NIEUWS IN PLAATJES J 12.000 gezinnen Telegrammen Binnenland SEINLICHT- Advertentie één kwartje Plaatselijk Nieuws Voor Pluimveehouders Nieuws in een paar l'IIIIIH f WOENSDAG 9 JANUARI 193» ZIJN PATBOON VOOR 2000 OPGELICHT. LÏTH, 9 Jan. De gemeentepolitie bepft xangehouden den handelsreiziger P., die ten nadeele van zijn werkgever H., een partij manufacturen heeft verduisterd ter waarde van ruim f 2000. Hoewel P ge- ruimen tijd voor eigen rekening reisde en de goederen van H. betrok, heeft hij deze bij de verslechtering der tijden in consig natie pntvangen. Na herhaalde aanmanin gen van H. om tot afrekening over te gaan verklaarde P. tenslotte geen manufactu ren voor verkoop meer te hebben ontvan gen. HET PROCES HAUPTMANN. Een actieve verdediging. FLEMINGTON. 9 Jan. De verdedigers van Hauptmann wilden trachten te bewij zen, dat de door Lindbergh ontvangen brief, waarin het losgeld wordt gevraagd door Isidore ^isch en niet door Haupt- man ia geschreven. Al bestond er ook eenige overeenkomst .tusschen het schrift van dezen brief en dat van Hauptmann, toch toonde het schrift van den brief nog grooter overeertkorast met het handschrift van Isidore Fisch. TOERISTEN OP DE ST. BERNHARD VERONGELUKT? Eén lijk gevonden. PARIJS. 9 Jan. Men vreest dat een vrij jroot aantal toeristen op den St Bern- hard door een lawine zijn overvallen en bedolven. Men heeft reeds een lijk gevon den. DE „ONLUSTEN" IN ALBANIË. Wat er gebeurd is. j DURAZZO, 9 Jan. De regeering beeft j in een communiqué meegedeeld, dat Hoe- harram Bajraktari, de vroegere adjudant van koning Zogoe. in gezelschap van zes neven en bedienden, alsmede van de beide door de justitie vervolgde personen, die hij in zijn woning te OeTmisjtè onderdak heeft verleend en die hij niet aan de auto riteiten wilde uitleveren, eergisteren in den nacht de grens heeft overschreden en zich naar Joego-Slavië heeft begeven. De- te handelwijze, die slechts als ongehoor zaamheid moet worden beschouwd, kan het beste antwoord geven op de berichten \n eenige Grieksche bladen en van eenige nieuwsagentschappen, die op lasterlijke wijze zich vooral dit voorval als onlusten af zelfs als revolutie wilden voorstellen. DE HONGERSTAKING IN MEXICO. Ze vindt navolging. MEXICO-CITY, 9 Jan. De 43 arbeiders van het abattoir in de voorstad Tacubaya, die verbetering der arbeidsvoorwaarden eischten en daarom een hongerstaking wa ren begonnen, hebben deze na 133 uur te hebben gevast, afgebroken, nadat presi dent Cardenas had verklaard, bereid te zijn in het conflict als bemiddelaar op te treden. Deze hongerstaking heeft reeds school gemaakt Gisteravond zijn 400 le den van een arbeidersorganisatie in de wachtkamers van het paleis van den pre sident een hongerstaking begonnen. Ze willen dez» doorzetten, totdat de presi dent hen ontvangt en van hun eischea kennis neemt. Zij verlangen o a. afschaf fing van het accoordloon en voorts gelijke betaling van mannen en vrouwen in de fa brieken. OUD-LUIT.-GEN. GERTH VAN WIJK. t Maandag overleed te Den Haag in den ouderdom van 64 jaar de gepens onneerd luitenant-generaal K. F. E. Gerth van Wijk. Hij heeft bijna vijf-en-dert'g jaar deel uitgemaakt van het officierskorps van het Nederlandsch-Indiache leger. Den drie- en-twintigsten Augustus 1922 bereikte hij bij het Oost-Indische leger den generaals- rang. Als zoodanig was hij geplaatst bij den generalen staf van dat leger. Den tweeden December 1924 kwam hij als lui tenant-generaal aan het hoofd te staan van het leger. Gedurende twee jaar heeft generaal Gerth van Wijk deze functie bekleed. Na zijn nit d enst treden vestigde hij zich te Den Haag. In 1931 is hij generaal Weber opgevolgd als commandant van de Haagsche Burger wacht. Sinds eenige jaren was hij voorzit ter van de vereeniging Het Mobilisatie- kruis. Zijn verdiensten jegens den lande werden erkend door zijn benoeming tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en tot officier in de Orde van Oranje Nassau. DE UIVER-RAMP. Officieels commissie van on derzoek. Zooals reeds gemeld, zou naar de oor zaak vaji de Uiver-ramp waarschijnlijk een officieel onderzoek worden ingesteld, hetzij door de vaste oommissie ingevolge de Luchtvaart, hetzij door een spec ale commissie^ Naar thans verluidt, is bij de regeering de instelling van een officieele commissie in zeer ernstige overweging genomen. De benoeming van een zoodani ge commissie door den minister van wa terstaat moet zeer waarschijnlijk worden geacht I TWEE ONDERZEEERS NAAR INDIE. De onderzeebooten K XVI en K XVII. heide bestemd voor Indië, zijn Maandag tegen den middag uit den Helder vertrok ken Het was guur en koud weer en waar schijnlijk was het hieraan te wijten, dat de belangstelling niet zoo groot was als bij andere dergelijke gelegenheden Niet temin verdrong zich aan het havenhoofd, waar de stafmuziek was opgesteld, een groote menigte, die beide booten uitgelei de deed. De geheele bemanning stond aan 't dek. geschaard en bracht het militaire saluut toen de stafmuziek het volkslied sppelde. De eerste étappe gaat tot Commandant van de K 16 is luit. ter zee 1e klasse J. A. de Gelder, van de K. 17 luit, ter zee le klasse A. H. I. Kramers. DE MAAS BUITEN DE OEVERS. Wei- en bouwland overstroomd. De laatste dagen is als gevolg van den grooten regenval en de overvloedige water toevoer uit de zijrivieren de Maas op tal van plaatsen buiten haar oevers getreden. Gistermorgen wees de peilschaal aap de Maasbrug te Venlo nog 9 c.M. was aan, zoodat de stand 14.19 M. plus NA.P. be droeg. Op tal van plaatsen zijn de weilanden ondergeloopen. Hier en daar, waar lande rijen vlak aan de rivier grenzen, zija ook deze onder water gezet. Aan de haven to Blerick staat de los plaats geheel onder water Ook in de stroomafwaarts gelegen Maasdorpen zijn landerijen en weilanden overstroomd. Ten gevolge van den zacbfen winter hebben de op deze landerijen achtergebleven groen ten van het water te lijden Te Grave was gisteravond de Maas sinds 24 uur nog 22 c.M. gewassen. De peil schaal toekende toen 9.81 M. NAP., waarmee echter de hoogste stand bereikt schijnt te rijn. Ui* Maastricht ie reeds val gemeld- BLOEDIGE FEESTVIERING. In een plaatsje bij Lorient in Frankrijk vierden het echtpaar Marion en het echt paar IJervé. ieder met een zoon het Drie koningenfeest.. u>n huize van Marion. Ploiselinjj werd de glazen tuindeur opengeworpen en verscheen een 63-jarige buurman F\i ^as gewapend en begon zonder een woord te spreken te schieten. Allen, behalve vader Hervé. werden ge troffen. Vandaar begaf de woesteling zich naar bóven. Op iU tweede verdiepirig, bewoond door een «<townuwaadslid, klopte hij op op de deur Daar baar man niet thuis was. deed de vrouw open. Tegen de vrouw, die een kind op den arm droeg zeide de onverlaat „Ik wil u en uw kind niet doodschieten- maar wel uw man'*. De kerel keerde daarop terug naar zijD woning. Eenige oogenblikken daarna hoorde men opnieuw schoten. De woesteling had. door zich twee schoten in het hoofd te ja gen. een einde aan zijn leven gemaakt Men vond hem in zijn slaapkamer. Op zijn lijk werden nog 5 geladen revolvers ge vonden. De dader, Guillanme genaamd, leefde geheel alleen en niemand bemoeide zich ooit met hem. Van zijn 5 slachtoffers is er reeds 1 overleden, n.m.l. de oude Marion. De vier andere gewonden werden naar het zieken huis vervoerd. Hun verwondingen zijn van zeer emstigen aard. VALSCHE BESCHULDIGINGEN. Socialisten bJameeren een fascist. Men is te Genève druk bezig met het onderzoek, dat het depgrtement van mili taire zaken heeft gelast naar den leider der Zwitsersche fase sten. den voormali- gen kolonel Fonjallaz, die in de socialis tische pers er van beschuldigd werd, ge heime militaire documenten aan de Ita- liaansche regeering te hebben uitgeleverd. Fonjallaz heeft verklaard, dat de door de soc'al stische bladen gereproduceerde foto's met onderschriften valsch Waren. In de socialistische pers was ook be- weefd, dat de woning van den kolonefl, die in het plaatsje Lutry bij Lausanne gele gen i«, een soort vesting is. Er zouden wapenen en raunitievoprraden zijn opge slagen. terwijl een onderaardsche gang naar het meer voerde, waar in een ha ventje steeds een motorboot gereed zou liggen. Bij een onderzoek, dat in de wo ning werd ingesteld, bleek dat deze be weringen volkomen onwaar waren. Een vroeger I'd der fasrgtisché órga- nisatie in Lausanne, een zekere Jaêquier, die secretaris van Fonjallaz geweest is, heeft bij een boekhandelaar papier ge kocht, dat precies dezelfde dwarslijnen vertoont als dat, waarop de door de socia- 1 stische bladen gepubliceerde reproduc ties der bewuste geheime documenten voorkomen Jacqu'er is echter onvindbaar. Aangenomen wordt, dat hij over de grens naar Frankrijk gevlucht is. Ofschoon het onderzoek nog niet beëin digd is, wordt er reeds thans niet meer aan getwijfeld, dat de beschuldigingen te gen Fonjella* valsch zullen zijn. DE VOOR-STEMMING IN HET SAAR- GEBIED. Slechts weinig gegadigden. Op den eersten stemmingsdag voor de ambtenaren van het Saargebied en hunne familieleden en verder voor de bewoners van gevangenissen en ziekenhuizen was de deelneming aan de verkiezing buiten gewoon zwak. Zoo hebben bijvoorbeeld in §aarbruecken slechts 200 personen hun stem uitgebracht. Tot deelneming aan deze vóór-stemming waren echter slechts de le den van het. corps der landjagers en der blauwe politie gedwongen, terwijl de ove rige ambtenaren vrij zijn hun stem op den stemmingsdag zelf uit te brengen. Men heeft algemeen den indruk, dat de bevolking om verschillende redenen toch liever op den plebiscietdag, op 13 Januari stemt. In Beckingen en Mettlach zijn van do nagebrachte 32 stemmen 5 ongeldig ver klaard, aangezien de kiezers in strijd met de bepalingen van de kiescommissie in het verkiezingslokaal zelf uiting hebhpn gege ven aan hun politieke meening. Het bren gen van den Du'tschen groet wordt daar bij beschouwd als politieke meeningsuiting. Tegen de- ongeldigverklaringen zijn protes ten ingediend door het Duitsche Front. ALBURY'S BURGEMEESTER NAAR ONS LAND. Het is thans zoo goed als zeker, dat de heer Wough, burgemeester van Alhury in Australië, waar de „Uiver" indertijd op zijn tocht naar Melbourne een noodlan ding heeft moeten maken, in Juli Neder land bezoeken zal. De heer Wough, verblijft zooals men weet, momenteel in Ned. O.-Indië. JONGE VROUW OVERVALLEN. Een vreemde geschiedenis. De politie van het Engelsch© stadje Hythe is reeds eenigen tijd bezig met het zoeken naar gegevens betreffende een aap val op een jonge vrouw, die momenteel vfrordf verpleegd in het ziekenhuis te VoL kostone Zaterdag had nog geen van haar fami- lielderen 'hts van zich laten hooren, terwijl het door haar opgegeven adres in Gil lingham volkomen onjuist bleek te zijn. De jonge vrouw was Vrijdag in een staat van verdooving aan den kant van den weg naar Hythe gevnoden. Zij bleef drié dagen bewusteloos in het ziekenhuis t© Folkestone". Zij beweerde Constance Bruthon te hee- ten en 27 jaar oud te zijn. Zij zou in het ziekenhuis te Margate een operatie hebben ondergaan. Zij was slechts in staat verwarde mede deel in gen te dóen, waaruit men zou moe ten opmaken, dat zij door een man was aangevallen, nadat zij het ziekenhuis had verlaten en op weg was naar ©en vriendin te Lydd. Een merkwaardige bijzonderheid is, dat het meisje om haar reeh (eren kei een gou den ketting droeg, toen zij wei In de afgeloopen tien maanden heb ben 135 Parijsche brandweerlieden zich vrijwillig beschikbaar gesteld om bloed te laten aftappen voor bloedtransfusie. Van ieder hunner is ongeveer 300 gram bloed afgetapt. Het heet, dat Hitler in stilte het lijf garde corps der S.S. reorganiseert. Twin tigduizend leden van dit corps zullen een afzonderlijk regiment vormen, dat regi ment No. 1 genoemd zal worden. dat zijn dus ongeveer 50.000 personen, lezen uw in dit blad, die u slechts kost ARBEIDSCONFLICTEN IN MEXICO. Hongerstaking in een abattoir. De arbeiders van het abattoir te Tacu baya, een voorstad van Mexico-City, heb ben bij de directie aangedrongen op de vastslelling van betere arbeidsvoorwaar den. De directie weigerde evenwel op hun eischen in te gaan. waarna de arbeiders in hongerstaking zijn gegaan. Maandag hadden 43 hunner reeds 125 uur gevast Zeven stakers waren reeds zeer ver zwakt. Verder heeft het algemeen© Mexicaan- sche vakverbond besloten een algemeene sympathiestaking uit te roepen, voor het geval geen bevredigende regeling wordt gevonden inzake een arbeidsconflict bij de Aguila Petroleum Company. Men ver wacht, dat, als de sympathiestaking door gaat. 60.000 arbeiders het werk zullen neerleggen. Schippersvereen. „Schutlevaer". Bleskensgraaf. In de vergadering van de afdeeling „Graafstreek" van de schip- persverecn ging „Schutlevaer" werd in de plaats van den heer J. van Houwelingep, die bedankt heeft, tot penningmeester be noemd de heer A. Huuksloot. De reke ning en verantwoording van den penning meester werd in orde bevonden. Vele klachten over de bevrachtingscommissies, speciaal die te Dordrecht, werden ten berde gebracht en besproken. Aan de zuivelfabriek „De Graaf stroom" werd in het vorige jaar ver over de 13 millioen liter melk verwerkt of ruim 1 millioen liter meer dan in 1933. Bljz. Vrijw. Landstorm. Nieuw-Lekkerland. Maandagavond hield de afd. Nieuw-Lekkerland van den B. V. L. in het raadhuis haar jaarvergadering. Een 30-tal leden was aanwezig. De eere- voorzitter, burgemeester F. M. A. v. (L Rovaart, memoreerde het overlijden van WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen ra* 9 Januari. BRANDER ÜM NORTH ALTin> De wijzer zonder pijtyunt geeft den stand van den vorigm dag aan. Verwachting tot Donderdagavond: Zwakke wind uit Oostelijke richting; bw trokken tot zwaar of half bewolkt; weinigj of geen sneeuw; lichte tot matig© vorst. Waterstand; .Schoonhoven hoog water R 15 uur, 1.14 M3 Vreeswijk hoog water 9 30 uur, 1.54 Mi- Keulen stand 2.77 M., was 0.05 MJ Maastricht 8 Jan., 44 M., val 0.32 Luchttemperatuur: D# temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in ae schaduw: 31 graden Fahrenheit Woensdag 9 Januari: Op 10.03-, on-i der 1022. Eerste Kwartier Vrijdagj 11 Januari: Op 10.31. EEN PAAR EENDEN OP HET ERF. Zij gebruiken alle afval Eenden eten veel,' doch zij verwerken hun voedèel ook goed. Een eend van 10 weken weegt ongeveer viermaal zooveel als een kip van denzelfden leeftijd. Bo- - -- vendien zijn eenden niet kieskeurig, het ae koningin-moeder en prins Hendrik en j komt voor hen meer aan op de hoeveel- herdacht daarna den heer J. W. S de heid voedsel dan op de kwaliteit Etens- Jong, die vanaf de opricht ng der afdee- resten, van Te Buchten (L.) is de bakkersknecht Z. tijdens het uitspannen van een paard door een der boomen van den wagen ge raakt. Hij klaagde over pijn in den buik. en overleed kort daarop Een aardbeving heeft het dorp Goendogan (Turkije) bijna geheel ver woest. Talrijke slachtoffers worden in het d strict Marmora gemeld. De Zweedsche ontdekkingsreiz ger Sven Hedin heeft de uitnoodiging om deel te nemen aan de voorgenomen Zeppelin expeditie naar de binnenlanden van Bra zilië, aanvaard. Bij Duiverion (Eng.) kroop een knaapje van drie jaar door een gat van den afslu t ngsboom van een spoorweg overgang. toen een sneltrein naderde. Zijn moeder en een man, gooiden den boom open en holden het kind achterna. Of schoon de machinist uit alle macht rem de. werden de drie menschen volkomen vermorzeld. Aan de grens tusschen de staten Durango en Sinaloa (Mexico) heeft een botsing plaats gehad tusschen militairen en opstandelingen. Aan be de zjjden zijn volen gesneuveld, ling in 1919 tot December 1933 voorzitter is geweest. Hij nam toen om gezondheids redenen ontslag en vestigde zich te Apel doorn, waar bij in December van 1934 overleed. Spr. verzocht de aanwezigen, als een eerb edige hulde aan den overledene, zich van hun zetels te verheffen en en kele oogenblikken bij zijn nagedachtenis te verwijlen. De notulen werden vastgesteld. De heer J. den Haan bracht vervolgens verslag uit van de wedstrijden, waaraan Te afdc-eling in 1934 had deelgenomen. Medegedeeld werd, dat de afd. een ver zoek aan B. en W. had gericht, om de subsidie van f 40 voor de Gewestelijke afd. in 't vervolg aan de plaatselijke afd. te geven. Luitenant Groenendijk zeide, dat hij het zou betreuren, als dit besluit werd genomen; hij zou graag zien, dat ook een gedeelte van de subs die aan de Geweste lijke afd. ten goede kwam. De afdeel ng zal daarover later een beslissing nemen. Daarna droeg de e^re-voorzilt«r met een hartelijke toespraak de leiding over aan den nieuwen voorzitter. Ds. Joh. van Dorssen. Deze hield een boeiende reue, waarin hij duidelijk deed uitkomen, wat de taak van de B. V. L. is. Luitenant Groenendijk rijkte de prijzen uit van den schietwedstrijd. Met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus werd de avond besloten. Noordeloos. De arbeider V., die bezig was met houthakken, gleed van den lad der, met het gevolg, dat hij zich met de bijl in de hand sloeg. Er ontstond een vrij groote wond, zoodat hij zich onder be handeling van Dr. Weenink heeft ge steld, die de wond hechtte. De heer Brand, kweekeling aan de bijz. school, is voor 10 dagen benoemd tot tijdelijk onderwijzer, in verband met ziek te van mej. Dirksen. Maandag stonden bij den correspon dent der arbeidsbemiddeling 11 werkzoe kenden ingeschreven. Op 31 Dec, 1933 bestond het aan tal inw. uit 1197, in 1934 zijn gesloten 7 huwelijken, 28 geboren. 8 overleden; in gekomen zijn 68 personen, vertrokken 82 personen. Aantal inw. op 31 Dec. 1934 1203. Het z.g. Smalle Brugje, gelegen over den Boezem op het Hooeeind, is afge broken, daar het gevaar begon op te le veren als men er over ging. Ottoland. Gedurende het jaar 1934 was de watermachine van den polder Otto- I land slechts 348 uren in werking, wat wel een bewijs is van een droog jaar. De collecte in de Ned. Herv. Kerk ten behoeve van weduwen en weezen van emerit-predikanten, beeft f 7,40 opge bracht. Het chr. muziekgezelschap „Otto's Fanfare" is opgeheven. Men heeft besloten de muziekstukken, lessenaars, instrumenten enz. te verkoopen. De heer C. Vink is lot ouderling en de heer J. de Ruiter tot diaken in de Ned. Herv. Gem. herkozen. Beiden hebben bun herbenoeming aangenomen de kaasbereiding overgeble ven wei, alle vloeistoffen, die nog voed zame bestanddeelen bevatten, doch voor kippen onbruikbaar zijn, worden door de eenden Omgezet in vleesch en eieren. Het is zeer goed voor de eenden, dat er zand onder hun voedsel wordt ge mengd. In de vrije natuur nemen zij ook veel zand op met hun voedsel, dit schijnt voor hun spijsverteringsorganen beter te zijn. Water, zand en gras kunnen een den niet missen, gelegenheid tot zwem men is daarentegen niet onmisbaar, al heeft het een gunstige uitwerking op de dieren. Men kan echter volstaan met een niet te kleine kom frisch water, dat geregeld wordt vernieuwd, üm te voorkomen, dat de grond daaromheen niet gaandeweg verandert in een onaangenaam riekend moeras, kan men de kom plaatsen boven een gat in den grond, dat is afgedekt met een stevig vlechtwerk van ijzerdraad met kleine mazen. Zoo noodig steunen baksteenen in het (ondiep gehouden) gat de kom. Kippen en eenden moeten niet in het zelfde hok of hetzelfde terrein bij elkaar worden gehouden. Eenden hebben trou wens genoeg aan een primitief dak, al is het maar een groote kist en droog strbo. Sommige eenden zijn uitstekende Ifeg- sters. Zij beginnen eind November te ïeg gen en houden dit tot laat in den zomer vol EEN VERBETERING AAN HET KIPPENHOK. Wij blijven buiten d« ren. Het is veel waard, wanneer we niet in de ren behoeven te gaan om de kleine deur tjes voor de kippen te openen. Wanneer men eenige handigheid heeft, om vanTmi- tenaf het graanvoer gelijkmatig over d<f ren uit te werpen, is het betreden van de ren ook geheel overbodig. Met een paar garen- klossen. spijkers en stukken stevig touw, maken wij in j>en oogenblik een kleine in stallatie, waarmee wij de kippen de toe gang tot de ren kunnen ontsluiten. In den zijwand wordt een haak gedraaid, waaraan het touw kan worden bevestigd, zoodat. hek deurtje deat geheelea dag openblijft* Carole Lombard in een elegant avondtoilet van rose- belge crêpe en een mantel van dezelfde stof met bont Het gezonken Belgische kolenschip „3imone", dat te Linne tegen de stuw was gevaren. De roef en de mast steken nog boven het water uit. Eenige veteranen der Firma Zaalberg en Zoon te Leiden ontvingen 31 December de bronzen medaille van de Oranje-Nassau-Orde. Roermond's nieuwe burgemeester plechtig geïnstalleerd en toegezongen. Gister avond had te Roermond de installatie en intocht plaats van den oud-Minister van Waterstaat. Mr. P. J. Reymer, als burgemeester. Overzicht tfjdens de zanghulde. Op het bordes de nieuwe burgemeester en echtgenoote met bloemen. Gistermiddag werd in een buitengewone Senaats zitting der Technische Hoogeschool te Delft, aan Ir. Vogel, in verband met diens 25-jarig jubileum, een levensgroot portret aangeboden. „t .In het gebouw der Volksuniversiteit te Utrecht werd een tentoonstelling over d€ De Rijnbrug te Arnhem. - De oprit van de nieuwe Rijnbrug aan de atadaaude te Arnhem. zintuigen geopend. Dr. A. Schuckink Kool, directeur v. d. G. G. D. bezichtigt een oog

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 2