Uit Sliedrechts dreven. DE BEMALING VAN HET WATER SCHAP LOPIK C.A. Bmnenland Pluimveeteelt. j IETS UIT DE GESCHIEDENIS. Lopik. Bij de ingebruikneming van het mechanisch hulpgemaal v&n het water schap Lopik, Lopikerkapel en Zevenhoven, heeft de voorzitter van dat waterschap, de heer H. Doornbos, in zijn toespaak eenige interessante bijzonderheden gememoreerd uit de geschiedenis van de oude windmo lens, die voorheen voor de afwatering van dit landschap hadden te zorgen. Hoewel plaatsgebrek ons belette, de rede van den voorzitter in haar gehpel weer te geven, willen we onze lezers deze historische we tenswaardigheden niet onthouden en laten ze daarom hier afzonderlijk volgen. De voorste molen. In 1620 doen schout en gerecht, met ge committeerden van het boven- en beneden eind van Lopik, het voorstel om den voor sten, of anders genaamd den ouden klei nen binnenlandschen watermolen door ouderdom zeer vergaan af te breken en te vervangen. Zooals reeds vroeger, wordt er wederom gesproken over het onvoldoen de van de watergangen. De zaak is 6 Ja nuari 1620 aan arbiters overgegeven. In de stukken wordt meer dan eens gehan deld over een nieuw buitengewoon hoog molenpeil. Einde Maart 1621 was de zaak zoover gebracht in het kapittelhuis, dat de inwoners en bruikers de gevolgen van het nieuwe neil zouden blijven dragen en dat zij ook, volgens de uitspraak van den ar biter, de kosten van de verbreeding van den watergang op zich hadden te nemen. Het overlijden van Johan Peters te IJs- selstein, die in Januari 1621 het bouwen van den nieuwen watermolen aangenomen had, bracht eenige moeilijkheden mede. De timmerlieden Frans Janssen en Oloff Arv- aensz. te IJsselstein, hebben zich in 1622 voor het gerecht dezer stad verbonden om den molen af te maken. Hieruit blijkt dus dat de thans afge broken molen, die in de plaats is geko men van een kleinere, 312 jaar dienst heeft gedaan. Molen No. 2. Schout, dorpsberaders en heemraden te Lopik stellen aan het kapittel van St. Ma rie en aan de landgenooten (ingelanden) voor, van de drie molens één af te breken en door een nieuwen te vervangen. Inge landen worden opgeroepen om op Vrijdag 17 Maart 1598 in het kapittelhuis te ver schijnen. Te dien dage is het voorstel aan genomen, in aanmerking nemende de even- tueele bezwaren van die van het Overeind van Lopik, Lopikerkapel en Zevenhoven. Deze blijken verder niet zoozeer overtuigd geweest te zijn van de noodzakelijkheid van den maatregel en eerst de uitwerking te hebben willen zien van het uitdiepen der weteringen en het verbeteren der schepraderen. Volgt de aanbesteding. Of dit echter de thans nog aanwezige tweede molen is, durfde de heer Doornbos niet te beweren. De derde molen. Nadat Cornelia Meerten de Graeff, ge- meenelands-timmerman, door schout en burgemeesters belast met de visitatie van den achtermolen van Lopik, op 5 Maart 1653, deze had uitgevoerd en gerappor teerd had wat er alles aan verbeterd zou moeten worden, zijn op 1 Mei de burge een schepen van Lopik met i secretaris door het Nedereind gewan deld; zij hebben aan de opgezetenen hoofd voor hoofd hunne meening gevraagd, zoo wel eigenaars als bruikers. Eenparig was men van meening, dat de oude molen niet moest worden hersteld of dp de oude grootte vernieuwd, maar op de grootte van de voorste twee, speciaal van dien, die door Jacob gemalen wordt. Er had dan verdere gedachtenwisseling plaats; men wilde eep achtkanten molen. Eusebius Brants nam het werk'aan voor f 3550. In November 1653 was het werk voltooid. Uit de bijgevoegde rekening blijkt, dat in de' aannemings/som niet de leverantie van al lerlei materialen begrepen is geweest; dï totale onkosten kwamen op f 7700; omge slagen over 2000 morgen, bedroegen zij per morgen 3 gulden 17 stuivers. Het land binnen den Achterdijk had een eigen bemaling en was niet onder die grootte begrepen. 1 Deze achtkante molen, die vermoedelijk gestaan heeft oj) het ronde bouwakkertje ten zuiden van den achtersten molen, is in den nacht van 28 op 29 October 1772 afgebrand. Het maken van een nieuwen molen werd aanbesteed aan Anthon'e van Lit voor f 7149 en was 6 Mei 1773 gereed. Zorgvolle tijden. De tijden, waarin de achterste molen ge bouwd werd, waren zeer zorvol. In eên schrijven aan de Heeren Staten 's Lands van Utrecht van 15 Maart 1773, waarbij vrijstelling van belasting over de eerste 6 jaren werd verzocht, komt in 't kort voor: Dcor het vele hemelwater in de jaren 1770 en 1771 is veel koren bedorven en veel schade aan hooi en gras veroorzaakt Door de veepest, inzonderheid in 1769 en hij vervolg ook in 1770, 1771 en 1772, hebben de ingelanden veel vee verloren en zijn sommigen geheel geruïneerd. Verder is de molen afgebrand. Daarbij komt dat de levensmiddelen zeer duur zijn geworden. Voortdurend wordt me» bus sen gecollecteerd om de on vermogenden zoo mogelijk van nooddruft te voorzien. Het aantal der gegoede ingelanden ver mindert snel; de giften worden geringer; veel bejaarde menschen moeten schier naakt en de kinderen blootvoets omzwer ven. Vele hofsteden worden aan daggelders verhuurd. Behalve gemeld verzoek om vrijstelling van belasting, werd een smeekbrief gericht aan de Regeering om ondersteuning van de armen. Nog geen behoefte aan kachels. Hardinxveld. Nog steeds is een der kachels gevallen op lot no. 26 der verlo ting van de afd. Hardinxveld van het na tionaal Crisiscomitó niet afgehaald. Hij, die dit nummer in zijn bezit heeft, wordt alsnog in de gelegenheid gesteld dit ter gemeente-secretarie in te leveren tot ui terlijk 15 October. Zaterdag hoopt de muziekvereniging „Crescendo" te Boven-Hardinxveld een concert te geven in den speeltuin „Lom merrijk". De gelegenheid voor belanghebben den om zich uit te spreken voor uitbrei ding, resp. instelling van verkoopgelegen heid op Zondag hebben B. en W. openge steld tot 2 October. Aan J. W. de Blaeij, behoorende tot de lichting 1934, heeft de minister van defensie met ingang van 1 October voor één jaar vrijstelling verleend van den dienstplioht wegens kostwinnerschap. Goed afgeloopen. Hei- en Boeicop. De metselaarsbaas St. die eenige werkzaamheden op het dak van de bijz. school zou verrichten, klom daartoe op zijn kousen tegen de pannen op Toen hij bijna den nok van het dak bereikt had, begon hij te glijden, met het gevolg dat hij eerst in de dakgoot terecht kwam en daarna op den grond viel. Wat wel heel merkwaardig is. de heer St. had hoegenaamd geen letsel bekomen. Crisiscomité. Hoi- en Boeicop. In de vergadering van het .plaatselijk crisis comité werd o.m. be sloten dat evenals het vorig jaar gelegen heid zal worden gegeven tusschen 3—10 October giften te bezorgen bij den pen ningmeester den heer J. Bikker. Voort8 besloot men om ook thans weer rijwiel- vlaggetjes en speldjes te bestellen en dera in de gemeente te verkoopen. Van deze inkomsten behoeft niets te worden afge dragen aan het nationaal crisis comité. Gevonden, een koperen dop van een as. Inlichtingen bij den gemeente-veld- wachter alhier. Krimpen a.d. Lek. De postduivenveree- niging „De Reisduif" hield een wedvlucht vanaf Oldenzaal, afstand 178 K.M. Er werd met 65 duiven aan deelgenomen. De prijzen werden als volgt behaald: l.en 7 W. Eerland. 2 en 10 A. Nobel. 3 J. van Wijnen, 4 H. Ponsen, 5 en 6 L. v d. Lin den 8 en 13 M Westbroek, 9 G. Stout, 11 C. Rodenburg. 12 D. Nobel, 14 Sleeuweu- hoeek en Romeijn, 15 K. Koouman, 16 M. de Hon. Eerste duif kwam aan om 1.19.7 uur en de laatste duif om 1.58.13 UUIl Ren len October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de waterleiding „Lek en IJssel werd gesticht. Tegelijkertijd zullen de heeren C. Broere. J. Dekker en L. A. van der Velden den dag herdenken waar op zij voor 25 jaren respert. als directeur, fitter en machinist aan dit bedrijf werden aangesteld. Moercapelle. Bij de Woensdag gehou den controle op rijwielen en wegenbelas- tingkaarten werden en,kele personen be keurd, omdat hun fiets niet was voorzien van een belastingmerk. Voor boekenwurmen. Nieuw-Lekkerland. De nutsbibliotheek die gedurende de zomermaanden gesloten is geweest, zal 3 October weer voor het publiek worden opengesteld. Elkens Woensdagavond van 7 tot 7.30 uur bestaat er gelegenheid tot het ruilen van boeken. „Ons Belang". Nieuw-Lekkerland. Dinsdagavond is in het café van den heer P. J. van Vliet een drukbezochte ledenvergadering gehouden van de geitenfokvereeniging „Ons Be lang". Op voorstel van het bestuur werd met algemeen© stemmen een nieuwe con tributieregeling vastgesteld. Tot de vere niging traden acht nieuwe leden toe. Be sloten werd de dekbokken te plaatsen bij de heeren Adr. de Jong en B. den Ouden. Ophooging kerkhof. Nieuw-Lekkerland. Op last van het ge meentebestuur is men begonnen met het ophoogen van bet kerkhof. Er zullen 100 kubieke meters zand worden opgebracht. Het werk wordt uitgevoerd in werkver schaffing. Ottofand. De gemeente-begrooting, dienst 1935, ligt vanaf 25 September tot den dag van behandeling ter inzage op het secre tarie. Aardappelen zonder geleide. Ouderkerk a.d. IJssel. Deze week werd iemand aangehouden, die 80 K G. aard appelen verroerde zonder in het bezit te I zijn van een geleidebiljet. Proces-verbaal 1 volgde. Nu de tijd van het rooien weder aanbreekt, is het niet overbodig erop te wijzen, dat zonder een geleidebiljet geen aardappelen diogen worden vervoerd. Bij de door het bestuur van den pol der „De Nesse" Vrijdag gehouden her- schouw bleken de bij de schouw geconsta teerde 23 overtredingen en gebreken allen te zijn hersteld. De gemeente-veldwachter verbali seerde Maandagavond op den Tiendeweg, twee opgeschoten jongens, die aldaar den boel op stelten zetten, door enkele donder bussen te laten ontploffen. De heer G. Vermeer behaalde op den te Lexmond gehouden gewestelijken schiet wedstrijd, uitgeschreven door de afd. van den bijz. vrijw. landstorm met resp. 100 en 99 punten twee prijzen. Voor de a.s. winter te houden pluim veetentoonstelling stelden de beide dokto ren Visser en Blom te Krimpen a.d. IJs sel, dr. G. Dekker en den heer A. Hoogen- doorn. dierenarts, beiden alhier, en dr. T. Beekenkamp te Gouderak fraaie bekers als prijzen beschikbaar. Ook oud-burge meester Jac. van Waning, burgemeester mr. F. J. van Beeck Calkoen en burge meester J. Aalbers (laatstgenoemde te Krimpen a.d. IJssel) gaven ieder een prachtige beker. Ouderkerk a.d. IJssel. Als tijdelijk on derwijzeres aan de O. L. School II in de Nesse is tegen 1 October benoemd mej. A. J. M. Scheygrond te Gouda, laatstelijk hoofd der inmiddels opgeheven o.l. school te Bergambacht. Nader vernemen wij. dat de kinde ren van alle scholen alhier, bij de intocht van burgemeester Mr. F. J. van Beeck Calkoen en echtgenoot© op Woensdag 3 October zich zullen opstellen op het plein voor de Coöperatieve Graanmalerij „De Onderneming" in de Kromme. Bij het van den stoet, zal aan het echt- alle leerlingen een bloem stuk of geschenk worden overhandigd. Ouderkerk a.d. IJssel. De gemeente veldwachter verbaliseerde aan den Oude- landsche weg eenige hengelaars, die niet in het bezit waren van een vischakte. Het voormalige brandspuitgebouw- tje nabij de nieuwe algemeene begraaf plaats in de Kromme, laatstelijk dienend tot bergplaats van de vereeniging Het Groene Kruis" voor haar materialen, doch dat wegens de bouwvallige toestand moest worden ontruimd, is thans onder sloopers handen gevallen. Het wordt door de fa. P. P. Goudriaan afgebroken. Vlugge fiets. Reeuwijk. Den groentenhandelaar J. Edelman, die gistermiddag ventte in de Tempel, overkwam het euvel, dat, terwijl hij bij de menschen aan 't vragen was, zijn bakfiets achteruit in een sloot langs den weg reed. Heel wat fruit en al zijn gewichten waren in de moddersloot ver dwenen. A. VAN DER ZOUWEN. t Schelluinen. Onder groote belangstelling had Woensdagnamiddag de teraardebe- Cing plaats van den heer A. van der wen, die op 82-jarigen leeftijd is over leden. De overledene was een eenvoudig, alge- men geacht ingezetene, die doorzijn bij zonder ernstige geloofsovertuiging gere-< kend werd tot de zoogen. gezelschaps- of conventikel christenen en die reeds veel jaren persoonlijken omgang had met ver scheidene geestverwanten uit allerlei stre ken. De godsdienstige samenkomsten, los van alle kerkverband, in de woning van den overledene, zijn al veel jaren bekend. Bij tientallen waren deze geestverwan ten overgekomen uit Gelderland, Noord- Brabant, Zuid-Holland, om den overlede ne de laatste eer te bewijzen. Ze vormden achter den lijkwagen met de familieleden een langen stoet met rijtuigen, auto's, een geheel gevulde autobus en ongeveer 80 voetgangers. Bij de begraafplaats werd de stoet opgewacht door veel vreemdelingen en een groot deel der bevolking. De heer Kieboom uit Werkendam heeft aan de geopende groeve een uur lang het woord gevoerd. De gemeentebegrooting 1935 ligt van heden af tot aan den dag der behandeling in den raad voor ieder ter inzage op de secretarie. Gemeenteraad. Willige-Langerak. Een openbare verga dering van den gemeenteraad is belegd op Dinsdag 2 October voorm. 10 uur. De agenda luidt als volgt: le. Ingekomen stukken. 2e Vaststelling begrooting .1935. 3e Vaststelling verordening heffing van belasting 1935-1936. 4-e Onderhandsche verhuring jachthuis. 5e Suppletoire ko hier hondenbelasting 1934. 6e Wijziging begrooting 1934. Zevenhuizen. Aan den heer J. Bonten bal, metselaar, is opgedragen het bouwen van een woonhuis te Nieuwerkerk a.d. IJssel voor den heer W. Snoek te Bleis- wijk en het weder opbouwen van de wo ning van den heer Verboom in den Prins Alexanderpolder alhier, welke woning door brand is vernield. B. en W. hebben aan den beer A. P. Versloot te Moercapelle verlof A ver leend voor het paviljoen dat tegenover zijn café staat en onder de gemeente Zevenhui zen behoort. EEN GESCHENK VAN WERKLOOZEN. Twaalf jeugdige werkloozen hebben Woensdagmorgen een bank, die zij op de vakcursussen te Den Haag hadden ver vaardigd, aan de Koningin aangeboden. De bank is bestemd voor den tuin van liet Huis Ten Bosch, waar bij de plechtige aanbieding aanwezig waren de wethouder van sociale zaken, de directeur van de vakcursussen, de architect die de bank beeft ontworpen, de chef van de afdeeling ouderwijs en de directeur der gemeente- plantsoenen. De koningin verscheen ver gezeld van de prinses. Zij betuigde haar groote ingenomenheid met het mooie ge schenk. Terwijl koffie en ververschingen werden rondgediend, onderhielden de bei de hooge vrouwen zich met de jeugdige werklieden. OUDE MOORD OPGEHELDERD? Bekentenis van één der daders. Op 2 December 1910 werd te Hqek van Hollapd een lijk gevonden, dat herkend werd als te zijn van de al geruimen tijd vermisten wissellooper G. Burgersdijk, uit Maassluis, en in dienst geweest bij de fir ma H. Dirkzwager aldaar. Aan het lijk ontbraken de rechterhand en de linkerarm. Een indertijd door de politie ingesteld onderzoek leverde niet het minste resultaat op. Wel moest ech ter aan moord worden gedacht, daar een bedrag van f 1000 a f 1500. dat B., toen hij in leven was, bij zich moest hebben gehad, werd vermist Langzamerhand was alles in het vergeetboek geraakt, totdat dezer dagen plotseling de zaak opnieuw te Maassluis in het teeken van de uiterste belangstelling kwam te staan en wel door dat een persoon, gewoond hebbende te Maassluis, die. ziek, op het oogenblik ver pleegd wordt te Rotterdam, bekend moet hebben, in vereeniginf met een anderen persoon, die drie jaar geleden is overle den, eveneens uit Maassluis, den wissel looper om het leven te hebben gebracht. Zekerheid omtrent deze geruchten was tot op heden niet te verkrijgen. PERSBETROUWBAARHEID. De directeur van het departement van financiën in Indië heeft bij de Indische regeering een verslag ingediend betreffen de de juistheid van persberichten over ver spilling van landsgelden, saboteering van bezuinigingsmaatregelen, bevoorrechting van bijzondere personen en andere onge- WATER UIT DE JORDAAN. De vaas, welke water fan de Jordaan be-vat en door de Ridders van het H. Graf on Prinses Maris-Joaé voor tan doop van baar dochter werd geschonken. rechtigheden in lands dienst, suDra het eerste halfjaar van 1834. Dit on zoek was opgedragen aan den thesaurie- inspecteur ir. L. Tücker'mann, die in ver- band biermede den inhoud van 14 Euro-] peesche dagbladen en 26 periodieken gelijks controleerde en de ultimo Juni i gesloten balans van dezen arbeid vei toont het volgende beeld: 65 pCt. van de onderziochte berichtg ving bleek gegrond te zijn op een bewust] verkeerde of sterk overdreven voorstelling] van zaken, dan wel gebaseerd op protest ten tegen niet voor wijziging vatbare toe standen; 15 pCt. van de onderzochte berichtge ving signaleerde reëele misstanden, wek ke echter te bevoegder plaatse reeds da aandacht hadden. 15 pCt. van de onderzochte berichtge ving "gaf, ondanks overdrijving of gedeel telijke onjuistheid, toch aanleiding tot in grijpen. De overige 5 pCt. van de onderzochte berichtgeving bleek tenslotte volkomen juist en gaf aanleiding tot onmiddellijke maatregelen. Uit deze gegevens concludeerde de AU recteur" van financiën, dat ongeveer da helft van de gevertifieerde persberichten' voor de landsadministratie van meer of minder waarde is geweest en daarom heeft dit departements-hoofd aan de re-| geering voorgesteld, dezen vorm van con trole voorloopig te handhaven. Het Nieuws van den Dag kaatst den bal terug met de opmerking, dat als de over heid minder geheimzinnig deed, de pers makkelijker taak had, dat verder de gecontroleerde kleine bladen wel geen zelf-j standige bronnen zullen vertegenwoordi gen, doch alleen het cijfer ongunstig be ïnvloeden en dat ten slotte de appreciatie van gesignaleerde feiten bij overheid en pers nog al verschillend uitvallen kan. DE „534" VAN STAPEL GELOOPEN. Heet nu: „Queen Mary", Woensdagmiddag is de „534", het grool te schip ter wereld, van de werf van John Brown aan de Clyde, te water gela ten. Bij aankomst op het platvorm, opge-l richt voor den boeg van de „534", werd koninklijke familie verwelkomd doori Percy Bates, den voorzitter van de Cunard-White Star-lijn. De toespraak van sir Pery Bates werd beantwoord door Koning George, waarna konigin Mary op een knop drukte, waar door de flesch champagne tegen den voor-j steven van het schip stuk sloeg; zij zeida daarbij: „Ik hen gelukkig het schip „Queen Ma-, ry" te mogen doopen". Daarna drukte de koningin een tweede knop in en statig éleed de „Queen Mary" m haar element. Midden in de rivier werdl zij ongevangen door sleepbooten en naarj de kade gesleept om verder afgebouwd te worden. Het weer was gunstig, doch er viel een slroomende regen. De belangstelling was Een tweede reuzenschip. De directeur van de Cunard White Star-lijn kondigt aan, dat zoo spoedig mogelijk begonnen zal worden met den' bouw van een tweede schip van hetzelfde type. EEN BRIEF UIT HET POOLGEBIED. Shackleton Jr. schrijft naar Boedapest. De Pool-onderzoeker Shackleton Jr. die zich op een Noordpool-expeditie be vindt, heeft van het plaatsje Etan uit een brief geschreven aan zijn peetoom, den Hongaarschen schrijver Alexander Hege dus. In dezen brief deelt Shackleton mede, dat hij in het poolgebied is aangekomen en dat hij zijn schip, do „Signal Hom", in de bocht van Etan laat invriezen. Hij is voornemens zich na Kerstinis met eenige hondensleden naar de tot dusver nog onbekende gebieden van Grant-land (ten W. van Noord-Groenland) en Canada te begeven en einde September van het volgende jaar naar Etan terug te keeren. Deze interessan te'brief werd vier weken lang met hondensleden vervoerd en be reikte Boedapest zes weken na den dag van afzending. OORLOGSSOUVENIR. Een Italiaansch* soldaat, die in den we reldoorlog een schot in zijn rechterdij had gekregen, werd één dezer dagen gekweld' door hevige pijnen in zijn linkerheup. De doktoren konden niets bijzonders ontdekken. Daar de pijnen toch nog aan hielden, kwam hij op het denkbeeld dat de wond uit 1917 er de oorzaak van kon zijnJ Een nieuw medisch onderzoek bracht aan het licht, dat een stuk granaat zeven tien jaar zijn lichaam doorkruist had en 'nu aan den anderen kant te voorschijn kwam. De scherf is thans operatief ver wijderd. AMNESTIE IN ITALIË. Naar aanleiding van de geboorte van prinses Maria Pia heeft koning Victor JCmanuel van Italië oen algemeene am nestie afgekondigd, krachtens welke alle gevangenistraffon tot een maximum van twee jaar en alle boeten worden kwijtge scholden. Vrijheidsstraffen van langer duur worden met^vee jaar verminderd, j DERDE BLAD. 5 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1934 Litwinofs eerste optreden te Genève. Zwitserland eischt vergoeding voor oorlogsschade. Een nieuw conflict tusschen Madrid en Barcelona? De Russische Volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Litwinof, heeft een schrijven gericht aan den voorzitter van de volkenbondsvergadering, Sandler, waar in hij dezen verzoekt op de agenda van de bondsvergadering te plaatsen mededee- hngen omtrent het resultaat dat de ont wapeningsconferentie tot dusverre bereikt heeft. De volkenbondsvergadering zou dan den volkenbondsraad moeten verzoeken van zijn kant een standpunt te bepalen ten op zichte van het ontwapeningsvraagstuk. De Volkenbondsorganen zouden zoodoende voor het eerst weer ingrijpen in het ont wapeningsvraagstuk, welks behandeling tot dusver/e overgelaten was vaan het pre sidium van de ontwapeningsconferentie. In het algemeene is men te Génève met dezen stap van het nieuwe lid niet erg in- 8 Het schijnt dat men dit Russische voor stel wil laten doodloopen op grond van het feit, dat aan de ontwapeningsbe sprekingen ook Japan en de Vereen. Sta ten moeten deelnemen, die niet te Génève vertegenwoordigd zijn. In internationale kringen vermoedt men, dat Litwinof dit voorstel gedaan heeft op aansporen van Frankrijk. De Zwitsersche vertegenwoordiger Motta heeft in den Volkenbondsraad een voorstel ingediend met betrekking tot schadeloos stelling van de Zwitsersche onderdanen, die in den wereldoorlog verliezen hebben geleden. De 'desbetreffende eischen betref fen hoofdzakelijk Duitschland, Frankrijk, Italië en Engeland. Motta stelde voor de kwestie eventueel voor het Permanente Hof voor Internationale Justitie te bren gen. De Engelsche gedelegeerde Eden be streed het voorstel. Hij was van meening, dat deze zaak in den Volkenbondsraad niet thuis hoorde. Bij deze opvatting sloot de Fransche minister van buitenlandsche za- ken, Barthou, zich natuurlijk aan. Hij be streed het recht van Zwitserland op eeni- gerlei schadevergoeding. Frankrijk heeft nauwelijks goed te maken schade geleden.. De Spaansche gedelegeerde Madariaga sloot zich echter aan hij Motta en ver klaarde, dat men deze zaak voor het Per manente Hof voor Internationale Justitie moest brengen. Zwitserland eischt totaal 100 millioen franc schadeloosstelling. Het laat zich aanzien, dat in Spanje een nieuw conflict tusschen Madrid en Barcelona voor de deur staat. De presi dent der Catalaansche regeering, Compa- nys, heeft aan den Spaanschen minister president Samper een brief gezonden, waarvan de inhoud veel lijkt op een re gelrecht in opstand komen. - De centrale rqgeering had, naar aanlei ding van een nota van de Catalaansche re geering, waarin de overplaatsing van zes rechters werd gevraag^, aan de Catalaan sche regeering verzocht de gewetensvrij heid en de onschendbaarheid der rechters in Catalonië te eerbiedigen en den presi dent van Catalonië, die tevens de rol ver vult van vertegenwoordiger van den Spaanschen staat in Catalonië. opgedra gen het hoofd der rechterlijke macht mede te deelen dat de jongste beschikkingen van den Catalaanschen minister van justitie lederen wettigen grondslag misten. Daarop schreef de Catalaansche presi dent aan den Spaanschen minister-presi dent, dat hij de uitdrukking „ik bepaal dat", die de Spaansche premier gebezigd had, met nadruk van de hand moest wij zen, aangezien daarin een ondergeschikt heid van zijn persoon aan de Spaansche regeering tot uiting kwam, die hij even eens van de hand moest wijzen. Overigens betreurde hij het de vermelde opdracht niet te kunnen uitvoeren. De houding van Gompanys heeft te Ma drid groote beweging veroorzaakt. AFGHANISTAN IN DEN VOLKENBOND Met algemeene stemmen tot toelating besloten. De Volkenbonds-Asaemblée heeft het toe treden van Afghanistan in den bond goed gekeurd. Tegen de opname van Afghanis tan, die het 59ste lid van den Volkenbond is, werd niet geprotesteerd en de toelating had plaats met algemeene stemmen. DE SAARKWESTIE. De Volkenbondsraad heeft zich gister middag weer eens gewijd aan de nog al- 'vüd moeilijke kwestie van het Saargebied. Na een breedvoerige discussie werd be sloten dat de raad op 15 November een buitengewone zitting zal houden over deze aangelegenheid. De daarvoor benoemde commissie-Aloisi zal in die zitting haar *^H«dig rapport uitbrengen. EINDE VAN DEN ZOMERTI In den nacht van Do minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen een circu laire doen toekomen, waarin erop wordt gewezen, dat de Zomertijd eindigt op 7 October te 3 uur in den voormiddag, zoo dat deze besturen dienen toe te zien, dat de openbare klokken op dat tijdstip op 2 uur worden teruggesteld. VERLAGING TELEFOONTARIEVEN. Locaal en interlocaal. De in de P.T.T.-begrooting 1935 in uit zicht gestelde verlaging der telefoontarie ven zal met ingang van 1 October worden ingevoerd. De verlaging omvat in de eer- hte plaats het locale gesprekkentarief, dat van 2'/i cent zal worden teruggebracht tot 2 cent per gesprek. De bestaande kor tingen van den prijs boven een aantal ge sprekken komen hierbij te vervallen. Ook in 't interlocal© verkeer worden de gesprekkosten verlaagd en wel voor een gewoon gesprek van drie minuten over een afstand van 10 K.M. 6 ct. (thans 10 ct.); van 10—15 K.M. 12 ct. (thans 15 ct.); van 1535 KM. 30 ct. (thans 35 ct.); en Ijoven 35 K.M. 40 ct. (thans 50 ct.). Öet tarief voor interlocale gesprekken uit openbare spreekcellen wordt in ver band daarmede voor gesprekken van drie minuten n de verschillende kringen op resp. 10, 20, 40 en 50 ct. vastgesteld. DE WERELDTENTOONSTELLING TE BRUSSEL. Haf eere-comité voor onze in zending. Tot voorzitters van het eere-comité voor de Nederlandsehe deelneming aan de in 1935 te Brussel 'te houden wereldtentoon stelling zijn benoemd de heeren: Gh. Maskens. buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van België te 's-Gravenhage; jhr. mr. A. G. D. de Graeff minister van buitenlandsche zaken; mr. M. P. L. Steenberghe, minister van eco nomische zaken; mr. H. P. Marchant, mi nister van onderwijs; ir. J. A. Kalff, mi nister van waterstaat; dr. J. R. Sloterma- ■ker de Bruine, minjster van sociale za ken; jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te Brus- zien, om den ruitijd met alle middelen te willen bekorten, als om hem door spaar zamer voedering goedkooper te willen ma ken. Ook deze fout wordt door vele pluim veehouders gemaakt. Het vormen van de nieuwe vederen stelt zooals een ieder kan begrijpen, groote ei schen 'ban de levenskracht der dieren. Men kan er niet aan ontkomen, hen in dezen tijd goed te voeden, want de stoffen voor du vorming der nieuwe vederen kunnen uilsluitend uit het bloed komen. Kippen, die tijdens den rui goed gevoed zijn, kun nen niet alleen in den winter goed tegen de kou door hun dikke veeren, maa; zij leggen dien winter ook veel meeV Onder de voedingsstoffen zijn in den rui lijd vooral eiwit, vet, kalk i 'ozelznur, u— for en zwavel van belang. Verbindingen ven zwavel met eiwitachtig-» sloffen spelen een groote rol bij de vorming van hoorn, waaruit de schachten der veeren bestaan. Om hun olie-gehalte zijn zeer aan te bevelen als ruivoer. Vele gras sen bevatten kiezelzuur, terwijl de kippen verder fosforzure kalk krijgen. In Enge land geeft men de kippen in den ruitijd goed gekookt lijnzaad, tarwe en mais met goed meel vermengd. Als de nieuwe vee ren beginnen te groeien, moet de portie gra&nvoer en vleesch worden vergroot. Een goed ruivoer is het volgende meng sel: 4 deelen maismeel, van elk 3 deelen tarwezemelen, aardappelvakken, vetkaan- tjes en vischmeel, benevens van elk 2 dee len tarwemeel en vleeschmeel. Van dit mengsel krijgt elke kip dage lijks 60 gram, aan welke hoeveelheid nog VERPLEEGSTER DRIEMAAL GEVAL LEN. Omdat zij verstijfd was door rheumatiek. „Drie maanden geleden," schrijft een verpleegster, „was ik volkomen verstijfd door rheumatiek. Het was inderdaad zoo erg, dat wanneer ik op een divan of bed ging liggen om te rusten, ik niet meer op kon staan of twee menschen moesten me helpen, en mijn voeten moesten opgetild worden om ze op een stoel te leggen. Ook heb ik (drie keer een leellike val gedaan, toen ik eens alleen uitging. Mijn linker been, van de heup af naar boneden, leek geheel onbruikbaar te worden. Op 't laatst wij het verschaffen kunnen. (Nadruk verboden). TEELTREGELING VOOR DE PLUIMVEEHOUDERIJ. Do erkenning van vermeerde- rings-bedrijven. In de teeltregeling voor de pluimvee houderij is om. bepaald, dat sommige pluimveehouders kunnen worden erkend als houder van een vermeerderingsbedrijf. Hun bedrijf moet daartoe voldoen aan be paalde eischen, die betrekking hebben op' do afstamming der dieren, de doelmatig heid der huisvesting en de oppervlakte van het terrein. Zij zullen geregeld hun fok- materiaal betrekken van de erkende fok kers en in het voorjaar de broedeieren leveren aan de erkende kuikenbroeders. De eerste erkenningen zijn dezer dagen verleend, en in de allernaaste toekomst zullen meerdere volgen. Het doel der teeltregeling is, naast de verhooging der productiviteit van de die ren, de raszuiverheid te bewaren; daarom wordt aan fokkers en vermeerderaars in het algemeen niet toegestaan kruisings producten op het bedrijf te houden. Waar ech'ter sommige kruisingen toch goede re sultaten opleveren, stelt de Centrale zich voor, aan enkele houders van een ver meerderingsbedrijf, die daarvoor toestem ming vragen, de kruising tusschen wit leg horn hennen en patrijs leghorn hanen, welke kruising op het Rijksinstituut voor Pluimveeteelt bijzonder goede resultaten heeft opgeleverd, toe te staan. Een derge lijke proef kan zonder veel bezwaar wor den genomen, omdat de vermeerderingsbe- drijven steeds weer het fokmateriaal van de fokkers krijgen en dus het gevaar, dat zij met het kruisingsproduct voort gaan te fokken is uitgesloten. KIPPENVOER IN DEN RUITIJD. Slecht voer een zuinigheid, die de wijsheid bedriegt! Wanneer de kippen" in het najaar min der gaan leggen in verband met de rui. dan vinden wij dat natuurlijk ni a naam en velen komen in de verleiding om deze pauze kunstmatig te bekorten. Doch evenals het fokken op overdreven legpres- taties de levenskrachten der dieren ver zwakt, gebeurt dit ook door een voedering gedurende den ruitijd, die den natuurlijk- ken gang van zaken geweld aandoet. Om te beginnen wordt het verloop van de rui, evenals de legprestaties en zooveel andere dingen, bepaald door den erfelijken aan leg, zoodat de dieren, die langzaam ruien, ook door het beste voer moeilijk van deze eigenschap afgebracht kunnen worden. Na tuurlijk kan omgekeerd bij snel ruiende dieren de rui wel vertraagd worden door slecht weer. Het is dus even verkeerd ge- Wat ik daar zag en hoorde. Over den weg naar Sliedrecht ratelden een aantal motorrijtuigen, bemand en be stuurd door militairen. De sleep werd zoo nu en dan onderbroken, maar do einde- loozo Sliedrechtsche dijk, mooi geasfal teerd. scheen ergens in de eeuwigheid uit te loopen, van waaruit steeds nieuwe voer tuigen kwamen aandenderen. Ik begreep, dat dit nu de jaarlijksche oefening moest zijn van de militaire motorbrigade, maar mijn nieuwsgierigheid was opgewekt, door den weg-zonder-eind en ik trapte kalmpjes aan verder de weg over. Het_ eerste eind waren de huizen genummerd" met de let ter A, die liep tot ongeveer 1200, waarop R volgde met een 1000 nummers. Toen be gon ik aan G en trapte een paar hpnderd getallen. En nog steeds was er niets te zien, dat op het eind van deze dorpsstraat kon lijken. Omdat de weg echter zoo aan- aenaam reed, bleef ik nog een tijdje 'door- peddelen, tot ik er bij den Stationsweg ge noeg van kreeg. De ménschen komen hier zeker nooit de gemeente uit? vroeg ik allereest aan iemand, blijkbaar "werkloos, die de ven sters van zijn woning een verfje gaf. Waarom? vroeg hij argeloos, zijn ar beid onderbrekend. Wel, omdat ze al grijs zijn, voor ze de grens van Sliedrecht hebben bereikt, verklaarde ik. Ben je altijd zoo geestig? informeer de hij. Maar ik weet ook wat; vroeger hoefde ik mijn blinden nooit te verven Dan liet je het zeker een ander doen Nee, hier zit geen truc achter. Iemand, die vroeger iels deed aan het uit wendige van zijn woning, als die aan de zen dijk dtond, kon net zoo goed tegen windmolens gaan vechten. Je zal je zeker wel hebben zitten verkneuteren erover.dat de weg zoo gesmeerd reed. Nou, ik heb het nog wel ande'rs beleefd. Pas verleden zo mer is dat asfaltdek gereed gekomen en daarvooreen geluk voor je, dat je toen hier niet moest zijn. Eén stuk modder en kuil, dat was do normale toestand, daar zag tenslotte niemand meer iets vreemds in. Het was zoo erg, dat als je hier liep, en een auto haalde je in, je onherkenbaar «uit de modderregen te voorschijn kwam. Dat bennen up on smoesjes, zelf beleefd, in mijn Zondaglche plunje. Ik condoleerde hem eerst met deze droe ve beleving, die hem zeker nog lang zou heugen, zoo ik veronderstelde, en bracht hierna mijn compliment uit, voor hetgeen thans bereikt was te Sliedrecht op het ge bied van wegen. Als ik je even uit mag leggen— on derbrak hij mijn enthousiasme zal je niet meer zoo in de wolken zijn! Verschei dene dingen kleven aan dezen weg, die nou niet bepaald te prijzen zijn. Zoo de dijkbelasling. Ik heb op zichzelf niets te gen dijkbelasting, hoewel ik wel wilde, dat allo belastingen in den grond zakten, maar ik zeg altijd maar: eerlijk is eerlijk. En wat nou gebeurt, is niet eerlijk. De mi n- schen, die eigendommen langs den dijk hebben, moeten wegenbelasting betalen, terwijl degenen, die beneden wonen, ervan verschoond blijven. Is dit rechtvaardig! De lui van heneden profiteeren toch evengoed als wij van den opgekj^apten weg? En ze kadden vroeger toch evengoed last van de modder, al was het dan niet in hun wo ning, want wij beleefden het soms, dat de ruiten halverwege ondoorziehtbaar waren van de slik. Ik meen, dat een billijke re geling van harte toegejuicht zal worden, vooral omdat we betreffende de belasting, al iets desbetreffends hebben. Op welke manier heeft het gemeen tebestuur er voor gezorgd, dat de menschen glimlachend hun duitjes offeren? Door middel van het afbetatmgjü- systeem, zeide hij heel trotsch, overtuigd, daj dit iets origineels was. Van gemeente wege is een dienst ingesteld, die wekelijks van de belastingplichtigen een bepaald be drag ophaalt, elk naar zijn belastingvermo gen natuurlijk, welk bedrag op de datum, dat de belasting betaald moet worden, is aangegroeid tot de te betalen som gelds. Is ie even goed? En omdat de belastingen hier .trouwens evengoed als in elke andere gemeente, zoojioog mogelijk zijn. en Zon dag vo.or het >o%t vermakelijkheidsbelas ting is ingevOhrd, zijnde 15 pCt., beteekent deze belasting-op-termijn een uitkomst. Door dit wegdek zijn we vanzelf ook die per in de geldelijke zorgen gekomen, maar dat is minder, iedereen is blij, dat aap die ellende eindelijk een eind is gekomen. Het heele werk aan dezen dijk heeft maar tjes ruim f 140.000 gekost, Waarvan de regeering een beetje betaalde. En wij werkloozen hebben daar ook bij geboft, want het werk is voor 80 pCt. door ons uitgevoerd. Als je nagaat, wat dat betee- t voor een gemeente "met ruim 1200 werkloozen op de 14.000 inwoners Tut, tut, fluisterde ik, uit het lood geslagen. Ja, ja, het is hier njet mis, verzeker de de dilettantverver hooghartig en nou komt het nog uit, dat het met dat leggen van het asfaltdek ook niet heelemaal in den haak geweest moet zijn. Hier is de dijk goed, maar een eindje verder op zitten er kuiltjes in, daar is het asf&lt er uit gesle ten, ze schijnen daar minder werk aan be steed te hebben dan vooraan. En dan de Stationsweg. Als je daar, eerlijk waar, in den zomer, als het warm is, heen rijdt, trek je met je wielen gewoon sporen in 't asfalt, zoo zacht en smelterig als het dan is. Je hoeft natuurlijk niet te vragen, of dat gezellig rijdt! Dat Hikt daar wel een aardige bewe ging, wees ik beneden den dijk af, waar een aantal nieuwe huizen rondom een plein gebouwd waren. Hij was even beduusd door deze plotse linge onderwerpsverandering, maar ging dra op het nieuwgekozen pad voort. „Dat is onze uitbreiding", legde hij uit, on wer kelijk een knap stukje werk Daar staat ook ons gemeentehuis, een sieraad van de gemeente. Het is er echt mooi, maar min der mooi is, dat vanwege de hooge huren, er verscheidene woningen leeg zijn komen te staan. Daar wordt ook niet meer ge bouwd. elk plekje is er als het ware volge bouwd, en nou beginnen ze aan den ande ren kant van den dijk. Dat kan nog een heel plannetje worden. Welke gemeente-hervormende voor nemens koestert men dan? vroeg Ik. Ze willen een weg gaan aanleggen van dezen dijk af tot het station, want je moet weten, dat de Stationsweg, al heet hij dan ook zoo, niet regelrecht de verbin ding vormt met 't station. Langs de nieuw aan te leggen weg, zouden dan woningen verrijzen. Een heel arbeidsterrein nog dus. Maar het zal nog wel eventjes duren, want de grond moet eerst aangekocht wor den en daarmee verloopt wel wat lijd. Tot- nigtoe is er steeds op gemeentegrond ge bouwd. En dan zijn er nog de volkstuin tjes; pas er op, daar heb je een auto. En mijn levensredder, die me zoo be reidwillig midden in zijn verhel, op de zelfde toon van het heele gesprek, had gewaarschuwd, vervolgde na deze onder breking zijn onthullingen. We hadden 't over de volkstuintjes, bracht ik hem eerst nog op de hoogte. Precies. Het kan dan gebeuren, ze ker is het niet, maar ik geloof niet, dat ik het ver mis heb, dat die tuintjes hier in de buurt het toekomend jaar gaan ver dwijnen. Daarvoor in de plek zon dan ko men een sportterrein, dat in dep,'winter als ijsbaan gebruikt j&ou worden. Maar net zoo ik zeg. vast staat uog niks en we hoe ven niet gek op te kijken, als er heelemaal niks van komt. Ik hoop toch maar, dat het gebeurt verklaarde hij na eenig na denken. Waarom? was natuurlijk de weder vraag en daarop verscheen een antwooid, dat pleitte voor den zegsman Wel, zei hij, nogal logisch, er is sprake van, dat, als die tuintjes worden opgeruimd, dit ln werkverschaffing zou gebeuren. En omdat we een heele tijd niks meer in de werkverschaffing hebben uit- gevoerd, omdat er i\iks meer te doen is. ken je hegrijpen, dat we naar wat werk snakken. Het zal voor de gemeente wel een toer zijn, het werkloozenvraagstuk tot te vredenheid te behandelen. Reken maar. Je zal ook wel weten, wat de steun op het oogenblik beteekent, vooral nu hij over de heele linie minder geworden is. Wij hebben gelukkig eeg, m'ltlere toepassing gekregen, in den vorm van huurtoeslag op woningen boven f 2.50 huur in de uitbreiding. Toch zegt dat zoo veel nog niet. Wij zijn op de gemeenschap daarom is werkvrschaf- gen haar niet meer doen. Een kennisje bezocht me eens en zei: „Och. zuster pro beer toch eens Kruschen Saltel" Ik liet dadelijk een flacon halen en 't resultaat is eenvoudig wonderlijk. Nu kan ik allerlei dingen doen, die ik drie maandgn geleden niet kon. Ik kan loopen, dansen, springe* en weer echt van 't leven genieten." Zuster M. Enkele ingrediënten van Kruschen Salts drijven het overtollige urinezuur, da oorzaak der rheumatiek uit het lichaam. Andere zouten in Kruschen voorkomen dat dit kwaadaardig zuur zich ooit weer in Uw organisme kan ophoopen Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bg alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amster dam voorkomt. (Ad*-) mr wat een raadslid van' deze gemeente dorst te beweren, dat thans moet gelden: wie zich zelf helpt, dien helpt God. Een werk- looze meende daartegen te moeten protes teeren en schreel een ingezonden stok, waarin hij precies uiteenzette, welke steun hij genoot, en wat tiaar allemaal af moest, en dan nog alleen maar het noodzakelijk ste. Dat raadslid, schreef hij o.a., heeft ge makkelijk praten: hij hoeft zich niet be zorgd te maken over slechte verdiensten. Dikwijls moet iemand eerst zelf de ellen dige toestand van een ander hebben doorgemaakt, om ten volle te kunnen be seffen, wat heUis. Na deze filisofie vertelde hij nog een ander verhaal, dat de Sliedrechtsche werkloozen typeerde. Hij had het over iemand, die een groo te onderneming bezat. Bedoelde heer had zich, nu ongeveer een jaar geleden, ver melen, te beweren dat als een werklooze f 15 steun per week kreeg, en hij kén kie zen tusschen die steun en een karwei dat f 15 per week opbracht, hij zeker de steun zou prefereeren. De Sliedrechtsche werk loozen namen geen genoegen met 's mans ondoordachte uitspraak en wilden toonen dat zij een uitzondering maakten op bo vengenoemde regel. Den volgenden och tend verschenen op het bedrijf van den zegsman een achthonderdtal werkloozen, die halstarrig werk verlangden en er niet toe te bewegen waren, zich te verwijde ren. Het kwarp toen zelfs nog tot eenige wrijving met de politie, en enkele ruiten moesten het ontgelden. Bedrijven zullen er hier wel enkele zijn veronderstelde ik. Zoo in het voorbijrij den heb ik er wel opgemerkt. Nou, we zijn er niet karig mee be deeld. Maar je begrijpt, overal is het met i het bedrijfswozen niet te best gesteld en: daar maakt Sliedrecht geen uitzondering op. Er zijn een stuk of vijf scheepswerven waarvan er een voor goed stil ligt. Vroe ger we/kte die met een 100 man. Enkele andere werven gaan slap en eigenlijk één heeft het nog tamelijk druk. Maar de scheepswerverij is hier eigenlijk geen hoofdzaak. Niet? verbaasde ik me; want dat was bepaald iets nieuws. Verreweg het grootste aantal werkloo zen is afkomstig van de baggerondeme- mingen, waarvan er hier ook een stuk of vijf gevestigd zijn Met die bedrijven is het al net als met de scheepsindustrie. Tus schen twee haakjes, die eene scheepswerf die het .nog goed maakt, heeft een op dracht gekregen van 6 Velzerponten. Een ervan is al te water gelaten. Toch wel iets belangrijks in deze tijd, vind jo niet. Dat moest ik gegeven en omdat ik nu meteen evenN aan het woord kon komen, informeerde ik naar enkele bouwcom plexen, welker beteekenis mij belang in boezemden II li wees riie alles nog eens aan en ontleedde doel en bestemming er van. Dat, zoo zei hij, is het ziekenhuis, een groot gebouw en'goed ingericht. Een ma chinefabriek was er o«k nog, viel hij zich zelf in de rede, van het oene onderwerp op het andere overstappeffd. Een rusthuis voor ouden vaVi dagen, zooals het deftig heette, kon evfeneens genoemd worden. De menschep hier, verklaarde hij mij in ver trouwen, doen graag met de gang van za ken in de groote wereld mee. Zelfs was er in Sliedrecht èen bioscoop, die wekelijks haar rolprenten vertoonde. Maar dat mocht wel ook. want wat oppervlakte aanging kon Sliedrecht zich gerust met een groote stad meten, en ook het inwo nertal deed wel steedsch aan. ei. Evenals hef aantal werkloozen,vul- fing altijd te prefereeren. Het is niet waar 1 de ik aan. 1 4

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 3