EË 3 L DE HOLLANDSCHE KAPERS. DE PANDERJAGER VERBRAND. Dobbefntcmn lekker...nian! Wat geeft de Radio? Gemengd Nieuws Rechtszaken j Gemengd Nieuws, j «kr^ndtd»L Marktberichten MAANDAG 29 OCTOBER 1034 Dinsdag 30 October. Hilversum. A.V.R.O. 8-0 Gramofoon; 10 Concert door het Ensemble Rent- neeeter; 10—10.15 Morgenwijding; 10.15— 10.90 Gramofoon; 103011 Concert d°or tmt Ensemble Rentmeester; 11—1130 Kook- en Bakpraatje; 11.30-12 Piano-re- ïital; 12—2 Concert door het Omroep-Or kest en Gramofoon; 23 Orgelconcert en Sopraan; 3-4 Knipcursus; 4.1o—4 30 Gramofoon; 4#>-5 Radio-kinderkoor- iang; 5-5.30 Verhalen voor kleinere km-, deren door Mevr. Ant. van Dijk; V PR O. 6.90 uur Bijbelvertellingen van Bs- R J- Aris. 9de vertelling; A.V.R.O. 66.15 Gra mofoon; 6.15—7 Concert door Dajos Bela jn zijn Orkest; 7—7.30 Kamermuziek door het Lener-Strijkkwartet; 7.30-8 Engelsche les voor beginners; 8—8.05 Nieuwsberich ten; 8.05-8.15 Minister H. P. Merchant spreekt over de Gité Universitaire de Pa ris; 8 15—9 Gramofoon; 9—935 Opvoering van „Camera Ohscura": 9.35lO.lo Con cert door het Omroep-Orkest, Sopraan en Tenor; 10.15—10.30 Gramofoon; 10.30—11 Concert door het Omroep-Orkest, 11— 11.10 Nieuwsberichten; 1110—12 Concert door Leo Sar met zijn zingende Wiener Huiran. K.R.O. 8-9.15 Concert; 10-10-30 Gramofoon; 10.30-11 Musieïuiteendmg voor fabrieken; -11-11.30 Gramofoon; 11.3012 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Pemjuin; 12.15—12.30 Gra mofoon; 12.304.45 Concert door de K.R_ O.-Boys; 1—1.15 Gramofoon; l-lS—l-4» Concert door de KR.O.-Boys; 14^-2 GTamofoon; 2—3 Vrouwenuurtje; 3—» 30 Naai- en Knipcursus; 3.30—4 Opleiding Coupeuse leerare»; 4.15—5 Concert doof het K.R.O.-Orkeat; 5-515 Gramofoon; 5.15—6 Conoert door het K R O.-Orkest. 6 —5.10 Gramofoon; 6.10—6 40 Concert door hei K.R.0.4)rkest; 6.40-7 Cursns Esperanto; 7-157 46 ,,Allcrhcilgcn-A lerzielen" door Dr. J. Teulings; 715-8 Klavier-recital; 8-8.05 Nieuwsberichten; 8.05—830 Concert door de K.R.0.-Boys. 8.30—8 45 „Uit de wereld van de film door A. van Domburg; 8.45—10 Gramo foon; 10—10.30 Concert door de K.R.G; Boys; 10.30—1035 Nieuwsberichten;.10.35 11 Conoert door de ILRO.-Boys; 11—12 Gramofoon. Woensdag 31 October. Hilversum. VARA. 8 uur Gramofoon; 930 uur Onae Keuken door P. J. Kers Jr.; VPRO. 10 uur Morgenwijding; V.A-KA. 10.15 uur Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven; 12 uur Gramofoon; 12 20 uur Concert door het Klem-V.A. RJL-Ensemble; 1 uur Concert door de Flierefluiters; 2.15 uur Knipcursus; 3 uur Voor de Kinderen; 5.30 Uur Concert door het VAR.A.-Orkast; 6.10 uur Con cert door het VAR.A.-Orkest; R-V1J- 6 30 —7 Dr. Th. van Schelven over; „Moeilijk heden met kinderen'*; V.A.R.A. 7 uur Sportiliteending; 720 uur Conoert door het VA.R.A.-Orkest; 7.40 uur Uitzending voor het platteland. J. Hilgenga over „Het arbeidsvraagstuk in den landbouw". 8 uur S-OScberichlen; 8.03 uur Gramofoon; 8.15 uur Joodsch uurtje; 9.10 uur Stem- men uit het proletariaat. VIII. Een werk loos artist spreekt; 9.30 uur Concert door de Notenkrakers; 9.50 uur Nieuwsberich ten en Varia 10 uur Uitzending vanuit Queen's Hall te Londen. Concert door het B.B.C.-Symphonie-Orkest; 1105 uur Gra- ïiuirtm N.C R.V. 8-6.15 SchriMeringen Meditatie; 8.15—0.30 Gramofoon, 10.30— 11 Morgendienst door Ds. E. Douma, Ge- ref. Predikant te Muiden; 11—12 Zang recital en Gramofoon; 12.15—1.15 Gramo- foon; 1.16—2.15 Orgelbespeling; 2.1o—3 Piano-recital; 3-3.30 Lezen van Car lec- ;tuur; 330—3.45 Gramofoon; 4—4.40 Or- gelbespeting; 4.40—5 Gramofoon; 6-6 Ktaderuurtje; 6—6.30 Landbouwlialfuur- tje. „Veevoederadviezen" door den heer Jan. de Bruijn; 6.30—7 Onderwijsfonds voor do Binnenvaart; 7pl.m. 7.15 Nieuws berichten; plm. 7.15-7 30 Gramofoon; 7.308 Technische lezingen (VIII). „1>© technische inrichting der woning" door den heer M. M. Schipper; 8-pl m. 9.15 Herdenking der Kerkhervorming m de Herst. Ev. Iaithersche Kerk te Amster dam. Voorganger; Ds. C. F. Westermann Herst. Evang. Luth. Predikant; pl.m. 9 16 —10 Concert door het N.C.R.V.-Klem-Or- test; 10—10.10 Nieuwsberichten; 10.10— 10.20 H. Gordemi over: „Zijt gij te over tuigen?" 10.20-11 doneert door hel N.C. R.V.-Klein-Orkest11—1130 Gramofoon Arkel. Donderdagavond had de verkie zing plaats van twee notabelen der Ned. Herv. Kerk^ Uitgebracht werden 62 stem men, waarvan 57 op het aftredende lid, den heer D. Rietveld. In de vacature, ont staan door het bedanken van den heeiC. Sterk, werd benoemd de beer C. Draaier met 59 stemmen. Twee stemmen worden uitgebracht op den k«r O van Gende- ren, twee op den heer Dedden en een op den heer C. tSerk. De notabelen hebben herbenoemd tot secretaris-kerkvoogd den heer T. van IJzeren. De Ned. Trekkorsbond Gorinchem en Omstreken houdt dezen winter een cursus in E.H.B.O waarvan de leiding borust bij Ze. de Kloet - ,J- Arkel. De heer H. Sclienk, hoofd der o. 1* s. is benoemd tot hoofd van de tuin- bouwcursus te Kedichem. Het bestuur der ijsclub „Keulsche Vaart" besloot de uiterwaard van den heer van Iperen te huren voor ijsbaan. Op 1 December gaan de rechten der ijs- club in. Het gevolg van deze huur is, dat de contributie der leden met f 0.25 per jaar zal worden verhoogd. Op een dit voorjaar gehouden bijzondere ledenverga dering werd het bestour gemachtigd om deze stap te doen. STATION TE ALPHEN IN BRAND. Restauratie en wachtkamer uit gebrand. Atplujn a.d. Rijn. Zaterdagochtend in de vroegte ia den felle brand ontstaan in de restauratie van het stationsgebouw. Tegen vijf uur hoorde de chef, de heer Laponder, die met zijn gezin boven het station woont, een verdacht geluid en toen hij naar bui ten keek, bleek, dat de restauratie en de derde klas-wachtkamer, welke den rechter vleugel van het gebouw vormen, in lichte laaie stonden. Hij snelde naar beneden om de belangrijkste inventaris van het station dat dit jaar, wegens de opening van de nieuwe lijn naar Gouda, juist geheel is verbouwd, in veiligheid te brengen. Daar er dezen ochtend een extra-tre'n zou ver trekken, kwam een der beambten een uur vroeger in dienst en dit bleek een gelukki ge omstandigheid, daar deze kon assistee- ren bij het uitdragen van de plaatskaarten boeken en bescheiden. Ook de inboedel van den chef werd in allerijl in veiligheid ge- bracht. Spoedig was de brandweer met twee motorspuiten onder leiding van den .opper- brandmeester, ir. Waardenburg, ter plaat se, maar men stond tegenover een felle vuurzee, welke aangewakkerd werd door een hevigen wind en aanvankelijk het erg ste deed vreezen. Al spoedig bleek echter dat de soliede brandmuur en het geheel nieuwe, vrijwel hermetisch sluitende dak, voldoende weerstand boden, zoodat men den vuurgloed tot de restauratie en de derde klas wachtkamer kon beperken. Deze brandden echter geheel nit. De woning van den chef en de tweede klas-wachtkamer liepen zeer veel water schade op. De pachter van de restauratie, de heer C. van der Kraats, was tegen brand- en bedrijfsschade verzekerd. Daar de seinkamer en de bureaux ge spaard bleven, ondervond het spoorweg verkeer van den brand geen hinder. De oorzaak is nog onbekend. Waarschijnlijk is de brand ontstaan in de keuken van de restauratie. De rechter vleugel van het station, d e vrijwel geheel is uitgebrand, bood een troosteloozen aan blik; met den opbouw zullen zeker weken gemoeid zijn. Langerak. Gevonden een finnen zakthet inhoud, en een dameshandschoen. Inlich tingen bij den gemeenteveldwachter. Lcxmond. Vrijdagavond w>rd de heer Job V. bij het oversteken van de straat door een auto gegrepen. Hij bekwam hierbij een hoofdwond benevens ontvellin gen. Dr. Siddré heeft geneeskundige hulp verleend. Het rijwiel van V. was door de aanrijding beschadigd. Zondagsschool en zendingsvereenlging. Lexmond. Ten huize van den voorzitter, den heer W. K. Haafkens. had Donder dagavond de gecombineerde jaarvergade ring van de Zondagsschool „Maranatha" en zendingsvereeniging „Haast aan alle wateren" plaats. De voorzitter opende de vergadering met het lezen van Ps. 122 en gaf daarop de gelegenheid om de notu len te lezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Vervolgens verkreeg de pen ningmeester gelegenheid om rekening en verantwoording over 1934 te doen. Het bleek dat, dank zij scherp doorgevoerde bezuiniging, en enkele gelukkige omstan digheden, het batig saldo ruim voldoende was om een u tgestelde, hoognoodige aan- koop te doen en tevens een deel aan de verbetering van het lokaal bij te dragen. De gewone opbrengsten alsmede de kerst feestcollecte gingen echter sterk achter uit. Daarom zal zuinig beheer vooralsnog de boodschap zijn. Nadat deze rekening was nagezien en accoord bevonden, werd besloten het kerstfeest weer geheel als het vorig jaar te houden en wel in de Ghr. School. Be sloten werd nog om pogingen aan te wen den het bestuur met geschikte personen uit te bre den, zoo mogelijk met zulke personen, die ook des Zondagsmiddags bij het vergaderen behulpzaam zouden wil len zijn. Wat het leesgezelschap betreft, hetwelk een onderdeel van „Maranatha" is, werd geconstateerd, dat het aantal le zers dalende is. Dank zij een kleine reser ve van vorige jaren kon worden besloten, Toorloopig op den ouden voet voort te gaan. Vervolgens werd overgegaan tot het bespreken van de belangen der zendings- vereen. en werd besloten om evenals vo rige jaren in de eerste week van Novem ber de bekende zakjescollecte voor Oegst- geest te houden, na vooraf de circulaire's en offerzakjes bezorgd te hebben. Volgde een bespreking t.o.v. van de wijWerdpeling der Collectanten, waarna deze vergadering door den penningmeester mei dankgebed l werd gesloten. I VOOR HET PAARD VAN DEN MELKBOER. Snoepcenten en gestolen suiker bieten. In verband met de aanwezigheid van suikerfabrieken onder den rook van Gro ningen, welke op dit oogenblik alle in be drijf zijn, rijden door Groningen herhaal delijk groote vrachtauto's met bieten. Het is nu gebleken, dat in de laatste dagen herhaaldelijk straatboefjes suikerbieten van deze auto's kaapten, hetgeen zooda nige proporties aannam, dat niet meer van een kwajongensstreek of baldadig heid kon worden gesproken. Het bleek de politie, dat er een afzetgebied voor deze suikerbieten bestond. Een melkventer, die een paard op stal had staan, kon de door de kinderen ge stolen bieten best gebruiken en verschaf te den jongens daarvoor snoepcenten. Zelfs gaf hij ze éen zak mee om de bie ten in te doen. Ook stalen dezelfde jon- geen bieten uit een laboratoriumtuin, waar ze verbouwd werden voor weten schappelijke doeleinden. De melkventer, de 53-jarige L. van M., die door zijn practijken een funesten in vloed uitoefende op de jeugd, is als ver dacht van heling, gearresteerd en ter be schikking der justitie gesteld. GRUWELIJKE MISDAAD TE PARIJS. Oude dame door manicure ver- Een afschuwelijke misdaad is gepleegd in een huurhuis aan den boulevard des Batignolles te Parijs, waar men in de door haar bewoonde appartementen het lijk van de 80-jarige weduwe van den kunstschilder Fernend Gormon heeft ge vonden. De oude vrouw nam in haar woning alle mogelijke voorzorgen in acht tegen inbrekers. Alle deuren van haar flat wa ren van een grendel voorzien. In tegenstelling met deze voorzichtig heid in huis. had de oude dame de ge woonte op straat, bij haar dagelijksche wandelingen, mpt haar totaal onbekende personen te spreken over haar omstan digheden en zij vertelde zelfs, dat zij een aardig bedrag in huis op een veilige plaats bewaarde. Men vond het lijk der oude dame op het portaal liggen tusschen de huiskamer en de slaapkamer. Op den vloer en .de muren bevonden zich tal van groote bloed ■Mekken; de keel der ongelukkige was af- De moordenares gepakt. Het onderzoek, dat hoofdzakelijk ge richt was op de onmiddellijke omgeving van het slachtoffer,, heeft geleid tot de arrestatie der 43-jarige manicure Mane Lemoine, die bekend heeft de ongelukkige met eeh harer instrumenten gedood te hebbenlmet het doel haar te beroovem De moordenares woonde in hetzelfde huis als het slachtoffer. Zij was 's mid dags bij de oude dame binnengekomen Mevr. Cormon kende haar en maakte geen bezwaar tegen haar bezoek. De be zoekster had gummihandschoenen aange trokken en het manicuurmes in haar mouw verstopt. Mevr. Gormon liet haar, in den loop van het gesprek, een byoute- riekistje met juweelen zien. Op het mo ment dat de oude dame de juweelen te ruglegde in het kistje, bracht de moor denares haar een snede in den hals toe. De oude dame verweerde zich en werd in de vingers gesneden; hierna zonk zij in elkaar en Mario Lemoine bracht haar onmiddellijk nog eenige doodelijke ver wondingen toe. Nadat zij het lijk met kussens had be dekt. maakte zij zich meester van de ju weelen en 25.000 franc, die zij in 'n kast vond. Zonder door iemapd opgemerkt te zijn, verliet zij daarop de woning; in een grooten winkel op den boulevard Hauss- rruvnn wierp zij haar handschoenen en het mes in een closet. 14 Daarna begaf zij zich naar haar vriend den 40-jarigen Antoine Nicolai, wien zij do juweelen cadeau deed, met de mededee ling, dat zij een prijs in de loterij had ge wonnen. Toen Nicolai de beschrijving der juwee len in de bladen las, en het hem duide lijk was geworden, dat het de byouterieën waren, die hij van zijn vriendin had ge kregen, deed hij aangifte bij de politie. Deze heeft hem echter, evenals een bij hem inwonenden vriend, in voorloopigt» hechtenis gehouden, daar Marie Lemoine nader verklaard heeft, dat zij op last van Nicolai en diens vriend heeft gehandeld. EEh LUCHT-RAUE IN 1935 PARIJS— HANOI. Het Fransche ministerie van luchtvaart koestert plannen om het volgende jaar een lucht-race te organiseeren. De „Petit Parisien" meldt, dat deze race zal wor den gehouden op het traject Parijs Hanoi. Dat Is een afstand van ongeveer 18.000 K.M. De route is, volgens het blpd als volgt: Parijs, Rome, Korfoe, Beyrouth, Bagdad. Boesjir. Djask, Karatsji, Jodh- pur, Allahabad, Calcutta, Akyab, F.ongoon, Bangkok, Saigon, Hanoi in Fransch Indië-China. VERGETEN GELDKIST. Bate voor schntkist. Bij het controleeren van de kas van maatschappelijken steun te Warschau, heeft men een groote verzegelde kist ont dekt, welke gevuld was het belangrijke sommen, papier-, zielver- en goudgeld, alsmedo kostbdre sieraden. Het bleek, dat dit de bijdragen van de Warschausche bevolking was aan de re geering, toen deze in 1920 tegen de bols jewisten had te kampen. Deze bijdragen zijn door het gemeentebestuur vergeten, en nooit aan de regeering afgedragen. Thans is het papiergeld waardeloos geworden en slechts het goud en zilver en de edelsteenen, zijn aan den minister van financiën ter hand gesteld. DIAMANTHANDELAAR ONTVOERD. Beroofd van 50 000 dollar. Vier bandieten hebben te Chicago een aanslag gepleegd op een diamant-make laar uit New York. Zij sloegen hem met de kolf van een pistool neer. sleepten hem in een auto en ontvoerden hem. In den auto beroofden de bandieten den ma kelaar van diamanten ter waarde van 50 000 dollar en 500 dollar in geld. Ver volgens zetten zij hem uit den wagen en namen de vlucht. GROOTSCHE PLANNEN VAN LINDBERGH. Een vliegdienst om de wereld Kolonel Lindbergh houdt zich op het oogenblik bezig met plannen tot oprich ting van een vliegdienst over den Stillen Ocëhan. Allereerst zal het traject San Francisco-Honoloeloe door het instellen van een regelmatieen verkeersdienst in 16 uur aan de beurt komen. Lindbergh, die zich als doel heeft gesteld het in het le ven roepen van een passagiers-vliegdienst rondom de wereld, zal zich in de komef- de dagen per vliegtuig naar Honoloeloe en zeer waarschijnlijk verder naar het Westen begeven om de landinesmogelijk- heden, enz., te bestudeeren. Zijn echtge- noote zal hem op dezen tocht vergezellen. SNELLE TOCHT DOOR PANAMA KANAAL Record van de Amerikaansche vloot. De gecombineerde Amerikaansche vlo ten uit den Atlantischen Oceaan en de Stille Zuidzee, totaal 88 oorlogsschepen, hebben den tocht door het Panamakanaal uit de Caraibisohe Zee, waar zij manoeu vres hadden gehouden, naar den Grooten Oceaan in den recordtijd van 39 uur vol bracht. De vloten gaan 28 dezer naar Ca- lifornië, waar de manoeuvres worden voortgezet. EEN „VERGETEN" BURGEMEESTER De burgemeester van Sompigny, de ge boorteplaats van Poincaré, is als burge meester en arrondissement8raad afgetre den. Ilij was vele jaren met Poincaré be vriend geweest, doch tengevolge van een misverstand werd hem bij de bijzetting van Poincaré den toegang der kerk* ge weigerd. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE DORDRECHT. (Zitting Politierechter 26 October.) Bedelarij. Mei. H. yan D.. geb. S., oud 35 jaar, wonende te Hardinxveld, bad haar min-| derjarige kinderen aangezet om bu de bm ren levensmiddelen te gaan bedelen. Ver, dacbte was niet verschenen. De veldwachter van Hardinxveld zeido, dat de vrouw bet hoofd der school had lasti" gevallen, do kinderen vaak nit school hield en blijkbaar alles deed, opdat de kinderen haa^p ontnomen zouden nerj Eiscb en uitspraak: 7 dagen hechten» met een proeftijd van 3 jaar en onder toe- zichtsteUing van een reclasseenngsvew niging. Diefstal van kippen. S. B., courantenbezorger, oud 18 jaar, wonende te Leerdam, en G. A. de Gs met selaar oud 22 jaar, wonende te Nieuw- land hadden bij A. Sterk 9 jonge hennen en haantjes, en van J. Zijderveld 20 hei», nen gestolen. Conform den eisch werd ieder ver oor- deeld tot 3 maanden gevangenisstraf voor. waar del ijk met een proeftijd van 3 jas* daarbij f 15 boete sul». 10 dagen hecht», nis. De politierechter gaf de jongens se# ernstige vermaning. Beteediging. L. F. J. R, koopman, oud 48 jaar, w» nende te Gorinchem, had mej. A Heikoop beleedigd, die op haar beurt den verdach te Rousse voor allerlei fraais uitgemaakt ^Beiden werden verooféeeld tot f 3 boots subs. 3 dagen hechtenis. Mishandeling. H. H., groentenkoopman, oud 19 iaan wonende te Giessendam, had in den nacbl van 11 op 12 Juli T. Dubbeldam misbaar De ambtenaar van het O. M. MjekJ voor den hardhandigen groentenkoopma» f 12 subs. 12 dagen hechtenia. Uilspraaa conform. EX-CONSUL VOOR DE RECHTBANK. Na zijn ontslag pass»n verstrikt Do Amsterdamsche rechtbank behandel de Vrijdag de zaak tegen den ex-oonsat van Costa Rica, die na zijn ontslag door ging met bet verstrekken van passen. Na het getuigenverhoor vertelde verd, hoe hij in relatie ia getreden met mej. Id* Feingold, die er haar nood over geklaagdj had, dat zij geen pas bezat. Verdachtfl meende haar van dienst te kunnen zijn» daar hij zichzelf nog steeds beschouw^ als consul. De President vroeg of mej. Femgolfl aan verd. f 250 afgedragen heeft. Verd. bekende dit; hij was bereid haaq dat geld terug te geven. Ook had verd. e<a pas verstrekt aan een zekeren Sahaty, yift den markies Guingue de Charaireux. Alfl voorloopige prijs had verd, f 100 J-'as'jW steld. f 50 had hij reeds van dr. B. ont vangen. Lf, Tijdens het verdere verhoor wh de Of ficier dat verd. een eereraad benoemd haa willen zien, bestaande uit vorsten en go- zanten, om over zijn ontslag t« De behandeling werd verdaagd tot u* terdag 3 November. 7: Bart mocht mee. Veillig voor anker blééf het groote schip achter, overgelaten aan eenige oudere matrozen en Tom. den stuurman. De kapitein gaf voor het laatst zijn orders om goed wacht te houden, daar een overval uit *ee altijd mogelijk was, en liet zich in de laatste boot naar de kust roeien, waar zijn mannen hem met ongeduld opwachtten. 8. Jan Rippe. de vertrouwde van den kapitein, had als mijnalaaf in de mijnen gezwoegd. Hij had kunnen vlucoten was er in geslaagd, na veel avon'urei Nederland te bereiken. Jan was ;hAns gids van de expeditie pt\ nauwkeurig w« bij zijn kapitein, waar de mijnen w>h vonden. J 4* L MAANDAG 29 OCTOBER 1934 GEHEIMZINNIG STERFGEVAL. Slachtoffer van een aanrijding? Toen de 18-jarige C. van Eekelen, wo nende te Halsteren, Donderdagavond te Bergen op Zoom kermis had gevierd, keerde hij, na zijn meisje naar huis te hebben gebracht, des nachts per rijwiel naar zijn woning terug. Toén de jonge man omstreeks twee uur thuis kwam, is hij directn aar bed gegaan Hij werd ecb ter ongesteld en een geneesheer. wiens hulp ingeroepen was, constateerde, dat de jongeman een hersenverbloeding had be komen. Hij werd naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoord, doch bij aan komst aldaar bleek hij reeds te zijn over leden. Het vermoeden is nu gerezen, lat de jongeman het slachtoffer is geworden van een aanrijding, ofschoon zijn kleeren in het geheel niet stuk of vuil waren. De politie is van het geval in kennis gesteld. KOE VEROORZAAKT DOODELIJK ONGEVAL. Onder de gemeente Beilen dreef Vrij dag een landbouwer enkele koeien voor zich uit. Bij het gehucht Spier op den straatweg BeilenHoogeveen stak een der beesten de straatweg over met het ge volg, dat het werd aangereden door de auto van den 28-jarige zoon van den tex tielfabrikant Menko uit Enschede. De heer Menko botste togen een boom. waar de auto over den kop sloeg en verbrijzeld op den berm bleef liggen. De heer Menko werd spoedig onder de wagen vandaan gehaald en in een nabij- xijnde woning binnengedragen. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleed hü twintig miDuten later. DE MOORDENAARS VAN MAR SEILLE. Medeplichtige vrouw gearresteerd. De Parijsche politie heeft een vrouw ondervraagd, die er van verdacht wordt, medeplichtig te zijn aan den moordaan slag te Marseille. Zij gaf toe in werke lijkheid Maria Trodit te heeten, geboren 13 Maart 1908 te Kustrin in Duitsch- land. Zij was in het bezit van twee val- sche paspoorten, op naam van LueiemTe Josefsohn en Sybiile von Schulenburg, welke zij beweert in Den Hag en Ant werpen te hebben gekocht. Te Konstantinopel is op verzoek der Fransche politie iemand gearresteerd, die te maken zou hebben met den aanslag en die dezer dagen heimelijk daar is aange komen. Een Tsjecho-Slowaaksche dame, die door de gendarmes te Thonon, aan de Zwitsersche grens werd aangehouden is weer op vrije voeten gesteld: zij heeft in het geheel niets te maken met het dra ma van Marseille. DR. JAGER NEEMT ONTSLAG. Raeé van bisschoppen gevormd. In een te Berlijn door de Duitsche evangelische landsbisschoppen en de Zuid-Duitsche geestelijke commissarissen gehouden vergadering, was een brief in gekomen, waarin dr. Jager, de juridische adviseur van rijksbisschop Muller, nu de inschakeling van de Wurtembergsche en Beiersche kerken in de Duitsche evange lische kerk is voltrokken, zijn kerkelijke politieke functies in handen van den rijksbisschop teruggaf. Er heeft zich daarna een evangelische bisschopsraad gevormd, met als taak den rijksbisschop bij zijn werk en bij beslech ting van de bestaande geschillen op het gebied der kerkelijke politiek te steunen. EEN VREESELIJK NACHTVER BLIJF. Te Weenen bracht de nachtwaker ran de algemeene begraafplaats bij de politie een vrouw, die er een gewoonte van maak te den nacht door te brengen m de gra ven, die geregeld worden gedolven voor de begrafenissen, die den volgenden dag zullen plaats vinden. De vrouw voerde tot haar verdediging aan dat zij dakloos en zonder middelen was dat zij een geschikt nachtverblijf moest hebben, en dat de graven door de planken, waarmee zij ges!»t en werden, warm, droog den besehut waren. VOEDSELVERGIFTIGING. Turksche premier onwel geworden. Nadat de Turksche premier generaal Ismet Pasja, te Tourhal een suikerfabriek had geopend, keerde hij per trem naar ATnrU™fkte in den trein een dtoer Eenigen tijd later werd hu onweL terwijl "dehadPegebnStmdeeseTldee verschijnselen vertoonden. Bij het doi^ool°r™ ^De in den trein gebruikte spuzen zul len thans worden, onderzee premier, noch zijn vrienden 1ebben er «li* nadeel van het gebeurde ondervon den. doch niettemin heeft de zaak eenige sensatie verwekt. NEGER ONTVOERD UIT DE GE VANGENIS. Om Ie worden gelyncht. Ongeveer honderd personen uit Florida (Vw. Sta) zijn heden in dertig automo- Bemanning ais door een wonder gered. Ernstige fout op het vliegveld te Allahabad. De Panderjager is vernield. Grondig verwoest! Nederland heeft met dit toestel veel teleurstelling beleefd en dit had dan ook in den volksmond reeds den naam van „Pechjager" gekregen. Nu is het uit met de verwachtingen, die men ondanks alles nog van het toestel koesterde; de Pan derjager zal niet meer „jagen" naar suc ces en roeln en zal geen pech meer oogs ten. Up het oogenblik, dat het toestel, na grondig te zijn hersteld, Vrijdag op het vliegveld te Allahabad zou opstijgen om «Ie reis naar Melbourne te vervolgen, is het verongelukt. Het zou om 19.30 uur (Amsterd. tijd) vertrekken. Op hetzelfde oogenblik, dat het toestel zich van den grond verhief, kwam het landingsgestel in botsing met een tractor, waarop een zoeklicht was aangebracht, en dié onverwachts de startlijn passeer de. De Panderjager vatte onmiddellijk vlam. De inzittenden sprongen uit het toestel en ontkwamen aldus op wonderlijke wijze aan een vreeselijken dood, doch de Indi sche chauffeur van de auto werd ernstig gewond. Het benzine-reservoir van de Pander jager geraakte in brand en binnen enkele minuten was er van het vliegtuig vrijwel niets anders over dan een hoopje asch. Het vliegveld te Allahabad heeft geen vaste nachtverlichting, doch terwille van de deelnemers aan de luchtrace naar Australië was daar tijdelijk in voorzien, door het opstellen van enkele tractors met zoeklichten, die het terrein moesten be schijnen bij aankomst en vertrek der toe stellen. Het staat vast, dat de tractor, waar mede de Pander jager in botsing kwam, tevoren niet gestan had op de plaats, waar het ongeluk gebeurde. De besturen de inlander was plotseling rechf in de startbaan gereden en niet voorzien van het hier gebruikelijke roode obstakelLieht. Dit is de eenige mogelijkheid, waarmede het gebeurde te verklaren is. Aan den dood ontsnapt. Door de botsing sloeg het vliegtuig te gen den grond en tengevolge van den bui tengewoon hevigen schok barstten de met ca. 2000 liter geladen benzinetanks open De benzine vloeide weg en toen deze na enkele seconden begon te vergassen, vat te zij vlam door hooge WTijvingstempe-ra tuur der metalen deelen, door kortsluiting of and orszins en de machine vloog zelf ook in brand. De bemanning moet haar tegenwoordigheid van geest wel volkomen hebben kunnen bewaren, dat zij zoo vlug het wrak heeft weten te verlaten, waar door zij zich van een afschuwelijken dood redde. Zelf beschouwen de vliegers deze goe den afloop als een wonder. Zij liepen slechts kwetsuren van uiterst onbeteeke- nenden aard op, eenige blutsen en ontvel lingen. Het toestel was verzekerd. De terugreis. De burgerlijke luchtvaartautoriteiten hebben een onderzoek ingesteld naar aan leiding van het ongeluk, waarna Geysen- dorffer en Asjes naar Calcutta zijn ver trokken op weg naar huis. Goysendoffer heeft geseind, dat de bemanning de te rugreis zal aanvaarden met het stoom schip „Dempo", dat 31 October uit Co lombo vertrekt. Mocht zij niet tijdig voor dit schip aanwezig kunnen zijn, dan keert zij naar Nederland terug met het vliegtuig, dat "Woensdag van Batavia ver trekt. De stand van de race. De Britsche piloten Jones en Waller, die met hun D. H. Comet als vierde te Melbourne aankwamen en over het tra ject LondenMelbourne vier dagen, 221/» uur hebben gedaan, zijn Vrijdag om 21.25 Ned. tijd weder uit Melbourne vertrok ken. Zij zullen trachten het record voor de vlucht EngelandAustralië en dat voor de vlucht heen en terug te verbete ren. Zaterdag zijn Mc Gregor en Walker om 22 uur 19 te Melbourne geland. Mac Robertson over de Uiver. In een persgesprek heeft Sir Mac Ro bertson, die de wedvlucht LondenMel bourne heeft uilgeschreven, verklaard, dat de wedstrijd het doel heeft bereikt, dat hij zich gesteld had. n.l. om aan Australië te toonen, dat de luchtvaart waarschijnlijk de oplossing was van het vraagstuk van haar geografische ligging. Hij wenschte vooral de Britsche lucht vaart een aansporing te geven, die deze, naar zijn meening. wel noodig had. Daar om was hij dan ook zeer voldaan door de overwinning van een Engelsche machine. Ten aanzien van de vlucht van Par- mentier en Moll, met de Uiver. verklaar de Sir Mac Robertson, dat dit de grootste prestatie was, die de wereld ooit heeft ge zien. MINISTER COLIJN'S DANK AAN ALBURY. Een tweede uitzending. De woorden van dunk, welke minister Colijn tijdens het telefoongesprek met de bemanning van de „Uiver" richtte tot den Lord Mayor van Albury en waarin de minister zijn erkentelijkheid uitsprak voor diens medewerking, zijn Donderdag niet goed overgekomen. Zaterdag heeft de minister zijn dank woord opnieuw uitgesproken en ditmaal heeft men zijn rede in Australië woord voor woord door de radio kunnen volgen. hielen voor de gevangenis te Brewton in Alabama verschenen. Zij bestormden het gebouw en maakten zich meester van een neger, met wien zij zich uit de voeten maakten. Het is niet bekend, wat er met den man is geschied. Men vermoedt, dat hij naar Greenwood in Florida is ge bracht en daar is gelyncht. Hij had nl. bekend te Greenwood een jonge blanke vrouw te hebben vermoerd. De autoritei ten vreesden de wraak der massa en had den hom heimelijk van Greenwood naar Brewton in Alabama overgebracht. MEER DAN 200 KINDEREN ONT VOERD. Tlan hunner vastgehouden. Te Kaulinen in Mandsjoerije hebben bandieten een school overvallen en 220 kinderen ontvoerd. Er werden regeerings troepen uitgezonden, die er in slaagden 135 der ontvoerde leerlingen te bevrij den. Een aantal andere kinderen uit ar me boerengezinnen lieten de bandieten later vrijwillig gaan. Tien kinderen van rijke grondbezitters hebben zij echter vastgehouden. Eenige der vrijgelaten kinderen hebben de autoriteiten een goede beschrijving ge geven van de schuilplaats der bandieten De militairen durven echter niet tot een aanval over te gaan. uit vrees dat de roo- vers zieh dan op de kinderen zullen wre ken GEWONDE LEEUW DOODT EEN RECHTER. Te Manbone in Portugeesch Oo6t-Afri- ka, is de Portugeesche rechter Ba#lio de Oliveira gedood door een leeuw, dfté twee dagen tevoren was aangeschoten. De rechter wist dat de leeuw gewond was en vond hem twee dagen later uitgeslerekt liggen. Denkende, dat de leeuw inmiddels gestorven was, naderde h«j tot op eenige plotseling opsprong en hem neersloeg, voordat hij nog gelegenheid had to schie ten. DE KONING VAN SIAM. Zal hij afsfend van den troon doen? Volgens berichten van de Engelsche di- plomuiieke verlegenwoord gers in Bang kok, zou de koning van Siam besloten hebben afstand van den troon to doen. Naar in Sing&pora uit welingelichte krin gen verluidt, heeft de Siameesche regee ring het verzoek tot aftreden van di koning geweigerd. Naar verder vernomen wordt, zou de koning van Siam om ver scheidene redenen besloten hebben af stand te doen, o.a. door een regeerings- besluit, waardoor alle ter dood veroor deelden, die tot nog toe onthoofd werden, thans doodgeschoten zullen worden en dat den koning het recht "Wan gratie ont neemt. Een lid van de hofhouding van den Si- ameeschen koning, dat zich op het oogen blik te Cranleigh in het Engelsche graaf schap Surrey bevindt, bestrijdt alle ge ruchten over een aftreden van den koning of zijn plannen daaromtrent. Wetenschap en Techniek PARIJS' INTERNATIONALE TEN TOONSTELLING IN '37. Een wonder van techniek en kunst. De internationale tentoonstelling van 1937 zal over een oppervlakte van 10 H.A. in het centrum van Parijs op het Champ de Mars, aan den voet van den Eifeltoren worden gehouden. De eereplaats zal worden ingenomen door het Trocadero-paleis, waarop een reusachtige lichtinstallatie zal worden aangebracht, die op grooten afstand zicht baar zal zijn. Er zullen congressen en le zingen worden gehouden over sociale kwesties en de tentoonstelling zal een beeld geven van technische en artistieke prestaties. De Jena-brug over do Seine wordt verbreed en tevens wordt een tun nel gegraven. Aan den voet van den Eifeltoren, die dan vijftig jaar oud zal zijn, zal 't groote paviljoen worden gebouwd, dat 350 me ter lang en 120 meter breed wordt, en waarin plaats zal worden gegeven aan a'lle vormen van publiciteit. Langs de Seine komt een woonwijk met straten, pleinen en kruispunten, waarvan de hui zen volgens de modernste stijlen worden opgetrokken en waur ook de bouwwijzen van de verse Ir Kende Fransche provinci°- vertegenwoordigd zullen zijn IBIS SHAO - LICHTE PI3PTABAK Rookt Oobbolmann't Tabak «n tién andaraI Nadien speelde D.C.L. met 9 man. dat K. het veld uitgedragen moest wordeü. Voor de rust doelpunt Sliedrecht 2 maal D.C.L. 1 maal. Na de thee legt D.C.L. z'ch hoofdzakelijk op verdedigen toe en speelt .Sliedrecht voortdurend op D.C.L.-helft. Nog eenmaal vindt Vogel het net en brengt den stand op 41. Dr -rna zien we niet veel voe'bal meer. de kansen die lie Slie- drecht-voorhoede nog kreeg, gingen of verloren of de D.C.L. keeper was op zijn plaats. Het was een opluchting toen do scheidsrechter voor deze saaie wedstrijd! het einde floot. Sliedrecht. Voetbaluitslagen: Sliedreoht 4S.V.W. 3 01; Unitas 4Sliedrecht 3 46; junioren: D.FC. bSliedrecht a 30; A.S.W. bSliedrecht b 05. A.S.V. l-U.N.O. tArkel Een spannende wedstrijd was te verwachten op eigen veld tusschen ASVI en UNO van Giessendam, gezien den uit slag van den vorigen wedstrijd der beide clubs, die was geëindigd met een 61 overwinning voor UNO. Reeds met den aanvang toonde de thuisploeg wel het sterkste te zijn, maar na 29 minuten spe len nam UNO met een mooi samenspel de leiding, echter niet lang, want weinige oogenblikken later werd de gelijkmaker geboekt, zoodat met de rust de stand was 1—1. Direct na de rust neemt ASV ech ter de leiding, wat voor een zeer groot ge deelte is te danken aan de spil van deze ploeg. Geruimen tijd is UNO nu in den aanval, echter zonder succes, want de ASV-ers weten den voorsprong in korten tijd te vergrooten tot 41. Deze voorloo pige overwinning werd wel wat vroeg be jubeld, want na verwoeden strijd wisten de gasten voor het einde den achterstand in te halen met 34. Voor ASV is het echter een welverdiende overwinning. Unitas speelde evéneens een thuiswed strijd tegen UW voor den KNVB bekar, welke eindigde met een overwinning van de thnisploeg met 30. Unitas verschijnt volledig op het veld, terwijl UW met 5 invallers aanwezig is. Unitas trapt af te gen de wind in. De wedstrijd kenmerkte zich door het groot aantal gemiste kan sen van Unitas-zijde. Unitas maakt voor de rust een doelpunt in buitenspel bosi- tie, na een kwartier maakt Web» een tweede en een kwartier voor het einde maakt Sterk nummer drieu Het spel van UW was bepaald zwak. Nieuw-Lekkerland. Zaterdagmiddag speelde op het terrein alhier Excelsior I tegen Steeds Hooger I. van Zwijudrecht. Uitslag 22. Daarna Excelsior (jun.) le gen Dilettant (jun.) van Krimpen a.d. Lek. Uitslag 30. Te Kinderdijk speelde Zwervers III te gen Excelsior II van Nieuw-Lekkerland. Uitslag 37. Daarna Zwervers II tegen Groote Lindt II van Zwijndrecht. Uitslag 10. Zwervers I ging op bezoek bij H.V. V. I van Heerjans en won met 21. Hoog-Blokland—Strijensas. Zondagmiddag kwam „Hoog-Blokland uit tegen Strijensas. De heer G. van 't Sajit. uit Gorinchem. leidde vrij goed. De belangstelling was groot. Met ingang van de rust stond Hoog-Blokland achter met 21. Na de rust is deze achterstand inge haald. Deze wedstrijd eindigde met 33. Stolwijk 3— Gouderak 3. Zondag speelde Stolwijk 3 tegen Gou derak 3. Al gauw bleek, dat Goud e rak sterker was en de leid'ng nam. Tot de rust verliep het spel vrij kalm. Na de rust werd het spel ruwer en moest de scheids rechter menigmaal handelend optreden. Het publiek werd hatelijk, waardoor de scheidsrechter zich genoodzaakt zag, een der toeschouwers van het terrein te stu ren. Het spel der Stolwijkers was slecht. I Eenige minuten voor het e'nde stad&te de scheidsrechter den wedstrijd. De stand was toen 31 in het voordeel van Goude rak. Sliedrecht 3— D.C.L. 3. Sliedrecht Zondagmiddag speelde Slie drecht 3 op eigen terrein een wedstrijd te gen D.C.L. 3 uit Rotterdam. Het veld was door den regenval glibberig en de spelers ondervonden daarvan eenige last. DGL3 verscheen met slechts 10 man. Sliedrecht was overwegend sterker, toewei D.C.L. na de rust zeer goed verdedigend werk heeft laten z en. Sliedrecht speelde over 't al gemeen het spel „te kort" en het was een groote fout de vleugelspelers er niet in te betrekken. Dat is dan ook wel de reden geweest, dat het scorebord van Sliedrecht niet hooger was. Jammer was het, dat een half uur voor het einde de D.C.T-.-back K het veld moest verlaten. Deze zou een Sliedrechtspeler afhouden en bo de perso nen kwamen in botsing, met het gevolg, j L.zuï.ou, aiiewr «5, nien 2—2.70,) a per 100 K.G.; X) boe: idea* al-\ ZWIJNDRECHT, 26 Oct. Groenten- en) Fruitveiling. Andijvie I 0.60>1.40 per 100 stuks; appelen 816 per 100 K.G.; bloem-, kool I 6—12.20, idem II 1.70—6.80 per. 100 stuks; boerenkool 2'2.20 per 10O K G.; druiven 811 per 100 pond; gele savoye kool 45.80. groene idem 24 501 per 100 stuks; knollen (witte) 2.302.50, knolselderij (1 bos van 5 stuks) 1421» per 100 bos; kropsla I 0501.30, glas- kropsla 1.802.70 per 100 krop; kroten! 0.801.20 per 100 bos; handperen y) 23, stoofperen 4.607.60 per 100 K.G.;. pieterselie 0.70—1.50, prei 1.70—2.80, ra dijs (witpunt) 1.203, rammenas 1.50; per 100 bos; roode kool 2 806 30 per^ 100 stuks; selderij 0.050.10 per 1 dozijn;, glasspi nazie 0.53—0.84, natuurspi nazie) 0.14—0 26 per kist; spruiten le soort 11[ 15, idem losse 48. staaksuikerboonem 1634. kassnijboonen 35—38, stamsuiker-' boonen 3032, alles per 100 KG.; toma-{ ten A 2.90—4.10. idem B 5.60-5.80, idem) G 1.70—2.50, idem CC 1.20—1.50, alles) per 100 pond: veldsla VI witnerpeen 1 401.60, alles wortelen 1.80—4.60 per 100 1 breekpeen 2 40-3.50 per 100 K.G. y GROOT-AMMERS, 27 Oct. Aan de) kaasmarkt alhier waren Zaterdag aange voerd 1132 stuks kazen, wegende 79241 K.G. Prijzen: zware f 24.50, met rijkamerk le soort f 21-23, idem 2e soort f 20-2L Handel matig. UTRECHT, 27 Oct. Vee en Paarde* Aangevoerd 3910 stuks vee De prijzen} waren: Stieren 2024 cent, slachtkoeien 2428 oent en 20—£3 cent, alles per half K G., vaarzen f 100-160. pinken f 70— 110. melkkoeien f 120180, kalfkoeien f 130—200. varekoeien f 90—140, magere kalveren f 2045, nuchtere kalveren f 4.50—5.50, magere varkens f 132L schrammen f 1013. biggen f 59. ma gere schapen f 1316, lammeren f 811 f alles per stuk. UTRECHT. 26 Oct. Vereen. Groenten» en Vruchtenveiling Utrecht en omstreken- Bi. selderie 2—6. wortels f 1.50—5 per 100 bos; kropsla f 0.50—2.60, andijvit f 0.501.90, komkommers geel f 217. prei f 0.80—1.40, bloemkool f 1 50—15 roode kool f 1—6, idem witte f 16. sa voye kool f 16. groene kool f 15, boe ren f 0.801.10 per 100 stuks: zomerspi- nazie f 28. winterspinazie f 28. witlof f 1125. spruiten f 618, postelein f 4 18, snijboonen f 1338, suikerboor.cn f 10—40. pronkboonep f 415. aardap pelen f 2.80—4.70. knolrapen f 1.20—2 40, winterwortels f 1 20—1.90. uien f 120— 3. alles per 100 K.G.; tomaten f l-fl4, druiven blauw f 513, idem wit f 1018, frambozen f 2553. alles per 100 pond; citroenen f 2.803.20 per 100 stuks. SCHOONHOVEN, 26 Oct. Veilingsbe-j richt van Schoonhoven en omstreken I/eopoldsperen van 1018 cent, koningS' peren van 78 cent. st. germain van 8-»' 10 cent. breekleoords van 10—46 cent' blanke bezie 6—7 cent. louwtjes van 5—0 cent. beurré hardy 1218 cent, giessa® wildeman 710 cent, beurré van kleef 1 7 cent, breed roze 68 cent, herfstberga- motten 4-=-6 cent. herfstmaagdeperen 8 10 cent, soldat laboureur 810 cent, herfst suikerperen 56 cent, knolperen 45' cent, ijsbouten 56 cent, pondsperen 45 cent willam duchesse 67 cent, wint^K- jannen 56 cent. zwijndrechtsc'ne wijii- peren 89 cent. lemo^nappel 1012 cent goudreineten extra 1416 cent, goudrei- netton le soort 812 cent, wijnzuur 78 cent, storappel 1415 cent. groninger kroon 78 cent, notarisappel 810 cent, adammers 56 cent, guldelingen 7—8 cent, armeaard 1012 cent, prinsesse no ble 1415 cen.t kapanjer 7X>et 78 cent, present van engeland 8—9 cent, blanke sehijvers 78 cent, grouwzuur 56 cent, hooilaars 78 cent. zoete reinetten 56 cent, zoete pippeÜneen 1012 cent, reine d'or 67 cent goudreinetten val 5 cent. zoele val 34 cent. uien 23 cent,! koolicpen 12 cent. spruiten 810 ct.,, kassto\?nijboonen3032 cent, stoksnijboo- r.en 12^16 cent. stamsuikerperen 1415 cent. alles per kilo; tomaten 45 cent. druiven 1214 cent, frambozen 3032 cent, alles per pond; roode kool 56 cent, savoye kool 5—6 cent. witte kool 3—4 cent, alles per stuk: kroten 1cent, worteltjes 34 cent. beidon per bo6: bloemkool 67 per stuk; sejdca*<e 4° cent. per boe.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 4