2wadi t* tnadM> "5 KORT FEUILLETON. Plaatselijk Nieuws Balilmann Rijk en Gemeenten. No. 64fL Me JAARGANG. WOENSDAG 3 OCTOBER 1934 Postrekening 13703. Tele!. 20. Tel.-Adres: Vannooten. T. Ongeval, V De htoempjesdag ten t Hooge Land" dr. P. iteprak, in toe- als te Op dit meenten noemde ingesteld ENORME KEUZE PRIMA KWALITEITEN.4 mdag, Woensdag jsbij vooruitbeta- loouhoven par 3 poet f L50. cents meer. NIEUWSBLAD VODRZUIDHOLLAND ENUTRECHT SCH00NH0VEN5CHE COURANT Wij beginnen in dit nummer met een kort feuilleton, dat in enkele nummers afloopt. Het boeiende verhaal ia getiteld: „DE MIDDELEEUWSCHE HELM” en zal in ongeveer 4 nummers voltooid zijn. S. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN. HAVEN 25 jen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van Gulden bij verlies Ifift Gulden bij verlies Gulden by verlies van 4UU van een oog. lUv van een duim. UU een anderen vineer. met groote bont- kraag, geheel ge- f 1 17 CA voerd vanaf LI» 1/ «Jv in alle maten. ABONNÉ’S, die zich aan 2000«?t levenslange Aangereden. Bleskensgraaf. Een driewielige bakfiets beladen met bloemen, werd aangeraden door een auto, waardoor de fiets kantelde en in het water tuimelde. Aan de bloemen werd een schade aangericht van f 8. Aan gezien men het nummer van den auto niet heeft genoteerd, zal het moeilijk zijn (ten Nachtelijke tuimeling. Ameide. Maandagnacht omstreeks 12 uur, is aan den Tienhovensche dijk, ter hoogte van de woning van den heer J. A. v. d. Lee, de vrachtauto van dep manden- fabrikant v. d. Heeden uit Tienhoven, doordat het stuur vaat bleef zitten, ia volle vaart tegen de binnenkant van de aanrijder op te sporen. onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegt (LAA Gulden by QAfl Gulden by verlies UW overlyden. -jUv van hand of voet. Wandelsport Slledrecht. De wandetaportveroeniging „N.O.A.D.” houdt in samenwerking met de wandelvereeniging „Hellas" te Gorinchem een 30 K.M. propaganda-marsch voor do Ned. Unie v. d. Wandelsport op Zondag 14 October vanuit Gorinchem. Aan dezo marsch kunnen deelnemen personen, die den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. De start heeft plaats in „De Doelen’ t® Gorinchem om 10.30 uur vm. unucvai, Sltadrecht Gisteravond is het 7-jarig dochtertje van den heer P. uit de Mid-ld- diepstraat bij het „haasje over’’ spelen zoodanig gevallen, dat doktershulp moest worden ingeroepen. T. B. C. Slledrtcht. Dinsdag 9 October houdt do Ver. tot bestrijding der iiib.***culose een propaganda-avond m de zaal Thalia”. Medewerkers zijn de bekenie declamator- humorist Clinge Doorenbos en diens echt- genoote. Streefkerk. Met ingang van deze week ia de prijs van de melk met 1 cent per I* verhoogd en wel van 7 op 8 cent. DOODELIJK ONGEVAL. Vianen. De expediteur J. 11. van Straa- ten was Zaterdag bezig om een wiel aan zijn auto te brengen, waan an hij de bin nenband ju st van te voren had laten vul len onder een druk van 7 atmosfeer. Ver moedelijk heeft hij met een groote hamer op de ijzeren vell.ng van het wiel gesla gen. waardoor de binnenband is gebarsten en de ijzeren veiling uit den band sprong met het gevolg, dat de heer B. met groote kracht de veiling* tegen zijn hoofd kreeg. Bewusteloos en badende in zijn bloed werd hij door personen uit de omgeving, die den slag gehoord hadden, gevonden. Dr. Bonk was spoedig ter plaatse en heeft met be hulp van de gemeentepolit e een noodver band.. gelegd, waarop de ongelukkige met spoed naar de Rijkskl.nieken te Utrecht is vervoerd Zonder bij kennis te zijn gekomen, is hi.’ daar overleden Hij laat een vrouw me twee jeugdige kinderen na. Zevenhuizen. Bij de verloting ten bats van du zangvereniging „Ons Genoegen’' aan de Rotte is de hoofdprijs, een beuren- of da mes rij wiel gevallen op no. 883. iwer A. Schakel dat onder zijn w het Zaterdag te Scheveningen gehouden zangconcours in de afdeehgg superieur een eersten prijs met 354 punten Polsbroek. Bij de Dinsdag gevoerde na jaarsschouw over de weteringen en water gangen der polders Noord- en Zuid-Pole- broek, heeft het bestuur van het water schap aan vier onderhoudsplichtigen een bekeuring doen toekomen. Motor contra rijwiel. Polsbroekerdam. Zondagmorgen reed de heer H. R. per rijwiel naar de kerk te Oudewater. Op den Damweg ging de tocht achter het rijtuig van den veehouder Q» toen van den tegenovergestelden kant een motorfiets naderde. Toen de heer G. uithaalde om de motor door te laten, wilde de heer R.» die de sig nalen niet gehoord had, het rijtuig even eens passeoren. Een botsing was nu onvermijdelijk en beide hoeren vielen mei hun voertuigen. Zij hebben zich niet ernstig bezeerd, doch de materieele schade was aan beide rijden aanzienlijk. Dijkleger. I Goudrlaan, Op den slaat van manschap pen, opgemaakt door het bestuur veai don polder Oud- en Nieuw-Goudriaan, komen I de namen voor van 46 manschappen en 3 hoofdlieden, die den a s. winter voor het dijkleger kunnen worden opgeroepen. Lexmond. De Utr. Rechtbank heeft een Meerkerksch jongmensch, H. A S., ver oordeeld, dat, zonder licht rijdende, een bevel van den rijksveldwachter te Lex- mond tot afstappen, niet opvolgde, en trachtte dezen te ontrijden, waarop de veldwacther, hem dank zij de hulp van 'n auto, in haalde. De jongeman werd veroor deeld tot ten geldboete van f 15 of 5 da gen hechtenis De hoofden van beide scholen en een gedeelte van het personeel hebben niet de oudste leerlingen een bezoek gebracht aan de groenten- en fruitlenloonslelling te Via nen. Moordrecht. Ds. B. Nieuwburg, Ned Herv. predikant, wien met ingang van 1 October wegens gezondheidsredenen eervol emeritaat is verleend, is n de vergadering van de Ring „Gouda" benoemd tot eere- lid. Vanwege de afdeeling van Volkson derwijs zal een ontwikkelingscursus wor den gehouden, waar alle jongens en meis jes, die de school hebben verlaten, toe gang hebben. De cursus zal 15 dezer aan vangen. Het bestuur van de afd. Moordrecht van het Nut tot het Algemeen heeft be sloten dat de Nutsbibliotheek Vrijdag voor het publiek zal worden opengesteld. Vrij dagavond van 7 tot half acht bestaat er gelegenheid om boeken af te halen. behaalden op de vaste baan respectievelijk den 4en en den lOen prijs, beiden met bet maximum aantal punten. De prijzen wa ren een schilderstuk en een fietslantaarn. In het afgeloopen kwartaal hebben enkele jonge dames ten bate van de stich ting voor on- en minvermogende lijders aan vallende ziekten te Heemstede f 12.85 gecollecteerd, terwijl voor het suppletie- fonds werd ontvangen f 9.10. De heer H. Bouter is toegelaten volontair op de gemeente-secretarie Oud-Alblas. Tegen schoolopheffing. Nieuw-Lekkerland. Gisterenavond werd in het sociëteitsgebouw te Kinderdijk een protestvergadering gehouden, in verband met het voorstel tot opheffing van de 2e openbare school. Behalve bijkans alle ouders van de schoolgaande kinderen, was het aantal belangstellenden zoo groot, dat de ruime zaal van het sociëteitsgebouw tot in alle hoeken was bezet. Als spreker trad op de heer Bymolt Van Amsterdam, voor zatter van den Bond van Nederlaudsch* Onderwijzers, die het go*d recht van de openbare school verdedigla en de ouden opwekte voor haar bestaan pal te staan. De vergadering werd geleid door den heer Van der Sluis, lid van het hoofdbe stuur van den B. v. N O. Het NOG. en Volksonderwijs waren me le vertegenwoor digd. De regeering heeft, zooals reeds gemeld, bij de Tweede Kamer wetsontwerpen inge-^ diend tot wijziging van de wet op de fi nancieel» verhouding tusschen rijk en ge meenten en lot voorziening in de gemeente lijke Kosten van de werkloosheidszorg Zoowel in genoemde financieele betrek king als in de verdeeling van de lasten, die de werkloosheid aan de overheid op legt twee zaken, die trouwens ten nauwste met elkaar verhand houden komen gebreken voor, die tot een onbillij- ken toestand hebben geleid. Er is dus voor een herziening alle reden. Ontegenzeggelijk heeft de regeering er in genoemde wjjzigingsontwerpen naar ge streefd, die onbillijkheden zooveel moge lijk weg te nemen, doch opvallend is, dat ze daarmede tevens over het algemeen een deel van hare geldelijke zorgen afwen telt op de gemeenten. Toen in 1929 de wet op de financieele verhouding in werking trad, bedroegen de gewone uitgaven der gemeenten gezamen lijk ongeveer 697 millioen gulden. Daar van werd toen pl m 97 millioen gulden, dus 14 pGt., gedekt door inkomsten uit het gemeentefonds. Dit bedrag zal ov«g het uit- keeringsjaar 19351936 niet meer bedra gen dan 62 millioen gulden. Ata de regee ring alleen een verandering had gebracht in de verdeeling der gelden, dan zou dus deze 62 millioen gulden ook 14 pCt. van de over 19351936 te verwachten totale uitgaven der gemeenten moeten bedragen, wat wil zeggen, dat die dan tot ongeveer 443 millioen zouden moeten zijn teiugge- loopen. Hoezeer ook de gemeenten moeten streven naar versobering, een zoo groot resultaat zal daarmede toch stellig niet be reikt worden. De uitkeeringen uit het ge meentefonds zullen danook aanzienlijk worden verminderd, voor vele gemeenten met niet minder dan 50 en voor sommige zelfs jnet meer dan 75 pCt., in den loop van de eerstvolgende 10 jaren. Het is begrijpelijk, dat de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten in een adres aan de Tweede Kamer daartegen Voordracht schoolhoofd. Ammerstol. B. en W. hebben in over eenstemming met den inspecteur van het lager onderwijs in de vacature J. Eelke- ma, voor de benoeming van een hoofd der o. 1. school op de voordracht geplaatst: 1 dep. heer Verkerk te Zuilichem: 2 den heer Dullemond te Zwammerdam en 3 den heer Smit te Slijkenburg. Een misstap. Ammerstol. Het 6-jarig zoontje Gilles, van den heer H. Blanken, dat bij een schipper die turf aan het lossen was, over de plank liep, stapte mis en viel in de Lek. Gelukkig was het daar niet erg diep, zoodat het kind spoedig weer op het dro ge was De metselaar G. de Vreugd bouwt aan de Capellelaan voor eigen rekening twee woonhuizen, teneinde deze te verhu ren. De aardappel-misire. Ameide. Dinsdagmiddag heeft een hoofdcontroleur der aardappel centrale op den auto van den expediteur KI. v. d. H. negen zakken aardappelen in beslag ge nomen, aangezien deze niet voorzien wa ren van de vereischte loodjes en het ver- voerbiljet niet kon worden getoond. De aardappelen waren buiten weten van v. d. H. te Lexmond op. de auto, welke vorder appels vervoerde, geladen. Nieuw-Lekkerland. Op de aanbeveling voor secretaris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur, is in de plaats van den heer W. van Essen, die de gemeente gaat verlaten, zijn door B. en W. ge plaatst de hoeren A. A. Verhaar en W v. Vliet. De afdeeding N-Lekkerland van den bijz. vrjjw. landstorm behaalde op den te Lexmond gehouden schietwedstrijd dën 4en prys, een zilveren lauwerkrans De heersn Jr- d* Qmh en A C. Speksnijder - Op de Noordzijde kwamen op het Westeinde in een leelijk® bocht, waar het uitzicht geheel belemmerd is, een perso nenauto en petroleumauto met elkaar in botsing. De laatste liep vrij belangrijke schade op. doch er hadden geen persoon lijke ongelukken plaats. Moedercursus. Bleskensgraaf. Vrijdagmiddag werd de eindles ’gegeven van de Moedercursus, waaraan 18 dames hebben deelgenomen. Na het eindigen der les, werd de lei-lster, zuster Hattink. uit Rotterdam, toegespro ken door mej. H. Ouderkerk, die haar na mens de cuwisten dank bracht voor de prettige en leerzame lessen en haar ver eerde met een mooie vaas met rozen Ook werd zuster *H. toegesprokon door den voorzitter van het Gróene Kruis, dr. P. Ingelse, die daarbij den wensch uitsprak, dat het geteerde ook in de practijk in toe passing zal worden gebracht. Zuster Hattink zeide dank voor de ge sproken woorden en het geschenk en nam afscheid met een „tot weerziens”. De veehouder J B., die Zaterdag kaas ging leveren, geraakte met hit en wagen in den Graafstroom. W. K., die met een schouw ter hulpe snelde, wist den kop van het dier boven water te hou den, waardoor verdrinken werd voorko men. Van de kazen gingen enkele verlo ren. Brandwijk. Toen de heer H v. Wijk bezig was met het uitbaggeren der wete ring, brak de stok, met het gevolg dat de schuit zonk en v. W. achterover in de wetering sloeg. Gelukkig kon hij ondanks zijn zware laarzen zich zwemmende red den, zoodat dit ongeluk zonder ernstige gevolgen afliep. Groot-A romers. Dv bate van de stichting ..Het heeft f 4045 opgebracht. De melkventer B V., die met paard en wagen liep ‘.e venten, kwam in botsing met een ander bespannen voertuig, waar bij een melkbus, in houdende 40 liter, van den wagen viel. De inhoud ging grooten- deels verloren. Met de vischvangst op den polder, gaat het niet naar wensch. Over het alge meen wordt geklaagd, dat er weinig ge vangen wordt, vooral in snoek. Lekdijk geslagen. Na een dubbele paal van het electrisch net te hebben afgereden, bleef de wagen die geladen was met kor- ven bijen, welke te Ermelo waren gehaald, aan een boom haken. De bestuurder L. v. d. I-eeden en do mede-inzittenden G. J. van Straten en J. van Straten Sr. kwa men zonder eenig letsel uit den wagen, terwijl Jan van Straten Jr. een stuk ijzer op het hoofd had gekregen, waardoor een groote hoofdwonde ontstond, welke dr. 1 Donker moest hechten. De volgenden mor gen is de zwaar beschadigde wagen op den dijk gehaald en vervoerd naar de ga rage van Gerrit Hamoen. Verzekering dekt de schade. Ameide. Dinsdag heeft de rijksveld wachter uit Arkel proces-verbaal opge maakt tegen den groenten- en fruithande laar A. R. wegens overtreding van de ijk- wet. Ameide. De landboui heeft aangite gedaan, veestapel mond- en klauwzeer was uitge- Ijjoken. Verschijnt Maandag, W( en Vrydag. PYyi ling: voor 8ch< maanden 1.25; p. Mot verzekering 15 De Postduivenvereeniging ,.De Snel- vlucht” hield Zaterdag een plaalselijke wedvlucht vanaf Maastricht, afstand 133-150 K M Deelnemende duiven 42 Prij zen als volgt: 1, 7, 8 en 12 M. Roverts; 2 en 3 M. van Leer; 4 en 9 G. Rood horst; 5 en 6 A. C. Tukker te Meerkerk. 10 P. van Kekem; 11 A. van der Grein; 13 en 14 A. Vroon. Eerste overduif G. Rood horst. Los om 130 uur. Eerste duif 3.27.18, 15de duif 3 41.27. Het eerste elftal van 'Rohda speelde Zondagmiddag een uitwedstrijd voor de competitie tegen De Meern I. Rohda bracht beide punten mee naar Ameide door met 52 van De Meern I te winnen. Rohda IIDeemos II heeft de U P V.B. uitgesteld. Ameide. Tot directeur van de gemengde zangvereeniging „Zanglust” is benoemd de heer Jac. Kaasschieter te Schoonho ven. Advertentiën1-6 regels ƒ1.30; elke regel meer f 0.20derde plaatsing kalven prijs. Advar* tentiön worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer*’. Collecte. Nleuwerkerk a.d. IJssel. Het plaatselijk crisiscomité houdt deze week een collecte langs de huizen. De gemeente is hiertoe in acht wijken verdeeld. In de maand September zijn in het bevolkingsregister ingeschreven 2 manne lijke en 6 vrouwelijke personen, af ge schreven 8 mannelijke en 3 vrouwelijke personen, Mdus een vermindering van 3 personen. Aan het eind van September stonden ten kantore van de arbeidsbemiddeling als werkzoekenden ingeschreven 126 personen Voor de lichting 1935 zijn bestemd tot gewoon dienstplichtige: W. Th. Am- merlaan, S. Hazenbroek, R. de Kreij, H. Maaskénf, P. Reijm, W. Reijm. A. Slobbe, P. Uitbeijerse, A. Verduijn, N. Verhoef, G. Winkel en H. van Userloo. Rsddlngs-brlgadt. Nieuwerkerk a.d. IJwel. De afdeeling Nieuwerkerk a.d. IJssel van da N C. R. B. heeft in de zaal van den heer J. Boer- op een ledenvergadering gehouden onder leiding van den heer G. de Jong. Aanwe zig waren 37 leden. Daar een belangrijk gedeelte van de contributie^aan het Hoofd bestuur moet worden afgedragen, en de animo voor het reddend zwemmen by de leden gering is. wordt besloten de afdee ling op te heffen. Slaande de vergadering werd een nieuwe vereeniging opgericht ,.Het Zwembad de IJssel". De bestuursle den worden herkozen In la plaats van den heer J. de Jong wordt tot bestuurs lid benoemd de heer W. van Cappollen. De heer G. de Joug heeft hezwanr ata voorzitter te blijven fungeeren, zoodat het bestuur nader hierin zal voorzien Ten bafè van de kas zal het bestuur plannen o\ er^gen tot het houden van <en vevlo- t>ng|®e contributie is op hetzelfde bedrag gehandhaafd. Otfoland. De knecht van de wed. Van R. wild® per fieta over een brugje over de Graafstroom rijden Hij greep daarbij aan do leuning, welke afbrak, zoodat hij met fiets <*n al in het water terecht kwam Ge lukkig was hij spoedig weer op het droge. Hij kwam er met een nat pak af. Terwijl de heer W. van den II bezig was vleesch uit te heenen, sneed hij zich in de hand De hand begon al spoedig op te 1 zetten en werd pijnlijk, waarop Van den H. zich onder medieche behandeling stel de. Er w^rd een begin van bloedvergifti ging geconstateerd en eenige dagen rust voorgeschreven. Op het te Dordrecht gehouden zaal- concours behaalde de chr. zangvereeniging „Excelsior" een 2den prijs in de afdeeling v,uitmuntendheid” met 294 pinten Ottoland. De melkverkoopers hebben den prys van de zoete melk verhoogd van 7 op 8 cent pe'r liter. Ook de prijs van de karnemelk is verhoogd Ouderkerk a.d. IJssel. In de Geref Kerk hebben de buiwen voor het reparatie fonds over het derde kwartaal opgebracht f 43e78. Vrijdagavond 7 uur zal de kerke- raad der Geref. Kerk in de consistorie vergaderen. Ouderkerk a.d. IJssel. De zangvere«n)- ginjr „Zang an Vnendach&p" behaald® op ernstige bezwaren, .aanvoert. Die bezwaren gWden ook de wijze, waar op de regeering wil voorzien in de kosten van de werkloozenzorg. Daartoe wordteen werkloosheidssubsidiefonds gevormd, welks inkomsten o m. zullen bestaan uit: 40 pGt. van de hoofdsom der grondbelasting, 80 pCt. van de hoofdsom der personeele be lasting naar de grondslagen huurwaarde, mobilair en dienstboden, 25 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting, en 10 opcenten op die der vermogensbelas ting. Daar het systeem niet zal mogen lei den tot verhooging van den belastingdruk boven het maximum, waartoe de gemeen ten mogen gaan, moeten deze haar heffin gen verminderen met het gedeelte, dat ten bate van het fonds zal worden geheven. Sinds de wijziging in de financieele verhouding, valt er voor de gemeenten al heel weinig belasting meer te heffen en nu ontneemt de regeering haar nog een groot deel daarvan. Wel zullen die gelden wor den besteed voor bestrijding der werkloos heidsuitgaven, doch de regeering doet dat op haar manier en de gemeenten krijgen weer minder in de melk te brokken, wat haar financiën betreft. punt ziet het er voor vele ge- allesbehalve rooskleurig uit. Ge- vereeniging heeft een onderzoek naar de resultaten, die van de nieuwe maatregelen der regeering zijn te verwachten en ze kwam daarbij tot de conclusie, dat het aantal noodlijdende ge meenten, dat in dit jaar 41 bedraagt, het volgend jaar vermoedelijk tot 203 zal stij gen, terwijl dan waarschijnlijk 341 gemeen ten (tegen 162 in 1934) onder rijkstoezicht zullen worden gesteld. In 1936 zal de toestand nog ongunsti ger worden. De gemeentebesturen zullen zich dan over het v«lle jaar een vierde deel van de tegenwoordige belasting-ont- vangsten zien ontglippen. De vooruitzich- I ten voor de kleine regeerders zijn dus ver re van b*'moe*U"0nd.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 1