Sportnieuws- Gemeenteraden. Burgerlijke Stand Berkenwoude. Rechtskundig advies inlichtingen over belastingzaken Landbouw enVeeteelt MAANDAG 8 OCTOBER 1994 Ernstige beenbreuk. Potsbroekerdam. De veehandelaar A. B. te Haastrecht begaf zKh Donderdag per auto naar Benschop, doch aangezien de weg door het opgraven voor de waterlei ding slecht te passeeren was, stalde hij de auto in de garage Schouten en ging met een geleend rijwiel verder. Toen ook per fiets de weg hem te gevaarlijk bleek, wilde hij afstappen, maar haakte daarbij aan den bagagedrager en viel zoo ernstig, dat hij zijn heupbeen brak. Dr. Verbeek van Hoenkoop verleende geneeskundige hulp en heeft den ongeluk kige ter verdere behandeling in de St. Ja- cobsstichting te Oudewater doen opne men. Waddinxveen. Op verzoek van de ge meentebesturen van Gouda, Waddinxveen, Boskoop en Alphen a.d. Rijn heeft de di rectie van de Ned. Spoorwegen besloten, alsnog een lateren trein van Gouda naar Alphen a.d. Rijn in te leggen. Deze laat ste trein zal dan van Gouda om 22.16 ver trekken. Ook zal nog een trein later van Alphen a.d. Rijn vertrekken en wel om 23.15. Indien zal blijken dat van die trei nen onvoldoende gebruik wordt gemaakt, zullen ze uit den dienst worden genomen. Stroopers. Waddnxveen. Donderdagavond betrapte de politie twee personen, die in den Ach- terafsckenpolder aan het wild stroopen waren. De politie zette de stroopers na en ,na een lange wilde jaqht mocht het geluk ten een dier personen, na eerst een paar 'schoten gelost te hebben, tot staaji te bren- |gen. De andere wist te ontkomen. SVan den aangehoudene werden een dubelloops jacht geweer, een lichtbak en een aantal jacht patronen in beslag genomen. Het bleek te zijn J. van der M., wonende alhier. Jongeren Vredesactie. IJsselstein. Woensdagavond had in de concertzaal van café „De Strik" efcn open hare vergadering plaats van de jongeren vredesactie. afdeeling Utrecht. Als spre- ter trad op ds. Mispelblom Beyer van Boskoop. De zaai was tot in de hoeken itoe bezet. De spreker zette uiteen, welk 'gevaar verbonden is aan een toekomstige oorlog, wat betreft de luchtaanvallen. Van de gelegenheid tot vragen stellen heeft niemand gebruik gemaakt. Gevonden een rijwielbelastingmerk. Terug te bekomen bij de politie. IJsselstein. Woensdagmiddag had op den hoek Kerkstraat-I Jssfclstraat een aanrijding plaats tusschen een auto be stuurd door den heer van Z. van hier en twee wielrijders afkomstig uit Groningen. Daar de schuld bij den automobilist be rust, wordt de schade aan beide rijwie len door zijn verzekering vergoed. IJsselstein. De werklooze schilder B., die tijdens de afweeroefening van lucht aanvallen, te veel alcohol had gebruikt, wilde in den nacht, toen hij twee veld wachters zag aankomen, zich blijkbaar op de Walkade verbergen. Hij ia hierbij zoo- ianig te vallen, dat hij bewusteloos bleef liggen en ernstig aan zijn hoofd verwond werd. Doker M., wiens hulp werd inge roepen, heeft hem ter plaatse verbonden, waarna hij naar huis werd gebracht. Brand IJsselstein. Doordat een buisje is ge sprongen van een petroleumgas_toestel in de woning van den heer J. van D., vloog het toestel in brand. Toen de vrouw het toestel wilde opnemen om het buiten te werpen, geraakten hhar kleeren in braud. Hierdoor liep zij ernstige brandwonden aan haar handen op. Door het flinke op treden van de vrouw werd echter erger voorkomen. Met ingang van 8 dezer zal de avond postbestelling zijn vervroegd. Vanaf dien zelfden datum zal de buslichting ten post kantore plaats hebben om 17.50 en van de brievenbus aan de Benschopperpoort om 17.45 uur. Tijdens den rondgang met muziek van de vereeniging „Amicitia" heeft een collecte bijna f 73 opgebracht. Er bestaan plannen om een danseur- sus te houden in de concertzaal van den heer Bleijenberg. Als leermeester zal op treden de heer Botterweg uit Utrecht. IJsselstein. De afdeeling Wegen en Ver keer van den B.B.N. deelt mede, dat blij kens bekendmaking van den hoofdinge nieur-directeur van den rijkswaterstaat in de directie Zuid-Holland en Utrecht, het verkeer, behoudens voor voetgangers en wielrijders, over de ophaalbrug over den gekanaliseerden Hollandschen IJssel te IJsselstein wegens aan die brug te ver richten herstellingen, zal zijn gestremd op 23, 24, 25 en 26 October of zooveel korter of langer als de werkzaamheden zullen duren. Ook het scheepvaartverkeer voor zoover de schepen niet onder de brug door kun- nen varen, zal gestremd zijn. Voorbarig paard. Zevenhuizen. De knecht T. van den H., in dienst bij den landbouwer J. C. PauJ» zou een paard in de weide brengen. Bij het afdoen van het halster, begon het paard te trekken, waardoor een vinger van den H. klem kwam en de top ervan werd afgekneld. Den H. moest zich onder dokters behandeling stellen. VOETBAL. DE WEDSTRIJDEN VAN GISTEREN. „Sportclub" wint van „Wad dinxveen". Het tweede elf tal behoudt de leiding in de 1e klasse van den G.V-B. Goed werk van de derde en tailers. Schoonhoven. De in ons overzicht van Vrijdag gestelde vraag, of het eerste elftal van „Sportclub" zijn tweede overwinuing zou behalen, hebben de eerste elftallers op afdoende wijze beantwoord, waut de 4—0 overwinning op „Waddinxveen I" laat aan duidelijkheid niets te wenschen over, en was de doelverdediger van „Waddinxveen" niet zoo uitstekend op dreef geweest (en vooral voor de rust), de uitslag was nog grooter geweest. Wij'Sciirij- ven vóór de rust, want toen was het het beste deel van den strijd. Voor al de midd envoor onzer stadgenooten was dezen middag in uitstekenden vorm, en de vele schoten, die van zijn voet kwamen, waren van goede kwaliteit. Met twee doel punten, waarvan vooral het vierde een juweel was, heeft hij ruimschoots bijge dragen aan deze verdiende overwinning. Hoewel dus het spel beter wordt, moet er o.i. toch nog wat meer wil komen om te winnen. Dit ontbreekt er nog aan en hier aan zijn de eerste twee nederlagen toe te schrijven. Maar door deze overwinning heeft „Sportclub" weer bewezen, dat zij gerangschikt kan worden onder een elftal, waarvan menige vereeniging thuis nog niet heeft gewonnen, en, Blauw-Witten, al le goede dingen bestaan in drieën, dus as. Zondag thuis tegen „Dilettant I" de kroon op het werk zetten voor de derde overwin ning! Het tweede elftal van „Sportclub" ver baast een ieder, zoowel vriend als vijand. Wederom wist het te winnen en wel te Waddinxveen tegen „Waddinxveen II", en daarmede de leiding te behouden in de 1 klasse G.V.B. De prestatie wordt er nog mooier door, als wij hierbij melden, dat .Sportclub" reeds spoedig in dezen wed strijd een 2—0 achterstand had te boeken. Dit scheen de tweede elftallers in geenen deele te ontmoedigen, want deze achter stand werd geleidelijk ingehaald en het werd zelfs 4?—2' voor „Sportclub". Dit is zeker wel een dubbel bewijs van den goe den geest, die er in dit elftal heerscht. Hulde daarvoor, jongens! Het derde elftal heeft ook al niet onder willen doen voor deze successen, en boe- wel dit bet niet tot een overwinning wist te brengen, is het gelijk© spel 11 te Haastrecht van het nog ongeslagen „Haas trecht II" een uitstekende prestatie. Met dit al, werken de derde elftallers zich aar dig omhoog. Voor de lagere elftallen is het evenwel altijd jammer, dat hun combinatie altijd van de hoogere elftallen afhangt. Zoo bond het derde elftal thans den strijd aan met twee invallers voor haar beide vleugel spelers. Maar dit stempelt haar werk nog beter. Voor de vierde elftallers van „Sport club" schijnt nu eenmaal geen overwinning te zijn weggelegd, want nu werd mei 3—0 van „Dilettant II" verloren. Toch moeten deze jongens den moed niet opgeven, want doze uitslag geeft de verhouding niet weer Voor de rust vooral waren zij het meest in den aanval, maar het bleek, dat de voor hoede geen schutter bezit, en geen speler, die de kansen weet te benutten, was dit wel het geval geweest, een voorsprong was toen zeker verkregen en verdiend. Het vier de elftal speelt niet zoo slecht, als de stand op de ranglijst aangeeft, maar als men eenmaal in het hoekje zit, waar de slagen vallen, dan is er geen ontkomen aan. De uitslagen van de 4de klasse D van den K.N.V.B. zijn: Schoonhoven-Waddinxveen 4—0. DilettantHaastrecht 01. Bosk. BoysGouderak 23. Moordrecht—Lekkerkerk 2—2. De stand in afdeeling is thans: gesp gw. gl. vrl. v.—t pt Haastrecht 3 3 0 0 103 6 D.C.V. 3 3 0 0 11—7 6 Gouderak 3 2 0 1 9-8 4 Schoonhoven 4 2 0 2 12-8 4 Dilettant 3 1 1 1 6-6 3 Moordrecht 4 1 1 2 9—15 3 Waddinxveen 4 1 0 3 10—13 2 Lekkerkerk 4 0 2 2 7—14 2 Bosk. Boys 2 0 0 2 4—6 0 Over de wedstrijden het volgende: „Sportclub I"„Waddinxvean I" 40. Toen om half drie scheidsrechter Van Gelderen, van Rotterdam, de beide elftal len liet beginnen, won „Sportclub" den op gooi en speelde daardoor met het weinige windvoordeel mede, en „Waddinxveen" trapte daardoor af. Het begin deed al da delijk veel goeds verwachten van „Sport club", want de eerste aanval werd reeds besloten met een hard schot' van zijn mid denvoor, dat evenwel keurig werd gestopt, Onze stadgenooten speelden een goed open spel en de verdediging van „Waddinz- vixu uiucDv al dadelijk in volle actie ko men. Toch konden doelpunten in deze pe riode niet uitblijven. Weer ondernam „Sportclub" een aanval, de middenvoor wist den doargespeelden bal op tijd te be reiken, en zijn schuin schot trof via den paal doel (1—0)- En nog geen drie minu ten later was het de linksbinnen van „Sportclub" die de verdediging van „Wad dinxveen" passeerde, en ook zijn schot was voor den doelverdediger van „Waddinx veen' 'onhoudbaar (2—0). „Waddinxveen begon zich toen ook los te werken en on dernam ook enkele aanvallen, maar veel gevaar leverden deze niet op. De aanvallen van „Sportclub" bleven echter gevaarlijk en deze werden meestal besloten met goed gerichte schoten, maar de doelverdediger van „Waddinxveen" speelde in deze perio de een schitterende partij en alle schoten wist bij dan ook op sublieme wijze te ver werken. Ondanks het veldoverwicht van „Sportclub" was het dan ook aan hem te danken, dat de rust maar met 2—0 voor „Sportclub" inging. Het begin na de rust was sensationeel, want bij den aftrap van „Sportclub" volgde direct een aanval, de linksachter van „Waddinxveen" trapte fi naal over den bal heen en de rechtsbin nen der Blauw-Witten wist deze kans te benutten, en van dichtbij bracht hij den stand op 3O. Deze tegenslag werkte niet al te best op „Waddinxveen", want hun spel begon slordig te worden. „Sportclub" gevoelde zich veilig en speelde rustig door, zonder evenwel het doel van „Waddinx veen" in gevaar te brengen. Enkele hoek schoppen werden van beide kanten gefor ceerd, maar ook steeds zonder succes Dan volgde wel het mooiste doelpunt van den wedstrijd, toen de rechtsbuiten van „Sportclub" een goeden voorzet gaf; keurig kwam de bal voor het doel en daar zag men „Sportclub's"-middenvoor met een hoogen sprong boven de spelers uitkomen, een hoofdbeweging, en op waarlijk schitte rende wijze kopte deze het vierde doelpunt in het doel van „Waddinxveen" (4-0). De wedstrijd was voor „Sportclub" ge wonnen, maar „Waddinxveen" had nog n moment pech, toen een hard schot op uiterst gelukkige wijze uit het „Sportclub"- doel bleef, want de bal ging van paal tot paal en zoo precies in de handen van den doelverdediger, die daarop rustig kon wegwerken. Het slot van den wedstrijd gaf niet veel fraais te aanschouwen en toen de scheidsrechter dan ook voor de laatste maal floot, bad „Sportclub" dezen wed strijd welverdiend gewonnen. „Waddinxveen ll"-„Sportclub II" 3-4. „Waddinxveen" trapte in dezen wed strijd af en ondernam direct een paar goe de aanvallen, die niet van gevaar ontbloot waren. Toen er ongeveer 5 minuten ge speeld was, maakte „Waddinxveen" uit n scrimage voor het ,,Sportolub"-doel het eer- ste doelpunt (1-0). „Waddinxveen bleef sterker en wist na 10 minuten spelen, den stand tot 2—0 op te voeren. „Sportclub", geprikkeld door dezen achterstand, kwam geweldig opzetten en toen de linksbin nen van „Sportclub" den bal kreeg toege speeld van zijn rechtsbinnen, wist deze de kans op uitstekende wijze te benutten en zoodoende den achterstand te verkleinon (2 —1). Voor de rust beheerschte „Sportclub" het spel volkomen, maar tot den gelijkma ker kwam het niet. De rust kwam alzoo met een stand van 2—1 voor „Waddinx veen". Na de rust was „Sportclub" direct in den aanval, en de gelijkmaker liet met lang op zich wachten, want toen de mid denvoor den bal kreeg toegespeeld, passeerde hij de geheele verdediging van „Waddinxveen" en maakte op onhoudba re wijze gelijk 2—2. Gedurende eenigen tijd speelde het spel zich op het midden- veld af. Geleidelijk kwam „Sportclub" ech ter ip de meerderheid en wist deze meer derheid dan ook uit te drukken door een doelpunt van den linksbuiten, die een voor zet van rechts hard inschoot. „Sportclub' bleef in de meerderheid en wist zijn voor sprong nog te vergrooten, toen bij een doel worsteling de rechtsbuiten den bal via de vingertoppen van den doelverdediger in de touwen plaatste (42). „Waddinxveen gaf zich nog niet gewonnen en wist kort voor het einde den achterstand te verklei nen door haar linksbinnen. Met „Sport club" in den aanval kwam het einde. „Haastrecht II"—„Sportclub III" 1—1. „Sportclub" stelde zich met twee inval lers op. maar was van den aftrap af al dadelijk in den aanval. Het spel was nog geen 5 minuten oud, of de middenvoor van „Sportclub" wist met een keurig schot de doelverdediger van „Haastrecht" te pas seeren. Het spel ging nu gelijk op, maar de aanvallen van „Sportclub" bleven ge vaarlijker. Kort voor de rust wist „Haas trecht" door een goeden kopbal uit een hoekschop gelijk te maken. Na de rust pak te „Haastrecht" fink, maar wat al te forsch aan, wat verscheidene vrije schoppen voor „Sportclub" opleverde. „Haastrecht" was het verdere gedeelte van den wedstrijd in de meerderheid, maar wist van de kansen, die zij kreeg, niet te profiteered De strijd verliep verder, zonder dat beide partijen er in slaagden een doelpunt te maken, zoo- i dat bet ©inde kwam met een gelijk spel 1—1. wat wel de juiste verhouding was. „Sportclub IV"—„Dilettant II" 0-3. Voor de rust was liet een voor beide partijen goed gespeelde wedstrijd, waar bij „Sportclub" eenig overwicht uitoefende. De aanvallen werden echter niet op de wij ze afgewerkt, zooals dat moet, en zoo kon dan ook de „Dilettant"-verdediging steeds wegwerken. Ondanks de meerderheid in 't veld van „Sportclub" wist zij dit niet in een doelpunt'uit te drukken en de rust ging dan ook mot blanken stand in. Na de rust was het juist „Dilettant", dio den toon aan gaf, want de meeste aanvallen kwamen van hun kant Toch kwamen zij gelukkig aan het eerste doelpunt, toen de doelver dediger van „Sportclub" den gladden bal door zijn handen liet gaan. De Krimpena- ren bleven overwicht uitoefenen en zij wis ten de kansen goed te benutten, want toen de wedstrijd was geëindigd, hadden zij den stand tot 0—3 opgevoerd. Bergambacht. Gisteren speelde het eer ste elftal van „De Zwaluwen" een uitwed strijd voor de 2e kl. B van den G V.B tegen „Gouderak II". De blauw-zwarten „kraakten" hun tegenstanders met niet minder dan 6—0. Zóó gaan onze stadge nooten thans in deze afdeeling aan den kop: gesp. gew. vrl. gel. v.t. pnt. Bergambacht 1 5 5 0 0 21—2 10 VLEESCHKEURINGSWET. De Rotterdamsche Rechtbank wees von nis in een zaak van J. de J., 22 jaar, ar beider te Lekkerkerk, wegens overtreding van de Vleeschkeuringswet. Verd. had een kalf geslacht zonder daartoe vergunning te hebben en vleesch ten verkoop in voor raad gehad dat niet voorzien was van een goed keuringsstempel. Hij was deswege veroordeeld tot 2 maal f 40 boete subs. 2 maal 10 dagen. De rechtbank heeft dit vonnis vernietigd en verdachte veroordeeld tot f 25 boete, subs. 5 dagen hechtenis. VERNIELING. De landbouwersknecht A. v. V. te Pols broek stond terecht voor het kantonge recht te Utrecht terzake van in Juni ge pleegde vernieling op het erf van den heer C. O. te Willeskop. Beklaagde hoorde den ambtenaar van *t O. M. f 15 boete tegen zich eischen. Do kantonrechter maakte er f 10 subs. 5 da gen hechtenis van. KANTONGERECHT UTRECHT. De kantonrechter heeft o.a. veroordeeld wegens: het met een bespannen voertuig in draf een hoek omkomen: J. R. te Jutpliaas tot f 8 subs. 4 d. h.; het met een auto de stilstaande Zeister- tram voorbijrijden: W. K. te Hardinxveld tot f 20 subs. 10 d. h. straatschendeij: A. L. van V. te Pols broek en G. U. te Woerden tot f 10 subs. 5 d. h. EEN ZELFGEMAAKT PLUKSCHORT. Bij het oogsten van vruchten moet men altijd stevig staan en zich toch zoo vrij mogelijk kunnen bewegen. De vereisehten daarvoor zijn een ladder, die goed vast staat op een plek, vanwaar uit men een groot aantal vruchten kan bereiken, en 'n plukschort, waarvan men geen last beeft. Manden hebben het nadeel, dat men zo bij elke verandering van stand moet verhan gen aan een anderen sport van de ladder of aan een andere tak. Het afgebeelde plukschort is gemaakt van een strook linnen, die aan twee hoe ken in een smal toeloopend reepje uitloopt. Er worden 2 banden aan de hoeken ge naaid om het plukschort over de schou ders te hangen. Doordat men de banden gekruist over de schouders legt, ontstaat aan de voorzijde van het lichaam een zak, waarin men de vruchten veilig draagt. GROOT-AMMERS. Over de maand Sep tember. Ingekomen; A. Schram, van Utrecht; M. Demper en echtgenoote van Nieuwpoort; W. Temmer, van Berkenwoude; M. de Pa ter, van Berbambacht; G. de Hoop en echt genoote, van Schoonhoven; S. Burggraaf en dochter, van Streefkerk. Vertrokken: A. van der Sijde naar Dub- veldnm; J. F. don Boer naar R'dam: J. J. Maat naar Langerak; H. Kaasschieto* naar Ede; ,J. van der Wolf naar Giessen- Nieuwkerk; A. Muilwijk naar Streefkerk; A. Bonter naar Ammerstol; E. C. Ja«se naar Bergambacht; H. G. Voorspuij naai Schoonhoven. LEXMOND. Over de maand September. Ingekomen: G. Kers, van Leerdam; C. Vink, van Hoog-BloklandA. Vroon on ge zin, van Hoog-Blokland; F. W. G. Schot man, van Utrecht; P. A. Molenaar, van Utrecht. Vertrokken: C. vt Lam naar Nieuwland, Breezijde 36; J. Versluis naar Ameide, Zouwendijk; E. H. Kersbergen naar Am sterdam, Geuzenkade 72; J. Pot naar Den Haag, Koningin Emmakade 166; G. L Brakman naar Den Haag, Koningin Em- akade 166. HARDINXVELD. Over de maand Sein tembor. Ingekomen: G. Huisman en gezin, van Arkel, thans Rivierdijk B 499; M. de Gier,| van Zoelen, thans Rivierdijk B 624; mej. W. de Ruyter, van Gorinchem, thans Ri-! vierdijk A 523; mej. M. E. Walter, uitl Duitschland, thans Nieuweweg 125; J. H.| van Dróngelen. van 's-Gravenhage, thans' Rivierdijk B 602. Vertrokken: Mej*. M. de Ruyter, van Ri-v vierdijk B 202 naar Dordrecht, Sing*l 322;, mej. A. G. Punt, van Rivierdijk B 168 naar Sliedrecht, D 31aa; mej. A. Duizer, van Rivierdijk B 606 naar Werkendam, üit-j breiding 10; C. den Braven, van A 11b naar Schelluinen no. 65; J. Klop en ge-' zin, van Rivierdijk A 290 naar Dordrecht, Looijerstraat 29; B. den Breejen, van Bul- dersteeg 18 naar Zierikzee, Poststraat G 105; mej. G. van den Berg, van Rivierdijk A 558 naar Gorinchem, Kwekelstraat 6;, A. Breur, van Rivierdijk A 195 naar Rot^ terdam, Feijenoordstraat 23; mej. L. A* van Bennekom, van Achterdijk 54 naaf Dordrecht, Oranjepark 3; A. Bakker en ge zin, van Achterdijk 62 naar Piershil; A- Holleman en echtgenoote, van Rivierdijk A 1-445 naar Hillegersberg; H. W. van Rin-i gelpnsteijn, van Rivierdijk B 109 naar! Haaften G 21; P. Huizer, van Parallelweg' 5 naar Delft, Rotterdamscheweg 428; A. Rietveld en gezin, van A 17 naar GiefrC sen-Nieuwkerk 284. Ayan-WLKEMBURG'S-- LEEUWARDEN j BENSCHOP. Geboren: Nioolaas, z. van D. Brouwer H Ondertrouwd; R- G. do Kruijff, 28 J.,1 en E. G. van Ieperen, 27 j. BRANDWIJK. September. Geboren: Hendrika, d. van P. Vnurens en w. G. de Jong. Maria, i. van D. Hakkesteegt en M. de Vos. Arte, z. van W. Muilwijk en A. Spelt. GIESSENDAM. October. Ondertrouwd: K. A. Hoeflaal, 28 j., em M van den Berg, 23 j. G. J. den Dun-| nen, 23 j., en P. Ooms, 19 j. Getrouwd; W. H. Klop, 26 j, en G. Boom 25 j. GRÓOT-AMMERS. September. Geboren: Jan, z. van M. Nobbe en J. M. Mourik. Adriana Bastiaantje, d, van G- Luijendijk en M. G. Mourik. Carolina Charlotte Amalia, d. van H. Jansens hi Z. W. Endeveld. Cornelia, d. van C. Bakker en T. P. Verduijn. Getrouwd: J. H. Ooms (te Ammerstol) en A. Bouter. H. Rehorst (te Schoon hoven) en E. C. Janse. J. van de Bnnt (te Schoonhoven) en H. G. Voorspnij. MEERKERK. September. Ondertrouwd: A. Verhoef, 34 j. (te Ux- 'mond) en T. de Lange, 34 j.J. G. Wis se, 24 j. (te Breukelen) en T. S. Notting. 22 j Getrouwd: G. D. de Lange, 27 J, en A. den Anker, 25 j. A. Duizer, 28 en G. Sleeuwenhoek 24 j. W. Beverlo, 26, j. en W. Morelisse, 28 j". NIEÏÏWERKEI1K a.d. IJSSEL. Ocloher.) Geboren: Ada, d. van M. Kersbergen ea H. IJzerman. Cornelia, d. van B. J.| Dul en A. Vuik. Frank, z. van H. den Outer en A. Hazenbroek. - Jannetje Alt- da, d. van P. T. van Vliet en D. Ooms. Gerritje, d. van L. van Dam en N. dei G"Getróuwd: T. W. K. de Weerd, 25 J„ eüj W, de Bruin, 20 j. POLSBROEK. October. Geboren: Gerrit, z. van P. H. van Hm sum en G. Schinkel. Overleden te Utrecht: A. M. Bos, 49 j-, echtgenoote van C. van Zeideren. IJSSELSTEIN. October. Geboren: Gerardus Maria, z. van Q. van Doorn en G. de Kuijer - Dirk, z. van C. Schooneveld en A. F. Foreman -~ Gerrit, z. van P. Middag en W. v. d Voort Cornells *Antonius, z van W. se en G. de Kruijf. Wilhelmus Johan«s nes, z. van W. Zwijnerij en J, Raus£ofB| 9 MAANDAG 8 OCTOBER 1934 Vergadering van den gemeenteraad op October. Afwezig de heer G. Oudenes. Voorzitter burgemeester M. Gautier. Na opening worden de notulen vastge steld. Ingeschreven is een schrijven van de sub commissie inzake omzetbelasting. B. en W. stellen voor deze niet te verhalen op do aangeslotenen bij het electrisch bedrijf. Aldus besloten. Du bedrijfsrekemng over 1932 hebben Ged. Staten goedgekeurd, Wordt voor ken nisgeving aangenomen. Tevens wordt be sloten de schrijfwijze Marcliant vanaf 1 Oct. j.l. op de O. L. school in te voeren. B. en W. vragen medewerking aan den raad om tot' wederopzegging nog aange sloten ta blijven bij het werkloozenbesluit en de arbeidsbemiddeling. Wordt goedge- keurd. B. en W. deelen mede dat kas en boe ken van den gemeente-ontvanger en die van den administratuer van het Gemeen telijk Electriciteitfibedrijf zijn opgenomen, en in orde zijn bevonden. B en W. bieden aan de gemeente-reke ning over 1933. Deze zal door de daartoe aangewezen commissie worden onder- socht. Aangeboden wordt de Welke eerst aan Ged. Staten moet worden toegezonden, voor zij wordt vastgesteld. Voor onvoorziene uitgaven is een post van f 6200 uitgetrokken. B. en W. stellen voor de nog loopende geldleeningen a 4 3/4 en 5 procent, te con- verteeren. De voorzitter heeft hiernaar een onderzoek ingesteld en men kan bet geld krijgen voor 41/4 procent. Wordt goedgekeurd Betreffende de destruc!5o van veè zegt de v o o r z i 11 e r, dat men weder uitstel kan krijgen tot 1936. B. en W. stellen daarom voor dit maar te doen. Weth. M. d e J o n g G z n. heeft er over nagedacht en vraagt of er geen gevaar verbonden kan zijn aan dat uitstellen. Tevens vraagt spr. of wij er wel mee te maken hebben; men is toch vrij om te doen en te laten wat men wil. De voorzittek antwoordt dat B. en W. geen contract, doch slechts een voor- Ioopige overeenkomst willen. Weth. W. C. van Erk zegt dat het 'destructieedrijf goed werkt en miltvuur kost geld. De voorzitter wijst erop, dat bij verschijnselen van miltvuur het Rijk be- Jtaalt. De heer W. Ooms vraagt wanneer er vee dood ligt, of men dan verplicht is bij aansluiting om het weg te laten halen. De voorzitter antwoordt dat dood vee bij aansluiting wordt weggehaald. De lieer A. Benschop is niet voor aansluiting; hij vindt dat het doode vee thans even gemakkelijk wordt verwijderd. Spr. wil vrij man blijven. De voorzitter zegt dat B. en W. geen voorstel doen, doch den raad een contract of overeenkomst voorstellen. De heer J. d e G r o o t Jacz. is voor een overeenkomst. Weth. W. G. van Erk meent als een koe naar de noodslachtplaats wordt ge bracht en wordt afgekeurd dat dit dan de gemeente geld kost. De heer J. d e G r o o t Jacz.: Hygiënisch Js het zeer goed om aan te sluiten. Do voorzitter zegt dat het bedrijf ook goed werkt. Weth. W. G .van Erk zegt dat het be- ïreffende afval van slagers, enz. ook een bijzondere goede regeling is. De voorzitter stelt voor om naar de voorwaarden te informeeren. Aangezien de heer J. de Groot Jacz., den heer Kroes toch ontmoet, zal hij navraag doen en in een volgende vergadering ver slag uitbrengen. Het suppletoir kohier hondenbelasting wordt vastgesteld en zal in handen wor den gesteld van den gem.-ontvanger tot verdere uitvoering. Aan de orde is dan de verruiming verkoopgelegenheld op Zondag. De voorzitter deelt mede, dat dit voor deze gemeente niet van belang is. Ee- nige personen, die voor deze verruiming in aanmerking konden komen, waren uit- genoodigd om hierover te spreken, doch hiervan heeft slechts een persoon gebruik gemaakt. B. en W. vinden daarom verrui ming geen behoefte voor deze gemeente. Besloten wordt de bestaande toestand te handhaven. De voorzitter zegt dat van de afd. Schoonhoven van den politiebond 'n schrij ven is ingekomen bereffende de jaarwedde van den gemeente veldwachter C. de Krijger, welk schijven wordt voorge lezen. De grondslag van den veldwachter is f 2000. Zijn jaarwedde als gemeente veldwachter is f 1450 en f 25 voor politie- diploma. De norm, welke Ged. Staten voor den veldwachter gesteld hebben is f 1900. De voorzitter zegt dat B. en W. voorstellen om het bodeloon, thans f 50 te brengen op f 150. Een minderheid van B. en W. wil met f 50 verhoogen en dus f 100 geven als gemeentebode. (Te 10.45 komt de heer G. Oudenes ter vergadering). De voorzitter deelt voorts mee, dat het salaris van den veldwachter reeds laag is en door die onbillijke grondslag nog lager wordt. Den heer J. de Groot Jacz. is het nog niet heel duidelijk hoe die grondslag is vastgesteld. De voorzitter geeft hierover inlich tingen. Weth. M. d e J o n g G z. vindt dat de tijd zich niet leent voor verhoogingen, maar aangezien *men bij een nieuwe bode toch meer zou moeten geven, wil hij f 100 bodeloon vaststellen. De heer J. de Groot Jacz. vraagt waarom wel als bode en niet als gemeen teveldwachter een verhooging gegeven wordt. De heer W. Ooms zegt dat bij de rege ling al is besproken De Krijger als bode meer te geven. De voorzitter zegt dat De Krijger geen adressen-inzender is, maar dat zijn jaarwedde laag is. De heer A. Benschop is het eens met den heer De Jong Gz. De voorzitter licht in dat f 100 verhooging toch nog f 100 korting op de jaarwedde is. De heer G. D. Rehorst vindt de kor ting op de norm niet goed. Spr. zou wil len dat gekort werd op f 1475. Weth. D e J o n g zegt dat men hem niet goed begrijpt. en moet nu allemaal be zuinigen. Wat 'die korting betreft moet de veldwachter zich maar tot den bond van ambtenaren wenden. De heer G. Oudenes wijst erop, dat, toen De Krijger werd aangesteld, de voor zitter f 1475 als jaarwedde bepaald had. j De voorzitter zet uiteen dat, als I men hier volgens het Prov. blad te werk was gegaan, de jaarwedde hooger geweest zou zijn. Wij zijn altijd zuinig geweest, aldus spr. en dit is nu wel goed. Thans is er de circulaire van den minister, waarin toegestaan is, dat die gezinnen die te veel getroffen worden in ,hun jaarwed den, verhooging kunnen krijgen. De heer G. I). Rehorst vindt het on billijk om van f 500 f 50 te moeten ge ven, waar men nu piets aan heeft. De heer G. Oudenes zegt dat de veld wachter ook vrij wonen heeft. Weth. M. de Jong G z. oordeelt dat de veldwachter een best salaris heeft. De heer G. D. Rehorst zegt dat een veldwachter onafhankelijk moet kunnen blijven. Na eenige discussie wordt de jaarwed de als bode verhoogd met f 50. Drie hee- ren stemmen voor f 100 verhooging. Hierna deelen B. en W. mee, dat Ged. Staten thans ook van het Burg. Armbe stuur boeken en kas kunnen opnemen. Door deze reorgansatie vraagt de heer M. de Jong ontslag als penningmeester, hetgeen eervol verleend wordt. In zijn plaats wordt benoemd tot penningmeester op een jaarwedde van f 60 de heer G. W. Molenaar, ambtenaar ter secretarie. Borg stelling f 500. In de rondvraag informeert de heer W. Ooms naar een kleine verbetering, die aan de Achter- broeksche spuit moest plaats hebben. De voorzitter zegt. dat hij hiertoe orders zal geven. Volgt sluiting. Abonnees op ons blad kunnen mondelinge of schriftelijke adviezen krijgen over rechtskwesties of belastingzaken tegen een verlaagd tarief van 50 cents per advies. I Voor mondelinge adviezen kan men zich vervoegen aan ons bureau Haven 25 - Schoonhoven. Schriftelijke vragen dienen vergezeld te gaan van f 0.56 per giro, postwissel of in postzegels. Stolwijk. Gemeenteraadsvergadering op Maandag 1 October, v.m. 11 uur. Allo leden tegenwoordig. De voorzitter, burgemeester Daron van Hemert tot Dingshof, opent de verga dering en deelt mede, dat de geloofsbrie ven zijn ingekomen van het nieuwbenoem de raadslid, den heer G. Huisman. Nadat de geloofsbrieven door een raads commissie onderzocht zijn, wordt geadvi seerd den heer Huisman als lid van den raad toe te laten. Aldus besloten. De heer Hulsman legt hierna de bij de wet vereischte eeden af en neemt zit- ting. De voorzitter heet den heer Huis man hartelijk welkom mede namens B. en W. en den raad en hoopt, dat het hem gegeven moge zijn. gedurende langen tijd als raadslid werkzaam te kunnen zijn in het belang der gemeente in aangename samenwerking met B. en W. en don raad. De lieer Huisman dankt den voorzit ter voor diens vriendelijke woorden en hoopt, dat ae uitgesproken wensclien ver vuld zullen worden. Vervolgens worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van den heer Muis. waarhij hij wegens vertrek uit de gemeente, ontslag neemt als lid van den raad. De voorzitter meent namens den geheeien raad te spreken, wanneer hij den heer Muis dankt voor de wijze, waarop hij, naar zijn mooning, do belangen der gemeente heeft behartigd en wenselit den heer Muis het beste in zijn nieuwe woon- plaats toe. Andere agenda-punten zijn er niet, doch de voorzitter wenscht enkele zaken naar voren te brengen. Spreker zegt, dat er ernstige klachten bij hem ingekomen zijn over de toestanden in Stolwijkeh'sluis inzake de vuilnis. Naar mate de bebouwing zich uitbreidt, komt er meer afval en een ophaaldienst bestaat er niet. Deze klachten gelden ook voor Haas trecht. Tot deze gemeente behooren m Stolwijkersluis 75 -huizen en tot Stolwijk 25. De bedoeling is nu, dat er een vuilnis ophaaldienst ingesteld wordt door Haas trecht en waar Stolwijk daar ook belaog by heeft ,al is het dan niet in die mate als Haastrecht, stellen B. en W. voor f 50 daarvoor uit te trekken. Het voorstel wordt zonder stemming aangenomen. Vervolgens zegt de v o o z i 11 e r. dat er klachten zijn ingekomen over parkeeren op den Brugweg te Stolwijkersluis. Spreker stelt voor te bepalen, dat daar slechts aan één zijde geparkeerd mag worden en wel aan de linkerzijde, komende van Stolwijk. Aldus besloten. Er zullen borden worden geplaatst over eenkomstig de nieuwe motor- en rijwiel- wet. Eveneens zullen zulke borden ge plaatst worden op den Gouwcg ter vervan ging van de reeds dnar staande maar nu niet meer geldige borden. Rondvraag. De heer Graveland vraagt, of er weer plannen voo» waterleiding zijn. De voorzitter zegt, dat men zeer binnenkort daar moer van zal hooren Meer kan spr. er niet van zeggen. De beer Jac. Verdoold heeft ge hoord, dat aan winkeliers toestemming ge weigerd is om te teekenon op do lipten betreffende de verruining van den verioop op Zondag. De voorzitter zegt, dat er twee vrouwen weest zijn, die geweigerd moes ten worden, omdat de man moet teekenen. Anderen kwamen ie laat. Spr. wijst er op, dat het lang genoeg aangeplakt hooft ge staan en in de vorige raadsvergadering heeft hij er nog speciaal op gewezen, zoo dat het overbekend kon zijn, dat men ten stadhuize kon kouicn teekenen. Toen het te laat was. kwam de secretaris van de winkeliersvereeniging bij spr. De heer J ae. V er do o 1 d is er nu van overtuigd, dat hior de schuld bij de win keliers zelf ligt. Spr. vraagt nog, of aan de betrokkenen ge™ bericht gezonden wordt betreffende te hunnen aanzien ge nomen raadsbesluit. Spr. doelt hier op het door den raad aangenomen voorstel tot verleenen van suhsidb aan het Groene Kruis. Tot dusver heeft het bestuur der vereeniging geen bericht ontvangen. Do voorzitter zegt, dat dit wacht op do goedkeuring van Ged. Staten, welke nog niet is afgekomen. Hierna sluiting. f HET SCHETSEN VAN KALVEREN. Na 31 October toewijzing 1935. Alle kalveren, die geboren worden na 31 October 1934, ressorteeren onder de toe wijzing 1935. Iedere veehouder, die krachtens, het hem toegewezen aantal kalveren thans nog het recht heeft om kalveren hij den distriets- secretaris ter schetsing aan te bieden, be hoort van dit recht vóór 20 October ge bruik Ie maken, omdat alle kalveren, die onder de toewijzing 1934 vallen, uiterlijk 31 October geschetst moeten zijn. Kalveren, die na 31 October worden geschetst, vallen onder de toewijzing 1935. Het omruilen van identiteitsbewijzen 1934, behoorende bij kalveren, die gestor ven of geslacht zijn. kan onder de bekende voorwaarden tot 1 Januari bij den dis- tricts-secretaris plaats hebben. Er wordt echter de aandacht op geves tigd, dat, zoo dit omruilen geschiedt in de periode van 1 November tot 1 Januari, het kalf, dat voor het geslachte of doode kalf i nde plaats komt, op den datum, dat het kalf, waarvan het identiteitsbewijs ter inwisseling wordt aangeboden, dood ge gaan of geslacht is, net zwaarder mag zijn dan 60 K.G., zoo het een stierkalf betreft en 100 K.G. zoz het een vaarskalf betreft. Het inwisselen van identiteitsbewijzen kan in den vervolge uitsluitend plaats vin den door bij de Landbouw-Crisis-Organi- satie voor Zuid-Holland georganiseerde rundveehouders en niet door hen, die döor deze organisatie als rundveehandelaar zijn erkend en die niet tevens bij haar als rundveehouder zijn georganiseerd. HET PLANTEN VAN FRUITBOOMEN. Fouten, en die te herstellen. Vruchtboom^! worden veel vaker te diep dan te ondiep geplant, wijl de leek bang is, dat de wortels niet genoeg met aarde bedekt zullen zijn. Maar het te diep plariten der hoornen is zeer slecht, onverschillig of ze op wildeling of an derzins veredeld zijn. Kanker, onvrucht baarheid, topdorheid en geringe groei zijn de gevolgen. Hoe vroeger men de fout bemerkt, des te eerder is ze. te herstel len. Is de wortelhals slechts vijf centi meter in den grond geraakt, dan is alles weer goed te maken door dat gedeelte van den grond af te nemen. Is de stam echter tien of nog meer centimeter in den grond geraakt, dan zal het het beste zijn, om den boom r.ogeens uit te lich ten en opnieuw fe planten Dat kan na tuurlijk alleen dan geschieden, als in de herfst de bladeren afgevallen zijn. Bij fruitboomen, die op een wortelhala veredeld zijn, geeft ook dan als de aan raking met den grond geen direct ge- vaar oplevert, een groot nadeel, doordat de edelste wortels gaan schieten, waar door de onderstam zijn doel gaat missen. Deze wortels dienen glad langs den stam afgesneden te worden, zooals op bijgaan de teekening door streepen is aangege ven. GROENVOER VOOR GEITEN. Een voortreffelijk geitenvoer wordt ge vormd door frisch loof van vele boomon en struiken. Gedroogd kan het ook als hooi gebruikt worden, met dien verstan de. dat het blad dan voor liet einde Juli geoogst moet zijn, daar na dien tijd de voedingswaarde der bladeren sterk ach teruit gaat. Bijzonder smakelijk en voed zaam /Zijn de braambessen-bladeren. Ver der kan men de bladeren nemen van hazelnoot, beuk, berk, accacia, moerbei cn nog veie andere struiken en boomen. Het dTOgen der bladeren kan het best op een. beschaduwde plaats gebeuren. Ook klei ne takken kan men in bundeltjes gebon den te drogen hangen. HOE MELKT MEN EEN GEIT? Heel dikwijls hangt de hoeveelheid en de kwaliteit van de molk af van de ma nier waarop men de geit melkt. Het is aan te hevelen dat het melken steeds door den zelfden persoon geschiedt. Bij het melken is reinheid een eerste vereischte. Men moet natuurlijk beginnen-de handen met water en zeep te wasschen en opdat er geen ha ren en schilfers in den melkemmer raken, moeten de uiers afgewreven of met lauw water afgespoeld worden. Daarna moet men de uier zorgvuldig met een doek af drogen. Deze massage prikkelt de melk- klieren en het melken gaat dan gemakke lijker. Bij het melken zet men de geit zoo neer, dat de rechterachterpoot iets meer terug staat dan de linker. De melkster moet zoo gaan zitten dat zij, indien noo- dig, spoedig kan opstaan, de romp wat voorovergebogen, de ellebogen tegen het lichaam gedrukt, de emmer tusschen de knieën. Bij het melken mogen slechts de handen en onderarmen op- en neer bewe gen. Eerst wordt een kie n beetje op den grond gemolken, omdat de eerste melk meestal verontreinigd is. Men omvat de speen met de volle hand en drukt licht, zonder te trekken. Daarbij voert men de volgende handgreep uit: het bovenste deel van de speen met duim en wijs vinger omsluiten. De ove rige vingers sluiten zich daarbij langzaam aan. De kleine vinger wordt het laatst aangesloten en led'gt de uier geheel. TTet melken geschiedt gelijk tijdig aan twee spenen met beide handen afwiselend. Men mag nooit op volle kracht beginnen, eerst wanneer de melk begint te vloeien, moet er krachtig en zonder onder breking gemolken worden. Op het laatst worden de han den hoog neergezet, zoodat ook het onder ste deel van de uier wordt meegemolken. De dieren moeten bij het melken steeds zacht behandeld worden. Een ruwe behan deling vermindert de hoeveelheid melk. Bijzondere eigenschappen van de geil brengen het mede, dat het melken met al tijd even gemakkelijk gaat. Sommige die ren zijn prikkelbaar en willen zich niet la ten melken. De melkster moet in zoo'n ge val het dier rustig toespreken, het aaien en het dan stukje bij stukje melken. An dere geiten houden de melk terug en alle drukken en trekken is vergeefs. In dit ge val is het het beste het met een gelijk tijdige voeding te beproeven. Meestal ge lukt het daardoor den tegenstand te bre ken. Bij hardnekkige dieren legt men een nat laken over den rug, waardoor de melk stroom zeker gaat vloeien. EEN PRAKTISCHE STROOSLEEPER. Tegen het stroovermorsen. Bij het vervoeren van los s»roo naar de stallen, gaat er onder weg veel verloren. In een groot bedrijf loont het dan ook de moeite, om voor dit dagelijks terugkeerende werk, een stroo- sleepei te maken. De sleden zijn vijf c M. dik en 25 c.M. breed. De dwarslatten tusschen do sleden, waaraan een trek haak is bevestigd, zijn 3 a 5 c.M. dik. Voor den bodem is een dikte van 2 c.M. voldoende, voor latten van de zijkanten één van 3 c.M. DE AUTOPED ALS ETENSBAK. Men kan voor de inrichting van 'n kippenhok allerlei mooie dingen kant en klaar koopen, doch terwille van de zuinigheid zullen wij nog trachten, dit te vermijden. Potten en pannen die voor de keuken niet goed genoeg meer zijn, worden ook vaak als voederbakje gebruikt. Minder leelijk voor het met een scherp mes overlangs worden doorgesneden. De eone helft dient voor het voer, dat er netjes in verdeeld kan worden, zoodat een groot aantal kippen er tegelijk van kan pikken, terwijl de andere helft een drinkbak wordt, die althans dit voordeel heeft, dat hij niet kan worden omgewor pen. Ook het pikken tegen een weeken bo dem is een voordeel, dat men bij een ihe- talen of geëmailleerd bakje niet heeft.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 6