TOM DE NEGERJONGEN 3? Binnenland Gemengd Nieuws. Marktberichten Plaatselijk Nieuws Bereidt Uw jus met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent HET CRISIS COMITÉ VRAAGT HELP. OPROEP DOOR DE RADIO. De Prinses van Oranje voor den microfoon. Hot lijdt geen twijfel of het Nationaal Qrisia-Comité had een buitengewoon tal rijk gehoor, toen het zich gisteravond door middel van de radio, zoowel over Hilver sum als Huizen, richtte tot het Neder landse he Volk met een dringenden oproep, om steun voor de wintercampagne. Minister Slotemaker de Bruine opende het programma met een rede, waarin hij een en ander vertelde over den arbeid van het crisiscomité. De minister blikte daarbij terug op- de drie jaren, die het reeds achter den rug heeft en wijdde in het bijzonder aandacht aan de taak, waarvoor de organisatie zich thans ziet gesteld. Aan het slot van zijn rede zeido de minister, dat in drie jaar tijds het Centrale Comité en de plaatselijke comité's meer dan 5V» mill hebben bijeen gebracht. Hij hoopte op aller hulp, opdat slage wat slechts met aller medewerking slagen kan. Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck liet aan den vooravond van het gjoote inz^melingswerk van het Na tionaal Crisis Comité en de plaatselijke comité's een dringenden oproep klinken tot alle landgenooten, wier omstandighe den medewerking hunnerzijds toelaten. Spr. noemde het Nationaal CrasiscomUé een onmisbare schakel in de algemeene eteunverleening. Hij hoopte dat de woor den „Draagt elkanders lasten" in deze da- gen over ons vaderland mochten worden gehoord en in toepassing gebracht. Het hoogtepunt van de uitzending vorm de een Toespraak van Prinses Juliana De Prinses sprak als volgt: „Het is mij een groot genoegen, dezen avond een woord van welgemeenden dank te kunnen richten in de eerste plaats tot al degenen, die ziefi beijverd hebben en samenwerken om dezo radio-uitzending voor het Nationaal Crisis Comité vrucht baar te maken. Vervolgens maak ik van deze gelegen heid gebruik, dat to doen tot allo autori teiten, ambtenaren, organisaties en instel lingen, die op zoo lofwaardige manier met raad en daad hun medewerking aan het N. C. C. verleenen. En dan in het bijzonder een woord van zeer waardeerenden dank aan hen, op wier werk het Crisis Comité voornamelijk steunt: aan de leden van de plaatselijke comité's, want zij onderhouden en zoeken het contact mot de personen, die ernstig door de crisis getroffen' zijn. Leden van de plaatselijke comité's, al komen wij niet irfet u 'allen persoonlijk in aanraking, toch wordt uw dikwijls onuitputtelijke toewij ding hier op den hoogsten prijs gesteïd. Ook denk ik dankbaar aan allen, die hier te lande of In de overzeesche gewes ten ons Comité geldelijk bijstaan, ton eer ste aan diegenen, die ondanks misschien eigen moeilijke omstandigheden, een deel van hun verdiensten geregeld afzonderen. Wij hebben legioenen van onbekende ge vers, die ons soms op schitterende wijze steunen. Met groote waardeering nemen wij steeds kennis van hetgeen tot leniging van cri sisnood in Oost en West plaats heeft. Het was het N. C. C. steeds een vreugde, ook aan dit werh in bijzondere gevallen eeni-» gen steun te mogen verleenen. Nu staat opnieuw een winter Vbor do deur het Nationaal Crisis Comité ziet zich genoodzaakt, een beroep te doen op de landgenooten, om opnieuw het geld daarvoor te verschaffen. Weliswaar kan ons Comité, zoo al ooit, dan na een drie jarig butaan geen aanspraak meer maken op het aantrekkelijke van een pnbekend en nieuw streven; maar dat beeft er niets mee te maken, dat de noodzakelijkheid, dat het N. C. C. bestaat, blijft. En toch even zeer blijft het saamhorigheidsgevoel, dat wij elkanders lasten zouden willen dragen. De crisis is'groot, maar grooter zal onze hardnekkigheid zijn, waarmee wij haar weerstaan. Aan den persoonlijken crisisnood van de enkelingen econo misch en ook moreel zooveel mogelijk eenigszins tegemoet te komen, ia het stre ven van het Nationaal Crisis Comité. Om dien naar vermogen te bestrijden, daarvoor reikt het u de bêhuïpzame hand, in het bijzonder in de komende week. Het is een gelegenheid, een steentje bij te dragen voor den bouw van eèn betere toe komst." Verdere medewerkers. Tusschen deze redevoeringen verleenden het Omroep-orkest van de Avro, het Hol- landsch Vocaal Kwartet en de Christelijke Oratoriumvereeniging medewerking door de uitvoering van oude liederen. Het pro gramma werd besloten met een prijsvraag getiteld „Hoe reizen wij?" en waaraan .iedereen kan deelnemen. De oplossingen moeten per briefkaart met minstens 25 centt extra porto aan het N. C. C. wor den ingezonden. EEN VREESELIJK ONGELUK. Moeder met drie dochters verbrand. Zondagmiddag is te Werden een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een personen-auto reed tegen een boom. waarbij de benzine houder tot ontploffing kwam. De auto vloog in brand en de vier inzittenden, «en dame uit Buer met haar drie dochters, kwamen om het leven. GEVLUCHT VOOR DEN ELECTRI- SCHEN STOEL. Twes moordenaars ontsnapt Twee bandieten, die wegens moord op een chauffeur van de Federale Reserve Bank ter dood waren veroordeeld en op den electrischen stoei geplaatst zouden worden, zijn er in geslaagd uit het dooden huis der gevangenis van Richmond (in Vir ginia) te ontsnappen. Met behulp van re volverschoten hielden zij zieh de cipiers en de toesnellende politieagenten van^et lijf. GRATIE AAN TER DOOD VEROOR DEELDE. De krijgsraad te Leoben (Oostenrijk) heeft den 37-jarigen schoenmaker en berg gids Peter Pfister wegens deelneming aan den jongsten opstand,ter dood veroordeeld Hij zou op 25 Juni te Admont in Stier marken een gendarmeriepost hebben over vallen en eenige leden van het Schutzcorps gevangen hebben genomen, evenals eenige bewoners. Voorts zou hij hebben meege werkt aan de vernieling van een brug. Pfister heeft kort na dit vonnis gratie gekregen en de doodstraf is in 15 jaar kerkerstraf veranderd. GEDWONGEN MILITAIRE HULP DIENST. President Moscicki van Polen heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij een .„ge dwongen militaire hulpdienst" wordt inge steld voor mannen van 17 tot 60 jaar en vrouwen van 19 tot 45 jaar. De hulpdienst zal omvatten werkzaamheden betreffende de verbindingen, lucht- en gasbeschermlng technische en brandbescherming, gezond heidsdienst en transportwezen. De hulpdienst zou voornamelijk moeten worden verricht in oorlogstijd of tijdens mobilisatie, doch in vredestijd kunnen zij, die dienstplichtig zijn, worden opgeroepen voor oefeningen. BOM IN VEREENIGINGSGEBOUW. Wanhoopsdaad van een werk- looze. In de lokalen van den Bond van vroe gere Russische Frontsoldaten in de buurt van de Champs Elysées is een bom ont ploft. zonder evenwel ernstige .schade aan te ricfiten. De politie meent hier met een Wraak neming van eon werklooze te doen te heb ben, die den Bond tevergeefs om onder steuning had verzocht. Er schijnen geen politieke motieven in-het spel te zijn. Aan een bripfje. dat in de lokalen werd gevonden, hechtde politie althans» niet veel waarde. Het briefje bevatte in de JkMische taal het volgende: ^^Dit'was slechts als een waarschuwing bedoeld, wij wilden geen bloed vergieten: den volgenden keer zal het ernstiger zijn. dan laten wij alles in de lucht vliegen Het briefje was onderteekend met „De vrijwilligers van het gemeenschappelijke front". EEN VACCIN TEGEN,DE\GELE KOORTS. Verplichte inenting in Tunis. Dr. Nicolle, leicldr van het instituut Pas teur in Tunis, heeft aan de academie van wetenschappen te\ Parijs geseind, dat een vaccin tegen de géle koorts is ontdekt. De'eerste proevén werden verricht door Jean Laigret van het ^.unesische insti tuut Pasteur. Hel resultaat was dermate ovortuigend, dat oen der geleerden Mathis j besloot, ze in Fransch West-Afrika voort i te zetten. Ruim 3000 inboorlingen werden de/\oi daar in derf loop van drie het nieuwe middel gevaccin dit succes heeft de gouvei de vaccinatie thans verplich ze doet haar uitwerking li den. maanden met eerd. Gezien eur-generaal gesteld. De" dvenslang gel- ESTATIE. ïr van Justi- •schau baron ikende figuur n Warschau, qkenman igeren hoofd Warbchau. •isteerd onder barende feit, gelden, die ten nadeele dagen gele- geheele ver- nagelaten. De uillioen zloty OPZIENBARENDE ARF Op verzoek van den offici tie is in een hotel in Wari Nelken gearresteerd, een bol in de voorname kringen va Hij gold als een schatrijk j zou een zoon zijn van den vi commissaris van politie te Baron Nelken werd gearri verdenking van het opzie* dat hij sedert jaren leefde hij verduisterd zou hebben van graaf Potocki, die enkeh den gestorven is en die zijn mogen aan den staat heeft verduisteringen moeten 10 beloopen. TWEE SNELTREINEN GlEBOTST. Tien dooden. 30 zwa: r gewonden. Do sneltreinen Weonen"VWarschau en WeenenKrakau zijn gistermorgen om 8 uur in het station Krzeszowiée als gevolg van den dichten mist tegen elkaar gebotst. Daarbij zijn 10 menschen <>m het leven gekomen en 30 zwaar gewond De eene trein reed in volle mart op anderen in, die «ven te vorei het station was binnen gestoomd, de laatste wagons werden geheel vernield. De machinist kon door der mist den stil «taanden trein piet ondersche den Boven dien moet «en seinwachter hebben Zuimd het signaal op onveilig te stellen. COMMUNISTISCHE OPSTAND voorbereid Staat van belet op Cuba. D e Cubaanse he regeering heeft klaard. dit «plannen ontdekt zijn betref fende een ooimpunistischen opstand. Als gevolg hiervan is de staat vai beleg afge kondigd in de provincies Havina en San tiago. Dertig gewezen officierei uit het Gu- baansche leger zijn gearresteerd. Deze maatregelen zijn genomen, nadat gisternacht weer een serie braiaanslagen fabrieksuitbreiding. in Havana had plaats gehad. lende plaatsen van de hoofdstad ontplof ten in totaal 28 bommen. De Iransportsta- king, die te Havana is afgekondigd, heeft geen overmatig succes, maar het verkeer met het binnenland is voor ejen deel stil- gelegd. De autoriteiten vedelaren, dat zij den toestand geheel in de hand hobben. kustboot gestrand. Op verschil- in de red- ord" vol- De 275 opvarsndan dingsbootsn. l)e kustvaarder „New Bedf geus een draadiooze mededeoling het eiland Incapena bij Massachusetts gestrand. Het schip heeft 25«) passagiers en een bemanning van 25 kippen aan boord, <|ie zich in de reddingubooten h< ben begeven, daar het water le machine kamer binnenstroomde. Zes (chepen der kustwacht hebben zich in allejrijl naar de plaats des onheils begeven. De „New Bedford" meet Ijl 16 ton, eigendom van de New Ej Company en behoort thuis ford. STAKENDE ADVOCAt Op Malta hebben de advr J' 24-urige staking besloten, gen de invoering van bij de rechtbanken. De arbeiderspartij juicht' de invoering van het Malteesc|i reoht ten zeerste toe. RUPSEN HOUDEN EEN Toen een goederentrein bij Texas met kalme vaart eèn Iheuvel op- stoomde, bemerkte de machinist plotse ling, dat de locomotief niet meèr trok, ter wijl de machine toch regelmatig bleef loo- pen. Het bleek toen, dat millioénen rupsen over de rails kropen en tussofien wielen en rails verpletterd werden. Hierdoor ont stond een glibberige substantia, waardoor de wielen over de rails bleven doorslippen. Men kon slechts de top van de helling be reiken door den trein in gedeelten te split- en de rrfils met zand strofver te ken. .AND DOOR StORM GE TEISTERD. Groote schade aart den *t De omgeving van het Waim in Nieuw-Zeeland is Zondag weid.gen storm geteisterd, well zwaarste, die daar ooit is Veel schade is aan den oogst en ook in verschillende stedei zonder te Masterton en groote vernielingen aangericht! meeste huizen werden de dakp en talrijke houten huizen wen vernield. Het verkeer in de het Wairarapa-meer is geheel| De straten zijn voor voertuig baar, doordat tal van boomen storm ten offer vielen, den wj?j ren. Om denzelfden reden is oolj wegverkeer onderbroken. Da^: voorziening van electrischen stoord werd, geraakte' de de grootste opwitid ng. Voor t den bekend is zijn gelukkig gej( te betreuren. ken. NIEÜW'ZEfLA De tabaksfabriek, koffiebranderij en theehandel Douwe Egberts te Joure en te trecht. is een der weinie ondernemingen die in dezen tijd nor tot. uitbreiding mm. Utrecht, is <>en der weinig ondernemingen die in dezen tijd nog tot uitbreiding moe ten overgaan. Te Joure is een nieuwe tabaksfabriek gebouwd. De hier afgebeel de K.L.M. luchtfoto g^eft 'n goed overzicht van het D.E.-bedrijf te Joure. Van hieruit vinden eiken dag tienduizenden pakjes tabak hun weg naar de pijprookers in Nederland. Sinds 1753, toen dit bedrijf werd begonnen, is 't heel wat uitgegroeid. ELF SOLDATEN TER DOOD VER OORDEELD. Communistische propaganda. De krijgsraad te Plovdiv (Boelgarije) heeft na een proces van twee maanden, tegen 123 soldaten van een regiment in fanterie. 11 doodvonnissen geveld; 71 an dere verdachten werden tot straffen van ten hoogste 2V« jaar tuchthuisstraf ver oordeeld, terwijl de overige 41 werden vrijgesproken. De aanklacht was een ge volg van communistische propaganda. EEN LASTIGE DAME. Mot een groot geduld. Te Cabada, in den staat New Jersey (Ver. Staten) speelde zich dezer dagen het volgende, even zonderlinge als vermake lijke voorval af, toen eenige arbeiders van publieke werken bezig waren een telefoon paal uit den grond te halen, vlak voor het huis van mevrouw Elsie Bernabie. Deze dame vroeg of ze den ouden paal mocht hebben voor brajidhout. maar de arbeiders, die dat niet in overeenstem ming achtten met de opdracht van de maatschappij, weigerden. Toen zette ze uit woede haar voet in het gat, waar de paal gestaan had en verklaarde, dat ze zou ver hinderen. dat een nieuwe paal voor haar huis zou worden gezet. Mevrouw Berna bie hield deze positie zes en twintig uur vol: De opzichter van de werklieden tracht te haar te overreden en toen dit niet hielp waarschulwde hij de politie. Maar de politie zeide, dat ze niets kon doen, tenzij de maatschappij een cautie •wilde storten tot de zaak in «rechte een verklaring afgelegd met betrekking tot het vinden van het geld bij Hauptmann waaruit blijkt, dat de nasporingen van de politie een onjuistheid in de verklareingen van Hauptmann aan het licht hebben ge bracht. In tegenstelling met hetgeen de verdachte heeft verklaard, is gebleken, dat Hauptmann reeds eenige maanden ge leden bedragen in goud-certificaten bij 'n bank had gedeponeerd.Van deze certifi caten, die afkomstig moeten zijn van het losgeld van kolonel Lindbergh, heeft Haupfmann 580 dollar in ander geld in gewisseld, toen die certificaten bij het vei laten van den gouden standaard door de V.S. werden ingetrokken. Hauptmann had verklaard de goud-dollar-certificaten van Fischer te hebben gekregen. i -rechte w ouw\Berna] Ondertusschen werd mevrouw \Bernabie eten gebracht door haar zoons, terwijl ook haar 'echtgenoot op het tooneel verscheen. Deze verklaarde, dat hij, als zijn vrouw het niet langer volhield, haar plaats zou jmen, totdat hij de verzekering kreeg, dat er geen nieuwe paal werd neergezet. Eindelijk kwam er bericht van het ge- eentebestuur dat het echtpaar Bernabie geen recht had om het neerzetten van den paal te verhinderen. Toen begreep de vrouw dat bij haar netelige positie beter kon opgeven. HAUPTMANN WORDT VAN MOORD BESCHULDIGD. Het staat thans vast dat de behande ling van do zaak togen Haupfmann in de itad Flemtngton in Now Jersey plaats zal hebben. Hauptmann zal van moord be schuldigd worden. De officier van Justi tie van Bronx, waar het vooronderzoek hoeft plaats gevonden, hoeft met de auto riteiten van New Jersey onderhandelin gen aangeknoopt inzake de uitlevering van Hauptmann uit den staat New York naar den aangrenzenden staat New Jer sey. Dp officier van justitie van Bronx heeft SCHOONHOVEN, 3 Oct. Veilingsherlcht van Schoonhoven en omstreken. Alles eer ste soort. Aardbeien 4)654 cent, frambo zen 28—34 oent. druiven 12-48 cent, alle» per pond: meloenen 810 cent, perziken 2—3 ct, beiden per stuk; liesebons peren 16—22 cent, beurré hardy 10—14 cent, beurré lebrun 12—14 cent, maagdeperen extra 910 oent, maagdeperen 1© soort 6—7 cent, 'koningsperen 7-—J8A cent, st. germain 5—6 cent. beurré van cleef 7—8 cent, zwijndr. wijnperen 6H—8 cent, leo- polds 10—13 cent, giesse wildeman 8—10 cent, spiegelperen 5—6 cent, juffertjes 4—' 5 cent, ijsbouten 45 cent, pondsperen 4-— VA cent, herfstjutten 810 cent, blanke bezie 45 oent, herfst bergamotten 4—4 cent, breekleoords 1012 cent. soldat la- boureur 3—10 oent, nouv. poitaau 5—7 cent, jodeperen 4—5 cent, seigneur d'espe- ren 6—10 cent. meloenen appel 8—12 cent, goudreinetiten appel 10—12 cent, sterappel 1416 ceAt. guldeling 6^—7 cent, bis- marek 5—6 cent, adspirant de consul 10 —16 cent, roosjesappel 67 cent, adam- mers 6—6^ cent, streepzuur 56 cent, koningspipepling 6—7 cent, notarisappel 10—42 cent, kandijzoet 4—5 cent, water- zoet 3-6 cent. gToninger kroon 6—8 cent, jasappel 4—5 cent, oranjereinet 5—6 cent, keswick 57 cent, present van engeland 78 cent, prinssese noble 810 cent, goud reinetten val 56 cent, zoete val 34 cent, kasstoksnijboonen 1820 cent, stok- snijboonen 1014 cent, stokprinsesseboo- nen 814 cent, stamprinsesseboonon 8 10 cent. spinazie 57 cent, alles per kilo-, worteltjes 4—5 cent. kroten IA2 cent, beiden per bos; Bloemkool 810 cent, roode kool 5—6 cent, savoye kool 57 cent, witte kool 4—6 cent, alles per stuk. WOERDEN. 3 Oct. Kaasmarkt. Aan voer 374 partijen kaas. Prijzen: Met rijksmerk 1© kwal. f 2226. idem 2e kw. f 1922. zware f 25. Handel matig. H KAHNecere* 125. „Stop, stap!" riep hij woedend te gen Tom, „houd dadelijk op piet dat ge- n li**" ^enk Je» dat je een koninklijke oli- s- z0° ^>eet mag n®men? En e >n 'ko- m'minklijke boodschapper? Houd dadelijk op, anders zal het slecht met je afloopen 126. Tom was een beetje bang, en bij deed dus maar wat van hem verlangd werd. Hij had Drajjepit zijn booze woor den terugbetaald. Drakepit was blij, dat Jumbo weer rifstig was. Bovendien kwam er ,werk aan den winkel, want daar ware» de mannen met den nieuwen kooi. W0EN8DA0 i OCTOBER 1884 E. H. B. O. Alblasserdam. De vereeniging E. H. B. O. voor Alblasserdam en omstreken kwam in haar 12de jaarvergadering bijeen on der haar voorzitter, den heer Van 't Hof. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden tal gedaald was op 97. Van het materiaal, dat in gunstige con ditie verkeert, is ruim 60 keer gebruik ge maakt. De penningmeester bracht zijn verslag uit. Gezien de moeilijke omstandigheden was dit niet ongunstig. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. Verloop, S. M. Busé, D. W. Hol lander. C. ven Honjoet en J. J. Jong- kindt, en gekozen de heer J. de Bruin. Als controleur werd gekozen de heer C. Zee dijk. Daarna stelde de voorzitter aan de orde de besprekingen betreffende het eenheids diploma. De voorzitter zeide. dat 't bestuur er wel voor kon zijn, doch dat vastgehouden moet worden aan de 2-jarige cursussen, en voorts, dat de toestand der financiën groo te bezwaren in den weg legt. Een der leden wees op het onuitvoerba re daarvan, daar men om een examen af te leggen eerst een bedrag van f 3 50 per persoon moet storten, dat zou dua voor dit jaar f 115 hebben bedragen, een be drag, dat niet gedekt kan worden, omdat de meeste leden werkloos zijn. Daarbij komt dan nog de kosten van den examina tor. Eenparig verzette men zich tegen het invoeren van het eenheidsdiploma op de ze wijze. Gevraagd werd, of het bestuur po gingen in het werk gesteld had om vrij te komen van de vermakelijkheidsbelasting voor den aanstaanden jaarfeestavond. De penningmeester deelde hiervan de resul taten mede, die nihil waren. De heer K. Bakker stelde de onbillijk heid hiervan in het licht, daar deze veree niging een zuiver liefdadig doel beoogt, daarvoor de geringste vergoeding weigert en zelf de hulpmiddelen, daartoe noodig, uit eigen kas aanschaffen moet, dus dat elk zijn gaven en krachten ten dienste stelt van het algemeen belang. Als zoo'n veree niging eens per jaar een feest houdt, zegt de fiscus: dat mag wel, ais er maar belas- 'ting betaald wordt. Spreker acht deze handeling op zachtst genoemd onbillijk. Hierna sluiting. Alblasserdam. De heer M. J. Stout haalde te Amsterdam het diploma politie- administrateur. Door het passeeren van twee auto's geraakten de heer Grans en zijn dochter tje, die per rijwiel waren, in de knel op een dusdanig» wijze, dat beiden zich on der geneeskundige behandeling moesten stellen. Het meisje, dat haar bewustzijn verloor, werd bij dr. De Haan binnenge dragen. Gelukkig zal het ongeval geen ern stige gevolgen hebben. GOED NIEUWS UIT ALPHEN. Alphen a.d. Rijn. B. en W. hebben den raad de gemeentebegrooting voor 1935 aangeboden. Deze sluit 'in den gewonen dienst met een eindcijfer van f 1.073.946 tegenover f 1.095.501 in 1934. B. en W. stellen voor, de opcenten op de personeele bejasting met 15 te verla gen en te brengen op 185 en voorts om den gasprijs met 1 cent per kub. M. te verlagen. Het gemeentebestuur heeft bericht ont vangen, dat oud-burgemeester C. W. Ch. Th. Visser, die in Augustus te 's-Graven- hage is overleden, bij legaat aan de ge meente heeft vermaakt de zathe en landen „Doniawier", gelegen onder Wons (Fries land), tezamen omvattende bijna 40 h.a. De gemeente komt voorloopig in het ge not van het vruchtgebruik, doch bij beëin diging hiervan zullen de landen overeen komstig den wensch van wijlen' burge meester Visser worden verkocht, waarbij dan de helft van de opbrengst bestemd zal zijn voor den bouw van een nieuw ge meentehuis; de andere helft zal worden gebruikt voor het onderhoud, van het Bur gemeester Visserpark. Bergambacht. Een dochtertje van den heer P .Buijs liep met een griffel in haar hand op de speelplaats van de bijzondere school, toen een zoontje van den heer L. Mak het meisje een duw gaf tegen haar arm, waardoor zij" met den griffel in haar oog stak, dat zoo ernstig werd verwond, dat zij naar een ziekenhuis moest worden gebracht. Het paard van den bouwman J. Snoek, gespannen voor een wagen, sloeg, toen het onbeheerd stond, op hol. De wa gen werd hierbij geheel vernield. Na een eind te «hebben gehold met het lemoen ach ter zich, kon het paard tenslotte tot stil stand wórden gebracht, zonder persoon lijke ongelukken te hebben gesticht. In den a s. winter zal des avónds weder een teekencursus worden gehouden in een lokaal van de openb. school. De cursus zal staan onder leiding van dén heer G. Stomps te Schoonhoven. De heer J. M. Krijger, directeur van de stoomtimmerfabriek, is de laagste in schrijver voor het bouwen van 171 wonin gen te 's-Gravenliage voor f 386.000. Bij de alhier door het bestuur van den polder Bergambacht gehouden schouw over het schoonmaken der weteringen en slooten, bleekr dat door 16 schouwplichti- ken niet aan hun verplichtingen was voldaan, waarvoor zij werden beboet. De verloting ten behoeve van het zwembad, die vóór October zou plaats hebben, is uitgesteld tot uiterlijk 31 De- Wegens plotselinge ongesteldheid kan de heer J. A. A. Uilkens, oud-voorzitter der afdeeling van Het Groene Kruis, den bazaar vanavond niet openen. Ontspanning werkloozen. Capelle a.d. IJssel. Op verzoek heeft het gemeentebestuur zich bereid verklaard weer lokaalruimte,beschikbaar te stellen voor ontspanning van werkloozen. Evangelisatie. Capelle a.d. IJssel. De Herv. Geref Evangelisatie heeft het voornemen opge vat weer weeksamenkomsten te houden in den Prins Alexanderpolder. Men heeft daartoe de beschikking gekregen over de localiteit Bermweg A3i8, die met hel oog op het doel, waarvoor zij dienen moet, eenige vertimmeringen ondergaat. Dn lieuwe spelling. Gouda. B. en W. hebben besloten tot in voering der schrijfwijze-Marchant op de scholen. Thans hebben aan het verzoek van den inspecteur van het lager onderwijs, om tot invoering der nieuwe spelling over te gaan, reeds vrijwel alle gemeente- en schoolbesturen in deze inspectie voldaan. In 27 gemeenten met 140 openbare en bij zondere lagere scholen wordt zoodoende vrijwel algemeen de nieuwe spelling toe gepast. MOORDAANSLAG TE GOUDA. Man door messteek ernstig gewond. Gouda. Tusschen een houder van een bodehuis aan de Nieuwe Markt, J. R. en den eigenaar van het pand, waarin dit bo dehuis was gevestigd, G. Laurier, bestond een veeto over de huur van dit perceel. Daarbij kwam dat R. sinds een paar maan den de huur niet had voldaan. Het gevolg daarvan was, dat de eigenaar het pand zqu verkoopen. R. had er zich de vorige week over uitgelaten, dat hij Laurier „wel krijgen zou", met welke bedreiging deze de politie in kennis had gesteld. Gistermorgen om half elf, toen Lau rier nabij het bodehuis stond, kwam R. plotseling op hem af en stak hem met een mes in den hals. Laurier viel en R- sprong bovenop zjjn slachtoffer, terwijl hij hem met 't heft van zijn mes stompte. De in de nabijheid wonende caféhouder Van Hatr tem, die den aanslag zag gebeuren, greep een fiets en slingerde die R. naar M hoofd, waardoor deze van zijn slachtoffer viel en op de straat rolde. R. werd nu overmeesterd. De man heeft blijkbaar in een vlaag van razernij gehandeld, daar hij luid om de politie gilde, die hem in ar rest stelde. Het slachtoffer bleek een halswonde te hebben van vier tot vijf c.M. lang, welke veel bloedverlies veroorzaakte. In ernsti- gen toestand is hij naar het ziekenhuis overgebracht. Gouderak. De jongens- en raeisjesafdee lingen van T.H.O.R. behaalden te Wad- dinxveen in den adspirantenwedstrijd ieder een tweeden prijsrf Het lijk van den schipper Goesije van het motorschip „Dina" is in de Wes- terschelde gevischt. Verkeersstremming. Haastrecht. Nabij de wasscherij van den heer Van Leeuwen in Beneden-Haast- recht geraakte een zwaar beladen 6-wieIi- ge auto onklaar op den dijk door het bre ken van een as. Dit was oorzaak van een groote storing in het Verkeer, dat weldra werd omgelegd naar den Noordelijken iJsseldjjk. Het welbekende „Roosje" in Beneden Haastrecht is bijna afgebroken. Hiermede verdween een voor eökele jaren gebouwd pand. Nu is, naar verluidt, opdracht gegeven een pand, dat tot voor kort nog dubbel was bewoond, te doen verwijderen. Ge noemd pand ontsiert den ingang van Let dorp van de Oostzijde en zoo mogen we hier spreken van een verfraaiing van de kom van het dorp Bij het stoppen van een personen auto in Boven-Haastrecht, reed een twee de, die er achter aan kwam,, op de voor ste. Het ongeval liep met eenige mateneele schade af. DE WATERLEIDING „LEK EN IJSSEL" IN 'T ZILVER. Jubileum-vergadering te Lek- Lekkerkerk. Maandag werd in gebouw „Ge-Ar" alhier een buitengewone alge meene vergadering gehouden van de com missie van beheer der waterleiding „Lek en IJssel", omvattende de gemeenten I.ek- kerkerk, Krimpen a d. Lek, Krimpen a.d. IJssel en Ouderkerk a.d. IJssel, ter her denking van heL 25-jarig bestaan van het bedrijf. Do voorzitter der eommwsie, de heer C. G. Roos alhier, opende apze vergadering en heett» aWfen, in het bijaoQder de vele gasten, van harte welkom. Spr. gaf eerst een uiteenzetting van den naam van het gebouw, waarin de vergadering gehouden werd, „Ge-Ar", hetwelk beteekent: Geloof en Arbeid, de pijlers, waarop een werk zaam menschenleven moet rusten en hij vindt, dat het ook op deze bijeenkomst toe passelijk ia. Spr. deelde mede. dat bericht van verhindering was ingekomen van den heer F. J. van Beeck Calkoen, burgemees ter van Ouderkerk a.d. IJssel. de leden van Ged. Staten, de heeren Von Fisenne en Heukels. en de heeren J. Hoogendijk, wet houder van Ouderkerk a.d. IJssel en dr. Jansen, belast met het wateronderzoek, en dat een bloemstuk was ontvangen van het accountantskantoor Moret en De Jong. Spr. zou geen historisch overzicht geven want, zoo zei hij, dit staat in het Gedenk album. Hij gaf slechts een paar beschou wingen. Do drinkwaterleiding is een dienst in het algemeen belang en niet om winst te maken of om geld op te leveren voor de verschillende gemeentekassen. Onder alle omstandigheden moet zij zoo goed en goedkoop mogelijk water leveren Dat is in het belang van de volksgezondheid en de zindelijkheid. Echter moet het verstandig, commercieel en economisch beheerd wor den en zichzelf bedruipen. Het moet niet vormen een bron van* inkomsten voor de gemeenten, dat is principieel fout. .Als aar. deze eisclien voldaan is, en in redelijkheid kan die vraag bevestigend beantwoord worden, dan kan men hier thans met trots op terugzien. Spr. verheugde zich er over, dat deze vier gemeenten zichzelf geholpen hebben en zich niet tot hoogere autoritei ten gewend hadden om steun, zooals men tegenwoordig zoo dikwijls leest. Hij bracht daarom aan degenen, die ons voorgegaan zijn, een eere-saluut, in het bijzonder aan de thans nog deel van de commissie uit makende leden, de heeren C. Pannevis Jr en C. J- Hoogendijk en wees er op, dal bij Bet personeel drie jubilarissen waren, n.l. de heeren K. Broere Cz., directeur, L. A. van der Velden, chef-machinst. en J. Dek ker. fitter-hulpmachinist, die hij van gan- scher haite dankte voor hun trouwe plichtsbetrachting. Ze zijn van het begin af met het bedrijf vergroeid; het bedrijf zonder hen en ook het omgekeerd, is niet denkbaar. Met een geestig woord bood spr. den heer Broere een crapaud, den heer Van der Velden een dressoir en den heer Dekker een divan aan en deelde npg mede, dat aan het geheele personeel een gratificatie geschonken zal worden. Hierna sprak de oud-voorzitter, de heer Jac. van Waning. oud-burgemeester van Ouderkerk a.d. IJssel, die aanvankelijk niet van plan was geweest, deze vergade ring bij te wonen. T«m hij echter het Ge- denk-alhum zag, kwafnerr zulke oude aan gename herinneringen naar voren, dat Lij besloot, om toch te gaan. Spr. noemde liet ^een zegen voor deze streek, dat er water leiding is. Het verheugde hem, dat ook de heeren Visser en Smit, die zoo n werk zaam aandeel hebben in de aansluiting van Ouderkerk a.d. IJssel, hier tegeuwoor- dig waren. Hij feliciteerde hierna de jubi larissen en hoopt, dat onverdroten voort gegaan zajl worden, totdat ook eenmaal het gouden feest bereikt zal worden. De heer K. Broere Cz. dankte mede ne- mens het overige personeel voor dezen on- vergetclijken dag. Dit bracht wederkeerig de commissie van beheer zijn gelukwen- schen en spr. bood namens allen een eb-, benhouten voorzittershamer aan met zil veren beslag en inscriptie. Mej. M. T. Kortland bood met eenige toepasselijk© woorden aan elk der drie ju bilarissen namens het overige personeel een luchtfoto van het bedrijf aai». De 'heer Van don Berg van liet accoun tantskantoor Moret en De Jong bood even eens zijn gelukwenschen aan, in het bij zonder aan den directeur, den heer Broe- reg. met wien het kantoor uit den aard der zaak veel had tevmaken. Spr. prees hem als mensch en directeur. De heer Visser van de firma Visser en Smit memoreerde, dat helaas velen, die aan de eerste werk^aamhedon hebben deelgenomen, er niet meer zijn. Hij sprak voorts tien wensch uit, dat het gouden feest onder Jieterp economische omstan digheden gevierd zou kunnen worden. Nadat de vergadering eenigen tijd ge schorst was voor het aanbieden van kof fie, sloot de voorzitter deze aangename bij eenkomst met een woord van dank aan al len. die behulpzaam waren geweest om de zaal een feestelijk aanzien te geven. Lekkerkerk. Gevonden eon passepartout sleutel van een automobiel. Te bevragen bij den rijksveldwachter. Lekkerkerk. De uitslag van de veiling is; Aangevoerd 4000 eieren. Voor hen eieren besteedde men f 2.202.30, voor kippeneieren f 4.2o4.40. en voor eend- eieren f 4, alles per 100 stuks, princesse- boonen 8—-10 cent snijboonen 10—12 cent, dikke stoelboonen 7—9 cent, stek 5—6 ct meloenen le soort 6—8 cent, 2e soort 4 —6 cent, 3e soort 2—3 cent, tuinpeen 2— 3 cent per bos; r lijs 1—2 cent, kroten 12 cent, per bo.-. andijvie 2—2Vi cont per bos; roerpeen 1—2 cent per K Gr Roo de en savoye kool le soort 7—8 cent. 2e soort 4—5 cent; Groninger appelen 6—7 cent, oranjereinet 56 cent. bellefleuren 5 —6' cent, afval 3—4 cent. wijnzuro appel 56 cent, bergamotperen 34 cent, blan ke besie 46 oent, brocklezuur 7—6 cent, kaas 22 cent. Lekkerkerk. Op de groentenveiling wer den de volgende prijzen besteed: Meloenen 5—6 cent, andijvie f 1,25—2,50 per 100; sla f 1—2 per 100, peen 3—4 ct. per bos snijboonen 610 ct., stekboonen 1015 ct., staraboonen 810 ct., selderij 1 cent per bos; goudreinetten (val) 57 ct., ap pelen 4—8 ct., peren 4—10 ct. De postduivenvereniging „De Post duif" hield 'n vlucht, waaraan 74 duiven deelnamen, vanaf Quevrain (B.), afstand 179 K.M. Snelheid 1st© duif 1211 M per min. Los 8 uur. 1 Ro« en Verheij, 2 J. Graafland, 3 E. Hofwegen, 4 Ant. Broere Gz., 5 en 15 A. de Groot Cz., 6 en 11 J. de Jager Hz., 7 Adr. Ro«, 8 en 9 P. Mud- de; 10 en 13 Gehr. Broer; 12 P. Slinger land, 14 Burger en De Jong. Eerste duif 10.27.24 uur, laatste 10.39.04 uur. Een eereprijs geschonken door Gebr. Broer won de heer J. de Jager Hz. met 2 eerst getoonde duiven. Schietwedstrijd Bij*. Vrljw. Landstorm. Lexmond. Vrijdag had in de chr. school de prijsuitreiking van de schiet wedstrijd van den B.V.L. plaats. Tenein de de aantrekkelijkheid van deze verga dering te verhoogen, had de commissie filmvertooning gezorgd. Te ruim waart, II «n won met 5—1 Moeroaptlle 8 kwam in de 3e klaaee E uit teieu Voor. waaru III. De uitslag waa 7—3 root Moercapelle. INTOCHT BURGEMEESTER MR. F. J. VAN BEECK CALKOEN EN ECHTGENOOTE. Ouderkerk a.d. IJeeal. Vandaar hebben het eere-comité en het comité uit de bur gerij, het eerstgenoemde onder roorntter- schap van oud-burgemeester Jac. van Wa ning en het laatste onder preaidium van den heer C. Bouter, burgemeeeter Mr. F. J. van Beeck Calkoen, die op 11 Septem ber in bet huwelijk trad met mej. De Jong Schouwenburg te Amsterdam, een huwe- lijksreie maakte en heden vergeeeld van echtgenoote en gasten in onze gemeenta arriveerde, hartelijk en feestelijk ontvan gen. De tocht doop de gemeente werd een ware zegetocht. We hopen er in ona eerst volgend nummer breeder op terug te ko- De melkprijs is verhoogd van 7 op S cent per liter. 7 uur waren de twee voor dit doel schikbaar gestelde lokalen vrijwel geheel gevuld en opende de voorzitter v. d. B.V. L., de heer Haafkens, deze bijeenkomst. Hij verwelkomde in het hijzonder Overste Linden uit Dordt. Spr. constateerde tot zijn voldoening, dat deze wedstrijd bui tengewoon goed geslaagd is. Dat resul taat dankte men aan den zoo ruim van alle kanten ontvangen steun. Het doel van deze wedstrijd is geweest, iets te doen om den band van trouw aan ons Vorstenhuis te versterken, hechtere aaneensluiting bij de steun aan 't wettig gezag. Spr. con stateerde, dat het aantal van hen, die be reid zijn te komen wanneer de koningin hen roept, om Onze rechten en vrijheden te verdedigen, als het moet met het le ven, groeit. Wij wenschen, zoo vervolgde spr. o m., ons Holland niet op z'n Rus sisch, Duitsch of Italiaansch geregeerd, doch staan pal voor onze regeering die onze vrijheid in de grondwet vastgelegd, handhaaft. Bij de B.V.L-ers zij het daar om een man een man, een woord woord". Als het moet, komen zij zich scharen rondom het wettig gezag. Na dit openingswoord, dat door een da verend applaus werd beantwoord, bracht de secretaris, de heer Overdijk, zijn ver slag uit van den wedstrijd, na enkele in gekomen stukken te hebben voorgelezen, o m. een dankbetuiging namens de konin gin voor het tijdens den schietwedstrijd gezonden telégram van hulde. Van den heer Duymaer van Twist was bericht ingekomen, dat hij verhinderd was om de prijzen uit te reiken. In zijn uitvoerig verslag van den wed strijd vertelde spr., dat het verloop de verwachting heeft overtroffen. Een woord van bijzonderen lof bracht da secretaris aan Lt. Groenendijk, die zoo zeer dit wel slagen heeft bevorderd. Hierna wjerd een film vertoond van den landdag te Dordrecht, waarna Over ste Linden de prijzen uitreikte. Vooraf hield deze een korte rede. Hoewel apr. voel schietwedstrijden heeft meegemaakt, had het hem toch verbaasd, dat in een zoo /kleine, Jandplyke gpmeente zulk een buitengewoon succes was bereikt. Spr. bracht hulde aan de heeren Haafkens en Overdijk voor den enormen arbeid dien zij tot het welslagen met de andere commis sieleden hadden verricht en aan den heer Groenendijk. Vooral in een kleine plaats is 't finan- cieele gedeelte meestal het grootste strui kelblok. Dit alles heeft hier niets te wen schen overgelaten. Spr. wees verder op den ernst van den tijd en op 't vertrouwen dat de regeering in de B.V.L. stelt. Bij dezen wedstrijd, zoo zei spr. verder, is weer gebleken, hoe goed de menschen te genwoordig kunnen schieten Dit is niet alleen hier in Lexmond zoo. doch dit ver schijnsel openbaart zich overal, zoodat op den duur de afstanden vergroot of de schijven verklfind zullen moeten worden. Daarna reikte do heer Linden de zeer groote en fraaie collectie prijzen uit. Vervolgens werden nog enkele films ver toond van de begrafenis van Prins Hen drik, de landdag te Makkum en den schietwedstrijd te Lexmond. Tenslotte dankte de heer Haafkens allen, die op eenigerlei wijze aan den wedstrijd hebben medegewerkt en bood de juryleden een zilveren potlood aan De heer T>e Krey dankte namens dn ju ry de commissie voor de pretttinge samen werking en voor hej souvenir, waarna de vergadering met het zingen van „Zij zul len het niet hphben" werd gesloten. Moercapelle. Werden voorheen op den Onderweg alleen motorrijtuigen op twee wielen toegelaten, met ingang van 1 Octo ber is deze weg voor ale motorrijtuigen opengesteld- Moercapelle. Zondag 30 September speelde Moercapelle I voor de le klasse G.V.B. tegen W'addinx\e?n II. De uitslag waa 21 voor Moercapelle. Voor de 3e kl. B «peelde Moercapelle II tegen Voor- Reeuwijk. Zondag ia hier een ongeluk gebeurd, dat nog vrij goed ia afgeloopen. Op de Not .'dAumerielaan liep een 6-jarig jongetje bij het uitstappen uit een auto di rect dwars de rijweg over. Juiat naderda een andere auto, die het ventje greep. Hot werd een eindje meegesleurd, doch doot zeer krachtig remmen «tond de auto spo» dig stil en tot aller verwondering was al leen het gezichtje van het kind ontveld. Dezelfde auto bracht den jongen naaT Dr Batelaan, die de eerste hulp verleende. Raauwljk. Het najaarsfeeat zal geen doorgang vinden. De reden ia dat het feestterrein reeds om 10 uur gesloten moet wdrden en de exploitanten van de verma kelijkheden daarom niet willen mede wer- ken. Streefkerk. Voor d© betrekking van g». meente-veldwachter hebben zioh 91 aolli- citanten aangemeld. Gedeputeerde Staten hebben aan het G. E. B. te Dordrecht vergunning verleend tot het leggen van een hoogspanningswa- terkabel met een spanning van 12 50Q volt, door de rivier de Lek, ter verbete ring van de atroomvooraiening te Lekker- kerk. Deze week ia met de werkzaamheden aangevangen. Een baggermolen van de fa Looyen uit Gorinchem ia thana bezig een geul in het rivierbed te baggééen vaa 8 meter breed en ter diepte van 2 meter. 1 Zaterdagavond gaf het fanfarekorps „O. K. K zijn laatste concert in dit sei zoen, in de muziektent op het dorp. De nummers werden onder leiding van den directeur, den heer A. de Vriea, keurig uit gevoerd. Door het mooie weer was de op komst tamelijk groot. Eenige damoa za melden door verkoop van speldjes de bij dragen van het publiek in. Raadsbesluiten. Willige-Langerak. In de Dinsdag gehou den gemeenteraadsvergadering onder voor zitterschap van burgemeeeter H. M. 01- denhof, werden de notulen goedgekeurd. Epnige goedkeuringen van Ged. Staten be treffende vroegere raadsbesluiten werden voor kennisgeving aangenomen. De begrooting 1935 werd zonder hoof delijke stemming goedgekeurd, sooals ze door B. en W is voorgelegd. De opcenten op de belastingen zijn als volgt vastgesteld: Grondbelasting onbebouwde éigendommen 10, bebouwde eigendommen 60. personeele belasting 150, vermogensbelasting 25, ge- meenlefondabclasting" 50. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad aan den tegenwoordigen bewoner, d©n heer H. F. Brokking, het jachthuis te verhuren voor den tijd van 5 jaren f 275 per jaar. Daarna ging de raad in geheime zitting IJsielatein. Een vrachtrijder heeft met een beladen wagen een gedeelte muur om ver gereden van Van L. aan de Walkade. De schade werd vergoed. Persoonlijke on gelukken hadden hierbij niet plaats. Gevonden: een rywielpomp en een blauwe muts: Inl. verstrekt de politie. Ongelukken bij hat frultplukkan. IJsselstein Terwijl G. K. in den boom gaard nabij de boerderij van W. aan den IJsseldijk aan het fruitplukken was, brak de tak, waartegen de ladder stond, af, waardoor hy met den ladder viel en te recht kwam in den boomgaard. Hierbij brak hij een sleutelbeen, zoodal hij ge noodzaakt was zich onder behandeling te stellen van een geneesheer. Ook J. van Mdie Maandag aan het fruitplukken was in den boomgaard achter zijn woning, viel uit een .boom. Hij brak daarbij „twee ribben. Bij den veehouder Van R. aan den Achtersloot zijn in den nacht aardappelen ontvreemd, terwijl van den veehouder L fruit werd gestolen. Bietencampagne begonnen. Zevenhuizen. De suikerbietencampagne is weer begonnen, verschillende verbou wers laten hun suikerbieten rechtstreeks per auto naar de fabriek te Dud-Beyer* land rijden.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 4