BÖKSSHME H.J. Schrijver {^s-enttdie Wie zijt gy Jgmpej I EEN SCHIP MET GELD! 28*r..„.Koeien Cadeau! Electr. Koffiebranderij Schoonhoven BdetytUrOHSuu/Uatnccs e+vz. mei matten. Cylinder slijpen Garage Schakel tfOUWfill? Waarom? Zal U vragen, kan Liepelt zoo'n pracht kwaliteit verkoopen tegen die lage prijzen!! Alleen door onze geweldige massa vleeschverkoop 3.'VAN KRANENBURG Maandag IS October 1934, Maandag 22 October d.a.v., publiek verkoopen: perceel beet Tuinland, onder Gouda, (iroot I H.A, 8 A., 39 c.A. BOELHUIS AAMBEIEN R»we Levertraan Anton Coops, Ameidesche Paardenmarkt. is een zaak van vertrouwen! Om uit te reiken aan de ver bruikers v. Ravenswaay's Polis-Koffie en Polis-Thee! Nieuwerkerk a.d. IJssel onder de loupe. I Plaatselijk Nieuws 14 "af.A 3e° 1 0 43 p,r polldDoorregen Varkenslappen i O..IO per pond Saucijzen I 0.1 S per pondHamlappen ol Hem.tukje. I 0.40 per pond Sfliuli» per pond 35 ct. 1 Soeprleeichper pond IS et. I Lunchworalper pond I O.» nlDiippcnin c»ir Riblappen Lendelappen Roiblel Biefstuk of Haas MODEL-SLAGERIJ H. LIEPELT 40 I Gemalen Ruodvet 45 I Gemalen leuiel 50 I Speklappen öo 4 pond Bulklapprn KORTE TIENDEWEG 14 TELEFOON 35 2® 2® n 11.- 3103 - 3 pond Runderlappen 3 pond Runderrollade 3 pond Varkenerollade 3 pond Hamlappen GOUDA Stuurt I 4. 11.10 I 1 OS I 1.15 Uwbodoll i Notaris te Gouda zal op bij I n z e t, en op bij Afslag, talken» des avonds half acht uur, in Hotel „DE ZALM", aan de Markt te Gouda, |EEN ENKELE JAREN GELEDEN NIEUW GEBOUWD r WOONHUIS 'jinet SCHUREN", en een fjUui de Achterwillens No. 27, Verhuurd aan D. VAN NIEUW- 'KOOP voor 11.50 per week tot ifil Maart a.s- I Te aanvaarden op den betaaldag j'der koopsom 22 November a s. ton te bezichtigen de laatste 3 werk dagen vóór en op de verkoopdagen jraji 10 tot 12 en 2 tot 4 uur. Verdere inlichtingen geeft de No taris. TE STEIN BIJ HAASTRECHT NOTARIS VERSTEEG te Bergambacht zal Vrijdag 26 October 1934 des voormiddags 9.30 uur, aan de bouwmanswoning, getd. K 52 te Stein bij Haastrecht, ten verzoeke van de erven van den heer H. Eike lenboom, om contant geld, in het openbaar verkoopen: kalf dragende 7 kalf dragen de Klamvaarzen, 0 geschetste Kuiskalveren, af- tandsch zwart mak Merriepaard 24 zware Fokvarkens Bouw- on Molkorlf g o ro o dscha pp en w.o. Kuipen, Karn, Wringtobben, groote partij teakhouten Kaasvaten, zinken en houten Melkemmers, Melkbussen, Kaaspers, Waterfornuis, Kaasplanken, Standers, Schragen; voorts: 2 Blokwagens, driewieler Kar, Tentwagen. Kaasbrik, Hooi- hark, Schudder, Stroosnijder, Krui wagens, Spekkast, Varkenslaadbrug, Ladders, SJeephek, Bascule met ge wichten, Tuigen, ijzeren katrollen met lijn, Handwerk, eenlg Huls- raad en hetgeen verder te voor schijn zal worden gebracht. 's Morgens voor de ved^p af- genommerd te zien. Gelegenheid tot fietsenstalling en uitspanning bij H. de Gier, naast de hofstede. 1111 Uil Mllriw lui Kil HCMI DE SkLAMBnOEN 1 I Kipstr. 59, R'dam Telefoon 56731 „COSMOS'1 Rijwielen f (Heeren of Dames) ^JL met bandrem, free- wheel, kast, drager. Geh.compleetf22.50 Het zelfde Rijwiel met terugtrapnaaf f 23.50. 2 jaar garantie, Vraagt prijscourant. Goedkooper behoeft nief. Beter kan niet. Niet goed Uw geld terug. Zending rembours Naaste Station. W. v. HEcRDT, Fabrikant, Lunteren voor Varkens, Kippen en* Verkrijgbaar bij: Drogist - Wljdstraat - Gouda' Houdt Donderdag 11 Oct. a.s. vrij en bezoekt de bekende Hoofdpremie voor aanvoerders van paardent Een pracht Veulen II 8 i Des nam. 2 uur NAT. RINGRIJDIRIJ op losse paarden om geldprijzen.VOLKS- EN KINDERSPELEN 11 Gedurende de maand October geven wtj bij aankoop van iedere 200 Kg. Berteli' Pluim veevoeder één droog- iederbak cadeau, 'elke ongefrankeerd erzonden wordt. Be- ilt by Uw leveran cier ol waar niet ver krijgbaar direct aan de fabriek! Let op ont Loodje, er i(Jn veel numaakttll t Bij 1 pond Schrijver's Koffie een mat 140/180 Bij 2 pond Schrijver's Koffie een mat 140/180 zeer zware kwaliteit Bij 3 pond Schrijver's Koffie een mat 160/230 Bij 4 pond Schrijver's Koffie een mat 180/230 Bij 5 pond Schrijver's Koffie een mat 230 280 Verder een ruime collectie Deurmatten bij 1, 2 of 3 pond Koffie. Spaart de afgestempelde zakken en vraagt Uwen winkelier uitgebreide cadeauJijsf.'J BLIJDSCHAP Trappoland knalt hij van ptasfer! HM ia honing in hult. Meaéar zorgt voor ham, vador mm attoa voor ham wltlon dooit. khml Hooft vador don oon tovo na var zo koring, zodat nmdir on Idnd workolljk «•- rml kurwtow zMnT Ala ga do Umon Jndordaad Uofhobt, ém*hobt (11 ook oon polla. Er alt modarn-gaorganiaoardo moot U oon polla van .Da Contra I#" SozJtton Arbeiden Levese-Vetiiker ing, Rijnitrul 24, Om Hui Of Napoleon gezegd heeft, dat de kleren de man maken, valt niet met zekerheid te zeggen, maar wel weten wij, dat de toiletten der elegante vrouwen bij hem diepe indruk maakten. In dat opzicht zijn vele mannen gelijk aan Napoleon. Maar wanneer tal van vrouwen zich onpartijdig lieten voorlichten, wat haar wèl en wat haar niet staat, wat men draagt en wat men niet draagt, dan zou in het leven van menige vrouw een grote verandering komen. Niet voor niets doorloopt elke verkoopster bij ons als het ware een cursus in aesthetica. Uit onze grote col lectie bontmantels, mantels, kindermantels, japonnen en hoeden zoeken zij direct een exemplaar, dat U zal staan en zij geven onpartijdig advies, ongeacht de prijs. Dat is nog eens prettig en voordelig kopen I Laat U daarom raden, als ge wat nodig hebti Hoogstraat h/Spui ROTTERDAM Vl.im.rkt Duizenden en nog een» dulzender guldens) In premies van honderd gulden, vijftig gulden, vijf-en-twin- tig gulden, tien gulden, enz. Op elke polls wordt eön geldbedrag van minstens een gulden uitgekeerd! Overal En.... Ravenswaay's Polls-Koffie verkriigbaar Polls-Thee zijn niet duurder dan andere soorten. Alleen maar beter in kwaliteitl Begrijpt dus Uw belang Wendt u tot Tol. No. 25, Schoonhoven -■ Laat Uw Ondertrouwkaarten of -Circulaires enz., drukken bij VAN N00TEN- SCHOONHOVEN Wat ik daar zag en hoorde. Als we over Nieuwerkerk gaan schrSJv vinden we verschillende omstandigheden, welke eraan hebben meegewerkt dat de twee-beenigen in andere verhouding tot el kaar stonden en nog staan, dan elders. Wel is daarin veel ten goede veranderd, maar toch is deze naijver, zullen we het maar noemen, welke er bestaat tusschen de bewoners van het „dorp" en den 's-Gravenweg, lang niet geheel verdwenen. /Thans is dit conflict reeds geminderd tot n.et-kunnen-samenwe^ken, maar vroeger hoefde geen bewoner van het dorp hot to wagen 's avonds laat op, den 's-Gravenwog te komen, want hoe je het keerde of wend de, er kwam onherroepelijk mot. Anders om was het precieB eender. Deze verhou ding had vechtpartijen tengevolge. Heden ten dage kan elke „dorper" met een ge rust geweten den 's-Gravenweg betreden, wetende dat hem geen haar van het hoofd gekrenkt zal worden, maar bijv. in het verenigingsleven is het nog duidelijk merkbaar dat het niet geheel botert tusr schen die twee. Een oud-Nieuwerkerker verhaalde ons, dat gedurende den tijd dat hij daar woont, er verschillende vereeni- gingen opgericht zijn met leden uit deze 2 gemeentedeelen, maar hij had ze bijna allemaal over den kop zien gaan, goede samenwei|ing was niet mogelijk. Trou wens, het vereenigingsleven als zoodanig beperkte zich ook maar tot het traditio neel® lijstje van iedere plattelandsge meente. Opmerkelijk is bet evenwei dat „uitheemscho" gezelschappen die uitvoe ringen kwamen geven, bij de Nieuwerker- kera niet in den smaak schijnen te vallen. Bij optreden van bloed-eigen vereenigin- gen was het bezoek altijd groot, maar zoo gauw een vreemde voor het voetlicht ver scheen, bekoelde de animo aanmerkelijk. De oorzaak van bovengenoemde afschei- dfhg tusschen dorp en 's-Gravenweg is het fett, dat de 's-Gravenweg de „fabrieks plaats" is bij uitnemendheid, terwijl in ihet dorp de landbouw, veeteelt en tuin bouw het hoofdmiddel van bestaan vor men. Daarbij komt dat do 's-Gravenweg altijd de aangewezen verkeersweg is ge weest tusschen R'dam-Gouda-Utrecht waar door het ter plaatse zeer druk was, soms zoo erg, dat men als ganzen achter elkaar over straat moest tippelen, wilde men geen gevaar loopen door een voorbijsnorrende auto naar de andere wereld geholpen te worden. Thans zijn de rollen verwisseld: de nieuwe verbindingsweg met Rotterdam binnendoor is reeds enkele jaren in ge bruik en het zwaartepunt is verlegd naar het dorp. Daardoor is het veel rustiger geworden in de gemeente, want van het •verkeer op de nieuwe weg, die langs Nieu werkerk loopt, merkt men in het dorp niets, hetzij dan als er weer eens een ern stige aanrijding plaats hèeft, hetgeen nog al eens voorkomt. Het eerste jaar dat de weg bereden werd, hebben vier doodelijke aanrijdingen plaats gehad. Ugp beter de weg is, hoe sneller men gcJMfalijk tijdt. Wat het bedrijfswezen aangaat, aan den 's-Gravenweg vindt, men een exportslach terij, en nog slecbta één stoenfabriek van de drie welke er eens waren, voorts een huidenzoutorij en een vetsmeiterij en 3 graanmaalderijen. Voor'al deze bedrijven is het woord: „werkt matig" nog een compliment. Interessant is het wel te ver nemen, dat wij hier vroeger een flesschen- fabriek aantroffen, welke al 10 jaar op de flesch is en waar destijds het beroep van fiosschentrekken werd uitgeoefend in let terlijke zin dan, zijnde het glasblazen. Deze industrie was in Nieuwerkerk eens iets belangrijks, het was alles nog handwerk, maar toen de machine zich meer en meer in het bedrijfsleven indrong, kon de flesch het niet meer bolwerken en brak. In geen geval is dat een reden'geweest voor de inwoners om treurig bestemd door het leven te gaan, want hoewel het aan tal werkloozen tamelijk groot is en de fi nanciën evenmin vrij van zorgen zijn, waarover straks meer, houden de Nieu- werkerkers er van op gezette hoogtijden hun feeststemming op uitbundige wijze te toonen. Dat is altijd zoo geweest en is nog zoo. Welke omstandigheden hiertoe heb ben medegewerkt weten wij niet, misschiet* wel een oude, geheiligde traditie. Stippen wij nog aan, dat bij deze gebeurtenissen evenmin een spoor van samenwerking tus schen dorp en 's-Gravenweg te hespeuren is. Elk gedeelte viert op zijn eigen ma nier feest.4 En hoe! Dat is een lust om te zien en wij gelooven voor de feestnum mers, die spoedig veranderen in fuif nummers, het meest. „Geld moet rollen", denken ze hier en de kastelein denkt er net oender over. Het behoeft natuurlijk geen betoog dat het landbouwbedrijf hier ook zuchtend de toekomst tegemoet gaat, de boeren, die vroeger een groot deel van de belastingen opbrachten, kunnen bijna geen cent meer missen (wel te verstaan: voor de fiscus, voor de rest zie boven). Voegt men hier bij de reeds gememoreerde toestand in de industrie en tolt men nog een flO werk loozen, welk aantal in den winter tegen de hpnderd loopt, dan krijgt men een aar dig beeld van wat er in Nieuwerkerk om gaat. Haasten wij ons echter eenige noodige toelicht ngen te geven, omdat er misschien niet te eenigertijd verkeerde opvattingen op na gehouden worden. Laat het aantal werkloozen niet bepaald opbeurend zijn in verhouding tot veel andere gemeenten is het nog rooskleurig. En de gemeente- begrooting is nog altijd sluitend geweest, dat is verblijdend. Vroeger natuurlijk vroeger kon de gemeente zich best roe ren en nu reeds kan men constateeren, dat het langzaam naar heneden gaat. Maar geen zorgen voor den tijd zeggen wij met de Nieuwerkerkers. Minder rooskleurig is het als men be denkt dat voor deze werkloozen niets van gemeentewege gedaan wordt en het vormt een voornaam punt van bespreking of er inderdaad objecten zijn, waaraan zij hun krachten kunnen wijden. Er is één licht puntje: vanuit Nieuwerkerk wordt een weg aangelegd naar Rotterdam en nu is het mogelijk, dat het verleggen der water leidingbuizen, welke langs deze betonweg komen te liggen, door Nieuwerkerksche werkloozen wordt opgeknapt. Men moet daarbij in het oog houden dat Nieuwerkerk zijn water betrekt uit Rotterdam, Capelle niet, en derhalve kan het voorkomen dat deze bui zen over de heeïe lengte, dus niet alleen tot aan de grens der gemeente, bij wijze van werkverschaffing worden verleg! Verder gaan er om de 14 dagen vijf werk loozen naar Drente voor de rijkswerkver- schaffing, Toch zouden wij wel geneigd aijn aan te nemen dat er met een beetje goede wil voor de „werkloozen wel iels opgezocht kan worden, want dit dient toegegeven, dat het gemeentebestuur werkzaam is om ver schillende wantoestanden uit den weg te ruimen. Voornamelijk aan verschillende straathoeken, die mpt het adjectief „ge vaarlijk" gekwalificeerd zijn, heeft het zijn aandacht besteed. Deze zijn dan ook reeds heel wat verbeterd. Aan het e'nd van de dorpsstraat is 'n viersprong en dat is een allerongelukkigst punt. Nu heeft de ge meente van de Kerklaan, welke er vlak bij ligt, een stuk grond aangekocht, met het doel daar een radicale schoonmaak te houden. Ook zijn in die buurt voor ver schillende woningen de tuintjes met de hekjes weggenomen om een beter uitzicht te krijgen. Jammer is het dat iets derge lijks aan de neus der werkloozen voorbij gaat, maar de gemeente bezit een onmis baar persoon, die, hetzij alleen, hetzij in vereepiging het noodige werk verrioht. Dit merkwaardig figuur vereenigt diverse functies op zich, zooals doodgraver, vuil- ophaler enz. Kortom, voorziet in vele be hoeften. De wegen om Nieuwerkerk hebben een geweldige verandering ondergaan in de laatste jaren. Wij wezen reeds op den Gravenweg, welke aan beteeken is van ver keersweg door den weg-binnendoor veel heeft ingeboet. Bij den aanleg van di laatste weg hebben zich enkele incidenten voorgedaan. Men bevindt zich hier name lijk op het laagste punt van geheel Neder land en dit had tot gevolg dat er gewel dige hoeveelheden zand gestort mo« worden, eerdat eindelijk een vaste onder grond was verkregen, hetgeen de rei. ring een lief duitje gekost zal hebben. De weg loopt buiten Nieuwerkerk over brug. Bij dat zandstorten dan gebeurde het dat de oude Nieuwerkerksche weg, die langs de nieuwe loopt, heelemaai werd weggeschoven. Om dit goed te verstaan dient gezegd te worden, dat deze weg er oen was van de ellendigste soort. Het kwam niet zelden voor dat in den winter lie ijsschotsen over den weg schoven en %n bij dooi tot over de enkels in het nat liep te plassen. Allicht, dus te begrijpen met hoeveel vreugde de nieuwe weg is begroet. Langs de oude liep een sloot en die moest in verband met den aanleg van den nieuwe gedempt worden met zand. Toen men daarmee bezig was, begonnen de boomen langs de oude Nieuwerkerk sche weg plotseling scheef te zakken en voorover te zinken, het was een komiek gezicht. De weg nam de beenen en schoof een eindje op om zijn opvolger voldoende ruimte te geven. De nieuwe weg heeft de aanrijdingen tengevolge gehad, zooals de lezer zich nog van de vorige kolom herinnert. Maar ook dit neemt af, men is aan den weg gewend en de uitbundigheid begint gelukkig wat te zakken. Ook de zware damp, die hier in den omtrek dikwijls bij avond zwaar op het land rust en biji alle uitzicht ontneemt, was de schuld van deze droeve verkeersongevallen. Dat de grens tusschen be de voornoem de gemeentedeelen hoe langer hoe vager wordt is ook te danken aan de uitbreiding welke aan alle kanten van Nieuwerkerk waarneembaar is. Want hierin is geen be paalde lijn te ontdekken. Men bouwt hier net zoo 't valt. Particulieren gebruiken de gemeente-grond en de gemeente zelf heeft ook een blok gebouwd. Inderdaad treft men dan ook op zijn doortocht vel schillende huizen aan, welke door hun smaakvolle stijl in het oog vallen. Zoo vin^t men o.a. een pracht van een raad huis, een jaar of vijf oud, zooals er geen tweéde !s in de heele omtrek. Hoeveel het gekost heeft vragen we maar niet. Aan den 'e-Oravenweg, onder aan den dijk, staat een rijtje woningen, welke stuk voor stuk prijken mefr het bord: onbe- verklaarde woningen". Men hoeft evenwel geen speurder van natuur te zijn, noch een helderz.ende, om tot de conclusie te komen, dat bedoelde panden wel degelijk bewoond zijn. En niet in het verborgen, maar duidelijk zichtbaar. Is dit verregaande brutaliteit of lakschhe'd van het gemeentebestuur? Geen van beiden, het is een overeenkomst, tusschen bewo ners en gemeente. Zóó zit de vork in de steel: de huizen waren onbewoonbaar ver klaard vanwege het feit, dat ze geen vol doende keukengelegenheid en bergplaats bezaten. Thans heeft men dit probleem op gelost door 2 woningen tot één te ver eenigen, waarvan het overtollige perceel in het. keuken en schuurgemis voorziet. En dan zijn er nog enkele gebouwen, waaraan een of andere historie verbon den is. De kerk bijvoorbeeld. Die staat op liet dorp en is wegens zijn artistieke uitvoe ring overgegaan in do veilige handen van de rijksmonumentenzorg. Het gebouw ia gerestaureerd in de stijl, welke men voor de oorspronkelijke hield. Een jaar hebben nijvere werkmensehen besteed aan deze bezigheid en het heeft het rijK, de pro vincie en de gemeente wel enkele dubbel tjes gekost. Voorts de openbare school op het dorp. Deze is primitief ingericht, hoewel ze pen flink aantal leerlingen heeft. Er is hard behoefte aan een nieu we en daarvoor is reeds een stuk grond aangewezen, echter alleen met de bepa ling: als de tijdsomstandigheden beter worden, hetgeen ongeveer hetzelfde betee- kent als: met St. Jutlemia. Tenslotte kan men hier ook op een zwembad stoffen. Hoewel nog primitief in gericht, het is dit jaar pas geopend, lijkt het er veel op, dat over eemgen tijd het bad zich zal ontwikkelen tot iets dat er wezen mag, daar de animo dit jaar reeds groot was. Overbodig was het zwembad niet, het zwemmen in de rivier leverde gevaar op. Evenals verscheidene zijner collega's woont ook Jïieuwerkerk's burgemeester in een andere,' grootere gemeente, namelijk Rotterdam. Daar hij evenwel lederen dag getrouw zijn gemeente komt opzoeken, le vert deze uitstedigheid geen hinder op. i.-.-iii INTOCHT EN HULDIGING VAN BUR GEMEESTER MR. F. J. VAN BEECK CALKOEN EN EC 'TGENOOTE. Ouderkerk a.d. IJsseL Woensdag had deze gemeente een feestelijk aanzien. Reeds aan den vooravéud van den dag verrezen drie eerejiooileü^ h.l. één in de Dorpsstraat, één bij de gfaanmalerij van den heer H. Evegroen in den Groenendijk en een aan de grens aer gemeente, bij „Het Zwaantje". Reeds vroeg in den mor gen staken vele bewoners de vaderland- sche driekleur uit hun vron'mgen. Het wees er alles op dat er iets bijzonders stond te gebeuren. Dezen dag zou dan ook mr. F. J. van Beéck Calkoen, na op 11 September te Amsterdam in het huwelijk te zijn gel reden met mej. J. L. M. de Jong Schouwenburg aldaar, met zijn echtge noot® en gasten in de gemeente arriveeren Zooals bekend, was reeds eenigen tijd van te voren een comité uit de burgerij ge vormd, waaraan ook nog een eere-comité werd toegevoegd, om het burgemeesterlijk echtpaar een feestelijke ontvangst te be reiden. Te ongeveer 9 uur vertrok een de putatie uit het eere-comité naar Gouda om daar den burgemeester van den trein van 9 uur 14 af te halen. Inmiddels stroomde een groote schare van belangstellenden in de richting .van „Het Zwaantje", waar oud-burgemeester Jac. van Waning, namens eere-comité en uitvoerend comité eon welkomstwoord zou spreken. Te pl.m. kwart over tien arriveerden de lang verwachten. De heer en mevr. Van Beeck Galkoen werden geleid naar een po dium tusschen de eere-poort, waarna de heer Van Waning het woord nam. Zijn toespraak luidde ongeveer aldus: Rede van den heer Van Waning. Toen Ouderkerks ingezetenen 't vorig jaar vernamen, dat mijn opvolger niet ge huwd was en bij Uw intocht en installatie op 24 April, ondanks Uw gasten, een leegte bleek, kwam van zelf de wensch naar voren, niet slechts een burgemeester, maar ook een burgemeesters-vrouw te be- zitten. Aan dien wensch is sedert 11 September voldaan. Mocht ik U 'l vorig jaar nabjj deze plaats een welkom in Ouderkerks gemeente toeroepen, een dubbel welkom klinkt U thans tegen, hu we Uwe echtge- noote, onze eerste burgeresse, mo'gpn noe men. Hoeft U, mijnheer de burgemepstor, in de 17 maanden Uwer ambtsvervulling de gemeente en de burgerij eenigermate lee- ren kennen, mevrouw Van Beeck Calkoen geboren De Jong Schouwenburg, moge, door U ingeleid en ingewijd, zich niet lang een vreemdelinge voelen in onze omgeving Wij toch treden haar tegemoet met een hart vol goede wenschen voor haar levens geluk aan dé zijde van haren echtvriend! En waar diens leven gewijd Is aan de be hartiging der openbare belangen, zoo zal dit mot te meer toewijding kunnen ge-1 scliieden, naarmate Uwe l'efde 'en Uwe I zorgen hem daartoe sterkenl Zoo dan hebt gij beiden hier een op dracht te vervullen, want: God, de groote Hemelkonibg, Bepaalt de plaats van ieders woning, I)e plek waarop hij werken «al- Het eerecomité en comité heeten U bei den namens de geheele burgerij hartelijk welkom en wenschen U in UW huwelijk Gods beste zegeningen toe! t Namens beide comité's bood mej. C. G. Hoogendijk aan mevr. Van Beeck Galkoen een bouquet aan. Rondrit. Nadat het burgemeesterlijk echtpaar, vergezeld door gasten-, gemeenteraads- en oomité-leden in hun auto's wajren ge stapt, werd de rondrit door de gemeente aangevangen. De groote stoetj auto's, waarvan de tweede, versierde, wagen, waarin het ingehaald» echtpaar I gezetefl was, aller aandacht trok, zette zich in be weging. Overal stonden de bewopera op stoepen en straten te wuiven. In db Krom me, nabij de coöperatieve graapmalerij: De Onderneming werd gestopt. Hier stonden 'de kinderen v«tn alle scholen der gemeente opgesteld. Namens alle scholen boden vier meisjes (van elke school één) aan mevrouw bloemen aan, waarmedo deze ten zeerste ingenomen bleek. Hierop zong men het eerste couplet van het Wil helmus, waarop de stoet zich weder in beweging zette, nagewuifd door de langé rij kinderen. Op het dorp reed men eerst den Rerk- weg af, vervolgens de Molenplaats. De stoet hield stil voor het gemeentehuis. In het raadhuis. Het burgemeesterlijk echtpaar werd bin nengeleid door de oudste raadsleden, de heeren B: Hoogendijk en A. J. Boogaerdt. De loco-burgemeester, wethouder G. J. Hoogendijk, "sprak *het jong gehuwde paar toe. Voor U aldus epr., sich tot den burgemeester wendend beteekent deze dag een afscheid van het vrijgezellen lo ven. Een eigen huiselijken haard te heb ben, beschouw ik ais een groot goed, door God in Zijn algomeene genade geschonken Voor U, mevrouw, zal ook deze dag een groote verandering brengen Een groote opoffering zal van- U worden geëischt. Wij hopen, dat Uw huwelijksleven U groote voldoening schenken mag. Bij Uw huwe lijksinzegening in Amsterdam heeft de voorganger er op gewezen hoe de jong gehuwden elkander moesten zijn tot een hand en tot een voet. Bij deae wensch kan de raad zich aansluiten. Wanneer zich moeilijkheden voordoen, moge dan de vrouw de gave hebben, den iflan van zijn zorgen te ontlasten en die te helpen ver lichten en moge omgekeerd de man de vrouw weten te troosten en te verkwikken. Niet alle jonggehuwden verheugen z'ch in zóó algemeene belangstelling en hulde. Maar men ziet in U ook de vertegenwoor diger ven het gezag. Het vlotte verloop gedurende de IV» jaar waarin U ÏÏw ambt bekleedt, is voor ons een waarborg, 4&t U zich ook verder gemakkelijk zult weten in te werken. Hierop bood weth. Hoogendijk een bij zonder fraaie mand bloemen aan, en ver volgens een kapstok met kleed, waarin het gemeentewanen was aangebracht. Hij besloot met beiden Gods besten zegen na mens den raad toe te wenschen. Toen kwam Mr. F. J. van Bteck Calkosn aan hst woord Sl>r. begon met de opmerking, dat er wellicht geen functie is, waarbij de vrouw van de functional- s zoo zeer in de alge meene belangstelling deelt bij die van een burgemeester. Er was ons van deze hulde wel iets bij geruchte bekend, maar dat het zóó zou zijn, aldus spr., hadden wij niet verwacht. De huldiging, welke op zoo spontane wijze geschiedde, heeft ons ont roerd. U heeft ons verblijd met dit aan denken, dat inderdaad ook voor ons een blijvend aandenken zal zijn. Het moet heerlijk zijn om 'n eigen tehuis te hebben, waar men nieuwe kracht kan opdoen. Het zijn geen gemakkelijke tijden, aldus spr., maar wanneer het gezag allerwege zóó ge schraagd werd als hier, dan zouden mijn ambtgenooten in den lande het vrij wat gemakkelijker hebben. Spr. hoopte, dat dit ook in de toekomst zoo zou mogen blijven. Hij heeft leeren beseffen dat, wanneer men alleen is, nog vele kanten van het burgemeesterschap blijven liggen als een onontgonnen veld. Ik mag U thans aldus spr. ons beiden in Uw aller medewerking en steun aanbevelen. Vervolgens ging de stoet naar de ver sierde bovenzaal van de Harmonie. Daar Wijdde de oud-burgemeester een ge woor den aan ons Vorstelijk Huis en besloot deze korte sper-h met een: „Lang leve de Koningin", waarop alle aanwezigen het eerste couplet van het Wilhelmus zon gen. Geschenk der burgerij. De eere-voorzitter leidde hierop ec_ meer intiem gedeelte van de plechtigheid in. Bij het vernemen Van het feit, dat de burgemeester hier een zeer groot heeren huis zou gaan bewonen, was het comité uit de burgerij te rade gegaan om v de meubileering een passend geschenk aan te bieden. De keuze viel op de schemer lamp, die spr. hierbij aanbood. De fraaie schemerlamp heeft een monumentaal voet stuk, waarin de woorden gegraveerd wa ren: Geschenk van Ouderkerks Burgerij, 11 Septe/nlxJr 1934". Het geschenk ging vergezeld van een album, bevattende de namen van allen, die aan dit geschenk bij droegen. U, mijnheer de burgemeester, zoo ver volgde spr., had den innigen wensch, vóór den winter te trouwen, om niet lattgor aangewezen te zijn op een eenzamen ka mer, hoe voortreffelijk daar ook voor U gezorgd werd. Ge verlangdet vóór dien tijd in onze goede gemeente een eigen „thuis" en deed daarom goed daarvoor het éérst noodige te winnen, namelijk de vrouw Uwer keuze. En nu U beiden straks als echtgenooten voor de eerste maal daarheen zult gaan, daar wenschen wij allen dat Uw woning allengs groe'eü zal tot Uw „thuis", waarin ge U gelukkig voelen zult. Zeker, zorgen en schaduwen zullen ook daar zich wel eens vertoonen, maar gij zult ze, in liefde sterk, samen dragen, zoo- als ook alle vreugden Uw beider leven verhelderen zullen. Waar liefde woont, gebiedt de heer Zijn [zegen, Daar woont Hij zelf, daar wordt Zijn heil [verkregen En 't leven tot in eeuwigheid. Burgemeester Van Beeck Galkoen dank te daarop allen voor de voorbereidingen van dezen dag en zijn ambtsvoorganger ook voor den persoonlijken steun en de gezelligheid ten zijnen huize steeds onder vonden. U waart in Uw functie al'dua spr. een man uit de school van Thor- becke, en Uw rijke huipor straalde over de administratieve zaken. Spr. dankte voor de goede verstandhouding wélke steeds tusschen hen beiden had bestaan. Daarop dankte oud-burgemeester Van Waning alle leden van het uitvoerend co mité voor hun regeling van de verschillen de onderdooien van dezen dag. Spr.'s „Lang leve het burgemeesterlijk echtpaar" werd in de zaal beantwoord met een drie werf „Hoera" en na het zingen van: Mijn schildt ende betrouwen" was het meer officieele gedeelte van den dag afge- loopen. Des middags begaf Mr. van Beeck Cal koen zich met zijn echtgenoote en hunne gasten naar zijn woning in de Spreeuwen- hoek. Op het land van den heer J Opschoor werden des middags voor de Schooljéugd volksspelen georganiseerd, waarbij de kin- dpren zich kostelijk amuseerden en die de belangstellenden menig vermakelijk mo- De dag werd besloten met een serena de Van de muziekvereeniging ..Excelsior" en van de zangverenigingen „Oefening en Stiehtfftg" en „Zang en Vriendschap" voor de woning van den burgemeester. Ernstige val. Berkenwouda. Dinsdagavond is de 8-ja- rige A. van Herk in de schuur van den heer H. Markus van een groote hoogte go- vallen, waarbij twee pakken stroo op een zijner beenen v:elen. Het gevolg was, dal dit bePn op twee plaatsen is gebroken De inmiddels geroepen dokter, heeft hem naar een ziekenhuis doen vervoeren. Beeldhouwwerk in de wagenmakerij. Giessen-Nleuwkerk. Dat het beeldhouw werk van het wagenmakernvak nog ge waardeerd wordt, bleek dezer dagen hier uit. dat de wagenmaker de heer S. Kooij- man, door de vereeniging der oponluoht- tentoonstell'ng te Arnhem werd aange zocht, om dat werk, dat tegenwoordig niet meer wordt uitgevoerd, te willen verrich ten. Ltxmond. Tot bestuurslid der School met den Bijbel in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. P. Scherpenzeel, ia gekozen de beer G. Schep. Noordeloos. Bij den correspondent der arbeidsbemiddeling stonden op 1 October 10 werkzoekenden ingeschreven. Waterleiding. Polsbroekerdam. Met het graafwerk voor de waterleiding is men thans op beide grintwegen tot de grens van Benschop ge vorderd. Het plan bestaat, thans eerst in den Daraweg de buizen aan te brengen vanaf de Hoogebrug in Zuidelijke rich ting. Ze worden langs den graskant in gegraven, zoodat het asverkeer voor deze werkzaamheden niet stopgezet behoeft te worden. Polsbroek. Bij den correspondent def arbeidsbemiddeling staat thans geen enke le werklooze ingeschreven. Slechts één ar- be.der verricht boerenwerk met een kleine toeslag op zijn weekloon. Waddinxveen. Op den hoek vah den Kerk- weg en de Julianastiaat had een aanrij ding plants tusschen éen wielrijdstar, mej. L.. en een automobilist.' De wielrijdstér viel vlak voor de auto. Doordat de bestuurder deze zeer snel tot staan bracht, kwam zij er met een schaafwond ftan haar arm af. Het voorwiel van het rijwiel word vernield. De schuld berustte bij de wielrijdster, daar deze aan het terkeer, dat van rechts kwam, niet den voorrang verleende. Met ingang van 7 October Is de heer Fraij, arbeider-telegrafist der Nederland- sche Spoorwegen te Nieuwersluis, benoemd tot assistent van den chef aan het station alhier.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 5