DE HOLLANDSCHE KAPERS. 11 Gemengd Nieuws WEERBERICHT. Nieuws in een paar Buitenland Alleen voor Vrouwen Gemengd Nieuws. li» 33 VRIJDAG 4 JANUARI 1838 BOUW VAN KRUISER VERTRAAGD. Opleveringstermijn verlengd. Wegens eenige vertraging bij den bouw van machines, die elders worden ge bouwd, is de opleveringstermijn voor den kruiser „De Ruyter", die bij Wilton- Fijenoord te Schiedam in aanbouw is, met nen half jaar verlengd. Het aantal arbeiders, dat bij den bouw werkzaam is, werd dientengevolge ver hinderd. TEELTPLAN 1935. Het departement van economische za ken deelt ons mede, dat de berichten, welke kort geleden in eenige bladen zijn ver schenen en waarin mededeelingen voor kwamen betreffende het teeltplan voor den akkerbouw voor het jaar 1935, ook wan neer die van eenige Cris's-Organisatie af komst g waren, als voorbarig moeten worden beschouwd. De vaststelling van het teeltplan voor het jaar 1935 heeft nog niet plaats gehad door den minister van economische za ken. De minister hoopt zijn beslissing in deze Zoo spoedig mogelijk te kunnen nemen en zal onmiddellijk daarna tot publicatie biervan overgaan. BURGEMEESTERS, SECRETARISSEN EN ONTVANGERS IN ZUID-HOLLAND. D« sagarissen. God. Staten van Zuid-Holland bobben het wenschelijk geacht, de tijdelijke korting op de jaarwedden der burgemeesters, secretarissen en ontvangers van de ge meenten met 15.000 en minder inwoners in de provincie te vervangen door een herziening van deze wedden en de volgende schaal vastgesteld: klasse aantal inwoners burgemeester secretaris ontvanger 11a) De tot en met 600 inwoner» 1500—1900 1350—1700 601—1000 17002100 1550—1900 1001—1500 2000—2400 1800-2200 1501—2000 2300—2750 2050—2500 2001—3000 2600—3100 2350—2850 3001—4000 20503500 2650—3200 ■40016000 3300—3950 3050—3700 6001—8000 3700—4450 3450—4200 8001—11000 4100—4950 3700—4550 lktOl13000 4550—6500 3950—4900 4750-6700 4150-6100 1300115000 50006000 4300—5300 nneent«n Gorinchem en Sliedrecht zijn gebracht in 'assenaar en Zwijndrecht in de klasse 11. 350—550 450—650 600-800 750-1000 1000—1300 1300—1600 1600—1900 1000*2300 2200—2700 2500—3100 2750-3350 3000—3600 de klasse 11a, de gemeen- EEN VROUW OVERVALLEN EN BEROOFD. Va» schrik den spraak verloren De vrouw van den politiebeambte van de Staatsmijnen P. S. te Brunssum, wilde Woensdagmiddag toen haar man afwezig was, achter het huis kolen gaan halen. Daar zag zij tot haar schrik twee gemas kerde mannen, ran wie één juist aanstal ten maakte om van de bovenverdieping van het huis naar beneden te springen. De man, die op den grond stond, dreigde de vrouw met een revolver, terwijl de ander toen hij eveneens op den beganen grond etond, haar een klap tegen het hoofd gaf. waardoor zij neerviel. De mannen zetten het daarna op een loopen. De direct gewaarschuwde politie stelde een onderzoek in en constateerde, dat de bandieten boven door een open staand raam het huis waren binnenge drongen. Zij hadden alles overhoop ge haald en een geldkistje, inhoudende f 260 buit gemaakt. De vrouw is door bet gebenrde zoo van «treek geraakt, dat zij haar spraakvermo gen heeft verloren. UIT OPVOEDINGSGESTICHT ONTSNAPT. Jeugdig inbreker aangehouden. Zaterdag ontsnapten twee jongens uit het opvoedingsgesticht „De Kruisberg" te Doetmchem, waar ze waren opgesloten in verband met een inbraak in de zuivel fabriek te Boekeio, waar ongeveer f 4000 was buitgemaakt. Dinsdagavond werd een van de jongens te Enschedé aangehouden, droeg een overjas over zijn gestichtsklee- ding, welke jas ontvreemd was uit een zomerhuisje in de nabijheid van Ensche dé, waar hij den nacht had doorgebracht. Voorts had hij een bedrag aan geld bij »ch, hetwelk ontvreemd was uit het kan toor der zuivelfabriek „Frisia" te En schedé, waar bij den vorigen nacht had Ingebroken. De jongen was met een an deren ontvluchten naar Winterswijk ge- loopen, waar zij elk een fiets hadden ge stolen. ERNSTIG AUTOBUS-ONGELUK OP SUMATRA'S OOSTKUST. Zes personen verdronken. Nabij de tabaksonderneming Sebajang (Sumatra) is een autobus met 14 passa giers Tan de veerpont in de rivier de Wampoe gereden. Een man, drie vrouwen en twee kinderen zijn verdronken. De oorzaak is onvoorzichtigheid van den ehauffeur, die in arrest is gesteld. De lij ken zijn nog niet gevonden. HET PROCES HAUPTMANN. De eerste zitting. 2/OOais wij reeds berichtten, is Woens dag te Flemmington in den staat New Jersey bet proces tegen den 34-jarigen Bruno Hauptmann begonnen, die er van verdacht wordt het kindje van kolonel Lindbergh te hebben ontvoerd en ver moord. Bij de eerste zitting moesten talloos ve len wegens plaatsgebrek worden teleurge steld. Ongeveer 700 verslaggevers, foto grafen, filmoperateurs enz. woonden deze eerste zitting bij. Kort na opening ging men over tot het (aanwijzen der jury-léden. Als eerste ju- ÉeH&d werd na eaa lange ondervraging door den verdediger en den ambtenaar van het Openbaar Ministerie een mecani cien aangewezen. Daarop verliepen twee uren met het ondervragen van een twin tigtal personen, die deel uitmaakten van de lijst van eventueele jury-leden Na hef tige diseüssies tusschen den verdediger en den ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie werden tenslotte vier hunner uit gekozen om als jury-leden te fungeeren en wel twee mannen en twee vrouwen. De mèeste candidaten voor de jury wer den afgewezen met de motiveering, dat zij zich reéds een te stellig oordeel over het proces had gevormd; een oude vrouw mocht geen jury-lid worden, omdat zij zich tegen de doodstraf verklaarde. Intusschen heeft de deskundige Hud son, die belast was met het onderzoek naar de vingerafdrukken op den 'brief, die aan kolonel Lindbergh was gericht waarin dezen verzocht werd, geld te stu ren, indien hij zijn baby wenschte terug te zien, de opzienbarende mededeeüng ge daan, dat hij onder de honderden vinger afdrukken op den afpersingsbrief aan kolonel Lindbergh, geen vingerafdrukken van Hauptmann had ontdekt. De dopdstraf geëischt. Op den tweeden pro<?e$dag werden de laatste jury-leden gekozen. De candidaten werden onder een kruisvuur van vragen van het openbaar ministerie en de verde diging genomen. De jury bestaat uit acht mannen vier vrouwen. Onder de mannen zijn een mecaniciën, twee boeren, een verzekerings agent, een werkman en een deskundige op onderwijsgebied. Van de vier vrouwen zijn drie gehuwd, de vierde is weduwe. Hierna nam de procureur-generaal Wi~ lentz zijn requisitoir. Na eenige malen het terrein in de om geving van Lindbergh's villa te hebben verkend, zou Hauptmann op 1 Maart 1932 des avonds te ongeveer negen uur met 'n door hem zelf vervaardigde ladder in de op de eerste verdieping van de villa ge legen kinderkamer zijn geklommen enden baby hebben geroofd. Bij het afgaan van de' ladder zou een sport hiervan onder den met het kind verzwaarden last van Hauptmann zijn gebroken. Hierbij is het kind gevallen en gedood. Hauptmann heeft zich uit de voeten gemaakt met medene ming van de ladder en het kinderlijkje. De ladder heeft bij na 50 meter afstand laten liggen Op een afstand van 1600 meter van de villa zou hij het lijkje langs den weg hebben verstopt na het de kleertjes uitgetrokken te hebben Deze kleertjes zou Hauptmann later hebben gebruikt voor afpersings-doeleinden. De procureur-generaal besloot zijn re quisitoir door de doodstraf te eischen. Gedurende het requisitoir bleef Haupt mann onbeweeglijk voor zich uitkijken. Na het requisitoir stond de advocaat van Hauptmann op en vroeg, dat ver klaard zou worden, dat een vormfout in het proces was gemaakt, omdat de procu reur-generaal'had getracht de jury te be ïnvloeden tegen den beschuldigde. De rechter weigerde toe te stemmen in dezen eisch. DE STEMBUREAUX IN DE SAAR. Meest Nederlanders tot voer- De neutrale voorzitters voor de 860 stembureaux in het Saargebied zijn thans definitief benoemd, n.l. 364 Nederlanders, 300 Zwitsers, 220 Luxemburgers, 3 De nen, 4 Engelscheo. 2 Amerikanen. 3 Ita lianen, 1 Zweed, 1 Portugees De benoem den zullen op 13 Januari tijdens den ge- heelen duur der verkiezing 12 uur lang. ononderbroken de stembureaux moeten controleeren en zorg dragen voor 't over brengen van de stembus van ieder afzon derlijk lokaal naar het naasfbijgelegen verzamelput. Als schadeloosstelling voor hun werkzaamheden ontvangen zij 1000 Fransche francs. Bovendien worden hun reisonkosten vergoed. De ambtenaren in het Saargebied en zij die een functie hebben bij het stemmen op 13 Januari, zullen reeds Dinsdag en Woensdag hun stem uitbrengen. De, regeeringscommissie heeft gedreigd alle bladen te verbieden die veel ophef maken van plaatselijke, onbeteekenende incidenten, daar dit beschouwd zal wor den als „stemming maken". CITROEN HERVAT HET WERK. Drieduizend man weer aan den arbeid. Meer dan 3000 arbeiders hebben het werk bij Gitroën hervat, zonder dat zich noemenswaardige incidenten voordeden. Anderen zouden heden en Maandag a*n het werk gaan. PASSAGIERSSCHIP GERAMD EN GEZONKEN. Hevige paniek. Het kustvaartuig „Lexington" (1249 ton) van de Colonial-Line, dat zich op weg bevond naar Providence (Rhode Is land) is Woensdagavond op de East Ri ver te New York door een tankboot aan gevaren. Na deze aanvaring ramde een tweede tankboot, de „James Chnstensen" de „Lexington", waarschijnlijk door het niet begrypen van signalen, aan stuur boord. Teneinde bet instroomende water zooveel mogelijk tegen te houden drukte de „James Christensen" zijn steven zoo lang mogelijk in het gat. De paniek onder de passagiers, die zich hoofdzakelijk in de kajuiten bevonden, was onbeschrijfelijk. Zij renden naar het dek en sprongen overboord. De „Lexington" zonk binnen 10 mind- ten en de opvarenden 139 passagiers, en 52 leden van de bemanning waren te water geraakt. Het duurde een paar uur, voordat het reddingswerk voltooid was. De omgeving van het gezonken stoom schip „Lexington", waarvan alleen de schoorsteenen nog boven water uitstaken, werd door de havenbooten en te hulp ge snelde sleepbooten met zoeklichten afge zocht. Twee uren na de aanvaring waren voor zoover men wist, allen gered. De kapitein weigerde aanvankelijk het schip te-verlaten, doch tenslotte werd ook hij aan boord van een ander schip opge nomen. Enkele lichtgewonden werden in ^t ziekenhuis opgenomen. De aanvaring en de redding gingen zoo snel, dat niet eens een S.O.S.-signaal werd uitgezonden. Hoeveel slachtoffers? De geredden verklaarden, dat zij geen dooden hadden gezien, doch het ongeluk neemt bij iedere bijzonderheid, welke er over bekend wordt, steeds grootere afme tingen aan. Men rekent thans op tien tot vijftien dooden, en ongeveer 19 gewonden. Een deel van het schip is afgesneden en dreef een eind de rivier af. voor hef zonk. DE WINTER OP KOMST? Sneeuw en ij» in Silezië. In den nacht van Woensdag op Don derdag is een koude luchtstroom over Si lezië getrokken. In de bergen is 20 c.M. sneeuw gevallen en er worden sneeuw hoogten van totaal 40 c.M. gemeld. Ook in de laagvlakten is de neerslag in sneeuw overgegaan en de temperatuur onder het vriespunt gedaald. Op de bergtoppen staat de thermometer 11 graden, 8fider nuL Men verwacht nog meer sneeuwval. De eerste slachtoffers. In het dorpje Pakowitz bij Beuthen, vermaakten zich Woensdag vijf kinderen op de dorpsvijver, die slechts met een dunne ijskorst bedekt was. met sleetje varen. Het ijs brak en de kinderen vielen erdoor. Een vrouw van 67 jaar en een Hitler-jongen poogden de kinderen te red den, waarbij de vrouw echter zelf te wa ter geraakte en verdronk. Een paar pas- seerende mijnwerkers baalden met den jongen de vijf kinderen aan land, maar een kind van vier en één van vijf bleken reeds te zijn overleden. WAT GEBEURT ER IN ALBANIË? Etn aanslag op koning Zogoe? Koning Zogoe van Albanië zou bij een bomontploffing in het koninklijk paleis gewond zijn, evenwel niet gevaarlijk. Van olficieele Albaneesehe zu<le wordt even wel outkend, dat er een aanslag is ge pleegd. De laatste dagen zouden verscheiden bommen in het paleis zijn ontploft, die aanzienlijke schade hebben aangericht. Verder zou het den geregelden troepen gelukt zijn de afdeelingen van den gewe zen adjudant van den koning, Bairachter. die de opstandige beweging leidt, te om singelen en na een bloed) gen strijd gevan gen te nemen. Bairachter is hierop voor den koning gebracht, die van hem eischte dat hij een eind zou maken aan de op standige beweging, welke zich de laatste dagen vooral in de omgeving van Tirana en Skoetari heeft uitgebreid. Koning Zo goe heeft den leider der opstandige be weging beloofd dat hij hem onmiddellijk zou vrijlaten, wanneer hij aan zijn ver zoek zou voldoen. Bairachter heeft ge weigerd. De oppositie tegen den koning neemt steeds toe. Het grootste deel der boeren bevolking zou zich aan de zijde der revo- lutionnairen hebben geschaard. Talrijke aanhangers van Bairachter zouden zonder vorm tan proces zijn dood-, geschoten In Albaneesche kringen te Londen schrijft men het gerucht, dat koning Zo goe bij de ontploffing van een bom zou zijn gekwetst, toe aan het verlangen, dat men in bepaalde. Albanië vijandig gezin de kringen koestert om op den gang van zaken in Albanië- een nadeeligen invloed nit te oefenen en vooral om de leening van een millioen pond sterling onmogelijk te maken, die Albanië van Nederlandsche en Zwitsersche bankiers tracht te verkrij gen ter ontwikkeling van zijn binnenland- sche bronnen van welvaart. Deze leening zou hoofdzakelijk worden verstrekt op on derpand van het tabaksmonopolie. SCHIPHOL „DICHT. De „Leeuwerik" terug naar Parijs. Schiphol en ook andere Nederlandsche vliegvelden, lagen gisteren geheel dicht door den sterken mist, zoodat tal van vlieg tuigen naar elders moesten doorvliegen. Ook het K L M-vliegtuig de „Leeuwe rik". waarmee de leden van de commissie van onderzoek naar dé Uiver-ramp giste ren op Schiphol zouden terugkeeren, is wegens de mist teruggegaan naar Le Bourget (Parijs). Sillevis en Geyssendorf- fer, de beide piloten, konden het toestel op geenjspkel Nederlandsch vliegveld doen dalen ©j waren reeds boven Brussel, toen sij besloten terug te keeren naar Parijs. Naar waarneming in den morgen van 4 Januari. Te Arnhem sloeg een voor een boe renkar gespannen paard op bol. De 70- jarige voerman sprong van den kar en trachtte het paard te houden. Hij raakte onder de wielen van den wagen, die kan telde. Zwaar gewond werd de man onder den wagen vandaan gehaald. Enkele oogenblikken later ia hij overleden. Op Oudejaarsavond is te Alkmaar ingebroken. Toen de bewoners thuiskwa men werd een bedrag van f 1800, alsmede een gouden horloge vermist. Nog den zelfden nacht heeft de politie een persooft aangehouden, die van de inbraak wordt verdacht Bij het Nieuwjaarsschieten in de Graafschap, geb nikte de landbouwer No- man uit Neede een met carbidgas gevul de melkbus. Door een ontijdige ontplof fing vloog het deksel van de bus, waar door N. ernstig aan het hoofd werd ge wond. In levensgevaarlijken toestand is hij NORTH De wijzer zonder pijlpunt geeft de» •tand van den vorig an dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Matige tijdelijk wellicht krachtige Noord westelijke tot Noordelijke wind; zwaar bo wol kt met opklaringen; kans op eenige re genbuitjes; kouder. Waterstand; Schoonhoven hoog water 4 55 uur, 1 22 M Keulen stand 2.17 M., was 0 19 M Vreeswijk hoog water 5 50 uur, 1.46 M. Maastricht 3 Jan. 43.45 M-, was 0.12 M. Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 46 graden Fahrenheit Vrijdag 4 Januari: Op 7.51, ondee 2.53. Nieuwe Maan Zaterdag 6 Ja nuari. in het ziekenhuis opgenomen. De Ital'aansche staatsspoorweg®» hebben besloten een reductie vau vijftig percent op de gewone tarieven toe t» kennen aan gezamenlijk re zende gezinnen van Ital'aansche nationaliteit, die ten minste vier man sterk zijn, De universiteitskliniek te Kumamoto (Japan) is door brand geheel vernield Ook eenige laboratoria werden een prooi der vlammen. Do vierhonderd In de kliniek verpleegden kondeo gered worden. D« schade zou 5 millioen yen bedragen. In de lna'sie dagen zijn in de om- gev;ng van Peipi .g (China) uitgebreide maatregelen genomen tot bestrijding van de misdadigheid. Politie en militaire troe- pen worden hiawoor gebruikt. Men is er reeda in geslaagd, meer dan 700 bai d-e- ten gevangen te nemen. Zeventig hunner zyn reeds terecnigesie'ri. Een groo'e Duit je ie herdershond rende gisteren de binnenplaats van een schoolgebouw te Philadelphia op en beat links en rechts om zich heen Twintig kinderen werden g?beten, alvorens eeu s'udent er in slaagde, het woeste d er te vangen. De hond vertoonde gelukkig geen enkel teeken van hondsdolheid Te Colombo op Ceylon is een dokter overleden aan malaria, opgedaan m een der getroffen gebieden, nadat hij zijn hulp was blijven \erlcenen, ondanks de ziekte die hem velde. Duizenden zieken be legeren nog steeds de ziekenhuizen van Ceylon, die reeda overvol zijn. Men vreest dat de epidemie eerst zal afnemen als het gaat regenen. Boven het Westelijk deel van den staat New York woeden hevige sneeuw stormen. Aan den voet van het Adiron- dock-gebergte is het verkeer geheel ge stremd. In Mohawk zijn meer dan 100 auto's tot stilstand gebracht odor de drie meter hooge sneeuw. Bij Little Falls staat een zeven kilometer lange rij van vracht auto's, autobussen en gewone automobie len. Toen ruim 200 visschers op de dicht gevroren Golf van Riga aan het visschen waren, stak plotseling een Noord-Ooster- storm op, ten gevolge waarvan het ijsdek losraakte van het vaste land. Men slaagde er in het grootste gedeelte der visschers aan land te brengen, maar er worden nog tw ntig hunner vermist. 63. Stomverbaasd keek Bart naar het me sje. dat uit een donkere grot met haar booms*am door het water werd voortge stuwd. Spoedig was ze vlakbij en tot Barts groote blijdschap herkende hij zijn zusje. 64. Met inspanqing van alle krachten trok Bart het meisje naar zich toe. Veilig aan land moest Marie eeret eenige ooget» blikken bekomen van den schrik, aIvoren- ze op alle vragen van Bart kon antwoov j VRIJDAG 4 JANUAR» 1938 Laval te Rome voor besprekingen mot Mussolini. Een nieuwe klacht van Abessynië. De Fransche minister ran bui teniand- iche zaken, Laval, is gisteren naar Rome gereisd. Voor den vrede en het economisch her stel in Europa en voor de toenadering tus schen Frankrijk en Italië in het bijzonder is dit feit van veel beteeken is. Woensdag dacht men nog algemeen, dat dit bezoek van Laval, dat bedoeld is als het sluitstuk 'van de Fransch-Italiaansche onderhan delingen, zou moeten worden uitgesteld. Een der voornaamste onderwerpen, die te Rome aan de orde moeten komen is de voorbereiding van een verdrag inzake de waarborging van Oostenrijks onafhanke lijkheid Nu was men er te Weenen sterk tegen gekant, dat het betreffende verdrag ook door landen zou worden ondertee kend, die voorheen geheel of ten deele tot het gebied der Oosten rük-Hongaarsche dubbelmonarchie hebben behoord. Speciaal golden deze bezwaren de mede-ondertee- kening door de staten der Kleine Enten te: Tsjechoslovakije, Joegoslavië en Roe menië. Toen echter Woensdag de Oostenryk- sche gezant te Parijs baron Pflügl, een bezoek aan den Quai d Orsay had ge bracht, volgde onmiddellijk daarop de me- dedeeling van Laval, dat hij Donderdag zijn reis naar Rome zou ondernemen- zoodat de gevolgtrekking voor de hand ligt, dat bet bezoek van deD gezant ten doel had. den Franschen minister van buitenlandsche zaken ervan in kennis te stellen, dat de Oostenrijksche regeering haar bezwaren tegen het beoogde verdrag geheel of gedeeltelijk heeft laten vallen. Minister l>aval heeft blanco volmacht wat betreft zijn onderhandelingen met Mussolini. Ze zullen zoo noodig tot m met Zondag worden voortgezet. Hoogstwaarschijnlijk Maandag zal La- ral een bezoek brengen aan den paus. Dinsdagmiddag vertrekt hij weer uit Ro me en komt Woensdag om 9 uur 20 weer te Parijs aan. Daarna zal de minister Donderdag waarschijnlijk reeds weer naar Senéve vertrekken ter deelneming aan de zitting van den Volkenbondsraad. Het secretariaat van den Volkenbond publiceert een nieuw telegram, dat de re geering van Abessynië aan den raad en de leden van den Volkenbond beeft go- richt. Abessynië handhaaft het standpunt.dat Italië den aanval heeft geopend. Italië heeft overigens ook kortgeleden weer een punt bezet, lat ongetwijfeld en zelfs volgens de Italiaansche kaarten, tot het Abessy- nische gebied behoort. Tegenover de te genspraak van Italië verzekert de Abes- Bynische regeering dat zü twee nietont plofte bommen in haar bezit heeft. Italië wil blijkbaar steeds verder voorwaarts dringen. De Abessynische regeering heeft Italië reeds op 12 December voorgesteld, zoo snel mogelijk de grenzen overeenkom stig het verdrag van 1908 vast te stellen Thans neemt Abessynië kennis van de verklaring der Italiaansche regeering, volgens welke deze bereid is daartoe over te gaan, doch maakt bezwaar tegen de voorwaarde, dat de Abessynische regee ring eersj genoegdoening moet geven aan Italië voor de verschillende incidenten. De regeering van Abessynië verklaart zich bereid alle eischen in te willigen indien is gebleken, dat zij inderdaad verantwoor delijk is. Het geschil is thans bij den Volken bondsraad aanhangig gemaakt. De raad zelf zal beslissen of het reeds in de zit ting van Januari zal worden behandeld, aangezien Abessynië hieromtrent niets heeft gezegd. DE BEWAPENINGSWAANZIN. Frankrijk, worstelende met een onge dekt begrootingstekort, heeft, boven de gewone begrootingsheffingen, een in 1931 aangevangen „grensverdedigingsorganisa- tie", die nog ongeveer twee duizend mil lioen francs ter beschikking heeft en treft verdere voorzieningen van militairen aard, de z.g. „Outilage National". Mussolini maakt bekend, dat in Italië weer tweeduizend millioen Lire in de ko mende zes jaar verdeeld zullen worden over marine en luchtstrijdkrachten, ter wijl de schatkist dit jaar een tekort heeft van vier duizend millioen Lire en het te kort voor 't volgend jaar geschat wordt op drie duizend millioen Lire. In Japan moest het begrootingstekort door een buitenlandsche leening gedekt worden, niettemin w»l de verdedigingsbe- grooting voor de eerstvolgende 5 jaar bet tot een ongekende hoogte brengen. In Duitsehlanu vertoont de verhooging van de bewaptningsheffing voor de Rijks- weer 1/3 en die van de bescherming tegen luchtaanvallen 1/6 van de totale begroo ting. De Russische defensiebegrooting 1935 vertoont een verhooging van 15 pCt. op de Sovjet recordhoogte van 1.800 millioen roebel. He' Engelsche blad, de Commonweal roegt aan de publicatie van dit overzicht toe: Dit beschamende overzicht van de wijze, waarop voor 2/3 deel bankroet© regeerya- gen de volken van 6 groote naties verar men om een Oorlog, waar de menschen zélf tegen zijn, voor te bereiden, verdient een publicatie, die in ieder huishouden doordringt. DE VRIJE BROODHANDEL IN RUSLAND. Moeilijkheden op den eersten dag De eerste dag van den vrijen broodver koop in Rusland is niet zonder moeilijk heden verloopen. Direct na de opening der winkels vormden zich te Moskou lange filé's van menschen Uit een aantal plaat sen wordt gemeld, dat de voorraad brood niet toereikend was. Er hadden daarop betoogingen van de koopers plaats tegen den hoogen broodprijs. Sterke afdeelingen militie stonden gereed om grootere de monstraties in den kiem te smoren. Niettemin wijdt de „Prawda" een lang hoofdartikel aan den eersten dag van den vrijen broodverkoop en wijst daarin op het gestegen vertrouwen der bevolking in de Sowjet-regeering. de einden kruiselings over elkander slaat eil' dichtknoopt. Rechte tweebaans rok en ceintuur om het middel. Ben stof voor grootte 44 ongeveer 3 M. van 1 M. breedte. SPORTPAK. 19978. Het afgebeelde sportpak is voor jongen9 van 1014 jaar en bestaat uit jasje met JONGENSJASJE. 19977. Stevige stof, ratiné of double face eige nen zich voor deze warme jas voor jon gens van 8—12 jaar. satinet afgewerkt. Bij andere stoffen kan het bovendeel of naar verkiezing de ge- beele jas gévoerd worden. Ben. stof voor 1012 jaar is 2 M. van 130 c.M. breed. JONGE DAMESJAPBN. 19979. Effen of geruite stol wordt voor deze japon verwerkt, terwijl de breede revers en de rechte kraag van lichter kleur wor- Sluiting met twee rijen knoopen; opge stikte zakken Mouwen met of zonder op slagen. Double face behoeft niet gevoèrd te worden, daar dit weefsel, dat aan den binnenkant een ruit heeft, stevig genoeg is. Naden worden met schuine biezen van den gekozen, evenals de mouwopslagen De kraag is op de blouse geknoopt en kan ook dicht gedragen worden, waarbij men JONGE MEISJES- EN KINDERKLEEDING. Fluweelen japon voor meisjes van 1418 jaar. 19975. Men kan voor dit apart model zoowei gewoon als koordfluweel nemen, ech ter liefst in effen tint. De omtrek van de klei ne schootjes, die op den rok vallen is met tres omboord, evenals hals. split, en mouwen. Vier kante hals en zijsluiting. De rok bestaat uit twee banen met aangezette rechte volant, die evenals die aan de mouwen en over de heupen apenval len, waardoor flpeerdcre ruimte wordt verkregen. Inplaats van fluweel kan deze jurk ook van stof gemaakt worden en wordt dan niet met tres, doch met een biesw op den verkeerden klnt af gewerkt. Ben. stof voor ongeveer 15 jaar 3.75 M. van 70 c.M. breed. JAPON VAN GERUITE STOF. 19976. Bijgaand model leent zich uitstekend om van geruite stof gemaakt te worden voor meisjes van 14—18 jaar. De bovenpas is met een punt geknipt aan vóór- en achterzijde en wordt op het lijfje gestikt. Aan de voorzijde is dit laatste met een zelfde puntvorm, waar de ceintuur onder door gaat, op de rok gestikt. Rechte rok met opgestikte zakken; omliggend boordje en knoopgarneering Ben. materiaal voor 14 —16 jaar 3.25 M. van 1 M. breedte wanten, die plotseling opdrongen, toen de man in den celwagen zou plaats nemen. Het gedrang werd zoo bevig, dat de poli tiemannen hun sabel trokken en daarme de eenige klappen uitdeelden. Een dienst bode, die niets met het gebeurde te ma ken had, kreeg daarbij een slag op haaï arm, die bloedend werd verwond. Zij werd naar het politiebureau gebracht, en kon, daar verbonden te zijn, naar huis te rugkeeren De arrestant werd intusschen met den celwagen naar zijn bestemming gebracht NIEUWS IN PLAATJES. Bij een der plaatjes op de fotopagina van Woensdag was een onderschrift ge plaatst, dat betrekking had op de opvoe ring van „Gijsbrecht van Amstel" te Am sterdam De foto toonde echter de groote belangstell'ng voor de Geref. Kerk te Em- mercompascuum bij de begrafenis van vijf der bij het auto-ongeluk te Munsterache- veldo m het leven gekomen personen, welke piechtighe d Maandag plaats had 407' STAATSLOTERIJ. Vizrd* Klasse. Tweeds Lijbt. Trekking van S Januari. 28.000 No. Ï773. 5.000 No 7088. 2.000 No. 784. 1.000 No 810 8475, 14040. f 400 No. 2625 9911. 200 No. 2562, 20132, 21501. 100 No. 158, 6320. 7169, 11473, 1244*, 13304, 14243, 18190, 21014. PRIJZEN VAN 65. 8598 11716 14828 17649 21063 8608 11755 14856 17682 21136 8647 11805 14884 17724 21209 8656 11966 14929 17726 21270 8735 11967 14959 17737 21301 8757 12010 14960 17813 21309 8838 12114 15001 17815 21315 $914 12181 15027 17819 21359 19*71 opgestikte zakken en knoopsluiting waar onder een overhemd of pullover gedragen wordt. In den rug even aangesloten door dat in het midden eenige plooitjes gestikt worden aan den binnenkant. Pantalon met wijde pijpen, die met een band onder de knie sluiten Ben stof 2.25 M. van 140 M breed. HET BESTELLEN VAN PATRONEN. De prijs onzer patronen is f 0,58 voor japonnen, f 0,48 voor kinderkleeding en f 0,40 voor enkele rok of blouse. Men kan het bedrag in postzegels of per postwissel overmaken aan de Moderedactrice, Muzen- straat 5B, te 's-Gravenhage. U kunt óók gireeren op giro-rekening 191919 t.n.v. den Knippetronendienat te Den Haag. Voor uitstekenden pasvórnt wordt ingestaan, indien juiste buste- en heupwijdte-opgegeven wordt. WERK AAN DEN WINKEL. Deensche order, aan Nederl. industrie. De Nederlandsche metaal ndustrie heeft belangrijke orders ontvangen in verband met de plannen van de Deensche regee ring om het oorlogsschip „Niels Juel" te moderniseeren. De daarvoor dienende vuurleidingstoestellen zullen worden ge leverd door de Nederlandsche firma v.h. F Hazemeyer Co. te Hengelo. Daar deze toestellen niet in alle onderdeelen in Denemarken konden vervaardigd worden, waren er aanb eriingen gevraagd uit En geland, Nederland en Frankrijk. Het aan bod van de firma Hazemeyer kreeg de voorkeur, ofschoon het met het laagste was, daar de firma het beste en het mo dernste leverde wat er op dit gebied be stond. De toesteken kosten ruim f 160.000. INSTORTENDE DAKEN. In een oude buurt van Birmingham, die voor inbraak bèstemd is, hoorde een vrouw vroeg in den ochtend een romme lend geluid, alsof bet in de verte onweer de. Zij begreep echter de oorsprong van het gelu d en waarschuwde de ruim tien personen, die in het huis woonden en voor een deel te bed lagen. Door een raam op de eerste verdieping konden zij op een plat komen en nauwelijks hadden zij het huis verlaten of met donderend geraas kwam het dak naar beneden en stortte 'n vloer in. Te Manchester stortte plotseling vroeg {n den ochtend het dak van twee belenden de perceelen, waarin tezamen 11 personen woonden, in Dank zij de stevige construc tie van de bouwmuren en van de balken- laag der bovenverdieping, viel het puin niet door het geheele bifis. doch werden de verschrikte bewoners slechts gewekt door het gruis en de kalk die op hun bed vielen Niemand liep eenig letsel op TRANSPORT VAN ARRESTANT. Politie deeH klappen uit Te Amsterdam moest Woensdagmiddag de politie op het Centraalstation oen ar restant, die uit Groningen naar Amster dam was gebracht, per celwagen naar hel Huis van Bewaring overbrengen. De ar restant werd aan het station opgewacht door om groot aantal politieke geeetver- 93 3165 5924 I 6119 8971 12186 15055 17867 21407 9027 12194 15100 17887 21414 9107 12204 15151 17909 21439 9174 12258 15159 18004 21449 455 3419 6168 9175 12261 15172 18012 21527 491 3427 6173 9180 12306 15328 18035 21543 603 3440 6180 9210 12310 15375 18050 21558 613 3505 6188 646 3519 6192 660 3563 6203 9226 12330 15380 18101 21.560 9229 12364 15439 18136 21585 9231 12367 15488 18178 21623 665 3568 6234 9238 12401 15532 18182 21626 586 3576 6273 9248 12461 1.5533 18193 21642 614 3602 6313 9274 12481 15534 18237 21689 657 3605 6316 9276 12501 15554 18240 21736 661 3617 6410 9454 12555 15591 18258 21765 758 3721 6429 9472 12558 1.5615 18273 21801 763 3746 6454 9483 12575 15672 18340 21826 765 3748 6466 9485 12603 15688 18436 21960 789 3775 6488 9497 12604 15703 18496 21966 804 3794 6506 9498 12629 15799 18526 21996 825 3808 6603 9553 12660 15800 18527 22019 850 3815 6626 9613 12662 15915 18547 22022 8.54 3876 6715 9687 12678 15943 18556 22061 906 3893 6721 9730 12702 15968 18567 22064 957 3919 6749 9789 12714 16002 18598 22106 958 3934 6764 9897 12743 16031 18605 22109 1009 3.973 6798 9952 12747 16051 18608 22137 1045 4028 6840 9995 12863 16085 18641 22143 1056 4076 6875 10086 12903 16116 18728 22167 1073 4115 6002 10139 12911 16143 18755 22197 1096 4169 6953 10147 12914 161.56 18822 22203 1123 4198 6991 10182 12930 16189 18844 22218 1143 4205 7001 10235 12935 16206 18864 22256 1174 4269 7IY72 20253 12973 16243 18968 22392 1186 4280 7082 10278 13011 16276 18873 22403 1289 4292 7085 10322 131M2 16286 18993 22406 1304 4345 7147 10333 13121 16324 19098 22417 1362 4404 7154 10383 13128 16354 19123 22459 1368 44.50 71.58 10391 13149 16393 19155 22511 1381 4462 7218 10457 13204 16394 19228 225:16 1398 4474 7226 10497 13315 16395 19259 22537 1409 4502 7270 ia504 13333 16414 19272 22538 1480 4569 7278 10521 13390 16436 19:150 22603 1493 4593 7303 10529 13393 16438 19351 22607 1520 4611 7383 10580 13402 16147 19390 22613 1571 4624 7443 10613 13408 16505 19410 22641 1684 4631 7446 10614 13409 16524 19455 22692 1693 4669 7500 10617 13432 16534 19461 22754 1735 4673 7507 10619 13446 16581 19168 22761 1745 4089 7515 10026 13472 16591 19488 22773 1754 4817 7531 10633 13492 16660 19.583 22786 1864 4860 7536 10683 13540 16684 19676 22802 1882 4865 7.561 10781 13.570 16741 19683 22839 1932 4872 7.564 10787 13605 16761 19686 22947 2003 4933 7622 10860 13693 16788 19771 22989 2072 4938 7636 10862 13764 16813 19834 22999 2123 5007 7672 10906 13795 16823 19847 23036 2148 5018 7677 10924 13868 16835 19907 23062 2165 5033 7739 10946 13879 16920 20041 23105 2252 5098 7753 11052 13881 16931 20104 23130 2273 514-5 7879 11075 1.3883 169.56 20109 23144 2288 5215 7917 11097 13892 16973 20111 232.50 2304 5279 7980 11109 14009 17057 20207 23269 2309 ,5339 8026 11166 14023 17061 20212 23280 2395 -5.356 8034 11186 14088 17068 20278 2.3310 2422 5378 <1095 111 «0 14097 17077 20351 23.397 2479 .5445 8097 11197 14234 17122 20367 23401 •2489 .5446 8009 11202 14245 17125 20369 23429 2498 5522 8106 11212 14264 17143 20169 23450 2547 5-526 8114 11219 14.300 17145 205.39 2.3590 2577 55.34 8142 112-56 14.314 1 7147 20580 23626 2611 5558 8141 112% 14347 17201 20627 23646 2689 5594 8165 11348 14446 17248 20629 23672 2627 ,5622 8262 11385 14449 17249 20644 23722 2680 5636 82«2 11417 14507 17275 20647 °3748 2681 .5699 8.33.3 11450 14.531 17290 20723 23771 2693 .5704 8361 11-508 14609 17294 20771 23774 28.39 5707 8401 11-577 14620 17.319 20801 23858 2846 5711 8450 11581 14717 17333 ?0«44 23890 2887 5744 8479 1161.3 14728 17.362 20904 23890 2993 5828 9567 11641 14742 17367 20952 23952 30.34 58.57 8587 11649 14.801 17377 21023 239.55 3088 .5866 8592 1160.3 14824 17548 21025 23978 3109 5882 m. a. 17385; Ir de Tori gelijst i 407» STAATSLOTERIJ. Yierde Klasse. Derde Lijbt. Trekking van 3 Januari 400 No. 5619. No 19' f HIJZEN VAN ft 653 710 1414 1448 1784 1749 2243 2418 •2491 '902 3157 4014 6739 11696 13330 4102 7094 11753 14140 5540 7464 11810 14658 5833 7722 11828 15836 5850 8280 111*99 16026 966;} 12007 16078 6033 «859 12021 1609U 6229 9617 12196 16278 6242 9873 12382 ,6422 6341 9«96 12437 16553 6549 10779 1271l 16635 6085 1-961 12744 16838 6700 11140 12825 17017 17042 17154 17426 17450 17491 17532 19045 19188 19433 18770 18849 19159 21639 19620 21997 19721 22159 20211 22927 20236 22940 20321 23244 20487 23427 20547 23773 20796 23882 20975 23902 21262 23979 21611 24000 In de vorige lij et vervalt: SlflC.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 4