SCH00NH0VEN5CHE COURANT Plaatselijk nieuws De „fouten” der varkenscentrale. TWAALF bladzijden No. 6413 66e JAARGANB. MAANDAG 8 OCTOBER 1934 Telof. 80. Tol.-Adroa: Vannooten. Postrekening 13703. K. ge- P 10- •D. ■oef plaats, t.w, alleen aan- i_ J_4l_« H'i mu. «e pruyn j/a; v. a. I 30 3/4 p. Jongens 2e groep: 1. P. Je en het begrooting 81113.99 en alzoo een nadeelig gedeelte baan af NIEUWSBLADVDORZUIDHOLLANDENUTRECHT S. 4. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN. HAVEN 25 voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van 1 Gulden bij verlies Gulden bij verlies van IVU van een duin». Uv een anderen vinger. ABONNÉ’S, die zich aan onze adminiztratle opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgeatelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd 2000Ouldvb k?hledtu',1*nge 600 Qu,(!jd300 Guldjn 200 Gulden bij verliee Ad ver ten tien: 1-0i elke regel meer plaatsing holvon ten tién worden gn plaatst in „Do Gor regel* flJO; 0.20 j derde prijs. Adver- "•ratis ge- orcumer", IJioluh. Ammerstol. Het i| het bestuur der ijs club „Vooruitgang gelukt, op voordeeljge wijze de ijsbaan te verbreeden. Aan par ticulieren werd de- gelegenheid gebeden, om tegen een geringe prijs een van het pad. loopende langs de graven, met het gevolg, dat thans over de geheele lengte het pad met pl.m. 2 M versmald, hetgeen ten goede is gekomen aan de breedte van de baan. De ijsliefheb- bers zullen zeer zeker met genoegen hier van nota nemen. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag- Prijs bij vooruitbeta ling! voor Schoonhoven per 8 maanden 1.85: p. post r 1.60. Met verzekering 15 tents meer. voor twee jaar ontheffing worden vrpagd voor het onderwijzen in vak j. op de lagere school. Aangeboden werd de begrooting diepst 1935, benevens de begrooting van gem. electr. bedrijf. De gem. sluit aan inkomsten met f uitgaven f 83113.99, saldo van f 2000 De begrooting van het GE B. geeft voor de eerste maal een winstcijfer aan en wel van f 40. Een speelhol. Amelde. Zondagmorgen deed de man- denfabrikant C. van Gent een inval in de werkplaats van zijp mandenmakers aan den Den» 'en Dam. waar den laatsten tijd een groef) jongens en ook ouderen zich vermaakten met kaarten. Njet minder dan dertien van die herren werden uit bat oude kerkgebouw der Gereformeerde Ge meente verwiiderd. Het rapport van de commissie, die on derzoek heeft gedaan naar de handelingen van de varkenscentrale zal velen, evenals ons, deerlijk zijn tegengevallen. Het is geen vleesch en het is geen visch. De vele belangstellenden in dpze aangelegenheid hadden verwacht dat natuurlijk eou van beiden zou zijn geschied: dat namelijk de commissie verklaard had, het is alles in de beste orde, er is niets verkeerds of on rechtmatigs gebeurd en alle betrokkenen zijn gebleken onaantastbaar eerlijke men- gchon te zijn of in het andere geval: er is fraude gepleegd, er zijn onbehoorlijke handelingen voorgevallen, men heeft zich ten koste van anderen verrijkt, het eigen belang is gegaan boven het belang van het algemeen. Het rapport van deze commissie doet het een noch het ander. Het spreekt een lief en vriendelijk oordeel uit over de han delingen van de varkenscentrale, maar te gelijk voegt het er bij, dat er fouten zijn begaan, die nogal van ernstigen aard wa ren. Van fraude of corruptie is geen spra ke geweest, zegt het rapport, maar het constateert ook dat de baeonfabrlkanten eigenlijk met zichzelf contracteerden, daar zoowel de directeur fils de meeste bestuurs leden van de varkenscentrale bij de bacon- industrie betrokken waren. Het schijnt die commissie nooit ter oore te zijn gekomen, dat juist de groote erger nis en de oorzaak van veel wantrouwen was dat de directie der varkenscentrale ba- con-fabrikanten waren, dat daarom de varkenshouders, die zich gedupeerd ge voelden, do directie verweten dat alle maat regelen genomen werden in het belang van de baconhandel. Het contract dat. zooals het rapport ver meldt. de sporen droeg van te zijn opge maakt door baeonfabrlkanten, is ook voor- deellg gebleken voor die hoeren, die alle ruimschoots vertegenwoordigd waren in het bestuur van do varkenscentrale. Terwijl dus de kleine varkenshouders te kampen hadden met de grootste moeilijk heden. kosten verliezen en schade, was dat bestuur van de centrale zeker van een winst van 5 over hun kapitaal, van hun afschrijvingen, die voor de gebouwen ook nog te hoog berekend waren, van de af schrijvingen voor de terreinen, die de com missie toch eigenlijk onnoodig vond en dat bestuur van bacon-fahrlkanton kreeg bovendien vergoed rente van vreemd geld, salaris en loon van vast personeel en be reid Ingskosten. Oranjevereniging. Alblasserdam. Vrijdag hield do oranje- vereen. „Wilhelmina” haar jaarvergade ring. De voorzitter bedankte in zijn ope ningswoord dén burgemeester voor zijn medewerking en in het bijzonder don heer J. Smit, dit dit jaar weer geheel belang loos zijn terrein met de verlichting ten dienste stelde aan de vereepiging, om daarop het oranjefeest te vieren. Voorts bracht de voorzitter aan laatst genoemde dank voor de toezegging, dat ook in de toekomst weer bij hem kan wor den aangeklc >t en op zijn medewerking gerekend mag worden. Do secretaris deelde mede, dat het le dental gelijk is gebleven. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo was van f 6O.HV1 en dat aan vermakelijkheidsbelasting was betaald f 91 42. Tot leden der commissie tot het nazien van boeken en bescheiden van den pen ningmeester werden gekozen do hoeren T de Groot. H. van Olderen en J. M. Kuü- pers. Als bestuur werden horkozon hoeren M. G. Kortleve, Q. Upopdor Chr. Streefkerk. Dameskoor. Alblasserdam. Er is hier een dameskoor opgericht opder de naam van Crescendo, en met aanvankelijk 18 leden. Tot direc- tuer werd benoemd de heer W. Verheij. i— Het zoontje van den heer G- Fors geraakte zoodanig onder een rijwiel, dat het zijn heen brak. Na voorloopig verbon den te zijn, werd de jongen overgebraoht naar het -Jekenhuis te Dordrecht. Goudriatn. De gemeenterekeniug over het dienstjaar 1933 is van Ged. Slaton vaetgeeteld terug ontvangen. Damwei afgaslolen. Lopik. In verband met het loggen van de buizen voor de waterleiding zalWoen* dag de Damweg yan Polsbroek tot Lonifc voor het verkeer in beide richtingen zijn afgesloten. Gemeenteraad. Ammerstol, De raad benoemde mot al gemeen stemmen in zijn vergadering van Zaterdag tot hoofd der openbare lagere school den hoer D. W. G. Verkerk, hoofd eener school to Zuilichem. Overeenkomstig het verlangen van be langhebbenden besloot de raad ton aan- pien van de verruiming van de winkelslui- H®gswet. Aan G«d. Staten zal andermaal WAARSCHUWING. Gewaarschuwd wordt tegen het optreden van Fredejik Lute Heineman, wonende Koningstraat 46 to Amsterdam. Heineman die reeds jaron zonder beroep is, noemt zich evangelist en werkt voor eigen reke ning met evangelische blaadjes, onder den naam van „Noderlandpohe Slraatevangeli- aatie”. Een organisatie van d en naam beslaat’echter niet en met de ingezamelde gelden voorzag hij in zijn eigen onder houd. Thans zamelt hij in landelijke ge meenten gelden in „voor den aankoop van een zendingsauto met orgel", welk geld hij echter geheel ten eigen bate heeft aan gewend. De kwitantie die hij daarvoor af geeft teekent hij als directeur en een ze kere Belgravan als administrateur. Ontwikkelingscursus. Ammerstol. Evenals verleden jaar zal in het gebouw bjj voldoende deelneming, onder leiding van ds. Hugenholtz een ont wikkelingscursus voor werkloozen wor de» gegeven. Schoolspaarbank. Ammerstol. De commissarissen van toe zicht hebben Ier voorziening in de vacatu re welke ontstaan is door het vertrek van den heer Eelkema. tot directeur van de schoolspaarbank benoemd den heer Hueting. De Dageraad. Slledrecht. Vrijdagavond 7 uur hield de afd. Sliedrecht van „De Dageraad” een openbare avond in de zaal „Thalia”, waar voor was uitgenoodigd de heer Van Os uit Rotterdam. Na een kort openingswoord door den voorzitter, den hoer Mijnster, verkreeg de heer Van Os het woord, die sprak over zijn bevindingen in Rusland. Spreker schetste de toestanden daar niet zoo roos kleurig, vooral de krotwoningen moesten het erg ontgelden. Daarna werd de gees telijke gemeenschap onder de loupe geno men. In de pauze was er gelegenheid tot het bezichtigen van een aantal boeken, waarin foto's waren opgenomen uit het le ven in Rusland. Drie personen maakten van de gelegenheid tot vragen stellen ge bruik, welke de heer v. Oa afdoend* be antwoordde. Balavond per radio. Sliedrecht. Donderdagavond is in do zaal „Thalia” een balavond gehouden on der leiding van den heer G. de Maagd uit Gorinchem, met medewerking van „The Famous Lille Band” aldaar. De zaal was matig bezet. De 8 man sterke hand gaf keuf ge dansmuziek ten beste en dat deze in den smaak viel, bleek wel uit het voort durend applaus. Onbekend was echter, dat deze avond via de Sliedrechtsche Radio- distribulie werd uitgezonden, Ongetwijfeld zulle» vele ingezetene», die dezen avond op het derde station hadden afgeatemd, wel vreemd hebben gekeken, dat men stemmen uit eigen gemeept* hoorde. Het Jigt in de bedoeLrig va» do directie van „Thalia", mits machtiging verleend wordt, een eigen lijn naar het dlstributieatalion te late» aanloggen, tene'nde deze» winter meer uitzendingen uit „Thalia” aan de Sliedrechtgche luistervinken te geven. De werkloosheid. Slledrecht, Bij de gem. arbeidsbeurs waren de vorige week ingeschreven 1255 werkzoekenden. Nadien werden opnieuw ingeschreven 51 werkzoekende» en 22 personen werden afgevoerd, zoodat thans ngesch reven staan 1284 personen, „SpArto". Streefkerk. Zaterdag heeft de gymnas tiekvereniging „Sparta" in de zaal van oafé Stuurman, wedstrijden gehouden voor de meisjes en jongens. Hiervoor waren een aantal prijzen en troostprijzen be schikbaar. van half v er tot half zes werk ten de kleinste jongens en meisjes en des avonds de grootste. De prijuitteiking had plaats om half negen- Daarna lieten de heeren-turnera en de moisjes-turnsters eenige brug- en rekoefeninge» en ring- zwaa en volgen. De uitslag van de wedstrijden was -als volgt; Meisjes le groep: 1, S, van Dam, 40 punten; 2, A. Hilgeman, 451/* p.; 3, J. de Jong 44 3/4 p.; 4. B. Groenendijk 41 p.; 5. N. Westerweel, 401/4 P- Meisjes 2e groep: 1. B. Groenendijk 431/4 p.; 2, D, de Jong, 411/4 p.; 3. A. Roelink 30 1/2 p.; 4. A. Westerweel 36 V» p.; 5. L, Schip pers 36 p. Jongste 1ste groep: 1. M. de Rruyn 64 3/4 p.; 2. R. de Jong 62 p.; 3. A. Hilgeman 56 p.; 4. Jö. Ooms, 551/4 p.: 5, W Meerkerk 53 3/4 p.j 6. W. Loo ien de Jong 51 8/4 p.; 7 A. Verhey SO‘/s p.; 8. Go. de Bruyn 46 1/4; 0. A. de Lange 4,50,4 2- e.1. F. v. Aart- rijk 421/4 p.. 2. H. Roelink 401/2 p.j 8. P. Honger* 40 1/4 p.; 4 G. Meerkerk 35 1 4 p.; 5. R. de Bruyn 33 p.; 6. A. Slot boom 32’/» p.: 7. D Ouwerkepk 32 1/4 p.; 8. A Groenendijk 98'/tp.; 9 van der Wal 04X p.j 10 F, van der Wal 23 p. De minister van defensie heeft aan B. Burggraaf voor een jaar uitstel van den d'enatplieht verleend wegens kostwin nerschap. IJéSELSTEIN, Woensdag 10 October, s avonds 6 30 uur, hoopt in de kerk aan do Walkado op te treden Ds. J. Vijven- herg, van Rhenen. Gflvondeiv een broche met foto. In. licht ngen bij de politie. Gemeenteraad. Arkel. De gemeenteraad kwam Vrijdag avond jn openbare vergadering bijeen Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer F J Folkorts, burgemeester^ De notulen werden voorgelegen en onveranderd vast- gpateld en eenige ingekomen stukken en mededelingen weiden voor kennisgoving aangenomen De verruiming der verkoopgelegenheid op Zondag werd toegestaan aan de fa Goes en wel voor vier achtereenvol gende uren. Een voorstel om f 100 be schikbaar te stellen voor een op te rich ten ziekenfond* werd na zeer lange dis cussie aangenomen met 5 tegen 2 stem men (tegen die der S.D.A P.). Voorts werd f 150 beschikbaar gesteld voor de opneming van een achterlijk kind in do J. F. Heijestichting te Oosterbeek en werd dientengevolge de gomeente-be- gTooting 1934 gewijzigd. Wogen* vermin dering van het aantal leerlingen der o.l.g. wordt aan mej. 0. Verheul, onderwijzeres aan die arhool, per 1 Januari 1935 eervol onlslag verleend, hetgeen weth. v. Ijzeren «peet, omdat het bier een heèl goede leer kracht betrof. Bij de rondvraag bracht de heer Van Lent den voorzitter dank voor het tot stand komen van de verlaagde huren der woningen in de Folkertstraat. Verder werd gesproken over eventueele kolentoeslag dezen winter, waarna een zeer lange discussie volgde over de vraag of ee» langdurige werkloozo ook als te genprestatie grafie voor de gemeenschap iets moet doen. De leden der S.D.AP- meenden van niet *n vroegen voor enkels uren arbeid bij den laatste» brand 39 cent per »nr. De voorzitter was van meening, dat me» wel een» zedelijk verplicht is, een kleine tegenprestatie te leveren. Bij een stemming over de vraag of het gevraagde uurloon zou worden gegeven, werd afwijzend be schikt mot 3 at. voor, 4 tegen en 1 blanco. Wielrijden. Arkel. Zondag hielden 25 leden van ver schillende wielerclubs een betrouwbaar- heidsrit op den Rljksstraatweg, met ale startplaats „Botondak". Kort na den start vielen verschillende renners reeds over el kaar heen en moesten vijf d0» rit staken, terwijl een paar zien onder heelkundige behandeling moesten stellen. De rit van 38 K M. werd gemaakt in 55 min. 11 seo. door G. G. Westerhout van Usselatein. No. 2 wag A. de Swart, Gorin»fee*ar met een half wiel achterstand; 3, A, de Kor- ver, Utrecht, 4. G. van Bruggen, Gorin- elieip; 5. Sweserijn, van Jutphaas; 6 J- Bos, Gsseiendam; 7. Ekhard, Gorinohem; 8 Vermeulen, Leerdam; 9 De Goei, Go- rinebem, 10 Zijderveld, IJsselstei», II Weldam, Utrecht, 12 van Dorst, Gorin chem. Arkel. Doordat Zaterdagmiddag een auto in hot Kerkeihde van den Rijks- straatweg den Onderweg opreed en een achterop rijdende auto het toeken van richting versluiering niet had opgemerkt, moest laatstgenoemde auto te sterk rem men, waardoor een in de auto zittende da me, die een kindje in haar armen had, door de voorruit schoot. Wonder boven wonder liep dit ongeluk met een zeer lich te verwonding aan het hoofd van het kind af. D«* afdoeling Arkel dor V.A.R.A. heeft Zaterdag een feestavond gehouden in de zaal van oafó Van Alaurik. De zaal was aardig gevuld. De heer 't Lam sprak een openingswoord, waarin uitkwam dat deze avond was belegd om sympathie te wekken bij de menscLen die nog geen lid waren. Het programma werd geopend met het zingen van de „Internationale”, begeleid door accordéon va» den heer Van Asselt. Vervolgens droeg de hoer De Waal anti militaristische schetsen voor. De heere» Mol en Tuinenburg brachten humoristi sche en andere liederen ten gehoore en de he^r Monso uit Utrecht, sprak een propa gandistisch woord. Qnqilukkiga flitstooht, Ameidz. Het lOjarig zoontje van schip per N. Westerhout zo» Zaterdagmiddag op de Prinsegracht zijn kameraadjes een* laten zien dat hij al fietsen kon zonder het «tuur vast te houden, hetgeen echter voor het ventje een zeer slechten aflgop had. Hij maakte oen slinger en ging mat fiets e» al de gracht in, welke juist zon der water was. Aria kwam met zijn rech- ter dijbeen in een stuk glas terecht, waar door dr. Donker de groote wonde met ven krammen hoeft moeten hechten. Geen Zondagsjager». Amiidl. Bij de Zaterdag gehouden drijf jacht hebben drie schutters acht ha zen, 2 fazanten, 1 patrijs en een houtsnip neergelegd. Kraemverpliglng, Moercapelle Voor het te ’s-Gravenlmge gehouden examen ter verkrijginR van het diploma kraamverpleging is geslaagd onze plaatsgepoote, mej. G, M. Tobi, hoofdver pleegster aan het sanatorium „Zonneglo ren” te Soest. Nieuw-Lekkerland. Rijks- en gemeente politie hebben ;n overleg met den keuring* veearts proces-verbaal opgomaakt tegen B. N., wegens bet frauduleus slachten van een varke». N. had ge$n aangifte ter ge- pieente-secyetarle gedaan van huisslach- ting en had ook geen vrijstelling van de gewestelijke varkenscentrale. Hot geslach te varken is in beslag genomen. De heer A. A. Wijnands te Monster heeft zijn benoeming tot gemeenteveld wachter aangenomen en zal 15 October in functie trede». Afscheid, Nieuw-Lekkerland. Vrijdag heeft de heer W. van Essen, benoemd tot ontvanger te Zelhem, afscheid genomen va» het socre- lariepersoneel en de politie. De burge meester sprak hem op hartelijke wijze toe, dankte hem voor hetgeen hij voor de ge meente heeft gedaan en bood hem als aan denken een city-bag aan. De heer Van Essen dankte voor dit blijk van waardee- ring. Vrijdagmiddag werd een vierjarig meisje van J. den 0.. dat den weg dwars overstak, door een vrachtauto, afkomstig uit Ameide, aangereden. Het kind kreeg een lichte hersenschudding en inwendige kwetsuren. Dr. A. van Waasbergêh heeft geneeskund ge hulp verleend. Den chauf feur treft geen schuld. Onder leiding van den burgemeester had Vrijdagavond aan het einde van de Dorpslaan een nachtelijke oefening plaats met de brandspu’t no. 1. Daarna had een z.g. „droge" prot' ‘7. sluiting va» de slangen op de waterlei- dlpg. De proeven slaagden zeer goed. In korten tijd verkreeg men in bpide gevalle» het gewenschte resultaat. Ouderkerk a.d. Ussel. Aan de firma’s e» F. Goudriaan, timmerlieden en A. Oman, metselaar, is pa opderhandsche aanbesteding opgedragen de bouw van een arbeiderswoning nabij de bouwmanswo- ning van den landbouwer Van den Broek in de Molenplaats, voor rekening va» de erve» Hoogendijk va.n Gappellen. r— De stellage ten nehoeve van het zand storten pahij de Njeuwe Alg. Begraaf’ plaats, welke in werkverschaffing zal wor den vergroot, is thans geheel gereed. Het wachten is nu slechts op de annvoer van zand, dat door schippers uit da gemeente zal worden geleverd. De heer C. W. Dorters van Leeuwen slaagde voor het toelatingsexamen tot de Alg. Ned. Politje-vakBohooj |e Hilversum m De gemeente-veldwachter verbali seerde Zondag twee jongens die lawaai maakten bü de Geref, Kerk tijdens een godsdienstoefening. De in de Ned. Herv. Kerk en in het Wijkgehouw gehoude» eolleofe ten bate van de weduwen en weezen van wijlen de pre dikanten IJsonides en Honmap, oud-pre- dikanten fl0" Ned- Herv, Gem. heeft TUim f 54 opgehrac.ht Vast ataat, hoe ook het rapport zich in bochten wringt, dat de bacop-fabrikanten zijnde tevens het bestuur van de centrale, aan het bacon-contract flink <erdiend hebben en ook slaat vast dat daarentegen de andere varkonshandelaren aan dat con tract groote bedragen verloren hebben, dat zij hun bedrijf ten gronde hebben zien gaan en dat vele tot armoede zijn verval len. Toch spreekt het rapport het bestuur vrij. Het rapport geeft toe, dat de klacht dat belanghebbenden niet in het bestuur ver tegenwoordigd waren, ju’st is. Als men ook eons anderen varkenshouders In het bestuur had toegelalen, zegt het rapport, dan zou daarmee „het ontstaan van wan trouwen en ongegronde verdenking zijn tegengegaan". Het woord „ongegrond” lijkt ons bier een beetje overdreven. De commissie van onderzoek is ook van oordeel, dat «en voortvarend onderzoek van klachten eeo middel zou zijn geweest, om hot vertrouwen van de burgerij in de onkreukbaarheid der leiding te versterken- Zou de commissie inderdaad zoo onnoo- zel zijn, dat Z» nog spreekt van het „ver sterken van vertrouwen in de onkreukbaar heid der leiding” of houdt zü zich maar zoo? Dat vertrouwen kon niet versterkt worden omdat het geheel verdwenen was en vervangen was door een diep geworteld wantrouwen tegen het bestuur, bestaande uit tegenstanders, die de ingekomen klach ten niet voortvarend onderzochten. Het zijn alle „fouten" geweest, zegt de commissie. Dat de bestuursleden er rijk door worden en do anderen arm is, toe te schrijven aar» „fouten”. De droeve zaak, die zoo ontzaglijk veel kwaad heeft gesticht, i* mot dit rapport hopen we, plet ten einde. We vermoeden dat er in de Kamer nog wel iemand gevon den aal worden, die over dit onbegrijpelij ke rapport en hot daarin verdoezelde, in lichtingen zal vragen en hen die „fouten” gemaakt hebben ter verantwoording zal roepen. Maar ook al geschiedt dat, wat betee- kont het nog voor hen, d:e hun weinige be zit en hun bedrijfje verloren? Wat kan eo» bespreking in de Kamer goed maken aaji dat verlies van hun bezit en het nog veel grootspa verlies aan vertpouwe» en gO’ loof in de handelingen der overheid.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 1