C Telegrammen j Plaatselijk Nieuws Gemeenteraden Sportnieuws Gemengd Nieuws. Nieuws in een paar Marktberichten Plaatselijk Nieuws LandbouwenVeeteelt j Kerk en School j MAANDAG 21 JANUARI 19 DE NIEUWE SPOORBRUG BIJ ZWOLLE GEOPEND. ZWOLLE, 21 Jan Hedenmorgen om 7.23 uur is de eerste tre n over de nieuwe spoorbrug over de IJssel gereden. Men had aan deze gebeurtenis geen feestelijk of officieel karakter gegeven. Gedurende de eerste 10 dagen zal op de brug slechts met een snelheid van 30 K.M. worden gere den. Later zal dat tempo tot 75 K.M. wor den opgevoerd. BRAAT NAAR DE N.S.B.7 ROTTERDAM, 21 Jan. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de heer Braat, oud-lid der Tweede Kamer, zijn plannen om deel te nemen aan de verkie zingen voor de Prov. Staten, met den ouden Plattelandersbond, heeft opgege ven. Hij heeft zich aangemeld voor het lidmaatschap van de Nationaal-Socialis- tische Beweging. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. DEN HAAG, 21 Jan. Heden werden de volgende prijzen uitgeloot: 5000: Nrs. 6374. 1500: Nrs. 4358. 1000: Nrs. 11901. 400: Nrs. 11024, 13196, 14203. 200: Nrs. 13899, 14007, 23402 100: Nrs. 5036. 5500, 8193, 10674, 12976. EEN BOERENOPSTAND IN IERLAND. Tegen inbeslagname van vee. DUBLIN, 21 Jan. Te Clogher, in h«*t graafschap Tyrone, zijn boeren slaags ge raakt met belastingambtenaren, die vee in beelag kwamen nemen op een boerde rij. Een vijftigtal boeren trachtte de die ren te doen ontsnappen. Tusschen de boeren en de belastingambtenaren ontstond aan vuurgevecht. Een sterke politiemacht werd te hulp geroepen en verspreide de boeren. Er zijn geen slachtoffers. FRANSCH VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Inzittenden gered. ATHENE, 21 Jan. Eaa Fransch ver keersvliegtuig is gisteren ongeveer 30 mijl ten W. van de Ionische eilanden in zee gestort Een Italiaansch torpedojager, die in de Ionische zee kruiste en het ongeluk zag, snelde te hulp en kim passagiers en bemanning redden. CODOS EN ROSSI STELLEN HUN VLUCHT UIT. MARSEILLE, 21 Jan. Tengevolge van het slechte weer boven Noord-Afrika heb ben de bekende Fransche vliegers Codoe ai Rossi die op het vliegveld bij Marselle gereed stonden te starten voor een non- stop vlucht naar Rio de Janeiro besloten hun vertrek, dat vanmorgen zou plaats vinden, uit te stellen. DE KOUDE KOMT. Sterke temperatuurdaling h» de Ver. Staten. NEW YORK, 1 2Jan. Sedert gisteren heerscht in het N.-W. der Ver. Staten de strengste koudegolf sedert het begin van den winter. De laagste temperatuur is waargenomen te Battleford in Saskat chewan, waar de thermometer daalde tot 54 graden onder 0. Vier personen doodgevroren. BOEDAPEST, 21 Jan. Gisteren zijn ten gevolge van de vorst in Hongarije vier personen doodgevroren, terwijl op het platteland tengevolge van hevige sneeuw stormen verscheidene personen worden vermist. Ta water gereden. Hoornaar. Zaterdagavond kwam mej. L. W. per fiets met haar 4-jarig nichtje achterop uit de richting Giessen-Nieuw- kerk. Op de Hoog-G'essenweg gekomen kwam zij in een rijspoor, waardoor bei den te water raakten. Gelukkig kwam de heer D. T. uit Goudr aan voorbij en wist hen op het droge te brengen. De heer A. de H. was zoo bereidwillig om beiden per auto naar hun woning te Hoog-Blokland te brengen. OPZIENBARENDE GEBEURTENISSEN. Zedenschandaal en geruchten. Lexmond. In onze anders stille en rusti ge gemeente heerscht onrust en er is nu maar één onderwerp waarover gesproken wordt: hot zedenschandaal. Zooals «teeds het geval is bij zulke gebeurtenissen, wordt er gegist en verondersteld en m'ts- dien gaan er tallooze geruchten die met de waarheid weinig of niets te maken hebben. Uit een onderzoek, dat we in Lexmond hebben ingesteld, ia ons het volgende ge bleken. In de buurtschap Lakerveld woont de familie V., bestaande uit vader, twee dochters van 14 en 16 jaar en een groot vader. De jonge me sjes, hoe jong zij ook zijn, toonen reeds veel aandacht te heb ben van de andere sexe en wederkeerig zijn zij daarvoor gevoelig De drukke om gang met jonge mannen had tot gevolg, dat 1J4 jaar geleden het oudste meisje toen nog geen 15 jaar moeder werd. Da mi, dia da varwekker waa van dat k nd, werd veroordeeld tot 8 maanden ge vangenis en zat zijn straf uit. Hij is ver volgens in Lexmond teruggekomen en daarna zijn de praatjes losgekomen De geruchten bleven gaan, werden levendiger en ernstiger, tot plotseling eenige perso nen gearresteerd werden, eveneens onder verdènking van onzedelijke handel ngen met minderjarige me sjes. De arrestatie gesch edde heel plotseling, zelfs de personen in kwestie waren er niet op voorbereid. Den achtsten Januari werd T. d. J. gearresteerd Hij was vroeger wegens doodslag veroordeeld. Bij een vechtpartij was een tegenstander in een sloot geraakt en in den modder gest kt. Na het uitzitten van zijn straftijd heeft hij eenige jaren in het Fransche vreem delingenlegioen doorgebracht, waaruit hij ontvluchtte. De laatste jaren hield hij zich weer te Lexmond op. Hij behoorde onder de vereerders van de meisjes V. en ont ving haar bij zich thuis, waar ook andere mannen kwamen en omgang hadden met de me sjes. Onder de aanbidders bevond zich nog v. K. uit Leerdam. Tusschen hem en De J. moet nu volgens de geruchten een kwestie ontstaan zijn betreffende de meis jes. V. K. had haar geschenken gegeven en verlangde dat de meisjes riet uitslui tend ten huize van d. J. met hem verkeer den. De J. was daar tegen en bedreigde K. te zullen dooden als hij nog eens terug durfde te komen. V. K., zich den dood- slag, waarvoor de J. gezeten had, herin nerende, werd beangst en wendde zich tot de politie. Deze stelde een onderzoek in, met voornoemd resultaat. Na zijn arrestatie werd De J. per auto naar Vianen vervóerd, waar burgemeester Hóogenboom hem een verboor afnam. Daarna is de verdachte overgebracht naar de gevangenis te Utrecht, van waaruit hij spoedig naar een ziekenhuis moest wor den vervoerd. Voorts werd Donderdag na de arresta tie van De Jk aangehouden de koster A. P. Na verhoor te Vianen is hij in de ge vangenis te Utrecht opgesloten, evenals v. K. uit Leerdam. Volgens de geruchten zijn er nog meer verdachten gearresteerd. Enkele personen werden na verhoor weder op VTije voeten gesteld, o.a. W. de J., een 68-jarige boer uit de buurtschap Lakerveld. De verdach ten en gearresteerden schijnen voorname lijk in de buurtschap Lakerveld woonach tig te zijn. in het bijzonder in het zooge naamde „Strooiendorp". De vader en grootvader van de me sjes, die ook ver hoord zijn, moeten verklaard hebben, niets van de verdorvenheid der beide me sjes af te weten. De rijkspolitie onder leiding van den j majoor der rijksveldwacht te Vianen, J poogt in samenwerking met de gemeente- politie onder burgemeester Hoogenboom deze geschiedenis tot klaarheid brengen. Nimiw-Lekkertand. Het aantal Liee rt, ngstukken, door de Jongedochtersver- eemging „Dorcas" in bet afgeloopen jaar vervaardigd, bedraagt 430. Woensdag avond zijn ze aan de gezinnen, welke er voor in aanmerking kwamen, uitgereikt Eeu 100-tal gezinnen is er mede verblijd. Aan de leden van „Dorcas" komt een woord van dank toe voor hetgeen zij heb ben gepresteerd. De vereeniging verdient aller steun. - Bij kon. besluit is de onlangs door den raad vastgestelde verlichtingsbelas ting goedgekeurd. Ze zal bedragen 1 pCt. van de belastbare opbrengst van de ge bouwde eigendommen. Zij is 1 Januari in werking getreden. Een 8-jarig jongetje van A. de H., is op het schoolplein tijdens het spelen gevallen, en heeft een arm gebroken. Dr. A. van Waasbergen heeft geneeskundige hulp verleend. Een ingezetene heeft door tusschen- komst van het crisis comité, aan een aan tal gezinnen, welke er voor in aanfljjyking kwamen, ieder een halve H.L. steenkolen verstrekt. Schellulnen. De loop der bevolking over 1934 is in deze gemeente geweest als volgt: vermeerdering door geboorte 2 m en 5 vr. personen; id. door vestiging 9 m. en 14 vr.; vermindering door overlij den 2 m. en 1 vr.; id. door vertrek 16 m. en 21 vr. Alzoo bedroeg het aantal zielen per 1 December 274 m. en 218 vr. Totaal 492. Aantal huwelijken 9 en 1 echtschei ding. Sliedrecht I—EDS I. Sliedrecht Om twee uur stellen de elf tallen zich op. EDS trapt af en scoort na 10 minuten het eerste doelpunt Vijf mi nuten daarna maakt Sliedrecht den ge lijkmaker 11. Na 25 min. zet EDS 't 2e doelpunt 12. Nadat de bal middenuit genomen is, krijgt Sliedrecht8 linksbuiten den bal toe gespeeld. deze zet voor en Steenis doel punt onberispelijk den gelijkmaker 22, waarmede de rust intreedt. Na de thee beheerscht Sliedrecht het spel volkomen. Een penalty weet Slie drecht in een doelpunt om te zetten. Een uitval van EDS volgt, de Sliedrecht back's begrijpen elkaar verkeerd, waar van een EDS-speler handig gebruik maakt en de stand wordt 33 Dit wordt Slie drecht te machtig en 10 min. voor 't ein de maakt Baardman het 4e doelpunt, ter wijl Steenis enkele minuten voor het ein de uit een corner van Sliedrechts links buiten inkopt. Als de scheidsrechter einde fluit, beeft Sliedrecht met 5—3 verdiend gewonnen. De uitslag van Sliedrecht 3—Unitas 4 den genteemei rkerk. iraad O] Groot-Ammers II—Lekkerkerk III. Groot-Ammers. Lekkerkerk gaat direct tot de aanval over, maar deze loopt op niets uit. Lekkerkerk is m de meerder heid. Na een kwartier krijgt Lekkerkerk een penalty te nemen voor baken, dat ech ter o.i. buiten het strafschopgeb ed ge schiedde. 01 voor Lekkerkerk. Als na een half uur Groot-Ammers weer een aanval onderneemt, is het een zeker schijnend doelpunt, daar de keeper van Lekkerkerk zijn doel verlaten heeft Maar een der gasten grijpt de bal met zijn han den, wat een penalty wordt. Deze wordt omgezet in een doelpunt (11). Na de rust weet Gr.-Ammers te scoren uit een mooie aanval (21). Lekkerkerk weet gelijk te maken (22). Hierna wordt een der Lekkerkerk-spelers het veld uit gezonden. Met gelijke stand (2—2), eindigt de wedstrijd. Vergadering van di Vrijdag 21 December, Aanwezig alle leden. Voorzitter burge meester G. Slob. De notulen werden onveranderd vastge steld. Ingekomen is van B. en W. procesver baal van kasopname van den gemeente ontvanger. In kas is overeenkomstig de boeken f 4128,65'/i. Van Ged. St. Is ontvangen de goedkeu ring van het raadsbesluit tot wijziging be grooting. Dit college heeft tevens goedge keurd en teruggezonden de begrooting 1935. Van den minister is een schrijven ont vangen, houdende de herbenoeming van den heer G. Slob, als burgemeester der gemeente. De voorzitter voegt er aan toe dat de beëediging heeft plaats gehad. Al deze stukken Xvorden voor kennisge ving aangenomen. Aan de orde is het voorstel van den heer P. Schakel, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, n.l. om f 100 te voteeren als vergoeding aan de kweekeling met akte, werkzaam aan de openbare school. Het voorstel wordt met 4 tegen 3 stem men aangenomen. Tegen stemmen Welh Verhoef en de hoeren De Rgijter en BrakeL De gemeentewerkman en doodgraver Ghr. Kon heeft 'Isa verzoek tot den raad gericht om zijn ftarwedde. welke trains f 575 bedraagt te Verhoogen tot f 650, dan kan hij zich geheel aan dat werk geven. Het college van B en W. heeft dit ver zoek nauwkeurig overwogen en voelen er wel wat woor. Thans wordt ejr nog vaak door een ander voor de gemeente gewerkt en dat moet ook betaald worden. Als men op hot verzoek ingaat, staat Kon geheel ten dienste der gemeente De heer van Uzeren zegt, er niet moe acooord te gaan. Het werk, dat nu door anderen wordt verricht, is meestal werk. waaraan de gemeentewerkman zich onttrekt. Hij noemt o.a. het onderhoud van den Noordschen weg. Dit is nu de zooveelste maal. dat Kon om verhooging komt Weth. Verhoef hooft ook bezwa ren. V Daarentegen vindt de heer H o e ij e n - bos het loon te laag. Hij zou ook de in structies voor den gemeentewerkman ge wijzigd willen zien. De heer S c h a kJe 1 voelt ook niet veel voor een verhooging, omdat er naar zijn meening altijd niet voldoende werk is. Hierop wordt het voorstel van B en W. om het verzoek van Kon in te willigen in stemming gebracht en verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór de hoeren Kuijpers, De Ruiijter en Hoeijenbos. Hierna wordt een verordening aange nomen, waarbij gemeenteambtenaren, die lid zijn van de B.V.L., indien zij onder de wapenen worden geroepen, dezelfde rechten gelden, als voor rijksambtenaren. De heer Hoeijenbos wenscht aan- teekening, dat hij heeft tegengestemd. Volgt het voorstel van B en W. om overeenkomstig een circulaire van den minister een Kerstgave te verstrekken aan de werkloozen, welke mag bedragen 35 van het uit te keeren steunbedrag der loopende week. Tevens stellen B. en W. voor, om ook aan de werkloozen die uit de werkloozenkassen trekken, de Kerstgave toe te kennen Het rijk draagt 60 pCt. bij in de kos ten der werkloozenzorg. Na. eenige discussie wordt besloten, beide groepen gelijk te stellen en allen werkloozen 'f 2 te geven boven hun steun bedrag. Volgt een voorstel van B. en W. om het overtollige kasgeld te beleggen bij de Bank van de Vereen, van Ned. Gemeenten. Dit is al sinds eenige jaren de gewoonte en het betreft hier in hoofdzaak een admi nistratieve maatregel. De heer Schakel zou de gelden wil ier. beleggen hij de Coop. Boamdean- bank. wat ook volgens den voorzitter voordeel zou opleveren. Na eenige beschouwingen wordt met alg. st. besloten de kasgelden te beleggen bij de Bank van Ned. Gemeenten. Volgt de definitieve vaststelling van de jaarwedden der wethouders. De gemeen te Meerkerk is ingedeeld in de 4e klasse, waarbij de norm f 120 bedraagt. Eenige jaren geleden is dit bedrag verlaagd tot f 96.—. De heer Schakel wil daar wat bij doen. Weth. Verhoef zegt er genoeg aan te hebben, terwijl de heer Van IJzeren de jaarwedden op f 80 wil brengen. B. en W. zouden f 96 willen handha ven. Dit voorstel wordt in stemming ge bracht en aangenomen. Tegen stemt de heer Van IJzeren, wiens voorstel niet wordt ondersteund. Volgt de vaststelling van de presentiegelden der raadsleden. Deze bedragen nu f 30, per jaar voor den geheelen raad. Een voorstel van B. en W. om dit bedrag te handhaven, wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor de beide wethouders en de heer SchakeL De heer Van IJzeren stelt voor om de presentiegelden te bepalen op f 1 per lid en per vergadering. Dit voorstel wordt verworpen. De heeren Schakel en Brakel wil len de presentiegelden afschaffen. Uitge rekend wordt, dat de presentiegelden over 1934 per lid hebben bedragen f 0.95 per vergadering. y Tenslotte stelt de heer Van IJzeren voor de vergoeding van f 30 op f 50 te bzengca. Dit voorstel wordt door den heer Hoeijenbos gesteund en na stemming aangenomen. Tegen stemmen de heeren Verhoef, Schakel en Brakel. Volgt de benoeming van een derden ambtenaar voor den burgerlijken stand (onbezoldigd). Op de aanbeveling staan: 1. de heer A. Timmer; 2 de heer j. G. Coupler. Na stemmingen en herstemming wordt benoemd de heer P. Schakel. De »oer*itter stelt voor. om aan den rijksveldwachter P. Lakerveld voor b3we*ea buitengewone diensten een grati ficatie te verleenen van f 25. De heer La kerveld wd met Mei 1935 den dienst met pensioen verlaten. Het voorstel wordt z. h st aangenomen. Rondvraag. De heer Brakel zou 'willen, dat het verstrekken van vleesch in blik en mar garine, welke artikelen nog steeds vanuit het gemeentehuis worden gedistribueerd, voortaan zal geschieden door neringdoen den. die ia dergelijke artikelen handelen. De voorzitter deelt mede. dat met ingang van 1 Jan. 1935 deze artike'en van het gemeentehuis worden overge bracht naar de winkeliers. De heer H o e ij e n b o s springt nog eens in de bres voor verlaging der stroom prijzen van 't electrisch bedrijf. Hij meent dat de gemeente Arkel dienaangaande een actie op touw heeft gezet. De voorzitter zegt dat B en W reeds aan het adres van Arkel adhaesie hebben betuigd Hierna sluiting. WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen vai 21 November. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vongan dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Meest matige. Noordelijke tot Westelijke wind. betrokken tot zwaar of half be wolkt; weinig of geen neerslag; weinig verandering in temperatuur. Waterstand: Schoonhoven hoog water 7.10 uur, 1.04 M Vreeswijk hoog water 8.15 uur, 1.26 M Keulen stand 1.30 M., val O.Oö HD Luchttemperatuur: D# temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in do schaduw: 45 graden Fahrenheit C Maandag 21 Januari: Op 6 99, der 8 37. laatste Kwartier Zondag 27 Januari. blik een ongekend hevige koude-periode door. Te Rome werd gisternacht een tempo ratuur van 7 graden Celsius onder nuf geregistreerd. De strenge vorst hield den geheelen dag aan, hetgeen voor de Italk- aansche hoofdstad een groote zeldzaam heid is AANVARING OP DE WESTER- SCHELDE. Gevolg van den mist. Gisternacht heeft op de Westerschelde voor de haven van Terneuzen een aan var ring plaats gehad, waarbij groote materi- eele schade werd aangericht. Het uit zee komende en voor Antwerpen bestemde En- gelsche stoomschip „Nugget" kwam in aanvaring met het van Antwerpen ko mende Poolsche stoomschip „Kattowice". De „Nugget" bekwam groote schade aan den voorsteven en de boeg werd van on der tot boven geheel geplooid. De „Kat towice" liep groote schade op nabij de kolenbunkers, waar een groot gat in het schip kwam, waardoor het water naar binnen stroomde. Op het oogenblik van de aanvaring werd bet uitzicht op de Westerschelde door mist belemmerd. De beide schepen, die elkander wilden voorbijvaren, gaven fluitsignalen, die aan wel zijn gehoord Even daarna hoorde men een doffen knal. Een boot uit Ter- neuzen voer uit voor het verleenen van assistentie, doch ondanks de averij heeft de „Nugget" op eigen kracht de reis naar Antwerpen voortgezet en ook de „Katto wice" had tenslotte geen sleepboothulp noodig en is opgestoomd naar Vlissin- gen. REEDS 30 UUR SNEEUW IN GRIE KENLAND. Reeds dertig uur lang valt er in Mace donië, Thracië en Thessalonië een ont zaglijke hoeveelheid sneeuw De tempera tuur is tot tien graden onder nul gedaald Er worden talrijke ongevallen vermeld. J Nabij Xanthia is een automobiel in een ravijn gestort, waarbij de twee inzitten- den omkwamen Twee huizen zijn ingestort Talrijke voer tuigen zijn ingesneeuwd. Strenge vorst in Italië. Ook middsn-Italië maakt ep het oogen- J Te Sappemeer is de arbeider W. Westerhof, van Muntendam, door een vrachtauto aangereden en gedood. W. waa gehuwd en vader van vier kinderen. Naar „De Vrijz.-Dem." mededeelt, hebben de heer en mevrouw Abraham* voor het lidmaatschap van den VJJJi. be dankt. In het Noord-Westelijk deel van de Ver. Staten is het fel koud. De sneeuw ligt op sommige plaatsen 150 M. hoog. Er zijn reeds vele menschen doodgevro ren. Vrijdagavond om half elf heeft de Duitsche rijkszender de Marseillaise ge speeld, als inleiding tot een causerie over Napoleon. Het was de eerste maal, dat de Duitse he radio het Fransche volkslied liet booren. Een ernstige sneeuwstorm teistert de Japansceh kust. De storm woedt reeds sedert 16 Januari. De sneeuw ligt onge veer twee voet dik en m de bergstreken 5 voet Het spoorwegverkeer ondervindt groote moeilijkheden. Te Tiroega rijn twee katoenfabrieken ingestort. 11 In de badplaats Medsaki op Hok kaido (Japan) zijn bij een grooten brand honderd huizen in de asch gelegd. Men vreest, dat er ook menschen zijn omge komen. ROTTERDAM21 Jan. Veemarkt. Aan voer in totaal 2072 stuks, waarvan 53ft vette runderen, 245 vette kalveren, 594 schapen en lammeren, 689 varkens, 81 nuchtere kalveren. Prijzen per KG.: Vette koeien le kw^ 56—58, 2e kwal. 48—52, 3e kwal. 32;—38» vette ossen 1© kwal. 48—62, 2e kwal. 44 46, 3e kwal. 3840; vette kalveren la kwal. 7580, 2e kwal. 60—65. 3e kwaL 4550; varkens Gevend gewicht) le kw. 34, 2e kwal. 33; schapen le kwal. 39, 21 kwal 33, 3e kwal. 30; lammeren le kwal 39. 2e kwal. 34. 3e kwal. 34 Prijzen per stuk: schapen le kwal. f 16 2e kwal. 12. 3e kwal. 8; lammeren le kw. 11, 2e kwal. 9. 3e kwal. 7. Overzicht: Vette koeien en ossen aan voer minder, handel traag, prijzen als vo rige week; stieren aanvoer korter, handel flauw, prijzen als Dinsdag; schapen en lammeren aanvoer belangrijk korter, han del lui, prijzen iets lager; varkens aanvoel1 iets ruimer, handel kalm, prijzen onver anderd. ROTTERDAM, 21 Jan. Aardappelen Brielsche eigenheimers f 2.50—2.90: Zeeuwsche blauwe en bont© f 3.253.50y Zeeuwsche e igenheimers f 2.502.80 Zeeuwsche blauwe eigenheimers f 2.50-- 2.90. Drielingen (bonte en blauwe) f 2.30 3.40, BI. drielingen (eigenheimers) f 1.90 f 1.902.20. Westlandsche schoolmees ter (zand) t 6—7, Redst&r f 2 90—620 Met redelijke aanvoer, kalme vraag, t derde blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoenhovensche Cawant MAANDAG 21 JANUARI 1938. Een droog jaar. Afblasserdam. Het waterschap „De Ne- derwaard" heeft in het afgeloopen jaar 23.562000 M3 water uitgeslagen of 235620000 H.L. Het aantal maaluren bedroeg 374. Hier van komt een derde deel voor rekening van de maand December Dat 1934 een zeer droog jaar is geweest, blijkt hieruit, dat in de 7 voorgaande jaren gemiddeld per jaar werd uitgeslagen 47.260000 Mi en dat het aantal maaluren fcemiddeld 720 bedroeg Alblasserdam. Woensdag 23 Jan geeft de muziekvereniging T. A. V. E N. U., onder leiding van den directeur den heer H. van Olderen, in de zaal ..Harmonie een nitvoering met medewerking van Wil ly Derby. Volksonderwijs. Berkenwoude. De afdeeling Berkenwou- de van Volksonderwijs hield op Dinsdag 15 Januari haar jaarlijknche propaganda* arond en wel in de gerestaureerde zaal tan qafé De Jong. in den Achterbroek. die ie 100 aanwezigen ternauwernood kon be vatten Met groote belangstelling luisterde men naar het ernstige, goed gedocumen teerde betoog van den heer W. Boosman, van Bodegraven, die onder het motto Maakt tronf' wees op de gevaren, die juist in dezen abnormalen tijd van alle kanten de openbare school bedreigen. Hij wekte allen op, om vast te houden aan het ideaal van de ééne volksschool, die plaats biedt aan allen en ruimte laat voor iedere overtuiging, opdat ons volk worde opgevoed in een geest van éénheid, vrij heid en verdraagzaamheid. 5ia een geanimeerde pauze zongen een aantal schoolkinderen oude bekeude kin derbedjes verlucht door lantaarnplaatjes; rij voerden enkele aardige zangspelletjes uit, waarna tot slot een vlotte één-acter ten tooneele gebracht werd. Het waa een welgeslaagde avond. PltiHKvewMroenigtnll. Lekkerkark. De ptnimveevereeniging .Lekkerkerk en Omstreken" hield haar jaarvergadering in café .Veerhuis" on der leiding van den 2den voorzitter, den heer B. J. van Limborgh, daar de 1ste voorzitter afwezig waa. De notulen wer den, na een kleine wijziging goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris werd onveranderd goedgekeurd. De penning meester, de heer W. 0. Broere. deed re kening en verantwoording Er bleek een batig saldo van f 32.57 te rijn. De heeren C. M. v. d. Graaf en G. Man ia 't Veld, hebben en ander nagezien en in orde be- vondnD Bij de bestuursverkiezing: stelde de heer IC v. d Graaf Ds. zich niet meer beschik baar. Herkozen werden de heeren B. ran Limborgh en A. Broere Adrszn. en gekozen de heeren J. Rotsteeg en G. M- v. d. Graaf. Rn de rondvraag werd gesproken over de mogelijkheid, meer activiteit in de pluimveesport te brengen. Het bestuur zal hieromtrent verschillende plannen onder zoeken De bevindingen zullen later aan de leden worden voorgelegd. Vei I i ngvereen i gi ng. Lekkerkerk. De veilingvereeniging „Lek kerkerk en omstreken"' hield haar jaar vergadering in „Het Bonte Paard". De voorzitter, de heer A. Aarnoudse, opende de vergadering. De notulen wer den onveranderd goedgekeurd, evenals het jaarverslag, waaruit bleek, dat ruim 235000 eieren geveild waren, dus 70.000 meer dan het vorige jaar. De gemiddelde prijs was echter teruggeloopen. De reke ning van den penningmeester sl,oot met een batig saldo. Namens de controlecom missie verklaarde de heer A. A. Smit. dat alles in orde was bevonden Vervolgens had de terugbetaling plaats van de laatste 5 aandeelen van een vroe ger aangegane leening. De vereeniging is nn zonder „zilveren dak". Besloten werd lot samenvoeging van de functies ran secretaris en penningmeester Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. Aarnoudse. G. B van Herk en C. Man in 1 Veld en gekozen werd de heer A. A. Smit. Na rondvraag sluiting. Veilingvereniging. Moercapelle. De veilingvereenig ng hield lp 16 Januari haar jaarvergadering n de zaal van den heer A. P. Versloot. Aan wezig waren 19 leden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. van der Spek, die deze functie reeds 20 jaren had vervuld, herkozen Er waren in 1934 aangevoerd 512160 kippeneieren en 5444 eendeieren, de ge in ddelde prijs was f 2.79 per 100 stuks, de hoogste prijs werd besteed op 8 No vember 1934, zijnde f 6.15 per 100 stuks, en de laagste prijs op 10 Mei 1934, zijn de f 1,60 per 100 stuks. Op de Donderdag 17 Januari gehou den veiling waren aangevoerd 6820 kip peneieren. prijzen f 2.703,75, hennen- •ieren f 2.402,70, eende eren f 2,50, alles per 100 stuks. Vruchtboomen f 1,05 per •tuk. Bij de Donderdag gehouden controle op rijwielen en motorrijtuigen vielen weer enkele sUoMdEfan. Ouderkerk ad. IJssel. De architect A. de Jong van Berkenwoude heeft Donder- I dag aanbesteed den bouw van 5 arbeiders woningen te Ouderkerk ad. IJssel voor rekening van mevr de wed. H. van Vl et te Alphen a d. Rijn De volgende biljetten werden ingeleverd. Massa: Koot te Stolwijk f 7275, Chr. van Delft, Haastrecht, f 6835, H. N. Ouwendijk. Rozenburg, f 6733; L. Neven, Krimpen a.d, IJssel, f 5882: P. en P. Goudriaan. f 5858, L. Ponse, Krimpen a d. IJssel. f 5800, Spruitenburg en iDuij- vendijk f 5742. Timmer- en Metselwerk: J. Boer, Krimpen a.d. IJssel, f 5500, G. Vonk, Stolwijk, f 5605: G. Smit, Reeuwijk, f 5446. Timmer- en Sm dswerk: P. en P. Gou driaan. f 1800. H. de Jong Lz. f 1774. Timmerwerk: H. N. Ouwehand, Rozen burg. f 2195: A. van den Berg. Bergam bacht, f 1999; L. Neven. Krimpen a.d. IJssel. f 1952: Spruijtenburg en Duijven- dijk. f 1825: P. Blonk f 1718. Metselwerk: G. Spek f 3600, Gebr. Pols f 3290: A. Omon f 2988; De Lange en v. d. Berg. Bergambacht, f 2977: Joh. Gouwens. Krimpen a.d. IJssel, f 2660. Schilderwerk: M. van Dam. f 612.50; A. J. van Vliet, f 598: A. de Boom. Krim pen a.d. Lek. f 580: Neef. Fonte'n en Schouten, Krimpen a.d. IJssel. f 489; PI. van Reeuwijk. f 432: J. van Wijnen. Krim pen a.d. IJssel. f 360; L. Maré, Krimpen a.d. IJssel. f 333. Smidswerk: A. Vis. f 76: G. Krook, Berkenwoude. f 66; De Bek en Horsman, f 64,75: P. de Ruiter, f 62. Loodgieterswerk: A. Ponsen. Krimpen a.d Lek. f 364: G. van Kleef. Krimpen a.d. IJssel f 333; Van Staveren, Stolwijk, f 333. Electriciteit: G. Rook. Gouderak. f 114.50 Vogelenzang de Jong. Krimpen a.d. IJssel, f 80. Het werk :s aan de laagste inschrij vers: Joh. Gouwens. H. de Jong Lz.. Mo- róe. Van Staveren en Vogelenzang de Jong, gegund, voor totaal f 5166. Nut en Genoegen. Reeuwijk. Je pluimveevereeniging „Nut en Genoegen" alhier hield in café van Rietschoten een jaarvergadering. De no tulen werden onveranderd goedgekeurd, alsmede de verslagen van den secretaris en den penningmeester. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo in kas was van f 112,57. De heeren Van Maanen en Donker werden benoemd tot leden van de controle-com missie. De heoreh J. Th. v. d. Weel. J Stoppelenburg en J. L. de Vos werden als bestuursleden herkozen. 12 Febr. a.s. zal het 5 jaar geleden zijn dat de vereeniging opgericht werd. Na eenige bespreking heeft men besloten dit feit niet te herdenken in verband met de slechte tijdsomstandigheden. De vergade ring achtle het beter, indien bij een vol gend jubileum de tijden iets beter zijn, dit dan te herdenken. De contributie voor het jaar 1935 werd wederom vastgesteld op f 1.50. In totaal was voor 2980 kippen serum legen pokken en diphterie tot zelfenten aangekocht. Na de rondvraag werd de vergadering geslo ten. Aantal jachtakten 1934. Reeuwijk. In deze gemeente werdpn in het jaar 1934 78 vischakten. waarvan 2 hengelakten, 6 peurakten en 70 groote akten, uitgegeven, terwijl 15 groote jacht akten uitgegeven UIT HET BAGGERBEDRIJF Het contract met de werkgevers. Sliedrecht De heer R- Laan hoofdbe stuurder van de C.B., heeft in Thalia ver slag uitgebracht over de onderhandelin gen met de werkgevers in het baggerbe drijf. In een uitvoerig en helder betoog schetst spr. het verloop der verschillende conferenties, welke gehouden werden om te komen tot 't afsluiten van een contract voor 1935. Als inleiding van het eigenlijke verslag besprak hij de onderhandelingen, welke gevoerd werden met de contract-commis sie van het 60-millioenfonds en den direc teur generaal van arbeid, betreffende de werken van de Oude Maas en het ver leenen van een nieuwe overwerkvergun- ning, inplaats van de afloopende. Het verband dat tusschen het nieuw af te sluiten contract en deze onderhandelin gen beslaat, toonde inleider nauwkeurig. Het uiteindelijk resultaat der onder handelingen was het voorstel, dat thans aan de leden werd voorgelegd, n.l. de loonen voor schippers, machinisten en molenbazen worden verlaagd van f 26 tot f 25.75. van dekpersoneel en stokers van j f 22 tot f 21,50 en voor bakkenschippers van f 21,50 tol f 19.50; bij doordraaien zal een toeslag worden betaald van respectie velijk f 1.25 en f 1,— Betaling van wach ten. ketelschoonmaken blijft onveranderd, terwijl het opstookuur werd verhoogd tot 40 cent per uur. Ook van vacantiebepaling blijft gehandhaafd, en het loon zul bij feestdagen worden doorbetaald en niet meer per uur wordpn berekend. Een belangrijke verbetering welke thans in het contract is gekomen, is de regeling van den werktijd. De werktijd, welke nu zal gelden is iO uur. en zal moeten vallen tus schen 6 uur v.m. en 6 uur n.m. Dit (was voorheen tusschen 6 uur v.m. en 9 uur n.m., waardoor ontduiking moeilijk was te controleeren. Bovendien i» als cêterste teegekten 7 j overuren voor reparatie. Voor afwijkende bepalingen is overleg met de organisatie en den directeur generaal van arbeid noodig en is zonder speciale vergunning niet mogelijk. Hiermee is een belangrijke stap gedaan in de richting van ordening, alsook werkverruiming in het baggerbe drijf. Na eenige discussie, vragen en woorden van waardeering aan het adres van het hoofdbestuur, werd het advies van het be stuur met zeer groote meerderheid van stemmen aanvaard. Uitvoering „Hallelujah". Sliedrecht. Dinsdagavond gaf de Ger. zangvereeniging „Hallelujah", directeur de heer J. F. Brune, met medewerking van het dubbel mannenkwartet „Octavo" uit Dordrecht en de heer C. 0. van "Wijn gaarden (orgel) van hier. een uitvoering in de kerk. Het gebouw was tamelijk be zet. Na opening en het gemeenschappelijk zingen van psalm 98, begon het koor al lereerst met ..Middernacht" en psalm 27. het laatste nummer, met orgelbegeleiding. Daarna volgde de cantate „De Weg des Heils", voor gemengd koor. mannenkoor, soli en orgel en samengesteld door den heer Brune. in vier gedeelten. Dit zeer lange zangstuk werd op bewonderens waardige wijze vertolkt. De beide tus- schenummers voor het dubbel mannen- kwartet genoten een uitstekende vertol- king. Het prachtige „Largo" van Handel werd eveneens onlierispel ijk gezongen en was een zee», goed slotnummer De heer Neutigem sloot dezen avond met een toepasselijk woord Nadat gemeen schappelijk gezongen was psalm 150 ging men uiteen Bouw muziektent. Stolwijk. De bouwkundige T. C. Koot heeft voor de muziekvereeniging Excel sior" aanbesteed het maken van een mu ziektent. Timmerwerk: A. F. Maaijen f 457; M Verwaal f 359; A- Rabouw f 384.80 Smidswerk: J. Schakel f 74.80; A. J Huisman f 90. Lood- en zinkwerk: A. J. van Stave ren f 62. Schilderwerk: G Romeijn f 112.50. fir ma J v. d. Vliet f 78 99: C. Buitelaar f79 H. Romijn f 63.63: J J de Vreugt f 98; J. W. van der Vlirt f 95. De gunning wordt later bekend gemaakt Voor de nationale militie hebben zich hier 17 personon aangemeld. DE TEELT VAN AARDAPPELEN. Regeling 1935. Ten aanzien van de teeltregeling van aardappelen, oogst >935, kan thans wor den medegedeeld, dat het verboden zal zijn om aardappelen (andere dan vroege aard appelen en fabrieksaardappelen) te telen op een totaal-oppervlakte, grooter dan 5 aren. zonder een teeltvergunning, welke door de besturen der Provinciale Land bouw Crisis Organisaties op aanvrage zul len worden verstrekt aan telers, die bij de ze organisaties zijn aangesloten. Dezer da gen is aan iedoren aangesloten teler, een aanvraagformulier met toelichting toege zonden, hetwelk vóór 2 Februari ingevuld en onderteekend moet zijn teruggezonden. Ieder, die voor een dergelijke teeltver- gunning in aanmerking wenscht te komen en op 26 Januari nog geen aanvraagfor mulier heeft, wordt in overweging gegeven alsnog een biljet aan te vragen "bij de l^ndbouw-Grisis-Organisatie van de pro vincie, waaronder de aanvrager ressor teert. Die aanvragers, die nog niet als georga niseerde der Landbouw-Crisis-0rganisatie mochten zijn erkend, dienen tevens bij hun aanvrage een verzoek tot erkenning te voe- 8 Het verbouwen van aardappelen zonder bovengenoemde teeltvergunning zal straf baar zijn, terwijl na 1 Februari een aan vrage voor een dergelijke teeltvèrgunning slechts bij hooge uitzondering in behande ling zal worden genomen. De teelt van vroege aardappelen ressor teert onder den Tuinbouw en is als zooda nig onderworpen aan de voor den tuin bouw voorgeschreven beperkingsschaal. Onder vroege aardappelen worden ver staan: Eersteling. Schotsche muis, Paars- pitten. Kralen. Opperdoezer ronde, School meesters. Ideaal. Wilde Due, Ninety fold, Sutton, Duke of York, Arran Crest. Voor de teelt van pootaardappelen van de vroege soorten speciaal van belang voor Eerstelingen en Ideaal, zal echter een uitzondering worden gemaakt met betrek king tot de voor den tuinbouw voorge schreven beperkingsschaal. Verbouwers van pootaardappelen van vroege rassen, die hunne velden aan den Ned. AlgcmeenenKeuringsdienst ter keu ring opgeven, zullen tot een maximum van 2/3 van hun uitpoot van pootgoed in 1933 mogen telen. Aangezien dit een afwijking 1 van de voorschiften voor den tuinbouw, zullen aardappelen van deze velden ook niet voor de consumptiemarkt geleverd wor- j den in den tijd. dat de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale de aJ- zetregelingen treft. Wel zullen de aard appelen boven 55 mm. van deze velden in de oonsumptieregeling worden opgeno men. Het neioe van a&emrm mm b* dm JLA. K. opgegeven pootgoed blijft dus „eheel voor rekening van den teler. Wel is het mogelijk, dat aardappelen van afgekeurde velden na 1 Augustus 1936 in de con sumptie kunnen worden gebracht. De door de Nederlandsche Akkerbouw- oentrale opgelegde teeltheffing is ver schuldigd voor alle soorten aardappelen, die niet behooren tot de genoemde vroege rassen, ook al worden ze gerooid voor 1 Augustus. Hetzelfde geldt voor pootaardappelen van die rassen. Het feit. dat heffing aan de Ned. Ak- kerbouwcentrale werd betaald, zal geen re den tot vrijstelling zijn van een eventueel© heffing van de Ned. Groenten- en Fruit centrale. Dp lanliouw Crisis Organisatie voor Zuid-Holland deelt naar aanleiding van van bovenstaande mede. dat de uitreiking van aanvraagformulieren voor teeltver- gunning geschiedt via de districts-secreta- rissen. Het aanvraagformulier moet vóór 31 Januari behoorlijk ingevuld, ingeleverd worden bij den districts-secretaris. bij wien de georganiseerde teler ingeschreven staat. Voor inlichtingen worden de telers naar hun districts-secretaris verwer REGELMATIG KALKEN. Kalk is voor den plantengroei onmis baar. Een tekort aan kalk in den bodem ont staat in den regel niet in hoofdzaak ten gevolge van het onttrekken van kalk aan den grond door den plantengroei, doch in de voornaamste plaats tengevolge van het wegspoe en van de kalk uit de bouwvoor door het afvloe ende regenwater. Het aantal factoren, dat de mate van uitspoeling van de kalk uit de bouwvoor kan beïnvloeden, is vrij groot, zoodat het niet te zeggen is, hoeveel kalk er jaarlijks met het regenwater uit een hectare grond verdwijnt. We mogen evenwel op grond van proeven aannemen, dat de hoeveel heid kalk, die in ons regenrijk klimaat jaarlijks uitspoelt, heel wat grooter is dan de hoeveelheid, d e door de gewassen aan den cultuurgrond wordt onttrokken. Zoo vond men op het drainageproefveld te Uithuizermeeden, aangelegd op lichten kleigrond, in de oogstjaren 1902 t/m 1910 een gemiddelde uitspoeling van c.a. 350 k.g. kalk per h.a. Nauwkeurig is het verliee aan kalk door uitspoeling niet aan te geven; wanneer we echter hetgeen te Uithuizer meeden werd gevonden, een oogenblik als norm voor de Nederlandsche gronden aannemen, dan zou men per jaar dus on geveer 350 k.g. kalk moeten geven om het verlies door uitspoeling op te heffen. Rekent men voor de opname door de ge wassen gemiddeld 50 k.g. kalk per jaar, dan zou in totaal dus 400 k.g. kalk per h.a. en per jaar noodig zijn om den kalk- voorraad van den grond op peil te hou den. Deze hoeveelheid komt overeen met ongeveer 450 k.g. kluitkalk, 600 kjf. .poe- derkalk of 800 k.g. mergel per h.a. en per jaar. Volgens deze basis van beroken.ng, zou dan jaarlijks uit den Nederlandschen cultuurbodem verdwijnen: Uit het bouw land 900.000 x 400 k.g. is 360.000 ton kalk, uit het grasland 1.300.000 x 200 k.g. is 260.000 ton kalk, of in totaal 620.000 ton kalk. Met den stalmest en verschillende kunstmeststoffen wordt regelmatig kalk toegevoerd. Aangenomen mag worden, dat met den stalmest per jaar ongeveer 50.000 Ion kalk op het land wordt gebracht. Van de kunstmeststoffen zijn de voornaamste kalkleveranc'ers: slakkenmeel. kalksalpe- ter, kalkammonsalpeter en kalkstikstof. De hoeveelheid kalk, die met deze kunst meststoffen aan oogst 1933 ten goede is gekomen, mag worden geschat op 120.000 ton kalk. Wij krijgen dan voor stalmest en kunstmest tezamen 170.000 ton kalk, zoodat, wanneer er geen kalk als zooda- n g aan den nig aan den grond zou wor den toegevoerd, er een jaarlijksch tekort zou zijn van 620.000 170.000 ton 450.000 ton kalk, overeenkomende met ruim 500.000 ton kluitkalk of 675.000 ton poederkalk of 900.000 ton kalkmcrgel. Het was ons niet mogelijk van de hoe veelheid kalk. die in ons land jaarlijks voor bemestingsdoeleinden wordt aange wend, een een'gsz'ns betrouwbaar cijfeT te construeeren. Men mag evenwel veilig aannemen, dat de hoeveelheid aanmerkelijk blijft beneden de hi er voren berekende 450.000 ton kalk. Het niet voldoende, dat men den kalkvoorraad van de perceelen. die nu" te arm zijn aan kalk, aanvult, men moet zorgen, dat de voorraad daarna niet op nieuw naar beneden gaat. Dit kan gedeeltelijk worden bereikt door het gebruik van stalmest en kalkhoudende kunstmeststoffen, doch dit is riet voldoen de en moet in vele jaren slechts als een kleine aanvulling worden beschouwd. Wil men elk jaar maximale oogsten kunnen halen, dan zal men geen enkelen cult uu rmaat regel mogen verwaarloozen. Een van d e maatregelen is o.i. zeer zeker de kalkbemesting weer in het jaarlijksch bemesting8plan op te nemen. NED HERV. KERK. Bedank voor Nieuwerkerk a.d. IJssel Ds T. van de Hee, van Polsbroek en Vliet. VACATURES NED. HERV. KERK. In de Ned. Herv. Kerk bedroeg het aan tal predikants-vacatures op 1 Januari in totaal 316. dat is 5 minder dan eeu jaaï geleden en 9 minder dan op 1 Juli 1Q34. De halfjaarlijksche opgave vermeldt voor de onderscheiden provincies de vol gende getallen: Gelderland 45, Zuid-Hol land 52, Noord-Holland 52, Zeeland 19, Utrecht 12, Friesland 64, Overijsel 9, Gro ningen 36. Noord-Brabant 16, Limburg 3, Drente 8. In 1934 zijn 68 candidaten tot den H. D. toegelaten, waarvan voor zoover bekend 27 nog geen beroep hebben aangenomen. Ver- scheidenen dezer echter zijn als hulppredi ker werkzaam. EEN DIACONALE ZORG. Practijken en onsolide make laars. Het Ned. Christ. Persbureau deelt mede, dat het in den laatsten tijd onder scheidene klachten over practijken van onsolide makelaars van de zijde van dia conieën ontvangt, met verzoek hierop ter waarschuwing van argeloozen de publie ke aandacht te vestigen. De voorkomende gevallen dragen alle een gelijk karakter, n.l. aldus, dat er ma kelaars ziju, die er hun speciaal werk van maken, zaken, welke geen levensvatbaar heid hebben, aan menschen van het plat teland, die plaatselijke kennis missen, te verkoopen. Het feit dat er tengevolge van de cris s vele van zulke zaken zijn, werh|t den misstand in de hand. Reeds menig gezin is van deze practijken de dupe ge worden en kwam daarna ten laste van de diaconie. Het blijkt, dat er reden is. het pu blick te waarschuwen, dat, indien men voldoende plaatselijke kennis mist, het :n dezen crisistijd noodzakelijk is, nauwge zet en bij vertrouwde adressen te infor- mceren alvorens zaken of winkels over te OVERGANGEN IN ENGELAND. In Engeland zijn er in het afgeloopen jaar 12.206 overgangen vanuit de Protes tantse he kerken naar de Roomsch Katho lieke kerk voorgekomen. Totaal bedroeg het aantal overgangen de laatste 10 jaar gezamenlijk 121.156, zoodat het gemiddek de gehandhaafd bleef. BIJZONDERE SCHOLEN. In het Burgenland (Oostenrijk) houden den 31en Januari alle lagere staatsscho len op om te bestaan. Ze worden op d en datum aan de confessioneele groepen of, waar deze daar geen prijs op stellen, aan de plaatselijke gemeenteraden overgege ven. ONDER HET KRUIS. Het Russische blad Slovo schrijft, dat in de gevangenissen en concentratiekam pen van Rusland thans te zamen volgens de off oieele cijfers minstens 67 bisschop pen en 18.500 geestelijken om het leven gekomen zijn. PROF. DR. HUGO VISSCHER CRITISEERT. In het jongste nummer van het Gere formeerd Weekblad verblijdt prof. dr. H. Visscher zich over het feit, dat ook m kringen, die tot dusver weinig financieel offerden voor de universitaire opleiding, thans een fonds wordt bijeengebracht om prof. dr. Karl Earth naar Nedorland te halen. Maar de lioogleeraar critiseert, dat men dit juist nu heeft gedaan. „Het op treden van dit comité," aldus prof. Vis scher, .draagt een eenigszins demonstra tief karakter. Naar mijn oordeel wordt o| deze wijze een lw>ud ng aangenomen te genover quesiies tusschen de regeoring van een naburig land in dit geval dan Duitscliland. en haar ambtenaren. Een dergelijke demonstratieve handeling moet niet slechts op de Duitsche regeering, maar ook op hot Duitsche volk een on- aangenamen indruk maken. Het ligt niet op onzen weg teekenen van goed- of af keuring te geven over wat de Duitsche regeering eischt van haar ambtenaren. Nu schijnt deze actie praematuur. Het ware verstandiger geweest te wachten tot alle relatie tusschen prof. Barth, die im mers. ben ik wel ingelicht, een Zwitser is, en de Du tache regeering, volkomen was geëindigd." DE BURENZENDING. In Britsch Indië wordt veel propagan da gemaakt voor de zoogenaamde buren- zend ng, dat n.l. ieder Christen tracht* met naburige menschen contact te maken om door persoonlijk gesprek te trachten hen te w'nnen. De buienzending is tot een geheele beweging aldaar uitgegroeid. CATECHISANTEN-OUDERAVOND. Een instituut catechisanten-ouderavond zal in de Nederlandsche kerken wel zei den voorkomen. Te Ylaardingen in de Nederl. Hervormde kerk bestaat het. Ds. G. Grootjans aldaar zendt ons een ver slagje van zulk een avond, uit hetwelk blijkt, hoezeer de ouders hot op prijs stel len aldus met het catechetisch onderwijs in levend contact te komen en hoezeer het den pred ke> de gelegenheid geeft het contact tu—chen kerk en huisgezin te verlevendigen. De catechisanten-ouder avond. samenkomst van den predikant met de ouders zijner catechisanten ïer be spreking der belangen van de jongens en meisjes wordt door Ds. Grootjans te Ylaardingen. eens per jaar gehouden.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 5