Het Rietgewas De groote dag der kleine zonden. P Telegram^ J Zitting van bet Kantongerecht te Gorcum. WEERBERICHT. W Rechtskundig advies Inlichtingen over belastingzaken Marktberichten Marktberichten Dankbetuiging. E. J. KOPPENOL, Dankbetuiging. DIRK KOPPENOL, „De Overwaard" Elshout, HEERENCOSTUUMS EN REGENJASSEN 1 DE MILITAIRE VEILIGHEID IN HET ZUIDEN. Comité opgericht. VENLO, 19 Sept. Naar aanleiding van het manifest der burgemeesters der Zui delijke provincies aan de regeering, ten aanzien van de hachelijke positie van het Zuiden bij internationale verwikkelingen, heeft zich in navolging van andere plaat sen in het Zuiden, na gehouden bespre king met de burgerij van Venlo en om streken een comité'gevormd ter bestudee ring van dit'vraagstuk. DE DUITSCHE PERS. STUTTGART, 19 Sept. Het ministerie van binnenl. zaken van Wurtemberg heeft gisteren een verordening uitgevaardigd, waarin alle besprekingen van het Duit- sche kerkconflict in dagbladen en vlug- schriften wordt verboden. NEUBAUER NOG NIET VRIJ. BERLIJN, 19 Sept. Miss Howard, van de vereeniging van vrienden van dr. Neu- bauer te Berlijn, die in een concentratie kamp is opgesloten, heeft een onderzoek ipgesteld, waaruit blijkt, dat de in Augus tus gegeven verzekering, dat de vroegere communistische afgevaardigde, dr. Neu- bauer, uit een concentratiekamp zou wor den ontslagen, voorbarig is 'geweest. De zaak-Neubauer zal door de politie opnieuw worden onderzocht en over een dag of tien zal kunnen besloten worden, of dr. Neu- bauer al dan niet op vrije voeten wordt ge steld. POSTZENDING OVERVALLEN. LONDEN, 19 Sept. Onbekenden hebben de postzending van Ajmiriganj (Br- Indië) nabij Jalsuka in Assam overvallen. ZÜ maakten een buit van 1200 pond sterling. GROOTE BRAND IN MATERIAAL DEPOTS. Garnizoen opgeroepen. SOFIA, 19 Sept. In de groote materiaal depots van de Bulgaarsche staatsspoor wegen woedt sedert Dinsdagavond een ge weldige brand, die nog steeds niet ge- bluscht is. De schade zal waarschijnlijk verscheidene honderd duizenden lewa be dragen. Het garnizoen van Belgrado heeft bevel gekregen zich gereed te houden, daar men vermoedt, dat het hier geen gewone brand betreft. DE TEXTIELSTAKING IN DE VER. STATEÉ|. NEW YORK, 19 Sept. In New Enge land zal weer een aantal bedrijven door de textielstaking stopgezet moeten worden. Uit de Zuidelijke staten wordt gemeld, dat ongeveer 200.000 arbeiders van de daar werkende 300.000, óf in het geheel niet in staking zijn gegaan, óf het werk hebben hervat. In Belmont, in Zuid-Carolina, heb ben gisteravond ongeveer 400 stakers een fabriek met steenen gebombardeerd. Ze werden door de nationale garde uiteenge dreven, waarbij verscheidenen door bajo netsteken werden gewond. HET TEXTIELCONFLICT IN DE VER. STATEN. WASHINGTON, 19 Sept. De executieve raad van de vereen .textielarbeiders heeft gisteren het stakingscomit gemachtigd alle arbeiders van de aanverwante bedrijven tot staking op te roepen wanneer een zoodani ge drastische actie noodig is, teneinde de overwinning in de staking te behalen. De stakingsleider Gorman verklaarde, dat te gen hot einde der week waarschijnlijk het stakingsparool zal worden uitgegeven voor nog 120.000 textielarbeiders, tenzij de werkgevers accoord gaan met arbitrage. Uit Saylesville wordt gemeld dat de werk gevers voornemens zijn heden de fabrieken te openen, daar ze ervan overtuigd zijn dat de stakers terrein verliezen. Wat dit betreft, zeide Gorman echter, dat de sta kingsbeweging sterker staat dan Zater dag. In de 3 Zuidelijke staten is gisteren de órde op krachtige wijze door de natio nale garde gehandhaafd, welke de werk willigen in bescherming nam toen noff eenige fabrieken geopend worden. In Georgia hebben 4 fabrieken hun poorten geopend, in Noord Carolina 10. DE OPSTAND OP CUBA. HAVANNA, 19 Sept. De opstandelin gen in Havanna hebben op verschillende plaatsen in de stad in de afgeloopen nacht 35 bommen laten ontploffen. Soldaten met machinegeweren hebben op enkele gebou wen, die op strategische punten liggen, zoo mede op het dak van het presidentsgebouw posten betrokken. Bij de botsingen zijn van nacht 2 personen gewond. Een redacteur van een dagblad, die critjek had uitgeoe fend op de reorganisatie van het Cubaan se he leger is gearresteerd en op ongeveer 6 mijl van de stad heeft men hem ricinis- olie ingegeven, waarbij hem aan het ver stand gebracht werd dat hij zijn aanval len achterwege moest 1$J^* SAMENZWEERDERS TERECHT GESTELD. GUATEMALA, 19 Sept., Gistermiddag Mp 4 mh zijn twaalf personen, die be trokken waren bij de radicalistische sa menzwering, welke op 11 September ont dekt was, terechtgesteld. Het hoogste ge rechtshof had hen ter dood veroordeeld. Zij hadden aanslagen beraamd op hooge regeeringsambtenaren, onder wie presi dent Obico. Bovendien zouden banken en particuliere huizen worden geplunderd. De politie, die verscheidene maanden de sa menzweerders in het oog had gehouden, had in de woning van den hoofdverdachte bommen en wapenen gevonden. Bevrachtings-twisten. Als men aan een schipper vraagt: wat denk je van de bevrachtingscommissie, dan zal hij antwoorden: ik heb er veel last van. En stelt men dezelfde vraag aan den kantonrechter dan zegt hij ook, dat hij er veel last mee heeft. Op haar beurt heeft nu echter de bevrachtingscommissie weer veel last gehad van den hr. Vonken- bere die als gemachtigde van den directeur van de Kalkzandsteenfabriek Loevesteijn een requisitoir uitsprak tegen de commis sie en deze beschuldigde van niet minder dan van bevoorrechting van de Dordtsche industrie boven de Goreumsche, daartoe in staat door een eenzijdige samenstelling. Op last van den verd. C. de G., direc teur van-„Loevesteijn". was de Loevesteijn IV te Vuren geladen met een voorraad steen, die bestemd was voor Bodegraven. Dat was een overtreding omdat de „ver gunning", in den verderen loop der zaak ook „verklaring van de vrachtcomnussie genoemd, was ingetrokken. Mr. Vonkenberg: Van deze intrekking is ons niets bekend. Het meer bijzonder© argument voor de verbalisatie bleek te zijn, dat de fabriek dit jaar meer steen vervoerde dan het jaar tevoren. Verd. Er is ons nooit van een beperking wat betreft de hoeveelheid iets bekend ge- Do ambten. verklaart, dat de deskundige Seret, secretaris van de bevrachtings commissie te Dordt aanvankelijk gedag vaard, weer is afgezegd. De zaak is aan gebracht op verzoek van mr. Vonkenberg en door spr. aanvaard, omdat het ook hem gewenscht voorkomt, hier een principi- eele beslissing uit te lokken. In tusschen is een beroep gedaan op de commissie van beroep te Rotterdam en de beslissing van deze is in September nog te verwachten. De ambtenaar requireert tot aanhou ding van de zaak tot na 28 September, den datum waarop de beslissing te Rot terdam moet bekend zijn. De heer mr. Vonkenberg verklaart zich in hoofdzaak eens met den ambtenaar, wien hij dank brengt voor de spoedige af doening van deze zaak. Hij wijst verder op de wonderlijke houding van de be vrachtingscommissie die door de verd. herhaaldelijk is kennis gegeven van het vertrek der schepen na de intrekking van de verklaring, terwijl nooit van deze ge legenheid tot verbaliseeren werd gebruik gemaakt, tot dat dat nu op eens is ge beurd. Hij verklaart deze houding en de verdere beslissingen van de tijde der be vrachtingscommissie. doordat deze is saamgesteld uit deskundigen die bij de beslissingen belang hebben en dus niet objectief tegenover de feiten staan. Zelfs is het nu zoo ver gekomen, dat men de Goreumsche steen fabrikanten door de ta rieven concurrentie onmogelijk heeft ge maakt Merkwaardig is het ook wel dat dadelijk nadat er een conflict tusschen Loevesteijn en de Dordtsche steenfabriek heeft plaats gehad, dit verbaal is gevolgd. De intrekking van de „verklaring ge schiedde op een niet voltallige vergade ring van de commissie. De intrekking is onwettig, omdat de grond tot intrekking ontbrak. De kwestie is zoo dat men te Dordrecht de steen met auto s gaat ver voeren en dat hier in Gorcum niet moge lijk is. De bevrachtingscommissie doet alsof ze deze ipaatregelen neemt terwille van de arme schippers; inderdaad gebeurt het alleen om do Goreumsche concurren tie kwijt te raken. Do ambtenaar protesteert tegen rtez* beschuldiging tegèn een overheids-college uitgesproken, temeer daar do feiten met met voldoende duidelijkheid zijn gebleken. Dat klemt te meer ómdat niemand van de commissie hier aanwezig !s om deze te verdedigen. Mr. Vonkmbrrr Do oiiectiviteit mwiliik to vinden. Ovmwns i» het mijn schuld niet dat do hoer Seret hier mot aanwezig is. Vagabodeerende koeten, stieren en hitten. Het schijnt dat er in den laatsten tijd plotseling een fabelachtige neiging is ont staan onder de viervoeters om elders te gaan loopen dan de baas het wil en dan bovendien de politie het wil. De dieren vreten andermans gras op, breken los en proeven zelfs geducht van de tuiaboontjes van den buurman. Eerste geval: Er gaat verstek tegen iemand die in de buurtschap Braam en Hennip onder Werkendam koeien heelt laten weiden op grond die nog wel aan den staat der Nederlanden behoort. Een getuige wordt geboord, maar maakte mi mes om den eed, te weigeren. „In een zoo simpele zaak zegt bij ïhet iets van smaling in zijn brave stem. „Maar wat ik gezien heb wil ik ten allen tijde handha ven en wat de overheid eischt dat doe ik dadelijk". Rechter: Wel nou, de overheid eiscbt, van je dat je den eed zult afleggen. De eed wordt afgelegd en de versteke ling veroordeeld tot f 2 of 3 d. J. H. uit Arkel heeft onder Hoog-Blok- land „rooie pinken" op een wei laten gra zen, waar ze niet thuis hooien. Hij heeft het toezicht op de rooie pinken voor ie mand uit Rotterdam, maar hij weet niet waar deze woont. „Dus jij had het toezicht?" „Nee. ik' had geen toezicht". Opnieuw wordt de kwestie van het toe zicht behandeld en na veel morrelen door den kantonrechter aan het verstand en het geweten van den verd., komt er uit, dat deze hebbende het toezicht namens den meneer uit Rotterdam, dat toezicht weer had overgedragen aan een ander De zaak wordt uitgesteld tot over veertien dagen; dan zal de ander worden gehoord. G. de J. heeft ook al vee laten loopen nu in een moestuin, de schade aan tuin- boomen enz. bedraagt f 25.30, blijkens een door den benadeelde talentvol gespecifi ceerd lijstje. De ambtenaar vraagt f 2 of 3 dagen, met toewijzing van de civiele vordering. Accoord luidt het vonnis. In Kedichem heeft iemand twee stieren zoo maar los laten loopen. Het kost f 2 of 2 dagen en een ander heeft dat ook ge daan, maar het was maar een jong beestje zoodat hij er af kwam met f 2 of 1 dag. Verd. houdt nog een nabetrachting: Het is mij eender. Ik word er heelemaa met kwaad om. Verder blijkt dat de verd. de boete niet kan betalen en de hechtenis van plan is te prefereeren. Rechter: Ik zou je dat niet raden want ze vorderen de boeten tegenwoordig in net als belasting. Verd.: Ik heb liever hechtenis. AI ver oordeel je me tot f 10. Rechter: En ik liever tien gulden voor den Nederlandschen staat, Is de verkeersagent voor Jan Worm altijd te zien? e A. van der W. uit Gorcum is geverba liseerd omdat hij op den hoek bij Jan Worm met een auto, komende van de Gasthuisstraat het stopteeken van den agent niet had gehoorzaamd. Voor den rechter voerde hij aan dat dat onmogelijk was, omdat men komend uit de Gasthuis straat in de eerste plaats naar het uit de Kelenstraat komend verkeer heeft te zien dus naar rechts en dientengevolge geen oog meer over heeft om naar den links staanden verkeersagent te kijken. De rechter voelde nog al iets voor dat argu ment en stelde de zaak uit teneinde over veertien dagen ook de verkeersagent te h°Verwachting: reorganisatie van het ver keerswezen op den hoek van Jan Worm. Pas op voor de stijgende lijn. In de zitting van het kantongerecht van gister zijn in behandeling gekomen de eer ste overtredingen van de nieuwe bepalin gen van de Motor- en Rijwielwet, waarbij straf wordt bedreigd tegen dengeen die nalaat als hij per rijwiel het voornemen heeft van richting te veranderen, daarvan een teeken te geven. Er waren verschillende verdachten ge dagvaard, maar de meesten waren niet verschenen. Twee die wel verschenen wa ren werden veroordeeld lot een boete van I 1 ot een dag. Een hunner, J. de 53., voerde als excuus aan dat er niemand^ in de straat was en dat hij meende in dat geval van den plicht, tot waarschuwen ont heven te zijn. De kantonrechter hield na het uitspreken van deze vonnissen nog een korte predicatie, die daarop neerkwam dat „we maar beginnen met een gulden maar dat. als men niet luisteren wil, do vonnissen zullen gaan in lij"" We kunnen dus maar één raad geven: „Wacht U voor de stijgende lijn!" stijgende AUTO TEGEN BOOM GEBOTST. Visr passagiers gewond. Op den Amersfoortschen Straatweg te Voorthuizen (gemeente Bameveld) reed gistermorgen een personenauto tengevolge van het bpringen *an een der voorband.n in volle vaart tegen een boom. In de auto waren gezeten Ds. Kooiman, uit Ilolland- scheveld, zijn twee dochters en ePn schoon zuster. Alle vier personen werden ernstig aan het gelaat en de handen gewond. Een geneesheer uit Voorthuizen verleende de eerste hulp. De slachtoffers zijn naar hun woningen vervoerd. De auto werd totaal vernield. VONDSTEN IN HET KREMLIN. Stemmen uit het verleden. Te Moskou heeft men een belangwek kende vondst gedaan. Bij restauratiewer ken in het Kremlin zijn oude manuscrip ten van werken van Cicero. Livius en Ta citus gevonden en een fraai bewerkte ijzeren kist, die een aantal documenten en brieven van Napoleon bevat en welke kist Napoleon vermoedelijk in zijn overhaaste vlucht uit Moskou in 1812 achtgelaten heeft. Ook werd een prachtig tafelservies gevonden, dat Tsaar Alexander I na de onderhandelingen van Tilsit aan Napole on ten geschenke heeft gegeven. Voorts zou men een deel van de biblio theek van Iwan den Verschrikkelijke ont dekt hebben. Do bibliotheek werd inder tijd door Iwan tezamen met een grooten schat aan goud, edelsteenen en hand schriften ingemetseld. WINKELTOESTANDEN IN RUSLAND Wegen met een komkommer. De correspondent te Petersburg van 't Russische blad „Izwestia" schreef dezer dagen het volgende veelzeggende bericht over de winkeltoestanden,in zijn land: De gewestelijke Sowjet van vakorgani saties heeft een algemeen onderzoek in gesteld naar de toestanden in de coöpe ratieve winkels. Meer dan 800 levens middelen-, manufacturen- en brandstof- fenwinkels zijn bij deze actie onderzocht. Bij de controle zijn 800 ondeugdelijke weegschalen in beslag genomen; 5.200 ge wichten zijn gebleken valsch te zijn. Er zijn anecdotische gevallen van verval- sching tan maten en gewichten geconsta teerd: zoo placht men in winkel No. 30 van het rayon Smolnenski het gewicht te meten met behulp van een komkommer; in een winkel op den Troitszki<-bazaar kon de ondeugdelijke, verkorte meter niet eens in beslag worden genomen: hij was met een kras aangegeven op de venster bank. Als gevolg van het onderzoek zijn der- tig personen gearresteerd Vijf directeu ren en verkoopers zijn reeds veroordeeld tot gevangenisstraffen van 1 tot 10 jaar. Nu zijn in bijna alle winkels de bedien den aan de toonbank verantwoordelijk ge steld voor hun eigen maten en gewichten. Naar waarneming in den morgen i 19 September. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorig an dag aan. Verwachting tot Donderdagavond: Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring; later waarschijnlijk weer regen en on weer; weinig verandering in temperatuur. Waterstand; Schoonhoven hoog water 2.10 uur, 1.15 M Vreeswijk hoog water 2 50 uur, 1.38 M Keulenstand 2.— M., val 0.05 M Maastricht 18 Sept. 40.34 M., was 0.—M Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 61 graden Fah/renheit ©Woensdag 19 September; Op 16.31, onder 0.08. Volle Maan Zondag 2L September. en Abonnees op ons blad kunnen mondelinge of schriftelijke adviezen krijgen over rechtskwesties of belastingzaken tegen een verlaagd tarief van 50 cents per advies. Voor mondelinge adviezen kan men zich vervoegen aan ons bureau Haven 25 - Schoonhoven. Schriftelijke vragen dienen vergezeld te gaan van f 0.56 per giro, postwissel of in postzegels. DE VROUW IN NIEUW TURKIJE. De regeering in Turkije heeft besloten bij de Turksche politie vrouwen aan te stellen. Dit besluit volgt op het verschij nen van vrouwen voor de rechtbank als advocaten en op het feit. dat vrouwen m de rechtbanken als rechters benoemd wor den Het verschil met het oude Turkije is zeer groot Reeds dadelijk na het stichten der Turksche republiek werden de poly gamie en de sluier afgeschaft en wetten op het huwelijk en de echtscheiding aan genomen, w^lke met die in hooggeculti veerde landen overeenkomen. Vervolgens stichtte mot volks- en middelbare scholen voor meisjes en bevorderde de opvoeding der meisjes. Heden ten dage zijn de meis jes aan do universiteiten als studenten toegelaten met dezelfde rechten als de mannelijke jeugd en staan vrijwel a le be roepen voor haar open. Voor de plaatse lijke verkiezingen hebben zij ook stem recht en men verwacht dat het politieke stemrecht spoedig volgen zal Turksche vrouwen bewegen zich overal vrij m het publiek en huwen naar eigqn keus. En net aantal scheidingen is thans beduidemi minder dan voorheen. Vanzelf spreekt, dat deze evolutie op het platteland lang zamer tempo heeft dan in de steden. DE FISCUS VERGISTE ZICH. In drieduizend formulieren van perso- neele belasting in Zuid-Afrika. die van staatswege gedrukt zijn. heeft men een ernstige fout ontdekt. Vijfduizend formu lieren zijn al naar Kaapstad gestuurd, terwijl een groot aantal reeds rondge stuurd waren, toen de fout ontdekt werd. De .fout bestond hierin, dat het mini mumbedrag van belastingplichtigheid 100 pd. sterling te hoog was opgegeven. Hoe wel dit een voordeel voor de belastingbe talers beteekent, kunnen zij er toch niet van profiteered daar het gedrukte stuk de belastingwetten niet terzijde kan stel len Het wordt een enorhie taak om de correctie ihet de .hand aan te brengen. GROOT-AMKERS, 17 Sept. Berate Al- blasaerwaardsche Veilingsvereeiliein* te Groot-Ammers. Veiling op 17 September. Aanvoer 11.931 eieren, prijsen: kippen eieren f 2.20—3.70 per 100 stuks; 1944 KG fruit 1-8 cent per K.G.; 52 KG. boonen 5-0 cent per K.G.; 41 pond boter 48—62 cent per pond; 43 pond kaan t9- 21 cent per pond. IN ROOK De beroemde Sensoji-tempel te Tokio werd in rook gehuld bij de ««AeecberawW»- oefeningen. Ook de. priesters van den Tompol werden in gasmaskersoefening ppdpi in hi BANK OPGELICHT. Voor f 12.000. Een bankinstelling te Nijmegen ontving verleden week een expresse-mededeeling van den postchèque- en girodienst, dat op haar rekening 'n bedrag van f 21.000 was gestort. Van dit bedrag werd een som van f 12-000 opgevraagd en door de bank uit betaald. Bij nader onderzoek is thans ge bleken, dat alle stukken, die op deze transactie betrekking hhdden, valsch wa ren, zoodat de bankinstelling voor f 12.000 is opgelicht. Het geldt hier een uiterst geraffineerde oplichterstruc, waarvan wordt verdacht Ludwig Baumer, wonende te Duisburg, Hij maakte gebruik van een door hem in gevuld valsch saldobiljet \an den post cheque- en girodienst en een valsch strook je van een stortingsbiljet, waarvan de ge perforeerde datum met een speld of ander puntig voorwerp was aangebracht. Beide stukken sloot hij in een groene enveloppe van het gebruikelijke model, doch even eens nagemaakt Deze enveloppe voorzag hij van de aanduiding „expresse" en wierp ze vervolgens na kantoortijd in de brievenbus van de bank. Op het saldobiljet stond het vorige sal do niet vermeld, doch er was een lila strookje aangebracht, met het opschrift „spoedige behandeling, nauwkeurige op gave van den stand der rekening volgt". Omdat men aan hem als vreemdeling niet zoo licht uitbetaling zou doen, stelde Baumer zioh in verbinding met een be diende van een handelskantoor en op naam van dezen bediende werd het bedrag ge stort. Hij was het ook, die den volgenden dag een bedrag van f 12.000 bij deze bank ging innen. Deze persoon, die geheel te goeder trouw was, kreeg, bij de bank een vlotte uitbetaling. Maar al gauw kwam de bank tot de conclusie, dat zij was opgelicht. Het geld was toen echter al aan Baumer ter hand gesteld en deze was met de noorderzon vertrokken. ALCOHOL SMOKKELAARS. Geheimzinnige nachtelijke Ma noeuvres. Maandagnacht kwamen op de Estacade te Osten.de twee gendarmes en twee amb tenaren der douane plotseling aan boord van het daar liggende sleepschip „Zee leeuw". Zij gaven den opvarenden bevel onmiddellijk uit te varen en binnen de territoriale wateren te Wijven ter hoogte ran Raversyde. De gendarmes waren ge wapend met karabijnen en revolvers.. Met gedoofde lichten voer ds sleepboot uTt en kwam spoedig op de aangeduide plaats A*n. waar het anker werd uitgeworpen. Na verscheidene uren zag men vanaf het ileepsohip een sloep naderen, die eveneens met gedoofde lichten voer. Naam en num mers van de sloep waren afgedekt. De ge heimzinnige sloep bleek de sleepboot niet te hebben opgemerkt De gendarmes ston den gereed te vuren en wachtten op bevel van de douane-ambtenaren, doch dezen gaven er de voorkeur aan de smokke laars op heeterdaad te betrappen. Op een gegeven oogenblik zag men echter aan boord van den sloep, dat men waargeno men werd, waarop de sloep onmiddellijk rechtsomkeert maakte en vluchtte. De Zeeleeuw achtervolgde den sloep niet, dpch bleef ter plaatse liggen. Een net werd in zee gevonden, Wijkbaar door den sloep uitgeworpen, en vol bussen alcohol, waar van de totale inhoud geschat werd op 7000 Liter. Omstreeks drie uur des nachts naderde een Nederlandsche boot dezelfde plaats en voer naar de kust. Ook dit schip voer met gedoofde lichten. Aan boord van den „Zeeleeuw" merkte de bemanning op dat op het schip in zuiver Nederlandsch gestelde bevelen werden gegeven, tevens zag men, dat vanaf de kust signalen wer den- gegeven, gevolgd door het roode sein, dat gevaar beteekent. Hierop stoomde het Nederlandsche schip met yolle krach.t Men rermoedt thans, dat men hier te doen heeft met een zelfde smnkkelaffaire nis die welke indertijd in Middelkerke heeft plaats gevonden en waarbij toen tal van arrestaties werden verricht. DE WAPENHANDEL. Nys over de fabrikanten. h een rede voor de radio zeide Nye, de voorzitter van de Amerikaansche senaats commissie die het onderzoek instelt naar den internationalen wapenhandel, dat als de wereld zich kalm hield, totdat zij ze kerheid zou hebben omtrent de feiten in zake de wapenindustrie, de volken in hun verontwaardiging in opstand zouden ko men met het verlangen om te.... vech ten. Niet evenwel'tegen elkaar, maar te gen hun eigen wapenhandelaren en agen ten, die slechts tuk zijn op winst, ook al zou deze gemaakt worden met het bewa penen van vrienden tegen elkaar Misschien is 't te sterk om te beweren, dat zij. deelgenooten zijn. aldus Nye maar het is stellig waar, dat munltiefohnkan- ten en regeeringen nauw samenwerken ter bevordering van den internationalen ver koop van .oorlogsmateriaal. Fel is een somber verhaal van omkogptng en twee- slachtighrid Brazilië en Mexico gebelgd. Woedend over de onthullingen en insi- -«Wia* m «U ormuólAccvmmuüiift beeft de Braziliaansehe regeering een b°stelling, ten bedrage van drie mill oen dollar aan vliegtuigen, die zij in de Ver. Staten had geplaatst, geannuleerd. De gezant van Mexico te Washington, heeft bij het Amerikaansche departement yan buitenlandsche zaken geprotesteerd, tegen „de overhaaste wijze, waarop on voorzichtige verklaringen zijn gepubli ceerd, waar loor een s al is ontke tend. waarbii zelfs de n van den pre sident van Mexico is genoemd." HET VOETBAL-INCIDENT TE ZEVEN HUIZEN. Voor het Haagsche Hof. Op 8 October van het vorig jaar werd op het voetbalterrein te Zevenhuizen een wedstrijd gespeeld tusschen de clubs Moer- capelle I en Dilettant I van Krimpen a d. Lek. Tijdens dezen wedstrijd heeft een der spelers van laatstgenoemde club, W. G., een speler van Moercapelle K. J. C., op zettelijk een schop gegeven, zonder dat daarvoor eenig© aanleiding bestond, om dat de bal zich op dat oogenblik niet in het bezit van den mishandelden speler be vond. T© dezer zak© werd een vervolging wegens mishandeling tegen W. G. inge steld, di© door den Rotterdamschen poli tierechter -werd veroordeeld tot f 15 subs. 10 dagen. G., die van dit vonnis in hooger beroep ging, bracht als getuigen a déchar ge mede den 26-jarigen L. P. V. uit Nieuw Lekkerland en den 24-jarigen G. J. van N.. die, in weerwil van een aantal getui genverklaringen, volhielden, dat hun me despeler de verdachte G. niet geschopt had. D© advocaat-generaal gelastte daarop een onderzoek op vermoeden van mein eed en de rechtbank te Rotterdam heeft de beide «terdachten schuldig verklaard en hen veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf. Y. en N. stonden thans in hooger beroep terecht voor het Haagseh Gerechtshof. Zij hielden vol de waarheid te hebben gezegd en hoewel de getuigen hun vroeger© ver klaringen bevestigden en deze nog werden versterkt door die van den heer M., school hoofd te Moercapelle, die den geheefen wedstrijd had gevolgd, bleven zij bij hun verklaringen en zij hadden voorts nog en kele clubleden als getuige a décharge me degebracht, onder wie ook de veroordeel de G., di© evenwel niet werd verhoord. De advocaat-generaal mr. J. A. de Vis ser. betoogde, dat, de beide verdachten, ondanks herhaalde waarschuwingen, zijn blijven volharden in hun verklaringen en dat hier goede trouw niet kon worden aangenomen. Spr. vroeg bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. Lock, betoogde, dat hoewel de feiten achteraf anders zijn ge bleken, de zaken zich in de gedachtengang van de verdachten hebben afgespeeld, zoo als zij die meenden te hebben gezien en dat opzet om onder eeden onwaarheid te spreken, niet aannemelijk is. Pleiter con cludeerde tot vrijspraak. VLEESCHKEURINGSWET. Vóór de Rotterdamsche Rechtbank kwam de 34-jarige slager J. L. A., te Nieuwer- kerk a.d. IJssel, in appel van een vonnis van den kantonrechter te Gouda, wegens overtreding van de Vleeschkeurngswet door het in zijn winkel voorhanden heb ben van niet-gekeurd vleesch. Hij was ver oordeeld tot f 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. Thans werd bevestiging van dit vonnis geëischt. DE HEER IJSSELMUIDEN VRIJGESPROKEN. Van al het ten laste gelegde. De Arnhemsche rechtbank heeft bij ver vroeging uitspraak gedaan in de strafzaak tegen het lid der Tweede Kamer den neer J. J. W. IJsselmuiden. De rechtbank heeft verdachte vrijgesproken van al het ten laste gelegde, namelijk; le. verduiste ring van f 500. subs, heling, meer subs, bedriegelijlte bankbreuk; 2e. verduiste ring van f 195, sübs. heling meer subs, be- driegelijke bankbreuk; 3e. verduistering van f 100 suhs. heling, meer subs, bedrie- gelijke bankbreuk. De officier van justitie had zes maauden gevangenisstraf geëischt. ALS DE DRANK IS IN DEN MAN Noodlottig revolverschot. De rijswerker L. van 0., uit Werken dam was door de rechtbank te 's-Herto- genbosch veroordeeld tot VA jaar gevan genisstraf, omdat hij op 10 .Septem'.ier 1933 te Werkendam op J. van der Steen hoven uit een revolver een schot heeft ge lost. Het bleek, dat op den bewu-don avond enkele groepjes jongelui uit Werkendam wat veel alcohol hadden gebruikt, zoodat de stemming zeer luidrucht'g was Na sluitingsuur wilden de gebroeders Do V. voor het café van de moeder van het slachtoffer nog een glaasje bier drinken, wat niet gelukte Er ontstond een nortig lawaai en er was een schot gevallen De drie gebroeders v d Steonhoven wa-on daarna naar buiten gekomen en het slacht offer had met een wetplank geslagen. Toen de piank brak en hij deze wilde op- iapen. werd hij door een schot getroffen Hij kon niet met zekerheid zeggen, dat verdachte geschoten had,( doch deze had een paar uur later het slachtoffer opge zocht en zijn spijt getoond, dat hij gescho ten liad. De getroffene verzocht thans aan het gerechtshof den verdichte niet zwaar te straffen, daar hij in het dorp zeer goed bekend stond en had-, gehandeld onder den invloed van de gebj-s. De V., die vij- n de Van der Steenhovens was De advocaat-generaal achtte de opgeleg de straf voor het feit te licht. Het was aan het toeval te danken geweest, dat er geen menschenleven bij verloren was ge gaan. Spr. vroeg 2 A jaar gevangenisstraf. De officier teekende beroep *an en Maandag verscheen Van 0. voor het Ge rechtshof te Den Bosch. WOERDEN, 19 Sept. Aanvoer 454 par tijen kaas Prijzen: met rijksmerk le kwal. f 2225, idem 2e kwal. f 19—21, zware f 25. Handel matig. AMSTERDAM, 18 Sept. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 18 nuchtere kal veren f 36.50 per stuk; 233 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90-110 K G. 3738, zware varkens 3536, vette var kens 3335 cent per K.G. slachtgewicht. Wegens Grooten Verzoendag: geen vette kalverenmarkt. BODEGRAVEN, 18 Sept. Aangevoerd 333 partijen Goudsehe kaas" allen met rijksmerk. totaal 13.346 stuks, wegende 120 114 K G. Prijs met rijksmerk le soort f 2325. 2e soort f 19—21, zwaardere tot f 25. Handel matig. ROTTERDAM, 18 Sept. Veemarkt. Aan gevoerd 4316 dieren, w.o. 175 paarden, 14 veulens, 1404 magere runderen, 714 vette runderen, 230 vette kalveren, 1067 nuch tere kalveren, 450 graskalveren, 233 scha pen of lammeren, 2 varkens en 18 bokken of geiten. De prijzen waren; Vette koeien 57—69, 5064 en 38—42 cent; vette ossen 52— 56 46—48 en 40—44 cent; stieren 48—50, 4446 en 38—40 cent; vette kalveren 70 80, 6065 en 4550 cent, graskalveren 35, 28 en 24 cent; schapen 37, 34 en 31 cent; lammeren 39, 35 en 30 cent; nuchte re slachtkalveren 1822 cent, slachtpaar- den 42, 37 en 32 cent; veulens 46,42 en 38 cent. alles per KG.; nuchtere slachtkal veren f 5.50, f 5 en f 4, nuchtere fokkalve- ren f '16, 12 en f 8, slachtpaarden f 170, f 125 en f 70; werkpaarden f 240, f 130 en f 100; hitten f 100, f 80 en f 70; veu lens f 100. f 80 en f 50; stieren f 240, f 200 en f 140, kalfkoeien f*235, f 195 en f 125; melkkoeien f 230, f 190 en f 130; vaarzen f 130, f 100 en f 70; pinken f 100, f 80 en f 60; gTaskalveren f 35, f 25 en f 15; scha pen f 16, f 12 en f 8; lammeren f 11, f 9 en f 7. alles per stuk. Overzicht: Vette koeien en ossen aan voer ruimer, handel stug, prijzen lager; stieren aanvoer,als vorige week, handel flauw, prijzen lager; vette kalveren aan voer belangrijk ruimer, handel kalm, prij zen onveranderd; graskalveren aanvoer minder^ handel traag, prijzen voor 't le- ,ven onveranderd, voor den dood iets la ger; nuchtere slacht- of fokkalveron groo- ter, handel kalm, prijzen slachtkalveren lager; paardpn aanvoer korter, handel lui, prijzen onveranderd; schapen en lamme ren aanvoer iets korter, handel kalm, prij zen als vorige wèek; kalf- en melkkoeien aanvoer iets ruimer. Handel willig. Prij zen iets stijver; vaarzen en pinken aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen onveranderd. UTRECHT. 18 Sept. Ver. Eierveiüng Utrecht (V.E.V.U.). Eieren wit f 2.25— 3.15, eieren bruin f -3 34, beiden per 100 stuks. Aanvoer 15.000 stuks. UTRECHT. 18 Sept. Groenten- en Vruch tenveiling Utrecht en omstreken. Fruit veiling van 18 September. Eliteveiling Appels: lemoenappels 12—15, transp. de cronsels 16—23, wijnappels 12—18; pe ren; beurré lebrun 911, beurré de me- rode 68, bonne louiso 1128, clapp's favorite 17, legipont 12—16, seign. d'es- peren 817, triumph de vienne 1122, williams 614; gewone veiling: bloemé 2 —8, fransche schijven 3—8, graham jubi lee 4_13, gravensteiners 520, keswick 2 —8, graham jubilee 4—13, gravensteiners 5—20, keswick 2—8. lemoenappels 3—15, manks codfin 415, notarisappels 612, princ. noble 616, oranje reinet 5—17, transp de cronsels 5—19. wijnappels 2— 12. beurré hardy 418, beurré lebrun 2—9. beurré de merode 19. bonne lotiise 6—24, conference 5—15, gieser wildeman 29, legipont 3—17. maagdeperen 18, marg. mar llat 5—15, seign. d'esperen 3 —11, sijsjesperen 1—6, triumph de vienne 317, williams 2—17. Alles per 100 K.G ROTTERDAM, 17 Sept. Rinnenland- 3chc granen en peulvruchten. Haver f 6— 6.50. Cliev.il er gerat f 6—6.15. Kleine I gfocne erwten f 89.50 Schokker-erwten f 10«12. Bruine boonen f 10.2510.75. I alles per HO ROTTER D M 17 Sep» Ru't mland^he granen (Re- t vnn 1 nrs Ha gen! rok Van der Schallij. Stemming prijshoudend. I Rogge: 75-76 K G. Bahia Blanca dispo nibel f 8 65, 75-76 K.G. Bahia Blanca stoomend f 8 65. 76 K G. Hongaarsche dis ponibel f 8,55, 76 K.G. Poolsche diep. f 8 55. Gerst: 68-69 KG. La Plata diap. f 124, 65-66 K G. La Plata disp. naar kwal. f 123 124, 60-61 K G, Donau disp. f 121, Chili 1 disp. f 123, 67-68 KG. Zuid-Russische disp. f 124, Perzische disp. f 117, Messi na aangek, f 119, Canada no. 3 disp. f 124. Haver: 55-56 K.G. Zuid-Russische disp. f 6.95, Chili Stonnking disp. f 7, 52-53 K.G. La Plata Clipped disp. f 6.70, 47-48 K.G. La Plata aangek, f 6.50, 52-53 K.G. Poolsche disp. f 7.10. Mais per 2000 K.G.: Gele La Plata aan gek. f lOö-lOö'/s, Gele La Plata stoomend naar aankomst f 106-108, La Plata Cin- quantine disp. f 112. ROTTERDAM. 17 Sept. Voederkoeken. (Bericht van de makelaars Gebr. Krijger) Noord-Amerik. lijnkoeken loco 7.20, Sept. 7.20, dito van N. Amer. zaad merkSWC 7.90, dito merk SK looo 7.25, Grieksche lijnkoeken Sooo 7.15, Bombay dito 7.15, Lijnzaadschilfers (Bombay) looo f 7.20, Van Platazaad loco f 7.35, van nazaad lo co 7.90, Grondnootsohilfers (Bombay) lichte looo 6.30, extra lichte looo 6.50, ex tra lichte select looo 6.66, Manilla Cocos- koeken merk SK loco 6.15, stoomend 6.10, Gocosschilfera stmd. 6.25, blanke Java Go- coskoeken looo 6.50, Bolted Katoen zaad- meel (49 pCt. Texas) loco 7.—, Fran sche Grondnootkoek extra blank loco 7 50, Goede Ia Plata grondnootkoek loco 6.65, Mandsjoerijsch Soypjneel loco 5.80, In- landsche voorslag lijnkoeken looo en Sept. 7.15, Jan.-Maart 7.10, dito Lijnkoek schilfers looo en Sept. 7 60, Grondnoot- koeken loco en Oct. 6 50, dito Soyakoeken Oct.-Dec. 6.70, dito Soyaschroot loco en Oct. 6, dito Goóoekoeken Oct.-Dec. 6 25, di to Palmpittenkoeken Sept.-Oct. 5.30, alles in guldens per 100 K.G. en gedeeltelijk tweede hands. SCHOONHOVEN, 17 Sept. Veilingsbe- richt van Schoonhoven en omstreken. Al les eerste soort. Maagdeperen extra 7—8 cent. maagdeperen le soort 56 cent, lie sebons 1218 cent, beurré 56 cent, beurré hardy 1220 cent, beurré de me rode 810 oent, beurré lebrun 12—111 cent, diamanten 5—6 cent, st.'germain 5— 6 cent, muskus 57 cent, souvenir de oongres 810 cent, spiegel 5—6 cent, kallabas 812 cent, ijsbouten 46 cent, blanke vijg© 67 cent, perzik 6—7 cent, blanke jutte 8—10 cent. guldelingen appel 78 cent, vellow adspirant 1216 een», notaris 8—10 cent, zure bloemé 56 cent, oranje reinet 56 cent, prinsesse noble 7 8 cent, present van engeland 810 cent, adammera 46 cent, streepzuur 6T cent, gamersche zuren 812 cent, zoete bloemé t45 cent, kandijzoet 4—5 oent, waterzoet 34 cent, pippelingen 56 cent, ossekoppen 45 cent. kafappel 5(V cent, meloen 68 cent, sterappel 10-ja cent. roode cavelier 5—6 cent, alles per| kilo; aardbeien 4664 cent, frambozenj 3040 cent, bramen 10—14 cent, druiven, 1822 cent, alles per'pond; perziken 34 cent, meloenen 1015 cent, beiden P«r| stuk; stoksnijboonen 1218 cent, stok-i prinsessen 10—12 cent, stamprinssessenl 8—10 cent, alles per kilo; roode kool 56 cent. savoye kool 56 cent, beiden pee stuk; andijvie 23 cent, wortelen 34 ct., kroten l1/»2 cent, rabarber 23 cent, al les per bos. UTRECHT, 17 Sept. Vereen. Groenten- en Vruohtepveiling Utreoht en omstreken. Bleekselderie f 27, wortels f 27 per 100 bos; kropsla t f 0.50—3.30, andijviö| f 0.501.80, komkommers geel f 0.70—, 8.30, bloemkool f 1 50—9, roode kool f 1—1 5. savoye kool f 28, groene kool f 16„ alles per 100 stuks; zomersfrinazie f 27„ postelein f 24, snijboonen f 3—16, sui-' kerboonen f 314, pronk boonen f 1.50— 6.40, aardappelen f 3.106.70, uien f I TO" 2.60, augurken f 230; alles per 100t K.G.; aardbeien f 1359, tomaten f 11 1.50, pruimen f 1—19, druiven blauw 8j 17, idem wit f 11—21, alles per 1001 pond; perziken f 0.3014, meloenen f 1—t 19, beide per 100 stuks. Exportveiling: Kropsla f 0.503, an-| dijvie f- 0.501.50, komkommers geelt f 1 70—4.90, bloemkool f 2—9, groenej kool- f 34, alles per 100 stuks; zomer- spinazie f 2-7, postelein f 2—»4, snyboo-J nen f 39, pronkhoonen f 3—5, alles per, 100 K.G. Heden overleed, na een smartelijk lijden in het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht, onze trouwe Dienst bode Rijmpje Alblas, in den leeftijd van ruim 20 jaar. J. VLASTU1N BOS en Echtg. Bovenberg D 31, Bergambacht Voor de deelneming, ondervonden bij de ziekte en het overlijden van onze lieve Vrouw en Moeder geb. DE JAGER, betuigen wij onzen hartelijken dank. C. J. H. KOPPENOL. PIET. ORETHA. Schoonhoven, 3ept. 1934. Koestraat 28. Voor de deelneming, ondervonden bij de ziekte en het overlijden van "onzen lieven Zoon, Broederen Oom betuigen wij onzen hartelijken dank, in 't bijzonder aan het Bestuur der Nuts-Spaarbank alhier. Uit aller naam, Wed. A. KOPPENOL- DE LüSENET. S:hoonhoven, Sept. 1934. Koestraat 76. Voor Uwe deelneming, betoond bij het overlijden van onzen lieveh Man en Vader, betuigen wij U langs dezen weg onzen hartelijken dank. Wed. J. VONK -GroeM. J. VONK. Qoudrlaan, 19 September 1914. Heer, z. b. b. h. zoekt KAMlti MET PENSION te LEKKERKERK, voor 5 dagen p. w (Maandagmiddag -Zaterdag morgen), geen wasch. Brieven, met opgave kosten enz., onder letter S aan H. Schenk Hz- 0^»resp„ Lekkerkerk HELDEN Zij wordt DER-ZEE-FONDS «DORUS RIJKERS» DB JaarllJIcsche Collecte voor bovengenoemd fonds zal met toestemming van Burgem. en Wethouders te SCHOONHOVEN gehouden worden op Donderdag 20 Sept. a a. hartelijk aanbevolen. HET BESTUUR VOORZITTER en HEEMRADEN van het Waterschap zijn voornemens op Zaterdag 29 September 1934, des voormiddags 10.30 uur ten Gemeenelandshuize aan het gemeente Nieuw-Lekkerland, in het openbaar te verkoopen: in den Hoogen Boezem van „De Overwaard", in twee perceelé'n. Inlichtingen worden verstrekt door den Fabriek van het Waterschap, den Heer M. W. v. d. LOO te Elshout. Voorzitter en Heemraden voornoemd, C. DEN HARTOO, Voorzitter. A. DEN DEKKER, Secretaris. moeten op tijd chemisch ge reinigd (gestoomd) worden. Dit is het behoud vanhetgoed. Het kost zoo wei nig en het goed aat veel langer „Da Pallkaan" Gouda Stoomenj en Ververi) vanaf 1907 Wat da Pelikaan doet, doet ie goed! Agentschap te SchoonhovenMej. Groenen. Lopikerstraat. Lopik: P.v. d. Vllst, Manufacturen. Polsbroek: E; v. d. Vllst Nieuwpoprf. C. v. d. Vhst Ameidc. W. Roth Streefkerk- foh. v.d. Meer. Kleerm. Bergambacht: Fa. J. van Vliet. Manufacturen. Oude water B. v.d. Maat Peperstr. Benschop; M. v.d. Vlist. Manufact- l

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 2