderdagavond wordt de eerste vergadering gehouden in de Nutszaal. VOLKSONDERWIJS. De afdeeling Schoonhoven van boven genoemde vereeniging hield Maandag een ledenvergadering in Hotel a la Station, aan den Opweg. De opkomst was veel be ter dan voorheen, wat wel voor een groot deel zal moeten worden toegeschreven aan het eerste werk der propaganda-commis- sie. In de vacature in het bestuur, door het vertrek van den heer P. werd gekozen de heer A. P. Baart, die ook zitting kreeg in de propaganda-com- missie. Als afgevaardigde naar de alge- .meene vergadering te Utrecht, die op 3 en 4 November wordt gehouden, werd geko zen de heer G. In 't Veld, en als plaats vervangster mej. Duel. Do beschrijvingsbrief t werd behandeld de propaganda-avond, die waarschijn- iber zal worden gehouden, be- I'j kascentrale-commisaie bracht uit en had allés in de beste orde 21 D. Nobel, 15 Kooijman. Tot tijdelijk onderwijzer aan de open bare lagere school no. 1 is benoemd de heer A. van Zeilst te Dordrecht. Lekkerksrk. In de algemeene ledenver gadering van de voetbalvereeniging „L. F. G.”, gehouden in café „Schoonzicht”, wer den de notulen onveranderd goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris en dat van den penningmeester (na lezing van het rapport der kascommissie), benevens het verslag van den commissaris van ma teriaal, werden zonder wijziging goedge keurd. De aftredende betuursleden, de hee- ren P. Verwaard, A. Pottuit en G. Ligt- hart Schenk, werden herkozen. Tot lid van de elftalcommissie werd gekozen de heer G.Deelen. Tot leden van de kascom missie werden herkozen de heeren A. J. Broere, A. Oskam P.Czn. en G. Oskam J.Hzn. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. ome administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vaatgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van Af)A Gulden by QAfi Gulden by verlies ®uldon bÖ 1 AA Qul<len bÖ Terli<* AA öulden b’j wlies van- VVvF overlijden. -JW van hand of voet. van een oog. 1VV van een duim. Vvl een anderen vinger.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 1