Plaatselijk nieuws Kerk en School M119 iteitenl l a.a.n! Een onjuiste theorie. No. 6409. ZESTIEN bladzijden 66e JAARGANB. I Advertentiën: 1-0 regale ƒ1.80; I elke regel meer 0.20; derde I plaatsing halven pry». Adver- I tentiön worden gratie ge- I I plaatet in „De O or o um er”. J S. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN. HAVEN 23 n K. t rt rijwielregle- van «kaarten of ken bij ZOONHOVEN als volgt be- 21 en 37; J. Grand 4, 15, e. Een drie op 9 KHz. ^makkelijk F 210.-. )te selecti- ontvangst, F 145.-. jsv.f!20 c-kwaliteit, F 99 50. we gratis Verhuur der ieders der eenige VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1934 NIEIIWSBIADVÖORZUID HOLLAND EN UTRECHT SCHOONHOVENSCHE COURANT Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten. S. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN. HAVEN 23 Postrekening 13703. te melk verhoogd met 1 cent de Liter. De prijs der vielen bij lot’ng ten de mandoline-club „Kunstmin” 7ar,,j en Vriendschap”, en men zal glim- jmheid. Ieder toch ABONNÉ’8, die zich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zyn volgens de 2000oXtb^r’“ng' 600 300 EEUWEN, pond; Vette nt per pond lo. UW BODE ouda. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Benschop De. A. F. P. Pop te Monster; en voor Krimpen a.d. Lek Ds. J. E. Klomp te Ede (Geld.). GEREFORMEERDE KERK. Beroepen te Langerak Ds. Mulder Hardinxveld. vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van Gulden bij verlies QAA Duiden hij verlies Gulden bij verlies Gulden bij verlies van van hand of voet. 4uv van een oog. IvU van een duim. UU een anderen vinger. 10 en 14; P. Kersberg! 32 W. Berkestein; 11, 12, 23 Vink 13; G. van Dijk 16, 27, en 35; F. Wesseling en 39; G. v. d. Spek 27; D law, J. Schouten 29; W. de Lang 30; L. Hoo- gerdijk 31; J. de Graaf 33 en 38; A. van Ringelenstein 36. Aankomst eerste duif 10.41.46 uur, laatste duif 11.09.47 uur. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden 1.25; p. post f 1.50. Met verzekering 15 cents meer. Baron F. G. Schimnielpenninck van dex Oye trad te Londen in de St. James Ghurch in het huwelijk met Miss Wilhel mina Campbell Gibson of Bronshil. Wanneer twee menschen met elkaar kaart spelen zal de eene winnen wat de andere verliest. Wanneer iemand een huis, dat hij voor f 10.000 heeft gekocht, moet verkoopen voor f 6000, heeft de kooper f 4000 winst. Als iemand op de beurs spe culeert en f 1000 verspeelt, is een andere daar goed mede. Overal zien we dat wat de eene verliest, ten voordeele is van een ander. Nu vinden we bijna dagelijks vermeld dat allerlei ondernemingen groote bedra gen ala verlies moeten afschrijven. Dezer dagen not werd bericht dat de Muller concerns te Rotterdam 31 millioen gulden als verlies hebben moeten boeken. Waar blijven nu die millioenen die voortdurend verloren gaan, wie is daarvan de winner, wie is er goed mee? De vraag is dwaas Jachan om zooveel doi - weet dat die millioenen niemand bereiken, dat zij verloren zijn zonder dat iemand er voordeel van heeft, dpt de crisis ze heeft opgeteerd. Ze zijn verdwenen in den vorm van verlaagde prijzen en mindere ont vangsten. Ze zijn dus toch eigenlijk ver-\ deeld. Er is gebeurd wat ons door sommi-' gen als de uitredding uit alle nooden is voorgesteld, wanneer geleerd werd: belet die opeenhoopingen van kapitaal, verdeel wat de een te veel heeft, over hpn die te weinig; hebben en de wereld zal gelukkig zijn. De menschen hebben dat advies niet vrijwillig opgesplgd, maar de verdeeling is toch tot stand' gekomen. De ondernemin gen met de groote kapitalen hebben niet slechts afstand moeten doen van hun win sten, maar zij hebben er bovendien nog geweldige bedragen bij moeten leggen, ais verlies tengevolge van de lagere prijzen, waarvan dus de koopers konden profitee red die soms zelfs meer ontvangen dan waarvoor zij betalen. De vele millioenen, die alleen in ons land op die wijze „ver deeld” zijn, hebben echter geen spoor van hoogere welvaart tot gevolg gehad, maar De steun aan den landbouw. Bergambacht. De melkveehouders alhier hebben een met ongeveer 200 handteeke- ningen voorzien adres verzonden aan den betrokken minister, om hun misnoegen te kennen te geven over de naar hun oordeel onbillijke verdeeling van steun aan de bouwboeren tegenover de melkveehouders. Boskoop. Mej. G. Zorn slaagde te Utrecht voor het diploma R.K. bewaar- schooionderwijs. Opnieuw hebben de bewoners van liet Goudsche Rijpad 4n een adres aan den minister van waterstaat verzocht, den tol aan dit pad op te heffen. Zij hebben ver leden jaar een gelijk verzoek gedaan, naar aanleiding waarvan toen het recht voor rijwielen is vervallen. Brandwijk. Woensdagmiddag was een militair vliegtuig op weg naar Soester- berg, genoodzaakt een noodlanding te maken onder deze gemeente. De machine kwam in een sloot terecht. Des morgens had het toestel reeds een noodlanding moeten maken onder Terheide bij Breda. Oorzaak was het warmloopen van den motor. De inzittenden, een korporaal en een sergeant-vlieger. kwamen er onge deerd af. Gisteren is de machine op transport gesteld. Den heer K. Ooms is bij inschrijving opgedragen het timmerwerk voor zes wo ningen te Gorinchem Festival. Capelle a.d. IJssel. Op het festival, ge- organiseerd door de muziekvereeniging „Eendracht Maakt Macht”, vielen de geldprijzen ten deel aan: de le prijs Man- nenkoor „Zanglust’ ’te Krimpen a d. IJs sel; de 2e prijs kinderkoor „Jong Zang Veredelt” alhier, de 3e prijs dameskoor „Onderling Genot" te Krimpen ad. IJs sel; 4e prijs gem. koor „Door Inspanning Uitspanning" te Krimpen a.d. IJssel, 5e prijs harmoniekorps „Kunst na Strijd” te integendeel grootere ellende. Vanwaar die tegenstelling tusschen de theorie en de feiten? De verkeerde uit komst is voor een groot deel toe te schrij- ven aan de verkeerde uitleg van het woord: kapitaal. Kapitaal, denkt men veelal, is geld en geld is waarde. Noch het een, noch het ander is juist. Kapitaal heteekent niet geld, maar het beteekent fa brieken, machines, schepen, treinen, land, voorraden enz. Dus goederen, waarmede men weer kan voortbrengen. Geld is ook geen waarde, maar het dient alleen om de waarde te bepalen, te meten. Van een bankbiljet van f 1000 is de werkelijke waarde nog geen halve cent, het is een stukje papier van goede kwaliteit, op een dure wijze bedrukt. Een rijksdaalder is aan zilver lang geen f 2,50 waard. De waarden zijn alweer de ladingen der schepen, de inhoud der pakhuizen, de ge bouwen enz. Die schepen en die pakhuizen en al die andere dingen zijn nog precies dezelfde als voor enkele jaren. De schepen zijn niet kleiner geworden, de pakhuizen niet lager, maar toch is er iets veranderd. Juist om dat die schepen niet kleiner en die pak huizen niet lager gemaakt konden worden en de ondernemingen, welke verlies leden, toch hun uitgaven moesten verminderen, zijn de loonen verlaagd en is personeel ontslagen. De kapitaalvernietiging had dus niet meer welvaart tot gevolg, maar meer ellende en omdat er veel minder vraag is naar ruimte in schepen en pakhuizen, is de waarde daarvan gedaald. De vermindering van het kapitaal, de crisis, is dus niet ontstaan door de opeen- hooping van kapitaal, maar door gebrek aan arbeidsgelegenheid. Zoodra de werk loosheid afneemt zal de koopkracht stij gen en zullen de schepen weer bevracht, de pakhuizen weer vol worden en wat nu verloren is gegaan, zal weer worden te ruggewonnen door den arbeid. zijn van den dorpskom weggenomen en bij het nieuwe weggedeelte geplaatst. Deze verplaatsing vindt zijn oorzaak in het feit, dat thans verreweg het meeste verkeer van den nieuwen weg gebruikt maakt, zon der dus de dorpskom te passeeren. Langerak. De melkboeren hier en Nieuwpoort hebben den prijs der karnemelk is eveneens verhoogd. Landbouwcursus. Langerak. Dezen winter zal vanwege de tuinbouwvereeniging wederom een land bouwcursus worden gehouden, waaronder een cursus boekhouden. Als leeraren zul len optreden de hoeren D. P. van Donk, hoofd der o. 1. school en Jonkers, tuin- bouwleeraar te Noordeloos. Hit op hol. Molenaarsgraaf. De hit van den olie venter J. B. schrok van een passeerendee autobus en rukte zich los^ waarna hij er vandoor ging. Gelukkig ging hij bet land in, waar het dier een eind verder gegre pen kon worden. Er was slechts weinig schade aangoricht. Moordrecht. In het Stationskoffiehuis is een ledenvergadering gehouden van de Coop. Maalderij „Ons Belang”. In deze vergadering werden de plannen besproken om liet bedrijf te liquideeren. Besloten werd hiertoe over te gaan. Tot liquidator is benoemd Mr. Rijksen te Gouda. Moordrecht. Moordrecht I gaat Zondag naar D.C.V. I en verwacht daar een zwa re strijd. Moordrecht 2 zal uitkomen tegen O.N.A. 4. Deze wedstrijd wordt n.m. 2 uur op het sporterrein alhier gespeeld. Moor drecht gaat naar Groeneweg 2 en Moor drecht 4 zal om 12 uur hier spelen tegen Gouderak 4. Alle elftallen komen dus Zondag in het veld. INKLIMMING. Moordrecht. Bij den gemeenteveldwach ter is aangifte gedaan van het feit, dat een onbekend persoon door openschuiving van een raam zich toegang had verschaft tot een kamer van den boerenhofstede, bewoond door den heer P. W. C. de H. De veldwachter stelde een onderzoek in en wist nabij de Stevenstraat een persoon aan le houden, in het bezit van een rij wiel, die verdacht werd van deze inklim- ming. Hij is overgebracht naar het ge meentehuis >en vandaar naar de boeren hofstede. Uit het onderzoek bleek dat men hoewel „hij (ontkende, den, dader in han den had. Hij is voorloopig ingasloten en zal heden ter beschikking gesteld worden van den officier van justitie te Rotterdam. Een zoontje van deh heer'v. G. viel van een ijzeren hek. Een der punten drong in de kin, met het gevolg dat een ernstige wond ontstond. Doktershulp moest worden ingeroepen. Nieuwpoort. De politie heeft deze week tegen 11 personen procesverbaal opge maakt wegens overtreding van de motor en rijwielwet, het motor- en rijwielregle- ment en de visscherijwet. Nieuwland. Bestuur met gecommitteer de ingelanden van de polders Nieuwland en Leerbroek hebben Woensdag in een vergadering bij Goz. van Dijk besloten, 2 betonbruggen te leggen in de Smalzijde, onder Nieuwland, zulks voor vlugger wa ter toefvoer naar het electr. gemaal en voor beter verkeer te water met afvoer van baggerspecie uit de Vliet. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De postduiven- vereen ging „De Luchtbode” hield Zondag een vlucht van Oldenzaal, 178 K.M. In vrijheid 10 uur; aankomst eerste duif 1.31.25 uur, laatste du’f 2.53.39. In con cours waren 124 duiven. De prijzen waren 1.8 A. Roverts 2, 7, 15, 17, 20, 29 en 31; Joh. Edeling 3, 5, 9, 18, 22 en 24; H. Hei-koop 4 en 10; J. van Reeuwijk; 6, 32 en 33 Jac. Muit 11, 13 en 40; A. Groene- dijk 12 en 37; R. den Toom 14, 23, 27 en 36; D. v. d. Ham 19, 28 en 38; A. Ver hoef 16, 19, 21 en 26; A. Haak 25, 39 en 42 A. Streef; 30 N. N. Op Woensdag 3 October, n.m. 2 uur, zal alhier een kalverdag worden gehouden uitgaande van de vereeniging van oi'd- leerlingen der R. L. W. G. Zestig dieren zijn aangegeven en er zijn 5 prijzen be schikbaar gesteld. Alle dieren zijn door de leerlingen zelf opgefokt onder leiding van den beer Verkleij. De rijksveeteeltconsu- lent, ir. Verhpeven, zal de dieren keuren. Zaterdagavond zal de muziekvereeni ging „Door Kunst Verkregen”, haar laat ste concert in dit seizoen geven in de tent op het dorp. „Zangvogeltjes”. Haastrecht. De heer J. P. Oskam, koor dirigent te Gouda, heeft weer een begin gemaakt met het operettekoor „Zangvo geltjes” alhier, om de operette in 6 bedrij ven „Sneeuwkoningin” in te studeeren. Hei- is een aantrekkelijke maar veel- eischende bezigheid waarmede de heer Oskam zich belast. Gaarne willen we daarom hopen, dat vele kinderen de gelederen van „Zangvo geltjes” zullen versterken. Hiertoe zullen zeker vele ouders willen rfiedewerken. Hardinxveld. De heer D. Hoeflaak. koop man. is failliet verklaard. Curator is mr. M. Th. Mijnlieff te Dordrecht. Krimpen a.d. IJssel. Op de Woensdag dezer gehouden eipi veiliug werden aange voerd 2600 eieren. De prijs der kippen eieren bedroog f 4,05f 4,50, die van hen neneieren f 2,50 en die van eendeneieren f 2,45—2,75 per KM) stuks. De kaas deed 2123 cent per pond. De dienstplichtige J Romeijn van de lichting 1932 is voorgoed vrijgesteld we gens kostwinnerschap. Tot hplpbesteller bij de posterijen is thans aangesteld de heêr R. van Walsum Gzn. B. en W. hebben besloten dat de spelling-Marchant per 1 October zal wor den ingevoerd op<de o. 1. scholen. Lekkerkerk. De door „De Postduif” ge houden wedvlucht van Moons (B.), af stand 169 K.M. en waaraan 102 duiven deelnamen, had den volgenden uitslag: Los 8.30 uur; snelhe'd le duif 1216 M. 1 en 16 Ros en Verheij; Gebr. Broer: 3 P. Mud- de. 4 Abr. van Risp; 5, 7, 9, 10 P. Slinger land: 8, 13 Adr. Ros. 11 gebr. Bravenboer; 12 Burger en De Jong, 14 E. Hofwegen, 15 A. Broere Gzn., 18 M. Hoogenboezem, 19 A. van Boudesteijn, 20 Molenaar en Ligthart; 21 Adri van Risp. Aankomst le duif 10.32.59 uur, laatste 1045.01 uur. Lexmond. Do torenspits wordt van nieu we leien voorzien Dit werk wordt met zorg verricht door leidekker Bonter en diens knecht. Met huivering staat men vanaf het dorpsplein deze gevaarlijke kar wei te bewonderen. De verkeersborden van dpn A.N.W.B1. Noordeloos. De chr. gem. zangvereni ging „De Lofstem”, directeur de heer Schakel, van Peursum, behaalde Woens dag op een zaalconcours te Dordrecht met 294 punten een 2en prijs in de vierde af- deeling. Oud-Alblas. Voor het politie-examen van den Alg. Ned. Politiebond te Amsterdam behaalde P. de Jong alhier het diploma met aanteekenlng. Streefkerk. Voor het indienen van aan vragen ter hekoming van ondersteuning vanwege het plaatselijk crisis-comitó, zaf zitting worden gehouden ten huize van den heer K. Bouter, voor de inwoners wo nende in het gedeelte der gerrieente, ge naamd de Kerkelijke gemeente „Opper- stok", op Donderdag 4 October, ten huize van den heer G. Verhoeff, voor het ge deelte der gemeente, gelegen ten Westen van de „Opperstok” tot Wijk B 76, op Donderdag 4 October en ten huize van den heer J. J. van Aartrijk, voor het gedeel te der gemeente, gelegen ten Westen van Wijk B 76, op Vrijdag 5 October, telkens des n.m. van 7—9 uur. Zaterdagavond zal het fanfarecorps „O. K. K.” zijn laatste concert in dit sei zoen geven in de muziektent op het dorp. De heer A. de Jong, heeft wpgens het verlaten, van den dienst als gemeente veldwachter ontslag aangevraagd uit zijn betrekking van gemeente-bode en uit zijn verdere bijbetrekkingen. Op het te Dordrecht gehouden con cours in het gebouw „Kunstmin”, behaal de de Chr. Zangvereniging „Crescendo” een 2en prijs in de 2e afdeeling met 286 pun? ten. Alblasserdam. Ged. Staten van Noord- Holland hebben aan de N.V. F. Kloos en Zonen’s Werkplaatsen te Kinderdijk ge gund het maken van den bovenbouw en een ophaalbrug over de Nieuwe Haven te Edam, met bijkomende werken. Ook voor dit werk was de firma Kloos niet de laagste inschrijfster. Ammrsfol. Het 3-jarig dochtertje van B. de Hoog aan de Lekdijk kwam op het schoolplein te vallen en bezeerde haar arm. Medische hulp werd ingeroepen, die een bloeduitstorting constateerde. Aftel. Het plaatselijk crisis comité zal op 3 en 4 October een collecte houden ten bate van het Nationaal Grisisfonds. Niet alleen geldelijke bijdragen, maar ook gif ten in natura zullen met dankbaarheid worden aanvaard. De heer J. W. Goes, Dam 118a. stelt zich beschikbaar om even tueel giften en toezeggingen in ontvangst te nemen. Bergambacht. In een vergadering van de konijnenfokvereeniging „Nieuw Leven”, houden in de zaal van den heer G. C. dw Kovel, werd besloten om in de volgende maand een tafelkeuring te houden, waar aan prijzen verbonden zullen worden voor de beste dieren. Voorts besloot men col lectief in te zenden op de te Gorinchem te houden tentoonstelling op 27, 28 en 29 November. Dezen winter zal het bestuur een lezing doen houden over de konijnen fokkerij. Het zal trachten voor de leden een goed ochtendvoer beschikbaar te stel len voor hun pluimvee tegen gereduceer- den prijs. Vervolgens werd onder de le den die aanwezig waren een tam konijn verloot, dat ten deel viel aan den heer G. Borsje. De vereeniging heeft blijkbaar de belangstelling der konijnenfokkers, want het ledental gaat gestadig vooruit. De door het bestuur van den polder Zuidbroek vastgestelde lijst van hen, die in tijd van watersnood dijkwacht moeten houden, bevat de namen van 12 personen. Op de eierenveiling van dc pluim- veevereeniging V.Z.O.D. werd voor kippen leren besteed /an f 2,953,20 per 100 •tuk». Gemeenteraad. Stolwijk. Een vergadering van den ge meenteraad is belegd tegen Maandag 1 October v.m. 1'1 uur. De agenda luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Onder zoek geloofsbrieven van den heer C. Huijg- man, benoemd verklaard raadslid (vac. G. Mujjs). 4. Rondvraag. Waddinxvesn. De vereeniging „De Mid denstand" zal in de week van St. Nicolaas een winkelweek organiseeren. De postduivenvereniging „De Sper wer” hield een wedvlucht van uit Moons in België. De duiven werden om 8.15 los gelaten. De prjjz enwerdgn haald: P. Versloot 1, 3, 6, van Dijk 2 en 7; N. J. la 17, 19 en 40; P. H. van Gelooven 5; Abr. v. d. Graaf 8, 10 en 14; P. Kersbergen 9, 22, 25 en 32 W. Berkestein; 11, 12, 23 en 24, P, Vink 13; C. van Dijk 16, 20, 27, en 35; F. Wesseling 18, 24, 26 Grand 28; De speldjesverkoop gedurende het avondconcert van de muziekvereeniging „Excelsior" heeft ongeveer f 30 opge bracht. Krimpen a.d. IJssel. De troostprijzen deel aan c en het gom. koor „Zang beiden alhier. Werkgelegenheid. Capelle a.d. IJssel. Aan de chemische fabrieken is wfeer een 10-tal arbeiders te werk gesteld. Op de scheepswerven begint de werkgelegenheid weder af te nemen Het aantal werkloozen neemt in onze ge meente, gedurende de laatste weken, weer aanmerkelijk toe. Geitenfokvereeniging. Giessendam. In de zaal van den heer D. Versteeg hield de .Geilenfokveremiging „Steeds Voorwaarts” een drukbezochte le denvergadering. De voorzitter deelde me de. dat de vereeniging thans 101 leden telt en dat de leden gezamenlijk 170 geilen bezitten. Uit het verslajj van de verlotings- commissie bleek, dat de verloting een batig saldo heeft opgebracht van f 77. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. van den Heuvel gekozen, terwijl de heer M. J. de Bruin werd herkozen als bestuurslid. De heer P. van Houwelingen werd aange wezen naar de vergadering van dnn Zuid- Hollandschen Bond en als zijn plaatsver vanger de heer A. Blokland. De contributie voor het jaar 1935 is vast gesteld op f 0.50 per jaar. Na een gratis-verloting sloot de vo.orzit- ter de vergadering. Giessendam. B. en W. hebben aan den heer G. van Houwelingen vergunning ver leend tot den verbouw van het woonhuis B 154. Aan het schoolbestuur der Ghr. school is vergunning verleend tot den ver bouw van de onderwijzerswoning en het plaatsen van een bergplaats. Kamer van Koophandel. Gouda. De Kamer van Koophandel voor Gouda en Omstreken vergadert Woensdag 3 October, nam. 2 uur. De agenda luidt; 1. Notulen en medcdeelingen. 2. Uitgegane en ingekomen stukken. 3. De voorgenomen opheffing der spoorverbinding Rotterdam M Gouda—Amsterdam W.P. op 15 Mei 1935. 4. Verzoek van de „Combinatie van Zes” te Gouda tot vermindering der hy potheekrente. 5. Ontwerp-begrooting 1935 en voorstel inzake subsidies 1935. 6. Rond vraag. SOCIETY HUW EL IJ K

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 1