SCHOONHOVENSCHE COURANT Plaatselijk nieuws De strijd der jongeren. r HT. Wo. 6413. ZESTIEN BLADZIJDEN 86» JAARGANg VRIJDAG 19 OCTOBER 18X 1 1934 S. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN. HAVEN 25 Telef 20 Tel-Adres: Vannooten. Postrekening 13703. had K. norgen van O uur, 1.30 M. uur, 1 44 M was 0.03 M was 0.M. geeft deu dag aan Toen kies- I tot voor edenmtdd&g uw: heit. jig op leden. burge- alles per kilo; dbeien 4652 nt, alles per roode kool 5 —7 cent, witte oye kool 56 jes 34 cent, i 1012 cent, i cent per kilo. lagavond: jer toenemen in gen; zwaar jdelijke opkla- NIMLADVDORZUIDflOLIANDEN UTRECHT r: Op 14 55, aan Maandag AdvertentiSn: 1-0 regels flM; elke regel meer f 0.20; derde plaatsing halven prijs. Adver- tentiën worden gratis ge plaatst in „De GorcuW. ABONNÉ’S, die rich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, rijn vblgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HA VRANK te Schiedam, van •A/)AGuldcn MJ levenslange Gulden bjj Gulden bij verlies Gulden by verlies Iflfï Gulden bij verlies Gulden bjj verlies van VVV ongeschiktheid. Uvv overlijden. /VU van hand of voet. fcfVV van een oog. IvU van een duim. VV een anderen vinger. Tafelkeurinfl. Bergambacht De tafelkeuring, uitgaan de van de konijnenvereenïging „Nieuw Le ven”, zal gehouden worden op Woensdag 7 November in de zaal van den hem* G. G. de Kovel. Voor deze keuring zijn drie model ko nijnenhokken en nog eenige aanverwante prijzen beschikbaar gesteld. „Nut en Genoegen” Bergambacht. Donderdagavond gaf de zangver. „Nut en Genoegen” na een ope ningswoord door den voorzitter een zeer goed geslaagde uitvoering in de stampvolle zaal van ’t Centrum”-, onder leiding van den heer P. Kroon. De zangnummers werden keurig uitgevoerd en na de pauze werd een tooneelstuk opgevoerd, getiteld: „Tweeërlei strijd”, dat uitstekend werd ge speeld onder leiding van den heer A. van Vliet. Tot slot volgde een gezellig bal, dat de aanwezigen tot het sluitingsuur bijeen hield. HERDENKING VAN DE AFSCHEL '4G Brandwijk. Voor de etarppvplle zaal van het vereenigingsgebouw trad als spreker op prof. dr. H. Visscher van Huis ter Heide, daartoe uitgenoodigd door den ring „Ottoland en Omstreken” van den Bond van Ned. Herv. Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag. De ringvoorzittery de heer Vink, opende de vergadering met ge bed en sprak een kort openingswoord. Hierna hield Prof. Visscher zijn rede „Blijven of gaan”, in verband met de her denking der afscheiding. Spr, betoogde dat de synodale organ satie inplaats van orde, wanorde zag geboren worden en dat de kerkelijke reglementen niet waren naar den eisch van Gods Woord. De kerk onzer vaderen lijdt daaronder. Hoe kopen wij tot verlossing, hoe bereiken wij vrijma king? Dat het Geref. volk in de Ned. Herv. Kerk zich dicht aaneensluite. Het schei- dingsproces loopt van 1834 tot op den huidifcen dag. Dr,. Kuijper moest zelf er kennen dat de Kerk niet vrijgemaakt was, dat dit m'slukte. Door afscheiding wordt het korkelijk vraagstuk niet opgelost, maar wel komt er een verscheurd en verdeeld volk door. Er is geen band meer in de kerk, daarom is er verwarring. Wij moe ten geworteld zijn in het levende geloof. Toen de Heere Israël uit Egypte uitleidde, bleef er geen klauw achter. Dat was Gods werk. Het gaat om d<? vraag of de Kerk Gods rechten heeft ja of neen? Wij moe ten (foor God zelf verlost worden uit den nood der Kerk. Wij moeten komen tot de grondvraag: „Wat heeft de Kerke Gods noodig? Dat is een biddend volk, dat wan delt in waarhe'd en oprechtheid Uit den druk moet rijpen éénheid, waarachtig ge loof. Jezus zelf waarschuwde reeds als Hij zeide: „Als men zal zeggen .„Zie, hier is de Christus”, en „Zie, daar is Hij”, ge- Raadsvergaderlng. Hei- en Boeicop. Raadsvergaderinj Vrydag 12 October. Aanwezig alle Voorzitter weth. G. Kok. waarn. meester. De voorzitter opent met gebed. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen i« 6611 raPPort voor den keuringsdienst van waren in het district Dordrecht over het 3e kwartaal 1934. Hier uit blijkt, dat in deze gemeente gehouden zijn 9 inspecties van winkels en bakke rijen enz. Genomen zijn 4 monstera van melk en 6 van andere waren. Er bestond daaromtrent geen aanleidin" tot het ma ken van een proces-verbaal. Ged. Staten deelen mee dat zij bet raadsbesluit van 3 Augustus, houdende wijziging van het re glement van het burgerlijk armbestuur hebben goedgekeurd. Be de stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde komt dan de roorloopige vaststelling van de gemeenterekening over 1938. Nadat de verschillende bescheiden zijn onderzocht, wordt de rekening voor- loopig vaatgesteld als volgt: gewone dienst ontvangsten f 29204,85, uitg. f 20.111,64, batig saldo' f 9093,21. Kapitaaldienst: ont vangsten f 211,78, u'tgaven f 140, batig saldo f 71,78. Volgt de nadere vaststelling van twee pensioensgrondslagen. Deze worden na toelichting door den secretaris en na voorlezing van het ontwerpbesluit overeenkomstig dit ontwerp vastgesteld. In de rondvraag doet de heer A. C. den Hartog een voorstel om in het vervolg een comm:ss:e uit den raad te benoemen om de rekening voor de behandel'ng in den raad te onderzoeken. Dit voorstel wordt met algemeen© stemmen aangenomen. Volgt sluiting met gebed. Hoog-Blokland. De melkprijs is in deze gemeente met 1 cent- per L. opgeslagen, zoodat de prijs bij de drie melkboeren respectievelijk 6, 7 en 8 cent is. Hoog-Blokland. De nederlaagseriewed- strijden tegen „Hoog-Blokland II" zijn thans geëindigd. P.S.V. uit Giessen-Nieuw- kerk bebapJde de le prijs, een beker; M. V.V. uit Meerkerk de 2e, een lauwertak, terwijl H.B.S. uit Hoornaar de 3e prijs, een medaille, bemachtigde. Zondag komt Hoog-Blokland I u t tegen D.O.S.H. uit Dordt. De wedstrijd wordt te Dordrecht gespeeld. Hoog-Blokland. Bij den agent der Ar beidsbemiddeling staan 15 werkloozen in geschreven. Jaarsveld. Als leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren N. Schmieman en F. van Oort, looft het niet”. Jonge menschen, ook tot u komt de vraag: „Wilt gijlieden ook niet weggaan?” Laten wij de nooden der ge reformeerden in de Ned. Herv. Kerk voor leggen aan den Heere. H;crna was er gelegenheid tot het stel len van vragen, waarvan enkelen gebruik maakten. De heer Vink sprak het slot woord, waarna Prof. Visscher met dank gebed eindigde. Bleskensgraaf. De aanvoer van melk aan de zuivelfabriek „De Graafstroom” gaat nog steeds in opwaartsche richting, zoodat nu reeds 200.000 liter meer ia ont vangen dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Het godsdienstonderwijs, uitgaande van de Ned. Herv. Kerk, zal dezen winter gegeven worden döor den heer A. de Re delijkheid, godsdienstonderwijzer te Ouder kerk a.d. IJsseL Capsite a.d. IJssel. Het faillissement van den heer A. Sakko is geëindigd. Crlslscollsete. Groot-Ammers. In de week van 22 en met 27 October zal een collecte het plaatselijk crsiscomité worden gehou den. Onder verwijzing naar de adverten tie in dit nummer bevelen wij die inzame ling bij de ingezetenen warm aan. Gamee nte-ontvanger, Goudriaan. De gemeenteraad heeft met ingang van 1 November benoemd tot ge- meente-ontvanger den hr. J. Terlouw Az. Haastrecht Bij den landbouwer H. K. in Beneden-Haastrecht zijn 17 konijnen .vermoedelijk door een hond vermoord. Hardlnxvold. Zondag zal een ontmoe ting plaats hebben tusschen Hard. Boys I en D.M.G. I uit Dordrecht, des n.m. 2.30 uur. Deze laatste club neemt de onderste plaats van de ranglijst in, zoodat we de Boys wel een kansje geven. Hard. Boys III speelt tegen D.M.G. 2, des n.m. 12.30 uur.' de bij Gouda, voor den polder Reeuwijk. Er werd als volgt ingeschreven: Fa. v. Mulkhui- zen, Bodegraven, f 12000; E. Sanders Co., Gouda, f 9999; Fa. P. de Jong, Gou da, f 9980; A. M. de Korte, Gouda, f 9640; N V. v.h. W. Bokhoven, Gouda, f 9400; A. P .de Klerk, Reeuwijk, f 8985; G. Bonten bal, Reeuwijk, f 8900; A. Mooten, Moor drecht, f 8837; C. Macdaniël, Reeuwijk, f 8692; A. den Ouden, Gouda, f 8670; Kolk Go., Leeuwarden, f 7495; Fa. Mulkhui- zen, Langeruigewe'de, f 6862. De gunning is aangehouden. EEN VERDRONKEN KOE. En de werking van den vlMschkeurlngsdlenst Reeuwijk. Dinsdagmorgen der vorige week, reed, in de vroegte, vond de vee houder G. v. d. Heuvel in de afd. Grave- koop een koe verdronken in de sloot. Hij vervoerde het beest naar de noodslacht- plaats en het werd daar geslacht, doch het vleesch is later voor de oonsumpt e af gekeurd. Dat feit heeft nogal ontstemming ver wekt, omdat men van meening is, dat de keuring veel te laat zou hebben plaats gehad. Men vertelt dat hier algemeen en zoo werd ook ons gemeld, dat, nadat v. d. H. Dinsdagmorgen om 9 uur kennis had gegeven bij den keuringsdienst, het tot Donderdagmiddag 8 uur duurde, voordat de keurmeester kwam, die toen het vleesch afkeurde. Na een zoolang tijdsverloop zou het in derdaad geen verwondering behoeven te verwekken, dat het vleesch niet meer ge schikt werd geacht voor de consumptie en De jeugdorganisaties, zooals wij die kennen, zijn nog maar weinige jaren oud. De menschen van middelbaren leeftijd heb ben m hun jeugd geen padvinders, geen jeugdcentrales. geen jongerenorganisaties gekend. Dit samenbrengen en leiden van jonge personen heeft ongetwijfeld een goede kant, maar er staan ook bezwaren tegenover. De jeugd leert vroegtijdig orde en tucht en saamhorigheid, maar tevens bedenke men, dat wie zich stelt onder discipline, gemakkelijk gaat vergeten, dat hij in de eerste plaats zelf moet denken en moet leeren zich zelf tucht op te leggen en dat hij zelf verantwoordelijk is voor zijn gedragingen. Een lijdelijke gehoorzaam heid aan een ander mensch, die evenmin feilloos is, die evenzeer zal dwalen, kan evengoed gevaarlijk als heilzaam zijn. Dat die werkiiwt ook inderdaad zeer verschillend is, blijkt uit de twee meenin- gen van jeugdleiders, die vrijwel lijnrecht tegenover elkaar staan. De directeur van een H.B.S. te Amsterdam, Dr. Sloos, ver klaarde over de jeugd van dezen tijd: „Het geslacht van nu is leeg, luchthartig, zon der diepte, absoluut gespeend van idealis- Daarentegen schreef de jeugdpredikant Ds. Van de Laar Kraft tezelfder tijd de volgende woorden: „De jeugd van heden heeft weer idealen, zij heeft zin voor tucht, orde en discipline”. We behoeven er niet lang over te twis ten, wie der beide jeugdleiders het bij het rechte eind heeft; beiden hebben zij gelijk. Er is een groep jongeren, die beantwoordt aan de beschrijving van Dr. Sloos, en een andere groep, die staat op het peil, dat Ds Van de Laar Kraft aangeeft. De jongelie den, die Dr. Sloos bedoelt, zijn de onvol- wassenen. die niet zelf leven, maar die ge leefd worden, die door het leven geduwd worden door anderen en die instinctmatig steeds den weg kiezen van den minsten weerstand. Het gevaar, dat deze in de meerderheid zullen komen, is niet denk beeldig, omdat de tijdsomstandigheden het voor de jongeren haast onmogelijk maken een weg te vinden met weerstand. Zij, die de school verlaten hebben, komen in een maatschappij, waar voor hen geen plaats en geen arbeid is. Zij hebben zich door naarstige studie en oefening veel of weinig bekwaamheden verworven, maar zij kun nen die niet toepassen. Zij worden ge dwongen tot leegloopen en lanterfasfm, hoe gaarne zij ook zouden werken, noods zonder loon, Hoe talloos velen zijn er niet, die reeds jaren werkloos rondloo- pen, die de moed en de hebben op- gegeven nog ooit een betrekking te zullen vinden en voor wie niets anders ovorblijft dan een Joeg, schijnbaar doelloos bestaan. Het moeten bijzonder sterke naturen zijn, die onder zulke omstandigheden het hoofd blijven ophouden, die niet versagen en wier karakter niet door de aanvreiende tijdskwalen wordt verzwakt. Die sterke na turen vervallen echter veelal in een ander kwaad. Zij weten bet, zij zijn de zelfbewus- ten, die neerzien op het oudere geslacht, op die oudjes, die er niets van terecht hebben gebracht en die hun kans eiechen, om dat alles eens veel beter te doen. Zij zullen nieuwe wegen wijzen, bergopwaarts gaan de, maar naar een schoon doel. Zij achten zich in staat een betere maatschappij op te bouwen, waar voedsel en geluk voor allen is. Dahrvoor verlangen zij in de eerste plaats vrijheid, geen inmenging of belem mering van de ouderen en daarom willen zij de jeugdvereenigingen leiden en hun ideeën ontwikkelen. Het is gebeurd. Velen vaji hen hebben de kans gekregen, maar de resultaten heb ben hen spoedig bescheidener gemaakt Zij, die geestdriftige leiders van ds jon geren, ontwaarden al heel spoedig, dat zij met lichaam en ziel met hun geheele we zen verbonden zaten aan dat oudere ge slacht, dat zij meenden te kunnen verach ten, zij ondervonden, dat zij evengoed men- •chen waren van hun tijd als die ouderen, dat zij deaelfde neigingen, driften, eigen schappen en dikwijls meeningen hadden als het geslacht van vóór 1914. Zij hadden de vrijheid, maar ze stonden el verlegen mee, ze wisten geen raad met die vrijheid en ze begonnen te begrijpen, dat het toch niet zoo gemakkelijk was als zij gedacht hadden en zij gingen zich afvragen of hun felle critiek misschien wat onrechtvaardig geweest was. Het ging met hen, zooals mqt de leid sters der vroegere vrouwenbeweging, 'r~"‘ de vrouwen het actief en het passief recht hadden verworven, toen zij op bijna alle punten met de mannen waren gelijk gesteld, leek het, dat de jongeren onder haar dreigden te bezwijken onder de ver worven vrijheid, en de meer bezadigden onder de vrouwen gingen zich afvragen, of het geen tijd was, om de hartstochlelijk begeerde vrijheid weer prijs te geven of fn te perken. De bewegingsvrijheid liep vast, omdat zich het zonderlinge verschijnsel voordood, dat de vrijheid de vrouw tot sla vin had gemaakt. De oude banden, die men had verbroken, konden echter niet meer worden aange legd, de banden van zelftucht en zelf- moraal, die men terwilla van de Trijheid had afgeworpen, waren onbruikbaar ge worden. Op diezelfde; wijze lijkt het thans te gaan met de jóngeren, die de vurig begeerde vrijheid hebben verkregen, maar terug ver langen naar den tijd, toen zij meenden ge boeid te zijn. VcrschiJat Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij Vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per maanden f 1.25; p. post f 1.50. Met venekering 15 cents meer. Krimpen rd. IJssel. Bouwvergunning is verleend voor een woonhuis in Storm- polder aan den heer P. Dijkgraaf. Aan den heer G. Opschoor, slager te Ouderkerk a.d. IJssel, is hinderwetvergunning ver leend voor de inrichting van een vleesch- houwerij, in te richten in het voormalige woonhuis van de familie Mijnlieff. Op de 17 dezer gehouden eierveiling werden aangevoerd 2200 stuks. Voor kip- eieren werd besteed f 4,85—5,45, voor henneneioren f 2,502,75 en voor eenden eieren f 2,653, alles per 100 stuks. De kaas deed f 0,22 per pond. Lskkerkerk. Komen aandrijven' in de Lek: een palingbun met 10 palingen. In lichtingen bij den rijksveldwacht. Moordrecht De heeren G. J. van der Bij «n J. G. Gund, zijn failliet verklaard, met benoeming van mr. G. Jonker te Gou da tot curator in beide faillissementen. Autobusdlsnsten. Nleuwerkerk a.d. IJssel. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben afgewezen een ver zoek van de N.V. „De Ster” te Rotterdam, om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van het veer Hit land alhier, over de Klaas Klinkertkade naar *s-Gravenweg-Roode Leeuw te Ca- pelle aan den IJssel en omgekeerd, zulks in aanshiit ng aan haar bestaanden auto busdienst van Rotterdam (Oostzeedijk) over ’s-Gravenweg naar Nieuwerkerk aan den IJssel (kom) en omgekeerd. Op de nuchtere maag. Noordeloos. Enkele veehouders liepen een bekeuring op, doordat zij bij het gaan melken ’s morgens per fiets en kar ver zuimd hadden licht op te steken. De melkverkoopers hebben de prijs van de melk verhoogd van 7 tot 8 cent per liter; karnemelk 31/»4 ct. per liter. Nieuw poort. B. en W. hebben verdun ning verleend aan den heer G. Baardwijk Gzn., tot het bouwen van een garage aan den Zuid Oostèr Achterweg. De collecte bij den dankstond voor het gewas in de Ned. Herv. Kerk, waar bij voorging ds. Steenbeek van Oudewa- ter, heeft opgebracht ruim f 80. Ouderkerk a.d. IJssel. Woensdag verga derde het comité tot huldiging en ont vangst van burgemeester en. mevrouw Van Beeck Galkoen voor de laatste maal tot het verantwoorden van de ontvangst en uitgaven. Er bleek een overschot, waaruit alle werkloozen der gemeente f 1 extra zullen ontvangen, terwijl aan de drie jon- gedochtersvereenigngen elk een bedrag van f 20 werd uitgekeerd. De eere-voorzit- ter, oud-burgemeester Van Waning, dank te allen die op eenigerlei wijze tot het welslagen hadden medegewerkt. BEMALINGSGEBOUW POLDER REEUWIJK. Reeuwijk. Woensdag is aanbesteed stichting van een bemalingsgebouw -ir- de schuld zou dan llggenbij de betrok-l ken "ambtenaren. Wij hebben echter bij informatie te be-» voegder plaatse vernomen, dat de toe-l dracht heel anders is. Reeds Dinsdag, om-l streeks 12 uuf, dus slechts ongeveer 8 uur| na de aangifte en nog voordat de koe ge-j heel h’ng, zoo deelde men ons mede, wad ip de noodslachtplaats een keurmeester aanwezig. Deze heeft een monster van hef vleesch meegenomen, dat bij den keurings- d'enst een bacteriologisch onderzoek heeft ondergaan, hetwelk 24 uur duurt. Na af loop van d^t onderzoek stond vast, dat het vleesch niet geschikt was voor den ver koop. Die uitslag werd eerst Donderdag middag den eigenaar medegedeeld „a, blijkbaar is daaruit ten onrechte de con clusie getrokken, dat eerst toen, het vleesdp werd afgekeurd. Raadsvergadering. Slledrecht. In de raadsvergadering van) Dinsdag deelde de voorzitter mede, dat; van den heer A. v. Ballegooijen bericht! was ingekomen, dat hij als lid van dea raad bedankt. Blijkens schrijven van hel hoofdstembureau is in zijn plaats be-i noemd de heer J. van Oosterom, die reedd kennis had gegeven, zijn benoeming te aanvaarden. Voorts kwam in behandeling een schril ven van den heer Kraaijeveld, haven meester, die verzoekt tè mogen verhuizen naar een duurdere woning, wat de ge meente 80 cent per week zou kosten, zulks op grond van zijn aanstelling. Indertijd hebben B. en W. toegestaan vrij wonen tot een maximum van f 300 ’s jaars. Del havenmeester leeft in de veronderstelling aanspraak te kunnen maken op een woh ning, die f 800 huur per jaar doet. Dezel meening zijn echter B, en W. niet toege-j daan. Teneinde nu misverstand te voor-< komen stellen B. en W. den raad voor da woorden tot een maximum van f 300 perr jaar” in hei betr. raadsbesluit te schrap pen en afwijzend op het verzoekschrift tel besluiten. Dit voorstel werd met 9^-5 stemmen) aangenomen. Een voorstel van B. en W. om het on-» derzoek door een commissie van de ge-l meente- en bedrijfsbegrootingen voortaan achterwege te laten, werd zonder stem- tfiing aangenomen. De voorzitter wees als commissie voor onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid den heer van Oosterom, aan de heeren den Hartog, v. Noppen en v. Hemert. De commissie adviseerde tot toelating, waartoe der\ raad besloot. De heer Lauser stelcle bij de rondvraag nog de vraag of geen betere verlichting des Zondagsavonds bij kerken op de uit breiding mogelijk is. Sllodrecht. Donderdagmiddag had ini de Dijkstraat een eigenaardig ongevan plaats. De groentenkoopman P. reed met| paard en wagen van de Uitbreiding naarl den dijk. Juist was hij de brug gepas-i seerd, toen hij plotseling aan een ver-l keerde leidsel trok, waardoor de tweewie lige wagen met een wiel het trottoir on reed. De bovenlaat, welke bestond uiti kistjes appelen en peren, begon te schut-1 ven en viel op straat, tot groote vreugdei van enkele schooljongens, die echter di-' reet bereid bleken de vruchten voor den groen ten koopman <?p te rapen. Met een kleine schade aan fruit liep dit ongeval af. Bij de gem. arbeidsbeurs waren vo rige week ingeschreven 1294 werkzoeken den. Nadien werden opnieuw ingeschre ven 51 personen, terwijl 31 personen wer den afgevoerd. Thans zijn dus 1314 werk zoekenden ingeschreven. De rijksweg schiet op. Schellulnen. De werkzaamheden aan den nieuwen rijksweg vorderen goed. Twee stoomwalsen zijn thans bezig, de dikke lagen hoogovenslakken te bewer ken. Op de gewalste slakken komt het bovendek, n.l. een klinkerbestrating. De benoodigde klinkers worden thans reed» uit het schip gelost. B. en W. zuilen in de eerstvolgende raadszitting voorstellen, met ingang van 1 Jan. 1935 eervol ontslag te verleenen aan mej. A. Th. Hijsen, als onderwijze res aan de openbare school in verband met opheffing van haar betrekking. Waddinxveen. Wegens het slechte weer hebben vele veehouders hun vee in de stallen gezet. Door* het mooie weer is er nog voldoende gras in de weide. Maandag hoopt het echtpaar A. van Nielen, wonende Dorpsstraat, den dag te herdenken, waarop zij voor 50 jaar in het huwelijk traden.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 1