DE MEUBELBEURS MrW Scheepsramp op de Noordzee. DE GESTIE DER VARKENS CENTRALE. öeen fraude, wef fouten. GemengdNieuwsTJ Wat geelt de Radio? j Belgisch schip vergaan. Onder de oogen van zijn redders. Telegrammen WEERBERICHT. 4* Plaatselijk Nieuws j Rechtskundig Bureau Ruwe Bloempolten, Gr. Markt 4 en 5 Gorinchem I* Paardenmarkt Ameide. Ameide. Zooals blijkt uit de desbetref fende advertentie in dit nummer, wordt Donderdag 11 October de bekonde Ameide- sche paardenmarkt gehouden. Onder de aanvoerders worden premies beschikbaar gesteld, waarvan de voornaamste zal zijn een prachtig veulen, 's Middags hebben een nationale ringrijderij op paarden en verder volks- en kinderspelen plaats. Te water. Brandwijk. Doordat het paard schrok van de heftig aanslaande hond van den olieventer C. K., geraakten paard en wa gen van den landbouwer B. te Bleskens- graaf, die kaas gingen leveren, nabij den Vuilendam te water. Ook B. kwam in het natte element terecht. Behulpzame handen brachten alles weer op het droge. Het vor derde nogal eenigen, tijd eer ook de kazen weer opgevischt waren. De boom week niet. Giessen-Nieuwkerk. Bij het passeerenen vermoedelijk door te groote vaart, geraakte de vrachtauto» bestuurd door den heer L. K. alhier van den weg af en kwam tegen een boom terecht. Met wat materieele echade liep het ongeval nog al goed af. De inzittenden bleven ongedeerd. Met een kraanwagen is de vrachtauto weer op den begaanbaren weg gebracht. Op het concours der chr. zangers- bond „De Drie Provinciën" te Dordrecht behaalde het gemengd koor „De Lofstem", directeur de heer A. Schakel te Peursum, met 342 punten een eersten prija in de vierde afdeeling. Dijkleger. Groot-Ammers. De lijst van hoofdlieden en manschappen, die in den winter van 1934 op 1935 aan de beurt zijn om voor het dijkleger te worden opgeroepen, opge maakt door het bestuur van den-polder Gelkenes, bevat 29 namen. Als hoofdlie den zijn aangewezen de heeren Jan Wou ter Spek en Adrianus de Waard. Eenzelfde lijst is opgemaakt door het bestuur nan den polder Ammers—-Graaf land. die bevat 57 namen. Als hoofdlieden zijn aangewezen de heeren Anthonie de Kovel A.Gz., Willem Timmer Tz. en Jan Benschop. Groot-Ammers. Onze vroegere dorpsge noot de heer B. van As, slaagde heden de Universiteit te Utrecht voor het exa men doctoraal geneeskunde. B. en W. hebben bekend gemaakt, dat regels 2ijn vastgesteld nopens het ver richten van arbeid door vreemdelingen Formulieren voor aanvrage om vergun ning of verlenging van een vergunning zijn ter secretarie verkrijgbaar. Over de maand September bedroeg de opbrengst' van havengeld f 41,55, waag geld f 4S;&2, marktgeld 35,25 en keur loon vlööschkeuringsdienst f 81. In verband met het eindigen van den zomertijd zullen de kerkdiensten in de Ned. Herv. Kerk, des voorm. 9.30 uur en des avonds 6 uur beginnen. Voor hoofd der O.L. school hebben zich 17 en voor onderwijzeres 8 sollicitan ten aangemeld. Mej. H. v. d. Lely onderwijzeres aan de O.L. school heeft wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leef tijd tegen 1 Januari eervol ontslag aan gevraagd. Hulp voor melaatscheiu Voor een paar weken meldden we, dat bij da. Goslinga te Utrecht een gift van f 5000 was binnengekomen voor den Ge reformeerden Zendingsbond. Thans deelt „Alle den Volcke" mede, dat de gevers, mevr. de wed. H. Turken burg-Batelaan en hare beide kinderen te Bodegraven, deze gelden wenschen te zien aangewend voor den medischen dienst en ju het bijzonder voor den bouw Van een leprozerie, opdat de talrijke melaatsehen op het Zendingsveld in Midden-Celebes kunnen worden geholpen en verzorgd. Aanrijding. Hardinxgeld. Ter hoogte van de Tien morgen in „Den Bout" te Boven-Hardinx- veld had een aanrijding plaats tusschen een personenauto van den heer P. R. uit Süedrecht eft de melkwagen van den neer H. E. alhier. De auto, welke 2 wielrijders wilde passeeren, hield den linkerkant van 4en weg, waardocfr een aanrijding met de wagen van E. niet was te voorkomen. Het paard werd gewond, de auto werd erg beschadigd, persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig"niet voor. De politie heeft proces-verbaal tegen den bestuurder opge maakt. Tot hoofd der U.L.O.-school te De Bildt (Friesland) is benoemd de heer S. Annema, hoofd van de U.L.O.-school al hier. Scheepvaartverkeer. Hel- en Boeicop. Nauwelijks is de wa terstand wat hooger in het Merwedekanaal of het uit zich in de mindere drukte van het scheepvaartverkeer. Niettemin bedroeg het aantal schepen, dat in' op- en af- waartsche richting de Zwaanskuikenbrug in de afgeloopen maand passeerde 2599 of 728 minder dan in Augustus. Deze week is de prijs der consump- tiemelk met 1 cent de Liter verhoogd en bedraagt thans voor'volle melk f 0,08 en karnemelk f 0,05 de Liter. Roomboter i 0^5 per half K.Q* Pols gebroken. He!- en Boeicop. Mej. de W. zou, staan de op een stoel, in baar woning eenige werkzaamheden verrichten. Plotseling kantelde de stoel, waardoor zij haar even wicht verloor en tegen den vloer sloeg, met het gevolg, dat zij haar pols brak. Dokter Siddré heeft de pols gezet. Tijdelijk werk. Hei- en Boeicop. Deze week heeft een aantal werkloozen werk gekregen met de lossing van een groote kolenschuit in het Merwedekanaal. Voor velen is dat een bui tenkansje, daar er een goed daggeld mede verdiend kan worden. Film voor de schooljeugd. Hoog-Blokland. Woensdag zijn de bei de hoogste klassen der openbare lagere school naar de bioscoop te Grinchem ge weest, waar een aardrijkskundige film vertoond werd. De tocht is per fiets ge daan. Zondag komt de voetbalvereniging „Hoog-Blokland 1" uit tegen U.N.O. 1 uit Giessendam te Giessendam. DE SCHOOL MET DEN BIJBEL. Lexmond. In de Chr. School vergaderde Maandagavond de vereeniging tot stich ting en instandhouding van Scholen met den Bijbel. Te ruim 7 uur opent de voorzitter, de heer H. F. den Hartogh, met gebed, waar op de voorzitter naar aanleiding van Openbaringen 21 vs. 1<7 een kort ope ningswoord spreekt. Spr. wijdt eerst eeni ge woorden aan de nagedachtenis van het overleden bestuurslid, den heer J. P. Scherpenzeel. Deze is een trouw strijder geweest voor het christelijk onderwijs en heeft zich daar hij nooit op den voorgrond geplaatst, doch ging in stilte zijn weg. Het christelijk on derwijs heeft in den heer Scherpenzeel een trouw bidder verloren. Vervolgens wijst spr. op de rijke belofte voor de toe komst. die in het gelezen Bijbelgedeelte is weggelegd. Christus overwint en geeft de overwinning. Laat het daarom de drang zijn, die de onderwijzers steunt in hun verantwoordelijk maar schoon werk; de kinderen tot Jezus te leiden, hen te wijzen op Zijn vergevende liefde. Hierop worden de notulen goedgek'êurd. In het jaarverslag van den secretaris werden eveneens woorden gewijd ter na gedachtenis van het overleden bestuurslid den beer J. Bassa, een lid, van wien zij vele jaren steun genoot. Het verslag van den penningmeester vermeldde aan inkomsten en uitgaven over het afgelooen jaar f 13.097,23. Bij een lage schatting van gebouwen, meubilair en levensmiddelen, bedraagt h<?t bezit f 15.625,27, schulden f 5.368,85, zoodat het zuiver bezit is f 10.256,42. Doordat de vereeniging financieel er gunstig voor staat, kon het bestuur uit eigen middelen een kweekeling met acte aanstellen. Jfan den kerkeraad der Geref. Kerk is bericht ingekomen, dat hij bereid is om op zijn beskuit terug te komen en alsnog het houden van een Uniecollectie wil toe staan. Het eenmaal ingenomen startdpunt, dat het kerkrechtelijk meer juist is, dat zulk een ooliecte langs de huizen wordt gehouden, verloochent de Kerkeraad hier mede niet, doch wil uit het oogpunt van plaatselijke toestanden etc. een collec te tijdens ©en godsdienstoefening toestaan. Aan de orde is dan de bestuursverkie zing. Het aftredend bestuurslid, de ^er Joh. van Eek, wordt met 15 van de 17 uitgebrachte stemmen herkozen. In de va cature J. P. Scherpenzeel wordt na twee vrije stemmingen gekozen de heer G. Schep, die 9 stemmen verkrijgt. De overi ge 8 stemmen zijn uitgebracht op den heer G. Bos. De gekozen bestuursleden nemen hun benoeming aan. De heer Haafkens doet enkele mededeelingen betreffende het onderwijs. Het aantal leerlingen daalde het vorig jaar met 11, wat mede het gevolg is, van de door den minister verkorte leertijd. Ongeoorloofd schoolverzuim kwam bijna niet voor, terwijl geen ernstige ziektegeval Jen voorkwamen. Aangezien de heer Ex- del zal aankomen, dat hij door de beper king van het nderwijs op wachtgeld zou komen te staan, heeft hij door tijdig sol- Jiciteeren dit gevaar afgewend en is naar Rijnsburg vertrokken, waar hij in een ge lijke betrekking is benoemd. In zijn plaats benoemde het bestuur tot kweekeling met acte de heer Amelink, van Dfe Bilt, die dit jaar zijn hoofdakte "wist te behalen. Be treffende de spelling—Marchant zegt spr., dat ze werkelijk een vereenvoudiging is. Het onderwijs gaat rustig zijn gang en de belangstelling voor de ouderavonden blijft onverflauwd. „Wij zaaien en vertrouwen, dat God op Zijn tijd de vruchten zal doen zien", eindigt spr. Bij de rondvraag informeert de heer J. van Dieren waarom er de laatste jaren geen avondschool wordt gehouden. Het hoofd der school licht toe, dat het aantal deelnemers voor dien cursus min stens 10 moet zijn, en hier kwam men in de laatste jaren lang niet aan toe. Des niettemin zal ook dit jaar weer getracht worden om een cursus te houden. Ds. Goumou spreekt hierop het slot woord. Met groot genoegen heeft spr. de ze vergadering bijgewoond. De verslagen getuigen van dankbaarheid voor de gun stige resultaten bij het onderwijs, waarbij de kracht van den H. Geest evenmin kan worden gemist. Het christelijk onderwijs is voor ons van groote beteekenis en kan het middel zijn om de voortschrijdende af val tegen te houden. Wat er ook verande ren moge, onze arbeid gaat voort in het vertrouwen op God. Zoo God voor ons is, wie zal dan tegen ons zijn. Na het zingen van Psalm 25 vers 4, wordt de vergadering met dankgebed ge sloten. Aanbesteding. Molenaarsgraaf. B. en W. hebben aan besteed het verbouwen van een café tot raadhuis. Architect is de heer W. van der Laan te Papendrecht. Ingeschreven werd als volgt: Perceel I (grond-, metsel-, beton- en stucadoorswerk); C. van Tuijl, Brandwijk, f 777; D. Karsdorp, Molenaarsgraaf, f 728 Perceel 2 (timmer-, smids- en loodgie- terswerk): F. van den Berg, Molenaars graaf, f 1222; A. Molenaar, idem, f 1169; M. van den Berg, Brandwijk, f 1190; J. G. van Kleef, Brandwijk, f 1146; L. T. Mo lenaar, id-, f 1375; T. Baan, id., f 1200; C. van Hattum, Wijngaarden, f 1226. Perceel (verf-, glas- en behangwerk): M. Ooms, Brandwijk, f 275; W. J. Kazen, id., f 310; J. van Rees, Molenaarsgraaf, f 385. Perceel 4 (electriciteitswerk): H. IJzer man, Brandwijk, f 86,45; F. H. Tas, Mo lenaarsgraaf, f 78,50. Noordeloos. Dinsdag reed mej. v. T. «it Goudriaan. toen pj per fiets de brug afreed naar het dorp, met flinken gang tegen de winkelier B. B. van Over-Slinge- land aan, die eveneens per fiets was. Het rijwiel van laatsgenoemde werd bij deze botsing ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Mej. T. bleek bereid de schade te vergoeden. Radto-Centrale. Schelluinen. Nauwelijks is op den eer sten werkdag van elke maand de zon bo ven deh horizon verschenen, of de oude heer Buit uit Giessen-Nieuwkerk begeeft zich te voet op weg, om in verschillende dorpen de maandelijksche bijdrage te in nen van hen, die aangesloten zijn bij de radiocentrale van den heer v. d.-Meiden. Behalve de f 2 contributie had de heer Buit ook veel klachten over de radiodis tributie in ontvangst te nemen. Nu eens hoorde men twee stations door elkaar, dan weer vernam men één station heelemaal niet of te zwak, mèermalen was de muziek ruw en onaangenaanll Omdat deze en andere klachten niet tot blijvende verbetering hebbe^ geleid, heb ben negen Schelluinsche aangeslotenen zich met een adres tot de P.T.T. autoritei ten gewend. Het gevolg daarvan was, dat de ondernemer zich groote uitgaven heeft moeten getroosten om de zaak te verbete ren. Men dient ervan overtuigd te zijn, dat de heer v. d. Meijden onder moeilijke omstandigheden werkt door de groote op pervlakte van het gebied dat hij bestrijkt, waardoor vele kilometers gpleidingsdraad noodig zijn en storingen gemakkelijk ont staan. De durf, om in dit uitgestrekte, dun bevolkte gebied een radiocentrale te exploi- teeren, verdient waardeering. Niettemin oefent de Rijkstelegraafdienst nu een scherp© controle uit. Een aantal aangeslo tenen ontvingen bijv. deze week bezoek van een ingeni eur van dezen dienst, die naar eventueele klachten kwam informeeren. Schelluinen. De heer A. de Groot is aangewezen voor den militairen dienst in Oo'st-Indië en komt voorloopig te Nijme gen in garnizoen. Streefkerk. Zaterdag zal de turnvereeni- ging ,^parta" een zaaluitvoering geven. Des middags zullen de adspirantturners en -turnsters verschillende turnoefeningen uitvoeren, waaraan, prijzen zijn verbonden. Des avonds zullen do turners en turnsters een uitvoering geven. De wedstrijden en uitvoering zullen gehouden worden in de zaal van café Stuurman. Het bestuur van den polder Streef kerk c,a. heeft vastgesteld de lijst, bevat tende de namen van degenen, die in den a.s. winter zijn aangewezen voor opkomst voor het dijkleger. Als hoofdlieden zijn aangewezen de heeren G. van Anrooy, H. Schoonderwoerd en H. vai^ der Velden. Tegen C. V. is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de Polder- keur. Daar V. de voorgestelde schikking niet wenschte aan te gaan, is het verbaal aan den betrokken ambtenaar doorgezon den. Hét aantal gegadigden naar de be trekking van gemeente-veldwachter is nog met 9 uitgebreid, zoodat het aantal solli citanten 101 bedragt. Groot-Ammers. De werkman C. v. d. H. ving in een paar dagen twee groote bun zings in een val. Een geruststelling voor de kippenhouders. Aan de haven zijn tiéii nieuwe be tonnen meerpalen geplaatst, ter vervan ging van de oude houten palen. Het ha venterrein krijgt zoo langzamerhand een grootach aanzien, Het voorloopig resultaat. Zooals eenige weken geleden reeds werd medegedeeld, heeft de Comm. van Onder zoek betreffende Crisismaatregelen, baar voorloopig rapport omtrent het door haar ingestelde onderzoek naar de gestie der Nederlandseh© Varkenscentral© aan de Koningin ingediend. Thans is het gepubliceerd. Aan dit rapport, hetwelk slechts voor loopig is, doch waarin niettemin reeds belangrijk© conclusies liggen opgesloten, ontleencn wij het volgende; Ter uitvoering van haar opdracht heeft de Commissie op het geheele terrein van de werkzaamheden der Nederlandsche Varkenscentrale een onderzoek ingesteld; zij heeft verschillende organisaties en personen, die op de gestie dezer Centrale critiek hadden uitgeoefend, in de gelegen heid gesteld hunne bezwaren nader toe t© lichten, terwijl zij tevens aan de in de per* uitgeoefende critiek aandacht schonk. De bij de Commissie ingekomen klach ten waren over het*algemeen van economi- schen aard. Rechtstreekscha fraude bij de uitvoering der Crisis-Va#censwet 1932 werd aan de leidende functionarissen niet verweten ©n deze is ook aan d© Commis sie bij haar onderzoek niet in het minst gebleken. Integendeel; zij spreekt als haar overtuiging uit, dat van fraude of corrup tie bij de leiding der Nederlandsche Var kenscentrale, met name ook bij den heer Van Zwanenberg als directeur, geen spra ke is geweest en dat noch den toenmaligen minister van economisch© zaken, aan wiens adres in enkele openbare vergade ringen beschuldigingen waren geuit, noch den regeeringscommissiaris voor do uit voering van de Cr isis-Varkens wet 1932 in dit opzicht iets ten laste worden gelegd. Te ver gegaan? Wat daarentegen de economisch© en organisatorisch© werkzaamheden der Var kenscentrale aangaat, de commissie meent uit haar onderzoek te moeten vaststellen, dat ongetwijfeld in dit opzicht door de Centrale foutpn zijn begaan. Zoo meent zij te moeten betwijfelen, of de Nederland sche Varkenscentrale met hare bemoeiing inzake de steun aan de varkenshouderij niet t© ver gegaan is, waardoor particulie re belangen wellicht sterker zijn aange tast dan de behartiging van de aan de Centrale opgedragen belangen strikt ge nomen had vereisebt. In dit verband ging de Commissie na, of inderdaad het beleid van de Varkens centrale, de baconindustrie in staat ge steld heeft haar debiet op de binnenland- sche markt ten koste van haar concurren ten uit te breiden en of de baconbedrijven do varkens, die van de Centrale worden be trokken, tegen te lag© prijzen hebben ver kregen. Een vergelijkend onderzoek naar de inkoopsprijzen van de „beschutte" en „vrije" baconbedrijven bleek hiervoor nood zakelijk, De uitkomsten van dit onderzoek zijn binnenkort te verwachten. Het bacon-contract. Wat de ander© ten aanzien van het ba- concontract geuite klachten betreft, acht de Commissie het verwijt, dat de bacon- fabrikanten in feite met zichzelf contrac teerden, juist. Directeur der Centrale en de meerderheid der bestuursleden waren bij de baoon-industrie betrokken, waar van het contract de sporen vertoont. Daarentegen valt op te merken, dat het ontwerp bacon-contract ook de goedkeu ring heeft verworven van die leden van het bestuur der Nederlandsche Varkens centrale, die met de bacon-industri© geen relatie hadden, terwijl tevens van te voren het juridisch advies van den Landsadvo caat en het economisch advies van den Regeeringscomrnissaris voor de varkens houderij was ingewonnen. Voorts moet niet uit het oog verloren worden, dat de taxaties, waarop de aan de bedrijven toe te kennen vergoedingen, waren gebaseerd, zijn verricht door te goe der naam en faam bekend «taande des kundigen, en dat de Crisis-Accountants dienst door «en scherpe controle er voor gewaakt beeft, dat door de Varkenscentra le geen ongeraotivoerde betalingen werden verricht. Voorts acht do Commissio de klacht, dat verschillende belanghebbenden in het be stuur der Varkenscentrale niet waren ver tegenwoordigd, feitelijk juist. Zonder voorbij te zien, dat de doelstel ling van de Crisis Varkenswet 1932 het noodzakelijk maakte, dat de varkenshou derij en de bacon-industrie allereerst in 't bestuur vertegenwoordigd moesten zijn, meent de Commissie, dat ook bescheiden vertegenwoordiging van andere belangen groepen, met actieve deelneming in Ie ges tie der Centrale, het ontstaan van wan trouwen en ongegronde verdenking, zou hebben tegengegaan. De Commissie is voorts van oordeel, dat ook wat de financieel© en administra tieve gestie der Nederlandsche Varkens central© aangaat, meer en tijdiger open baarheid wenschelijk ware geweest, terwijl ook een voortvarend onderzoek ten aanzien van ingekomen klachten een middel war© geweest, om het vertrouwen van de bur-i gerij in de onkreukbaarheid der leiding te versterken. De Commissie is voornemens omtrent de door haar in het voorloopig rapport nog| niet volledig behandeld© klachten, eoo- dra mogelijk, nader t© rapporteeren. Het rapport is bij de Algemeen© Lands- drukkerij verkrijgbaar gesteld. REGEERINGSSTEUN AAN DEN TUIN' BOUW. Verhooging der uitkeering? Naar verluidt, bestaat bij de betrokken regeeringsinstanties het voornemen, om thans op korten termijn over te gaan toti gedeeltelijke uitbetaling van den steun aan) den tuinbouw. Het beschikbar© bedrag van! circa 3.5 millioen gulden zou kunnen) worden verhoogd met f 1.000.000, hetwelk! beschikbaar komt uit het fruitmouopoliej terwijl voorts het voornemen zou bestaan, uit het Landbouwcrisisfonds een uitkeek ring extra te doen. Uit dit fond3 zou, naar het heet, een bedrag van circa acht millioen gulden! voor den zwaar getroffen tuinbouw kunn nen worden uitgekeerd. Vaat- staat, dat' dit jaar de glascultuur - waar in 1934) de zwaarste slagen vielen extra steun, zal ontvangen in verhouding tot de cül-j tures, waar dit jaar weliswaar geen winst; werd gemaakt, doch waar de verliezen naar rato minder groot waren. SC HEPEN IN NOOD. Eén reeds verloren Op het Noordelijk gedeelte van de AU, lantische Oceaan bevonden zich sedert eenige dagen twee Engelsch© schepen id groote nood, namelijk de „Millpool" en da „Ainderby". Zij hebben S.O.S.-seinen uit^ De „Millpool" drijft op 700 m^jl van New-Foundland hulpeloos rond. Aan boord zijn drie gewonden. Het schip meet 4218 ton, was op weg) van Danzig naar Montreal en met 26 kop-j Pen bemand. Enkele dagen geleden seindq kapitein Newton, dat zijn schip wateii maakte in ruim 1, maar dat hij hoopt* veil'g Montreal »e bereiken. De „Ainderby", groot 4860 ton, even-j eens op weg naar Montreal, bevindt zich op 1500 mijl ten Oosten van New York eq de „Antonia" van de Cunardlijn, alsmedé de „Trematon", verleenen reeds hulp. K«4 pitein Bestel, die 32 man aan boord heeftj meldde Vrijdag aan zijn maatschappij, dal een 15-jarige jongen, Leonard Baxterj overboord was geslagen tijdens een hevi-i gen storm en dat de pogingen om hem t* redden, mislukt waren. Men heeft reeds alle hoop opgegeven om de bemanning van de „Millpool" te kun nen redden .De mailboot „Ascania" en dé vrachtboot „Beverhill" hebben vruchteloos de omgeving afgezocht, vanwaar het schip haar S.O.S.-seinen moet hebben uitgezond den. De storm woedt nog steeds met onve'n minderde hevigheid voort. DOOR MIEREN OVERVALLEN. Afschuwelijk avontuur. Een t© Oklahama City (Ver. Staten) wo-, nende weduwe, die verlamd te bed lag, ia aangevallen door een leger roode mieren, zonder dat zij iets kon doen om zich tegen het ongedierte te verweren. Zij zag de zwerm van honderdduizen den mieren tegen een stoel opkruipen, en vandaar naar het bed. Zij had niet den kracht den stoel weg te schuiven en er was niemand anders thuis om haar te helpen, aangezien het dienstmeisje haar vrije avond had. De ongelukkige werd op dui zenden plaatsen tegelijk gebeten en zij schreeuwde het uit van pün, totdat zij hel bewustzijn verloor. Gelukkig kwam spoe dig hulp opdagen en konden de mieren verdreven worden. Het slachtoffer is th&t»s herstellend©. DE OPSTAND VAN 25 JULI. President Miklas zou ontvoerd worden. D© Oostenrijksche politie deelt meda dp er een complot heeft bestaan om op 25 Juli, toen bondskanselier Dollfuss ver moord werd, bondspresident Miklas t« ontvoeren. Een der voornaamste leden van de Oostenrijksche S.S., die inmiddels naai het buitenjiand is gevlucht, was belast met het toezicht op de uitvoering van het plan dat niet doorging door de arrestatie van twee Weensche nazi's, een dokter en een ingenieur, die op 21 en 23 Juli besprekin gen over deze zaak met de S.S. zoudQp hebben gehad. Het was de bedoeling, den bondspresident, die met zijn familie 1« Velden aan de "YVothersee vertoefde, te dwingen zijn goedkeuring aan de vorming van een kabinet, onder leiding van Rin- telen te geven. De twee gearresteerde na zi's, die broers zijn, zullen binnenkort voor een krijgsraad te Weenen verschij- i Zaterdag 6 October. Hilversum. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; x V.P R.O. 10 uür Morgenwijding; V.fj R.A. 10.15 uur Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven; 12 uur Concert door de Notenkrakers en Gramofoon; 2 uur Toespraak voor de Jeugdgroep voor socia listische scholieren; 2.15 uur Concert door het Klein-V.A.R.A -Ensemble; 3 uur Gra mofoon; 3.15 uur Concert door het Klein- V.A.R A.-Ensemble; 4 uur „Hoe ontstaat een Radio-toestel?" Een rondgang door een groote radiofabriek te Hilversum. Repor tage door Nico Boer; 4.20 uur Concert door do Flierefluiters; 4.45 uur Orgelspel; 5 uur Concert door de Flierefluiters; 5.30 uur Letterkundig overzicht door A. M. de Jong; 5.50 uur Uit de Roode Jeugd beweging. Zang door „De Wielewaal" en Jan Peters over: „Het winterwerk der A. J.C.; 6 30 uur Gramofoon; V.R.O. 7 uur J. Hoving over de Jodenhaat; V.A.R A. 8 uur S 0 S.-berichten; 8.03 uur Nieuwsbe richten en Varia; 9.10 uur Gramofoon; 8.30 uur Concert door het V.A.R.A-Or kest; 9 uur Opvocriqg van „Met mau en macht"; 9.30 uur Concert door het V.A. R.A.-Orkest; 10 uér Nieuwsberichten; 10.10 uur Henry Marchand zingt liedjes; 10.30 uur Concert dqor het V.A.R.A-Or kest; 11—-12 Gramofoèn. Huizen. K.R.O. 8-i9-15 Concert; 10— 10.30 Gramofoon; 10.30—11 Muziekuitzen- ding voor fabrieken; 11—11.30 Gramofoon; 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor' L. H. Perquin; 12.15-2 Concert door het K.R.O.-Orkest en Gramofoon; 2 —2.30 Halfuurtje voor de rijpere jeugd 2.30—3 Gramofoon; 34 Kinderuurtje H.I.R,0. 4 uur Uitzending voör de Vereeni ging voor Wettelijke Dierenbescherming; 4.30 uur Uitzending voor de Ned. Vak centrale; K.R.O. 5—5.30 Gramofoon; 5.30 —5.45 Esperanto-nieuws door P. Heilker; 6.45-6 20 Orgelconcert; 6 20—6-45 Jour nalistiek weekoverzicht door Paul de Waart; 6.457 Gramofoon; 7.15—7.45 Medische causerie; 7.35—7.40 Gramofoon; 7.40—8.30 Concert door het K.R.O.-Orkest; 8.30—6 35 Nieuwsberichten; 8 35-9.05 Onze Zaterdagavond-causerie; 9.059.30 Concert door de K.R.O.-Boys; 9.30-9.50 Roland en Roland brengen een radio- schets; 9.5010.15 Concert door de K.R. O.-Boys; 10 15—10.25 Praatje over de Es perauto-cursus; 10.2510.30 Gramofoon; 10.30—10.35 Nieuwsberichten; 10 35— 11.15 Concert door de KJR.O.-Boys; 11.15 k—12 Gramofoon. Zondag 7 October. Hilversum. V.A.R.A. 8 uür Gramofodn; 8.35 uur Tuinbouwhalfuurtje. S. S. Lan- tinga over: „Rustende kamerplanten"; 9 uur Postduivenberichtpn en Voetbalmede- deelingen; 8-02 uur Gramofoon; 9.15 uur Orgelspel; 9.30 uur Socialistische gedach ten in de wereldliteratuur. III; 10 uur Concert door het V.A.R.A.-Orkest; 10.30 uur Toes praak voor den Alg. Ned. Mijn- werkersbond door Chr. v. d. Bilt, voorzit ter van den bond; 10.45 uur Concert door Jiet V.A.R.A.-Orkest; 11.15 uur Van staat ien maatschappij door A. Pleyster; 11.30 uur Concert door het V.A.R.A -Orkest; IA.'V.R.O. 12 uur Tijdsein en klokkenspel van do St. Jacobstoren te Den Haeg; 12.01 i—12.30 Gramofoon; 12.30—2 Concert door bet Omroep-Orkest en Zang door „Rotte's Mannenkoor"; 2—2.30 Bockenhalfuurtje; 230—3.15 Concert door het Omroep-Or kest en Gramofoon; 3.15—430 Orgelcon cert, Tenor en Viool; 4.30—5 Sportuitsla gen en Gramofoon; V.A.R.A. 5 uur Con cert door het V.A.R.A.-Orkestt 5 30 uur Voetbal van den dag; 5.50 uur Orgelspel; IV.P.R.O. 6 uur Lezing: De beweging der jVrijz. Hervormden in de Ned. Herv. Kerk. Spreker: Prof. Dr. J. Lindeboom te Gro- nin*v>n; 6.45 uur Wijdingsuur in de stu dio. Spreker; Ds. F. Kleyn te 's-Graven- bage; A.V.R 0. 8—8.15 Nieuws- en Sport- bermten; 8.158.50 Concert door het Concertgebouw-Orkest te Amsterdam; 8.50 f—9 05 Radio-journaal; 9.0511 Concert door Albert Sandler en zijn Orkest; 11)— 12 Gramofoon. Huizen. N.C.R.V. 8.30-9.30 Morgenwij ding door Ds. P. N. Kruyswijk; KRO. 9.30—10 Gramofoon; 10—11.45 Hoogmis uit de St. Eelisabethskerk te Rotterdam; 11.4-5—12 Causerie over het Vrouwenbond- werk door mej. C. Bak; 12—12.15 Gramo foon; 12.151 Concert door de K.R.O.- jBoys; b—4.20J. B. J- M. Schiphorst over: „Mijn ervaring in een jaar Unie-leven"; 1.20—2 Concert door de K.R.O.-Boys; 2— 2.30 Godsdienstonderricht voor ouderen; 2.30—3 Concert door het K.R.O.-Orkest; 34 Gramofoon; A—5 Ziekenlof uit Bloe- menda&l; N.C.R.V. 5 uur Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Hooglandsche Kerk) te Leiden. Voorganger: Dr. J. Rieemns Jr.; na den Dienst tot 7.15 uur Orgelspel; K.R. 0. 7.45—7.50 Voetbaluitslagen; 7.50—8.15 „Mijn reis naar Appelsienenland" door Fe lix Timmermans; 8.1510* Uitzending van de dramatische symphonie „Romeo en Juliette"; 9.109.15 Nieuwsbericnten; 9.15—9.30 Gramofoon; 10—10.40 Concert door het K.R.O.-Orkest; 10.1510.20 Nieuwsberichten; 10.40-11 Epiloog door het Klein Koor. Bloemendaaf. 10 uur en 5 uu Kerkdienst vanuit de Geref. Kerk. In beide diensten zal voorgaan Ds. R. W. de Jong, van Sant poort. - Maandag 8 October. Hilversum. A.V.R.O. 810 Gramofoon; 10—10.15 Morgenwijding; 10.15—10.30 Gramofoon; 10.30—11 Mevr. Marie Holtrop draagt voor; 11—>12 Orgelconcert en Zang; 12—2.15 Concert door het Omroep-Orkest en Gramofoon; 2.153 Gramofoon; 33.30 Voordracht door Kommer Kleijn; 3,30—4 Gramofoon; 4.154.30 Gramofoon; 4 30 5.30 Reportage uit filmcabines. IV. Cau serie door Max Tak: „Korte musiceerende films van Metrfo Goldwyn Mayer; 5.307 Concert door Tuschinski's Select Salon Orkestt; 7—7.30 Piano en Viool; 7 30-8 Dr. Jan Walch over: „Het nieuwéHooneel- seizoen"; 88.06 Nieuwsberichten; 8.05— 9.25 Concert door Albert Sandler en zijn Orkest; 9 2510 Opvoering van „Gewoon terecht"; 1011 Concert door het Omroep- Orkest (ti Bariton; 11—11.10 Nieuwsbe richten; 11 1012 Dansmuziek. Huizen. N.C.R.V. 8—8.15 Schriftlezing en Meditatie; 8.15—9 30 Gramofoon; 10.30— 11 Morgendienst door Ds. Jhr. J. L. A. Martens van Sevenhocen; 1111.30 lezen van Chr. lectuur; 11.30—12 Gramofoon; 12.15—12.30 Gramofoon; 12.30—2 Con cert door het Amsterdamsch Salon Orkest en Gramofoon; 2—2.36 Uitzending voor scholen; 2.36—2.45 Gramofoon; 2 45-3.15 Wenken voor de keuken; 3.153.45 Cursus knippen en stof versieren; 45 Bijbellezing door Ds. H. A. Wiersinga; 55.15 Gramo foon; 5.15-6.30 Concert (Alt, Fluit en Pnano); 6.307 Vragenuurtje; 7pl.m. 7.15 Nieuwsberichten; n pl.m. 7.15—730 Gramofoon; 7.30—8 Vervolg Vragenuurtje; 8—8.15 Gramofoon; 8.19—9 Zang door een Knapenkoor; 9—930 K. Lantormans over: „Folklore en de Leek"; 9309.40 Nieuwsberichten; 9.401040 Orgelcon cert; 10.4011.30 Gramofoon. MET EEN VIJL GESTOKEN. MAASTRICHT, 5 Oct. Aan de werken van het Albertkanaal in het naburige Canne. kregen 2 arbeiders twist. De 24- jarige J. C., liep daarbij «en steek met een vijl in h#t onderlijf op. De verwonding was zoo erg, dat C. in xorgwekkenden toe stand in het zfckephuis is opgenomen. De dader werd geazTesteerd. OP SCHULDENAAR GESCHOTEN. Om Mn huurkwestie. HEERLEN, 5 Oct. Hier is gearresteerd en naar Maastricht overgebracht M. K., die den medebewoner van zijn huis, O., tweemaal beschoot met e«n met scherp geladen revolver, omdat 0. nog huur schuld had. STAKING TE MADRID. Schietpartijen. MADRID, 5 Oct. De dreigende algemee- ne staking, waartoe de socialisten en com munisten naar aanleiding van de nieuwe kabinetsvorming zouden overgaan, was te middernacht nog wel niet officieel afge kondigd, maar in de ochtenduren is het parool uitgegeven. Het verkeer toonde reeds in den avond de eerste verschijnse len van de komende staking, trams, on dergrond en taxis hadden het verkeer ge staakt en tegelijk kwam uit verschillende deelen van de stad berichten over schiet partijen tusschen politie en arbeiders. Vanmorgen hadden de botsingen reeds 3 dooden geëischt. Ongeveer 200 personen werden gearresteerd en voorraden wapens en fflinutie zijn in beslag genomen. Een don(ü^tad. MADRID. 5 Oct. De hooMsfl» lijkt thans een doode stad. Het is uiterst moei lijk nog telefonisch verbinding met het buitenland te krijgen. Men verwacht dat de kranten niet meer zullen verschijnen. Bijna alle bedrijven liggen stil. KONINGSVERKIEZING BIJ DE ZIGEUNERS. Oude traditie. WARSCHAU, 5 Oct. Onder de Poolsche Zigetners wordt een hevige propaganda- strijd gevoerd tusschen 2 partijen voor de keuzo van een nieuwen koning. Ondanks de herkiesbaarheid van den koning is er slechts één zeer uitgebreide familie, Kwiek waaruit steeds de koning wordt gekozen. Ook thans gaat de keuze tusschen 2 ne ven Kwiek. Op de Noordzee, ten N.W. van het vuurschip Haaks, en ongeveer i1/» zeemijl hiervan verwijderd, is gisteravond, tijdens een hevige Z.W. storm, een onbekend stoomschip met man en muis vergaan, nadat vergeefs was getracht van Den Hel der uit hulp te verleenen. Omstreeks 8 uur Donderdagavond werd op 't vuurschip Haaks waargenomen dat op genoemde afstand een vuurpijl door een in nood verkeerend schip werd afge stoken. Het bericht van dit noodsein werd doorgegeven naar de kustwacht te Den Helder. De motorreddingboot Dorus Rij kers van de Noord- en Zuid-Hollandsche reddingmij. en de sleepboot Utrecht van het bureau Weismüller vertrokken ter as- s.stent ie. Het werd een zware tocht, die geen resultaat opleverde. Toen de red dingboot door het Molengat naar buiten voer en tegen de zeer hooge zeeën wor stelde, werden op 't vuurschip van het in nood verkeerende schip twee roode lichten boven elkaar waargenomen, hetgeen betee- kende dat het schip stuurloos was. Steeds werden tuurpeilen afgescho ten. Dank zij 't feit dat de Dorus Rijkers een installatie voor draadlooze telefonie aan boord heeft, kon schipper G. Bot op de hoogte worden gehouden van de richten, welke via het vuurschip werden ontvangen. Gemeld werd, dat zich in de buurt van 't in nood verkegrende schip een groote stoomboot bevond, welke door de hooge zee niet bij het schip kon komen. Ongeveer een half uur voordat de red dingboot, bijna tegelijk met de sleepboot, op de plaats van de ramp kwam, zag men een laatste vuurpijl afschieten en daarna verdwenen de roode lichten in de zee. Toen men na een half uur ter plaatse kwam, was niets meer van het schip te zien. Verm oedelijk is het met man en muis vergaan. Men voer nog eenigen tijd rond, doch toen niets werd gevondpn, werd be sloten naar Den Helder terug te keeren. 's Nachts kwart over twee aam aardde men de terugtocht en om half vijf liepen de uitgezonden booten d« haven van Nieuwediep weer binnen.j Schipper Bot verklaard! d*t hij en de vijf andere leden van de h&manning van zijn boot, een zeer zwajwBjocW hebben gehad en tegen ongèkeffllj hooge zeeën hadden moeien strijden. Volgens een rapport vJUt* een later ge passeerd Duitsch stoomschip, de „Rhcin", heeft dit in de omgeving van de plaats van den ramp veel wrakhout aangetroffen. Omtrent de nationaliteit van het gezon ken schip is nog niets bekend. De laatste Naar waarneming in den morgen van 5 October. uren aan boord van het onbekende vaar tuig, dat in den nacht, met hulp op kor ten afstand, ronddobberde, moeten ver schrikkelijk zijn geweest. Nan 8.05 Don derdagochtend af tot na middernacht wer den voortdurend vuurpijlen en flambou wen aangestoken. Voor zoover men aan boord van het vuurschip heeft kunnen waarnemen, schijnt het gezonken schip een'.gen tijd op zijn zij te hebben rondgedreven. De red dingboot heeft de afstand van Den Helder naar de plaats van de ramp, ongeveer 15 mijl, naar omstandigheden zeer snel afge legd. In de Z.W. storm kwamen zware buien voor, de reddingboot moest bijna recht tegen den storm in en daar wind en tij recht tegen elkaar in waren, was de tocht zwaar en het zicht slecht. Toen de redd'ngboot vlak bij het vuurschip was, kon men bijna voortdu rend niets zien. Gevaren werd op het kom pas en op de draadlooze aanwijzingen van het vuurschip, de kustwacht en de loods- commissaris te Den Helder, welke posten draadloos met elkaar in verbinding ston den en hieraan is het te danken dat de reddingboot zoo vlug ter plaatse was. Eenigen tijd nadat de eerste noodseinen waren gegeven, is het Duitsche stoomschip „Bachara" van Hamburg, op ongeveer een mijl van het in nood verkeerend schip bijgedraaid. Groote lichten werden buiten boord gehangen en inen schijnt pogingen 'te hebben willen doen hulp te verleenen. De D.u'tscher durfde echter niet dichter bij te komen en reddingssloepen konden niet worden uitgezet. Toen het schip was gezonken, heeft de „Bachare" zijn tocht "oortgezet. De bemanning van de reddingboot be stond uit schipper, machinist, stuurman en drie opstappers. In den loop van den ochtend heeft schipper Bot rapport aan den loodscommissaris uitgebracht. Eén geredde. Een nader bericht meldt dat het Duit sche stoomschip „Wildenfels" gerappor teerd heeft aan het loodswezen te Den Helder, dat het Belgische stoomschip Charles José gezonken is 4 mijl Westelijk van het lichtschip „Haaks" te 23 uur Greenwich tijd. De „Wildenfelds" heeft op 53.10' N.Br. en 4.33* O.L. een boot gebor gen, waarin zich één man bevond.' Een andere boot, waarin zich 9 leden der be manning van het gezonken stoomschfo bevinden, wordt nog vermist. Het Duit sche stoomschip „Rhein" heeft een redt' dingsboei gezien en 9 deelen van het wrak. Om 6 uur werd het laatste hulpgeroep ge hoord; waarschijnlijk zijn 9 man omgeko- NORTH altijo De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigan dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Meest matige tijdelijk wellicht nog krach tige wind uit Westelijke richting; half tot zwaar bewolkt; kans op enkele regenbuien; weinig verandering in temperatuur. Waterstand; Schoonhoven hoog water 4.25 uuj, 1.19 M. Vreeswijk hoog water 5.20 uur, 136 M. Keulen stand 1.07 M was 0.01M. Maastricht 4 Oct. 40-41 M., val 0.04 M. Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 58 graden Fahrenheit. Vrijdag 5 October: Op 2.26, ond». w 1610. Nieuw© Maan Maandag 8 October. HET DRAMA LINDBERGH. Hauptmann beschuldigd van moord. NEW YORK, 5 Oct. D© autoriteiten meenen, dat de ontwikkeling van de laat ste 24 uur het mogelijk maakt. Haupt mann thans te vervolgen wegens de ont voering van en de moord op baby-Lind- bergh. Men zou in de struiken langs een autoweg ia de omgeving van het huis- Lindbergh een koffer hebben gevonden, het eigendom van Hauptmann, met als inhoud eenige Engelsch-Duitsche woor denboeken. Verklaring van een gedetineerde NEW YORK, 5 Oct. Russell, gedeti neerde in een gevangenis heeft mede- deeld, dat Hauptmann in 1930 hem heeft geholpen uit de gevangenis to Westches ter te ontvluchten. Russell was een intiem vriend van Hauptmann en Fisch, Ameide. Wegens het overlijden van den voorzitter van den U. P. V, B. zijn voor Zondag alle wedstrijden van dien bond afgelast. Gemeenteraad. Ammerstol. De gemeenteraad is tegen morgen 4 uur bijeengeroepen, ter behan deling van de volgende agenda: 1 Ingekomen stukken; 2 benoeming van een hoofd der openb. lagere school; 3 ver zoek plaatsing in de 2e klasse der hon denbelasting; 4 verklaring ex. artikel 5, der winkelsluitingswet; 5 verzoek om vrij stelling van het leervak j (lichamelijke oefeningen); 6 wijziging van de gemeente- begrooting 1934; 7 aanbieding van de gem. begrooting en begfrooting gem. elec- triciteit bedrijf voor 1935. Ammerstol. Tot hoofdlieden bij het dijk leger zijn in dez© gemeente benoemd de heeren W. Ooms, Adr. de Man en P. Stig- ter Hz. Deze week houdt het plaatselijk cri siscomité een collecte langs de huizen. NOODLANDING BIJ GIESSEN-NIEUW KERK. Giessen-N ieuwkerk. Donderdagnamiddag omstreeks 3 uur, heeft een militair ver kennersvliegtuig, dat met twee .andere op weg was van Gilze-Rijen naar Soesterberg een vlotte noodlanding gedaan op een weiland van den heer Boozendaal, gele gen tusschen Giessen-Nieuwkerk en Schel luinen. De bemanning, bestaande uit de adspirant-luitenant-vliegers Van Oorschot en Van Scherpenzeel, bleef ongedeerd. De oorzaak van de noodlanding was een de fect aan den radiateur. De beide inzitten den vervoegden zich bij den burgemeester, bij wien zij den nacht hebben doorge bracht De nieuwe spelling. Haastrecht. B. en W. hebben op de o. 1. school de nieuw© spelling ingevoerd. Laag sterftecijfer. Benschop. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat gedurende 4 maan den in deze gemeente geen sterfgevallen hebben plaats gehad. Blijkens den regenmeter op huize Wilhelmina's Hof alhier bedroeg do neer slag over de maand September 54.3 m.M. 4 Met pensioen. Meerkerk. Van den pensioenraad is be richt ingekomen, dat de heer J. Not ting, hoofd der bijz. school, in verband met de medische adviezen ongeschikt verklaard is voor de verdere waarneming zijner be-! trekking. De heer N. heeft ruim 40 dienst jaren bij "het L. 0. en heeft dus recht op, vol pensioen. Op wachtgeld. Meerkerk. Aan mej. A. A. Sommor is tegen 1 Januari eervol ontslag verleend uit haar betrekking als onderwijzeres aan de bijz. school. Zij komt op wachtgeld, wegens vermindering van het aantal leer-f lingen dier school. De voormalige ambtswoning van het hoofd der openb. school is voor den tijd van 2 jaar .verhuurd aan een opzichter van de waterleiding. i De 15-jarige A. van Bruggen is by een aanrijding met zijn fiets zoodanig ge- Vallen, dat hij zijn pols brak. Sliedrecht Zondag terrein Sliedrecbt, aanvang 2 uur: Sliedrecht I—D.O.S B. I; Sliedrecht 3—Merweboys 2, aanvang 11 uur- Sliedrecht 2D.F.C. 3, terrein' D.F. G., aanvang 10 uur; Sliedrecht 4O.S.S. 2 terrein Oranjelaan, aanvang 9 uur. A.s. Zaterdag, terrein Sliedrecht, afdee* ling junioren: Sliedrecht junioren a— O. D.S. junioren b, 3—4.10; Sliedrecht junio ren b—Geluksvogels, 4.15—6.25. Aanrijding. Reeuwijk. Bij het in snelle vaart doo* rijden tijdens het afgeven van het tol- briefje aan den Oud-Reeuwijkschen tol, reed de bestuurder van een personenauto uit Bodegraven tegen een paal van de brug. De naast hem zittende passagier vloog met het hoofd door de voorruit, waardoor hij een hevige bloedneus opliep. Het spatbord van de auto werd vernield, waarbij de gehqele motor omhoog »verd gedrukt. De eigenaar van het voertyig, d© heer P. J. v .d. Meer uit Boskoop, van. wien de auto gehuurd was, heeft de wa gen naar zijn garage gesleept. Weithaven 3 - Gouda geeft advies in alle Notaris- Advocaat- en Deurwaarderszaken, Belastingen, Crisis-Pachtwet, Beta lingsconflicten, Opmaken van Con tracten, Bezwaarschriften en Requesten, Landbouwboekhouding alles tegen laag tarief. Kantooruren van 9—9 uur. 14 maten - Inmaakpotten, 5 maten» BAZAR „DE POTTEMAN" Eind Gorcum. Reclame van deze week: Gelakt Beuken-Closethanger met ingel. Spiegel en dikke rol 27 cent Prima werk lage prijzen

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 6