DAAR VIGORGEEN cis THlnderii-iaventarls 28r,....Koeien GAATHETOM ¥11# BOELHUIS. GEMEENTERAADSVERGADERINGEN Aanbesteding. Bericht van Inzet. VIJFTIG GULDEN Aanbesteding het bouwen van een Burgerwoonhuis te Lekkerkerk, Houtverkooping. Heeft U al een Dorus Rijkers-Lot? LAATSTE WIEK HAAST UI ■mm LOTEN OVERAL VERKRIJGBAAR Machine enMotoren Reparatie-Inrichting •V V FABRIKANTEN VAN „PROVIM I". BON\IOOfcGOTtWÖ\ wmmnimuu >ïi,m Boolhula. Nieuwerkerk a.d. IJssel 10 kalfdragende koeien RECHTSBIJSTAND BOELHUIS van Alblasserdam, Ammerstol, Krimpen a.d. Lek, Krimpen a.d. IJssel Ammerstol. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant VRIJDAG 12 OCTOBER 193*- Ondergeteekende zal op 15 October 1934 voor de erven DE JONG te Kri.n- pen a.d. Lek trachten aan te besteden hat amoveeren an het bouwen v. een bouwm ons woning met veestalling - aldaar, in perceelen en massa. Bestek en teekening kf 1.50 p. stel tevens inlichtingen verkrijgbaar bij den architect D. BURGER, Ouderkerk a.d. IJssel. Ondergeteekende zal namens zijn principaal aanbesteden: in perceelen en massa op Woensdag 17 October v.m. 11 uur in het café van den heer P. D. BAK aldaar. Bestek en teekening i f 2.50 (rest t 1.—) verkrijgbaar in genoemd café vanaf 10 Oct. en bij den Architect, W. van der Laan, Papendrecht. Oiro no. 142626. Groote Planken, balken, ribben, luiken, enz. op a.s. Woensdag 17 Oct., v.m. 10 uur te Noordeloos Het op 10 Oct. 1934 voor den Heer M. TERLOUW geveilde HUIS c.a. te Gieasen-Nieuwkerk get. Nó. 29, staat In bod op f IIOO.- Afslag: Woensdag 17 Oct. 1934, des morgens 10 uur, in het Café van H. DE BAAT, aan het Pinkevéer te Peursum. Bezichtiging: Dinsdag 16 Oct. van 10-12 uur. Direct na den afslag zal in het geveilde per ceel worden overgegaan tot openbare verkooping om contant geld, van de op het terrein staande nieuwe Loods en diverse zich in de woning be vindende meubilaire Goe deren, welke een uur tevoren zijn te bezichtigen. Notaris H. G. BOKS Molenaarsgraaf. CREDIETEN! Boven 500.- m. en. z. borg. Ieder doel. Ook le en 2e Hyp. Bank en Particulier Kapitaal. Vlug. Bill. Discreet. Br. m. port. antw. aan: POSTBOX 403 - ROTTERDAM bij Min. Bwlult d.d. 22/1-1934. Electr. Metaaldraaierij - Aanleg Electr. Licht- en Kracht-Installatie Autogene Lasch- en Snij-Inrichting Van ouds bekend adres: i. W. SLOMP - SCHOONHOVEN Havenstraat 140 - Telefoon 46 Niet schadelijk voor menschen en huisdieren. VRAAGT UW DROGIST HULPBANK VOOR DEN MIDDENSTAND Mathenesserlaan 380, Tel. 36432, Rotterdam, VERSTREKT VOORSCHOTTEN en CREDIETEN voor diverse doelein den, uitsluitend boven 500.-. DE ZAKENMAN die nimmer adverteert, krijgt slechts tot klant, die bij geval passeert II J V Vraagt de nieuw- ste „Vigorgeen" brochure bij uw graanhandelaar, eraanlging, coöperatie oi rechtstreeks. Wanneer U met minder kosten méér melk van Uw beesten kunt krijgen, mag U dat niet ver- ruimen. Juist nu ,moet U alle middelen toepassen die U bij den strijd om het bestaan kunnen helped Temeer waar anderen dat reeds lang doen en U vèr voor zijn. Geeft Uw vee daarom „VIGORGEEN". Door „VIGORGEEN" krijgt U niet alleen een hoogere melkopbrengst van Uw dieren, doch U houdt ze tevens gezond. Het is bewdzen dat door gebruik van „VIGORGEEN", kop-, kalf-, melk- of moerziekte voorkomen wordt en wij zijn hier zoo zeker van dat wij» betalen voor elke koe waarbij één dezer ziek ten toch zou worden geconstateerd nadat gedurende de stalperiode „VIGORGEEN" in het krachtvoer is verstrekt. BONDA'S HANDELMAATSCHAPPIJ N.V. - ROTTERDAM van VIM! 15 els. voor de standaard-bus en slechts27icts. voorde reuzenbus! Wat 'n be sparing voor de huis vrouw! Want VIM is een enorme hulp in elk huis en zuiver Neder landsch Fabrikaat van erkende kwaliteit. En zoo goedkoop! Waar devolle geschenken- bon op elke bus, op de reuzenbus twee! iviTOimmmvummiiM umwummi mnmt iinmt Wmvimwvm ""n'SJ, ■\UW\HH\U l^\Ultt\utmvilvmu\ uuuiuimtiuittitmnii mn huU' 'Ji'in uum Notaris A. T. van der Leeden te Ouderkerk a.d. IJssel is voor nemens op Woensdag 17 Ootobar'84 's morgensten 10 ure, ten verzoeke van den Heer P. Koolmees Pzn. aün het door hem bewoonde woon huis aan 's Gravenweg B 94, onder de gemeente in het openbaar te verkoopen: Een waartoe o.m. behooren pim. 1600 broeiramen met toebehooren, als: circa 150 rietmatten, stellingen, ribben, eindschutten en stormhaken, plm. 180 M. rails met wissel en lorrie (spoorwijdte 70 cM.), 11)00 potten voor komkommerplanten.gierpomp, 2 ladders, 2 schouwen, een partijtje boonenstokken, 63 vierkante tegels, eenig brandhout, plm. 19000 K.G geperst ROQGESTROO Voorts: verschillende Tuinders gereedschappen, eenige Meubelen en Huisraad en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. 's Morgens voorden verkoopaf- genummerd te bezichtigen. Notarise. H.W.Meijer te Lekkerkerk, zal op Woensdag 24 October 1934, 's ntorgens 9l/a uur, aan de Bouw manswoning v. d. Heer A.den Boon, in Opperduit No. 42 te LEKKERKERK k contant publiek verkoopen: waaronder 5 klamvaarzen, en 1 over- looper, 1 kalf met schets, benevens 2 schouwen, bietenmachine, wring- tobbe 100 L., kaaspers, verdere Bouw-sn Malkgereedschappen en wat verder ten verkoop zal wor den aangeboden. Gelegenheid tot rijwielstalling, 's Morgens voor den verkoop genummerd te bezichtigen. in elke kwestie, alle Notaris zaken overschrijving van huizen, land, schepen, inboe dels enz., belasting, vertrou- wensopd rachten. VAN DRIE L, R0EZEMSINGEL 100 (over de Rotterdamsche Vee markt) Telefoon 13475 Advies 1.-. Gevestigd 1925 TE STEIN BIJ HAASTRECHTj NOTARIS VERSTEEG I te Bergambacht zal Vrijdag 26 October 1934 des voormiddag 9.30 uur, aan de bouwmanswoning, getd. K 52 te Stein bij Haastrecht, ten verzoeke van de erven van den heer H. Eike lenboom, om contant geld, in het openbaar verkoopen: 7 kalfdragende Klamvaarzen, 6 geschetste Kuiskalveren, af- tandsch zwart mak Merriepaard 24 zware Fokvarkens Bouw- en Melkeriigereedschappen w.o. Kuipen, Karn, Wringtobben, groote partij teakhouten Kaasvaten, zinken en houten Melkemmers, Melkbussen, Kaaspers, Waterfornuis, Kaasplanken, Standers, Schragen; voorts: 2 Blokwagens, driewieler Kar, Tentwagen, merk Ingenhoes de Bilt, kaasbrik, hoofhark. schud der, Bentall stroosnijder, kruiwa gens, spekkast, Varkenslaadbrug, Ladders, Sleephek, Bascule met ge wichten, Tuigen, ijzeren katrollen met lijn, Handwerk, eenig Huls- raad en hetgeen verder te voor schijn zal worden gebracht. 's Morgens voor de verkoop af- genommerd te zien. Gelegenheid tot fietsenstalling en uitspanning bij H. de Goei, naast de hofstede. VIERDE BLAD. 7 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhoventchs Courant VRIJDAG 12 OCTOBER 1934. Alblasserdam. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 2 October. Afwezig de heer van de Rhee. Voorzitter de heer J. van Scheers Na opening worden de notulen vastge steld. Ingekomen is een verzoek om eervol ontslag als schoolschoonmaakster van school 2 tegen 1 Nov. van mej. A. M. Willemstein, aan welk verzoek wordt vol daan. Verder is ingekomen een schrijven van het verificatie bureau van Ned. Gemeen ten, mededeelende, dat alles betreffende de woningbouw vereeniging „Alblasserdam" in orde was bevonden. De'heer Smit vraagt of behalve de winst- en verliesrekening ook nofe aanwe zig was de winst- en verliesrekening van de 16 Middenst. woningen. Spr. had deze wel gezien van de 45 arbeiderswoningen, doch niet van de 16 andere woningen. De secretaris zegt, dat deze zeker nog niet waren toegezonden. De voorzitter adviseerde daarom, deze zaak aan te houden tot de volgende vergadering. Aldus besloten. Voorts .is eenzelfde rapport ingekomen van de woningbouw vereeniging „Ons Be lang". De heer L. Smit wijst op het bewuste bedrag van f 450 huurschuld dat nu in eens bleek te^zijn afgeschreven, iets wat spr. reeds jaren geleden geadviseerd heeft. Voorts vraagt spr. hoe het zit met de radio centrale. De ondernemer wil daar ook de leiding heen brengen, doch' het bestuur van deze vereeniging wil geen toestemming geven om contact te maken. Daardoor heeft de- Ze man schade en de menschen blijven verstoken van radio. Spr. verklaarde, dit nog nooit te hebben meegemaakt. Het is schande, dat zooieta mogelijk is. Spreker vraagt tot welke instantie de ondernemer zich nu moet richten om te trachten mo gelijk le maken, dat daar de leiding heen komen kan. Kunnen B. en W, de bouw- vereeijiging terecht wijzen? De voorzitter zegt, dat deze zaak voor hem geheel nieuw is. Spr. weet daar niets van. Maar voorloopig zou spr. zeg gen, laaf de ondernemer zijn wenschen kenbaar maken bij dat bestuur. Volgens apr. hebben B. en W. alleen te controlee ren of de zaak daar goed beheerd wordt. We'tïi. V i s 8 e r vraagt of het de be doeling is dat de ondernemer wil, dat de woningbouwvereniging de kosten draagt, of is de aanleg voor rekening van den huurder? De heer Smit zegt dat men hem ver keerd heeft begrepen. Het bestuur van de bouwvèreeniging wil niet dat de draad over het dak loopt, want men noemt daar de radio de duivel in huis. Men is er principieel tegen en is het nu mogelijk dat zulk een bestuur, dat kan verbieden? De voorzitter meent, dat de man kan verzoeken een draad te leggen door de openbare straat. De heer Vermeulen zegt, dat men gegronde bezwaren heeft om radio toe te laten, daar er daardoor heel veel 'kwaad wordt gesticht in de huizen. Het bestuur heeft principieele bezwaren en nu Izoa het toch dwaas zijn om een bestuurte •dwingen. Hier is werkelijk een begin van dwang. Spr. had dan ook van den voorz. 'verwacht, dat dit niet onderzocht behoef de te worden en eenvoudig afwijzend wil len beschikken. De heer Vermeulen vraagt hoe het Kt met de teveel betaalde erfpacht, kan dat nog niet worden vereffend met de kouwvereeniging. De voorzitter zegt, dat deze zaak nog in onderzoek is, het is niet zoo een voudig, maar spr. belooft, dat het zoo spoedig mogelijk aan de orde zal komen. Ooi B. en W. moeten soma lang wachten op gegevens die ze noodig hebben. De heer Vermeulen vraagt wan neer hier de huurverlaging zal ingaan. De menschen snakken er naar, er zijn reeds 162 gemeenten waar de huurverlaging is ingegaan. De voorzitter: Maar er zijn geen 162 gemeenten die nog geen goedgekeur de gemeente-begroot in g 1934 hebben. Wij kunnen ook geen ijzer met handen bre ken. De heer Vermeulen vestigt de aandacht op de som van onderhoud ad f 23 per jaar per woning, wat voorheen f 35 was. Daar komen ze niet mee toe, *egt spr.; zijn er al stappen gedaan om de gemeente in een hoogere klasse te krijgen? De voorzitter: Dat zijn allemaal zaken waaraan gewerkt wordt. De heer Vermeulen wijst er op, dat de toestemmingen om woningen te verholen soms 15 dagen weg blijven.dat is ook een groote schadepost voor de bouwvereeniging. Is het niet mogelijk, dat er eerder geantwoord wordt? Zooiets geeft een paar weken huurder- ving. De voorzitter zegt. dat over het algemeen er niet meer dan een week over heen gaat, maar men möet niet vergeten, dat men wel eens verzuimt om ook B. en W. de noodige gegevens te verstrekkenen het college moet ook wel eens onderzoe ken of de inlichtingen juist zijn. Weth. Visser wijst erop dat hij van 3 of 4 gevallen weet, dat de verzoeken op Maandag inkwamen, dan heeft dit tenge volge, dat ze in dié week n.m.l. in de ver gadering van B. en W. des Dinsdags niet meer behandeld kunnen worden. Wan neer men nu dergelijke verzoeken Zater dags inzendt, dan worden ze Dinsdag daarop behandeld. Hierna wordt de balans van de wo ningbouw vereenging „Ons Belang" goed gekeurd. Vervolgens wordt besloten om de huur waarde van de personeele belasting met één-derde te verminderen, gezien de zeer moeilijke omstandigheden voor de koffie huishoudsters. De gemeente-rekening 1933 en van het grondbedrijf ook van 1933 worden voor loopig vastgesteld. Daarna komt aan de orde het rapport van onderzoek van de loonen en de prij zen van levensmiddelen, een onderzoek dat B. en W. hadden ingesteld om daar mede te bewerken de gemeente in een hooegere klasse te krijgen voor de vast gestelde normen der steunuitkeering. De voorzitter wijst erop, dat dit geen eenvoudig werk is geweest. Getracht is om een beeld te krijgen van de levens standaard hier in vergelijking met die in andere gemeenten. Ook beeft plaats gehad een onderzoek naar ds bestaande loonstandaard. Qp grond van deze gegevens adviseeren B. en W. den raad om te besluiten aan Óen be trokken minister te verzoeken de-ze ge- een klas hooger te stellen, zoodat een steun van f 0.50 meer uitge keerd kan worden. De heer Smit zegt belangstellend uit gezien te hebben naar dit rapport,. He heeft wel heel lang geduurd, maar spr. heeft zich destijds bij dat onderzoek neer gelegd, omreden hij ook van meening is, dat met behoorlijk materiaal voor den dag moot worden gekomen. Over het algemeen blijkt nu, dat het leven hier duurder is dan in de stad. Doch behalve de bedoelde verhooging, die per eenheid is berekend, komt nog, dat hoe meer eenheden in een gezin noo dig zijn. hoe grooter het verschil wordt. Wat betreft het steunen van groote ge zinnen, hetgeen de minister bij 4e laatste herziening beloofde, is totaal niets terecht gekomen. Practisch is het er op neer ge komen, dat in doorsnee elk f 1.60 minder kreeg. De steun levert een tekort voor elk ge zin, de reserve's worden steeds minder, de heele gemeente is zoowat uitgemergeld. Voor spr. staat bet vast, dat feitelijk Alblasserdam net zoo goed een steun toe komt van f 12 als Rotterdam. Alleen de huren zullen wat verschillen, maar men moet bedenken, dat hier ook 200 gezin nen zijn, die een huur betalen van f 4 50> tot f 5. Daarbij komt, als te Rotterdam een hoogere huur betaald wordt, daarop ook weer een hoogere toeslag wordt ver leend. In de mobilisatie is eens gezegd door een minister: In Nederland zal geen nonger worden geleden. Thans is het tijd, dat de ze woorden worden herhaald; er wordt nu De toestand is zoo, dat men gem raad weet met het teveel, daarom worden de levensmiddelen verniet gd. De menschen loopen met versleten kleeren voorbij schitte rende etalages, in een wereld van luxe. Dat moet veranderen. Spr. zegt enkele lijstjes te hebben van benoodigdheden, die hij heeft opgevraagd van menschen dezer dagen, die een duide lijk beeld ge, en van den ellendigeu toe stand, en waaruit bleek, dat de respectie velijke gezmnen, ondanks onzegging van de noodzakelijkste levensbehoeften, toch nog tekort kwamen. Spr. meent, dat B. en W. te bescheiden zijn om maar pO ent meer steun te vra gen. Spr. kan gevoeglijk, aantoonen, dat f 1 er bij moet, benevens 15 cent meer voar elk kind. De heer De Jager heeft ten eerste een woord van lof voor de verstrekte gege vens. Spr. is van meening, gezien de sta tistiek dat, wanneer een steun gevraagd wordt als in de gemeente Zwijndrecht, niet teveel gevraagd is. De vorige keer is, door spr. reeds gezegd, dat om te 1 even nipt meer overblijft per eprsoon per dag dan 18 1>f 25 cent. We moeten trachten het maximum steun) ediag omhoog te krijgen. Spr meent ook, dat een guWei mMr. P1»3. de kinlier toeslag, niet teveel gevraagd 's. voorts verzoekt spr. om dit rapport door te zen- I den aan de leden van de contactcommis sie. De heer Jonker begrijpt B. en W. niet om nu maar 50 oent meer te vragen. De heer N. Stout staat ook op het standpunt van den heer De Jager. De heer Vermeulen kan eveneens aocoord gaan om een gulden meer te vra gen. Maar dan zou spr. voor de groote ge zinnen nop iets aparts gedaan willen zien. De grootste oorzaak van de crisis ziet spr. in het afwijken van Gods woord. Er moet worden schuld erkend en men moet komen tot een buigen voor de Hoogste Ma jesteit. Wil men verbetering, dan zal men terugmoeten naar datgene, wat men nu kwijt is. De heer v. d. K o o g h zou ook, gaarne willen hooren, op welke grond B. en W. nu maar 50 oent meer vragen; ook spr. voelt meer voor een steun, zooals in de ge meente Zwijndrecht. In verband met de opmerkingen van den heer Smit over het kapitalisme, wil spr. wel opmerken, dat daar, waar men vast houdt aan de waardevastheid van het geld, men het minst slecht er aan toe is. Weth. Visser zegt, dat de cijfers in het rapport met de meeste voorzichtigheid moeten wdrden gebruikt. Doch uit de ge gevens blijkt wel, dat, wat de prijzen aan gaat, Alblasserdam mee boven aan staat Wat nu aangaat het verzoek om 50 ct. meer steun. B. en W. vroegen zich af: wat is practisch mogelijk. Nu kunnen we wijzen op Zwijndrecht en f 1 meer vragen, maar dan kan men di rect op Gorinchera wijzen, die maar 50 ct. hooger staat. Om nu eenige kans van sla gen te hebben, moeten we de noodige voor zichtigheid betrachten. Weth. poersma wijst ten eeratb op het groote,werk van de saamstelling van dit rapport, en zegt verder, dat de klassen klimmen met een bedrag van 50 oent en nu zouden wij, indien we een gulden meer vragen, in eens twee klassen omhoog gaan en nimmer is een gemeente met twoe klas sen ineens verhoogd. De belangen der groote gezinnen zijn ook door B. en W. in acht genomen. Immers, de geoefenden verdienden hier in dóórsnee f 17. De mi nister geeft toe, dat het f 19 mag zijn, dat is ook aangehouden. De heer v. d. Koogh zou de groote ge zinnen tegemoet willen, .kofnen. Is dit na der bekeken, of niet? vraagt spr. Weth. Visser wil deze bijzondere ge vallen appart handelen en een af zonderlijk verzoek hieromtrent richten aan den minister. De heer Smit zou gezamenlijk met kerkbesturen, organisaties enz., willen trachten om een gulden meer te krijgen. De heer Jonker dringt er op aan, om zelf bij den minister op audiëntie te gaan. De voorzitter zegt, dat dit ook de bedoeling is, doch wanneer de raad zou be sluiten om een gulden meer te vragen, zou spr. willen, dat een commissie uit den raad meeging. Met zenden van dit rapport naar de contactcommissie zou spr. aanraden te wachten. Betreffende het samengaan met andere instanties, als kerkbesturen enz., acht spr. het beter, dit los van het ge meentebestuur te doen. De secretaris merkt op, dat men niet den nadruk moet loggen op een ge meente in het rapport genoemd, maar dat men de staat, zooals die hier voor ons I ligt, geheel in het oog moet houden. Daadwerkelijk is het zoo, dat men ten slotte meer heeft aan 50 cent in do hand, dan aan een gulden de lucht. Weth. B o e i s m a zegt, dat nu zaken moet worden gedaan, men kan n;et meer wachten op samenwerking met andere in stanties. Voorts stelt spr. voor, dat een lid van de moderne vakbeweging en een van de chr. vakbeweg:ng zullen meegaan naar den minister. Het voorstel van B. en W., om den mi nister te verzoeken 50 cent meer steun toe te laten voor deze gemeente, wordt ver worpen met 10 tegen 2 stemmen. Het voorstel om een gulden meer te vra gen, wordt aangenomen met 10 tegen 2 stemmen. Voorts worden aangewezen om mee te "aan van de vakbewegingen de heeren L. Smit en J. de Jager. Bij de Rondvraag dringt de heer S m i t er op aan, om de huurcommiss e in het leven te roepe'i. Geantwoord wordt, dat dit voornamelijk behoort tot de taak van het rijk. Dö heer Vermeulen spreekt hierna over de cursus van werkloozen, er komen nu objecten voor, n.L het maken vun een muziektent te Kinderdijk, waartegen spre ker principieel bezwaar heeft. Als dat ook door zal moeten gaan, zal spr. bedanken als lid der commissie voor wcrkloozeu. De voorzitter zegt, dat het feitelijk wenschelijk ia, dat men wat waler in de wijn -doet Spr. kan verstaan, dat de heer Vermeulen dvar bezwaren tegen heeft, maar kan niet begrijpen, dat de heer Ver meulen daarom bedankt. Spr. meent, dat het toch voldoende is, dat de heer Ver meulen er zich openlijk tegen verklaart en dan toch tevens zitting blijft houden in de De heer De Jager kan den heer Ver meulen moeilijk volgen. Als men hier in den raad besluit, dat de café's Zondags open bullen blijven, dan loopt de heer Vermeulen toch ook niet weg. De heer Vermeulen: Daar is groot verschil tusSchen, de raad is openbaar en de besprekignen in de commissie zijn ge heim. De hêer L. S mi t weet, dat de heer Ver meulen er zich sterk tegen verzet heeft, dat weet iedereen, voelt nu de heer Ver meulen zijn geweten nog zoo zwaar belast als hij zitting zou blijven nemen? Immers kan hij doorgaan zijn cursuswerk te doen. Weth. B o e r s m a zegt, dat het maken van een muziektent is aangenomen met 1 stem tegen, die van den heer Vermeulen. Nu de heer Vermeulen meent te moeten bedanken, wil spr. van deze plaats hem dank brengen voor het vele werk in de oommissie gedaan. Het spijt de commissie unaniem, dat dit ontslag plaats heeft. De voorzitter sluit zich aan bij de woorden van weth. Boersraa en zegt, dat het college van B. €n W. fiet betreurt, dat de heer Vermeulen heeft gemeend te moe ten bedanken. De heer N. Stout vraagt, of de beton-' tegels in het Uitbreidingsplan? Kinderdijk nog niet verwerkt kunnen worden Weth- Visser heeft maar één ant woord en dat ia: De begrooting 1934 is nog niet goedgekeurd. Hierna sluiting. Gemeenteraadsvergadering op 6 Octo ber. Voorzitter burgemeester J. Kooiman. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen van de vorige verga dering worden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen zijn de processen-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvan ger en het G. E. B.; verder een schfljven van hot gemeentebestuur van Rotterdam, inzake weddeverlaging van de ambtena ren bij den warendienst, welke stukken z.h.s. voor kennisgeving worden aange- Benoeming schoolhoofd. De voordracht luidt: 1 D. W. G. Ver kerk, hoofd te Züilichem: 2 C. A. A. Dul- lemond, hoofd te Zwammerdam; 3 M. Smits, hoofd te Slijkenburg. De voorzitter deelt mede, dat no. 2 wegens benoeming elders zijn sollicita tie heeft ingetrokken. Hierna gaat de ver gadering over in geheime zitting. Na heropening der openbare vergade ring volgt stemming. De uitslag hiervan is dat no. 1 met algemeene stemmen' is benoemd. Dan volgen enkele verzoeken om plaat sing in de 2e klasse der hondenBelasting. Van drie personen Was hun hond aange merkt als luxe, terwijl zij verzochten hem voor bedrijfshond aan te slaan. De ver zoeken worden zh.st. ingewilligd. Winkelsluitingswet. De voorzitter geeft een uiteenzet ting van de strekking van de wgziging van de winkelsluitingswet. In het kort komt die wijziging hierop neer, dat een verruiming van verkoop van sigaren, fruit, enz. kan plaats hebben. Krachtens de nieuwe wetsbepaling kan n.l. de ge meenteraad na belanghebbenden uit het betrokken bedrijf te hebben gehoord, de verklaring afleggen, dat hij in verband met de tegenwoordige buitengewone om standigheden van oordeel is. dat er rui mere bepalingen ten aanzien van denver koop op Zomfüg behooren te gelden. Naar aanleiding van die bepaling heeft spreker belanghebbenden in de gelegen heid gesteld, zich omtrent deze zaak uit te spreken. De bakkers hebben zich nu alleen tegen verruiming uitgesproken, hetgeen tengevolge heeft, dat B. en W. gemeend hebben geen verruiming te moe ten voorstellen. Ten aanzien van den ver koop van visch en fruit stellen B. en W. voor die winkels op Zondag gedurende 6 uur geopend te doen houden, aangezien de eenigste betrokkene zich in dien zin heeft uitgesproken. Weth. de Leeuw denBouter respecteert bet standpunt van de bakkers doch ook andere winkels zullen dan geen banket mogen verkoopen, anders zegt dit nog niets. De voorzitter antwoordt hierop, dat de verkoop in visch en fruit geduren de 6 uur word,t toegestaan, doch Wat het banket aangaat niet langer dan 4 uur, zooalsde winkelsluitingswet toestemt. Verder stellen B. en W voor de drank- vergunninghouders gelegenheid te bie den om 4 uur sigaren enz te verkoopen Cohform de voorstellen van B. en W. wordt z.h.st besloten. Besloten wordt aan Ged. Staten ander maal voor twee jaren, ingaande I Janu ari 1935, ontheffing te vragen van de verplichting tot het doen geven van op- der wijs in vak j op de openbare lagere school alhier. B. en W. bieden verder aan de gemeen- tebégrooting en de begrooting van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf voor ,35, alsmede de begrooting van het burgerlijk, armbestuur. Zh.st. wordt daarna besloten de reke ning-courant-overeenkomst met de Bank van Ned. Gemeenten, welke 1 Januari '35 afloopt, te verlengen met een jaar. Van de 'rondvraag wordt geen gebruik gemaakt. Hierna, gaat de raad over in verga de ling met gesloten deuren. Krlmptn a.d. Lak. Raadsvergadering op Woensdag 3 Oct. Voorzitter de heer G. J. van Oordt, bur gemeester. Afwezig de heer J. Staat (met kennisgeving). Nadat de ingekomen stukken voor ken nisgeving zijn aangenomen, volgt achter eenvolgens de vaststelling van de ge meente-rekening 1933, de rekening Bur gerlijk armbestuur 1933 en de begrooting schoolartsendienst „Lek en IJssel" 1935. Ze worden alle goedgekeurd, evenals de verlies- en winstrekening en de balans der waterleiding. De voorzitter deelt hieromtrent mede, dat de winst over het jaar 1933 bedraagt f 8526.16 of f 2131.54 voor elke gemeente. Daarna komt aan de orde de herzie-1 ning van de winkelsluitingswet in ver-' band met de buitengewone tijdsomstan digheden. De voorzitter deelt mede. dat hier over een vrij stemming onder de winke liers is gehouden, doch de meerderheid was tegen verruiming der verkoopgele- geoheid. De heer Schutter kan zich hierme de vereenigen, dooh wenscht een uitzon dering te maken voor den vischwinkel, omdat dit artikel spoedig bederft. Na eenige discussie wordt het voorstel- Schutter met 6 tegen 4 stemmen aange nomen. Een voorstel inzake ontheffing honden belasting 1934 wordt goedgekeurd, even als een wijziging van het ambtenaren re glement. Het volgend punt betreft verlenging van een kasgeldleening. De v o o r z i t te r stelt voor dgze te combineeren tot 31 Dec. 1934, hetgeen met algemeene goedkeuring wordt aan genomen Met de ontwerp-verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en bezol diging van den gemeente-veldwachter, kan de raad zich vpreenigen. Aan de orde is dan de bespreking der begrooting 1934. De voorzitter leest een brief voor van Ged. Staten, waarin de wenseh ken baar gemaakt wordt, de straatverlich ting te handhaven in het belang van de veiligheid op den weg. Dit zal dan ech ter gepaard moeten gaan met een invoe ring van straatverlichtingsbelaating of 10 opcenten «P de persooneele belasting. De heer Schutter protesteert na mens zijn fractie, hoewel hij ook voor de straatverlichting is, met klem tegen de plannen tot invoering van deze belasting. Volgens spr zal deze gemiddeld 6 a 8 ct. per week en ppr gezin bedragen, waar voor in dezen moeilijken tijd 1 a iVs pond brood gekocht kan worden De voorzitter zet uiteen, dat aan de beslissingen van Ged. Staten niet te ontkomen is: men kan de zaak niet op de spits drijven De heer Buitelaar: Niet wij drij-, ven de zaak op de spits, docb Ged. Sta-i ten, die van ons het onmogelijke verlan gen, waardoor de zoo zwaar getroffen ge-^ meente tenslotte gedupeerd wordt. De heer Schutter betoogt dat door, het invoeren der opcenten op de perso-i neele belasting de reeds zw&ar getroffen; gemeente door Den Haag nog verder wordt teruggetrapt. De heer A. Groeneveld vraagt ook of het niet zal helpen als men protesteert.' Do voorzitter acht ook voldoende argumenten aanwezig, doch Ged. St. zijn ook niet geheel onafhankelijk en de mi nister eischt, dat alle belastingen zoo hoog mogelijk worden opgevoerd en ook andere ingevoerd. De heer Schutter wijst erop, dat Kr. a d. I.ek, dat zoo goed als geheel af hankelijk is van scheepsbouw en aanver wante industrieën, met geen mogel^kheid zich in een andere richting itol kunnen oriënteeren. wanneer de belastingen nog hooger worden opgeschroefd. De heer C. Roest deelt volkomen de bezwaren van den heer Schutter, doch de vrees voor ongelukken doei hem thans beslui'en te voldoen aan den eisch van Ged. Staten. i

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 7