Stadsnieuws Kerk en School WEERBERICHT. Burgerlijke Stand j Gemeenteraden WOENSDAG 1U OCTOBER 1934 NA OE KERMIS TE WEERT. Een lijk opgehaald. Leden van een vischclub te Weert heb ben onder leiding der gemeentepolitie met het treknet in de Zuid-Willemsvaart op- gevischt het lijk van den 43-jarigen on- gehuwden fabrieksarbeider Aimé Elias. De man, die nog Dinsdagavond voor het sluiten der café's te Weert op de kermis gezien was en flink kermis had gehouden, was sedert dien niet meer gezien. De bewoners der buurt, waar het lijk thans is opgehaald, verklaarden in den be wust en nacht langs het kanaal te hebben hooren ruziemaken, waarbij een persoon een ander zou hebben toegevoegd: „als je je niet stil houdt, sla ik je in het kanaal. Men vreesde daarom het ergste, te meer daar beweerd werd dat de man in het be ril zou zijn geweest van f 300 a f 400. Men is daarop den volgenden morgen di rect met dreggen begonnen, wat eerst Maandagmiddag succes Opleverde. EIGENAARDIG BRANDJE. Bewoners gearresteerd. Tn ffe Trollkstraat te Amsterdam brak jislermorgen omstreeks 7 uur brand uit In een groentenwinkeltje. De brandweer ontdekte dat nabij de schoorsteen de brand was ontstaan. On der de schoorsteen stond een petroleum stel. Het vuur werd met emmers water gebluecht. In hetzelfde perceel was even wel nog een begin van brand te bespeu ren, namelijk in een bed. Ontdekt werd, dat er geen verbinding bestond tusschen schoorsteen en bed. Toen de politie een onderzoek instelde konden de bewoners geen verklaring van de dubbele brand geven. Zij hadden zich verslapen en werden door den rook ge wekt. Men vond echter eenige doeken, ge drenkt in petroleum en in een hoek bijeen Joast eenige afgestreken lucifers. Het echt paar is gearresteerd. De woning was voor f 2000 op beurspolis verzekerd. De bewo ners ontkenden dat er brandstichting in het spel was. Als het vuur had doorgezet zou daiaxdoor groot gevaar ontstaan zijn voor een aantal gezinnen welke boven de groentewinkel woonden. GEWEIGERD GRAAN TE LEVEREN. Russische ambtenaren gear- Dertig Russische collectieve landbouw bedrijven en tal van staatsgoederen heb ben geweigerd, gehoor te g^ven aan den oproep van den staat tarwe te leveren en zij hebben den gestelden termijn waar binnen de tarwe moest worden geleverd, la fan vprlonnon In Novo Sibirsk is een commissie be noemd, welke tot taak heeft tegen de col lectieve bedrijven op te treden. De autoriteiten hebben in overleg met de Instanties der communistische partij de leiders der partij-organisaties in het Alma Ata-gebied opgedragen den chef, zoomede deb secretaris dezer partijorganisatie te De chef wordt er van beschuldigd bevel <e hebben gegeven geen tarwe af te leveren aan den staat, omdat de bevolking zelf het graan noodig zou hebben. Nog eenige personen zijn gearresteerd, die'er niet voor gezorgd zouden hebben dat de oogst tijdig werd binnengehaald. In bet geheel zijn 23 ambtenaren in arrest HET NUTSGEBOUW. De exploitatie van het Nutsgebouwzal voortaan niet meer geschieden door de afdeeling Schoonhoven van de Maat- ichapij tot Nut van 't Algemeen, maar door den heer J. G. Voorsluys. die deze exploitatie zal doen voor eigen rekening. De exploitatie zal 1 November ingaan. SCHAAK- EN DAMCLUB SCHOONHOVEN. Maandagavond heeft de Schaak- en Damclub haar jaarvergadering gehouden Ik was wat je noemt in verzoeking 1 ge bracht.... hij twijfelde geen seconde aan de echtheid en was dbl-verlangend om hem te hebben en hij drong nogal aan, toen ik weigerde het ding te verkoopen en ik.. wel, eerlijk gezegd kon ik de duiten goed gebruiken. Maar mijn geweten begon al spoedig te knagen en ik probeerde den helm terug te koopen. Maar de broers wilden er niet van hooren.... tenminste niet voor een prijs, dien ik kon opbren gen. Maar de zaak liet me geen rust en toen ik gewaar werd dat de Jevons een secretaris-assistent zochten, die op de hoogte was van antiquiteiten, solliciteerde ik. Ik kreeg het baantjeeergisteren trad ik in dienst. Mijn plan was mij van den helm meester te maken en hem te vernietigen of te begraven, of in ieder ge- ral er iets mee te doen, dat de menschen zouden ophouden hem voor echt te ver slijten. Dan zou ik de twaalfhonderd pond op de bankrekening van de Jevons storten en verdwijnen. En dat plan zal ik uitvoe ren. U was zoo vriendelijk te verklaren dat u mij gelooft. Wilt u dan ook aan de op rechtheid van mijn voornemen gelooven, om do schade, die ik hèb aangericht, te herstellen en gegn stoppen tegen mij on- Jernemen voor morgenmiddag? Dan mag in het clublokaal in hotel a la Station. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat er in het afgeloopen jaar met veel animo is gespeeld, doch dat door over lijden en vertrek naar elders, het leden aantal is verminderd. Getracht zal worden nieuwe leden te winnen. Bij de bestuursverkiezing meende Dr. De Bruijn als voorzitter te moeten bedanken en na vele jaren zijn plaats open te stel len voor anderen. Bij de stemming werd als voorzitter gekozen de heer Bruggeinan, 2e voorzitter werd Dr. De Bruijn, secreta ris d eheer T. W. van den Houten, en we gens overlijden van den heer D. Koppenol werd als penningmeester gekozen de heer H. Muijlwijk. Het win terprogramma zal voorloopig bestaan uit onderlinge wedstrijden. WERK OPGEDRAGEN. De heer Joh. Seton heeft, na aanbeste ding door den bouwkundige S. v. d. Oever den bouw van 6 arbeiderswoningen op de voormaJjge Droge Gracht gegund aan de heeren L. Ponsen, Krimpen a.d. IJssel (metselwerk), G. J. D. Neven Bergambacht (timmerwerk), Middelkoop en Van Dam te Lopik (loodgieters- en electriciteitswerk); en P. Kortlever alhier (schilderwerk). AANRIJDING. Vanmorgen omstreeks 12 uur werd de 17-jarige A. v. d. B., loopjongen van de fa. F. Driessen uit de Lopikeratraat, die per rijwiel de Koestraat wilde overstekon naar de Kerkstraat, door de vrachtwagen van den bodedienst Den Hartog aangere den. Het voorwiel werd verbogen, de jon gen zelf liep geen letsel op. Volgens de uitleg, ons eenerzijds gedaan, is het onge val te wijten aan den chauffeur van de vrachtauto, daar dit voertuig links van den weg reed. De autobestuurder verklaart evenwel, dat het jongmensch, links rij dende, met groote vaart de Koestraat overstak, zonder zich aan de signalen van de auto te storen. Het staat nog niet vast wie de schade moet beflalen. OP DE BON. De majoor der rijksveldwacht heeft proces-verbaal opgemaakt tegen 14-jari- gen J. G. v. E., wegens het ontvreemden wan een rijwielbelastingplaatje, en tegen G. B. wegens het vervoeren van aardap pelen zonder geleideblljet. BOTERMARKT. Op de hedenmorgen gehouden Boter markt bedroeg de aanvoer 25 £.G. Prij zen: Goehoter f 0.8O, Weiboter f 0.75, bei den per half K.tr. Handel vlug. EIERVEILINGEN. Waaggebouw. Aanvoer 2500 stuks. Prij zen; f 3 60f 4 90,per 100 stuks. Voorhaven. Prijzen: f 4.60—f 4.35 per ,100 stuks, Capelle a.d. IJssel. Bevolking op 1 Sep tember 1934: 4661 m., 4476 vr., totaal 9137. Ingekomen personen: 19 m. en 21 vr., totaal 40; binnen de gemeente gebore nen, alhier werkelijke woonplaats hebben de: 5 m., 12 vr., totaal 17; elders gebo renen, alhier werkelijke woonplaats heb bende 2 vr. Totaal 4685 m. en 4511 vr., totaal 9196 personen. Vertrokken personen 16 m. en 14 vr., totaal 30. Overleden per sonen, alhier werkelijke woonplaats ge ltod hebbende 2 m. Totaal 18 m. en 14 vr., samen 32 personen. Bevolking op 1 Octo ber 1934: 4667 m. enV4497 vr., tezamen 9164 personen. Haastrecht. Dinsdagmorgen kwam de bodeauto H.A.T.O. op den hoek bij hotel „Huis don Hoek" in botsing met een per sonenauto. die uit de richting Gouda kwam aanrijden. De personenauto werd bescha digd. W. VAN DER WEIDEN P*. t Krimpen a.d. Lek. In den ouderdom van bijna 95 jaar is hier hedenmorgen overle den de heer W. van der Weiden Pz. De overledene was de oudste ingezetene dezer gemeente. Jarenlang was hij voor de a.-r. partij gemeenteraadslid en wethouder. De laatste jaren leefde hij stil, daar hij wegens hard- hoorendheid geen openhare funcies meer wilde bekleeden. Krimpen a.d. Lek. In het café van A. Niemantsverdriet had onder politietoe zicht de trekking plaats van de door do hengelvereeniging „Kijk naar je dobber" gehouden verloting. De eerste prijs, een bed, viel op 1392, de 2e prijs, een wollen deken, op no. 787, de 3de prijs, 'en over trokken deken, op no. 1689, de 4e prijs, een ledikant op No. 1432. De vakteekenschool der werkloozen- I cursus is thans met 17 leerlingen aange vangen. Tot leeraar is aangesteld do neer A. Verhoeff Pz. alhier. Moer capelle. De uitslagen van Zondag luiden als volgt: le klasse G.V.B.: Moer- capelle I—Gouda III. uitslag was 53 voor Gouda 3; 3e klasse A: Moercapelle 2 Boskoopsche Boys 4, uitslag was 50 Boskoopsche Boys 4; 3e klasse E: Moercapelle 3—Boskoopsche Boys 5, uit was 32 voor Boskoopsche Boys 5. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Gouderak (toez.) T. H. Oostenbrug, candidaat te Genemuiden, die heeft bedankt o.a. voor Reeuwijk. Ammerstol. De voetbaluitslagen van Za terdagmiddag luiden: A.V.V.-jun.G"Oot- Ammers jun. 34; A.V.V.-comb.Groot- Amrners III 4?—2. Zondagmiddag werden gespeeld: A.V.V. INieuv. jrkerk I 30, le klas G.VJB,; A.V.V. III-Gouderak III 0-6, 3e klas G.V.B.; A.V.V. II—Stolwijk II 2—3, terrein Stolwijk, 3e klas G.V.B. EEN BEHOORLIJK ONDERDAK. Bergambacht Aan de misère van het gezin A. E., dat, zooals gemold, Woensdag wegens huurschuld uit zijn woning was gezet, en dat nu een onderkomen had ge kregen in het arrestentenlokaal, terwijl de schamele inboedel van deze menschen dagenlang in den regen langs den weg heeft gestaan, is een einde gekomen. In zooverre althans dat gistermorgen het ge zin een andere woning heeft kunnen betrek ken gelegen aan den Lekdijk in deze ge meente, boven Ammerstol. Het burgoriijk armbestuur neemt de huur van dit uuis voor zijn rekening. was van plan, om als deze geschiedenis achter den rug was, hem mijn diensten aan te bieden. Hij kent mij uit Londen en heeft me al eenige malen gevraagd hem u de Jevons de geschiedenis vertellen. Ze zouden u onmogelijk aan de overeenkomst hóuden, nu u mijn verzekering hebt dat de helm een imitatie is. Ik zal u hier een schriftelijke bekentenis geven. Het eenige wat ik verlang is dat dit verduivelde ding de menschen niet verder voor de mal houdt." „Dat is allemaal goed en wel," meende Tyger. „Maar ongelukkigerwijze heb ik den helm niet gekocht." „Wat zegt u?" „Mijn oom is de kooper. Hij had mij gevraagd naar DanningtTee te gaan om de zaak voor hem in orde te maken. Hij is in Londön op het oogenblik." „Uw oom?" „Archibald Warwick." De wanhopige uitdrukking ran Mr. Grey's gezicht was bepaald meelijwekkend. En een seconde geleden was hij zoo vol triomf geweesthij had alles op het spel gezet, tot zijn leven toe, om een on recht goed te maken. „Archibald Warwick!" herhaalde hij. „Dat is wel de ironie van het noodlot. Ik met het samenstellen van een wetenschap- NED. HERV. KERK. - CAPELLE a.d. IJSSEL. Herv. Geref. Evangelisatie. Lokaal Bermweg: Donder dag 11 October, 'e avonds 7.30 uur, de jer J. Kars. GOUDERAK. Donderdag 11 October, 's avonds 6.30 uur, Ds. Leemans te Delft. STOLWIJK. Herv. Geref. Evange lisatie. Donderdag 11 October, *s avonds 6.30 uur, Ds. G, Alers, van Dordrecht. Dankstond voor het Gewas. CHR. GEREF. KERK. NOORDELOOS. Donderdag 11 October, fs avonds 6.30 uur, Ds. Velema, van 's-Gra- venzande. OUO GEREF. GEMEENTE. CAPELLE a.d. IJSSEL. Lokaal Dacosta straat: Donderdag 11 October, 's avonds 7.30 uur, Ds. A. van Zon. BERGAMBACHT. Over de maand Sept. Ingekomen: M. H. Berkouwer, van Ber- kenwoude; A. M. G. Duhen van Papen- pelijken catalogus voor zijn collecties te helpen. Hij is bijzonder gesteld op een acadetoisch gevormden assistent. Ik wist niet dat dit zijn huis wasik ben pas 'n paar dagen hier in de omgeving, zooals ik u vertelde. Dus Archibald Warwick is de kooper van mijn helmDan zal ik dat secretarisschap maar bij mijn andere verloren illusies opbergen!" Hij lachte en nam den zwaren helm on der zijn arm. GoedennachtMiss Car- few," zei hij. Tyger sprong naar voren en griste den degen, dien hij had laten liggen, van de tafel. „Dat gaat zoo maar niet," klonk haar hooge, gebiedende stem. „Weg van die deur als je leven je lief is!" Hij keerde zich om en de punt van het rapier drukte tegen zijn keel. In haar oogen lichtte iets van een halve wilde die ze soms was. „Ik dood u liever," voer ze uit, „dan dat ik mijn oom laat berooven." Verbijsterd staarde hij haar aan. „Maarmaar ik heb u toch de waarheid verteld. Hoe kunt u dan praten van berooven?" „Berooven van den eersten behoorlijken secretaris, dien hij eindelijk eens kans heeft te krijgen en waarnaar hij al zooveel drecht; M. Blaak van Poortugaal; B. J. Hartenink, van Delft; L. Verburg en ge zin van Stolwijk; W. de Vrij van Ouder kerk aan den IJssel. Vertrokken: G. de Jong en gezin naaT Hazerswoude; K. van Dam en gezin naar Lekkerkerk; M. W. van Erk naar Reeu- wijk; M. van den Hoek naar Capelle a.d. IJssel; C. de Kruijk naar Ameide; M. de Pater naar Groot-Ammers; G. Uittenbo- gaard en gezin naar Schoonhoven; G. Lin- gen en gezin naar Hillegersberg; W. Thie- ling naar Duitschüand; J. Ravensberg naar Gouda; H. Haring naar Duitschland. GlESSENDAM. Over de maand Sep tember. Ingekomen personen: C. A. Nederlof, van Wieringen; H. A. Dekker en gezin, van 's-Gravenhage; H. Taübe, van 's-Graven- hage; A. P van der Velde en J- C. van der Velde, van Boskoop; M. Kulhk, van Tilburg; W. F. M de Groot, van Rotter dam; G. M. van Wijngaarden, van Slie- drecht; G. P. Prins, van Sljedrecht; A. Trapman, van Giessen-Nieuwkerk. Vertrokken personen: F. E. van Balle- goojjen naar Leerdam; N. Koppelaar en gezin naar Lochem; A. Meerkerk en echt- genoote naar Amersfoort; wed. J. de Bruin naar Amersfoort; M. Verwoerd naar Dor drecht; J. Verheul naar Sliedrecht; J. Dubbeldam naar Gorinchem; J. Brand naar Poortugaal; M. K. de Bruin naar Wasse naar; C. van Harten naar 's-Gravenhage; A. van der Giessen naar Den Helder; N. E. Rijkf Baar Maassluis; F. CandeJ en ge zin naar Geldrop. MEEBKEHK. Over de nteand Sept. Ingekomen: Teunis Hol van Langerak No. 41 naar Broek A 83; W. Schriever, van Noordeloos No. 90 naar den Dool A 97; T. de Langen van GorinoHgm, Laneen- dijk 73 naar Bazeldijk C 118; J. Haag van Langerak No. 112 naar Broek A 40. Vertrokken: J. H. Doeland van Tolstraat D 10 naar Leerdam, Meent 4; C. de Rid der van Broek A 40 naar Leerbroek, Dorp 107. NIEUWLAND. Over de maand Sept. Ingeko men: D. J. Henzen van Amers foort, Dr. A. Kuijpertoan 47 n. Kanaaldijk 5; G. 't Lam van Lexmond No. 200a naar Breezijde 36; G. van Hoorn van Culem- borg, Buiten 56b naar Breezijde 15. Vertrokken: C. van Wijk, van Breezijde 35 naar Schoonrewoerd, Kortgerecht; B. J. Dijkers van Geer 123 naar Kedichem, Achterdijk; P. T. Golverdingen van Bree zijde 18 naar Langerak; D. J. Henzen, van Kanhaldijk 5 naar Woudenberg, Vos kuilen 512a. NIEUWPOORT. Over de maand Sep tember. Ingekomen: A. den Hartog, van Streef kerk; A .A. den Hartog, geb. Kroen, Van Goüdriaan. Vertrokken; B. Bozendaal naar Lopik; J. en L. Heijkoop naar Rotterdam; J. Voor- spuij naar Dordrecht; P. van de Weerdt naar Amerongen, M. Demper en echtge- noote naar Groot-Ammers. WADDINXVEEN. Over de maand Sept. Gevestigd: H. W. J. B. Horsman, van Rotterdam naar Bodegraafschenstraatweg 75; J. M. de Vos van Wissekerke naar Kerkweg 44; Th. Groen van Overschie naar Bloemendaal 77; N. van der Wolf van Gouda naar Bodegraafschenstraatweg 110; A. van Harsklamp,-van Gouda naar Bodegraafschen straatweg 110. N- A. van Rijn van Wassenaar naar Bodegraaf schenstraatweg 27; J. C.« Jansen, van Voorburg naar Kerkweg 167; G. Kloeck, van Nootdorp naar Kleikade 29; P. A. Fraij, van Loenen a.d. Vecht naar Sta tion; D. Hoogendoorn, van Schiebroek naar Wilhelminakade 79; J. A. Vellekoop van Alphen a d. Rijn naar Bodegraaf schenstraatweg 70. Vertrokken: J. A. Tilburg, van Dorps straat 49 naar Berkel; K. P. Hoogen doorn van Bodegraafschenstraatweg 94 naar Gouda; J. Groeneveld van Noord- Naar waarneming in den morgen vant 10 October. NORTH "Lriia De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen ijag aan. Verwachting tot Donderdagavond: Zwailte tot maüge Westelijke tot ZuiH Westelijke wind; nevelig tot half kewolktj weinig of geen regen; aanvankelijk iets zachter. Waterstand; Schoonhoven hoog water 6.45 uui\ 'l 32 Vt Vreeswijk hoog water 7.45 uur, 1.40 M, Keulenstand 1.— M., was 0.01 M Maastricht 9 Oct. 40.37 M., val 0.05 M Luchttemperatuur: Do temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 58 graden Fahrenheit Woensdag 10 October; Op 8.4f, oif *3? der 17.21. Eerste Kwartier Maato dag 15 October. einde 146 naar Stolwijk; A. Nap, van Bol degraafschenstraatweg 22 naar Kockenl gen; S. W. Bakker van Bodegraafschen^ straatweg 29 naar Reeuwijk. jaren gezocht heeft," verduidelijkte Tyger. „Hemel-nog-aan-toe, nog afgezien van uw bekwaamheden.... hij zou u kunnen ver trouwen. Voelt u dat niet?" „Hij zou me inderdaad kunnen vertrou wen, maar welk recht heb ik vertrouwen van hem te verwachtenna dit?" Hij knikte naar den helm. „O, die oude Zwijnskop kan naar de weerlicht loopen!" flapte Tyger welwillend uit, „Ik zal hem vertellen dat het een vod was en...." „En wat? U hebt de Jevons de chèque van Mr. Warwick gegeven." „Schei toch uit," verzocht Tyger harte lijk. „Ik rijd morgenochtend voor het ont bijt naar ze toe en haal hem terug." „Ze zullen hem niet teruggeven. Waar om zouden ze?" „Ik geef ze een chèque van mezelf er voor in de plaats, voor hetzelfde bedrag. Wat kan het ze schelen van wie het geld komt, al? ze het maar krijgen! U kunt mij twaalfhonderd pond geven, die zo u voor den helm betaald hebben. Dan blijft u me zeshonderd schuldig. Ik taxeer dat de „kleine man" u vijftienhonderd per jaar zal gevendat bont u hem waard. U kunt mij die zeshonderd pond in twaalf maanden terugbetalen. Een zuiver zake- BERGAMBACHT. October. Geboren: Jacob Johannes, z. van C. MaJ ree en M. van den Berg. LEKKERKERK. October. Geboren: Johanna Elizabeth, d. van P v. Dam en E. Verhoog. Willem Daniël] z. van J. E. Eerland en M. H. VerwnaL Cornelis, z. van J. G. van Eeuwijk en W. de Hoop. L Ondertrouwd: L. A. Klerk, 27 j. en Stoppelenburg, 27 j. SCHOONHOVEN. October. Geboren: Johanna Elisabeth Maria, 3; van J. J. H. Ponsioen en M. van der Ho^j ven Hendrik Jan, z. van H. J. Eshuiq en J. Staalenburg. SLIEDRECHT. October. Geboren: Dirk, z. Van T. de Bruin en) J. J. de Waard. Neeltje, d. van AJ Flier en N. v. d. Dool. Dingena, d. vanJ M. Treffers en N. Duister. Arie Bas-, tiaan, z. van H. de Groot en S. Mijnster] Réné, d. van P. Weggers en A. T. Ot-< ten Geertruida, d! van G. Kila en Mj C. A. Stouten. Ondertrouwd: L. de Keizer, 26 j. en L, P. v. Genderen. 24 j. J. v. Leeuwen, 29 j. en M. Batenburg, 24 j. Getrouwd: J. v.'Ooijen, 28 j. en A. 'dl Leur, 24 j. B. v. Dommelen, 24 j. ep J. Kroon, 21 j. A. Leutscher, 30 j. en G. P. Visscher, 29 j. Overleden: A. Arentze, 29 j. WADDINXVEEN. October. Geboren: Helena Maria, d. van J. L. vim Vliet en M. de Wit. Johanna Ma ria Theresia, z. van M. J. Bosman en G, M. Plomp. Albertus, z. van M. M. Al- blas en E. van der Laan. Overleden: J. BruinjeKranenburg, 55 j. C. van Twigt, 15 j. lijke transactie. Accoord?" De dankbaarheid in zijn oogen was een/ van de meest verbazingwekkende dingen^ die ze ooit had gezien. „Ja, ik ga accoord,zei hij, „jij wonderi van 'n meisje.... voegde hij er met zachJ te innigheid bij. Tyger sloeg de oogen neer. Ze kon dej warreling van haar gevoelens onmogelijk analyseerenalleen wist ze dat ze bloosde en dat was een verschijnsel dat, tot nu toe geen enkele man bij haar tbl voorschijn had kunnen roepen. Maar ze dwong zich tot zelfbeheer- sching. „In de gereedschapschuur in den tuin staat een schop," zei ze. Als u er niets to gen hebt zullen we den helm maar direct begraven voor u naar Danningtree te ruggaat." „Graag," antwoordde hij en zijn oogen waren gehecht aan haar gezicht. Tyger kon het niet van zichzelf go- daan krijgen onvriendelijk tegen hem te zijn, zooals zo anders altijd was tegen mannen, die haar op die manier aanke- In den donkeren herfstnacht beg-oevon zij samen den zwijnskopvormigen helm. h EINDE. I 5 WOENSPAQ 10 OCTOBER 1fX Nieuw-Lekkerland. Gemeenteraadsvergadering op Woensdag 3 October 1934. Afwezig met kennisgeving de heer C. Smit. Voorzitter: de heer F. M. A. v. d. Rovaart, burgemeester. Secre taris de heer G. G. Voorsluijs. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Medegedeeld wordt dat van Ged. Staten de goedkeuring is ontvangen van de begrooting, dienst 1934, benevens van eenige vorige raadsbesluiten. Nog wlrdt medegedeeld dat huurverlaging is toegestaan van de huizen van den wo ningbouw aan den Middelweg. Ingekomen is een schrijven van den bond van koffiehuishouders, ring „Lek en IJssel", waarin wordt verzocht verlichting te brqngen in de pe rsoneele belasting. B. en W. stellen voor afwijzend op het ver zoek te beschikken. De heer J. Bongers zegt, dat adres santen door de Zondagssluiting gedu peerd' zijn en zou recht willen doen aan hen. Andere leden sluiten zich daarbij aan. De voorzitter zegt dat hij de ziens wijze van deze leden deelt, maar Ged. Sta ten vragen om dan andere bronuen aan te wijzen. Nla. nog eenige discussie wordt besloten de belasting met twee derde deel te ver lagen. yv v Een wijziging in de schoolgitden wordt aangebracht, welke alleen geldt Voor de Tot slot volgen «enige begrootingswijzi- gingen. Aan 't eind der vergadering wijdt de voorzitter eenige waardeerende woor den aan den heer W. van Essen, ambte naar ter secretarie, die met ingang van 15 October benoemd is tot gemeente-ont vanger van Zelhem. Hij zegt, dat het hem gemakkelijk viel, om inlichtngen over hem te geven, toen die gevraagd werden, omdat de heer Van Essen in één woord een voor- treffelijk ambtenaar is. Hij brengt hem dank voor hetgeen door hem voor de ge meente is gedaan en hij spreekt den wensch uit, dat het hem in zijn nieuwe woonplaats wel zal gaan. Na rondvraag volgt sluiting der verga dering. Op een verzoek van den heer P. v, d. Wouden ,om het klokluiden bij begrafe nissen af te schaffen, wordt op voorstel van B. en W., en na een korte discussie, afwijzend beschikt. Verder is ingekomen een adres van het bestuur voor middelbaar en hooger onder wijs op gereformeerden grondslag aan de school Henegouwerplein te Rotterdam, met verzoek f 60 subsidie per leerling per iaar toe te staan. Op voorstel van B. en W. wordt het verzoek ingewilligd- De heer Molenaar laat aantekenen dat hij er tegen is. Nog is ingekomen een verzoek van het centraal genootschap voor vacantiekolo- nies, afdeeling N.-Lekkerland—Alblasser- dam, om een subsidie van f 90 toe te itaan. Wordt goedgekeurd. Aan de orde komt punt 2, ontslag en benoeming onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand en lid B. A. Aan den heer W. van Essen wordt, we gens vertrek naar Zelhem, eervol ontslag verleend als onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand en als lid van 't burgerlijk armbestuur Benoemd wordt voor beide functies de heer A. A. Verhaar, ambtenaar ter secre tarie. Daarna komt aan de orde een wijzi ging der belastingheffingen. Op voorstel van B. en W. wordt de wijziging van de opcenten op de personeele belasting inge trokken. De opcenten op de vermogensbe lasting worden gebracht van 50 op 40, en die op de gemeentefondsbelasting van 100 op 75, zulks in vérand met de evenredige verdeeling over alle gemeenten van de uitgaven voor werkloozenuitkeering. JVervolgens komt aan de orde de opheffing der 2e openbare De voorzitter deelt mede, dat een schrijven van Ged. Staten is ingekomen, waarin wordt aangedrongen de 2e open bare school aan den Kinderdijk op te heffen en een voorstel daartoe in te dienen bij den raad. Hij zegt, dat B. en W. het voorstel doen met diep leedwezen en noodgedwongen. Over het voorstel ontspint zich een uitvoerige discussie, waaraan bij kans alle raadsleden deelnemen en waar uit blijkt, dat zij de zienswijze van B. en W. niet deelen. De voorzitter deelt nog mede, dat het aantal leerlingen de laatste jaren ge regeld daalt en thans nog slechts 76 be draagt, dat bovendien de exploitatiekosten zeer hoog zijn, n.l. f 23,32 per leerling. Hij vrpest, dat, al zou de naad besluiten de schodl niet op te heffen, Ged. Staten zulks toch zullen doen. Nadat de zaak nog eens breedvoerig is besproken en van alle kanten belicht, besluit de raad met algemeene stemmen niet tot opheffing over te gaan en aan Ged. Staten de overwegen de bezwaren, en de ingekomen stukken daarover mede te deelen. Het volgend punt betreft het ophalen van de faecaliën der gemeente. Evenals vo rige jaren wordt dit weer opgedragen aan den heer A. C. Leenmans te Dongen voor f 400 per jaar. Daarna wordt aangeboden de begrooting dienst 1935, met de volgende eindcijfers: gewone diénst: ontvangsten en uitgaven f 255.707,53; kapitaaldienst: ontvangsten f 5364,41, uitgaven f 5264,41. Voor het nagaan van de begrooting wordt een commissie benoemd bestaande uit de heeren J. Bcftgers, P. de Jong en G. Stam. Besloten wordt nog, op voorstel van B. en W., jaarlijks f 100Ö bij te dragen in de onkosten voor het Provinciaal Wej IV.IW Vergadering van, 8 October. Voorzitter burgemeester A. M. Nieu- wenhuisen. Afwezig de heer Van der Hek, die echter wat later ter vergadering verschijnt. Do notulen worden vastgesteld, onkele ingekomen stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Aan de orde komt dan de benoeming van een onderwijzer aan de openbare u.I.o. school. B. en W. dragen den raad voor: 1. den heer J. A. Rijnberg, thans tijdelijk onder wijzer aan deze school; 2. den hoer E H. v. d. Zee te Amsterdam; en 3. den heer A. A .Tjittes te Driebergen. De heer Rijnberger wordt benoemd met algemeene stemmen. Verlaging woninghuren. Hierna volgt een voorstel van B. "en W. om de huren van de gemeente-woningen in den Woningbouw te verlagen als volgt: ty pe A van f 4 op f 340; type B van f 5 op 3.90; type B van f 5.50 op f 4.10; type E van f 5 op f 4.10; type E van f 5 op f 3.90 en de overige naar evenredigheid. De verlaging gaat in per 1 December. De heer P e e r b o 11 e uit zijn groot ge noegen, dat tot verlaging is overgegaan, omdat door loonsverlaging enz. de huren te hoog zijn geworden. Toch kan het besluit spr's heele instemming niet wegdragen. Graag zou de heer Peerbolte gezien heb ben, dat de woningen van type A, welke eerst tot f 3.50 zouden worden verlaagd, en thans tot f 3.40, teruggebracht werden tot f 3.25. Ten eerste wil spr. dit, omdat in deze huizen de minst draagkrachtigen wo nen en voorts, omdat de gemeente ervoor dient te zorgen, dat ze niet leeg komen te staan, wat een schade zal beteekenen, ook voor de huizen zelf. Voorts heeft spr. ge zien. dat in het schrijven van den direc teur-generaal van de volksgezondheid deze zich wel met het voorstel van B. en W. kan vereenigen, doch de noodzakelijkheid van verdere huurverlaging niet verwerpt. Men moet bedenken, dat de gefheentelijke woningbouw moet kunnen concurreereu te gen het particuliere bedrijf. Mede "in dit verband, stelt spr. voor de huren van de ze woningen tot f .3.25 te verlagen. De heer Kok verwondert er zieh over, dat de heer Peerbolte niet tevreden is met de thans voorgestelde verlaging, maar nog verder wil gaan. Spr. geeft toe, dat een huurprijs van f 3.40 voor velen bezwaarlijk zal zijn te betalen, maar dat zal ook bij een huur van f 3.25 blijven gelden. Hierbij komt nog, dat voorheen deze woningen niet voor huurverlaging in aanmerking kwa men, omdat er nooit een enkele leegstond, thans heeft men zelfs een tekort aan deze huizen. Er is nu geen enkele aanleiding om deze woinngen nog meer te verlagen; dat kon voor een ander type wel eens meer ifoodig blijken. De heer Adriaens vraagt, of in deze huurverlaging ook begrepen zijn de wonin gen aan de Scheluwebrug. De voorzitter antwoordt, dat het hier alleen hjuizen van het woningbedrijf betreft. De heer Deerenberg zegt, dat de heer Peerbolte het voorstelt, alsof alleen de woningen van het type A de minst draag krachtigen huisvesten; dit is niet waar. Bo vendien zijn inderdaad deze huizen per manent bewoond. Men moet fiiet slechts naar één bepaalde gropp kijken; de heele gemeente heeft belang bij deze huurverla ging. Het onderhoucLsfonds mag niet te zeer worden uitgeput. Weth. v. d. Oever ontraadt ten sterk ste, de huur van de bewuste woningen nog meer te verlagen. Van de A-woningen staat er nooit één leeg. Gaat men ten be hoeve van deze huizen de exploitatie nog zwaarder belasten, dan kon men wel eens spoedig vaatloopen. Als van de andere wo ningtypen veel perceelen onbewoond blij- behoudt zich het recht voor, om, als de omstandigheden er aanleiding toe geven, erop terug te komen. Het voorstel van B. en W. wordt met al gemeene stemmen aangenomen. Volgt het voorstel van de meerderheid van B. en W. inzake de gewijzigde winkelsluitingswet. Het college stelt voor, niet tot verrui ming van verkoopgelegenheid op Zondag over te gaan. Omtrent deze zaak heeft de Winkeliersvereeniging advies uitgebracht. De uilslag was naar de meening van B. en W. niet van dien aard, voor wat betreft, den verkoop van tabaksartikelen eD banket enz., dat zooals in de circulaire van den munster wordt vereischt, een behoorlijke meerderheid kon worden verkregen. Be treffende de verkoop van sterken drank op Zondag is de meerderheid van het colle ge eveneens van oordeel, dat daarin geen verandering dient te worden gebracht, daar er op werkdagen voldoende gelegen heid is tot toankoop. (De heer Van der Hek verwijdert zich.) De heer Peerbolte is het eigeulijk >ch met de meerderheid, noch met de minderheid van het college eens. Spreker nt. dat er weinig kans zal zijn, om ooit behoorlijke meerderheid te krijgen. De vraag is trouwens, wat men onder „behoor lijk" verstaat. De heer Adriaens: Hft tegengestelde van onbehoorlijk. De heer P e e r.b o 11 e heeft opgemerkt, dat de sigarenwinkeliers j zelf niet meer voor openstelling zijn en de slijters wel voor openstelling zijn. Waa|- de banketbak kers en de slijters wel vóór openstalling zijn. had spr. voor hen liever de gel» heid opengesteld gezien. De heer K o k is natuurlijk niet tegen het voorstel van de meerderheid van B. en Hij grondt dit standpunt niet op den uit slag der verkiezing, doch ^ls men dat wel doet, dan gaat het niet opj de sigarenwin keliers tegen hun wil hunj zaken te laten openhouden. De door den minister voorge stelde verruiming houdt dog niet in, dat de raad zioh bij een uitspraak van de win keliers moet neerleggen. Uit den uitslag van de stemming blijkt we), dat de noodlij dendheid als gevolg van jde Zondagsslui ting niet heel groot is. Wethouder Deerenbdrg gelooft niet, dat ter verlichting van de crisis, het noodzakelijk is de verkojpgelegenlteid op Zondag te verruimen. Spr. meent, dat het op dit punt niet van belatig is, of de bak kers hun winkels des ZoMags 6 of 8 uur openhouden. Bevordering van den verkoop van sterken drank op Zon|dag kan spr. niet wenschelijk achten. Uit deze kwestie de revue valt iets te leeren. Te- heeft men de noodzaki ming ook niet kunnen beteekent wat, als men da een centrum van vei rich als minderheid standpunt voorbehouden; [hij wil bij nader inzien met de meerderheid van B. en W. meegaan, opidat hij d< van verruiming ter best sislasten niet voor de motiveeren. De heer Van den eveneens aan bij de meei W. Spr. gelooft niet. dat voordeeliger zal zijn. Bo gebod, dat de zevende di worden. De voorzitter wijdt nog op eon in gezonden stuk in „Het Vólk", waar een si garenwinkelier hetzelfde Standpunt als dat van weth. Deerenberg inham. In denzelf den geest las spr. ook ieb in de „Maasbo de". De crisistoestand jMgM niet om dezen maatregel De heer Peerbol|te merkt op, dat weth. Deerenberg thans ning is toegedaan dan van B. en W. Spr. vindt noodzakelijkheid Ing van de cri- zou kunnen 3l e r g h sluit zijh jlerheid van B. en J uur langer opon ndien zegt Gods f geheiligd moet een andere n de vergadering alleen, dat, De heer Bron kan zich hiermee veree nigen en voegt er aan toe, dat het woning bedrijf geen liefdadigheidsinstelling is. Voor het Verleenen van ondersteuning zijn er andere instellingen. In de oommissie is reeds aan de bezwaren van een bepaalde groep tegemoetgekomen, zonder ndciitans de mooie verlaging in haar geheel in de waagschaal te stellen. De heer Peerbolte verklaart, dat zijn argumenten grootendeols ontzenuwd zijn, fmaar aan een woningbedrijf als liefdadig heidsinstelling heeft spr. in het minst niet gedacht. De huren in deze gemeente (en m het algemeen) zijn veel te hoog en de ge meente moet in de verlaging voorgaan. Spr. wil zijn voorstel terugnemen, doch neer de belanghebbenden om verruiming: vragen, het dan billijk ze toe te staan. Wat betreft de principiële bezwaren van den heer v. d. Bergh mefkt spr. op, dat de Tweede Kamer ook grodtendeela diens op vatting is toegedaan, en toch is de winkel sluitingswet gewijzigd; waarom kan men dan ook niet in de gemeenteraden daarme de accoord gaan? Van Je bakkers voelden 4/5 voor verruiming. NjUuurüjk hef! men mei verkoopverroiming| dat gaat zoo gemakkeli De heer Bron kan de zienswijze van B. en[W alle winkeliers hun hiachl, of dal er een ve geroepen van enkele 1 de crisis niet op, niet. h vereenigen met Hij vraagt, of hebben uitge- ering is bijeen- ebbenden. Xte voorzitter licht in, dat daartoe - '-^'ers heeft geeircu- lijst bh alJe win; Ieerd. Bij de stemming zi Peerbolte, Van Harmei gen het voorstel van B, en W.. zoodat besl; ruiming van verkoop; dag in te stellen. De heer A d r i a e stem met de verklar'ng leg door weth. Deerent erg, zich gaarne bij diens standpunt aanslü|it. De heer Peer bol heer Van der Hek? Dat don middenstand? Men ia alleen de heeren en De Groot te- meerderheid van i wordt geen ver legenheid op Zon- motiveert zijn dat hij na den uit- Waar zit de is toch de man van hiermede gèkomen tot het be langrijkste punt dar agenda, namelijk de verwarmingslnstallatle van het Stadhuis. De voorzitter rekent zich ontslagen van de plicht, om de heele zaak nog eens uit te leggen, hij zegt, dat het hierom gaat: moet er met gas of met olie gestookt wor den? De heer Kok zegt, dat het hier niet al leen gaat om bezuiniging op den post ver warming van het Stadhuis, want die post is nauw verbonden aan* dien van de winst uit de bedrijven. Spr. heeft de uitvoerige dossiers doorgewerkt en is tot de conclusie gekomen, dat de verwarming van het Stad huis thans niet deugt; de installatie moet in elk geval worden verbeterd en dan kan er gestookt worden met olie, kolen of gas. Het goedkoopst is olie, maar daarbij moet men nog met een andere factor rekening houden: De gemeente produceert zelf het gas, en nu is van veel belang het feit, dat het gas overal een zwaren strijd te voeren heeft tegen de concurrentie van de verbe terde petroleumtoestellen. Wanneer nier- aan niet door een goede prijspolitiek paal en perk wordt gesteld, zal die concurrentie te groot worden. Het gas heeft als warmte bron stellig nog groote beteekenis en het gasbedrijf heeft reeds duizenden guldens in de gemeentekas doen vloeien. Om deze re denen is spr. er voor, het gebouw met gas te verwarmen. De heer Bron informeert, of er geen voorstel is van B. en W. Spr. zou willen weten, of het college er een bepaalde mea ning op na houdt. Thans krijgt hij den in druk, dat de kluif te midden der leeuwen wordt geworpen. De heer Van Harmeien: Tusschen de schapen moetu zeggen! De voorzitter licht toe, dat de tijd drong om een uitspraak van den raad uit te lokken. Toen de zaak het laatst by B. en W. werd besproken, ontbraken hen trou wens nog enkele gegevens. In het kort sa mengevat, is de meening van het college als volgt; Wethouder Deerenberg is voor het stoken van gas, wethouder v. d. Oever voor olie-verwarming. Daartusschen stond spr. ongeveer op het standpunt van den heer Kok. Hij is er van overtuigd, dat de verwarming van het Stadhuis slecht is, maar gelooft ook, dat er goede verwar ming te verkrijgen is. Cokes moet als brandstof wel vervallen, o.a. omdat daar voor weer een grootere bergruimte noodig zou zijn. Nu is de gemeente zelf producent van gas, en gelet op het feit, dat de aan staande gemeentehegrooting vermindering van de bedrijven winst niet kan verduren, is spr. er voor, om met gas te verwarmen. Aanvankelijk heeft spr. er over gedacht, deze zaak in geheime zitting te behandelen doch hij vond dat eigenlijk niet noodig De heer Bron heeft de rapporten be studeerd en daaruit de volgende conclusies getrokken: le. dat de tegenwoordige verwarming van het Stadhuis jn verschillende opzich ten te wenschen overlaat, is niet te wijten aan eenig gemeentelijk lichaam of hoofd van dienst, omdat de bestaande centrale gasverwarming door een ander lichaam is aangelegd, zonder de bedrijven om ad7ies te vragen. Het werk werd opgedragen aan een firma, die noqit een verwarming met gas had gemaakt, dus zonder ervaring was op dit gebied. Deze firma maakte gebruik van gasketels, welke nimmer voor dit doel hadden mogen worden gebruikt en dan ook hun ongeschiktheid hebben bewezen; 2e. dat volgens de adviezen van een, in dezen neutraal staande en bij alle gem. autoriteiten blijkbaar het volle vertrouwen hebbende firma, in de bestaande verwar mingsinstallatie belangrijke verbeteringen moeten, worden aangebracht, onverschillig welk nieuw stookmateriaal men wil gebrui ken; 3e. dat na deze verbetering, zoowel met gas als olie, een uitstekende verwarming kan worden verkregen, waarbij echter bij inrichting voor gas de vernieuwingskosten pl m. f 300 minder zullen bedragen dan bij olie. 4e. dat de olie-inrichting aanzienlijk goedkooper zou zijn dan gas, indien beide producten van buitenaf zouden moeten worden betrokken; 5e. dat echter de gemeentel, bij gebruik making van gasverwarming te leveren door het gemeentelijk gasbedrijf, een uiteidelijk het gemeentelijk gasbedrijf, een uiteindelijk jaarlijksch voordeel heeft van pl.m. f 700. Om deze redenen kan het naar spr.'s meening alleen in het belang der gemeente zijn tot gasverwarming te besluiten. De voorzitter onderschrijft volko men d© woorden van den heer Bron, dat hier de gasfabriek of den directeur uiets valt te verwijten. DÓ heer v. d. Hek acht zich .liet vol doende deskundig, om geheel zelfstandig deze zaak te kunnen beoordeelen. Hij vraagt zich af, wat voordeeliger is, gas of olie en zou daaromtrent gaarn© wordpn ingelicht. Naar weth. Deerenberg meent, heeft het toenmalige college van B en W. wel schuld aan de mislukking; )>et had het ad vies van het hoofd van dienst moeten in- winnep. Intussohen, wat men ook stoken zal de rad'atoren moeten worden vernieuwd, voorts ziin de leidingen te nauw, zoodat de ze verbeterd moeten worden, ook bij gas verwarming Welk systeem men ook kiest, een nuttig effect kan worden bereikt Wat is nu voor de gemeente het voordceügst? •De olieprijs is momenteel bijzonder laag. Maar dat is tijdelijk. Spr. heeft een lijst voor zich liggen, waarin tot uiting komt hoe de benzine in 1933 in prijs omlaag ging. en zelfs verkocht werd beneden den. productieprijs. De heer v. d. H ek: Dat was gelukkig. De heer Peerbolte: Zoo? Vooral voor den middenstand zeker? Weth. Deorenberg zegt, dat door die prijsvermindering de kleinere onderne mingen eruit „geknepen" werden. Toch wil spr. dien lagen olieprijs van thans wel als basis aannemen. Hij let op de u l o.-school. Voor schoonhouden en verwarming van dit gebouw was f 1100 geraamd; de kosten be liepen evenwel f 1915, hoewel betoogd was dat geen extra kosten zouden voorkomen. De raad heeft toen niet- naar spr. willen, luisteren. Neemt meh nu een verwarmings installatie van f 2250 met 15 pCt. voor rente en afschrijving, dan komt men tot 'n jaarlijksch bedrag van f 337.50. Voor een jaar zal men ongeveer 30.000 kub. M, gas noodig hebben, naar dit jaar bleek Spr. gaat echter zekerheidshalve uit van 40.000 kub. M Nu moet men bedenken, dat op het bedrijf reeds al het mogelijke is bezui nigd, er zijn geen verdere verlagingen der! bedrijfskosten mogelijk. De levering van 40 000 kub. M, gas, brengt dus voor hel bedrijf geen extra kosten mee; er is niet meer personeel voor noodig. Spr. berekent het gas naar 3 cent per kub. M. en becif-| fert dan dat tegenover de besparing van pl.m. f 440, die men door oliestoken zou' verkrijgen, een jaarlijksch voordeel zou staan van f 700. Maar bovendien is hetj van het grootste helang, het eenige, wat| hier nog goed en safe is, niet zelf te on dergraven. Men nnoet niet zeggen, dat spr. zoo graag het bedrijf, dat doceurtje gunt, want de winst vloeit steeds voor 100 pCt.' terug in de gemeentekas. In 1034 is dot productie van het bedrijf al met 40.000' kub. M. teruggeloopen. Indien men niet totj gasverwarming zou overgaan, zou dit een totale productievermindering beteekenea van 70.000 iub. M. Daardoor dreigt het onmogelijk te worden, nog een «tap te zet-: ten op den weg naar de zoo dringend noo-i dig© verlaging van den gasprijs. Spr. will den raad ernstig in overweging geven, datl niet te beletten. De begrooting staai op de helling en spr. zou niet weten, waar B. en W. het bedrag van de te derven winst vandaan moeten halen. Pleidooi voor olie. Weth. v. d- O e v e r pleit voor het stoken met olie. Over 1933 waren de kosten van d© verwarming der u l.o.-scbool rond f 460. Indertijd had de firma Braat uit Delft f 500 geraamd, het bedrag ia dus niat overschreden. De oude u.Lo.-school was slechts klein en vanzelf zijn de kosten voor 't schoonmaken van de nieuwe grooter. Zoo als wethouder Deerenberg reeds zei, zal voor het Stadhuis een oliestookinrichting met de noodige verbeteringen f 2250 kos ten met afschrijving. Deze bedraagt vol gens deskundigen 10 pCt. en niet 15 pCt. Bij een berekening van alle kosten komt spr. op f 916. Voor gasverwarming bere kent spr. d© kasten op f 1826, dat is f 910 meer dan bij olieverwarming. Weth. Deerenberg merkt op, dat in de stukken de prijs van het gas op 3. cent is gesteld. Ook met die afschrijving is spr. het niet eens. Zit U in het bedrijf of ik? roept spr. uit. Mijn cijfers zijn juist Men moet deze niet uit hun verband ruk ken. De directeur der gasfabriek is de adviseur van B. en W. en zijn cijfers mag men niet in twijfel trekken. Op zijn des kundigheid vertrouwt spr. volkomen; hij heeft op dat compas altijd veilig gevaren. De heer Bron merkt op, dat weth. v. d. Oever van een andere berekening uitgaat, wat de exploitatie betreft. Ver schillende van die cijfers heeft spr. niet in de stukken gevonden, toen hij 2ich Za terdagmorgen voor dat doel naar het stadhuis begaf. Dit via anders niet*, te De voorzitter antwoordt, dat die cijfers er toen nog niet waren. Daarover is eerst Zaterdagmorgen getelefoneerd met de firma Braat. Da heer Bron houdt zich aan de stuk ken en concludeert daaruit, dat oliever warming f 1025 zal kosten, gas kost f 300 minder. Spr. wil toch aannemen, dat wat weth. v. d. Oever zei, over de aanschaf- fingskosten, juist kan zijn, maar dan geeft dat nog slechts een verschil per jaar van f 50 en dat speelt toch geen rol. De heer Kok zegt, dat het in de raad al warm is geworden. De zaak is echter ook van veel belang. Spreker gaat even uit van de gedachte, dat de kosten van gas en olie wel eens gelijk konden zijn- Dan zal toch nog door olieverwarming 't gasbedrijf een nekslag worden toegebracht en dat zal in de toekomst met tekorten gaan werken. En als een bedrijf eenmaal noodlijdend is, dan heeft men het er zoo maar niet bovenop. Weth. Deerenberg wil wel vast mededeelen, dat bij de begrooting voor 1935 belangrijke voorstellen inzake gas- prijsverlaging zijn te verwachten, als de raad dat niet onmogelijk maakt. Spr. wijst er op, dat hier slechts tweemaal per jaar de bedrijven ter sprake komen, dat is bij de aanbieding der gemeentehegrooting en bij d© gemeenterekening. Misschien is het wat overdreven De voorzitter: Een tikje ja. Maar toch tweemaal zet men er de zuig- pomp op. En als er een gelegenheid is, om zoo'n bedrijf, waarvan men zooveel trekt, de bevoordeelen, dan is de meerder heid der raadsleden niet thuis.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 4