LUISTERT!!... loimimauonliig ICaapt i/aazdceUfy Vooi Vaten atCWascA Haarden en Haardkachels DAKPANNEN BRANDSTOFFEN lis tijd voor nieuwe Schoenen J. v. MEERKERK AU <U wihitc UfMnt!. Spodsuède. vow- da*n&s> n 90 de Qcaoie titode! Plaatselijk nieuws EEN BOERDERIJ Roeiboot, 1 Dichte Handkar 1 luxe Ford-Auto A. RAVESTEIN NIeuwpoort Mi de T-Luna Ut.SteUeletiMteg i. G. VAN MAZIJK, Koestr. 120, Schoonhoven fa. Ouwerkerk en Boere. N. VAN ZESSEN- Schoonhoven Dekens Reisdekens Tochtdekens Vachten Kachels Fornuizen P. J. DE HOOG VAN DEN BERGH is uw adres i I GEBR. VAN BRUINESSEN ma I j Oude Haven 18, Telef. 89, Schoonhoven Waarom noé langer lijden?? Winterschoenen en Pantoffels GEEN BETER EN VOORDEEUGER ADRES mê Haven 80 - Schoonhoven ELECTRISCHE REPARATIE-INRICHTING Trouw- en Verlovingsringen AARD -sËSp Pracht-Haardkachels Insluithaarden "4. A. VAN BAAREN choonhoven Oeruitersvandennacht j Binnenland j leder pek HONIG's VERMICELLI GRATIS hoe onze vele klanten tevreden zijnl Dit is toch het beste bewijs, dat U voor RADIO bij ons moet zijh!!!! Wij kunnen u adressen van klanten geven, die meer dan 10 jaar hun Radio door ons laten verzorgen. N t uai n0nri l/iinci 0,71 alleen de winst op te strliken» zonder dat men maar iets van nol IS geen Klinsi de Radio-techniek weet. Eischt van Uw leverancier, dat hij ook practisch en theoretisch bekwaam is en U bespaart zich veel ellende. Juist omdat wij Uw Radio ook na de fabrieksgarantie nog jaren verzorgen, practisch en theore tisch op de hoogte zijn, gaat U voor Radio naar JAN BROUWER - Haven 63 - Telef. 113- SCHOONHOVEN TE H U U Ri te Nieuwerkerk a.d. IJssei met 7V2 H.A. land. Inlichtingen te bekomen bij A. J. VAN HAAFTEN, Statenlaan 92, Den Haag. Te huur aangeboden: Een met 6 H.A. Wei- en Hooiland en 5 H.A. Boezemland voor den tijd van twee jaar. Inschrijvingen worden ingewacht tot 13 October 1934, bij het bestuur van den Polder Middelblok en Veerstalblok te Gouderak, waar inlichtingen zijn te bekomen des v.m. op 8 en 9 October a.s. De voorz.: A. KOOL B. J.Jzn. N.B. Kennis van polderbemaling (zuiggasinstallatie) strekt voor ge gadigden tot aanbeveling. TE KOOP: een flinke In goeden staat, gereed voor het bevaren van het buitenwater. Te bevr.B. Stout, Kinderdijk E 260 Moét Weg! Te koop bij W. C. STEENKAMER - Tel 14. Haastrecht. is je GOEDE ADRES voor vertrouwde en vakkundige reparatie aan Automobielen en Rijwielen en Autogeen Inschwepk I Alles met garantie v. h. Gebr. Moes - Schoonhoven - Telefoon 88 Ontvangen de nieuwste Stoffen in Ruiten, Effen, Fluweel effen en .gewerkt. Buitengewone sorteering in Flanellen Nachthemden en Pyama's. Voor Kindergoederen het aangewezen adres! Prachtkeuze in Kinderpakjes, Jurkjes, Manteltjes,'Mtitsjes, Truitjes, enz. Complete Luiermand-uitzetten, Wiegen en Ledikantjes. Doet mee aan onze Winkelweek-reclame, iedere kooper vanfl. mag de waarde schatten van het geëtaleerde artikel en bij juiste schatting krijgt men dit cadeau. ZIE ONZE ETALAGES!! Onberispelijk in afwerking. Bovendien voldoen zij aan alle elschen mitsvakkundig geplaatst. Daarom naar Lel op! Let epi voor 't aanbrekend Tevens Confectie, Heeren modeartikelen, Pulovers Bontkragen, Werkmans goederen Beleefd aanbevelend, de b««te waarborg voor 'n goede maatkleeding voor Dames en Hoeren Schoonhoven, Lopikerstraat 23 Meerkerk, Tolstraat r Uw varkens zijn gezond en present Met «Force» voor vijf-en-negentig cent, bij Xa koop Ongeveer 2000 prima Te bevragen bij P. VERSTOEP, Landbouwer, Polsbroek (dorp). Wollen en Gestikte Droste komt weer met een mooi nieuw album uiti „Java een rijk geïllustreerd standaardwerk over dit voor ons Hollanders zoo belangrijke eiland. Was „Bali", het vorige Droste-album, reeds een prachtwerk, het album Java I overtreft „Bali" nog. 1 September Is het verschenen. De prijs bedraagt slechts 90 ct. - U behoeft met onders te doen, dan dit bedrag te storten.op postgiro-rekening No. 6850 met vermelding „album Java l" om dit schit- terende boek franco thuis te krijgen. Plaatjes van vorige albums zijn inwisselbaar voor pl°°'ies Java I", evenals omgekeerd. Gaarne wordt U een hand leiding toegezonden, met alle gegevens over het verzame len der plaatjes voor dit en de vroegere Droste-albums. voor het album „Java V Staart plaatje.' Voor meubelmaoazijn HAVEN W.-Z. 6-8 SCHOONHOVEN De Joliherba-tabletten, bereid door experts uit beste, versche, Sgiftvrije, geneeskrachtige kruiden zijn betrouwbare geneesmiddelen, die gebruikt worden voor een kuur van tot 3 maanden. Zij zijn vrij van chemicaliën en onscha- delijk. De Joliherba-tabletten hebben duizenden menschen 'eholpen, geven verrassend goede resultaten en worden iaarom steeds meer gevraagd. Zoo juist ontvangen een prachtcollectie Stookt onze prima Wales Anthraciet Nol Rheumatiek Jicht, Aderverkalfc No. 7 Zenuwhoofdpijn, Afmatting, Slapeloosheid, Opwinding. S uamczcp.,... No. 21 Corpulentie. No. 00 t.m. 10 in doosjes van pl.m. 130 tabl. No. 21 in flacons van 5utabl- f 1/75, verkrijgb. bij Uw Apoth. of Drog. Franco toez. door Imp. v« Nederl. H. Padderatz, Zeeweg 11, Scheveningen (Postrek. 225101) waar inl. en gratis proef v. No. 00 No. 00 Verstopping. No. 2 Maagzuur. Oprispingen, Maagcatarrh. No. 10 Galsteenpijn. Aanbevelend, (graveeren gratis) dan M.l. PEERENBERt loven 36 - Telefoon 111 SCHOONHOVEN Zeldzame aanbiedingHeerer, polshorloges f 3.50 Heeren-polsKorloges met chroomband f 4.— met 1 jaar volle garantie Groote verscheldenhe Hang- en Schoorsteen- klokken ACHEIS \S/ r ZIET ONZE SPECIALE FK a ch e I- Et a I a g e geven overal voldoening! 0 Plaatsing ook m«t mantelplaa, Prijzen voor elke beursl GROOTE KEUZE V,AN PRIMA MERKEN Oud bekend adres. Vakkundige ■plaatsing.*' NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT SchMnho»«mcli«Courant Een flink werk. Arkel. De gecommitteerden der polders Leerbroek en Nieuwland hebben reeds ge- ruimen tijd een plan in bewerking om van af het gemaal aan den Arkelsehen Dam tot aan dea Klinker heul een Vliet te laten graven, welke zal dienen voor watertoe voer. Het gemeentebestuur van Leerdam heeft met het bestuur der polders onder handeld om den grond, welke vrij zal ko men door het graafwerk» óver te nemen. Of men het plan definitief zal doorvoeren is heden nag niet bekend. De werkloozen in de gemeenten in wiens nabijheid dit werk zal worden uitgevoerd, zien reikhal zend uit naar een eindbeslissing, daar die gêrnimop tijd werk zal meebrengen voor een flnk aantal personen. Het ontwerp voor dit plan is in handen van ir. C. van Steno* te Bosmim. Arkel. De afdpeling Arkel van de Vara zal ongeveer half October een propaganda- feeetavond houden. Aan de voorbereiding wordt reeds gewerkt. - Volgens de jongste opgftve 'staan bij den correspondent der arbeidsbemiddeling 24 werkloozen ingeschreven. Arkst De «rpeditenr Roelands, afkom stig nt Steenbergen, geraakte bij de bocht bij Schotdeuren met de achterzijde van zijn auto van den straatweg. De wagen zakte hierdoor zoo diep weg, dat de vracht afgeladen moest worden. Een personenauto reed in de bocht aan den Dam tegen een steenen rollaag waardoor belangrijke schade aan den wa gen ontstond. Fraaie prestaties. Ammerstol. De gemengde zangvereeni- Sing „Aurora" behaalde Zondag onder eiding van den heer P. H. Janssen te Gonda, op het concours, dat gehouden werd in het Paviljoen op het Wandelhoofd te Scheveningen, in de afdeeling Uitmun tendheid een eersten prijs met 351 pun ten. In den eerewedstrijd, waardoor 5 van de 19 deelnemende vereenigingen in aan merking kwamen, behaalde zij toen den tweeden prijs. Capelle a.d. IJssei. De heer G. Horrée Is failliet verklaard. Curator is mr. J. S. Hoek te Rotterdam. Giessendam. B. en W. hebben bouwver gunningen verleend aan de weduwe P. den Dikken voor oen woonhuis en aan den heer L. de Jong voor een schuur voor het op bergen ven boormaterialen. Door bemiddeling van den Chr. Be- Itorenbond zijn eenige jeugdige werkloo- zen in de gelegenheid gesteld om geduren de hmt tijdvak van 24 tot 29 September ded te nemen aao oen te Amersfoort te houden werkkamp. Daar het aantal zeer groot is, beeft men enkelen moeten teleur- «B-a Op de geweetelijke schietwedstrijden 1934 voor burgerwachten in Z.-Holland, gehouden te 's-Gravenhage, behaalde de burgerwacht alhier in klasse A den der den prijs. De he« T. Dukel verwierf daar wegens bijzondere schietprestatie het zil veren schuttere-insigne. Giessen-Nieuwkerk. De door hei man nenkoor „Zang en Vriendschap" georgani seerde boottocht door de Giessen is Zater- door RIDGWELL OOLLUM. 7§ „Aangenomen 1" riep John. En haar in zijn armen nemend, tilde hij haar op en gaf haar een klinkenden kus. Dit veroor zaakte een luid hoesten van den sheriff, terwijl Joe woest zijn hoed op den grond wierp en. met opgewonden stem uitriep: „Gossie, maar ik zou het wel willen uit schreeuwen." Arizona. Als in Canada de winter komt, doet deze dat niet aarzelend. Le sneeuw valt en blijft liggen. De zon schijnt, maar zonder warmte. De stille lucht dringt door alle kieren behalve door bont, mocassins, of met vellen gevoerde overschoenen. De boe ren zoeken de beschutting hunner huizen en alleen dat werk, dat bekend is als „karweiwerk doen", geniet de aandacht, wanneer de winter eenmaal zijn intrede Heeft gedaan. Er is nu weinig verkeer op de met sneeuwhopen bedekte paden, een ruiter die op een gezellig bezoek uitgaat, een bobslee, beladen met brandhout voor de houthaarden thuis, een .arrestee, ge trokken door een span prachtige jonge paarden, waarmee de heereboer en zijn vrouw naar de aanlokkelijke winkels van een verwijderde sjad gaan om inkoopon te doen voor liet huishouden, zelfs nu en dan zoon rood geverfde, laaggebouwde slee met één paard, welk voertuig op niets zoo veel lijkt als op -sktist wwonden dagavond vanwege de ongunstige weers omstandigheden niet doorgegaan en zal nu later plaats vinden. Gered. Gouderak. Vrijdagmiddag geraakte het 4-jarig zoontje van den heer S. in een on bewaakt oogenblik in den IJssei. Na veel moeite is het gelukt de kleine te redden. Tot hoofdlieden vart het dijkleger in geval van watersnood zijn voor den pol der Middelblok aangewezen de heeren A. Kool Bzn J v. d. Vlist Jzn en J. J. Boer en voor de polder Veerstalblok Mach. van Dam en L. O. Verkerk. Zaterdagavond werd een passagier van de veerboot onwel en verloor het be wustzijn. Nadat het slachtoffer in het huis van den veerman was gebracht werd de hulp ingeroepen van dr. v. Westen dorp te Moordrecht. Inmiddels was de getroffene weder tot bewustzijn gekomen. Vermoedelijk was vermoeidheid de oor zaak van zijn ongesteldheid geweest, daar hij van Amsterdam was komen fietsen. Per autobus heeft hij op medisch advies de reis naar Ouderkerk a.d. IJssei ver volgd. Doordat een motorclub uit Zaandam eèu controlepost in onze gemeente had ge plaatst, in verband met een betrouwbaar- heidsrit door Zuid-Holland, was dit eve- ment Zondagmorgen hier het middelpunt der belangstelling. Een dertig moesten deze controle passeeren. Groot-Ammers. Maandag 24 September arriveerde in deze gemeente de motor-ar tillerie uit'Naarden, bestaande uit batte*ij van 4 stukken van 10 veld, bege leid door een aantal manschappen en of ficieren. De troep hield in deze gemeente halten de manschappen werden getfuoteerd op koek, melk en thee. Omstreeks 1.30 uur werd het sein tot vertrek gegeven en begaf zich de heele troep op weg naar Dordrecht. De plaatselijke afdeeling van de» B.V. L. bracht met haar leden en vlag een be zoek aan deze militairen, doch deze af deeling maakte op de officieren en man schappen een soberen indruk, daar enkele leden op klompen waren verschenen. Aan het verzoek van den burgemeester, gericht aan de ingezetenen om op dezen dag te vlaggen, hadden maar enkelen gehoor ge geven. De heer T. Damsteegt, wethouder, heeft ten 'bate der T.B.C. bestrijding 820 stuks oude rijwielmerken, een partijtje oud koper, capsules en zilverpapier ver- Op de lijst die hier tot 24 September ter teeklmmif laf, inzake verrniminf der verkoopgelegenhoid op Zondag, heeft nie mand geteekend. Énkele vischhandelaren verzonden dezer dagèn bijzonder veel snoek naar Frankrijk. Op Donderdag 27 September wordt in dez» gpmeente een bloempjesdag gehou den ten ba ie van de chr. ver. tot stichting en instandhouding van arbridskolonies „Het Hooge Land". Haastrecht. Tn de godsdienst-oefening van de Ned. Herv. Kerk werd Zondag me degedeeld, dat op Z'.tidag 16 September als extra-gave was gecollecteerd voor de kerk f 105 en voor de armen f 75. men een paar sleden heeft bevestigd. Maar dat ia dan ook alles, wani in de landbouw streken is het werk feitelijk opgehouden en farmer en veeboer brengt in den winter zijn tijd door met uitrusten van den zwa- ren arbeid van hel warmere seizoen. Zelfs het schitterendste zonlicht mist het vermogen om het treurige uitzicht te vervroolijken. Buiten op den Edmento weg, honderden mijlen ten Noorden van Forks bij het kruispunt, waar de Battule weg zich naar het oosten splitst, wordt het sombere uitzicht nog verergerd door de geraamteachtige armen van een met sneeuw bedekte klip. De hoornen beschut ten niet langer tegen den wind, die nu door de bladerlooze takken heengiert en oen ieder verstijft, die daar voor den nacht be schutting kwam zoeken. In den winter zijn de kruiswegen echter verlaten. Doch tegen alle gewoonten in is het duidelijk, dat pen ru'ter onlangs de klip bezocht, heeft. Er zijn sporen van paarde- hoeven op een der kruiswegen: op den weg, die ergens van het zuiden komt. Do sporen zijn scherp ingedrukt en An er verseh uit, maar zij eindigen, waar men aan het kruispunt der wegen komt. Hier keeren zij naar liet kreupelhout, waar zij verdwijnen. Het is eenigszins geheimzin- nig. Maar er is nog iets vreemders aan die eenzame plaats. Juis) op de plaats, waar rip hoefindrukken zijwaarts afslaan, staat een door den bliksem getroffen denne- boom, alleen, zwartgebrand, en rustend in de vork van een van zijn verschrompelde takken. Zoowat tor hoogte van het hoofd van een ruiter bevindt zich oen plank, zwart als de boomstam, d!e haar draagt. -Dichterbij gekomen om de bedoeling van zno'n zonderling verschijnsel op een prai- rieweg te onderzoeken ontdekken wij dat iemand, een boodschap heeft geschreven voor aenwane. dio aan dot kmóspuni zor Baldadig. Moercapelle. In den afgeloopen nacht werden dó heer Bik en diens huisgenoo- ten wakker door het gerinkel van glas. Er bleken twee ruiten fn hun café verbrijzeld te zijn, tprwijl twee groote steenen in4 de gelagkamer lagen. De politie onderzoekt nog, wi£ de schuldigen zijn. Dijkleger. Nieuw-Lekkerland. Het aantal man schappen, dat in den eerstvolgenden win ter aan de beurt komt om voor't dijkleger te worden opgeroepen, bedraagt 60. Als hoofdlieden zijn aangewezen de heeren J. Boete, Jr den Ouden en T» Rozendaal. De chr. zangvereeniging „Omnia cum Deo", directeur de heer H. Arends, zal deelnemen aan het concours te Dord recht, uitgaande vq,n den Zangersbond „De drie Provinciën". Bekerwedstrijden B.V.L. Ouderkerk a.d. IJssei. Zaterdag 29 September zal in het gymnastieklokaal der o. 1. school I op het dorp ondei- leiding van den instructeur en plaatselijk leider, den heer J. Meijer, weder worden gescho ten op twee banen. Bij deze oefeningen wordt een aanvang gemaakt met de verwachte bekerwedstrij den, waarbij, na een bepaald aaptal ge houden oefeningen, aan iedere klasse een prachtigen beker zal worden toegekend. Van groote firma's uit Amsterdam, Rot terdam, Gouda en meerdóre plaatsen wer den bekers, medaille's en andere fraaie prijzen geschonken. Enkele dames uit deze gemeente zijn reeds begonnen met het vervaardigen van mooie en degelijke handwerken, als prij zen voor de winteroefeningen en wedstrij den. Van alle zijden blijkt men het'tp waar- deeren, dat jonge mannen zich beschik baar stellen en houden voor het doel: steun aan het wettig gezag. Met deze veelzijdige medewerking en sympathie belooft het een prachtige win- terwedstrijd te zullen worden. Postduivenvereniging. Ouderkerk a.d. IJssei. In het café van den heer Van Reeuwijk in de Kromme is Donderdagavond opgericht een Postdui venvereniging. Het bestuur werd als volgt samengesteld: Alb Prange, voorzit ter; G. Vis, secretaris; G. van Duyvendijk, penningmeester. Tot hok-controlcur wterd benoemd de heer Ab. Mourik. Het ligt in het vpornemen van het bestuur, zich aan te sluiten bij den Bond van Zaterdags- vliegers. Door het aanwerven van dona teurs zal men zoo spoedig mogelijk trach ten financiën bijeen te brengen. teneinde aan het werkelijk doel te kunnen beant- Stolwijk. Vrijdag 28 September, des avonds 8 uur, zal in het café van den heer Zuidervliet een vergadering wordon ge houden van geitenhouders. Het doel van dezen avond is, te trafchten om ook te Stol wijk een geitenfokvereeniging op te rich ten, De heer S. de Jong. assistent rijks- veeteeltconsulent te 's-Gravenhage, zal dien avond het nut en het doel van een geitenfokvereeniging uiteen zetten. Men zie de advertentie in dit nummer. Sliedrecht. Op het nationaal zangcon cours. hetwelk Zaterdag gehouden is in de zaal „Kunstmin" te Dordrecht, behaal de het gemengd koor „Sliedrecht", dir. de heer G. A Nochen, in de 2e afd. een len prijs met algemeene t i der jury. Stolwijk. Door het vertrek van den heer C. Muijs naar Schiedam is een vacature in den raad ontstaan. Zijn opvolger op de lijst is de heer A. Huijsman. HET INCIDENT IN DE RIDDER ZAAL. De communisten niet mis handeld. Het Tweede Kamerlid L. de Visser heeft aan de regeering de volgende vragen ge steld: 1. Is de regeering bereid mede te dee- len in wiens oprdacht, of op wiens last of bevel, de gewelddadige verwijdering en arrestatie, gepaard gaande met mishande ling. van de leden der Staten-Generaal, Roestam Effendi, Schalker en De Visser, tijdens dè vereenigde zitting der Staten- Generaal, op Dinsdag 18 September is ge schied? 2. Acht de regeering die arrestatie en verwijdering niet in strijd met het bapaal- de in artikel 98 van de Grondwet? 3. Is de regeering niet van oordeel, dat de persoon of personen, dlie de verwijde ring hebben uitgevoerd of doen uitvoeren, zich schuldig hebben gemaakt aan over treding der artikelen 121 en 122" van het wetboek van strafrecht? 4. Welke maatregelen denkt de regee ring hieromtrent te nemen of te doen ne men? Op deze vragen heeft de lieer Colijm, voorzitter van den raad van ministers, ge antwoord als volgt: 1. De verwijdering van de genoemde le den der Tweede Kamer is in opdracht v*n den voorzitter der Vereenigde Vergadering der Staten-Generaal geschied door een aantal in de zaal aanwezig» recherchears van poliite, die zich blijken» verkregen in lichtingen daarbij aan mishandeling niet schuldig hebben gemaakt. De daarop ge volgde overbrenging van deze leden was reeds geboden als beschermingsmaatregel tegenover de te verwachten begrijpelijke verontwaardiging van het publiek. De vragen 2 en 3 worden ontkennend beantwoord en op vraag 4 luidt het ant woord: Geen. VERLAGING DER TELEGRAM TARIEVEN. Minimumtarief wordt 25 cent. Met ingang van 1 October wordt het tarief voor binnenlandsche tegramguen met minder dan tien woorden belangrijk, verlaagd. De bestaande minimumprijs voor een locaaltelegram was f .40, voor een bin- nenlandsch telegram f .50. Thans wordt de prijs voor een telegram) Van zeven woorden of minder in het lo caal verkeer 25 cent en in het interlocaall verkeer 35 cent. Voor acht woorden resp. 30 en 40 cent en voor npgen woorden 35i en 45 cent. Het tarief voor tien of meert woollen blijft ongewijzigd. Tevens zijn in het rijkstelegraaf-regle- ment tariefsverlagingen vastgesteld voor het gebruik van huur en uurlijnen en voor) fotografische afschriften van telegram men. De treintelegrammen, welke destijds1 als proef in dienst zijn gesteld, worden definitief ingevoerd. NATIONALE RADfO-AVONB. Voor hel crisi^comité.) In den avond van 2 October zal van» 8.05 tot 9.20 een radio-uitzending over» beide zenders plaats vinden ter inleiding* van de inzamelingen, welke in het a.s.) najaar over het geheele land worden ge-, houden voor het Nationaal Crisis Comité., De A.V.R.O. en de K.R.O. hebben dien* avond welwillend zendtijd afgestaan, zoo-5 dat thans niet goedkeuring van den ml-' nister van binnenlandsche zaken onder' auspiciën van het Nationaal Crisis-Go-i mité een uitzending kan worden gehouden! met medewerking der gezamenlijke Om-T roepvereenigingen. Het programma, dat gelijkluidend óreri beide zenders zal worden uitgezonden^' omvat naast de reeds aangekondigde toe-l spraak van Prinses Juliana een openigs-i woord van den minister van sociale zaken prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, als-! mede een toespraak van jhr. mr. Ch. J.) M. Ruys de Beerenbrouck. minister van' Staat, onder wiens bewind het Nationaal Crisis-Comité in November 1931 werd op-l gericht.. De avond zal worden besloten met een' prijsvraag, waaraan evpntls het vorige) jaar door een ieder za/ khnnen worden) deelgenomen. Het gehffel zkl worden ge goten in den vorm van een bationaal pro-> De vier omroepverenigingen, A.V.R.O., K.R.O.N.G.R.V. en V.A.R.A., hebben ge-' zamenlijk de verzorging van dit program-' ma. bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE komen. Een boodschap met een sombere, duistere beteekenis. De letters zijn met moeite in krijt uitgevoerd met een ruwe poging tot sierletters. Ook is er een hand op geteekend, die met den vinger wijst in de richting van den weg, die naar Battule voert. „Dit is de weg, vanwaar niemand terug keert." Wij lezen dit en kijken naar den wijzen- den vinger, zoo bibberig van omtrek, en onze eerste neiging is om te lachen. Maar hoe het komt, weten wij niet, doch voor dat de lach op zijn hoogtepunt is, sterft hij alweer Jveg en laat een blik van ver bazing, ietwat gemengd met angst achter. Want er is iets sinisters in die boodschap, die, ofschoon wij haar niet begrijpen, toch bij machte is ons te doen ontroeren. Wan neer wij prairiemenschen zijn, zullen wij in het geheel geen neiging voelen om te lachen. Eerder zullen wij het hoofd fron zen en ons verwijderen van die akelige zwarte plank en het is meer dan waar schijnlijk, dat wij den aangewezen weg zul len vermijden en een oinweg zullen maken, wanneer wij toevallig in Battule moeten wezen. 4 Waarom is die plank daar? Wie heeft 1 nar daar gezet? En „de Weg, vanwaar Niemand terugkeert.", is inderdaad een vanwaar niemand terugkeert. Het is geen grap. De koud glanzende zon is ondergegaan en eindelijk rijden een paard met ruiter het bosch in. Zij verdwijnen in het struik gewas en worden niet meer gezien. De lange nacht gaat voorbij, do nieuwe dag breekt weer aan en terwijl het daglicht doorkomt, verschijnt de ruiter weer in het bosch en rijdt den weg af. 's Avonds komt hij weer terug, verdwijnt weer en rijdt den anderen dag weer weg. Dag aan dag duurt dat voort, dit ei^otypardig komen en gaan, zonder bliikbaar doel. of het moest zijn dal de man geen andere rustplaats had dan de klip. En telkens als hij weerkomt, en gaat, rijdt hij langzamer. Hij hangt vermoeid in zijn zadel en voor het eind van de week lijkt hij wel de geest van den man, die het eerst hef*bosch in reed. Uit hongering leest men in zijn vermagerde trekken en de koortsachtig schitterende Zijn paard schijnt er weinig beter Als de nacht aanbreekt, kan men een in ruiter zien op een punt, dat door een scherm van struiken voor den weg verborgen is. De man zit nog stil, maai» kwijnend. Zijn larig lichaam te door zwak te bijna dubbel gebogen over den knop van zijn zadel. Het hoofd van het paard hangt zwaar van den slaap, maar de groote wil de oogen van den man zijn wijd open en schitteren gretig. Den vorigen avond is hij het bosch ingegaan, maar 's ochtends niet te voorschijn gekomen. Den geheelen dag had een flauw geluid van hoefgetrappel geklonken van een paard, dat zich tus- schen de hoornen beweegt, maar de man maakt geen gelu'd. Het paard slaapt en moet door tfen ruiter wakker gemaakt worden, daar het telkens onder zijn last struikelt. Maar de man is even wakker als de nachtuil, die zijn prooi zoekt en de sombere uitdrukking van zijn verteerd ge laat wijst op een voornemen, dat niet min der meedoogenloos is. In den, morgenstond is de toestand nog onveranderd. De man hangt nog aan zijn zadelknop, wat lager mteschien, maar zijn algeheele houding is dezelfde. Toen het daglicht boven den horizon verscheen en de duisternis van het bosch tot een flauw schemerlicht verhelderde, hief Rot paard zijn hoofd op en spitste de ooren. Do man tuurt naar het zuiden en zijn waakzaam- he:d neemt toe Nu werd 't zacht geruisch Vhn Tnndgp- wreven sneeuw vernomen en een dof ge luid van hoefslagen. De blik, die in de, oogen van uen wachtenden man kwam,i toonde duidelijk aan, dat dit het was, waarop hij zoo geduldig had gewacüt, dat! hier eindelijk de sleutel was voor zijn een-1 zame nachtwake, lig trok zijn paard nog) verder achteruit» in de struiken en zijn' hand bewoog zich snel naar een der hal-' sters aan zg'n heup. Zijn magere, ge-' spannen trekken stonden streng en de ge-| zonken oogen glinsterden met een diep, hard licht. Het werd helderder daglicht, hetgeen de' kale omgeving verried, het geluid kwam naderbij. De eenzame ruiter greep zijn pistool en legde het voor zich neer met' zijn vinger gereed aan den haan. Zijn scherpe ooren zeggen Item, dat de reiziger het bosch ingekomen is en dat hij zijn paar stapvoets laat gaan. De tijd scheen' eindeloos terwijl dc ruiter wachtte, maar zijn geduld was nog lang niet uitgeput. Langer dan een week, slechts levend van de schamele beetjes, die hij genoodzaakt I was le bedelen, doordat zijn buidel leeg was," heeft hij in deze verlaten streek op) deze ontmoeting gewacht. Nu zag hij door de struiken, heen den reiziger, wiens paard langzaam het pad afkwam naar hem toe. Hij was een slan ke, in bont gehulde figuur, veel gelijkend Op de zijne on te oordeelcn naar den som-i beren glimlach, d!e over zijn holle ge laatstrekken gleed, scheen zijn verschijnen den wachtendon man genoegeh te doen Hij merkte de waakzame bewegingen vanl den roiz'ger op. zooals dezp over zijn stormkraag durende, naar alle kanten) rondkeek. Ook merkte hij de schuwe Wik- kon. d'p hij om zich hoen wierp en in weerwil van de eenzaamheid, scheen de man bevreesd voor zijn omgev'ng (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 3