Benauwd DE HOLLANDSCHE KAPERS. Gemengd Nieuws. Alieen voor Vrouwen Shïsci»^ Twéé flacons VRIJDAG 16 NOVEMBER IWi Uit ons Regeeringshuis j Woord en wederwoord over de We zullen, daar onze ru.mte zeer be perkt is, bij de replieken onvermeld la ten de kibbelpartijtjes van de leden der verschillende partijen tegen elkaar en al leen de besprekingen weergeven, waarin •gehandeld wordt over zaken die liet lands belang raken. Bij de verdere replieken over de begrooting werd nog het volgen de gezegd. De heer Bierema (L) zeide dat meer dan 3 pGt. der openbare scholen zijn opgeheven en dat bet bijzonder on derwijs niet gespaard mag worden voor de bezuiniging. Er is betrekkelijk nog pas weinig bezuinigd en er moet ontzaglijk bezuinigd worden. Als de minister zegt, dat de toestand ernstig, maar niet wan hopig is, dan vindt spr. dat optimistisch. Het kostenpeil in de productie moet om laag en in de eerste plaats door de be schutte bedrijven, waar nu nog hooge loonen betaald worden. De regeering moet daaraan niet meewerken De heer van Houten (Chr. dem.), dringt aan op verschaffing van kleeding en dekking aan werkloozen. Als er geen geld voor is kan op defensie meer bezui nigd worden, de Eerste Kamer kan wor den afgeschaft, de raad van state inge krompen en aan het bijzonder onderwijs kan concentratie worden opgelegd. De heer J o e k e s (V.D.) betoogt, dat de voorgenomen, .maar weer ingetrokken bezuiniging op militair gebied zonder ge vaar kan worden doorgevoerd. Onderzoek naar de particuliere wapenindustrie is wensehelijk, omdat men er de verbindin gen dier industrie met het buitenland door leert kennen. Verhooging van de steun aan werkloozen is niet mogelijk, omdat de schatkist dat niet kan dragen, en omdat de verhouding tot de loonen dan bedenkelijk zou worden. Do regeering moet zoeken naar werkverruiming, ook voor jeugdige werkloozen. Contingentee- ring is noodig en werkt beter dan ver hoogde invoerrechten tegen te scherpe buitenlandsche concurrentie. De heer Aalberse (R.K) gelooft, dat als de regeering alleen blijft aanstu ren op verlaging van loonen en salaris sen en niet op verlichting van de vaste lasten, de aanpassing niet te bereiken is Wat de winterhulp aan de werkloozen betreft, hoop spr. dat dit zal zijn een ge dwongen particuliere hulpverleen ing, maar de regeering bedenke, dat bij werk- loozensteun do particuliere liefdadigheid niet voor mag gaan aan de overheids taak. Spr. dringt vooral aan op spoed bij werkverschaffing en noemt verschillende waterstaatswerken die op uitvoering wachten. De heer Schouten (A.R) is het eens met den minister dat ook bij het bijzonder onderwijs concentratie noodzakelijk is. In elk geval is een bezuiniging op het onder wijs voorgeschreven, natuurlijk mot be houd van de grondwettelijke vrijheid van onderwijs. Een concentratie als sommigen van het bijzonder onderwijs verlangen is niet mogelijk, maar dit bcteekent niet dat de anti-revolutionairen niet zouden wil len meewerken aan onderwusbezuiniging. De heer Bongaerts (R.K.) bepleit overbrenging van rijksdiensten naar het maatschappelijk leven. De heer de Visser (C.) zegt. dat het kapitalisme geen uitzicht meer biedt en het verzet tegen de regeerlngsmaatrege- len stijgt. Als de werkloozenzorg wordt overgelaten aan particulieren dan ont- loopen de bezitters hun verplichtingen. De heer Vervoorn (PI) vraagt, waarom 'hier de suikerbietenteelt is be perkt, hoewel dat in andere landen niet gebeurt. Als de regeering wil dat de landbouw zich aanpast aan de gewijzig de afzetmogelijkheden, waarom zegt zij dat dan ook niet tot do industrie en spe ciaal tegen de margaring-industrie. Spr. is tegen gedwongen inkrimping van de veestapel, maar voor vrijwillige inkrim ping. Als de minister voldoende geld biedt, willen de boeren hun vee wel af staan. Spr dient een motie in tegen de gedwongen beperking van do veestapel en tegen vetlaging van de melksteun. De mtitie kan wegens gpbrek aan on dersteuning niet in behandeling komen. De minister-president d r. Col ij n be antwoordt wederom de verschillende spre kers. Spr. betoogt dat de landsverdedi ging niet kan worden verminderd. De so ciaal-democraten in Zwitserland hebben dezer dagen de militaire verdediging aan genomen. Een onderzoek naar de betrek kingen der particuliere wapenindustrie met bet buitenalnd ach', spr. wel nuttig. De contingenleering is onvermijdelijk, maar zij leidt tot verstarring van het be drijfsleven. De nieuwe ordening in hot be drijfsleven moet opkomen uit het particu lier initiatief. Inkrimping van de indus trie is niet noodig, dat dopt deze zelf ge noegzaam. De regeering treft geen verwijt dat zij onredelijk zou hebben ingewprkt op de loonsverlaging en zicli van verlichting der vaste lasten zou hebben onttrokken als er verlichting is geweest dan is dat steeds gebeurd ten nadeele van het kapi taal. Wanneer de regeering verlaging der woninghuren zou voorschrijven dan zou het gevolg zijn dat er weder een* grooter aantal menschen hun verplichtingen niet zou kunnen nakomen Inzake de werkverruiming zijn er ge noog plannen, maar men moet bedenken, dat het geld van de belastingbetalers er mede gemoeid is. Voor de industrieele werkverruiming zijn we bezig aan de voorbereiding. De regeer.ng blijft paraat om revoluti onaire bewegingen onmiddellijk neer te slaan. Men heeft, besloot dr Colijn, dit kabi net vermoeid genoemd. Vermoeid in den zin van uitgeput zijn wij "niet, al zijn wij wel eens moe, 's Zaterdagsavonds. Spr. kan zich best indenken, dat men een an- df>r kabinet, frisscher en met meer fan tasie voorkeur geeft, maar dit moet men dan ronduit zeggen, frank en fier, want daarmeci is het belang des lands het best gediend. De min. van financiën geeft een nadere berekening van de verkregen zuiniging. Een heffing in eens van slechts één procent zou in dezen tijd zeer veel be- teekenen en als wij er de crisis mede kon den overwinnen zou er wat voor te zeg gen zijn, maar het geld zou voor allerlei directe plannen verbruikt worden en heel gauw zouden we door de 100 millh heen zijn. Zou er dan weer een heffing moeten komen? Dat zou een groot gevaar zijn. Een belasting op reismarken zou alleen mogelijk zijn voor plezierreizen; voor zakenreizen zou het de bedrijfskos ten vergrooten. Onderwijzeres die huwt wordt ontslagen. Zooals na de besprekingen te voorzien was is de motie van den heer Van den Tempel (S. D.) tot het instellen van een centrale industriebank verworpen en wel met 51 tegen 21 stemmen. Daarna kwam aan de orde het wetsont werp tof zoodanige wijziging van de La ger Onderwijswet, dat voortaan een on derwijzeres, die huwt, haar ontslag krijgt. Mevr. Bakker Nort (V.D.) meent dat de beslissing of een onderwijzeres, die in het huwelijk treedt haar ontslag zal nemen, niet door de overheid, maar door het huwende paar genomen Knoeten wor den. Er wordt nu ingegrepen in de per soonlijke vrijheid van de' onderwijzeres en betonontwerp is ook een inbreuk op de gemeentelijke autonomie. Spr. heeft een amendement ingediend om deze wet tij delijk in te stellen. Mevr. De Vries Bruins (S.D.) wil ook dat de vroiiw zelf zal oordeelen of zij ontslag neemt. Het is zelfs denkbaar dat bij zoo'n huwelijk he tontslag van den man wenschelijker is dan dat van de vrouw. De fractie van spr. is tegen het ontwerp. De heer Thyssen (S.D,) zegt, dat de reehtsche stoomwals in werking is geko men. Spr. zou een amendement om het ontwerp tijdelijk aan te nemen, kunnen aanvaarden. De heer T i 1 a n u s (C.H.) vindt dat de voorbereiding en indiening van dit ont werp te lang op zich heeft laten wachten. Spr. stelt tegenover het zelfbeschikkings recht der huwende vrouw het recht van de overheid om regelen 4e stellen in het be lang van onderwijs en gezin. Spr. is inge nomen met hot ontwerp, maar keurt af dat niet ontslagen wo>rden de onderwij zeressen, die voor 10 Juni 1934 gehuwd zijn. Dat zijn er 900. De heer W endelaar (L.) meent dat de regeering niet kan wijken voor de be dreiging, dat bij n werk'ng treden van dit ontwerp de onderwijzeressen in wilde echt zullen gaan leven. De Vrijheidsbond zal voor het ontwerp stemmen als het amendement Bakker Not wordt aanvaard. Mej. Meyer (R.K.) meent dat de taak der hu'svrouw de geheele vrouw eeischt en er niet ook een goede onderwijzeres bij kan zijn. Het verzuim der gehuwde onder wijzeressen is ruim dubbel zoo hoog als dat van de ongehuwde. De echtgenoot der gehuwde onderwijzeres heeft ook een in komen en er, zijn vele krachten werkloos. Dat 's een misstand. De heer Z ijls tra (A.R.) fvetheugd over dit ontwerp, maar tegen het amen dement Bakker Nort, omdat meii niet kan zeggen dat de crisis op een bepaalden da tum geweken zal zijn. De lieer Zandt (St. Geref.) is dank baar voor het ontwerp, maar niet voldaan omdat het niet inhoud ontslag van de reeds gehuwd^ onderwijzeres. De heer K e I e 1 a"a r (V»D.) verdedigt het bele d van den min ster van onderwijs en beveelt aanneming aan van bet amen dement Bakker Norl. De heer Sneevliet (Rov. Soc.) zegt dat de rechterzijde bezig s de crisiswinst binnen te halen. Zij toont haar reactio- na'rste zijde. Zij wil de vrouw aan de strijkplank b'nden. Mej. Katz (C.H.) acht het gewettigd in dezen tijd van werkloosheid de gehuw- 'de vrouw te ontslaan, terwille van werk- looze mannen, die een gezin hebben. De heer S u r i n g (R.K.) is er ook voor dat de reeds gehuwde onderwijzeres ook ontslagen wordt. Êr zijn 3000 wacht gelders pn het is ook daarom wensehelijk dat de gehuwde vrbuw ontslagen wordt. De minister van onderwijs ant woordt, dat de trage gang van een wets ontwerp ook spr. hindert, maar als men denkt aan den langen weg van georga niseerd overleg, d e behandeld moet wor den, zal men liet bpgrijpen. Spr. bestrijdt daf dit ontwerp in strijd zou zijn met zijn polit'ek programma. Er is eens een go- huwde onderwijzeres op wachtgeld bij spr. geweest, die hem vroeg weer in d'enst te mogen komen en daarbij zei: „Als ik lang op wachtgeld blijf, dan went mijn kindje zoo aan mij." Toen liep spr. een koude rilling over den rug en er werd een scbril licht op de zaak geworpen. Spr. is echter tegen ontslag van de reeds ge huwde onderwijzeres. Het ontwerp is nu aannemelijk, maar men moet niet verder gaan. Hierna wordt overgegaan tot de arti- kelsgewijze behandel ng. Daarbij wordt met 47 tegen 31 stemmen verworpen een amendement van mevr. De Vries, om uit zonder ngen toe te Igten en met 51 tegen 31 stemmen een amendement mevr. Bak ker Nort om de wet te doen vervallen op 1 Jan. 1938. Met eveneens 51 tegen 31 stemmen werd het ontwerp aangenomen. Wentel dien last van U af door inliSile AlwIiitirAAn 4a naomam Hiii|a> ADuipiroop ie nemen. Wilt Ge verlichting in dep kortst mogelij ken tijd? Wilt Ge dat benauwde gevoel, dat overmatige fluimen doen ophouden, pleeg dan geen veriuim door te wachten en Uw hoest te laten ontaarden in een of andere gevreesde kwaal. Nog xijn Uw organen ge tond, laat se niet ziek worden door het met ziektekiemen beladen slijm. Weer op na tuurlijke wijze de ziekteaanval af. Zorg dat dia taaie slijm die U het ademen bemoeilijkt, wordt verwijderd. Neem Abdijsiroop, die stopt den hoest maakt Uw ademhalings organen gezond, geeft Uw borst de weer stand dia deze noodig heeft en zal U weer vrij, ruim en diep doen ademhalen. DE AUTOBUSSEN. Wederom twee in beslag genomen. Opnieuw zijn Dinsdagavond twee auto bussen, die den djenst tusschen Rotter dam en de hoofdstad onderhielden, in be slag genomen. Het zijn een bus van de firma van Zetten en een van de fima Knap, beide te Rotterdam. De bussen wa ren van Amsterdam op weg naar Rotter dam en werden in beslag genomen res pectievelijk bij Rijswijk en bij Delft. In het geheel zijn te Rotterdam thans elf bussen in beslag genomen. Bovendien zijn Woensdagmorgen te Rotterdam in beslag genomen drie groote personenauto's, die een geregelden dienst onderhielden tus schen Rotterdam en Poortugaal. Men is dus thans begonnen met een actie tegen het onderhouden van geregelde diensten tusschen Rotterdam en de verschillende dorpen op de Zuid-Hollandsohe eilanden, voor welke diensten groote personenauto's werden gebruikt. Beslaglegging niet geoorloofd. Onder meer waren de vorige week een toeringcar van het riesbureau Novar, en een van de fa. Sommeling in verband met vervoeren van reizigers naar Amsterdam zonder dat zij vergunning hadden voor een zoodanigen dienst, in beslag geno- De eigenaren van deze toeringcars heb ben daarop een verzoek tot nietigverkla ring van dit beslag bij den Haagschen kantonrechter ingediend. De kantonrechter mr. Ferguson liet in het midden of het wensehelijk is, dat de wet scherper wordt gesteld om dit wilde autobusbedrijf den kop in te druk ken, en achtte dat in elk geval dit niet de taak van den rechter maar van den wet gever is. Hij besliste na langdurig verhoor van beide partijen, dat deze toeringcars niet in beslag mochten worden gehouden, en derhalve aan de eigenaars behooren te worden teruggegeven. Hangende de cassatie zullen de in be slag genertnen autobussen niet worden te ruggegeven. Daarentegen zal tegen de 2 Raagsche autobusondernemingen Van Sommeling en de „Novar" niet worden opgetreden, als zij met andere autobus sen de diensten op Amsterdam blijven voortzetten en is inbeslagneming niet te wachten, zoolang geen nadere rechterlijke beslissing is gevallen. Wel ael worden opgetreden tegen nieuwe ondernemingen, die thans met toeringcars op Amsterdam of andere steden een dienst zouden be ginnen. Inmiddels blijft men te Rotterdam door gaan met inbeslagneming. De uitspraak vrfn Den Haag wordt beschouwd als gel dende alleen voor dat kanton. RUMOERIGE RAADSVERGADE RING TE CULEMBORG. Hevig gekrakeel. De toon in den Culemborgschen Raad schijnt zeer veel te wenschen over te la ten. In de laatstgehouden raadsvergade ring zijn verschillende raadsleden voor de grofste beleedigingen niet terugge schrokken. Na,ar aanleiding van het schriftelijk bedanken van den beer Wammes, sprak wethouder Schouten eenige waardeerende woorden aan dezen scheidenden Vroede Vader. Hij zeide o.m., sprekende over de reden van de ontslagname van den heer Wammes, dat „indien bekend zou worden waarom de heer Wammes zoo onverwacht had bedankt, dengenen, die in dit ontslag de band hebben gehad, zeker wel bet schaamrood naar de kaken zou jagen, on der verachting van het wèl-denkend pu bliek" (beweging). De heer Middelhoven beschuldigde den burgemeester van, dat deze er wel méér van wist Hij kwam tenslotte met de aanbieding bepaalde raadsleden op bun kop te slaan. De beer Spithoven: Och man, krijg toch een staartl (gglacb). De heer Middelhoven werd door deze toevoeging ziedend van toorn. „Een staart zeg je? Een staart krijgen?? Dat is de grofste beleediging, die je me kunt aan doen. Zeg nog eens zoo iets en ik reken op staanden voet met je af. Doe het nog eens als je durft". De beer Middelhoven stond dreigenr naast het raadslid Spithoven. Hij sloeg heftig met z'n vuist op tafel, waar de glazen en inktkokers vervaarlijk rinkol- den en het water opspatte uit de glazen, die voor de raadsleden stonden inge schonken. De heer Middelhoven: „Ik duld het niet. Herhaal die woorden nog eens en ik zal je wel krijgen". Er heerschte in de raadszaal groote opwinding. De burgemeester hanjerde ge weldig en schorste de vergadering: „de gemoederen moeten eerst gekalmeerd worden, Zoo gaat het niet langer". Nadat de vergadering na 20 minutpn weer heropend was, werd met 75 stem men een motiè van afkeuring aangeno men tegen het beleid'van den burgemees ter, die zeide, deze motie „op een zeer goede plaats te zullen deponeeren". JEUGDIGE VALSCHE MUNTERS. Geraffineerd optreden. Zooals gemeld heeft de politie te 's-Gra- venhage twee kantoorbedienden aange houden die valsche rijksdaalders en gul dens uitgegeven hebben, terwijl ten huize van één hunner een valschgeldinstallatie en een partij van deze valsche munten in beslag werden genomen. Een winkelier trof telkens valsche gul dens in zijn filmverkoopautomaat aan. Hij ging toen op de loer liggen, om te zien wie hem dat leverde. Dit bleek een 18-jarige jongen te zijn, die. na verboor bij de politie, bekende, dat hij geholpen werd door een 17-jarige jongen met eind diploma H.B.S. De 18-jarige had dezen zomer als kellner op Duindigt herhaalde lijk valsche guldens en rijksdaalders te ruggegeven, wanneer hij een bankbiljet ter betaling van consumptie in handen kreeg. Voorts waren tal van valsche gul dens gebruikt bij automaten, waaruit dan behalve de filmpakketten ook nog wissel munt werd ontvangen. De beide jongelieden zijn in arrest ge steld. POGING TOT TREINONTSPORING? Balk op de rails. Woensdagmorgen vond een spoorweg man bij den overweg te Orthen, onder de gemeente 's-HertogenbOBch, een balk naast de spoorlijn, die alle kentcek'enen droeg, dat deze op de rails had gelegen en door 'n paseerenden trein er af was geworden. De politie heeft vastgesteld, dat de balk behoorde tot een partij hout. dat bij een in de buurt gelegen waterduiker gebruikt wordt. Vermoedelijk heeft de sneeuwvanger van een der treinen van Den Bosch naar Nijmegen den balk opzij geschoven. Blijk baar is een poging gëdaan om een trein tot ontsporing te brengen. GEEN CHICAGO. Overval te ZOrich. Dinsdag begaf de ingenieur Duerler Tobler, een der vermogendste bewoners van Zürich (Zwitserland) zich naar zijn kantoor. Plotseling wierp een onbekende hem van achteren een doek over 't hoofd. Een auto naderde, waarin men hem wil de duwen. Tobler verzette zich heftig", zoo dat de overvallers hun poging moesten staken en er vandoor gingen. De politie 'neemt aan dat de onbekenden den inge nieur wilden ontvoeren om een losgeld af te persen. De auto werd bestuurd door een vrouw van dertig a veertig jaar. DE „ZILVERMEEUW" HEEFT PECH Toen de „Zilvermeeuw" van de K.L.M. Woensdagmorgen naar Berlijn vloog, kreeg men aan boord van het vlipgtuig, onderweg bericht, dat men aldaar wegens dikke mist niet zou kunnen landen. Daar om werd besloten naar Hannover terug te keeren. Bij de landing te Hannover schoot, toen het toestel reeds over den grond rolde, het intrekbare staartwiel naar binnen. De achterromp had geen schade gekre gen. De machine werd naar de loods ge bracht en daar voor nader onderzoek in een takel opgehiüschen. Toen men de ma chine weer omlaag wilde laten, schoot de ze plotseling uit den takel. Daarbij is de „Zilvermeeuw" beschadigd, zoodat repa ratie noodzakelijk bleek. Een mecani cien is per Luftbanse naar Hannover vertrokken. De schade is niet ernstig. i AMBTENAAR VERMOORD. Door 21-iarig meisje1 Het gebouw van het kantongerecht te Lichtenfels (Dtl.) is het toon eel van een verschrikkelijke misdaad geweest. De 21-jarige Francisca Doilinger, die eertijds bij den gerechtelijke ambtenaar Hack werkzaam was geweest, kwam te gen kwart voor '11 in het vertrek van den ambtenaar en legde hem een formulier van het plaatselijke ziekenhuis voor. Terwijl Hack het formulier invulde, nam het meisje een slagersmes uit haar taschje en stak daarmede den niets ver moedenden ambtenaar in den hals, waar door de slagader werd geraakt. Een twee de steek bracht zij hem toe in het onder lijf. De ambtenaar probeerde nog zich naar een in de nabijheid wonenden arts te begeven, maar onderweg zakte hij in elkaar. Francisca Doilinger moet uit wraak wegens haar ontslag de misdaad hebben begaan. Zij werd in de gevangenis opge sloten. EEN FOKKERFABRIEK IN ENGE LAND? tetn de oevers ven de Tyne. De mogelijkheid bestaat, dat Fokker zal besluiten aan den oever van de Tyne (En geland) een nieuwe vliegtuigenfabriek op te richten. Het initiatief in dezon is uit gegaan van den burgemeester van New castle. Deze telegrafeerde Dinsdag aan Fokker en wees hem op de gunstige lig ging van Nawcastle ten opzichte van den vliegtuigbouw. Fokker antwoordde met de vraag of er een goede gelegenheid was aan den oever van de Tyne, waar eventueel een lucht haven voor den dienst tusschen Engeland en Zweden zou kunnen worden gesticht. De burgemeester seinde terug: „Ja". Fokker, die naar Amsterdam terug vloog, zal Vrijdag weer naar Glasgow te- rugkeoren. De burgemeester heeft Fokker allp mogelijke bescheiden betreffende het vliegveld te Wolsington toegezonden. HONGAREN UIT JOEGO-SLAVIE GEWEZEN. Opwinding te Boecfepeet Honderden Hongaarsche onderdanen worden uit Joegoslavië gezet. Aan de grens komen voortdurend groote getalen uilgewezen Hongaren aan. Verder zouden talrijke arrestaties in Joegoslavië verricht zijn. Naar aanleiding daarvan heerscht té Boedapest groote opwinding. De bij de regeering te Belgrado onder nomen diplomatieke stampen der Hon gaarsche regeering worden vruchteloos genoemd. De regeering wacht thans kalm den verderen gang van zaken ^f. tot de toe stand rijp zal zijn voor evèntueele inter nationale stappen. GEHEIMZINNIG VLIEGTUIG. Wapensmokkelarll? In December van het vorig jaar en in Janupri van dit jaar vermeldden wij het een en ander over een geheimzinnig vlieg tuig, dat boven bet Noorden van Zweden en Noorwegen werd waargenomen en aan welks verschijning allerlei veronder stellingen werden vastgeknoopt. Het raad sel is nooit opgelost. De vorige week is wederom boven het Noorden van Scandinavië de geheimzin nige vliegmachine gesignaleerd. Verschei dene personen hebben het toestel waar genomen en volgens sommigen zou het vliegtuig vermoedelijk codoseinen hebben gewisseld met een voor de'Noorsche kust liggend vaartuig. Men bracht de nieuwe verschijning van „de vliegendp X" in verband met een te legram uit Londen volgens hetwelk Scot land Yard onontcijferbare codeseinen zou hebben opgevangen van een vaartuig op de Noordzee. Verscheiden personen zou den kort na het opvangen van deze sei nen, verdwenen zijn. Een rijk man, die in verbinding staat met internationale wa penhandelaars, zou verder per auto uit Lbnden naar het Noorden zijn vertrok ken. Verondersteld wordt dat wapenamok- kelaars hun klanten in Engeland hebben nu trachten een lading wapens af te leveren aan een ontvanger buiten de En- gelsche kust. BANDIETISME IN POLEN. Daders van roofoverval gevonden. Naar wij berichtten, werd 1 September op den weg tusschen Gwiklicz en Pless (Polen) een geldtransport der posterijen, door bandieten overvallen. Bij dezen over val, waarbij "den bandieten 7000,z!oti in banden viel, werden drie beambten ge dood. Eenige dagen geleden arresteerde d* politie oen aantal zigeuners die te Ploss verscheidene inbraken pleegden. Twee hunner spraken elkaar bij het verhoor zoo voel tegen, dat het vermoeden be stond, dat zij betrokken waren bij den overval van 1 September. Tenslotte heb ben zij deze misdaad bekend. De moorde naars hadden van het geld slechts een klein gedeelte'gebruikt: de pdlitie heef» de rest ergens in het boscli begraven ge vonden. Men noemt aan, dat nog meer zigeuners hierbij betrokken ziir 5 DERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant VRIJDAG 16 NOVEMBER 1934. DE VREEMDE WRAAK door ELSBETH LANCORN WEL1S. Op een avond, dat ik me alleen voelde, raakte ik verzeild in een dansgelegenheid van den tweeden rang, waar ik tegen een ouden bekende opliep. We dronken samen een glas wijn en dansten allebei een beet je, daar we geen vrouwelijke kennissen bij ons hadden, met de meisjes, die bij de zaak hoorden. We haalden onze kaartjes, waarvoor we de bescheiden som van 10 ct. per stuk betaalden en daar we er langza merhand plezier er in kregen, vulden we onzen voorraad nog eens aan. Toen rust ten we uit, achter een nieuwe flesch wijn en keken toe, hoe anderen dansten. De meisjes, die door de zaak waren aangesteld, om met de gasten te dansen a raison van tien cent per keer, waren net te, doch vrij alledaagsche kinderen, met goedkoope avondjurkjes aan. In voorna mere zaken vindt men danseressen d e er chique uitzien, men betaalt dan ook meer per dans. Geen wonder, dat een dei be taalde danseressen den heelen avond al mijn aandacht had getrokken. Ik had er voortdurend op geloerd met haar te dan sen, doch ze was aan één stuk door „be zet" door denzelfden gast. Ik veronder stelde, dat hij verliefd op haar was en sr al die kaartjes voor over had. Een meisje, waarmee ik veel gedanst had ze heette Kitty, zooals ?;e me ver telde kwam warm en verhit dichtbij •ven zitten en ik nood gde haar uit, wat met ons te drinken, meer'omdat ik inlich tingen van haar wou hebben,dan omdat ze me aantrok. Ik wees haar het meisje, dat me was opgevallen en vroeg, of ze haar kende. Juist kwam ze weer voorbij, opvallend mooi en vooral apart, tusschen al die gewone typen, roseblond, met een prachtige teint,, groote, vreemde oogen en een mooi gevormden, rood geverfden mond Haar fijn figuurtje was gehuld in oen smaakvol toiletje. „Dat ia Margery", zei Kitty en stak een sigaret op en die man, waar ze telkens mee danst, is de grootste ellendeling, die ik ooit ontmoet heb. Hij vervolgt baar nu al sinds maanden. Overal, waar ze werk zoekt als danseres, daagt hij op en heeft er zooveel geld voor over als maar noodig is, om voortdurend met baar te dansen. Ze kan hem niet ontkomen en ze heeft het nu maar opgegeven. Soms blijft hij eeni ge avonden weg, maar noeit lang. En als ze zoo'n heelen avond tot sluitingsuur met hem gedanst heeft, en we sluiten Za terdags om vier uur, en ik zweer u, dat hij tot den laatsten dans met haar doet, zakt ze soms in de kleedkamer bijna van ellende in elkaar en huilt zich half dood, arme zieL Ik keek verbaasd naar het paar, dat weer voorbij kwam. Zeer goed kon ik me voorstellen, dat het dansen soms een kwaal moest zijn voor deze meisjes. Als men onhandige mannen treft, of lomperds die opdringerig doen, of afsfootende ty pen, tegen wie men toch vriendelijk moet blijven. Maar de man, waarmee dit meis je danste, was knap, zonder twijfel be schaafd en uitstekend gekleed. Bovend en danste hij zóó goed, dat menigeen met genoegen naar het paar keek. Ik merkte op, dat hij de vrouw voortdurend aan keek en dat zij onafgebroken glimlachte, een verstard lachje, zonder dat ze een woord wisselden. „Hij schijnt verliefd op haar te zijn," ■ei m'n vriend. Kitty lachte. „Verliefd? "Weineen, dat zou zoo erg niet zijn! Het is gewoonweg wraak van hem, ik vind het gemeener dan wanneer bij haar zou neerslaan. Hij is haar man." „Wat zeg je?" riepen we beiden ver baasd. „Ja, ze beeft het me eens verteld, na ■oo'n huilbui. Ze trouwde hem. toen ze zeventien was en liep twee jaar later van hem weg. Hij zocht, tot hij haar vond en ze was er toen slecht aan toe, want ze had nooit een rak geleerd, ze wist niets anders te doen om haar brood te verdie nen, dan te dansen. Bovendien bad ieder een baar in den steek gelaten, ze was door haar familie uitgestooten en stond alleen. Toen ze hem opeens zag en toen hij naar haar toekwam en verlangde, dat ze met hem zou dansen, viel ze bijna flauw. Ze zag wel, hoe hij haar haatte en hij ver telde het haar ook, onder dien eersten dans. Ik heb je aangebeden en verwend, *ei hij, je kon alles krijgen wat je hart begeerde, ik heb je overstroomd met ge schenken, je kende geen zorgenen nu dans je hier voor tien cent, met ieder, die maar wil en je zult met mij dansen «n denken aan alles, wat je vergooid heb •n aan je toekomst van ellendewant je zult ouder worden en niet meer mooi zijn en tenslotte zal niemand meer met je willen dansenzelfs ik niet. Ik zal aan den kant zitten en je zien wachten op klanten, totdat men je wegstuurt, omdat je te oud en te leelijk bent geworden. Maar tot zoolang zul je met mij dansen, zoo vaak ik het wil en zult glimlachen tegen me en dat zal mijn wraak zijn. Wel, liep weg van hem en werd ontslagen, toen ie zich beklaagde bij de directie. Ze vond ergens anders weer werk en hij daagde weer op en dat gebeurde zoolang, totdat ze het opgaf om zich te verzetten, want de klant trekt toch altijd aan het langste einde en zoolang hij betaalde moest ze wol met hem dansen Maar het maakt haar kapot, zei ze tegen me. Ze moet steeds denken aan alles, wat ze ver gooide en ee voelt zijn haat en is bang voor hem en moet toch zijn arm om haar heen dulden en glimlachen en dansen met hem Ik staarde naar het paar, dat juist weer voorbij kwam en rilde even. Goede hemel, wat een wraak! Ik keek naar het verstard glimlachende gezichtje der vrouw en naar dat van den man. „Arme, kleine vrouw," zei ik. Mijn vriend keek ook naar die beiden. „Arme kerel," zei hij. Kitty en ik protesteerden, maar hij wees met een hoofdknik naar den man. „Haat? het kan zijn! Maar wat moet hij haar liefhebben, om zoo te haten 1" Maanden later kwam ik weer In die dansgelegenheid terecht. Kitty was er nog altijd. Terwijl ik met haar danste, her innerde ik me plotseling het tragische paar en vroeg, waar ze waren en of- de man z'ijn ongelukkige, trouwelooze vrouw ook hier vandaan had verdreven. Ze schudde het hoofd. „Neen.... U zult het niet raden! Er gebeurde iets heel andera. Er kwam hier een man, die ver liefd op Margery "werd en dikwijls met haar danste. Maar als die gekke echtge noot opdaagde, kreeg hij geen kans, want die kocht dan een massa kaarten en danste rvoortdürend met Margery. En op een avond, werd die ander woedend en zocht ruzie met hem en het werd een vechtpartij en hoewel ik niet houd van vechten, moet ik bekennen, dat ik nog nooit zooveel plezier heb gehad als toen die man met zijn ellendige wraak er van langs kreeg. Want hij kon in de verste verte niet op tegen den ander. Voordat iemand tusschen beiden kon komen, was bij al vrijwel knock-out geslagen, z'n eeno oog zat dicht en er 1 ep bloed uit z'n mond En wal denkt u, dat er gebeurde? Inplaats van zich te verheugen, dat ze nu mis schien bevrijd was van dien sarrnnden kerel, valt Margery op haar knieën bij. hem en roept 'm bij z'n naam en huilt en vliegt d'en ander zoowat aan. Wel, ze droegen hem weg en Margery ging mee, al maar huilende als een dwaas en ik zag haar noo't meer terug, maar ze stuurde me geld terug, dat ik haar geleend had en een mooi cadeau erbij en een briefje, dat ze terug was bij haar man. En ik heb laatst ipmand gesproken, die ze samen had gezien en u zult bet nief gelooven, maar die gek, die baar zoo haatte, was nu dol op haar en zij op hem!" „Ik denk, dat hij haar nooit heeft ge baat." „Zoo? Gelooft u soms, dat hij4ihaar lief had, toen hij haar zoo kwelde? Dan weet ik niet meer, wat liefde of haat ié!" riep Kitty. „Beste kind," zei ik wijs, „dat weten we geen van allen precies. Waarschijnlijk kwelde hij haar, omdat hij haar liefhad^ wie zal het zegden? Er is nog altijd geen geleerde knap genoeg gebleken, om de ge heimen vaa bet menschelijk hart te ont sluieren." HET BESTELLEN VAN PATRONEN. -De prijs onzer patronen is f 0,58 voor japonnen, f 0,48 voor kinderkleeding en f 0,40 voor enkele rok of blouse. Men kan het bedrag in postzegels of per postwissel overmaken aan de Moderedactrice, Muzen- straat 5B, te 's-Gravenhage. U kunt óók gireeren op giro-rekening 191919 t.n.v. den Knippetronendienst te Den Haag. Voor uitstekenden pasvorm wordt ingestaan, indien juiste buste- en heupwijdte opgegeven wordt. SCHOOLJURK VOOR MEISJES VAN «—12 JAAR. (1400). Een glad bovenstuk aan «en rokje met gedeeltelijk opgestikt# plooien vormt deze 1*00 hanger, waarvan de bals aan de voorzij de recht is, terwijl de rug hooger opge knipt is en rond. Een flanellen of katoe nen jumper zijn beide geschikt om hier bij gedragen te worden. Voor de kleintjes zal een bestaande, niet meer moderne ja- pon heel goed verwerkt kunnen worden. Patronen verkrijgbaar tegen f 0.48. MIDDAGJAPON. (1401). Deze japon kan open en gesloten ge dragen worden, zooals de kleine afbeel ding te zien geeft en sluit midden voor met knoopen en knoopsgaten. Niet meer dan 2 maal de hoogte aan stof heeft men noodig, plus zoomen, bij een middelmati ge lengte 2.60 M. van 1.30 M. breedte. Effen stof kan heel goed genomen wor den, doch een fantasieweefsel staat vlot ter. Patronen t.m. maat 52 verkrijgbaar voor f 0.58 MODERNE JAPON. (1402). De nieuwe modellen houden zich nog aan de hoog# halslijn. waarbu veelal #en platt# kraag met strik gedra gen wordt. De mouwen staan bij de schou 1404 der een weinig uit, daar de ruimte met een paar naadjes wordt verwerkt. Rok bestaat uit 2 banen, waarvan de voor baan een puntig bovenstuk heeft, terwijl in de zijkanten al of niet zakjes worden gemaakt. Patronen t.m. maat 46 ver krijgbaar voor f 0.58. MANTEL EN HOED VOOR MEISJES VAN 4—8 JAAR. (1404). Wollen stof in een of andere warme tint is het aangewezen materiaal voor dit geheel. Het hooge kraagje is meerdere malen doorgestikt, evenals de bovenkant van zakken en rand van den hoed. Sluiting met 5 knoopen van dezelfde stof. Prijs f 0.48. JAPON MET RAGLAN MOUWEN. (1403.) Deze zeer afgekleede japon heeft rag- lan mouwen, aan den onderkant met een manchet afgewerkt Garnituur met smalle plissé; tweebaans rok die even klokt Patronen tm. maat 50 verkrijgbaar voor f 0 58. (1405X Aangezien blouse en jumpers zich steeds in bijzondere belangstelling mogen blyvenverheugen, maken de rokken nog ©en groot onderdeel uit. Rechte ach ter- en voorbanen, waarop de bijzondere aandacht gevestigd blijft, zooals ons mo del te zien geeft vallen het meest in uw smaak. De ruimte aan den onderkant wordt verkregen door een diepe plooi midden voor. Opzijde worden zakken aan gemaakt Patronen in alle maten ver krijgbaar. Prijs f 0.48. WENKEN VOOR DE PRACTISCHE HUISVROUW. Zonder bleeken kan men toch sneeuw wit wasebgoed krijgen, door aan het laatste waschwater, een scheutje terpen tijn toe te voegen. Deze vormt bij het ver dampen ozon, welk gas de goede eigen schappen heeft, om d# geelachtige en grijsachtige kleurstoffen te ontleden en het waschgoed de oorspronkelijke witte kleur terug te geven. Lakschoenen, die neiging tot barsten vertoonen, worden op een leest gezet, goed met wonderolie ingewreven en in stoom gehouden. De olie en de stoom maken het lakleer weer soepel. Het vaatwerk wordt gemakkelijker en goed gereinigd, als men eenige druppels azijn aan het water toegevoegt. Bekleede meubels mogen uitsluitend met een overtrokken klopper worden ge reinigd. Damasten meubels mogen niet geklopt of geborsteld worden. Men moet ze met een doek afwrijven. SPECULAAS. De maand December nadert langzamer hand en alhoewel we ons met snoeperijen zullen moeten beperken, zullen wij deze, de traditie getrouw, toch niet gaarne ge- voorden prijs vanoen Uw apotheker of drogist heeft gedurende een beperkten tijd een voorraad z.g. Reuze Pakken Kruschen Salts, welke behalve den gewonen 1.60 flacon nog een gratis proefflacon bevatten. Ge kunt dus nu een gratis proef met Kruschen Salts nemen en ontvangt bovendien meer Kruschen Salts voor hetzelfde geld. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarom in geen geval Kruschen Salts 'n buitenlandsche verpakk ng, doch uitslui tend in ongeschonden Hollandsche ver pakking met den naam N.V. Rowutree Handels Maatschappij op verpakking en etiket van den flacon gedrukt. Alleen bij dit echte Kruschen Salts zult U baat vinden, in geval van rheumatiek, hoofdpijn, isch'as, zwaarlijvigheid en tal- looze andere kwalen. heel en al achterwege laten. We begin nen mei dikke speculaas, waarvoor noo dig is: 500 gram bloom, 1 theelepeltje bakpoeder, ruim ll/z ons boter (marga rine), 50 gram amandelen, 100 graxtfc su- cade, mespunt, gemberpoeder, 2Vi theele pel fijne kaneel, 1 platte theelepel nagel- gruis, 1 platte theelepel nootmuskaat, 3 a 4j eetlepels melk, 225 gram donkerbruine basterd suiker. We vetten eerst ons bakblik in en be strooien bet luchtig met suiker. De aman djelen worden gebroeid, d.w.z. 10 min. in warm water gezet, waarna de huidjes ge makkelijk met duim en wijsvingef afge schoven wórden, even in den oven of op den kachel gedroogd en fijn gehakt. De helft van de sucade wordt eveneens fijn gehakt en de rest in dunne reepjes ge sneden. Bloem en bakpoeder worden gezeefd en daarna in een kom gedaan met de boter, die met de vingertoppen met de bloem vermengd wordt, waarna alle ingrediën ten er bij gevoegd worden en tot een sa menhangende bal gekneed, die we uitrol len tot een deeglap van H c.M. en op het bakblik overbrengen, beleggen met de reepjes sucade en ongeveer 20 a 25 min. in den oven laten bakken. GESTOOFDE ZUURKOOL IX pond zuurkool, 2Yi ons rookspek, Vz kopje rijst, 2 kopjes water. We overgieten de zuurkool even met water, indien ze te zuur mocht zijn, snij den het spek in blokjes en braden het uit, totdat de dobbelsteentjes doorschij nend zijn, doen daarna de kool er bij met de goed gewasschen rijst en het water en laten alles aan de kook komen, draaien het gas laag en smoren de zuurkool zachtjes gaar, ongeveer 4 a 5 kwartier. We moeien echter zorgen, dat de kqol vol doende vochtig blijft ora aanbranden te vöorkomen. Teveel water mag echter ook niet bijgevoegd worden, omdat we geen vocht afgieten. We geven hierbij aardappelpurée, b.T. I1/» K G. aardappelen worden goed gaar gekook(, fijn gestampt en vermengd met Vz Liter warme melk, waarin 100 gram margarine is gesmolten. Na het dooreen mengen, kloppen we de purée flink op, liefst met een garde, zoodat we heerlijk luchtig op kunnen dienen. We doen de zuurkool op een groote platte (verwarmde) schaal met een rand van purée er omheen en over het geheel de worstjes, die 8 min. in zacht kokend water geweest zijn. Noodig zijn deze worstjes «jfhter niet, daar het maal op zichzelf reeds voedzaam genoeg is. 23. Reods zakte de brug omlaag en de Spanjaarden wachtten op het binnenplein, om hun landgenooten te verwelkomen. Te laat bemerkten ze, dat ze het paard vaa Troie binnarlieten. De ruiters bleven wijselijk een weinig achter en lieten d- open wagen met zijn gevaarlijken inhoud voor gaan. 24. Toen de wagen eenmaal veilig de brug geapsseerd was, volgde kapitein De Wit mot zijn ruiters. Onmiddellijk Hok ken ze hun zwaarden en onder luid krijgs geschreeuw werd de vijand gechargeerd. De Spanjaarden waren wederom volkome^ verrast.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 3