Winterbuis PUROL ff Uit ons Regeeringshuis. DE HOLLANDSCHE KAPERS. Vaccinatie-dwang wederom opgeschorst Minister Steenberghe over scheepvaart en middenstand. Binnenland P Gemengd NieuwsT"j ROTTERDAM EN DEN HAAG HULDIGEN DE UIVERMANNEN. Onze sein lichten iRechtszaken j Plaatselijk Nieuws j Loop der bevolking Burgerlijke Stand 4 MAANDAG 26 NOVEMBER 1934 Voordat Vrijdag do minister van eco nomische zaken de sprekers kon beant woorden, kreeg de Kamer een reeks ont werpen af te doen, waarvan slechts zij ge noemd het wetje tot opschorting (weer voor twee jaar) van den indirecten vac cinatie-dwang. Zooals men weet heeft de Regeering enkele jaren geleden den wet tel ijken dwang buiten werking gesteld van wege het encephalitis gevaar, optredend bij pas ingeente kinderen. Hiertoe diende een „stopwetje", dat de uitzonderingstoe stand voor een poosje toestond. Telkens is de regeering moeten komen met een voorstel tot verder uitstel en ook heden kwam wederom een ontwerp je tot op schorting aan de orde. Mr. Wendelaar (L.) wees op het gevaar, dat de bevolking al-minder tot inenting overgaat en daardoor de kans op een pokken-epidemie wordt vergroot. Hij begeerde van overheidswege krachtige propaganda voor vrijwillige vaccinatie, doch niet zonder het wijzen op de altijd nog bestaande mogelijkheid op encephali tis. Hoewel deze uiterst gering moet wor den geacht (1 sterfgeval op 16000 vacci naties,. Bij dit betoog sloten zich de le den De V r i e s-B mins (S.D.) en Z ij 1- s t r a (A.R.) aan. Ds. Kersten (S.G.) maakte van de gelegenheid nog eens ge bruik om zijn weerzin te uiten tegen de „kunstbewerking** van het inenten. Minister Slotemaker d Bruine noemde vaccinatie integendeel „een ze gen". Maar zoolang men de oorzaken van het encephalitis-gevaax nog niet heeft ont dekt, wenschte hij geen verantwoordelijk heid voor de vaccinatie te dragen, dus ook die niet van propaganda. Het buiten gewoon geringe sterf te-percentage was voor den bewindsman geen reden om zich niet ook verantwoordelijk te gevoelen voor die hoogst-enkele gevallen. Dit soort „in- divualisme" wenschte hij onder geen be ding prijs te geven! De Kamer ging met bet Regeerings- vooretel mee. Toen kvAtm minister Steenberg he aan het woord om te antwoorden bij de afd. Handel en Nijverheid zijner be grooting. Allereerst kreeg de heer Van den Heuvel, die een grootor landbouw-element in den Economise hen Raad had gewenscht te hoeren, dat ook de bewindsman hier voor voelde. De leden Schijthuis (V.D.), Brau- tigam (SD.), "Wielen ga. (A.R.) en Bongaerts (R.K., hadden sterk ge pleit voor een stevige subsidie aan de Holand-Amerika-lijn. Men zag daarin steun voor de zeescheepvaart en belang rijke werkverruiming. De minister beaam de, dot de scheepvaart een zeer belang rijk onderdeel vormt van de nationale welvaart en de Regeering wil alles doen om haar te behouden. Doch zij begeert ook op dit gebied aanpassing en sanee ring. Om grootere verliezen in de toe komst te vermijden. Nu is de Regeering niet optimistisch ten aanzien van de passagiersdiensten over den oceaan. Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië voeren een krankzin nigen concurrentiestrijd met de modern ste, meest luxueuse schepen. Zeker, onze tarieven zijn lager en de ^eenvoudige luxe" onzer schepen trekken, ondanks al les, passagiers, maar de buitenlandsche maatschappijen voeren tariefsverlaging ha. Italië b.v. ging eventjes met bijna 50 pCt. naar beneden! Ons gunstiger prijs niveau zal dus weldra verdwenen zijn Neen, de minister verwachtte niet veel meer van het passagiersvervoer. Wel: van het vrachtvervoer. En pm nu maar ter- wille van de werkverruiming subsidie te gaan geven voor het bouwen van een nieuw schip, wilde spr. niet. Dan kan men evengoed zonder noodzaak een fa briek gaan uitbreiden, aldus de min:ster, dat is op den duur even onproductief en schadelijk. De Regeering ontwerpt een algemeen steunplan voor de scheepvaart, zij zal niet in den steek worden gelaten. Maar een „gok" kon de minister niet wagen. Wat de binnenscheepvaart aangaat, wees de m'nister op de goede werking der recente wettelijke maatregelen tot sanee ring van het bedrijf. Inmiddels worden allerlei ingekomen klachten nauwkeurig onderzocht, kregen de hoeren Drop (S.D.) en Yan Twist (A.R.), die verschil lende zaken ter sprake hadden gebracht, te hooren. Betreffende hetgeen verschillende leden hadden opgemerkt over industrieele mo gelijkheden beioofde spr. in 'n enkel go- val aandacht, zoo wat betreft de s'tuatie in de stroocarton-industrie, waarover de heer Ebels (V.D.) gesproken had. In deze vallen spoedig beslissingen. De nijpende vraagstukken van den mid denstand hadden de heer en Ebels, "Wïelen- ga (AR„ en Stumpel (R.K.) besproken. Ook in dit geval verzekerde mr. Steen berghe, dat deze nooden hem zeer ter harte gaan. Doch van allerlei gevraagde maatregelen (als een vestigingsverbod b.v.) wilde spr. niet weten, wel van het voorschrijven van enkele voorwaarden en regelen. Hieromtrent is een onderzoek gaande. Mede wat betreft het automaat wezen mi het cadeaustelsel. Echter: een regeling van het uitverkoopwezen zal spoedig ter hand genomen kunnen worden want reeds de volgende week verlaat een desbetreffend wetsontwerp het departe ment. Ten aanzien van een vlugge invorde ring van kleine posten ie nog overleg gaande. Hierna kwam aan de orde de afdeelïng Landbouw. De belangstelling was maar matig ©n de zaken konden spoedig wor den afgehandeld. Door de l'eden Ebels Van Koevorden (R.K.), Hiem- stra (S.D.) en Van Dis (S.G.) werd de noodzakelijkheid eener nieuwe pachtwet ter sprake gebracht. De drie eerstgenoem- den drongen zeer sterk aan op spoed, waar hj, de pachtprijzen reeds beangsti gend stegen. De heer Hierfistrai kwam met een motie, de urgentie uitsprekend, doch de minister achtte haar overbodig. De Re geering erkent ten volle de dringende noodzakelijkheid. Maar de voorbereidin gen zijn nog in vollen gang. De heeren Ebels en Van Voorst (R.K.) hadden aan gedrongen op bescherming van den bosch- bouw, doch de bewindsman kon niet tre den in het verzoek om het hout tot cri- s sproduct te verklaren. Wel zegde hij overweging toe inzake uitbreiding van den Econ. Voorlichtingsdienst en bevor dering van de ruilverkaveling. Meer geld voor lager land- en tuinbouwonderwijs waarvoor de heer Van Koevorden had ge pleit kon de mmister niet vinden. Morgenmiddag komt de Kamer weer bijeen. DE KONINGIN WEER IN DE RESI DENTIE. Na een langdurig verblijf ten Paleiz® Het Loo is de Koningin Zaterdagmiddag te 1427 met den gewonen trein aan het Staatsspoorstatioo in d« Residentie aan gekomen. Op het perron en buiten het station wachtte een groot aantal belangstellenden de komst van H.M. af. Ter verwelkoming waren aanwezig de burgemeester, mr. S. J. de Monchy en de gouverneur der resi dentie. luitenant-generaal jhr. W. Röell. Toen de koningin het salonrijtuig verliet en ook toen zij in den hofauto stapto, werd zij Inide toegejuicht door het talrijke publiek. De Koningin reed naar het Huis km Bosch HET CRISIS UITVOERBUREAU. Aanvaardt dorer dagen zijn taak. In verband met het toenemende belang, dat de regeering krijgt bij het uitoefenen van een controle op den uitvoer, tenge volge van de toenemende belemmerende maatregelen in het buitenland, is besloten tot het instellen van een afzonderlijk Cri- »i»-Uitvoerhureau, hetwelk onder het mi nisterie van eeoriom. zaken ressorteert Dit bureau zal zijn taak dezer dagen aan vaarden. Het zal in de eerste plaats over nemen, die bemoeiingen met de regeling mu ém uitvoer, welke hut Orisiu-In- Uitvoerbureau thans vervult krachtens de Crisisuitvoerwet. Dit bureau zal ook belast worden met de uitvoering van die maatregelen, welke noodzakelijk kunnen zijn voor een doel treffende regeling van den uitvoer van Ne derland naar landen, waarmede clearing- regelingen bestaan Met de leiding van het Crisis-Uitvoer bureau wordt belast drs Ch. Truijen. Het bureau zal worden gevestigd Mauritskade 55, Den Haag. Het Crisis-In- en Uitvoerbureau zal voortaan heeten Crisis-Invoerbureau en zal zich uitsluitend belasten mei de uitvoe ring van de contingenteeringen, we'ke on het oogenblik practisch ook reeds de hoofdtaak van dit bureau vormde. DISTRIBUTIE VAN VLEESCH IN BLIK Met ingang van heden. Tn een circulaire aan de gemeentebestu ren heeft de minister van binnenlandsche zaken medegedeeld, dat. behalve aan de daarvoor tot dusver reeds in aanmerking komenden, de distributie van rundvleesch in blik met ingang van 26 November ook kan geschieden aan personen, die als land arbeiders werkzaam zijn Voor gezinnen van meer dan zes per sonen wordt het aantal (kilogrambussen, dat betrokken kan worden,'met ingang van dien datum verhoogd van 2 op 3 kilo grambussen per week Voorts wordt de prijs, waarvoor het rundvleesch in blik verkrijgbaar moet wor den gesteld, eveneens met ingang van 26 November, verlaagd van 35 op 25 cent per K.G.-hos Dientengevolge zullen de gemeen I tebesturen van de na dien datum verkochte bussen inplaats van 30 cent, slechts 20 ct. aan de Nederlandsche Veehouderijcentra le behopven af te dragen. De fabricage van gehakt in blik wordt nader GOEDKOOPE GROENTEN VOOR WERKL00ZEN. y De regeering heeft het vraagstuk van de verstrekking van goedkoope groenten aan de ondersteunde werkloozen ernstig onder zocht. Ofschoon het hier een zeer moeilij ke kwestie betreft, moet door de ten deze tusschen de departementen van economi sche en sociale zaken tot stand gekomen samenwerking, de mogelijkheid van uit voering geenszins denkbeeldig worden ge acht. Ter bespreking van de practische uit voerbaarheid en de mogelijkheid van het nemen van een proef in een aantal ge meenten. heeft de minister van sociale za ken thans eenige gemeentebesturen tele grafisch uitgenoodigd tot een bespreking onder leiding van den directeur-generaal voor de werkverschaffing en steunverlee- ning op zijn departement. VRACHTAUTO TEGEN EEN BOOM GEBOTST. De twee inzittenden levend ver brand. Op den Apeldoornsche weg te Arnhem botste een uit Arnhem komende vracht auto, waarin gezeten waren de gebroeders Aartsen uit Apeldoorn, toen hij een per sonen-auto wilde passeeren, tegen een boom. Door de hevige stoot scheurde de ben zinetank en vloog in brand. De portieren waren door de botsing klem geraakt, zoo dat de inzittenden niet konden vluchten. Een kantonnier, die aan den weg werkte, en het ongeluk zag gebeuren, snelde toe, evenals enkele andere personen. Door de groote hitte was het echter niet mogelijk de auto te naderen. Met behulp van een hark werd het portier opengerukt en toen kon men den oudsten der beide broeders met veel moeite uit de cabine halen. Hij brandde over het geheele lichaam. De jongste broer kon eerst bevrijd worden, toen de cabine bijna geheel was uitge brand. Het lichaam van den jongeman was toen verkoold. De oudste broer werd naar bet ziekenlfuts te Apnhem overge bracht, waar hij spoedig na aankomst overleed. AUTO-ONGELUK, Bekend caricaturist gedood Vrijdagmiddag reedfpp& auto. bestuurd door den journalist-teekenaar van „De Arbeiderspers", den heer E. J. Funke Küpper, die in gezelschap was van den heer P. Bakker, redacteur van „Het Volk" in de richting van den onbewaakten over weg bij het Groene Laantje te Nunspeet. Zij waren den gebeelen dag op reportage geweest, voor hun blad. Het was eenigs- zins mistig, waardoor het uitzicht bij den overweg, dat anders uitstekend is, belem merd werd. Voorts waren de klaphekken voor den overweg, welke anders door het publiek open geduwd moeten worden, vastgebonden, zoodat een vrije doorgang was ontstaan. De auto van den heer Küp per reed met onverminderde snelheid door. en botste tegen de flank van een passeerende goederentrein. De heer Küp per werd op slag gedood. De heer Bakker liep slechts enkele lichte verwondingen op. De machinist van den goederentrein bemerkte aanvankelijk niets van het on geval en stopte eerst na waarschuwing in het station Nunspeet. De heer Funke Küpper was een bekend caricaturist. O.a. verzorgde hij de voor plaat in „De Notenkraker". DE VALSCHE OORMERKEN. De fabriek ontdekt. De politie uit de Bilt heeft in samen werking mot de gemeentepolitie te Wou denberg de varkenshandelaar H. S. ge arresteerd. verdacht van verspreiding op groote schaal van valsohe oormerken voor varkens. Algemeen wordt vermoedt, dat de heer S. dezelfde is voor wiens aanhouding door de regeering f 500 belooning werd uitgeloofd, welke belooning denkelijk zal ten deel vallen aan een ingezetene uit Bilthoven, op wiens aanwijzing de fabriek ontdekt werd. In deze fabriek werden alleen de blik jes of kokertjes voor de merken gemaakt in opdracht van den heer S. De fabrikant was onbekend met de bestemming dezer blikjes, want voor zoover' valt na te gaan geschiedde de stempeling later door den heer S. zelf. Door de mededeelingen die de fabrikant deed, viel aan zijn hande lingen niet meer te twijfelen en werd tot zijn arrestatie besloten. Reeds eerder bestond verdenking tegen den heer S., aangezien de onderzoekingen naar den oorsprong der vele valsche oor merken nagenoeg steeds naar Woudenberg en den heer S. leidden. DE STEUN AAN RIET- EN GRIEND- CULTUUR. Ontevredenheid. Te Dordrecht is een vergadering ge houden van de vereeniging voor Riet- en Griendcultuur Biesbosch en omtreken, ge vestigd te Dordrecht. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer G. H. Bogers te Werkendam en was in hoofdzaak be legd naar aanleiding van de gepubliceer de steunmaatregelen voor de Riet- en Griendcultuur. De steun normen komen ongeveer daar op neer, dat voor vierjarig griendhout 'n steun gegeven wordt van gemiddeld on geveer f 10 per H.A. en per jaar, terwijl een verlies geleden wordt van ten minste f 70 per H.A. eo per jaar. Een gedeelte van het matriet wordt nit de markt ge nomen tegen een netto prijs van 17 cent pes bos. Er is een minimum netto prijs van 30 et. per bos noodig om deze cul tures zonder verlies te kunnen exploitee- ren. Van de aanwezigen spraken velen hun groote ontevredenheid nit over de rege ling. Men drong aan het bestuur op, als nog al het mogelijke te doen, om een be tere steunregeling te verkrijgen. PATRONENFABRIEK STOPGEZET. Als gevolg van het regeeringsverbod om munitie te leveren aan in oorlog zijnde landen, is de munitiefabriek aan deStaart te Dordrecht, stilgelegd. De 70 Oostenrijkers, die naar hun land terugkeeren en 20 Hollandsche werkkrach ten, aan deze fabriek werkzaam, zijn ont slagen. GROOTE BRAND TE KOOG A. 0. ZAAN. Cacaofabriek afgebrand. Het groote gebouwencomplex der N.V. Cacaofabrieken v.h. Kamphuys en Oly te Koog ad. Zaan, is Zaterdagavond geheel door brand vernield. De zeer brandbare stoffen, die in het bedrijf verwerkt worden, n.l. cacaoboonen en cacaoboter en de groote voorraad stook olie die gebruik wordt in de branderijen, deed een huizenhooge vuurzee ontstaan, die tot ver in den omtrek ziebbaar was. Aangezien de brandweer van Koog a.d. Zaan onmiddellijk assistentie vroeg van de gemeenten Zaandijk en Zaandam, tastte spoedig een tiental motorspuiten het vuur, aan. De vlammenzee was echter zoo he vig, dat het bluschwater geen invloed had en de fabrieksgebouwen, het een na het ander, vernield werden. Alleen het kan toorgebouw, dat naast de fabriek staat, is behouden gebleven. De schade loopt in de tonnen, daar een groote voorraad grond stoffen en kostbare machinerieën in het bedrijf aanwezig waren. De oorzaak van den brand is gelegen, in een defect aan de cacaobranders. Alles is op beurspolis verzekerd. VIA BUSSEN DE TREIN. „Reisgezelschappen". Een reisbureau in Amsterdam verkoopt plaatsbewijzen voor een retour naar Rot terdam, voor slechts f 2,40. Het bureau kan spoorkaartjes tegen dezen prijs ver- koopen, omdat het zelf „gezelschappen** vormt en dan een gezelschapsbiljet neemt Men heeft hier het voorbeeld van de „wil de" autobusdiensten, die ook „gezelschap, pen" uit den grond doen verrijzen, ge volgd. Voor het traject AmsterdamRotter dam bedraagt de retourprijs bij een ge zelschap sbil jet van 25 personen bij d« spoorwegen f 1.97, zoodat het bureau 43 oent per kaartje winst maakt. Bij telefo nische bestelling worden de kaartjes aan huis bezorgd, doch de prijs wordt dan met 10 cent per kaartje verhoogd. De Spoor- wegen zullen tegen deze methode stelling EEN VROUW VOOR HONDERD GULDEN. Te duurt Een boer uit Lublin in Polen had rijn vrouw voor ongeveer f 100 aan een an deren boer verkocht. Hij verklaarde bij den verkoop, dat hij daarmede alle rech ten op zijn vrouw aan den ander over droeg. De vrouw is echter naar de poli tie geloopen, omdat de „kooper" baar mishandelde, daar zij, naar zijn zeggen, veel minder waard was, dan hij voor haar betaald had. AANSLAG OP KONING CAROL VOORBEREID. Communistisch complot Te Galafz (Roemenië) is een nieuwe communistische samenzwering ontdekt. In de woning der samenzweerder» zijn vijf bommen en een hoeeelheid ontploffingn- middelen gevonden, alsmede een m ge heimschrift geschreven lijst van persooea op wie aanslagen zonden worden ge pleegd Onder hen bevindt rich ook ko ning Carol. Reeds rijn negen personen in hechtenis genomen. Men verwacht, dat nog tal van arrestatie# rallen volgen. EEN SPOOKHUI*. Tegal beeft een spookhuis. Sedert geruimen tijd regent het steen en op het dak, die loodrecht tut de lucht ko men vallen. Een ooggetuige, die alleszins geloofwaardig ia en dien men niet vee bijgeloof kan verdenken, heeft het met eigen oogen gezien. De politie heeft tot nog toe het raadsel niet kunnen oplos sen. Het is tenslotte een Arabier uit Soe- rabaja gelukt den Bteenenregen door ge beden te doen ophouden en Binds is het dan ook afgeloopen en laat bet spook niets meer van zich merken. GEHEIMZINNIG M00RDGEVAL Een gevaarlijke advocaat In Frankrijk ontdekte men een jaar ge leden op een eenzaam gedeelte van den straatweg St. Etiene Lyon, het luk van een rijke vrouw uit St. Etienne. Het siaebte oifer bleek geslagen te zgn. gebonden en daarna overreden door een auto. Een week later werden Charles Bonnel, een geroyeerd advokaa t en zijn minnare# Ca therine Denuzière gearresteerd, beschul digd den moord te hebben gepleegd. Bon net was raadsman van Mane Moulin en had vier dagen voor de misdaad, onge veer 350.000 frank van haar depositie bij een bank opgenomen. Marie logeerde toen bij Bonnet en Cath. Denuzière, op een af gelegen villa, 60 kilometer buiten St Etiennne. Hier is later het verscheurde testament van Marie Moulon, verstopt in een konijnenhol gevonden. Het leven van Bonnet is raadselachtig geweest Zeven van zijn vrienden zouden onder geheimzinnige omstandigheden ge storven zijn en Bonnet zou eens hebben verteld, dat hij een vergif bezat, dat geen sporen naliet Bonnet zou gedurende den oorlog aan gesteld zijn geweest bij den tegen-spionar ge-dienst en Mata Hari goed te hebben gekend. NOG MEER SCHANDALEN. Het blad „Le Jour" publiceert heden een bericht, dat men onder groot voorbe houd aanvaarden moet. Volgens dit blad zou de F ranse he mi nisterraad Zaterdagochtend een nieuw groot financieel schandaal hebben be sproken. dat betrekking heeft op de lucht vaart. 31. De kanonnen werden gevechteklaar gemaakt en de Hollandsche vlag woei uit dagend van den grooten mast. Marie werd nu» r baar kajuit gebracht, omdat het op het dek te gevaarlijk zou worden. 32. Na eenige oogenblikken was het ge vecht hi vollen gang. De Zeewolf werd zwaar gehavend. De groote mast van een der Spaansche schepen werd in tweeen geschoten. Aan beide zijden werden eenige manschappen gewond. MAANDAG 26 NOVEMBER 1934 ENTHOUSIASTE ONTVANGST. In de Maasstad. Zaterdag was T Uiver-dag in Rotterdam. Reeds vroeg in den morgen heerschte in de stad een meer dan normale drukte. Er werd volop gevlagd, auto's en fietsen droegen de bekende Uiver-wimpels en vele menschen zag men getooid roet de Uiver- speldjes, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Nationaal Luchtvaartfonds. Op het vl egveld "Waalhaven heerschte al vroeg in den morgen een goeii ge drukte. Het terrein was met vlaggen ver sierd en er was een luidspreker-installa tie gereed gemaakt om" de woorden van welkom voor een ieder verstaanbaar te Het organiseerende comité, een com missie ujt Rotterdam's Comité ter behar tiging van Nationale belangen, om alles vlot van stapel te doen loo- pen. Ook de Rotterdamsche politie had allerlei voorzorgsmaatregelen genomen en o.a. groote parkeerterreinen ingericht, om de honderden wagens te stallen. Onopnou- d el ijk voerden trams, bussen en bootjes bonderden belangstellenden aan. Vliegtu gen van de Nationale Lucht vaart-School gaven demonstraties en de Rotterdamsche Postharmonie speelde pit tige marschen, om het wachtende publiek te vermaken. De aankomst De sirene# en stoomfluiten van fabrie ken en schepen begonnen te loeien, toen de Uiver boven Rotterdam verschenen was. Ongeveer kwart over één zette Pannen- tier met een keurige land ng het groote verkeersvliegtuig op het vliegveld «n on der luide toejuichingen van het enthousi aste publiek taxide bij naar het platvorm midden op het terrein. Toen bet gejuich ©enigermate was bo daar d, nam Ir. L. W. H. van Dijk, direc teur van Gemeentewerken te Rotterdam, het woord voor het uitspreken van zijn begroetingsrede. Hierna verkreeg een der leden van het K.L.M.-personeel, de schil der Van Velzen, het woord en toen volgde de heer C. Kolff, voorzitter van de Rot terdamsche Aeroclub. Parmentier sprak een kort woord van dank. Door de stad. De vliegers en hun echtgenooten en ver loofde namen hierop onder luide toejui chingen van de menigte plaats in open auto's, om hun triomftocht door de stad naar het stadhuis aan den Coolsingel aan te vangen. Overal was de belangstelling geweldig. De politie had de handen vol om de menschen, die rijen dik langs de trottoirs geschaard stonden, in bedwang te houden. De Coolsingel was in feest tooi. Overal wapperden vlaggen en bame- De auto's reden naar het stadhuis en de vliegers begaven, zich naar de Bur gerzaal, waar de burgemeester van Rot terdam, mr. P. Droogleever Fortuyn, een begroetingsrede uitsprak, die door een versterkingsinstallatie ook op den Cool singel volgbaar was. Vervolgens sprak de heer Abm. van der Hoeven, als voorzitter van Rotterdam's Comité ter behartiging van nationale be langen en bood met enkele hartelijke woorden de bemanning schilderijen aan, betrekking hebbende op de Rotterdamsche havens en vervaardigd door Rotterdam sche kunstenaars. Aan deze rede ging vooraf een aubade door ongeveer tweeduizend zangers en zangeressen onder leiding van mevr. Grimberg-Huyser, begeleid door de Rot terdamsche harmonie, onder le'ding van kapelmeester Haanstra. De vliegers had den zich met hun echtgenooten op het balcon opgesteld. Toen sprak nog de heer C. Kolff, we derom namens de Aeroclubs en de sport vliegers. In eenige welgekozen woorden sprak Parmentier dank uit voor deze treffende huldiging. Omtrent kwart voor drie verschenen de K.L.M.-mannen weer op het bordes, om onder luide toejuichingen door de over volle straten naar de residentie te ver trekken. De huldiging te Rijswijk. In Rijswijk bestond zeer groote belang. mannen in het kamp van "Warasdin zoe ken. Zij verklaren dat velen zich in Oos tenrijk reisvaardig maken, om tijdig in Joegoslavië aan te komen, teneinde met een vluchtelingentransport, dat 25 dezer vertrekt, over Susjak naar Duitschland te worden gebracht. De vluchtelingen gaan per spoor tot Susjak en vandaar met een Duitsche boot verder. Hun aantal wordt thans met 1820 aangegeven, o w. 120 vrouwen en kinde ren. In den beginne hebben zij van het Roode Kruis 17 000 dinar ontvangen, la ter hebben zij zichzelf bedropen uit de middelen, die zij van hun centrale ont vingen. Het gedrag der vluchtelingen is in alle opzichten onberispelijk. GEVANGENEN IN DEN LANDBOUW Het ministerie van justitie te Nanking heeft besloten, dat Chineesche gevange nen in den landbouw zullen worden te werk gesteld. Besloten is een groot aantal gevange nen naar het Noordwesten van de provin cie Sjensi te zenden om daar'het woeste land in cultuur te brengen. Het ministe rie van justitie zal'een groot stuk van het land in deze provinoie aankoopenom er 20.000 gevangenen te vestigen. VUILE BOMMEN. in ngswg* uesiunu zeer grooie netang* Valencia heeft zich een ernstige ont- tellmg voor hun aankomst. Tegenove- X, (f. r»Tn..nl<.hni. w.rH „v»„ h.lt „.W JloHin*voorgedaan. het Gemeentehuis werd even halt gehou den en terwijl het publiek stond te wui ven en zwaaien met hoeden en zakdoeken, sprak de heer Henri ter Hall enkele waardeerende woorden tot het viertal. Enkele andere vooraanstaande perso nen uit de gemeente kregen ook nog gele genheid de vl egers te complimentecren en toen ging men weer verder. In de Restdentie. In vijf minuten over half vitr passeer de de stoet auto's het Rijswijkscheplein, waar enkele duizenden personen stonden opgesteld, die de vliegers op enthousiaste wijze begroetten. Voort ging de blijde tocht, o.a. over den Hofweg langs het hoofdkantoor der K. L. M. Daar wachtte het volledige kantoor personeel de Uiveraars op om zijn hulde te brengen aan de bemann ng, met wie men vele bange uren van spanning had meegeleeld. Overal stonden duizenden en duizenden langs de trottoirs geschaard. Kort na vier uur werd het einddoel bereik*., de groote zaai van den Dierentuin, waar het bestuur van de Kamer *an Koophandel de stoet opwachtte. De zaal was versierd met vlaggen en bloemen. Vele burgerlijke en civiele auto riteiten waren aanwez g. De voorzitter van de K v. K., de heer A. G. VeTbeek, sprak het welkomstwoord. Daarna stapten achter minister Marchant elf jongens en meisjes het too- neel op, uit elke provincie één, vertegen woordigende 315198 leerlingen van ruim 2100 lagere scholen uit ons geheele laud, d e elk een cent hebben bijgedragen om de bemanning van de „Uiver te kunnen huldigen. Zij boden een plaquette aan voor Schiphol. De directeur, en de leden van de bemanning kregen een re productie in zilver. Minister Marchant hield een geestige rede. Daarna sprak de burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy en toen de voorz tter van den A.N.W.B., de heer Edo Bergsma. Een lompenhande- ïaar had een "paar bommen gevonden, die zoo vuil waren, dat hij niet wist, wat hij in handen had. In een der drukste stra ten van de stad trachtte hij ze daarom te reinigen. De bommen ontploften en zeven kinderen werden ernstig gewond, terwijl de rechterhand van den lompenhandelaar werd afgerukt. Vier voorbijgangers lichte kwetsuren Op. Gesprongen handen,ruwe huid tij had gekozen en was opgehouden met visschen. Getuige C. Versloot vertelde hoe hij dien dag met zijn broer P. Versloot bezig was te visschen, toen V. was gekomen en bevolen had op te houden, dit onder van genoemde bedreiging. Hij Imp bevol hel uiten ziet men In Zuid Holland en Utrecht in 60 gemeenten VOOR ÉÉN KWARTJE! EEN SPANNEND PROCES. De moordaanslag op Venizelos- Een belangrijk politiek proces, dat door de geheele openbare meenmg met groote spanning verwacht werd. is te Athene be gonnen. De voornaamste beklaagde is de rooverhoofdman Karathanasis, die er met eenige anderen van beschuldigd wordt, den aanslag te hebben gepleegd op Veni- zelos op 6 Juni 1933. Venizelos werd op dien dag, toen hij in gezelschap van zijn vrouw met een auto op weg was van Kophissia naar Athene, overvallen door een aantal personen, die hem halverwege in twee auto's hadden opgewacht. De daders hadden talrijke schoten op auto gelost, waardoor eenige begeleiders van Venizelos gewond werden, terwijl hij «elf ongedeerd bleef en zijn vrouw licht gekwetst werd. Het gelukte den chauffeur tenslotte, ondanks zijn zware verwonding te ontkomen en te Athene binnen te rij den, waar de daders op de vlucht sloe gen De aanslag heeft indertijd zeer veel opzien gebaard. BORIS I VAN AND0RA. De zoogenaamde Koning Boris I van Andorra, alias Boris Eskossirev, is bij het overschrijden van de Portugeesche grens gearresteerd. Het bleek dat hij geen papieren bij zich had. In Juli van dit jaar was Boris Eskos sirev naar Andorra gekomen en verklaar de hij den oorlog aan mededingers. Vol gens zijn bewering had hij 600 man ge reed om Andorra binnen te rukken en zijn eisch inzake den troon te ondersteu nen. Aanvankelijk nam niemand hem voor vol, doch toen hij "oortging met het uit vaardigen van proclamaties aan zijn volk grepen de rotoriteiten in en werd hij ge arresteerd. Later werd hij vrijgelaten en begaf hij zich naar Spanje, waar men hem even wel over de grens zette INSTORTING OP TENTOONSTEL LINGSTERREIN. Acht lijken geborgen. Te Brussel wordt het tentoonstellings terrein voor de wereldtentoonstelling in 1935 in orde gebracht. Vrijdagmiddag is daar een ongeluk gebeurd. Een groot aan tal arbeiders was op het terrein aan het werk. toen ze opeens een geweldig lawaai hoorden. Toen ze toesnelden ontdekten ze, dat een deel van het metalen geraamte van het Belgische paviljoen dat 10.000 M2 groot is, was ingestort. Koortsachtige pogingen werden in het werk gesteld om de arbeiders, 'die bedol ven waren, te redden. De brandweer was spoedig ter plaatse. Door een dichte mi*t werd de redding zeer bemoeilijkt. Met de hulp van sterke schijnwerpers wist men 20 gewonden en 8 dooden uit de ruine te voorschijn te halen. Politie en marechaus see zetten het terrein af. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. TWEE GEZANTSCHAPSBEAMBTEN GEARRESTEERD. De Pruisische geheime staatspolitie heeft den chauffeur en den congierge van het sovjet gezantschap te Berlijn gearresteerd die ervan beschuldigd worden, contribu- tiegelden te blijven afdragen aan de ver boden communistische partij. De beide ar restanten zijn Duitsche onderdanen, zoo dat de ambassade officieel niets voor hen kn doen Zij hebben hun woning in het gebouw der ambassade en werden gear resteerd tijdens een uits'apje buiten Ber lijn. Hun daarbij eveneens gearresteerde vrouwen zijn weer in vrijheid gesteld. VLUCHTENDE NAZI'S. Uit Oostenrijk naar Duitschland Volgens de Joegoslavische bladen ko- steeds troepen Oostenrijksche men nog nazi's over de grens bij Maribor het land .fl binnen, onder wie vele vrouwen, die haar I je d....'\ waarop Versloot de wijste pa. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE DORpRECHT. Zitting van Vrijdag 23 November Omkooperij. T. V.. boerenknecht, wonende te Wijn gaarden, had op 21 Sept. den brigadier G. Hofman, die hem op strooperij be trapte, een gulden beloofd als deze geen procesverbaal wilde opmaken. Getuige Hofman zeide, dat V. gezegd had dat hij een vonnis tegenover zijn baas zoo on aangenaam vond. Verd. gaf het feit toe.. Geeischt werd f 6 boete subs. 3 dagen hechtenis. Uitspraak conform den eisch. Ovrtreding wegenbeiastingwet Wegens overtreding der wegenbelasting wet werd G. A. A. V., fabrikant, wonende te Hardinxveld, veroordeeld tot f 3 boe te subsj! 3 dagen hechtenis. Beleediging. L. L.. schoenenkoopman, wonende in een woonwagen te Gorinchem had op 16 September M. v. d. Pas beleedigd en be dreigd. „Ik heb niet gescholden", zeide L. hg heeft mij beleedigd. De getuigen waren echter niet verschenen, daarom werd de zaak verdaagd. Mishandeling. R. K.. mandenmaker te Tienhoven had op 19 September P. L. v. d. Leeden in het gelaat gestompt. Getuige v. d. Leeden zei de, dat K. hem zonder eenige reden m het gelaat geslagen had, doch K. zeide, dat hij had hooren zeggen, dat v. d. L. zijn dochtertje had lastig gevallen. Maar desondanks had hij niet geslagen, maar zijn schoonzuster, mej. G. de Bruin, had gezien dat zwager den andor „gewoon" in het gezicht sloeg. De officier vroeg voor den hardhandigen ouden heer f 8 boeie subs. 8 dagen hechtenis. Uitspraak f 6 boete subs. 8 dagen hechtenis. Echtelijke teederheid. J. V., boerenarbeider, wonende te Oud- Albias 'had op 16 September zijn echtge- noole Neeltje Slagboom in het gezicht ge schopt Verdachte was niet verschenen. De juffrouw zeide, dat ze wat pijn aan •t ooglid gehad, doch dat de blauwe plek gauw was verdwenen. Inmiddels hadden man en vrouw het weer afgekust, ten minste waren ze weer bij elkander. Eisch een maand gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van 1 jaar. Uit spraak conform." Bedreiging. G L V., veehouder, wonen ie te Har dinxveld, had op 13 September toen hij G. Versloot met schakels in «een berm- sloot zag visschen gedreigd: „als je niet ophoudt, dan steek ik je met de keil in moest slooten had hij gezegd. Verdachte zeide, dat hij en niet het polderbestuur aan anderen toestemming moest geven tot visschen en dat de gebr. Versloot zulk een permissie niet hadden.. Hij had de kwestie met het polderbestuur willen be spreken. doch hij had niet gedreigd. Het zijn veels te goeie jongens zeide de ver dachte. Getuige a décharge Asmus, die met verdachte was geweest, zeide dat hij de bedreiging niet had gehoord. In ieder gevai stond V. aan de overzijde der sloot, dus te ver van de gebroeders af om de bedreiging ten uitvoer te bren- gen. De vertegenwoordiger van het 0 M. achtte het bewijs in deze zaak niet gele verd en vroeg derhalve vrijspraak. De politierechter deed uitspraak con form den eisch. Meer eerlijk dPn beleefd. Mej. C. T., geb. Dwonende te Papen- drecht, had tot W. de Bie gezegd: Je bent een smeerlap, een leugenaar eenen fin enz. enz., waardoor deze heer zich terecht beleedigd gevoelde en een klacht bij de politie had ingediend. De juffrouw zeide. dat zij „slechts leu genaar" gezegd had. Maar de beleedigde bleef volhouden, dat de dame hem veel fraaier dingen naar het hoofd had geslin gerd. Geëischt werd f 3.boete subs. 3 dagen hechtenis: uitspraak conform. DE AUTOBUSDIFNSTEN ZONDER VERGUNNING. Hechtenisstraffen. Voor den Amaterdamschen kantonrech ter hebben zich wederom twee onderne mers van touringcar-ritten Amsterdam Rotterdam moeten verantwoorden wegens het onderhouden van diensten zonder ver gunning. De ambtenaar van het O M. stelde vast, dat het hier weer trucjes betreft, uitge- dacht om de wet op de openbare midde len van vervoer te ontduiken. Spr. noemde deze overtredingen een aanfluiting van de wet en eischte tegen elk der verdachten de maximum straf, n.l. f 150 boete subs, drie weken hechtenis. De kantonrechter veroordeelde beiden tot 6 dagen hechtenis. Besloten is tot het huren van een stuk weiland van den heer J. Pierhagen. Men zal er een ijsbaan van maken. Een twin tigtal leden verklaarde zioh bereid, het voorbereidende werk gratis te verrichten. Men zal trachten een motorpomp te huren om de baan onder water te zetten. Aan het slot kregen 20 van de 115 aan wezige leden een prijs bij een gratis-ver loting. De wielrijder L. K. heeft bij de ge meentepolitie aangifte gedaan van een aanrijding door een zeswielige onbekend gebleven vrachtauto. De fietser moest met een gewonden arm naar den dokter Zijn rijwiel is zeer gehavend. De auto is door gereden in de richting Gorinchem, waar men na telefoinsch verzoek, maar vergeefs, getracht heeft den bestuurder aan te hou den. De heer E. de Kuiper heeft een ru- wielbelastingplaatje gevonden. Droeve plechtigheid. Sliedrecht. Zaterdagmiddag had onder veel belangstelling de begrafenis plaats van den 28-jarige Kraayeveld, die Dins dag op zoo tragische wijze door een on geluk om het leven gekomen is. De baar was met een 4-tal kransen bedekt, welke afkomstig waren van personeel, directie, uitvoerend personeel en vrienden der fa. De Vries en v. d. Bosch, waar hij werk zaam was. Een 30-talmede-arbeiders heb ben zich bij den stoet aangesloten. De. Van Tol sprak gevoelvolle woorden aan de groeve en namens directie en personeel werd gesproken. De oudste broer van den. overledene dankte voor de belangstelling. Hoog water. Sliedrecht. Maandag 26 Nov., v.m. 8.30; Dinsdag 27 Nov. v.m. 9.10; "Woensdag 28 November, v.m 9.55; Donderdag 29 No vember v.m. 10.40; Vrijdag 30 November v.m. 11.40. DE OVERBRUGGING VAN HET MERWEDEKANAAL. Bedreiging voor het baggerbe drijf. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Dordrecht en Omstreken heeft zich tot den minister van Waterstaat ge richt met een adres, waarin zij schrijft, dat, zgn de berichten, die de Kamer de zer dagen bereikten, juist, het in het voor nemen van het Bruggenbureau zou liggen de overbrugging van liet Merwedekanaal op het wegtracé VianenWaardenbrug te doen plaats vinden ongeveer 5 K M. be zuiden Vianen, ter hoogte van de Biezen- wegbrug. De nieuw te bouwen brug, zou een doorvaarthoogte van ongeveer 7Vi a 8 M. voor de scheepvaart laten. Het scheepvaartverkeer uit een zeer belangrijk gedeelte van het district der Kamer wordt in de vaart op Utrecht en Arasterdam via de Vecht door geen vastei brug belemmerd, wat vooral voor het be langrijke en noodzakelijke vervoer van baggermateriaal een groot en onmisbaar voordeel beteekent. De bouw van een vaste brug op een niveau van hoogs ens 8 M., aldus adressante, zou dezen uitermate be langrijken vaarweg volledig voor de vaart met baggermaterieel afsluiten, die toch steeds op een doorvaarthoogte van 10 13 Meter, althans meer dan 8 M. is aan gewezen Wélke belangrijke centra Am sterdam en het IJsselmeer voor de bag gerbedrijven zijn. en bij verdere inpolde ring van de voormaliep Zuiderzee in nog meerdere mate zullen worden, spreekt vanzelf. Met het oog op de niet te onderschat ten beteekenis. welk© de onbelemmerde vaart op het Merwcdpkanaal voor deze in haar distriet zon belangrijke bedrijven heeft, verzoekt de Kamer den minister dringend, alsnog een andere dan de ter barer kennis gekomen oplossing in over weging te nemen IJsclub. Schelluinen. De ijsclub hield Woensdag- avojjd haar ledenvergadering, met dei. heer J. de Hoop als voorzitter. De reke ning van den penningmeester is goedge keurd met f 150.15 batig saldo. De heeren J. de Hoop en E. de Kuiper werden tot bestuursleden gekozen, de heeren A. Ad vocaat, C. den Bra\en Tz. en W. J. Za- nen tot commissaris. MOERCAI*£LLE. November. Vertrokken naax Gouda: J. gezin. REEUW IJK. November. Vertrokken: J. A. van .Beek en gezin, van K. naaf Zuilen, Joh. Uitenbog- straat 52bis; J. Muurling, van H 139a naar Eindhoven, Boschdijk 323; N. van Dam, van B 78 naar Bussum, Gonst. Huy- gensstraat 6: N. W. v. d. Werf, van G 46 naar Wjlleskop; H. de Hoog, van E 86 naar Den Raag, Laan Raelstraat 6; P. L. Binken en gezin, van H 137 naar Gouda, Gravin Jacobastraat 3; Arie van Dijk, van B 56 naar Boskoop, Zwarteweg. SLIEDRECHT. November. Ingekomen: J. van Hoorne( geh. met J. Baardman), van Schelluinen naar A 111. Vertrokken: J. Vieser en gezin, van A 470 naar Wieringen den Oever K.P.S. 10; J. de Jong, van A 227 inw. naar Gorin chem, Havendijk 38; J D. van der Vlies, van Van Lennepstraat 64 inw. naar Den Haag, Dirk Hoogenraadstraat 76. BENSCHOP. November. Geboren: Maria Cornelia Huberta, i van P. A Vergouw en A. G. Severs. Overleden (te IJsselstein)N. Langerak, 75 jwed. van G. Brouwer, eerder van C. de Jong. t CAPELLE ad. IJSSEL. November. Geboren: Gijs, z. van J. Snoei en J. van Lit. Jongejan, z. van C. Dorland en G. Buis. Gornelis, z. van P. van Dam en M. de Man. Ondertrouwd: T. Kreuk, 27 j., en J. M. Vuijk, 22 j- L. Goedhart, 54 j., en K. J. Pieterse. 56 j Getrouwd S van Kamen. 26 j., en M. den Toom.'22 j. S. A. Miildei 27 j., en E. van der Lek, 26 j. —Th. H. Visser, 25 j., en J. Blom, 22 j. Overleden: A F. Knoers. 60 j. A. J van den Berg, 3 m. L. A. Broere, 64 j., echtgenoot van J. Opschoor. HOOG-BLOK LAND. November. Geboren: Barbara, d. van E. Chaigneau en J. Timmer. HEI- EN BOEIGOP. Nov. Ondertrouwd: P. 't Lam, 20 j. en L. G de Jong, 21 j LANGERUIGEWEIDE. November. Overleden: A Dros, 8 m. SLIEDRECHT November. Geboren: Klaas, z. van K. Roskam en A. M. van Iperen. Pieternella Adriana, d. van A. de Leeuw en T. C. van der Graaf Pietje, d. van I,. Visser en A. Stuij. Johannes, z. van G. Slagboom en T. Hoo- gendoorn Jan. z. van C. de Groot en M. T. van der Graaf. Klazina, d van A. MovSterdijk en E. Kleijn. Janna, d. van K de Graaf en J. van der Gripnd Ondertrouwd, D P. den Ottolander, 28 j., en J de Bruin, 28 j. Getrouwd: F Teeuw, 24 j.. en A L. v. Wijngaarden 22 j G. Visscher, 26 j., en J. G. van Reek, 21 j. K. Batenburg, 30 j en K. Visser, 29 j. J v d. Heu vel, 45 j., en N Korevaar, 35 j. Overleden: M de Beek 79 j., weduwe van A K G-o.neveld T.. van Dongen, 71 j.. weduwe van K Schild C. F Vis ser, 18 j. (overleden te Papendrecht).

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 4