Dobbcfmann lekke rman! 2= DE HOLLANDSCHE KAPERS. Uit ons Regeeringshuis Gemengd Nieuws. Nieuws in een paar Rechtszaken Marktberichten MAANDAG tO DECEMBER TW6. Jongetingsvareeniglng. G lessen-Niétmkerk. In het vereenigings lokaal te Peursum werd het 37ste jaar feest gehouden der Gereformeerde Jonge- langsvereeniging Thimotheus. De bijeen komst werd geopend op de gebruikelijke wijze door Ds. Mulder, die hierna voorlas een gedeelte rit Geneeia 9. Spr. riep de talrijk opgekomeoen een hartelijk welkom toe, waarna men overging tot de afwer king van het programma. Allereerst werd het jaarverslag ten gehoore gebracht; toen volgde een inleiding over: „Het Noachi- tieche Verbond, door W. Wingelaar. Naar aanleiding van deze inleiding stel den 4 leden vragen, welke tot hun genoe gen beantwoord werden. De volgende inleiding, getiteld „Onze levensverhouding", leverde G. de Brüin, daarop was geen bespreking toegelaten. De laatste inleiding leverde F. Slob, over Livingstone. Overigens werd een improvi satie-avond gehouden, waarin vele voor drachten, zoowel van luimigen als ernsti- gen inhoud, werden gedaan. De avond was niet alleen gezellig, doch ook zeer leerzaam en al hetgeen ten gehoore werd gebracht, getuigde van ernstige studie. De afgevaardigden hadden in de pauze de presentielijst geteekend, terwijl eenige versnaperingen werden rondgedeeld. De afgevaardigde van den Kerkeraad sprak ha hartelijke bewoordingen de vereeniging toe en h'erna sloot de heer Van Engen, met dankgebed. Gi'essen-Nleuwkerfc. Bij de verkiezing van een ouderling en een diaken bij de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de hee- ren B. de Groot en W. Boer. De laatste cursus, bestaande uit zes leasen der E.H.BO., is onder leiding van dr. Kettenborg, thans aangevangen. De boer G. Schakel Dzn. verwierf op de rakteekenschool te Sliedrecht het diploma voor marmeren en houten. Goudriaan. Voor den cnrsm eerste hulp bij ongelukken, die dokter Burggraaf, van Molenaarsgraaf, zal leiden, hebben zich 13 personen opgegeven, en wel 6 te Gou driaan en 7 te Ottoland. Hardinxveld. Het gemeentebestuur heeft vergunning verleend tot tijdelijke afslui ting van de Nieuwesteeg vanaf de Ka- naaküjk tot aan de spoorwegovergang, voor alle verkeer, uitgezonderd voor wiel rijders en voetgangers, zulks in verband met de aanleg van de rijksweg. Op 95-jarige leeftijd overleed in de ze gemeente de heer J. Schreuders, oud ste inwoner van Hardinxveld Hel- en Boeicop. Donderdagavond werd den leerlingen der beide scholen een aar dige verrassing bereid Sint-Nicolaas, die bet te druk had om aan de scholen per soonlijk een bezoek te brengen, had zijn bestelling voor de jeugd bij bakker De With gedaan. Zoo mochten de leerlingen na schooltijd allen bij den Bakker een speculaaspop in ontvangst nemen, die hun met milde hand werden uitgereikt. Zelfs zij die ziek waren, werden niet vergeten en hetgeen voor hen bestemd was, werd thuisbezorgd. Een woord van lof aan den beer De With, die deze traditie hoog houdt en hiermee toont, welk een groot kindervriend hij is, ia hier zeker op zijn plaats. De burgemeester heeft vergunning verleend tot het houden van een collecte ten bate van de beide Zondagsscholen voor bet Kerstfeest. ZILVEREN JUBILEUM. School met den BQbel. Hoornaar. Woensdag vierde de School met den Bijbel baar zilveren jubileum, 's Morgens vierde men feest met de leerlin gen. Het hoofd der school, de heer G. de Raad, vertelde op bevattelijke wijze voor do kinderen, waarom deze school hier w^rd gesticht. Ook was er een schrijfwed strijd van de leerlingen, met als prijzen verschillende jongens- en meisjesboeken. Den geheelen morgen werden de leerlin gen rijkelijk onthaald, terwijl eenige voor drachten gehouden werden. Als blijvend aandenken ontving elk der leerlingen een porceleinen beker met als opschrift: „School met den Bijbel. Hoornaar 1909 1934°. 's Middags werd in de versierde school een receptie1" gehouden, d'e druk bezocht werd. Achtereenvolgens voerden het woord burgemeester W. Zeeuw van Hoornaar als hoofd van het gemeentebestuur; ds. Voüehregt als plaatselijk predikant, de heer A. Zdutewelle, namens den Ghr. Schoolbond in de Alblasserwaard, de heer G. R. Sterk, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, dis 25 jaar geleden de oprichtingsvergadering had geleid, de heer G. J. 0. Vermeer te Noordeloos na mens de Ghr. School te Noordeloos en de afgevaardigden van de jonge!'ngsver- eeniging Eben Haëzer en meisjesvereeni- ging Tryfosa, beiden te Hoornaar, 's Avonds zijn alle ouders en de onderwij zers, die vroeger aan de school verbon den waren .gezellig bij elkaar geweest en verscheidene personen hebben toen het woord gevoerd, als; burgemeester Slob, ds heeren A. Teen, G. Vink, E. de Kui per, die eveneens 25 jaar bestuursld was. Dezen laatsten werd later dor dhr. G. ds Raad met een toepasselijk woord als Uijk van waardeering een geschenk over handigd De voorzitter bedankte alle spre ken on Ds. Vollebregt sloot deze bijeen komst, na vooraf te hebben gezongen Ps. 138 1. Door de ond-leerlingen werden Hoornaar. Donderdagavond is in de 0. L. school het Sint Nicolaasfeest ge vierd. Om halfacht kwam de Sint binnen met Zwarte Piet. De kinderen zongen hem een welkomstlied toe en veie ouders waren hierbij ook tegenwoordig. Deze avond komt ieder jaar terug, maar het is telkens leuk om weer te zien. hóe angstig sommigen zijn ais zij hun pakje in ont vangst moeten nemen, want ieder kind wordt bedeeld. Onder leiding van dhr. van Prooijen werden de Sint Nicolaasliederen gezon gen. Mevr. van Prooijen zorgde voor mu ziek en met piapo-begeleiding zongen 2 kinderen nog een liedje, dat goed in den smaak viel bij de ouders. De avond is weer goed geslaagd. De heer B. Slob dankte het onderwijzend personeel voor de opoffering die het zich getroost had om dit weer zoo goed te doen slagen. Spr. hoopte dat de heer van Prooijen die wegens vertrek naar Groot- Ammers Sint Nicolaae hier niet meer meemaakt, op Groot-Ammers evenveel succes zou hebben als in Hoornaar. De heer van Prooijen dankte alle ou ders voor hun steun en medewerking en gaf te kennen dat Hoornaar nog wal lang in zijn gedachten zal blijven. Nutsdepartement Meerkerk. Dinsdagavond hield het Nutsdepartement Meerkerk-Ameide e.a. zijn eerste vergadering in dit seizoen, in de tooneelzaal van hotel „Brughuis". De loco-v(%rzitter, dr. C. Spijkerboer, open de Öe vergadering en wijdde eenige waar- deerende woorden aan de nagedachtenis wn den overleden voorzitter, den heer P. Sichterman, in leven notaris hier ter plaatse. Spr. herdacht hem als een ijve rig en welwillend voorzitter en tevens als directeur van de spaarbank, waarvoor hij ook als secretaris-penningmeester zooveel nuttig werk heeft verricht Door allen, die met hem samenwerkten, wordt zijn heengaan diep betreurd. Hierop werden staande eenige oogenblikken van stille hulde gewijd aan den overledene. Voor een goed bezette zaal werden ver toond Philipsbedrijfsfilm en daarna als hoofdfilm „Cavalcade". De aanwz»«gen hebben de merkwaardige film met belang stelling gevolgd en volop genoten van dit meesterwerk. In de pauze werd in de vacature Sich terman tot bestuurslid gekozen mr. van der Lee te Ameide, die bij het verdoelen der functies ook als voorzitter werd be noemd. Tot mede-direofetrr van de spaarbank werd gekozen dr. C. Spijkerboer van hier. Meerkerk. Tot tijdelijk onderwijzer aan de bjjz. lag. school is benoemd de beer L. H. Hulshof. Tot voorzitter van de afd. 'jTienen en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw is benoemd de beer G, Slob, burgemeester van Meerkerk e.a. en tot penningmeester van dezelfde afdeeling de heer A. B. Kok. wonende te Meerkerk. De in deze gemeente gehouden col lecte ten bate van het jubileumfonds 1934 der Ned. Chr. Radio Vereeniging, heeft f 40.20 opgebracht. Bij den agent der arbeidsbemidde ling staan als werkloos ingeschreven 56 personen; te Leerbroek bedraagt dit aan tal 8 en te Nieuwland 21. Aanrijding. Meerkerk. Dinsdagavond ha de sche mering werd de heer W. Fredrikse bij zijn wandeling op den rijksstraatweg aangereden door een fietsende dame, waarbij de heer F. op de steenen viel en zich zoodanig aan zijn schouder bezeerde dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Tot ambtenaar Ier secretarie der ge- gemeenten SohoonTewoerd en Hei- en Boeicop is aangesteld de heer J. de Jong volontair ter secretarie alhier. De beer D. Zwart heeft zijn herbe noeming als ouderling bij de Geref. kerk niet aangenomen. Een nieuw dubbeltal is opgemaakt, bestaande uit de heeren G. J. van der Leun en T. den Hartog. Nieuwland. Het Nat. Crisis Comité heeft aan het Plaat. Grisiscomitó 10 ton eierkolen toegezegd, welke juist dezer da gen in ontvangst zijn genomen. Voorts een flinke hoeveelheid boven- en onder- kleeding, kousen, schoeisel en wollen de kens, welke dankbaar door het plaatselijk comité zijn aanvaard en inmiddels zullen uitgedeeld worden. Het diaconie armenfonds der Herr. Gem. zal deze maand evenals vorige ja ren aan haar behoeftige lidmaten eeh gfoote hoeveelheid kleeding en dekking verstrekken. Nieuw tond. Als lid van het burgerlijk armbestuur is herbenoemd"' de heer J Boogert en als lid van het plaatselijk schooltoezicht de heer W. G. Sterk Nieuwland. Evena'ls vorige jaren hield de oudercommissie der 0. L. school we der een ouderavond. Aan het eind bier van waren alle kinderen in de school te genwoordig Terwijl zij een welkomstlied zongen, verscheen Sint Nicolgas met zijn knecht Piet in de school. Hierna werden enkele verzen op het hiervoor opgebouwde tooneel 2 stemmig en zelfs 3 stemmig gezongen, welke den hooge gast en ook den in grooten getale opgekomen ouders zeer naar genoegen waren. Enkele tooneelstukjea voerden dp kinderen op. Tusschen deze bedrijven door. werd vooral de tractatie aan de kinderen niet vergeten, terwijl aan bet einde van den avond Sint Nicloaae zijn eadeaux uitdeel de en zelfs als hooge onderscheiding dit jaar de voorzitter der oudercommissie uit handen van den Sint een verrassing ont ving. Hierna vertrok de Heilige. Voorts werd deze avond voor de eerste maal opgeluisterd met piano en vioolmu ziek door mej. Verduin en den heer Ver beek. 1885 IJsclub „Voorwaarts" 1935. Noordeloos. Woensdagavond heeft in café Zwart de jaarlijksche vergadering van de ijsclub „Voorwaarts" plaats ge had. De voorzitter, de heer D. Kooijman, opent de vergadering door de aanwezigen (110 leden zijn opgekomen) een hartelijk welkomstwoord toe te spreken op deze 50e jaarvergadering. Het bestuur heeft ge meend, deze mijlpaal niet zonder meer voorbij te moeten gaan en heeft besloten, zoo er gelegenheid daartoe komt, een ijs- feest te organiseeren. Thans zijn er twee personen aanwezig, die de oprichting nog hebben meegemaakt, n.l. de eere-voorzit ter, de heer G. den Harfog en het eerelid, de heer A P. Hordijk, beide mede-op richters van „Voorwaarts". Spr. wenscht thans het woord te geven san den eere en oud-voorzitter, den heer C. dén Har tog. Ds heer Den zegt dat de ijsclub, waarvan h: oprichter was en thans nog lid steeds zijn volle belangstelling b< kan zich nog goed herinneren, dit vóór vijftig jaren, wanneer het ijs sterk was, de schaatsliefhebbers in groepjes bp de schaats aftrokken naar omliggende ^plaat sen. Meer en meer begon men echl de omliggende gemeenten ijsclubs pp te richten, waardoor er hier ook stel opgingen, die reel voelden voor oprichting van een ijsclub. Tenslotte kwam het (zoo ver, dat op initiatief van den toen mali gen burgemeester, den beer Küüer, een verga dering belegd werd, met bet doal een ijs club op te richten. Een voorloopig stuur werd gekozen, waarvan bnrgemi ter Küller voorzitter, de heer EL van secretaris sn de beer A. F. Bikker ningmeeeter was. Op een latere verL ring kwam bet tot definitieve oprichting van de ijsclnb „Voorwaarts". Veertig per sonen l'eten zich als lid inschrijven. Ja ren gingen voorbij dat dit ledental op de zelfde hoogte bleef. Het ledental was te klein om iets té ondernemen. Daarom werd het eerste ijs feest dat gehouden werd georganiseerd voor schoolk'nderen, wat de minste financieele offers vergde. De eerste groote hardrijderij heeft „Voor waarts" in 1887 georganiseerd, waarbij voor f 100 aan prijzen verreden werden. Voor deze wedstrijd waren rijders uit alle oorden des lands opgekomen. Na burge meester Kuiler werd burgem. Wisboom voorzitter en'daarna spr. Toen echter het ledental steeds groene bedankte spr. als voorzitter. Ook de "bestuursleden Van Es en A. F. Bikker bedankten, zoodat hier mede de oude garde uit bet bestuur ver dwenen was. Sedertd;en is het ledental sterk toegenomen en bedraagt nu 150. De heer Kooijman leest hierna de lijst van de oprichters af, waarvan reeds velen zijn heengegaan. Met allen eerbied en achting wil spr. die menschen gedenken. Het ver- hengt het bestuur echter zeer, dat nog een oud-voorzitter on oud-commiss'elid aanwezig zijn. Indien spr. minister was, hij zou ze zeker decoreeren, doch de waar deer in g van de ijsclub wil spr. uiten in den vorm van een hiuwerketting. (Spr. hangt bij deze woorden de heeren Den Hartog en Hordijk de bedoelde ketting om) als symbool van de liefde en vriend schap van de club tot de oprichters. De notul enworden hierna vastgesteld. Het veTslag van den penningmeester, den heer C. v. d. Leij. luidt als volgt: Ba tig saldo vorig jaar f 216,42 H. Totaal met de inkomsten van het afgeloonen boekjaar f 486,62'/i. Uitgaven m het afge- loopen boekjaaT f 331.72. Batig saldo f 149.901/». De rekening wordt door en kele led ennagezien en in orde bevonden. Volgt bestuursverkiezing; aftredend de heer D. v .d. Haven. Deze wordt bij ac clamatie herkozen. Van de commissaris sen zijn aftreden dde heeren H. Bikker, D. v. d. Kant en G. de Groot. Laatstge noemde wenscht niet meer voor een her benoeming in aanmerking te komen. Bij stemming worden met groote meerderheid van stemmen herkozen de heeren H. Bik ker en D. d. Kant. In de vac. G. de Groot wordt gekozen de heer A. de Groot Czn. Hierna volgt de bespreking van het programma bij eventueele ijsgelegenehid. De vooratter komt hierbij terug op het geen hij bij de openingsrede heeft gezin speeld, n 1. om omtrent de tijd van'* het 50-jarig bestaan der ijsclub te houden. De medewerking van zuster- ▼ereen. van omliggehde plaatsen zal hier bij verzocht worden. Na eenige besprekingen wordt besloten deze aangelegen he d over te laten aan bestuur en commissarissen. Vervolgens breekt de oud-voorzitter, de beer Den Hartog, een lans voor den IJsbond. Spr. zou de vereeniging in over weging willen geven toe te treden tot den bond, wanneer na onderzoek de voor waarden niet te zwaar zijn voor de ver- eengiing. De voorzitter vindt dit ook een goed id.ee en is er voor, wanneer de voorwaar den aanneembaar zijn. Na eenige bespre king enwordt besloten het onderzoek aan het bestuur op te dragen en deze vrijheid van handelen te geven in deze aangele genheid. Bij de rondvraag wordt bespro ken de bouw van een- nieuwe ijstent; be sluiten worden er echter niet genomen, waarna de gratis verloting volgt. OUDE MOORDGESCHIEDENIS OPGELOST? Vermoedelijke doder reeds In de gevangenis. In den nacht van 27 op 28 September Tan het vorige jaar werd in den Grooten IJpolder te Amsterdam, de boerenknecht Gerrit Verhoeven van het leven beroofd. Hij had met zijn meisje Jannetje Sleser staan praten. Daarna waren ze een schuur tje ingegaan, om het onderhoud voort te zetten. Plotseling hadden voetstappen ge klonken, de deur werd opengegooid en een onbekend jongmensch verscheen, die e enelectrische zaklantaarn voor zich nit- hield. Verhoeven riep nog: Ar ie wat doe je hier. waarop de onbekende een revol ver trok en hem in de borst schoot Daar op vluchtte hfj. De getroffene stierf bijna onmiddellijk. De AmsterdamsChe politie stelde alles in het werk om den dader te vinden, doch vergeefs. Den zevenden October arresteer de zij een jongeman S. genaamd, die vrij goed aan het signalement van het meisje voldeed. Hij wist niet mee te deelen, waar hij in den bewusten nacht vertoefd had, doch men heeft hem weer op vrije voeten moeten stellen wegens gebtek aan bewijs. Alle hoop op opsporing van den moor denaar had men reeds opgegeven, toen dezer dagen in de strafgevangenis te Haarlem opeens twee gevangenen ver klaarden dat zij wisten wie de moorde naar was. De bewuste Arie was niemand anders dan de reeds eerder aangehouden S. Na den aanslag had hij de revolver en patronen aan kennissen van de gedeti neerden gegeven. Later had hij de revol ver teruggehaald. De politie ging op on derzoek en vond den man die de patro nen in bewaring had gekregen. Hij had ze in het water gegooid. Eindelijk vond men de doos patronen. S. verblijft reeds voor e«n ander feit in de strafgevangenis te Haarlem. Naar alle waarschijnlijkheid kan men hem als den moordenaar van Verhoeven beschouwen. Het verdere onderzoek zal dit wel uitwijzen. De beide mannen, aan wie S. de revol ver en de tabaksdoos met patronen zou hebben gegeven, zijn reeds eerder als ge tuigen in deze zaak gehoord. Toea hebben zij echte? niets 'willen loslaten over het geen aj van deze moordzaak afwisten. Thans hebben beide 1 mannen aan de politie verklaard, dat zij uit vrees voor S. nimmer de waarheid hadden gezegd. S. had hun namelijk verzekerd, dat hij ze beiden zou doodschieten, als zij ooit ietts over deze moorzaak loslieten en de man nen waren er van overtuigd, dat de ver dachte het niet bij een dreigement zou laten, doch hen beiden ook zou vermoor den, indien zli niet zwegen tégenover de politie. Toén S. echter kort geleden'* voor een diefstal werd gearresteerd en in de gevangenis te Haarlem werd opgesloten, durfden de getuigen wel op hun destijds afgelegde verklaringen terugkomen. lilt SHAG LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbotmann's Tabak au géém andaial NEW YORK DOOR DE KOUDE VER RAST. Reeds 29 slachtoffers. Te New York ie het eensklaps hevig gaan vriezen. Niet minder dan 29 perso nen zijn dientengevolge reeds bezweken. DE MOORD OP KIROF. Een herhaling van Röhmf De moord op Kirof heeft aanleiding ge geven tot allerlei veronderstellingen, dia dikwijls zeer ver uiteenloopen. Zoo beschouwt 't Svenska Dagbladet da moord te Petersburg als een van de groot ste sensaties in de Sovjet geschiedenis der laatste jaren. Volgens dit Zweedscha blad was de moord een uitvloeisel van een sterke oppositie, die steeds krachti ger tegenstand tegen het Stalinregime bood. Een samenzwering over het heeia rijk stelde zich ten doel alle op de voor grond tredende Sovjet functionarissen te vermoorden. Ontevreden troepenafdeelin- gen zouden den opstand steunen, want al lang gist het bij de Russische weermacht, als gevolg van de zware straffen die voor geringe vergrijpen werden opgelegd. Da moord op Kirof zou het sein zijn. Dank zij de dictatuur is de opstand in de kiem gesmoord. Direct na den moord nam de regeering uitgebreide maatregelen. Onbe trouwbare troepen werden onder bewaking gesteld, op alle strategische punten wer den soldaten geposteerd. Verscheidens Sovjet-ambtenarei} zijn gearresteerd. Te Petersburg wordt deze beweging ver geleken bij die van Röhm in Duitschland. Een groep radicalen zoh namelijk ge meend hebben dat de politiek van Stalfn al te „rechts" werd. Degenen, die te Petersburg de aansla gen zouden plegen,' zouden de onafhanke lijkheid van heel Noord-Rusland procla- meeren en de sterke garnizoenen van de IJszee tot de Zwarte Zee zouden worden overreed om deel te nemen aan het op roer. Natuurlijk laten wij deze beschou wing geheel voor rekening van bet „Svenska Dagbladet". 43. Een poosje was hij in staat zich gen weg te banen bij het licht dat van buiten af binnenkwam maar eindelijk moest hij halt houden en een lantaarn aanstoken „Ik wou. dat Marie bij me was," dafct.t hij „Zij zou het heerlijk vinden een mijn te onderzoeken 44. Bart hield de lantaarn voor zioh uit en liep door de hoofdgang, toen hij plot seling een kreet van outsteltenis hoocde en iemand bard zag wegloopen. „Een van de Spanjaarden, die ontvlucht is," dacht Bart. „Ik moet hem pakken." MAANDAC 10 DECEMBER 1934. Dinsdag 11 December. Hilversum. 301.5 M. A.V.R.O. 8—10 Gra mofoon; 10—10.15 Morgenwijding; 10.15— 1030 Gramofoon; 10.3011 Kook- en Bak- praatje; 11—12 Orgelconcert en Viool; 12 2 Concert door het Omroep-Orkest en Gramofoon; 2—3 Solisten-poneert (Bas, Viool en Piano); 34 Knipcursus, 4.15 4 90 Gramofoon; 4.30—6 Radio-Kinder- Koorzang; 56.30 Verhalen voor kleinere kinderen door Mevr. Ant. van Dijk; V.P R.O. 5.30 uur Bijbel vertellingen van Ds B. J- Aria. 16de vertelling; A.V.R.O. 6— 6.30 Concert door Barnabas von Geczy en rijn Orkest; R.V.U. 6.30—7 Cursus „Ame rika". III- Lezing door Dr. P. Endt: „Ame- rika's nieuwe economische politiek" (I); A.V.R.O. 7—7.30 Concert door Barnabas von Geczy en zijn Orkest; 7.30—8 Engel- scbe les voor beginners; 88.05 Nieuws berichten; 8058.30 Concert door bet Omroep-Orkest en Viool; 8.30—8 45 Gra mofoon; 8.45—0.30 Concert door Barnabas von Geczy en zijn Orkest; 9.3010.10 Op voering van „Smaadschrift"; 10.1010.30 Zang door de Mannenzangvereeniging „Charlois' Ghr. Mannenkoor"; 10.3011 Gramofoon; 1111.10 Nieuwsberichten: 11.10—12 Concert door Freddy Johnson's Butterflies. Huizin. 1875 M. K.R.O. 3-915 Concert; 10—10.30 Gramofoon; 10.30—11 Muziek- nitrending voor fabrieken; 1111.30 Gra mofoon; 11 3012 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin; 12.1512.30 Gramofoon; 12 30^—1.30 Concert door de KB.O.-Boys; 1.30-2 Gramofoon; 2—3 Vrouwenuurtje; 34 Modecursus; 4.155 Concert door het K.R.O. Kamer-Orkest; 5 6.15 Gramofoon; 5 155.45 Concert door het K.R-O.-Orkest; 546—6 Gramofoon; 6 —6 40 Conoert door het K.R.O.-Orkest; 6.407 Cursus Esperanto; 7.15—7.36 Vra gen van heden en toekomst. Aller aandacht waard. VII. „Het Grootstadsproblcem" door Rector J. Bots. (Uitxanding van het R.-K. Werkliedenverbond); 7.35—8 Gra mofoon; 88.06 Nieuwsberichten; 8.05 8.10 Gramofoon; 8.10—9 „Spellingsvrede" door Z.Ex. Minister H. P. Marchant; 9.15 10 Concert door bet Stedelijk Orkest van Maastricht; 1010.15 „Het ontstaan van den Nobelprijs" door L. Abor; 10.15 10.25 Gramofoon; 10.2510.30 Nieuwsbe richten; 10.3011.15 Concert door het Ste delijk Orkest van Maastricht; 11.15—12 Gramofoon. Woensdag 12 December. Hilversum. 301.5 M V.A.R.A. 8 uur Gra mofoon; 9.30 uur Onze Keuken door P. J. Kers Jr.; V.PiLO. 10 uur Morgenwijding; V.A.R.A. 10.J.5 uur Uitzending voor de aiy beiders in de Continubedrijven, 12 uur Concert door de Zonnekloppers; 12.30 uur Gramofoon; 12.46 uur Concert door Orvi- tropia; 1.30 uur Hobo; 1.46 uur Gramo foon; 2.15 uur Knipcursus; 3 uur Voor de Kinderen, 5.30 uur Cohcert door de Zon nekloppers; 6 uur Concert door Qrvitropia; 7 uur Sportuitzending; 7.20 uur Vioolreci- tal; 7.40 uur Voor bet platteland. C. F. Roosenschoon spreekt over: „Coöperatie in den landbouw". (De invloed van het coöpe ratief beginsel op de agrarische ontwikke ling in Nederland); 8 uur S.O.S.-bericbten; 8.03 uur Gramofoon; 8.15 uur Gpvoering van de Operette „Rebel uit liefde"; 9.15 uur Voordracht door Janny van Oogm en Gramofoon; 9-46 uur Nieuwsberichten en V.A R.A.-Varia; 10 uur Opvoering va» „Hoera, de crisis is voorbijl"; 10.45 uur Gramofoon. Huizen. 1875 M. N.CR.V. 8-8.15 Schrift lezing en Meditatie; 8.15—9.30 Gramofoon; 10.30—11 Morgendienst door Ds. J. W. Esselink; 1112 Concert door het En semble Van der Horst en Gramofoon; 12.15 —12.30 Gramofoon; 12.30-1.30 Concert door bet Ensemble Van der Horst en Gra mofoon; 1.302.15 Gramofoon; 2.153 Zangrecital en Gramofoon; 3—3.45 Lezen van Ghr. lectuur; 45 Orgelbespeling; 5 6 Kinderuurtje; 6—6.30 I,andbouwhalfuur- tje. G. van Santen over; „De moeilijkheden in den intensieven tuinbouw"; 6 30—7 On derwijsfonds voor de Binnenvaart; 7— pl.m. 7.16 Nieuwsberichten; pl.m. 7.15— 7.30 Gramofoon; 7.30—8 Technische lezin gen (XIII). „Het aanbrengen van kleur in de woning" door A. Hulsbergen; 88.15 G. J. P Kuipers over: „Omroepvereenigin- gen - Radiocentralee"; 8.158.55 Concert door de Arnhemse be Orkestvereeniging; 8.559 25 „De Homoeopatische Therapie" door Dr. J. N. Voorhoeve; 9 25—10.20 Concert door de Arnhemsche Orkestveree niging; 10.201030 Nieuwsberichten; 10.30—11.30 Gramofoon. Van huurcommissies wil de de minis ter nievts weten, die houden juist huur- verlaging tegen. Ook zou de minister a#ht geven op wat dr. Vos opmerkte over de wijze, waarop sommige gemeentelijke uit breidingsplannen tot stand komen. Tenslotte vroeg dr. Slotemaker den heer Drees zijn motie even te laten rus ten totdat de regeering zich over het in grijpen in de vaste laslen zal hebben be raamd. Het soc kamerlid gaf aan dat verzoek gehoor en vroeg opschorting der stemming. slag genomen,doch deze bleken slechts opnamen van wolken te bevatten. Fokker is daarop 's nrddags naar Ita lië vertrokken. VIOLETTE NOZIERE. WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen van 10 December. MINISTER GELAST SALARISVER- HOOGING. 'Het gemeentebestuur van Oirschot ont ving een missieve^van den minister van binnenlandsche zaken, waarin de raad wordt aangemaand, de loonen en salaris sen van het gemeentepersoneel binnen 3 njaanden met 6l/t pCt. teverhoogen! zulks met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1934. VROOLIJKHEID VERANDERDE IN SMART. Droevig auto-ongeval. Zondagmorgen omstreeks 8 uur heeft even over de Duitsche grens, met een auto afkomstig uit Heerlen een ernstig onge luk pfaats gehad. De heeren H. Heussen, Waaifort, Wolfs, BiermJns en Bekkers, allen uit Heerlen, waren in vroolijke stem ming op weg naar een teiyuswedstrijd te Nabij het DuitSche dorp Richterich Er is Vrijdag nogal wat tijd besteed aan een conclusie op een adres.van den Bos- koopachen kweek er Bunschoten met het verzoek, hem alsnog een crediet voor zijn bedrijf te verleenen. De regeering had na melijk gezegd, dat de heer Bunschoten revolutionnaire neigingen vertoonde en daarom verstoken diende te blijven van overheidssteun. De conclusie echter rond dezen grond ongewenscht en achtte het onjuist den steun te lafen afhangen van iemands politieke gezindheid. De heer Van Dijk (A.R.) wilde het zoo niet zeggen en stelde een amendement voor om uit te spreken, dat de minister bij zijn motiveering in het algemeen te ver gaal Dit denkbeeld accepteerde de De gezondheid. Dr. Tos CL.) zeide, dat hij in de ge lukkige omstandigheid verkeerde te kun nen mededeelen, dat de algerrieene gezond heidstoestand van ons voLk zich in bla- kenden welstand bevindt!! Er is nog steeds een gezondheids-epidemie"l riep de afgevaardigde uit, en in dit verband wees hij speciaal op bet tot blijheid stemmen de feit, dat de crisis-ellende blijkbaar niet den allergeringsten invloed heeft op de algemeenne lichamelijke gesteldheid. Zelfs bleef ditmaal de haast traditioneele Jierfst-epidemie" als griep enz. achter wege, K>odat in afwijking van wat het verleden heeft laten zien ten aanzien van crisissen en haar invloed op de volksge zondheid er momenteel zelfs gesproken kan worden van een toestand, welke moei lijk gunstiger kan worden, eigenlijk alleen maar slechter! Zoo wees spr. op het aantal tubercu lose gevallen in Amsterdam, dat dit jaar weer belangrijk afnam. Een en ander gaf den afgevaardigde aanleiding, een woord van lof te richten tot de ambtenaren van de gezondheidsdiensten. Waarvoor de mi nister naderhand verzekerde dankbaar te rijn. minister aan t woord. Minister Slotemaker de Bruine kondigde een spoedige regeling van het ziekenfondswezen aan. Ook een geheel nieuwe Geneesmiddelenwet zal spoedig worden ingediend, terwijl omtrent een Warenwet spoedig beslissingen zullen wor den genomen. Eenigszins uitvoerig fles prak de minis ter allerlei wenschen en grieven van afge- vaardigden en veelal moest hij de gevraag de jnaatregelen afwijzen. Iets anders was het met de door mej. Katz gevraagde rege ling inzake de opleiding van verpleegsters Daarover is de minister doende. De heer Kampschöer die de gemeentelijke moeilijkheden met de destructors bespro ken had kreeg te hooren, dat de minister een commissie heeft ingesteld om de kwes tie eens te onderzoeken Aangaande de natuurbescherming waarvoor mevr. BakkerNort gepleit bad zoo Z.Exc. overleg plegen mot zijn ambgenöot van Binnenlandsche Zaken. Ds. Van der Heide had o.a. ge klaagd over de slechte woningtoestanden in het Drentsche Èmmen. Vele menschen wonen in primitieve woonschuiten, welke spottend „oorlogsschepen" worden ge noemd. Minister Slotemaker erkende dat hier nog veel gebeuren moet en dat zal ook geschieden, maar helaas lang- Toen kwam de bewindsman tot de hoofd zaak van het gansche debat: de woningvoorzieningt Ter bevordering daarvan zag hij twee mogelijkheden: huurdaling en nieuwbouw Het eerst is automatisch bezig, zoo verze kerde dr. Slotemaker, al gaf hij toe, dat juist de goedkoopste woningen nog te duur blijven. Toch kon Z.Exc. de algemeene verschijn selen niet onbevredigd achten. Ip 261 ge meenten zijn 43.633 woningen voor een ge zamenlijk bedrag van f t.f07.54f gedaald. Maar: het vraagstuk der goedkoope wo- ui gen moet worden aangepakt. In dit verband nu besprak de minister de ingediende mofie-Dreps tot wettelijk in grijpen in deze. Men wil de z.g. vaste las ten omlaag. Maar hoe kunnen de gemeen ten haar begrootingen sluitend maken als de grondlasten, de gas-, water- en electri- citeitstarieven near heneden moeten? Doch: de regeering is doende zich in dit vraagstuk te beraden. Daarbij deed de mi nister nog een mededeeling, welke ook on getwijfeld aanleiding geeft tot zekere vol doening Hij wees er namelijk op, dat de hypotheekhouders reeds eenigermate be- z g zijn aan conversie der pandbrieven, waaraan de voorwaarde wordt verbonden dal tot huurverlaging behoort te worden overgegaan. In verschillende gemeenten zijn plannen in beraad om tot huurverlaging te komen. In 't algemeen wees spr. er verder op, dat ons land eigenlijk geen nieuwe wonin gen noodig heeft, want er is nu reeds een overschot van 5 pet. Men late zich nie" speciaal door Amsterdamsche toestan len leiden, want daar zijn extra-moeilijk teden Er zijn plaatsen, waar geen nieuwbviw noodig is, zoodat de goedkoope woning bouw per gemeente moet worden bekeken. De minister geloofde niet, dat <n deze ge breke dhn kapitaal bestaat. Hij kwam nj lot de geuite klacht, dat het Werkfonds mets voor den woningbouw doet. De mi nister deelde mede, dat een tweetal objpj- ten was binnengekomen, doch dat die on deugdelijk gebleken zijn. Intusschen: nieuwbouw van goedkoop» woningen is noodig, erkende spr. gaarne en volmondig. Het moet geschieden door particulieren of door woningbouwvereni gingen. Gp dat particulier initiatief te zul len we niet wachten, als genoemde veroe- ningen» met een bruikbaar plan voor den dag komen. Want „er moet worden ge- bouwdr Aken. sprong opeens een hond voor de auto. De bestuurder week uit. doch de hond kwam qog eens voor de wagen terecht, waarop deze,, bij een nieuwe poging tot uitwijken slipte en tegen een boom botste De deur van de auto vloog ^pen en de heer Bek kers werd op den weg geslingerd. Hij liep een schedelfractuur op en de andere in zittenden kneuzingen. Dp heer Heussen bekwam een lichte hoofdwond. Allen werden 'naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. De heer Bekkers overleed ha aankomst in het ziekenhuis. De toestand van de heeren Wolfs en Bicrmans is nog ernstig. JONGMENSCH SPOORLOOS VER DWENEN. Te Oss ging Vrijdagmorgen de 16-jarige H. A. de Hommel in gezelschap van den bij zijn ouders inwonenden commensaat B. per fiets naar Den Bosch, waar hij wegens een kleine overtreding voor het kantongerecht moest verschijnen. Op den terugweg reden beiden achter elkaar. B. reed voorop en ftpon hij zich omdraaide om iets tegen zijn metgezel te zeggen, was deze opeens Verdwenen. Tevergeefs zocht hij overal. De H is tot nog toe niet teruggekeerd. Zijn signalement. 4jJ per radio omgeroe pen De politie,.heeft op verschillende plaatsen gezocht, maar nog zonder resul taat. MILITAIR VLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING. Bestuurder uitgezaagd. Bij Hoorn moest Zaterdagmiddag om half 5 het legervliegtuig' FCX 450, bemand met den bestuurder Meinkema en den waarnemer Stok, een noodlanding uitvoe ren door de snel vallende duisternis. Na dat het toestel even boven de stad Hoorn bad gecirkeld, landde het op een weiland naast den Nieuwen Weg. Het toestel geraakte daarbij in een sloot, waarna het over den kop sloeg. De waarnemer wist er uit te springen, maar de bestuurder zal bekneld in de stuurca- bine. Spoedig kwam er hulp opdagen. Men kon na een half uur door het stuk- zagen van het vliegtuig, den bestuurder, die niets mankeerde, redden. Het toestel is ernslig beschadigd. ROOFOVERVAL TE OOSTERHOUT. Landbouwer gebonden en beroofd Vrijdagavond hebben twee mannen een roofoverval gepleegd op den in Oosteind gemeente Oosterhout, alleen wonenden landbouwer Bossers. De man werd, toen bij voor twee mannen, difc.aan zijn deur klopten, opendeed, phWSeling overvallen en gebonden. De daders beletten hem het schreeuwen door hem een prop in den mond te duwen. Vervolgens maakten de mannen zich van de sleutels meester, uaarna zij fn de kasten een onderzoek in stelden, alles overhoop haalden en het a-.nwezige geld buitmaak'en. Hoeveel dit bedrag is, is nog niet nauwkeurig op te geven. Na beëindiging van hun werk ver lieten Zij in allerijl de hofstede. Na eenige moeite slaagde de boer er in. zich van de touwen los te maken. Hij had geen letsel bekomen, zoodat hij onmiddellijk buren kon waarschuwen. De politie is van de overval in kennis gesteld, doch heeft nog geen spoor van de daders kunnen ontdek ken. FOKKER TE ATHENE AANGEHOU DEN. „Spionnage" in de wolken. Te Athene is Zaterdag de beroemde Nederlandsche vliegtuigbouwer Antonle Fokker vastgehouden, als verdacht van spionnage. De Grieksche overheid verbood hem ten strengste het land te verlaten. Fokker werd er van verdacht, tijdens zijn verblijf in Griekenland, een reeks belangrijke stra tegische punten gefotografeerd te hebben omdat zich m zijn vliegtuig een film camera bevond. De films werden m be- De strafkamer van het Hof van Cassa tie heeft het beroep van Violette Nozière. het jonge meisje, dat onlangs ter dood werd veroordeeld wegens het vergiftigpn van haar vader en een poging tot vergif tiging harer moeder, verworpen. Violette zal dus levenslange gevangenisstraf krij gen, daar de doodstraf op een vrouw in Frankrijk vrijwel nooit voltrokken wordt tenzij president Lebrun mocht weigeren, gratie te verleefien. Tien van de twaalf juryleden hebben het gratieverzoek onder tekend. MILITAIR VLIEGTUIG NEERGE STORT. Bestuurder omgekomen. Vrijdag is een militair vliegtuig neer gestort boven het vliegveld van Haeren bij Brussel. Het toestel kwam neer'in de on middellijke nabijheid van een loods, waar een aantal vliegtuigen van particulieren' stonden opgesteld. Het neerstortende vliegtuig vloog in brand. De buitengewoon fel oplaaiende vlammen sloegen over naar de loods, waar twee vliegtuigen van de Sabena eveneens werden aangetast en geheel werden vernield. De ijlings toege schoten brandweer bestreed uit alle kracht het vuur en wist verdere uitbreiding van het vernielende element te voorkomen. Het neergestorte militaire vliégtuigwas een tweedekker, bestuurd door adjuilant Rombauts. Toen het vuur eenmaal was gebluscht, werd zijn geheel verkoolde lijk uit de resten van zijn toestel geborgen. NOG STEEDS OP ZOEK NAAR ULM. Hoewel men feitelijk alle hoop heeft op gegeven dat de vlieger Ulm en zijn metge zellen nog in leven zijn, hebben de be voegde autoriteiten van Honoloeloe be sloten, dat de opsporingspogingen nog niet zullen worden gestaakt, doch nog eenige dagen door de marne- en lucht macht zullen worden voorgezet. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigan dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. neveQig tot zwaar bewolkt; wellicht eenige regen; iets kouder. Waterstand; Schoonhoven hoog water 8.uur, 0.89 M. Vreeswijk hoog water 8.50 uur, 1.07 M. Keulen stand 1 66 M., was 0.05 M. Maastricht 8 Dec. 41.80 M., was 0.25 M. Luchttemperatuur: De temperatour bedroeg hedenmiddag 12 uur in de sohadu^r: 49 graden Fahrenheit Maandag 10 December: Op ft .04, onder 23 12 Eerste Kwartier Don derdag 13 December. De heer K. werd te Gieten (.Drente) door een auto aangereden. Hij werd te gen den grond gesmakt en was bijna on middellijk dood. De auto reed door en verdween in de r chting Emmen. De heer M. laat drie kinderen achter. Het Nederlandsche motorschip „Ti- tia", metende 168 ton, is Zaterdagnacht aan de kust van Essex (Ver. Staten), door een zware zee van de ankers geslagen an op het strand gezet. De reddingsboot Sleepte hét schip vlot en de uit vijf per sonen bestaande bemanning slaagde .arin, ongedeerd op den wal te komen Tenslot te wist men het schip aan eon p er te bevest;gen, in afwachting van een sleep boot. Het aabtal' slachtoffers van den brand in een bioscoop te Perpignan is tot zeventien gestegen. Een personentrein heeft op een overweg in Polen een wagen overreden, welke geheel vernield werd. Van de vier inzittenden werden drie gedood, terwijl een vrouw levensgevaarlijk gewond werd. De overwegwachter werd gearresteerd. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE DORDRECHT. (Zitting van Vrijdag 7 December.) Diefstal. H A. K-, lo«-werkman, wonende te Go- rinchem, stond terecht voor het feit, Hat hij op 29 September ten nadeele van Arie van Arkel een hoeveelheid aardappelen had weggenomen. D. de W. had hem bij deze diefstal ter rijde gestaan. Verdachte bekende. Getuige A. Wittonshouwer. in dienst bij Van Arkel, had bevonden, dat er een par tijtje van 3 a 4 mud aardappelen was ge stolen. Verdachte vertelde, dat hij met De W van plan was aardappelen te koopon, doch toen ze de partij op het land bij Van Ar kel had bemerkt, hadden ze daarvan ge stolen. De Officier van Justitie vroeg In dit gé val een gevangenisstraf van twee maan den. Uitspraak 21 December. Diefjesmaat. D. de W., klinker te Gorinchem, stond dus ook terecht voor het feit, dat hij met H. A. K., aardappelen zou hebben gesto len. Deze verdachte ontkende, doch K hleef er bij. dat De W. met hem gestolen had. Ze hadden van de aardappelen bij Beumpn gebracht. Deze zeide. dat hij twee zakken aardap pelen van K. en De W. had gekocht. Hij dacht, dat het aardappelen waren, die buiten de belasting gehoudpn werden De Officier achtte de schuld van den verdachte bewezen en eisrhte een gevan genisstraf voor den tijd van twee maan den. Uitspraak 21 Deoetnhsr aa. MELK, BOTER, KAAS EN EIEREN. UTRECHT, 8 Dec Boter 85 cent, kaaa 2540 cent. eieren f 45.50 per 100 atuka. GROOT-AMMERS, 8 Dec. Aan de kaas markt alhier waren Zaterdag aangevoerd 24 partijen met te zamen 695 stuks kazen, wegende 4865 K G. Prijzen: met rijksmerk le soort, f 2021, idem 2e soort f 1819. Handel matig. OUDEWATER, 10 Dec. (Telefonisch). Kaasmarkt. Aanvoer 67 partijen, tezamen 3015 stuks, wegende 15075K.G. Zware geen aanvoer. Prijzen; le soort met rijksmerk f 20—21 50. 2e soort met rijksmerk f 18 —19. Handel traag. paarden en vee. AMSTERDAM, 10 Dec. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 467 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal 56 60. 2e kwal. 48—55, 3e kwal. 38—46 per K G. slachtgewicht; 59 melk- en kalf- koe en f 150—190 per stuk; 124 vette kal veren, le kwal 4352,""2e kwal 3642, 3e kwal. 3235 per KG. levendgewicht, 61 nuchtere kalveren f 47.50 per stuk; 37 schapen f 1518 per stuk; lammeren f 8—11 per stuk; 677 varkens, vleeechvar- kens, wegende van 90110 K.G., 37—38, zware varkens 3637, vette varkens 35 36 per KG. slachtgewicht; 21 paarden f 60—105 per stuk. GORINCHEM, 10 Dec. Veemarkt. Aan gevoerd 532 runderen, 8 kalveren, 4 var kens, 413 biggen. 90 overloopers. Prijzen: zware kalfkoeien f 160200, melkkoeien f 120—160 kalfvaarzon f 110 160. guiste vaarzen f 70-110, pinken f 60105. stieren f 60120, graskalveren f 1535, nuchtere fokkalveren f 812, drachtige varkens f 3065, natte zeugen f 2035 b'ggen f 812, overloopers f 12 20. Handel matig. UTRECHT, 8 Dec. Aanvoer 2475 stuks vee. Handel kalm. De prijzen waren; stie ren 202 3eent, slachtkoeien 2e soort 20 26 cent, idem 3e soort 2022 cent, alles per pond; kalfvaarzon f 80130, pinken f 60—100, melkkoeien f 120—180, kalf- koe-en f 130200, varekoeien f 802-150, magere kalverhn f 4570. nuchtere kalve ren f 68 50, magere varkens f 1421, schrammen f 1014 biggen f*5 509 50, magere schapen f 1218, lammeren f 8— 12. alles per stuk. AARDAPPELEN. GROENTEN EN FRUIT. ZWTJNDR ECHT, 7 Dec. Andijvie f 0 70. 2 30 per 100 stuks; andijvie f 0.180.S7 per kist. appelen f 11—18 per ICO K.G., bloemkool I f 47.60, idem II f 2.103 per 100 stuks, boerenkool f 1.802 80 per 100 K G gele savoye kool f 3J04 30,1 groene savoye kool f 2.504.20 per 100 stuks; knollen (witte) f 1.302.10, knol-! selderij (1 bos van 5 stuks f12—23 per 100 boe. kropsla I f 3 905.90, idem II f 0.50—3 30 per 100 krop; stoofsla f 0.26| 0.58 per kist; kroten f 1.202.50, hand-' peren f 818. stoofperen f 911.10 per1 100 KG p eterselie f 11.80, prei f 2.10J —2.90, radijs (witpunt) f 1 203.80, rammenas f 1 201.50 per 100 bos; roo» de kool f 25.60 per 100 stuks; selderij; f 0.10—0.17 per dozijn: spruiten (schoon gemaakt) f 917 idem le soort f 511, idem los=e f 23 alles per 100 K.G.; to maten f 24 80 per 100 pond: veldsla f 0 23—0 48 per kist: uien f 2102 50, winterpeen f 0 80—1.20, witlof I f 1113 idem II f 68, alles per 100 K.G worte len f 4 407 per 100 boe; idem (afbreek- peen) f 3—6 20 p«r 100 KjQ

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 4