Plaatselijk Nieuws Telegrammen Gemengd Nieuws, j Alleen voor Vrouwen Sportnieuws Plaatselijk Nieuws Nieuws in een paar Markttmrm MAANQAQ 8 OCTOBER 1934 DE NIEUWE „ONBEWAAKTE". Bescherming der bevolking gevraagd. BOSKOOP, 8 Oct. Bij de opening van den spoorwegGouda Alphen a.d. Rijn heeft de heer W. M. de Vos, voorzitter van de Middenstandsvereeniging alhier, aan den minister van waterstaat een telegram gezonden. w4arin met den meesten aan drang bescherming van de bevolking wordt gevraagd tegen den onbewaakten overweg op den druksten verkeersweg in de kom dezer gemeente. Het gemeentebestuur heeft op een des betreffend schrijven ten antwoord ontvan gen dat bij den overweg zal worden ge floten en vaart verminderd. VISSCHERSPECH. Auto te water. HOORN, 8 Oct. In den nacht van Za terdag op Zondag is hier een autobus te gen een boom gereden en in een sloot ge raakt. De bestuurder van de bus, waarin 22 hengelaars uit Amsterdam zaten, op weg naar Medemblik, is vermoedelijk den weg kwijt geraakt. Doordat de zijwand be zweek, raakten allen in de sloot en het ge lukte eenigen, die aan den kant konden komen, na veel moeite ook de anderen te redden. Zeven personen hadden lichte verwondingen, twee anderen waren er ern atiger aan toe, met wonden aan borst en hoofd. Beide zijn naar het ziekenhuis overgebracht. De bus is vrijwel geheel Vernield. DE BRAND OP DE „ATLANTIQUE" E«n verhoor van 200 arbeiders. BORDEAUX, 8 Oct. De rechter van in Btructie te St. Nazaire heeft thans op dracht gekregen om ongeveer 200 arbei ders, die hebben gewerkt aan het aandron gen der electrische installaties aan boord van de door brand vernielde mailboot „Atlantique" aan een verhoor te onder werpen, teneinde bij te dragen tot hot on derzoek, dat de rechter van instructie te Bordeaux naar dezen scheepsbrand in stelde. DE TOESTAND IN SPANJE. Gevechten In Catolonil. MADRID, 8 Oct. Te Gigon wordt nog fevochten; de opstandelingen hebben zich in de versterking Saneta Gatalina terug getrokken, welk fort door de kruiser „Li- bertat" onder vuur is genomen. De chef van de Catalaansche generaliteit heeft na zijn arrestatie verklaard, dat hij de volle dige vexafliSPordelijkheid op zich neemt voor attes wat in de generaliteit is ge schied. Ook de gearresteerde burgemees ter van Barcelona verklaart zich volledig verantwoordelijk voor alle gebeurtenissen op het stadhuis. De regeeringstroepen zijn tamelijk uitgerust. Als versterking zijn een compagnie infanterie, een compagnie van het vreemdelingenlegioen en een es kader vliegtuigen naar Barcelona gezon den. Vier torpedojagers liggen in de ha ven gereed. Meer oorlogsschepen zijn on derweg. Meer dan 500 arrestaties zijn te Barcelona verricht. PEST OP JAVA. BATAVIA. 8 Oct. Alhier zijn 2 perso nen aan de pest overleden. DE LINDBERGH-AFFAIRE. Hauptmann als moordenaar. NEW YORK, 8 Oct. De staat New Jer sey zal thans definitief het proces tegen Hauptmann, den vermoedelijken ontvoer der van het zoontje van Lindbergh, begin nen, op grond van de beschuldiging van moord, waarvoor de proc.-generaal het bewijs wil leveren. Lindbergh wordt he den gehoord. WEER STAKING OP CUBA. HAVANNA, 8 Oct. Het Cubaansche Vak verbond heeft een aljjfemeene 24-uursta- king afgekondigd, waardoor er Zondag een gespannen toestand {jeerschte. hoewel het in Havanna zelf kalm was. De staking zou gisteravond ingaan. Troepen zijn geconcentreerd in kazernes. SLUITING VAN KERKEN IN MEXICO. MEXICO, 8 Oct. In het officieele staats blad wordt wederom de sluiting van 58 kerken gepubliceerd. seerd, toen de sneltrein, die om 11.25 uur uit Gouda was vertrokken, in aantocht was. Een der motorrijders, de 35-jarige J. F. v. B. met op de duo zijn verloofde, de 28-jarige mej. W. S., beiden uit Hil versum, bemerkten niet, toen zij een weg wijzer raadpleegden, dat de sneltrein den overweg passeerde. Met volle vaart reed de motorrijder tegen den trein, met het gevolg, dat beiden 24 Meter werden mee gesleurd. De motorrijder werd zwaar ver minkt langs de spoorbaan gevonden en zijn verloofde eveneens zwaar verminkt in een langs de baan liggende sloot. Een dokter kon slechts bij beiden den dood constateeren. De lijken zijn per ziekenauto naar het lijkenhuisje vervoerd. Het motorrijwiel, dat zwaar beschadigd was, is eveneens naar Stompwijk gebracht. De machinist heeft klaarblijkelijk van het ongeval niet bemerkt, daar de trein is doorgereden. DE MOORDAANSLAG TE GOUDA. Slachtoffer overleden. Zaterdagavond is het slachtoffer van den Dinsdag op de Nieuwmarkt gepleeg- den moordaanslag, de 65-jarige rentenier C. Laurier, die door zijn huurder, in een vlaag van drift, met messteken werd ge wond, aan de gevolgen der verwondingen in de wijkverpleging overleden. De politig heeft het lijk in beslag genomen. HedA zou de sectie worden verricht. u ISAAC ISRAELS t W Overleden tengevolge van een aanrijding. Gisterochtend is in zijn woning aan de Koninginnegracht te 's-Gravenhage op 59-jarigen leeftijd overleden de bekende kunstschilder Isaac Israëls. De heer Israëls was Donderdagavond door een auto aangereden en gewond. Zijn toestand liet zich aanvankelijk niet ernstig aanzien en hij kon zich zelfs nog zonder hulp loopend naar huis begeven. Zater dagavond trad echter een verergering in zijn toestand in, tengevolge waarvan Zon dagochtend het einde kwam. Isaac Israëls was een zoon van den beroemden Nederlandsche schilder Jacob Israëls. Vele schilderijen van eerstgenoemde hebben in de Nederlandsche mtfsea een plaats gekregen. VREESELIJK ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Motorrijder en zijn ver loofde door sneltrein ge grepen. Beiden op slag gedood. Een vrij groot aantal motorrijders nam gisteren deel aan een door een Leidsche motorclub uitgeschreven puzzlewedstrijd. Reeds waren eenigen van hen den onbe waakten overweg te Stompwijk gepas- SCHOTSCHE EIEREN. 8 hardgekookte eieren, 200 gram kou de aardappelen, 75 gram geraspte kaas, frituurvet, 1 geklopt ei, zout, peper, pa neermeel. De aardappelen worden gemalen of gezeefd, daarna peper en zout bijge voegd. de geraspte kaas en zooveel van het ei, totdat we een zacht geheel ver krijgen, dat we gedurende eenige minu ten flink kloppen, daarna in drieën ver- deelen. De eieren worden dan gepeld, even door de bloem gerold en elk ei be dekt met een derde gedeelte van het aardappelmengsel, dat hen geheel en al moet omhullen, daarna eerst in geklopt ei gewenteld en vervolgens in paneer meel. Het pannetje met frituurvet hebben we opgezet en zoodra hier een blauwen damp afkomt, laten we de eieren hierin glijden en bakken totdat zij mooi licht bruin van kleur zijn. Koud of warm op dienen. KARNEMELKPUDDING. 3 vierde liter karnemelk, sap van 6 citroenen, 350 gram suiker, 12 blaadjes witte en 5 blaadjes roode gelatine, 1 d.L. kokend water. We zetten de gelatine in ruim koud water te weeken gedurende ongeveer 10 minuten en lossen de suiker op in de verwarmde, vooraf gezeefde citroensap. Twee citroenen worden vooraf gewas- schen en geraspt, waarna de geraspte schil door de karmnemelk wordt geroerd met de afgekoelde citroensap en suiker. De gelatine vordt uit het water ge haald en flink uitgeknepen, daarna op gelost in het kopje heet water en nadat het niet te warm meer is, eveneens door de karnemelk geroerd, die we laten staan totdat ze drillerig wordt. Af en toe roeren om te voorkomen, dat de ge latine zakt, daarna overgieten in een met koud water omgespoelden vorm. WENTELTEEFJES MET VRUCH TENSAUS. 12 sneedjes oud brood zonder korst, halve liter melk, 2 eieren, 50 gr. suiker, 2 theelepels kaneel, 1 fleschje vruchten saus. (beschr. zie onder dit recept). De eieren worden geklopt met suiker en kaneel, waarbij de melk gevoegd wordt In deze vloeistof dompelen we de sneedjes brood en stapelen ze op elkan der, zoodat het vocht er goed in kan trekken. In de koekepan smelten we boter of delf rite en bakken de sneed je» beido kanten lichtbruin, waarna wij ze op een langwarpige schotel leggen, liefst i*i liet midden iets hooger en het geheel overgieten we met de saus. Deéverkiezende kunnen wij, inplaats van saus, jam op de wentelteefjes doen, b.v. abrikozenjam. De saus kan ook gemaakt worden van 2'/t d L. sap en 1 d.L. i water, 50 gram suiker en 1 paplepel satfo. SOUFFLEE VAN RUNDVLEESCH. 400 gram overgehouden vleesch, 100 gram oud brood, 50 gram boter. 3 eieren, 1 ui, 1 eetlepel fijn gehakte peterselie, pe per, zout; noot, paneermeel. We hakken of malen het vleesch zeer fijn, evenals de ui en de peterselie, waar na we het brood weeken in water of wa fer en melk, goed uitknijpen en fijn krui- meden, daarna vleesch, brood, ui, peter selie, peper, zout, noot en de drie eier dooiers goed door elkander kneden; het laatst doen we er het stijfgeklopte eiwit bij, waarna de massa wordt overgebracht in een vuurvaste schotel, die vooraf is ingevet. Over den bovenkant strooien we paneermeel, leggen hierop de aan stukjes verdeelde boter, waarna we het schoteltje in den oven plaatsen, totdat zich een korst heeft gevormd en het geheel tevens rooi luchtig en gerezen is. Warm opdienenl WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Inktvlekken. Inktvlekken in tafelkleeden en karpet ten kan men het beste verwijderen met melk. Op de vlek wordt dadelijk melk ge goten. De inkt komt dan op de melk te drijven. We scheppen dan die met een le peltje eraf, doen er weer nieuwe melk op, scheppen ze er weer af, net zoo lang tot dat er geen inkt meer op het karpet of kleedje is. Met een spons en wat lauw water wordt de vlek nagewreven. Nieuwo stoffen. Om te weten, of gekleurd goed wasch- echt is, gebruike men een witte doek, welke met de punt in het water gedoopt is. Men wrijft hiermede op een stukje van het nieuwe goed heen en weer. Is de stof goed bestand tegen de wasch, dan zal de doek wit blijven, zoo niet, dan zal de kleur op het witte doek afgeven. Nieuwe schoenen. Nieuwe schoenen geven blaren aan de hielen. Om dit te voorkomen, neme men een stukje zeep, wrijft hiermede de hiel id en men zal er geen last meer van hebben. Flans! wasschan. Doe bij het wasscben van deze stof een handvol zout in het water, dat voorkomt het geel worden. Shantung behandelt men op de volgende wijze: Om haar mooi glanzend te houden wordt ze na een sop je van goede zachte zeep, opgespoeld in koud water, vermengd met een kopje melk. Aan den verkeerden kant wordt deze zijde gestreken. Gelakt, theeblJLn. Deze kan men weer mooi maken, door ze gofed in te wrijven met een zalfje van meel en olie (goede olie). Met een zachte, wollen lap wordt nageglansd. WENKEN VOOR ONZE WASCH. Stoffen, die gevoelige kleuren hebben, kan men heel goed in aardappelwater wasschen. Men verkrijgt dit aardappel water, indien men geschilde, ongekookte aardappelen met koud water begiet en het daarna door een doek zeaft. Dit wasch- middel is ook aan te bevelen voor kleuri ge garneersels. Is een witte vilthoed vuil geworden, dan bestrijkt men deze met een brei van magnesium en benzine, laat hem opdrogen en borstelt hem daarna flink af. Deze bewerking moet men nog eens her halen, indien de hoed nog niet goed schoon is. Natuurlijk mag deze reiniging niet in de buurt van een open vuur ge schieden, omdat benzine zeer vuurgevaar- lijk is. Zwart of donker fluweel wordt als nieuw, wanneer men het met petroleum behandelt, in de buitenlucht laat drogen en daarna luchtigjes afborstelt Het klee- dingstuk moet dan nog eenige dagen bui ten hangen, opdat de petroleumlucht ver vliegt. Wil men fluweel afborstelen, dan doopt men den borstel in zout. Dat ver wijdert het stof heel goed en maakt het fluweel glanzend. W. en voorts bestaat ook de mogelijkheid eeu kabel te leggen door den openbaren weg. De huurwaarde-aanslag voor de perso- neele belasting voor koffiehuizen werd verminderd met 1 derde, daar verminde ring op biljarts niet wordt toegestaan. Daarna kwam aan de orde een rapport omtrent' de prijzen in verschillende go- meenten, waaruit bleek, dat Alblasserdam een van de duurste gemeenten is, torwijl zij voor de werkloozenzorg geplaatst is in een klasse, die naar verhouding te laag is. B. en W. adviseeren den raad op grond hiervan den minister te verzoeken. Alblas serdam één klas hooger te brengen, waar door de mensehen 50 cent meer steun zou den krijgen. De raad besloot den minister te verzoeken de werkloozen een gulden meer te geven met een daarbij gelijkma tige stijging gezinshoofd en een audi ëntie aan te vragen voor het dag bestuur dezer gemeente, benevens een lid van den alg. en ehrist. besturenbond. 8waarvoor werden aangewezen de heeren" Smit en de Jager. Bij de rondvraag deelde de heer Ver meulen mede, te zullen bedanken als lid der commissie voor cursussen voor werk loozen, omdat was besloten, tot het ma ken van een muziektent, waartegen spï. principieele bezwaren had. Muziek sn bloemen. Amelde. Zaterdagavond gaf de christe lijke muziekvereniging onder leiding van den heer G. v. d. Ham van 8 tot 10 uur een concert in de muziektent op den Dam. Na afloop had weer de gebruikelijke ver loting plaats; de zeven bloemenmanden vielen als volgt ten deel: 1 Lena Vurens, 2 Teun Vermeij, 3 A. P. Streefkerk, 4 T. v. d. Ham, 5 Jas. Blokland, 6 Jac. de Lan ge. 7 Janna van Gent. Door e«n lier getroffen. Arkel. Vrijdagmorgen werd te Arkel een schippersknecht, wonende te Sliedrecht, aan wal gezet, welke op de Linge een he- vigen slag had gekregen van een lier, die hem juist onder het linkeroog trof. De getroffene is voorloopig op de zuivel fabriek „De Linge" verbonden en voor ver dere behandeling naar Gorinchem ver voerd. Gevonden: Een bruine koffer (ledig), en een ellemaajt. Inlichtingen op het ge meentehuis. Donderdagnacht trof de gemeente politie een zwerver, genaamd H. L. en ge- domicileerd te Zwolle, aan, die in staat van dronkenschap verkeerde door het drinken van spiritus. Hij werd opgesloten in het arrestantenlokaal. Nadat hij zijn roes had uitgeslapen en proces-verbaal was opgemaakt, is hij de volgende morgen weer in vrijheid gesteld. Raadsbesluiten. Alblasserdam. Dinsdag kwam de ge meenteraad' bijeen. Bij de ingekomen stuk ken was een ontslagaanvrage van A. M. Willemstein als schoolschoonmaakster van school 2, welk ontslag eervol werd "erleend. Veider kwam ter sprake de radio cen- Ira'e Het bestuur der bouwvereeniging ,Ons Belang" weigert om principieele re- lenen toestemming om de leiding hier voor te leggen op haar eigendom. De heer Smit vroeg nu of B. en W. hier niets aan kinnen doen, opdat de menschen zich kunnen aansluiten hij de centrale. De voorzitter achtte het beste, dat de ondernemer zich zou wenden tot B. en 5 Groot-Ammers. De uitslag der voetbal wedstrijden van Zondag is als volgt: Groot-Ammers I speelde op het sport terrein een competitiewedstrijd tegen Lek- kerkerk 2, Groot-Ammers won met 72. Groot-Ammers 2 speelde voor de com petitie tegen Lekkerkerk 3 op het terrein van laatstgenoemde club. Groot-Ammers verloor met 32. Meerkerk. Zondag speelde M.V.V I een thuiswedstrijd voor de 2e klasse BVB. te gen Beesd I. In een spannenden wedstrijd waarin M.V.V. met de rust met 30 ach terstond, is zij er in geslaagd een 5—3 ze ge te behalen. De M.V.V.-reserve's waren in Gellicum, waar zij tegen de club van dien naam I speelden, niet zoo gelukkig. Met de rust hadden zij een 21 voorsprong. Doch toen de scheidsrechter het einde aankon digde, had M V.V. II met 52 verloren. Nieuw-Lekkerland. Zaterdag speelde op het terrein alhier eerst Excelsior III tegen Zwervers III van Kinderdijk. Uitslag 6—1. Daarna speelde Excelcior II tegen H.V.V. II van Hendrik Ido Ambacht. Uit slag 6—1. WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen van 8 October. NORTH De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigan dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Meëst zwakke veranderlijke wind; afne mende bewolking; weinig of geen Tegen; kouder des nachts; overdag iets warmer. Waterstand: Schoonhoven hoog water 5.45 iiur, 1.13 M Vreeswijk hoog water 7.uur, 1.30 M. Keulenstand 1^— M., val 0.04 M. Maastricht 6 Oct. 4041 M., was 0.01 M. Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 60 graden Fahrenheit. ©16.40. Eerste Kwartier Maandag 15 Maandag 8 October: Op 6.06, onder, October. Door een geweldige ontploffing in de groote Engene dynamietfabriek op 30 K.M. afstand van Oslo (Noorw.) zijn vier personen gedood. Uit Kempen in Beieren wordt gemeld dat de temperatuur daar Vrijdag tot 50 gr. C. is gedaald. Donderdag heerschte er nog zomersche warmte. In de bergen is tot 1600 M. zelfs sneeuw gevallen. In Polen zijn vier diféeteuren van de electriciteitswerken te Warschau tot hoo gte boeten veroordeeld en bovendien een van hen tot twee maanden gevangenis straf. De directeuren hebben van 1927 tot 1933 een bedrag van 120.000 zloty weten te verduisteren. Nabij Setubal (Portugal) is een vis- sehersboot vergaan Van de opvarenden zijn er vijf verdronken. Een jonge arbeider, die op den V»- dem van een put te Wankendorf in Duitschland werkzaamheden verrichtte, raakte bewusteloos. Een kameraad geraak te eveneens onder den invloed van bron- gassen en kwam evenmin weer boven Men heeft beiden naar boven gebracht, maar het leven was reeds geweken. Duikers die in de Oost-rivier, bij New York werken, meenen er in te zijn geslaagd, de plaats te vinden, waar het wrak ligt van het Britsche schip Hussar, dat in 1780 was gezonken met 600.000.000 aan boord. Zaterdagavond speelde N.F.C. I op eigen terrein tegen D.J.S. 2 van Gorcum voor de nederlaagwedstriiden uitgeschreven door N.jrp. De e'ndstand was 54 n 't voordeel van N.F.C. Sliedrecht. De uitslagen van de giste ren gespeelde voetbalwedstrijden zijn als volgt: Sliedrecht 1—D.O.S.B. 1 4-0. Sliedrecht 2—D.F.C. 3 7—6. Sliedrecht 3—Merweboys 2 40. Sliedrecht Jun. aO.D.S. jun. b 20. Sliedrecht jun. b-Ueluksvogels jun 7—1 Te Enschede is gistermiddag liet 2 jarige dochtertje van den heer Koning in een onbewaakt oogenblik in een keuken- putje geraakt en daarin gestikt. De collecte voor het Haagsche crisis comité heeft ruim f 33.000 opgebracht te gen het vorig jaar f 12.000. GOHINCHEM, 8 Oct. Veemarkt Tan he den. Aangevoerd 281 runderen, 4 nuchte- re kalveren, 1 varken, 345 biggen, 293 overloopers. Prijzen: zware kalfkoeien f 160220. melkkoeien f 130—190, kalfvaarzen f 120 180. guiste vaarzen f 80120, pinken f 70—110, stieren f 60—120, graskalveren f 15—30, nuchtere fokkalveren f 8—12, dito export f 3—5, drachtige varkens f 35 >—60, natte zeugen f 2035, overloopers f 12—20, biggen f 8—12. Handel matig en varkens flauw. ROTTERDAM, 8 Oct. Veemarkt. Aan voer in totaal 2353 stuks, waarvan 446 vette runderen. 327 vette kalveren, 5194 schapen en lammeren, 975 varkens, 11 nuchtere kalveren. Prijzen per KG.: Vette koeien lo kwal. 5658. 2e kwal 40-50, 3e kwal. 35—38 cent; vette ossen le kwal. 50-54, 2e kwal. 45—47, 3e kwal. 40 cent; vette kalveren le kwal. 65—75, 2e kwal 5O-60, 3e kwal. 40 —45 cent, varkens (levend gewicht) le kwal. 29—30, 2e kwal. 27—28, 3e kwal. 25 —26 cent; schapen le kwal. 39. 2o kwal. 34, 3e kwal. 31 cent; lammeren le kwal 38, 2e kwal 35, 3e kwal. 3 Ocent; lamme ren f 10—11 per stuk. Overzicht: Vette koeien en ossen aanvoel mindèr, handel kalm, prijzen lager; vette kalveren aanvoer ru'mer, handel flauw, prijzen lager; schapen en lammeren aan voer korter, handel kalm, prijzen als vo rige week; va-kens aanvoer grooter, han- lel lui, prijzen iets lager. ROTTERDAM, 8 Oct, Aardappelen Brielsehet eigenheimers f 4-^4.30, Zeeuw I scho blauwe en bonte f 2.903.30 Zeeuw sche eigenhe'mers f 2.803, Zeeuwse'1' I blauwe eigenheimers f 2.903, Geldérschi i drielingen f 2.102 50; Zandnvlappe- I len 7 cent per K.G. Met redelijken aan voer, kalme vraag. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant MAANDAG 8 OCTOBER 1934 DE SPOORLIJN GOUDAALPHEN AAN DEN RIJN. ZATERDAG OFFICIEEL GEOPEND. Plechtgheid te Boskoop. Boskoop. De spoorlijn Gouda-Waddinx- veen-Boskoop-Alphen a. d. Rijn is Zater dag op officieele wijze geopend. Op uit- noodiging van een comité onder voorzit terschap van den burgemeester van Gou da, den heer E. G. Gaarlandt, heeft een 200-tal genoodigden zich met een door de Nederlandsche Spoorwegen daarvoor be schikbaar gestelden trein te 1 uur 45 naar Boskoop begeven, nadat eerst te Waddinx- veen en te Alphen aan den Rijn de plaat selijke autoriteiten waren opgenomen. Zoowel te Waddinxveen als te Boskoop was de aankomst van den officieelen trein tot een feestelijkheid gemaakt. Van den trein zelf was fle locomotief met bloemen en groen versierd en het zelfde was gebeurd met de stations. Voor al te Boskoop was hieraan zeer veel zorg besteed. Langs den weg naar het station hingen guirlandes en waren bloemen aan gebracht. Daar boven staken de vlaggen uit. Toen de trein te Boskoop aankwam, werden de genoodigden door het plaatse lijk muziekkorps met het volkslied begroet, Het groote gezelschap werd ontvangen in de goederenloods, welke, alvorens haar hestemming te krijgen, tot ontvangstlokaal was ingericht en feestelijk versierd. De m'nister van waterstaat was door ambtsbezigheden verhinderd de lijn te ope nen; in zijn plaats was de administrateur chef van de afdeeling Vervoer en Spoor wegen, de heer Silvergieter Hoogstadt, aanwezig. Ook de directeur-generaal der Nederlandsche Spoorwegen kon niet te genwoordig zijn. Uit naam van den minister heeft de heer Silvergieter Hoogstadt met een korte rede den spoorweg Gouda—Alphen ge opend verklaard. Daarna spraken de burgemeester van Waddinxveen, de heer P. A. Troost, ver volgens de burgemeester van Alphen aan den Rijn, de heer P. A. Colijn, de voorzit ter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Gouda en omstreken, de heer H. A. Schreuder Sr., de voorzitter van d'e voor Rijnland, de heer D. ten Cate Brou wer en tenslotte de burgemeester van Bos koop, mr. P. E. Verkerk. Alvorens de officieele bijeenkomst werd gesloten, heeft de voorzitter van de Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer te Gouda, de heer G. J. J. Pot, mede namens de Middenstandscentrale voor Gouda en omstreken, aan de vertegenwoordigers van den minister en van den directeur-gene raal der Spoorwegen, alsook aan de bur gemeesters der vier gemeenten een voor deze gelegenheid speciaal vervaardigd ge denkbord aangeboden, waarop het feit van de opening van de lijn is vastgelegd. Nadat de thee was gebruikt, werd de terugreis naar Gouda aanvaard. Daarna werd ©en plezierreisje voor de schoolknderen gemaakt van Gouda naar Alphen aan den-Rijn en terug. Onder lei ding van het onderwijzend personeel na men de scholieren in de rijtuigen plaats en het reisje verschafte hen veel pleizier. Alblasserdam. Rij de aanbesteding voor het bouwen van een keuken aan het woon huis van den heer 13. Kool, onder toezicht van den architect M. G. Stans, waren laagste inschrijvers d^ Gebr. Stam voor f 717. Hierop volgden de heeren Rietveld en Borsje f 870 en de heer G. van Helden f 920. De politie heeft de laatste tijden ver schillende processen verbaal opgemaakt tegen steuntrekkenden, wegens het ver zwijgen van inkomsten. De heer A. de J. deed aangifte, dat van hem ongeveer f 10 ontvreemd was, elk geld zich bevond in de smederij. In het gemeenelandshuis had de irlijksche verpachting van het rietge- s in den hoogen boezem van het water- 'lap „De Overwaard" plaats. Perceel 1 werd gepacht door Joh. de •ng voor f 150 en perceel 2 door P- oenendijk voor f 270. De totale op- engst wtts thans f 420 en het vorige jaar f 200. De heer J. van der Hoogt Jzn. be haalde op den te Dordrecht gehouden kap perscursus het diploma heerenkappen en -knippen benevens het diploma scheren. Studieclub opgericht. Alblasserdam. Onder leiding van het bestuur der Staatk. Geref. Kiesvereni ging is opgericht een studieclub voor jon geren. Aanvankelijk gaven zich op 18 per- eonen. De heer J. Vermeulen Hzn. sprak i een inleidend woord en wees op het nut van een dergelijke studieclub. De vereeniging draagt den naam van „Calvijn". Als bestuursleden werden ge kozen de heeren J. Vermeulen Jzn., le voorz.; N. den Butter, 2e voorzitter; J. J- de Jager, secretaris; P. Verheij, penning meester en W. Oostendaal als adj. Fantasie-brand. Benschop. Naast de vrijw. brandweer vereniging, wier werkzaamheden zich over de geheele gemeente uitstrekken, is hier ook een verplichte brandweer, die tot haar gebied hoeft het gedeelte vanaf Pols- broekerdam tot aan wed. Schalij (Zuid zijde) en den heer W. Schouten (Noord zijde). Uit deze verplichte brandweer heeft zich een vrijwillige kern gevormd die nu en dan oefeningen houdt. Breekt er brand uit in het laatstge noemde gedeelte der gemeente, dan is het de bedoeling dat de vrijw. kern der ver plichte brandweer daar het eerst met de handspuit aanwezig is om het vuur te bestrijden. Komt dan later de vrijwillige brandweer, dan neemt die de werkzaam heden over, of beiden werken gezamen- verder. Teneinde nu een inzicht te verkrij gen hoe deze verdeeling der werkzaam heden in de practijk zal voldoen, heeft bij avond een oefening plaats gehad, waarbij de navolgende brand werd verondersteld: Om 7.25 nam. breekt brand uit in het perceel met rieten dak, bewoond door de heeren A. Versluis en P. A. Both. De vrij willige kern van de verplichte brandweer a.d Folsbroekerdam is om 7.35 aanwezig en weet met 1 straal den brand tot hot achterhuis te beperken. Door den krach- tigen Westenwind loopen evenwel de hof- slede, hooiberg en schuren, bewoond door den heer R. G. Verweij groot gevaar, om dat al deze gebouwen met riet gedekt zijn. Om 7.45 uur verschijnt do vrijw. brand weer (dorp) op het terrein van den brand en voorkomt met 4 stralen, resp. 2 v. d. autospuit en 2 v.d. motorspuit, dat de brand overslaat op de gebouwen van den heer Verweij. Toch vat het dak van een der schuren aan de wegzijde nog even vlam, wat echter terstond gebluscht kon worden door een 2e straal van de hand spuit en een concentreering van 3 stralen v.d. motorbrandspuit op het bedreigde punt. Deze oefening die een goed verloop had werd o m. bijgewoond door den burge meester en stond onder leiding van den commandant der vrijw. branweervereeni- ging, den hoer G. P. van Beusekom. Nai afloop vereepigden allen zich in de zaal van M. van Vliet, waarbij het woord werd gevoerd door den burgemeester en den heer C. P. van Beusekom, die wezen op het doel en nut van deze oefeningen, doch vooral den nadruk erop legden, dat aan het welslagen van deze werkzaamhe den een goede onderlinge verstandhou ding en discipline ten grondslag moet lig gen. Bergambacht. De heer A. Verdoold, winkelier, die zich beschikbaar had ge steld tot het in ontvangst nemen van oude rijwielbelastingplaatjes ten behoeve van de T.B.C-bestrijding, heeft 419 plaatjes en 6 K.G. zilverpapier opgezonden. Bij den correspondent der arbeidsbe middeling staan 42 werkzoekenden inge schreven tegen 32 bij de vorige opgave. De burgemeester heeft de eerstvol gende raadsvergadering bepaald op Vrij dag 12 October. Gevonden: een paar dameshand schoenen. Inlichtingen bij den gem. veld wachter. Landbowvwintercursus. Bergambacht. In deze gemeente zal de zen winter een landbouwwintercursus worden gehouden voor de jongeren groep van den Rond van Kaasproducenten. Op de eierveiling van de pluimvee- vereeniging V.Z.O.D. werd voor de aange voerde kippeneieren besteed van f 3 20— f 3.45 per 100 stuks. De heffingsverordening inzake be smettelijke ziektefa is slechts tot 1 Januari a s. vastgesteld. De gemeenteraad zal nu trachten deze verordening opnieuw vast te stellen. Gevonden een rijwielbelastingplaatje in étui. Inlichtingen bij den gemeente veldwachter. Berkenwoude. De speldjesverkoop ten *bate van het cris:s-comité heeft opge bracht f 75. Een woord van dank aan de geefsters en de dames, die zich-met den verkoop hebben belast, is hier zeker op zijn plaats. T« wafer. Berkenwoudt. Vrijdagmorgen raakte het 4-jarig dochtertje van den heer A. Korevaar te water. Het werd spoedig ge red en de toepass ng der kunstmatige ademhaling had het gunstig gevolg dat de later verschijnende geneesheer het gevaar voor geweken beschouwde. Het toeval wil de dat, hoewel er soms drie dokters uit deze gemeente tegelijk bij een ongeluk aan wijzig zijn, men thans aan drie geneos- heeren had getelefoneerd, d'e echter allen elders hun practijk verrichtten. Gelukkig was de eerste hulp flink vertegenwoordigd o.a. door den heer Rehorst en den rijks veldwachter Vonk. Het gemeentebestuur heeft be sloten een waarschuwingsdienst voor den onbewaakten spoorwegoverweg aan den Zijdeweg in te stellen. Hit geldt hier geen bewakingsdienst. Bij twdering van den trein zal overdag met! A witte vlag en des avonds met een lamwarn met een wit licht worden gezwaaid. De maatregel is genomen na overleg met het ministerie van Waterstaat. Ontspanning werkloozen. Capelle a.d. IJssel. De gemeenteraad hepft besloten, evenals verleden jaar, de huur te vergoeden voor ontspanningsloka len voor werkloozen. Naar men ons meldt zal 'n de uitbreiding West weer getracht worden het lokaal van de firma Van Win gerden te huren. Kunstavond. Capelle a.d. IJssel. De afdeeling van den Ned. Fabrieksarbeidersbond hield in het lokaal van den heer J. Oudenaarden een kunstavond waarin het gezelschap van André Menist optrad, zeer tot genoegen van het talrijk opgekomen publek een rijk gevarieerd programma uitvoerde. A.-R. Kiesvoreenlging. Capelle a.d. IJssel. De Centrale A.R. Kiesvereeniging hield onder leid'ng van den heer Jac. Boomsma een ledenvergade ring in de Ghr. School aan de IJsselm. laan ter bespreking van de werkzaamheden in het komend ewinterse zoen. Besloten werd 6 vergaderingen te houden. Op die van Febr. zal een gemeenteraadslid ver zocht worden de gemeentepolitiek te be handelen. Gouderak. Op de beide scholen is de ver eenvoudigde spelling ingevoerd. Tot hoofdleider van het dijkleger in geval van watersnood is voor den polder Kattendijksblok aangewezen de heer J. de Groot. De melkboeren hebben den prijs van de volle melk verhoogd van 7 op 8 cent per Liter. Goedt hulp. Haastrecht. Terwijl een dochtertje van den landbouwer G. Blok te Vlist de Groote Haven passeerde, raakte zij haar stuur kwijt en reed te water. Mej. Sleenkamer, ter plaatse woonach tig, hielp haar op het droge, waarna zij de drenkelinge van droge kleeren voor zag. Haastrecht. Vrijdagmiddag vergaderden hier ten raadhu;ze de wethouders der ge meente Vlist met de bedrijvencommissie, den opzichter en den administrateur van het electrisch bedrijf alhier, teneinde een advies voor berekening van belaste en on belaste stroom voor de omzetbelasting sa men te stellen. JDeze vrij ingewikkelde be rekening nam geruimen tijd in beslag. Haastrecht. De heer Jo Dekker is thans benoemd tot concierge van het R.K. Ver- eenigingsgebouw. Opgericht is een R.K. dansclub ondeT leiding van den heer D. Holthuijzen te Gouda. Als voorloopig bestuur treden op de heeren G. Aerts, J. Moons en A. Ver steeg. Haastrecht. Mej. Wagenaar te Gouda is op den Noordelijken IJsseldijk, toen zij per motorrijw'el terugkwam van de school te Langeruigeweide, waar zij als onderwijze res werkzaam is, aangereden en liep daar bij een hersenschudding op. Zij werd bij bewoners ter plaatse binnengedragen en daar verleende dr. F. J. Hakkenberg ge neeskundige hulp. Hierna is zij per auto naar haar woning te Gouda vervoerd. Kort raadsverslag. Krimpen a.d. IJssel. In de Donderdag avond gehouden vergadering werd het raadslid H. Twigt geïnstalleerd. Bij de ingekomen stukken werd behan deld een verzoek om de schoolgelden voor de lagere scholen te verhoogen vanaf de inkomens van f 2000, waaraan is voldaan. De heff ng voor uitgebreid onderwijs werd bepaald op het dubbele van die van het lager onderwijs, hetgeen tot dusver 3 maal dat bedrag was. Met a'vemeene stemmen bes'oot de raad zich tegen ruimere openstelling van win- kels te verklaren. Voor de derde maal is de begrooting 1934 terugontvangen Ged. Staten verlan gen dat de straatverlichting weer wordt 1 ontstoken en daarvoor een lichtbolastinr wordt ngevoerd. Na uitvoerige bespreking besloot de raad met algemeene stemmen hieraan n:et te voldoen. Evenmin werd voldaan aan het verzoek om de f 15 ',be- loon'ng voor de leden van het armbestuur te schrappen, daar zij ook werkzaamheden verrlc' ten. de in andere gemeenten door bezoldigde armbezoekers worden gedaan. Ook is vastgehouden aan een tar'ef van 9 pCt. voor de waterleiding hoewel ver- lan-d werd dat dit op 10 pCt. werd ge bracht. In verband met de vaststelling der re- ken'ng 1931 door fed. Staten idNie afre kening vastgesteld inzake de bijzondere scholen over dat jaar Geleurd werd een schuurt ie van D. van Zw'eddn voor berging van de motorsmr't tenen éen vergoeding van f 1 per week. De baad ging een kasgeldleening aan met de gemeente Warmond ten bedrage van f 130.000. Krimpen a.d. IJssel. In een als gevolg van particuliere besprek ngen gehouden bijeenkomst in de Chr. School I is beslo ten, voortaan maandelijks een bijeenkomst I te houden, om de verschillende urgente vragen op staatkundig, maatschappelijk en sociaal gebied, pr'ncipicel te belichten. Op deze eerste bijeenkomst hield burgemees ter Aalbers een inleiding over het doel i van deze bijeenkomsten. Een 40-tal perso- j nen was op deze eerste vergadering aan wezig. De volgende bijeenkomst is vastge steld op 22 October. De heer Aalbers hoopt dan een inleiding te houden over onze staatsinrichting. Op de 3 dezer gehouden eierve'ling werden aangevoerd 2200 eieren. Voor kip eieren werden besteed f 4,80 tot f 5,80; voor henneneieren f 33,20 per 100 st. Kaas deed f 0,21 tot f 0,22 per pond. Een brandje. Langerak. Vrijdagavond ontstond een begin van brand in de woning van den heer M. Mourik. Op de zolderverdieping stond waarschijnlijk een lampje te bran den en dit heeft waarschijnlijk te dicht onder het dak gestaan, dat met riet is af- gesehoten. Een buurman zag plotseling de vonken door de pannen komen en maakte alarm. Gelukkig werd de brand spoedig ontdekt en konden de kinderen, die boven sliepen, worden gered. Ook het vuur kon met e:gen middelen worden gebluscht. Vereeniging voor Lager Nijverheids onderwijs. Lekkerksrk. De Vereeniging voor Lager Nijverhe dsonderwij8, voor Lekkerkerk en Omstreken heeft in de Vakschool een ver gadering gehouden onder voorzitterschap van den heer G. G. Roos, die in zijn ope ningsrede meedeelde, dat de statuten der vereeniging bij kon.' besluit van 31 Mei zijn goedgekeurd, zoodat de tijd thans is aangebroken, dat de vereeniging zich zal gaan belasten met de cursussen, waarin nijverheidsonderwijs aan jongens en meis je wordt gegeven en welke thans dienst baar worden gemaakt aan de ontwikkeling van jeugdige werkloozen en het verstrek ken van algemeen ontwikkelend onderwijs. Al deze cursussen zullen deze maand weer een aanvang nemen. De oude commissie van beheer voor de ontwikkelingscursus sen legt thans haar taak neer. Tot bestuursleden werden gekozen de dames L. Borsje—Schenk, A. J. Oskam— Broere en T. van der Woude—Miedema en de heeren G. G. Roos, J. L. Bol, G. van der Vos, D. de Lange, L. Markensteijn en A.- P. Streefland. Aan het slet van de vergadering deelde de voorzitter nog mee, dat op de rijksbe- grooting geen subsidie wordt voorgesteld voor deze vereen'ging, zoodat er op ge rekend moet worden, dat de belangrijke kosten, verbonden aan het geven der cur sussen in den a.s. winter, geheel bestreden zullen moeten worden uit plaatselijke bij dragen. Op de sympathieke offervaardig heid van de burgerij wordt dus reeds bij voorbaat een krachtig beroep gedaan. Moercapelle. Zaterdag 29 Sept. had de opening plaats van de bazar der afd. Moerkapelle van „Volksonderwijs". De voorzitter der afdeeling, de heer Mastenbroeks, heette een groote menigte belangstellenden welkom, in het bijzonder het hoofdbestuurslid, den heer v. Pelt uit G nneken, de heeren H. de Blouw, inspec teur van het Lager Onderwijs in de in spectie Gouda en Klinkhamer, burgemees ter van Zevenhuizen en voorzitter van de afd. aldaar en vele belangstellenden van de omliggende gemeenten, onder wie ook mej. L. Torman uit Zeist, voorheen on derwijzeres der O. L. S. te Moercapelle. De heer v. Pelt getuigde als eerste spre ker van de belangstelhng, waarmee het H. B. het ijverig werken der jonge afdee ling Moerkapelle gadeslaat. Terloops be handelde hij de veelbesproken onderwijs- pacificatie, het opheffen van vele openbare scholen en constateerde tot zijn genoegen, dat de 0. L. S. te Moercapelle nog slevig staat, gestpund door de belangstelling en waardeering der ouders. Na hem sprak inspecteur De Blauw. In een keurige, breodopgeze'te rede, vergeleek hij de inspect e Gouda bij een bloementuin, waar n vele en veelsoortige planten op schieten. De tuinman verzorgt den gehee- len tu n en ieder plaatsje heeft zijn be langstelling. Als de tu nman gevoelde hij zich geroepen om het jonge Volksonder- wijspiantje te Moerkapelle zijn aandacht te schenken. Spr. gewaagde van den tijd, enkele jaren terug, toen de belangstelling der ouders voor het werk der school zeer ger'ng was en wenschte het personeel ge luk met het feit, dat dit er in geslaagd wc.?, die zoo noodige belangstelling bij de ouders op te wekken. Verder bepleitte spre' er, dat er geen sprake moet zijn van strijd tusschen openbaar en bijzon der onde.wjjs. Laten de werkers van bei de richtingen elkanders werk waardeeren. Doch, wanneer men werkt voor eigen zaak en e gen ideaal, laat men dan handelen naar de oude zegswijze: „Bouw nooit uw huis op uit de afbraak van eens anuera huis!" Namens het ard. bestuur dankte de voorzitter, de heer De Blouw, voor dien? keurige rede, waar n hij zoozeer het op voedend element waardeerde en gaf hem de verzekering, dat, als er eventueel ge streden zou moeten worden, de afd. Moer- kapélle dit hoopte te doen met blanke wa penen. Hierna speak do burg van Zevenlurzen namens de afd. aldaar. Hij wenschte he4 bestuur geluk met het opgewekte vereeni 1 ngsleven, dat een bazar van dezen om vang had moge'ijk gemankt en dacht he* ondernemende bestuur succes toe. De voorzitter dankte ook dezen spreker en vroeg toen de aandacht der aanwezigen voor een zestal liederen, te zingen door het kinderkoor der O. L. S. Behalve het Wilhelmus, waarvan alle aanwezige* het tweede couplet meezongen, werden nog gezongen o.a. Koppig „Daar was eens een anetje" enz., welke l'edjes door de pittige vertolking en aardige voordracht, zeer in den smaak van het publiek vielen. Tenslotte verklaarde de voorzitter na een korte rede de bazar voor geopend, de deuren gingen open en het publiek stroom de binnen. Reeds aanstonds werd er veel verkocht en zelfs na een half uur vertoon den enkele stands groote, leege plekken. D'e drukte heeft de geheele bazar door geduurd. Eiken avond was er veel belang stelling en kooplust, vooral ook yan be zoekers uit de omliggende gemeenten. De totale bruto-opbrengst van deze bazar be draagt pl.m. f 735, een schitterend succes dus. Op den sluitingsavond, Dinsdag, hield de voorzitter een rede, waarin hij op gloed volle wijze uiting aan de innige gevoelens van dankbaarheid, welke het bestuur koesterde jegens allen, die hadden mede gewerkt aan het welslagen van dezen ba zar. Inderdaad hebbe nde leden hier ge werkt als een groot gezin ten bate van hun gemeenschappelijk belang. Tenslotte dankte de heer A. Kroes deA voorzitter voor zijn eminente leiding. Met recht kan het bestuur der afdee ling trotsch zijn op het succes. Moercapelle. Eierveil'ng van Donderdag 4 October. Aangevoerd 5332 kippeneieren, prijzen f 4,25—4.95, henneneieren f 2,00— f 3,40, 84 eendeieren f 2,00—3,40, alles per 100 stuks. d. IJssel Het bouwen van een woonhuis in den Zuidplaspolder voor den heer W. Snoek is opgedragen aan den heer J. Bontenbal. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer P. van Leeuwen, is tot bestuurslid van den Oostpolder ge kozen de heer L. van Nielen. Nleuwerkerk a.d. IJssel. De ophooging van den IJsseldijk is gereed gekomen. De dijk is wederom belangrijk hooger gewof-; den en verscheidene woningen aan den i dijk zijn weer dieper te komen staan. Het verkeer is over (lezen dijk per auto nu mogelijk tot de Snellesluis. Wegens den bouw van een nieuwe brug over deze sluis zal het doorgaand verkeer nog tot December gestremd zijn. De reizigers met de autobus kunnen bij de Snellesluis over- stappen. Polsbroek. In een vergadering van het waterschap Polsbroek werd o.a. opge maakt de begrooting voor het dienstjaar 1935 met aan inkomsten en uitgaven voor den gewonen dienst tot een bedrag van f 12741.93. De omslag werd vastgesteld op f 5 per H A. Mot nieuwen moed. Reeuwijk. Het bestuur van de muziek- vereeniging „Juliana" is voornemens, de repetities, die wegens gebrek aan leden tijdelijk gestaakt waren, te hervatten. De dienstplichtige G. R. Hagen is voor een jaar vrijgesteld van den dienst plicht en aan Adr. Hoogeveen is voor goed vrijstelling van den dienstplicht ver leend. Een goed werk. Reeuwijk. Met het oog op den komenden winter houdt van 3 tot 10 October het plaatselijk Cris's-comité een inzameling ten bate van de door de werkloosheid ge troffenen. Reeuwijk. De heer H. H. Jilngeling (fa. J. v. d. Linden Gz.) is failliet verklaard. Curator is mr. A. A. J. Dijksen te Gouda Stolwijk. De heer C. Vonk heeft aanbe steed het bouwen van twee nieuwe wo ningen aan den Goudsche weg. De uitslag was: metselwerk M. Markus voor f 2611; G. Vonk f2188; K. van den Heuvel f 2122. Timmerwerk: K. Markus voor f 1889; G Macdaniël f 1737, Anth. Rietveld f 1696: A. van Herk f 1656. Sinidswerk: K. Krook f 217.85. Schilderwerk: J. Geleijn f 299, J. Buitelaar f 288. Electr. aanleg: J. Ma- relis f 70; B. Markus f 4250; K. Rietveld f 35. Er worden pogingen in het werk ge steld tot oprichting van eqp vensterglas- verzekering. Verschillende inwoners heb ben zich reeds tot toetreding bereid ver klaard. De inzameling voor de wijkverple- g' ig heeft opgebracht f 597.38. Het vori ge juar bedroeg de opbrengst f 605.80. Gemeenteraad. Waddinxveen. De gemeenteraad verga dert D'nsdag 9 October, n.m. 2 uur, ter behandeling van de volgende onderwerpen Aanb eding begrooting 1935. Voorstel tot conversie der unnïteits geldlrening voor de Noordkade verbreed'ng. Verzoek van de vakbonden om den toeslag op de bonds- uitkeering voor de leden te verhoogen. Ver ordeningen schoolgeld. Benoeming com missie van toezicht op het agentschap der arbe idsbemiddeling. Benoeming raads^om- missiën. Benoeming voorzitter Burgerlijk Armbestuur. Verzoeken ontheffing s-hoo'- gelden en hondenbelasting. Begrootlngs- wijzig:ng. Zevenhuizen. De burgemeestjr neoft den gemeenteraad bijeen geroepen voor een openhare vergadering op Woensdag 10 Oc tober v.m. 10.30 uur.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 5