mt' -• m J Wat er in 1934 in deze streek gebeurde. Tfelegrammen j Kerk en School Plaatselijk Nieuws WEERBERICHT. Rechtszaken Nieuws in een paar Gemengd Nieuws. Marktberichten .N.,1 V DE DOODSLAG TE BERGHEM. Vijftien jaar gevangenisstraf. DEN BOSCH, 31 Dec. Hel Bossche ge rechtshof deed heden uitspraak in de strafzaak tegen den 19-jarigen den Bie, die ervan verdacht werd in den nacht van 8 op 9 Augustus zijn neef G. de Bie te berghem, te Gejnert door messteken ver moord te hebben. De officier van justitie had levenslange gevangenisstraf geëischt wegens moord. De rechtbank veroordeelde verd. we gens doodslag tot vijftien jaar gevange nisstraf. Bij het vernemen van het vonnis zeide verd.: „Ik ben onschuldig veroordeeld, op valsche verklaringen. Ze hebben alles zelf verzonnen". De belangstelling was zeer groot, maar het publiek werd eerst na het uitspreken van het vonnis in de rechtszaal toegela ten. NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. DEN HAAG, 31 Dec. Heden werden de volgende prijzen uitgeloot: 1500 Nr. 202, 15095. 1000 2399, 19783. "H 400 14649, 22139. 200 23721. 100 864, 3652, 7770, 9140, 17545, 7205. feEN PLAATSVERVANGEND HOOFD COMMISSARIS VOOR DE SAAR. LONDEN, 31 Dec. Het lid van de La- box-partij Benn Greene, die waarschijn lijk bij de komende parlementsverkiezin gen candidaat dezer partij zal zijn, is be noemd tot plaatsvervangend hoofdcom missaris voor de volksstemming in de Saar. Greene heeft te Oxford gestudeerd en veel werk gedaan in commissies ter bestrijding van den nood in Duitschland en in Sovjet-Rusland. EEN KRANTEN-MAGNAAT ALS OPLICHTER. Een millioen francs verduisterd PARIJS, 31 Pee, Pe directeur van het dagblad „Le Publicitaire d'Orne" Masat. is onder beschuldiging van verduistering van ongeveer 1 milfioen francs gearres teerd. Hij heek talrijke chèques in om loop gebracht, waarvoor geen dekking aanwezig was. Eenige maanden geleden werd Masat nog gedecoreerd met het Kruis van het Legioen "van Eer. OPPOSITIE-LEIDERS VERBANNEN. WARSCHAU, 31 Pee. Volgens een per soonlijk door Stalin getekend besluit zou besloten zijn tot verbanning der beide leiders der oppositie, Kamanef en Zmow- jef naar een eiland aan de Russische noordkust nabij Archangel. Zij zouden Zaterdag zijn overge bracht naar'een trem, die naar het Noor den vertrok, met een transport bannelm- PARIJS' VROUWELIJKE POLITIE. De eerste agente aangesteld. PARIJS, 30 Pec. Met een proeftijd van drie maanden is gisteren de eerste vrou welijke agent bij de Parijsche politie, ma demoiselle Jeanne Veniel, voorloopig als volontaire, haar dienst begonnen. Zij is voornamelijk bestemd voor sociale zaken en zal in het algemeen jeugdaangelegen- hedenbehandelen. Totnogtoe was zij amb tenares voor sociale aangelegenheden bij een groote industrieonderneming. DE LANDBOUW IN DE VER. STATEN. Geen ongunstige cijfers. WASHINGTON, 31 Dec. De leiding der hulpactie voor den landbouw in de Ver Staten, de Agricultation adjustment ad ministration, verwacht voor het jaar 1935 dat de inkomsten van den landbouw nog meer zullen toenemen. In 1934 steeg de opbrengst met meer dan 1 milliard dol lar in vergelijking met 1933. wezen, dat het ziekenden op nieu- wen rijksweg strafbaar is. De pbl'tie zal bij overtreding proces-verbaal opmaken. Verloren: een portemonnaie met in houd, Nieuweweg 66. Hardinxveld. De huren van de wonin gen der vereeniging „Volkshuisvesting" zul'en weder met f 0.25 per week worden verlaagd. De huurders zullen het bestuur der vereeniging en het college van B. en W., d e voor deze verlaging stappen de den, zeker dankbaar zijn. Het plaatselijk crisiscomité, afd. Hardinxveld, ontvangt dezer dagen een hoeveelheid eierkolen, welke zullen wor den verdeeld onder bed, die geen steun ingevolge de steunregeling ontvangen. Aanvragen moeten vóór 4 Januari ter gemeentesecretarie worden inged end. Noordeloos. Donderdag reed een vracht auto van den heer G. S. uit Nieuwpoort, beladen met een verhuisboedel, door het stuk springen van een band op het Laag eind van den weg. De auto kwam nog juist tegen een boom terecht, waardoor het ongeval nogal meeviel. De schade was gering. Kort raadsverslag. Nieuw-Lekkerland. In de Vrijdag ge houden gemeenteraadsvergadering heeft de voorzitter by den aanvang enkele woor den gewijd aan de ramp van de „Uiver". Besloten werd aan Ged. Staten te advi- seeren, om de jaarwedden van de wethou ders, welke op verzoek van belangheb benden van f 220 gebracht waren op f 190 weer vast te stellen op f 220, d.i. de norm destijds door Ged. Staten bepaald. De presentiegelden voor de raadsleden wer den vastgesteld op een totaal bedrag van f 400. De huren der woningwethuizen werden met 10 pCt. verlaagd. Naar aan leiding van een circulaire van dgn mi nister Van sociale zaken over de premie betaling aan ziekenfondsen door werk- looze arbeiders, en een in verband daar mee ingekomen schrijven ven de afdee- ling IJsselNoord—Alblas—Lek van Ned. Mij. tot bevordering van de Genees kunst, besloot de raad op voorstel van B en W. een regeling te treffen, waarbij be paald werd, dat het fondslid de helft en de gemeente en het fonds zelf ieder een vierde van de premie zal betalen. Vast gesteld werd het suppletoir kohier van de hondenbelasting over 1934 Tot slot volg den eeoige begrbotingswyzigingen. HET CONFLICT TUSSCHEN BURGE MEESTER EN SECRETARIS VAN PAPENDRECHT. Motie tegi 200 opcenten (vorig jaar 150) op de hoofdsom der personeele belasting; 40 op de hoofdsom der vermogensbelasting; 75 op de hoofdsom der gemeente-fondsbelas ting, terwijl de gemeente in de derde klasse van heffing voor de gemeentefonds- belasting en in de achtste klasse voor de personeele belasting blijft gerangschikt. Het in 1933 genomen besluit tot vrijstel ling van heff'ng van personeele belasting naar den zevenden grondslag (biljarts) is gehandhaafd. Voor ondersteuning aan behoeftigen ia aan het burgerlijk armbe stuur een subsid e toegestaan van f 4000, voor verpleging van krankzinnigen ia ge raamd f 4400, voor ondersteuning van werkloozen f 7000, waarvan wordt ge raamd een subsidie van het rijk van 49 pCt. voor onvoorziene uitgaven ia begroot f 3351,52, terwijl f 800 ter algemeene re- Serveering door Ged'. Staten gevorderd, naar den kap taaldienst moest worden overgebracht. Door een batig slot van den vorigen dienst kwam dezen d'enst ten goede f 5466,96 (vorig jaar f 3487,86). NED. HERV. KERK. Beroepen te Nieuwerkerk a.d. IJssel Ds. T. van de Hee te Polsbroek en Vlist. Aangenomen naar Rijssen Ds. J. Spelt te Molenaarsgraaf, die bedankte vooy Ben- REM. GEM. Aangenomen: naar Leiden, H. J. Mis pelblom Beyer te Boskoop. ing en intrede cand. P. Zijlstra. Noordeloos. Cand. P. Zijlstra ie voor nemens Zondag 17 februari zijn intrede te doen bij de Ned. Hdrv. Gemeente. Als be vestiger hoopt op te treden rijn rader, ds. W. Zijlstra van Kootwijkerbroek. De heer P. Zijlatra heeft eenige jaren als zendeling van den Geref. Zendings- bond gearbeid op Midden-Gelebee. Door ernstige ongesteldheid van zijn vrouw, heeft hij het hem lief geworden werk moeten staken. Naar het vaderland teruggekeerd heeft hij, na volbrachte stu die aan de rijks nniversiteit te Utrecht, voor eenige weken proponents-exam en ge daan en zal irtf zijn krachten geven aan het predikajqibtoin de Ned. Herv. Kerk. Arkel. Op de tentoonstelling, georgani seerd door de plu'mvee- en konijnensport- vereeniging „Lisse en Omstr." te Lisse, behaalde de heer L. C. van Daalen de navolgende prijzen: Zilvervoskonijnen, zwart, Voedsters, oud: le pr. met eerepr id jong: Z.E.V.; id. blauw, rammen, oud: le pr. met 2 eerepr.; id. id. jong: le pr. met eerepr.; id. id. voedsters, jong; le en 2e pr.; id. bruin, rammen, jong: le prijs met eerepr.; id. id. voedsters, jong: 2e pr. Voorts een eereprije voor de mooiste inzending konijnen, benevens een zilve ren medaille voor de mooiste ingezonden zilvervoskonijn. Bij dm correspondent der arbeids- bem'ddeling staan 65 personen als werk zoekenden ingeschreven. Goudriaan. Bij de verkiezing van k®1*" voogden en notabelen is tot kerkvoogd herkozen de heer J. Boele en als notabel de heer Jac. Vonk Az. Als collectant ia de heer J. Terlouw Jz. herkozen. Een waarschuwing aan de jeugd. Hardinxveld. Herhaaldelijk worden klachten vernomen omtrent het baldadig optreden van jongens, die er aardigheid in hebben materiaal e.d. te vernielen of weg te maken, natuurlijk zeer ten nadeele m ...naman Tevens wordt er on ge- Papendrecht. In de op 27 December ge houden vergadering van den gemeenteraad is na afwerking der agenda, het bekende conflict tusschen den burgemeester, den heer P. van Rees en den gemeente-secre taris, de heer Migchelbrink, weer aan de orde gekomen. -Wethouder Bezemer wenschte enkele mededeelingen te doen over een schrijven van den raadsman van den secretaris. Een voorstel van den voorzitter om dit in ge sloten vergadering.te doen gebeuren, lokte heftige protesten uit en werd met 65 ateöiïnen verworpen.1 ■>-O Daarna kreeg genoemde wethouder het woord en las het schrijven va# den Raadsman van den scretaris voor, dat de mededeeling inhield dat de Off. v. Jus- tit e gen termen aanwezig vond voor een gerechtelijke vervolging. Inaansluiting daarop, diende de wet houder de volgende motie in: „De Raad der gemeente Papend recht, op 27 December in vergadering bijeen, vernomen, de uitslag van het onderzoek van de justitie aangaande de aanklacht van den burgemeester tegen den secre taris, met als uitslag dat de secretaris geheel is vrijgesteld van het plegen van de in de aanklacht gestelde beschul digingen, spreekt zijn afkeuring en ver ontwaardiging u't over de handeling van den burgemeester en verzoekt deze over te brengen aan den minister van binnen- landache zaken en aan den comm'ssaris der koningin in Zuid-Holland, met een vriendelijk, doch dringend verzoek, d:e maatregelen te nemen, die ertoe leiden dat de rust in de gemeente zal wederkee- Ten en gaat over tot de orde van den dag. Er ontwikkelde zich over deze motie een breedvoerig deb< t, waarin men o.a. den burgemeester verzocht, mededeelin gen te doen omtrent de motieven, welke hem er toe hebben gele d om tot indie ning van'de aanklacht over te gaan. doch de voorzitter verklaarde, dat hij ingevol ge de voorschriften, welke hij. van den commissaris der koning n bad gekregen, thans in het openbaar geen mededeelin gen kon doen. Het slot was, dat de motie in stemnrng werd gebracht en aangenomen met 74 stemmen. Tegen stemden de heeren Gou driaan, Dekker, Visser en De Borst. De begrooting 1935. Streefkerk. De door den gemeenteraad vastgestelde begrooting is vastgesteld in den gewonen dienst in ontvangsten en uitgaven op f 63.041,87 en in den kap'.- taald'enst in ontvangst op f 860,96 en in uitgaven op nihil. Deze begrooting is wel een beeld van de slechte tijdsomstandig heden. De belastingen zijn opgevoerd tot het in de wet gestelde max mum, zooals 80 opcenten op de hoofdsom der grondbe lasting der gebouwde eigendommen en 20 o neen ten op de ongebouwde eigendommen BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Een vergissing. In de vergadering van de Tweede Ka mer van 19 December besprak de heer Westerman de anti-nationale houding van onderwijzers aan de openbare scholen. De heer Wendel(fe.r antwoordde daarop, dat het bij hét openbaar onderwijs n.et ideaal is, maar da* de invloed van de S.D. A.P. er veel kleiner is dan menigeen wel vermoedt. Maar nu heeft Vrijdag te 'Amsterdam op een vergadering van den Bond van Ned. Onderwijzers de voorzitter in een feestrede verklaard: „Het licht dat de Bond in de onder wijswereld uitstraalt wordt van rose, hoe langer hoe meer rood." Een der twee sprekers moet zich dus vergist hebben. De heer Wendelaar, die -zeide, dat de Bond niet rood 's en de voorzitter, die verzekert dat de Bond steeds rooder wordt. Vervolgens braken üij een koffer open, en ontvreemdden daaruit het aanwezige geld. In totaal hebben zij ongeveer f 2000 aan contanten en f 4.000 aan effecten medgenomen.' Onder deze contanten be vonden zich 20 gouden tientjes, welke de oudjes in den loop der jaren hadden bij eengegaard. De bandieten vertrokken met de be dreiging dat aan niemand iets van den overval mocht worden verteld, aangezien zij anders over enkele dagen het boerde rijtje in de lucht zouden laten vliegen. AUTOBUS DOOR 'T IJS GEZAKT. Veertien personen verdronken. Op de Soengari (Mandsjoekwo) is een autobus met veertien inzittenden door het ijs gezakt. Geen der passagiers kon worden gered. Het autobusverkeer tus schen Charbin en omliggende plaatsen, dat in den winter over de dichtgevroren rivier gaat, is daarop stilgelegd. Het ijs was tengevolge van het buitengewone zachte weer van den laatsten tyd onbe trouwbaar geworden. GRIEP IN CHICAGO. 27 slachtoffers. Chicago én omgeving wordt geteisterd door een ernstige griep-epidemie, die zich snel uitbreidt. Bijzondere maatregelen zijn getroffen om de epidemie krachtig te be strijden. De patiënten, die in de zieken huizen voor een andere ziekte wérden -vorpleegd en thans genezen zijn. mogen de inrichtingen niet verlaten. De epide mie, die de ergste is sedert jaren, draagt een zeer boosaardig karakter en heeft in twee dagen tijds reeds 27 slachtoffers ge- eischt. ROOVERS BEDREIGEN PEKING. Een verloopen leger. In de nabijheid van Peking (China) be vinden zich plunderende troepen. De plunderaars schijnen soldaten te zijn van het vertrooide leger van generaal Ljoe Kweitang, die mAr dan een jaar geleden tegen de centrale regeering in verzet kwam. De benden hebben zich tot dusver opgehouden in de ontoegankelijke berrg- districten en trachten thans de gedemili tariseerde zone te bereiken. Herhaaldelijk kwam het er tot botsingen tusschen de plaatselijke militie en de gen darmerie. Verder treedt daar een zooge naamde „partij der armen" op, een orga nisatie van verarmde boeren, die zonder bescherming zijn overgeleverd aan de tal rijke rooverben don. MAANDAG 31 DECEMBER 1934 Naar waarneming in den morgen van 31 December. r De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Krachtige tot matige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt met op klaringen. waarschijnlijk aanvankelijk nog eenige regen; iets kouder. Waterstand; Schoonhoven hoog water 0.10 uur, 0.99'M. Vreeswijk hoog water 105 uur, 123M. Keulenstand 158 M., was 0.M. Maastricht 29 Dec. 42.80 M., was 0.— M. Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 50 graden Fahrenheit Maand?* 31 December: Op 140» onder 11.49. KANTONGERECHT DORDRECHT. De kantonrechter heeft oa veroordeeld Rijwiel Bonder reflector: A. n» dm E. re ziger, Slied recht, f 2 of 2 d.; P. C. K-, koopman, Sliedrecht, f 0.60 of 1 d. Rijwiel zonder licht: G. ran D., «chip- per, Gouda, f 3 of 3 i; C V, schilder, Sliedrecht. f 3 of 3 d. Auto - zonder licht: N. M., koopman, Sliedrecht. f 5 of 5 d. Geen auto-mimmerbewijs: H. B., fabri kant, Gorinchem. f 2 of 2 d. Auto zonder achterlicht: P. B-, vracht rijder, Papendrecht, f 2 of 2 d. BRUTALE ROOFOVERVAL Voor f 62|p meegenomen. In den nacht vap Zaterdag op Zondag heeft een roofoverval plaats gehad in de woning van de familie Van Lipzig, be staande uit 2 broers en 2 zusters, allen bejaarde mensehen, in het gehucht Vorst onder de gemeente Arcen en Velden. De roovers waren gekomen met een vrachtauto, die met gedoofde lichten reed. Wiet bandieten drongen de hoeve binnen, terwijl de overigen de wacht hielden. Door middel van een ladder kwamen de indringers via een zolderraampje binnen. Uit voorzorgsmaatregel hadden zij in het benedenhuis een raam wijd opengezet. Ook de electrische lampen waren onklaar gemaakt. In den nacht werd de jongste der broers, die met zijn ouderen broer in een gelijkvloers gelegen kamertje slaapt, wak ker. omdat hij gestommel hoorde. Ongeveer een half uur later werden beiden uit hun slaap opgeschrikt doordat twee mannen de kamer binnendrongen en het licht eener zaklantaarn op hen richt ten. Terwijl een dpr indringers de oudjes in bedwang hield, forceerde de andere de kisten en kasten op de slaapkamer. Toen een der kerels met het onderzoek bezig was snrong de jongste der beide broers, do 75-jarige Theodorus uit zijn bed en vluchtte naar den stal. teneinde hulp to gaan halen Deze poging werd verijdeld. Men greep hem vast en dwong hem weer te gaan liggen. Twee andere bandipten droneen de slaapkamer der zusters binnen. Luidkeels gilden de doodeüik verschrikte vrouwen om hulp De oudieg verzetten rich hevig, waarop de roovers de vrouwtjes bont en w*»» sloegen. De 18-jarige wielrijder J. Struik, uit Haarlemmermeer, roed bij Amsterdam vlak achter een autobus. Toen de bus stop te, wilde de jongeman langs den autobus «chipten, terwijl van don anderen kant een vrachtauto naderde. De fietser werd ge- grepei en op slag gedood. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is ingebroken in bet kantoor van het bureau Weissmüller te IJmuiden, reederij van zeesleepbooten. Alleen sigaren waren de buit. In het op de bovenverdieping ge vestigde kantoor van de Cargadoorsfirma Van Vliet en Co. werd de brandkast ge forceerd en een bedrag van f 40t) ont vreemd. Te Zwartemeer, onder de gemeente Emmen, ontstond een hevige ruzie tus schen den 28-jarigen G. Beekman en zijn zwager P. Er volgde een vechtpartij, waar bij B. een steek met een mes in de zij kreeg. Hij zakte ineen en werd in ernsti- gen toestand naar het ziekenhuis te Gro ningen overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Te De Krim is een 18-jarig meisje in het water gereden en verdronken. Aan het rijwiel waren twee boodschappentas- schen bevestigd, waardoor zij vermoedelijk de macht over het stuur is kwijtgeraakt. Te Duisburg-Hamborn (Duitschland) heerscht een ware rattenplaag. Deze die ren ondermijnen een groot gedeelte van de stad. Op verscheiden plaatsen is het plaveisel verzakt en dreigen de huizen in te storten. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat zich onder de stad een geheel netwerk van gangen bevindt, dat door ratten is gegraven. Te Londen werden in de Kerstweek 43 personen bij verkeersongevallen gedood en 1221 gewond In het geheele land be droeg het aantal verkeersongelukken in dat tijdvak 160 dooden en 4305 gewonden. In de Portugeesche provincie Algai ve heeft een hevige aardbeving een groote paniek onder de bevolking veroorzaakt.. De muren van het oude Moorsche kasteel Silves, dat thans dienst deed als gevange nis, zyn ingestort. Verscheidene gevange nen zijn ontsnapt. De Perzisch® regeering hééft een verordening uitgevaardigd, waardoor met ingang van 21 Maart 1935 het Perzische Nieuwjaar, de naam Perzië definitief ver vangen zal worden door dien van Iran. Het hooggerechtshof te Madrid heeft de in vrijheidstelling gelast van Azana oud-premier, die aangehouden was als ver dacht van medeplichtigheid aan den Gata- laneschen opstand. De bewijzen van Aza- na's schuld ontbraken. Ook de oud-minis ter Luis Bello is op vrije voeten gesteld i om die reden PAARDEN en vee. AMSTERDAM. 31 Dec. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 416 vette koeien, waarvan de pryzen waren: le kwal. 57 2, 2e kwal. 48—55, 3e kwal. 38—46 per K.G. slachlgewicht; 66 melk- en kalfkoeim* f 150—190 per stuk; 145 vette kalveren l«i kwal. 44—52, 2e kwal. 34—42 per K.Gj levend gewicht; 54 nuchtere kalveren f 41 .50 per stuk, 60 schapen f 1518 perf stuk; 497 varkens, vleeschvarkens, wegen-* de van 90—110 K G., 3839, zware var kens 3739, vette varkens 3637 peq K.G. slachtgewicht; 26 paarden f 6010® per stuk. ROTTERDAM. 31 Dec. Veemarkt. Aan voer in totaal 2639 stuks, waarvan 75® vette runderen, 245 magere runderen, 343 vette kalveren, 828 schapen en lammeren, 587 varkens?»61 nuchtere kalveren. Prijzen per K G.: Vette koeien le kwaJL 5658, 2e kwal 48—52, 3e kwal. 33—38; vette ossen le kwal. 48—52, 2e kwal. 44 6, 3e kwal. 38—40; vette kalveren 14 kwal. 8590. 2e kwal. 70—75. 3e kwai 5560; varkens Gevend gewicht) le kwal. 32, 2e kwal. 31, 3e kwal 30; schapen 1« kwal. 38, 2e kwal. 34, 3e kwal. 30; lam meren le kwal 40, 2e kwal. 35, 3e kwal 30. schapen per stuk le kwal f 1713, 2» kwal. f 8; lammeren per stuk le kwal. f 12. 2e kwal f 10, 3e kwal. f 7. Overzicht: Vette koeien ossen aanvoer iets korter, handel stug, prijzen als vorig» week; vette kalveren aanvoer als vorige week, handel willig, prijzen hooger; scha pen en lammeren aanvoer ruim, handel kalm, prijzen iets lager, varkens aanvoer ruimer, handel aanvankelijk vlug, later kalmer, pryzen onveranderd. AARDAPPELEN. GROENTEN EN FRUIT. ROTTERDAM, 31 Dec. Aardappelen. Brielsche eigenheimers f 2.90—3 40, Zeeuwsche blauwe en bonte f 3.10365, Zeeuwse lie eigenheimers f 2702 9Q, Zeeuwsche blauwe eigenheimers f 2.70—' 2.90, Bravo's f 2 90—3 20, Red Star f 2.70 —2.90. Met redelijken aanvoer, kalm» vraag. MELK. BOTER, KAAS EN EIEREN. OUDEWATER, 31 Dec. Kaasmarkt. Aan- geioerd 45 partue% 2025 stuks, 10125 K G. Zware geen aanvoer. Prijzen: 1st» soort met rijksmerk geen noteering; 2de soort f 1619. Handel traag. GROOT-AM.MERS, 29 Dec. Au kaasmarkt alhier waren Zaterdag aange* voerd 17 partijen met te zamen 531 stuka kazen, wegende 3717 K.G. Prijzen: zwar* f 20.50, met rijksmerk le soort f 17.5®— 19, idem 2e soort f 16—11. Haadal toto tig. MAANDAG 31 DECEMBER 1934 1 Januari. Bnuda. Op den Roltei-damschen Dijk wordt de 16-jarjge Gvd. Ham dooi e*p auto aangereden met doodelijk gevolg. 3 Januari. Jutphaas. Bij de metaalwarenfabriek Heij- koop rijdt een auto door de duisternis in het Merwedekanaal. De 68-jarige heer De Jong uit Utrecht verdrinkt. Haastrecht De heer M. Graveland, die op 70-jarigen leeftijd plotseling is overle den, onder groote belangstelling ter aar dt» besteld. 4 Januari. Boskoop. De Ned. Spoorwegen bost eden aan den bouw van een hoofd- en bijge bouw eo bijkomende werken alhier. Laagste inschrijving f 161.400. fietooodam. Het nieuwe orgel in de Ned. Hery. Kerk gereed gekomen. 6 Januari. SchfMhovcn. Begin van brand in de verf fabriek van de fa. Bchreuder en Go., door het overkoken ran een ketel vernis. Ametdc. De 20-jarige mand en vlechter M. Vroon op den Zouwendyk door een auto aangereden en zwaar gewond. God Staten besluiten ten tweede male, de wijziging der grensregeling Alpbeo— Boskoop—Reeuwijk.Haterswoude uit to «tellen. 8 Januari. ttrooi-Ammsrs. De heer M. Halkeeteegt, gemeente-ontvanger, op 58-jarigen leef tijd overleden. Januari. Hal- an Baaltap. Het beetmrr van het Groene Kruis neemt met een hartelijke huldiging afscheid van Dr. Bon, mede bestuurslid en oprichter der afdeeling: 10 JanuarL Schoonhoven. De heer J. van der Panw, die vele jaren zitting had o.a. in be stuurscolleges der Ned. Herv. Kerk, op ^40-jarigen leeftijd overleden. Schoonhoven. In bet Waaggebouw wordt bij verrassing een nieuwe eierveiling op gericht 13 Januari. 3c heen hoven. De. A. Andree, oud-predi kant der Geref. Kerk, op zijn 68sten verjaardag overleden. 15 JanuarL Moordrecht De moeseisohnit „Ciinge T op den Hollandschen IJssel op een krib gevaren en grooten deels gezonken. De schipper en zijn loontje gered, nadat - zij den halven nacht op het voorschip hadden gezeten. Vlanen. De heer H. J. Thorbecke, rustend geneesheer, viert zijn 80sten verjaardag. 16 Januari. Stotwfjk. De beer D. Buijense, voorzitter der afdeeling van de Ver. van Vrijz. Her vormden, kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente en penningmeester der Zon dagsschool, overleden. 17 Januari. Hoornaar, Woordeloos sn Hoog-Blokland. De heer W. Zeeuw, plechtig geïnstalleerd als burgemeester dezer gemeenten. Lskkerkerk. Het echtpaar Adr. Boe re Tz. Ligthart. herdenkt zijn 55-j&rige echt- vareeniging. 18 Januari. Berkenwoude. Het echtpaar J. de Groot De Bruijn viert zijn 55-j&rig huwelijks feest. 6oud.a. Groote vergadering van den Bond van Land pachters en Hypotheekboeren en den Ned. Tuindersbond over den re- geeringsöteun in verband met pacht, en hypotheekrente. 20 Januari. Jutphaas. De scheepswerf „De liesbosch" verkocht. Het bedrijf wordt voortgezet. Waddinxvesn. De heer A. den Boon, ge meenteraadslid, op 51-jarigen leeftijd te Utrecht overleden. Hij bekleedde vele bestuursfuncties. 21 Januari. Schoonhoven. Voor een tot in alle hoe ken gevuld kerkgebouw neemt Ds W. Deur afscheid van de Ned. Herv. Ge meente. Vlist De hooiberg, een schuur en het boenhok van den landbouwer F. v d. Stok door brand vernield. De eigenaar verwondt zich bij het lossnijden van het vee en verliest een oog. 22 Januari. Montfoort, Het achterhuis van den graan handelaar J. van Kooten aan de Hoog straat uitgebrand. Ottoland. Het 25-jarig bestaan van.de Knapenvereeniging „Jachin" herdacht met een rede van Ds. A. van de Wog, van Oudewater. 25 Januari. Gouda. Op initiatief van de Kamer van Koophandel wordt een vereeniging tot ijsbestrijding op IJssel, Gouwe en Ou den Rijn opgericht. 26 Janouri. Kinderdijk. Het echtpaar J. Borsje Van Houwelingen viert zijn diamanten bruiloft. 27 Januari. Arkel. Officieele opening' van het water leidingbedrijf „De Lingemond" voor Ar kel, As per en. Heukelum en Kedichem. 29 Januari. Gouda. In een buitengewone vergadering ▼an 't schoolartsen district Lek en IJssel, wordt afscheid genomen vap den school arts Dr. P. Vermet. Als zijn opvolgster wordt mej. E. J. Hooykaaa geïnstalleerd. 30 Januari. Krimpen a.d. IJssel. De raad besluit bij het rijk een renteloos voorschot van pl.m. f 320.000 en een bijdrage a fonds perdu ad plm. f 300.000 aan le gaan. 31 Januari'. Waddinxveen. De hooiberg en een groot aant&l pakken erwtenstroo van den heer Van Dort Kroon aan het Noordeinde door e«n nachtelijken brand vernield. 1 Februari. Woerden. Diefstal van een postzak uit Montfoort. Poet beam te te Woerden ge arresteerd. ari een ernstige verwonding aan zijn hand opliep, overlijdt te Utrecht aan do gevolgen. 22 Februari. Amefdc. Gouden bruiloft van het echtpaar A. van BruggenKorevaar. 23 Februari. Nieuwerkerk a.d, IJssel. De beer A. J. FUftn. oud-hoofd der lagere school, op 78-jarigen leeftijd te Rotterdam overle den. 26 Februari. Krimpen a.d. IJssel. De heer J. Aalbers, herbenoemd als burgemeester. 27 Februari. Oudewater. De heer L. van Dijk viert zijn 50-jarig dienst jubileum bij de fa. Ver loop en Co. 1 Maart. Bleskensgraaf. 1214-jarig ambtsjubileum van Dr- P. Ingelse. 3 Maart. In verband met op groote schaal gepleeg de bacon-fraude, doet de politie ver schillende arrestaties, o a. te Ouderkerk a.d. IJssel, Streefkerk en Nieuw-Lek- kerland. Oud-Alblas. In een bijzondere raadsren dering wordt de gemeente-secretaris, de heer P J. Lucardie, gehuldigd in verband met zijn 25-jarig ambtsjubile- VERDWIJNEND SCHOON. De molens in het waterschap Lopik e.a. zijn gedoemd te verdwijne^. De eerste werd reeds op 1 Februari verkocht voor.... 1.50. 2 Februari. Bergambacht Brand in de woning van den heer Joh. Kappetein. De schade wordt beperkt tot het rieten dak en een partij nieuw schoenwerk. Zevenhuizen. Inhraak aan den Knihbel- weg. Bij den heer C. O. wordt eenig goud- en zilverwerk gestolen. 3 Februari Giessendam. De vereeniging „Een School met den Bijbel" houdt haar 25ste jaar vergadering. 4 Februari. Ouderkerk a.d. IJssel. Op 66-jarigen leef tijd overlijdt de heer A. Graveland, be kend voorstander van het Ghr. onder wijs. 8 Februari. Ameide. Bij den loco-burgemeester, slager J. v. d. H., wordt vet in beslag genomen. Er wordt proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de crisis zuivri- wet en wegens het belemmeren van amb tenaren in hun functie. 10 Februari. Lopik. Een der drie watermolens voor f 150 verkocht. 11 Februari. Goudriaan. De verwarming in de Nod. Herv. Kerk officieel in gebruik geno men. 13 Februari. Alblasserdam. De marechaussee arresteert 5 personen in verband met vele dief stallen, die in de laatste jaren in deze streek zijn gepleegd. 15 Februari. Schoonhoven. De nieuw aangebouwde vleugel van het Oudeliedenhuis in ge bruik genomen. 15 Februari. Lopik. Eenige nationaal-socialisten na «en vergadering aan den Uitweg in het donker overvallen. De groepsleider, de heer J Holswilder, ernstig mishandeld IJsselstein. Kapelaan A. Bouwmeester viert lijn 12M-jarig priesterfeest. 17 Februari. Ameide. De heer J. van der Hek als go- volg van een motie der A.-R. Kiesver eniging afgetreden als wethouder. Ouderkerk a.d. IJssel. Paard en wagen van de Coop. Bakkerij te Krimpen a.d. IJssel rijden hier van den hoogen IJs- seldijk te water De bestuurder en een jongen weten er spoedig af te springen Het paard verdrinkt. Schoonhoven. Het Schoonhovensch Man nenkoor opgeheven. 18 Februari. Schoonhoven. De 52-jarige heer J. Schep, die in zijn graanmaalderij op 9 Febru- 4 Maart Lopik. De Kroon besluji tot opheffing van de openbare lagere school op het dorp. 5 Maart Lopik. Aanslag in het duister op den ge meente-veldwachter. Een wielrijder snijdt met een mes zijn jas open. 10 Maart Schoonhoven. De heer Jan Kortland op 67-jarigen leeftijd overleden. Hij was lid van de Prov. Staten en van den Gemeen teraad en bekleedde tal van andere functies. Capefle a.d. IJssel. Op 89-jarigcn leef tijd overlijdt de heer A. Oudshoorn, sinds 40 jaar ouderling en voorlezer bij de kerkgroep Bormweglaan. Krimpen a.d. Lek. Overdracht van de nieuwe pastorie der Herv. Gemeente aan de kerkvoogdij. 13 Maart Vfanen. Notaris J. B. van Houten met zijn auto bij Jutphaas in het Merwedekanaal gereden en verdronken. 15 Maart Alblasserdam. De heer H. A. van Heusden is 25 jaar als hoofdboekhouder op de scheepswerf „De Noord" werkzaam. Zevenhuizen. De Rotte en de Rottemeren bij Kon. besluit gesloten voor het vis- schen met den hengel. De Rotte en de Rottemeren bij Kon. besluit gesloten voor het visschen met den hen gel. Ameide en Tienhoven. De mandenmake rijen nemen deel aan de Jaarbeurs te Utrecht. Lopik, JaarsriHQen Willige-Langerak. De heer H. van der Weerd viert zyn 12'A- jarig jubiltum als gemeente-secretaris. Sliedrecht. Ds. J. A. Riekel neemt afscheid van de Chr. Geref. Kerk we gens vertrek naar Delft. 16 Maart. Oudewater, Brand in de bloemenmanden- fftbriek van de gebr. Vierbergen. Een deel van de fabriek en 3000 manden worden een prooi der vlammen Arkel en Kedichem. De heer F. J. Fol- kerts viert zijn 25-jarig jubileum als burgemeester dezer gemeenten. 31 Maart. Kinderdijk. Oppning van den kinderspeel tuin door burgemeester J. van Scheers. 1 April. Haastrecht. Het woonhuis en de hooiberg van den landbouwer H. Kraan bran den tot den grond af. 3 April. LopikJaarsveld. De zeven verdachten uit Jaarsveld ïnxake den Overval op de N.S.B.-ers te Lopik, staan terecht voor de Utrechtsche Rechtbank. Hei- en Boeicop. Het loofd van de Chr. school, de heer P. G. v. d. Leer, neemt afscheid. Arkel. De 58-jarige heer Van P. wordt verdronken gevonden in een sloot onder Hoog-Blokland. 4 April. Bergambacht. Op de Franache Kada ver brandt de personenauto van den heer K. uit Rotterdam. Lekker kerk. Mej B. Rietveld, onderwijze res aan de Nienhuys Luyten Fröbel school, neemt afscheid van haar leerlin gen. 5 Aprït Goudriaan. De afdeeling GoudriaanOt toland van het Groene Kruis bestaat 25 jaar. 6 April. Lopik, De politie stelt een onderzoek in naar het opbevoegd voorhanden hebben van vuurwapenen in verband met den oerval op de N.S.B.-ers. Tienhoven. De heer A. Spek wordt bij Kon. besluit benoemd tot hoogheemraad van de Alblasserwaard. Jaarsveld. Het huis van den heer N. den Uil aan den Uitweg wordt door brand vernield. Eenige geiten en konijnen ko men in de vlammen om. 7 April. Benschop. De boerderij, bewoond door de gezinnen Lekkerkerker en Stigter, gaat in de vlammen op. Arkel. Huldiging van burgemeester F. J. Folkerts bij zijn 25-jarig ambtsjubile um. 9 AprlL Krlmpsn a.d. IJssel. Het echtpaar Groene- weg—Kroone viert zijn diamanten brui loft 10 April. Haastrecht De LJsclub viert haar B0-Ja rig bestaan. Reeuwijk. De visscher S. Koeter vindt in de Plassen het lijk van den 25-jarigen H. A. L. "Wubben, uit Den Haag. Giessan-Nieuwkerk. Onder zeer groote belangstelling viert de Coop. Landbouw- vereeniging „Samenwerking" haar 25- jarig bestaan. 11 April. Jutphaas. Het nieuwe brandalarmsysteem wordt officieel in gebruik genomen. 12 April. Lekkerkerk. De garage van de gebr. Dee- len brandt af. 12 April. Schoonhoven. De nieuwe zetterij van de drukkerij S. \V. N. van Nooten in ge bruik genomen. 15 April. Hardinxveld. Ih den nüflU van 14 cfpTtÏÏ April branden acht arbeiderswoningen af. De bewoners weten zioh met moeite te redden. Gouda. Ds. J. B. G. Groes neemt afscheid van de Ghr. Geref Gemeente wegens vertrek naar Deventer. 16 April. Hel- en Boeicop. De heer P. Hildebrand wordt geïnstalleerd als hoofd der bijzon der® school. 18 April. Moercapelle. 50-ja'rig bestaan van de zaak in manufacturpn en meubelen van den heer Van der Linde. 22 April. Schoonhoven. Officieele ingebruikname van de bar met kleedlokaal van „Sport club". 26 April. Zevenhuizen. Ernstig auto-ongeluk op de grens van Zevenhuizen en Waddinx veen. Een der slachtoffers, de heer Cor- nelissen, vindt den dood. Krimpen a.d. Lek. De voetbalverooniging „Dilettant" viert feest ter gelegenheid van haar kampioenschap. 28 April. Groot-Ammers. Groote wedloop om de door ,.G»e©l Zwart" uitgeloofde Groot- am-cup. 29 April. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Ds. J. L. Dipped neemt afscheid van de Ned. Herv. Geuu 30 April. Zevenhuizen, Huldiging van den beer A* Miedema bij zijn aftreden als hoofd vém school L 1 Mei. Schoonhoven. De zilverfabriek H. Hooy- kaas viert haar 60-jarig bestaan. Tal rijke blijken van belangstelling. Langerak. Aan Ds. JL Jansen» wordt emeritaat verleend. Lopik. De heer Joh. de Lange viert zijn 45-jarig jubileum als watermolenaar. Lopik. De 0. L. schooi op bet dorp wordt opgeheven. Nieuw-Lekkerland. Burgemeester F. M. A. van de Roovaart viert zijn 12V»-jft- rig ambtsjubileum. 2 Mei. Waddinxveen. De staking aan de Meubel fabriek van Schaik en Berghuis opge heven. Alblasserdam. Gedenkdag tor gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de school met den Bybel. Kinderdijk. Viering van het 50-jarig be staan van de school Kinderdijk. Jutphaas. De nieuwe Persil fabriek wordt in gebruik genomen. Nieuw-Lekkerland. De heer A. de Haan Az. viert zijn 25-jarig jubileum als penningmeester van den polder Nieuw- Lekkerland. Waddinxveen. De bisschop van Haarlem verleent eervol ontslag aan pastoor Kort 3 Mei. Een zwaar onweer woedt boven de Krim- penerwaard. Op verschillende plaat sen slaat de bliksem in. Te Lopik ont snapt een echtpaar ternauwernood asA den dood. 8 Mei. Schoonhoven. Opening van de winkelweek door burgemeester A. M. Nieuwenhui- sen. k 6 Mei. Ammerstol. De 41-jarige huishoudster! mej. G. Jongejan bij het waterschep pen in de Lek gevallen en verdronken. 8 Mei. Oud-Alblas. Het echtpaar J. Seton-Friet viert zijn gouden bruiloft. 10 Mei. Schoonhoven. De heeren Hartman en Hoogendoom vertrekken voor hun fiets tocht naar Milaan. 11 Mei. Zevenhuizen. Doordat kinderen met luci fers spelen, braqd de schuur van den heer L. van Proye af. 14 MéT. Lopik. De 71-jarige W. A. Benschop ge raakt in een sloot bij zijn woning en verdrinkt. 16 Mei. Moordrecht De echtelieden D. den Beate en W. Burggraaf 50 jaar getrouwd. 17 Mei. Gouda. Een felle brand legt de meubel fabriek van den heer J. F. Polbarst in de asch. 19 Mei. Waddinxveen. Burgemeester en mevrouw Troost vieren hun zilveren bruiloft. Reeuwijk. Opening van de nieuwgebonw- de brug over de Ree, De plassen Elf hoeven en 's-Gravenbroek zijn hierdoor verbonden. 21 Mei. Schoonhoven. „Sportclub" I speelt een voetbalwedstrijd tegen „Tubantia" uit Antwerpen. 22 Mei. Alblasserdam. Teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer J. Verheul, ouderling der Ger. Kerk. Streefkerk. De heer C. Booy, sigarenfa brikant, gemeenteraadslid en secr. van den raad van toezicht der Goop. Boe renleenbank, overleden. 24 Mei. Stolwijk. Gouden bruiloft van het echt paar AnkerOskam. „SPORTCLUB'S" NIEUWE TEHUIS. Opening van het clubhuis met bar vaji de „Schoonliovensche Sportclub" o© 22 April.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 3