I SCH00NH0VEN5CHE COURANT I Stadsnieuws Predikbeurten Sportnieuws Een slechte betaler. at_2£* fPlaatseHjk Nieuys I Me JAARGRWC. TIEN BLADZIJDEN MAANDAG 28 NOVEMBER 1934 Telef. 20. Tel -Adres: Vannooten. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. L S. W. N. VAN NOOTEN, Postrekening Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten. 'ging dp bezoek bij Ge- Zwijndrecht en won met K. l'edjes, die het programma afwisselden, de was De auto-onder- Nederland, GEVONDEN VOORWERPEN. Op het Bureau van Pol’tie zijn inlich tingen te bekomen betreffende het vol gende gevonden voorwerpen: Een bruin leeren riem. ze- waarna hij dan Ef toen Nieuw-Lekkerland. Zaterdagmiddag speelde op hetterrein alhier Excelsior I van Zwijndrecht- Na rust weet D.C.V. de stand te bren gen op O6. Kort achter elkaar volgen nog 3 doelpunten. Daarmee komt het einde. D.C-V. heeft hiermede haar achtste overwinning binnen en nog geen enkel verliespunt. Haar spel was veel beter en ze hadden veel meer doorzettingsvermo gen dan LFG. De middenvoor, linksbin nen, rechtsbinnen en linksbuiten maakten resp. 4, 3, 1 en 1 doelpunt. L.F.G. heeft één troost, n.l. dat «o een niet onbelangrijke recette hebben ontvan gen. ned. herv. kerk. BLESKENSGRAAF. Donderdag 29 No vember, ’s avonds 6.45 uur, Ds. Leen- mans. van Delft. KINDERDIJK. Dinsdag 27 November ABONNÉ’8, die zich aan onze f)AAA Gulden bij levenslange uVvU ongeschiktheid. eerste soort behoort te zijn, wordt ge maakt uit minder edele ertsen. Het spreekt dus vanzelf, dat de voortbrengselen uit ge noemd land ver beneden die staan van vroegere jaren. Duitschland onderschat zich zelf ook door te meenen, dat het andere landen niet noodig zal hebben. De tegenwoordige techniek is gespecialiseerd en vertakt. Er zijn landen, die bepaalde onderdeden of stoffen beter en goedkooper kunnen vóórt brengen dan elk ander land. Het is dus van belang voor een industrie, om de onder- deelen of stoffen ook uit die landen te la ten komen. Gaat men die zelf maken, dan worden ze duurder en slechter, Textiel- machines en onderdeelen daarvan kan men het best in Engeland koopen, deden in Amerika, kaas in hout in Finland. Nu kan Duitschland wel die onderdoo ien of die stoffen zelf maken of kweeken, maar ze zijn dan hooger in prijs en min der goed. In een machine behoeft slechts een enkel deel van inferieure kwaliteit of onjuist maaksel te zijn, en de geheele ma chine kan waardeloos .worden. Toch han delt Duitschland zoo en bederft zijn goede reputatie. De moeilijkheden voor den uitvoer voor Duitschland zullen eerder toe dan afnemen en bet vervaardigen van de noodige surro gaten zal vöoral in het begin niet gemak kelijk zijn. Zijn de installaties en fabrie ken daarvoor gereed, dan zal Duitschland bereikt hebben, dat bet met meer menschen en meer machines, dus met hoogere kos ten. goederen zal fabriceeren van lagere kwaliteit. Het land zal dan geen overschot van producten hebben op den uitroer, om daarmede den invoer te kunnen betalen en het gevaar bestaat, dat de uitvoer blijft af nemen. Do betalingskracht van Duitschland is zwak en dreigt nog meer te verzwakken en uitvoer van goederen naar Duitschland zal voorloopig niet kunnen geschieden, zonder hulp van de regeering. Hètgeen dus zou beteekenen een N.U.M. voor Duitschland. De minister van economische zaken heeft enkele dagen geleden in de Tweede - Kamer gezegd, dat de regeling ten opzich te van Duitschland niet bedoelt een twee de N U M. te vormen. Deze letters, die ongeveer 20 jaren gele den ieder bekend waren, zullen nu reeds door vele vergeten zijn. Het was de af korting van de „Nederjandsche Uitvoer Maatschappij”, een lichaam, dat opgericht was om gedurende den oorlog den uitvoer van goederen uit ons land te regelen en dat dus met het beëindigen van den krijg op geheven werd. De verklaring van minister Steenberghe was niet overbodig, want de verhouding met onze Ooetelijke buren begint veel te lijken op een nieuwe N U M. Zooals men weet, zijn de leidende personen in Duitach- land nog al gemakkelijk en vrijmoedig ge weest met de verplichtingen jegens hun echuldeischers hier te lande en Nederland ■d daarom voorloopig wel geen credieten meer verleenen aan Duitsche handelaren. Duitschland zal slechts kunnen betalen door uitvoer naar ons land. De Duitsche export echter daalt en het ziet er niet naar uit, dat die daling spoedig zal overgaan in een stijging. De Duitsche uitvoer bestaat voor een belangrijk deel uit in- dustrie-producten, die voorheen zeer ge tocht waren om hun goede kwaliteit. In den laatsten tijd evenwel is die kwaliteit sterk gedaald en de Duitsche prijzen van deze verminderde kwaliteit, zijn niet meer is staat te ooncurreeren met voortbreng selen uit andere landen. De reden van die mindere hoedanigheid is te zoeken in he* streven der tegenwoor dige Duitschere, om zich zooveel mogelijk onafhankelijk te maken van het buiten land. De prima grondstoffen, welke zij vroeger invoerden om er hun producten van te vervaardigen, worden nu vervangen door stoffen, welke in Duitschland zelf ge fabriceerd worden, dus door surrogaten. Het katoen tracht men te vervangen door vezelstoffen, die scheikundig vervaardigd worden, de rubber wordt niet in tropische landen getapt uit de boom en. maar in Duitsche fabrieken samengesteld, het staal voor machines e.d., dat van de aller- L.F.C. 4—G.S.V. 5 (Gouda). Lekkerkerk. Na den aftrap is de eerste aanval voor L.F.C., daarna is de beurt aan G.S.V. Bij een volgende aanval van L.F G. wordt net buiten het strafschop gebied wegens hands van een der G.S.V.- ers een strafschop aan L.F.G. toegewezen, die echter niets oplevert. Het spel gaat van doel tot doel. Na ruim een half uur zet de linksbuiten van L.F.G. goed voor en de middenvoor M. Bak schiet in, juist tegen de binnenkant van de paal en de bal springt in het doel 1—0. Weer gaat de bal van doel tot doel, maar voor de rust wordt niet meer gedoelpunt. Na rust trekt L.F.C. weer ten aanval. G.S.V. heeft niet veel meer in te brengen, M. Bak, G. Breedveïd en J. Neven brengen met reep, nog 2. 2 en 3 doelpunten de stand op Haastrecht 2*—Boek. Boys 2 3—4. Haastrecht 3—Stolwijk 2 4—1. Haastrecht In een voor de rust uiterst mooie en spannende wedstrijd, is ‘t aan Boskoop 2 gelukt. Haastrecht 2 de puntjes te ontfutselen. Direct na den aftrap wordt er een vlug tempo ingezet, met wisselende kansen. Als de Haastrecht-verdedigers el kaar niet begrijpen, doelpunt’Boskoop. Uit een kluwen van spelers maakt Haas trechts middenvoor gelijk. Dan heeft de keeper der gastheeren geluk, als bij een schot van den rechtsbinnen de paal red ding brengt. Aan den anderen kant schiet de rechtsbuiten rakelings over. Dan neemt Haastrecht de leiding en bij een mooien aanval doelpunt de links binnen een mooi doelpunt. Een minuut la ter is de stand weer gelijk en als de rechts achter vergeet aan te vallen, doelpunt de linksbinnen, om vervolgens met een goed schot de leiding te nemen. Wederom maakt Haastrecht gelijk, nu door den mid- \oor. Rust 33. Zoo spannend en mooi als voor de rust, zoo saai werd er na de thee gespeeld. Het blijkt, dat voor de rust de partijen teveel van hun krachten gevergd hebben. Wel krijgen ze kansen, doch Bos koop weet er één te benutten, wat juist voldoende is voor de beide puntjes. Einde Advertentiën: 1-6 regels f 1.80 elke regel meer f 0.20; derde plaatsing halveu prijs. -Adver- tentiön worden gratis ge plaatst in D e Goren mer”. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT L.F.C. I—D.C.V. I (Krimpen a.d. IJssel) Lekkerkerk. Wanneer de elftallen onder leiding van scheidsrechter B. de Bruin uit Leiden zich opstellen, is er buitenge woon groote belangstelling voor deze wed strijd tusschen de bovenste en de onder ste club op de ranglijst van de 4e klasse D van den,K.N.V.B. Er wordt wat ze- zuwachtig begonnen, er wordt wat heen en weer getrapt, be de keepers krijgen en kele niet moe lijke ballen te soppen. D.C.V. komt er echter spoedig beter in en na 10 minuten hebben ze reeds succes met eer schot precies langs de paal 01. L.F.G, wordt minder en D.C.V. wéét met flink open spel kort achter elkaar 4 maal te doelpunten, waarna rust (0—4L Een oud gebruik. Polsbroek. Hoewel verschillende vee houders de laatste dagen hun melkvee op stal gehaald hebben, zijn toch hier «a daar nog enkele veebeslagen buiten. Verschillende St. Catrijn melkers za gen dan ook hun waken en werken in den nacht van Zaterdag op Zondag mal aan moo't hoeveelheid melk MIoqimL Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8. maanden f 1.25; p. post f 1.50. Met verzekering 15 cents meer. sten en buitengewone uitgaven en inkom sten. In tegenstelling tot de uitdrukking: „De tering naar de nering zetten”, geldt in de gemeentehuishouding: eerst zien wat uitgegeven moet worden en dan na gaan wat de inkomsten zullen zijn. Hier door kan natuurlijk de overheid gemak kelijk verleid worden de burgerij onnoo- dig te belasten. Was voor den oorlog de samenstelling van een begrooting tame lijk eenvoudig, daarna heerschte er een desolate toestand die in 1929 tot de hui dige crisis leidde. Op het oogenblik moet men er wel langzaam toe komen, de te ring naar de nering te zetten. Men moet op alles gaan bezuinigen. Bezuinigen nu is gauwer gezegd dan gedaan. Men heeft in de loop der jaren verschillende bezui- nigingscommissies samengesteld, die wei nig resultaat wisten te boeken. Ook heeft men bezuinigingsinspecteurs. Een belangrijke bron van inkomsten was vroeger het heffen van accijnzen door de gemeente, maar door onderlinge concurrentie tusschen de verschillende ge meenten is dat in 1865 af geschaft. Lang zamerhand is toen een financieele ver houding tusschen rijk en gemeente ont staan, die na een lange lijdensweg in 1929 tot de thans geldende verhouding leidde tegenover het rijk. Een volgende bron van inkomsten is de winst uit ds bedrijven. Waren die er niet, dan Schoonhoven al lang noodlijdend, plaatselijke belastingen vormen de hoofd bron van inkomsten Deze zijn thans na genoeg alle rijksbelastingen geworden, waar de gemeente weinig meer over te beslissen heeft; de regeering stelt het per centage vast. Wij moeten evenwel niet vertwijfelen, eindigde de "heer Nieuwenhuisen. maar naar nieuwe bronnen zoeken. Wij moeten vooruitgaan en niet omzien. Wij moeten niet op het rijk wachten, maar probeeren op eigen kracht te loven. De heer Deerenberg deelde nog mee dat 13 Dec. de heer J. Groesbeck zal spreken over het onderwerp: „Volksgezondheid” en dat dien avond tevens enkele St. Ni- colaasverrassingen uitgereikt zullen wor den. avonds 7 uur d» heer Vaa Leeuwen, godsdienstonderwijzer te Schoonrewoerd. (Dankstond voor het gewas). LEKKERKERK. Ned. Herv. Evangeli satie. Donderdag 29 November, ’s avonds 7 uur de heer E Wijnne, van Oldebroek. OUDERKERK a.d IJSSEL. Wijkge- bouw Lage weg; Donderdag 29 November, ’s avonda 7 uur. de heer A. de Redelijk heid. SLIEDREGHT. Herv. Lokaal Stations weg. Woensdag 28 November, ’s avonda 7 uur, de heer Boogaard. CHR. GEREF. KERK. GOUDA. Donderdag 29 November, ’s av. 8 uur, Ds. Groen, van Rotterdam. NIEUWPOORT Donderdag 29 Novem ber. avonds 6.30 uu», De. L. S. den Boer, van Leerdam. NOORDELOOS. Dinsdag 27 November, ’a avonda 630 uur, Da. J. P. Meijering, van Zwjjndreoht. GEREF. GEMEENTE. SLIEDREGHT. Woenadag 28 Novem ber, 'a avonds 7 uur, Ds. Overduin. OUD GEREF. GEM. GABELLE ad USSEL. Lokaal Berm- weglaan. Woensdag 28 November, av. 7.15 uur, de heer H. Vlot VRIJE GEREF. GEM. SLIEDREGHT. Lokaal Vergeer. Dinsdag 27 November, ’s avonda 6.45 uur, de Ko- lijn, van Papendrecht. EVANGELISATIE. SLIEDREGHT Lokaal Tolateeg. Dins dag 27 November, avonda 7.30 uur, de heer Veldkamp, van Amerongen. Lokaal Maranatha, Dinsdag 27 Novem ber, 's avonda 7.30 uur, onderlinge samen komst. GIESSENDAM Lokaal Rehoboth. Woensdag 28 November, avonds 7.30 uur, de heer Veldkamp, van Amerongen. Lokaal Maranatha. Donderdag 29 No vember, *a avonda 730 uur, de heer Veld kamp, van Amerongen. administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, Af) A Gulden bij QOA Gulden bij verlies AAA Gulden bij verlies Ififi Gulden by verlies AA Gulden bij verliee va» VVV overlijden. JVV van hand of voet, AVU van een oog. 1 VU van een duim. V V een anderen vinger. Het derde elftal heeft het zoo waar klaar gespeeld om Stolwijk 2 te slaan, in derdaad een verrassing. Haastrecht neemt de leiding en als de rechtsbuiten voorzet, doelpunt de linksbuiten onhoudbaar. Spoe dig maakt Stolwijk gelijk. Na. de thee maakt Haastrecht met snelle uitvallen nog drie goals. Het was een onprettige wed strijd. Stolwjjks middenvoor werd 7 mi nuten voor einde van het terrein gestuurd. Einde 41. A.V.V. II—Lekkerkerk III. Nadat was afgetrapt, golfde het spel snel heen en weer en verkeerden beide doelen beurtelngs in gevaar. Ef wm reeds geruimen tijd gespeeld, toen de middenvoor W. Hoffland van de thuis club met een prachtige doelpunt zijn elftal de le’ding gaf. Na de rust werd net spel er niet zachter op, vooral toen „AjV.V er nog een doelpunt bij maakte. De scheidsrechter zag zich genoodzaakt om de gemoederen te kalmeeren en den aan voerder van „A.V.V.” wegens onbehoor lijk optreden tegenover zijn tegenstander, het veld uit te zenden. Het einde kwam met 20 voor A.V.V.. Een gelijk spel had de verhouding echter beter Weergege ven, daar L.F.G. beter speelde dan A.V.V. '64olwi]k. Zondagmiddag speelde Stol wijk I tegen Groeneweg I. Met de rust was de stand 10 voor Groeneweg, wel ke na de rust door de Stolwijken word! omgezet in gelijk spel. De einduitslag was 11. Dl oudste inwoner. Amelde. Onze oudste inwoner de heer G. de Kiefte herdacht Djnsdag zijn ne gentigste geboortedag. Teen- en ho uf verpachting. Ameide. Zaterdag had de jaarlijkscha .een- en houtverpachting plaats. De prij zen varieerden, van 10 tot 15 cent per boa op den stuik. Dat de prijzen sterk zijn achteruit gegaan, kan worden opgemaakt uit het feit, dat een griend, de z.g. „Arme Zouwen”. zes jaar geleden f 1400, tegen nu f 115 opbracht De landbouwers, voor zoover ze hun melkvee nog in het land hadden loopen, hadden Zondagmorgen een tegenvaller, aangezien er dien nacht nog al van het z.g. Katharein-melken gebruik was ge maakt. Hei- en Boelcop. Aan den koopman A- dè Gans heeft de commissaris der konin gin vergunning verleend tot het vangen van mollen en het vervoeren van mollen en huiden van mollen. Nieuw-Lekkerland. Donderdagmorgen werd de 15-jarige K. B., die per fiets den weg dwars overstak, aangereden door een personenauto De jongen kwam met den schrik vrij, doch zijn rijwiel werd groo- tnndeels vernield. Den chauffeur treft geen schuld. EEN HEROPENING. Het Nutsgebouw, dat bij uitstek ge schifte gebouw voor vergaderingen, uit- voedingen en films, is Zaterdagmiddag 3 uur heropend door den voortvarenden eigenaar, den heer Jac. G. Voorsluijs. Dit stond in verband met een inwendige ge daanteverwisseling van het gebouw. De koffiekamer namelijk, welke vroeger tame lijk klein was en die ook op andere pun ten wel wat te wenschen overliet, heeft als het ware een wedergeboorte onder gaan. Ten eerste is deze bekende zaal der verfrisschingen belangrijk vergroot. De muur, die de zaal inwendig afsloot, is verdwenen; daarvoor in de plaats ia ge komen een hïooi ruim buffet. Fraaie le vendige kleuren geven aan de koffiekamer een bijzondere aantrekkelijkheid en inti miteit. Het doel van den heer Voorsluijs, om hierdoor meer reizigers naar zijn tent ten lokken, zal stellig bereikt worden. Aanvankelijk had men gemeend de her opening in intiemen kring te doen plaata hebben. Er waren slechts enkele personen uitgenoodigd. In den loop van den mid dag evenwel kwamen verschillende ver- eenig:ngen hun gslnkwenschen aanbieden en bloemen overhandigen. Een 20-tal bloemstukken kwamen op die manier in de koffiekamer terecht. Ongeveer twintig personen waren bij de heropening aan wezig. Het waa een verrassing en er blijkt uit, dat men in Schoonhoven de waarde van het door den heer Voorsluijs gebodene op prijs weet te stellen. MUZIEKUITVOERING JO.A.G.E.N.O." De muziekuitvoeringen van T.O.A.G E. N.O. trekken altijd volle zalen en worden zeer gewaardeerd. Ook Zondagavond, toen T.O.A.G.E.N.O. in het parochiaal vereeni- gingsgebouw onder leiding van den heer A. G. Lensen een njuz'eku tvoering gaf, waren slechts weinig plaatsen onbezet ge bleven. De voorzitter van de harmonie- vereeniging, de hey A. C. A. Deerenberg, sprak hierover in zijn openingswoord zijn voldoening uit. Spr. herinnerde aan moei lijkheden, waarmede ook T.O.A.G.E.N.O. in dezen crisistijd te kampen heeft en spoorde allen aan, de muziekvereeniging te blijven steunen. T.O.A.G.E.N.O. bracht vervolgens een zeer mooi muziekprogramma ten gehoore, dat ingezet werd met de pittige Pelikatan- marsch van J. Maas. Het slot vormde Sarie Marais van C. J. N. Cori. dat door de zaal spontaan werd meegezongen. Er werd na ieder stuk hartelijk geapplaudi- seerd. Nadat T.O.A.G.E.N.O. haar programma had afgewerkt, was het woord aan de hu moristen Kees Klare en Flora, die voor het Schoonhovensche publiek geen onbe kenden zijn. Met hun aardige liedjes en grappen wisten zij al spoed g de zaal te doen daveren van het lachen en het pu bliek tot medezingen wan» aardige refrei nen te bewegen. Enkele frissche levens liedjes, die het programma afwisselden, hadden veel bijval. T.O.A.G.E.N.O. kan op een succesvoïlen avond terugzien. HET INCIDENT AAN DE HAVEN- STRAATSCHE WAL. P. K.. die Donderdagmiddag in de Ha- venstraatsche Wal een poging tot zelf moord deed door met den mond boven ’n geopende gaskraan te gaan zitten, is Vrijdagmiddag overgebracht naar de Wil lem Arents Zenuwinrichting te tUrecht, van. waar hij na een kort verblijf wel weer zal worden ontslagen, daar het iemand betreft die period/eke aanvallen van nuwoverspanning heeft, een tijd weer normaal is. GERED. Het 10-jarig zoontje van den heer B., dat aan toevallen lijdt, viel Zondagmor gen aan de Kat van de hooge kademuur in de Lek. Gelukkig waren in de onmid dellijke nabijheid eenige visschers aan het hengelen. Zij slaagden erin, den knaap te redden. OVER DE BEGROOTING. Het mag als iets verblijdends beschouwd worden, dat in onze gemeente zich zooveel personen interesseeren voor de werkloo- zen en dit willen toonen, niet’alleen door woorden maar ook met daden. Daardoor is het mogelijk dat in de reeks avonden die georganiseerd worden voor de werk- loozen en waarop een of ander belangrijk onderwerp behandeld wordt, geen stag natie komt: Is de eene spreker verhin derd, direct is een andere bereid zijn plaats in te nemen. Zoo ging het Donderdagavond. De heer De Haas had bericht dezen avond niet te kunnen spreken en de burgemeester ver scheen in zijn plaats in het Heerenloge- ment. Zijn onderwerp handelde over de gemeente-financiën. Vooraf deelde de heer A. G. A. Deeren berg mee. dat in het komende jaar ook dagcursussen voor werkloozen gehouden zullen worden, bijv, in teekenen en gra- ▼eeren. Dit was mogelijk, doordat dc re geering f 200 beschikbaar had gesteld ten behoeve van de ontwikkeling van werk loozen, zoodat met de gemeente-subsidie thans f 700 voorhanden is. Omtrent de plannen zullen heel spoedig mededeelin- gen gedaan worden. Voorts werd bekend gemaakt, dat mevr, de Neef een 80-tal boeken beschikbaar gesteld had om deze onder de werkloozen uit te leenen. Spr. uitte de groote erkentelijkheid van het be stuur der commissie en van de werkloo sen. Het is een prachtig indeo geweest van mevr, de Neef om ook aan de geeste lijke ontspanning te denken. Het bestuur der commissie is voornemens een biblio theek in te richten. Boeken hiervoor zou den met groote dankbaarheid in ont vangst worden genomen. De burgemeester wees er bij de bespre king van zjjn onderwerp op, dat het veel omvattende vraagstuk der financiën, dat ▼óór den oorlog al ingewikkeld was, na 1918 nog ingewikkelder is geworden. Op het oogenblik schijnt het onmogelijk om orde indien chaos te scheppen. Spr. zette vervolgens de samenstelling ▼an een gemeentebegrooting uiteen. Men heeft «Ka. da gewone uitgaven en iukom- 8—0 voor LF G. IV. Nieuw-Lekkerland. rmlrln zvv. na. tegen GroottjJT'iocLt I Uitslag ly®. Excelsior II luksvogels I vl 3—2.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 1