SCHOONHOVENSCHE COURANT ven k Plaatselijk nieuws LANDBOUW EN INDUSTRIE. >E" IJN en I i tret leau inden, veken TEN B] jJOUWE EGBERTS EN lINlIBKn ZESTIEN BLADZIJDEN VRIJDAG 16 NOVEMBER 1934. 66e JAARGANG. VEMBER 1934 NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT Telef. 20. Tel.-Adrea: Vannooten. tot diaken de i onder ven. hoven i rste iter- van- E ider IHOODHOVfil ▼er- ver- i I EN pakking abak) rommal If pond >etall 1CHTI FR1ESCHE HEEREN-BAAI KJ 15 20 15 a. p half on» L De londer- tot 9 uur. Dinsdags zullen de consulent de heer Ds. Buiskool, godsdienstonderwijzer de heer A. jiig, beiden te Krimpen a.d. Ijs koningin heeft Door Dr. H. MOLHUYSEN. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. administratie opgeven voor de verzekering, xyn' volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAYBANK te Schiedam, van Afïf| öuld®n bÜ QftO Qulden bÜ verlies 90(1 Gulden bij verlies 1(1(1 Gulden bÜ verlies ZC/A Gulden by verlies van UW overly dén. JUV van hand of voet, üUU van een oog. I VU van een duim. UU een anderen vinger. Verschynt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prys bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; p. post f 1.50. Met verzekering 15 cents meer. of ABONNÉ’S, die zich aan onze 2000 Qulden ,b9hK’en81w1** Mooi geschenk. Krimpen a.d. Lek. De meisjesv®reeni- ging Tabitha* heeft voor het vereenigings- gehouw, behoorende aan de Ned. Herv. Gemeente een fraaie klok geschonken, I om in dit gebouw op te hangen. Het col lege van kerkvoogden heeft dit geschenk dankbaar aanvaard. In hartelijke bewoor dingen heeft de heer K de Boom, presi- dent-kerkvoogd den dank van het colle ge ovorgebracht. I Des der Herv. Kerk, I en de goLovcc». P. de Jon0, --- sel, alhier catechisatieonderwi I De commissaris dar 1 gereedschap betreft. De vorige maal wer- I den de deksels geforceerd met een ijzeren beugel, waaraan de visch wordt gewogen I Thans zijn de sloten doorgezaagd. Volgens mededoeling van den voor- zitter van den bestuurdersbond hebben op de pet.t onnementlijsten in ons plaatsje van de 1000 inwoners 600 personen ge- teekend. x Bergambacht. Het bestuur van Het I Groene Kruis heeft een woning gehuurd van den heer K. van Vliet, staande in de Raadhuisstraat, ten einde deze in te rich ten voor magazijn. Gedurende de wintermaanden wordt aan de steuntrekkende werkloozen f 1 per J week toeslag verleend voor brandstoffen. kiel gelegd voor een baggermolen, die gebouwd zal worden voor Belgische reke- nipg. De afmetingen van het vaartuig zijn: lengte 39 M., breedte 7.80 M. en holte 3,10 M. Het wordt voorzien van een stoommachine van 200 I.P.K. Ouderkerk a.d. IJssel. Als notabelen der Ned. Herv. Kerk zijn bij de Woensdag gehouden stemming herkozen de hoeren C. Bonter, C. Evegroen, N. Helderman» en As. Snoeij. Een groote verandering. Reeuwijk. De bekende villa „Belvédère” aan den Zoutmansweg is eenigen tijd ge leden publiek verkocht. Men is thans be gonnen de mooie boomen in den tuin te rooien. De fa. v. d. Lecq en De Klerck zal in dezen tuin vier burgerwoningen bouwen. Als deze gereed zijn, zal ook het heerenhuis afgebroken worden. Bedankt. Reeuwijk. Bij de Ned. Herv. Kerk, dorp Reeuwijk, hebben de hoeren G. J. van Bruchem, ouderling en G. de Ru ter, kerkvoogd, als zoodanig bedankt. Deze week reed een manufacturier uit Bodegraven per rijwiel over den Nteuwdorperweg. De groote kWor, welke bij achter op den bagagedrager meevoer de, schoot opeens los en viel in de wete ring. Voordat de man de koffer uit het water had gehaald, waren de verschillen- *de goederèn door waterschade reeds be dorven. Doze Week is men begonnen met het leggen van de hoofdbuizen voor de water- le ding in den Platteweg. Door deze uit breiding zullen ongeveer 70 won’ngen aan de waterleiding aangesloten kunnen wor den. Hei werk wordt uitgevoerd door de fa. Joh. Mourik Go. te Groot-Ammers. Ui verfjes. Waddinxveen. Enkele jaren geleden werden hier aan de houtfabrieken in deze gemeefife millioenen yo-yo’s gemaakt Het was dien tijd zoo dhtfettend druk, dat geen houtbewerker in deze gemeente zon der werk was, zelfs werd een aantal fa brikanten overwerk vergunningen ver leend. Thans is men weer aan het ver vaardigen van „Uivertjes”. Naar het ziek laat aanz en, zal er ook doof dit nieuwe artikel weer veel werk komen in de ge meente. aaji Jac. van Wijnen, P. H. van Wijnen, J. van Wijnen, J. P. Gouwens. W. Neef en G. den Butter, vergunning verleend tot het vangen en vervoeren van mollen, van-l Noverber 1934 tot 28 Februari ’35. Krlmpan a.d. IJssel. Het bestuur der A.R. Kiesvereeniging heeft besloten als no, 1 op de groslijst voor de verkiezing van leden der provinciale staten te plaat sen den heer J. Aalbers, burgemeester de zer gemeente, tevens voorzitter der Com missie voor Weg en Brug. Op de 14 dezer gehouden e'erveiling werden aangeVoerd 2800 eieren. De kip peneieren brachten op f 55,85, de hen neneieren f 3,55—4,35, eendene eren f 3,50. Alles per 100 stuks. De prijs der kaasi" varieerde van f 0,210,22. Volkstuintjes. Krimpen a.d. IJssel. Het bestuur van den polder Langelaud en Kortland heeft besloten in 1935 'volkstuintjes uit te ge ven tegen 35 cent per roede van 16 M2. Aan de wed Joh., de Jolig en E. Maat zijn respectievelijk 3 en 1 perceel land verhuurt voor den tijd van 4 jaar. Aan het gemeentebestuur is toe stemming verleend tot verbetering van den Tiendweg, onder voorwaarde dat 'een duiker daaronder wordt aangehracht tot doorlating van water. - De officieele guldenscollecte langs de huizen heeft ruim f 41 opgebracht. De extra-collecte voor de kerkvoogdij bracht f 40.51 op. Ijsclub „Recht aan Allen”,, Lekkerkerk. De ijsclub „Recht aan Al len” heeft onder voorzitterschap» van den heer A. E. de Vos haar jaarvergadering gehouden. De notulen werden na voorle zing door den secretaris, den heer J. Broere Cz. goedgekeurd. Het verslag van den penningmeester, den heer C. Slijk, sloot met een batig saldo van f 556,68. De reken ng werd nagez en door de heeren L. van Zessen, H. Heybrink en J. Slin gerland en zonder aanmerking goedge keurd. Bij de bestuursverkiezing werden herko zen de heeren A. E. de Vos, H. Ligthart Schenk, T. de Waard Tz., H. Roest K.Hz. on in de plaats van de heeren M. v. d. Graaf Anthz. en Abr. Gouwens, die be dankt hadden, werden gekozen de heeren C. v. d. Graaf Mz. en A. de Vries Jbz. De contributie werd weder bepaald op f 1. Vervolgens bracht de heer J. H. Os kam verslag uit van de bondqvergader'ng U tgeloot werden 3 aandeelen. In de vergadering van het bestuur der harmonievereeniging „Juliana” en de garanten van het op 10 Juni (2den Pink sterdag, te houden nationaal concours, ter herdenking van het 25-jarig bestaan der yereenig ng, zijn tot ledPn der com- miss’e van toezicht gekozen de heeren A. C. de Gruijter, C. Jongeneel, H. Kapteijn, F. Verwoerd en D. v. d. Wouden Czn. Een jubileum. Nieuw-Lekkerland. De afdeeling „Al- blasserdam en Omstreken” van den B. v. N. O. heeft dezer dagen 40 jaren bestaan. Zaterdagavond’ hebben de leden dit feit herdacht, door gezamenlijk een reis te maken naar Rotterdam, welker afdeeling 60 jaar bestond, en waar, ter herinne ring daaraan, in de zaal „Lybelle” de revue „De Bond 60” werd vertoond. Na in Heck’s lunchroom te hebben gedineerd- heeft men genoemde revue bijgewoond en na afloop daarvan werd nog eenigen tijd gezellig in de stad doorge'bracht. Per autobus keerden allen 's nachts huis waarts. Het was een mooie avond. Aan de beurt van aftreden als no tabel der Ned. Herv. Kerk zijn de hoe ren Adr. Broere en P. C. Oskamp, stemming zal plaats hebben op De dag 22” Nov., des avonds van 6 ti Op een der hellingen van J. en K. Smit’s scheepswerven, te Kinderdijk is de Filmavond. Ammerstol. De propaganda filmavond ▼an het N.V.V. is, de tijdsomstandighe den in aanmerking genomen, uitstekend geslaagd. De 160 personen, die aanwez'g waren, hebben van een mooie, genotvolle la vond kunnen gen'eten. Je moet maar durven! .Ammerstol. Voor een ge weken meldden *ij, dat de vischbun van D. J. de Joug Zn. door ongewenschte nachtelijke bezoe ker» was leeg gehaald, hetgeen dezen be zoekers zeker goed in den smaak is ge vallen, daar zij in den nacht van Zater dag op Zondag wederom een bezoek aan hetzelfde bunsebip hebben gebracht. Dit maal waren zij beter uitgerust, wat bun. Ernstige val. Waddinxveen. De w elrijder van B. uit Boskoop reed van de Hooge Waddinx- veensche brug. De horizontale buis van zijn rijwiel brak en de bestuurder viel mei een geweldigen smak op den grond. Zijn geheele gelaat werd met bloedende won den overdekt. Hij is naar den dokter over gebracht, waar hij werd verbonden. Twee paarden, bespannen voor een wagen met suikerbieten schrokken op de Dorpsstraat voor een stuk papier. De paarden sloegen op hol en met een vlie gende vaart g ng het langs de straat. Een rijw'el word gedeeltelijk vernield. Door een wagen dwars over den weg te plaat sen wist men de paarden tot staan te brengen. De bestuurder was inmiddels yan den wagen gesprongen en wist -ich zoo doende in ve ligheid te stellen. Waddinxveen. De commissaris der ko ningin heeft aan Th. R p en W. van den Hengst vergunning verleend tot het gen en vervoeren van mollen. Ten nadeele jan den werkman N. K. is gisternacht een grootkonijn ont vreemd. De voerman Van T. reed op den Kérkweg met een wagen suikerbieten, be spannen met twee paarden, toen een der achterwielen brak, waardoor do geheele lading over den weg werd verspreid. Het verkeer was ongeveer een half uur ge streng’. Op een perceel land achter het dorp (de zoogen. Bijl) is men begonnen met grondboringen, voor de aan te leggen wa terleiding. Capelle a.d. IJssfcl. Bij de Geref. Kerk aan den Bermweg is tot ouderling gekozen de heer E. van Vliet en tot diaken de heer A. van Beusekom. r— Voor opkomst voor eerste oefening zijn opgeroepen de dienstplicht'ge der lichting 1934, H. Schouten, op 1 Dec. en op 17 Dec. de dienstplichtige der lichting 1935 G. de Kwant. IJsselsfein. De collecte ten bate van het Roode Kruis heeft in deze gemeente f 32 opgebracht. Bij de op Woensdag gehouden drijf jacht in het jachtveld van dr. Leering, in den Noord-IJsseldijk, werden niet minder dan 51 hazen en 24 fesanten geschoteh. Bazar. Capelle a.d. IJssel. In de Ghr. School aan de IJsselmondsche laan is een bazar gehouden ten bate der vervolgde Christe nen in Rusland. Dinsdagavond sprak ds. J. Kapteijn, Geref. pred., een kort ope ningswoord, waarna de talrijke aanwezi gen de stands bezichtigden. Vooral voor de afdeeling prijsschieten, grabbelton enz. was veel belangstelling. Donderdagavond, heeft ds. Kapteijn de bazar met een korte toespraak gesloten. Gouderak. Aan den heer A. Rook, die de dezer dagen in Schoonhoven gehouden Hasconeer-cursus heeft gevolgd, is krach tens beslissing van de commiss'e en van de jury het diploma „Hasco-Relief” uitge- rekt, met aanteekening. Gouderak. De heer G. de Pater, gods dienstonderwijzer, is benoemd tot voor ganger van de Ned. Herv. Evang. Ver. op Geref. grondslag te Haastrecht. Wegens het natte weer in de laatste dagen hebben de landbouwers de melk koeien opgestald. St NlcolaaMsesL Haastrecht Dinsdagavond vergaderde de oudercommissie van de O. L. S. De voorzitter, de heer L. van Dijk, heette de bestuursleden van de vereeniging Volkson derwijs en het onderwijzend personeel der O. L. S., die mede tegenwoordig wareu, welkom. Mededelingen werden gedaan inzake de gehouden vergadering der oudercom- missie, o.4. dat als penningmeester is be noemd de heer T. de Graaf en als secreta ris de heer Sj. de Graaf. Voorts was besproken het vieren van ’t St. Nicolaasfeest met zoo mogelijk alle leerlingen der school en de ouders der kinderen, voorts leden van Volksonderwijs en diegenen, die blijk geven, met dit doel te sympathiseeren Eenige meisjes zullen een tooneelstukje opvoeren, waarvoor welwillende medewer king is verkregen van Mevr. De Voogd van der Straaten voor het instudeeren. Met het oog op het succes in het vorig jaar werd besloten voor dit doel het ge- bouw „Goncordia”, dat daartoe reeds werd afgestaan, na toestemming van het ge meentebestuur te gebruiken. Voor dezen avond worden St. Nicolaas en* Zwarte Piet uitgenoodigd. mede te ver schijnen. Ten opzichte van de buitenaf wonende kinderen en ouders, zal getracht worden voor de thuisreis maatregelen te treffen. De leiding van den avond, welke zoo mogelijk op Vrijdag 7 Dec. zal gehouden worden, waarbij B. en W. zullen worden uitgenoodigd, werd op voorstel van den heer L. van Dijk aan den heer F. W. Gro- nert opgedragen Krimpen a.d. Lek.. Voor dezon winter nebben B. en W. aan de besturenbond. J wederom toestemming verleend om de 2 ,3 voorste lokalen van de oude school te ge- I bruiken als ontspanningslokaal voor de 5 werkloozen. De werkloozen kunnen daar lezen, kaart- en dominospelen, schaken, dammen enz. Advertentiën: 1-6 regels f 1.80 elke regel meer1'0.20; derde plaatsing hal ven prys. - Ad ver tentien worden gratis ge plaatst in „De Gorcu mer”. land voor ons land als middelen van be staan alleen industrie en handel vermel denswaard achtte, terwijl van den land bouw niet werd gerept! En dat nog wel in het land, waar men van ons onze zuivel, vee, bloembollen, eieren, enz. zeer waar deert Wij gelooven, dat de landbouw meer zal hebben te klagen over verkeerde voorstellingen omtrent zijn beteekenis dan de industrie. Dat desalniettemin ons land nog m'n of meer als landboüwland bekend staat, ligt dan ook niet in de laat ste plaats aan de rénommée van zijn landbouwproducten. De heer Visser acht het argument der landbouwdeskundigen, dat de geheele am bachtsnijverheid ten plattelands, hoefsme den, ploegsmeden, wagenmakers, manden makers, ten onrechte tot de industriëele arbeiders worden berekend, niet juist Oppervlakkig gezien lijken deze argu menten juist. Toch is dit o.i. niet het ge val. De genoemde boeren-ambachtslieden en winkeliers zijn in de dorpen, waar de landbouw de eenige bron is van volksbe staan, geheel afhankebyk van den land bouw en deszeifs beoefenaren. Zij zijn meer afhankelijk van den landbouw dan deze van hen. Hun bestaan valt of staat immers met het welzijn van den boeren stand. Voor hen geldt met recht het spreekwoord: „Gaat het doen boer goed, dan gaat het allen goed.” In deze voor den landbouw slechte tij den, zijn de tarieven van de ambachts nijverheid niet zoo sterk gedaald als de prijzen der landbouwproducten. Door een straffe organisatie trachten de ambachts lieden de tarieven op dezelfde hoogte te houden. Het gevolg is, dat de landbou wers weinig of geen gebruik meer kunnen maken van de diensten der ambachtslieden en zich zooveel mogelijk trachten te be helpen of zooveel mogelijk zelf gaan doen. Hier en daar worden pogingen in het werk gesteld om te geraken tot de oprich-1 ting van een cooperat’eve smederij. Als de gezamenlijke landbouwers maar volhou den, dan is het niet twijfelachtig, wie den strijd wint. De boerenambachts) eden zul len ten slotte zich moeten schikken en hun tarieven in overeenstemming moeten brengen met de veranderde omstand'ghe- den, daar zij immers niet voor anderen dan voor de landbouwers kunnen gaan werken. En met de plaatselijke winkeliers, voerders, e.d. is hét net eender. In ,o*- schillende dorpen treft men cooperat’eve aankooporganisaties aan, waaraan ver bonden een coöperatieve verbruiksvereeni- ging. Het personeel van deze coöperat’es is in dienst van de veroenigde landbouwers en niemand zal beweren, dat zij bij den handeldrijvenden m ddenstand moeten worden ingei ijfd. Naar onze meening is dit voldoende om de positie van plattelandsm'ddenstanders als winkelier, bakker, e.d. te begrijpen. Juist is, dat een deel van de veehouderij direct afhankelijk is van den afzet in de industriëele centra. Doch ook het omge keerde is waar. Als het gaat om het naak te bestaan is echter de afhankelijkhe’d van de stedelijke centra vrij wat grooter. Wij zullen het hierbij laten. We zouden niet op deze aangelegenheid zijn terugge- komen, ware het niet dat het art’kel van Dr. Visser ons daartrfe^ioopte. Al lijkt oogenschijnlijk de invldld van dergelijke artikelen gering, toch d:ent men in dit opzicht voorzichtig te zijn. In „Economisch Statistische Berich ten” van 17 October 1934 is opgenomen een artikel van Dr. G. Visser, over de be- teekenis van opbouw van de Nederlaad- sche industrie. De schrijver is van oordeel, dat de beteekenis van de industrie voor Nederland in het buitenland wordt onder schat en hij wil ^antoonen, dat de indus trie zooveel belangrijker is dan de land bouw. In 1930 was een aantal personen, werk zaam in industrieele bedrijven, het dubbe le van het aantal in den landbouw werk zaam. Sedert de telling van 1920 is het aantal in den landbouw werkzame per sonen toegenomen van 622 tot 639 dui zend. Het aantal personen, dat in de in dustrie hun brood verdiende, groeide van 1 millioen 28 duizend tot 1 millioen 235 duizend. Ook waren in 1930 in handel en verkeer meer menschee werkzaam dan in den landbouw. Hoe overtuigend deze cij fers ook mogen blijken, toch zijn zij niet in staat, aldus dr. Visser, om hen, die het landbouwbedrijf als voornaamste wel vaartsbron voor Nederland beschouwen, geheel te overtuigen. Zij voeren daartegen een drietal argumenten aan. Een groot aantal industrie-arbeiders is direct afhan kelijk van den gang van zaken in den landbouw, b.v. de ambachtsnijverheid ten iplattelande, hoefsmeden, ploegsmeden, wa genmakers, mandemakers, een aantal tim merlieden, metselaars, enz. Voorts zijn onder handel en verkeer tal van veevoerders en winkeliers opgenomen, die eveneens direct van den landbouw af hankelijk zijn, als winkeliers, beurtvaar- dera. boden ènz. In de derde plaats wordt gewezen op het feit, dat landbouw-indus- trieën. als aardappelmeelindustrie, stroo- cartonnijverheid, beelwortel-suikerindus- trie enz., eigenlijk landbouwindustrieën ■ijn. De heer Visser acht deze argumenten niet juist. Al ia het waar, dat de» onder ten eerste genoemde bedrijven hun afzef in den landbouw vinden, toch kan men zelfs over het algemeen volhouden, dat de industrie een groot deel van haar .produc ten afzet aan den landbouw en omgekeerd de landbouw aan de industrie, aldus be toogt aohr. Zoo valt het gemakkelijk, vervolgt de heer V’sser, om aan te foonen dat een deel van de veehouderij direct afhankelijk is van den afzet in industrieele centra. Tot zoover eenigö aanhalingen uit het artikel van Dr. Visser, dat wij deels op tien voet hebben gevolgd, deels verkort hebben weergegeven. 'Aangezien wij het herhaaldelijk over de beteekenis van den landbouw in onze volkshuishouding hebben gehad, kunnen we het bovenstaande niet onweersproken laten. In de eerste plaats zij opgemerkt, dat de auteur hot feit, dat men in het buiten* land niet voldoende van de beteekenis van onze industrie op de hoogte is, te tragisch opvat. Immers wij hebben toch de voreeni- g>ng „Nederland in den Vreemde”, d e haar best doet om alle verkeerde begrip Omtrent ons land weg te nemen. En dat deze vereeniging haar taak verstaat e.n ten opzichte van de Nederlandsche in dustrie haar licht niet onder de koren maat zet, wel, daarvan kunnen wij getui gen. Moesten wij niet eenigen tijd geleden constateeren, dat deze vereen ging bij haar Nederlandsche propaganda in Enge-

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 1