ng'ï Plaatselijk nieuws 50 IOO Geld smokkelen. 2000 600 300 200 J6« JAARGANG. ACHT BLADZIJDEN Hö M25. MAANDAG 5 NOVEMBER ftf34 S. W. tevens K. wérd val ter getneente-secretarle, is toegëlaten Als De heer I. de Vos heeft bedankt als NIEUWSBLAD VODRZUIOHOLLAND ENUTRECHT SCHOONHOVENSCHE COURANT Telef. 20. Tel.-Adrea: Vannooten. 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 26. Postrekening 13763. hij een met eeniga te kun- van do veilini 2500 eieren. 1 Lekkfcrkerk. Ged. Staten hebben thans goedgekeurd het raadsbesluit dezer ge meente tot het voeren van verweer tegen de vordering van de Gëréf. Kerk inzake de gerezen kwestie over de sloutdéttiplng Kerkweg—hoek Lange Achterweg. bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van Ifirt Gulden bij verlies j£f|Gulden bij verlies van 1VV van een duim. UU een anderen vinger. Filmvoorstelling. Lsngerak. De bioscoop onderneming ..Niestadt” te Schoonhoven zal op Wóéns- I-jr 7 November in het café Oosterhout, wederom een bioscoop-avond geven, Waar LJ o.a. een filtn van de begrafenis van den Prins zal worden vertoond. 2 P- W. Ie te voeren Het bestuur als in Hef eigenlijk ons ge le betalingsmoei- Alblasserdam. Vrijdag Werd in het vet- eenigingsgebouw der Ned. Herv. Kerk een filmavond gegeven door de vereeniging «Het Hoogelahd”. Ds. J. H. F. Engel, Herv. predikant, sprak het openingswoord waarna de prachtige film „Barmhartig heid’’ werd vertoond. De correspondenten mochten dezen avond 8 nieuwe leden boe ken. Voorts werd nog Vertoond als extra thilnttlér de plechtige uitvaart van de ko- ningin-moéder én Prins Hendrik. Ds. J. J. Wielenga, Geref. predikant, heeft het slotwoord gesproken. Van een der hellingen der N.V. J. en K. Smits scheepswerven werd te water ge laten het schip „Stad Amsterdam I”. Hot hooft do volgende méten: 40 x 6.5Q x 2.90, het is gebouwd voor Belgi sche rekenitg en is voorzien van een 160 PK. Smit M.A.N. Dieselmotor. Goudriaan. Bij het herstellen van het dak van de kerk viel de knecht van den loodgieter A. H. door het breken van een ladder van het dak. Het ongeluk liep ech ter zoo goed af, dat hij zijn werkzaamhe den kon hervatten. Aan de diaconie van de Ned. Herv. Kerk heeft wijlen de heer T. Terlouw eeh boerderij groot 13 H.A. geschonken. INSTALLATIE BURGEMEESTER DE LEEUW. Hel- en Boeicop. Donderdag had de in stallatie plaats van den niéuw benoemden burgemeester, den heer D. G. dfe Leeuw. Voor deze gelegenheid had de gemfeente een feestelijk aanzien gekregen, daar van de meeste woningen de driekleur wapper de, terwijl twee eerebogen waren geplaatst. Het raadhuis was eveneens, zoowel van buiten als van binnen, versterd. Te voörm. 9 tnir werden de burgemees ter mét diens echtgenoote per auto door de beide wethouders van hunne woning afge haald, terwijl reeds tevoren aan de grens dér gemeente zich eén optocht opstelde, Waar evennené dé leden van den taad, als mede het eerecomilé per auto hunne op- Nbg niet lang geleden zijn in Kleef acht Nederlandsche mannen en vrouwen wegéns hét smokkelen van marken veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf en 2000 gulden boete. We willen niet pleiten voor deze gestraften, die wisten, aan welke straf zij zich blootstelden. Elke rogeerlng is vrij om de strafmate te bepalen voor een mis drijf* öf overtreding. Wel kunnen we zeg gen. dat do straf onevenredig zwaar is en 'niét in verhouding tot de gepleegde daad, maar we willen dat verder onbe sproken laten. Wat échter onze aandacht trekt bij de ze veroordeeling is het feit, dat de Duite sche regeering zelf in geldzaken en we zouden haast zeggen in geldsmokkelen. zwaarder overtredingen begaat dan die Acht landgenooten gedaan hébben. Dui zenden Nederlanders en heele volk lijdt onder d< Ujkheden die Duitschland maakt en naar de verhouding van de veroordeelde Ne derlanders zou de Duitsche regeering een langere gevangenisstraf toekomen. Onze regeering heeft dé clearingover- eenkomst, die pas kort geleden gesloten was, moeten opzeggen, omdat die Duit- eche regeering zich niét hield aan de ge maakte overeenkomst «n de ongelukkige Nederlandsche leveranciers aan Dyitsch- land zullen van het hun toekomende ver- moedelijk weinig ontvangen. Voor hen, wien het veel gebezigde woord clearing niet volkomen duidelijk is, zij in ’t kort verklaard, dat hieronder ver- staan wordt een verrekening tusschen de banken uit verschillende landen. Eiken dag krijgt de clearingbank wissels, cheq ues, e.d., die vorderingen bevatten op (in dit geval Duitsche) banken of vorderin gen op Nederlandsche banken. Die vor deringen Worden niet in geld uitbetaald, maar onderling verrekend. De Duitsche regeering heeft daarbij nog ©enige bijzon dere regelingen getroffen, zooals de Son derkonto, waardoor Duitsche loopepk van onze goederen, die hén rekeningen San ons niet langs den gewoneh weg kon den betalen, hun betalingen konden doeh op een bijzondere rekening van dé Ne derlandsche bank bij de Duitsche rijks bank. Tengevolge echter van den verarm den toestand van Duitschland en de af- nemende uitvoer werd door de Duitschers steeds meer en door de Nederlanders steeds minder gebruik gemaakt van deze betalingsgelpgenheid. Duitschland ging toen het gebruik van Sonderkonto meer en meer beperken en de protesten van de Nederlandsche handel daartegen baatten niets. Daarna bepaalde Duitschland dat de Nederlandsche importeurs van Duitsche goederen niet meer in hankmarken. maar in guldens moesten betalen en dat die be dragen zouden worden aangewend om de liquidatie van het Sonderkonto te verge makkelijken. Nederland bleek nog vo! goed vertrou wen en spoedig na afkondiging van dié maatregel, dat was einde van Augustus, was het vereischté bedrag van 15 millioen mark volgestort op het Sonderkonto der Nederlandsche bank. Daarna werd in Ber lijn een nieuwe maatregel bedacht, een Zwischenkonto, waarop men in Duitsch land geld kon storten voor betaling van Nederlandsche goederen en naar gelang van het binnenkomen der bedragen op de Zwischenkonto zou het geld worden over geboekt op het Sonderkonto. Ons land bleef onderhandelen Duitschland om éen gerégelde en zins verzekerde betaling tot stand nen brengén en in September kwam éen nieuwe overeenkomst tot stand, waarhij ■wederzijds de vorplichtig werd aanvaard, om alle schulden, die na 24 September zouden vervallen over de clearing, af te Wikkelen. Deze maatregel heeft hier veel onrust verwekt, het saldo op de Zwischenkonti, dat zeer hoog Was ópgeloopen, bleek mét meer afgewikkeld te kunnen worden en van d® betaling, die niet over het Sonder konto liepen, kwam niet veel terecht. Het resultaat was nu, dat aan de eene zijde onze uitvoer naar Duiffichland werd bedreigd en aan de andere zijde liepen wij kans wel te kunnen uitvoeren, maar er geen betaling voor te krijgen. Onder dezè omstandigheden hééft de regeering beslo ten, het clearingverdrag met Duitschland Op té zéggen éh a.s. Dinsdag Zal reeds een niéuw ontwerp aan de Kamer worden aangeboden. tige samenwerking zeer op prijs Stellen. Een tenslotte, ingezetenen van Hei- en Boeicop, aldus de burgemeester, beveel ik mij ook in üw welwillendheid aan, ook gij kunt veel toebrengen om mijn taak te vergemakkelijken. Volgt getrouw de voor schriften op, welke u bij wet of verorde ning worden opgelegd en voor wélke hand having en uitvoering ik in deze gemeen te heb te zorgen en ik van mijne zijde zal trachten u zooveel mogelijk ter wille te zijn en inet raad en daad bij te staan. Hiermede verklaart spr. het voorzitter schap der vergadering te aanvaarden, na den wensch te hebben uitgesproken, dat God de Heere met deze gemeente zij en Zijn zegen moge rusten op den arbeid, dien spr .thans aanvangt. Hierop wordt den burgemeester door de aanwezigen onder begeleiding van De Ba zuin staande toegezongen Ps. 134 3: „Dat 's Heeren zegen op daal” enz. Véle sprekers aan hét woord. Vervolgens brengt weth. De Heer den burgemeester een korte welkomstgroet na mens den raad. We wenschen geluk, al dus spr., met uw thans aangevangen ar beid als burgemeester dezer gemeente. Er Zal in deze zorgvolle tijden véél van u worden gevraagd. Wij wenschen daarom toe, dat Gods zegen, op uw arbeid zal mo gen rusten en het gegeven móge zijn, de u toëvertrouwdé belangen nair behooren te behartigen. We vertrouwen dat de ver gaderingen van het dagplijksch bestuur en den raad oök onder uw leiding in de beste orde zullen vptloopen, zooals wij dat steeds gewóón zijn en zullen tttel welwillendheid naar uw adviezen luisteren. We wênschen u toe, dat u öndér ’s Hoeren onmisbaren zegen in en voor onze gemeente tot haar welzijn moge werkzaam zijn. Burgemeester De Leeuw dankt ook de zen spreker voor zijn woorden. Hierna spreekt de heer A. Kooijman, waarn. se en' 1 - officieele gedeelte der vergadering met het lezen van het formuliergebed wordt gCSlo- ten. Daarha wordt de burgemeester door de jonge dames Cor Spruljt, Adri Middel koop, Botje Bikker en Lena de Leeuw, on der aanbieding van een bloemenmand, een door Cor Spruljt ontworpen gedicht toege- Zongen op de Wijze Van Gezang 22. Vervolgens Spreekt burgemeester Hoogen- boom namens den kring van burgemees ters van Vianen en omstreken en biedt den burgemeester natnehs den kring een bloemenmand aan. Als oudste burgemees ter van de Viifheerenlanded spreekt de heer Mees Uit Leerdam. Hierna volgen nog als sprekers Dr. Siddré uit Lèxmond, de heer Hildebrand namens de burgerij en de B.V.L., de gemeente-ontvanger, de heer J. Bikker, ouderling J. de Jong Dz.. na mens den kerkeraad dor Ned. Herv. Gem. en de heer S. Spruijt, gemeente-veldwach- ler. De burgemeester dankt alle sprakets en nadat de aanwezigen gelegenhe d is gege ven om met den burgemeester kennis te maken, sloot deze de bijeenkomst met een Woord Van dank. Dos middags was voor de leerlingen der bolde scholen bestemd. Op een grasveld, daartoe welwillend afgestaan door den heer G. Kok, had het huldigingscomité het druk teet het tiitvoeren van verschillende kinderspelen en na afloop hiervan werden alle kinderen volop onthaald op versnape ringen. Mooie Cadeautjes en aardige prij zen Werden tot slót den leerlingen uitge- reikt, waarmede deze buitengewoon ge slaagde dag ten einde was. Hei- en Boeicop. Het scheepvaartver keer door het Merwedekanaal Was de af- geloopen maand aanz enlijk hoogër dan in i de maand daarvoor. Niet mindét toch dan I 3469 schepen passeerden in op- en af- waartsche richting de Zwaansküikpnbrtig. In dp maand Sept, bpdropg dit aantal 2599. wachtlng maakten. Te even 9 uur arri veerde de burgemeester aan de grens van uit de richting Schoonrewoerd, waarna door een dochter van den tweeden wet houder en een dochter van een raadsld bloemen werden aangeboden aan de echt- genoole van den burgemeester. De eere- vöörzitter hield daarna een korte toe spraak, waarna de auto de aangewezen plaats tusschen de Wabhtende auto's in nam. Inmiddels was het muziekcorps „De Bazuin’’ van Leerdam gearriveerd, dat eveneens op een auto plaats nam, waarna de stoet zich in beweging stelde. Vootop reed het eerécomlté, daarachter de nieu we burgemeester met diens echtgenoote, voorts de leden van den raad en hel mu ziekcorps. Hierop volgde een 30-tal ruiters te paard, waarvan de tuigen prachtig wa ren versierd en daarna ©en groot aantal versierde rijwielen Daaracn- ter liet de muziek haar vroolijke tonen hooren. De fraaie optocht, aanschouwd door vele n'euwsgierigen, maakte een rond gang door de gemeente. Te 11 uur was de stoet aan het raadhuis aangekomen en werd de optocht ontbonden, waarna de openbare vergadering zou plaats hebben. Spoedig was de zaal, die voor deze gele genheid flink was vergroot, geheel ge vuld en hadden de gasten de voor hen ge reserveerde plaatsen ingenomen. Onder de aanwezigen tnerkteh we o.m. Op van de burgemeesters uit de kring Vianen, de heeren Hamers van Jutphaas, van Abbink Spa’nk van ïJsselstéln, Molerius van Vreeswijk, Hoogénboom van Vianen, Slob van Meerkerk, Mees van Leerdam en Vonk Van Asperen. Voorts waren aanwezig dr. Siddré van Lexmond. dr. Westenberg van Schoonrewoerd, rijksveearts Van den Brink, Vianen, benevens vele vrienden en familieleden van burgemeester De Leeuw. De openbare raadsvergadering. wordt Op verZöek van Wéth. 0. Kok, door den secretaris, den heer A. Kooyman, met het Voorlezen van het formuliergebed ge opend, waarna de voorzitter voorstelt de secretaris der veilingVereeniging Lekker» kerk en Omstreken. De uitslag van dé veiling is als volgt: Aangevoerd 2500 eieren. Prijs f 5,70 4 f 6,50, beneieren f 44,50. eendeneieren f 34, per 100 stuks. Knolppren 56 ct., bergamotten 5—6 ct., kleipeten 67 ct., drielsche groenen 56 ct., ijsbout (stoof) 56 ct., andijvie 12 ct per bofi; uien 28 ct., tU'npeen 3—4 ot. per bos; kaas 2021 ct. per pond. Gemeenteraad. Nieuwerkerk a.d. IJssel, De gemeente raad is in openbare vergadering bijeenge roepen tegen Woensdag 7 November, n.m. 1 uur. In deze vergadering zal o.m. de be- grooting 1936 worden behandeld. Nieuwerkerk a.d. IJsSel. Gedurende de maand October zijn in het bevolkings register ingeschreven 9 mannelijke en 9 vrouwelijke personen, afgeschreven 14 mannelijke en 11 vrouwelijke personen, al- zoo een vermindering van 7 personen. Aan het einde van de maand October stonden ten kantore van de arbeidsbernid- delin 121 personen als werkzoekenden In- geschreveh. De commissaris der koningin hééft vergunning verleend aan J. Jongeneten, A. Jongenelen en G. van Rijswijk voor het tijdvak 1 November tot en met 28 Febru ari tot het Vangen, verkoopen en vervoe ren Van mollen. Op de gemeente-bogrooting 1935 ia geraamd wegens renten van geldleeningen f 9917,98, aflossingen f 10.887 en annuï teiten van geldleeningen f 9516. Nieuwerkerk a.d. IJssel. ïn den Ouder dom van 65 jaar Is te Waddinxveen over leden de heer Th. Koolmees, die jaren lang deurwaarder der plaatselijke belas tingen in deze gemeente is geweest. De heer H. Koolman, telegrafist bij l de Ned. Spoorwegen, is OVergeplaatst naar rotans, den burgemeester toe, waarna het j Leidschendam. Slledr. Middenstands verier, ig in». $lied recht. Donderdagavond Verga derde de Sliedrechtsche Middenstande- Vereeniging in de bovenzaal van café Meijer aan het MiddenVeer. De vergade ring werd gepresideerd door den heer J. L. van Es, wegens ziekte van den voor zitter, den heer M. J. Sandmann. Na ope ning en lezen der notulen werd behandeld een schrijven van den Sliedr. Bestuurders Bond, waarin verzocht werd, adhesie té willen betuigen aan het z.g.n. petitionne ment inzake verbetering der stounnormen. Uit de vergadering gingen stemmen op, om meer werkloozen in werkverschaffing te werk te stellen, terwijl eveneens gezegd werd, dat het wel goed zou zijn de S.D. A.P. raadsfractie te overtuigen van de billijkheid de levensmiddelen welke in natura worden verstrekt te distribueeren via de plaatselijké winkeliers. Tevens werd geklaagd over de dikwijls voorko mende beunhazerij van tal van werkloo zen. Niettemiq werd besloten met 27 stemmen voor, 4 tegen en 10 blanco ad hesie te betuigen aan het betr. adres. Hierna werd breedvoerig d< St. Nicolaas actie besproken. L stelde voor In denzelfden geest Schoonhoven een actie té Voeren. publiek heeft zegeltjes tê vetzémeleh en telkens hiervan 10 te plakken op een z.g.n. rebuskaart en deze met naam eh adres in te leveren Deze kaarten trekken dan mee bij de toekenning van mooie prijzen. Besloten Wérd één dergélijke ac tie tijdens St. NicolAas te gaart voeren en in verband met het feit dat het nog niet voor 100 pCt vast staat, dat een en ander niet in strijd is met de Lotorijwet, hier over eerst nog rechtskundig advies in te winnen. De uitvoering van de aètie zal hel béshitir evéhtueel In handen van een commissie stellen. Bij de rondvraag kwam ter snrake hpt voeren van réclame in dén busdienst Groot-AmmersSlledrëcht. Besloten met den ondernemer een accoerd aan te gaan om in deze hus een reclame ter bevordering vart het „Knnnt in Slie- drechf’ aan te brengen. Nadat de heer T. N:euwnonrt nóg had aan-zedroneen op contributieverlaging, welk idee weinig h'l- Vónd. werd de vetgnrtering, welke héél goéd bezocht was. gesloten. Marijke Schevenirtqsn. Slledrecht. Wij vernemen dal dété week hét gemengd koor „Slledrecht” in studie «al tiMhert de bekendé operette ..M rijke van SchovpningPn'’. ÖhdFr leidin vati den directeur, den heer Noekeh. 1 régie is in handen van onzen dbrps noot den heer M. A. Timmermans I opvoering zal vermoedelijk plaaté hebben op 8 m 10 Januari. Advartentiën: 1«6 regels 1.30; elke regel meer 0 20; derde plaatsing halven prijs. - Adver- tehtiên Worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer”. I Verschijnt Maahdag, Woensdag en Vrijdag. PrHS bjj vooruitbeta- I ling: voor Schoonhoven pM 8 I maanden 1.25; p. post 1.50. Met verzekering 15 cents méér. ABONNÉ’S die zich Win onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vnstgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor notulen aan te hoüden tot de volgéhde vergader'ng, waarmede de raad accoord gaat. De secretaris leest hierna het uit treksel van het koninklijk besluit van 8 Oct. 1934 voor, waarbij tot burgemeester der gemeente Hél- en Boeicop wordt be noemd de heer D. G. de Leeuw, burgemeester van Schoonrewoerd. Hierna worden burgemeester en mevr. De Leeuw door enkele dames binnenge leid en nemen zij de hun aangewezen plaatsen in. De loco-burgemeester, weth. C. Kok, spreekt hierna den burgemeester en diens echtgenoote toe. Het is voor spr. als oud ste wethouder een aangename taak den heer De Leeuw, mede namens den raad en de inwoners van hart^ geluk te wen- schen met zijn benoeming als burgemees ter. Wij hopen, aldus spr., dat het u als burgemeester mot Gods hulp gegeven moge zijn, te arbeiden, om Hei- en Boeicop in bloei en welvaart te doen toenemen. Veel zal van u gevraagd worden, daar de tij den moeilijk zijn, doch met eendrachtig samenwerken kunnén we veel bereiken. Wij zeggen u bij voorbaat onzen steun toe en hopen dien wederkeerig van u te ont vangen. Ook mevr, wenécht spr. van harte geluk met de benoeming van haar echtge noot tot burgervader. U zult hem, aldus spr., meer moeten missen da,n voorheen, daar hom thans e6n taak pr bij op zijn schouders is gelegd, doch met uw onmis- hnren steun zal zijn arbeid zeker tot een goed einde worden gebracht. Als téeltén van zijn waardigheid overhand gt spr. daarna den burgemeester den ambtsketen en spreekt verder den wensch uit, dat het hem gegeven moge zijn, «oer vele jaron onder Gods onmisbareh zegen tot zijn ge noegen deze betrekking waar te nemen. Burgemeester De Leeuw spreekt in de eerste plaats zijn diepgevoelden dank Uit aan de koningin voor de eer en het vertrouwen, hem geschonken, blijkens zijn benoeming tot burgemeester, en aan den minister van binnenlandsche zaken en deh comm. der koningin, die spr. voor deze betrekking voordroegen. Hij dankte öok den heet Kok voor diens hartelijke woorden van welkom. En, 200 vervolgt spr., waar ge thans van de tijdelijke waar neming van het burgemeestersambt weder Zijt ontheven, zoo komt u zéker oen woord van dank en waardeeting toe, voor de wij ze, waarop gij u van die taak debt ge kweten. En waar ik dan thans geroepen wordt do plaats in te nemen van een col lega, die 42 jaar aan het hoofd de2er ge meente heeft gestaan en door getrouwe plichtsvervulling op voorbeeldige wijze üWe belahgön neeft behartigd en voorge staan, Zoo aanvaard ik dit ambt met eeni- tfen schroom, daar ’t niet zal meevallen hot met dekelfde toewijding te vervullen als de hoer Pot dit al dié jaren heeft ge daan. Dit neemt niet weg dat het mij ten «eerste Verheugt tot burgemeester uwer ge meente te zijn benoemd. Ik heb het voor recht in Schoonrewoerd een gemeente te hebben, waar ik mijn tadk met genoegen mag vervullen en heb de verwachting ook eenzelfde aangename werkkring in deze gemeente te Zullen vinden. Dé Wijze waarop u mijne benoeming hebt öhlvahgen en de hartelyke ontvangst, mijn vrouw en mij dezen dag bereid, geven mij goede hoop, dat ik daarin niet zal worden teleurgesteld en zal mij een aansporing zijn om met de krachten en gaveh, die God mij schenkt, de belangen uwer ge meente voor te staan en te bevorderen. Op de wethouders doet spr. een beroep om voorlichting en medewerking en hij hoopt, dat de vergaderingen steeds aangenaam en verlrouwelijk karakter mo gen dragen. Ook op de medewerking en steun der raadsleden stelt spr. hoogen I prijs. Het is hem bekend hoeveel moeite en zorg het kost, dé financiën der ge meente in goede banen te leiden, hetgeen nog ten zeerste zal worden bemoeilijkt, in dien de voorgestelde wetswijzigingen in zake de f'nancieele verhouding tusschen rijk én gemeenten en inzake de financie- „r*n ring van de uitgaven betreffende de werk- dag loosheid, worden aangenomen. Men zal dan ook van spr. in dezen tijd geen voor- I bij Stellen verwachten, die de uitgaven der gè- meente zouden doen stijgen, maar een zui- 1 nig beheer op prijs stellen. Van harte hoopt spr.. dat ook de raadsvergaderingen een aangenaam karakter mogen dragen. Op een trouwe plichtsvervulling der ge- meente-ambténaren hoopt spr. eveneens te kunnen rekenen. Hij denkt daarbij In hef - bijzonder aan den gemeen te-ontvanger en -—De heer P. N. Bouchart, Werkzaam den gemeente-veldwachter. Bij getrouwe ter getneente-secretarie, is toegélaten Al? plichtsvervulling hoöpte hij hen goo veel I volontair ter secretarie té Schiebroëk. mogeiijk ter wille te zijn en zal een pret- - Ho heer I. de Vee hoeft bedhr.kt raadsfractie te overtuigen 'leid de levensmiddelen welk< verstrekt te diéfriL winkeliers. over

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 1