DE HOLLANDSCHE KAPERS. Gemeenteraden. Wat geeft de Radio. Dobbelmann lekker... man! m ~~1& GelukKicj Nieuwjaar! Rechtszaken Sportnieuws Loop der Bevolking. J [^Burgerlijke Stand. Predikbeurten 4 MAANDAG 7 JANUARI 1938 Dinsdag 8 Januari. Hilversum. 1875 M. A.V.R.O. 8 uur Gra mofoon; 9 uur Concert door bet Omroep orkest; 10 uur Morgenwijding; 10.15 uur Gramofoon10.30 uur Concert door het Omroep-Orkest; 11 uur Kook- en Bak- pr aatje; 1130 uur Gramofoon; 12 uur Concert door het Orkest van het Rem brandt Theater; 1.45 uur Gramofoon. 2 uur Orgelconcert; 3 nur Knipcursus; 4.15 uur Gramofoon; 4.30 uur Radio Kinder koorzang; 5 uur Verhalen voor kleinere kindeoren door Mevr. Ant. van Dijk; V.P. R.O. 5.30 uur Bijbelvertelling; A.VB.O. 6 uur Gramofoon; 6 30 uur Uitzending voor de Radio Volks Universiteit; 7 uur Piano-recital; 7.30 uur Engelsche les voor beginners; 8 uur Nieuwsberichten; 8.05 uur Gramofoon; 9 uur Zangvoordracht, J.20 uur Concert door het Omroep-Orkest. 9.50 uur Opvoering van .,De Familie Keg ge"; 10.30 uur Concert door het Omroep- Orkest 11 uur Nieuwsberichten; 11.1012 Concert door „The Ramblers". Hulzen. 301b M. K.R.O. 8-0.15 Gramo foon; 1010.30 Gramofoon; 10.3011 Mu- ziekuitzending voor fabrieken; 11'1130 Gramofoon; 11.3012 Godsdienstig half uurtje door Pastoor L. H. Perquin O.P.: 12.151 Gramofoon; 11.50 Concert door het K.R.O.-Orkest; lbO2 Gramofoon; 2 -3 Vrouwenuurtje; 3—4 Modecursus; 4.15 4-30 Zangrecital; 4305 Gramofoon; 5 6.15 Zangrecital; 5.156 Concert door J. Steemers en zijn Orkest; 66.10 Gra mofoon; 6.106 40 Concert door J. Stee mers en zijn Orkest; 6.407 Cursus Es peranto; 7J5726 Vraegn van heden en toekomst Aller aandacht waard. IV. De positie van d©n geestleijken adviseur in oa se Katholieke arbeidersbeweging door Pas toor J. G. van Sebaik; 7.357 45 Gramo foon; 7.4ÖS MMdenstandskwartiertje; 8 w—8.05 Nieuwsberichten; 8.068.15 Gra mofoon; 8.168.45 Concert door Ma rek Weber «n zijn Orkest; 8.469 30 Solisten- ooncerl door bet Kil.O.-Orkest, 9.30 fl.46 Gramofoon; 9 461020 Solisten-don eert door het K.RO,-Orkest; 102010.36 Nieuwsberichten; 10.3611.15 Concert door Marek Weber mx zijn Orkest; 11-15 12 Gramofoon. Woensdag 9 Januari. Hilversum. 1876 M. V-A.R.A. 8 aar Gra mofoon; 920 uur Onze Keuken door P. J Kens Jr.; V.PJLQ. 10 uur Morgenwijding, V-AJUL 10.16 uur Uitzending voor de ar beiders in de Continubedrijven; 12 aur Concert door Orvitropia; 12.30 aur Hobo en Piano; 12.45 uur Concert door Orvitro pia; 1.16 aur Gramofoon; 1.30 uur Con cert door Orvitropia; 2 uur Gramofoon; 216 uur Knipcursus; 3 uur Voor de Kin deren; 520 aar Concert door de Noten kraker»; 6 uur Conoept door Eddy Walis en zijn Ortteet; 6.40 uut Sportuitzending; 7 aur Zai\g en Piano; 7.40 uur Voor het Platteland. Trijn Velde over: „De vrouw op bet platteland"; 8 aur S.O.S.-berichten; 8.00 uur Nieuwsberichten en V.AJl.A.-Va- sia; 8.16 war Uituending van de Revue „Van lach tot lach"; 10.15 uur Concert door de Flierefluiters; 1045 uur Gramo foon; 11 uur Concert door het X-X-Ensem- hie; 11.30 uur Concert door Orvitropia: 112612 Gramofoon. Huizen. 3012 M. N.C.R.V. 8 uur Schrift lezing en Meditatie; 8.15 uur Gramofoon; 1020 uur Morgendienst door Ds. G. Laar man, Gerei Predikant te Hilversum; 11 uur Concert door bet Ensemble Van der Horst; 12.16 uur Gramofoon; 12.30 uur Concert door het Ensemhle Van der Horst; 1.16 uur Orgelbespeling; 2 unr Zangreci tal; 3 nur Laaen van Ghr. lectuur; 3.30 uur Gramofoon; 4 uur Gramofoon; 4.15 aur Dammen met den bee W. Jurg (II); 4 45 «v Gramofoon; 5 uur Kinderuurtje; 6.30 uur Op last van den Minister afgestaan; 7 uur Nieuwsberichten, 7.15 uur Gramo foon; 720 uur Technische lezingen (XVI). P. Hogervorst over: „Meubilair en inrich ting van de woning." III. In de middel eeuwen en de nieuwere tijd; 8 uur Nieuws berichten; 805 uur Gramofoon; 8.16 uur Archeologische cnrsus (I); 8 45 uur Gra mofoon, 9.16 uur „Eeredienst en heilige handelingen" door Ds. A. Klinkenberg J-Az.; 9.46 uur Gramofoon; 10 uur Nieuws berichten; 10.05 uur Concert door het Trio Van RenesseHelmannVan Wezel; 11 1120 Gramofoon. HET VERGAAN VAN DE „ORANIA". De technisch adviseur van den Kon. HoUandscben Lloyd, de heer J. Foudraine is uit Leixoes te Amsterdam terugge keerd. De kapitein van de Or an ia" en de le •fficier zijn nog te *Leixoes gebleven. Het valt nog niet te zeggen, of de „Orania" gelicht zal kunnen worden. Overleg met de liavenautoriteiten is nog gaande. De helft van den ingang van de haven is versperd. Wat de schadevergoeding betreft, zul- zullen eerst allerlei gegevens moeten wor den verzameld, voordat een actie zal wor den begonnen tegen de reederij van het Portugeesche schip, dat de aanvaring heeft veroorzaakt. DE „SISTO" GEZONKEN. Berglngspogmgen vergeefzeh. Na drie weken van strijd tegen de gol ven heeft de zee het Noorse he stoom schip „Sisto" verzwolgen. Het schip, dat op zijn houtlading .rond dreef ia gezonken ep 76 mijlen afstand j m» As fcraefa» km# 1 Aan de Nederlandsche zeesleepboot „Zwarte Zee", die de „Sisto" op sleep touw had, is het niet gelukt het schip bin nen te brengen. De lading dobbert op de golven. IBIS SHAG - LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbolmann's Tabak an géén andara! COKES AAN BELG I E. Invoervergunning ingesteld. De Belgische Staalscourant publiceert een ministerieel besluit, waarbij een in voervergunning wordt ingesteld voor co kes. De invoervergunningen sullen wor den verleend door het ministerie van eco nomische zaken. Tot dusver kon cokes vrij worden ingevoerd in België. In steen koolkringen wordt deze nieuwe maatregel in verband gebracht met het streven der regeering de geheel* kolenmarkt Is reor ganiseer en. VRIJGEZELLENBELASTING IN BELGIE? Ook kinderlooxs gszinnsn ba last In België is, naar verluidt, de regeering voornemens binnenkort een extra belas ting aan vrijgezellen op te leggen, zooals dit reeds in enkele andere landen gedaan wordt. Aanleiding tot dit voornemen is het feit, dat het aantal vrijgezellen in Bel gië, het land, waar het aantal vrouwen grooter is dan dat der mannen, steeds grooter wordt. De belasting zou niet hoog zijn, maar zou niettemin een compensatie vormen voor de bedragen, die gemoeid zijn met de uitbetaling van de kindertoeslagen voor groote gezinnen. Ook kinderlooze ge zinnen zou e® extra belasting worden op gelegd. DE SCHOONE DROOM EN HET WREEDE EINDE. Binnenkort zal in Frankrijk een op zienbarend proces een aanvang nemen. Eischere8 is vorstin Hadiacha Scher- batow, de gescheiden vrouw van een Rue- sischen graaf. Zij had de revolutie weten te ontvluchten en leefde nu te Parijs in zeer behoeftige omstandigheden. Op ze keren dag maakte ze kenms met den jon gen en rijken graaf Louis de Brantes. De Brantee is uit den voornaamste» en rijk- eten Franschen adel. De familie van don jongen graaf verzette zich echter tegen een huwelijk. Om niet onterfd te worden ble ven zij ongetrouwd bij elkaar en onder namen gezamenlijk vele reizen. De familie zag dit alles met leede oogen en stuurde den graaf naar Bangkok. Onderweg werd hij ziek. Zijn geliefde ging hem per vlieg tuig achterna en verpleegde hem weken lang met de grootste opoffering. Toen ver telde zij ham, dat hij spoedig vader zou worden. De graaf bet baar na daze mededeel!ng in den steek. Had scha werd in Marseille moeder van een meisje. Van haar geliefde hoorde ze niets meer. Om in haar onderhoud te voorzien, nam ze een betrekking aan bij een modezaak Eenigen tijd geleden ontying re als eenig teeken'van leven een mand met wit te leliën van graaf de Brantes. Ze vatte dit als een smaad op, toen ze vernam dat hij zich met de Engelsche aristocrate Lady Moyra Forbes verloofd had. Hadischa begint nu tegen den graaf een proces, dat een van de grootste Fransche advocaten, Charles Legrand, voor haar zal voeren. Zij eischt, dat de graaf zijn k'nd zal erkennen en een maandelijksch onderhoud zal betalen van 5000 francs. Verder eischt ze schadeloosstelling van 1 millioen francs wegens verbrek'ng van trouwbe'often. RADIUM OP DE BELT. Na alle vuiln sbergplaatsen in den om trek te hebben laten doorzoeken, zijn ze ven buisjeé radium, die in den vuilnis bak van het Royal South Hampshire en Southamptonziekenhuis (Eng.) waren te rechtgekomen, teruggevonden. Acht buisjes, in totaal be- ruggevonden. Acht buisjes, in totaal be vattende 20 milligram rad:um, waren per ongeluk met een ige oude kleedingstukken weggegooid. De kleedingstukken waren go- bruikt voor de behandeling van een pa tiënt en vervolgens in een vuilverbran dingsoven vernietigd. Zoodra het verl'es bemerkt werd, is mep in de asrhhoopen gaan zoeken met be hulp van een electroscoop Het gezoeL duurde den geheelen dag. Tenslotte vond men z»ven van de buisjes terug. HET PROCES HAUPTMANN. Lindbergh gelooft in Haupt- mann*s schuld. In de derde zitting van het proces te gen Bruno Hauptmann verklaarde kolonel Lindbergh, dat hij de stem van Haupt mann herkende, aan het sterke Duitsche accent, waarmede de verdachte de En gelsche taal sprak. Datzelfde Duitsche ac cent had hij gehoord bij het overhandigen van de 50 000 dollar oveT den muur van het kerkhof te Woodlawn. De eerste verdediger van Hauptmann, Reilly, trachtte aan te toonen, dat het vol strekt niet uitgesloten is, dat een lid van het dienstpersoneel het kind ontvoerd heeft. Volgens Reilly heeft de kolonel nooit geïnformeerd naar het verleden van zijn personeel. Zoo heeft Lindbergh ook noo't eenige inlicht ngen ingéwpnnen naar de antecedenten van de voornaamste ge tuigen. van het O.Mhet kindermeisje Betty Gow. Lindbergh gaf toe, dat hij, alvorens het kindermeisje in dienst te nemen, geen informaties omtrent haar had ingewon nen, omdat zijn vrouw haar gekend fiad. De verdediging. Uit het kruisverhoor bleek, dat Haupt mann s advocaat wil aan toonen, dat de ontvoering in het huis van Lindbergh zelf werd beraamd en dat degenen, die tot de bende der ontvoerders behoorden, op ao- t'eve hulp konden rekenen van personen, die deel uitmaakten van het personeel. Vele vragen werden gesteld omtrent de antecedenten van het kindermeisje, Betty Gow. De advocaat gaf te kennen dat zeer wei nig menschen van de gangen van de fa milie op de hoogte waren, met uitzonde ring van het pertoneel. De eerste per soon, die vertelde, dat het kind was ont voerd, was Betty Gow. Verdere vragen trachtten vast Ie stellen dat het, terwijl de familie op den bewus- ten avond aan het avondmaal was, zeer wel mogelijk voor iemand in bet huis ge weest zou zijn, de deur te openen en een ontvoerder binnen te laten of het kind naar beneden te dragen en aan een bui ten wachtenden ontvoerder over te geven. Lindbergh zeide, niet te gelooven, dat het mogelijk geweest zou zijn, de buiten deur te openen zonder dat hij dit zou hébben bemerkt. Reilly stelde daarop nog vragen betref fende den Deenschen chauffeur van do familie Morrow, de schoonouders van ko lonel Lindbergh. Het was een treffend oogenblik, toen Lindbergh een hem getoonde pyama als d e van het ontvoerde kindje herkende, dat de ontvoerders hem door tusschen- komst van dr, Ëondon hadden terugge zonden als bewijs, dat rij het kindje in hun macht hadden. Kolonel Lindbergh verklaarde nog, dat hij geen enkele reden had gevonden om dr. Condon te verdenken. Tenslotte vroeg Reilly: „Gelooft u dat Hauptmann het kind ontvoerd heeft?" „Ja," antwoordde Lindbergh beslist. De zitting werd hierop verdaagd. De verdediging van Hauptman is voor nemens het bewijs te leveren, dat bij de ontvoering van het zoontje van Lind bergh vijf personen betrokken zijn ge weest. De namen van deze personen zou den evenwel pas in het verdere verloop van bet proces bekend gemaakt worden. Verder zou het bewijs geleverd worden, dat het kindje langs een trap uit de kin derkamer is gebracht en door een deur naar buiten is gevoerd en niet door het raam met behulp van een ladder. Ook Condon herkent Haupt mann. Het openbaar ministerie heeft medege deeld, dat dr. Condon Dinsdag of Woens dag zal verklaren, dat Hauptmann de man is, aan wien hij het losgeld heeft betaald Dit is de eerste keer, dat de officier van justitie openlijk de juistheid erkent van de 05. Bart zag het gevaar, dat aflen lie pen, nu het schip verloren was, en be greep. dat hun vader gewaarschuwd moest worden. Maar hot vu gemakkelijker gezegd dan berichten, volgens welke dr. Condon bij confrontatie in de oei Hauptmann positief heeft herkend als den man, met wien hij in contact was geweest. Aanklacht tegen personeel. De eerste verdediger van Hauptmann, Reilly, heeft,, medegedeeld, dat hij vóór Donderdag de namen van twee mannen en twee vrouwen zal noemen, die volgens hem hoogstwaarschijnlijk den moord op het zoontje van Lindbergh gepleegd heb ben. De advocaten van Hauptmann zullen het bewijs trachten te leveren, dat leden van het personeel van Lindbergh, bij de zaak betrokken zijn geweest. Reilly zal ge tuigen oproepen, die de geloofwaardig heid van dr. Condon sterk in twijfel trek ken. Zoodra de namen zijn genoemd van de twee mannen en twee vrouwen, zullen ook vragen worden gesteld over de han delingen van den onder verdachte om standigheden gestorven butler van het echtpaar Lindbergh, Whateley, de door zelfmoord om het leven gekomen huis houdster Violet Sharpe, en het Schotsche kindermeisje Betty Gow. Floyd Fisher. een der andere verdedi gers van Hauptmann. heeft verklaard, dat weldra zal blijken, dat „de heele aan klacht tegen Hauptmann eetf der grootste zwendel zaken is, die ooit aan de wereld zijn voorgezet." Vijftig nieuwe getuigen. Reilly zal nog ongeveer 50 getuigen la ten dagvaarden. In de eerste plaats zullen dit getuigen zijn, die een alibi omtrent Hautmann zullen verschaffen. Ten twee de zal een aantal schriftkundigen betoo- gen, dat Hauptmann den brief om het loegeld niet geschreven kan hebben, en tenslotte zullen verschillende getuigen op heldering verstrekken omtent eenige duis tere ponten in het proces, met name over de vingerafdrukken. De jury. Wegens riekte ran «en der verdedigers was er gisteren geen ritting. Dat was voor de leden van de jury niet prettig. Zij moesten nu buiten contact worden gehou den met hunne medemenschen, want zij mogen niet met anderen over de zaak van gedachten wisselen De jury heeft enkel over de vraag schuldig of onschuldig en desnoods over een aanbeveling om ver zachtende omstandigheden aan te nemen, te besl'ssen ,doch die a tspraak moet dan ook volkomen onbevooroordeeld zijn. Pas daarna zal de rechter, als Hauptmann „schuldig" wordt bevonden door de jury, de strafmaat bepalen. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE DORDRECHT. (Zitting politierechter van Vrijdag 4 Jan.) Mishandeling. A E. K„ wonende te Sliedrecht, had op 3 December M. van Sint-Amije een klap op het hoofd gegeven. Getuige van Sint Amije wilde eerst niet den eed af leggen. „Ik ben te oud: al 78. Hij beeft me leelijk geslagen. „Ik ben zoo wat een halven emmer bloed kwijtgeraakt" De zoon van dezen getuige vertelde hoe K. was tekeer gegaan, die meende dat zijn kinderen waren achterna gegaan. De oude man was waarschijnlijk tegen een plank gevallen. Verd. zeide dat de oude heer hem met modderwater gegooid had. Hij had er spijt van dat hij den man had ge slagen. De officier «lachte daarop voor den driftigen opperman een straf van f 15. subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Rossinant mishandeld. H. M-. paardenhandelaar te Gorinchem, had op 20 October een voor een wagen gespannen paard onnoodig geslagen. Ge- gedaan Bart wist heelemaal niet, welke richting hij uit moest, en liet oerwoud maakte het onmogelijk, om snel vooruit te komen. 66. Pfotmling hieWeu beiden halt. Vlak tuige W, Moutha&n had gpzien dat ver dachte op een met twee paarden bespan nen wagen zat. Toen eender paarden niet wilde trekken, had verdachte een eind hout genomen en had het dier tegen poo- ten en kop geslagen. Getuige vondl het 'n ergerlijke handeling. Verdachte zeide dat het eeq lastig paard was; als je het dier maar even aanraakt zegt ie: „Hier beo ik, baas, ik ben baas". Officier: „Het publiek vond het erger lijk". Verd.: „Ze rijn op sensatie belust." Verdachte gaf toe, dat hij het paard be straft had. „Ik kreeg in mijn jeugd ook op tijd een paak slaag". Getuige T. de Weerd, had vanuit rijn raam het gebeurde gezien. Hij had M. zien slaan, het paard was gestruikeld, was afgespannen en later weer ingespan nen. Ook de getuigen d. Berg en Ve^ heul hadden de mishandeling bijgewoond; het dier was krachtig geslagen en was op een hoop bieten gevallen. „Niet goedschiks dan kwaadschiks" zeide de verdachte. De getuige a décharge Saaman, knecht van M., verklaarde, dat het paard lastig was' en dat de slagen niet te hard waren geweest. Getuige mag van den verdachte geen paarden slaan. De officier eischte daarop voor M. een straf van f 15 boete. subs. 15 dagen hech tenis; uitspraak f 12 boete subs. 12 dagen hechtenis. Een appeltje voor den dorst A. van B-, wonende te Hardinxveld, stond terecht daar hij in het najaar va» 1934 een hoeveelheid appelen, toebehoo- rende aan H. Swets had weggenomen. Getuige Svrets vroeg schadevergoeding groot f 15; hij had twee keer appels ver mist. De officier vroeg wat voor straf ver dachte wilde. Verd.: „Aks 1 kan niks". De officier vroeg daarop een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met proef tijd van 3 jaar en toewijzing der vorde ring ad f 13.40. Uitspraak conform. Mishandeling. A. B., winkelier te Streefkerk, had zich te verantwoorden voor het feit, dat hij op 19 October te Groot-Ammera. J. v. Wijnen in de keel had geknepen. B. was niet verschenen. Getuige Van Wijnen vertelde hoe hij in den winkel van B. was geweest Er was ongenoegen ontstaan over het feit, dat Van Wijnen nog geld aan ver dachte schuldig was. Getuige had nogal last van de mishandeling ondervonden. Eisch f 10 boete subs. 10 dagen hech tenis. Uitspraak conform. Diefstal. Mej. M. v. d. L, geb. K., reizende ia een woonwagen, had op 25 October te Gorinchem een portemonnaie met circa f 16, twee gouden en een doublé ring, toe- behoorende aan J Henraat en mej. Daan- sen, gestolen. Noch getuige, noch ver dachte waren verschenen. Eisch en uil- spraak 2 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar en f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Mishandeling L. V„ arbeider, wonende te Almkerk, had naar de dagvaarding hem ten last® legde op 7 November J. Vink eenige slagen toegebracht. Mej. Vink, moeder van het slachtoffer, had gezien, dat haar zoon onder handen genomen werd; de jongen was bewusteloos en bloedde. De jongen leed aan vallende ziekte. De ver dachte zeide dat J. Vink hem gesard had. De jongen werd veel geslagen omdat hij vaak plaagde. Eisch f 5 boet subs, t da gen hechtenis. Uitspraak conform. Bdsedtgtng J. P.. kolenhandelaar. wonende te Har dinxveld, had op 23 Juli G. v. d. Mijl voot oplichter, ploert en schurk uitgemaakt. Verdachte was niet verschenen. Eisch en uitspraak f 5 boete subs. 5 dagen hechte nis. voor hen, midden in het woud, zagen ar een allervreemdst gebouwde hut. De vloer was bevestigd op een aantal hoornen, waarvan de koppen afgezaagd waren, ra eetn ruwhouten ladder deed dienst sis trapt Langerak. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 18 December. Voorzitter tie heer G. B. Fortuijn, bur gemeester. Afwezig wethouder Verhoef. De voorzitter opent de vergadering mdt gebed, waarna de notulen worden ge lezen en goedgekeurd. Verschillende inge komen «tukken, waaronder enkele goedge keurde raadsbesluiten, worden voor ken nisgeving aangenomen. Het ambtenaren-reglement wordt met «nkele bepalingen aangevuld. Aan B. en W. wordt machtiging ver leend tot verhuring van de perceeltjes bouw- en hooiland bij den woningbouw en wel het bouwland achter den woningbouw vjoor ten minste 2 et. per M2., het hooi land vóór den woningbouw voor ten min ste lü cent per vierk. M. Opnieuw wordt vastgesteld de verorde ning op de heffing van besmettelijke ziek- tengelden, gelijkluidend aan de bestaande ▼eyordening. Met algemeene stemmen wordt besloten aan Ged. Staten vrijstelling te verzoeken tot het doen geven van onderwijs in li chamelijke oefening aan de o. 1. school, daar de financieele toestand der gemeen te invoering van dit vak onmogelijk maakt. Op twee reclames inzake hondenbelas ting word tgunstig efi op één verzoek af wijzend beschikt. Het suppletoir kohier bonden belasting wordt vastgesteld tot een bedrag van f 10.75. Op een adres inzake gedeeltelijke ont heffing tot het betalea van schoolgeld, wordt gunstig beschikt. Hierna deelt de voorzitter mede, Aai volgens de gewijzigde Wegen wet van gemeentewege nieuwe leggers der wegen en voetpaden moeten worden gemaakt. Ver schillende personen hebben apr. bezocht om deee werkzaamheden te mogen uitvoe ren Na ingewonnen informaties en prijs opgaven, stellen B. en W. voor deze op te dragen aan ingenieur J. G. Gornelissen te Leerdam voor de door hem opgegeven som van f 40. waaronder alles i« begrepen. Aldus besloten. De voorzitter dteeh mede, dat reeds meermalen de destructie van vee ter sprake is gekomen, doch dat de ge meente tot heden niet er toe is overge gaan om de gestorven dieren te laten ver nietigen, daar de verplichte destructie is uitgesteld tot 1 Juni 1936. Ingevolge een schrijven van de Ver. van Nederlandsche gemeenten is er overleg geopend tusschen het destructiebedrijf te Overschie (N.V. Ge- kro) en het bedrijf te Dordrecht, wat tot resultaat heeft gehad, dat o.a. de gemeen ten in de Alblasserwaard, dus ook Lange- Bak, eventueel zullen worden bediend door het bedrijf te Dordrecht. Dit bedrijf heeft nu aangeboden tot 1 Juni 1936 de cada vers gratis en zonder eenige verplichting van de zijde der gemeente, weg te halen De eigenaars van de gestorven dieren krij gen 3/4 gedeelte van de huid vergoed. Daar verwacht kan worden, dat de destruc tie met ingang van 1 Juni 1936 verplich tend zal worden gesteld, stellen B. en W. thans reeds voor om tot 1 Juni 1936 de vernietiging van de cadavers op te dragen aa-n het bedrijf te Dordrecht. Zoo lang de destructie niet verplichtend is gesteld, is de heer Schep een voor stander van begraven. Het ia hem echter wel gebleken, dat de dieTen lang blijven liggen, voordat ze begraven kunnpn wor den en dat zulks niet altijd op de juiste wijze is geschied. De uitvoering van den Vleeechksuringsdienst laat volgens spre ker nog wel eens wat te wenschen over, wat vooral in den zomer zeer onaange naam ia. Spr. kan zich niet vereenigen met het voorstel van hst dagelijksch be stuur. De heer Blom merkt op, dat de open ruimte bij de noodslachtplaats, waar de gestorven dieren begraven moeten worden, ook zeer beperkt ia en dat in die omge ving vele gezinnen wonen. De voorzitter verzoekt hem met •ventueele klachten inzake de uitvoering ▼an den vleeschkeuringsdienst, in kennis Ie stellen. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en aangenomen met 4 tegen 2 stemmen (de* heeren Schep en Stuij). Vervolgens stelt de voorzitter aan de orde een adres van de afdeeling Noor- delooe en omstreken van den bond van den diensthond, waarin wordt ver- socht een bijdrage te willen verleenen voor het aanschaffen van hulpmiddelen benoo- digd voor de africhting van honden. B. en W. stellen voor, eenmaal «en be drag van f 5 toe te kennen. De heer S t u ij vraagt, of de honden particulier eigendom zijn, waarop de voorzitter bevesitgend antwoordt. De heer Schep ziet het nut van een ufgerichten politiehond zeer goed in, doch zou in verband met den financieel en toe stand der gemeente en het particulier be lang, dat hierbij betrokken is, de bijdra ge willen bepalen op f 2 50. Het roorste1 ran B. en W. wordt «temming gebracht en verworpen met tegen 2 stemmen (de heeren Hakemulder en De Vries), waarna het voorstelSchep met algemeene stemmen wordt aangeno men. staan, dan gaat de lantaarn weg, zegt spr. De heer Slingerland stemt tegen. Rondvraag. De heer Slingerland vraagt of Vlist nog zeggenschap heeft over het ge bouw der 0 L. School te Polsbroek. Er wordt nu een cursus in E.H.B.O. in gege ven en vraagt of dit aangevraagd is. De voorzitter zegt dat B. en W daar niets van bekend is. De raad moet hiertoe toestemming geven De heer Slingerland merkt nog op dat een vorige keer zelfs geen inwoners van Vlist werden toegelaten als cursist. De voorzitter zal schrijven aan het gem bestuur van Polsbroek en wil te vens het besluit nemen, dat toestemming voor het gebruik van het lokaal gegeven zal worden, mits inwoners van Vlist wor den toegelaten tot de cursus. Aldus besloten. Gevraagd wordt nog naar het kappen van boomen in verband met het electrisch net De voorzitter' verzoekt den wet houders met den bode een schouw te voe ren Wat in den weg staat, moet afgekapt wordeb, waartoe eventueel eerst 'n waar schuwing gegeven zal worden. Hierna sluiting. DE VOETBAL WEDSTRIJDEN VAN GISTEREN. B. en W bieden vervolgens aan de gemeente-begrooting 1935 en de begrooting van het woningbedrijf over het jaar 19341935. Deze begrootingen zijn in concept toege zonden aan Ged Staten en zullen na het bericht, dat zij zich met dit concept kunnen vereehigen, door de commissie, waarin alle raasdleden door den voorzitter worden verzocht zitting te nemen, worden onder zocht, om vervolgens door den raad voor- loopig te worden vastgesteld. Besloten wordt tot wijziging der ge meen tebegrooting, dienst 1934, volgens het voorgelezen concept. Eveneens wordt vastgesteld de begroo- ting van het burgerlijk armbestuur voor het jaar 1935. Naar aanleiding van de circulaire van Ged. Staten betreffende de presentiegelden der raadsleden, wordt besloten aan dit col lege te berichten, dat de raad het presen tiegeld ad f 120 per lid per vergadering wenscht te handhaven. In verband met de invoeging van den Midden-Europeeschen tijd, wordt besloten thans geen verordening vast te stellen tot afwijking van de bepalingen der winkel sluitingswet. j Overgaand© tot de benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur, wegens periodiek aftreden op 1 Januari 1935 van den heer Jac. van Middelkoop Gz., op de voordracht waartoe B. en W. hebben ge plaatst: le. .Jac van Middelkoop voor noemd. en 2e. J. H. de Hoop, wordt als zoodanig eerstgenoemde herbenoemd, wien hiervan kennis zal worden gegeven. In d© commissie van toezicht op het la ger onderwija wordt herbenoemd de heer J. H. Wiegera. Na rondvraag doelt de voorzitter med, dat er reeds eenige tijd plannen in voorbereiding zijn om te komen tot een be tere verdeeling van de koeten van den vleeschkeuringsdienat over de aangesloten gemeenten De plannen hebben na een con ferentie te Schoonhoven, waarbij een hoofdambtenaar der provinciale griffie te genwoordig was, rasteren vorm gekregen en eerstdaags zal een nieuw ontwerp woe den toegezonden, wat vooral voor deze ge meente een beduidende vermindering van uitgaven zal beteekenen. Hierna sluiting met dankgebed. Vllsf. Gemeenteraadsvergadering op Woens dag 19 Dec. Afwezig de heer van Dim, met kennisgeving. Voorzitter burgemeester baron Van Hemert tot Dingahof." De notulen worden goedgekeurd. Ingekonien ia een schrijven van Ged. Staten, dat zij de wijziging instructie van den secretaris voor kennisgeving hebben I veld nog wel eens ver te\zoeken zijn, de- aangenomen. I monstreerd© rich ook weer eons in dezen Aan de orde komt de vaststelling van wedstrijd, en «rel. toen „Sportclub" de lei het advies van Ged. Staten, inzake het presentiegeld van leden van den raad Het presentiegeld is thans f 1Dit wordt gehandhaafd. He'zelfde geldt voor „Sportclub I" verliest in een 0e' lijkopgaanden strijd met flinke cijfers. De overige wedstrijden vonden geen doorgang Schoonhoven. Het vele regenwater, dat de laatste dagen is gevallen, bracht het „Sportclub"-terrein in zoo n toestand, dat het afgekeurd moest worden, waardoor de met zooveel «panning tegemoet geziene wedstrijd „Sportclub II"—„Zwervers I" geen doorgang kon vinden, wat natuurlijk jammer was, met het oog op de bezetting van de eerste plaats van de le klasse van den G.V.B., maar wellicht kan deze wed strijd op a s. Zondag weer worden vastge steld, althans een verzoek is daartoe ge richt tot den competitieleider. Voor Schoon hoven was he* diva 'e tweede achtereenvol gend® Zondag zonder voetbal. De voor het eerste elftal vastgestelde wedstrijd te Waddinxveen ?ing door en we troffen daar dan ook een uitstekend bespeelbaar terrein aan De wedstrijd zelf bracht een teleur stelling wat de uitslag betreft, maar ou- d»rks dat. kunnen de eerste elftallers met genoegen ot> dpzen wedstrijd terugzien, want over het geheel genoemen speelden de Blauw-Witten heter voetbal, wat zeer gunst g afstak bij net spel van „Waddinx- vcen". wan» o.i. speelde zij meer het spel van „eerst den man. dan de bal". Dat de juiste sportieve opvattingen op een voetbal de wethouderssalarissen. De norm is f 60 per jaar, maar Ged. Staten stellen voor, het tegenwoordige salaris n.l. f 40.te handhaven Aldus besloten Volgt *t voorstel van het gemeentebe stuur van Ammerstol inzake wijziging van de regeling betreffende de DrinkwatT'eidinfl „De Vijf Gemeenten". Het gaat hier over het bezwaar, dat Amerstol maakt tegen het door een wet houder niet vertegenwoordigd zijn in het Dag. Bestuur vau de Waterleid.ng voor de 5 gemeenten, B. en W. stellen voor hierop niet in te gaan, op de bekende gronden Alle ge meenten zijn vertegenwoordigd in het be stuur, hetzij door den burgemeester, het zij door een wethouder. Uitbreiding van het dag. bestuur is heelemaal öiet gp- wenscht. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Volgt het voorstel tot aanvulling van het ambtenaren reglement met bepalingen I inzake het verleenen van eervol onts'aw wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Wordt aangenomen. Volgt de benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur wosrens perio dieke aftreding van den heer J. van Die- men. Benoemd wordt de beer J. van Die- men met algemeene stemmen. In de comm*ssie tot wering van school verzuim wordt wegens neriodieke aftre ding van den heer 0. Uittenbogaart, be noemd de heer G. Uittenbogaart, met al- gem. stemmen. Van den rnksdiensf der arbeidsbemid deling is een schrijven increkomen, dat in plaats van den beer de Groot een ander moet benoemd worden a's acent van d" arbeidsbemiddeling Het salaris is nihil Benoemd wordt de hper C. Slobbe, eem - secretaris, die deze bennenvng aanneemt Van het bestuur van de waterleiding is een srhriiven ingekomen, waarin voorge steld word» bet de-hrireftend artiV*] TOo- danig te wtiriven. dat ook dn leden van bet da" bestuur nresentiegeld gen-'eten. Wordt goedgevonden F en af- en overschrijving begroot! n" w-df goedgekeurd De voorzitter komt ter"» on d' stranfvpr'ioMing Tttnivnld bww»* dat hïi de lantearn nW wil aan- en uit draaien. 1 tenrii bij f 2 50 per iaar daar voor krijgt- Willen de boeren dit niet toe- ding nam. Met een hard scshot scoorde de rechtsbinnen, maar de scheidsrechter be merkte dit blijkbaar niet direct, althans hij vroeg aan den doelverdediger van „Wad- dinxveen" of het een doelpunt was, maar diens .antwoord was: „U moet zelf maar beslissen." Een correcter houding ware bier beter op zijn plaats geweest, vooral daar in de rust deze speler zelf verklaar de, dat het een doelpunt was. Gommentair verder overbodig. Dat „Sportclub" ten slotte met zulke groote cijfers verloor (6 3) log voor 'n groot deel hieraan, dat haar doelverdediger drie hallen door de glad heid liet vallen, waarvan de doortastende voorhoede van „Waddinxveen" een dank baar gebruik maakte De uitslagen van de 4de Klasse D. Af deeling II, van d«n K.N.V.B. luiden vor der: WaddinxveenSchoonhoven 63. HaastrechtDilettant 52. Gouderak—Bosk. Boys afgekeurd. LekkerkerkMoordrecht afgekeurd. genoemde afdeeling luidt De stand thans: gesp gw. gl. vrl. t. D.C.V. 11 11 0 0 48—13 Haastrecht 11 9 l 1 3414 Wadd nxveen 12 3 4 5 3234 Moordrecht 10 3 3 4 2fi29 Schoonhoven 11 4 1 t6 29—27 Gouderak 8 4 0 4 2420 Bosk Boys 10 3 l 6 13—23 Dilettant 12 3 1 8 21—47 Lekkerkerk 11 13 7 1636 Over den gespeelden wedstrijd „Waddinxveen I"—„Sportclub I" nog bet volgende: „Sportclub" won den opgooi eu „Wad dinxveen" trapte daardoor af, maar de \oorlioede van „Si ortclub" nam dadelijk den bal over en de eerste goede aanval volgde. Reeds dadelijk werd het een goede wedstrijd, met de aanvallen van „Sportclub" zeer gevaarlijk en nadat het spel vijf minuten oud was, wist \an Wijk een voorzet van links te benutten, door met een hard laag schot onhoudbaar te doelpunten (01). Eer dit doelpunt was toegekend, had het door ons bovenvermel de plaats. Nadat na eenigen tijd weer was afgetrapt, had „Sportclub" bijna weer succes, toen haar middenvoor alleen voor den doelv erded ger kwam, maar inpkats van te schieten, wilde deze den doelman ook nog passeeren maar deze wist te red den. Het spel speelde rich daarna eenigen tijd op hét middenveld af, en de stand werd onverwachts gelijk, toen de rechts buiten van „Waddinxveen" een voorzet gaf en hoewel de „Sportclub"-doelverdediger deze opving, liet bij den bal vallen, en de middenvoor van „Waddinxveen" maakte hieruit gelijk (11). „Waddinxveen" be gon daarna wat sneller te spelen en het gevolg daarvan was dat zij kort achter el kaar twee doelpunten wist te maken, waardoor zij met 31 kwam voor te staan De doelpunten bleken in deze periode nog al goedkoop te zijn, want nadat Ipenburg er 32 van gemaakt had, wist Van Wijk het mooiste doelpunt van den wedstrijd te scoren, door een voorzet ineens keihard in te schieten, waardoor de stand weer gelijk 33 werd In de laatste minuut voor de rust wist „Waddinxveen" echter weer de leiding te nemen, ten zij van den scheids rechter een hoekschop cadeau kreeg, en uit de korte doelworsteling, die hieruit ont stond, belandde de bal ten slotte in het ,,Sportclub"-doe] (43). De strijd van na de rust was heel wat minder dan daarvoor, deels door het on* ophoudelijk buitenspel zetten van de „Spori clunb"-voorhoede, waardoor het spel voort durend werd onderbroken. De stand on derging aanvankelijk geen verandering, hoewel beide partijen wel enkele scorings kansen kregen. Ten slotte gelukte het aan „Waddinxieen" een vijfde doelpunt te maken. „Sportclub" bleef ondanks dezen achterstand het beste van het spel behou den, maar elke aanval werd bijna steeds onderbroken door buitenspel. Toen tenslot te de ,.Sportclub"-verdediging ook eens de buitenspelval opzette, werd dit haar nood lottig, want toen zij de voorhoede van „Waddinxveen" buitenspel zette, liet de scheidsrechter rustig doorspelen en „Wad dinxveen" kwam bierdoor aan het zesde doelpunt. Met een uitslag van 63 voor „Waddinxveen" kwam hier dus het einde. GOUDSCHE VOETBALBOND. Uitslag Zondag 6 Januari: 3e klasse A: Boskoopsche Boys 3Voor waarts 1, 1—0. 3e klasse D: Zwervers 3Lekkerkerk 4 16. Vóór alle andere wedstrijden werden de terreinen afgekeurd. Vriendschappelijk. Bergambacht. Gisteren speelde „De Zwa- 'uwen I" een oefenpartijtje op bet eport- terre n aan Bergstoep tegen een „O.N.A." combinatie uit Gouda. Ondanks het zware, doch bespeelbare terre n werd aan beide zijden knap voetbal ten beste gegeven. Het einds gnaal bracht O.N.A. met 42 de overwinning, welke cijfers echter sterk ge flatteerd zijn; gelijk spel zou o.i. de ver houding beter hebben weergegeven. Haastrecht I—Dilettant I. Op een zeer glad, doen bespeelbaar ter rein speelde Haastrecht I tegen Dilettant I u't Krimpen a.d. Lek. Als de Dilettanten den bal aan 't rollen brengen, gaan ze direct tot den aanval over en de Haastr. keeper moet spoedig zijn talenten toonen. Mede door een wei felend begin van de middenl n-e komt Dilettant steeds terug, maar zonder suc ces. Als Haastrecht los komt, redt de Dilettant-verdediging ten koste van ver schillende corners. Bij een dezer kopt de rechtsb nnen keurig in en via des keepers handen verdwijnt de bal in het net. Ook Dilettant z t niet stil, doch ze houdt het spel te kort. zoodat de verdediging van Haastrecht kan ingrijpen Dan volgt weer een corner op D 'et'ant-doel. De links buiten plaatst de bal keurig voor doel en de m dhalf doe'punt laag en hard. Als bij een volgenden aanval de keeper vergeet uit te loopen, sch'et de gpe'-zwarte rechts- binneïi keur g !n Rust 30. Na de thee 't zelfde apelbeeld, Haast recht sterk aanvallend en Dilettant ver dedigend. Met een kopbal vergroot Haast rechte midden-voor den voorsprong. Di- lé'tanf komt dan wrer opzeil en en scoort uit een strafschop wecens hands van den links-achter een tcgennunt. Bij een sne'len aanval doelpunt Dilettant opn euw met een fraai hard schot. Als dan de Haast recht linksbuiten den bal voor ze', kopt de m d-voor vallende in Een juweel van een doelpun'! Dan fluit scheidsrechter Bru- ring uit Rotterdam, d e deze wedstrijd kpurig 'p dde, einde. Stand 52 voor Haastrecht. MAANDAG 7 JANUARI 1t88 SLIEDRECHT. Herv. Lokaal Stations weg. Woensdag 9 Januari, 's avonds 7 uur, de heer J H. Boogaard. WIJNGAARDEN. Dinsdag 8 Januari, 's avonds 7 uur, Ds. Leenmans. GEREF. GEMEENTE H.V. SI.TEDRECHT. Woensdag 9 Januari, 's avonds 7 uur, Ds. J. Overduin. OUD GEREF. GEM. MOERCAPELLE. Dinsdag 8 Januari, 's avonds 7 uur, de heer Van den> Berg, van Rotterdam. VRIJE GEREF. GEM. SLIEDRECHT. Lokaal Vergeer. Dinsdag 8 Januari, 's avonds 7 uur, Ds. B. Toes, van Usselmonde. CHR. GEREF. KERK. AMEIDE. Dinsdag 8 Januari, avonds 6 30 uur, Ds. C. Smits, van Sliedrecht NIEUWPOORT. Donderdag 10 Januari, 's avonds 6.30 uur, Ds. K. Groen, van Rot terdam. SLIEDRECHT. Donderdag 10 Januari, 's avonds 7 uur, Ds. C. Smits. EVANGELISATIE. GROOT-AMMERS Gebouw G. van As. Dinsdag 8 Januari, 's avonds 6.30 uur, Ds H. J. Grisnigt. van Waddinxveen. SLIEDRECHT. Lokaal Maranatha. Dins dag 8 Januari, 's avonds 7.30 uur, Onder linge Samenkomst. Leider de heer Mol. Donderdag 10 Januari, 'a avonds 7 uur» Ds. Siegers Lokaal Tolsteeg. Dinsdag 8 Januari, 's avonds 7.30 uur, de heer Pieteree. GIESSENDAM. Lokaal Rehoboth. Woensdag 9 Januari, avonds 7.30 uur, Ds. Siegers. BERGAMBACHT. Over de maand Dee. Ingekomen: T. de Ruiter, van Heken dorp; A. Kamp, van Rotterdam; S van Hofwegen, van Gouda; J. Noordergraaf, van Lekkerkerk; J. W. A. de Jong, ran Gouda; A. Hoek, van Lekkprkerk; M den Ouden, van Lekkerkerk; M. G. E. Wil- kens, van Lekkerkerk; H. J. H. K. Meijer van Stolwijk. Vertrokken: E. S. Bisschoff, naar Gou da; F. Busing naar Gouderak. MOERCAPELLE. Over de maand Dec. Ingekomen: van I.eidschendam naar Dorpsstraat alhier Van Harmeien en ge zin. BLESKENSGRAAF. Woensdag 9 Janu- a'ri, 's avonds 6 45 uur, Ds. P. Zandt, van Delft. BERKENWOUDE Donderdag" 10 Janu ari. n.m. 2 uur. Ds. A. G van Wijk. Hu- welijksinzegen ng. MED. HERV. KERK. HAASTRECHT. Donderdag 10 Januari, 's avonds 7 uur. De. W. Rijnsburger, van Oud-Beierland. KRIMPEN a d, IJSSEL. Evangelisatie Tu nstraat 7. Donderdag 10 Januari, 's av 7.15 uur, de heer Spreeuwenberg, van Rot terdam. LANGERAK. Donderdag 10 Januari, n.m. 2 uur Ds. E Schimmel, van Ameide H u wel ijksnzegen i ng. LEKKERKERK N«d Hery Evangeli satie. Woensdag 9 Januari, 's avon .8 7 uur, de heer A. de Redelijkheid, van Ouderkerk ad. IJssel. ALBLASSERDAM. Januari. Geboren: Adriana, d. van A. van Vlij men eft C. Zwart. Maarten Pieter, s. valp^r Ponsen en E. C. Vogel. Arie, s. •van A. van 't Hof en J Muller. Getrouwd: G. L Kalis en C. Herlaar. BENSCHOP. Januari. Overleden: (te Utrecht): E. G. Verdouw, 4 d. R. Velis, 55 echtgenoot van M. 5 van Vliet. Een levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van W. Berg en H. Cornelisse. BERGAMBACHT. Van 28 Dec.—4 Jan. Geboren: Gerr t, z. van D. van Wijn gaarden en P. Slingerland Johanna Cornelia, d. van M E. Versteeg en J. A. de Lange.' Elizabeth, d. van D Plan- tinga en F. C. Dubbeldam. Ondertrouwd: H. den Ouden, 19 j. m G. de Jong, 20 j. Overleden: A. Oskam, 76 j. echtgenoot© vqn H. van D;eren. CAPELLE ad IJSSÏ1L. December. Geboren: Willem Johannes, z. van W. J Rogge\een en B. va» Rijs. Klarina, d. van P. J. Sommer en W. Ment. Maartje. d van A v. d Burg en W Schot- te. Antje Adriana, d. van P. van Scha- gen en M. van der Giesen. Willy, d. van B Ooms en M. van der Put. Arina Bastiaantje, d. van M. Leuvekamp en J Tieleman. Hendrioka Elizabeth, d. van J He'koop en C. M Hoogendoorn. Wil lem Hendrik, z. van J. Verwaal en J. den Ouden. Ondertrouwd: C. den Toom, 27 L en J. M. Neleman, 28 j. HAASTRECHT. Dec. Geboren: Emmerentia Maria, da van G. Sluis en A. van Schaik MONTFOORT. Januari. Geboren: Gijsbertha, d van Fr. ICaso* en J. C. Duits. MOERCAPELLE. December. Geboren: Johannes Eliza, z. van X K. Uitman en L. Olivier. POLSBROEK. Januari. Geboren: Aaltje, d. van Joh. van Zeld»- ren en J Verweij. Getrouwd: P. A van den Berg (te Us- selstein)' en Em. van Schaik. SCHOONHOVEN.; Decemb«r. Geboren: Johannes, z van A. Verschoor en A. Edeling. Hendrina Johanna, A van M. Kapoen en M van Zanten. WADDINXVEEN. Januari. Gel i« pn Adiana, d. van J- Huizor en G. van Eijk. Wobbe, z. va» J. Jager ra R Ploegsma. Overleden: J. Tromp—WestAosg, BB i

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 4