Plaatselijk nieuws Stadsni euws ..‘A Duidelijk en droevig. No. MIO. S. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN. HAVEN 25 Postrekening 13763. A i K. Zaterdag alles per met I 4 October, ’s avonds 7.30 de Chr. Geref. Kerk vflor te als daar strijden, uitgesclireven door N.F.C. B.S. I van Hoornaar to: *T n ken wedstrijd N.F.C. n in dat 3 DAM 41" nieuw- rgeen" bijUw delaar, Iging, itie of k» biji sen N in Donderdagavond hebben zij, die een ra diotoestel bezitten, de rede kunnen hooren Oud, den minister van financiën, waarvan behoeven les Marina, was ko- jrt, moest hun auto iodzaakt waren een a moet voor hen een opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van 'j QOO ®u^en verlies ®u^en ^ij verlies Gulden bij verlies Gulden bij verlies van - - - --JW van band of voet. fciW van een oog. IvlU van een duim. UU een anderen vinger. regels 1J0; 0.20; derde Ad ver- ABONNÉ’Sj-die zich aan onze administratie c 2000Xt"^S'M1“ge 600 overlijden? ACHT BLADZIJOcL^ MAANDAG 1 OCTOBER 1934.W, yAAKBAW NIEUWSBLAD VDDR ZUIDtiOUAND EN UTRECHT SCHOONHOVENSCHE COURANT Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten. Bevredigende uitkomsten werden bereikt, hetgeen wel vermeldenswaard is in deze crisistijd. Tenslotte zij nog vermeld dat on geveer half April een herdenkingsdag is gehouden vanwege het 25-jarig bestaan der vereeniging, waarin ook de cooperatie- film „De Groote Gedachte”, is vertoond, welke 175Q personen bezochten. Goudriaan. Zaterdagavond heeft de ge mengde zangvereeniging „Zang en Vriend schap” een zangavond gehouden, bij den heer Baron. De bloempjesverfoop heeft f 27 opgebracht. Er was veel belangstel ling. „Aurora”. Ammerstol. Zaterdagavond hield de ge mengde zangvereeniging „Aurora” in de ^openbare lagere school haar jaarvergade ring. Met een kort welkomstwoord opende [de voorzitter, de heer H. J. Scholten, de ■- vergadering, waarna de notulen ongewij zigd wérden vastgesteld. Vervolgens bracht [de secretaris verslag uit over het afgeloo- Ipen vereenigingsjaar. Deelgenomen werd de laatste twee jaren aan de concoursen te Gouda (zaal), Nieuwerkerk a.d. IJssel, Sliedrecht (zaal), Oudewater en te Sche- veningen (zaal). Op alle concoursen ging de vereeniging met een eersten prijs huis waarts, terwijl zjj te Oudewater met het hoogste aantal punten van het geheele concours uit het strijdperk kwam. Wat het behalen van prijzen betreft, heeft Au rora niet te klagen, doch de financiën la- iten te wenschen over. Hierna deed de penningmeester rekening en verantwoor ding. Met een nadeelig saldo van f 43,46 sloot de rekening. De rekening en beschei den werden door de heeren G. v. d. Vlies en P. Stigter nagezien en accoord bevon den. De aftredende bestuursleden, de hee- er, J. de Vos en J. te Henne- allen herkozen. Na bespreking van huishoudel ijken Raadsvergadering. 4 Nieuw-Lekker land. De raadsvergade ring, welke op 26 Sept, was uitgeschre ven en door bijzondere omstandigheden was uitgesteld, is nu bepaald op Woens dag 3 October des voormiddags 9 30 uur. De agenda luidt: 1 Mededeelingen en in gekomen stukken. 2 Ontslag en benoeming onbezoldigd ambtenaar van den burger lijken stand en benoeming van een lid van het B. A. 3 Wijziging belastingheffingen. 4 Voorstel tot opheffing van de 2de open bare school te Kinderdijk. 5 Onderhand- sche aanbesteding ophalen faecaliën. 6 Aanbieding gemeente-begrooting. 7 Be- grootingswijziging. Tot ambtenaren ter gemeentesecre tarie hebben B. en W. benoemd de hee ren G. J. de Jager en G. A. Visser, die tot heden als volontair alhier werkzaam waren. ren J. Vissei pe, werden van enkele zaken aard besloot men in principe een uitvoe ring te geven in de Ned. Herv. Kerk al hier. Onder dankzegging voor de opkomst Bloot de voorzitter de vergadering, welke door 19 leden werd bijgewoond. Arkel. Mej. P. M. Verhoef, wachtgeld- eter, is benoemd tot onderwijzeres aan de o. 1. s. ta Ophemert. De prijs van de zoete melk ,is met ingang van heden verhoogd van 7 op 8 pent per liter. Bij de schouw door de besturen van de polders Gelkenos en ArnmersGraaf land c.a., hleek, dat 7 ingelanden niet aan Ihun verplichtingen hadden voldaan. Pro- ces-verbaal is hiervan opgemaakt, daf, als bij de herschouw blijkt, dat het werk niet is uitgevoerd, zal worden opgezonden naar den betrokken anïbtenaar vkn het O.M. Hedenmorgen, zijn enkele werkloo- zen weer aan het werk gezet aan de ha ven, om daar nieuwe meerpalen te plaat sen. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrydag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; p. post f 1.50. Met verzekering 15 cents meer. hangen. Hij werd een eindweegs voortge sleept, waarbij het paard hem op het rechterbeen trapte, waardoor dit lichaams deel brak. Het slachtoffer is naar het Van Itterson ziekenhuis overgebrlicht. COÖPERATIEVE LANDBOUWfVEREENI- GING „SAMENWERKING”. Giessen-Nieuwkerk. Uit het 25ste jaar verslag der Goop. landbouwvereeniging „Samenwerking” nemen we ’t volgende over. Het bestuur bestaat uit de heersen P. Schakel Adrz., voorz.; D. Kooiman Gz., secr. en G. do Bruin, J. Donk, Alb. Muil wijk. De raad van commissarissen bestaat uit de heeren: G. Koorevaar, voorzitter en P. van Wijngaarden, secretaris. Leden: J. Schep, R. van Buuren, W. de Kuiper, J. Aantjes, W. Boer. Het personeel, aldaar werkzaam, bestaat in totaal uit 31 perso nen. De omzet van goederen bedroeg 10.830.687 K.G. Bovendien werd aan natte pulp verkocht 3.495.200 K.G. Voerbieten 122.564 K.G. Poters 13.900 K.G. De omzet was 1.500.000 K.G. hooger dan vorig jaar, dus circa 30.000 K.G., is per week meer verkocht. Deze verhoogde afname is te danken aan de groote uitbreiding van cliënten, door het toedoen der zeer ijverige filiaalhouders, n.l. de 1 -eren H. Tukker te Ottoland, A. H. van Meeteren te Noor- deloos en J. van Zessen te Lexmond. Het aantal nota’s, dat wekelijks wordt uitgege ven, bedraagt 1500. Uit financieel oogpunt bezien, bedroeg de onu.et f 587.933,82. Het filiaal te Ottoland had hierin een aandeel van f 316.120,25, en dat te Noor- deloos f 89.811,10 en dat te Lexmond f 18.931,10. Door heffing op en contingen- teering van verschillende voedorartikelen waren deze, vooral den laatsten tijd, be langrijk duurder dan het vorig boekjaar. Dewinst’ op goederen heeft bedragen f 121.028,45. Verlies op interest f 9909,36, verlies op onkosten f 87.893,44, zoodoend© is er een bedrijfswinst van f 23.225,65. Dit winstcijfer zal worden aangewend als volgt: afschrijving gebouwen en terreinen f 4650, id. inventaris f 6500, bijschrijving rekening leden f 6060,28. algemeen reser- ve f 6015,37. Ook is er dit jaar een be langrijk bedrag, circa f 9000, besteed aan vernieuwingen van den inventaris. Drie nieuwe vrachtwagens kocht de vereeniging aan en zij ruilden twee oude luxe wagens in. Ook in de fabriek werden belangrijke verbeteringen aangebracht, n.l. het aan schaffen van een macrafmolen, waardoor de walsitlstallaties, welke slechts matig bevielen konden, worden opgeruimd. Ook over de resultaten van de selectiemesterij van varkens kon men zeer tevreden zijn. re school I in het trgadering preker zal sterdam. lenelands- 'he ver- tgewfts, staan- an net water- i percee- Joh. de xwxje- [st f 420 Als dus de raming juist is. dan blijft er maar één verklaring voor de lage opbrengst van een omzetbelasting, namelijk dat de omzet zooveel minder is geweest dan men normaal mocht verwachten.* De reden van die mindere verkoop kan tocht worden in het feit dat de om- -’_o 2-l.„an duurder heeft ge maakt. Een verhooging van 4 pGt. kan wel den omzet iets doen afnemen, maar niet in zoo sterke mate als hier het geval is. Bij het doen inkoopen mag die belasting wel eens even een onaangename tegenvaller zijn, maar men zal er zich niet door laten weerhouden om te koopen wat men noo- dig heeft of begeert te bezitten. Er moet dus een andere oorzaak zijn waarom men in ons land veel minder koopt dan aan de hand van de secure op gaven en statistieken verwacht werd en verwacht mocht worden. Die oorzaak ligt voor de hand, daar er slechts één kan zijn: men koopt weinig, omdat men er de middelen niet voor heeft. Er is een alge- meene verarming over alle lagen der be volking merkbaar, die zich sterk en spre kend manifesteert in de lagere opbrengst der omzetbelasting:. Dat ziet men niet zoo dadelijk uiterlijk, maar de bezuinigingen, de besparingen, de tekortkomingen, worden berekend, bespro ken en geleden in de binnenkamers. Na 5 jaren crisis, teruggang, werkloosheid en stilstand is dat niet anders te denken, maar de taal, die het cijfer der omzetbe lasting spreekt, is wel heel duidelijk en droevig. alsmede de 19-jarige J. M. en diens jon- toch 'waarschuwde hij de politie te Berg- ger broertje G. M., allen wonende alhier, i zich aan den Tiendweg in den polder Lan- gerak met de bedoeling een 30-tal konij nen in een kooi per schouw te vervoeren. Toen allen in de boot hadden plaats ge nomen, bleek deze overbelast te zijn met het gevolg dat de schouw begon te zin ken. De heer M. K. zag kans uit de schouw te springen, doch het overige gezelschap verdween met het kleine vaartuig in de diepte. Intusschen had K. de konijnen, die reeds met het water hadden kennis ge maakt, nog in veiligheid kunnen brengen. Alle opvarenden wisten zich te redden. Bij de Vrijdag door B. en W. gehou den schouw bleken verschillende inwoners niet aan hun verplichtingen te hebben voldaan. Indien bij de herschouw de na- latigen alsnog in gebreke zijn gebleven, zal proces-verbaal worden opgemaakt. Woensdag 3 October, ’s avonds te 7.30 uur, hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. J. Spelt, van Molenaars graaf. Donderdag uur, hoopt in gaan Ds. De Groot, van Gorinchem. Nieuw poort. De heer S. Wieling is Za- terdag te Amsterdam geslaagd voor het politie-diploma van den Alg. Ned. Poli tie Bond. Vurig paardje. f Gouda. De heer J. K. F. Br., wonende i op de Karnemelksloot, bracht een nieuw paard naar de manege aan den Fluwee- s lensingel. Toen de heer Br. evenwel het dier wilde beklimmen, ging dit er vandoor 1 met het gevolg dat de ruiter viel en met xijn linkerben in den stijgbeugel bleef van mr. C over de rijksbegrooting, waarvan we slechts deze twee getallen behoeven te noemen om een indruk te geven van de enorme eischen die nu gesteld moeten niet gezocht worden in worden aan de belastingbetalers. In 1914 zetbelasting de artikelei was de totale begrooting 184 millioen, nu - - is die 742 millioen. In de troonrede is al gezegd dat het niet mogelijk is de belastingdruk nog meer te verzwaren door het invoeren van nieu we belastingen, maar er blijft een tekort van 30 millioen dat nog gedekt moet wor den. Daarbij komt dat de opbrengst van de rijksmiddelen maand op maand teleur stellend blijft en dat iedere maand die op brengst lager is dan geraamd werd of la ger dan de overeenkomstige maand van een vorig jaar. Een groote tegenvaller is de omzetbe lasting. Geschat was dat die zou opleve ren 85 millioen gulden, maar de opbrengst blijft daar zoo ver beneden dat men on mogelijk kan aannemen dat dit tekort al leen te zoeken zou zijn in een te hooge raming. Voor de eerste 8 maanden van dit jaar was verwacht dat die belasting 54Vi millioen gulden in het laatje zou brengen, maar zij bracht slechts 32 millioen in, een tekort dus van ruim 22 millioen. Een nieu we berekening heeft aangetoond dat de raming van 85 millioen volstrekt niet te boog was, terwijl daarenboven die ramin gen zoo nauwkeurig kunnen geschieden, dat er hoogstens een verschil van enkele millioenen aan toe te schrijven kan zijn. Maar de heer v. ken, stond even één dikke muis in, maar wel acht pas geboren jongen. Moeder Muis was verdwenen., Hoe het haar mogelijk was geweest, tusschen de tralies door te komen, is niet te begrijpen. Tot leden der commissie voor de melkprijsregeling B. onder controle van de zuivelcentrale voor Lekkerkerk en Omstre ken zijn benoemd de heeren G. Nobel en D. Kool voor Lekkerkerk, Ant. Dogterom en P. Lekkerkerker voor Krimpen a.d. Lek en W. v. v. d. Linde en. C. Meeree vnn Krimpen a.d. T.Ts-’ Deze heeren zulk a een. onpartijdigen voorzitter^ benoemen. Moercapelle. Op de Donderdag gehouden eierveiling waren aangevoerd 7400 eieren. Prijzen: f 3.70—4,40, henneneieren f 2,10 f 3.eendeieren f 2,603. 100 stuks. Gevonden: een damesmantel bontkraag. Inlichtingen, raadhuis. Massa-bad. Vrijdagnamiddag Onder sloepershanden. Nieuw-Lekkerland. De directie van de scheepsslooporij „De Koophandel” heeft van mr. R. J. Reynolds; Winston-Salem, North Carolina, voor sloopen aangekocht het stalen jacht „Harpoon”, 1050 ton bruto en 699 ton netto, in 1901 te Fevig gebouwd. Het vaartuig is op conditie ge leverd te Southampton en Zaterdag aan de slooperij alhier gearriveerd. Nieuw-Lekkerland. .De Ghr. Zangveree niging „Omnia com Deo”, directeur de heer H. Arends, behaalde op het zaalconcours te Dordrecht, uitgaande van den zangers- bond „De drie Provinciën” in de 4e afd. een len jprijs met 301 punten. Noordeloos. Vrijdag zijn aanbesteed de restauratie werkzaamheden aan de pasto rie der Ned. Herv Kerk. Ingeschreven was als volgt: Perceel metselwerk: v. d. Leij f 1015, P. v. Dalen f 916. Timmer werk: B. de Groot f 844, B. Damsteeg f 837. Schilderwerk: Zwart en Uitenboo- gerd f 447,25, J. Duijm f 423. Op de openbare lagere school heeft men de nieuwe spelling ingevoerd. Aanbesteed is het verfwerk van de pastorie der Geref. Kerk. Inschrijvers wa ren: J. Duijm voor f 147, E. Vink f 258. Het werk is opgedragen aan den laagsten inschrijver. Noordeloos Zaterdagavond speelde op het N.F.G. terrein voor de nederlaagwed- - TT Tl TT XTi.X.U., -tl. N.F.G. 2, wel- j—1 won. NA DE INBRAAK IN DE GASFA BRIEK. De inbraak in de gasfabriek in den nacht van 14 op 15 September, welke de eerste dag veel stof in de Schoonhovensche wereld deed opwaaien, is bijna weer even gauw in het vergeetboek geraakt. Het po litioneel onderzoek heeft tot nog toe niet het minste resultaat opgeleverd. Enkele dagen na de inbraak vond de heer V., wonende aan den Korkweg, langs den Lekdijk onder de gemeente Bergam bacht een zak met werktuigen in het riet achter een boom. Aanvankelijk dacht hij dat het auto-onderdeelen waren, maar Nieuwpoort. Vrijdagnamiddag bevond een gezelschap van vier personen, bestaan de uit de heer M. K., diens echtgenoote, Opheffing school. Kinderdijk. In verband ryet hét voorstel tot opheffing van de 2e openbf te Kinderdijk, zal Dinsdagavond sociteitsgebouw een protestvj gehouden worden, waarin als si optreden de heer Bijmolt te Al Zaterdag had in het gem huis te Kinderdijk de jaarlijksi pachting plaats van het rietg de in den hoogen boezem van schap „De Overwaard”, in twéé len. Perc. I werd gepacht dooi» uuu. u Jong voor f 150 en perc. II dooi P. Grot nendijk voor f 270. Totale opbreigs (verleden jaar f 200). Aanrijding. Langerak. Zaterdagmorgen had op den Lekdijk ter hoogte van het raadhuis een ernstige aanrijding plaats tusschen een melkauto van de Graafstroom te Bles- kensgraaf, bestuurd door J. W. den O. en den motorrijder G. R- uit Ottoland. Laatstgenoemde werd aan een der han den en beenen vrij ernstig gewond tenge volge waarvan geneeskundige hulp moest worden verleend. Het motorrijwiel is bij na geheel vernield. De bestuurder van de melkauto kwam er ongedeerd af, doch zijn voertuig werd licht beschadigd. De aanrijding is veroorzaakt doordat .de mo torrijder door de zon verblind was eü de auto niet had opgemerkt. R. moest per auto naar zijn woning worden vervoerd. De politie heeft proces-verbaal opge maakt. Langerak. Op den staat van manschap pen, opgemaakt door het bestuur van den polder Langerak, komen 62 namen voor die den a s winter voor het dijkleger kun nen worden opgeroepen. Als hoofdlieden zijn aangewezen de heeren D. Slob Dzn., J. de Vries en L. Aanen Lzn. Nijverheidsonderwijs en ontwikkelings cursussen. Lekkerkerk. De commissie voor de ont wikkelingscursussen heeft haai’ verslag betreffende de in het winterseizoen 1933 ’34 gegeven cursussen uitgebracht en te gelijk een oproeping verspreid voor nieu we leerlingen van het komende seizoen. Onveranderd blijft de Commissie het doel voor oogen staan: „Onze heele jeugd na de schooljaren gedurende ten minste drio winters op onze cursussen.” Tevens deelt de commissie mee, dat haar werk thans overgaat in handen van de vereeniging voor lager nijverheidsonder wijs voor Lekkerkerk en omstreken. Deze vereeniging' houdt Dinsdagavond een al- gemeene ledenvergadering, waarin o.m. een definitief bestuur zal worden gekozen. Geen tooverij. Lekkerkerk. De heer A. v. d. S. had in zijn woning last van muizen. Hij zétte ’n val en ’s morgens ontdekte z’n vrouw er een flinke dikke muis jn. d. S., die later kwam kijken, beduusd. Er zat toen niet éc, Advertentiën1-6 n elke regel meer plaatsing halven prijs. tentiën worden gratis plaatst in „De Gorcumi ambacht, die haar Schoonhovensche col lega’s van de vondst op de hoogte stelde. Een onderzoek wees uit, dat de zak een volledig stel inbrekerswerktuigen bevatte. Stellig hebben de inbrekers dit materiaal gebruikt, daar verschillende sporen op de voorwerpen gevonden werden en het ge reedschap op de brandkast duieftlijk tee- kenen heeft achtgelaten. Daar de politie het begin nog eeniga hoop koesterde, de eigenaars eerstdaags zouden ko men opdagen om den zak terug te halen, hebben wij betreffende deze vondst totnog toe niets gepubliceerd. Die hoop is echter thans vervlogen, temeer omdat de daders wel zullen hebben begrepen, dat hun ge reedschap gevonden is. U.L.O.-SCHOOL. Ter vervulling van de betrekking Tan onderwijzer aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs (hoofd de heer A. van der Laan) hebben B. en W. de vol gende voordracht opgemaakt: 1. J. A. Rijnberg, thans tijdelijk onder wijzer aan deze school; 2. E. H. van der Zee te Amsterdam: 3. A. A. Tjittes te Drie bergenRijsenburg. LICHTSTOET. De tegen Zaterdag-avond acht uur aangekondigde muzikale rondgang ia blijkbaar door het uitvallen van „T.O.A.G.E.N.O.” niet doorgegaan, soo- dat het publiek, dat op dezen zomerschen avond in nog grooter getale op straat was verschenen dan anders Zaterdags het ge val is, vergeefs wachtte. Des te grooter belangstelling was erom 10 uur voor de „lichtstoet”. In alle stra ten stonden de kijkers langs de kanten op gesteld in afwachting van den optocht. Deze is hen echter niet meegevallen. D« „verlichting” bleef beperkt tot lampions, door eenige jongelui, voor een deel ver kleed en door kinderen achter de muziek aangedragen. Dank zij het feit, dat de firma Brand Zoon lampions als reclame had uitge reikt, was het aantal dezer vroolijke licht jes nog vrij groot, doch zonder die omstan digheid, zou er aan Jicht niet veel meer zijn geweest dan de fakkels van Tavenu, dat er als altijd lustig op los blies en dat door zijn opgewekte marschen ondanks alles het publiek nog in 'n vroolijke stem ming bracht. Men maakte een korten rondgang door de stad en gaf onderweg pen extra num mer voor de woning van den burgemees ter. SUCCES VAN HET DAMESKOOR. Schoorfhovens Dameskoor behaalde Za terdag een eersten prijs in de ie afdeelijig op het concours te Scheveningen, uitge- schreven door Paul G. Kaise/s gem. zang- vereenigrng „Harmonie”. SPELDJESVERKOOP. De verleden week gehouden verkoop van speldjes voor Het Groene Kruis lieeft plm. f 60 opgebracht. EEN VECHTJASJE. De winkelweken zijn op ietwat rumoe rige wijze beëindigd. Zaterdagavond te gen twaalf uur werden de café’s gesloten en bij deze gelegenheid verkeerde een van de bittertafelbezoekers H., in een noga! vechtlustige stemming, en stak deze niet onder stoelen of banken. Teneinde hem voor erger te behoeden, hielden enkele personen hem vast, hetgeen oen volksop loop veroorzaakte. De politie verscheen, maakte ruimte en deelde enkele klappen met de gummistok uit en H.. dit voelende ging er van door, waarna de sterke arm de menigte verspreidde. H. bleek een wond aan het hoofd te hebben opgeloo- pon, welke zoowel door de klappen door een val kan zijn veroorzaakt, hij zijn hoofd tegen een muur moet heb ben gestooten. UITSLAG AANBESTEDING. De architect W. v. d. Laan te Papen- drecht heeft" Zaterdag in hotel a la Sta tion aanbesteed, het verbouwen van een kaaspakhuis aan den Lekdijk tot 4 wonin gen, voor rekening van de N.V. Maat schappij tot koop- en verkoop vah onroe rende goederen in Noord- en Zuid-Hol- land te Rotterdam. Het laagst schreven in: G. de» Bruin te Ammerstol voor peyc. I en II; zijnde grond-, metsel-, beton- en stucadoors- werk, timmer- en sm’idswerk f 6472; Mid delkoop en van Dam te Lopik. voor lood- en zinkwerk f 359; A. Natzijl te Nieuw poort voor verf-, glas- en behangwerk f 625: G. Plomp te Schoonhoven voor, I electriciteitswerk f 130.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 1