Gemeenteraden. mam a gcare» Plaatselijk Nieuws Alleen voor Vrouwen ^Plaatselijk Nieuws j ra 9 Nov. Arkel. De vereeniging* „Streven tot Ver betering" houdt een druk bezochte ko nijnententoonstelling. 11 Nov. Alblasserdam. Felle brand in de zuurstof- fabriek „De Alblas". Ontploffingen richten groote schade aan. 20 Nov. Moerkerk. De heer G. Slob herbenoemd als burgemeester van Meerkerk, Leer broek en Nieuwland. 21 Nov. Nieuwpoort Het echtpaar G. van Herk- Merkerk viert zijn gouden huwelijks feest. Ouderkerk a.d. IJssel. Zilveren ambtsju bileum van ds. J. G. Woelderink. Schoonhoven. Ds. J. H. Gunning neemt een beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Kesteren aan. KRANIGE FIETSERS. De heeren Hartman en Hoog en doorn te Schoonhoven maakten een fietstocht naar \filflAn en terug, om 't Nederlandsohe elf tal aan te moedigen in het wereldvoetbal- tonrnooi te Milaan. Zij vertrokken op 10 Med en keerden op 4 Jum terug. 24 Nov. Moordrecht De heer K. Asmus. voorgan ger der Ned. Herv. Evangelisatie, her denkt zijn 25-jarig ambtsjubileum. Oudewater. Begin van de Ouderwatersche winkelweken. St led recht. Begin der reclame-actie van de Sliedrechtscho Middenstandsveree- niging. Alblasserdam. De gymnastiekvereeniging K. D. O. viert haar 2ö-jarig bestaan. 26 Nov. Arkel en Kedichem. Intrede en bevesti ging van ds. H. van Ewijck als predi kant der Ned. Herv. Kerk. 28 Nov. Bergambacht. Opening van de pluimvee tentoonstelling der vereen. V. Z. 0. D. door den burgemeester. Giossen-Oudekerk. De boerderij van den heer A. de Bruin geheel afgebrand. Twee koeien in de vlammen omgeko men- Moordrecht Inbraak bij den veehouder Heemskerk. Twee fietsen, een porte- monnaie met f 25 en vele kleedingztuk- ken gestolen. 29 Nov. Haastrecht De tweede winkelweek be gonnen. Giessen Nieuwkerk. De landbouwbuis- houdschool wordt onder groote belang stelling geopend. Groot-Ammers. De heer Vlastuin peemt afscheid als hoofd der o.l. school, we gens vertrek naar Au6terlitz. Langerak. Burgemeester G. B. Fortuyn opent den bazar van de zwemvereeni- ging NieuwpoortLangerak. Alblasserdam. De politie doet hier en te Ond-Alblas rijf arrestaties op vermoe den van bedriegelijke bankbreuk. 1 Dec. Lokkerkerk. Ged. Staten besluiten tot op heffing van de openb. school in Schu- agt per 1 April 1935. 3 Dec. Groot-Ammers. De heer H. Voorspuy. oud-raadslid en oud-wét houder, op ruim 80-jarigen leeftijd overleden. Hoornaar Het 25-jarig bestaan der school met den Bijbel herdacht met een rede an Ds. Woelderink Op 5 Dec. wordt een receptie gehouden. Lex mond. De heer A. T Vink. Ned Herv pred., onder groote belangstelling be graven. 8 Dec. Haastrecht. De heer A. Bakker beeft 00 jaar de markt te Gouda bezocht Hij wordt oa. door het gemeentebestuur, gehuldigd. T5 Dec. Krimpen a.d. Lek. De heer B NoorUn- der 60 jaar^in dienst bij het bontbe- werkershedrijf der firma J Groeneveld Cz. en Zn. Hij krijgt de zilveren er medaille van Oranje Naasaa 19 Dec. IJsselstein. Eerste steenlegging voor het Wijkgebouw van Het Groene Kruis. 20 Dec. IJsselstein. Mr. J. J. Abbink Spaink per 1 Jan. herbenoemd als burgemeester 22 Dec. Schoonhoven. De restauratiewa-ken aan de St. Bartholomeuskefk geheel vol tooid. 25 Dec. Lekkerkerk. Eerste clubtentoonstelling van de konijnenfokkersvereeniging „Het Raskonijn". 26 Dec. Schoonhoven. De R.-K. Bond voor Groote Gezinnen viert zijn derde lustrum. 27 Dec.* Haastrecht. De heer G. Reichard. hulp- besteller bij de posterijen bij zijn werk te Vlist te water gereden en verdron ken. x Gouda. Felle brand in de wasscherij valx de firma J H. v. d. Straaten aan den Graaf Florisweg. De benedenlokalen branden geheel uit. 31 Dec. Sliedrscht. De watermolenaar N. v. Wijk legt na ruim 40-jarigen diensttijd, zijn functie neer. Bergambacht Mej. J. Stout is 40 jaar in dienstbeterkking bij mej. G. Noorlan- derOskam. Streefkerk. De gemeen te-veld wachter de heer A. de Jong, die den dienst met pensioen verlaat, neemt afscheid ten raadhuize Kerstfeestviering. Ammerstol. Woensdagavond werd on- deP leiding van ds. J. B. Th. Hugenboltz het Kerstfeest gevierd van de kinderen der Zondagsschool in de Ned. Herv. Kerk. De Kerstliederen onder leiding van mej. N. Scholten, werden goed gezongen. Ook een Kerstcantate, die zeer moeilijk in te atudeeren was, kwam goed tot zijn recht. Ds. Hugenholtz vertelde twee Kerstver halen. Aan degenen, die de Zondags school verlieten, werd een kerkboekje ter hand gesteld. Evenals andere jaren was het kerkgebouw stampvol. Gouda. De Kamer vergadert Woensdag 2 Jan., nam. 2 uur, ter behandeling van de volgende agenda: Opening door het oudste lid in jaren. Verkiezing van een al gemeen voorzitter -en van de voorzitters der afd. grootbedrijf en kleinbedrijf. No tulen en mededeelingen. Uitgegane en in gekomen stukken. Verzoeken om subsidie van het Ned. Visscherij Proefstation te Utrecht en van het Fonds voor toegepast natuurwetensch. onderzoek ter bevorde ring van volkswelvaart (Het Bureau ad viseert afwijzend). Schrijven van de Ka mer te Hilversum inzake de wettelijke re gelen nopens het afbetalingsbedrijf. Rap port van den voorzitter der Utrechtsche Bevrachtingscommissie over de saneering van do binnenscheepvaart. Kerstfeestviering. Krimpen s.d. Lok. Tweeden Kerstdag heeft de Zondagsschool „Ehen Haëzer" onder leiding van den heer W. M. Slin gerland hst Kerstfeest gevierd. Er was zeer veel belangstelling. De kinderen brachten kerstliederen ten gehooge en de leider verhaalde onder ademlooze stilte een kerstgeschiedenis. De kinderen wer den onthaald op versnaperingen en kre gen boekwerken. Zij d e de school ver been ontvingen een bijbel. Krimpen a.d. Lek. De vereeniging voor zieken huis verpleging heeft zich aange sloten bij de federatie van «iekenhuiaver- pleging in Nederland. Tuinbouwver. „LopUkerwaard". Lopik-Jaarsveld. De tuinbouwfem- niging „Lopikerwaard" hield in een der lokalen van de christelijke school (hoofd de beer W. van Joolingen (haar najaars vergadering. Na het lezen der notulen deed de voor zitter eenige mededeelingen, betreffende het demonstratiebedrijf. Het jaar 1934. dat a.h.w. een proefjaar zou zijn, heeft reden tot tevredenheid gegeven. Een' groote bezuiniging is verkregen op de uitgaven van het warklooü en het bestuur heeft dan ook wederom vol vertrouwen bij de provincie een subsidie-aanvraag ingediend. De begrooting 1935 werd ver volgens behandeld an voorloopig vastge steld. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld door den heer C Benschop, tuinman van het demonstratiebedrijf. die een inleiding hield over den teelt van aardappelen. Spr. behandelde achtereenvolgens den oorsprong, dén groei en de ontwikkeling van den aardappel. De aardappel, welke tot een der voorhaamste voedingsproduc ten behoort, scheen in 1845 te gaan ver dwijnen. Doordat ploseVng ih zeer ster ke mate een ziekte optrad, mislukte de oogst geheel en bestond er weinig animo meer voor den aardappel. Gelukkig heeft de aardappel zich weten te handhaven en nadien is door doelmatige bestrijding de gevreesde aardappelziekte ook in nie' zoo'n hevige mate meer opgetreden De verbonw ia sterk toegenomenin ons land zelfs zoo sterk, dat de aardappel na de rogge, het grootste aantal H A m beslag ■MBt. Thans worden door ds regeering evenwel maatregelen genomen tot beper king Verder noemde spr de meest voorko mende ziekten, de kenmerken daarvan en de bestrijdingsmiddelen o.a de bladrol- ziekte: de mozaikziekte: de aardappel ziekte (kwaad): de aardappelwratziekte; de schurftziekte en kringerigheid Van de aardappelwratziekte is de bestrijding ge regeld bij de 7. g aardappelwet van 1924 Zoo zal,o a de bekende soort Bravo's die bijzonder vatbaar is voor laatstgenoemde ziekte om deze reden moeten verdwijnen In de plaats daarvoor worden aanbevo len de soorten Bevelander" en ,.Soye- nir". terwijl als m'ddelvroege nog altijd de ..Eigenheimer" verbouwd kan worden. Tot slot raadde spr om verschillende redenen aan. bij de teelt van aardappelen te letten: le op gezond pootgoed: 2e op de ziekteverschijnselen tijdens den groei en bij het rooien: 3e het toepassen van wisselbouw: 4e het toepassen eener oor deelkundige bemesting. Lexmond. Vrijdag had in de chr. school de jaarlijksche vergadering plaats van de ring Leerbroek van de Herv. Jongelings- Vereenigingen op Geref. grondslag De heer C. Manschot leidde een bijbelonder- werp in. terwijl de heer F. Middelkoop van Schoonrewoerd refereerde over het onderwerp: „Heeft de Bond van Herv- Meisjesvereen. op G. G. recht van be staan" Op beide onderwerpen volgde eeD aangename gedachtenwisseling. Kerstfeestviering. Nieuw-Lekkerland. Woensdagavond i» in de Ned. Herv Kerk Kerstfeest ge vierd met de kinderen van de Zondags school „Samuël". Het ru me kerkgebouw was geheel gevuld. Het openingswoord werd gesproken door ds. Joh. van Dots- aen. De heer C. J. de Groot vertelde de bekende Kerstgeschiedenis, waarna de heer T. ran Dam een Kerstverhaal ver telde. Een en ander werd afgewisseld met het zingen van eenige liederen. De kinde ren werden ruimschoots onthaald en zij, die de Zondagsschool g ngen verlatón, ontvingen bovendien een bijbeltje. In de le openbare school is Kerst feest gevierd met de leerlingen van de Zondagsschool „Laat de kinderkens tot Mij komen". De leiding berustte bij den heer Luehof. Verder voerden het woord de heeren Heijboer. Rouw en Jongenbur ger. Het gesprokene werd met lichtbeel den verduidelijkt. Een afzonderlijk koortje zong enkele mooie Kerstliederen. De kip deren werden onthaald en zij, die de Zondagsschool gingen verlaten, kregen een bijbeltje mede. Er was veel belang stelling. Nieuw-Lekkerland. De Hervormd a.-r kiesvereeniging „Groen van Prinsterer" heeft in haar vergadering besloten, zich aan te sluiten bij de onlangs gestich'te Herv. a.r. party in ons land. Nieuwpoort Woensdag, 2en Kerstdag, hield het onderwijzend personeel met de leerlingen der Zondagsschool in de Ned. Herv. Kerk, haar jdarlijksch Kerstfeest. De belangstelling hiervoor was ditmaal zoo groot, dat voor extra zitgelegenheid, door het aanbrengen van banken en stoe len, moest worden gezorgd. Toen de heer Joh. Kara deze bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze opende, was het kerkge bouw stampvol. De heer Kars las hierna de Kerstgeschiedenis, waarna de heer G Slob Azn. met de leerlingen, het Kerst verhaal behandelde, het bleek dat alle leerlingen dit goed hadden bestudeerd. Intu8schen werden ververschingen rond- gedienl en. lieten de leerlingen, onder le - d ng van mej. J. de Ruiter, een ge kerst- liederen hooren. De leerlingen der hoog ste klasse, die de Zondagsschool gingen I verlaten, ontvingen ieder een jiprsoonlijk J aandenken, terwijl de anderen eveneens een cadeautje in ontvangst hadden le ae- I men. Aan het einde van deze goed ge- I slaagde Kerstfeestv ering, heeft de heer Slob aan allen, die tot het welslagen had den medegewerkt, alsmede kerkvoogden en notabelen, die het Kerkgebouw voor dit doel hadden beschikbaar gesteld, har- tel ijk dank gebracht, waarna hij de bij eenkomst. met dankzegging sloot. De plaatselijke meiéjesvereeniging ^verleende medewerking en bracht in de pauze en kele mooie nummers ten gehoore. Zanguitvoering. Oudewater. De christelijke zangvereni ging „Excelsior" heeft een uitvoering ge geven in de Geref. Kerk. Na opening door ds. v. d. Weg heeft het koor onder leid;ng van den heer Apeldoorn voor een buitengewoon talrijk gehoor de verschil lende liederen op u tmuntende wijze ten gehoore gebracht. Als wij een opmerking willen maken, zou het zijn dat, naar 't ons voorkwam, enkele stemmen te veel op den voorgrond traden. Mogelijk vond dit zijn oorzaak hierin, dat vrij veel oude leden hun plaats hebben afgestaan aan minder geschoolde krachten, waardoor de samenzang niet zoo wps als wij dat van d'f koor geWóon waren. Toch twijfelen wij niet of onder de le;ding van den heer Apeldoorn zal dit wel verbeteren. Eerste prijs. Streefkerk. l)e heer J J van Aartrijk, lid van het fanfarecorps „O.K.K." be haalde op het sol stenconcours te Zwijn- dr^-M een eersten prijs met tuba. Politieberichten. Siiedrechi W. deed aangifte van ver nieling van een ruit, G. van het feit, dat hij was aangereden door H. H. beklaagde zich over diefstal van de fitting en het lampje uit zijn rijwiellantaarn, K. deed aangifte van diefstal van zijn rijw elbe- lastingmerk in elui en A. van diefstal van een kalkoen. Sliedrecht Te bevragen bij: J. C. Schalkwijk, v. Lennepstr. 53, een ceintuur een huissleutel; A. Verheij E 307. een een ring met sleutels: M. W. Stuij, B 250, een huissleutel; A. Verheij, Z 207, een kosteloos rijwielbel merk F. Hartog, Adm. de Ruijterstraat 13. een vijl; L. Bot. D 357 een rijwielbel. merk in étui; F. Klein, A 36, een portemonnaie met inhoud; F. Bot» B 433, idem. H. Klein, A 237. een Ledo ren mantelcemtuur; A. Bakker, Stat. weg 145, een portemonnaie, H. V. Ooijen, Em- mastr. 1, een grijze duif; F. Bakker, B 409, een zakje en een handdoek. M. Cle- ton, D 65, een paar witte kinderschoenen; A. de Ruiter, Oranjestraat 38, een wollen handschoen; L. v. Wijngaarden, Fr. Hendrikstraat 64, een kinderhand schoentje; A. Lanzer, Stat. weg 100, een handbeschermer e. rijwiel; D. Veth, D 701, een gewicht van 1 K.G.; J Hazen- bas. Drijberplem 41, een portemonnaie met inhoud; W. Boer. St. weg 140. een kindertaschje met inhoud. Politiebureau: een damestaschje, een heerenrijwiel en een grijze dameshandschoen. Oroot-Ammcrs. Vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 14 Dec. Voorzitter de heer G. B Fortuyn, burgemeester. Alle leden zijn tegenwoordig. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden gele zen en goedgekeurd. Verschillende ingekomen stukken, waar onder een schrijven van den heer W. van Prooijen. dat hij zijn benoeming tot hoofd der openbare lagere school aanneemt, worden voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat in verband met de aanstaande benoeming van een onder wijzeres aan de O. L. School, het dagelijkscb be stuur de kwest e heeft besproken om aan deze benoeming de voorwaarde te verbin den, dat de nieuw benoemde in de ge meente moet wonen B. en W. zijn van oordeel, dat het billijk geacht moet wor den dat de onderwijzeres woont ie de gemeente waar zij werkzaam ia. De te genwoordige onderwijzeres neeft altiid te Streefkerk gewoond Verschillende heeren voeren hierover het woord. Zij vinden het wenschelijk dat de onderwijzeres hier gaat wonen, doch in verband met de bijkomende omstandig heden, wordt besloten deze voorwaarde niet aan de benoeming te verbinden. Naar aanleiding van de circulaire van Ged. Staten, waarin het oordeel van den raad wordt gevraagd inzake het presen tiegeld der raadsleden, wordt besloten het bedrag ad f 1.50 per lid en per vergade ring te handhavent Bovendien wordt naar aanleiding van een circulaire van hetzelfde college, be sloten, aecoord te gaan met .biet bij deze circulaire gevoegde ontwerp-jaarwedde- regeling der wethouders. Ingevolge het ontwerp blijft de jaarwedde der wethou ders bepaald op f 130. Overgaande tot de benoeming van 2 le den der schoolcommissie (vacature G. Voorspuij Hzn. en G. Vlastuin) op de aan beveling waartoe zijn geplaatst: vacature G. Voorspuij, le G. G Slob en 2e Ant. van Loon; vacature G. Vluistu n le. W. van Prooijen en 2e. Tj. ten Wolde, met welke aanbevelingen de commissie zich kan vereenigen, worden benoemd de hee ren G. G. Slob en W. van Prooijen. Aan de orde is vervolgens de benoe ming van een lid der commissie tot we ring van schoolverzuim (vacature G. Vlas tuin). Op de aanbevel ng zijn geplaatst: le. W. van Prooijen en 2e Tj. ten Wolde. Als zoodanig wordt benoemd de heer W. van Prooijen, die met deze benoeming in kennis zal wojden gesteld. Overgaande lot de benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur wegens periodieke aftrding op 1 Jan. van het lid J. Hakkesteegl op de voordracht, waartoe zijn geplaatst le. J. Hakkesteegt aftr. en 2e. C. de Vos. als zoodanig her benoemd de heer J. Hakkesteegt, wien van deze herbenoem ng kennis zal worden gegeven. Besloten wordt op te maken het supple toir kohier hondenbelasting tot een be drag van f 13,25. De voorzitter deelt mede, dat voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de 0. L. School zich 2 sollicitanten hebben aangemeld en dat op Woensdag 19 December een proefles zal worden ge geven. Vervolgens zegt spr. dat de sierieslt-csnirale te Boskoop, boomen, heesters en vaste planten, voor bepaalde doeleinden gratis besch kbaar stelt. Deze boomen enz. wor den alleen dan verstrekt, wanneer b.v. in verband met de kosten deze beplan ting n et van gemeentewege zou geschie den. Daar ook deze gemeen'e enkele be- pla ntingen zou kunnen laten uitvoeren, n.l. bij den nog te maken doorgang naar den Hoogendijk en in het plantsoentje aan het Burgemeester Fortuynplein, wórdt besloten dat de commissie yoor de uit breid ng van de kom der gemeente, ter zake bij B en W. met voorstellen zal ko men. Hierna sluiting. IJsselstein. Vrijdagavond 14 December kwam de gemeenteraad in voltallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester Mr J. J. Abbink Spaink. B. en W bieden aan de gemeente-be grooting 1935. Vervolgens wordt ter voorziening in de behoefte aan kasgeld en voor het beleg gen van overtollig kasgeld een rekening courant-overeenkomst aangegaan met de IJsselsteinsche R.-K. Bouw vereeniging alhier en met de Rotterdamsche Bank-< vereeniging, kantoor Utrecht. Met algemeene stemmen wordt benoemd tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs, de heer F. J. de Goojer, aftredend. B. en W. stellen voor. waar hier ter plaatse de tuberculose veelvuldig voor komt en daar zij meenen, dat de midde len van de plaatselijke t b c.-commissie ontoereikend zijn, tot verhooging van de subsidie van f 800 tot f 600. Conform besloten. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten tot aankoop van 'n pand brief ad f 1000 (wegens uitloting) van de Gron Hypotheekbank. De klssding- an rijwleltoelage van gemeentepersoneel over 1934, wordt vastgesteld op die, welke gegolden heb ben voor het jaar 1933. Voor het jaar 1935 worden de rywieltoelage van ge noemd personeel, in verband met de da ling der njwielprijzen, op voorstel van B. en W. met 20 pGt verlaagd. In de vergadering van 19 Sept. besloot de raad tot vermindering van de keur loonen voor runderen en varkens. Ged. Staten hebben hieromtrent advies ge vraagd aan den Vétérinair Inspecteur van de Volksgezondheid die bezwaar heeft tegen genoemd besluit, met welk adviee Ged. Staten zich kunnen vereeni gen. B. en W. doen nu een voorstal tot intrekking van dit besluit. Aldus besko ten. Met de gemeente Utrecht wordt, op voorstel van B en W. besloten een over eenkomst aan te gaan inzake wederzijdscbe toelating van kinderen op de openbare scholen voor uitgebreid lager onderwijs. In verband hiermede waren B. en W. de meening toegedaan dat een dergelijke overeenkomst, voor bezoek van openbare scholen te Utrecht door kinderen uit deee gemeente, niet behoefde te worden aan gegaan, daar deze gemeente een openbare school bezit. Aan de orde komt dan een voorstel van B. en W. omtrent de bestemming van de winst der gemeentebedrijven over 1933. Ingevolge de Beheersverordeqing moet aan de winsten der bedrijven over 1933 een bestemming worden gegeven. In ver band met de begrooting 1935 wordt voor gesteld f 5000 van de gezamelijke winsten aan het waterbedrijf uit te keoren, ter bijschrijving oj hare reserve. Het overi ge bedrag n.l. f 3076.98 zal voor den al- gemeenen dienst van de gemeente wor den aangewend. Conform beslopen. Vervolgens verleent de raad vergun ning Aan de afd. IJsselstein van „Het Groene Kruis" tot het leggen van een brug over de Stadsgracht voor toegang naar het in aanbouw zijnd wijkgebouw. Een 6-tal woningen, n.l. in de Ko ningstraat noa 15, 16. 17. 19 en 20 f» Utrechtsche straat no 21. worden op voorstel van B. en W. onbewoonbaar verklaard. Als laatste punt komt aan de orde een schrijven van Ged. Staten, inzake verla ging van de jaarwedden der wethouders, waarin tij verzoeken, om het oordeel van den raad. Ged. Staten stellen voor de wedden, welke thans f 590 bedragen, met ingang van 1 Januari 1935 te verlagen tot f 350. B. en W stellen voor de jaarwedden vast te stellen op f 450. daar deze ge meente een zeer sterk eigen karakter draagt, dat haar van andere gemeenten, van ongeveer dezelfde grootte, ondier- scheidt en omdat men hier een flink ge meentebedrijf heeft (dat bovendien nog andere gemeenten voorz-et van gas en water) en dit meerdere overheidszorg met zich brengt. De heer Veldhuizen zou de jaar wedden gt.deld willen zien op f 500. Ver- schfl'ende heeren vinden dat de verlaging nogal sterk voorgedragen wordt. Na ver dere bespreking wordt co voorstel van B en W. besloten de jaarwedden van de wethouders vast te s'ellen on f 450. In de rondvraag vraagt de heer M o I hoek of een extra Kerstgave wordt ver leend aan de werkloozen. De voorzit tr zegt dat als gewoon lijk hieraan aandacht is besteed n ZATERDAG 29 DECEMBER 1934 MEISJESSCHORT, 3—7 jaar. (1421). Ia dit niet een buitengewoon practisch •ohort voor onze dochters? Het bedekt niet alleen de geheele jurk, doch bestaat slechts uit één lange lap. is dus uiterst makkelijk te strijken. Het halsje en het voor- en achterpand zijn nit één stuk ge knikt. Het achort wordt over het hoofdje aangeschoten en met twee stof reepjes op «ijde gestrikt. De buitenomtrek wordt met een schuine bies afgewerkt. Patronen verkrijgbaar voor f 0.48. FLUWEELEN MEISJESJURK. 36 jaar. (1423). Een hooggesloten in het midden met knoopjes sluitend lijfje, dat aan bet klok- rokje gezet wordt, geeft zoo'n aardig ge heel voor kleine meisjes. Het jurkje kan van effen of bedrukt fluweel gemaakt worden en wordt afgewerkt met een smal kanten kraagje. Het jurkje kan met lan ge mouwen geleverd worden, die met een amal boordje worden afgewerkt. Patronen verkrijgbaar voor f 0.48. DAMESSCHORT. (1428X zoo nu en dan de banden uit de mouwen moeten steken en in de huishou ding helpen. Tijd om de schooljurk voor één, die er minder op aankomt, te ver anderen is er niet. Wat denkt ge nu wel van zoo'n overall van eenvoudig effen ka toen met een bedrukte rand langs de re vers en xakken. Het lijkt ons buitenge woon geschikt en we verwachten dan ook dat velen een patroon zullen bestellen. Patronen verkrijgbaar voor f 0.58. HUISJASJE. (1422). Zoo'n licht, doch zuiver wollen jasje is heerlijk om bij kille dagen even aan te schieten. Men kan er zwart en gekleurd voor kiezen, doch men" moet steeds zor gen in overeenstemming met de kleeding te blijven. Het .issip sluit met één knoop, heeft een platte kraag, die tamelijk ver doorloopt en rechte mouwen met een op slag. Zeer practisch is het om aan één zijde een zak te stikken, waar enkele kleinigheden in geborgen kunnen wor den. Patronen Lm. maat 52. verkrijgbaar voor f 0.48. HUISJASJE. (1424). De koudere dagen doen ons. vooral bij zittend werk, maar al te gaarne naar een warm jasje grijpen om even aan te schie ten. Herhaaldelijk vraagt men ons model len van damesschorten te willen afbeel den en te verwonderen is dit niet. want. aan een eigen gemaakt schort kan men iets persoonlijks geven, niet waar? Ons schort ia juist geschikt om gedra gen te woiden bij de dagelijksche bezig heden en kan van gebloemd cretonne of satinet gemaakt worden. Het bovenstuk k aan de voorzijde met een punt op het ondergedeelte gestikt, terwijl dit laatste da geheele rok bedekt, en met knoop en knoopsgat gesloten worden. De breedc banden loopen ook over den rug en wor den eveneens, op het andere gedeelte ge- atfki Patronen in alle malen verkrijgbaar m f 048 OVERALL VOOR GROOTERE MEISJES e 3—12 jaar. (1426). mkmd auUaa de grooUre 1424 1 Misschien kan een oude mantel dienst doen als materiaal en anderp koopen wo een stevige warme stof. Het maken is uiterst eenvoudig; tegen de beide voor panden worden belegstukken gestikt met het oog op de revers, tenzij een aardige knoopgarneering wordt aangebracht. Patronen t.m. maat 52 verkrijgbaar voor f 0.48. HUTSPOT MET WITTE BOONEN. 2Vt K G. winterwortelen. 2 K.G aard appelen. 250 gram witte boonen. 500 gr. uien, V« a 3/4 K.G. klapstuk, 50 gr. bo ter. De witte boonen worden gaar gekookt met weinig water, dat zooveel mogolijk moet verkoken, de wortelen dun geschild en gesnipperd of aan ringen gesneden, de uien schoongemaakt en in vieren of achten gesneden, naar gelang van de grootte. We beginnen de klapstuk tewas- schen en op te zetten met zooveel kokend water, totdat het juist bedekt is, laten het eon halfuurtje zachtjes trekken en doen daarna de uien en wortelen erbij, die zoolang koken moeten totdat ze goed gaar zijn De aardappelen worden in middels ook gaar gekookt met zout. He vocht op de wortpJen, do bouillon in dit geval, moet zooveel mogelijk verkoken, daarom hebben wij het vleesch met wei nig water opgezet; zoo noodig doen weer een seheutje bij. Het vleesch wordt op een schaal warm gehouden en wortelen, uien, boonen en aardappelen mot elkander ge stampt, boter bijvoegen en alles nog even doorstoven. STOKVlSCH. 600 gr. stokviscb wordt 24 uur ge weekt, terwijl het water geregeld ver nieuwd wordt, daarna maken wij er rol len van, die we met een touwtje vastbin den en in ruim water met zout gaarko ken. We zullen het water niet te hard laten koken, doch als het aan de kook is, zooveel mogelijk temperen. Na ongeveer een half uur is de visch gaar, doch we nemen ze pas het laatste oogenblik uit H water. Rijst koken we op de bekende wijze, we zorgen voor een flinke hoeveelheid ge bakken uien, gekookte aardappelen en mosterdsaus, die we als volgt maken. 3/4 L. water, waarin de visch -heeft ge kookt, 45 gram bloem. 50 gr. boter, 1 groote eetlepel mosterd. Boter en bloem worden verwarmd, vfschwater toevoegen, sausje doorkoken gedurende vijf minuten en van het vuur nemen en dan de mosterd er door roe ren. Velen geven de voorkeur stokvisch, rijst, aardappelen en uien dooreen te mengen en met de saus apart op te die- DE PRACTISCHE HUISVROUW MOET WETEN, DAT.... r...zij kledingstukken, die met benzine gereinigd lijn, niet mag op strijken, al vorens deze absoluut vervlogen is; shan tung kleedingstukken, kleedjes enz., door en door droog moeten zijn. alvorens men ze kan strijken en dus*hooit ingevocht mogen worden; ....zij versche vruchten, die zij voor compote of andere doeleinden noodig heeft, eerst moet wasschen. daarna steel tjes en pitten verwijderen, waardoor het sapverlies beduidend minder wordt; ....zij vetvlekken op bruine schoenen kan verwijderen afitot een doekje, gedrenkt in water, waarin hertshoorn zout is opge lost. Het schuim, dat ontstaat moet zorg vuldig afgewreven worden, daarna be handelt met het leer met schoencrême en wrijft met een flanellen doek na; vilten heerenhoeden beschermd worden tegen donkere randen, die ont staan door het transpireeren van het hoofd, indien men tusschen de binnen rand in de hoed een reep vloeipapier schuift; van tijd tot tijd is vernieuwing noodig; kooien veel zuiniger branden, in dien men ze bevochtigt met een oplossing van water en soda; in» soep. die te zout is een weinig suiker gestrooid moet worden, terwijl men de onaangename smaak tevens verbetert, indien men 1 a 2 rauwe aardappels mee kookt en deze daarna uit de soep verwij dert. zij stroop gemakkelijk kan uit scheppen, indien zij de lepel vooraf aan beide zijden vet maakt: de stroop blijft dan n:et aan de lepel hangen; zij het maken van knoopsgaten vergemakkelijkt, indien zij eerst den bui tenomtrek aangeeft met een gekleurd draadje, deze met de machine nastikt, daarna inknipt en vervolgens festonneert over de machinesteken: zij sieraden kan schoonmaken door ze eenige minuten te weeken in gelijke deelen ammonia en water, daarna met een schoone doek nawrijven, zij jodiumviekken kan verwijderen uit huishoudlinnen, als zij de plekken eerst weekt in spiritus en daarna in warm zeepwater uitwascht: geplisseerde kraagjes heel goed aan huis gewasschen en gestreken kunnen worden, indien men bij smalle plissé's twee en bij breede drie rijen rijgs'eken werkt voor het wasschen. Na het strijken verwijdertvmen de draden en strijkt de plissé's nogmaals; ....vuil koper schoongemaakt moet worden met een doekje met petroleum, gewerkt koperen voorwerpen met een borsteltje: men schimmel in boekenkasten voorkomt door er eenige druppels euca- lyptuaolie in te sprenkelen. zij van tijd tot tijd gootsteenen, badkuipen en vaste waschtafels met een heete sterke sodaoplossing moet door spoelen: aanhangende zeepresten en even tueel vet wordt opgelost en weggespoeld; .men Braziliaansche noten gemak kelijker kraakt, als men ze vijf minuten in kokend water laat liggen en onmiddel lijk, nog warm, kraakt: men aangeslagen zilver eerst in een warm sopje met een nagelschuiertje moet schoonmaken, daarna inwrijven met spiritus en krijt en nogmaals na wasschen eerst in zeepsop daarna in heet wateren met een flanellen of zcemleeren doek na- wrijven; ....men babyflinelletjes in lauw sop moet wasschen. naspoplen in water met een scheutje spiritus, daarna oprollen in een hadhanddoek, om het meeste vocht te verwijderen en ophangen om geheel en al te drogen: men op deze wijze alle ba bykleertjes zacht en mooi kan houden: ..vlekken op marmoren schoorstee- nen. waschtafels enz., heel moeilijk te verwijderen zijn. doch dat het volgendp mengsel in de moeste gevallen goede re sultaten geeft Men legt op de bewuste plek Ven een dik papje van 50 gr. gezeef de fiinp soda. 25 gr gemalen puimsteen en 25 gr gezu'verd krijt,aangemaakt mpt een weinig beet water en laat dit er min stens 24 uur opliggen. dan mot een schoone doek nawrijven; geduwd i Duivementoonsltliing. Ameide. Op Tweedon Kersfldag h'eld de Posifluivenvereeniging „De Snelvlucbt" een hokkententoonstelhng ip de zaal van mej. de wed. D epenhorst, waar als keur meesters optraden de heerèn J. A. de Bruin en J. Killians, beiden uft Goreum. Do vijf beste hokken van de elf hadden: No. 1 H. Streefkerk, no. 2 A. Schotman, no. 3 A. van Oort. no 4. M. v. Leer, No. 5 Jac. Verheij. Het aantal ingezonden dui ven bedroeg honderd en twaalf. Muziekuitvoering. Ameide. Woensdagavond gaf de Chr. muziekvereeniging „Crescendo" onder lei ding van den heer*Jac. J. Kleman uit Utrooht, met medewerking «van de Chr. ïteciteervereeniging „De Vriendschap" een uitvoering in het vereenig:ngsgebouw aan den Achterweg, welke zaal tot in de uiter ste hoeken gevuld was met belangstellen den. De verschillende nummers werden zeer verdienstelijk uitgevoerd. Ter afwis seling trad de reciteervereeniging op met een samenspraak voor zes personen, ge titeld „Gier gheid gestraft", waarna de pauze volgde. k Na de pauze kwam „De Vriendschap" nog eens op de planken met een samen spraak getiteld: „In de Rechtzaal". Als attractie volgde een samenspraak, waarbij niet gesproken werd. „De stomme Panto- mine". waarbij men het uitgierde van het lachen. Na nog enkele muzieknum mers werd de gezellige avond door den heer Will gesloten. Concert. Ameide. De muziekvereeniging „Un:e" gaf op Tweeden Kerstdag onder leiding van den heer B. A. Hoon uit Schoonho ven een zaalconcert in café Lekzicht, dat zeer goed geslaagd mag heeten. Als me dewerkers voor het tooneel had „Unie" ditmaal de dilettanten-tooneelvereeniging „Symphon e" uit Hoog-Blokland geënga geerd, welke vereeniging twee blijspelen heeft opgevoerd, n.m. „Truusje Meijer" en „Van een huwelijksreis.die er niet was'. De muzieknummers werden door de stampvolle zaal mat applaus beloond. Na afwerking van het programma was er nog gelegenheid tot dansen, waarvan ve len gebruik maakten. Het maken van het metselwerk voor de vier arbeiderswoningen voor rekening van den timmerman P van VI et is op gedragen aan den heer Corn. Streefkerk. Deze hu-zen zullen worden den Broekscheweg. De radio-distribufie. Ameide. Met den aanleg van radio-dis tributie is reeds een aanvang gemaakt in de Nieuwstraat. Bekroonde konijnen Arkel. Onderstaande dorpsgenooten be haalden op de tentoonstelling te Leerdam met hun inzendingen konijnen de navbl- gende prijzen: Vlaamsche reuzen, wit, voedsters jong: P. de Ruiter 2e pr. met eerepr.; A. de Keijzer Z.E.V.; rammen, jong: P. de Ruiter, Z.E.V. Vlaamsche Reuzen, blauw, voedsters jong: P. de Rui ter 3e pr.; Haaskleur, voedsters oud: J. W .Molendijk le pr.. Rammen oud: J. W. Molendijk 2e pr.; Voedsters jong;: J. W. Molendijk 2e pr.; Konijngrijs, voedsters jong: A. de Keijzer, 2e pr.; Voedsters met jongen: A. de Keijzer 2e pr. Zilvervos, zwart, voedsters oud: W. Hoe enbos 2e pr.; Rammen oud: J. A. de Jong le pr. met 2e eerepr ijzen; L. C. van Dalen 2e pr. Voedsters jong: W. Hoeienbos le pr. met 2 eerepr J. W. Molendijk 2e pr. Blauw, Voedsters jong: J. A. de Jong le pr. met eereprijs. Voedsters oud: L. C. van Daal en Z.E.V Nest, Bruin: J. A. de Jong 2e pr. Geelbont, rammen, jong: L. C. van Daalen le pr. met 2 eerepr. Pa- P'llon Zwart, voedsters jong: A. de Keij zer Z.E.V. met eerepr. Weeners. Blauw, Voedsters oud: J. Gons. 3e pr.; Voedsters jong: A. M. van Beuzekora, le pr.; L. C. van Daa'en. Z.E.V.: Rammen jong: H. J. van der G:essen, le pr. met 2 eerepr.; J. W. Molendijk en L. C. van Daalen, Z. E.V. Weeners Zwart Voedsters, oud: L. C. van Daalen, 2e pr.; Voedsters jong: A. M. van Beuzekom, le pr. met 2 eerepr.; J. A. de Jong, 2e pr.; L. C. van Daafen, Z.E.V.: Rammen jong: A. M. van Beuze kom le pr.; Weeners Wit, Voedsters oud: A. M. van Beuzekom. le pr. met 2 eere pr ijzen; Rammen, oud: L. C. van Daalen, Z.E.V. Rammen, jong: A M van Beuze kom le pr. met eerepr.. J. A de Jong, 2e pr.: L. Bruin, Zilver, Voedsters oud: P. de Ru'ter le pr /Rammen, jong: P. de Ruiter, le pr Voedsters jong: P de Rui ter le pr.; H-ivana's Bruin, Voedsters met jongen: 1e pr. L. C. van Daalen. Rus sen Zwart. Voeds'ers jong: H. J. van der Giessen, le, 2e en eereprijs. Rammen, jong: H J. van der Giessen le en 2e pr.; Ch ncilla's. Voedsters oud: J Kooi le pr. m°t eerepr. Rammen oud: H. J. van der Giessen le pr met 2 eerepr.; J. Kooi 2e pr.: Rammen ibng: H. J van der G essen 2e pr J. Re;nhout Z.E.V. Ca via's Zeugje met jongen: H. A. Verheul, 3e pr. Extra kerstgifL Bleskensgraaf. Het comité, dat zich er mee heeft belast om gelden in te zame len, om aan behoeftige geximie» eau ex- tra-kerstgave uit te reiken, is daarin uit stekend geslaagd. Ruim 40 gezinnen kon den verblijd worded met kleederen, de- keus, katoen, flanel of levensbehoeften, terwijl ieder gezin bovendien nog (w half pond koffie en een ons thee kreeg. Een woord van dank aan allen, die root ait mooie doel hebben bijgedragen is hier zeker op zijn plaats. Beknopt raadsverslag. Hei- en Boeicap. Maandag vergaderde de gemeenteraad. De heer A. de With Cz. was met kennisgeving afwez g. Voor zitter burgemeester De Leeüw. Op verzoek van het gemeentebestuur van Arkel werd adbaesie betuigd op een adres aan het gem. electricite tsbedrijf te Dordrecht, tot verlaging der tarieven voor het gebruik van electriciteit Besloten werd met ingang van 1 Ja nuari 1935 tot aansluiting by de N.V. de „Gekroe'' te Overschie en in verband daarmee werd de Pol tieverordening ge wijzigd. Besloten werd aan te sluiten bij de afd. Z.-H. van de Vereen, van Ned. Gemeenten, tegen f 1 per jaar, in verband met de aansluiting bjj de Gekroe. De jaarwedden van de wethouders wer den ingevolge een schrijven van Ged. Staten vastgesteld op f 80 per jaar. door dat deze gemeente in de lie klasse valt. Naar aanleiding van een adres werden de presentiegelden van de raadsleden op voorstel van den heer B. Bikker vastge steld op f 1 per lid per vergadering. De begrooting 1935 was met enkele opmer kingen van Ged. Staten teruggekomen en sluit met een eindcijfer van ontvangsten en uitgaven van f 30,228,40. Kapitaal- dienst ontv. f 661,78, uitgaven f 590. ba tig saldo f 71,78. Deze begrooting, die in zijn gehoel werd voorgelezen, gat geen aanleiding tot op of aanmerkingen en is slu tend kunnen maken zonder belasting verhooging. De post onvoorziene uitga ven moet echter ingevolge schrijven van Ged. Staten worden verlaagd en mag slechts 5 pCt. van de geraamde uitgaven bedragen, dit is afgerond 1300, terwijl de rest op de kapita&ld'enst gereserveerd moet worden. Na rondvraag sluiting. Hei- en Boeicop. Maandagavond vier den de leerlingen van de Zondagsschool in het lokaal van de bijz. school, onder leiding van het hoofd dier school, hun kerstfeest. Behalve het groote aantal kinderen, waren ook vele ouders en be langstellenden aanwezig. Met groote belangstelling werd de be gaafde spreker aangehoord. De aanwezi gen werden tusschentijds rijkelijk ont haald. Op het eind van deze bijzondere bijeenkomst werden d0. leerlingen nog met een fraai cadeau verrastl Aan de werkloozen, die daarvoor ito aanmerking komen, is een kerstgave ver leend. Geftenfokkerlj. Langerak. Maandagavond hield de heer H. Roest te Brieile voor de geitenhouders- vereen ging „Vooru tgang zij ons doel", gevestigd te Langerak—Nieuwpoort, een lezing met lichtbeelden in de zaal van den beer Oosterhout, met als onderwerp: „De geit en bare verzorging". Vele leden en genoodigden hadden aan den aproep van het bostuur gehoor gegeven, om dezen be langrijken avond bij te wonen. De voorzit ter. de heer A. Maat, verwelkomde bij de opening in het bijzonder den heer Roest, d e andermaal bereid was gevonden om de kenn s der leden op het gebied van de geitenfokkerij te vermeerderen. Spr. deel de mede dat van den burgemeester be richt van verhindering was ingekomeij. De heer Roest heeft hierna op duidelijke wijze uiteen gezet de geschiedenis en de verzorging van het ge tenras en welke ris- sultaten hiermede kunnen worden he re kt. Een en ander viel ten zeerste óp bij het vertoonde beeld. Aan het eind werd den heer Roest hartelijk dank gebracht voor d ens belangrijke uiteenzettingen. Hierna had nog een gratis verloting plaats, waarbij verschillende personen met een prijsje huiswaarts keerden. Wegens het n et aannemen van rijn benoeming door den heer A. van der Vlist, is tot d aken in de Gereformeerde Kerk in de Waal benoemd de heer J. Sterrenburg Pzn. Kerstfeestviering. Streefkerk. Woensdagavond vierden de kinderen der Zondagsschool het kerst feest in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Th. Het- tinga opende met gebed en leidde 't feest in. Daarop stelde de leider van de Zon dagsschool, ouderling Bakker, aan de kinderen vragen, om te hooren wat zij het afgeloopen jaar hadden geleerd. Ver der werd de avond afgewisseld door het zingen van liederen onder leiding van den heer G Plomp, waarna de kinderen werden onthaald. De godsdienstonderwijzer, de heer Boer uit Rotterdam, vertelde ecu kerstverhaal waarnaar met de grootste aandacht werd geluisterd S* Nadat de predikant allen dank had ge bracht. die hadden medegewerkt om dit feest te doen slagen, werden boeken wandteksten en sinaasappelen uitgedeeld terwijl den kindoren. die de Zondags school verl-'eten. bijbels en een getuig schrift werden uitgereikt. De heer Rakker heeft ontslag genomen als leider an de Zondagsschool. zoodat het kerstfeest zijn functie, welke hy met I hart an zial haalt vervuld. baaUoL

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 5