Dames! Wij nodigen U uit WRK3LEY tot een bezoek! DE TROONREDE U hebf ons gevolgd op onze weg door Rotterdam. U weet, welke eisen wij stellen aan onze kleding. U hebt gehoord, dat ook wij gewacht hebben op de opening. ROTTERDAM Hoogstraat 347 h/Spui Gemengd Nieuws. De schutting is gevallen. De deuren zijn geopend. Komt U (d|(cen! Allereerst onze etalages, die U in staat stellen een gedeeltelijk overzicht te krijgen, van wat wij brengen. Zulke mooie etalages vindt U nergensI En daarbij is dan de grote attractie: De onzichtbare ruit! En dan moet U toch van onze uitnodiging gebruik maken om ons gebouw eens te bezichtigen! Op alle etages werken licht en lucht rriee, om het keuren van onze uitgebreide collectie bont mantels, mantels, japonnen en hoeden tot een lust te maken. Wij herhalen nogmaals: doet U ons het genoegen en komt U onze magazijnen bekijken. Het is de moeite waard. .Kijken kost niets. De verkoop begint Donderdagmiddag half drie. Dus wij mogen op U rekenen? Afgesproken! TWEEDE BLAD. 3 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1934 Rusland In dan Volkenbond toe gelaten. Korte ontvangst in de Assemblee. Snowden over Eu ropa's toekomst. Rusland ia lid van den Volkenbond. De beslissing ia genomen. Maandag besloot de Volkenbondsverga dering, na kennisneming van een rapport van den president over de onderhandel.n- gen met Sovjet-Rusland, de kwestie der toelating van Sovjet-Rusland te verwijzen naar de zesde (politieke) commissie, en deze kwam nog dien middag byeen onder voorzitterschap van Madanaga. Dat de groote meerderheid der commis sie voor Rusland's toelating zou zijn, stond reeds lang vast, maar toch is daartoe niet besloten, zonder dat de minderheid, hoe zwak deze zich ook wist. haar bezwaren krachtig naar voren bracht. Als eerste spreker trad de Pprtugeesche minister van buitenlandsche zaken, Da Mata, op, die het afwijzende standpunt van Portugal motiveerde. Spr. drukte als zijn meening uit, dat de bolsjewistische propaganda na het toetreden van Rusland nog intensiever zou worden gevoerd en wees op het feit, dat Rusland door tal van staten nog niet dejure erkend is. Vervolgens sprak de Zwitsersche gedele geerde, bondsraad Motta. Hij wees er op, dat Zwitserland zijn besluit eerst genomen had na uitvoerige raadpleging van het volk. In sterke bewoordingen veroordeelde hij het communisme, en zeide, dat Zwit serland er op rekent, dat alle andere sta ten zullen verhinderen, dat Genève een haard wordt van vernietigende propa ganda. Nadat Jaspar het woord had gevoerd, zette ook de Nederlandsche afgevaardigde, jhr. De Graeff, dè bezwaren tegen het toe laten van Sovjet-Rusland uiteen. Barthou, de Fransehe minister liet na tuurlijk een heel ander geluid hooren. Hij wees er op, dat Rusland verklaard heeft, zich te onderwerpen aan het Volkenbonds- statuut, en betoogde, dat het gevaarlijker is Rusland buiten den Volkenbond te hou den, dan het land toe te laten. Nadat nog de vertegenwoordigers van Engeland, Canada, Italië en Polen deze woorden hadden ondersteund, diende Ma- dariaga een motie voor, waarin de zesde oommissie als haar meening te kennen geeft, dat aan de Assemblee kan worden voorgesteld, Sovjet-Rusland tot den Vol kenbond toe te laten. Deze motie werd met 38 tegen 3 stem men aangenomen. Zeven leden onthielden zich van stemming. Tegen de motie stemden- Nederland, Zwitserland en Portugal, terwijl België, Luxemburg, Cuba, Argentinië. Nicaragua, Peru en Venezuela zich van stemming onthielden. Niet aanwezig waren Finland, Para guay, Panama en Si am. Overeenkomstig deze uitspraak van de commissie, heeft de Assemblee van den Volkenbond gistermiddag in plenaire zit ting besloten, Sovjet-Rusland als lid op te nemen en een permanenten Raadszetel voor dit land aan de Raadstafel in te rui men. Van de 49 staten onthielden er zich zeven van stemming, zoodat de benoodig- de twee-derden meerderheid 28 bleek te zijn; deze werd ruimschoots bereikt, daar 39 landen vóór hebben gestemd. Toen daarop de Sovjet-delegatie de zaal was binnengetreden, hield de voorzitter een welkomstrede, waarin hij de hoop uitsprak, dat de toekomst zou leeren, dal de historische dag van 18 Sept. 1934 tol zegen voor den Volkenbond en de menscli heid geworden is. Er klonk een matig ap plan» in de zaal. ook toen Li twin o\ hierna voor het eerst het woord voer de in de Volkenbondsvergadering, omvoo de welkomstwoorden te danken. De ontvangst der Russen was vrij koel weer over de toekomst van Etiropa. Hij zegt hier n o.a., dat er niet de mins te poging wordt gedaan reken-ng te hou den met de bezwaren van bepaalde landen die den Europeeschen vrede voortdurend in gevaar brengen. Inplaata van te trach ten de bezwaren uit den weg te ruimen, doen de mogendheden die ze veroorzaakt hebben, niets anders dan verdragen slui ten, d e de onrechtvaardigheden doen voortbestaan. D;t stelsel voert onvermijde lijk tot oorlog. De oorlog zal slechts wor den uitgesteld tot het oogenblik. waarop de naties zich sterk genoegen voelen voor een poging om de rechtvaardigheid, die haar door de andere staten onthouden wordt, door geweld te verkrijgen. DE BOER EN DE WET. Een der meest recente problemen, waar voor de crisis den wetgever en tegelijk met hem alle belanghebbenden stelt, is de vraag, of het veroorloofd is den akkerbou wenden boe r te bevoorrechten ten koste van den veeboer. Het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft zich reeds duidelijk in de kwestie uitgesproken en daarmee den strijd van de veeboeren tegen de graanrechten ge opend. Het standpunt van genoemd be stuur is, dat het onbillijk is de veeboeren wel het grootste deel der gelden, die de schatkist noodig heeft om de crisismaat regelen ten uitvoer te leggen, te laten be talen en deze alleen te besteden voor toe slag op de graanprijzen. Steeds grooter wordt het aantal dergenen, die het stelsel, waarvan de veeboer het slachtoffer is, ver werpen en van de regeering gaan eischen dat men dat stelsel zal gaan herzien. De oogst is zeer mee gevallen, de prijzen van de akkerbouwproducten gaan hooger op. Wat voor reden kan er dan zijn, toch maar steeds de graanrechten te blijven beschou wen als een postje, dat alleen den akker bouw ten goede mag komen? Zelfs zijn er die algeheele afsohaffing van de graan rechten als het beste middel beschouwen, om uit het moeras te komen, vooral nu de beesten weer op stal komen en de veeboer ten bate van den akkerboer de hooge rech ten zal moeten betalen. In elk geval zal van de aanstaande algemeene vergadering van de Maatschappij voor Landbouw wel een krachtig© actie tot besteding van een deel der graanrechten direct ten bate van de veehouderij uitgaan. Het waarschijn lijkst is. dat dit standpunt een meerder heid zal kunnen vinden op de algemeene vergadering, daar de gunstige positie van den akkerbouw, voor 't grootste deei is te danken aan omstandigheden, waarvan het niet vast staat, dat ze zioh het volgende jaar zullen herhalen. Overigens is steun voor de veehouderij meer dan dringend noodig. Terwijl (Ie melkprijzen tegenvallen komt bovendien nog de tijding, dat, terwijl tot nu toe 80 millioen gulden steun werd verleend, dat bedrag met de volgende begrooting zal worden verminderd tot 1 millioen. Met de wijze, waarop deze steun wordt ver leend, is men nog altijd niet tevredeu, en we zouden keggen, als men de feiten hoort, met reden. Zoo wordt door de veeboeren zeer geklaagd over de gewoonte der Crisis- centrale, om. als een boer zelfs voor een kleinigheid van eenige centen te boek staat, hem eenvoudig geheele steun te ont houden. ook al heeft hij twintig koeien in de wei loopen. Het schijnt, dat de ge woonte van de ambtenaren is om, als De Koningin heeft gistermiddag ter ope ning van de Staten-Generaal de volgende troonrede uitgesproken: „Leden der Staten-Generaal. In deze tijden van zware beproeving, zoo voor het Vaderland als voor Mijn Huis, Mij wederom in Uw midden bevindend, is het Mij eene behoefte allereerst uiting te geven aan mijn warmen dank voor de tref fende bewijzen van genegenheid en ver knochtheid. die Ik gedurende de laatste maanden uit alle kringen van ons Volk heb mogen ontvangen. Meer nog dan een jaar geleden onder vinden ook wij de gevolgen van de geeste lijke en economische ontreddering, waar onder de geheele wereld heeft te lijden. De toestand van het bedrijfsléven zoo hier te lande als in Nederlandsch-Indië is zeer zorgwekkend. Alle bedrijfstakken ondergaan den druk der tijden; vele er van zijn zelfs zeer zwaar getroffen. De ver.' houdingen in de landen waarmee wij eco nomisch het nauwst verbonden zijn, doen voorts de vrees opkomen, dat nog zwaar dere druk te verwachten is. Voortbrenging, handel en verkeer zoeken tastend den weg in de wanorde van de tal rijke en vaak meest onverwachte verschui vingen op economisch gebied. Onder deze snel wisselende omstandig heden moet in het Regeeringsbeleid kracht gepaard gaan met behoedzaamheid en voorzichtige aanpassing. Onveranderd handhaaft de Regeering hare overtuiging, dat moet worden gezorgd voor gezonde publieke financiën. Daar ver hooging van de reeds zoo zwaar drukken de belastingen zonder gevaar voor ineen storting niet mogelijk wordt geacht, zullen de uitgaven, teneinde binnen de grenzen der beschikbare middelen te blijven, nog verder verlaagd moeten worden. Voorstel len om daartoe te geraken zijn in bewer king. Nu in het afgelopen jaar het resultaa. van onze politiek inzake de handelsver dragen niet geheel bevredigend is geweest en de vooruitzichten dienaangaande eer slechter dan beter zijn zal, met handha ving zooveel'mogelijk van onzen port steeds grootome aandacht raoeter. worden geschonken aan behouden verruiming van den afzet in h-»t binnenland. De aan het bedrijfsleven opgelegde en wellicht nc op te leggen erisisregelingen zullen tot het strikt noodzakelijke worden beperkt en niet langer d onvermijdelijk noodig worden g.handhapfd. Op verlaging van heffing, uit deze regeling voortge- blijft de aandacht der regeering onophoudelijk gevestigd. Voor Nederlandsch-Indië zal bij voort during worden gestreefd naar bevordering van den uitvoer en naar aanpassing van de productie bij de mogelijkheden van af zet. Ook de industrialisatie van dit deel van het Rijk zal, waar mogelijk, geleide lijk worden bevorderd. Het is verheugend, dat in het afgesloten zittingsjaar verschil lende maatregelen getroffen konden wor den. die Nederland in nauwere economi sche aanraking brachten met Neder landsch-Indië en Suriname; in die rich ting zal worden voortgegaan Voor Curacao, waar de financieele en economische toestand de tijdsomstan digheden in aanmerking genomen vrij gunstig kan worden genoemd, bleek de mo. gelijkheid van soortgelijke maatregelen nog niet aanwezig te zijn. Met groote bezorgdheid voor de töe- komst der menschheid moet worden vast gesteld, dat bijna allerwegen de drang naar sterke bewapening herleefd is. De Regee ring zal doen wat binnen haar vermogen ligt om mede te werken aan de beteugeling van dat streven. Zij is echter tevens ver plicht met dit verschijnsel rekening te hou den bij de uitvoering van hare aanvanke lijke voornemens met betrekking tot de na tionale verdediging. De talrijke en zware tegenslagen op eco nomisch gebied, gepaard aan verschillen de gebeurtenissen op ander terrein, roe pen licht geestelijke verwarring te voor schijn. Des te meer is het noodzakelijk, dat de Regoering zoo hier te lande als in de overzeesche gewesten ernstig aan dacht blijve schenken aan handhaving van de zedelijke volkskracht en aan ver sterking van de eendracht des volks, op dat het vastberaden stand houde te mid den der beproevingen. Wie zich toeleggen op het zaaien van wantrouwen en verdenking, wie het gezag der overheid ondergraven, zijn werkzaam tot verderf van het land en zullen met beslistheid worden wederstaan. Veel zal in het komende zittingsjaar wedebom van Uwe werkkracht worden gevorderd. Jn dp onwrikbare overtuiging, dat het Geloof in Gods Almacht ons Volk den noodigen levensmoed geven kan en met de bede, dat het Hem behagen moge Zijn zegen te schenken op Uwen in een drachtige toewijding aap het Vaderland te volbrengen arbeid, verklèar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend". iemand iets schuldig blijkt, gen streepje of zoo iets achter zijn naam op de lijst te zet ten, dat beteekent, dat hy als wanbetaler geen steun meer krijgt. Er is dan nie mand, die vraagt of de schuld misschien door onwetendheid of door of een of an der verzuim is ontstaan. Schuld iR schuld, ook al bedraagt de schuld maar een dub beltje. Ieder weldenkende zal natuurlijk toegeven, dat het niet aangaat, om iemand voor zoo'n luttel verzuim zoo zwaar te straffen. Een andere toestand, die de mogelijk heid lot ergerlijke fraude met de levering van varkens aan de Central© overlaat, is het volgende. De levering van varkens ge schiedt volgens een lij«t, waarop de na men van do houders van geschikte var kens zijn genoteerd. Gewoonlijk duurt de aankoop door den zaakvoerder langer dan met de wenschen van den boer overeen komt. Nu wil het wel eens gebeuren, dat bij zoo'n boer een koopman komt, die in teresse heeft voor varkens. Je hebt al zóó lang gewacht op den zaakvoerder. Mis schien duurt het nog wel een jaar. Wat moet je voor je varkens hebben? De koop wordt gesloten. Maar een paar dagen daarna kamt de zaakvoerder met de bood schap. dat de varkens geleverd kunnen worden. De boer naar den koopman en de ze is dan wel bereid, om de varkens tegen een deel van de winst weer terug te ge ven aan den boer. Dat er kwade trouw in het spel is van de zijde, dan natuurlijk van den zaakvoerder, zal wel in de meeste ge vallen niet te bewijsen zijn en doet ten slotte ook niets af san de waarheid, dat een boer op deze wijs de voordeelen, die de wet hem toekent, kan komen te der ven. Andere moeilijkheden heeft de- geen, die als teler en tevens als koopman van varkens te boek staat. Te Gbrcum is ten minste onlangs een tiental varkens, waarvan het vermoeden bestaat, dat ze niet door den leverancier zijn geteeld, maar op de markt te Gouda gekocht, tot het laatst blijven liggen en met verdere re sultaat, dat de zaak zal worden onder zocht. In theorie zit het prachtig in el kaar met de oormerken, maar de prac- tijk schijnt het toch nog wel eens moeilijk te maken, vast te stellen, waar een var ken vandaan komt. Trouwens, hoe bezwaarlijk een onder zoek is als de ambtenaren er aan te pas komen, bleek wel .door het geval van de twee runderen, die voor Dalem bestemd, naar Dalen in Drenthe gingen. De bees ten waren daarmee natuurlijk zoo zoek, als ooit 'n speld in een hooiberg zoek ge weest is. Wat een getelefoneer het al niet gekost heeft, om de ministorieele ambtena ren over te halen hun papieren eens na te kijken, is bijna niet te beschrijven. Uit die paar voorbeelden blijkt al, dat, als de veeboer op papier zekere bijstand verzekerd is, er nog wel het een en ander ontbreekt, als het aankomt- op de werke lijkheid. DE TEXTIELSTAKING IN AMERIKA Een „ultimatum" van Gorman. Gorman, de leider van de toxtielarbei- dersstaking in de Ver. Staten, heeft eon ultimatum gepubliceerd, waarin hij ver- verklaart dat indien de textielstaking met nog deze week geregeld zal zijn, een op roep gericht zal worden tot alle andere industriebedrijven om te staken Onlusten ta Manilla. Te Manilla hebben eenige bonderden stakende landarbeiders de polity'-agenten aangevallen, die de werkwilligen n be scherming namen De agenten werden zoo bedreigd dat zij naar de sc i eavapons moeeten grijpen. Twee stake-s werden ge dood. 19 gewond, waarvan 5 zwaar. De pr.litie kreeg bericht dat de ontevreden lar daibeiders tezamen met communisten het hoofdbureau van politie wilden be-, stormen. Amerikaansche bondstroepen zijn toen gealarmeerd en worden in het ge bouw gereed gehouden. DE KINDERVERLAMMING IN DENE MARKEN. In verband met de verdere uitbreiding van de spinale kinderverlamming in De nemarken, heeft de overheid ook het gym nasium te Hadersleben gesloten. Verder werden alle scholen in Gravenstein geslo ten. Op het oogenblik zijn in Apenrade 27 personen door de ziekte aangetast en in het ziekenhuis opgenomen, in Tonderburg zijn 17 gevallen vastgesteld. Soldaten zijn in barakken onderge bracht. In de stad Middolfart moeten alle kin-I deren worden ingeënt met entstof uit het bloed hunner ouders. HOOGE AMBTENAREN ONTVOERD. Een troep opstand el ngen en bandieten in Mantsjoekwo is er in geslaagd uit Tsjangtsoen, een der hoogste politieambte naren, generaal Tsjang Er-sjoe met twee andere hooge ambtenaren, te ontvoeren. Zoowel van de bende als van den ontvoer den generaal ontbreekt ieder spoor. Groote afdeelingen politie en gendarme rie zoeken de omgeving der stad af. In politieke kringen verluidt, dat deze ontvoering in verband staat met den brand op het paleis van keizer Poe-ji. In een opvallend artikel in de „Daily Mail" geeft lord Snowden, zijn meening De opening der Staten-Generaal.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 3