E TOM DE NEGERJONGEN Vreeselijke mijnramp in Wales. ■G',sG. Binnenland j Ti Landbouw enVeeteelt Gemengd Nieuws. j Ontploffing maakt 260 slachtoffers. 4 Dinsdag 25 September. Hilversum. A.V.R.O. 89 Gramofoon; 910 Concert door het Ensemble Rent meester; 1010.15 Morgenwijding; 10.15 i —10.30 Gramofoon; 10.30—11 Concert door het Ensemble Rentmeester; 11— 11.30 Kook- en Bakpraatje; 11.30—12 Gra mofoon; 12—2.15 Concert doof „De Min- streels" en Gramofoon; 2.152.30 Gramo foon; 2.303 Cello-recital; 3-5.10 Mevr. Ida de Leeuw van Rees over: „De a.s. Knipcursussen"; 3.104 Gramofoon; 4.15 4.30 Gramofoon, 4.305 Radio-kin der koorzang; 55.30 Halfuur voor kleinere kinderen door Mevr. Ant. van Dijk; V.P. R.O. 5.30 uur Bijbelvertellingen. 4de voor dracht. Spreker: Ds. B. J. Aris; A.V.R.O. 66.30 Concert door het Omroep-Orkest; R.V.U. 6.30—7 Lezing door Dr. J. C. A. Fetter: Moederreligie". II; A.V.R.O. 7 8 Concert door het Omroep-Orkest en Mer- zo-sopraan; 8—8.05 Nieuwsberichten; 8.05—8.15 Fred Fry oveij: „De a.s. cur- 6ussen Engelsch"; 8.15—8.40 Concert door het Omroep-Orkest en Piano; 8.40—9 Twintig minuten voor Clinge Doorenbos; 911 Gevarieerd programma, met mede werking van Kovacs Lajos en zijn Orkest, The Paradise Garden Hawaiians, Offgel en Viool; 11—11.10 Nieuwsberichten; 11.10— 12 Gramofoon. Huizen. KILO. 3—9.15 Concert; 9.45— 11.45 Uitzending van de Pontificale H. Mis met volkszang uit de Augustijnenkerk, Oude Gracht, Utrecht; 11.45—12 Gramo foon; 12.15—1 Gramofoon; 1—1.45 Con cert door de KR.O.-Roys; 2—3 Vrouwen- halfuurtje; 3—3.30 Gramofoon; 3.304 Zang- en Vioolrecital; 44.30 Gramo foon; 4.30-5 Zang- en Vioolrecital; 5— 5.15 Gramofoon; 5.15-3 Concert door de K.R.O.-Boys; 6—6.20 „Derde orde en f drankbestrijding" door Pater Natalus Ruys; 6.20—7 Concert door de K.R.O.- Boys; 7.157.35 Vragen van heden en toe komst aller aandacht waard. II. „Werk lozenzorg door J. Th. Nijkamp; 7.35-7.50 Gramofoon; 7.50—8 J H. Schmüll over: „Het huldigingsconcert voor H. K. H Prinses Juliana; 8—8.30 Concert door het K.R.O.-Orkest; 8.30—8.35 Nieuwsberich- teh; 835—8.46 „Het Missie-Jubileum fonds"; 8.459.20 Concert door het K.R. O.-Orkest; 9.20—0.30 Voordracht door Ben van den Burg; 930—10 Concert door Tra vin's groot Russisch Ensemble „Troika"; 10—10.30 Concert door het K.R.O.-Orkest; 1030—1035 Nieuwsberichten; 10.35— 10.45 Voordracht door Ben van den Burg; 10.45—11 Concert door het K.R.0.-0rkest; 114-11.30 Concert door Troika; 11.90—12 Gramofoon. Woensdag 26 September. Hilversum. V./.R.A. 8 uur Gramofoon; 9.30 uur Onze Kouken door P. J. Kers Jr.; V.P.R.O. 10 uur Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 uur Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven; 12 uur Concert door do Flierefluiters; 12.45 uur Veilig verkeer; 12.46 uur Orgelspel; 1.15 uur Concert door de Flierefluiters; 145 uur Voor de vrou wen in samenwerking met den Bond van Soc. Dem. Vrouwenclubs; 2.15 uur Knip cursus; 3 uur Voor de kinderen; 5.30 uur Concert door de Notenkrakers; 6 uur Con cert door het Klein-V.A.R.A -Enscmble en Gramofoon; 7 uur Sportuitzending; 7.20 uur Orgelspel; 7.40 uur Strijders vau voor- hein. H. Gerhard, Nederland. ((11 Juni 1829—6 Juli 1866). Lezing door W. H. Vliegen; 8 uur S.O.S.-berichten; 803 uur Gramofoon; 8.15 uur Opvoering van „De winnaar die het spel verloor"; 9 uur Gramofoon; 6.46 uur Veilig verkeer; 9.46 uur Nieuwsberichten en Varia; 10 uur Conoert door het V.A.R.A.-Orkest; 11 uur Gramofoon. Huizen. N.C.R.V. 8—8.15 Schriftlezing en Meditatie; 815—9.30 Gramofoon; 10.30— 11 Morgendienst door Ds. I. Groenenberg; 11Harmoniumbespeling; 12.1512.30 Gramofoon; 12.30-2 Concert door het Amsterdamsch Salon-Orkest en Gramo foon; 2—3 Gramofoon; 3—3.45 Orgelbe- epeling; 4^5 Concert door het Harwell- Trio; 56 Kinderuurtje; 66.30 Lana- bouwhalfuurtje. Spreker: Chr. v. d. Heu vel- 6.30—6.58 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 7—pl.m. 7.45 Nieuwsberich ten; pl.m. 7.15—7.30 Gramofoon; 7.30—8 Technische lezingen (III). M. M. Schipper over: ,.I)e Tempel"; 8—9 Concert door de Gem. Zangvereeniging „Spangens Koor 9-9.30 Dr. A. A. L. Huigen over: ..Indie, het land der tegenstellingen 9.30—10.30 Concert (Fluit, Hobo en Orgel); 10 uur Nieuwsberichten; 10.3011.30 Gramo- foon. Boskoop. Mtt ingang van 1 October is de heer J. Zaaier, arb.-telegrafist der Ne- derlandsehe Spoorwegen te Vleuten, be noemd tot assistent van den chef aan het station alhier. Capelle a.d. IJssel. De heer G Harre" is failliet verklaard. Curator is mr. J. S Hoek te Rotterdam Oud-Alblas. De heer P. de Jong slaagde te 's-Gravenhage voor het politie-diploma met aanteekening. Papendrecht. De heer H. W. v. d. Kloet verwierf op het te 's-Gravenhage gehouden examoi' het politie-diploma met aanteeke- nin«. Reeuwijk Bij de inschrijving voor grind c.a. 200 kub. M. voor den polder Sluip wijk heeft de heer A. v. d. Ben te Ouder kerk a.d. IJssel ingeschreven voor f 2,92 per kub. M., de heer J. van Es te Reeu wijk voor f 2,50 per kub. M., Gebr. Nieuw- poort te Gouda voor 2,49 per kub. M. Den laagsten inschrijver is het werk gegund. Ged. Staten hebben het plan van Gouda, om den Wethouder Venteweg bij Gouda te annexeeren, afgewezen. Sliedrecht. Toen Vrijdagmiddag het 7- jarig zoontje van den heer K. uit de Em- mastraat op een zandhoop op den loswal zat te spelen, had de jeligdige V. uit de Trompstraat de aardigheid met de fiets de loswal af te rijden en zoo met een flinke vaart over de zandhoop, met als gevolg een aanrijding. Het jongetje K liep hoofd wonden op en kleine inwendige kneuzin gen aan den arm. Concert-avond „Crescendo". Sliedrecht Zaterdagavond 8 tot 10 uur gaf de harmonie-vereeniging „Crescendo", directeur de heer A. Haan stra, in de muziektent op het Dr. Longe- veldplein haar laatste volksconcert Hoewel er nogal regen viel, was or voor dit concert nog een flinke belangstel ling, wel een bewijs, dat de volksconcerten van „Crescendo" op hoogen prijs worden gesteld. Jammer, dat ook deze vereeniging moet lijden onder de benarde tijdsomstan digheden, immers de gemeente-subsidie voor de volksconcertavonden wordt niet meer verstrekt. Waddinxveen. De heer R. de Haan is te Amsterdam geslaagd voor het politie- diploma met aanteekening van den Alg. Ned. Politiebond. Gevonden: een pakje zakdoeken bij M. van Wessem, Zuidkade 13 De hengelaarsvereeniging „De Edol- karper" hield in de kromming van de oude Gouwe haar wisselbekerwedstrijd. Winnaar werd de heer H. Klein, die der halve in het bezit kwam van den beker. DE TEXTIELSTAKING IN AMERKA j GEËINDIGD. EEN BEROEP VAN ROOSEVELT.OP DE STAKERS. Hij verzoekt hen, het*werk dadelijk te hervatten. President Roosevelt heeft aan de sta kers in de textielindustrie verzocht, on middellijk weer aan den arbeid te aan. Hij heeft een algemeenen oproep gepubliceerd, waarin hij de hoop uitdrukt, dat alle sta kers aan zijn verzoek gehoor zullen ge ven en dat de werkgevers in de textiel industrie alle arbeiders weer tot hun be drijf zullen toelaten, zonder daarbij eenig onderscheid te maken. Een regeling der hangende kwesties, zoo zeide hij, kan mis schien worden verkreger,, als de beide partijen blijk geven van rechtvaardigheids gevoel en een geest van samenwerking. Heden hervatting van het werk Het resultaat is, dat het bestuur van den bond van textielarbeiders met alge- meene stemmen besloot, de staking te be ëindigen. Het heeft den leden bevel gege ven heden Maandag weer aan het werk te 8 De stakingsleider Gorman heeft, met goedkeuring van den voorzitter der Ame- riaansche Federation of Labor. Green, en der andere leiders van vakbonden een communiqué gepubliceerd, waarin o.m. verklaard wordt: „Wij hebben thans be reikt al hetgeen door deze staking kon worden verkregen". Anderzijds heeft Sloan, de voorzitter van den bond van katoen-industrieelen, opdracht gegeven, alle gesloten textielfa brieken zoo spoedig mogelijk te herope nen. ALS LIEFDE IN HAAT VERANDERT. rd. halfsteensmuurtje van ongeveer 8 lengte en circa twee meter hoogte. Men had daartegen een groote hoeveelheid grind gestort en door den druk van dit grind is het muurtje bezweken, waarbij de kleintjes onder het vallend gesteente wer den bedolven. De 6-jarige Laurentia Buren was op slag dood en haar 9-jarig zusje Johanna schijnt nog slechts even geleefd te heb ben. Beide kinderen waren zoodanig getrof fen, dat de hoofdjes werden 'stuk gesla gen. Spoedig waren eenige doktoren aan wezig. De lijkjes van beide meisjes wer den naar het St. Elisabeth ziekenhuis over gebracht. JAPANSCH PORSELEIN NAAR INDIE. Volgens een half-officieel bericht, heeft de Japansche regeering, in overeenstem ming met de Nederlandsche, het verbod van den uitvoer van Japansch porselein naar Nederlandsch-Indië opgeheven. Een Japansche economische delegatie zal zich binnenkort naar Batavia begeven om over de regeling van den handel tusschen Ja pan en Nederlandsch-Indië te onderhan delen. DE WERELD WIL BEDROGEN ZIJN. Deze spreuk is zoo oud als de wereld zelf, maar nieuw zijn steeds weer de ma nieren waarop het bewijs van de juistheid ervan wordt geleverd. Up de markt te Leeuwarden stond een koopman die ka naries verkocht en het viel iedereen dp dat de beestjes er zoo prachtig groen en geel gekleurd uitzagen. De gehaaide verkooper bracht er dan ook heel wat aan den man. Zoolang het nu het gewone publiek betrof ging alles goed en het bedrijf rendeerde uitstekend. Dit veranderde toen een deskundige on der de kooplustigen optrad. Zaakkundig liet hij zijn oogen dwalen over de dier tjes en ontdekte dat niet alleen vrouwen aan opverven doen, doch ook deze kana ries, al hadden zij er zelf geen schuld aan De ontdekker nam de politie in den arm, deze op haa* beurt deed het den koop man en voerde hem mee naar het politie bureau. Werkelijk bleek dat de kanaries geverfd waren; bovendien waren het niet eens zangvogels, maar wijfjes; De koopman-schilder zal het nog wel eens groen en geel voor de oog als hij zijn vonnis hoort. BEESTACHTIGE VADER. Zijp drie kinderen ernstig omsingeld door roovers en 10 minuten lang beschoten. De leden van de expedi tie moesten zich plat op den grond wer pen en door de automobielen bleven zij De karavaan heeft belangwekkende ont dekkingen gedaan. Dr. Bergman vond een begraafplaats met meer dan 2000 jaar oude graven, die doodkisten bevatten, af gedekt mot koehuiden, waarin zich goed geconserveerde lijken van een onbekend Indisch volk bevonden. Epn collectie vo gels, omvattende ongeveer 90 nieuwe soor ten, werd medegebracht voor het Zweed- sche Biologisch Museum. Ook andere vondsten zijn aan dit museum afgestaan. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. Zijn De jongeman J. Koot, uit Amsterdam, was verloofd geweest met de 23-jarige mej. D. Driemen. Na eemgen tijd had zij de verbintenis verbroken en Koot liet nu geen gelegenheid voorbijgaan, om te trach ten haar op haar besluit te doen terugko men, echter tevergeefs. Het meisje, dat behoorde tot de staak- stera van dan bonbonfabriek ,.De Iflu was gewoon tijdens den stakingstyd bu De Wit aan het Sluispad haar brood te gaan eten. Donderdagavond ging zij met eenige meisjes daar weer naar toe en Koot wachtte haar op. De andere staaksters gingen het café binnen Koot trachtte zijn meisje nog11 eens over te halen. Toen zij ook nu weer weigerde, haalde hij plotse ling een dolk te voorschijn en stak haar er mee in de hartstreek. Zij viel neer en werd het café De Wit binnengedragen, waar zij na eenige oogenblikken overleed. De moordenaar deed een poging tot zelf moord, die mislukte. Hij werd met het meisje naar het ziekenhuis te Zaandam overgebracht. Toen hij tot bewustzijn ge komen was, heeft de politie hem gearres- teerd. Het parket uit Haarlem heeft ter plaat se een onderzoek ingesteld. TWEE ZUSJES GEDOOD. Door instortend muurtje. Te Alkmaar speelden in de Perronstraat Zaterdagmiddag twee kleine wiaiee b» n j$m i-F Voor den Vlaamochen Beoder van het Na tionaal Instituut voor Radio-omroep in België, treden thans mot veel succes op de bekende Haagsohe operette-zanger Henk It; dam a en Gorry Cooveor. Aan één der politie-commissarissen te Parijs was door anonieme brieven ter oore gekomen, dat drie kinderen door hun vader al geruimen tijd ernstig mishandeld werden. Bij het onderzoek kwam aan het licht, dat de S3-j»rige Gaston D&rnis, een man zonder bepaald beroep en reeds se dert 3 jaren steuntrekker, die met de 34- jarige Pauline Bertou en hun 3 kinderen in een armzalige woning aan de rue Du- pré woonde, geregeld dronken thuiskwam en dan ziin kinderen op ergerlijke wijze mishandelde. Toen voldoende aanwijzin gen aanwezig waren om tot arrestatie over te gaan, nam de politie beide ouders mede naar het politiebureau. Daarna keer den de agenten terug naar bet woonhuis om de kinderen naar een gesticht te bren gen, maar deze waren eerst niet te vin den. Na eenig zoeken bleek, dat zij zich op de bovenste verdieping in een donke ren hoek verscholen hadden en het kostte eenige moeite om de stakkerds te overtui gen, dat men hun geen kwaad wilde doen. De oudste, een 10-jarig meisje had een vreeselijk gezwollen oog en evenals bij haar broertjes droeg het lichaam tallooze sporen van slagen en trappen. Reeds twee jaar geleden had haar vader haar zoo mishandeld, dat een harer schouderbladen ontwricht werd. Een 8-jarig broertje had pen gebroken neus en het 7-jartg jongste broertje had evenals beide andere kinde ren verschillende kale plekken op het hoofd, waar de huid met het haar was afgerukt. De ongelukkige kinderen zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Hun toestand moet zeer ernstig zijn. SWEN HEDIN TERUG. Belangrijke expeditie. De Zweedsche ontdekkingsreiziger, dr. Sven Redin heeft zun gevaarlijke expedi tie met succes volbracht. Hot doel van deze expeditie was het in kaart brengen van een automobielweg dwars door den Mongoolschen woestijn, op verzoek van de regeering te Nanking (China). De expeditie had to lijden van de ern stige koude in de Mongoolsche hooglan den, waar in Januari do temperatuur tot 33,2 graden Celsius onder het vriespunt daalde In de zandwoestijnen moesten do auto's worden beschermd, door het uitleg gen van lange rubbermatten op den weg. Voorts raakte de karavaan eens bekneld tusschen het leger van de Nanking-regee- ring en de troepen van den epstandigen generaal Ma-Chung-Yin. De expeditie werd nn eens door de eene, dan weer door de andere partij gevangen genomen, wel ke troepen hun auto's voor militaire transporten gebruikten. Eens, toen Hedin weigerde een auto af te staan, troffen de soldaten voorbereidin gen voor de executie voor de geheele ex peditie. Begrijpende dat hun leven op het spel stond, moest men de auto wel af in andermaal werd de PRINS GEORGE EN PRINSES MARINA rijNaar verluidt zal het huwelijk tusschen prins George van Engeland en prinses Marina op 29 November in de Abdij van Westminster voltrokken worden. De plech tigheid in de Abdij zal waarschijnlijk^ ge volgd worden door een korten dienst vol gens de regelen der Grieksch orthodoxe kerk in een der «alen van het paleis Buc kingham. v DE NON-STOPVLUCHT PORTSMOUTH KARATSJI MISLUKT. Alan Cobham en de eskadercommandant Helmore zijn Zaterdagmorgen te 6 uur 55 min. van Portsmouth gestart voor een non-stopvlucht naar Britsch-Indië en te rug. Zij zouden de vlucht, weike heen en terug een afstand bedraagt van 10400 mijl maken in een gewoon handelsvliegtuig, als demonstratie voor het systeem van het bijvullen der tanks in de lucht. Onmiddellijk na de start werd boven 't vliegveld 100 gallons benzine bijgeladen, waarna koers werd gezet naar Malta. Bij aankomst boven Malta wachtte hen een nieuw anvuiiingsvliogtuig op en ter wijl Cobham verder vloog, werd er benzi ne overgeladen. Nadat deze bijvulling had plaats gehad is een mankement aan Cob- ham's benzine-leiding ontstaan, waar door men gedwongen is geweest naar Mal ta ten* te keeren. De landing verliep gunstig. Vier vliegers omgekomen. Inmiddels was echter het vliegtuig, waaruit boven Portsmouth in de lucht benzine was bijgeladen, daarna in Bus-* kingshamshire verongelukt. De vlieger en de 3 monteurs werden gedood, zoodat men omtrent de oorzaak nog in het duister tast. HET ONDERZOEK NAAR DEN WAPENHANDEL. Verdaagd. De commissie uit den Amerikaanschen Senaat walke een onderzoek instelt naar den particulieren wapenhandel, heeft haar zittingen verdaagd tot eipde November of begn December. De voorzitter, Nye, gaf in een toespraak een samenvatting van het werk der com missie en verklaarde, dat men tot dusver nog slechts de oppervlakte heeft onder zocht. Vele getuigenverklaringen bevatten beschuldigingen aan het adres van regee ringen en haar ambtenaren. Sommige de zer beschuldigingen zijn stellig voorzien, aldu»' spreker, doch talrijk zijij ook de ge vallen waarin de wapenfabrikanten door hun employés en vertegenwoordigers ten onrechte de handelingen van regeeringen en regeeringspersonen als corruptie be stempelen. SCHEEPSRAMP DOOR EEN COBRA. Zeventien personen verdronken. een ernstig scheepsongeluk óp de Tsjam- balrivier bij Gwalior in Britsch-Indië. Midden op de rivier stuitte een veer boot tegbn een stroomafwaarts drijvende stroozak, waarin een groote cobra zat. De slang die door de botsing uit haar gevan genschap ewrd verlost, slaagde erin aan boord van de veerpont te komen. Onder de opvarenden brak bij het zien van de cobra een paniek uit; allen vluchtten naar de andere zijde van het schip, waardoor de boot omsloeg. Zeventien personen ver dronken. SPOORWEGONGELUK IN BRITSCH-INDIE. Drie dood mi; macMnM mi stoker vermist. Tengevolge van de ver zakking van den spoordijk door de overstrooming ie te Vizag&patam in Voor-In dië een spoor wegongeluk gebeurd, waarbij drie passa giers gedood en eenige anderen gewond werden. De machinist en de stoker v»n den ta-ein worden nog vermist. Onder de slachtoffers berinde^f zich geen Europeanen. EEN GRENSINCIDENT. meld heeft Donderdagavond aan de Ita- liaansch-Joegoslavische grens, bij Susak, een incident plaats gehad. Joegoslavische grenswachters, die door eenige schoten gealarmeerd werden, be merkten op de brug tusschen Susak en Fiume twee personen, zooals later bleek Italiaansche vluchtelingen uit Istrië, die clandestien Joegoslavië wilden binnen ko- ™Bij hun verhoor verklaarden rij dM rij bij het overschrijden der grens door een Italiaanschen soldaat waren beschoten. De efen bleef ongedeerd, doch de ander werd tweemaal getroffen en de laatste kogel raakte hem toen hij reeds op Joegoela- visch gebied was. Een Joegoslavische commissie is thans ter plaatse aangekomen om te onderzo©- ken of hier een schendiwr ra» 4e grens door Italië heeft plaats gehad. OPSTAND IN RUSSISCH TURKE STAN. TIm a vijftiaa duizend gedeper- leerden. Vluchtelingen, die via Afghanistan te Simla, in Voor-Indië zijn aangekomen, verklaren, dat in Kazakstan, een por pro vincies van Russisch-Turkeetan, oen groo te opstand is uitgebroken, welke de arres tatie en de deporatip van 10.000 a 15.000 personen tengevolge heeft gehad. Eerst nadat van artillerie gebruik was gemaakt, kon de opstand onderdrukt wor- den. 117, Maar Tom had zijn muziekinstru ment'verloren. Dat was echter geen be zwaar De mannen waren allemaal bereid, om hem gauw aan een ander te helpen en het duurde niet lang. of Tom had weer een fluit terug, en vol vreugde blies hij 118. Drakepit was op zijn olifant ge klommen en wou zich juist gemakkelijk neerzetten, toen Jumbo, de schrille tonen uit het fluitje hoorond, vol genoegen op zijn achterste poolen ging staan. Maar Drakepit was aan die kuren gewend. ÜJJ lachte maar eene en hield zich vast Generaal O'Duffy trekt zich terug als leider van De Va lera's tegenstanders. Po len moet zijn eisch inzake de minderheden opgeven. Generaal O'DUFFY. Generaal O'Duffy heeft bet schap van de Vereenigde Ierland Partij, alsmede het commando over de organisa tie der Blauwhemden neergelegd. O'Duffy weigert de motieven, die hem tol drt besluit hebben gebracht, mede te deelen, doch ongetwijfeld moet dat be schouwd worden als een gevolg van de scheuring in de gelederen van de tegen standers van De Valera. Reeds lang bestonden scherpe meemngs- verschillen tusschen generaal O'Duffy en andere leden van het partijbestuur. Erger nog werd de tegenstand, toen dezer dagen professor Hogan aftrad als protest tegen O'Duffy's leiding. Bovendien werd in de laatste maanden beweerd, dat de beweging der Blauwhemden qver het geheele land aanhangers heeft verloren. Cosgrave zal thans voorzitter der Ver- ©enigd Ierland-partij worden, terwijl com mandant Gronin hem zal opvolgen als lei der der Blauwhemden. Hen zal ongetwij feld de benoeming van Grouin uiterst wel kom zijn, want dcae is onder de leden De Volkenhond heeft speciaal voor die .landen, welke na den oorlog een aanzien lijke gebiedsvergrooting te beurt viel ook Polen bepalingen gemaakt voor de bescherming van die minderheden. Daar Polen ook een aanzienlijk Russisch gebied verkreeg, vreest het, dat Rusland, na zijn intrede in den Volkenbond, eischen zal stellen ten aanzien van de bescherming der minderheden in Polen. Op zijn beurt wil Polen, dat de groote mogendheden en voor al Rusland ook de rechten van hun eigen bevolkingsminderheden zullen erkennen en daartoe zouden de Volkenbondsbepalmgen op alle landen van toepassing dienen te rijn. Polep had daarom voorgesteld een conferentie bijeen te roepen om een ver algemeening van de minderhedenbescher ming door te voeren. Natuurlijk willen de groote mogendheden daar niet van weten. Zij beschouwen zulks als een bmnenland- eche en niet als een internationale aange legenheid. Bij het debat m de politieke commissie ran den Volkenbond heeft o.a. lord Eden, de Engelsche vertegenwoordiger, de kwes tie der minderheidsverdragen nog eens uit Hij verzette zich sterk tegen het voor stel een internationale conferentie bijeen te roepen over deze zaak. Zoowel de Italiaanse!» ate de Franschc gedelegeerde sloten zich bij deze opvatting aan en ook verscheidene kleine staten keerden zich tegen het plan van een inter- aaP-male conferentie. Zij beschouwden de wilaring van den Poolschen minister als een poging om zich eenzijdig los te maken van een vroeger aangegane verplichting. Toen daarop de commissie-voorzitter. Ma- dariaga, den Poolschen vertegenwoordiger, Raezynski, verzocht het voorstel terug te nemen, verklaar» deze, dat Polen bij znn meening blijft, doch daar er momenteel geen kans bestaat op een besluit in denzin van het voorstel van Polen, zou hg dit niet in stemming brengen. Daarmee heeft Polen dus voorloopig bakzeil gehaaid. Do minderheden-kwestie blijft inmiddels nog een struikelblok op den weg naar de internationale toenadering. DE PRINSES VOOR DE RADIO. Zij zal pleiten voor het crisiz- comité. Ook dit jaar zal een nationale inzame ling worden gehouden ten bate van het nationaal crisis-comité. Deze inzameling zal geschieden van 3 tot 10 (kitobor. Prinses Juliana heeft zich heretover klaard ter inleiding van deze week ionen avond van 2 October door mtode van de microfoon eenige woorden tot 1Ne» landsche volk te spreken. Deze toespraax aal door de heide zenders wordan mtge- PRINSES JULIANA NAAR LONDEN? Naar aan de .Daily Telegr." uit 's Gra ven hage wordt gemeld, zal Prinses Julia na de volgende maand een langdurig be zoek aan Londen brengen. DE HUURVERLAGING. Krachtige bevordering door de regeering. In hot hoofdstuk Sociale Zaken der rijksbegrooting 1935 wordt op art. 66 (bij dragen aan gemeenten ingevolge para graaf 7 der Woningwet) anderhalf inil- lioen meer uitgetrokken dan verleden jaar. De regeering hoopt daardoor de huurver- laging meer energiek te kunnen doorzet ten. CONFERENTIE TUSSCHEN DE LAN DEN VAN HET GOUDBLOK. Nederland uitgenoodigd. De Nederlandsche delegatie te Genève beeft van de Belgische delegatie een uit- ontvangen, om deel te nemen te Genève te voeren besprekingen tusschen de vertegenwoordigers van de landen van het goudblok over het bevor deren van de econotnische betrekkingen tusschen deze landen. HET BETALINGSVERKKER MET DUITSCHLAND. Nieuwe overeenkomst. De Duitsoh-Nederlandsche onderhande lingen inzake de regeling van 't betalings verkeer, welke enkele dagen geleden, te Berlijn zijn begonnen, schenen goed te vlotten. De onderteekening van een nieu we overeenkomst wordt weldra verwacht. De nieuwe regeling zou gelden voor alle le veringen van goederen en voor alle dienst- prestaties, doch niet voor den kapitaal- en rentedienst der Duitsche buitoplandsche 1. na te gaan in welke gevallen de inkomsten de pachtsom vermeerderd met belasting enz. overtroffen. Zooals gezegd bleek in de meeste gevallen een tekort te bestaan. MELKPRODUCTEN NAAR ENGELAND. Nieuwe, aanzienlijke beperking De Engelsche regeering heeft dezer da gen de voornaamste uitvoerlanden van melkproducten voofgesfeld om toe te staan, dat de invoer verder zal worden be* perkt. Men meldt thans, dat deze „vt stellen" betrekking hebben op volle, i wel als magere condens en dat de beper king niet minder dan 30 pCt zal moeten bedragen, voorloopig gedurende het tijd vak 1 September1 Januari. Voor melk poeder wordt voor diezelfde periode oen invoerbeperking voorgesteld van 25 pCt. en voor room voor den tijd van 3 maan den (1 October1 Januari) van 35 pCt. De basis-periode voor alle melkproduc ten zal zijn de overeenkomstige maanden van de periode vam 1 Juni 1932—1 Juni 1933. Een en andei komt hierop neer, dat Ne derland in die 4 maanden nog 13 pCt. minder melkproducten naar Engeland zal kunnen uitvoeren dan de reeds beperkte hoeveelheid, die wij verleden jaar in dien tijd daarheen afzetten. DE RUNDVEESTAPEL. Omvangrijke afslachting te wachten? Naar verluidt, overweegt de regeering binnenkort tot een omvangrijke afslach ting van runderen over te gaan. De hoe veelheid zal van dien aard zijn, dat dis tributie van dit vleesch in verschen toe stand niet mogelijk wordt geacht. Daarom is men in betrokken kringen van oordeel, dat het vleesch in blik zal Roeten worden geconserveerd, tegen -welke ïhethode de er varing over hpt algemeen geen aanleiding tot klachten heeft gegeven. I BOER EN WET. De varkensstapel. In de kringen der bevoegden wordt thans met goed vertrouwen het oogenblik tegemoet gezien, waarop de wetttelijke re geling tot beperking van den varkenssta pel haar doel zal hebben bereikt en het voor den handel zoo gewenschte even wicht zal zijn hersteld. De afvoer van bacon varkens en de var kens die daarvoor te zwaar zijn gevonden is van dien aard, dat over een tweetal maanden de zaak in orde zal kunnen zijn. Natuurlijk alleen dan als de toestanden niet veranderen en bijvoorbeeld niet door het heffen van een invoerverbod in En geland opnieuw een surplus zal ontstaan, althans vertraging in het evenwichtsher stel. Een ©n ander is van belang voor hen die hun varkens met het bovenstaand vooruitzicht geen rekening houdend, te vlug zouden opruimen. De boer zal ver standig doen thans goed uil zim oogen te kijken. De bedrijven in de Alblasser- waard. Blijkens de statistiek, saamgesteld van wege de Holl. Maatschappij van Lam bouw zijn de resultaten van de meerder beid 'der landbouwbedrijven in de Albla-1- so.rwaard nog negatief, hetgeen zeggen w' dat de boeren er interen. Gemiddelde resultaten heeft men berekend, door de pachtsom tot grondslag te nemen en dus Herhaaldelijk is er in den laatsten tijd sprake van de verhouding tusschen de be langen van den akkerbouwer en den vee boer. Beweerd wordt dat laatstgenoemde benadeeld wordt door de graanrechten en de eerste dus alleen de voordeden geniet van .de beschermende politiek. Op een te Amsterdam gehouden vergadering van de afd. Noord-Holland van den Nat. Bond van Landbouw en Maatschappij, heeft de bekende specialist op landbouwgebied, de heer J. Smid uit Voorburg, een rede ge houden over het verband tusschen de prij zen van het veevoeder en de belangen van de veehouderij. Lage voederprijzen, zoo be toogde de heer Smid, zijn niet in het be lang van den veehouder, dat slechts vor dert dat er een voldoende marge is tus schen den prijs van het voer en het ver kochte product. Hetzelfde geldt volgens den spr. voor de pluimveehouderij. Men kan den graanverbouwers met beletten kippen te houden en zoodoende de eieren- markt te overvoeren. j Een juiste crisispolitiek is volgehs den Spr. om voorop te stellen het rendeerend maken van den bodem. De prijs -van het j voeder moet zoo hoog zijn, dat er winst 'voor den verbouwer aan zit en de veehou derij moet zoodanig worden teruggebracht dat ze ook bij hoogere voederprijzen ren deert. De spr. beveelt aan een zoodanige monopolieheffing op het graan, dat daar door de verbouw van vofdergraan auto matisch loonend w;ordt. De opbrengst der heffing zou ten goede moeten komen aan de veehouders. Deze marge komt in gevaar door de la ge voederprijzen. De veehouderij moet be schouwd worden als nevenbedrijf. Levert d© akkerbouw geen winst op, dan legt men zich toe op de veehouderij, terwijl de vee houders met het goedkoope toer hun productie uitbreiden. Wat betreft het gras, dat de meeste veehouders zelf pro- duceeren, komt het er niet op aan, of het omzetten van het voer in dierlijke produc ten rendeert, maar of die dierlijke produc ten een voldoenden prijs opbrengen, om het voer er met voordeel voor te kunnen verbouwen. Dit hebben, zeide de heer Smit, de weideboeren nooit begrepen. Met het goedkoope krachtvoer worden boter en "kaas 'geproduceerd, die voor weinig geld in het buitenland werden gekocht, en den prijs bedierven van de melk, die met 't zelf verbouwde gras werd voortgebracht. Ten slotte verzekerde de spreker, dat de veehouderij alleen te helpen is, als ge zorgd wordt voor een rendeerenden akker bouw^. Helsqhe vuurzee, diep in de aarde. Een verschrikkelijke ontploffing heeft In den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de Grasford-kolenmijn in Noord-Wales olaais gehad. Tengevolge van deze explosie, omstreeks 2 uur, werden enkela honderden mijnwer kers ingesloten. Zij bevonden zich in een mijngang, welke door een vlammenzee van den uitgang der schacht was afgesloten. De explosie behoort tot de grootste waar door het mijngebied van midden-En geland ooit getroffen is. Er bevonden zich meer dan 1000 arbeidérs ha de mijn toen van de v onderste gang uit het bericht' doorgegeven werd van het verschrikkelijke ongeluk en als een loopend vuurtje verbreidde zch de ongeluksmare door de omgeving. Reeds 'ia eenige minuten verdrongen zich voor den ingang van de èmijn honderden mannen en vrouwen en vroegen beangstigd naar bericht over hun ingesloten echtgenooten, -broeders en vrienden. Tegen den morgen, toen de eerste be richten over den geheelen omvang van de ramp bekend werden eb de wachtende menschenmenigte vernam, dat ruim 250 menschen in de mijn begraven waren, speelden zich hartroerende scènes vopr het mijnhek af. Duizenden wachtten nu op de nieuwe berichten over het lot van de ingeslotenen, die hoofdzakelijk inwoners van Frasford zijn. Heldhaftig reddingswerk. Er werd een aantal reddingscolonnes uitgerust en in de ongeluksmijn neerge laten. Onder leiding van verschillende mijningenieurs en doktoren ko»den de red dingscolonnes bij de getroffen gang komen en de ontzettend verminkte arbeiders hel pen. Het werken viel er echter uiterst zwaar, daar de gangen'door het neergestorte puin geheel waren versperd en de hitte van het vuur en het mijngas de pogingen van de colonnes bijna onmogelijk maakte. Alle bluschapparaten, waarover de mijn beschikt, werden gebruikt om het vuur te bestrijden, hetgeen echter geen succes had. De reddingsmanschappen betoonden een waren heldenmoed bij hun pogingen om door te dringen tot de plaats waar hun kameraden door den dood werden bedreigd Met levensgevaar weerstonden zij de vrij wel ondraaglijke hitte, die op verschillen de plaatsen heerschte, maar desondanks duurde het urenlang alvorens de eerste slachtoffers, geheel verkoold en totaal on herkenbaar, aan de oppervlakte konden worden gebracht. FRAUDE MET WERKLOOZENSTEUN. Een valsche siempel. Te Enschede ontdekte de politie een merkwaardig geval van zwendel op het gebied van steunverlening. Een 25-jarige colporteur te Glanerbrug had namelijk 'n stempel van het orgaan voor steunverlee- ning nagemaakt, waarmee de kaarten voor de steun trekken den worden afgestem peld. Tal van personen hebben te-gen beta ling van het stempel gebruik gemaakt, waardoor zij, hoewel zij werkten, toch on dersteuning konden genieten. De colpor teur is ter beschikking van de justitie ge steld. Het onderzoek ig nog in gang. EEN VRIENDELIJKE DIEF. In een kantoorgebouw aan de Heeren gracht te Amsterdam heeft een dief zich laten insluiten. Toen het personeel weg was, brak hij een kast open en haalde uit pen geldkistje een bedrag van f 150, bene vens tien gulden aan buitenlandsche munt en een chèuo van 700 Zwitsersche francs. Uit een andere kast stal hij een bankbil jet van 10 dollar. Den volgenden dag kreeg de firma oen brief, waarin de dader de cheque terug stuurde, een beleefdheid die men van die ven niet gewoon is. De banken waren echter al gewaar schuwd, zondat de chèque toch niet ver zilverd had kunnen worden. Waarschijn lijk heeft de dader dat begrepen VERDEELDHEID IN DE A.-R. PARTIJ. Een afscheiding verwacht. De afscheiding der groep „Hervormde kiezers" uit de a-r. kiesverecniging te Huizen, waardoor de a.-r. raadsfractie van 6 op 2 zetels terugviel, is een symp toom van moeningsverschil in de a.-r. ge lederen gebleken, zoo schrijft men aan het Handelsblad. In verscheidene gemeen ten zijn groepen Herv. kiézers van ortho doxe richting, in wier midden ontevreden heid heerscht over het beleid der a.-r. partij en speciaal over de benoemingen der laatste jaren, waarbij volgens hen voor het overgroete deel leden der Geref. Kerken zijn voorgetrokken. De geschillen zijn niet plaatselijk geble- en. Uit allerlei gedeelten van ons land ebben groepen ontevreden Hervormden oeling met elkaar gekregen en in deze '-oweging spreekt men thans over de con ferenties te Zeist. Er worden namelijk voorbereidingen getroffen om een alge- meene vergadering te houden te Utrecht, Van de redders zijn drie in de mijn om gekomen en velen gewond. De eerste slachtoffers geborgen. Tegen 10 uur in den ochtend was een 10-tal slachtoffers geborgen. Men was er echter nog niet in geslaagd Vast te stellen of er zich nog levenden in de mijn bevon den. Alle pogingen om contact te krijgen, waren vergeefsch, doordien men tengevol ge van de uitslaande vlammen niet ver genoeg naar de plaats des onheils kon doordringen. Geen hoop meer op redding. Van de buiten wachtende menigte maak te zich geleidelijke een doffe verslagenheid meester. Steeds duidelijker werd het, dat er voor de ongelukkigen, die in de bran dende hel van de buitenwereld waren af gesloten, geen ontkomen meer kon zijn. Steeds meer terrein veroverden de woest laaiende vlammen. Een uitersje poging om het vuur door het opwerpen van een dam van zand en steenen in te sluiten, faalde. Intusschen was de toestand voortdurend ongunstiger geworden. De geheele mijn stond vol rook. zoodat de autoriteiten heb ben besloten, de getroffen gang dicht te metselen, opdat het vuur zoodoende zou verstikken. Nog ruim 100 arbeiders bedolven. Volgens verklaringen van de overheid van Wrexham zijn tot op heden 200 ar beiders, na veel moeizame pogingen, aan de oppervlakte gebracht. Velen van de ge redden hadden zware brandwonden en an dere verwondingen. De hoop, de overige arbeiders te redden, ia opgegeven. Omtrent hun aantal liepen de eerste be richten sterk uiteen, doch thans wordt of ficieel medegedeeld, dat de jramp 260 doo- den heeft gekoaf, een veel hooger cijfer dua dan aanvankelijk door de directie was op- BT„enmuur van vlammen, 300 meter lang scheidt de rampkali gen van den eenigen uitweg, die redding kan brengen. Wonderbaarlijke redding. De geredden doen vreeselijke verhalen omtrent de paniek in de mijn. Eén van de jongere mijnwerkers, een licht gebouwde knaap, dankt zijn redding aan een Licht schacht van 30 c.M. middenlijn. Hij slaag de er in zich dooT deze nauwe pijp 200 meter hoog naar boven te werken. Hij deed er langer dan een uur over en alleen de kracht der wanhoop stelde hem in staat dit ongelooflijk feit te volvoeren. teneinde de organisatie der orthodoxe Hervormden in eens landelijk te doen sla gen, op ongeveer denzelfden voet als dit geschiedde met den Bond van Herv Man- nenvereenigingen, waarvan prof dr. H. Visscher de geestelijke vader en thans nog bondsvoorzitter is. Beoogde deze bond met reeds duizenden leden in den lande de locale kerkelijke belangen te dienen, de te stichten Hervormd Anti-Rev. Partij be oogt reeds haar politieke belangen bij de as Kamerverkiezingen te doen geldenen zal' eigen oandidaten stellen van Herv. huize. In de tweede helft dezer maand is de vergadering te Utrecht te wachten. Op deze vergadering zal voor de Huizer groep die thans pl.m. 1200 kiezers omvat, aan- wezig zun d8 uitgever ran het „Geref Weekblad welk periodiek, zooal met het orgaan der beweging wordende toch haar kolommen voor de Herv. Anti-Rev. Parti) zal openstellen. Omtrent de leiding der nieuwe partij doet het gerucht de ronde, dat daarin prof. Hugo Visscher en prof. Severijn een belangrijke plaats zullen innemen. HAUPTMANN ONTKENT. Zijn vrouw op vrije voeten. De in verband met de ontvoering van Lindbergh's kind gearresteerde Haupt- inann, is na een ondervraging van 40 uur j blijven ontkennen aan de ontvoering te hebben deelgenomen. De rechter heeft hem thans in staat van beschuldiging gesteld wegens afpersing, iloewel het bewezefa lijkt dat Hauptmann ih het bezit was van het door Lindbergh betaalde losgeld of een deel daarvan* is dat geen bewijs ervoor dat hü behoord zou hebben tot de bende die de baby heeft ont voerd. Het meest waarschijnlijk lijkt het nog dat misbruik gemaakt is van de wanhooD in de familie Lindbergh en dat den kolo nel geld is afgezet, hoewel zij die dit de den. met de misdaetd op zichzelf niets te maken hadden. Professor Condon heeft verklaard, da» de man wien hij het losgeld heeft over handigd, sprak met een Duitsch accent, dat overeenkwam met het accent waarme de Hauptmann spreekt. In tegenstelling met vorige andersluidende berichten ech ter, heeft Condon Hauptmann bij de con frontatie niet beslist herkend als de man die het geld van hem in ontvangst nam. Intusschen is de vrouw van Hauptmann weer op vrije voeten gesteld, daar zij niet bij de zaak betrokken zou zijn. Lindbergh en zijn vrouw, die te Los Angeles vertoeven, hebben zich nog niet uitgelaten naar aanleiding van de arres tatie. Het verhoor Haumptmann ge- Het kruisverhoor van Hauptmann, ver dacht van medeplichtigheid aan de ont voering van Lindbergh's baby is tijdelijk onderbroken. De Amerikaansche justitie blijft echter overal actief, om bewijsmate riaal voor de schuld van den verdachte op te sporen. Ze heeft in de eerste plaats het hand schrift van Haptmann vergeleken met de chantagebrieven, die Lindbergh na de ont voering heeft ontvangen. De deskundigen kwamen tot de conclusie, dat alle brieven door den Duitscher geschreven zijn. Hauptmann's moeder vertelt. Een vertegenwoordiger van United pres^ heeft in Kamenz Hauptmann's moedeif bezocht. Zij deelde mede. dat haar zoon van plan was te komen, om haar zeven tigsten verjaardag te vieren. Op de vraa^ of zij wel eens geld uit Amerika bad ont vangen, antwoordde het vrouwtje: „U denkt misschien, dat hij mij een paar van die goud-certificaten heeft gezonden. Neen, het geld heeft de brievenbesteller mij in marken uitbetaald." Nadat Hauptmann in Duitschland in de gevangenis was opgesloten, heeft zij hem geholpen bij zijn ontvluchting. Zij zorgde er voor, dat hij burgerkleeren kreeg en hield hem drie dagen verborgen in haar geitenstal, totdat hij met twee zigeuners over de grens kon vluchten. Kolonel Lindbergh weigert inlichtingen te geven aan de pers Zijn tweede zoontje, dat bijna 2 jaar oud is, bevi *dt zich onder de hoede van zijn grootmoeder te Northa- ven in den staat Maine. DOOR VLAMMEN VERRAST. Ernstig ongeluk op slakkenhoop. Nabij de mijn Uda bij Kattowitz (Po len) zijn 34 werklozen, die in een slak- kenheuvel aan het zoeken waven naar bruikbare steenkool, het slachtoffer ge worden van een noodlottig ongeluk. Toen op den top een nieuwe lading werd uitgestort, schoot uit" den heuvel een groo te vlam, die schrik en ontsteltenis onder de werkloozen verspreidde. Gillend renden de mannen, die geheel in brand stonden, den heuvel af, vergeefs trachtende zich de brandende kleeren van het lijf te rukken. Eenigen hadden de tgenwoordigheid van geest in een vijver te springen en kwamen er nog tamelijk goed af. Van de gewonden zijn tien stervende.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 4