1 m DE VERLORENE Alleen voor Vrouwen Plaatselijk Nieuws VRIJDAG 14 DECEMBER ttaj door VICTOR KENNEDY. Luitenant Oscar Whistier boog zich een weinig opzij in don stuurstoel om over den rand van het kleine legervliegtuig, type verkenner, dat sich met 'n snelheid van 160 K.M. voortbewoog, een blik te werpen naar de woestijn, die z ch onder hem in haar onmetelijkheid uitstrekte. Zijn oogen, die door eeq. bril met groenge- kleurde glazen tegen de fel stekende zon beschermd waren, zochten naar een klein eiland in den zandoceaan: de oase Tirra. Drie uren geleden was hij bij het fort aan don rand der woestijn, welk fort deel uitmaakte van de vele versterkin gen in het geweldige gebied, dat reeds vele jaren onder protectoraat van Enge land staat, opgestegen. Z,ijn aanvankelijk plan om sergoant Wilklns als waarneöior mee te nemen, had hij opgegeven in ver band met de mogelijkheid dat hij zijn vriend en wapengenoot, luitenant Carew en diens metgezel, Webster, vinden zou. Zes en dertig uur waren reeds voorbijgegaan sinds het oogenblik, dat Carew en Web ster, met het tweede vliegtuig, waarover het fort beschikte, vertrokken waren, ten einde een inspect'etocht te ondernemen boven dat gedeelte der woestijn, waar zich de route bevond der groote handelskara- ▼anen. Want in het fort, dat als een groote vooruitgeschoven post der Britsche strijd macht over deze streken waken moest, was de alarmeerende tijding ontvangen, dat de kleine, oproerige stam der Mobie len zich had aangesloten bij een bende woestijnroovera en dat zij de kleine oase van Tirra in een versterking hadden her schapen, vanwaar zij strooptochten on dernamen naar de streek, "waardoor heen de karavanen trokken. Maar al fe zeef vreesde Wistler, dat zijn vriend in de na bijheid van de oase een noodlanding had moeten maken en in dat geval wad er geen twijfel of Carew en Webster waren gevangen genomen. Whistier vreesde niet dadelijk voor hun leven; de Mobielen zou den zeker een afgezant naar het fort stu ren om over den losprijs te onderhan delen. En de gansche bezetting zou dan tot werkloosheid gedoemd worden, want de minste poging tot ontzet der be'de ge- van genen zou voor hen het einde hetee- kenen. Maar misschien zie ik de zaak te somber in, dacht Whistier, terwijl hij zijn vliegtuig meer naar Oostelijke richting deed zwenken; misschien zijn zij ver buiten het bereik hunner vijanden gedaald en breng ik Jien -veilig en wel naar het fo terug. Wat zou dat een vreugde geven! Hè, wat was dat in de verte? Whistier greep een kijker, die op de leege plaats naast hem lag en terwijl hij zijn rechter band om den stuurknuppel hield, tuurde hij scherp naar een zwarte stip, d e aan do horizon was opgedoemd. Even" later ontdekte de koene vlieger door den kijker een klein bosch van wuivende palmen, de oase Tirra. Whistier verminderde het toerenaantal van den motor en liet de machine enkele honderden metera zak ken. Toen hij de oase bereikt had en hij op een hoogte van ongeveer honderd me ter over een uit zakken zand opgetrokken muur vloog, di© de kleine vruchtbare plek in de woestijn geheel omsloot, zag hij honderden in het wit gekleede figuren, die omhoog'st aarden naar den grooten, brom- menden vogel boven hen. Whistier speurde scherp naar alle kanten, doch nergens kon hij het vliegtuig van Carew ontdek ken. Wel ontwaardde hij plotseling een Vuurstraal, welke van de aarde omhoog spoot.' onmiddellijk daarna hoorde hij een doffen knal en gierde er iets, dat een flui tend geluid maakte, langs'den rechterkant van zijn toestel. „Dat geboefte beschikt waarachtig over modern afweergeschut," mompelde Whist- Ier voor zich hoen. ,,'k Mag wel als de drommel zorgen, dat ik in hoogere regio nen terechtkom," Terwyl de moedige Brit zijn machine liet klimmen, kreeg hij opeens een schok, welke hem bijna uit den stuurstoel défcd tuimelen. Even leek het of het toestel op het linkervleugeldek zou afglijden, doch met isnpanning van al zijn krachten wist Whistler zijn evenwicht fe herstellen Toen gaf hij vol gas en stormde de machine in rechte lijn naar het Zuiden, in do rchting van het fort, dat ruim driehonderd kilo meter verder lag Maar al spoedig drong het tot Whist- -ler door, dat van zijn trouwe inacjiine door een der schoten eon barer edele doe len geraakt moest zijn; zij luisterde niet moer naar de hand, die hanr stuurde En op het oogenblik, dat hij den kop van het toestel met een ruk naar omhoog trachtte te richten, brak het rerhteptuk van den vleugel en vel hij als een steen omlaag. Toen Whistier weer tot bewustzijn was teruggekeerd, duurde het eenigen tijd voor hij zich het verleden weer volkomen her innerde. Uit de omstandigheid, dat om hem heen eed" inktzwarte duisternis Mobieten gevangen genomen en in een onderaardschen kerker opgesloten was Ter hoogte van zijn slapen voelde hij een drukkende pijn en toen hij met de hand langs zijn voorhoofd streek, bleef een laufv vocht aan zijn vingers kleven. Bloed, dat kon n et anders! Dus de schurken hadden hem h-ier opgesloten zonder zijn wonden te verbinden! Wat een beosten, wat een troep gruwelijke ellendelingen! Whistier trachtte zich een wein'g op t e richten en tot zijn vreugde gelukte hom dit, zonder dat bet hem pijn veroorzaak te. Maar toen hij zijn voeten naar zich wilde toetrekken, voelde hij, dat deze be kneld zaten. De lafaards, ondanks zijn hulpeloosheid na den val, hadden ze hem nog in een klem gesloten. Met be:de han den tastte hij naar zijn schoenen en met een gaf hij een schreeuw! Zijn vingers hadden langs bekende voorwerpen ge streken. voorwerpen, die eens op het in- strumenfenbord van zijn machine vastge schroefd waren geweest. Maar, dan was hij geen gevangene der woestijnroovers, dan zat hij bekneld met de. voeten in het wrakstuk van zijn eigen vliegfuig! Dus hij wasnog in de woestijn, de woestijn ,waarover zich de sluier van den nacht had heengelegd. Een diepzwarte nacht, zonder een en kele ster aan het f rnamentl Wat was dat voor een getik? Zijn polshorloge, dat on danks den val was blijven loopen. Hij wilde veten hoe laat het was nu dadelijk. Lucifers! flitste het door zijn brein. Lu cifers! Zijn rechterhand tastte naar den broekzak, waar zich het doosje bevond en met kletterend geluid werd even,later het vla'mmetje geboren. Hij wist, dat het er was, hij voelde de hitte aan zijn vin gers, maarhij zag het niet, hij zag het niet! Maar dan, dan was hij blind, dan had de val hem het licht in de oogen ont nomen! De echo der woestijn weerkaatste de kreten van een wanhopige, die om den dood smeekte. MODEGRILLEN. De prijs onzer patronen is f 0,58 voor japonnen, f 0,48 voor kinderkleeding en f 0,40 voor enkele rok of blouse. Men kan het bedrag in postzegels of per postwissel overmaken aan de Moderedactrice, Muzen- straat 5B, te 's-Gravenhage. U kunt óók gireeren op giro-rekening 191919 t.n.v. don Knippatronendienst te* Den Haag. Voor uitstekenden pasvorm wordt ingestaan, indien juiste buste- en heupwijdte opgegeven wordt. AARDIGE HERFSTJAPON VOOR JONGE MEISJES. Deze japon wordt gemaakt van geruiie stof. Hoe bonter de stof is, hoe aardiger 1569 zij er later uit zal zien. Van voren aluit de japon met 6 groote knoopen (beenen). Verder valt de rpk, die geheel glad is, van voren open. dus wordt de zijnaad niet dichtgenaaid. Een aardige witte piqué kraag maakt het geheel aantrekkelijker. De prijs voor dit patroon is f 058 en is verkrijgbaar in de maten 4046. APARTE NAMIDDAG-BLOUSE. 7252. Bijgaande blouse kan men nemen van meer gekleed, dan wordt zij vervaardigd van witte zijde, natuurlijk kan men ook an dere kleuren nemen geheel naar ieders keuze. Is het voor kantoor of huis, dan neme men meer een wolstofje, dat soepel om het lichaam Vah De mouw wordt even boven de jiote ingerimpeld en wordt afge maakt met eén om den pdls sluitend man chetje. Men moet hiermede rekening nou- den, dat de volant ruim valt. Inplaats van de strikjes, die op zijde aangebracht wor den als sluiting, kan men ook een aardigo clips gebruiken De prijs bedraagt slecnts f 040 en is verkrijgbaar tot en met maat 90. Een werkelijk zeer aparte, blouse! JONGENSPAKJE. 1377. Hem neen een ïnzizwarie uuisieruis heerochie, merkte hij op, dat h" door verschillende soorten stoffen. Is het voor 7 una Voor den jongsten zoon des huizes heb ben wij dit aardige pakje gedacht. We ne men hiervoor een aardige wolstof. De Kraag wordt van dezelfde stof genomen, nfcn kan ook wel een witte kraag nemen. Een paar aardige knoopen maken het ge heel af. Prijs f 0.48. Verkrijgbaar voor dea leeftijd van 26 jaar. AARDIG EN VLOT MANTELTJE VOOR ONS MEISJE. 1404. Tenslottq willen wij ook nog een aardig modelletje geven voor ons kleinste doch tertje. Dit patroon kan men nemen tot op kniehoogte en ook wel iets langer, doch we zorgen er dan voor. dat 't van onderen niet te klokkend geknipt wordt. Juist ne« beetje klokkende maakt het manteltje aar dig. Op zij worden twee zakjes aange bracht, in het midden versierd met een' aardige knoop. De hals wordt hoog geslo ten, terwijl men deze af kan maken met een aardig bontkraagje. B v. een groen qianteltje met een klein heverkraagje, of grijs met een grijs astrakankraagje erop bevestigd Ik' prijs is slechts f 0.48 en is verkrijgbaar voor den leeftijd van 48 jaar. Mutsje eveneens verkrijgbaar bij den zelfden prijs inbegrepen. MOOIEUSE KLEINIGHEDEN. De détails, die het toilet van een vrouw afmaken, zijn van groot belang De hooggesloten japonnen tre den in het as. winterseizoen sterk op den voorgrond. M>m combineert veel met rok en blousen. jakjes, vesten, «uni ques en casaques. De casaque geniet de algemoene voorkeur. Boven een nauwsluitende, zwar te rok' welke tot aan de en kels gaat wordt een witten casaque gedragen. Een breede zwarte ceintuur en een strik, welke soepel om de hals valt, maakt het geheel nog aantrekkelijker. "Inplaats van zijde, kan men de casaque ook nemon van flu weel. Wel moet men hierbij zorgen, dat deze ruim valt. De garneering, bestaat uit twee groote kwasten. Gebruikt mpn groen fluweel, dan worden dt kwasten vervaardigd van een dunne soort gouddraad, geven wij aan «wart fluweel de voor keur, dan nemen we witte kwasten (zie afbeelding). Ook zeer flatteus afgewerkt is de linksche afbeelding. Aan de rechterzijde worden ontelba re. knoopjes bevestigd. Tot op een bandhoogte na houden zij op en valt de caaa- pue verder open. Nauwe rokken, een glanzende casaque wel bijzonder groote belangstelling. Het- ze'lfde geldt van hun onvermijdelijke be geleiders, de knoopsgaten. Aangezien er jui«t in den laatsten tijd veel waarde wordt gehecht aan afwerking en kwali teitswerk, moeten knoopen en knoops gaten in elk geval bij elkaar hooren. De tijd is voorbij, dat men zonder meer vaak op de meest ongemotiveerde plaat sen, knoopen aanzette, soms voorzien van opgenaaide „valsche" knoopsgaten. Bij de tegenwoordige mode staat dat bij na altijd goedkoop 'en, onelegant. Het effect van de japon, die een fijn zwart ruitje vertoont, en van den daar op gedragen zwarten completmantel wordt zeer verhoogd door de ovale, rechtopstaande knoopen, die de keurige gewerkte knoopsgaten goed zichtbaar doen blijven. Eenzelfde knoopversiering staat elegant en origineel op de lichte ja pon. waarop een -ceintuur en strik van donkere stof met lichte bolletjes worden gedragen. Wie van verralsende effecten houdt zal aangetrokken worden door zulk een knoopsluiting op den rug. Het een voudige, van boven tot beneden dichtge knoopte japonnetje met het aardig? gar nituur van crêpe georgette, zal ongetwij feld veel liefhebsters vinden. Wanneer handschoenen. ceintuur, taschje, strik, gespen, linten, klagen, voor den indruk van het geheel. Wij zul len er ons daajom eens wat nader mee bezighouden De knoopen genieten op dit oogenblik garnituren, kousen en schoenen verzorgd zijn, dan moet ook de japon met zorg zijn afgewerkt. Hiervopr is echter toewijding en oplettendheid nood;g. En is de japon eenmaal gereed, dan moet men nooit te- lang wachten met wasschen en strijken, opnieuw in den gewensehten vorm brengen, reinigen en nazien. Laat men dit na, dan is al spoedig de aardigheid van het japonnetje af. KERSTCAKE. Met de feestdagen smaakt het dubbel goed, indien de huisvrouw zelf gebakken tractaties aan hare huisgenooten voorzet. W Hen we een echte Engelsclie kerstcake maken, dén is Jiet noodig, dat deze twee a dHe weken van te voren gebakken »ni in een goed gesloten trommel bewaard wordt We hebben voor twee grocte ca kes noodig: 500 gr; bloem, 250 gr. boter (margari ne), 250 gr. lichte basterdsuiker, 250 gr. sultane rozijnen, 250 gr. krenten. 200 gr. sucade, 100 gr gooonfijte vruchtjes, 4 a 5 eieren, wat melk, 2 flinke theelepels bakpoeder of Y» pakje. We zeeven de bloem tvn de bakpoeder 3 x, wasschen de goed uitgezochte krenten en rozi,inen in warm water en laten ze in een zeef goed uitlekken, de -sucade en de vruchtjes worden aan kleine stukjes gesneden. We roeren de boter en de suikor in een verwarmde pan of kom tot room, zoo noodig als het deeg te stijf wordt nog een weinig melk en ten slotte kómt de pielange door het deegmengsel. We hebben de cakevormen niet alleen goed ingevet, doch tevens de bodem en de zij kanten gevoerd met eenige lagen vetvrij papier, waarvan de buiteyfete ook met bo ter besmeerd is. De vormen worden gevuld met het be slag en daarna in een matig warme oven geplaatst, waarin het gebak minstens 2 a 2V« uur heel langzaam gaar moet wor- HACHE. 500 gram hachévleesch, 3 flinke uien, 45 gr. bloem, zout en peper, 1 laurier blad, '2 kruidnagelen, platte theelepel paprika, Vt d.L. azijn, 2 blokjes delfrito. We snijden het rundervleesch aan stuk jes, die met peper en zout bestrooid worden en met de delfrite aan alle kan ten bruin gebraden worden, doen daarna het vleesch op een bord en voegen de schoongemaakte en gesnipperde uien er bij, die onder voortdurend roeren gelijk matig bruin moeten worden. We doen het vleesch weer m de pan, strooien er de bloem en de paprika overheen en gie ten langzaam de 6 d.L. 6 theekopjes water bij, alsmede de azijn, waarna we de haché met de kruiden nog een goed uur laten stoven. GESTOOFDE PREI. 4 a 5 bossen prei, boter, sap van 1 ci troen, zout, peper en sago. We snijden de prei aan stukken van 30 c.M. Zetten ze daarna in water en zout en wasschen tenslotte zoo lang, totdat geen zand meer op den bodem van de teil te zien is. We zetten de prei op met ongeveer 2 kopjes water, doen er zout bij en laten deze groente ongeveer drie kwartier zachtjes koken, doen er daarna de gezeefde sap van een citroen bij, .boter en peper, laten dit alles nog wat stoven en binden het vocht met sago of maizena. WENKEN. Wist u dat. men ruiten en spiegelglas kan schoonmaken met fijngesta gewenscht kan alcohol voegen. men gelakte tneuhels niet altijd met iedere was inwrijven kan? Deze bevatten soms scherpe deelen, hetgeen natuurlijk zeer nadeelig is voor de meubels. Het beste neemt men hiervoor wat slaolie. H er wrijft men dan de meubels mee in ....men inktvlekken, die nog nieuw zijn, het beste verwijdert met melk? Op de bewuste plek gooit men wat melk, waarna de plok zachtjes gebet wordt met dotjes watten. Men herhaalt dit net zoo lang, totdat de vlek verwijderd is. Met lauw water nawasschen! Wanneer men zeep snijden wil, heeft men al heel veel kans dat zij brokkelt. Men gebruike hiervoor een touwtje. Heften van" messen worden mooi glan- 1 zend, wanneer men deze met een rauw« aardappel inwrijft en met een schoone doek nawrijft. Strooniatten reinigt men met wat zout water. Met een niet te zachte borstel schuurt men naar één kant, daarna in de buitenlucht laten drogen. Emmers, vooal werkemmers, die een vettigen rand heliben, reinigt men het beste met terpentijn en spoelt het met wa ter om. Zout, dat vochtig geworden is. krijgt men het beste woer droog door er eenige rijstkorrels dooi te voegen Dit neemt de nattighe'd tot zich Eigeel blijft dagenlang versch, xdoor er iederen dag meermalen koud water over te - npt krijt. Des- h ierbij een droppel 5 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant VRIJDAG 14 DECEMBER 1034 UIT DE GRABBELTON VAN DEN TUD. Zwarte kunst in Nieuwpoort. Gelukkig, zal men zeggen, is de tijd voorbij, dat men geslagen was in banden van bijgeloof en Ziekelijke fantasie. Het behoort tot een verleden dat nooit meer terugkeert, zeggen deze optimisten, dat iemand die afweek van de algemeene op vattingen voor ketter, of bondgenoot van den duivel versleten werd. En al bestaat dat bijgeloof nog hier en daar. in ieder geval wordt het leven yan de gedupeer den niet meer te na gestaan. Hen dreigt geen brandstapel of pijnbank. In hoeverre eerstgenoemde theorie juist ia, laten we in het midden, maar bondge- nooten van den booze waren er vroeger meer dan nu. Wat was gemakkelijker dan,, iemand, die gevaarlijk voor je werd, voor een minderwaardig, tot alles in staat zijnd mensch uit te maken? Op die manier kreeg men de pubileke opinie mee, om dan in vereeniging den nietswaardigen tegenstander te kwellen. De pijnbank verzorgde vroeger dat kwellen. De plaatselijke archieven kun nen ons heerlijk vergasten met een uitge zochte opsommingvan straffen. En voor al die welke de zoogenaamde „heksen" en allen die in betrekking stonden met de buitenste duisternis, ondergingen, waren niet om er gezonder op te worden. We begaven ons naar Nieuwpoort, om daar wat in het verleden te gaan snuf felen, inzonderheid in verband met een heksengeschiedenis, waarvan we het een en ander in de wandeling hadden opge vangen. Het resultaat was oogenscbijnlijk Poo ier. In de Nieuwpoortsclie archieven, die ons bereidwillig ter inzage gegoven wer den, bleek niets bekend omtrent het hek senproces voornoemd, zoodat we daaruit opmaakten, dat zoo er al iets van dien aard in Nieuwpoort ooit is voorgevallen, het toch nimmer noodzakelijk is geweest de hulp van de burgerlijke ot kerkelijke overheid in te roepen. We erkennen dat we dtt eenigszins be treurden, want niets trekt zoozeer als een bloedige geschiedenis, daar valt het pu bliek altijd met graagte op aan. Maar we versaagden niet. We herinnerden ons, dat men ons bij de mededeeling van Nieuw- poort's spokerijen op het hart gedrukt had bij oude inwoners van de „Poort" eens aan te kloppen, dat deden we toen. De eerste, die we op zijn dak vielen, lachte luidop, toen hij vernam wat we nu ■weer gingen prakkizeeren en was dade lijk bereid ons ter wille te zijn. Zooals iedereen weet, bezat Nieuwpoort vroeger een bekend slot. Een naam ervan wist de oude zich niet meer te herinne ren. Het werd eenvoudig „slot" genoemd. En dat kasteel dat sindslang met den grond gelijk gemaakt is. was de bron van een serie spookverzinsels, die indertijd werkelijk geloofd werden en later gebruikt werden om niets vermoedende eenvoudige zielen den doodschrik op het lijf te jagen. Het slot had er ai eeuwen gestaan en zijn geschiedenis was er de eeuwen door steeds ingewikkelder op geworden m den volks mond. Het leven binnen de muren van het kasteel ging vroeger zijn gewonen •ka.ng, zonder opzienbare bijzonderheden, XiAAr het volk heeft fantasie en dat vulde aan wal het niet wist Het kasteel dat de middeleeuwen had getrotseerd had na tuurlijk geheel deelgenomen aan de ge woonten van dat barbaarse he tijdperk en zoo ging het gerucht dat in de onderaard- sche gewelven van het slot gevangenen waren opgesloten geweest die men had laten doodhongeren. De gedachte alleen al bod iets angst aanjagends en het is te begrijpen dat als de eenvoudige landman (en lang niet al tijd de eenvoudigen) des avonds als het donker was langs de plaats liep, waar de ruines van het eens zoo trotsche kasteel nog zichtbaar waren, hij zijn hart een slag harder voelde kloppen, zijn adem even stokte en zijn bloed zonderling be gon te kriebelen, vooral wanneer het nieu- we maan was, of bij wind en regenweer, of bij spookachtige volle maan of halve maan, kortom bij alle gelegenheden voelde hij zich onbehagelijk gestemd in de nabij heid van die onschuldig vermoorden, wier geesten op- wraak zonnen, vele eeuwen langv En omdat de dingen buiten ons perslot van rekening alleen werkelijke bestaans- waarden hebben als ons innerlijk ze op roept en kwalificeert en omdat ons inner lijk njaar al te spoedig reageert op indruk ken, zag op een goeden avond een Nienw- poorteling, toen hij met bevend harte sloop langs het slot, onder de gemeente Lange- rak, een geest, die zich gemanifesteerd bad in een of andere schrikaanjagende gedaante. En de boozegeesten-wereld was ln Nieuwpqort geschapen. Spoedig volgde een tweede en een der de, die iets zag. Wat ze precies ontdek ten, konden ze niet meedeelen. maar ln elk geval was bet iets dat niet in een christenmaatschappij thuishoorde. Aller lei verhalen ontstonden. Iemand kreeg zonder formaliteiten een ziekte thuis bezorgd, boomen werdón be- tooverd, de lucht zal vol zwarte kunkt. En nu geviel het. dat «r personen wa/jóa, die o#, niet in epn goed blaadje bij de bevol king stonden, of met wie iemand nog een appeltje te schillen had En net of het zoo zijn moeet, het bleek al gauw dat ze iets met het rijk der duisternis hadden uit te Zoo woonde er ta Langerak een man, die merkwaardige eigenschappen als too- venaar bezat. Hij was de man die iemand by wyze van surprise een ziekte op de hals stuurde, ook kon hij zoo sterk op het gemoed van plantaardige wezens en in het buzonder op dat van boomen werken, dat ze spoedig daarna den geest gaven en ten eeuwigen dage gedoemd waren geen vruchten of bladeren meer te dragen. Ook paarden moesten het ontgelden. Zij wer den bezeten door een nachtmerrie, zoo dat heette. Behalve dan die beruchtehng waren er nog een paar die in dit opzicht naam ge maakt hadden. En omdat de deugd altijd beloond, de zonde daarentegen gestraft wordt, liop het met deze menschen slecht af. Voor personen die aan zwarte kunst doen is er namelijk een bijzonder soort dood, als ze tenminste op hun bed den geest geven: een gebroken hals na het overlijden en het lijk in een hoek van de bedstee was een zuiver teeken van 's mans bondgenootschap met den duivel. En geloofde u ook al die dingen, on derbraken wij zijn pitoresk verhaal. Hij moest weer hartelijk lachen, maar gaf toch toe dat hij er soms niet al te ge rust op was. Hij vertelde hoe hij eens als jongen met zijn vader meegeholpen had met het ontschepen van takkenhosschen, en toen even terug moest om iets te ha len. Bij die gelegenheid liep hij hard. Toen hoorde hij zuiver een spookachtig geluid achter zich. Hij verdubbelde zijn passen, maar het gepiep werd sterker. Het doodszweet brak hem uit Eindelijk bleef hy staan, doodop, hij kon niet meer. Hij was bereid zich op genade en onge nade aan den satan over te geven. Maar op hetzelfde oogenblik was ook het ge luid verdwenen. Het bloek namelijk, dat door het srhwren van de pijpen van zijn pilosche broék langs elkaar, bovenge noemd hellegeluid ontqtaan was. De beïnvloeding was, in dien tijd dan ook bijzonder sterk. Do een stak den an der aan. Men zag ze niet alleen meer vlie gen, maar ook loopen. Zoo bezwoeren een paar menschen, dat ze op een avond een koppel varkens over den weg „Achter het slot" zagen loopen, terwijl er in werke lijkheid op die plaats niets te bekennen wds. Maar ook de oude had eens iets be merkt, dat hem onverklaarbaar en boven natuurlijk voorkwam. Om zijn tijdgenoo- ten te laten zien wa,t hij zoo al voor on gehoords dorst, ging hij des avonds met zijn vader ep nog, iemand op de bunzing- jacht bij het slot, ten spijt van alle spook histories. Nooit zag hij iets. Maar eens op den Tiendwog, toen ze langs een weiland kwamen gebeurde het. Hoewel 't vee al lang op stal stond, hoorde hij zuiver 't ge draaf en gesnuif van een paard dat in galop naderde door de weide. Te zien was echter niets. Maar hij had ook maar niet gewacht of hij iets zon ontdekken En hij keek mij glimlachend aan bij dit verhaal, alsof ik dit raadsel, kon oplos sen. Natuurlijk kon ik dit niet en legde dat nit en vroeg meteen of er, behalve hij dan, nog meer verstandigen waren, die zich niet in de luren lieten leggen door een vermeende spookverschijning. Weer lachte hij van voldoening. Nou en of, grinnikte hij. Daar was ln Langerak een kastelein, die ze eens bang wilden maken. Iemand trok een wit hemd aan en speelde de rol van spook. Toen nam de kastelein een eind hout.... Ik huiverde onwillekeurig Hij, ziend® dat ik hem volledig begreep vervolgde met de mededeeling dat zijn grootvader eens aangeklampt was door iemand, die verdacht werd van zwarte kunst en die vroeg hem of hij aan spoken c.s. geloofde. „AJs ze aan me vrouw en keinders kommen" bezwoer die heldhafti ge grootvader, dan^schiet ik ze neer", het geen natuurlijk voor die hellewichten en geensins voor zijn vrouw en familie be stemd was. De spoken hebben «hem dan ook altijd met rust gelaten. Maar toch bleven er vreemde dingen gebeuren. Zoo stond op den Achterweg een klein houten kerkje, dat thans nog bestaat, maar niet meer als zoodanig gebruikt wordt. Trou wens toen ook al niet, het diende als stal voor het paard van den dokter. Mijn zegs man woonde in die tijd vlak naast dat ge bouwtje en op een goeden morgen ontdek te hij dat het paard.door de wand van de stal was heengpbrokpn en bij hem in het portaal stond. Dat beest was namelijk be zocht door de „nachtmerrie" en de een of andere duivelkunstenaar had daarbij de hand in het spel gehad. En nog iets merkwaardigs. Er woonde een vrouw in de ..Poort" wier man op zee verdronken was Maar zoo goed kon hij niet dpod zijn, of zij zag hem nog iederen avond achter het slot Zü herkende hem onfeilbaar eh deze ontmoetingen gingen tenslotte op haar zenuwen werken. Op een avond na een nieuwe coefrontafie met haar man, vond men haar luid gillende achterover on de steonen trap van het slot liggen. De trap. een brokstuk, was zoo wat nog het eenige wat toen van het kasteel over was Als middel om iemand angst aan ti* ja- mm, waren de booze geesten een uitkomst Het Is nog niet zoo gek lang geleden dat iemand bii den burgemeester aangifte deed van he« feit. dst hij spoken had zien loopen. Tn werkel^t-heid waren het opge schoten jongens die eens een grap wilden he'even Maar ook die duistere tijd kende zijn Kenaus. De oude memoreerde het met blijde flikkeroogen Vrfn een vrouw was het vee betooverd, in dien zin dat zij nooit room van de melk kon halen Die was eraf „getooverd". Een tijdje duurde dat zoo voort, maar er rustte onherroepelijk een vloek op de kueiemnolk of op de melk emmers of op de melkmeid. Toon uam de vrouvt een kloek besluit. Zy nam eeu stuk brandend bout uit het vuur en zwaaide dat door de melk, die alweer geen room aistond, daarbij sprekende de woorden: „Ais de duivel erin zit, zaj bjj eruit ko men ook". „Ea kwam hij eruit", lachten wij. Dat vermeldt de historie helaas niet, antwoordde hij eveneens lachend. Als be sluit zal ik nog een geschiedenis vertellen in verband met het sloopen van het slot De metselaar die dit werkje opknapte, vroeg of hij het kalkpuin mocht hebben, om in de ren van zijn kippenhok te strooi en. Het werd hem goedgunstig toegestaan maar inplaats van kalk nam hij een pot vol goudstukken mee, die hij daar gevon den had. „Toen bestonden er aekor geen booze geesten voor hem". Het geld was natuurlijk niet zijn eigen dom, maar dat van den eigenaar van den grond, waar het kasteel op stond. Nie mand heeft kunnen bewijzen, dat hij dat gekl bezat, maar in enkele jaren tijds kon hij zich uitgaven permiteeren. die ver dacht voorkwamen. Hij kocht een stuk land, of het zoo maar niks was. Maar hij heeft geen plezier van het onrechtma tig verkregene gehad. Al zijn kinderen zijn verarmd eindigde de oude man in de een voudige overtuiging dat het zoo en niet anders had moeten afloopen. Toen wij opstonden en afscheid namen zei hij: Een groot voordeel van dezen mo dernen tijd, waarop w-ij, oudjes, zooveel plegen af te geven, is, dat hij met derge lijke fantastische en gevaarlijke opvattin gen ovpr heksen en spoken, voorgoed heeft afgerekend, in ieder geval al het mogelij ke doet om er mee af te rekenen". DE EERSTE VOLKENBOND-POLITIE. Men zij gewaarschuwd! Arkel. Een 13-jarige jongen, die ln Gorinchem op school gaat, werd door gemeentepolitie van Arkel in het Kerkein- de geverbaliseerd, omdat hij zich op zijn rijwiel gezeten, vast hield aan een in be weging zijnde auto. De naam en leeftijd die werden opgegeven bleken niet te klop pen, aangezien nog denzelfden dag de jongen terug kwam, en aan de politie ver telde dat de reeds opgegeven naam leeftijd niet in orde waren, en alsnog in lichtingen verschafte. Arkel. De A.S.V.-juniores spelen Zater dagmiddag voor de nederlaagseries tegen dagmiddag voor de nederlaagseriea van NFC te Noordeloos. „Eendracht Maakt Macht". Arkel. De zangvereniging „Eendracht Maakt Macht", directeur de heer W. van der Linden te Hoog-Blokland, zal op Za terdag 15 December een uitvoering geven in het gebouw „Odina". Het programma bevat negen zangnummers, een blijspel in één bedrijf, getiteld „Een mal geval" en een boerentragedie in drie bedrijven ge titeld „Mislukte levens". Het geheel werd opgeluisterd met muziek van „The Argo Band", welke ook de dansmuziek ver zorgt na afloop van het programma. Aan- VAng half acht. Mej. G. Verheul, onderwijzeres bij het lager onderwijs, die per 1 JanuAri met eervol ontslag de gemeente verlaat we gens vermindering der leerkrachten, is benoemd in gelijke betrekking te Stolwijk eveneens per 1 Januari. Goudriaan. Het bestuur van de Zon dagsschool zal evenals vorige jaren een collecte houden voor de Kerstfeestviering. Laat u, niet beetnemen. Groot-Ammers. I>e heer S. ontving een brief met het poststempel Barcelona, af gezonden door den alom bekenden „Spaan- schen schatgraver" met het verzoek hem te willen helpen om een koffer, inhouden de een aanzienlijk geldsbedrag vrij te krij gen. S. is er gelukkig niet ingeloopen. Het si van Columbus. Groot-Ammers. Het bestuur van de voetbalver een. „Geel Zwart" heeft in het voorjaar zes schapen aangekocht, om de ze het overtollige gras op het voetbalveld te laten afgrazen Dat dit goed gezien was bleek dezer dagen, daar de schapen thans met winst verkocht zijn. Tevens behoefde geen arbeidsloon uitgegeven te worden voor het maaien. Hardirxveld. Dinsdag 18 December hoopt de afdeeling Boven-Hardinxveld van „Volksonderwijs" een algemeene ver gadering te houden in café „De Qrie Snoeken" In deze vergadering zal de hr. F. C. J H Kohier, hoofd van school II een causerie houden over de openbare school De avond wordt opgeluisterd door de heer J Boezer, voordrachtkunstenaar te 'ft-G raven hage. Wees op iny hoede. Hardinxveld. De Spaansche Schatgra ver tracht nog steeds slachtoffers te ma ken. Reeds meermalen werd in de groote pers de aandacht gevestigd op dezen ge- heimzinnigen briefschrijver, die in een Spaansche gevangenis zit opgesloten, ter wijl zijn koffer met een groote som geld op zijn eigenaar wacht. Dezer dagen ontving een inwoner on zer itenipeqtp dit schrijven, hij was even wel verstandig genoeg om zich niet te la ten beetnemen. Niet uitgesloten ie, dat in dens Het Instituut de Volkenbond Stond nooit in hoog© eere; Wel gaf men het een schijn van macht Maar m zijn arm zat weinig kracht, Nooit kon het iets prestoeren. De stemming in het Saargebied Geeft echter de bewijzyp Dat men den Bond niet missen kan, Al ging men dezen „sterken man" Ook menigmaal misprijzen. Hij heeft nu opdracht toe te zien Dat beiden eerlijk spelen. En is weldra het einde daar Dan heeft hij als bemiddelaar Den uitslag mee te deelen. Dan zegt hij: geeft elkaar een arm Eu weest voortaan vriendinnen; De kana ia gunstiger dan ooit. Belooft me nu dat jullie nooit Weer ruze zult beginnen! ving meer brieven ram dit soort zijn ont vangen. Overbodig om te zeggen, dat bot schrijven onwaarheid bevat. Men zij ge waarschuwd. Hei- en Boeicop. Stemgerechtigde lid maten van de Ned.' Herv. Kerk hebben tot notabel herkozen den heer G. de Wildt. Bij den agent" van de arbeidsbemid deling stonden de af gel oo pen week vier werkzoekenden ingeschreven In de vergadering van kerkvoogden der Ned. Herr. Kerk werd tot president kerkvoogd herkozen de heer Th. de Wildt Bz. Aanbesteding. Hoog-Blokland. Zaterdag had de bestedlpg plaats van het timmerwerk van woonhuizen, te bouwen door den heer J. Noordenne uit Hoornaar. Er waren drie inschrijvers: A. D. Baron voor f 1317; Jac. de Ridder voor f 1269 en A. Broer© voor f 1188. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver den heer A. Broere. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 20 werkloozen ingeschreven. Het werk hervat. Nieuw-Lekkerlund. Op de betonfabriok van de firma E. Bakker, welke geruimen tijd heeft stilgelegen, zijn de werkzaam heden gedeeltelijk hervat. Voorloopig wordt met één stampmachine gewerkt. Nleuw-Lekkerland. De heer J. Broere heeft ontslag genomen als ouderling van de Ned. Herv Kork te Kinderdijk. In zijn plaats is benoemd de heer G Boon. Op den jaarlijkschen schietwedstrijd van het verband Dordrecht van den Bijz. Vrijw. Landstorm, behaalde de heer G Voorsluijs, lid van de afd. N -Lekkerland den 2den prijs op de personeels baan, met 98 punten (max. 100 p.) Nieuwpoort De gemeente-veldwachter heeft tegen G. T. v. W. te Langerak pro ces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de rijwielbelastingwet. (Het niet op de voorgeschreven wijze bevost'gd hebben van het rijwielbelastingmerk). Nieuwpoort Als notabelen in de Ned. Herv. Kerk zijn herkozon de heeren P. Bochanen en T. Ouwerkerk Hzn. In de va catures, ontstaan door het zich niet meer herkiesbaar stellen van de heeren G den Hoed en J. van den Berg, zijn gekozen tot notabel de heeren M. de Rooij m C. Vsr- heij Nzn. Nieuwpoort Bij den agent der arbeids bemiddeling stonden Zaterdag 17 perso nen als werkzoekenden ingeschreven van wie 14> geheel werkloos zijn. Te langerak wa?en deze getallen respectievelijk 21 en 16. Java-Soemba film. Ottoland.. Vanwege de gedeformeerde kerke raad werd in het vereen g ngsge- bouw vertoond de Java-Soemba film, des middags vöot de kindeken en des avonds voor volwassenen J* waren goed bezocht e J. W DragjRreopend psalmgezang en gebodt te zien van natuurscM gebruik der bewoners van ons schoon© Insulinde. Tevens kreeg men een indruk van wat het werk der zepding daar be- teekent en wat zendelingen, vaak onder groote moe ten en zorgen, ver van de beschaafde wereld moeten verrich ten. De films werden door den heer C. Verhoef, onderwijzer aan de Holland) Indische School ts Poerwokerto (Javl thans met verlof in ons land, op duidelijke wijze toegelicht. „Ds draad van Ariadne". Otto lard. Voor de Ger Jongel. Veree niging „Heb de wanrbeid en den vrqde kenln vercoonmgen ■werden door ds. ■n gesloten met peel gaf deze. film oh en de zeden en WIST VAN PIJN GEEN RAAD MEER. De klein# dosis verebwef rheumntischo pijn en houdt hem er «j jaren vrij van. „Terwijl ik hard moet werken voor mijn bestaan, moest ik enkele jaren geleden verscheidene weken het bed houden, van pijn niet wetende waarheen ik mjj zou richten. Een oude vriend raadde mij Kru- schen Salts aan. Ik kocht een flacon van 1.60 en volgens de gebruiksaanwijzing nam ik, zonder éénmaal te vergeten, steeds 1 lepeltje in. Zoodoende heb ik in een goed jaar 4 A 6 flacons Kruschen Salts ge bruikt en wist van geen pijn meer af. Om nu direct te zeggen, ik ben er van af, durfde ik nog niet goed. Maar daar ik er nu al enkele jaren niets meer van af weet, mag ik niet nalaten mijn oprechten dank t# brengen voor mijn herstel". A. v. L. den H. Kruschen SaHs spoort nieren en inge wanden aan tot geregelde werking, zoo dat schadelijke afvalstoffen, die de rheu- matische pijnen veroorzaken, op natuup- lijke wijze uit het lichaam verwijderd wor den. De „kleine, dagelijkseh© dosis" zal U inwendig zuiver houden En in een „schoon" gehouden lichaam is geen plaats voor rheumatiek. Kruschen Salts ie uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten A 0 90 en 1 60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat óp het etiket op de flacon, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntre© Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.). ich- r" •M %p lief", trad in de Geref. Kerk op ds. D. Zeeunel, Ger. predikant te Vlanen. De bij eenkomst© welke tevens beschouwd kon worden als jaarvergadering, werd met gebed en psalmgezang geopend door ds. J. \y. Dragt, die klaagde over net ge- ringe bezoek van de vergaderingen. Het ledental bleef gelijk, doch gaat ia dalende richting. Ds. Zeemei betrad hierop den kanseL Als onderwerp had hij gekozen „De draad van Ariadne". Spr. toonde aan dat we leven in een tijd van verwarring, in een doolhof, en we moeten trachten den draad te grijpen, die redding kan bren gen Er heerscht een crisis, ook op gees telijk gebied. De mensch werd zeer hoog- moedig, stond in het teeken van „kennis ia macht", er was 'n menschelijke samen leving, 4och zonder God. Men meende dat de wil én de daad redding kon brengen, maar dit bleek vergeefs. Thans zijn we gekomen in een eindtijd, een nieuwe or de. Slecht» als we leven naar de oude en beproefde beginselen, komt het in orde, doch ook dan is er nog gevaar te duch ten. De wereld is machteloos gebleken en daarom moeten wij God «tegenover da* mensch zetten De rede werd met aandacht gevolgd. Mpt het zingen van psalm 84 6 en dank gebed werd de bijeenkomst gesloten. Gevaarlijks overweg. Schelluinen. De 1500 meter lange Weel- parallelweg isidoor de gemeente Hardinx veld in werkverschaffing door verharding en verbreeding geschikt gemaakt voor alle verkeer. Deze weg, die een nieuw deel der verbinding tusechen Giessen-Nieuwkerk en Gorinchem vormt, i* thans vöor 't ver keer geopend. Reeds dadelijk is gebleksn, lat deze weg eèn ernstig bezwaar heeft. .utobestuurderj.1 die bij het verlaten fezen weg. onmiddellijk den onbewaak' pooroverweg te Schelluinen moeten P' see ren, missen nl bet uitzicht op de spoorlijn in de richting Gorcum, doordat zich een woonhuis, nl. w#chtpo#t M, ia hun gezichtsveld bevindt.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 3