SCH00NH0VEN5CHE COURANT Di Homscihi Kapers. Plaatselijk nieuws Sportnieuws Vóór en over 100 jaar. ACHT BLADZIJDEN MAANDAG 2? OCTOBER 193Ï No. 6419. S. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN. HAVEN 25 Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten. Postrekening 13703. voort, staat geen voetbal. K. DE «enige leening I’, in te ko- 0 O 1 o 3 1 1 O 2 rer len 17-8 15—6 20—12 17—12 13—19 11—14 7- 18 6-11 8— 16 0 1 2 3 2 3 3 3 3 3—3. 1— 2. 0-7. 2— 1. pl 10 8 7 6 5 3 3 2 2 W« JAARGANtCl NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT gelukwqnschen j ABOKNÉ'B, di. >lch un Gulden bij levenslange 6 v V V ongeschiktheid. INTREKKING RIJBEWIJZEN. Bergambacht De bevoegdheid om mo- l aan raadsleden j De wonderlijke avonturen van Tom de> Negerjongen zijn in ons vorig nummer be-j ëindigd en, in deze courant begint heden een nieuw verhaal vol actie en spanning, waarvan we 4wee plaatjes met tekst zul len opnemen in elk nummer. Het verhaal is getiteld: wDe Holland» sche Kapers”. Advertentiën1-6 regels ƒ1.80; elke regel meer 0.20; derde plaatsing halven prijs. Adver- tentiên worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer”. onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van Afin Qulden bÖ Qfin Gulden bU ver,ieB 9nn Gulden bU verii®« inn Gulden b* v®rU®« AA Gulden by verliee van VVV Overlijden. JvU van hand of voet. £Vu vnn een oog. IvV van een duim. VV een anderen vinaer. verschillende geneesheeren. enz. Vele bloemstukken, alsmede telegra fische- en schriftelijke werden ontvangen. Glossen (w. Bij de inschrijving voor de levering van brandstoffen voor het gemeentehuis en de beide openbare lagere scholen, was laagste inschrijver den heer J. de Bruin met f 21.72 per 1000 K G. anthraciet en f 15.73 per 1000 K.G. co kes. Been gebroken. Waddinxveen. Mej. de Kooter, van Bos koop, moest in het Noordeinde met haar rijwiel uithalen voor tegenkomend ver keer. Door kïeiresten van bie'enwagens d!e op den weg lagen, viel zij en brak haar rechterbeen. Zij is naar haar woning ver voerd. Vereeniging op geref. grondslag, heeft opgericht een meisjesvereeniging, die in hoofdzaak uit jeugdige leden bestaat. Ze zal elke Dinsdagavond van half zes tot zeven uur bijeen komen in het gebouw der evangelisatievereeniging. Op de Kerklaan/kreeg een zwervt een toeval. De bewustelooze werd bij de heer de J. binnengedragen. Geneeskundige hulp was spoedig aanwezig. Later kon de man zijn tocht vervolgen. Moercapelle. Op de Donderdag gehou den eierveiling waren aangevoerd 3471 kippeneieren; prijzen f 4.50f 5.50; 55 eendeieren f 3f 4, alles per 100 stuks. Peren per mandje 2550 cent, appelen per mandje 50 cent. Begin van brand. Ouderkerk a.d. IJssel. Bij den heer B. ontstond een begin van brand. Doordat zijn dertienjarig dochtertje de kachel aan maakte en het schoorsteenkleed met het vuur in aanraking kwam, begon genoemd voorwerp te branden en zoo ook de schoorsteenlijst. Door het krachtdadig op treden van hun buurman, den heer L. V., een brandweerman, werd erger voorkomen 5 4 3 3 1 1 1 1 O de wedstrijden het volgende: „Sportclub I” 3—3. „Sportclub” begon, daar de rechlsmid- Geltenkeurlng. Stolwijk. Op de door de goitenvereeni- ging gehouden keuring werden 48 geiten aangeboden. De dieren werden gekeurd door den heer de Jong, assistent-veecon- sulent te Den Haag. Ie prijs G. de Graaf, 2e pr. Gebr. Both, 3e pr. W. Koolwijk, 4e pr. A. Bogaerdt, 5e pr. G. de Hoop, Ge pr. W. Koolwijk, 7e pr. H. Bouter. De le en 2e prijs bestonden uit een medaille, de overige prijzen uit huishoudelijke ar tikelen. Het Groene Kruis. Giessendam. Donderdagavond hield de afdeeling van Het Groene Kruis in hotel Dekker een vergadering onder voorzitter schap van dr. A Graftdijk. Van de 654 leden waren er slechts 16 aanwezig. De begrooting voor 1035 werd vast gesteld op f 307,6 in ontvangsten en uit gaven. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering, die op 26 October te Rotter dam zal worden gehouden, word aange wezen de heer A. Baggerman en tot plaatsvervanger de heer T. Schreuders. De hoeren Dr. A. Graftdijk, D. Jas^n' A. van Bennekum werden herkozen als bestuursleden. In beginsel werd besloten, om, indien de kosten niet al te hoog zullen zijn, een zuurstofapparaat aan te schaffen, om dit zoo noodig te gebruiken voor drenke lingen. Buurtvereniging „Het Oosten”. Haastrecht. Donderdagavond hied de buurtvereniging ,.Het Oosten” ten huize van,den heer Joh. de Lange haar jaarver gadering. De opkomst der leden was niet groot, wat de voorzitter, de heer At. Bakker, een afwijking noemde van do gewoonte, daar als regel niet over de opkomst valt te kla gen. De notulen werden goedgekeurd. De heer A. M. Bakker bracht verslag uit over het financieel beheer, waaruit bleek, dat inclusief het saldo bij don aan vang van het boekjaar n.l. f 126.51, was ontvangen f 166,95, terwijl de uitgaven hadden bedragen f 10.41, alzoo een batig slot van f 156.50. De rekening werd ge controleerd en accoord bevonden. Een voorstel tot verlaging der contribu tie werd om de lage heffing (f 0 iO per maand) n et gesteund, daar individueele verlaging toch kan plaats hebben. Besloten werd in den gang van zaken geen verandering te brengen Hierna werden tweo ccnr1en verloot welke werden gewonnen door de heoren G gauger D.C.V. Haastrecht Schoonhoven Gouderak Moordrecht Waddinxveen Dilettant Bosk, Boys Lekkerkerk V „Moordrecht I”- den nog ontbrak, met 10 man. Dit werd „Sportclub” dan ook noodlottig, toen Moordrechl’s’-linksbinnen ongehinderd wist in te koppen (1—0). Het spel ging van doel tot doel, doch was van slecht gehalte. Verkooping. IJsselstein. Donderdag 18 dezer had in hotel „Ridder St. Joris’, ten overstaan van notaris A. L. Buurma te Houten de verkooping plaats van een burgerwoon- huis met winkel, staande aan de Weid- Ongeluk. Reeuwljk. Donderdagavond is bij Spoo- kersbrug een personenauto uit Gouda te gen een vrachtauto van de1 N.V. Trans port Mij. „Transhollandia”, eveneens uit Gouda gereden. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de bestuurder van de vrachtauto zijn licht niet doofde en hierdoor d e van de andere auto, welke uit tegenoverge stelde richting kwam, verblind werd. De luxe auto reed tegen den vraichtwagen en werd naar de andere zijde van den weg geslingerd, waar de wagen in een struik bleef hangen. Beide bestuurders kwamen er zonder veel lichamelijk letsel af. De vrachtwagen werd licht beschadigd en kon op e gen kracht verder gaan. De per sonenauto is door de kraanwagen van den heer De Jong uit Gouda weggesleept. De r.k. volksbond, afd. Reeuwjjk zal op 7 Nov. in het gymnastieklokaal op het Dorp een filmvoorstelling geven. De bur gemeester heeft reeds vergunning ver leend voor het vertoonen van deze on brandbare film. De afd. Reeuwijk van Het Groene Kruis zal in den a.s. winter weder een moedercursus geven. Stolwijk. De gemeenteraad vergadert Maandag 22 October, voorm. 11 uur. De agenda luidt: 1 Notulen. 2 Ingekomen stukken. 3 Wijziging gemeentebegrooting, dienst 1934. 4 Aanbieding gemoente-be- grooting dienst 1935. 5. Regeling jaar wedde gemeente-veldwachter. 6 Rond vraag. WEDSTRIJDEN VAN GISTEREN. De „Sportclub”-elftallen beha- 'en 5 van de 6 punten. Het eerste elftal verepeelt een punt te Moordrecht. De tweede en vierde elftallers winnen. Schoonhoven. Als wij de verrichtingen van de „Sportclub”elftallen onder de loupe moeten nemen, dan verdient wal als een verheugend feit te worden vermeld de eer ste overwinning, die het vierde elftal op „Stolwijk I” wist te behalen. Dq opneming van een tweetal nieuwe spelers in de voor hoede is hieraan niet vreemd, en vooral het spel van den middenvoor is uitstekend en kan voor „Sportclub” als een goede aanwinst worden beschouwd. „Sport club” kan dan ook nog veel plezier van dezen speler hebben. Ook het tweede elf? tal heeft de beide puntjes in de wacht ge sleept en won met 21 van „Moercapelle I’, in een wedstrijd, die niet van al le best gehalte was, en «en strafschop gaf aan „Sportclub” in de laatste minuten de over winning. De prestatie van het eerste elf tal is- mee- en tegengevallen. Wij weten, dat, als „Sportclub” in Moordrecht komt, zij altijd voor een zware taak wordt ge plaatst en ook nu was dat weer zoo. Onze stadgenooten hadden eerst een 2-0 achter stand te noteeren, die werd opgehaald en een drietal minuten voor het einde was omgezet in een voorsprong van 32. Uit een goed genomen yrije schop maakte .Moordrecht” de gelijkmaker. „Sportclub” kan echter meer dan tevre den zijn. De uitslagen van de 4de klasse D van den K.N.V.B. zijn; MoordrechtSchoonhoven HaastrechtD C.V. DilettantGouderak Bosk. BoysLekkerkerk De stand in deze afdeeling is thans: gesp. gw. gl. vrl. v.—t. 5 5 6 6 6 5 5 4 5 Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Trijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden 1.25; jp. post f 1.50. Met verzekering 15 cents meer. Hulp In den winter. Waddinxveen. Het comité Kindervoe ding is voornemens in November weder te beginnen met do voedselbedeel ng. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen men, kunnen een aanvraagformulier be komen bij de heeren A. Notenboom, S. Pille en Th. Zcethoutmaar, alsmede ten kantore van den gomeente-ontvanger. De commissie van het plaatselijk crisis comité B zal haar werkzaamheden voor den komenden w’nter óp Woenrdag 24 Oc tober hervatten. Voor dezen steun kan men schriftelijk verzoeken ind enen ten raadhuize. A. Versteeg en J. Scheer. Daarna werd gebiljart om 50, 25 en 10 sigaren, welken ten deel vielen respectievelijk aan de hee ren T. Brouwer de Koning, Andr. Bakker At.z. en At. Bakker. Krimpen a.d. Lek. De Tooneelvereenl- ging „Kunst door Oefening” zal 21 Nov. hier een uitvoering geven. Bij de aanbesteding van den bouw eener boerenhofstede voor de erven G. de Jong, waren de laagste inschrijvers voor: Metselwerk: Gebr. Klapwijk alhier f 2249. Timmerwerk: J. Goudriaan te Krimpen a.d. IJssel f 1212. Schilderwerk: Joh. Dekker alhier f 219. Loodgieterswerk: X" Ponsen te Krim pen a.d. IJssel f 165. Smidswerk: D. Neven te Krimpen a.d. IJssel f 127.10. Aanleg electriciteit: Jac. Bouter f 63, met inbegrip stalkabel f 73. Lekkerkerk. Tegen den 74-jarigen G. de R. is proces-verbaal opgomaakt, we gens onzedelijke handelingen met een min derjarig meisje. Vrijdagavond hield de vereeniging van den Handeldrijvenden en Industriee- len Middenstand een vergadering in „De Grooto Boer”. Na een inleiding van den voorzitter, deh heer A. G. de Gruijter en de daarop gevolgde besprekingen, werd besloten van 17 tot en met 24 December een winkelweek te houden met verschil lende attracties. Hiervoor hebben zich reeds een 20-tal winkeliers opgegeven. Verder zal getracht worden met de Kerstdagen een winkelbeurs te houden. .De uitslag van de veiling is: aan gevoerd 3000 eieren. Prijs f 4.00f 5.20, beneieren f 2.704.30, eendeneieren f2.75 f 3 75 per 100 stuks. Prinsecceboonen 1314 et., stanAoonen 1012 ct., stoksnijboonen 45 ct.,*savoye kool 56 ct., witte kool 45 ct-, 'groene savpye kool 45 ct., geen 2*/«3 ct per bos, goudreinetten late soort 10—12 ct 2de soort 89 ct., toopold peren 78 ct ponsperen 5—6 ct./bergamotten 1ste srt. 4—5 ct., 2de soort 3—4 ct., gieserwilde- man 1ste soort 67 ct., 2de soort 56 ct., ijsboutperen 56 ct. Kaas 20—21 ct. per pond. Het winterseizoen vangt weder aan. De rij der winteruitvoeringen wordt Don derdag door de tooneelvereeniging Nieuw Leven geopend met „Zonsopgang”, too- neelspel in 3 bedrijven, door Joh. van Eekelen en „Mijnheer de Inspecteur”, klucht in 1 bedrijf, naar het Fransch van F. Duquesnel. Lekkerkerk. De arch’teet W. van der Laan te Papendrecht heeft aanbesteed bet bouwen van een woonhuis in Opperduit voor rekening van den heer G. van Wij nen, landbouwer. Ingeschreven werd als volgt: Pdrceel I, het hoi-, grond-, metsel- en betonwerk: G. J. Breijer, Lekkerkerk, f 2665; W. Bezemer, Bergambacht, f 2320; G. van den Oever, Bergambacht, f 2270. Perceel II, het stucadoorswerk: G. Ver hoeven Jr Dordrecht, f 281; Gebr. van Ameijden, Dordrecht, f 274; G. J. Breijer, Lekkerkerk, f 227. Perceel I en II (gecombineerd): G. d. Voet Zn., Lekkerkerk, f 8150; W. Be- zemer, Bergambacht, f 2520; G. van den Qgver, Bergambacht, f 2887. T*Perceel III, het timmer- en smidswerk: Wed. A. Borsje, Lekkerkerk, f 2600; H. de Jong, Ouderkerk a.d. IJssel, f 2323; Fa. J. Noordergraaf, Lekkerkerk, f 2197; C. J. D. Neven, Bergambacht f 2026.50; Perceel I, II en III (gecomb!neerd): M. Schenkel E. Aleman. Schiedam, f 5096. Perceel IV, het lood- en zinkwerk: J. H. Oskam Zn., Lekkerkerk, f 398; T. van de Graaf, Lekkerkerk, f 298. Perceel V, het verf-, glas- en behang- werk: B. J. Verkijk, Lekkerkerk, f 550; W. A. Mudde, Lekkerkerk, f 544; M. Nobel Zn., Lekkerkerk. f 532; J. Sturm, Ix’kkor- kerk, f 482: A. v. d. Wal, Streefkerk, f 480 A. de Boom, Krimpen a d. Lek, f 425; D. P. de Groot, Lekkerkerk. f 424; L. Moroe, Krimpen ad. IJssel. f 414. Massa: M. Schenkel E. Aleman, Schie dam, J 5800. Heilaagst 's dus ingeschreven door: Percoffl I en II: G. v. d. Oever, Bergam bacht?} f 2387; Perceel III: G. J. D. Ne ven, bergambacht, f 2026,50; Perceel IV: T. van de Graaf, Lekkerkerk, f 228; Per ceel V: L. Moree, Krimpen a.d.. IJsel, j f 414. Totaal f 5055,50. MtJsjesvereenlglng. Moordrecht. De heer K. Asmus, voor- van de Ned. Herv. Evangelische torrijtuigen te besturen is ontzegd den heer D. Potuyt te Bergambacht, voor drie maanden, ingaande 3 Oct. Conversie van geidteeningen. Qapelle a.d. IJssel. Ter conversie van reeds gedeeltelijk afgeloste geld- stellen B. en W. aan den ge meenteraad voor, een geldleening aan te gaan, groot f 225.885, tegen pari-koers en rente van 41/8 pCt., bij de N.V. Eerste Nederlandsche Verzekeringsmaatschap pij op het leven en invaliditeit te ’s-Gra- venhage. Gemeentelijke aanlegsteiger. Capelle a.d. IJssel. B. en W. stellen den raad voor, den gemeentelijken aan legsteiger op het dorp aan den veerman P. de Vries te veikoopen en de bijbehoo- rende grond en het water aan dezen in gebruik te geven tegen betaling van een jaarlijksche recognitie. Giessemfcm. De heer F. D werd er door een meisje opmerkzaam op gemaakt dat een kind in het water lag. Hij begaf zich naar de plaats van het ongeluk en wist de kleine op het droge te brengen. VERBODEN FILMVERTOONING. Gouda. De politie heeft op grond van de nieuwe strenge bepalingen voor het gebruik van filmapparaten in een zaal buiten een goedgekeurde cabine. Vrijdag avond ingegrepen in een vergadering van de afdeeling der Hollandsche Maatschap pij van Landbouw, waar de film „De Nederlandsche landbouw in de practijk”, vertoond zou worden. Men had aanvankelijk de vergadering belegd in de bovenzaal van een café-res- taurant, doch daar deze gelegenheid niet bleek te voldoen aan de eischen, werd ver- dagerd in de in allerijl in gereedheid ge brachte Rijkskleiscbool. Echter kon ook hier de vertooning geen doorgang vin den, daar de politie wegens de brand baarheid der film de voorstelling geheel verbood. De vergadering ia toen zonder film gehouden. Vrijdag heeft het R.K. Weeshuis veertig jaar bestaan. Ter gelegenheid daarvan "hield het bestuur receptie, waar zeer velen hun gelukwenseben kwamen aanbieden, o.a. burgemeester Gaarlandt, verschillende katholieke geestelijken uit Gouda en omgeving, deputaties van het Roode Kruis, Groene Kruis, E.H.B.O., wijkverpleging der Ned. Herv. gemeente, straat en gemerkt Nr. 4. Het perceel werd) ingezet op f 2200 door den heer J. H. M. van Angeren, alhier en werd bij afslag niet gemijnd, zoodat de heer van Ange ren kooper werd voor f 2200. IJsselstein. Tegen een slager uit deze gemeente werd proces-verbaal opgemaakt wegens het frauduleus slachten van een koe. Voorts werd tegen twee automobilis ten proces-verbaal opgemaakt, omdat de vëreischte papieren niet in orde waren. Door onbekende oorzaak kwam Za terdagmiddag een aan den heer v. V. uit Benschop toebehoorende koe, die onder deze gemeente in de weide liep, op een landhek terecht. Het beest dat zich zooda nig had verwond aan den buik, dat de ingewanden er uit puilden, werd overge bracht naar de noodslachtplaats en daar afgemaakt. Van den veehouder de K. kwam het paard in een sloot terecht. Na ongeveer l1/» uur werken, wist men het dier weer op den beganen wal te brengen. Honderd jaar geleden.... een hoogge- hiigd, houten zeilschip ploegt traag over de eenzame zeeën naar het weinige be kend werelddeel Australië. Het duurt maanden en maanden, bijna een jaar voor het land is bereikt met zijn woeste inwo ners en zijn kannibalen van Nieuw Zee land. Na twee of drie jaar keert *t schip terug in het land van zijn reederij en de kapitein verklaart een voorspoedige tocht te hebben gehad. Een afstand van 18000 K.M. in vogelvlucht af te leggen binnen het jaar, is een schoone prestatie. Nu jagen 20 vliegmachines door het luchtruim om op zijn snelst diezelfde af stand te reizen op zijn snelst, maar in elk geval in minder dan 16 dagen. Zes tien dagen is een zeer ruime, een te lange termijn voor ons en we verwachten dat de eerste vliegmachine de reis Londen— Melbourne in minder dan de helft van dien tijd zal doen. Per uur leggen die 'machines 300 en meer kilometers af, zoo dat zonder tusschenlandingen of ander oponthoud de reis in 3 dagen zou te ma ken zijn. In een week kan dus de reis, worden gemaakt, waarover een menschen- leeftijd geleden een jaar gedaan‘werd. In 1834 echter was er geen behoefte aan zoo groote snelheid, evenmin als aan tal van andere zaken, die voor ons on misbaar zijn geworden. Voortdurend en steeds vlugger vorderen de techniek en de wetenschap, maar zij brengen de nieu we vindingen pas als die noodig zijn. De maatschappij van voor een eeuw was er niet óp ingericht om in een week naar Australië te reizen, het was niet noodig en niet gewenscht. De mensch van nu is dezelfde als die van voor 100 en van voor 1000 jaren, alleen zijn kennis is enorm voortuitgegaan. Wij doorvorschen het he melgewelf met dzelfde zekerheid als we de voor hét bloote oog onzichtbare deel tjes en wezentjes naspeuien. we bouwen schepen, die drijvende steden zijn, we slaan bruggen over zee-armen en leggen zeeën droog, onze stem spreekt zonder stoffelijke verbinding van het eene we relddeel naar het andere, we doorboren bergen en leggen er spoorwegen door heen, we halen uit de diepte der aarde kostbare stoffen en verheffen ons tot boven de dampkring in de lucht. Voor ons is dat alles gewoon, we YrbaZ0n ons er niet over, wij kunnen die wonderen der techniek gebruiken, wij hebben die noodig, maar onze voorvader van 1834 zou er geen weg mee geweten hebben en hij zou ook al ware die vindingen hem be kend geweest, ze als een merkwaardigheid hebben opgeborgen. De techniek gaat oogenblik stil en hoewel we niets weten van de toekomst, kunnen we toch met ze kerheid zeggen, dat in 2034 alles weer geheel anders zal zijn. Ons nageslacht zal met hetzelfde medelijdende glimlachje als wij nu, spreken over de dingen welke wij nu bewonderen. De sierlijke en snelle vliegmachines, die toch duizenden kilo grammen zwaar zijn en over zeeën en woestijnen voortjagen, zullen dan in mu sea en op platen bekeken worden, en ver geleken met het vervoermiddel van dien tijd. Maar ook dan zullen er evenals in 1834 mannen zijn, vastberaden, moedig en kundig, dezelfde mannen als die in 1834 de zeilen heschen, dezelfde als die nu de naam van ons land eer aandoen in de luchtwedstrijd, dezelfde mannen van Hol- landsch bloed en Hollandsch ras, voor wie de wereld eerbied heeft.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 1