TYPHOON TEISTERT JAPAN. Predikbeurten Stadsnieuws Rechtszaken Sportnieuws j~ Telêgram^^ j Nieuws in een paar regels i Marktberichten BurgerlijkeStand O.K.K. Ammerstol. Doordat de muz'ekverecn. O.K.K. een kwijnend bestaan lijdt, en er geen repetities meer gehouden worden, blijft Ammerstol ook verstoken van de zo meravond-concerten van deze vereeniging. Als deze vereeniging verdwijnt, gaat er ook een stukje historie in deze gemeente teloor, daar zij in vroegere jaren, tal van eerste prijzen wist te behalen 'n hooge af- deelingen. Het is te hopen dat het zoover niet komt en de hand nog eens flink aan de ploeg wordt geslagen, om de vereeni ging te redden. Berkenwoude. Het vastgestelde concert van het fanfarekorps „D H.T.S.G." is Za terdag wegens het ongunstige weer uitge steld. De door het bestuur vastgestelde naamlijst voor hen, die in tijd van wa tersnood naar de dijkkeeringen worden opgeroepen, bevat 27 namen, met als hoofdlieden W. Huisman, en A. J. Scheer. Die van den polder Zuidbroek 12 namen met als hoofdman G. Mardaniël. Lekkerkerk. De uitslag van de veiling is als volgt; Aangevoerd 6000 eieren, die ver kocht werden: de kipeieren voor f 3,50 3,75; de heneieren f 2—2,25, de eendeieren f 33,25, alles per 100 stuks. Spékhoonen le srt. 5—6 ct., 2e srt. 3—4 ct., snijboonen 68 ct., stekboonen 35 ct., pri boonen 5—8 ct., dubbele stoelboonen 08 ct., komkommers 23 ct., meloenen le srt 6—8 ct., 2de srt. 4—0 ct., 3de srt. 2-i ct.; andijvie 22Vs ct., postelein 46 cl.. Souvenir du Congres 67 ct.; "Willij duchèsse 4—6 ct.; transparant appelen le .srt. 6-8 ct.; 2e srt. 4-6 ct.; boterperen 5-6 ct.; maagdeperen 5-6 ct.; roode kool 6-8 ct.; savoye kool 6-8 ct.; kaas 21-22 ct. Geen klokgelui! Nleuw-Lekkerland. Aan df raad is een adres gericht met het verzoek trni het klokluiden bij begrafenissen in 't vervolg af te schaffen. Blijkens afkondiging is de gewijzigde verordening op de heffing van begraaf- rechten koninklijk goedgekeurd. De be- graafrechten zijn daarmee verdubbeld. Groot-Ammers. Op de O. L. school is de vereenvoudigde schrijfwijze (spelling Mar- ehant) heden ingevoerd. "Wegens 'zijn benoeming tot hoofd der O. L. school te Austerlitz, gemeente Zeist, heeft de heer Vlastuin. hoofd der O. L. school alhier, eervol ontslag aange vraagd. Noordeloos. Aan de bijz. school is tot kweekeling met acte aangesteld de heer F. Brand te Giessendam. Candidaat Houtman, hulpprediker te Enschedé, die het beroep naar de Geref. Kerk alhier heeft aangenomen en in 't laatst van October of begin November zijn intrede hoopt te doen, zal Woensdag van 'zijn gemeente te Enschedé afscheid nemen. Ten postkantore ligt als onbestel baar een brief welke belanghebbenden te rug kan halen, met erop vermeld: „Coöp. Restaurant 2. Spoed. 38.7181". Poststem pel 12 Sept. Ouderkerk a.d. IJssel. Tot kweekeling met akte aan de Chr. School II aan de Lageweg, hoofd de heer M. Vlasblom, is voor tijdelijk benoemd d. heer G. F. Gou- driaan. Het bestuur van de Polder Kromme, Beer en Zijde hield Vrijdag herschouw »ver de tot haar ressort behoorende wate ringen en vlieten. De bij de schouw gecon stateerde verzuimen en gebreken, 37 in getal bleken thans hersteld. Benoemd. Oud-Alblas. De heer J. C. Jonenèel, voorheen ambtenaar dezer gemeente, na dien volontair ter gemeentesecretarie van Nieuw-Lekkerland en thans gemeente-ont vanger van Zelhem, is benoemd tot secre taris der gemeente Kockenge. Verloting. Stolwijk. Bij de Zaterdagavond gehou- len trekking van de verloting ten bate der voetbalclub S.S.V. vielen de hoofdprijzen ten deël aan A. Berkouwer te Berkenwou de; L. Anker alhier en P. Jager alhier. Zij wonnen xesp. den len pr., heerenrijwiel; 2en prijs theemeubel en 3en prijs rendule- etel. Er waren 1000 loten en 80 prijzen. Streefkerk. Zaterdag hield de postdui- venvereeniging „Luchtexpres" Streefkerk —Groot-Ammers, een wedvlucht mjt 25 duiven van Libramont, afstand 224.9-2 K.M. De duiven werden gelost 11-30 uur. Aankomst eerste duif 2.19.25 uur. De prij zen wonnen: 1 en 9 B. Burggraaf, 2 en 6 B. Simons, 3, 5, 7 en 10 A. Simons; 4 en 8 Joh. Streef. De vereeniging zal Maan dag 1 October' a.s. haar eerste jaarverga dering houden. De uitslag van de wedvlucht door de postduivenvereeniging „De gevleugelde bo de", eveneens uit Libramont, was als volgt: deelname 13 duiven. Les 11.30 uur. Aankomst eerste duif 2.17.11 uur. Prijs winnaars: 1. A. Stuurman; 2 en 7 W. L. Schippers; 3 en 8 H. van Meekerk; W. de Bruyn; 5 en 6 G. Ansink. Bij de postduivenvereeniging „De Ge vleugelde bode" werden kampioen: oude duiven, africhting Orleans, kampioen duif A Stuurman; kampioenhok II. van Meer kerk; jongeduiven, africhting Arlon, kam pioen duif A. Stuurman; kampioen hok W L. Schippers; oude en jonge duiven, af richting Libramont, kampioen duif en kampioen hok A. Stuurman. Het crisis-comité zal tijdens de na tionale inzamelingsweek van 310 Octo ber een collecte langs de huizen houden. Gevonden: een colbert. Inlichtingen bij den veldwachter. Tienhoven. De gemeenteveldwachter heeft proces-verbaal ogemaakt tegen R Kouwenhoven, wegens mishandeling van L. v. d. Leeden. Zwanenzang. IJsselstein. Het muziekcorps „Excelsior" zal Dinsdagavond bij gunstig weer vooj* het laatst van dit jaar in de tent op het Kronenburgplantsoen een concert geven. LUCHT AANVALLEN. IJsselstein. Voor een stampvolle zaal hield gisterenavond in Concordia de heer A. W. Leeflang, reserve luitenant van spe ciale diensten te Utrecht een lezing over luchtaanvallen. Deze bijeenkomst werd met een hartelijk woord geopend door den bur gemeester, terwijl een inleidend woord werd gesproken door den heer C. A. Prins luit. generaal der artillerie te Utrecht en commandant van de luchtverdediging kring UtrechtSoesteTberg. Dè heer Leef lang hield een zeer interessante lezing, die aandachtig werd aangehoord. Van de ge legenheid tot vragen stellen maakte de heer A. Peek, brandweerman, gebruik. Een groot aantal personen gaf zich op om op 4 October, wanneev in deze gemeente als zoodanig een oefening zal Worden ge houden, behulpzaam te zijn. De muziekvereeniging „Amicitia" zal Zaterdag door de gemeente een rondgang maken, waarbij tevens een collecte zal worden gehouden ten bate der vereeni- gingskas. Onstandvastige trap. IJsselstein. Terwijl de heer J. van D. bezig was op een trap peren te plukken in zijn tuin achter zijn woning, gleed, toen hij op de bovensta trede stond, de trap onderuit. Hierbij kwam Van D. zoodanig te vallen, dat hij een arm brak en zich in zijn gezicht ernstig verwondde, zoodat ge neeskundige hulp noodzakelijk was. werpen zijn inlichtingen te bekomen l.et Bureau van Politie: Een hengel. Aan komen vliegen: een kanarie. NIEUWE VLIEGMACHINE. NED. HERV. KERK. Beroepen naar Gouderak Candidaat T. H. Oosténbrug te Genemuiden. Bedankt vaor Ouddorp Z-H.) Ds. J. Spelt te Molenaarsgraaf. NED. HERV. KERK. BERGAMBACHT. Voor de Uitgetrede- nen uit de Ned. Herv. Kerk hoopt a.s. Dinsdag 2 öSeptember, 'a avonds 7.30 uur, voor te gaan Ds. Da Jonge, van Kampen. BLESKENSGRAAF. Woensdag 26 Sep tember, 's avonds 7.45 uur, Ds. .P Zandt, van Delft. WIJNGAARDEN. Donderdag 27 Sep tember, 's avonds 8 uur, Ds. J. Spelt, van Molenaarsgraaf. OUD GEREF. GEM. ALBLASSERDAMs Gebouw Polderstraat Dinsdag 25 September, 's avonds 7 uur, Ds. B. Toes, van IJsselmonde. Gebouw Kinderdijk. Dinsdag 25 Sep tember, 's avonds 7 uur, Ds. N. van der Kraats, van Den Helder. GAPELLE a.d. IJSSEL. Lokaal Berm- weglaan. Woensdag 26 Sept., 's avonds 7.15 uur, de heer H. Vlot. GEREF. GEMEENTE. ALBLASSERDAM. Donderdag 27 Sep tember, 's avonds 7 uur, Ds. J. Hofman, van Krabbendijke. CHR. GfcREF. KERK. NIEUW POORT. Donderdag 27 Septem ber, 's avonds 7.30 uur, Ds. De Boer, van Arnhem. D. 0. S. De kille en regenachtige herfstavond van Zaterdag heeft veel afbreuk gedaan aan het effect van de gymnastiek-uitvoe- ring die D.O.S. dien avond heeft gegeven op het voormalige exercitieveld aan den wal. De vèreeniging trof het nog niet on gunstig toen ze om kwart over 6 een rondgang door de stad maakte. In keuri ge orde, als altijd, ook onder de vele nog zeer jeugdige leden, marcheerde ze door onze straten. Het is telkens weer een lust haar zoo voorbij te zien trekken. De uitvoering zelf had ondanks het on aangename weer nog vrij veel belangstel ling, die ze dan ook verdiende. De heeren lieten interessante vrije oefe ningen zien, die niet van humor waren ontbloot en voorts fraaie verrichtingen aan brug en rekstok. Zeer in den smaak vielen de boeren dansen, door de dames- en de meisjesle den. Ze werden keurig uitgevoerd, doch door de vroeg invallende duisternis kwam het laatste gedeelte niet geheel tot haar recht. Des te welkomer was die omstandigheid daarentegen met het oog op het laatste nummer fakkelzwaaien, eveneens door de dames en de meisjes. Het maakte een heel aardig effect, dat het publiek blijkens het luid applaus aan het einde, zeer op prijs stelde. Inmiddels was de regen steeds dichter gaan vallen en T.A.V.E.N.U.. dat Woens dagavond nog zoor geschikt weer had ge troffen bij haar mooie concert op den Dam en dat toen dan ook een flinke schare muziekminnenden om de tent zag ge schaard, was nu genoodzaakt haar voor genomen muzikalen rondgang te doen hervallen POLITIE-DIPLOMA. De heer A. J. van Grootheest is bij het te Amsterdam gehouden examen, afgeno men door den Alg. Ned. Politiebond, ge slaagd voor het politie-diploma. HET GROENE KRUIS. Woensdag is het de dag van de Groene- KruiscoUecte. Eenige jongedames zullen dan in de stad het speldje te koop aan bieden, welks opbrengst noodig is om de kas van deze nuttige vereeniging te steu- ""o'ok Het Groene Kruis lijdt onder de 1 moeilijke tijden, maar het werk van deze vereeniging, dat geen lure doch dringen de noodzaak is, zien we niet gaarne ver slappen. Daarom mag onder deze omstan- I digheden de speldjesdag zeker bu een ieder worden aanbevolen. I GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent onderstaande gevonden voor- KANTONGERECHT GOUDA. Volledige uitspraken van 19 September. Pol. Verord. Moordrecht; G. L. v. d. D. te Zevenhuizen f 2.50 subs. 1 d. h. Visscherijwet: J. v. d. L. en G. V. te Rotterdam, ieder 2 maal f 1.50 subs. 2 maal 1 d. h. v.v. peur; J. B. te Rotterdam 2 maal f 2.50 subs. 2 maal 1 d. h. v.v. peur; W. H. A M-, J. J„ C. J. van D-, G. S. en W. van der M„ allen te Rotterdam, Leder f 2.50 subs. 1 d. h. Alg. Visscherijreglement voor de bin nenwateren: A. J. W. en E. B. 'te Rotter dam, ieder f 2.50^ubs. 1 d. h. Crisiszuivelbesluit: P. N. te Ouderkerk a.d. IJssel^f 50 subs. 5 d. h. Motor- en Rijwielwet: J. A. G. te Krim pen a.d IJssel f 10 subs. 2 d. h. en f 2 50 suhs. 1 d. h. Vleeschkeuringswet: C. R. te Vlist f 50 subs. 10 d. h. Motor- en Rijwiel wet; D. v. d. L. te Gou da f 15 subs. 3 d. h. Melk besluit: J. de G. te Haastrecht f 50 subs. 5 d. h. Motor- en Rijwielregl.: A. T. te Wad- dinxveen f 3 subs. 1 d. h. Art. 453 Wetb. van Strafr.: W. P. te Gouda en H. K. te Boskoop, ieder f 6 subs 2 d. K;»J. C. D. te Stolwijkersluis 5 da gen principieele hechtenis. Motor- en Rijwielregl.: A. G. van D. te Oudewa,ter f 1.50 subs, 1 d. h.; J. van K. te Gouda f 3 subs. 1 d. h. Spelt te Molenaarsgraaf De, Franschman Paul Dupuis de Rolle- gem, oud-oorlogsvlieger, heeft na jaren lange studiën een nieuw vliegtuig uitge vonden, dat gebaseerd lijnde op de aero- Thermo-dynamische voortdrijving zonder schroef, zonder motor en zonder vleugels kan vliegen. Op onze foto de uitvinder met de maquette van het toestel. dan behoeven de tweede elftallers geen vrees te koesteren voor de onderste plaats en zal nog een uitstekende plaats op de ranglijst kunnen worden ingenomen „Olympia III" verscheen in het veld met verschillende oud eerste elftal spelers en deze heeren bleken voor dit elftal nog best te gebruiken krachten te zijn. Het vierde elftal heeft de derdo neder laag te pakken en wel te Gouderak tegen „Gouderak II". Die uitsla* is zeer geüat- tered voor de Gouderakkers en het ver toonde spel door de vierde elftallers geeft «reden tot tevredenheid en als men in deze combinatie blijft spelen, dan kan succes niet uitblijven. Het thans vertoonde spel was veel beter aan de vorige week. „Gou derak" verdiende de overwinning volko men. De Schoonhovenaren waren echter tegen de flink gebouwde Gouderakkers niet opgewassen, maar hun spel stak toch zeer gun&tig daartegenover af. Alles bijeen, was het geen gelukkige dag voor „Sportclub". De uitslagen van de 4e klasse D van den K.N.V.B. zijn: Schoonhoven—D.G.V. 23. MoordrechtGouderak 42. WaddinxveenLekkerkerk 62. De stand in deze afdeeling is thans: pt. VOETBAL DE WEDSTRUfcN VAN GISTEREN. Teleurstellende dag voor „Sport club". Verdiende overwinning ning voor „D.6.V.". „Sport club II" nog ongeslagen. Schoonhoven. OoK den tweeden wed strijd heeft „Sportclub I" verloren, en nog wol op eigen terrein. Het was ook nu weer voor de Blauw-Witten een goede les. hoe men het spel moet spelen, en de Krimpenaren gaven indeze het juiste voorbeeld. Snel en opên spel, daarbij een goed steunende middenlinie. Gedurende don geheelen wedsrtijd werd dit spel ge-, speeld en de verdediging van „Sport club" werd dan ook voortdurend uit el-' kaar gerukt. Elke aanval van „D.C.V bleek gevaarlijk "en „Sportclub" wist er maar niet toe te komen, het juiste tegpn- spol te vinden. „D.C.V." Beschikt over oen uitstekende en snelle ploeg, waar alleen de beide achterspelers wel de minsten z Toeh heeft „Sportclub" oen goede kans gehad, immers het behaalde oen 2—0 voorsprong, maar ook dezen hoeft „Sport club" niet welen te handhaven, want ge leidelijk liep „D.C.V." den achterstand in en in de tweede helft wist „D.C.Vden stand op 2—3 te brengen en won dan ook verdiend. Over het tweede elftal kunnen we eens- deel tevreden zijn, door het gelijke spel te gen het eveneens nog ongeslagen „Olympia III" te Gouda, maar daarentegen hebben de tweede elftallers verschillende kansen voorbij laten gaan, om de stand in hun voordeel om le zetten, de doeiverdediger van „Olympia" bleek onpasseerbaar. Nu moesten de Blauw-Witten zich met pen ge lijk spel tevreden stellen. De prestaiie is uitstekend en als men zoo blijft spuien. gesp. gw. gl. vrl. v.t. T—5 2—2 47 O—O D.C.V. 2 2 0 0 Haastrecht 110 0 Waddinxveen 2 10 1 Gouderak 2 10 1 Moordrecht 2 10 1 Dilettïnt 10 10 Lekkerkerk 3 0 11 Schoonhoven 2 0 0 2 Bosk. Boys 0 0 0 0 Over'de wedstrijden het volgende: „Sportclub I"—„D.C.V. I" 2—3. „Sportclub" hegon met den wind in den rug en bad reeds na twee minuten succes, toon de „D.C.V."-verdediging de bal slecht wegwerkto en de middenvoor or 1—0 van maakte. Gesteund door den wind bleef „Sportclub" in de meerderheid en toen na zes minuten spelens de linksbinnen een uitstekende pass gaf aan den rechtbiunen, schoot deze hard in (2—0). Alzoo een be moedigend begin, en ieder dacht reeds, dat „Sportclub" een finke overwinning zou gaan behalen, maar „D.C.V." dacht er an dera over, en begon geweldig aan te pak ken, waardoor zij „Sportclub" terugdrong en „D.C.V." had momenteel het beste van het spel. Toch scheelde het maar weinig, of „Sportclub" had haar voorsprong ver groot, maar op het uiterste nippertje wist de „D.C.V."-vcrdediging erger te voorko men. Toen een klein half uur gespeeld was ondernam do rechtervleugel van „DG V een aanval, waaruit een goede voorzet volgde, en deze werd onhoudbaar inge schoten (2—1). Dit ontmoedigde de Schoonhovenaren en hun spel werd ze nuwachtig. Het verwonderde dan ook nie mand, dat de hardwerkende Krimpenaren in deze periode gelijk 2—2 wisten te ma ken. Het spel van „D.G.V." was nu on tegenzeggelijk beter, en vooral sneller. Voor de rust werd echter niet meer doelpunt. De tweede helft begon „Sportclub" met een paar goede aanvallen, doch de afwer king daarvan liet te wenschen over. Toch was het ploegverband bij onze stadgenoo- ten beter dan voor de rust en in tegen stelling daarvan van de bezoekers iets minder. D© strijd ging nu ongeveer gelijk op, maar onverwachts met een zeer ver schot namen de „D.G.V."-ers de leiding (2 3). Na een kleine inzinking van beide partijen, herleefde het pittige spel en voor oen verandering werd een paar rflaal kei- hard tegen de lat geschot. De laatste tien minuten zetten de Blauw-Witten nog eens geducht op, doch vorde'r dan eenige scho ten wisten zij het niet te brengen en veel kans gaf de versterkte D.C.V."-verdedi ging ook niet meer en zoo eindigde den 1 wedstrijd met een kleine overwinning voor I „D.C.V.", verdiend door vlugger spel en moedig volhouden. Ook nu weer was de leiding van scheidsrechter Van der Mar^, van Vlaardinger-Ambacht, uitstekend. „Olympia IM"—„Sportclub II" 0—0- De Gouwenaar trapten af en onderna men de eerste aanvallen, welke echter door de „Sportclub"-verdediging werden onderschept. Toen bij een aanval van „Sportclub" de bal bij den rechtsbinnen belandde, brak deze door, maar zijn schot faalde jammerlijk. „OlThnpia", goed ge steund door haar middenlinie, waarin Piersma nog een uitstekende partij vertolk te, viel voortdurend aan, maar de verde diging van „Sportclub" gaf geen kans. On ze stadgenooten begonnen zich wat los te werken en ondernamen een paar goede aanvallen, die niet van gevaar ontbloot waren. Eenmaal ontkwam het doel van „Olympia" aan een zeker doelpunt, toen de linksbuiten van „Sportclub" maar voor het intrappen had, maar deze bleef staan, meenende, dat er gefloten was. Na de rust nam „Sportclub" het spel geheel in han den, maar op onbegrijpelijke wijze bleven doelpunten uit. Als het onze stadgenooten in deze periode wat mee gezeten had, dan had de stand reeds minstens 3—0 kunnen staan. De tijd verstreek en aan beide kan ten werd hard gewerkt voor het winnende doelpunt. Kort voor het einde kreeg de middenvoor van „Olympia" nog een uit stekende kans, maar zijn keihard schot wist de „Sportclub'-doelverdediger schit teren te stoppen. Met „Sportclub" in den aanval floot scheidsrechter Bruyniks, van Gouda, die correct leidde, einde. De wed strijd werd in een zeer vriendschappelijke verh#ding gespeeld. „Gouderak II"—„Sportclub IV" 5-0. Met „Gouderak" in den aanval, speelde het eerste kwartier zich af, maar toen „Sportclub" zich wat ingespeeld had, ging de srtijd volkomen gelijk op. Van do aan vallen van „Gouderak" ging echter meer kracht uit en na pl m. 20 minuten spelens kwam het eerste doelpunt, spoedig ge volgd door een tweede uit een strafschop. Voor de rust kwam, had „Gouderak" den stand op 30 gebracht. Ook in de tweede speel helft vertoonde zich hetzelfde apel- beeld als voor de rust. „Sportclub" wist goed stand te houden, doch de aanvallen brachten niet het verdiende succes. „Gou derak" was gelukkiger, want toen het ein de kwam. had het den stand op 50 ge bracht. De vierde elf taller hadden beter verdiend. Ammerstol. Zondag was het roor de Ammerstolsche voetballers een goede dag daar alle drie elftallen met een overwin ning uit het strijdperk kwamen. Het 2e elftal bond den strijd aan tegen Geel- Zwart 2 en wist te winnen met 3—1. Deze wedstrijd was voor de 3e kl. G.V.B. Het eerste elftal speelde zijn eerste thuiswedstrijd tegen Gouda 4 en toonde daarmede, hoewel het nog wel het een en ander moet leere», dat zij het eerste klas seschap wel waard is, door met 31 te winnen. Het derde elftal trok ook voor de Se kl. G.V.B. naar Bergambacht 3 en wist njet 4—0 te winnen. Ameide. Zondagmiddag speelde het eer ste voetbalelftal een competitiewedstrijd voor den U.P.V.B. tegen Bunnik I, welke qindigde in een 43 overwinning voor Rohda. Ruststand was 11. De wedstrijd was nogal forseh van beide zijden, waar het feit, dat bij Rohda 2 en bij Bunnik 1 verschillende spelers moesten worden ver vangen, wel een bewijs van id. Bergambacht. Op zeer overtuigende wij ze behaalde het eerste elftal van „De Zwa luwen" zijn derde achtereenvolgende over winning voor de competitie van den G.V. B., en wel op „Lekkerkerk II", gespeeld in Lekkerkerk. Uitslag 13. Een groot aandeel in het succes had de keeper van „De Zwaluwen II" in de 21 overwinning aan Bergstoep op „Lekker kerk III". •Tenslotte moest het derde elftal het loodje leggen tegen „A.V.V. III" uit Am merstol; het verloor met 04. Toch zijn er voorteekenen die er op wijzen, dat het ook bij „De Zwaluwen III" in de toekomst wel beter zal gaan. Groot-Ammers. De voetbalvereeniging Groot-Ammers I speelde Zondag een com petitie-wedstrijd togen Dillettant II van Krimpen a.d. Lek. Groot-Ammers won met 2—1. Denzelfden dag speelde Groot-Ammers II een competitiewedstrijd tegen Ammer stol II op het terrein van laatstgenoemde club. Ammerstol won met 31. Lekkerkerk. De voetbaluitslagen van on ze clubs zijn als volgt: L.F.G. I tegen Waddinxveen I 26. L.F.C. II tegen Bergambacht I 1—3. L.F.G. III tegen Berg&mbacht II 1—2. Voor onze clubs dus een slechte dag. Noordeloos. Zaterdagmiddag speelden de N.F.C. junioren op eigen terrein'tegen de Geel-Zwart junioren van Groot-Am mers. De uj^slag was 63 voor Geel- Zwart. 's Avonds speelde N.F.C. I, eveneens op eigen terrein, tegen H.V.V. 2 van Hoog- Blokland, waarbij geen doelpunten werden gemaakt (00). Nieuw-Lekkerland. Zaterdagmiddag speelde op het terrein alhier Excelsior IH tegen Geel-Zwart III van Groot-Ammers. won met 21. DE RAMP IN DE CRASFORDMIJN. NOG SLECHTS 10 LIJKEN GEBORGEN. LONDEN, 24 Sept.11 Uit Wrexham wordt gemeld, dat men uit de mijn Cras- rord slechts 10 lijken heeft kunnen bergen, waaronder 2 van leden van de reddings brigade. Vannacht beeft men de overle vende mijn-pollies naar boven gebracht. Mijnwerkers zijn thans bezig het branden de mijn-deel door een dwarsmuur van te gels en zand luchtdicht af te sluiten. Het aantal slachtoffers wordt op 260 gesteld. DE MARINE MANOEUVRES. Strijd tusschen rood en blauw. DEN HELDER, 24 Sept. De jaarlijk- scbe groote wapenschouw van de marine is begonnen. De deelnemende booten zijn Zondagavond de haven van Nieuwediep uitgeloopen met uitzondering van de K. en 0. onderzeebooten, die eerst vanmorgen 4 uur zee kozen. De partijen worden voor gesteld door de kleuren rood en blauw, met blauw als de Nederlandsche strijd kracht. KEERT VON PAPEN TERUG? "WEENEN, 24 Sept. Van bevoegde zij de werd gisteren verklaard, dat binnenkort aan de missie van Von Papen te Weenen een einde zal komen, door zijn formeele terugtrekking Uit deze functie. Hitier zou het nutteloos achten, Von Papen nog lan- ?er te Weenen te laten, nu de Oostenrijk- sche regeering geen teekenen geeft, dat ze Duitschland ook, maar in eenige mate te gemoet wenscht te komen. O'DUFFY'S OPVOLGER. DUBLIN, 24 Sept. De Iersche oud-mi nister-president Gostgrave. is niet gekozen tot opvolger van O'Duffy als president van de Vereenigd Ierland partij, doch zal die positie waarnemen, tot in Februari een nieuwe president is gekozen. HANDELSVERDAG NEDERLAND— TURKIJE. GONSTANTINOPEL, 24 Sept. Te An kara is het handelsverdrag tusschen Ne derland en Turkije onderteekend. NA DE TEXTIELSTAKING IN DE VEfl. STATEN. WASHINGTON, 24 Sept. Naar aanlei ding van de hervatting van de werkzaam heden in de textielindustrie verklaarde Gorman, dat de vakveroenigingen zouden trachten het zoover te brengen, dat elke arbeider in de textielindustrie zijn kaart als vakvereenigingslid ip de zak zou heb ben. Het resultaat van de staking heeft de gelegenheid hiertoe geopend. De staking beteekent een verlies van 15 millioen dol lar aan loonen voor de arbeiders, van mil- lioenen dollars voor de werkgevers en een hevige schok voor de herstelbeweging, af gezien nog van de dooden en gewonden. DE AFFAIRE LINDBERGH. Echtpaar Lindbergh naar New- York. WASHINGTON, 24 Sept. Charles Lind bergh en echtgenoote zijn gisteren in stil te per vliegtuig naar New-York vertrokken om geconfronteerd te worden met Haupt- is eindelijk overeenstemming bereikt over den prijs voor den verkoop van den Chi- neeschen Oosterspoorweg. De prijs be draagt ongeveer 50 millioen dollar. Aanvankelijk schenen de autoriteiten van New-Jersey voornemens te zijn geweest, de Uitlevering van Hauptmann aan de staat New-York te verzoeken, thans heeft men hiervan afgezien. VOOR DEN OOST-CHINEESCHEN SPOORWEG. De prijs vastgesteld. TOKIO, 24 Sept. Tusschen de vertegen woordigers van Rusland en Mandsjcerije DE GEVAARLIJKE PIER. Roekelooze verdronken. De pieren aan het strand zijn altijd ge vaarlijk, vooral bij stormachtig weer, als de golven er over heen slaan. Daarom staan er borden op met de waarschuwing niet Ye ver te gaan. Maar altijd zijn er menschen die zich hier niet aan storen en dit heeft Zondag weer een droevig onge luk veroorzaakt. De heer J. P. van Hoe ven uit Amsterdam begaf zich te IJmui- den op de Zuiderpier met nog andere per sonen. Plotseling greep een krachtige golf v. d. Hoéven en sleurde hem de zee in. Hij zonk direct. Een reddingsboei richtte niets uit. De kustwacht stelde zich in verbinding met een reddingsboot, welke spoedig de haven verliet. Alle reddingspogingen wa ren echter tevergeefsch, het slachtoffer werd niet gevonden. EEN NIEUWE ROBINSONFABRIEK. Op 21 Juli brandde de groote Robinson schoenfabriek van de N.V. Schoenfabriek te Nijmegen, geheel af. Met spoed, op Amerikaansche manier is men evenwel direct begonnen een nieuwe op te richten en in verbazend korte tijd is men zoo ver gevorderd dat het gebouw weldra klaar zal komen. De fabriek wordt 2 maal zoo groot als de oude. De machine-installatie, die uit do allernieuwste machines bestaat zal voldoen aan allo eischen van den tijd. Eerst 6 Augustus is met d$n bouw be gonnen en thans reeds is men zoo ver ge vorderd, dat over een maand de schoenen weer afgeleverd zullen worden. GEMODERNISEERD. De panden van de N.V. Modemagazijnen v.h. Gebr. Lampe, gevesitgd aan de Hoog straat, hoek Spui, te Rotterdam, zijn ver bouwd en Woensdag heropend. Zoo oud als deze zaak is in jaren (ze is een eeuw geleden opgericht), zoo jong is ze in haar daden. Dat blijkt herhaaldelijk ui», de eta lages en de reclames, die telkens weer ver rassen door aantrekkelijke nieuwigheden en frisSche ideeën en die laten zien, hoe volkomen de zaak zich bij de snel wisselen de smaken en omstandigheden weet aan te passen, maar het komt vooral tot uiting in de resultaten van deze verbouwing, die de zaak op verbluffende wijze hebben ge- haar cliënten n'ets onthoudt, dat nieuwer moderniseerd. Do firma Lampe, die zelf en beter is dan het beslaande, heeft op haar beurt geprofiteerd van de modern ste middelen en mogelijkheden op tech nisch gebied, die de bouwmeesters kondon aanwenden om bij deze vernieuwing het grootste mogelijke effect te bereiken. Gle-^ de architectuur, vindingrijkheid en tal van technische middelen hebbn hierbij hun diensten verricht. De grootste en meest doeltreffende ver andering hebben wel de toonzalen onder1 gaan. Daaraan is niets gespaard om de beschikbare ruimte zoo goed mogelijk te besteden en de nieuwste middelen dragen bij om het geëtaleerde tot zijn recht te doen komen, opdat het publiek hier wer kelijk een juiste indruk krijge van het ar tikel. Daarbij is het systeem van de wan delgangen tusschen de etalages behouden zoodat liet een lust is zich tusschen do tal- looze bezienswaardigheden, die de firma Lampe ten toon spreidt, te bewegen. Doch ook binnen heeft de winkel gioole verbeteringen ondergaan. Alles bijeen, zal deze verbouwing stellig een bezoek aan „Lampe" nog aangenamer maken dan voorheen. EEN RAMP VAN VREESELIJKEN OMVANG. Twee duizend dooden. Een typhoon, die de ernstigste is, welke in de laatste 30 jaar is voorgekomen en die een gemiddelde snelheid bereikte van 60 meter en gepaard ging met zwaren re genval, heeft Vrijdagmorgen in Midden- Japan gewoed De typhoon bestreek het gebied van Osaka tot Kioto en verwijderde zich vervolgens over zee, na dood en ver nieling te hebben gezaaid op zijn weg. Uit de berichfen, die uit de verschillen de prefecturen bij het ministerie van bin- penlandsche zaken inkomen, blijkt meer en meer, welk een zware ramp Japan heeft getroffen. Alleen in Kobe zijn onge veer 155 personen gedood, 483 gewond en 37 personen worden nog vermist. De me- dedeelingen uit alle andere districten ma ken eveneens melding van honderden doo den. Ontzaglijk is de schade die door de ramp is toegebracht aan het uiterst wel varende indtMrie-gebied van Osaka, waar o.a. vier millioen schepel rijst, die opge slagen waren in de staats-entrepots, zijn bedorven. De ten Westen van Osaka gelegen kust stad Okayama, die 60.000 inwoners telt, beeft dringend om toezending van levens middelen verzocht, want de bevolking is daarvan vrijwel verstoken .en gevolge van een'overstrooming, die op haar beurt weer het gevolg was van het inzakken der Asjigawa-dijken. Heldendood van een onderwijzer. Te Osaka heeft een onderwijzer, Ma- soeji genaamd, door zijn heldhaftig ge drag verscheen honderden schoolkinde ren het leven gered. Asjida was wakker, toen de typhoon over de stad kwam voort jagen. Hij wekte de kinderen en hield met bovenmenschcl e inspanr'ng de toe gangsdeuren van de school open, zoodat de kinderen r.aar buiten konden snellen De moedige leeraar werd later onder de overblijfselen der ingestorte school dood aangetroffen. Schepen opgenomen. Hoe groot de kracht van de typhoon was, blijkt uit het feit, dat de Osaka een schip van 4000 ton tegen de kade werd gesmeten; een ander schip werd een ka naal ingeduwd; weer een ander kwam in een douanekantoor berech{. Melaatschen ontsnapt. Een ziekenhuis voor melaatschen in de buurt van Osaka, werd onder de vloedgolf bedolven. Ongeveer 200 melaatschen slaagden er in te ontsnappen. Toen de bevolking van Osaka voor de vloedgolf vluchtte, bereikte het water de hoogovens van de Ijzerwerken Maatschap pij van Osaka. Dit gaf aanleiding tot een ontploffing, waardoor 17 vluchtelingen werden gedood en ongeveer 100 gewond werden. Deze ramp is de ernstigste, die Japan sinds de aardbeving van 1923 heeft ge troffen, wat betreft de verliezen aan men- schenlevens en de geweldige materieel® schade. HET DOODENCIJFER BLIJFT STIJGEN. Elk later bericht vermeldde tot nu toe, omtrent het aantal slachtoffers ernstiger cijfers dan het voorgaande. Volgens de jongste opgave van het ministerie van bin- nenlandsche zaken zijn 2064 personen om het leven gekomen, 13.335 werden ge wond en nog 258 personen worden ver mist. Het aantal bij den typhoon verloren ge- gane vaartu>™en wordt op 3400 geraamd. Gisteren zijn uit de marinehaven Koere drie JapanscHe torpedojagers naar Osaka vertrokken. De oorlogsbodems hebben le vensmiddelen en kleerpn aan boord, als mede bedden en matrassen voor de perso nen, die door den storm dakloos zijn ge worden. Keizer Hirohito heeft zich in een mani fest tot de bevolking gericht, waarin hij 1 aar aanspookt tot wederopbouw van de verwoeste gebieden. HET HUIS TEN BOSCH. WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen van 24 September. EDO BERGSMA. De aanbieding van hot adres van antwoord door de Eerste Kamer op de Troonrede van H. M. de Koningin in het Huis ten Bosch. De commissie verlaat het paleis. Vooraan de voorzitter der Eerste Kamer, baron I)e Vos van Steenwijk, achter nem de heeren prof. Steeger, mr. Fock en Gelderman. De heer Edo Bergsma herdacht Vrijdag zijn gouden jubileum als voorzitter van den A.N.W.B Het Enscbedesche politie-fanfarecorps bracht Vrijdagavond den jubilaris, die oud-burgemeester der gemeente Enschede is, te Den een serenade. ECHTPAAR PICCARD NAAR DE STRATOSFEER. Als de weersomstandigheden het toela ten, zullen de heer en mevrouw Jean Pic- card Dinsdag met hun ballon naar do stratosfeer opstijgen. Alle voorbereidin gen zijn reeds getroffen en do ballon ligt gevouwen gereed om gevuld te worden. VEERPONT OMGESLAGEN. Bijna 100 dooden. Op de rivier Krisjna in he district Bel- gaum (provincie Bombay) in Britsch-In- dië, is een veerpont omgeslagen, waarop zich circa 230 personen bevonden. Men is e^BJeslaagd honderd dor or varenden te redden, doch 93 personen z n verdronken. ^Bovendien worden er nog 3t vermist. binds MaanJaga\ oud ,s een 1 V-jari ge jongen uit zijn ouderlijk huis in de Eerste Conradstraat te Amsterdam spoor loos verdwenen. Hij had r Maandag een standje gekregen en was daarover blijk baar zoo gebelgd, dat hij het huis uitliep. Tot nog to.e heeft de jongen niets meer- van zich laten hooren. Het bestuur van den Besturenbond „Eensgezindheid" te Santpoort heeft aan gifte gedaan van het feit, dat de penning meester een bedrag van ongeveer f 1300 ten eigen bate heeft aangewend. I marang is een Europeaan, gepensionneerd machin'st bij het baggervvezen, door wur ging vermoord. Het is nog niet mogelijk I gebleken, den aard van het nvsdrijf ge il eel vast te stellen. Met het oog op de sterke toeneming van de gevallen van roodvonk zijn te Maagdenburg al.e scholen gesloten. Voorts is aan kinderen beneden de achtt'en jaar verboden, openbare bijeenkomsten te be zoeken. Overtredingen worden streng ge straft. Te Perck bij Vilvorde (België) is een m'litair vliegtuig brandend omlaag ge stort. Be de inzittenden werden gedood. De politie te Berlijn heeft een in- hrekersbende, die minstens 130 inbraken i ooft gepleegd, achter slot en grendel kun nen zetten. De bende stond onder leiding van een 25-jar ge vrouw. Bij een der in brekers werden juwee'en en sieraden ter waarde van 15.000 mark gevonden. V er bandieten I:ebben met de revol ver in de vuist een aanslag gepleegd op een filiaal van eert'Tmnkhuis. Eenige per sonen werden geboeid, waarna de roovers met een bedrag van 42.000 dollar er van door g'ngen. In de Europeesche woonwijk te Se- I ROTTERDAM, 24 Sept. Veemarkt. Aan- j voer in totaal 2238 stuks, waarvan 433 vette runderen, 259 vette kalveren, 661 1 schapen en lammeren, 864 varkens, 17 nuchtere kalveren en 1 bok. Prijzen per KG.: Vette koeien le kwal. 58—60. 2e kwal. 52—54, 3e kwal. 38—42 cent; vette ossen le kwal. 62—68, 2e kwal. 4757, 3e kwal. 4244 cent; stiereu niet I genoteerd; vette kalveren le kwal. 75 Verwachting tot Dinsdagavond: Matige tot krachtige later afnemende Zui-I delijke tot Westelijke wind; zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring; aanvankelijk nog' regenbuien; zelfde temperatuur. Waterstand; Schoonhoven hoog water 7.15 uur, 1.50 M. Vreeswijk hoog water 8.15 uur, 1.82 M. Keulen stand 1.61 M., val 0.09 M Maastricht 22 Sept. 40.55 M., was 0.10 M Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 60 graden Fahrenheit. Maandag 24 September: Op 17.52, *3? onder 7 33. Laatste Kwartier Zon dag 30 September. 85, 2e kwal 6570, 3e kwal. 50—55 cent; varkens (levend gewicht) le kwal. 2730, 2e kwal. 2527, 3e kwal. 2224 cent; schapen 3734—31 cent; lammeren 39 35—30 cent, schapen per stuk f 1612 10; lammeren f 1197. Overzicht: Vette koeien en ossen aanvoel korter, handel matig, prijzen der koeien iets lager, ossen iets hooger; vette kalve ren aanvoer korter, handel willig, prijzen iets hooger; schapen en lammeren aanvoer iets minder, handel vlug, prijzen onveran derd, varkens aanvoer ruimer, handel wil lig. prijzen onveranderd. ROTTERDAM, 24 Sept. Aardappelen. Brielsche eigenheimers f 3.10—3,40, Zeeuwsche blauwe en bonte f 2.903.30, Zeeuwsche eigenheimers f 2.90—320, Zeeuwsche blauwe eigenheimers f 2.903, Drielingen eigenheimers f 2.302.60 per H L., Westlandsche ronde 7 cent per K G. Met redelijke aanvoer, kalme vraag BENSCHOP. Sept. Geboren: Cornell's, z. van T. Verbree en E. G. Buijserd Annigje, d. ran H. Schep en M. de Bruijn. GAPELLE a d. IJSSEL. September. Geboren; Eldert, z. van G. van Vliet en L. de Poorte. 1Neeltje, d. van A. Maas kant en J. van Rijswijk. Leentje Ger- ritje, d. van C Oskam en A. H. lauge- rak. Ondertrouwd: .T H. Fortuin, 28 j., en J. E. Bakker. 26 j. Getrouwd: P Bmssee, 27 j., en A. Mui- tem, 22 j. Overleden: G Bassa, 70 j„ echtgenoote van W. Scherpenzeel. W. H. v. d. Ma- rel, 1 j. KRIMPEN A.D. LEK. Sept. Geboren: Gerrigje, d. van A. v. d. Wou-i den en T. van Herk. Jacobus, z. van L. de Hon en A. de Jong. Dirkje, d van D. C. Visser en M. H Schouten. Overleden: G. Ouweneel, 49 j., echtge noote van W Neef. MOERCAPELLE. Sept. Geboren: Maart je, d. van S. Hertog en M. de Knegt. OUDERKERK a.d. IJSSEL. Sept. Overleden: G. Ment, 87 j., weduwe van J. Lingen. SLIEDRECHT. September. Geboren; Maria "Willemina, d. van A Bisschop en H van de Graaf. Helena d. van Kr. Bakker en J. Millenaar. Janna Pietern"lla. d. van J. den Uil cd T. Blom. Martha, d. van M. Boer en M. Boer. Ondertrouwd: P. Huizer, 30 j„ en T. W. Lavooi, 22 j. B. van Dommelen, 24 j, en J. Kroon, 21 j. A. Leutscher, 30 j en G. P. Visser, 29 j. Getrouwd: C M. van Wijngaarden, 22 j., en G. P. Prins, 25 j. Overleden: E. Korevaai», 4 m. K. Boo«r. 85 j„ echtgenoot van A. E. van Werd. M. Mosterd ijk, 35 jechtgenoot van A. Boogaard. A. Diepenhorst, 61 j„ echtgenoote van B. Nederlof. WADDINXVEEN. Sept. Geboren: Teun s Gustaaf. z. van C Prins en A. Koster. W'lhelmina Ka- tharina, d. van J. A. Lui'en en M. E. II Streng. Cornelia Celia, d. van W. Ph Verstoep en J. Uitbeijerse Getrouwd: W. Loeve en J. GroeneveM Overleden: J. Me'derwijk, 73 j. A. Ai Kortlever, 2 jaar. t

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 2